Rusko Ukrajinu nepustí, jako Anglie Skotsko, Madrid Barcelonu. Co dál?

Škoda, že Scholz, jako představitel velmoci Německa rázně nevystoupil proti Ukrajině, když Rusko oznámilo světu důvody armádního postup na Ukrajině. Měl si vzpomenout na Hitlera, jak jednal a šel dohodou i přes mrtvoly na Moskvu. Podobně by dnes jednal i Stalin, jako jedná Rusko, velmoc. A s velmocí se musí počítat, jak už o tom hovoří odborníci i politici světa.

Německo se dnes nezastalo ani Skotska, když Skotové chtějí být samostatní, nebo ve Španělsku chce být samostatné Katalánsko. Katalánská vláda musela uprchnout do ciziny a EU jí nepomohla. To je nová demokracie?

Kdyby včas zasáhlo Německo, Scholz, politici EU s Leyenovou, Ukrajina nemusela být v troskách a tisíce mrtvých na hřbitově. Scholz měl nebojácně vystoupit proti USA, Bidenovi a celému Západu, aby na Ukrajinu nebyly zasílány zbraně na vraždění lidí, Ukrajinců a Rusů.

Dnes už je na Ukrajině vraždí i samotné zbraně Západu. Scholz měl hned ze začátku ostře vystoupil i proti šaškovi Zelenskému, jak ho sami nazývají Ukrajinci. Nebo mu šlo hned také o miliardy z války, jako USA? Na Ukrajinu neměl vůbec jezdit prezident Německa, protože ukrajinský šašek není partnerem pro takového světového politika, jako je prezident německé velmoci.

X X X

Zelenský v rauši, Europarlament v rauši

Vyloučit Rusko! Zelenskyj opět vyčítal světu. Ti, kteří skutečně uznávají Chartu OSN, nemohou mlčet, hřímal na Radě bezpečnosti OSN ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po další vlně ruských raketových útoků, které tentokrát tvrdě zasáhly i Kyjev. Znovu umírali lidé. Civilisté. A Zelenskyj se jal burcovat svět k tvrdé reakci.

No, kdyby zároveň požadoval vyloučení USA za válečné zločiny v Iráku, Afghánistánu, či za humanitární bombardování Jugoslávie, tak bych to ještě bral. Ale jeho mysl je myslí komedianta, který nesporně umí zaujmout, ale je totálně mimo mísu.

A rád se těším, jak by chtěl Rusko, člena Rady bezpečnosti od roku 1945 vyrazit z OSN. Jak říkám, tento komediant je zřejmě trvale v rauši a ale je asi příznačné, že mu Západ zube z ruky, tak jako ještě před nedávnem Gretě Thunberg, která manipulovala milióny stoupenců a všemi západními politiky, aby nakonec vědomě odmítla konferenci v Egyptě. Mimochodem její poslední výzva, že za klimatickou krizi může koloniální a utlačovatelská politika kapitalismu Severu proti Jihu je mi naprosto srozumitelná.

A samozřejmě je rovněž zcela mimo mísu Europarlament, který s výjimkou europoslanců za SPD Ivana Davida a dalších a poslední mohykánky za KSČM Konečné – díky jim za rozum, prohlásí dramaticky cosi, že Rusko je teroristický stát. To je k zasmání. Je to nicotná formule, protože Europarlament je slepé a nesmírně drahé střevo eurounijního systému, který jen převážně dělá vlny…

Všechna západní média ty bláboly zopakují, ale nikdo se nezeptá na to, na co se ptá většina nezápadního světa trvale vykořisťovaná a utlačovaná slovy Gerty Thurnberg západním a bezuzdným kapitalismem po desetiletí a vlastně i staletí a já s jejím současným prohlášením na rozdíl od těch minulých, plně souhlasím.

Stále balancujeme mezi světovým konfliktem a možným budoucím mírem.

No já za sebe věřím Putinovi, že ten nápor západních idiotů zvládne, a já se nebudu muset bát našich extremistů Fialy, Lipavského či Černochové.

Oni chtějí válku, já prosťáček chci mír. Oni mi mír zaručit nemohou, Putin ano.

Začněme to brát s nadhledem.

Všichni víme, že až do skončení Bidenova prezidenství konflikt bude pokračovat. Biden se cítí – a bohužel právem – posílen, protože nedopadl tak katastroficky, jak se to očekávalo. To nezměníme. Američané milují delší války. A v daném případě mají skvělý pocit, že nemusí nést, kromě finanční zátěže, žádnou politickou odpovědnost. Mají to skvěle rozehrané a jejich vojenskoprůmyslový komplex triumfuje. Vždyť i tato zemička bude platit jako mourovatá za zbraně, které rozhodně nepotřebujeme.

Chce to mír, ale s Fialou z ČR je to podpora nekonečné války…, vasevec.cz

X X X

UKRAJINA  PŘEŠLA  VINOU  ZÁPADU  A  EU  DO  REŽIMU  PŘEŽITÍ

UKRAJINCI  UMÍRAJÍ  ZA  ŽIVA,  TO  CHTĚL  ZÁPAD?

Kyjev a další města a vesnice přešly do režimu přežití. Lidé sbírají dešťovou vodu a tísní se v kavárně

Obyvatelé bombardovaného, ale nezastrašeného ukrajinského hlavního města ve čtvrtek svírali prázdné láhve ve snaze najít vodu a tísnili se v kavárnách, kde hledali elektřinu a teplo. Poté, co o den dříve nové ruské raketové údery uvrhly město a většinu Ukrajiny do tmy, vzdorovitě přešli do režimu přežití.

 V těžko uvěřitelných scénách se někteří lidé v jinak sofistikovaném třímilionovém Kyjevě uchýlili ke sběru dešťové vody z okapů, zatímco opraváři pracovali na obnovení dodávek.

Přátelé a rodinní příslušníci si psali zprávy, aby zjistili, kdo má opět elektřinu a vodu. Někteří měli jedno, ale ne druhé. Mnozí neměli kvůli středečním ruským vzdušným úderům na ukrajinskou energetickou rozvodnou síť ani jedno. Kyjevské kavárny, které nějakým zázrakem měly obojí, se rychle staly oázami útěchy.

Devětatřicetiletý investiční bankéř Oleksij Raščupkin po probuzení zjistil, že voda v jeho bytě už teče, ale elektřina nefunguje. Během výpadku proudu mu roztál mrazák a na podlaze zůstala louže. Naskočil proto do taxíku a z levého břehu řeky Dněpr přejel na pravý do kavárny, která zůstala otevřená i po předchozích ruských úderech. Byla otevřená i tentokrát – servírovala horké nápoje, teplé jídlo, hrála v ní hudba a fungovala wi-fi.

„Jsem tady, protože je tu teplo, káva a světlo. Je tady život,“ konstatoval.

Asi 70 procent ukrajinského hlavního města bylo ve čtvrtek ráno podle starosty Vitalije Klička ještě stále bez proudu. Ve studeném dešti a se zbytky předchozího sněžení, které stále leží na ulicích, panovala ve městě pochmurná – ale zároveň nezlomná – nálada. Hrozí, že zima bude dlouhá. Ukrajinci však říkají, že pokud je záměrem ruského prezidenta Vladimira Putina zlomit je, měl by se znovu zamyslet.

„Nikdo nebude ustupovat ze své vůle a principů jen kvůli elektřině,“ prohlásila čtyřiatřicetiletá Alina Dubejková, která také vyhledala pohodlí v jiné, nicméně stejně přeplněné, teplé a osvětlené kavárně. Bez elektřiny, topení a vody ve svém domově byla odhodlaná pokračovat ve své pracovní rutině. Raději budu žít bez elektřiny než s ruskou invazí, řekla.

„Bez světla, nebo bez vás? Bez vás,“ zopakovala výrok prezidenta Volodymyra Zelenského, který ho pronesl poté, co Rusko 10. října spustilo první z masivních vzdušných útoků na klíčovou ukrajinskou infrastrukturu.

