Zatiaľ čo sa Ukrajinci tešia z prvých stíhačiek F-16, aj ich protivníci majú novú zbraň. Len pred pár dňami zachytili ukrajinské drony v charkovskej oblasti obrnené vozidlo, aké na ruskej strane ešte nevideli. Podľa analytického portálu The Warzone ide zrejme o samohybný raketový systém dlhého doletu Bulsae-4 M-2018, ktorý vyrábajú v Severnej Kórei. Diktátorský režim Kim Čong-una takto asi podporil svojho nového spojenca proti Západu, ruského prezidenta Vladimira Putina.
Snímky šesťkolesového obrneného vozidla, ktoré sa už objavili aj na sociálnej sieti Telegram, naznačujú, že Moskva tento „darček“ od Pchjongjangu dostala len nedávno a zrejme iba niekoľko kusov.
Aj keď sa o Bulsae-4 M-2018 niekedy mylne hovorí ako o bojovom vozidle, v skutočnosti ide o dômyselnú protitankovú zbraň. Pozostáva z trupu obrneného transportéra M-2010, na ktorom je v otočnej veži namontovaných osem raketometov.
Výhodou tohto systému je, že riadené strely nie sú určené len na viditeľné ciele, ale ide o tzv. NLOS-ATGM (skratka pre Non Line of Sight Anti Tank Guided Missile), teda rakety schopné zasiahnuť i ciele vo väčšej vzdialenosti.
Dajú sa odpáliť bez toho, aby bola jasná pozícia cieľa, pretože ich smer možno po štarte riadiť a podľa potreby upraviť. Strela sa dokáže vyhnúť aj prekážkam a počas letu ju možno presmerovať na iný cieľ.
Pre tanky je nebezpečná, lebo na ne môže zaútočiť zhora, teda na miesta, kde majú pancier zvyčajne výrazne slabší ako na prednej strane alebo na bokoch.
Ako informoval ukrajinský vojenský web Militarnyj, rakety Bulsae-4 majú elektrooptický vyhľadávač kombinovaný s príkazovým navádzaním cez optický kábel, čo znamená, že na zameriavanie nevyužívajú vylučované teplo z tankov či iných vozidiel (infračervené žiarenie), ale skôr viditeľné spektrum svetla.
Vzhľadom na to, že ide o zbraň z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), ktorej komunistický režim drží všetko v tajnosti, podrobnejšie informácie o Bulsae-4 M-2018 nie sú známe. Dosah striel odhadujú zhruba na desať kilometrov, celý zbraňový systém má hmotnosť približne 14 ton a posádku tvoria dvaja či traja muži.
O hrúbke panciera nie sú žiadne údaje, no predpokladá sa, že stroj má iba základnú, pomerne slabú ochranu. Jeho výzbroj dopĺňa šesť malých kanónov po stranách veže. Maximálna rýchlosť vozidla je 90 km/h.
Severná Kórea už v minulosti Rusku poskytla milióny delostreleckých granátov a desiatky balistických striel krátkeho doletu.
Obe krajiny v júni podpísali pakt o vzájomnej pomoci, načo sa objavili aj nepotvrdené správy, že KĽDR na Ukrajinu vyšle vojenské oddiely, pravdepodobne ženistov, ktorí by mali pomôcť pri obnove objektov na okupovaných územiach./agentury/
X X X
Brusel sa v spore o ruskú ropu priklonil k Ukrajine. Fico avizuje stop slovenskej nafte pre Kyjev
Ukrajina hlási ochotu riešiť problém so zastavením tranzitu ruskej ropy na Slovensko, aj keď kancelária Volodymyra Zelenského naznačuje, že sankcie pre Lukoil sú akýmsi trestom pre slovenskú vládu za jej postoj k vojenským dodávkam na Ukrajinu. Premiér Robert Fico (Smer) na odvetu odkazuje, že zastaví Kyjevu dodávky nafty od Slovnaftu a tiež sa domnieva, že Ukrajina porušuje asociačnú dohodu s Európskou úniou (EÚ). Obeťou politického sporu je zatiaľ súkromná rafinéria Slovnaft a je otázne, ako spor politikov ovplyvní ceny palív, na ktoré by potom doplatili bežní spotrebitelia.
Fico: Ak sa tranzit ruskej ropy neobnoví, Slovnaft nebude pokračovať v dodávkach nafty na Ukrajinu
Ruská ropa pre Slovnaft netečie na Slovensko už dva týždne. Situácia zatiaľ nie je krízová, pretože rafinéria má možnosť vyrábať produkty z ropy zo svojich zásobníkov. Reálny problém by mohol nastať, ak by sa ukrajinská a slovenská vláda nedohodli na riešení ani po niekoľkých mesiacoch. Vtedy by rezervy Slovnaftu už mohli byť vyčerpané a zároveň by prestala platiť výnimka zo sankcií pre spracovanie ruskej ropy.
Problém s ruskou ropou pre Slovensko sa snaží vyriešiť premiér Fico, ktorý ihneď po zastavení tranzitu rozbehol rokovania so svojím ukrajinským náprotivkom Denisom Šmyhaľom. Doteraz sa však na ničom nedohodli a rétorika oboch krajín sa vyostruje. Tento týždeň sa Fico stretol s ukrajinským veľvyslancom v Bratislave Myroslavom Kastranom. Šéf slovenskej vlády deklaroval, že chce Ukrajincom predložiť riešenie ropnej krízy, ale jeho vyjadrenia po stretnutí nenaznačujú zhodu.
„Ďalší výkon tejto nezmyselnej sankcie poškodí len a len Ukrajinu, Slovensko a Maďarsko. A stojíme za vyhláseniami, že Ruska sa situácia prakticky nedotkne. Ak sa tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu v krátkom čase neobnoví, Slovnaft nebude pokračovať v dodávkach nafty na Ukrajinu,“ uviedol Fico vo videu na sociálnej sieti.
Ani ukrajinská vláda nenaznačuje, že v otázke sankcií voči rope od Lukoilu ustúpi. Rozhodnutie Ukrajiny pozastaviť tranzit do Maďarska a na Slovensko bolo v súlade s kyjevskými sankciami, povedal v piatok agentúre Reuters poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak. „Zastavenie dodávok od Lukoilu v žiadnom prípade nie je vydieraním,“ zdôraznil. Sankcie proti Lukoilu nepredstavujú hrozbu pre energetickú bezpečnosť Slovenska, dodáva ukrajinský premiér Šmyhaľ s tým, že Kyjev má od Európskej únie v tomto rozhodnutí „úplné pochopenie“.
Zafunguju Ficove argumenty?
