Pracovníka ambasády viní z pašovania. Ruské ministerstvo zahraničia si predvolalo českého chargé d’affaires v Moskve Jana Ondřejku, aby mu odovzdalo protest kvôli tomu, čo podľa agentúry Reuters označilo za pokus o pašovanie silných liečiv alebo rekreačných látok administratívno-technickým pracovníkom českej ambasády. České ministerstvo zahraničia rokovania českého diplomata na ruskom rezorte zahraničia ČTK potvrdilo, podrobnejšie informácie neposkytlo.
„Dňa 29. júla bol na ruské ministerstvo zahraničných vecí predvolaný chargé d’affaires Českej republiky v Ruskej federácii J. Ondřejka, ktorému bol vyjadrený dôrazný protest v súvislosti s hrubým porušením ruských zákonov členom administratívno-technického personálu českého veľvyslanectva v Rusku – pokusom o pašovanie silne pôsobiacich látok,“ uviedla ruská diplomacia na svojom webe.
Ruské ministerstvo ďalej uvádza, že česká strana bola vyzvaná, aby spomínaného pracovníka zbavila diplomatickej imunity, aby mohol v Rusku čeliť trestnej zodpovednosti. „V opačnom prípade bude musieť opustiť územie Ruskej federácie,“ píše sa vo vyhlásení ruskej diplomacie. Viac informácií ruské ministerstvo neoznámilo.
„Potvrdzujeme, že náš diplomat mal dnes rokovania na ruskom ministerstve zahraničia. Detaily takých rokovaní nekomentujeme,“ uviedla na otázku ČTK hovorkyňa českého ministerstva zahraničných vecí Mariana Wernerová.
Česko má s Ruskom napäté diplomatické vzťahy od roku 2021 po zistení českých tajných služieb a vyšetrovateľov, že do výbuchov v muničných skladoch vo Vrběticích v roku 2014 boli zapojení dôstojníci ruských tajných služieb.
Diplomatická roztržka vtedy vyústila do zásadnej redukcie počtu zamestnancov na oboch ambasádach. Moskva obvinenia odmietla a zaradila Česko na zoznam takzvane „nie priateľských“ krajín, na ktorom okrem ČR figurovali USA. Vzťahy medzi Prahou a Moskvou sa ďalej zhoršili po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu v roku 2022. /agentury/
X X X
Strelec, ktorý zaútočil na Trumpa, sa zaujímal aj o atentát na Fica
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v pondelok oznámil ďalšie podrobnosti o strelcovi, ktorý sa 13. júla pokúsil zastreliť republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Páchateľ pred činom hľadal aj informácie o atentáte na premiéra SR Roberta Fica. TASR informuje podľa agentúr AP, Reuters a denníka The Washington Post (WP).
Trump súhlasil, že FBI poskytne informácie pri vyšetrovaní útoku, ku ktorému došlo v štáte Pensylvánia. „Chceme získať jeho pohľad na to, čo spozoroval,“ uviedol špeciálny agent FBI Kevin Rojek. Označil to za štandardný postup, pričom FBI bežne vypočúva obete trestných činov.
Rojek poskytol nové podrobnosti aj o páchateľovi streľby, 20-ročnom Thomasovi Matthewovi Crooksovi. Bezprostredne po výstreloch na Trumpa ho zastrelil ostreľovať americkej tajnej služby. Pri streľbe prišla o život aj ďalšia osoba a dve utrpeli zranenia.
FBI zistila, že Crooks vyhľadával informácie o hromadnej streľbe, elektrárňach, podomácky zhotovených výbušných zariadeniach a tiež o atentáte na slovenského premiéra z mája tohto roka.
FBI v piatok oznámila, že Trumpa zasiahla počas neúspešného atentátu do ucha buď vystrelená guľka alebo jej úlomok. Motív strelca sa však ešte nepodarilo potvrdiť. Crooksovi rodičia podľa Rojeka s vyšetrovateľmi spolupracujú a uviedli, že o plánoch svojho syna nevedeli./agentury/
X X X
Giorgia Meloniová, ktorá je momentálne v Číne, odmietla kritiku Európskej komisie v správe o stave právneho štátu v Taliansku.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová odmietla kritiku Európskej komisie o stave právneho štátu v jej domovskej krajine. V liste predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej sa líderka pravicovej strany Bratia Talianska (FdI) zaviazala „plne rešpektovať základné hodnoty, na ktorých je založená Európska únia“. Zároveň sa ohradila voči tvrdeniam, že chcela dostať pod svoju kontrolu verejnoprávnu televíziu RAI, informuje agentúra DPA.
Vláda pravicových strán
Meloniová je už takmer dva roky predsedníčkou vlády zloženej z troch pravicových strán. Jej list je reakciou na najnovšiu správu EK o stave právneho štátu vo všetkých 27 členských krajinách Európskej únie.
EK v nej upozornila Meloniovej vládu, aby zabezpečila, že plánovaná justičná reforma neobmedzí nezávislosť súdnictva. Spomína sa v nej i reforma ústavy, ktorá v Taliansku umožní priamu voľbu predsedov vlád.
Na margo kritiky politického vplyvu na verejnoprávnu televíziu RAI Meloniová reagovala, že politici desaťročia „bezočivo“ obsadzovali pozície v tejto inštitúcii, jej vláda sa však zasadzuje za slobodu informovania, boj proti „falošným správam“ a pluralizmus. O pokusoch pravicových strán zasahovať do programu RAI hovoria talianska ľavicová opozícia a združenia novinárov.
Meloniová je momentálne v Číne, kam v sobotu pricestovala na päťdňovú oficiálnu návštěvu, aktuality.sk
X X X
Robert Fico sa prihovára za spoluprácu EÚ a Ruska
Premiér sa vyjadril, že je proti budovaniu novej železnej opony medzi Európskou úniou a Ruskom.
Robert Fico zverejnil video v ktorom uvádza, že Slovnaft nebude ďalej dodávať Ukrajine naftu, ak sa neobnovia dodávky ropy od Lukoilu. Premiér uviedol aj to, že tá pokrýva 10 percent jej spotreby.