V Kyjevě tak lidé stáli ve frontách u veřejných vodních zdrojů, aby si naplnili plastové lahve. Jednatřicetiletá zaměstnankyně ministerstva zdravotnictví Kateryna Lučkinová se uchýlila ke sběru dešťové vody z okapu, aby si v práci, kde nebyla voda, alespoň mohla umýt ruce. Naplnila dvě plastové láhve, přičemž trpělivě čekala v dešti, dokud neměla vodu po okraj. Ve stejné činnosti ji následovala kolegyně.

„My Ukrajinci jsme vynalézaví, něco vymyslíme. Neztrácíme ducha,“ pronesla Lučkinová. „Pracujeme, žijeme v rytmu přežití, jak můžeme. Neztrácíme naději, že všechno bude v pořádku,“ dodala.

Starosta na sociální síti telegram mezitím uvedl, že energetici „dělají, co mohou, aby obnovili dodávky elektřiny“. Také týmy pracující na dodávkách vody činily pokroky. V časném odpoledni Kličko oznámil, že dodávky vody byly obnoveny v celém hlavním městě. S tím, že „někteří spotřebitelé mohou stále pociťovat nízký tlak vody“.

Elektřina, teplo a voda se postupně vracely i jinde. V Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny gubernátor oznámil, že se podařilo zachránit 3000 horníků, kteří zůstali kvůli výpadku proudu uvězněni pod zemí. Regionální úřady na sociálních sítích zveřejňovaly zprávy, ve kterých informovaly o průběhu oprav, ale také upozorňovaly, že potřebují čas.

Vědomy si současných i nadcházejících těžkostí – s tím, jak bude zima postupovat – úřady otevírají tisíce takzvaných „stanic nezlomnosti“ – vytápěných prostor, které nabízejí teplé jídlo, elektřinu a připojení k internetu. Ke čtvrtečnímu ránu jich bylo po celé zemi otevřeno více než 3700, uvedl Kyrylo Tymošenko z prezidentské kanceláře.

X X X

UKRAJINCI   ZASÁHLI   DŮM  RAKETOU  USA

Ukrajinci trefili dům americkou raketou. Města si ničíte sami

Kyjev a další města si ničí Ukrajinci sami tím, že na obytné domy padají rakety dodávané ze Západu. List The New York Times referuje o případu, kdy americká raketa AGM-88 dopadla na ukrajinský dům a zranila tři lidi. Zdůrazňuje však, že z toho nelze vyvozovat závěry, ke kterým dospívají Rusové.

Ukrajina čelí masivnímu ruskému ostřelování, proti kterému se brání západními vojenskými systémy. Jedním z nich jsou americké řízené střely typu vzduch–země AGM-88 HARM.

A právě tato raketa určená primárně k eliminaci protiletadlové obrany skončila v září v ukrajinském obytném domě ve městě Kramatorsk v Doněcké oblasti a vyhloubila zde velkou díru, zjistili reportéři listu The New York Times.

Zpráva přichází krátce poté, co v Polsku vybuchla raketa ukrajinské protivzdušné obrany a zabila dva lidi. Západní představitelé zdůraznili, že nešlo o úmyslný útok vzhledem k tomu, že střela mířila na ruskou raketu. Konečná zodpovědnost tedy podle nich leží na Rusku, které Ukrajinu ostřeluje.

„Ti lidé byli zraněni,“ řekla o zásahu v Kramatorsku svědkyně Olga Vasylivnová. „Žádný mrtvý. Zasáhla byt, kde nikdo nežil, a další byt, kde zranila lidi.“

Na ukrajinských telegramových účtech se okamžitě objevily snímky zbytků střely s výrobním číslem. Reportéři NYT potvrdili, že střela obsahuje sestavu elektronických obvodů používaných pouze v HARM.

Není jasné, co přesně k incidentu vedlo. Raketa mohla nějak selhat. Ukrajinci musejí být při používání západních dodávek zbraní a munice kreativní a někdy je dávají do systémů, pro které nebyly určeny, jako jsou například sovětské raketomety.

Nejmenovaný americký činitel listu prozradil, že střela je s největší pravděpodobností ze starších zásob Pentagonu. HARM vznikly během vietnamské války, aby vyhledávaly elektromagnetické záření nepřátelských radarů a ničily je.

Raketa též mohla zasáhnout určený cíl a dál letět. Nebo jej naopak minout, avšak pokračovat v hledání elektromagnetického cíle, přičemž zasáhla dům.

Rusko: Za ničení civilních budov může Západ

Ačkoliv nic nenasvědčuje tomu, že by Ukrajinci zamířili na dům cíleně, ruská propaganda podobné případy zveličuje, aby nepřátele falešně obvinila z ničení vlastních měst.

„Nebyl proveden jediný úder na cíle ve městě Kyjev,“ reagovalo ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany na ukrajinskou a západní kritiku, že útočí na civilní cíle v městské zástavbě. Podle ministerstva byly jakékoli škody „důsledkem pádu raket ze zahraničních a ukrajinských systémů protivzdušné obrany umístěných v obytných oblastech ukrajinského hlavního města“.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja ve středu uvedl, že Rusko „přesně“ zasahuje jen ukrajinské vojenské cíle. Údery na civilní budovy přisoudil západním systémům protivzdušné obrany a vyzval Západ, aby tyto obranné prostředky přestal Ukrajině zprostředkovávat.

Na sociálních sítích se objevily příspěvky z proruských účtů, které přinášejí zprávy, že civilní domy v Kyjevě zasáhly americké rakety, jako je například AIM-120C. Účty ukazují i snímky údajných raket.

 Plukovník lidových milic separatistické Doněcké lidové republiky a místní poslanec Andrej Baevskyj obvinil Ukrajince, že se prostřednictvím HARM zaměřují na náhodné emise v Doněcku a vysílají rakety na civilisty. Podle něj se tím snaží vyčerpat zásobu střel, aby pak mohli USA požádat o další a udrželi kola války v chodu.

X X X

Politik by likvidoval Ukrajinu vodíkovou pumou, dostal za to pokutu 45 tisíc

Krajský soud v Ostravě zamítl odvolání někdejšího bruntálského zastupitele za SPD Daniela Makaye, který byl odsouzen za výroky schvalující ruskou vojenskou agresi na Ukrajině. Komunální politik proto musí zaplatit uloženou pokutu.

V únoru napsal na Facebook, že Putin je borec a odzbrojí „ukrofašisty“, a že by Rusko mělo na Ukrajinu shodit vodíkovou bombu. Okresní soud v Bruntále mu za to uložil peněžitý trest 45 tisíc korun.

Od Makaye i jeho slov se distancovalo vedení Bruntálu i SPD. Komunální politik, který letos v podzimních volbách už do zastupitelstva nekandidoval, se odvolal. Rozsudek je už pravomocný. Přípustné je jen dovolání jako mimořádný opravný prostředek.

Soudce ve zdůvodnění uvedl, že rozsudek okresního soudu byl věcně správný. „S hodnocením soudu souhlasíme. Proto jsme rozhodli o zamítnutí,“ řekl. Dodal, že výše peněžitého trestu je odpovídající a odpovídá i majetkovým poměrům obžalovaného.

Makay u soudu v Bruntále i při odvolacím líčení své výroky obhajoval tvrzením o tom, že na Ukrajině působí fašisté a ukrajinská vláda nechává zabíjet Rusy. Bývalý zastupitel tvrdí, že jeho výroky směřovaly výhradně proti údajným ukrajinským fašistům. „Nevěřím, že žiji v právním státě,“ řekl Makay.

Komentáře, za které byl odsouzen, Makay na svůj profil přidával z Tanzanie, kde byl na služební cestě.

„Putin je prostě borec. Věřím, že se mu podaří odzbrojit ukrofašisty,“ napsal Makay na svém profilu na Facebooku. V dalším příspěvku například uvedl, že by jako bývalý profesionální voják navrhoval použití i vodíkové bomby nižší tonáže.

