Rusko ofenzívu až k miliónovému Charkovu? Policajt skočil do vody pomôcť topiacemu sa mužovi, boj o život prehral v sanitke. Lidl bude zákonom stanovená minimálna mzda 750 eur. Čínske autá v USA, môžu ich vytlačiť nečakaní súperi

Kupiansk bude predkrmom, mienia experti. Americkí vojenskí experti upozorňujú na možnú novú ofenzívu Ruska na severovýchode Ukrajiny, informuje agentúra DPA. Na zábere z videa zverejneného tlačovou službou ruského ministerstva obrany v piatok 5. januára 2024 ruskí vojaci strieľajú z paluby vrtuľníka Ka-27 ruskej Čiernomorskej flotily počas hliadky v Čiernom mori.

„Ruské sily by v nadchádzajúcich týždňoch mohli posilniť svoje úsilie o dobytie Kupianska v Charkovskej oblasti,“ varovali analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) v najnovšej správe.

Ruské jednotky operujúce na spomínanom území sú podľa názoru amerických vojenských expertov menej využívané než ruskí vojaci útočiaci v ostatných oblastiach.

 Generálny štáb ukrajinskej armády v sobotu ráno v pravidelnom vyhlásení o situácii na bojisku hlásil sedem odrazených útokov na obec Synkivka neďaleko Kupianska, píše DPA.

Práve Kupiansk sa považuje za strategicky významný železničný uzol. Mesto je riekou Oskil rozdelené na dve časti. Ukrajinci ovládajú pri Kupiansku už iba obmedzený pás územia východne od Oskilu.

 Po tom, čo ukrajinská armáda v protiofenzíve na jeseň 2022 mohla sčasti postupovať dopredu až po susednú Luhanskú oblasť, v súčasnosti je opäť v defenzíve.

V poslednom období sa tiež značne vystupňovali ruské raketové a delostrelecké útoky na Charkovskú oblasť, ako i jej rovnomennú miliónovú metropolu Charkov.

V noci na sobotu počas raketového útoku na Kupjansk podarilo spod trosiek zachrániť 61-ročnú ženu a previezť ju do nemocnice, uviedol tamojší gubernátor Oleh Synehubov na platforme Telegram.

40 kilometrov ku Charkovu

Britský denník The Telegraph pred niekoľkými dňami spojil stúpajúci počet leteckých útokov na Charkovskú oblasť s nadchádzajúcou ofenzívou. Už v priebehu víkendu môže dôjsť k eskalácii počtu raketových a delostreleckých útokov a od 15. januára by mohla začať pozemná ofenzíva Rusov na Charkovskú oblasť, predpovedal denník.

 Vyvolalo to špekulácie, že šéf Kremľa Vladimir Putin by sa pred blížiacimi sa marcovými prezidentskými voľbami v Rusku mohol pokúsiť o dobytie miliónového Charkova. Mesto je od hraníc s Ruskom vzdialené len takmer 40 kilometrov.

Podľa údajov ukrajinskej armády však doposiaľ nedošlo k hromadeniu ruských vojakov v oblasti, píše DPA./agentury/

X X X

Lidl zverejnil vlastnú minimálnu mzdu. Pozrite si, koľko ponúka nemecký diskont

 Od januára sa základné zložky platov zamestnancov spoločnosti Lidl navýšia. Zvyšovanie platu pre nových zamestnancov je pritom zakotvené v zmluve pre ďalšie tri roky. Každý teda podľa vyjadrení firmy pozná výhľad vývoja svojej mzdy pre ďalšie obdobia. Ľudí pracujúcich v administratíve čaká úprava miezd či odmeny od nového obchodného roka, teda od marca.

 „Zvyšujeme základné zložky mzdy a garantujeme, že nikto nezarobí na plný úväzok menej ako 1 050 eur,” povedala generálna riaditeľka Lidl Slovenská republika Zita Szlavikovics. Od januára bude zákonom stanovená minimálna mzda 750 eur, Lidl teda zaplatí všetkým svojim zamestnancom o tristo eur viac. Diskont zvyšuje platy pravidelne každý rok, od roku 2022 investoval do zvýšenia miezd takmer 35 miliónov eur.

Diskont priebežne vytvára nové pracovné miesta. Ide podľa vyjadrení spoločnosti o stovky nových pozícii ročne. Okrem platov motivuje Lidl svojich ľudí aj atraktívnymi benefitmi. Do benefitov investuje Lidl ročne ďalšie tri milióny eur.

