Rusko: USA priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine, Medvedev sa zradikalizoval proti Západu

Reuters: Rusko v utorok uviedlo, že Spojené štáty sú priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine, pretože americkí tajní agenti schvaľujú a koordinujú ukrajinské raketové útoky na ruskú armádu. Ruské ministerstvo obrany takto reagovalo na rozhovor zástupcu šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Vadyma Skibického pre britský denník The Telegraph o tom, ako ukrajinskí vojaci používajú raketové systémy HIMARS.

Skibickyj v rozhovore uviedol, že pred útokmi prebiehajú konzultácie medzi predstaviteľmi americkej a ukrajinskej vojenskej rozviedky, no zdôraznil, že americkí predstavitelia neposkytujú Ukrajine priame informácie o cieľoch. Ukrajinská armáda podľa neho útoky vykonáva na základe satelitných záberov a informácii v priamom čase.

 „To všetko nepopierateľne dokazuje, že Washington je aj napriek tvrdeniam Bieleho domu a Pentagónu priamo zapojený do konfliktu na Ukrajine,“ uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov.

Rusko zároveň uviedlo, že americká vláda je zodpovedná za raketové útoky na civilistov v oblastiach na východe Ukrajiny, ktoré kontrolujú Ruskom podporované vojská.

 Americký prezident Joe Biden uviedol, že chce, aby Ukrajina porazila Rusko, a USA dodávajú Ukrajine zbrane v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Americkí predstavitelia sa však vyhýbajú priamej konfrontácii medzi ruskými a americkými vojakmi, uvádza Reuters.

Rusko a Západ vykresľujú konflikt na Ukrajine inak. Podľa Moskvy je to „špeciálna vojenská operácia“, ktorej cieľom je zabrániť pokusom Západu o to, aby mohol využiť Ukrajinu na ohrozenie Ruska, a ochrániť rusky hovoriacich obyvateľov Ukrajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin v poslednom čase konflikt vykresľuje aj ako boj so Západom, ktorý v konečnom dôsledky pretvorí svetový politický poriadok.

Ukrajina a západné krajiny zase považujú tvrdenia Ruska za nepodložené a rozpútanie vojny proti nezávislej krajine, ktorú uznáva i Rusko, za neoprávnené, vysvetľuje Reuters./agentury/

X X X

Pelosiová je na Taiwane. Rozpúta návšteva z USA konflikt s Čínou?

Vraj sa zahráva s ohňom. Šéfka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová dorazila na Taiwan. Ako bude reagovať komunistický režim v Pekingu? Čína pokladá demokratický Taiwan za svoje územie.

Predsedníčka snemovne práve cestuje po Ázii. Po Singapure včera navštívila Malajziu a potom odletela na Taiwan. Pelosiová sa tu má stretnúť aj s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Biely dom a ani šéfovia amerických ozbrojených síl však neboli nápadom demokratky Pelosiovej nadšení. Prezident Joe Biden absolvoval minulý týždeň dlhý telefonát s čínskym komunistickým lídrom Si Ťin-pchingom. Ten vraj vládcovi Oválnej pracovne v súvislosti s možnou Pelosiovej návštevou povedal, aby sa Spojené štáty nezahrávali s ohňom. Biely dom však tvrdí, že prezident sa so šéfkou snemovne o jej plánoch ani nerozprával.

 Ozbrojené sily Taiwanu minulý týždeň usporiadali pravidelné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Pozrite si z neho video taiwanskej Military News Agency.

Bojová pohotovosť

„Ak bude trvať na návšteve, bude to mať vážne následky,“ vyhlásil ešte v pondelok na adresu Pelosiovej hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien. „Sme plne pripravení na každú možnosť. Ľudová oslobodzovacia armáda nikdy nebude len nečinne sedieť. Čína prijme rázne a rozhodné opatrenia na ochranu svojej suverenity a územnej celistvosti,“ vyhlásil podľa televízie Al-Džazíra Čao.

„Čínska ľudová republika práve zakázala dovoz viac ako 100 taiwanských potravinárskych produktov, vrátane veľmi populárnych značiek pochúťok a sušienok. Je to krok, o ktorom sa predpokladá, že je súčasťou reakcie Pekingu na Pelosiovej návštevu,“ napísala na sociálnej sieti twitter Tingting Liu, zahraničnopolitická reportérka taiwanskej televízie TVBS.

Minulý týždeň Taiwan zorganizoval každoročné veľké vojenské cvičenie Chan Kchuang. Peking reagoval vlastnými manévrami. Taiwanské ozbrojené sily sú odvčera podľa spravodajskej agentúry CNA v stave zvýšenej bojovej pohotovosti. V oblasti sa okrem toho nachádza útočná skupina lietadlovej lode Ronald Reagan námorníctva USA. Vzhľadom na existujúce dohody by Spojené štáty v prípade útoku Číny mali Taiwan brániť. To by však znamenalo priamu konfrontáciu dvoch jadrových veľmocí.

Minulý týždeň Taiwan zorganizoval každoročné veľké vojenské cvičenie Chan Kchuang. Peking reagoval vlastnými manévrami. Taiwanské ozbrojené sily sú odvčera podľa spravodajskej agentúry CNA v stave zvýšenej bojovej pohotovosti. V oblasti sa okrem toho nachádza útočná skupina lietadlovej lode Ronald Reagan námorníctva USA.

Hoci je očividné, že tlak komunistického režimu narastie, podľa expertov je málo pravdepodobné, že by príchod Pelosiovej viedol k vojnovému konfliktu Číny s Taiwanom, či dokonca s USA. „Nebola by to prvá takáto návšteva. Na Taiwane už bol v roku 1997 republikán Newt Gingrich, ktorý vtedy slúžil ako predseda Snemovne reprezentantov,“ reagoval pre Pravdu Vincent Wang, expert na Čínu a Taiwan z Adelphi University v New Yorku.

