Rusko Bielorusku systém schopný jadrové hlavice, Wimbled: Navrátilová na vylúčenie Rusov

Rusko poskytne Bielorusku raketové systémy Iskander-M, ktoré môžu niesť jadrové hlavice. Na schôdzke s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom to v Petrohrade povedal prezident Vladimír Putin. Rusko tento systém pred rokmi vyvinulo ako odpoveď na budovanie amerického protiraketového štítu.„V nadchádzajúcich mesiacoch odovzdáme Bielorusku taktické raketové systémy Iskander-M,“ povedal Putin podľa ruskej televízie na začiatku stretnutia s Lukašenkom.

Iskander-M je mobilný raketový systém krátkeho doletu s dosahom až 500 kilometrov. Navádzané strely môžu niesť konvenčné aj jadrové hlavice. Bielorusko je v súčasnosti zrejme najbližší spojenec Ruskej federácie, ktorá je od konca februára v ozbrojenom konflikte s Ukrajinou.

X X X

Košickému poslancovi podpálili auto, SaS žiada zvolať bezpečnostný výbor

Polícia v súvislosti s nočným požiarom auta v Michalovciach vedie trestné stíhanie pre trestný čin poškodzovania cudzej veci. Ako informoval poslanec Košického samosprávneho kraja a mesta Michalovce Milan Kaplan, ide o jeho vozidlo.

 „Pred jedným z obytných domov v Michalovciach došlo v sobotu v noci k požiaru vozidla značky Suzuki Swift, od ktorého sa požiar rozšíril aj na tam stojace vozidlo značky BMW. Celková škoda bola predbežne vyčíslená na 14 000 eur,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová s tým, že polícia intenzívne po páchateľovi alebo páchateľoch tohto skutku pátra.

Podľa Kaplana obyvatelia sídliska počuli približne po 1.00 h silný výbuch a privolali záchranné zložky, ktoré požiar uhasili.

„Počas svojho pôsobenia vo funkcii mestského a krajského poslanca som sa venoval viacerým korupčným témam a kauzám, ktoré súviseli s výkonom týchto mandátov. V minulosti som už zažil rôzne vyhrážky, anonymné listy či sledovanie, ale nikdy by ma nenapadlo, že to môže zájsť až tak ďaleko,“ uviedol Kaplan.

Vníma to ako snahu ovplyvniť a zastaviť jeho predvolebnú kampaň a kandidatúru na primátora mesta Michalovce.

SaS bude v súvislosti s incidentom žiadať o zvolanie mimoriadneho bezpečnostného výboru parlamentu. Podľa okresného predsedu SaS v Michalovciach Radovana Geciho bola motívom s najväčšou pravdepodobnosťou politická práca Kaplana. „Podpáliť auto komunálnemu politikovi, v deň narodenín jeho dcérky, je jasný odkaz s cieľom zastrašiť každého, kto bude bojovať za spravodlivosť,“ uviedla SaS.

Na mimoriadnom bezpečnostnom výbore parlamentu by sa mal podľa SaS zúčastniť aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) a prezident policajného zboru Štefan Hamran. „Milan Kaplan je aktivista a regionálny politik známy tým, že dlhé roky odvážne poukazuje na porušovanie zákonov, klientelizmus a korupciu v regióne. Je to slušný človek, ktorý si zaslúži plnú podporu nás všetkých,” povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová a dodala, že bude na ministra vnútra a policajného prezidenta apelovať, aby vyšetrenie tohto prípadu patrilo medzi priority. /agentury/

X X X

Moskva ide ďalej: Po vyhrážkach spochybňuje hranice Litvy

Generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin v sobotňajšom rozhovore pre ruskú štátnu televíziu spochybnil zákonnosť hraníc Litvy.

Ľudia kráčajú po moste ponad nákladné vagóny stojace na nákladnej stanici v ruskom Kaliningrade a čakajúce na odchod cez litovské územie do Ruska. Vilnius zakázal cez Litvu prepravovať ruský tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ.

Vyjadril sa tak v súvislosti so sporom s vládou vo Vilniuse – tá pred týždňom zakázala cez svoje územie prepravovať tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ, do ruskej Kaliningradskej oblasti. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Rogozin tvrdí, že umožnenie železničnej prepravy tovaru cez Litvu bez obmedzení je podmienkou, aby Moskva uznala hranice Litvy, bývalej sovietskej republiky. „Litva týmto v zásade sama spochybnila svoje hranice,“ povedal Rogozin. Dodal, že si týmto krom „nestrelila len do nohy, ale do hlavy“.

Gubernátor Kaliningradskej oblasti Anton Alichanov uviedol, že kroky Litvy zasiahli 40 až 50 percent všetkých prepravovaných tovarov do ruskej exklávy v Baltskom mori vrátane stavebných materiálov a kovov.