Dodávky ropy z Ruska do krajín EÚ značne klesli po tom, čo bol pre ruské „čierne zlato“ zavedený cenový strop a uvalené sankcie. Dnes z Moskvy na západ smeruje len deväť percent z celkového objemu vyťaženej ropy. Na porovnanie: pred zavedením reštrikcií dodávky suroviny z Ruska do Európy boli na úrovni 60 percent. Dnes cez ropovod Družba tečie len zlomok tohto množstva, teda 300-tisíc barelov ropy denne. Tie sú určené pre štyri európske krajiny – Bulharsko, Česko, Maďarsko a Slovensko. Ide o štáty, ktoré dostali od Európskej komisie (EK) dočasnú výnimku zo sankcií a do konca tohto roka môžu ruskú ropu odoberať, spracovávať a exportovať výrobky z nej.
Fico teda má pravdu v tom, že ukrajinské sankcie voči spoločnosti Lukoil neuškodia Rusku a nedonútia Moskvu ukončiť vojnu. Nejde totiž o významné množstvo dodávok. Sankcie však neuškodia ani samotnej Ukrajine, ktorá síce na tranzite ropy od Lukoilu zarábala, ale pre nízke objemy nešlo o vysoké príjmy. Najviac teda rozhodnutie Kyjeva ovplyvňuje maďarskú spoločnosť MOL, ktorá vlastní slovenskú rafinériu Slovnaft, a ktorej Lukoil má podľa zmluvy dodať do konca tohto roka štyri milióny barelov ropy.
Zelenského poradca Podoľak síce tvrdí, že ukrajinské sankcie sú zamerané proti Rusku, no vo vyhlásení pre Reuters poznamenal, že Budapešť a Bratislava nekonajú v záujme mieru a spravodlivosti, ale trvajú na ústupkoch voči Moskve. Tiež obvinil vlády Maďarska a Slovenska, že idú „proti línii“ EÚ, a odporučil im namiesto toho vyvíjať tlak na Kremeľ, aby zastavil útoky na ukrajinské energetické a tranzitné kanály.
Viktor Orbán a Robert Fico totiž už dlhšie odmietajú posielať vojenskú pomoc Ukrajine a vyzývajú na okamžité ukončenie vojny. Maďarsko okrem toho vyše roka blokuje vyplatenie peňazí z Európskeho mierového nástroja za zbrane, ktoré brániacej sa krajine už boli poskytnuté. Kyjev vníma rétoriku Fica a Orbána ako šírenie proruských naratívov, preto je v názorovom rozpore s vládami oboch susedných krajín.
Kým zastavenie ruskej ropy pre Slovensko zrejme spôsobí Ficovej vláde problém, náš kabinet pravdepodobne nemá podobne silný argument voči Ukrajine. Premiér vo vyhlásení tvrdí, že dodávky nafty od Slovnaftu na Ukrajinu tvoria až desať percent jej spotreby. Ich prípadné zastavenie by teda mohlo Kyjev zabolieť.
Ale podľa dát ukrajinskej analytickej spoločnosti A-95, je realita iná. Ukrajina totiž nie je na dovoz palív odkázaná, importovaná nafta pokrýva iba 11 percent tamojšej spotreby. Slovensko navyše nemá na týchto dodávkach významný podiel, najviac nafty na Ukrajinu dovážajú Poľsko a Rumunsko. Podľa analytikov A-95 objem exportu nafty od Slovnaftu na Ukrajinu v prvom štvrťroku 2024 bol pod úrovňou 7,5 tisíca ton. Na porovnanie: Poľsko a Rumunsko za to isté obdobie dodali Kyjevu celkovo milión ton nafty.
Ani Slovnaft neeviduje Ukrajinu medzi najväčšími odoberateľmi svojich produktov. Hoci výroba bratislavskej rafinérie je vo veľkom orientovaná na export, väčšia časť vyrobených produktov smeruje do Veľkej Británie, Maďarska a Česka, vyplýva z výročnej správy Slovnaftu za rok 2022. Spoločnosť neodpovedala na otázky Pravdy o celkovom objeme tržieb s Ukrajinou. Nevyjadrila sa ani k otázke, či naozaj zvažuje zastavenie dodavok nafty v prípade, že tranzit ruskej ropy nebude obnovený. Na otázky k tejto téme v stanovenom termíne neodpovedalo ani ministerstvo hospodárstva.
Fico vyzýval Brusel na podporu
Tranzit ropy pritom nerieši súkromná spoločnosť, ktorej sa problém priamo dotýka, ale politici. Najnovšie sa k téme prihlásil predseda koaličnej SNS Andrej Danko. Uviedol, že chce ísť do Ruska riešiť pozastavenie ruskej ropy cez Ukrajinu. Prezident Peter Pellegrini na ukrajinské sankcie voči Lukoilu reagoval slovami, že „Slovensko ako suverénna krajina bude musieť pristúpiť k odvetným opatreniam“. Spomenul pritom dodávky elektriny do ukrajinského energetického systému alebo humanitárnu pomoc, ktorú Slovensko poskytlo v nadväznosti na vojnu vyvolanú ruskou agresiou.
Fico doplnil, že naďalej nesúhlasí s politikou Bruselu, ktorá sa týka protiruských sankcií a v tejto rétorike pokračuje. „Vojna sa raz skončí a vláda, ktorú vediem, odmieta politiku novej železnej opony medzi Ruskom a Európskou úniou. Ak sa EÚ bude chcieť vymaniť z pod totálneho vplyvu Spojených štátov, bude musieť uvažovať o formách spolupráce s Ruskou federáciou, medzi ktoré by mala patriť aj spolupráca v oblasti strategických surovín,“ uviedol premiér vo vyhlásení.
Politológ z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozef Lenč zdôrazňuje, že Fico je pragmatik, preto si silnejšiu rétoriku nevybral náhodou či pod nátlakom emócií. Vyhlásenia slovenského premiéra nesleduje len domáce publikum, ale aj zahraniční partneri, medzi inými aj EK, pripomína odborník. „Je viac než isté, že aj oni videli, čo Robert Fico hovorí na sociálnych sieťach. V každom prípade sa dá domnievať, že týmito vyjadreniami sa snaží zlepšiť si buď vyjednávaciu pozíciu, prípadne zdôvodnenia, prečo veci nedopadli podľa očakávania,“ doplnil.
Fico a Orbán sa snažili na ukrajinskú vládu pritlačiť aj prostredníctvom Bruselu. Maďarsko a Slovensko vyzvali EK, aby sa zaoberala rozhodnutím Ukrajiny. Kyjev podľa ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer) porušil asociačnú dohodu uzavretú medzi Ukrajinou a EÚ. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó k tomu doplnil, že EK má na rozhodnutie vo veci tri dni, potom sa Budapešť i Slovensko obrátia na medzinárodný súd, ktorý si samy zvolia.