 Počiatky spoločnosti Lidl siahajú do tridsiatych rokov 20. storočia, kedy v nemeckom Neckarsulme založili veľkoobchod s potravinami. Prvú predajňu Lidl pritom otvorili v Ludwigshafene v roku 1973. V nasle­dujúcich rokoch Lidl expandoval po celom Nemecku, koncom osemdesiatych rokov 20. storočia začal Lidl budovať svoje predajne i v ďalších krajinách. Na slovenský trh spoločnosť vstúpila v septemberi 2004./agentury/

X X X

Odtajnené dokumenty v prípade sexuálneho zneužívania menujú Donalda Trumpa, Bill Clintona, ale aj Davida Copperfielda

 Obchodník so sexom Jeffrey Epstein, ktorý sa zabil vo vyšetrovacej väzbe, mal kontakty na vysokopostavených mužov. Dokumenty, ktoré boli pred súdom odpečatené a sprístupnené, obsahujú výpovede žien, ktoré pre Epsteina pracovali.

Vďaka civilnému sporu Virginie Giuffreovej s Epsteinovou najbližšou spolupracovníčkou Ghislaine Maxwellovou sa na svetlo sveta dostala prvá tranža dokumentov, ktoré sa nachádzajú v spise ohľadom Epsteinovho prípadu.

Na viac ako 900 stranách sa nachádzajú najmä výpovede Virginie Giuffreovej a Johanny Sjobergovej. Obe ženy mali pre Epsteina pracovať, pričom ich mal sexuálne zneužívať. V ich výpovediach sa spomínajú viaceré mená mocných mužov z biznisového, politického, ale aj sveta šoubiznisu.

Už dávnejšie sa ako jednom z ľudí, ktorí mali mať blízko k Epsteinovi, hovorilo o bývalom prezidentovi USA Billovi Clintonovi. Nové dokumenty Clintona neusvedčujú z trestných činov, ale vo výpovediach sa spomína jeho meno, konkrétne podľa výpovede Johanny Sjobergovej jej mal Epstein povedať, že Clinton „ich ma rád mladé, svoje dievčatá“.

Aj Virginia Giuffreová dlhodobo tvrdí, že Clinton mal byť ústrednou postavou využívajúcou služby Epsteina. Dodnes však neukázala žiadne dôkazy a súdy tak zatiaľ Clintona nepredvolali na výsluch. Giffreová takisto tvrdí, že Clinton mal navštevovať Epsteinov súkromný ostrov na Amerických Panenských ostrovoch, žiadne záznamy o Clintonovej prítomnosti však neexistujú.

Clinton priznal, že štyrikrát letel s Epsteinom v jeho súkromnom lietadle, no boli to lety do Afriky, kde spolu pracovali na humanitárnom projekte. Clinton absolvoval tieto lety ešte predtým, ako Epsteina začali vyšetrovať.

Zastavíme sa u Trumpa

V nových dokumentoch sa objavuje aj meno Donalda Trumpa. Opäť vo výpovedi Johany Sjobergovej, ktorá si spomenula na príhodu z roku 2001, keď letela s Epsteinom v jeho lietadle. To nemohlo pristáť v New Yorku a ako náhradné letisko piloti zvolili Atlantic City, mesto známe hazardom, v ktorom vlastní Trump niekoľko kasín.

Epsteinova reakcia na túto zmenu plánov bola, že ide zavolať Donaldovi Trumpovi, že sa uňho zastavia, aby ho navštívili. Ani v Trumpovom prípade však nie sú žiadne dôkazy, že by sa dopustil niečoho nekalého. Na priamu otázku, či poskytovala Sojbergová masáž aj Trumpovi, odpovedala nie. Jej svedectvo však dokazuje, že Epstein a Trump sa poznali a to natoľko, že Epstein sa u Trumpa mohol zastaviť hocikedy.

Najzávažnejšie zistenia sa týkajú britského princa Andrewa. Aj keď v jeho prípade nejde o úplne nové zistenia, doslovné výpovede žien neboli doteraz zverejnené. Princ Andrew sa spomína vo výpovedi Johanny Sojbergovej. Spolu s Virginiou Giuffreovou sa mali s Andrewom a jeho bábkou odfotiť. Počas fotenia mal princ Andrew chytiť Sjobergovú za prsia.

Princ Andrew odmietol akékoľvek previnenie, a to aj pri urovnaní sporu s Giuffreovou v roku 2022.

Vtedy princ Andrew uviedol, že „ľutuje svoje spojenie s Epsteinom a chváli statočnosť pani Giuffreovej a ďalších obetí jeho zneužívania, ktoré sa postavili za seba a ostatných“.