Vyhrážky zo všetkých strán

Moskva v stredu uviedla, že krok bude Litvu „bolieť“. Napätie okolo avizovaného trestu ešte vygradovala hovorkyňa ruského rezortu diplomacie. „Odpoveď nebude diplomatická, ale praktická,“ citovala Mariu Zacharovovú agentúra TASS.

 Odvetné kroky Moskvy bolestivo pocíti každý jeden Litovčan, vyhlásil k blokáde ešte v utorok tajomník ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev. Senátor Andrej Klimov zase vyzval na „tvrdé uplatnenie práva na sebaobranu proti agresii“. Sergej Cekov, ďalší člen Rady federácie, zašiel s hrozbami ešte ďalej: „Nech sa pozrú na Ukrajinu a porozmýšľajú, aké metódy ešte môžu prísť z našej strany,“ varoval Litovčanov.

Rusko zákaz prepravy tovaru cez Litvu do Kaliningradskej oblasti označilo za „nelegálne“ a pohrozilo protiopatreniami, ako napríklad odpojením Litvy od spoločnej elektrickej siete. DPA poznamenala, že zrušenie dohody medzi Ruskom a Litvou ohľadom štátnej hranice by ich vzájomný spor ešte viac eskalovalo./agentury/

X X X

Mocou zaslepený Matovič dosiahol, čo chcel. Pomstil sa Sulíkovi aj Čaputovej

Ukrajina, Moldavsko, Gruzínsko. Mapa Európskej únie sa môže zásadne zmeniť. „Už teraz si treba povedať, ako to bude fungovať,“ povedal v podcaste Andrej Matišák.

Prelomenie veta prezidentky Zuzany Čaputovej v prípade protiinflačného balíka rozkývalo koalíciu. Na stole sú viaceré riešenia. „Od možného odchodu SaS až po pokračovanie vládnutia systémom permanentnej krízy,“ povedal v podcaste Počúvajte pravdu Marián Repa. Je presvedčený, že politickému lídrovi koalície Igorovi Matovičovi (OĽaNO) nešlo v prvom rade o pomoc rodinám v náročnej ekonomickej situácií. „Chcel ukázať, že mocensky ovláda situáciu, a presadí to, čo chce,“ vysvetlil komentátor denníka Pravda.

Otvorene pomenoval snahu Matoviča pomstiť sa najmä úhlavným politickým sokom, a to šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi a prezidentke Zuzane Čaputovej. „Vychutnal si túto pomstu, ale zaplatil za ňu trpkú cenu. A tou bolo nebezpečné spojenectvo s fašistami, ktorí mu pomohli zvíťaziť,“ dodal komentátor.

Netají sa sklamaním z postoja „liberálneho krídla“ hnutia OĽaNO, ktoré nahlas avizovalo, že je na strane prezidentky. „Otočili o 180 stupňov, a nie je jasné prečo,“ uviedol. Čo sa týka budúcnosti koalície, prikláňa sa k možnosti jej ďalšieho pokračovania bez zmien.

Repa sa v tejto súvislosti spolieha aj na politické prázdniny, ktoré by mohli „schladiť“ horúce koaličné hlavy. Na otázku, či by nemal premiér Eduard Heger (OĽaNO) navrhnúť odchod Sulíka aj Matoviča z kabinetu, komentátor zareagoval: „Je to ideálne ale nereálne riešenie.“

Rozhodnutie Európskej únie o pridelení štatútu kandidátskej krajiny pre Ukrajinu je zásadné a dôležité. „Aj keď niektoré členské krajiny na začiatku váhali, našiel sa spoločný súhlas,“ opísal dôležité momenty rozhodovania v Bruseli komentátor zahraničnej redakcie denníka Pravda Andrej Matišák.

Pripomenul, že významnú úlohu v celom procese zohralo aj Slovensko, a podčiarkol najmä aktivity premiéra Eduarda Hegera. „Vojna na Ukrajine veľmi komplikuje situáciu v únii najmä z ekonomického pohľadu, ale treba zachovať jednotu a podporu krajine, ktorá sa zmieta vo vojnovom konflikte.“

Matišák v podcaste priznal, že v bruselských kuloároch „cítiť z vojny únavu“. Rozširovanie únie o nové členské krajiny ako Ukrajina, Moldavsko či Gruzínsko je podľa neho náročný a dlhodobý proces. „Ale už teraz si treba povedať, ako to bude fungovať,“ upozornil expert na zahraničie.