Odborník však pripomenul, že za 25 rokov sa veľa zmenilo. „Čína je oveľa silnejšia a asertívnejšia. No je dôležité preukázať podporu Tchaj-peju, ktorý čelí zastrašovaniu a zvýšenému tlaku zo strany Pekingu. Čína nebude z návštevy šťastná, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť zmierniť svoju bojovú rétoriku. Si Ťin-pching si však chce zaistiť bezprecedentné tretie obdobie na čele komunistickej strany. Nemôže uspieť, keď nedokáže vhodne zvládnuť vzťahy s USA,“ povedal Wang.

Hlavne nenápadne?

Politológ Lawrence Reardon z univerzity v New Hampshire predpokladá, že Pelosiovej návšteva Taiwanu nebude príliš okázalá.

„Si Ťin-pchingovi to pomôže, aby si zachoval tvár, a zároveň to bude pripomienka pre tvorcov politiky v USA, že taiwanská hádanka potrebuje mierové riešenie. No Si Ťin-pching vytvoril súčasný problém svojimi propagandistickými tirádami. Hoci sa mu uľaví, ak Pelosiovej návšteva bude nenápadná, nepochybne zareaguje viacerými vojenskými akciami okolo Taiwanu. Si potrebuje ukázať odhodlanie, že chce dostať ostrov pod kontrolu, ale doma musí hasiť veľa problémov. Najmä tie, ktoré sa týkajú čínskej ekonomiky,“ vysvetlil pre Pravdu Reardon.

Vláda v Tchaj-peji bola v posledných dňoch veľmi zdržanlivá v odpovediach na otázky, či Pelosiová naozaj príde.

„Je to v jej záujme. Vláda sa chce vyhnúť dojmu, že Taiwan aktívne podporuje návštevu Pelosiovej. Keby otvorene vyzývala na jej príchod, Peking by to mohol označiť za sprisahanie zo strany Tchaj-peja. Krajiny v regióne, ako sú Japonsko, Južná Kórea či dokonca Austrália, by potom k Taiwanu mohli pristupovať s menšími sympatiami, ak by mali pocit, že jeho vláda z ničoho nič aktívne vytvára problém,“ uviedol pre CNN Wen-ti Sung, politológ z Austrálskej národnej univerzity.

Taiwan až do roku 1971 v Organizácii Spojených národov aj v Bezpečnostnej rade OSN reprezentoval Čínu. USA však postupne prehĺbili kontakty s režimom v Pekingu a v OSN Taiwan vystriedala komunistická Čína. Momentálne má ostrovný štát nadviazané plné diplomatické styky iba so 14 krajinami sveta./agentury/

X X X

Medvedev sa zradikalizoval: Od stretnutia s Jobsom až po nenávisť k západu

 Americký prezident Joe Biden je „čudný starček s demenciou“. Lídri Európskej únie sú „lunatici“. Rusko v blízkej budúcnosti „vygumuje Ukrajinu z mapy“. Vitajte vo svete, ako ho vidí bývalý ruský prezident a terajší podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. Podľa kritikov sú jeho nenávistné tirády zúfalým pokusom, ako si uchovať politickú relevanciu, píše The Guardian.

 Medvedev v posledných rokoch prešiel veľkou politickou premenou. Keď sa v roku 2008 stal ruským prezidentom, sľuboval modernizáciu a liberalizáciu a často hovoril o svojej láske k blogom a technologickým vymoženostiam. Dokonca navštívil Silicon Valley a od Steva Jobsa dostal nový iPhone 4. Teraz je nadšeným účastníkom mačistických prehliadok a stúpencom genocídnej rétoriky, ktoré sa v čase vojny stali stredobodom politickej debaty v Moskve.

„Často sa ma pýtajú, prečo sú moje príspevky na Telegrame také ostré,“ napísal nedávno Medvedev. „Dobre, odpoviem: nenávidím ich. Sú to bastardi a zvrhlíci. Chcú, aby sme my, Rusko, zomreli. A kým budem nažive, urobím všetko pre to, aby zmizli.“ Neupresnil, či sa dotyční „oni“ vzťahujú k Ukrajincom, západným politikom, alebo k obom.

Medvedevova fyzická premena je rovnako zásadná ako jeho ideologický posun. Pred desiatimi rokmi pôsobil chlapčensky, ako vedátor a keď v obleku riadil štátne záležitosti, bol až roztomilo neohrabaný. Teraz vyzerá unavene, má opuchnutú tvár a neprítomný výraz v očiach, keď sa púšťa do kritiky Západu.

Medvedevov reštart je zjavnou snahou udržať si politickú relevanciu v prostredí, ktoré za desať rokov od jeho odchodu z prezidentského úradu výrazne potemnelo.

 „Snaží sa zachrániť pred politickým zabudnutím tým, že prekonáva Herodesa, a následne vystupuje ako kandidát v programe Kremeľský učeň,“ podotkla Jekaterina Schulmannová, ruská politologička z berlínskej Akadémie Roberta Boscha.

Medvedevova reinkarnácia je síce väčšinou považovaná za hodnú opovrhnutia, ale zároveň je symbolom zmarených nádejí z obdobia pred desiatimi rokmi. Vtedy niektorí ľudia verili, že systém vybudovaný pod vedením ruského prezidenta Vladimíra Putina by mohol byť schopný určitej liberalizácie.

