Ruskí potápači v nedeľu preveria na Kerčskom (Krymskom) moste, ktorý spája Rusko s okupovaným Krymským polostrovom, škody po sobotňajšom výbuchu. Na tomto obrázku prevzatom z videa zverejneného Ruským vyšetrovacím výborom pracujú zamestnanci výboru na mieste poškodenej časti Krymského mosta, 8. októbra 2022.
Rusko za explóziu vinu zatiaľ nikomu nepripisuje, zástupcovia Ukrajiny síce poškodenie symbolu ruskej anexe ostrova vítajú, ale k zodpovednosti sa oficálne neprihlásili. Informovala o tom agentúra Reuters. Po explózii a požiari niekoľkých cisterien sa na moste zrútila časť vozovky.
Potápači začali pracovať o šiestej hodine miestneho času (5.00 h SELČ), uviedol ruský vicepremiér Marat Chusnullin. Podrobnejšie ohľadanie časti nad vodou by malo byť dokončené ešte v nedeľu.
„Situácia je zvládnuteľná – je nepríjemná, ale nie fatálna,“ povedal novinárom šéf ruskej správy polostrova Krym Sergej Aksjonov. „Samozrejme, že sa spustili emócie a je tu zdravá túžba po pomste,“ dodal. Polostrov má podľa neho zásoby pohonných látok na mesiac a potravín na viac ako dva mesiace. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho sily na juhu Ukrajiny môžu byť „plne zásobované“ prostredníctvom terajších pozemných a námorných trás.
Ohnivý výbuch na Kerčskom moste v sobotu spustil zbor výziev na brutálnu odvetu voči Ukrajine medzi ruskými verejnými činiteľmi, ktorí podporujú prezidenta Vladimira Putina, píše server Politico.
Sergej Markov, politik napojený na Kremeľ a bývalý poslanec Putinovej strany Jednotné Rusko, je presvedčený, že „teroristický útok“ na Kerčskom moste je dôkazom toho, že „USA a ich ukrajinský proxy režim budú posúvať červenú čiaru stále ďalej“, pripomína Politico.
„Žiadna odpoveď z Ruska? Ešte ďalej. A znova? Ešte ďalej,“ napísal na sociálnej sieti a žiada od Moskvy tvrdú odpoveď, napísal server.
Rodion Mirošnik, ktorý donedávna zastupoval v Moskve Luhanskú ľudovú republiku podporovanú Ruskom, na sociálnej sieti napísal, že „nepoškodené ukrajinské mosty cez rieku Dneper vyzerajú na pozadí horiaceho krymského mosta smiešne“.
Rusko pripojilo Krym k svojmu územiu v roku 2014. Ukrajina a väčšina krajín sveta túto anexiu neuznáva. Most vedúci z Ruska cez Kerčský prieliv na Krym bol slávnostne otvorený v máji 2018.
Rusko vo februári začalo inváziu na Ukrajinu. Ukrajinské sily na konci leta začali na juhu a severovýchode krajiny s protiofenzívou a podarilo sa im späť dobyť veľkú časť územia Charkovskej a časti Luhanskej, Doneckej a Chersonskej oblasti.
Kyjev požaduje, aby ruské sily opustili čiernomorský polostrov, rovnako ako ukrajinské územie, ktorého sa zmocnili pri invázii.
Kerčský most je podľa Reuters hlavnou dopravnou tepnou pre ruské sily, ktoré kontrolujú väčšinu juhoukrajinskej Chersonskej oblasti, a pre ruský námorný prístav Sevastopol. „Zachovajte pokoj. Neprepadnite panike, „odkázal tamojší gubernátor miestnym obyvateľom.
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podpísal dekrét, ktorý nariaďuje prísnejšie zabezpečenie mosta aj infraštruktúry zásobujúcej Krym elektrinou a zemným plynom, a nariadil incident vyšetriť.
„Možno si predstaviť, že Rusi most môžu obnoviť, ale nemôžu ho brániť, keď prehrávajú vojnu,“ konštatoval politický analytik James Nixey z britského inštitútu Chatham House, aktuality.sk
X X X
Výbuch a požiar na Krymskom moste podľa analytikov amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) spôsobí len krátkodobý výpadok v ruskom zásobovaní, pravdepodobne však posilní logistické problémy Moskvy.