Podľa informácií Financial Times pokus nevyšiel. Predstavitelia viacerých krajín EÚ sa nepostavili na stranu Slovenska a Maďarska, pomocnú ruku odmietli podať predstavitelia až z jedenástich členských štátov. EK v súčasnosti zhromažďuje podrobné informácie o tom, či a ako by opatrenie Ukrajiny mohlo ovplyvniť dodávky ropy, uvádza sa v oficiálnom stanovisku bruselskej vlády. „Komisia adresovala Slovensku a Maďarsku podrobné otázky s cieľom vypracovať úplnú analýzu a zároveň oslovila ukrajinské orgány. Otázky sa týkajú objemu súčasného tranzitu ropy, právnických osôb prepravujúcich ropu cez Ukrajinu, platných zmlúv, možností alternatívnych trás dodávok, ako aj nákladov na ne,“ uviedol hovorca EK Tim McPhie.
Ďalšie rokovania v decembri
Podľa dnes platnej dohody s Bruselom ruská ropa môže tiecť na Slovensko naďalej, ale 5. decembra 2024 sa končí platnosť výnimky zo sankcií. Koncom roka by sa mal export výrobkov z ruskej ropy zo Slovenska do európskych krajín zastaviť, ak vláda nedohodne predlženie platnosti výnimky. Zdá sa preto, že Ficova vláda sa na zastavenie dodávok ruskej ropy mala pripravovať už skôr. „Obzvlášť, keď pred časom mali ukrajinská a slovenská vlády spoločné rokovanie,“ pripomína politológ Lenč. Premiér Fico však odmieta, že by jeho kabinet mal očakávať uvalenie sankcií zo strany Ukrajiny alebo úplné zastavenie dodávok ropy z Ruska. „Slovensku nič nebráni aj v nasledujúcich rokoch odoberať ruskú ropu, len Slovnaft nebude vyvážať produkty z tejto ropy do iných krajín,“ zdôraznil vo videu.
Aj keď ruskú ropu bude môcť Slovnaft odoberať a spracovávať, slovenský trh také množstvo palív nepotrebuje a nevie absorbovať celú produkciu rafinérie, oponuje premiérovi analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. „Približne 50 percent produkcie je dlhodobo určenej na export. V prípade zákazu vývozu produktov z ruskej ropy by vznikol značný prebytok. Manažment by to riešil znížením celkovej výroby,“ vysvetľuje ekonomický odborník. Podľa Tomčiaka preto predĺženie výnimky bude nutné.
„Slovnaft ešte nestihol vymeniť všetky výrobné zariadenia, aby mohol spracovávať len neruskú ropu. Predpokladaný termín dokončenia je v roku 2027. Aktuálne sú približne dve tretiny produkcie z ruskej ropy,“ zdôraznil. Vhodné by podľa neho bolo predĺženie výnimky o ďalší rok, aby bol prechod na spracovanie neruskej ropy plynulý.
Slovensko by preto malo už v najbližších mesiacoch hľadať argumenty, ktorými bude pred EK obhajovať žiadosť o predlženie výnimky. Otázne však je, či súčasné vyjadrenia Fica na adresu Bruselu a Ukrajiny neovplyvnia chod týchto dôležitých vyjednávaní. „Ak sa budeme správať ako samoľúby a nedôveryhodný partner, môže to Slovensku skôr poškodiť, než pomôcť. Na druhej strane – a nebude to prvýkrát – nakoniec preváži Ficov pragmatizmus a tvrdé vyjadrenia budú len nástrojom ďalšej manipulácie vlastných voličov,“ predpokladá politológ Lenč.
Úrad vlády SR ani ministerstvo hospodárstva neodpovedali Pravde na otázky o tom, či sa o predĺžení výnimky s EK už rokuje a aké podmienky si žiada Slovensko. Tiež neodpovedali, ako vidia možnú dohodu s Ukrajinou ohľadom zastavenia tranzitu ropy z Ukrajiny. Fico však vo videu naznačil, že existuje „technické riešenie“, ktoré on už ponúkol ukrajinskému premiérovi Šmyhaľovi.
„Na tomto sa však musia zúčastniť viaceré krajiny. Za Slovensko opakujem, že sme pripravení a vítam správy, ktoré potvrdzujú, že relevantné obchodné spoločnosti sa už zamýšľajú, ako toto technické riešenie v čo najkratšom čase zrealizovať,“ povedal Robert Fico. Detaily riešenia nepriblížil ani premiér, ani rezort hospodárstva, ani komunikačné oddelenie Úradu vlády.
Možnosť vyriešiť zastavenie tranzitu nepriamo potvrdili aj z Kyjeva. Námestník ukrajinského ministra energetiky Roman Andarak uviedol, že Ukrajina je pripravená riešiť „prípadné problematické otázky“, keď Slovensko aktivuje relevantný mechanizmus v asociačnej dohode s EÚ. „Do dnešného dňa to neurobilo,“ uviedol Andarak. Ale ani ukrajinské ministerstvo energetiky nevysvetlilo, o aký mechanizmus ide a ktoré strany by mali byť doň zapojené.
Situácia okolo spoločnosti Lukoil zatiaľ nemá vplyv na ceny pohonných hmôt na Slovensku. Ceny v týždni do 22. júla pokračovali v poklese a to znamená, že domáci trh na problémy okolo dodávok ropy nereaguje. Analytici však nevylučujú, že negatívne dôsledky ešte prídu. Zastavenie dodávok môže mierne destabilizovať trh s palivami a stáť za vyššími cenami napriek pozitívnemu vývoju na trhu s ropou./agentury/
X X X
T rump kritizuje výmenu väzňov. Je to Putinove víťazstvo, tvrdí
Bývalý americký prezident Donald Trump ostro skritizoval štvrtkovú výmenu väzňov medzi Ruskom a Západom a označil ju za „Putinove víťazstvo“, ktoré vytvára nebezpečný precedens.
Prepustení ruskí zajatci Iľja Jašin, Andrej Pivovarov a Vladimir Kara-Murza prichádzajú na tlačovú konferenciu v nemeckom Bonne v piatok 2. augusta 2024, deň po tom, keď boli prepustení v rámci výmeny väzňov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.
S odvolaním sa na ruského prezidenta Vladimira Putina to Trump vyhlásil v rozhovore pre televíznu stanicu Fox Business. Súčasný republikánsky kandidát na hlavu štátu tiež povedal, že jeho administratíva by dokázala uzavrieť lepšiu dohodu.
„Ako zvyčajne to bolo víťazstvo pre Putina… Ale dostali sme niekoho späť. Takže to nikdy spochybňovať nebudem. (Ale) za nás by sa to nestalo. My by sme nemuseli pustiť na slobodu niektorých z najväčších zabijakov sveta,“ tvrdil Trump.
Jedným z prepustených Rusov v rámci najrozsiahlejšej výmeny väzňov od konca studenej vojny je Vadim Krasikov, ktorý bol v Nemecku odsúdený na doživotie za vraždu Čečenca s gruzínskym občianstvom a odporcu ruského režimu Zelimchana Changošviliho v berlínskom parku v roku 2019. Kremeľ potvrdil skoršie špekulácie médií, že Krasikov bol príslušníkom ruskej tajnej služby FSB.