Prečo sa opozícia nezapojila do súboja o protiinflačný balíček? Zostanú Sulík aj Ján Budaj (OĽaNO) členmi vlády? Ako a či vôbec bude reagovať Rusko na súhlas únie s kandidatúrou Ukrajiny? Odpovede sa dozviete v podcaste Počúvajte pravdu s komentátormi Mariánom Repom a Andrejom Matišákom./agentury/

X X X

Neželala by to ani nepriateľom. Navrátilová reagovala na vylúčenie Rusov

Tretie grandslamové tenisové podujatie sezóny v anglickom Wimbledone bude v tomto roku ochudobnené o viacerých hviezdnych hráčov. Dokončovanie kvetinovej výzdoby na trávnatej ploche Henman Hill alebo Murray Mound pred začiatkom granslamového turnaja vo Wimbledone v piatok 24. júna 2022. Tu sa stretávajú davy fanušikov tenisu, ktorí nemajú zakúpené lístky.

Organizátori zakázali účasť všetkým ruským a bieloruským tenistom a tenistkám kvôli vojenskej invázii Ruska na Ukrajine, a tak bude chýbať aj mužská svetová jednotka Daniil Medvedev.

All England Club tiež nebude udeľovať za výsledky na turnaji body do rebríčkov ATP a WTA, no odmeny pre hráčov budú rekordne vysoké (asi 46,5 milióna eur).

„Je to chyba. Čo majú robiť, opustiť svoju krajinu? Toto by som neželala ani mojim nepriateľom,“ vyjadrila nesúhlas s vylúčením ruských a bieloruských tenistov a tenistiek z Wimbledonu Martina Navrátilová, členka Siene slávy Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF).

 Americký tenista Frances Tiafoe verejne skritizoval neudeľovanie bodov do rebríčkov, ale turnaja sa zúčastní.“Je ťažké stráviť to, že sa nebudú udeľovať body. Nebudem vám hovoriť, že mám z toho radosť, ale karty sú už rozdané.

Keby som mojej mame povedal, že nebudem hrať vo Wimbledone, spýtala by sa ma, či som sa zbláznil. Takže rozhodne tam idem.

Je to mimo našej kontroly, je to náročná situácia v šialených časoch. Netýka sa to len jednotlivých hráčov,“ uviedol 24. nasadený hráč mužského „pavúka“.

 Vo Wimbledone bude chýbať aj svetová dvojka Alexander Zverev, ktorý je po operácii členka. Neúčasť na podujatí už potvrdili finalistka z roku 2014 Eugenie Bouchardová a štvornásobná grandslamová víťazka Naomi Osaková.

Obhajkyňa titulu Ashleigh Bartyová už ukončila kariéru.

Viaceré veľké mená však na tohtoročnom Wimbledone budú. Poľská svetová jednotka Iga Swiateková doň vstúpi so sériou 35 zápasov bez prehry a Srb Novak Djokovič sa pokúsi zvíťaziť na turnaji štvrtýkrát za sebou.

 Američanka Serena Williamsová sa predstaví v ženskej dvojhre vďaka voľnej karte od organizátorov.

Voľné lístky a 250-tisíc libier Ukrajincom

Organizátori Wimbledonu bezplatne poskytli vstupenky ukrajinským utečencom, ktorí sa po odchode z Ukrajiny usadili v londýnskych štvrtiach Merton a Wandsworth.

Navštíviť budú môcť ktorýkoľvek zápas, ktorý sa na trávnatých kurtoch All England Clubu bude hrať v nedeľu 3. júla. Ako referuje oficiálny web Wimbledonu, organizátori sa zároveň rozhodli darovať Ukrajincom postihnutým vojnou 250-tisíc libier.

„V nedeľu sa k ukrajinským utečencom pripoja miestni obyvatelia, hrdinovia obdobia pandémie koronavírusu z radov národnej zdravotnej služby a sociálnej starostlivosti, množstvo škôl, charít a komunitných skupín,“ uviedli v spoločnom vyhlásení All England Club a Lawn Tennis Association.

Prvá nedeľa bola vo Wimbledone tradične voľným dňom, počas ktorého sa maximálne dohrávali zápasy odložené pre dážď. V súčasnosti sa Wimbledon hrá celých 14 dní, keďže vďaka moderným technológiám už kurty nepotrebujú deň na zotavenie./agentury/

X X X

Heger s Matovičom idú posielať 500 eur zamestnancom. Toto je sociálny štát, tvrdia

 Eduard Heger (OĽANO) a minister financií Igor Matovič (OĽANO) ohlásili, že našli ďalších 200 miliónov eur, ktoré vo forme 500-eurových bonusov chcú vyplatiť v septembri všetkým zamestnancom verejnej správy, napríklad aj učiteľom. Týkať sa nebude zdravotníkov alebo napríklad vojakov.