„Kým nebude opravený, zrútený pruh cestného mosta obmedzí presuny ruskej armády, a niektoré ruské jednotky sa preto budú po určitú dobu musieť spoliehať na trajekty. Ruské sily budú mať pravdepodobne stále možnosť prepravovať ťažkú vojenskú techniku po železnici. Ruskí predstavitelia však podľa všetkého posilnia bezpečnostné kontroly všetkých vozidiel cestujúcich cez most, čo spôsobí ďalšie oneskorenie pri presune ruského vojenského vybavenia, personálu a zásob na Krym,“ píše v analýze ISW.
Analytici tiež poznamenali, že Kremeľ pravdepodobne vinu za nedostatočnú ochranu mosta aj iné neúspechy ruskej armády zvalia na ruské ministerstvo obrany, a odvrátia tak rozhorčenie Rusov od ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ministerstvo obrany, ktoré v sobotu vymenovalo nového veliteľa zodpovedného za ruské sily nasadené na Ukrajine, sa k incidentu na Kerčskom moste doteraz nevyjadrilo a je možné, že sa tak rozhodlo z nariadenia Kremľa.
X X X
Sobotnú explóziu na Kerčskom moste spájajúcom anektovaný Krymský polostrov s Ruskom zorganizovali ukrajinské tajné služby. S odvolaním sa na nemenovaného, vysoko postaveného ukrajinského predstaviteľa o tom informoval denník The New York Times (NYT). Rusko oficiálne zodpovednosť Ukrajine neprisúdilo, Kyjev sa tiež k zodpovednosti neprihlásil.
Ukrajinské tajné služby podľa zdroja amerického denníka vyslali na most nákladné vozidlo s nastraženou bombou. To zodpovedá oficiálnej verzii udalostí, ktorú po explózii zverejnili ruské úrady.
Spravodajský portál Meduza uviedol, že Putinova administratíva do ruských médií vrátane štátnych agentúr vyslala odporúčanie, ako o incidente správne informovať. Návod podľa serveru zahŕňa dôraz na to, že most explózie nezničila, ale len zničila cestu a časť železničnej trate, alebo že už začali práce na oprave a že spojenie Ruska s Krymom zaisťuje trajekt.
X X X
Slovensko poslalo na Ukrajinu ďalšie dve samohybné húfnice Zuzana 2, informoval o tom na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
„Putin dostal v priebehu víkendu hneď niekoľko darčekov, my sa teda pridávame. A ešte raz, prajeme všetko najlepšie, nech sa darí – UKRAJINE!,“ uviedol minister s odkazom na 70. narodeniny ruského prezidenta a výbuch na Krymskom moste, ktorý mnohí ukrajinskí politici s dávkou humoru označili za darček do Kremľa.
Slovensko Ukrajine dodalo už štyri húfnice, nasledovať majú ešte ďalšie dve. „Ďakujem KONŠTRUKTA-Defence za enormné úsilie, aby bola technika špičkovo vyrobená a čo najrýchlejšie a bezpečne dodaná. Skvelá práca,“ dodal minister.
Okrem plnenia zákazky na dodanie ôsmich kusov samohybných húfnic Zuzana v rámci kontraktu na komerčný predaj vyrobí Konštrukta Defence pre Ukrajinu ďalších 16 kusov tohto druhu techniky, ktoré budú financovať spoločne Dánske kráľovstvo, Nemecká spolková republika a Nórske kráľovstvo./agentury/
X X X
Pri ostreľovaní ukrajinského Záporožia zomrelo najmenej 12 ľudí
Celkovo 12 ruských raketových útokov zničilo časť deväťposchodovej budovy a päť iných obytných domov. Mnohé ďalšie sú poškodené.
ZÁPOROŽIE: Najmenej 12 ľudí zahynulo v noci na nedeľu pri ostreľovaní mesta Záporožie na juhovýchode Ukrajiny. Do nemocníc previezli 49 zranených vrátane šiestich detí, oznámil gubernátor Záporožskej oblasti Olexandr Staruch.
Celkovo 12 ruských raketových útokov zničilo časť deväťposchodovej budovy a päť iných obytných domov. Mnohé ďalšie sú poškodené, skonštatoval Staruch.