Predseda vlády spomenul, že v súvislosti s dodávkami hovoril aj s ukrajinským veľvyslancom Myroslavom Kastranom, pričom rokovania sa začastnil aj minister zahraničných vecí, Juraj Blanár, ale aj štátny tajomník Marek Eštok.
„Ak sa tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu v krátkom čase neobnoví, Slovnaft nebude pokračovať v dodávkach nafty na Ukrajinu, ktorá pokrýva jednu desatinu ukrajinskej spotreby,“ uviedol Robert Fico vo videu, pričom skonštatoval, že je proti tomu, aby sa budovala nová železná opona medzi Európskou úniou a Ruskom.
„Európska únia, ak sa bude chcieť vymaniť spod totálneho vplyvu Spojených štátov, bude musieť uvažovať o formách spolupráce s Ruskou federáciou, medzi ktoré by mala patriť aj spolupráca v oblasti strategických surovín,“ pokračoval ďalej.
Okrem Slovenskej republiky Ukrajina zastavila ropné dodávky od spoločnosti Lukoil aj Maďarsku, pričom iných ruských firiem sa sankcie netýkajú. Robert Fico vidí za zastavením dodávok to, že obe krajiny presadzujú „okamžitý mier”. Rovnako odmietol tvrdenia o tom, že by Slovensko mohlo ruskú rupu využívať len do konca roka. Poznamenal, že Slovnaft ju nebude môcť len vyvážať do zahraničia, aktulity.sk
X X X
Útočník s nožom v Anglicku zranil 8 ľudí, vrátane detí
Útok sa udial v komunitnom centre, kde sa konalo podujatie pre deti s tematikou speváčky Taylor Swift.
Polícia zadržala muža podozrivého z útoku nožom v meste Southport na severozápade Anglicka, počas ktorého utrpelo zranenia najmenej osem ľudí. Záchranári v pondelok uviedli, že medzi obeťami sú aj deti. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.
Políciu privolali okolo poludnia do Southportu severne od Liverpoolu. Bezpečnostné zložky uviedli, že zaznamenali „vážny incident“, no nedošlo k rozsiahlejšiemu ohrozeniu verejnosti. Útočníka polícia zadržala a zaistila aj nôž, zároveň požiadala ľudí, aby sa oblasti vyhli.
Záchranná služba (NWAS) ozrejmila, že „ošetrila osem pacientov s bodnými ranami“ a následne boli prevezení do miestnych nemocníc.
Britský premiér Keir Starmer označil na sociálnej sieti X útok za „príšerný a naozaj šokujúci“ a dodal, že „v myšlienkach zostáva so všetkými ľuďmi, ktorých sa incident týka“.
Stanica BBC a ďalšie médiá informovali, že k útoku došlo v komunitnom centre, kde bolo naplánované tanečné a jogové podujatie pre deti základných škôl s tematikou speváčky Taylor Swift.
Jeden z majiteľov obchodu neďaleko centra povedal, že z budovy utekali zranené deti približne vo veku 10 rokov., aktuality.sk
X X X
Ak sa neobnovia dodávky ropy, Slovnaft prestane dodávať Ukrajine naftu, hrozí Fico
Ak sa v krátkom čase neobnoví tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu, tak rafinéria Slovnaft nebude pokračovať v dodávkach nafty na Ukrajinu, ktorá pokrýva desatinu jej spotreby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) vo zverejnenom videu, v ktorom informoval, že túto informáciu osobne tlmočil za účasti ministra zahraničných vecí SR Juraja Blanára (Smer-SD) a jeho štátneho tajomníka Mareka Eštoka ukrajinskému veľvyslancovi na Slovensku Myroslavovi Kastranovi.
„Zopakoval som, že si stojíme za krokmi a vyhláseniami, ktoré sme urobili. Ďalší výkon tejto nezmyselnej sankcie (prerušenia dodávok) poškodí len a len Ukrajinu, Slovensko a Maďarsko. A Ruska sa prakticky nedotkne. Ak sa tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu v krátkom čase neobnoví, Slovnaft nebude pokračovať v dodávkach nafty na Ukrajinu, ktorá pokrýva jednu desatinu ukrajinskej spotreby,“ spresnil Fico.
Ukrajinskému veľvyslancovi podľa svojich slov pripomenul, „že slovenská verejnosť, nie bratislavská kaviareň, veľmi negatívne hodnotí rozhodnutie ukrajinského prezidenta o prerušení dodávok ropy“.
„Ani problém s ukrajinským tranzitom ruskej ropy nemôže zmeniť náš postoj k vojne na Ukrajine. Tú je treba ukončiť okamžitým prímerím, a nie ju umelo predlžovať s nereálnym cieľom dostať Rusko na kolená a s reálnym cieľom napchať ešte viac vrecká zbrojárov,“ vyhlásil slovenský premiér.
Ukrajinský veľvyslanec dostal podľa neho informácie o technickom riešení dovozu ropy z Ruska cez Ukrajinu, ktoré navrhoval ukrajinskému premiérovi už počas svojho telefonátu s ním. „Na tomto sa však musia zúčastniť viaceré krajiny. Za Slovensko opakujem, že sme pripravení. Vítam správy, ktoré potvrdzujú, že relevantné obchodné spoločnosti sa už zamýšľajú, ako toto technické riešenie v čo najkratšom čase zrealizovať,“ dodal predseda vlády.
Uzavrel, že Slovensku nič nebráni ani v nasledujúcich rokoch odoberať ruskú ropu. „Len Slovnaft nebude mať možnosť vyvážať produkty z tejto ropy do iných krajín,“ uzavrel premiér./agentury/
X X X
Čo by mala staronová Komisia urobiť, aby zastavila zaostávanie Európskej únie?
Ako zastaviť ekonomickú stagnáciu Európskej únie? Prinášame vám odporúčania mnohých odborníkov.
Európska únia má od tohto mesiaca nové vedenie. Do čela Komisie si europoslanci zvolili staronovú predsedníčku Ursulu von der Leyenovú. Pred ňou stoja obrovské výzvy, keďže európske hospodárstvo už dve desaťročia neustála stráca na globálnom význame. USA a viaceré ázijské krajiny sa nám tak technologicky, ako aj ekonomicky vzďaľujú.