Před soudem se označil za antifašistu a antikomunistu. „Vůbec nerozumím tomu, proč je omezována svoboda slova. Celé to bylo namířené proti fašismu na Ukrajině, nic nebylo proti ukrajinskému lidu. Mám na Ukrajině přátele, vozil jsem tam humanitární pomoc,“ tvrdil před soudem. Podle něj je jasné, že fašisté na Ukrajině jsou. „Ukrajinská vláda proti nim nezasahuje, nechá zabíjet obyvatele Ruské federace,“ uvedl Makay u soudu.

X X X

Nizozemsko musí odškodnit afghánskou rodinu. Armáda ji bombardovala nelegálně

Dům v Afghánistánu, který v roce 2007 vybombardovali nizozemští vojáci a usmrtili tak civilisty, byl nesprávně označený jako vojenský cíl. Útok byl nelegální, rozhodl ve středu okresní soud v Haagu. Nizozemsko nyní musí poškozeným vyplatit odškodné. Informovala o tom tamní veřejnoprávní televize NOS.

Při útoku zemřelo dvacet členů jedné rodiny. Čtyři lidé bombardování přežili a podali občanskoprávní žalobu na Nizozemsko a žádali odškodné. Soud jim dal za pravdu a odmítl argument armády, že zmíněný dům používalo radikální islamistické hnutí Tálibán, což vojáky podle jejich velitelů opravňovalo k útoku.

Podle soudu se rozhodnutí zaútočit opíralo o více než dvanáct hodin staré informace, což bylo v kontextu bojů velmi neaktuální. Odhaduje se, že během třídenních bojů, které se staly známými jako bitva o Choru, bylo zabito 250 Afghánců, z toho padesát až osmdesát civilistů.

Ve dnech předcházejících bitvě se bojovníci Tálibánu zmocnili několika policejních stanovišť a postupovali k nizozemskému vojenskému zařízení, píše agentura AP.

„Základním principem válečného práva je rozlišování mezi vojenskými a civilními cíli. Vždy musíte ověřit, jestli řešíte vojenský cíl. To se nestalo. Nizozemská armáda si řekla: ‚Budeme bojovat s Tálibánem, nestáhneme se,“ uvedla podle televize NOS právní zástupkyně přeživších Liesbeth Zegveldová.

Výše odškodného, kterou musí Nizozemsko uhradit, bude stanovena v následném řízení. Ministerstvo obrany má teď tři měsíce na odvolání proti verdiktu. Je to poprvé, kdy byl nizozemský stát činěn odpovědným za vojenskou akci v Afghánistánu, a poprvé, kdy soud posuzoval odpovědnost státu za letecké bombardování.

X X X

 Rada OSN schválila misi k vyšetření potlačování protestů v Íránu. Čína nebo Kuba hlasovaly proti

Reuters: Rada OSN pro lidská práva ve čtvrtek schválila misi, která má vyšetřit podezření na porušování lidských práv při potlačování protivládních demonstrací v Íránu. Informovala o tom agentura Reuters. Pro návrh rezoluce, který předložily Německo a Island, se vyslovilo 25 zemí, včetně Spojených států. Šest jich bylo proti (Čína, Pákistán, Kuba, Eritrea, Venezuela a Arménie) a šestnáct se hlasování zdrželo.

 Cílem této mise bude shromáždit a analyzovat fakta dokazující porušování lidských práv při protivládních demonstracích, které v Íránu trvají od poloviny září a jsou považovány za největší protesty proti tamnímu islamistickému režimu. První výsledky vyšetřování by měla předložit na zasedání rady v polovině příštího roku.

Podle středečního sdělení Úřadu OSN pro lidská práva bylo při demonstracích zabito přes 300 lidí, včetně více než čtyřiceti dětí. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk ve čtvrtek uvedl, že bylo při těchto protestech v Íránu zatčeno na čtrnáct tisíc lidí, včetně dětí.

Mezi zatčenými jsou i čtyři desítky cizinců, oznámily tento týden íránské úřady, aniž by uvedly národnost zadržených.

Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září kvůli úmrtí 22leté Íránky kurdského původu po zatčení mravnostní policií. Mahsá Amíníová byla zadržena za špatně nasazený hidžáb, tedy šátek, který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.

Podle policie Amíníová zemřela na infarkt, podle rodiny a dalších zdrojů ale za její smrt mohou následky policejní brutality.

X X X

Exvelvyslanec Varga: Orbán provokuje Evropskou unii. Nejde mu o Velké Maďarsko, ale o peníze a moc

Maďarský premiér Viktor Orbán se objevil na veřejnosti se šálou ozdobenou mapou takzvaného Velkého Maďarska, které zahrnovalo i území sousedních států. „Orbán je profesionální politik a velký manipulátor a takto posílá signály voličům Fideszu, radikálům na krajní pravici a tak trochu i Evropské komisi v rámci těch tahanic. Nemyslím si, že by myslel vážně obnovu Uher, ví, že to není reálné,“ soudí bývalý maďarský velvyslanec v Praze György Varga.

Myšlenka velkého Maďarska, které prý věří i významná část voličů Fideszu, je prý sebeklamem. Suverenita Maďarska skončila nejpozději v roce 1541 obsazením Budapešti Turky a obnovena částečně byla v rámci rakousko-uherského vyrovnání v roce 1867.

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je György Varga, bohemista a bývalý maďarský velvyslanec v Praze

„To ale nebyl samostatný stát, ten vznikl až Trianonem – v to dnešní ‚malé‘ Maďarsko. Je to paradox,“ podotýká Varga s tím, že Fidesz emocionální nostalgie po velkém Maďarsku dlouhodobě využívá: „Jednak je to provokace, jednak vzkaz voličům: ‚Jsem stejný jako vy, také se necítím dobře v tomto světě a toužím po něčem lepším – kdysi bylo lip.‘“

Maďarská vláda také pokračuje ve své vstřícné politice vůči Rusku, kterou voliči Fideszu oceňují: „V médiích se vede proruská kampaň, maďarský volič dokola slyší, že Rusko je bližší než Západ a že Amerika vyprovokovala agresi proti Ukrajině. Maďarské mozky jsou tak zmasírovány, že jim není jasné, co by znamenal pád Ukrajiny.“

„Ceny potravin vzrostly o 40 procent, to pociťuje každý víc než problémy s naftou.“

György Varga

Podle Vargy přesto není reálná výstavba jaderné elektrárny Paks ruskou společnosti Rosatom a země se navíc potýká s výpadky dodávek ruské ropy v důsledku ruského bombardování ukrajinské infrastruktury, nedostatkem pohonných hmot v souvislosti s cenovými regulacemi a vysokou inflací.

„Ceny potravin vzrostly o 40 procent, to pociťuje každý víc než problémy s naftou. Vláda nalila do ekonomiky neuvěřitelné množství peněz a udeřilo sucho, takže úroda byla letos nižší. Voliči to Orbánovi částečně vyčítají, ale přesto mu věří. Zatím mu to odpouštějí,“ konstatuje.

Strach o moc

Orbán se podle Vargy snaží vyostřovat situaci vůči Evropské komisi, která doporučuje členským státům zablokovat vyplacení části peněz z regionálních fondů kvůli nedostatečným reformám v oblasti právního státu.

Ukrajinskou částí ropovodu Družba opět proudí ropa. Odpoledne byl její provoz částečně zastaven

 „Vyvolává napětí, nasazuje laťku stále výš a myslí si, že mu to vyjde. Je otázkou, kde je ta zeď, ke které může dojít,“ uvažuje Varga. Orbán se prý velmi obává toho, že by mohl o evropské peníze přijít.

Jde prý nejen o sedm a půl miliardy eur z rozpočtu, ale i o finance z fondu obnovy, které Maďarsko nemůže dostat, pokud bude podle Rady porušovat základní principy právního státu.

„Ještě důležitější pro Orbána je za každou cenu udržet autoritářskou moc. Snad udělá nějaké formální ústupky, udělal už nějaké kroky, ale nejsou to ústupky. Protože kdyby začal ustupovat, tak by změnil režim, který vytvořili,“ upozorňuje.