 Otázky, ktoré položili Sjobergovej počas vypočúvania a sú zachytené v dokumentoch, smerovali aj k tomu, s akými známymi osobnosťami sa Epstein stretával. Sjobergová si spomenula napríklad na známeho speváka Michaela Jacksona, ktorý mal Epsteina navštíviť v jeho dome v Palm Beach.

Rovnako tak na návšteve u Epsteina mal byť aj známy kúzelník David Copperfield, ten mal počas večere dokonca svojmu hostiteľovi predvádzať kúzelnícke triky. So Sjobergovou sa Copperfield mal aj zhovárať a spýtať sa jej, či vie, že dievčatá dostávajú zaplatené za to, že nájdu nové dievčatá.

V oboch prípadoch však nedošlo k žiadnym previneniam, Sjobergová Jacksona ani Copperfielda nemasírovala a nikto ju ani nežiadal o to, aby sa im špeciálne venovala.

Jeffrey Epstein bol obvinený z organizovania sexuálneho zneužívania neplnoletých dievčat v jeho domovoch v New Yorku a na Floride. Podľa obvinení mal Epstein údajne nútiť mladé dievčatá, niektoré z nich boli ešte len neplnoleté, na sexuálne aktivity s ním a ďalšími vplyvnými ľuďmi. Pomáhať mu organizovať tieto aktivity mala Ghislaine Maxwellová, ktorá bola za tieto činy odsúdená na 20 rokov vo väzení.

Virginiu Giufferovú a Johannu Sjobergovú mal Epstein prostredníctvom Maxwellovej zamestnať. V prípade Giuffreovej jej ponúkli miesto masérky, keď ju Maxwellová uvidela, ako si číta knihu o masáži. Giufferová vtedy mala len 17 rokov a na prvom stretnutí s Epsteinom ju privítal nahý na masážnom stole. Epstein s Maxwellovou ju potom mali postupne pripravovať a viesť k tomu, že bude Epsteinovi poskytovať sexuálne služby. Giufferová takto pre Epsteina pracovala dva roky.

Podobný príbeh postretol aj Johannu Sjobergovú, tú zamestnal Epstein keď mala 20 rokov a bola študentkou na vysokej škole. Pôvodne jej mala Maxwellová povedať, že bude robiť asistentku, neskôr však hlavne masírovala Epsteina a jeho spoločníkov, aktuality.sk

X X X

Súd bude rozhodovať, či Donalda Trumpa vylúčia z primárok

Americký exprezident stojí pred súdom pre podporovanie útoku na budovu Kapitolu.

Najvyšší súd USA v piatok oznámil, že bude rozhodovať o tom, či bývalý prezident Donald Trump môže byť vylúčený z niektorých tohtoročných primárok pred prezidentskými voľbami. Konkrétne bude posudzovať Trumpovo odvolanie proti verdiktu najvyššieho súdu v Colorade, ktorý ho diskvalifikoval z tamojších primárok. TASR správu prebrala od agentúry AP.

Súd tak priamo zasiahne do prezidentskej kampane. Sudcovia zároveň uznali potrebu dosiahnuť rozhodnutie urýchlene, nakoľko voliči čoskoro začnú odovzdávať svoje hlasy v primárkach po celej krajine. Súd by mal stihnúť vydať rozhodnutie pred supervolebným utorkom 5. marca, keď sa o republikánskej nominácii bude rozhodovať v najväčšom počte štátov, vrátane Colorada.

Trumpov volebný štáb privítal piatkové oznámenie súdu. „Sme presvedčení, že objektívny Najvyšší súd jednomyseľne potvrdí občianske práva prezidenta Trumpa, ako aj hlasovacie práva všetkých Američanov v rozhodnutí, ktoré raz a navždy potlačí všetky zostávajúce podobné pokusy,“ vyhlásil hovorca volebného štábu Steven Cheung.

Prvý súdený prezident

Najvyšší súd USA sa bude po prvý raz zaoberať významom a dosahom 14. dodatku ústavy Spojených štátov. Ten zakazuje vykonávať prezidentský úrad ľudom, ktorí sa zapojili do vzbury. To sa podľa sudcov v Colorade a mnohých Trumpových kritikov vzťahuje aj na exprezidenta pre jeho úlohou v útoku na Kapitol zo 6. januára roku 2021. Trump sa tak stal historicky prvým prezidentským kandidátom, ktorého súd uznal za nespôsobilého uchádzať sa o Biely dom na základe tohto zriedkavo používaného dodatku ústavy USA.

K rozhodnutiu Najvyššieho súdu v Colorade sa neskôr pridal i štát Maine, ktorého Najvyšší súd taktiež na základe tohto dodatku rozhodol o diskvalifikácii Trumpa z republikánskych primárok.