„Rusi dostali skvelú ponuku, uzavreli skvelú dohodu,“ hovorí Trump o výmene, ktorá sa týkala celkovo 26 ľudí a siedmich krajín a uskutočnila sa vo štvrtok v Ankare. Exprezident dodal, že dohodu „kritizovať nebude“, pretože je dobré, že sa vďaka nej vrátili niektorí americkí „rukojemníci“ domov, ale vzápätí vyhlásil, že „Rusi uzavreli fenomenálnu dohodu a to vytvára veľmi zlý precedens“.
Na výmenách väzňov sa však podieľala aj Trumpova administratíva, pripomenul denník The Wall Street Journal. V rámci dohody z novembra 2019 napríklad Taliban po vyše troch rokoch zajatia prepustil dvoch západných rukojemníkov, jedného Američana a jedného Austrálčana. Afganská vláda na oplátku prepustila z väzenia troch vysokopostavených členov Talibanu./agentury/
X X X
Trump odkázal kresťanom: Ak vyhrám, už nebudete musieť voliť
Prezidentský kandidát amerických republikánov Donald Trump vyvolal rozruch vyjadrením na stretnutí s konzervatívnymi kresťanmi, ktorým povedal, že v prípade jeho opätovného zvolenia „už nebudú musieť voliť“. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA, píše TASR.
Donald Trump v piatok 26. júla 2024 hovoril na podujatí organizovanom konzervatívnou skupinou Turning Point Action v West Palm Beach na Floride.
Trump na predvolebnom podujatí na Floride v piatok večer vyzval ľudí, aby 5. novembra odovzdali svoje hlasy v prezidentských voľbách. „Kresťania, choďte voliť. Len tentoraz. Už to nebudete musieť robiť. Ešte štyri roky, viete čo? Vyrieši sa to, bude to v poriadku. Už nebudete musieť voliť,“ povedal exprezident.
Nie je jasné, čo mal presne Trump na mysli. Počas predvolebnej kampane však vždy vystupuje provokatívne a zámerne ponecháva priestor na interpretáciu svojich vyjadrení, konštatovala DPA.
Predvolebný tím jeho súperky, demokratky Kamaly Harrisovej, označil Trumpovo vyhlásenie za známku toho, že chce „zrušiť demokraciu“, ak sa znovu dostane do Bieleho domu.
„Keď viceprezidentka Harrisová hovorí, že tieto voľby sú o slobode, myslí to vážne,“ uviedol jej hovorca. „Na našu demokraciu útočí kriminálnik Donald Trump: Po posledných voľbách, ktoré Trump prehral, poslal dav, aby zvrátil výsledky. V tejto kampani prisľúbil násilie, ak prehrá, ukončenie našich volieb, ak vyhrá, a zrušenie ústavy, aby mohol byť diktátorom a zaviesť v Amerike svoj nebezpečný program Project 2025,“ dodal./agentury/
X X X
Prepustený novinár Gershkovich požiadal Putina o rozhovor. Kremeľ reagoval
Americký novinár Evan Gershkovich v žiadosti o milosť požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o rozhovor. V rozsiahlom článku o prepustení svojho dopisovateľa z ruského väzenia to napísal denník The Wall Street Journal (WSJ).
Gershkovich je jedným z troch amerických občanov, ktorých Rusko prepustilo z väzenia v rámci štvrtkovej výmeny väzňov so západnými krajinami. Hovorca Kremľa Dimitrij Peskov rozhovor úplne nevylúčil.
Pred svojím prepustením Gershkovich musel podľa WSJ vyplniť oficiálnu žiadosť o milosť, ktorá je adresovaná ruskému prezidentovi. Súčasťou formulára je aj časť, kam môže väzeň uviesť svoj komentár. Práve tam Gershkovich napísal svoju žiadosť o rozhovor s Putinom.
„Ak takúto žiadosť dostaneme – posúdime ju,“ povedal podľa agentúry TASS Peskov ohľadom Gershkovichovej žiadosti. Podľa hovorcu však Putin dostáva množstvo žiadostí o rozhovor zo strany zahraničných médií.
Gershkovich sa dostal na slobodu a vrátil sa do Spojených štátov v rámci výmeny väzňov medzi Ruskom a západnými krajinami. Novinárov zatkla ruská tajná služba FSB vlani na konci marca v reštaurácii v Jekaterinburgu. V tomto meste na Urale americký novinár pracoval na článku o tom, ako sa miestni ľudia stavajú k vojne na Ukrajine, zaujímal sa tiež o Vagnerovu skupinu.
Ruská generálna prokuratúra Gershkovicha obvinila, že na pokyn americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) „zhromažďoval tajné informácie“ o zbrojovke Uralvagonzavod, ktorej závod asi 150 kilometrov severne od Jekaterinburgu vyrába a opravuje tanky a ďalšiu vojenskú techniku.
Minulý mesiac súd v Jekaterinburgu uznal Gershkovicha za vinného zo špionáže a odsúdil ho na 16 rokov väzenia. Už pri procese niektorí diplomati uviedli, že Rusi Gershkovicha pravdepodobne zadržali v snahe zaobstarať si „zásobu“ amerických občanov, ktoré by mohli vymeniť za ruských občanov zadržiavaných na Západe.
Rusko a Bielorusko v rámci výmeny prepustili aj ďalších 15 ľudí. Rusko prevzalo pri výmene v Ankare desať ľudí. Išlo o najväčšiu výmenu väzňov medzi Moskvou a Západom od konca studenej vojny./agentury/
X X X
Hizballáh zaútočil desiatkami rakiet Kaťuša na sever Izraela
Libanonské hnutie Hizballáh vo štvrtok oznámilo, že zaútočilo raketami na sever Izraela „v reakcii“ na útok izraelskej armády na juh Libanonu. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej ide o prvý útok Hizballáhu na Izrael po tom, čo pri utorkovom izraelskom údere na Bejrút zahynul jeden z veliteľov tohto hnutia.
Hizballáh uviedol, že na Izrael zaútočil desiatkami rakiet Kaťuša. Izraelská armáda krátko predtým oznámila, že na severe Izraela sa rozozneli sirény varujúce pred leteckým útokom.
Miestne médiá informovali o zachytení útoku protivzdušnou obranou Železná kupola (Iron Dome) nad západnou Galileou.
Izrael sa prihlásil k zodpovednosti za utorkový útok, pri ktorom zahynul šéf operačného veliteľstva Hizballáhu Fuád Šukr. Irán a hnutie Hamas vinia Izrael aj zo smrti lídra Hamasu Ismáíla Haníju, čo ešte väčšmi prehĺbilo obavy z odvetných útokov Iránu.
