Rusko varuje Západ: Jadrové zbrane sú pripravené. Pellegrini: SR vyčerpalo svoje vojenské možnosti pre Ukrajinu. Lipšicova prokuratúra končí. Do dôchodku v SR v 58 rokoch? Fico zaplní trh práce SR migrantmi

 Rusom pripomenul staré sovietske heslo. Ruský prezident Vladimir Putin prednáša prejav k ruskému parlamentu o stave krajiny. V úvode apeloval na národnú jednotu. Prostredníctvom nej v Rusku úspešne porazili pandémiu koronavírusu a vysporiadali sa s „globálnym terorizmom“, oznámil ruský vodca. Poslanci v parlamente pravidelne jasali.

 „Väčšina občanov podporuje špeciálnu vojenskú operáciu (ako Moskva nazýva agresívnu inváziu proti Kyjevu),“ vyhlásil vodca o vojne na Ukrajine. Podotkol, že armáda získala „kolosálne bojové skúsenosti“. Ruská armáda na Ukrajine postupuje a prevzala iniciatívu, vyhlásil Putin v prejave k ruskému parlamentu.

 Rusko vraj nikomu nedovolí, aby sa miešalo do jeho vnútorných záležitostí. „Západ sa nás snaží rozložiť zvnútra,“ domnieva sa šéf Kremľa. Moskva je pripravená na dialóg o strategickej stabilite so Spojenými štátmi. Tie sa vraj snažia vyvolať strategickú porážku Ruska, píše portál iDNES.cz.

 „Keď krajina bráni svoju suverenitu a bezpečnosť, chráni životy krajanov v Donbase a Novorusku (názov pre konfederáciu dvoch samozvaných republík, ktoré Rusko protiprávne anektovalo), rozhodujúca úloha v tomto spravodlivom boji patrí ruským občanom, jednote, oddanosti svojej rodnej krajine a zodpovednosti za jej osud,“ povedal Putin.

 Šéf Kremľa vyzval na minútu ticha na pamiatku tých, ktorí zahynuli pri invázii, označovanej ruskou propagandou za špeciálnu vojenskú operáciu. „Vojnu v Donbase sme nezačali, ale urobíme všetko pre to, aby sme ju ukončili,“ zdôraznil Putin.

 Rusko začalo inváziu do tejto krajiny 24. februára 2022 a Moskva ako svoje ciele deklarovala „demilitarizáciu“ a „denacifikáciu“ krajiny, hoci krajná pravica podľa volebných výsledkov zohrala na politickej scéne okrajovú úlohu. Podľa vedie proti Ukrajine nevyprovokovanú vojnu a západné krajiny podporujú Kyjev okrem iného dodávkami zbraní. Ďalším dôsledkom ruskej agresie je vlaňajší vstup Fínska do NATO, pričom švédsky vstup do aliancie tento týždeň schválilo ako posledná členská krajina Maďarsko.

 Šéf Kremľa v prejave o stave krajiny pred oboma komorami parlamentu ďalej vyhlásil, že Rusko po prijatí Fínska a Švédska do NATO bude musieť posilniť svoj západný vojenský okruh.

Ruské strategické jadrové sily sú v stave plnej pripravenosti, uviedol ruský prezident. Putin sa vyjadril k otázke, ktorú prednedávnom nadhodil premiér Robert Fico, teda k vyslaniu vojakov NATO na Ukrajinu. Varoval pred takýmto rozhodnutím. „Západné krajiny riskujú jadrový konflikt, ak vyšlú svojich vojakov na Ukrajinu. Následky pre votrelcov budú tragické, máme zbrane, ktoré zasiahnu ich územie,“ hrozí Putin.

Spojené štáty a ich európski spojenci tento týždeň uviedli, že nemajú v pláne vyslať pozemné jednotky na Ukrajinu. Reagovali na vyjadrenia premiéra Roberta Fica, že viaceré členské krajiny NATO a Európskej únie zvažujú vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu na základe bilaterálnych dohôd s touto krajinou.