V sobotu ráno zvolalo ministerstvo financií a Úrad vlády mimoriadnu tlačovú konferenciu na tému novej štátnej pomoci.

Minister financií Eduard Heger ohlásil, že predkladá návrh, v rámci ktorého vláda našla ďalších 200 miliónov eur na pomoc ľuďom, ktorí si to podľa nich zaslúžia. „Nie je to návrh OĽANO, je to návrh premiéra. Toto nie je výsledok dohody, s týmto ideme do rokovaní,“ povedal.

Prezidentka KOZ Monika Uhlerová reagovala, že signál vlády o možnom jednorazovom príspevku k platom zamestnancov v štátnej a verejnej správe vnímajú odborári pozitívne. „Určite pôjdeme na rokovania s ambíciou pretaviť disponibilné zdroje do valorizácie, zároveň sa nám otvárajú možnosti rokovať o požiadavke na valorizáciu aj v ďalšom roku,“ povedala pre TASR.

Peniaze plánujú poslať všetkým zamestnancom verejnej správy, týkať sa nebude zdravotníkov alebo napríklad vojakov.

Tlačová konferencia premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a Igora Matoviča (OĽANO).

Na otázku, či pripravujú pomoc aj pre dôchodcov, Heger odpovedal: „Pomoc ktorú dávame je bezprecedentná. Postupne rokujeme, hľadáme zdroje, pridávame. Chceme podať pomocnú ruku, no je dôležité si uvedomiť, že nikto nemá čarovný kľúč,“ vyhlásil a ako príklad uviedol znižovanie spotrebných daní v iných európskych krajinách, ktoré podľa Hegera nikomu nepomohli.

Matovič priblížil, že v septembri plánujú vyplatiť zamestnancom štátnej správy špeciálnu jednorazovú odmenu 500 eur v hrubom. „Príplatok 500-eur nebude percentuálny, ale plošný. Takto pomôže viac bežným zamestnancom, kuchárkam v škôlke, ako vysokoškolským učiteľom, ktorí majú 3000-eurové platy,“ vysvetlil svoje uvažovanie.

Zdroje, z ktorých túto odmenu plánujú vyplatiť, zatiaľ podľa Hegera nie sú definitívne. Vyhlásil, že majú viacero možností a čaká ich veľa rokovaní. Budúci týždeň chcú začať aj rozhovory s odbormi. „Budú to mimoriadne zdroje, ktoré zatiaľ v rozpočte nemáme. Ja sa budem snažiť od teraz zabezpečovať zdroje bez toho, aby ľudia boli svedkami konfliktov,“ dodal Matovič.

Peniaze by mali samosprávy nájsť napríklad vo vyšších príjmoch z podielových daní. „Nakoľko ide o zamestnancov, ktorých platia aj obce, pokiaľ na tieto príplatky nebudú mať zdroje, my to za nich zatiahneme,“ prisľúbil tiež minister financií.

Zdravotníkov, vojakov či zamestnancov zariadení sociálnych služieb plánujú odmeniť podľa Hegera s Matovičom iným, samostatným opatrením./agentury/

X X X

FIFA si vraj protirečí. Rusi ju v spoločnom stanovisku obvinili z diskriminácie

Predstavitelia Ruskej futbalovej únie (RFU), najvyššej ruskej súťaže Premier Ligy a profesionálnych ruských klubov odsúdili rozhodnutie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), ktorá umožnila zahraničným hráčom a trénerom dočasne prerušiť zmluvy s ruskými tímami.

 V spoločnom stanovisku obvinili svetovú federáciu z diskriminácie. Podľa nich sa FIFA dostala do rozporu s vlastným princípom, aby sa „politika nemiešala do športu“.

„Sme presvedčení, že rozhodnutie o suspendácii kontraktov protirečí charte FIFA, je vo svojej povahe diskriminačné a bolo namierené proti jednému z členovi veľkej futbalovej rodiny, ktorý nenesie žiadnu vinu,“ uviedli ruské kluby, tamojší zväz a liga vo svojom spoločnom stanovisku, z ktorého citovala agentúra DPA.

FIFA v utorok predĺžila do júna budúceho roka možnosť zahraničným hráčom a trénerom dočasne prerušiť svoje zmluvy s klubmi v Rusku a na Ukrajine.

Dôvodom je pretrvávajúca ruská vojenská invázia na ukrajinskom území. Pravidlo, prijaté prvýkrát 7. marca, platilo pôvodne do konca júna tohto roka.