Húsíovia sľubujú vojenskú reakciu
Vodca jemenských povstalcov Abdul Malik Badruldín al-Húsí vo štvrtok sľúbil vojenskú odozvu na utorkové zabitie vodcu hnutia Hamas Ismáíla Haníju v Teheráne, z ktorého vinia Izrael.
„Je potrebné vojensky reagovať na tieto trestné činy, ktoré sú nehanebné a nebezpečné a predstavujú zo strane nepriateľa, Izraela, výraznú eskaláciu,“ uviedol al-Húsí v televíznom vysielaní.
Haníja zahynul pri raketovom útoku v iránskej metropole. Útok vyvolal hrozby z dôvodu možnej odplaty voči Izraelu a podnietil nové obavy, že vojna v Pásme Gazy môže prerásť do rozsiahlejšieho konfliktu na Blízkom východe.
Húsíovia od vlaňajšieho novembra uskutočňujú útoky na plavidlá v Adenskom zálive, ako aj Červenom a Arabskom mori pretrvávajú od novembra. Povstalci tvrdia, sa zameriavajú na lode spojené s Izraelom, USA alebo Britániou a snažia sa vyjadriť podporu militantnému hnutiu Hamas v jeho vojne proti Izraelu v Pásme Gazy.
Po útoku izraelskej armády (IDF) na školu v meste Gaza zahynulo najmenej 15 ľudí a 29 utrpelo zranenia, uviedla palestínska civilná záchranná služba.
Cieľom útoku boli bojovníci a velitelia Hamasu, ktorí sa podľa vyjadrenia IDF ukrývali práve v škole. „Pred útokom sme podnikli početné opatrenia na minimalizovanie ohrozenia civilistov vrátane využitia presnej munície a spravodajských informácií,“ ozrejmili izraelské sily vo vyhlásení.
Armáda bezprostredne neposkytla informácie o obetiach, no vyhlásila, že Hamas si cielene vyberá civilnú infraštruktúru pre svoje operácie. Militantné hnutie poprelo, že by na vojenské účely využívalo civilné zariadenia ako sú nemocnice či školy.
Vojna v Pásme Gazy začala po útoku hnutia Hamas na juh Izraela 7. októbra minulého roka. Pri odvetnej ofenzíve Izraela v Pásme Gazy doposiaľ zahynulo vyše 39 480 osôb podľa údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva./agentury/
X X X
Machala, Mečiarov hovorca či realitný maklér. Šimkovičová si vybrala členov Rady STVR. PS: Všetko, len nie odborníci
Novými členmi Rady Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) sa stali Peter Benčurík, Jozef Krošlák, Lukáš Machala a Jarmila Mikušová. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) ich vymenovala vo štvrtok 1. augusta na základe výberového konania.
TASR,Pravda,SITA02.08.2024 09:37 , aktualizované: 14:20
Jozef Krošlák pôsobil aj ako riaditeľ regionálneho štúdia niekdajšej STV v Banskej Bystrici. Neskôr bol hovorcom premiéra Vladimíra Mečiara a asistentom Mečiarovho ministra vnútra Gustáva Krajčiho. Robil aj mediálneho poradcu šéfovi úradu banskobystrickej župy Milanovi Mrázovi z HZDS.
Krošlák sa do RTVS vrátil za šéfovania Jaroslava Rezníka, keď dostal na starosti kreovanie spravodajského webu telerozhlasu, ktorý sa mal volať K veci. Napokon svoj projekt nedokončil a bol stiahnutý s tým, že neskôr RTVS spustila stránku venovanú spravodajstvu pod názvom Správy RTVS.
Jarmila Mikušová pôsobila od roku 2018 do roku 2020 ako generálna riaditeľka nitrianskej nemocnice, následne bola členkou rady RTVS až do jej zániku v tomto roku. Peter Benčúrik zase pracuje ako realitný maklér. V minulosti zastával pozíciu člen dozornej rady v spoločnosti Palma Group, viceprezidenta finančnej skupiny Slavia Capital či od roku 1999 do 2001 post hovorcu na rezorte hospodárstva.
Generálny tajomník Služobného úradu rezortu kultúry Machala je zase známy svojimi úvahami o plochej Zemi, chemtrails a inými konšpiráciami, ktoré šíri na sociálnej sieti Telegram.
Nová rada telerozhlasu bude mať deviatich členov – zvyšných piatich zvolí parlament. „Päťčlenná hodnotiaca komisia zasadala 24. júla a vypočula 19 kandidátov, ktorí splnili formálne požiadavky a zúčastnili sa na osobnom pohovore,“ dodalo ministerstvo. Ministerka vybrala za rezort kultúry troch kandidátov na základe odporúčania komisie, štvrtého člena vymenovala na návrh ministra financií.
Zvyšných piatich členov Rady STVR zvolia poslanci Národnej rady na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá. „Nominácie možno predkladať do 9. augusta, očakávam, že okolo 6. septembra sa uskutoční zasadnutie výboru. Z tých, ktorí splnia všetky náležitosti kandidatúry budú poslanci voliť na septembrovej schôdzi,“ potvrdil pre TASR predseda parlamentného mediálneho výboru Roman Michelko (SNS).
Nové kreovanie rady súvisí so zákonom, ktorým sa od 1. júla dovtedajšia RTVS zmenila na STVR a skončil sa zároveň mandát generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja i členov orgánu dohľadu. Rada bude mať po novom kompetenciu voliť generálneho riaditeľa, rovnako ho v prípade naplnenia zákonných ustanovení bude môcť odvolať./agentury/
X X X
Ryanair v júli zrušil približne 650 letov
Riadenie letovej prevádzky zasiahol nedostatok personálu a problémy s vybavením, ktoré viedli k oneskoreniam letových poriadkov a rušeniam letov.
Írsky nízkonákladový dopravca Ryanair v júli zrušil približne 650 letov pre problémy v riadení letovej prevádzky.
Konkurenčná letecká spoločnosť Wizz Air uviedla, že globálny výpadok počítačových systémov priamo zasiahol približne 1 % jej letov. TASR o tom informuje na základe správy DPA.
Obe letecké spoločnosti zároveň informovali, koľko cestujúcich minulý mesiac využilo ich služby.
Ryanair v júli prepravil 20,2 milióna pasažierov, čo predstavuje medziročný nárast o 8 % z 18,7 milióna ľudí v rovnakom čase minulého roka. Toto číslo odráža rastúci dopyt po cestovaní po tom, ako írsky dopravca uviedol, že ceny jeho leteniek budú počas mesiacov letnej špičky podstatne lacnejšie.
Výpadky IT systémov
Ryanair v júli vypravil viac ako 110.500 letov, ale 651 letov bolo zrušených pre problémy riadenia letovej prevádzky.