 Putin okrem iného chválil to, čo nazval ruským modernizovaným jadrovým arzenálom a podľa štátnej agentúry TASS vyhlásil, že ruské strategické jadrové sily krajiny sú v stave plnej pripravenosti. Hypersonické jadrové zbrane novej generácie, o ktorých prvýkrát hovoril v roku 2018, sú podľa neho rozmiestnené alebo vo fáze dokončovania vývoja a testovania. Podotkol, že Rusko rozvíja aj umelú inteligenciu a digitalizáciu. „Umelá inteligencia je veľmi dôležitá. Musíme sa ubezpečiť, že sme v tejto oblasti konkurencieschop­ní,“ povedal Putin.

Ruský vodca sa tiež chválil ekonomickým pokrokom krajiny. Tvrdil, že ruská ekonomika vzrástla o 19 % a zvýšila sa tiež minimálna mzda. Sľúbil národu, že Rusko sa čoskoro stane štvrtou najväčšou ekonomikou sveta. Momentálne sú na prvých štyroch priečkach USA, Čína, Nemecko a Japonsko.

Roďte viac deti – Prestaňte piť, bežte lyžovať

Po rozobraní tém svetovej politiky sa Vladimir Putin vyjadroval domácim záležitostiam. Zdôrazňoval tradičné hodnoty, ktoré majú byť založené na plodení detí. Je potrebné „znásobiť náš multietnický národ“. „Rusko zostáva pilierom tradičných hodnôt,“ povedal. V nasledujúcich šiestich rokoch si Rusko musí zaistiť stabilný rast v krivkách pôrodnosti, dodal šéf Kremľa.

 Podľa jeho slov budú vraj existovať výrazné daňové stimuly, ak sa rodine narodí tretie dieťa, a dodáva, že sa zvýši čiastka vyplácaná matkám, ktoré porodili druhé dieťa. Putin citoval aj staré sovietske heslo: „Prestaňte piť, bežte lyžovať.“ Zdravie národa sa vraj musí zlepšiť tak, aby sa priemerná dĺžka dožitia zvýšila zo súčasných 73 rokov do roku 2030 zdvihla na 78 rokov, povedal ruský vodca podľa českého portálu iDNES.cz.

Agentúra AFP poznamenala, že Putin prenáša prejav v čase, keď jeho invázna armáda dosahuje určité úspechy na bojisku a ekonomika sa vyrovnáva so západnými sankciami. Po tom, ako ukrajinská armáda v roku 2022 na rade miest ruskú inváziu odrazila a následne oslobodila územie na severovýchode a juhu krajiny, jej vlaňajšia protiofenzíva nepriniesla podobné významné výsledky. Rusi sa nedávno naopak – hoci podľa médií za cenu značných strát – zmocnili zdevastovanej východoukrajinskej Avdijivky a niekoľkých menších neďalekých obcí.

 Putin vo svojich každoročných prejavoch o stave krajiny tradične uvádza svoje hodnotenie situácie vo federácii a definuje usmernenia vnútornej a zahraničnej politiky. Tentoraz vystúpil s týmto prejavom niekoľko dní po tom, ako uplynuli dva roky odkedy Rusko na jeho príkaz zaútočilo vojensky na susednú Ukrajinu. A tiež v predvečer plánovaného pohrebu jeho kritika a opozičného predáka Alexeja Navaľného, ktorý nedávno zomrel za nevyjasnených okolností v trestaneckej kolónii na Sibíri. Predchádzajúci prejav o stave Ruskej federácie Putin predniesol vlani vo februári krátko pred výročím invázie na Ukrajinu.