„Pod troskami môžu byť ďalší ľudia. Na mieste prebieha záchranná operácia. Osem ľudí už zachránili,“ doplnil gubernátor na sociálnej sieti.
Tajomník mestskej rady Anatolij Kurtjev predtým uviedol, že najmenej 17 ľudí zahynulo, keď rakety zasiahli bytový dom a ďalšie desiatky budov. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl neskôr písal o „desiatkach“ zabitých alebo zranených.
Agentúra Reuters pripomína, že tieto správy nebolo možné nezávisle overiť. Záporožie sa nachádza v Ukrajinou ovládanej časti Záporožskej oblasti, ktorej anexiu v rozpore s medzinárodným právom minulý týždeň oznámil ruský prezident Vladimir Putin, aktuality.sk
X X X
Rakúšania volia prezidenta. Van der Bellen sa uchádza o druhé obdobie
Funkčné obdobie rakúskeho prezidenta je šesť rokov a ten istý kandidát môže byť opakovane zvolený len raz.
Obyvatelia Rakúska v nedeľu hlasujú v prezidentských voľbách. Úradujúci prezident Alexander Van der Bellen, ktorý sa uchádza o druhé šesťročné obdobie vo funkcii, čelí ďalším šiestim kandidátom.
Volebná kampaň sa oficiálne skončila vo štvrtok, pripomenula agentúra APA. Van der Bellen svoju kandidatúru oznámil v máji. V minulosti kandidoval za stranu Zelených; do nedeľňajších volieb však vstupuje ako nezávislý kandidát, píše agentúra AP.
Van der Bellen má priamu či nepriamu podporu väčšiny politických strán v Rakúsku, čo by tiež mohlo prispieť k jeho možnému znovuzvoleniu, píše AP. Podporu mu vyjadrili Zelení, Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) i liberálna strana NEOS.
Pravicovo-populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ) nominovala svojho prezidentského kandidáta ako jediná z piatich strán zastúpených v rakúskom parlamente, pripomína AP. V júli sa ním stal právnik Walter Rosenkranz.
Na zvolenie potrebuje absolútnu väčšinu
Na zvolenie musí kandidát získať absolútnu väčšinu, čo predstavuje viac než 50 percent platných hlasov. V opačnom prípade sa o ďalšie štyri týždne uskutoční druhé kolo volieb, v ktorom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti.
Funkčné obdobie rakúskeho prezidenta jej šesť rokov a ten istý kandidát môže byť opakovane zvolený len raz. Volebné časy si určujú jednotlivé samosprávy, všetky volebné miestnosti sa však musia zatvoriť najneskôr o 17.00 h, píše na svojej oficiálnej webovej stránke rakúske ministerstvo vnútra. V krajine je viac než 6.363.400 oprávnených voličov. Voliť môžu občania od 16 rokov.
Van der Bellen skončil v prvom kole volieb z roku 2016 až za vtedajším kandidátom FPÖ, Norbertom Hoferom, nad ktorým následne tesne zvíťazil v druhom kole.
Na zvolenie musí kandidát získať absolútnu väčšinu, čo predstavuje viac než 50 percent platných hlasov. V opačnom prípade sa 6. novembra uskutoční druhé kolo volieb, v ktorom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti, aktuality.sk
X X X
Na stole budúceho ombudsmana čaká viac ako 500 podnetov
Nového ombudsmana by mali poslanci parlamentu voliť na schôdzi, ktorá sa začína 18. októbra. Kandidátmi na tento post sú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török.
Na stole budúceho verejného ochrancu práv čaká vyše 500 podnetov na posúdenie a podpis. Upozornila na to Kancelária verejného ochrancu práv s tým, že tento post je neobsadený už pol roka. Za september pribudlo 53 podnetov, za obdobie bez obsadenia postu, teda od 29. marca, sa ich nazbieralo 513.
„Po skončení funkčného obdobia ombudsmanky Márie Patakyovej nemá kto rozhodovať o podnetoch osôb, ktoré sa na inštitúciu obracajú. Právnici kancelárie síce podnety analyzujú a pripravujú, no konečné rozhodnutie urobiť nemôžu. Spisy sa tak hromadia na stole budúceho ombudsmana,“ upozornila Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.