FIFA v stanovisku uviedla, že táto úprava „chráni ukrajinské kluby a uľahčuje odchod zahraničných hráčov a trénerov z Ruska. Hráčom a trénerom zároveň umožňuje v danom období vykonávať svoju prácu a dostávať za ňu plat.“

FIFA a UEFA už predtým v reakcii na vojenskú inváziu vylúčili ruské tímy z prebiehajúcich medzinárodných súťaží./agentury/

X X X

Kysučania ministerstvu požičali technológiu na výstavu v Dubaji. Nevedia sa k nej dostať

Ministerstvo hospodárstva argumentuje prekážkami na strane prevádzkovateľa výstaviska v Dubaji. Zapožičané technológie vráti najneskôr do augusta tohto roka.

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO: Najprv Slovensku pred otvorením svetovej výstavy Expo Dubaj 2020 hrozila vlani v októbri blamáž pre nedokončený pavilón. Napokon prezentácia našej krajiny pod kuratelou ministerstva hospodárstva Richarda Sulíka dopadla nad očakávania.

Slováci návštevníkov z celého sveta lákali na vodíkové auto, vrtuľníkový trenažér, vesmírne technológie i krásy Slovenska či chutné slovenské pokrmy.

Napriek tomu, že sa svetová výstava v Dubaji skončila koncom marca tohto roka – teda pred takmer tromi mesiacmi, rezort hospodárstva má problém s vrátením zapožičaných vecí na toto podujatie.

Problém sa týka kysuckej spoločnosti Germ, ktorá okrem iného vyvíja a vyrába technológie na dezinfekciu vzduchu a povrchov. Na dezinfekciu pritom využíva takzvané germicídne žiarenie a ozón.

Chránili pavilón pred vírusmi

Rýdzo slovenská firma okrem toho, že prezentovala svoje produkty v Dubaji, ich zároveň zapožičala do slovenského pavilónu, kde sa v čase pandémie koronavírusu starali o bezpečnosť všetkých návštevníkov.

„Ministerstvo nám zatiaľ nevrátilo technológie zapožičané na Expo Dubaj 2020. Zapožičali sme ich zadarmo, zo strany štátu nedošlo ani k našej akejkoľvek prezentácii, takpovediac o nás ani neopreli bicykel a teraz nám technológie ani nevedia vrátiť,“ hovorí pre Aktuality.sk konateľ a spolumajiteľ spoločnosť Germ Miloš Antecký.

Antecký dodáva, že po právnej analýze zmluvy o zapožičaní firma nemá ani právo sťažovať sa, napriek tomu, že k jej porušeniu došlo zo strany štátu. Ministerstvo hospodárstva argumentuje prekážkami na strane prevádzkovateľa výstaviska v Dubaji.

Technológie vrátia do augusta

„Svetová výstava EXPO 2020 sa skončila 31. marca 2022. Počas celého apríla bol areál uzatvorený a zo strany organizátora neboli povolené žiadne aktivity súvisiace so sťahovaním a rušením expozícií,“ tvrdí v odpovedi tlačový odbor rezortu s tým, že zapožičané technológie vráti spoločnosti Germ najneskôr do augusta tohto roka.

„Počas mája boli organizátorom pripravované prístupové komunikácie pre ťažké mechanizmy a transportnú dopravu. Sťahovanie exponátov a vybavenia slovenského pavilónu je naplánované v dvoch etapách. Prvá etapa na prelome júna a júla a druhá etapa na prelome júla a augusta,“ spresňuje ministerstvo hospodárstva.

Malá spoločnosť Germ z Kysúc sa s vlastnými technológiami radí k svetovej špičke. V roku 2020 jej Úrad priemyselného vlastníctva zaregistroval úžitkový vzor s názvom Ozónový sterilizátor s následnou regeneráciou vzduchu. Tieto mobilné zariadenia dokážu filtrovať vzduch a zabíjať baktérie a vírusy vrátane Covid-19. Zároveň dezinfikujú priestory a povrchy pomocou ozónu.

Firma za svoje produkty zbiera ocenenia doma i v zahraničí. Napríklad ocenenie za významný technický prínos v čase pandémie COVID- 19 prevzal v novembri 2020 riaditeľ spoločnosť Marián Mitka z rúk šéfa Úradu priemyselného vlastníctva Matúša Medveca, aktuality.sk

X X X

Starostovia Viedne, Berlína a Madridu telefonovali s falošným Kličkom

Hovorkyňa starostky nemeckej metropoy poznamenala, že prvých 15 minút hovoru prebehlo úplne normálne, avšak potom sa začali objavovať témy, ktoré vzbudili podozrenie, že ide o podvod.