Aktuality.sk sa preto obrátili na odborníkov, aby opísali kroky, ktoré by mala Európska komisia vykonať v priebehu nasledujúcich 5 rokov, aby zvrátila stagnáciu na starom kontinente.
X X X
Bez migrantov si neporadíme. Pripravme sa na dramatické zmeny
Nie je migrácia ako migrácia. Na jednej strane sa oprávnene obávame prívalu nelegálnych migrantov, na druhej strane budeme potrebovať zahraničných pracovníkov ako soľ. Kompromisné riešenie, ktoré navrhuje EÚ, je zatiaľ iba na papieri.
Nelegálni migranti v dočasnom pracovisku cudzineckej polície v Nových Zámkoch, september 2023
Našťastie nás tento rok nezavalila väčšia prívalová vlna z Blízkeho a zo Stredného východu ani z Afriky. Dôvody sú viaceré. Na vonkajších i vnútorných hraniciach únie boli ešte minulý rok prijaté prísnejšie opatrenia. Iba na Slovensku, ako si dobre pamätáme, sa Ódorova vláda hanebne nemala k činu. A správy o nelegálnej migrácii za rok 2023 jasne hovoria, že počty oproti roku 2022 výrazne poklesli. Akékoľvek komplikácie odrádzajú. Najmä ak treba vydierajúcim pašerákom zaplatiť obrovské sumy – a nič z toho.
Do konca sezóny je však ešte ďaleko. „Záujemcovia“ môžu iba strategicky vyčkávať na uvoľnenie opatrení spojených s olympiádou. K poklesu prispeli aj zmluvy EÚ s Tuniskom a Egyptom o „zadržiavaní“ migrantov. Hoci takéto zmluvy (predtým s Tureckom) nie sú zadarmo, rozhodne sú lacnejším riešením ako „hasenie požiaru“ na domácej pôde. No aj tak na bulharsko-tureckej hranici pribúda počet migrantov.
Tlak sa stupňuje na hraniciach Poľska i pobaltských krajín s Bieloruskom. Minsk spolu s Moskvou úmyselne dovážajú migrantov len preto, aby by uškodili EÚ. Migrantom nechcú pomáhať – sú pre nich vhodnou zbraňou v hybridnej vojne. Aj preto Poľsko prijalo minulý týždeň zákon, ktorý policajtom uľahčuje použitie zbrane na hraniciach.
V najbližšej dobe Slovákov čakajú dramatické zmeny – myslenia i v prístupe k migrantom. Pôjde o to, či tento proces riadne zvládneme, či k nám prídu ľudia, ktorých potrebujeme a ktorí chcú pracovať.
Cudzincom sa síce bránime, no únia a zvlášť Slovensko budú v blízkej budúcnosti potrebovať masu kvalifikovaných migrantov. Nemá totiž kto robiť. EÚ už má na stole recepty, ako priamo v niektorých krajinách „kontrahovať“ vzdelanú pracovnú silu. Na Slovensku do roku 2038 budeme potrebovať na pracovnom trhu zhruba 280-tisíc nových ľudí. Domáce zdroje sú vyčerpané. Od roku 2000 sa rodí málo detí. Títo mladí ľudia teraz prichádzajú na trh práce a zároveň postupne z neho odchádzajú ich rodičia zo silných populačných ročníkov. Roztvára sa poriadna priepasť.
No to nie je koniec. Pohroma má oveľa väčšie rozmery. Počet seniorov sa tak dramaticky zvýši (aj zásluhou vyššieho veku dožitia). Kto bude ale financovať dôchodkový systém? O 15 rokov nám preto bude chýbať nie 280-tisíc, ale až 1,2 milióna pracovníkov. Momentálne na Slovensku pracuje iba 105-tisíc cudzincov. Túto priepastnú medzeru rozhodne nevyplnia iba Ukrajinci a Srbi, prípadne po zmene režimov nám kultúrne blízki Rusi a Bielorusi.
Časť medzery vyplnia na linkách roboty, ktoré postupne vytláčajú ľudí. Rast platov by mohol prilákať nemálo Slovákov pracujúcich v zahraničí. No výška platu nie je jediným lákadlom, veľa závisí aj od pracovného prostredia. A to je na Západe poznateľne prívetivejšie.
Je zrejmé, že v najbližšej dobe Slovákov čakajú dramatické zmeny – myslenia i v prístupe k mimoeurópskym (legálnym) migrantom. Teraz pôjde o to, či tento proces riadne zvládneme, či na Slovensko i do celej EÚ prídu ľudia, ktorých potrebujeme a ktorí chcú pracovať, nie tí, ktorí prichádzajú za rodinami, čiernou prácou a sociálnymi dávkami (samozrejme, okrem reálnych utečencov)./agentury/
X X X
Atentát bol zinscenovaný, na Ukrajinu napojený Cintula strieľal prázdnymi. Konšpiráciám k atentátu ľudia neveria
Väčšina Slovákov neverí tomu, že atentát na premiéra Roberta Fica (Smer) bol zinscenovaný a boli pri ňom použité slepé náboje.
Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos pre nezávislú organizáciu Stredoeurópske observatórium digitálnych médií (CEDMO), ktorý priniesol Denník N. Prieskum bol realizovaný v dňoch 14. až 27. júla, na vzorke 1 792 respondentov, a zameriaval sa na konšpiračné teórie súvisiace s atentátom na predsedu vlády, a tiež na obavy ľudí po streľbe.
Tvrdenie, že „Atentát na Roberta Fica bolo zinscenované divadlo, pri ktorom páchateľ použil slepé náboje.“ označilo za nedôveryhodné celkovo 83 percent respondentov (zahŕňa odpovede „skôr nedôveryhodný“ a „úplne nedôveryhodný“). Odpoveď „skôr dôveryhodný“ vybralo 13 percent respondentov a tri percentá odpovedali „úplne dôveryhodný“. Najčastejšie označovali túto teóriu za nedôveryhodnú voliči Slovenskej národnej strany (SNS), tvrdenie označilo za skôr alebo úplne nedôveryhodné 94 percent jej elektorátu. Nasleduje mimoparlamentná Maďarská aliancia, kde sa takto vyjadrilo 93 percent jej voličov. Tvrdenie označilo za skôr alebo úplne nedôveryhodné aj 92 percent voličov strany Hlas-SD, 91 percent voličov strany Smer-SD, a tiež 90 percent voličstva mimoparlamentného hnutia Republika.