V roku 2008 Putin odstúpil, pretože ústava v tom čase umožňovala iba dve štvorročné funkčné obdobia. Odišiel z Kremľa, stal sa premiérom a za svojho nástupcu si osobne vybral Medvedeva, s ktorým spolupracoval od roku 2000.

„Nápaditý človek by sa Putina pravdepodobne veľmi rýchlo zbavil, ale to Putin nechcel riskovať. Medvedev sa mu hodil ako závislá osoba. Konsensuálne sa snažil zapadnúť, rovnako ako sa o to snaží aj teraz,“ domnieva sa Gleb Pavlovskij, ktorý bol cez desať rokov poradcom Kremľa.

 Napriek tomu, že bol Medvedev jednoznačne podriadený Putinovi, prejavoval sa veľmi odlišne od bývalého člena KGB. Hovoril o svojej láske k rockovej hudbe, nadšene hovoril o možnostiach internetu, aktívne tweetoval a písal blog. Oproti tomu Putin internet nevie používať. Medvedev si tiež povzdychol nad nedostatočnou nezávislosťou justície v Rusku a v niekoľkých prejavoch naznačil, že podporuje skutočné reformy.

„Bolo vidieť, že sa mu liberálna časť krajiny naozaj, ale naozaj páči. Nebola to len politická stratégia, on naozaj chcel byť prezidentom normálnej, civilizovanej krajiny,“ uviedla Natalia Sindějevová, zakladateľka hlavnej ruskej nezávislej televízie Dožď. Televízia začala vysielať za Medvedevovho prezidentstva a získala jeho podporu, keď v roku 2011 navštívil vysielacie štúdio.

Ruskí liberáli boli rozdelení v názore na to, či má Medvedev šancu stať sa skutočným politikom s vlastným programom. „Môže sa ukázať, že nie je lepší ako Putin. Ale keď nič neurobíme, aj tak skončíme s Putinom,“ povedala vtedy aktivistka za ľudské práva Ljudmila Alexejevová.

 Medvedev si časom získal voličov aj medzi časťou kremeľskej elity, ktorá dúfala, že mu zaistí druhé prezidentské obdobie. V ňom by potom pomaly obmedzoval vplyv tvrdej línie bývalých agentov KGB vo vláde.

Podľa tých, ktorí ho poznali, sa Medvedev na myšlienku druhého mandátu upol. Občas sa dokonca s Putinom otvorene stretol. Došlo k tomu napríklad keď Medvedev schválil, aby sa Rusko zdržalo hlasovania v OSN o intervencii v Líbyi. Koketoval aj s myšlienkou na založenie novej politickej strany. V úsilí o druhý mandát ho podporoval aj vtedy vplyvný poradca Kremľa Vladislav Surkov.

Keď však Putin v lete 2011 pozval Medvedeva na ryby a povedal svojmu chránencovi, že sa vráti do prezidentského úradu, Medvedev to pokorne prijal.

„Keď na to prišlo, Medvedev jednoducho nebol schopný riskovať. Nebol na to pripravený,“ povedal Pavlovskij. Medvedev ako súčasť dohody požiadal, aby zostal premiérom, a zrejme úprimne dúfal, že sa po štyroch rokoch opäť stane prezidentom.

Putin mal však iné predstavy, odsunul mnoho Medvedevových spolupracovníkov na vedľajšiu koľaj a novému premiérovi dal danajský dar v podobe vedenia prokremeľskej strany Jednotné Rusko. Tá v podstate fungovala ako bleskozvod kritiky, zatiaľ čo Putin sa hral na nadstraníckeho „dobrého cára“. „Paradoxom bolo, že práve po tom, čo Medvedev urobil to, čo Putin chcel, mu Putin prestal dôverovať. To zmenilo Medvedevov život v utrpenie,“ myslí si Pavlovskij.

Pri následných verejných vystúpeniach už Medvedev vyzeral ako zlomený muž. Často ho zachytili kamery, ako drieme na oficiálnych akciách, vrátane otváracieho ceremoniálu zimných olympijských hier v Soči v roku 2014. Pátranie opozičného politika Alexeja Navalného odhalilo spojitosť medzi sieťou palácov a viníc a Medvedevom. Ten obvinenia poprel, ale nasledovala vlna protestov tých, ktorí mali pocit, že sa ukázal byť rovnako „predajným“ ako ostatní členovia ruskej elity.

 Postupom času sa v moskovských politických kruhoch začali šíriť zvesti o Medvedevovej stále častejšej konzumácii alkoholu. V roku 2020 ho Putin vyzval, aby odstúpil z postu premiéra, ale dal mu symbolickú funkciu podpredsedu bezpečnostnej rady.

„V jeho hlave sa samozrejme odohráva množstvo vecí, ale myslím, že veľkú časť jeho súčasného správania zapríčinil osobný hnev a rozhorčenie voči ruským liberálom, ktorí ho nakoniec neprijali,“ uviedol jeden zo zdrojov, ktorý Medvedeva pozná.

V desaťročí po Medvedevovom odchode z prezidentského úradu nádeje na akúkoľvek skutočnú liberalizáciu v Rusku zhasli. V roku 2014 Putin rozhodol o anexii Krymu a odvtedy je režim stále viac autoritársky. Televízia Dožď, ktorú propagoval aj Medvedev, bola od roku 2014 stiahnutá z vysielania. V roku 2021 ju Moskva označila za „zahraničného agenta“ a jej online produkcia bola krátko po ruskej invázii na Ukrajinu fakticky postavená mimo zákona. Nedávno opäť začala vysielať, ale zo štúdií mimo Ruska. Medvedevov kedysi obľúbený twitter bol tento rok v Rusku zakázaný. A Medvedev teraz namiesto o kopírovaní inovatívnych ekonomických nápadov z USA hovorí o jadrovej vojne.