Traja kandidáti
Podnety môže posúdiť a podpísať len ombudsman. Podávatelia si taktiež musia počkať na vybavenie svojho podnetu. „Právna či skutková situácia v podnetoch čakajúcich na stole sa však môže meniť, a preto sa nimi budú musieť odborní zamestnanci a zamestnankyne opätovne zaoberať a prehodnocovať ich,“ skonštatovala Pavelková.
Okrem hromadenia podnetov na podpis nemôže inštitúcia napríklad začínať prieskumy z vlastnej iniciatívy, preberať záštity či obracať sa s podaniami na Ústavný súd. Obmedzenia sú aj v niektorých procesoch v rámci chodu inštitúcie, napríklad v konaniach o sťažnostiach.
Nového ombudsmana by mali poslanci parlamentu voliť na schôdzi, ktorá sa začína 18. októbra. Kandidátmi na tento post sú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török, aktuality.sk
X X X
Izraelská vojačka postrelená pri útoku v Jeruzaleme umrela na následky zranení
Pri útoku bol postrelený aj izraelský vojak, ktorého do nemocnice previezli vo vážnom stave.
Izraelská vojačka podľahla zraneniam, ktoré utrpela pri nočnom útoku vo východnom Jeruzaleme, oznámila v nedeľu skoro ráno izraelská armáda.
„Vojačka IDF (izraelských obranných síl) v noci zomrela na následky vážnych zranení pri streleckom útoku v sobotu večer na kontrolnom stanovišti neďaleko palestínskeho utečeneckého tábora Šuafat,“ napísala armáda v krátkom vyhlásení.
Pri útoku bol postrelený aj izraelský vojak, ktorého do nemocnice previezli vo vážnom stave. Ďalší dvaja členovia pohraničnej polície boli zranení ľahko. Izraelské policajné sily stále pátrajú po podozrivom útočníkovi, ktorému sa z miesta činu podarilo ujsť, aktuality.sk
X X X
VC Japonska: Dramatický záver v upršanej Suzuke. Max Verstappen obhájil majstrovský titul!
Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Japonska, osemnástom podujatí seriálu F1. Druhé miesto obsadil Monačan Charles Leclerc na Ferrari, tretí skončil Verstappenov tímový kolega Mexičan Sergio Pérez. Leclercovi ešte za manéver v záverečnom kole hrozila penalizácia. Preteky významne poznačil dážď, pre ktorý jazdci neabsolvovali predpísaný počet kôl, aktuality.sk
X X X
V Trnave sa už vzdala prvá kandidátka na post primátorky
Primátorom chcú byť piati muži.
Kandidátne listiny na post primátora Trnavy doručilo zapisovateľke mestskej volebnej komisie šesť kandidátov. Medzi nimi aj jedna žena, Zuzana Bošnáková, ktorá sa však tento týždeň vzdala kandidatúry. Pred štyrmi rokmi malo o tento post záujem až osem kandidátov.
Kto kandiduje
Riaditeľ strojárskej spoločnosti Branislav Baroš zo združenia Trnava pre každého kandiduje ako nezávislý. Je bývalý študent teológie a zároveň manažér s technickým vzdelaním.
Súčasný primátor Trnavy Peter Bročka bude obhajovať svoj post tretie volebné obdobie. Voľby ako nezávislý kandidát vyhral prvýkrát v roku 2014. Aj v týchto voľbách bude kandidovať ako nezávislý.
Prvé volebné obdobie zvíťazil bez podpory politickej strany len s jedným bilboardom. O štyri roky neskôr s so zoskupením nezávislých poslancov Za lepšiu Trnavu, nemali ani jeden bilbord.
Bročkovi vyčítali, že v priebehu roka 2016 povolil niekoľkým kontroverzným aktivistom urobiť v budove trnavskej mestskej polície prednášku o genocíde slovenského národa. Bročka vtedy reagoval, že v slobodnom kráľovskom meste nebude upierať nikomu právo hovoriť, keďže na danom fóre človek môže vďaka demokracii a slobode slova prejavovať svoje názory pokiaľ neporuší zákon.
Advokát, podnikateľ a mestský poslanec Marián Galbavý kandiduje ako nezávislý s podporou politických strán Sloboda a Solidarita, Občianski demokrati Slovenska a Šanca. Pôsobí ako podnikateľ i mestský poslanec.