Spomedzi voličov opozičných strán najčastejšie označovali túto teóriu za nedôveryhodnú voliči Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), išlo o 85 percent z nich. V prípade strany Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Progresívne Slovensko (PS) sa takto vyjadrilo po 84 percent ich elektorátu. Medzi voličmi opozície tejto teórii naviac dôverujú voliči hnutia Slovensko. Za nedôveryhodnú ju označilo celkovo 74 percent z nich, no 11 percent vybralo odpoveď „úplne dôveryhodný“ a 15 percent „skôr dôveryhodný“. Najviac ľudí, ktorí veria teórii o slepých nábojoch je medzi voličstvom mimoparlamentnej strany Demokrati, ide celkovo o 32 percent, pričom štyri percentá ju považujú za úplne dôveryhodnú a 28 percent ta skôr dôveryhodnú. Predmetnej teórii neverí celkovo 68 percent voličov Demokratov.
Väčšina respondentov neverila ani teórii o tom, že atentátnik mal väzby na Ukrajinu. Táto dezinformácia sa objavila po krátko po atentáte, a zakrátko bola i vyvrátená. V prípade tvrdenia, že „Páchateľ atentátu na Roberta Fica mal väzby na Ukrajinu a jeho manželka spolupracuje s tajnými službami režimu prezidenta Volodymyra Zelenského“ celkovo 87 opýtaných zvolilo odpovede, že výrok je „skôr nedôveryhodný“ a „úplne nedôveryhodný“. Najčastejšie ho za nedôveryhodný označovali voliči PS (celkovo 97 percent), hnutia Slovensko (celkovo 94 percent), Demokratov a SaS (celkovo po 93 percent u každej z týchto strán) a KDH (celkovo 91 percent). Za dôveryhodnú túto teóriu nepovažujú ani voliči Republiky, odpovede „skôr nedôveryhodný“ a „úplne nedôveryhodný“ vybralo spolu 89 percent z nich. Nedôveryhodná je tiež podľa voličov Hlasu a Maďarskej aliancie, ide o 88 percent z nich, u oboch strán. Najčastejšie vyberali odpovede „skôr dôveryhodný“ a „úplne dôveryhodný“ voliči Smeru (celkovo 22 percent) a voliči SNS (celkovo 15 percent).
Roberta Fica po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej postrelili. Na mieste padlo niekoľko výstrelov, útočníka zadržali. 15. máj 2024 /agentury/
X X X
Výrobca spotrebného tovaru Colgate-Palmolive výrazne zvýšil kvartálny zisk
K lepším výsledkom dopomohli vo veľkej miere zvýšené ceny, ktoré zákazníci prijali a naďalej pokračovali v nákupoch.
Americká spoločnosť Colgate-Palmolive zaznamenala v 2. štvrťroku tohto roka rast čistého zisku takmer o polovicu, pričom v prípade upraveného zisku, ako aj organických tržieb prekonala očakávania trhov. Výsledky spoločnosti podporil pokračujúci dopyt po jej výrobkoch aj po zvýšení cien. Informovali o tom agentúra Reuters a portál RTTNews.
Svetový výrobca spotrebného tovaru oznámil za 2. štvrťrok čistý zisk na úrovni 731 miliónov USD (675,79 milióna eur). V rovnakom období minulého roka vykázala firma zisk 505 miliónov USD.
Po úprave o mimoriadne položky dosiahla firma zisk 753 miliónov USD, čo na akciu predstavuje 91 centov. Analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s upraveným ziskom na úrovni 87 centov.
Tržby Colgate-Palmolive dosiahli 5,06 miliardy USD, čo medziročne predstavuje rast takmer o 5 %. Aj v tomto prípade firma mierne prekonala odhady analytikov. Tí počítali s tržbami na úrovni 5,01 miliardy USD.
K lepším výsledkom dopomohli vo veľkej miere zvýšené ceny, ktoré zákazníci prijali a naďalej pokračovali v nákupoch tovarov od Colgate-Palmolive. Firma zvýšila ceny svojich produktov v 2. štvrťroku o 4,2 %.
Spoločnosť následne zlepšila vyhliadky na celý rok. Čo sa týka zisku, očakáva jeho rast o 8 až 11 %, zatiaľ čo pôvodne počítala s rastom na strednej až hornej úrovni jednocifernej stupnice. V prípade tržieb na organickej báze zlepšila odhad rastu z pôvodne uvádzanej úrovne 5 až 7 % na rast o 6 až 8 %., aktuality.sk
X X X
Ivan Korčok pred voľbami nechcel prezradiť detaily o svojej firme. Teraz ukázal, ako zarobil
Firma, ktorú Ivan Korčok založil minulý rok pred prezidentskou kampaňou, získala 194-tisíc eur. Neúspešný kandidát na prezidenta tvrdí, že jej činnosťou bolo poradenstvo v oblasti zahraničných investícií.
Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.
V priebehu prezidentskej kampane dostával Ivan Korčok otázky najmä o jeho politických názoroch a plánoch v prípade víťazstva vo voľbách, na ktoré rád odpovedal. Keď sa médiá a neziskovky začali zaujímať o jeho podnikateľské aktivity, už taký zhovorčivý nebol.
Ešte pred prvým kolom sa na neho obrátila Nadácia Zastavme korupciu a poslala mu dotazník týkajúci sa jeho majetkových pomerov. Medzi otázkami boli aj také, ktoré sa týkali jeho eseročky s názvom Eustra. Túto firmu zakladal v roku 2023 spolu so svojou manželkou.
„Založili ste si s manželkou vlani eseročku Eustra. Čo má byť jej hlavná podnikateľská činnosť?“ pýtala sa nadácia v tretej otázke z jedenástich.
Podcenil otázky
Korčok na tento dotazník však nereagoval. Prečo sa rozhodol mimovládke neodpovedať, sa ho v prezidentskej debate neskôr spýtal aj moderátor TV Markíza Michal Kovačič. „Ak som to nevyužil, tak priznávam, že som to možno podcenil, ale využívam tú situáciu teraz,“ uviedol Korčok a okomentoval svoj majetok i spomínanú firmu.