Podľa Pavlovského možno rastúce autoritárstvo Putinovho režimu, a dokonca aj inváziu na Ukrajinu, pripísať neúspešným pokusom o zvládnutie zmeny.

„Medvedev trochu stratil nervy, keď sa mu nepodarilo udržať prezidentský úrad. A myslím, že ich trochu stratil aj Putin, keď si uvedomil, že, neexistuje cesta, ktorá by viedla k prevodu moci. Systém nemal žiadne mechanizmy, ako to urobiť..“ a čiastočne práve kvôli tomuto zlyhaniu prechodu sme skončili tam, kde sme dnes,“ hovorí Pavlovskij./agentury/

X X X

Čína plánuje spustiť vojenské operácie ako reakciu na Pelosiovej návštevu Taiwanu

Cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan vníma Peking ako prejav uznania nezávislosti ostrova.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Čína v utorok kritizovala „extrémne nebezpečné“ kroky Spojených štátov na Taiwane. Krátko predtým na ostrov pricestovala predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Čínske ministerstvo obrany preto plánuje spustiť „cielené vojenské operácie“. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Spojené štáty… neustále prekrúcajú, zahmlievajú a vypúšťajú princíp ‚jednej Číny‘,“ uviedol čínsky rezort diplomacie po tom, ako Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej. „Tieto kroky sú mimoriadne nebezpečné, ako hra s ohňom. Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, pri ňom zahynú,“ dodalo ministerstvo.

Armáda je v stave najvyššej pohotovosti

Čínsky rezort obrany v reakcii na návštevu uviedol, že spustí „cielené vojenské akcie“. „Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (ČĽOA) je v stave najvyššej pohotovosti a spustí sériu cielených vojenských operácií, aby bránila národnú suverenitu i územnú celistvosť (Číny) a zmarila vonkajšie zasahovanie a separatistické pokusy o ‚nezávislosť Taiwanu‘,“ povedal hovorca čínskeho ministerstva obrany.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a nevylučuje ani použitie vojenskej sily voči fakticky nezávislému ostrovu. Tchaj-pej však dlhodobo tvrdí, že je odhodlaný pevne si brániť slobodu, demokraciu a bezpečnosť.

Pelosiová je najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za uplynulých 25 rokov. Cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan vníma Peking ako prejav uznania nezávislosti ostrova, aktuality.sk

X X X

Mesiac pred Sulíkovým ultimátom hádky pokračujú. Vyberáte si čerešničky z pokazeného koláča, reaguje SaS

Mesiac pred Sulíkovým ultimátom koalícia pokračuje v hádkach. Najnovšie strana SaS spochybňuje dobré správy o štátnom hospodárení, ktorým sa chvália politici OĽaNO či Za ľudí.

 Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie o výsledkoch kolektívneho vyjednávania s odborármi 13. júla 2022 v Bratislave.

V pondelok vyšla správa, že schodok štátneho rozpočtu dosiahol na konci júla výšku 1,289 miliardy eur, čo je oproti júnu medzimesačný pokles o 256 miliónov eur. Novými údajmi sa okamžite pochválila najsilnejšia koaličná strana na Facebooku slovami, že „dobré správy pre Slovensko, ktoré sú ale v kontraste komunikácie zo strany SaS. Tá sa snaží za výdatnej pomoc niektorých médií presvedčiť verejnosť o nezodpovednom nakladaní ministra financií s verejnými financiami, čo zjavne nie je pravda“.

 Ministerstvo financií navyše informovalo, že oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa hospodárenie štátu zlepšilo o 2,425 miliardy eur, čo je o 65,3 percent viac. Rovnako sa zlepšil aj príjem z daní – o vyše 19 percent.

Obyčajní ľudia na sociálnej sieti v príspevku dodali, že je načase, aby si Richard Sulík prestal vymýšľať nezmyselné dôvody na opätovné povalenie vlády. „Lepšie v SaS urobia, ak sa vrátia do práce napĺňať program, ktorý sme spoločne ľuďom sľúbili,“ dodala strana.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) prijal správy slovami, že „nekradneme, míňame s rozvahou a rozpočtu sa darí“. Hospodárenie pochválila aj líderka Za ľudí Veronika Remišová, pričom medzi riadkami zrejme skritizovala správanie sa SaS. „Robíme reformy, z eurofondov nám neprepadlo ani euro, v IT už peniaze netečú prúdom k oligarchom, no napriek tomu niektorí silou-mocou prestierajú Smeru červený koberec na čo najskorší návrat k moci,“ napísala Remišová.

Strana SaS je jednou nohou von z koalície, pretože do konca augusta žiada odchod ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) z vlády. To ale zatiaľ OĽaNO odmieta a tak vládna kríza stále trvá.

Na pochvalné správy Obyčajných ľudí o dobrom hospodárení však zareagovala kriticky SaS. Konkrétne predseda finančného výboru Marián Viskupič (SaS) napísal príspevok s názvom „Ako sa v pokazenom koláči dajú nájsť chutné hrozienka“. Tvrdí, že OĽaNO podáva správy o hospodárení štátu až prehnane pozitívne. „Status pána premiéra je napísaný tak, ako keď v prebiehajúcom vojnovom konflikte, čatár napíše správu o strategickom vývoji na celom fronte na základe toho, že v danom momente vidí pokoj na malom úseku frontu, za ktorý zodpovedá,“ napísal Viskupič.

Predseda finančného výboru síce uznal, že aktuálny stav je „relatívne dobrý“ v zmysle, že reálne príjmy vysoko prevyšujú rozpočtované príjmy. No druhým dychom dodal, že slovenský rozpočet je v deficite o takmer 1,3 miliardy, pričom o dobrých správach by hovoril, keby mala krajina vyrovnaný rozpočet.