Starostovia metropol Nemecka, Rakúska a Španielska sa stali v uplynulých dňoch obeťami kybernetickej kriminality, keď namiesto starostu ukrajinského hlavného mesta Kyjev Vitalija Klička absolvovali videohovor s podvodníkom. Samotný Kličko vyzval na objasnenie tejto záležitosti a upozornil, že telefonáty s ním sú organizované len cez oficiálne miesta v Kyjeve a na rozhovory v angličtine či nemčine nikdy nepotrebuje tlmočníka. TASR prevzala správu z agentúr DPA a APA.

Nemeckí bezpečnostní predstavitelia vyšetrujú incident, pri ktorom berlínska starostka Franziska Giffeyová telefonovala s mužom vydávajúcim sa za Klička. Podľa hovorcu polície ide o politicky motivovaný čin. To, že nešlo o kontakt so skutočným starostom Kyjeva neskôr na Twitteri potvrdil aj ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Andrij Meľnyk.

Hovorkyňa starostky nemeckej metropoly Lisa Frerichsová poznamenala, že prvých 15 minút hovoru prebehlo úplne normálne, avšak potom sa začali objavovať témy, ktoré vzbudili podozrenie, že ide o podvod. Muž vydávajúci sa za Klička chcel napríklad hovoriť o Ukrajincoch, ktorí „sa pokúšajú získať v Berlíne sociálne dávky“.

Terčom podvodníka sa stal aj starosta španielskeho hlavného mesta Madrid José Luis Martinez-Almeida. Ako priblížil hovorca jeho úradu Daniel Bardavío Colebrook, starosta hovor ukončil, pretože nadobudol podozrenie, či je jeho komunikačným partnerom skutočne pravý Kličko.

Zatiaľ čo starostovia Berlína a Madridu počas telefonátu s údajným Kličkom vytušili, že ide o podvod, starosta rakúskej metropoly Viedeň Michael Ludwig si to nevšimol, uviedol v tvíte zastupujúci šéfredaktor bulvárneho nemeckého denníka Bild Paul Ronzheimer. Vedenie mesta Viedeň v súvislosti s incidentom uviedlo, že ide o „digitálne vedenie vojny“ s cieľom otriasť dôverou v politiku a diskreditovať Ukrajinu a jej spojencov.

Kličko vo videoreakcii, ktorú zverejnil Bild, poznamenal, že je potrebné okamžite vyšetriť, kto za týmto podvodom stál. Muž, ktorý tvrdil, že je starostom Kyjeva, podľa Klička porozprával absurdné veci, aktuality.sk

X X X

Zamestnanci štátu môžu dostať 500 eur k platu, navrhuje to premiér Heger

Predseda vlády Eduard Heger a minister financií Igor Matovič v sobotu dopoludnia predstavili pomoc zamestnancom verejnej správy, teda štátu. Má ísť o jednorazový príspevok 500 eur v hrubom, ktorý by mohli dostať tí zamestnanci, ktorých rieši kolektívna zmluva vyššieho stupňa. Vojaci, zdravotníci a pracovníci v sociálnych službách sem podľa vysvetlenia ministra financií nepatria.

Príspevok by mohli dostať k septembrovému platu, pričom celkovo ide o balík pomoci vo výške 200 miliónov eur. Premiér Eduard Heger zdôraznil, že ešte ich čakajú intenzívne rokovania, napríklad budúci týždeň budú vyjednávať s Konfederáciou odborových zväzov.

„Nevieme, na čom sa dohodneme. Je to moja zodpovednosť, našli sme nejaké zdroje a ponúkame ich,“ uzavrel Heger.

„Za vyše polroka sme poskytli pomoc rôznym skupinám, takže kto tvrdí, že nerobíme nič, hrubo klame,“ povedal Eduard Heger.

Minister financií Igor Matovič tiež prisľúbil, že do konca júla by malo byť jasné aj to, ako presne vláda zvýši platy učiteľom pre budúci rok.

Heger pripomenul, že k platom zdravotníkom budú mať tiež rokovania a keď dospejú k výsledkom, urobia samostatné vyhlásenie.

Kryté zdroje

K predstaveniu prvej pomoci sa vyjadrila už aj strana SaS s tým, že si vie predstaviť podporu jednorazovej finančnej pomoci zamestnancov v štátnej a verejnej správe, ak na to minister financií nájde kryté zdroje z tohtoročného rozpočtu.

„SaS dlhodobo bojuje za vyššie platy nielen pre zamestnancov škôl, zdravotníkov, ale aj pre iné oblasti štátnej a verejnej správy. Ak minister financií dokáže nájsť kryté zdroje z tohtoročného rozpočtu, tak si vieme po oboznámení sa s celým návrhom predstaviť podporu spomínanej jednorazovej pomoci,“ spresnil hovorca strany Ondrej Šprlák, aktuality.sk

X X X

Španielsky premiér považuje udalosti z Melilly za útok na územnú celistvosť

Sánchez komentoval dramatické udalosti z piatka, keď približne 2000 migrantov vzalo útokom plot oddeľujúci územie Maroka od španielskej enklávy Melilla.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu označil nápor migrantov na hranice v enkláve Melilla hraničiacej s Marokom za „útok na územnú celistvosť“ Španielska a obvinil z neho „mafie, ktoré obchodujú s ľuďmi“, informovala agentúra AFP.