„Áno, založil som takúto firmu spoločne s mojou manželkou, lebo som odišiel z politiky a chcel som skúsiť život v súkromnom sektore. Tá firma je dávno neaktívna, presne odo dňa, kedy som oznámil prezidentskú kandidatúru,“ dodal Ivan Korčok v debate.
Spoločnosť Eustra nedávno po prezidentských voľbách zverejnila účtovnú závierku, z ktorej vyplýva, že v minulom roku utŕžila 194-tisíc eur, pričom skončila v zisku 135-tisíc eur.
Podľa vyjadrenia Ivana Korčoka ide o výnosy z poradenstva.
„Tržby firmy Eustra pochádzajú z poradenskej činnosti v oblasti zahraničných investícií a európskych politík. Svoje pôsobenie vo firme ako konateľ som ukončil pred vstupom do prezidentskej kampane. Po prezidentských voľbách som požiadal o obnovenie mojej pozície konateľa vo firme,“ uvádza sa v Korčokovej reakcii, ktorú redakcii zaslal jeho hovorca Peter Köles.
Poradenstvo zrejme poskytoval osobne
Na bližšie otázky týkajúce sa toho, komu firma služby poskytovala, v akom čase a či poradenstvo vykonával sám Korčok alebo niekto iný, však už neúspešný prezidentský kandidát podľa vlastných slov odpovedať nemohol. „Vzhľadom na to, že súčasťou komerčných vzťahov s klientami boli taktiež dohody o mlčanlivosti, ktorými som naďalej viazaný, nie som oprávnený poskytnúť doplňujúce informácie,“ uviedol neúspešný prezidentský kandidát na doplňujúce otázky.
Z účtovnej závierky ďalej vyplýva, že väčšinu služieb firmy Eustra zabezpečoval samotný Korčok alebo jeho manželka, ktorá pôsobí aj ako realitná maklérka. Spoločnosť totiž na mzdy neminula ani euro a jej náklady na služby za minulý rok predstavovali len 7115 eur, aktuality.sk
X X X
Jej služby princ William už nepotrebuje! Ukončil vyše 20-ročnú spoluprácu so sestrou kráľovnej Camilly
1Annabel Elliot (75), mladšia sestra kráľovnej Camilly (77), už nie je na výplatnej listine princa Williama. Čo bolo jej pracovnou náplňou?
V uplynulých dňoch vyšla správa, ktorá odhalila príjmy a zisky z majetkov niektorých členov kráľovskej rodiny. Okrem platu princa Williama boli odhalené aj iné skutočnosti, napríklad výdavky či výplatné zoznamy zamestnancov.
Ako píše Daily Mail, prekvapil fakt, že Annabel Elliot (75), mladšia sestra kráľovnej Camilly (77), už nie je na výplatnej listine princa Williama. Annabel Elliot, ktorá je interiérovou dizajnérkou a obchodníčkou so starožitnosťami, mala v uplynulých rokoch na starosti dizajn a modernizáciu kráľovských nehnuteľností v Cornwallskom vojvodstve. Titul vojvoda z Cornwallu a aj majetok, ktorý sa k nemu viaže, zdedil princ William po svojom otcovi, kráľovi Karolovi III. – po tom, čo nastúpil na trón.
Podľa zverejnenej správy sa v súpise za roky 2023/24 už neobjavuje žiadna platba za jej služby. Princ William, ako vojvoda z Cornwallu, prestal zamestnávať Annabel Elliot, pričom dôvodom nie je kvalita jej práce. Ako uvádza „Daily Mail“, zmluva Annabel Elliotovej bola na dobu určitú a jednoducho sa skončila. Interiérová dizajnérka zastávala túto pozíciu od svadby Karola III. a Camilly v roku 2005, čo vyvolávalo kvôli rodinným väzbám vlnu kontroverzie.
„Dobrovoľný odchod sestry kráľovnej Camilly, ktorá túto úlohu zastávala takmer dve desaťročia a má 75 rokov, umožní Williamovi jednoduchšie aplikovať nový prístup. Kráľ a kráľovná to nepochybne pochopia,“ uviedol expert na kráľovskú rodinu Richard Fitzwilliams pre spomínaný portál./agentury/
X X X
Bojové sokoly už mieria proti Rusom: V čom sa F-16 líši od MiGu? Na Ukrajine nemusia znamenať výhodu
Dlho očakávané stíhačky F-16 (Fighting Falcon – Bojový sokol) budú na Ukrajine lietať v priebehu niekoľkých týždňov, ukrajinskí a západní predstavitelia ale varujú, že lietadlá pravdepodobne nebudú mať okamžitý dopad na situáciu na bojisku.
Na prielom na fronte, kde Rusko pomaly postupuje, je lietadiel príliš málo, a sú tak ľahkou korisťou pre ruskú protivzdušnú obranu, píše denník The Washington Post (WP).
Stíhačky budú pravdepodobne slúžiť na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá sa takmer každú noc potýka s náletmi dronov, strelami a raketami. Denníkom oslovení predstavitelia uviedli, že lietadlá aspoň spočiatku pravdepodobne nebudú lietať blízko frontu.
Belgicko, Dánsko, Holandsko a Nórsko sľúbili poskytnúť Ukrajine 80 lietadiel F-16, no väčšina z nich dorazí až o niekoľko rokov. Nie je jasné, koľko stíhačiek Kyjev dostane tento rok, ale nebude to viac ako jedna letka, ktorú tvorí asi 20 lietadiel, odhaduje WP.
Prekážku pre plné nasadenie predstavuje aj nízky počet vycvičených ukrajinských pilotov. Predpokladá sa, že prvú vlnu výcviku ich do začiatku tohto leta dokončilo iba šesť. Celkovo ich Ukrajina do programu vytipovala „desiatky“, uviedol ukrajinský predstaviteľ obrany, ktorý rovnako ako ostatní hovoril s WP pod podmienkou anonymity. Výcvikový program má ale len obmedzený počet miest.
Práci s lietadlom predchádza štvormesačná výučba angličtiny v Británii, kde sa piloti učia potrebnú terminológiu. Celkovo preto výcvik môže aj skúseným pilotom trvať rok, pričom Ukrajine nemôžu príliš veľa chýbať na bojisku, uviedol anonymný ukrajinský predstaviteľ.