Situácia však podľa neho vôbec nie je taká ružová, ako sa Hegerovi zdá. „Inflačné príjmy totiž predbiehajú inflačné výdavky. To je klasická situácia a veľmi ľahko sa dá tomuto dočasnému stavu (a v podstate klamu) podľahnúť, byť spokojný a vytvárať nové výdavky. A presne to sa stalo. Minister financií bagrom pretlačil kopu nových nezmyselných výdavkov,“ kritizuje Viskupič.

Upozornil, že prichádza veľké zvyšovanie výdavkov v podobe miezd vo verejnej správe, výdavkoch v investíciách či výdavkoch na obranu. Tieto výdavky tak podľa Viskupiča situáciu „diametrálne zmenia“. Viskupič zároveň napísal aj priamo Hegerovi pod status, že „s verejnými financiami je to tak, že v dlhodobej udržateľnosti (to je ten strategický pohľad) sme 2. najhorší v celej EÚ. A to tam ešte nie sú započítané najnovšie schválené dlhodobé výdavky,“ dodal.

Viskupičov status prezdieľala aj samotná strana SaS. Napísala iba „reality check, kolegovia“./agentury/

X X X

Exfunkcionára NAKA Jána Kaľavského súd nevydal na Slovensko

Súd v Bosne a Hercegovine sa rozhodol jedného z bývalých šéfov elitných operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Kaľavského nevydať na Slovensko.

Ešte v apríli zadržali v Bosne a Hercegovine medzinárodne hľadaného exfunkcionára NAKA Jána Kaľavského. Tamojší súd ho však na Slovensko nevydal. Dnes o tom informuje startitup.sk s tým, že Kaľavský zostáva v Bosne.

Medzinárodný zatykač v minulosti vydali na bývalého príslušníka NAKA preto, že na Slovensku Kaľavský čelí viacerým obvineniam z korupcie a vynášania informácií. Tie mal posúvať napríklad podnikateľovi Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger.

Kaľavský je podozrivý, že ako úplatok prijal od Tigra ojazdené auto Range Rover, nové plastové okná na chate či iné predmety. Aktuality.sk sa téme úplatkov za tajné informácie bližšie venovali v novembri 2021, aktuality.sk

X X X

Leopardy sa nekonajú. Španieli Ukrajine tanky nedodajú, sú v žalostnom stave

Španielsko nemôže Ukrajine poslať svoje tanky Leopard 2A4 nemeckej výroby, pretože sú „v absolútne žalostnom stave“ a mohli by predstavovať nebezpečenstvo pre ľudí, ktorí by ich riadili.

 V utorok to uviedla španielska ministerka obrany Margarita Roblesová, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

„V súčasnosti zvažujeme všetky možnosti, no môžem povedať, že Leopardy (skladované) v Zaragoze, ktoré sa dlhé roky nepoužívali, nemožno poslať, pretože sú v absolútne žalostnom stave,“ povedala Roblesová.

 O plánoch Madridu poslať Kyjevu približne 40 tankov Leopard napísal v júni denník El País. Ministerka obrany túto možnosť pripustila. Španielsko tanky kúpilo od Nemecka v roku 1995, teraz sú však dlhodobo uskladnené na vojenskej základni neďaleko mesta Zaragoza.

Španielsky premiér Pedro Sánchez mal dodávku tankov ponúknuť ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému počas návštevy Kyjeva, uviedol El País. Tieto plány však boli pozastavené pre zložitosť operácie, ktorá si vyžadovala aj súhlas nemeckého parlamentu./agentury/

X X X

Mihál opäť prepočítal Matovičov bonus. Upozornil na dôležitú vec, nie všetci ho dostanú celý

Od začiatku júla toho roka sa mení výška daňového bonusu. Pre dieťa do 15 rokov môže rodič získať 70 eur a od 15 rokov sa zvyšuje na 40 eur. Ten je súčasť Matovičovho tzv. rodinného balíka. Exminister práce a daňový expert Jozef Mihál prepočítal, koľko musia rodičia zarobiť, aby dostali plný daňový bonus na nezaopatrené deti.

Hlavnou pointou príspevku je, že nie každý dostane daňový bonus celý. Dôvodom je, že pri jednom dieťati môže byť suma najviac 20 % (polovice) čiastkového základu dane. Pri dvoch deťoch to môže byť najviac suma 27 % (polovice) čiastkového základu dane, pri troch 34 % (polovice) čiastkového základu dane, pri štyroch deťoch 41 % (polovice) čiastkového základu dane, pri piatich deťoch 48 % (polovice) čiastkového základu dane a pri šiestich deťoch 55 % (polovice) čiastkového základu dane.

Príklad pani Alice

Pani Alica si uplatňuje daňový bonus na 3 deti vo veku do 15 rokov a na ďalšie 2 deti vo veku od 15 rokov. Pani Alica je zamestnankyňa, pracuje na kratší úväzok a za mesiac júl dosiahla hrubú mzdu 600 eur. „Tabuľkový“ daňový bonus je 3 × 70 eur + 2 × 40 eur = 290 eur.

Súčasne je ale daňový bonus najviac suma 48 percent čiastkového základu dane. Čiastkový základ dane zamestnanca je jeho hrubá mzda znížená o jeho odvody (odvody sú v zásade 13,4 % z hrubej mzdy). 48 % z (600 – 13,4 percenta zo 600) = 48 percent z 519,60 eura = 249,41 eura.

Pani Alica tak dostane 249,41 eura, nie 290 eur ako by vyšlo z tabuľky.