Trumpovi oponenti sa pokúšali týmto spôsobom zabrániť jeho účasti na primárkach vo viacerých štátoch USA, no žiadne iné z podaní na súde neuspelo.

Trump je favoritom na republikánsku nomináciu v tohtoročných amerických prezidentských volbách, aktuality.sk

X X X

Čínske autá majú jedno slabé miesto, nakoniec ich môžu vytlačiť nečakaní súperi

Výber najdôležitejších správ z oblasti technológií, internetu, vedy a digitálneho života za posledný týždeň.

 Tech firmy chcú ovládnuť autá

Práve v týchto dňoch prebieha v americkom Las Vegas kongres spotrebnej elektroniky CES. Napriek názvu už dávno nie je o televízoroch a vysávačoch. Rieši sa tam veľa rôznych aktuálnych tém a podľa mňa je snaha technologických firiem preniknúť do automobilového priemyslu tou najvýraznejšou. Ilustrovať sa to dá na snahe spoločností TomTom a Microsoft, ktoré by radi zaviedli do vozidiel ovládanie prirodzeným jazykom, pomocou umelej inteligencie. Je to ale iba vrchol ľadovca, taká dobre viditeľná „čiapočka“.

V skutočnosti chcú mať veľké tech firmy pod kontrolou celé auto. Svoj vývoj zameriavajú na všetky oblasti od navigácie až po autonómnu jazdu. Vzhľadom na svoju finančnú silu a reálne schopnosti vyvíjať podobné riešenia majú solídnu šancu, že postupne začnú trhu dominovať a výrobcovia áut budú postavení do role odberateľov ich riešení.

Áno, dnes sa prakticky všetky automobilky snažia vyvíjať svoje vlastné systémy. Ale ako bude čas plynúť a technologické nožnice sa roztvárať, tí finančne slabší alebo technologicky pomalší postupne začnú uzatvárať partnerstvá. Tak ako je dnes bežné, že v autách nájdeme operačný systém Android, v budúcnosti budeme nachádzať „autopilota“ od Googlu, umelú inteligenciu od Microsoftu či manažment nabíjania od Qualcommu… Svoj kus z koláča si chce odtrhnúť prakticky každá z veľkých technologických firiem.

Zaujímavé pritom bude sledovať tento súboj aj z pohľadu čínskych výrobcov automobilov. Dnes sa hovorí o tom, ako zaplavia trh lacnými elektromobilmi. Avšak aj keď hardvér zvládnu, dôležitou súčasťou bude softvér. Práve tam môže byť ich slabé miesto. Najväčšie technologické firmy totiž sídlia v USA a export ich softvérových produktov sa môže stať predmetom politického boja rovnako, ako dnes napríklad grafické čipy.

Reálne tak čínske autá môžu trpieť tým, že nebudú mať dostupné najnovšie technológie. A tu už skutočne nepôjde iba o hlasové ovládanie. Softvér bude zasahovať do všetkých oblastí používania – od stanovovania trasy, cez komplexný energetický manažment až po distribúciu updatov a bezpečnostných záplat, aktuality.sk

X X X

Policajt neváhal a skočil do vody pomôcť topiacemu sa mužovi, boj o život prehral v sanitke

Tragédia sa stala v piatok popoludní v Michalovciach. V rieke Laborec sa topil 69-ročný muž, ktorý napriek pomoci policajtov a hasičov svoj boj o život prehral.

 Krátko po 14:00 prijala polícia na tiesňovej linke 158 oznámenie, že v rieke je osoba volajúca o pomoc. Ako informovala polícia na Facebooku, hoci dopravní policajti v tom čase plnili iné služobné úlohy, okamžite nasadli do auta a ponáhľali sa na miesto udalosti. Po príchode zistili, že v rieke Laborec sa skutočne nachádza osoba.

 „Jeden z dvojice michalovských „dopravákov“ neváhal ani sekundu, vyzliekol si uniformu a skočil do vody, aby osobe čo najskôr pomohol. Po tom, čo preplával celú šírku Laborca, sa mu podarilo dostať k bezvládnemu mužovi, vytiahnuť ho na breh, kde mu okamžite začal poskytovať prvú pomoc,“ uviedla polícia. Potom k nemu z druhej strany brehu priplával kolega z Hasičského a záchranného zboru a spoločne muža oživovali až do príchodu záchranárov. Počas prevozu do nemocnice však zomrel. Obhliadajúci lekár predbežne vylúčil cudzie zavinenie, muž sa do vody dostal pravdepodobne nešťastnou náhodou./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.