X X X

 Korupční kauza na vrchním soudu: státní zástupce obžaloval bývalého soudce Sováka a další čtyři lidi

Státní zástupce Zdeněk Štěpánek z Vrchního státního zastupitelství v Praze obžaloval exsoudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka a další čtyři lidi. Sovák chtěl podle policie za peníze ovlivňovat soudní rozhodnutí. Údajně dokonce nabízel společně se svým známým firmě Metrostav, že ovlivní rozsudek v její prospěch za 50 milionů korun. Bývalý soudce situaci nechtěl komentovat.

PŮVODNÍ ZPRÁVA Praha 16:05 24. listopadu 2022Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu

Soudce Zdeněk Sovák čelí obvinění z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na začátku předloňského prosince detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili exsoudce Zdeňka Sováka z údajného ovlivňování verdiktů Vrchního soudu v Praze. Po necelých dvou letech státní zástupce Zdeněk Štěpánek bývalého soudce a další čtyři lidi obžaloval.

Stíhaný soudce Sovák promluvil. ‚Vedl jsem jen blbé kecy,‘ říká o odposleších, které jej dostaly za mříže

 „K vašemu dotazu sděluji, že státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze podal dne 23. 11. 2022 k Městskému soudu v Praze obžalobu v trestní věci týkající se ovlivňování soudních rozhodnutí u Vrchního soudu v Praze,“ uvedl pro Radiožurnál.

A doplnil, že obžalobu podal na celkem pět obviněných osob kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, nadržování, nepřímému úplatkářství, podplácení a legalizaci výnosu z trestné činnosti. „Rozsah trestné činnosti i její konkrétní právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší,“ napsal státní zástupce.

Kromě bývalého soudce mezi obviněnými figuroval ještě Sovákův známý Milan Bíba, arménský podnikatel a malíř Gagik Tonyan, soukromý detektiv Robert Plevač a Bíbova přítelkyně Charlotte Mulénová.

Sovák nechtěl vývoj případu komentovat. „Prosím vás pěkně, nebudu se s vámi vůbec bavit. Řídím se pokyny svého obhájce, abych naprosto nekomentoval média. Omlouvám se vám,“ řekl.

Tonyanův obhájce Blend Raji tvrdí, že role jeho klienta v případu „je podružná“. „Nemyslím si, že bude odsouzen,“ dodal. Vyjádření dalších obžalovaných Radiožurnál shání.

Miliony od advokáta

Nejzávažnější ze Sovákových obvinění se týká společnosti Metrostav. Bývalý soudce měl společně se svým známým Bíbou nabízet firmě, že v její prospěch ovlivní rozsudek ve druhé větvi kauzy expolitika Davida Ratha. A to za 50 až 150 milionů korun. Metrostav ani nikdo z firmy v kauze obviněn není.

„S nabídkou byla firma skutečně několikrát kontaktována a uvědomila o tom odpovědné orgány,“ řekl k tomu tehdy serveru iROZHLAS.cz mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Metrostav je jen jednou z částí Sovákova případu. Exsoudce je také stíhán za to, že převzal úplatek ve výši sto tisíc od advokáta Jiřího Teryngela.

Vymlouvání na psychické problémy soudci Sovákovi nepomohlo, jeho vyšetřování běží dál

Zdeněk Sovák dosud policistům tvrdil, že se žádné korupce nedopustil. Jenže advokát Teryngel se k tomu během vyšetřování přiznal a nedávno pro něj Okresní soud v Berouně schválil dohodu o vině. Ze soudní síně kvůli tomu Teryngel odešel s milionovým finančním trestem.

Podle nedávného zjištění Radiožurnálu navíc policie Sováka znovu obvinila. Tentokrát kvůli podezření, že neoprávněně získával údaje z neveřejných informačních systémů.

„Jedna z obviněných osob je nově trestně stíhána též pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby a přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, a to v souvislosti s neoprávněnými lustracemi v neveřejných databázích,“ potvrdil státní zástupce Štěpánek s tím, že toto vyšetřování je vedeno samostatně.

Soudce od počátku svoji vinu odmítá. V rozsáhlém rozhovoru pro Radiožurnál tvrdil, že jen vedl „blbé kecy“ či se „chvástal“.

„Ne, to byly kecy. Byly to kecy. Protože jsem byl ožralý jako Dán. Dozvídal jsem se o tom z odposlechů. A bylo to prostě chvástání,“ řekl loni v červenci reportérovi Radiožurnálu.

X X X

 Fiala po jednání visegrádské čtyřky: Orbán se s námi v základních otázkách podpory Ukrajiny shoduje

Premiéři zemí Visegrádské skupiny potvrdili ve čtvrtek i přes názorové rozdíly společný postup při pomoci a podpoře Ukrajiny. Po společném jednání to uvedl český premiér Petr Fiala, podle kterého je potřeba Ukrajině pomoci i finančně.

 Orbán podle českého premiéra potvrdil postoj sdílený Prahou, Varšavou i Bratislavou, že „Rusko nesmí představovat hrozbu pro Evropu a že je potřeba podporovat nezávislost Ukrajiny a její územní integritu v plném rozsahu“.

„Měli jsme možnost si otevřeně vyjasnit některé věci a některá nedorozumění a postoje, které se objevily v minulosti. Nebudu tajit, že na některé věci máme odlišné názory,“ řekl Fiala a dodal, že pokud jde o otázku Ukrajiny a Ruska, tak Orbán potvrdil, že v základních otázkách se jeho postoj shoduje s postoji ostatních zemí V4.

Maďarský premiér opět potvrdil nesouhlas se společnou půjčkou Evropské unie na finanční pomoc Ukrajině. „Podporujeme finanční pomoc pro Ukrajinu, považujeme to za správné a potřebné. Maďarsko ale už svou část vyčlenilo z vlastního rozpočtu,“ uvedl Orbán. Evropská unie se podle něj vyčleněnou částkou zadlužuje, což Budapešť podporovat nechce.

Evropský parlament ve čtvrtek potvrdil finanční pomoc Ukrajině na příští rok ve výši 18 miliard eur (necelých 440 miliard korun). Peníze země dostane na zajištění základních veřejných služeb či na opravy válečných škod. Finance si Evropská komise (EK) hodlá půjčit na trzích a úroky by v prvních letech měly zaplatit členské země bloku. Europoslanci dnes také kritizovali Maďarsko, že svým postojem pomoc Ukrajině zpožďuje.

Polský premiér Morawiecki  vyzval Evropskou komisi, aby se připravila na možnou další uprchlickou vlnu z Ukrajiny a pomohla zemím, které přijaly největší počet ukrajinských uprchlíků s péčí o ně. „Den za dnem, týden za týdnem Rusové masově raketově útočí na kritickou infrastrukturu. S nadcházející zimou proto roste pravděpodobnost, že přijde nová vlna uprchlíků. Vyzýváme Evropskou komisi, aby tady a teď učinila příslušné kroky,“ řekl Morawiecki. Dodal, že země na východním křídle Evropy nesou největší břemeno, co se pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny před válkou týče.

Slovenský premiér Eduard Heger na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád V4 zdůraznil, že se plánují do budoucna další setkání, protože spolupráce v tomto formátu podle něj má smysl. Kdy by se měla příští schůzka konat, premiér země, která V4 nyní předsedá, neupřesnil. Podle Fialy budou pokračovat sektorová jednání na úrovni jednotlivých ministrů zemí V4.

Premiéři zemí visegrádské čtyřky se v Košicích sešli na prvním setkání v tomto formátu po více než půl roce. Kromě ruské agrese vůči Ukrajině hovořili i o dopadech války na energetiku či o nelegální migraci.

X X X

Lékař z Kyjova: Nedostatek praktiků může způsobit humanitární katastrofu

 V Česku hrozí humanitární katastrofa. Mohl by ji způsobit nedostatek praktických lékařů. Nejhorší situace je na Karlovarsku, Mostecku a na Vysočině. V Rozstřelu to řekl praktik z Kyjova Dušan Zhoř. Češi se podle něho potýkají i s dalším problémem. Dostatečně se nestarají o svá těla, a mají proto špatnou imunitu.