Ak by mal zamestnanec dve deti do 15 rokov a jedno dieťa od 15 rokov, podľa tabuľky by mal dostať 180 eur na daňovom bonuse. Na to, upozorňuje Mihál, potrebuje tento zamestnanec zarobiť najmenej 612 eur v hrubom. Ak by totiž zarobil menej ako túto sumu, daňový bonus by mal nižší.

Mihál preto pripravil tabuľku, kde si pracujúci rodičia detí pozrú, koľko musia zarábať, aby dostali plnú „tabuľkovú“ sumu daňového bonusu.

Príklad živnostníka

Podobný príklad uviedol Mihál aj na príklade samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO):

Ak má SZČO 2 deti vo veku do 15 rokov a 1 dieťa vo veku od 15 rokov, tak plná suma daňového bonusu za mesiace júl – december 2022 je 1080 eur (6 mes. x (2 × 70 + 1 × 40)). Aby mala SZČO za mesiace júl – december 2022 vyplatenú plnú sumu daňového bonusu 1080 eur, musí za rok 2022 zarobiť (fakturovať) najmenej 23896 eur.

Ak by za rok 2022 zarobila SZČO menej ako 23896 eur, daňový bonus za mesiace júl – december 2022 by mala nižší ako 1080 eur, jej suma by bola daná ako 34 percent z polovice čiastkového základu dane.(čiastkový základ dane je 40 percent príjmu mínus odvody 3205,08 eur).

Matovičov balíček po schválení parlamentom Zuzana Čaputová vetovala, no Národná rada ho prelomila. A tak vstúpil do platnosti. No v polovici júla sa prezidentka obrátila v súvislosti s balíkom aj na Ústavný súd.

Okrem procesných výhrad v podaní uviedla aj hmotnoprávne výhrady a Ústavný súd SR zároveň žiada o pozastavenie účinnosti zákona v prípade, ak nerozhodne do 1. januára 2023. Prezidentka je presvedčená, že prijatý balíček je protiústavný z troch dôvodov.

Celý zákon bol podľa nej prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod. Inštitút skráteného legislatívneho konania bol v tomto prípade, ako tvrdí, použitý v rozpore s Ústavou SR, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie.

Prezidentka zároveň upozorňuje, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa. Podľa nej je to diskriminačné a trestá dieťa za to, že si jeho rodič neplní povinnosti.

Igor Matovič na to zareagoval, že rozhodnutia Ústavného súdu sa nebojí a slovne zaútočil na prezidentku./agentury/

X X X

Domácnosti si radikálne priplatia za energie, predpovedá ÚRSO. Od 2500 do 4700 eur za rok (+ príklady)

 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) prišiel so znepokojivou správou. Ak štát nepríjme rázne opatrenia, domácnosti si v budúcom roku výrazne priplatia za energie.

 Vláda síce ešte vo februári podpísala so Slovenskými elektrárňami memorandum o zastropovaní cien elektriny na najbližšie roky. Regulátor upozorňuje, že memorandum je jedna vec, ale dôležitejšia je implementácia memoranda.

Ak by štát v otázkach cien elektriny či plynu neurobil nič, tak nárast účtov za energie by bol enormný. Bez riadneho prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1782 eur, opisuje situáciu regulátor.

 Pre lepšiu ilustráciu toho, čo slovenským domácnostiam hrozí pripravil modelové prepočty, podľa ktorých si môžu ľudia ľahšie predstaviť, aké nárasty cien za nergie im hrozia.

Vo svojich prepočtoch vychádzal z predpokladanej priemernej spotreby energií: Bežná spotreba – elektrina 2,3 megawatthodinu za rok, plyn 0,6 megawatthodinu za rok. Spotreba na vykurovanie a ohrev vody – elektrina 6,4 megawatthodinu, plyn 28,4 megawatthodinu a Centrálny zdroj tepla 7 megawatthodinu za rok.

 Denník Pravda oslovil aj ministerstvo hospodárstva a Slovenské elektrárne s otázkami, ako postupujú s implementáciou memoranda.

Slovenské elektrárne pre Pravdu zareagovali, že už sa čaká iba na Európsku komisiu. „Dohoda medzi Slovenskými elektrárňami a ministerstvami je pripravená, čaká sa schválenie zo strany Európskej komisie,“ tvrdí hovorkyňa elektrární Oľga Baková.

Ministerstvo hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka tvrdí, že intenzívne komunikuje s Európskou komisiou. Za predpokladu, že proces bude úspešné dokončený na jeseň, tak podpis zmluvy sa očakáva ku koncu roka 2022.

Zatiaľ nie je jasné tiež to, kto sa okrem domácností dočká lacnejšej elektriny. Je otázne, čo bude napríklad so zariadeniami sociálnych služieb alebo s nemocnicami, verejnými budovami či školami a škôlkami.„Súčasné riešenie predpokladá, že zachovanie cien elektriny z roku 2022 bude zatiaľ možné len pre domácnosti. Objem elektriny prisľúbenej od SE totiž kopíruje spotrebu domácností,“ napísal rezort hospodárstva v stanovisku.

Denník Pravda oslovil s prosbou o reakciu aj Zastúpenie Európskej komisie, no do uzávierky nestihlo odpovedať.

Z tabuľky nižšie je vidieť, že odhadovaný nárast cien pre budúci rok by mohol byť v rozmedzí od 121 do 243 eur mesačne, predpokladá ÚRSO. Ide o nárast od 134 do 161 percent oproti roku 2022.