„Hlavným obmedzením (…) je množstvo lietadiel, a čas výcviku,“ uviedol ďalší nemenovaný ukrajinský činiteľ. „Ak má Rusko 300 (stíhačiek) a vy ich máte podstatne menej, neviete poriadne operovať,“ povedal a dodal, že jeho krajine chýbajú aj niektoré druhy technického vybavenia a ďalšie školenia pre údržbu.
Stroje F-16 americkej výroby boli najžiadanejšou položkou Ukrajiny smerom k západným spojencom, ktorí jej finančne i vojensky od februára 2022 pomáhajú brániť sa proti rozsiahlej ruskej invázii. Očakávaná obmedzená úloha týchto lietadiel ale podľa WP poukazuje na prehlbujúci sa rozpor medzi Kyjevom a jeho západnými podporovateľmi.
Ukrajinskí predstavitelia a piloti sa podľa WP dlhodobo sťažujú na súčasnú zastaranú flotilu, ktorú tvoria lietadlá MiG-29, Su-27 a Su-24. Dosah ich radarov predstavuje približne 40 kilometrov, čo je menej ako majú podobné, ale modernejšie ruské stroje. Radar F-16 dokáže ale odhaliť ciele na vzdialenosť asi 200 kilometrov, čo znamená, že sa ich piloti nemusia toľko vystavovať potenciálnemu nebezpečenstvu. Aj tak sú tieto americké lietadlá zastarané oproti najnovším ruským lietadlám.
Stíhačky F-16 na rozdiel od stroja MiG-29 môžu niesť všetky typy zbraní, ktoré sú vo výzbroji členských štátov NATO. Napríklad efektivita protiradarových striel HARM, ktorými Ukrajina útočí na ruskú protivzdušnú obranu, sa v spojení so stíhačkou F-16 môže výrazne zvýšiť.
Bývalý veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj dávnejšie povedal, že bojovníci potrebujú americké stíhačky F-16. Zostreliť riadenú strelu alebo dron Šáhid zo sovietskej stíhačky MiG-29, ktoré majú, je zložité. V čase, keď MiG-29 vznikal, nebol určený na boj s takýmito bezpilotnými lietadlami.
Stíhačka F-16k je plnohodnotné taktické lietadlo, ktoré sa dá využiť na misie vzduch- vzduch, ale aj na vzduch- zem, čo je momentálne veľmi žiadané a v konfliktoch.
Ukrajina odhaduje, že ruské letectvo disponuje až dvoma stovkami stíhačiek.
Americkí predstavitelia dlho tvrdili, že lietadlá F-16 pravdepodobne neposkytnú Ukrajine rozhodujúcu výhodu kvôli silnej ruskej protivzdušnej obrane. Ukrajinskí predstavitelia na to ale reagujú podobne ako v prípade inej techniky – stíhačiek F-16 dodal Západ málo, a urobil tak príliš neskoro.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina potrebuje viac ako 100 lietadiel F-16, aby mohla bojovať s obrovským ruským letectvom a súčasné množstvo stíhačiek označil za „nedostatočné“. „Rozhodnutie o F-16 je strategické,“ povedal v polovici tohto mesiaca. „Ich počet však zatiaľ strategický nie je,“ dodal.
Najväčšou úlohou F-16 tak nakoniec môže byť silná psychologická vzpruha pre Ukrajincov a naopak narušenie morálky ruských vojakov, domnieva sa analytička Becca Wasserová z expertného Centra pre novú americkú bezpečnosť (CNAS).
„Čo sa týka západného vojenského vybavenia pre Ukrajinu, je tu celkom jasný vzorec. Je potrebné okamžite, ale keď je dodané, často už táto operačná potreba neplatí,“ uvádza Wasserová.
Prítomnosť F-16 by ale mohli potenciálne zastrašiť ruské lietadlá, ktoré sa kvôli oslabujúcej ukrajinskej protivzdušnej obrane v okolí frontu púšťajú do riskantných misií. Veľkú hrozbu pre Ukrajincov predstavujú najmä ničivé riadené kĺzavé bomby, ktoré je pre ukrajinskú armádu takmer nemožné zostreliť. Najlepším riešením je ešte pred vypustením zamerať lietadlá alebo ich základne./agentury/
X X X
Je to hnus… Holanďana z parížskej pláže si podali svetové médiá obzvlášť drsným spôsobom
Bol to – na olympijské pomery – mimoriadne kyslý pohľad. Popretkávaný netradičným šumom. Nie, nepramenil z očakávania, to len vo vzduchu skôr visela otázka, „čo tu, do pekla, tento chlap robí?“
Včera ráno nastúpil pod Eiffelovou vežou na svoj zápas Steven van de Velde. Holandský plážový volejbalista. Usvedčený násilník. So svojim parťákom Matthewom Immersom prehrali s talianskym párom a mnohí si mohli povedať, že športová spravodlivosť nebola tentoraz iba o športe.
Van de Velde, ktorý po zápase odmietol predstúpiť pred novinárov, pred desiatimi rokmi – keď mal devätnásť – znásilnil dvanásťročné anglické dievča. Odsedel si trinásť mesiacov a je „čistý“. Na olympiáde mohol hrať.
Sexuálne monštrum?
Holandského volejbalistu v roku 2016 odsúdili na štyri roky väzenia po tom, čo sa priznal k pohlavnému styku s dieťaťom. Najprv mu na sociálnej sieti Facebook zaslal žiadosť o priateľstvo a potom dlhé mesiace spolu denne chatovali cez Skype, Facebook i Snapchat.
Van de Velde sa pôvodne domnieval, že dievča má šestnásť, napokon sa však dozvedel pravdu. Mladá Britka mala len dvanásť, no Van de Velde s ňou napriek tomu neprerušil kontakt.
Priznal sa, že 2. augusta 2014 odcestoval z Holandska do Anglicka, aby sa s ňou stretol v Milton Keynes, meste, kde žila. Tam ju niekoľkokrát znásilnil, „vrátane vaginálneho sexu, počas ktorého sa sťažovala, že jej ubližuje,“ uvádza portál The Athletic.