 „To, že se Češi dlouhodobě o svá těla nestarají, způsobilo ‚long covid‘, tedy dlouhý průběh covidu,“ vysvětluje Dušan Zhoř. „Vyčerpalo to jejich imunitu. Jestliže covid naruší oslabené orgány, například plíce nebo čichový epitel, může dojít k jejich dlouhodobému poškození,“ dodává.

Počet nových případů covidu se v poslední době výrazně snížil. Podle praktického lékaře je to dáno tím, že Češi jsou proočkovaní, případně získali imunitu proděláním této nemoci. „Překvapilo mě, že u nás na ambulanci je stále poměrně velký zájem o očkování proti covidu i chřipce. Řada lidí už dnes bere covid jako běžné nachlazení.“

Zdravotní negramotnost českých dětí

„Pokud se podíváme na data z OECD nebo z českých výzkumů, zjistíme, že české děti jsou zdravotně nejvíc negramotné na světě. A to se bohužel promítá i do populace dospělých. Víme, že čeští padesátníci mají své tělo o deset let starší, než by měli mít,“ konstatuje lékař.

A to podle něj není vše. „Češi stráví více než 17 let ve stavu nemoci. V alkoholismu jsme první na světě. Za cigarety utrácíme dvojnásobek než lidé ve Švédsku. Ale oproti tomu investujeme do svého zdraví pouze polovinu toho, co Švédové. Jíme méně zeleniny a méně sportujeme.“

„Česká těla jsou skutečně velmi nemocná, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát. Donedávna jsme byli třetí na světě co se týče návštěvnosti systému zdravotní péče. Před námi byli už jenom Japonci a Jihokorejci. A je to dáno tím, že máme vysoký podíl nemocných a také starých lidí,“ dodává praktik.

Proti zdravotní negramotnosti se Zhoř rozhodl bojovat informační kampaní. Natáčí krátká videa, která zveřejňuje na sociálních sítích. Například na Tik Toku má přes 37 tisíc sledujících.

Jsme za hranou zvládnutelnosti

V Rozstřelu pak lékař podrobně popsal, jak dnes funguje praktická ordinace ve středně velkých nebo menších městech. Podle něho se v poslední době výrazně zlepšilo jejich vybavení. Zásadním problémem je ale nedostatek lidí. Například v Kyjově chybí dětští lékaři a problém je už i mezi praktiky.

A podle Zhoře to není pouze problém Kyjova. „Deset let už na tento problém upozorňujeme. V tuto chvíli už jsme za hranou zvládnutelnosti. Nechci být posel špatných zpráv, ale v některých regionech nás čeká doslova humanitární katastrofa.“

„Studie z Harvardské univerzity totiž jasně ukazuje, že nedostatek praktických lékařů v jakémkoliv regionu výrazně snižuje kvalitu života, kvalitu péče, dlouhodobost přežití, a dokonce i pocity štěstí konkrétních pacientů,“ myslí si lékař, podle kterého je nejhorší situace na Mostecku, Karlovarsku a také na Vysočině.

Telemedicína má budoucnost

V rozhovoru lékař hovořil také o tom, na jakém principu dnes funguje telemedicína, tedy vyšetření na dálku, díky kterému mohou pacienti konzultovat svůj stav přímo se svým praktikem. Názorně pak na nejmodernějších přístrojích ukázal, že i na dálku bude možné v blízké budoucnosti velmi detailně vyšetřit pacienta.

Praktický lékař se v Rozstřelu vyjádřil také k možnému zavedení zdravotního připojištění, o kterém uvažuje ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj jde o dobrý nápad. „Dnes to bohužel funguje formou obálek. Kdo chce lepší kloub nebo čočku, zajistí si to tímto způsobem.“

„Já jsem pro to, aby si tento nadstandard mohli zaplatit lidé, kteří na to mají, legálně, třeba prostřednictvím připojištění. Šlo by o jakýsi VIP servis,“ míní Zhoř.

A co by vzkázal pacientům? „Pečujte o sebe. Jestli chcete být zdraví, musíte dobře jíst. Udržujte mezi jídly intermittent fasting, tedy dostatečně dlouho lačněte. Minimálně 8 hodin, lépe 12 a nejlépe 16 hodin. Pohybujte se, dobře spěte, nebavte se s lidmi, kteří vás zlobí. A pokud vám vadí lékař, tak ho změňte,“ uzavírá Dušan Zho

X X X

Republikáni chtějí DeSantisovi umést cestu do Bílého domu, zvažují změnu zákona

Floridský guvernér Ron DeSantis sice dosud oficiálně neoznámil, jestli se bude v roce 2024 ucházet o post amerického prezidenta, republikánští zákonodárci v jeho státě ale už nyní dumají nad tím, jak mu případnou cestu k nejvyšší funkci usnadnit. A zdá se, že na to půjdou rovnou skrze změnu floridského volebního zákona.

 Pokud by DeSantis na prezidenta skutečně kandidoval a v primárkách získal stranickou nominaci, podle floridského práva by v tu chvíli musel „neodvolatelně rezignovat“ na svou funkci guvernéra. A právě to chtějí republikánští zákonodárci zvrátit, což by v praxi znamenalo, že by DeSantis mohl zůstat guvernérem, zatímco by vedl kampaň o Bílý dům.

Floridský zákonodárný sbor má nyní v obou komorách republikánskou většinu. Návrh na změnu volebního zákona podle listu The Times už podpořila šéfka Senátu Kathleen Passidomová i předseda Sněmovny Paul Renner.

„Jestliže na prezidenta kandiduje jednotlivec, který je guvernérem Floridy, myslím, že by mu to mělo být umožněno. Opravdu. Je to velká čest a privilegium, takže je to dobrý nápad,“ uvedla Passidomová.

DeSantis se v novém průzkumu ukázal mezi pravděpodobnými voliči v Iowě, která v primárkách volí jako první, coby populárnější než exprezident Donald Trump. Přibližně 32 procent z 393 respondentů uvedlo, že DeSantis by byl jejich první volbou, zatímco o Trumpovi totéž řeklo 30 procent lidí.

Celostátně zůstává favoritem na republikánskou nominaci i nadále Trump, ale DeSantis jeho náskok stále zmenšuje. Z průzkumu společnosti Harvard Caps/Harris Poll vychází, že DeSantis v hypotetických republikánských primárkách poskočil o 11 bodů na 28 procent, zatímco podpora Trumpovi prudce klesla o devět bodů na 46 procent.

Floridský guvernér se tak momentálně pro Trumpa jeví jako největší možný soupeř. Mnozí republikáni exprezidentovi vyčetli, že nese podíl na neuspokojivých výsledcích voleb do Kongresu. V nich republikáni získali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, ale Senát udrželi demokraté.

Lehká váha, rýpe do DeSantise Trump

Čtyřiačtyřicetiletý DeSantis, který byl guvernérem poprvé zvolen v roce 2018, v listopadových volbách s přehledem obhájil mandát. Demokrata Charlieho Crista porazil o 20 procentních bodů. DeSantisovo drtivé vítězství podle BBC zpečetilo jeho status nejzářivější vycházející hvězdy republikánů.

Ačkoli DeSantis kandidaturu na prezidenta oficiálně nepotvrdil, všeobecně se má za to, že už nyní pokládá základy své kampaně. Zprávy z republikánských kruhů podle listu The Telegraph naznačují, že s oznámením čeká do republikánského kongresu v březnu 2023.

Šestasedmdesátiletý Trump kandidaturu oznámil v polovině listopadu a nedávno prohlásil, že DeSantis hraje politické hry, když odmítá vyloučit tu svou. „Říká, že se chce soustředit jen na práci guvernéra a nedívá se do budoucnosti. No, pokud jde o loajalitu, není to správná odpověď,“ uvedl.