Modelový príklad domácnosti, ktorá za bežnú spotrebu elektriny a vykurovanie a ohrev vody prostredníctvom centrálneho zdroja tepla platí v tomto roku približne 1052 eur, by v budúcom zaplatila až 2504 eur za rok. Ide o nárast približne 1500 eur za rok a približne 120 eur za mesiac.

„Dnes je zrejmé, že žiadne opatrenie štátu nedokáže plne eliminovať vplyv extrémnych trhových cien energií na odberateľov. Opatrenia štátu však môžu aspoň znížiť tieto dopady, pričom rozsah ich vplyvu bude záležať najmä od rýchlosti ich prijatia, dostupnosti zdrojov a detailoch implementácie,“ dodal v správe šéf ÚRSO Andrej Juris./agentury/

X X X

Ľuboš Machaj už riadi RTVS, potvrdil prvé zmeny vo vedení

Ľuboš Machaj sa v utorok ujal funkcie generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

S jeho nástupom nastávajú prvé zmeny aj na manažérskych pozíciách v spravodajstve a na sekcii programových služieb v televízii aj v rozhlase. Aktuality.sk o tom informoval Filip Púchovský z PR RTVS.

„V týchto dňoch sa sústredím na stabilizáciu manažmentu, stretnutia so spolupracovníkmi a samozrejme riešenie programových záležitostí v rámci jesennej programovej štruktúry. Sú predo mnou výzvy, s ktorými som počítal, nebude to jednoduché a viem, že ma čaká náročné obdobie, ale veľké výzvy slúžia na to, aby sme sa do nich s veľkou vervou pustili,“ vyjadril sa generálny riaditeľ Machaj.

Nové mená

Zmeny sa nateraz dotknú vybraných pozícií manažmentu RTVS. Od 3. augusta sa novou riaditeľkou sekcie spravodajstva a publicistiky stane Mária Hlucháňová, ktorá na poste vystrieda Atillu Lovásza. Ten bol dočasne poverený vedením spravodajstva a po nástupe novej riaditeľky bude naďalej viesť sekciu národnostného vysielania.

Riaditeľom sekcie programových služieb STV sa od 3. augusta stane Vincent Štofaník. Dlhodobo pôsobil v RTVS na viacerých pozíciách a počas ostatných dvoch rokov bol intendantom televízneho okruhu Jednotka.

Novým šéfom sekcie programových služieb SRo sa od 3. augusta stane Ľuboš Černák. V minulosti pracoval na manažérskej pozícii v Slovenskom rozhlase a počas vedenia Miloslavy Zemkovej viedol sekciu komunikácie RTVS.

Na post riaditeľa sekcie generálneho riaditeľa nastúpi od 13. augusta Matúš Miklošík.

Nový šéf RTVS

Ľuboš Machaj spolupracoval s verejnoprávnymi médiami už počas štúdia na Filozofickej fakulte UK. Napísal viacero scenárov k rozhlasových hrám aj televíznym inscenáciám. V roku 1980 nastúpil na miesto dramaturga do Československého rozhlasu v Bratislave.

Pôsobil v redakcii hier pre deti a mládež a niekoľko rokov bol moderátorom populárnej motoristickej relácie Pozor zákruta! Od roku 1993 bol desať rokov spolumajiteľom a programovým riaditeľom súkromného Rádia Twist.

V roku 2003 začal pracovať v Slovenskej televízii na pozícii šéfdramaturga Dvojky a od roku 2006 sa stal, ako programový riaditeľ, členom manažmentu generálnej riaditeľky Slovenského rozhlasu Miloslavy Zemkovej, aktuality.sk

X X X

Slnko ohrieva vodu zadarmo

V rodinnom dome majú miesto rôzne druhy OZE

V rodinnom dome majú svoj význam termické kolektory, ako aj fotovoltické (FV) panely alebo tepelné čerpadlá. Dôležité však je, aby boli použité rozumným spôsobom. Čo v prípade termických kolektorov a FV panelov znamená inštalovať také veľké systémy, že nimi vyrobenú energiu majiteľ ekonomicky zmysluplne využije. Informuje o tom vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Tomáš Jančařík.

,,Ekonomická zmysluplnosť FV systému v bežnej domácnosti je často podmienená tým, že musíme presmerovať inak nevyužitú elektrinu do ohrevu TÚV. Prečo teda rovno neinštalovať zariadenie, ktoré ročne pokryje 50-70 % energie na ohrev TÚV v domácnosti, ušetrí tým 1 500-2 000 kWh energie, používa kolektory so životnosťou nad 40 rokov a navyše vyrobené na Slovensku?,“ kladie otázku T.Jančařík.

Dodáva, že termické kolektory majú pri ohreve vody oproti FV panelom veľa výhod, ktoré možno na prvý pohľad nie sú viditeľné.

Výhoda bezúdržbovosti

,,V prvom rade správne namontovaný solárny systém na ohrev vody je v podstate bezúdržbový a vlastne ani neviete, že ho máte. Ďalšou výhodou je konštantný výkon počas celej životnosti zariadenia – na rozdiel od FV panelov, kde výkon s pribúdajúcimi rokmi postupne klesá. Kvalitné termické kolektory majú overenú životnosť viac ako 40 rokov, čo môže byť aj dvojnásobok životnosti FV panelov. A to pri konštantnom výkone počas celého obdobia.  Záujemcovia o fotovoltické systémy často zabúdajú aj na fakt, že fotovoltika nezníži tzv. fixnú časť platenej sumy za elektrinu, teda pevnú mesačnú platbu a pevnú zložku za distribúciu (za istič, za rezervovanú kapacitu). Tieto nezávisia od toho, koľko kWh ste spotrebovali, resp. ušetrili vďaka fotovoltike. Zníži sa vám iba variabilná zložka vašich nákladov,“ vysvetľuje T.Jančařík.