Stať sa primátorom chcel aj v roku 2018, skončil na treťom mieste. Poslancom mesta Trnava je od roku 2014. Je členom vedenia Rady fanklubu FC Spartak Trnava, vykonáva aj funkciu jeho hovorcu.
Kandidátom na post primátora Trnavy je aj poslanec mestského zastupiteľstva a manažér Matej Lančarič. Kandidovať bude ako nezávislý.
V komunálnej politike pôsobí od roku 2010, pričom štyri roky bol viceprimátorom Trnavy. Spolu s ním bude kandidovať aj zoskupenie nezávislých kandidátov za poslancov Tvorivý tím.
Za primátora Trnavy bude kandidovať aj občiansky kandidát, podnikateľ Zdenko Rosina. Vo voľbách ho podporujú členovia Občianskeho snemu – Pán Občan. Kandiduje aj za predsedu Trnavského samosprávneho kraja.
Vzdala sa
Riaditeľka vysokoškolského internátu a právnička Zuzana Bošnáková Je podpredsedníčkou okresného centra KDH, ktoré ju nominovalo na post primátorky v Trnave. Získala okrem materskej strany aj podporu Za ľudí a Kresťanská únia.
Začiatkom októbra informovala, že sa vzdáva kandidatúry v prospech kandidáta Mariána Galbavého. Urobila tak na základe predchádzajúcej dohody o primárkach s cieľom zvýšiť voličský potenciál a na základe výsledkov predvolebného prieskumu.
Spojené župné a komunálne voľby sa uskutočnia 29. októbra, aktuality.sk
X X X
Katarína otvorila pandorinu skrinku: Ženy po určitom veku ľutujú plastiku poprsia, svoje telo a krásu vnímajú úplne inak…
Známa Slovenka žijúca v USA v rozhovore prezradila, že väčšina žien po 40-tke oľutovala zákrok poprsia. Nie je cesty späť a to je riziko, o ktorom sa nehovorí…
Ženy vnímajú svoje telo a krásu úplne inak po 40-tke, hovorí Katarína
Katarína Van Derham sa presťahovala do USA, keď mala len 22 rokov. Vybudovala si tam kariéru a dnes sa môže chváliť životom, po akom vždy túžila. Začiatky neboli jednoduché, avšak podarilo sa jej dosiahnuť všetko, čo chcela. Ako vizážistka a majiteľka módneho magazínu sa často stretáva s rôznymi príbehmi žien, ktoré podstúpili vylepšenia na svojom tele. Nedávno verejne v rozhovore s Momou hovorila o tom, že vysoké percento z nich v určitom veku ľutuje zväčšenie pŕs, no o tom, že nie je cesty späť nikto nehovorí.
Žena sa na svoje telo i na krásu pozerá v 20-tich rokoch úplne inak, ako v 40-tke. Táto téma nás zaujala, a preto sme sa s Katarínou porozprávali a spýtali sa na tieto jej skúsenosti k tejto téme. Ako ona pristupovala a pristupuje k estetickým či chirurgickým zákrokom? A ako samu seba vnímala kedysi a dnes? Prezradila aj to, že sama mala problémy so sebaláskou a na záver vám všetkým povie krásny odkaz…
Katarína, plastické operácie a rôzne vylepšenia dnes už nie sú ničím výnimočným. Zaujímalo by ma, vy ste sa do USA presťahovali, keď ste mali len 22 rokov, ako to tam vtedy vyzeralo? Boli plastiky už bežnou vecou? Mali ste pocit, že aj vy sa musíte dať prerobiť?
V tom 1998 bolo najpopulárnejšie zväčšenie pŕs a liposukcia. Pery sa vtedy robili viac-menej chirurgicky, horná pera by sa zvnútra prišila vyššie, ale bolo to zriedkavé. Vtedy som bývala mimo LA a životný štýl v Orange County bol viac-menej o surfovaní. Nemala som pocit, že sa musím dať prerobiť. Bola som so sebou spokojná a pozornosti som v Kalifornii hneď od prvého dňa dostávala neúrekom.