Trump floridského guvernéra rovněž označil za politickou lehkou váhu, která k němu přišla „v zoufalé formě“, když se v roce 2017 ucházela o své první funkční období. „Ron měl nízkou podporu, špatné průzkumy a žádné peníze, ale řekl, že když ho podpořím, může vyhrát,“ uvedl Trump. „Také jsem dal dohromady jeho kampaň, která se úplně rozpadala,“ dodal.

X X X

 Česká pošta zvyšuje ceny svých služeb, doručení obyčejného dopisu bude od února stát 23 korun

Česká pošta zvýší od února cenu za doručení obyčejného dopisu o dvě koruny na 23 korun. Známka pro prioritní doručení zdraží z 28 na 30 korun. Zvýší se rovněž ceny za poslání doporučených zásilek nebo poštovních poukázek. Vyplývá to z ceníku na stránkách České pošty, na který upozornil web Peníze.cz.

 Naposledy podnik zvyšoval ceny od letošního listopadu. Zdražování je podle zástupců pošty reakcí na rostoucí náklady, zejména drahé energie a pohonné hmoty.

Cena ekonomické varianty doporučeného dopisu bude nově začínat na 62 korunách namísto dosavadních 52 korun, cena prioritní varianty stoupne o deset korun na 69 korun.

Cena firemního psaní vzroste o dvě koruny v ekonomické i prioritní variantě a podobně zdraží i cenná psaní, která budou začínat na 67 korun. Ceny balíkových služeb včetně Balíkovny se nezmění.

Poštovní a dobírkové poukázky zdraží ve všech případech o tři koruny. Základní cena za poslání částky do 5000 korun se od února zvýší na 52 korun u poukázky typu A, na 45 korun u poukázky typu B a na 61 korun u poukázky typu C.

Již od ledna příštího roku pak vzroste cena za odeslání poštovní datové zprávy přes datovou schránku. Z dosavadních pěti korun se zvýší na deset korun. V ceníku se podle webu Peníze.cz od ledna nově objeví limit pro zprávy 20 MB.

Cena za hotovostní platbu SIPO na přepážce rovněž od ledna stoupne z dosavadních 25 na 28 korun, s využitím Zákaznické karty z 19 na 22 korun. Také za platbu SIPO u poštovního doručovatele si lidé od ledna připlatí tři koruny, nově přijde na 32 korun.

Od letošního listopadu pošta zdražila posílání dopisů, balíků i poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu podražilo o dvě koruny na 21 korun, prioritní psaní doručované do druhého dne pak vyjde na 28 korun namísto 26 korun.

Základní cenu služby Balíkovna podnik zvýšil o deset korun na 75 korun, s dobírkou na 94 korun. Pro registrované uživatele se cena nezměnila.

Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3200 poboček a zaměstnává 25 tisíc lidí.

X X X

V Kolumbii suspendovali soudkyni. Při videokonferenci ležela polonahá v posteli a kouřila

 V kolumbijské Cúcutě dočasně suspendovali soudkyni, která rozhodovala o zrušení vazby obžalovaného. Při soudním líčení přes videokonferenci totiž ležela polonahá v posteli a kouřila cigaretu. Prozradil ji kratičký videozáznam, na němž zívala a vypadala velmi nesoustředěně. Informoval o tom deník El País.

Přelíčení se konalo minulý týden prostřednictvím videokonference a soudkyně Vivian Polaníaová během něj měla rozhodnout o pokračování vazby muže obviněného z umístění bomby v kasárnách. Už od samého začátku bylo znát, že soudkyně se příliš nesoustředí. Odpovídala zmateně a po delších pomlkách, kameru měla přitom vypnutou. Když oznámila zamítnutí propuštění obviněného na svobodu, měl slovo jeho advokát. Ten řekl, že rozhodnutí nerozumí a chtěl ho zdůvodnit.

„V 57. minutě aktivovala kameru a naskytl se nám žalostný obrázek: byla ospalá, rozcuchaná, ležela v posteli a byla polonahá,“ citoval El País ze zdůvodnění pozastavení výkonu funkce soudkyně. Po asi 20 vteřinách prokurátor upozornil soudkyni, že má zapnutou kameru, a ona ji vypnula. Následující den advokát obžalovaného podal stížnost na chování soudkyně.

Disciplinární komise zatím tříměsíční suspendování soudkyně zdůvodnila mimo jinou neúctou k účastníkům řízení a porušením soudcovského kodexu oblékání.

Soudkyně Polaníaová podle místních médií už v minulosti proslula na sociálních sítích sdílením svých fotografií ve spodním prádle či příspěvky se sexuálním podtextem.

X X X

Návrat k přepravě tekutin. Britská letiště chtějí zavést modernější skenery

Bezpečnostní omezení v Británii týkající se tekutin a notebooků v příručních zavazadlech by mohla být díky vyspělým 3D skenerům do dvou let zrušena. Britská vláda zvažuje zavedení modernějších skenerů poskytujících jasnější obraz obsahu zavazadel do poloviny roku 2024, uvedla s odvoláním na svůj zdroj stanice BBC. Upozornila ale, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

 Předchozí termín instalace skenerů, které jsou podobné zařízením CT používaným v nemocnicích, se posunul kvůli pandemii. Nová technologie umožňuje letištnímu personálu přiblížit obsah zavazadla a otáčet snímky pro kontrolu. Není tak potřeba obsah tašky vyndávat. Od roku 2017 se 3D skenery zkoušejí na londýnském letišti Heathrow.

List The Times napsal, že ministři teď návrh zkoumají a že oznámení by mohlo přijít před Vánocemi. Zkrátily by se tak fronty na britských letištích.

V současnosti si mohou cestující do příručního zavazadla vzít tekutiny v obalech do maximálního objemu 100 mililitrů.

Nádoba s tekutinou musí být umístěna v průhledném uzavíratelném plastovém sáčku a předložena zvlášť bezpečnostnímu personálu.

Tyto limity platí od listopadu 2006 a jejich zavedení ukončilo předchozí úplný zákaz tekutin na palubě letadla, který byl zaveden o tři měsíce dříve.

Zlepšení bezpečnosti

Tehdy britská policie oznámila, že zmařila spiknutí, jehož cílem bylo vyhodit do povětří až deset letadel za pomoci výbušnin ukrytých v nápojových lahvích. Z příručních zavazadel je také nutné vyndat veškerou elektroniku a předložit ji ke kontrole zvlášť.

Bývalý britský premiér Boris Johnson se zavázal použít skenovací technologii pro urychlení kontrol před nástupem do letadla a ke zlepšení bezpečnosti. Původně stanovil britským letištím termín k zavedení skenerů do konce letošního roku. Počet cestujících se však v době pandemie snížil, protože ve většině zemí byla zavedena cestovní omezení.

Poslední údaje Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) ukázaly, že v září počet cestujících dosahoval zhruba 73 procent úrovně před pandemií.

Uvedenou technologii už několik let používají některá americká letiště, například v Atlantě a Chicagu.

X X X

Trenéru Vrbovi nečekaně brzy končí dovolená. Po vyhazovu z Baníku převezme Zlín

Uznávaný fotbalový trenér Pavel Vrba letos zažil dva vyhazovy. Na jaře skončil v pražské Spartě, na podzim bylo minulostí jeho kratičké angažmá v Baníku Ostrava. Navzdory neúspěšnému období bere ještě před koncem roku další práci, protože se stává koučem Zlína. Tuto informaci webu Sport.cz potvrdil majitel klubu Zdeněk Červenka.

„Jsem moc rád, že jsme se s Pavlem Vrbou domluvili. Potřebujeme zkušeného trenéra s autoritou, který pozvedne naše mužstvo v tabulce výš. Nikoho lepšího, kdo by byl volný, nevidíme. Věřím, že vzájemná spolupráce bude fungovat a dosáhneme na kýženou záchranu,“ prohlásil Červenka.

„Ševci“ vyhráli jen dva z 16 ligových zápasů podzimní části a od posledních Pardubic je dělí pouze dva body. Minulý týden proto u týmu skončil kouč Jan Jelínek. Zlín následně vypadl v osmifinále domácího poháru s druholigovým Vyškovem.

