Rusko „tlačí“ na skupinu BRICS

Rusko „tlačí“ na skupinu BRICS, aby vytvorila nový platobný systém

Rusko, ktoré čelí extrémnym západným sankciám, vyzvalo skupinu rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, aby rozšírila používanie národných mien a spojila svoje platobné systémy.

Rusko má problémy, chce vytvoriť nový platobný systém s krajinami BRICS.
Sankcie odrezali Rusko od globálneho finančného systému a od takmer polovice jeho zlatých a devízových rezerv, ktoré na začiatku apríla predstavovali 606,5 miliardy dolárov (558,42 miliardy eur).

Minister financií Anton Siluanov v piatok (8. 4.) na stretnutí s kolegami zo skupiny BRICS, ktorú tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, povedal, že globálna ekonomická situácia sa v dôsledku sankcií podstatne zhoršila. Podľa Siluanova nové sankcie ničia tiež základy existujúceho medzinárodného menového a finančného systému založeného na americkom dolári.

„To nás tlačí k potrebe urýchliť prácu v nasledujúcich oblastiach: používanie národných mien na exportno-importné operácie, integrácia platobných systémov a kariet, vlastný systém finančných správ a vytvorenie nezávislej ratingovej agentúry BRICS,“ povedal Siluanov.

Vydavatelia medzinárodných platobných kariet Visa a MasterCard zastavili svoju činnosť v Rusku začiatkom marca a najväčšie ruské banky stratili prístup ku globálnemu medzibankovému platobnému systému SWIFT.
Rusko zriadilo vlastný bankový systém SPFS ako alternatívu k systému SWIFT. Jeho vlastný kartový platobný systém MIR začal fungovať v roku 2015. Boli súčasťou snáh Moskvy vyvinúť domáce finančné nástroje, ktoré by odzrkadľovali západné, na ochranu krajiny v prípade rozšírenia sankcií voči Moskve za jeho anexiu Krymu v roku 2014.

Podľa Ruska ministri skupiny BRICS potvrdili dôležitosť spolupráce v snahe stabilizovať súčasnú ekonomickú situáciu. „Súčasná kríza je spôsobená človekom a krajiny BRICS majú všetky potrebné nástroje na zmiernenie jej dôsledkov pre ich ekonomiky a globálnu ekonomiku ako celok,“ dodal Siluanov./agentury/

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.