Generálny riaditeľ Michael O’Leary nedávno vyhlásil, že skupina zaznamenala „vážne zhoršenie kapacity európskeho riadenia letovej prevádzky, čo spôsobilo viaceré meškania letov“. Vyzval na reformu služby, ktorú označil za „beznádejne neefektívnu“.
Riadenie letovej prevádzky zasiahol nedostatok personálu a problémy s vybavením, ktoré viedli k oneskoreniam letových poriadkov a rušeniam letov.
Konkurenčný Wizz Air medzitým uviedol, že približne 1 % pravidelných letov zasiahol výpadok počítačových systémov v súvislosti s aktualizáciou softvéru spoločnosti CrowdStrike.
Výpadky IT systému sa dotkli nielen leteckej dopravy, ale aj iných odvetví, ako sú zdravotníctvo či banky, keďže zasiahli milióny počítačov.
Wizz Air minulý mesiac prepravil 5,9 milióna pasažierov, čo je o 1,4 % menej ako 6 miliónov pred rokom.
Pripísal to takisto problémom s prúdovými motormi, pre ktoré musel uzemniť niektoré lietadlá, aktuality.sk
X X X
Šimkovičovej ministerstvo vyplatilo 80-tisíc eur firme s nulovými tržbami a dlhom, ktorý uhradila krátko pred zákazkou
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS)Zdroj: TASR – Martin Baumann
Ministerstvo tají aj to, koľko nás celkovo stáli oslavy, na ktorých sa nezúčastnila verejnosť, ale zväčša len politici. Podobne postupovali aj pri oslavách Sv. Cyrila a Metoda.
Hudobné a tanečné vystúpenia prekladané krátkymi dokrútkami o vstupe Slovenska do Európskej únie či odovzdávaním cien Alexandra Dubčeka. Okrem toho dlhý príhovor premiéra Roberta Fica. Oslavy 20. výročia vstupu našej krajiny do Európskej únie na Bratislavskom hrade sa nevymykali z bežného rámca takýchto podujatí.
Politikov bolo plné hľadisko, medzi nimi aj bývalý prezident Rudolf Schuster či expremiér Mikuláš Dzurinda, nechýbali ani opoziční predstavitelia. Celý galavečer mohli sledovať diváci na verejnoprávnej bývalej RTVS, organizačne ho zastrešilo ministerstvo Martiny Šimkovičovej.
Akcia nás však zaujala neskôr, keď sa na rezortnom webe začali objavovať objednávky a faktúry za túto akciu. Ministerstvo totiž nepostupovalo štandardným spôsobom – akciu nezverilo do rúk generálneho dodávateľa, jednotlivé položky obstaralo samostatne. Aj vďaka tomu sa vyhlo transparentnejšiemu spôsobu obstarávania a namiesto zmlúv, z ktorých sa dá často zistiť viac podrobností, vidíme v otvorených zdrojoch len niekoľko údajov o objednávkach a fakturách, aktuality.sk
X X X
Kardiologické oddelenie v Trenčíne sa otriaslo v základoch. Ako to vyzerá po výpovediach lekárov?
Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne údajne kolabuje po odvolaní primára Petra Blaška kardiologické centrum. Spolu s ním končia totiž viacerí špecialisti. Samotná nemocnica paralýzu oddelenia odmieta a tvrdí, že všetko funguje a zdravotnú starostlivosť pacientom poskytujú v plnom rozsahu. Tvrdenia o kolapse kardiológie namieta aj ministerka Zuzana Dolinková (Hlas). Opozícia žiada vyvodenie zodpovednosti a zvoláva mimoriadny zdravotnícky výbor. Zosumarizovali sme, čo je o situácii na Považí známe na začiatku augusta.
Dvořák z PS vyzýva ministerku Dolinkovú, aby v prípade kardiocentra podnikla kroky: Ak tak nespraví, avizujú mimoriadny výbor
Čo spustilo výpovede lekárov?
V trenčianskej nemocnici sa personálne zmeny na najvyšších stoličkách začali po nástupe novej vlády, keď žezlo za zdravotníctvo prevzala ministerka Dolinková. Z funkcie riaditeľa Fakultnej nemocnice Trenčín odvolala najskôr Tomáša Janíka, ktorý nemocnicu riadil od augusta 2020. Jeho stoličku vzápätí obsadil Michal Plesník, ktorý pôsobil v nemocnici od roku 2016 na viacerých pracovných pozíciách.
Kto je bývalý a kto nový primár?
Svoj výber presadil neskôr aj nový riaditeľ Plesník. Ku koncu júna bez bližšieho dôvodu odvolal primára kardiologického oddelenia Petra Blaška, ktorý oddelenie spolu s ďalšími lekármi vybudoval. Prvého júla ho dočasne nahradil na pozícii primára Miroslav Vytiska.
Za ukončením Blaškovho pracovného pomeru mala byť podľa oficiálnych informácií vzájomná dohoda, ktorú však viac dokresľujú jeho medializované vyjadrenia. Nový riaditeľ údajne dnes už bývalému primárovi povedal, že má inú predstavu o kardiologickom oddelení, vo vedení chce mať svojho človeka, a preto od júla nastupuje nový tím.
Koľko lekárov odchádza z nemocnice?
S odvolaným primárom Blaškom sa však rozhodli odísť z nemocnice aj ďalší lekári. Na stav kardiológie upozornilo SME, podľa ktorého je teraz na oddelení tak málo lekárov, že nedokážu zastrešiť služby. Sú buď vo výpovednej lehote, alebo si musia čerpať dovolenky, a oddelenie je tak prakticky nefunkčné, čo nemocnica i ministerstvo zdravotníctva odmietajú. Tento stav mali potvrdzovať aj informácie, ktoré dostali záchranári, a to, že od 18. do 26. júla nebudú v Trenčíne poskytovať akútne katetrizácie.
Vo výpovednej lehote na kardiológii, ako pôvodne uvádzal denník, je sedem lekárov, medzi nimi aj špecialisti, ktorí dlhé roky pracovali a boli úspešní v cudzine, no rozhodli sa pomôcť na Slovensku. Fakultná nemocnica na to 22. júla reagovala, že dostala len štyri výpovede lekárov, ktorí pracujú na čiastočný úväzok a úhrnne predstavujú 1,4 lekára.
S otázkami na aktuálny stav sa Pravda obrátila na nemocnicu v prvý augustový deň. „FN Trenčín k dnešnému dňu obdržala výpovede piatich lekárov pracujúcich na kardiologickom oddelení na čiastočný úväzok, ktorí úhrnne predstavujú celkový úväzok 2,4 lekára,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Martina Holecová.
Výpoveď na protest podal aj intervenčný kardiológ Jozef Podoba, aktuálne je vo výpovednej lehote. „Mám pocit, že toto sú päťdesiate roky,“ komentoval odvolanie Blaška.
Koľko lekárov na oddelení pracuje teraz?