Osmapadesátiletý Vrba letos v květnu skončil na lavičce Sparty a krátce poté se ujal Baníku. Ve slezském klubu ale vydržel jen 11 kol, než se s ním vedení Ostravanů kvůli neuspokojivým výsledkům dohodlo na předčasném ukončení spolupráce.

Přerovský rodák nasbíral největší úspěchy s Plzní, s níž vyhrál tři tituly a třikrát se s ní představil ve skupinové fázi Ligy mistrů. Také vedl českou reprezentaci, Žilinu, ruskou Machačkalu nebo bulharský Ludogorec Razgrad.

„Každý trenér, který toho má tolik za sebou, občas někde skončí předčasně. Já jsem přesvědčený, že mu to ve Zlíně sedne. Nabízí se paralela s Michalem Bílkem, který u nás před časem restartoval trenérskou kariéru. Věřím, že teď s Vrbou nastartuje novou éru celý náš klub,“ uvedl Červenka.

Současný kouč obhájce titulu z Plzně Bílek působil ve Zlíně v podzimní části sezony 2018–19, kdy tým dovedl na nečekanou šestou pozici. Poté odešel trénovat reprezentaci Kazachstánu.

X X X

Uruguay remizovala s Jižní Koreou 0:0. Ofenzivní hvězdy obou týmů se neprosadily a Godín trefil tyč

Fotbalisté Uruguaye v úvodním utkání skupiny H mistrovství světa v Kataru remizovali s Jižní Koreou. Na stadionu Education City v Dauhá gól nepadl a asijský celek ve třetím vzájemném duelu na světových šampionátech poprvé neprohrál.

 Uruguay neprodloužila pětizápasovou vítěznou sérii ve skupinové fázi MS, popáté za sebou ale neinkasovala. V dalším kole čeká Jihoameričany v pondělí Portugalsko. Korea se střetne s Ghanou.

V korejské základní sestavě nechyběl kapitán Son Hung-min, který musel před třemi týdny kvůli zlomenině očnice na operaci. Kanonýr Tottenhamu hrál s ochrannou maskou a na hřišti vydržel celý zápas. Druhý kapitán Diego Godín se ve věku 36 let a 281 dní stal nejstarším uruguayským fotbalistou, jenž nastoupil na MS.

Oboustranně opatrný první poločas mnoho příležitostí ke skórování nenabídl. Poprvé zahrozil až po půlhodině Hwang I-čo, který odehrál 50. reprezentační utkání, z nadějné pozice ve vápně ale přestřelil. Největší šanci měl krátce před pauzou Godín, jehož hlavička po rohu skončila na tyči.

Brankovou konstrukci trefil i v závěru utkání ranou z dvaceti metrů Valverde, jinak se ani ve druhém poločase obraz hry nezměnil. Ani jeden tým nezapsal do statistik střelu do prostoru mezi třemi tyčemi.

Korejci si vylepšili negativní bilanci se čtvrtfinalisty posledního šampionátu a neprohráli s nimi podruhé za sebou.

X X X

Portugalsko vyhrálo přestřelku s Ghanou 3:2. Ronaldo jako první hráč skóroval na pěti mistrovstvích světa

Fotbalisté Portugalska ve svém úvodním utkání na mistrovství světa v Kataru přestříleli Ghanu 3:2. V 65. minutě otevřel z penalty skóre Cristiano Ronaldo, který jako první v historii skóroval na pěti světových šampionátech. V 73. minutě srovnal André Ayew, ale za dalších pět minut vrátil mistrům Evropy z roku 2016 vedení Joao Félix a vzápětí přidal pojistku Rafael Leao. V 89. minutě už jen snížil další střídající hráč Osman Bukari.

 Ghaňané prohráli s Portugalskem i ve druhém vzájemném zápase, jihoevropskému favoritovi podlehli i při svém předchozím utkání na světovém šampionátu v roce 2014. Celek z Pyrenejského poloostrova zvítězil v zahajovacím duelu na MS poprvé od roku 2006 a po třech neúspěších.

Portugalci po prvním kole vedou skupinu. V druhém utkání v Kataru změří v pondělí síly s Uruguayí, Ghanu čeká souboj s Koreou. Do vyřazovací fáze postoupí první dva celky z každé skupiny.

V portugalské sestavě nechyběl kapitán Ronaldo, který na podzim většinou nepatřil do základní sestavy Manchesteru United a v úterý v anglickém klubu předčasně skončil. Sedmatřicetiletý pětinásobný držitel Zlatého míče mohl hned po 10 minutách skórovat, kolmici od Otávia ale špatně zpracoval a přes vyběhnutého brankáře už míč do sítě neprotlačil.

Ghaňané, kteří jsou coby 61. tým žebříčku FIFA nejníže postaveným účastníkem šampionátu, nastoupili s pěti obránci a v úvodním dějství příliš nepouštěli favorita do šancí. Po půlhodině Ronaldo dostal balon do sítě, ale americký sudí portugalskému kanonýrovi už předtím odpískal útočný faul.

Po přestávce Ghaňané zvýšili aktivitu a v 55. minutě po brejku vypálil po zemi kousek vedle Kudus. Portugalci, kteří v září v Lize národů zvítězili v Praze nad českým celkem 4:0, se v úvodu druhého dějství trápili a k vedení jim pomohla až penalta. Salisu ve vápně přistrčil Ronalda, sudí Elfath nařídil pokutový kop a sám portugalský kapitán v 65. minutě otevřel skóre.

Hvězdný kanonýr se prosadil vedle probíhajícího šampionátu také na mistrovstvích světa v letech 2006, 2010, 2014 a 2018 a osamostatnil se před čtveřicí hráčů, která se trefila čtyřech turnajích. Portugalci si zároveň připsali jubilejní 50. gól na MS.

Hektický závěr

Evropští favorité se po vedoucí trefě zatáhli a outsider je za to brzy potrestal. Kudus nejprve pálil jen do gólmana Costy, ale v 73. minutě se protáhl do šestnáctky a jeho přihrávku na malé vápno proměnil ve vyrovnání André Ayew.

Portugalci si hned za pět minut vzali vedení zpět. Za obranu si na Fernandesovu kolmici naběhl Félix a sám před brankářem nezaváhal. Za chvíli se navíc po další rychlé akci na hranici ofsajdu prosadil i střídající Leao, který se první trefy v národním A-týmu dočkal po třech minutách na trávníku. Asistenci si znovu připsal Fernandes, hrající 50. reprezentační zápas.

Zdálo se, že Portugalci v poklidu míří za vítězstvím. V 89. minutě se ale po centru zblízka hlavou prosadil střídající Bukari a v závěru devítiminutového nastavení neměli Ghaňané daleko k šokujícímu vyrovnání. Williams při rozehrávce zezadu obral o míč nepozorného gólmana Costu, při pokusu o zakončení pak ale uklouzl.

 X X X

 Exvelvyslanec Varga: Orbán provokuje Evropskou unii. Nejde mu o Velké Maďarsko, ale o peníze a moc

Maďarský premiér Viktor Orbán se objevil na veřejnosti se šálou ozdobenou mapou takzvaného Velkého Maďarska, které zahrnovalo i území sousedních států. „Orbán je profesionální politik a velký manipulátor a takto posílá signály voličům Fideszu, radikálům na krajní pravici a tak trochu i Evropské komisi v rámci těch tahanic. Nemyslím si, že by myslel vážně obnovu Uher, ví, že to není reálné,“ soudí bývalý maďarský velvyslanec v Praze György Varga.

 Myšlenka velkého Maďarska, které prý věří i významná část voličů Fideszu, je prý sebeklamem. Suverenita Maďarska skončila nejpozději v roce 1541 obsazením Budapešti Turky a obnovena částečně byla v rámci rakousko-uherského vyrovnání v roce 1867.