Holanďan svojej obeti dokonca prikázal, aby si dala tabletku, keďže nepoužil ochranu. Jeho obeť však na druhý deň šla na kliniku plánovaného rodičovstva a tamojší personál – vzhľadom na nízky vek – upozornil jej rodičov.
Po zatykači bol Van de Velde 8. januára 2016 vydaný do Spojeného kráľovstva a ku všetkým obvineniam sa priznal. Následne ho odsúdili na štyri roky väzenia.
„Emocionálna ujma, ktorá bola tomuto dieťaťu spôsobená, je obrovská,“ vyhlásil sudca Francis Sheridan.
„Keď dospeje, bude si musieť uvedomiť, že ty nie si ten milý muž, za ktorého ťa považovala a dúfala, že by si ním mohol byť,“ takto znelo pokarhanie smerom k násilníkovi.
Van de Velde si však z trestu odsedel len trinásť mesiacov. Dvanásť v Anglicku, ten posledný doma v Holandsku, kde majú menej prísne zákony týkajúce sa sexuálnych deliktov.
Zápasy plážových volejbalistov sa hrajú priamo pod Eiffelovou vežou.
„Označili ma za sexuálne monštrum. Za pedofila,“ sťažoval sa športovec pre holandské noviny Algemeen Dagblad. „Ale ja ním nie som. Naozaj nie.“
Napriek tomu zostáva jeho meno v registri sexuálnych násilníkov Spojeného kráľovstva.
Nepríjemné otázky
Van de Velde po odpykaní si trestu reštartoval kariéru a premiérovo sa kvalifikoval aj na olympijské hry.
Napriek spáchanému skutku, na ktorý spoločnosť hľadí mimoriadne podráždene, mu ani Holandský národný olympijský výbor, svetový riadiaci orgán volejbalu (FIVB) alebo Medzinárodný olympijský výbor, nepovedali, že v Paríži hrať nesmie.
Nezabránila mu v tom ani petícia s viac ako 80-tisíc podpismi vyzývajúcimi MOV, aby mu jeho olympijský sen prekazil.
Na sobotňajšiu otázku nemeckej verejnoprávnej televízie Deutsche Welle, či sa MOV cíti komfortne a spokojne s myšlienkou, že odsúdený násilník štartuje na olympijských hrách, hovorca organizácie Mark Adams povedal: „Charakterizovať to ako pohodové a šťastné, by nebolo správne.“
Portál The Athletic sa pri tejto príležitosti zamýšľa, či bolo správne, že Holanďan od MOV dostal šancu. Obracia sa pritom do minulosti, paralely však hľadá aj v súčasnom dianí. Pomáha si viacerými príkladmi.
Spomína trebárs Mikea Tysona, ktorý obnovil svoju boxerskú kariéru po tom, čo bol v roku 1992 odsúdený za znásilnenie. Kobeho Bryanta, populárneho basketbalistu aj po tom, čo sám uznal, že mladá žena v Colorade nepovažovala ich sexuálne stretnutie za dobrovoľné.
Alebo Cristiana Ronalda, jednej z najväčších futbalových hviezd, v roku 2009 obvineného zo znásilnenia, hoci súd tento prípad zmietol zo stola.
V tejto súvislosti však spomína aj športovcov z Ruska a Bieloruska, ktorí sú v Paríži napriek ruskej invázii na Ukrajinu.
„Niektorí si myslia, že izraelským športovcom by zasa nemalo byť umožnené súťažiť kvôli intenzívnej vojne v Gaze, ktorá sa začala v októbri po brutálnom útoku Hamasu,“ píše portál a pripomína, že aj Hamas dostal miliardy dolárov na pomoc a podporu od viacerých krajín so športovcami, ktorí v Paríži súťažia.
Zaslúži si vraj šancu
Van de Velde je však úplne niečo iné. V tomto prípade sú názory verejnosti skôr jednoznačné. Len Holanďania zostávajú akousi výnimkou.
„Uznávam, je to trochu zvláštne,“ pripustil Bob Groot, holandský fanúšik z Rotterdamu, ktorý vraj sám zápasil s tým, ako by mal Van de Veldeho podporovať. „Bol odsúdený. Svoje si odsedel, ale na druhej strane je to veľmi náročná vec,“ vravel po nedeľňajšom stretnutí.
„Trest si odpykal. Ľudia si zaslúžia druhú šancu,“ nechala sa počuť vedľa sediaca Janine van Slootenová.
Holandskí športoví funkcionári uviedli, že udalosti boli „v tom čase“ veľmi vážne, no Van de Velde sa stal „príkladným profesionálom a ľudskou bytosťou, ktorá sa poučila zo svojich chýb a využila druhú šancu na rozvoj.“
Holandský olympijský výbor tvrdí, že nehrozí, že by sa jeho predchádzajúce správanie zopakovalo. Jeden z jeho tlačových hovorcov po zápase proti Talianom novinárom povedal, že o incidente by sa na olympijských hrách vôbec nemali zmieňovať.
„Nemali zmieňovať? V takom prípade tu vôbec nemá čo hľadať. Celé je to hnus,“ napísal vo svojom článku portál USA Today.
„Každý, kto by sa chcel na olympiádu pozerať ako na zjednocujúcu a inšpiratívnu silu našej rozpoltenej planéty, by mal byť jeho účasťou zdesený. A tiež z toho, ako kompetentní uprednostňujú atletické schopnosti pred etickou zodpovednosťou.“
„Možno sa niečo stratilo v preklade do angličtiny, ale v nedeľu som počul jedine veľa obáv o Van de Veldeho. Nie je to však veľká úcta k jeho obeti alebo k obetiam iných sexuálnych útokov, ktorým jeho prítomnosť na týchto olympijských hrách právom prekáža,“ doplnil autor.
Nežije v dedine
Aj sám volejbalista v rozhovore pre holandskú televíziu v roku 2017 označil svoj skutok za „najväčšiu chybu života“. Dnes je ženatý a má dieťa.
„Samozrejme, žena, ktorá bola vtedy dievčaťom, druhú šancu žiť bez toho, čo jej Van de Velde pred desiatimi rokmi spôsobil, už nedostane.