V nedávnom rozhovore ste spomínali, že ako vizážistka a žena, ktorá sa roky pohybuje v beauty svete, ste sa za tie roky stretli s mnohými ženami, ktoré plastiku podstúpili, hovorili ste konkrétne o prsiach, a že tento zákrok ženy v zrelšom veku ľutujú. Viete nám priblížiť, ako to vy osobne vnímate a prečo sa ženy po rokoch rozhodnú, že ľutujú tento krok?
Je to tým, že sa nám v živote časom menia priority, a to, ako veci vnímame. Tomu sa nedá vyhnúť. Životné skúsenosti, cez ktoré budeme prechádzať sú nepredvídateľné a práve tie skúsenosti budú našu osobu formovať. Ako? Znova, to nevieme predvídať! Nezabúdajme, že asi je nejaký dôvod, prečo existuje kríza stredného veku.
Takisto sa nám časom mení telo z dievčenského, na ženské. Veľa žien, ktoré si dali urobiť implantáty, keď boli mladé, toho v zrelom veku ľutujú jednoducho preto, lebo v určitom bode ich to začne robiť staršími, pokožka na tele už nie je taká pružná a mladistvá ako kedysi a hruď s implantátmi vedľa starnúceho krku už nie je taká atraktívna. Taktiež musím spomenúť, že implantáty sa v tele časom posúvajú, a aj keď je žena ochotná ísť každých zhruba 10 rokov na ich prerobenie, je to obrovská zátaž pre telo. Čím častejšie idete pod narkózu a čím viac sa do tela reže, tým horšie.
Ešte spomeniem to, že keď sú mnohé ženy mladšie, tak sa chcú páčiť chlapom, chcú byť pre nich sexy, tak si dajú urobiť prsia. Ale časom, po niekoľkých rozchodoch, rozvodoch a zlomenom srdci, sa začnú dávať dokopy, a už im prestane záležať na tom, aby sa v prvom rade páčili chlapom. Chcú sa páčiť samy sebe a niekedy dokonca na ten svoj bývalý imidž zatrpknú. Je veľa rôznych prípadov toho, čo sa časom stane, kedže každá sme iná. Toto je len pár príkladov, ktoré mi hneď napadli.
x Vy sama máte na sebe urobené nejaké úpravy zovňajšku, ktoré ľutujete?
Pred zhruba 20-timi rokmi som mala urobené prsia. Avšak, po 11 rokoch som si prsné implantáty dala vybrať. Neľutujem to, ale keby som vtedy mala dostupné pravdivé informácie o následkoch prsných implantátov v tele, určite by som si ich nedala urobiť. Mala som pekné trojky prsia, ale trend ma ako mladú zlákal. Mala som šťastie, že po ich vybratí stále vyzerám dobre.
x S plastikami je podľa mňa úzko spojená aj téma sebalásky, pretože mnohé ženy sa práve vylepšovaním snažia o to, aby sa mali radšej, aby sa prijali… Mali ste vy osobne niekedy problém so sebaláskou? Ak áno, ako ste na sebe pracovali, aby ste sa dostali do bodu, že sa so sebou stotožňujete a uvedomujete si svoju hodnotu?
Určite tie dve veci spolu úzko súvisia v mnohých prípadoch. Myslím si, že drvivá väčšina žien má problém so sebaláskou, a to nielen v mladosti. V mnohých prípadoch pretrvá až do konca života. Veľa žien je preto v živote zavistlivých, neprajných, zatrpknutých a dokonca aj zákerných. Sebaláska by sa podľa mňa vyučovať v školách od malička, pretože mnohí rodičia, ktorí sami sebalásku nepoznajú, nie sú schopní ju naučiť ich deti doma. Sebaláska je v živote nesmierne dôležitá, kedže jej nedostatok nám môže zničiť zivot. A to myslím doslova.
Ja som mala problém so sebaláskou, keď som bola na základnej škole, keď som ráčkovala. Cítila som sa menejcenná a hanbila som sa za to. Ako tínedžerka som sa rozhodla navštíviť logopédiu a račkovania som sa zbavila. Čo sa ale týka vzhľadu, tak ani nie. Ja som bola so sebou celkom spokojná. Skôr ma okolie zhadzovalo a urážalo, kedže som bola výstrednejší typ, lebo oni sami sa nemali radi alebo nechceli akceptovať štýl iných.
x Myslíte si, že je v dnešnej dobe viac prerobených žien ako v minulosti? Alebo sme sa len dostali na úroveň USA, to čo bolo tam pred niekoľkými rokmi nie je už ani u nás TABU, vnímate to tak alebo máte na to iný pohľad?