„To ale nebyl samostatný stát, ten vznikl až Trianonem – v to dnešní ‚malé‘ Maďarsko. Je to paradox,“ podotýká Varga s tím, že Fidesz emocionální nostalgie po velkém Maďarsku dlouhodobě využívá: „Jednak je to provokace, jednak vzkaz voličům: ‚Jsem stejný jako vy, také se necítím dobře v tomto světě a toužím po něčem lepším – kdysi bylo lip.‘“

Maďarská vláda také pokračuje ve své vstřícné politice vůči Rusku, kterou voliči Fideszu oceňují: „V médiích se vede proruská kampaň, maďarský volič dokola slyší, že Rusko je bližší než Západ a že Amerika vyprovokovala agresi proti Ukrajině. Maďarské mozky jsou tak zmasírovány, že jim není jasné, co by znamenal pád Ukrajiny.“

„Ceny potravin vzrostly o 40 procent, to pociťuje každý víc než problémy s naftou.“

György Varga

Podle Vargy přesto není reálná výstavba jaderné elektrárny Paks ruskou společnosti Rosatom a země se navíc potýká s výpadky dodávek ruské ropy v důsledku ruského bombardování ukrajinské infrastruktury, nedostatkem pohonných hmot v souvislosti s cenovými regulacemi a vysokou inflací.

„Ceny potravin vzrostly o 40 procent, to pociťuje každý víc než problémy s naftou. Vláda nalila do ekonomiky neuvěřitelné množství peněz a udeřilo sucho, takže úroda byla letos nižší. Voliči to Orbánovi částečně vyčítají, ale přesto mu věří. Zatím mu to odpouštějí,“ konstatuje.

Strach o moc

Orbán se podle Vargy snaží vyostřovat situaci vůči Evropské komisi, která doporučuje členským státům zablokovat vyplacení části peněz z regionálních fondů kvůli nedostatečným reformám v oblasti právního státu.

„Vyvolává napětí, nasazuje laťku stále výš a myslí si, že mu to vyjde. Je otázkou, kde je ta zeď, ke které může dojít,“ uvažuje Varga. Orbán se prý velmi obává toho, že by mohl o evropské peníze přijít.

Jde prý nejen o sedm a půl miliardy eur z rozpočtu, ale i o finance z fondu obnovy, které Maďarsko nemůže dostat, pokud bude podle Rady porušovat základní principy právního státu.

„Ještě důležitější pro Orbána je za každou cenu udržet autoritářskou moc. Snad udělá nějaké formální ústupky, udělal už nějaké kroky, ale nejsou to ústupky. Protože kdyby začal ustupovat, tak by změnil režim, který vytvořili,“ upozorňuje.

X X X

Angličtí fanoušci vyvolali poprask v Kataru. Na fotbal vyrazili převlečení za křižáky

Mistrovství světa v Kataru sice začalo teprve před několika dny, o kontroverzní situace však není nouze. Hostitele šokovali fanoušci Anglie, kteří se v převážně muslimské zemi objevili v kostýmech křižáckých rytířů. Není to poprvé, co měli fanoušci v Kataru problém kvůli oblečení.

Angličtí fotbaloví fanoušci svým chováním pravidelně budí pozornost. Jak informuje Daily Mail, nyní poprask způsobili i na mistrovství světa v Kataru.

Někteří z příznivců týmu se třemi lvy na hrudi se objevili na prvním zápase anglické reprezentace proti Íránu v kostýmech křižáckých rytířů. Na záběrech pořízených před zápasem lze také vidět, jak se skupinou mluví ochranka.

Jeden z rytířů pak ve vyjádření pro TalkTV zkritizoval vysoké ceny ubytování na fotbalovém šampionátu. „Co si státy jako Katar neuvědomují, je, že my, fanoušci, jsme esencí fotbalu. Díky nám je fotbal takový, jaký je, ne díky korporátům,“ nechal se slyšet.

Fanoušci převlečení za křižáky nejsou na zápasech anglických klubů ničím novým. Na katarském mistrovství světa nicméně svými kostýmy způsobily velké pozdvižení kvůli dávným křížovým výpravám proti muslimům.

Zahraniční návštěvníci si opakovaně stěžovali na omezení při oblékání, která platí v arabské zemi. Hostitelé očekávají, že návštěvníci budou místní zvyky respektovat a na veřejnosti se nebudou příliš odhalovat. Před několika dny také FIFA kapitánům reprezentací zakázala nosit duhové pásky na podporu komunity LGBT. Proti nařízení protestovali například němečtí fotbalisté, kteří si dali při focení před zápasem s Japonskem ruku před ústa.

X X X

Bílý hadr, pak znásilnění. Trýznění Ukrajinek žádali ruští velitelé, ukazuje se

Ruští velitelé o sexuálním násilí na Ukrajinkách nejen věděli, ale zřejmě ho i v některých případech podporovali, uvádí vyšetřovatelé ruských zločinů. Ruští vojáci nutili Ukrajinky věšet bílé hadry na domy, do nichž je pak přišli znásilnit, vyplývá z výpovědí obětí.

Když ruští vojáci v březnu dorazili do vesnice Berestjanka poblíž Kyjeva, nařídili dvaačtyřicetileté Viktorii, aby na dveře domu vyvěsila bílý hadr. V noci pak dorazil velitel s dvěma svými podřízenými. Ženě řekl, že vojáci jsou opilí a chtějí se pobavit.

Vojáci odvedli Viktorii do nedalekého domu. Zde popadli další ženu a jejího muže zastřelili, když se jim v tom pokusil zabránit. Obě pak odvedli do dalšího domu, kde je znásilnili.

Podle Wayna Jordashe, britského právníka pomáhajícího Kyjevu s vyšetřováním ruských zločinů, ruští velitelé o znásilňování nejen věděli, ale „v některých případech k němu vybízeli či ho dokonce přikazovali“. Jordash agentuře Reuters řekl, že míra sexuálních násilností páchaných Rusy na severu v oblastech kolem Kyjeva naznačuje „plánování na mnohem systematičtější úrovni“, přičemž na územích okupovaných po delší dobu „byla mnohem častější“.

„Existují náznaky, že sexuální násilí je používáno jako válečná zbraň,“ uvedla Pramila Pattenová, zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro sexuální násilí v konfliktech. Znásilnění je podle Ženevských konvencí považováno za válečný zločin, ve své systematické podobě jako zločin proti lidskosti.

Podle Ukrajinců Rusové cíleně využívají sexuální násilí jako zbraň k ponížení a zastrašení. Ukrajinská generální prokuratura uvedla, že válka „je zaměřena na vyhlazení ukrajinského lidu“ a že sexuální násilí patří mezi ruské zločiny „s cílem rozšířit stav teroru, způsobit utrpení a strach mezi civilním obyvatelstvem Ukrajiny“.

Znásilňování před příbuznými

Agentura Reuters vyzpovídala více než dvacet lidí, kteří pracují s oběťmi ruských násilností. Mluvila s orgány činnými v trestním řízení, lékaři, právníky i se samotnými obětmi.

Polská gynekoložka Agnieszka Kurczuková uvedla, že ukrajinské uprchlice z východní části Ukrajiny jí též vyprávěly o vyvěšování bílého hadru, k němuž je nutili ruští vojáci. Jednu její pacientku znásilnili před devítiletou dcerou.

O tom, že členové ruských invazivních sil páchali sexuální násilí na svých obětech před očima jejich bližních, hovoří též ukrajinská právnička Larysa Denyšenková, která zastupuje znásilněné ženy. Přítomnost rodinných příslušníků zmiňuje i říjnová zpráva OSN.

„Pachatelé znásilňovali ženy a dívky v jejich domovech nebo v neobydlených domech. Ve většině případů se tyto činy rovnají mučení a krutému či nelidskému zacházení s oběťmi a příbuznými, kteří byli nuceni přihlížet,“ stojí ve zprávě.

Věk obětí znásilnění se pohyboval od čtyř do 80 let. Za zvlášť znepokojivý považují vyšetřovatelé OSN případ, kdy musela vojákovi provést orální sex čtyřletá dívka.

Rusko popírá, že by jeho vojáci páchali válečné zločiny. Kreml jakákoli obvinění včetně toho, že velitelé o sexuálním násilí vojáků věděli, odmítl.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.