Možno si ani neuvedomuje, že spomínaný muž hrá na najväčšom športovom podujatí alebo možno si len niekde zapla televízor a sledovala takmer 12-tisíc ľudí, ktorí fandia, keď blokuje súperov pokus o smeč,“ zamýšľa sa The Athletic.
Čo na to samotný Van de Velde, zostáva záhadou. S novinármi sa nestretol, podľa holandských funkcionárov, ktorých vraj opätovný záujem o prípad nepríjemne zaskočil, nechce robiť rozruch.
Nezdržiava sa preto ani v olympijskej dedine, čo zahraničné médiá považujú za obyčajné privilegovanie. Jeho spoluhráč Immers sa ho po zápase zastal a v podobnom duchu, ako jeho krajania, hovoril o novom človeku, ktorý si trest odpykal.
V tom mu však skočil do reči nemecký reportér s otázkou, „čo si myslí, ako sa cíti obeť, keď Van de Veldeho sleduje v Paríži“.
„Určite to nie je nič pekné,“ znela odpoveď.
„Mala len dvanásť. Nič iné nie je podstatné,“ uzatvára svoj pohľad na zápas, ktorý ani nebol o plážovom volejbale, USA Today./agentury/
X X X
Prvá medaila pre Slovensko! Beňuš sa nenechal rozhodiť a vo finále vybojoval bronz
V kvalifikačnej jazde číslo jeden sa vytrápil. Rovnako to bolo aj v semifinále. Lenže to pri Matejovi Beňušovi nie je nič nové.
Na vrcholných podujatiach to predvádza pravidelne. Dalo by sa povedať, že je majstrom odhadu a kontroly rizika. Eso vytiahol na súperov až vo finále a stal sa prvým slovenským medailistom na olympiáde v Paríži 2024.
Vodný slalomár Matej Beňuš má bronz. Reprezentant v kategórii C1 v pondelňajšom finále predviedol výbornú jazdu v kanáli Vaires-sur-Marne. Lepší boli iba domáci Nicolas Gestin a strieborný Angličan Adam Burgess.
Beňuš si tak pripísal druhý cenný kov spod piatich kruhov, keď sa pred ôsmimi rokmi stal strieborným olympijským medailistom v Riu de Janeiro.
Preteky otvorila slovenská legenda Michal Martikán, ktorému túto rolu zveril jeho niekdajší rival a dnes šéf organizačného výboru Tony Estanguet.
Obaja olympijskí šampióni v kategórii C1 boli vyznávačmi náročných tratí. A presne takú organizátori pretekárom pripravili v nedeľňajšej bitke o finálovú dvanástku.
„Trať je oproti kvalifikačnej veľmi náročná, roztiahli to práve tam, kde to bolo jednoduché,“ priznal Matúš Hujsa.
Beňušov tréner nerobil veľkú vedu z predposledného postupového miesta, takmer desaťsekundovej straty na víťaza kvalifikácie Nicolasa Gestina, dvoch dotykov na bránkach 2 a 16 a tiež celkového času cez sto sekúnd.
„Dva dotyky boli trocha zmätočné, ale vedel som, že to vydá na finále. Za Maťom išlo desať lodí a bola celkom vysoká pravdepodobnosť, že niekto nebude mať ideálnu jazdu. doplnil Hujsa.
Vždy býva pokojný
V detstve skúšal viaceré športy. Vďaka výške to mohol ďaleko dotiahnuť v basketbale. Lenže 196-centimetrov vysoký Matej Beňuš začal holdovať vode.
Najskôr pokojnej, neskôr divokej. A keď v roku 1996 prišiel prvý úspech Slovenska vo vodnom slalome na olympiáde, bolo rozhodnuté.
„Je to úžasný pocit. Odkedy Martikán priniesol zlato z Atlanty 1996, bolo mojím snom získať medailu z olympijských hier. A teraz sa mi sen splnil,“ uviedol Beňuš po Riu.
Detstvo rodáka z Bratislavy je úzko späté s vodnoslalomárskym klubom v Karlovej Vsi. Doviedli ho tam rodičia Ladislav a Jana, obaja telocvikári.
Okrem pádlovania v lodi skúšal hocičo – futbal, stolný tenis, basketbal, volejbal. Šikovnosť ukázal neskôr aj v ľadovom hokeji.
Veľká páka, ktorú vďaka širokému rozpätiu rúk používa, je jednou z jeho kľúčových zbraní. Po tom, čo začínal ako rýchlostný kanoista na pokojnej vode, sa rozhodol pre adrenalínovejšiu voľbu. Pokoj si však preniesol na divokú vodu.
„Vždy býva veľmi pokojný,“ tvrdí manželka Ivana.
Koniec roly čakateľa
Jej životná láska sa drží motta: „Voda je živel, treba ísť s ňou, nie proti nej.“ V Brazílii ho Beňuš splnil do bodky. Lepší bol len ďalší čakateľ – Denis Gargaud Chanut. Ich príbehy sú podobné. Slovák čakal na šancu za fenomenálnym Martikánom, Francúz za Estanguetom.
„Všetci čakali, že keď prídem po Mišovi, bude z toho medaila. Tlak bol veľký, ale zvládol som to,“ spomínal Beňuš na rok 2015, keď vytlačil Martikána z postu slovenskej jednotky. Veľkým favoritom na cenný kov bol aj pred tromi rokmi. Pandémia posunula olympiádu v Tokiu na rok 2021.
„Nemám na to najlepšie spomienky. Stavitelia trate vo finále „zarezali“ všetkých pravákov. Skončil som šiesty, ako najlepší z nich. Stavitelia sa snažia pripraviť trať tak, aby vyhovovala aj ľavákom aj pravákom, ale v tej finálovej tokijskej to neplatilo,“ lamentoval Beňuš.
Cestou k úspechu vo vodnom slalome je najazdiť si kanál čo najviac. Pred Riom bol pretekárom, ktorý tam strávil najviac času – mimo domácich Brazílčanov. V Tokiu bola príprava komplikovanejšia, ale v Paríži znova nenechal nič na náhodu.
Absolvoval päť týždenných kempov a krátko po začiatku Hier sa odhodlal k radikálnemu kroku. O úspechu na olympiáde rozhodujú detaily. Beňuš si na ne so stoickým pokojom potrpí. Perfekcionizmus mu priniesol ďalší úspech.