Podľa Holecovej dotknutým lekárom aktuálne plynie výpovedná doba v zmysle Zákonníka práce. Na oddelení zotrvajú do jej uplynutia, teda do 31. augusta. „Aktuálne na kardiologickom oddelení pracuje 2,4 lekára vo výpovednej dobe, novomenovaný primár a dvaja lekári špecialisti pracujúci na dohodu, súčasne v tomto mesiaci nastupuje na 1,0 úväzok lekárka špecialistka a od 1. septembra 2024 lekárka absolventka,“ spresnila hovorkyňa.
Ako dodala, okrem toho je kardiologická zdravotná starostlivosť o pacientov zabezpečená „aj prostredníctvom lekárov špecialistov prijatých na výpomoc pri zabezpečovaní služieb v rozsahu dvaja lekári a prostredníctvom atestovaného lekára na základe Zmluvy o poskytovaní pohotovostnej služby, zároveň máme personálne zabezpečenie atestovaných kardiológov v rámci interného oddelenia a kardiologických ambulancií FN TN“.
Na otázku, aký je minimálny počet lekárov a sestier potrebných pre chod kardiologického oddelenia, Holecová uviedla, že predpísaný počet personálu odvíjajúci sa od počtu lôžok upravuje ministerstvo zdravotníctva, a fakultná nemocnica predpísaný počet lekárov a sestier spĺňa.
Je oddelenie nefunkčné?
Kardiologické oddelenie vzniklo minulý rok v júni a funguje počas pracovných dní od 7.00 do 13.00. Mimo tohto času sú pacienti automaticky presmerovaní do vysoko špecializovaných pracovísk v Nitre, Banskej Bystrice či do Bratislavy. Chod kardiológie je podľa nemocnice zabezpečený a starostlivosť o zdravie pacientov s akútnym koronárnym syndrómom ohrozená nie je.
Prečo je oddelenie dôležité?
Ak by kardiologické oddelenie zaniklo, znamenalo by to, že pacientov s akútnymi stavmi by museli podstatne dlhšie voziť na najbližšie kardiológie do Nitry či Martina. Pri infarktoch je však čas kľúčový.
Bude znížený počet lôžok?
Personálne zmeny by podľa hovorkyne nemocnice Martiny Holecovej nemali okresať aktuálny stav lôžok a ani spôsobiť zatvorenie intervenčnej sály. Naopak, do budúcna plánujú lôžkový fond rozšíriť. Od spustenia je na oddelení päť intenzivistických lôžok a 1–2 lôžka na sledovanie pacientov po implantácii kardiostimulátora.
Koľko pacientov ošetria?
Počet ošetrených pacientov s akútnym koronárnym syndrómom sa podľa Holecovej pohybuje v rozmedzí jeden až traja pacienti týždenne. „Celkový počet pacientov hospitalizovaných na kardiologickom oddelení FN Trenčín z akéhokoľvek dôvodu v období 1 mesiaca sa pohybuje od 20 pacientov,“ uviedla.
Čo hovorí ministerka?
Informácie o kolabujúcom oddelení označila ministerka Dolinková za klamstvo. Podľa toho, čo videla v Trenčíne, je vraj všetko v poriadku. Po návšteve trenčianskej nemocnice uviedla, že videla „funkčné oddelenie pacientov a ošetrujúcich lekárov“. Ministerka hovorí, že po „stabilizovaní základného chodu kardiologického oddelenia“ je v nemocnici potenciál na zvýšenie kapacity. Dolinková vníma rozruch okolo kardiológie ako politikárčenie.
Čo plánuje opozícia?
Za situáciu v Trenčíne ministerku kritizovala aj opozícia, ktorá žiada, aby Dolinková odvolala riaditeľa nemocnice Plesníka. Strany PS, KDH a SaS už iniciovali aj zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru./agentury/
X X X
Princ Albert priznal isté ťažkosti vo vzťahu s Charlene
Ich príbeh lásky sa začal písať v roku 2000, keď sa Charlene Wittstock, vtedy úspešná plavkyňa, zoznámila s monackým princom Albertom.
Monacké knieža Albert a jeho manželka, princezná Charlene na otváracom ceremoniáli OH v Paríži.
Láska na prvý pohľad to nebola! Princ Albert a princezná Charlene v aktuálnom rozhovore s francúzskym magazínom „Paris Match“ odhalili začiatky ich vzťahu a priznali, že ich cesta k láske nebola jednoduchá. „Boli tam ťažkosti,“ odznelo z ich úst.
Ich príbeh lásky sa začal písať v roku 2000, keď sa Charlene Wittstock, vtedy úspešná plavkyňa, zoznámila s monackým princom Albertom. Verejnosť sa však o ich vzťahu dozvedela až v roku 2006. V nasledujúcich rokoch Charlene sprevádzala svojho budúceho manžela na sledovaných podujatiach, ako boli Zimné olympijské hry v Turíne či Bál Červeného kríža.
V roku 2006 sa plavkyňa Charlene Wittstock objavila na hrách v Turíne, kde prvýkrát oficiálne stála po boku svojho vtedy budúceho manžela Alberta II.
V rozhovore, ktorý bol zverejnený 1. augusta 2024, princ Albert otvorene povedal, že ich vzťah sa nezačal okamžite. Láska na prvý pohľad to teda nebola. „Stretli sme sa na Mare Nostrum (športové podujatie v Monaku). Neviem, či sme sa vtedy do seba zamilovali. Viete, potom som Charlene niekoľko rokov nevidel,“ prezrádza princ. Napriek tomu na ňu mal už vtedy pozitívny názor: „Najprv som si myslel, že je vynikajúca plavkyňa a potom, že je milá, usmievavá a prístupná osoba. Prežili sme spolu skvelý čas.“
Princ však tiež priznal, že Charlene na začiatku ich vzťahu spôsobil niekoľko ťažkostí: „Neviem, či to mám povedať, ale v jeden večer počas našich začiatkov som jej spôsobil ťažkosti, pretože som ju nepriviedol domov načas.“ Na tento moment si dobre pamätá aj Charlene, hoci o podrobnostiach rozprávať nechcela. „Áno, je pravda, boli isté ťažkosti, ale neprezradíme vám všetko.“
.Keď sa napokon princ Albert v roku 2011 oženil s bývalou reprezentantkou Juhoafrickej republiky v plávaní, Charlene Wittstockovou, stala sa z nej Charlene Grimaldi s titulom monacká princezná. Manželia sa stihli stať rodičmi dvojičiek. V decembri 2014 Charlene porodila chlapčeka a dievčatko. Dievča dostalo meno Gabriella Therese Márie a chlapec Jacques Honoré Rainier.
Obraz monackej rodinky sa začal rozpadať, keď Charlene na niekoľko mesiacov v roku 2021 choroba „uväznila“ v rodnej krajine. Množili sa špekulácie o krachu prominentného manželstva aj rozvode, Charlene bola aj po príchode do Monaka pred verejnosťou skrytá.