Ďalej poukazuje na fakt, že vzhľadom na komplikovanú situáciu pri spracovaní surovín a následných dodávok materiálov sa čoraz viac skloňuje slovo „dostupnosť“. Termické kolektory majú v súčasnosti výhodu v tom, že na nich  nemusí zákazník  čakať až tak dlho ako na fotovoltiku alebo tepelné čerpadlá, kde sú dodacie lehoty na mnohé komponenty aj vyše pol roka.

Mnohé domácnosti určite potešila informácia o dohode vlády so Slovenskými elektrárňami o tom, že sa ceny elektriny pre domácnosti nebudú zvyšovať až do konca roka 2024. No treba si uvedomiť, že toto platí len pre cenu elektriny, ale nie pre cenu plynu, tam zastropovanie pre domácnosti neplatí. V tejto situácii sú práve slnečné kolektory zariadeniami, ktoré znižujú spotrebu plynu a oplatia sa aj bez dotácie.

Najnižšia vstupná investícia

,,Navyše stále ide o zariadenia s najnižšou vstupnou investíciou spomedzi OZE. Jednorazová investícia do slnečných kolektorov je okolo 4 500 € za zostavu aj s montážou. Zostava pritom ušetrí približne 60% z ceny energie na ohrev teplej úžitkovej vody každý rok, a to počas najbližších 40 rokov. Žiadna banka vám nedá lepšie zhodnotenie investície. Preto ak máte voľné finančné prostriedky, netreba príliš váhať. Príprava teplej vody pomocou slnečných kolektorov sa po poslednom zdražovaní cien energií stáva nielen jedným z najekologickejších, ale aj najekonomickejších spôsobov prípravy teplej vody. A čím skôr si slnečné kolektory kúpite, tým skôr začnete vďaka slnku šetriť. Pretože slnko faktúry neposiela,“ upozorňuje J.Jančařík.

Podľa neho je spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar synonymom pre kvalitu. Ide o tradičného domáceho výrobcu slnečných kolektorov, ktorý aj napriek niekoľkonásobnému zvýšenému záujmu o slnečné kolektory, je ako jeden z mála stále schopný vyrábať a dodávať svoje produkty do domácností.

 Vysoká účinnosť premeny na teplo

V porovnaní s ostatnými zariadeniami na využívanie OZE majú slnečné kolektory (najmä ploché) veľmi vysokú účinnosť premeny. Dnešné najkvalitnejšie výrobky majú maximálnu účinnosť viac ako 70 %, reálnu praktickú účinnosť aj cez 50 %. Ak potrebujeme hlavne ohrievať vodu (viacčlenná domácnosť, bazén,…) a nemíňame až tak veľa na spotrebiče a osvetlenie budovy elektrickou energiou, termické kolektory sú stále veľmi dobrou voľbou.

,,V porovnaní s fotovoltickými (FV) panelmi je to takmer 4-násobne vyššia účinnosť. Dôležitým faktorom je aj to, že táto účinnosť sa desiatkami rokov znižuje len minimálne, menej ako 2 % za 20 rokov, na rozdiel od FV panelov kde účinnosť po 20 rokoch klesne aj o viac ako 20 %. Ďalším porovnávacím parametrom môže byť ročné výkonové číslo, ktoré je jedným zo základných kritérií pri výbere tepelných čerpadiel. Toto číslo hovorí o pomere medzi získanou a vloženou energiou. Zatiaľ, čo v prípade tepelných čerpadiel sa bavíme o hodnotách na úrovni 3 až 6, tak v prípade solárnych systémov ide o hodnoty na úrovni 50 až 100,“ informuje T. Jančařík.

 Zdražovanie energonosičov spôsobilo extrémny rast záujmu o OZE

Zdražovanie energií v kombinácii s obmedzeniami dovozu energonosičov z Ruska, ale aj ďalšie faktory, spôsobili extrémny záujem o OZE. Predovšetkým obyvatelia rodinných domov sa niekoľkonásobne viac zaujímajú o to ako znížiť účty za plyn a elektrinu. Pokiaľ ide o prípravu teplej vody, najlepším riešením je inštalácia slnečných kolektorov. ,,Nemusíte ani čakať na poukážky na podporu inštalácie zariadení na OZE. Pri takých cenách energií aké sú ohlasované na najbližšie roky, sa slnečné kolektory oplatia. Navyše sú práve slnečné kolektory zariadeniami, ktoré znižujú spotrebu plynu a oplatia sa aj bez dotácie. Ich návratnosť bude čoskoro dvakrát rýchlejšia ako pred vojnou na Ukrajine,“ konštatuje T.Jančařík.

Finančné prostriedky z programu Zelená Domácnostiam II sú inšpiratívne. Ale práve slnečné kolektory sú návratné aj bez nich a to vo veľmi krátkom čase. Poukážky na vybrané zariadenia OZE však stále môžu pokryť až 40 až 50 % oprávnených výdavkov. Maximálne môže rodinný dom získať 1 750 eur na slnečné kolektory. Ročný prínos na ušetrených nákladoch za prípravu teplej vody v rodinnom dome slnečnými kolektormi od THERMO|SOLARU Žiar, pri systéme pre 4-5 osôb, predstavuje už v súčasnosti až 250 eur. Návratnosť systému podporovaného poukážkami sa tak dostáva pod 9 rokov, uvažovaná životnosť až 40 rokov. Približne 60 až 70% teplej vody bude mať spotrebiteľ celé desaťročia zadarmo. Na zariadenia poskytuje žiarsky výrobca  záruku až 12 rokov, servis a poradenstvo. Ing. Štefan Kuča

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.