Sánchez komentoval dramatické udalosti z piatka, keď približne 2000 migrantov vzalo útokom plot oddeľujúci územie Maroka od španielskej enklávy Melilla. Ich pokus dostať sa na územie Španielska a EÚ sa podľa najnovších oficiálnych údajov marockých úradov skončil smrťou najmenej 18 migrantov.

„Ak je niekto zodpovedný za všetko, čo sa stalo na hraniciach, tak sú to mafie, ktoré obchodujú s ľuďmi,“ povedal Sánchez na tlačovej konferencii.

Ako pripomenula agentúra AP, šlo o prvé takého preniknutie, odkedy Španielsko a Maroko v marci urovnali svoje diplomatické vzťahy. Tie boli napäté pre spor v spojitosti so Západnou Saharou.

Na severe Afriky sa nachádzajú dve španielske enklávy — okrem Melilly aj Ceuta. Hranica Melilly s Marokom meria 12 kilometrov, hranica s Ceutou má osem kilometrov. Migranti sa cez tieto hranice, ktoré sú chránené vysokými plotmi s ostnatým drôtom, videokamerami a strážnymi vežami, snažia dostať preliezaním plotov, plávaním pozdĺž pobrežia alebo ukrývaním sa vo vozidlách, aktuality.sk

X X X

Francúzski poslanci chcú právo na interrupciu zakotviť v ústave

Právo na interrupciu vo Francúzsku je už zapísané v zákone z roku 1975. Skupina francúzskych poslancov patriacich k strane prezidenta Emmanuela Macrona chce predložiť návrh zákon, ktorým sa vo francúzskej ústave zakotvilo právo na interrupciu. Podľa agentúry AP o tom v sobotu informovali poslankyne

Marie-Pierre Rixainová a Aurore Bergéová, ktorá v parlamente vedie poslaneckú skupinu Macronovej strany Republika v pohybe (LREM). Tento návrh sa objavil po tom, ako Najvyšší súd USA v piatok zrušil rozhodnutie spred 50 rokov a zbavil ženy ústavnej ochrany práva na interrupciu.

Právo na interrupciu vo Francúzsku je už zapísané v zákone z roku 1975. Ústavný zákon – podľa Rixainovej – vo Francúzsku upevní právo na interrupciu pre budúce generácie. „To, čo sa stalo inde, sa nesmie stať vo Francúzsku,“ zdôraznila Rixainová.

Bergéová uviedla, že „práva žien sú stále krehké a sú pravidelne spochybňované“. Poukázala pritom na nových poslancov za krajne pravicové Národné združenie (RN), ktorí sú „zarytými odporcami prístupu žien k interrupciám“. Aj vzhľadom na to si Bergéová myslí, že Francúzsko by v tejto oblasti nemalo riskovať a malo by zaistiť právo na interrupciu jeho ukotvením do ústavy.

Návrh zákona by mal obsahovať ustanovenie, ktoré by znemožnilo „zbaviť osobu práva na prerušenie tehotenstva,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila dvojica poslankýň.

Nesprávne vykonané potraty

Bergéová označila rozhodnutie Najvyššieho súdu USA za „katastrofálne pre ženy na celom svete“. Vo vysielaní rozhlasu France Info pripomenula, že „každých deväť minút zomrie jedna žena, pretože potrat jej bol vykonaný nesprávne, nebezpečným spôsobom“.

Ľavicový blok Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES) oznámil svoj zámer predložiť podobný návrh zákona v piatok večer.

„Aby sme zabránili akémukoľvek obmedzovaniu základného práva, ktorým je interrupcia vo Francúzsku, navrhneme v pondelok NUPES, aby predložila návrh zákona na jej zakotvenie v ústave,“ oznámilo vedenie NUPES na Twitteri.

Samotný Macron vyjadril ženám v Spojených štátoch solidaritu v súvislosti s rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktoré pravdepodobne povedie k zákazu interrupcií v približne polovici štátov americkej Únie.

Macron uviedol, že toto rozhodnutie narúša slobody žien. „Interrupcia je základným právom všetkých žien. Musí byť chránené,“ napísal francúzsky prezident v piatok neskoro večer v príspevku na Twitteri.