To je však už minulosťou, dvojnásobná mama sa už opäť ukazuje spokojná po boku svojho manžela na spoločenských podujatiach, pred pár týždňami napríklad na Bále Červeného kríža. Spoločne si užili aj otvorenie OH v Paríži./agentury/
X X X
Obrovská smola pre Srbsko. Medailová nádej končí po ťažkom zranení
Srbská atlétka Angelina Topičová nebude na OH v Paríži bojovať o medaily v skoku do výšky. V piatok síce úradujúca vicemajsterka Európy postúpila z kvalifikácie do finále, no zlomila si členok.
Devätnásťročná Topičová patrí medzi najväčšie talenty výšky, v zbierke má už dva cenné kovy z európskeho šampionátu. Tento rok získala striebro v Ríme, pred dvoma rokmi bronz v Mníchove. „Nakoniec mi nebolo súdené súťažiť. Tentokrát,“ zverejnila podľa AP tohtoročná víťazka Banskobystrickej latky, aktuality.sk
X X X
Nečakaný obrat. Talianska pästiarka, ktorá sa po prvom inkasovanom údere rozplakala a ukončila zápas, mení rétoriku
Jeden deň po tom, čo odstúpila z olympijského boxerského zápasu proti Alžírčanke Imane Chelifovej a vyvolala vlnu – neraz aj konšpiračných – teórií, sa Angela Cariniová ospravedlnila.
Angela Cariniová.
Talianka prerušila duel po jednom údere a tvrdila, že súperka jej zlomila nos. Následne plakala a sťažovala sa, poukazujúc na skutočnosť, že IBA diskvalifikovala Chelifovú na majstrovstvách sveta v roku 2023 kvôli testom jej pohlavia.
MOV však trvá na svojom, tvrdí, že Alžírčanka má právo štartovať na olympiáde v Paríži a svoj pohľad náhle mení aj Cariniová. A nielen to, pästiarka sa dokonca ospravedlnila.
„Z celej tejto kontroverzie som smutná,“ povedal pre talianske noviny Gazzetta dello Sport. „Je mi ľúto aj mojej súperky. Ak MOV tvrdí, že môže na podujatí štartovať, potom toto rozhodnutie rešpektujem.“
Áno, je to tá istá Cariniová, ktorá po zápase odmietla potriasť Chelifovej rukou. Teraz to však ľutuje.
„Nebolo to niečo, čo som chcela urobiť,“ povedala. „Vlastne sa chcem ospravedlniť jej a všetkým ostatným. Bola som nahnevaná, pretože môj olympijský sen spľasol.“
Chelifovú bránila dokonca aj talianska politička Alessandra Mussoliniová.
„Žena neplače a neustupuje, ale bojuje a víťazí. Viete, koľko žien, často v mnohých iných nebezpečných situáciách, by chcelo byť ako alžírska atlétka? Vrátane mňa,“ napísala na Twitteri.
Hovorca MOV Mark Adams jasne vyjadril postoj výboru a v piatok vydal vyhlásenie.
„Alžírska pästiarka sa narodila ako žena, bola registrovaná ako žena, svoj život žila ako žena, boxovala ako žena, má aj ženský pas,“ povedal Adams.
Medzitým Chelifovej ďalšia súperka, maďarská boxerka Anna Luca Hámoriová, nie je príliš znepokojená týmto rozruchom.
„Nebojím sa, nezaujímajú ma médiá i sociálne médiá. Ak to nie je ona ale on, bude to pre mňa väčšie víťazstvo, ak vyhrám,“ povedala pred súbojom.
„Snažím sa pred zápasom nepoužívať svoj telefón,“ pokračovala Hámoriová. „Nechcem sa starať o komentáre a rôzne správy. Chcem sa sústrediť len na seba. Urobila som to pred mojimi poslednými dvomi zápasmi, takže si myslím, že toto je kľúč a potom uvidíme.“
K prípadu sa vyjadrila aj slávna autorka Harryho Pottera J.K. Rowlingová.
„Pozrite sa na toto a potom mi vysvetlite, prečo vám neprekáža, že muž mláti na verejnosti ženu pre vašu zábavu. Počnúc šikanátorom v červenom a končiac organizátormi, ktorí toto dovolili.
Je to len muž, ktorý sa vyžíva vo svojej moci nad ženami,“ napísala na sociálnej sieti X autorka série kníh o Harrym Potterovi J.K. Rowlingová.
Podnikateľ Elon Musk zase zdieľal príspevok bývalej americkej plavkyne Riley Gainesovej, ktorá napísala: „Muži do ženského športu nepatria,“ a pridal: „Absolútne súhlasím.“
Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump zasa vyhlásil, že nedovolí, aby v športe muži súperili so ženami.
Svoj názor na Facebooku vyjadril aj známy slovenský kňaz Karol Lovaš. „Byť progresívny neznamená byť agresívny. Nesmie byť. V opačnom prípade to dopadne ako v boxerskom ringu žien v Paríži.
Máme plné ústa záchrany sveta. Ako ho však chceme zachrániť, keď nemáme jasno ani v tom, kto je žena a kto je muž? Doba plastová sa ukázala byť slepou uličkou. Ak nezačneme hamovať, stane sa ním aj progresivizmus k radosti populistov a extrémistov. Javí sa totiž ako jeden z brehov extrému. Obrázok civilizačného úpadku.
Keď muži bijú v ringu ženy a ostatní im tlieskajú. A na krk zavesia medailu? Toto nie je emancipácia. Toto je hanba. Väčšia ako posledná večera, ktorá bola hostinou bohov. Tu by mali protestovať všetci. Nielen kresťania.“
Legendárna tenistka Martina Navrátilová považuje účasť oboch boxeriek na olympiáde za smiešnu: „Možno majú v cestovných pasoch napísané – žena, ale určite nie ženské telo. Kedy konečne začne Medzinárodný olympijský výbor chrániť ženský šport?“/agentury/
X X X
Neutrálny Ivan Livanovič obhájil zlatú medailu na trampolíne
Olympijským šampiónom v skokoch na trampolíne sa v Paríži stal Ivan Litvinovič. Bieloruský gymnasta, ktorý má štatút neutrálneho športovca, triumfoval v piatkovom finále v hale Bercy so ziskom 63,090 bodu a obhájil zlato z Tokia.
Za ním sa umiestnila dvojica čínskych reprezentantov, striebro získal Wang C‘-saj (61,890), bronz Jen Lang-jü (60,950).
Livinovič postúpil do finále najlepším výkonom v kvalifikácii a v ňom zopakoval triumf spred troch rokov. Stal sa prvým individuálnym neutrálnym športovcom, ktorý vybojoval v Paríži olympijské zlato. V zbierke má aj tri medaily z MS (2-1-0), aktuality.sk