Doba sa mení všade. Aj v Amerike je dnes o mnoho viac prerobených žien v porovnaní s tým, keď som tam prisla. Vtedy bol trend mať len veľké prsia a úsmev. Teraz je trend doslova vyzerať umelo od hlavy po päty a tvár bez úsmevu.
x Myslíte si, že sa o tejto psychickej stránke ohľadom zväčšovania poprsia dostatočne hovorí? O rôznych komplikáciách sa viete dočítať, ale mám pocit, že o tom, ako sa mení ženské vnímanie sveta, ako sa vyvíja jej psychika, o tom je len malá zmienka a veľa mladých dievčat si neuvedomuje, že po čase sa naozaj možno rozhodnú, že umelé prsia už nechcú a potom už veľmi nie je cesty späť, však?
Stále sa dosť nehovorí o rizikách a dôsledkoch prsných implantátov a o psychickej stránke už vôbec nie. Znova spomeniem, že mentálne zdravie by malo byť ako povinná výuka v každej skole. Veľa ľudí a doktorov vo svete sa snaží o tom hovoriť, ale bohužiaľ, žijeme v dobe, kedy svetové korporácie manipulujú informácie. Ja som napríklad urobila video o mojej skúsenosti s prsnými implantátmi, ale YouTube ho chcel ihneď zablokovať pre divákov mladších ako 18 rokov. Podľa mňa, toto video by mali vidieť hlavne slečny pod 18 rokov, kedže veľa z nich začne o plastikách uvazovať, a dať si ich robiť už v tínedžerských rokoch.
U nás na Slovensku plastickí chirurgovia ešte nemajú dosť informacií z Ameriky o výskumoch, ktoré robia rôzne inštitúcie a doktori. Niektorí napríklad ani nechcú, pretože by mohli prísť o veľkú časť zárobku, kedže táto operácia stojí niekoľkotisíc. O psychickej stránke sa treba rozprávať viac hlavne v krajinách ako je Slovensko, kde majú ženy veľké spojenie s prírodou. Pretože, aj keď ich trendy a svet na niekoľko rokov môže zlákať, časom sa pravdepodobne vrátia ku koreňom, prírode a základu, ktorý ich tvorí. Budú chcieť byť znova prirodzené. A vtedy čokoľvek umelé, môže byť už zbytočné a oľutované. Cesta späť je, ale môže byť dosť náročná fyzicky aj psychicky.
x Daná téma je podľa môjho názoru stále veľmi aktuálna, ženy majú rôzne dôvody na to, aby si dali prsia upraviť, ale povedali ste krásnu vetu, že rokmi úplne inak vnímame krásu a seba, a práve preto ženy vo vyššom veku vnímajú umelé veci na sebe inak ako keď sú mladé. Čo by ste odporučili babám okolo 20-tky, ktoré nad zákrokom premýšľaju?
Treba si uvedomiť nasledovné. Veľa z nás, keď sme mladé, tak ideme po trendoch, čo je pochopiteľné. Budujeme si svoj štýl, spoznávame samy seba, obdivujeme iných a podobne. Páči sa nám to, čo momentálne frčí, čo vidíme na internete alebo v televízii, čo zdieľame s kamarátkami. Avšak, trendy sa menia a zrazu tie nové sa nám už nepáčia, lebo sa s nimi nestotožňujeme.
Takisto sa neustále mení aj náš životný štýl, lebo už nieje toľko o kamarátkach, ale napríklad skôr o našich deťoch. A čo teraz? Prirodzene sa potom snažíme najsť praktickosť v našom živote a hlavne chceme byť zdravé pre naše deti, našu rodinu. A úprimne, umelé prsia nie sú praktické a môžu spôsobovať zdravotné problémy a my si to v tom čase začneme uvedomovať.
Takže, majte sa rady také, aké ste. Akceptujete svoju genetiku od svojich predkov, lebo jej v podstate odsudzovanie, bude len prenášať zlú karmu na vašich potomkov. To, že ste také aké ste, je presne to, aké máte byť. Akceptujte to, oslavujte to a milujte to, aktuality.sk