V januári sa Macron zmienil o svojom želaní začleniť právo na interrupciu do Charty základných práv Európskej únie. S týmto návrhom prišiel deň po zvolení Roberty Metsolovej, známej svojím negatívnym postojom k potratom, za šéfku Európskeho parlamentu, aktuality.sk

X X X

Ceny dreva v ČR prudko rastú, ľudia sa zásobujú aj na desať zím

Cena dreva v Česku v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 vzrástla na viac než trojnásobok. České domácnosti, ktoré môžu kúriť drevom, sa ním už teraz v nebývalej miere zásobujú na budúcu vykurovaciu sezónu. Zároveň sa však drevo vyťažené pre kôrovca naďalej vo veľkom vyváža do zahraničia. Cena dreva tak v Česku v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 vzrástla na viac než trojnásobok. Informoval tom server novinky.cz.

„Ešte v roku 2019 dosahovala priemerná cena dreva 853 Kč (34,49 eura) za kubík a museli sme ho dávať aj do medziskladov. Pri takom malom dopyte boli zisky minimálne. Teraz je však situácia opačná. Keby sme mali dreva aj osemkrát viac, bez problémov by sme ho predali,“ povedal pre denník Právo hovorca Správy Národného parku Šumava Jan Dvořák.

Za prvé štyri mesiace tohto roka predávali drevo s priemernou cenou 2152 Kč za kubický meter (m3), v máji sa už cena zvýšila na 2600 Kč (105,13 eura). Stavebné drevo stojí zhruba 3000 Kč/m3. „A záujem je stále vysoký,“ dodal Dvořák. Podľa neho dve tretiny dreva zo šumavského národného parku smerujú na píly v Česku a tretina priamo do Rakúska a Nemecka. Aj z píl však potom veľká časť ide na export.

Kamióny plné dreva

Podobne aj mnohí Česi vo veľkom zvyšujú svoje zásoby. „Predtým si ľudia palivové drevo vozili domov na vozíku, teraz si už aj súkromné osoby objednávajú kamióny. Na väčšie objemy už máme rezervácie aj na budúci rok,“ povedal pre Právo Richard Havelka z mestskej Správy verejného statku v Plzni.

Niektorí sa zásobujú na roky dopredu. „Tento rok si chcem postupne urobiť zásobu na 10 zím. Miesto na to mám a je lepšie mať úspory v dreve než v peniazoch. Za štyri, päť rokov možno palivové drevo takmer nebude, všetko sa vyťaží, a najmä vyvezie. Očakávam, že na budúci rok bude kvalitné drevo stáť aj viac než 5000 Kč za kubík,“ predpokladá jeden z hospodárov neďaleko Sedlčian.

Cena menej žiadaného dreva, ako je jelša alebo osika, sa však prakticky nemenila. „Priestorový meter sypanej osiky stojí 800 Kč,“ povedal Havelka. On sám sa nedostatku dreva neobáva, problémom je podľa neho skôr nedostatok ľudí a mechanizácie. Ako dodal, počty boli pôvodne nastavené na „mierový stav“ a nie na taký vysoký dopyt, aktuality.sk

X X X

Švajčiarska čokoláda Toblerone sa bude od budúceho roka vyrábať aj v Bratislave

Ikonická trojuholníková čokoláda Toblerone sa začala vyrábať v roku 1908 a od začiatku 90. rokov minulého storočia a exkluzívne produkuje v jedinej fabrike v Berne. Známa švajčiarska čokoláda Toblerone sa čoskoro bude vyrábať aj v Bratislave.

Výrobca čokolády, firma Mondelez, presunie časť výroby do Bratislavy, kde by sa mala začať produkovať od konca budúceho roka. „Od konca roka 2023 pridávame obmedzenú produkciu na Slovensku,“ potvrdila vo štvrtok (23. 6.) hovorkyňa Mondelezu Livia Kolmitzová správu švajčiarskeho rozhlasu a televízie SRF.

Ikonická trojuholníková čokoláda Toblerone sa začala vyrábať v roku 1908 a od začiatku 90. rokov minulého storočia a exkluzívne produkuje v jedinej fabrike v Berne. Dôvodom premiestnenia časti produkcie do Bratislavy, kde Mondelez vlastní bývalú čokoládovňu Figaro, je podľa firmy silný rast a potreby zvýšenia kapacity.

Mondelez o plánovanom spustení výroby Toblerone v Bratislave začiatkom tohto týždňa informovalo zamestnancov závodu v Berne. Problémom je, že týmto krokom Toblerone zrejme príde o označenie „švajčiarska mliečna čokoláda“ (Schweizer Milchschokolade), keďže označenie „švajčiarska/švajčiarsky“ je podľa odvetvovej dohody chránené a môže sa používať len na produktoch stopercentne vyrobených vo Švajčiarsku, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.