 Rusko čakajú v polovici marca prezidentské voľby a všeobecne sa očakáva, že trojdňové hlasovanie vyhrá Putin, ktorý si tak zabezpečí ďalší šesťročný mandát./agentury/

 X X  X

Pellegrini v Prahe na V4: S Ukrajincami sme mali priateľské rokovania, naše vojenské možnosti sa vyčerpali

V Prahe sa konal parlamentný summit krajín V4, rozšírený aj o Ukrajinu. Slovensko podľa Petra Pellegriniho bude Ukrajine pomáhať v iných oblastiach, nie vojensky.

 Predsedovi NR SR Petrovi Pellegrinimu je ľúto, že Slovensko čelí kritike, lebo „si dovolí“ hovoriť o potrebe aspoň sa pokúsiť vyvolať mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom. Vyhlásil to po skončení parlamentného summitu krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Ukrajiny v Prahe. Dodal, že ak sa do fungovania V4 začnú vnášať rozpory v dôsledku iných pohľadov vlád na určité veci, je to začiatok jej konca, informuje pražská spravodajkyňa TASR.

 „Je mi trochu ľúto, že Slovensko je kritizované len za to, že – hoci veľmi intenzívne pomohlo vojensky od začiatku konfliktu a patrilo medzi prvé krajiny, ktoré pomohli vojenskou technikou a aj dnes všetkými možnými prostriedkami, ktoré má ešte k dispozícii, Ukrajine pomáha – si dovolíme hovoriť o tom, že by bolo potrebné aspoň sa pokúsiť vyvolať nejaké diplomatické riešenie tohto vojnového konfliktu,“ povedal Pellegrini.

Zdôraznil, že SR od začiatku stojí na strane Ukrajiny, ale po dvoch rokoch konfliktu je situácia v slepej uličke. Vyjadril obavu, že ak sa krajiny budú sústrediť len na vojenské riešenie konfliktu, o rok skonštatujú, že sa situácia výrazne nezmenila.

Šéf slovenského parlamentu hovoril aj o budúcnosti V4. Podľa jeho slov na rokovaní všetci politici potvrdili, že chcú na tejto úrovni spolupracovať naďalej. Ide podľa neho o špecifický región, ktorého hlas by mal v Európe zaznievať výraznejšie.

„Ak sa do fungovania V4 začínajú vnášať nejaké rozpory z titulu rôznych politických názorov alebo rozdielnych pohľadov jednotlivých vlád na špecifické veci, to je začiatok konca, a to sme tu predtým nikdy nemali,“ vyhlásil Pellegrini. V4 bola podľa neho založená a má slúžiť na zjednocovanie názorov tam, kde krajiny nachádzajú zhodu. Tam, kde ju nenachádzajú, si podľa jeho slov každá krajina môže prezentovať vlastný názor, ale nikdy to nesmie mať dôsledky na fungovanie celého konceptu.

Predstavitelia ukrajinského parlamentu podľa Pellegriniho nevyvodzovali žiadne dôsledky z výrokov slovenského premiéra Roberta Fica o tom, že v Kyjeve nie je vojna. Povedal to po rokovaní na parlamentnom summite Vyšehradskej štvorky (V4) a Ukrajiny v Prahe, informuje spravodajkyňa TASR.

„Nie sú takí malicherní, aby nejaké dve slová, ktoré človek použije v rýchlosti ako reakciu, možno nie úplne vhodne, aby z toho vyvodzovali nejaký dôsledok, vôbec nie. Naopak,“ povedal Pellegrini s tým, že predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk sa Slovensku poďakoval za doterajšiu pomoc a prístup vlády v tých oblastiach, na ktorých sa dohodli premiéri SR a Ukrajiny.

„Ja som pána predsedu informoval, že Slovensko vyčerpalo svoje vojenské možnosti, takže bude pokračovať v tých oblastiach, o ktorých sme hovorili dávno – demilitarizácia, resp. odmínovanie, aby som bol presný, humanitárna pomoc, technická pomoc, asistencia Ukrajine pri prístupových rokovaniach,“ uviedol predseda NR SR.

Doplnil, že pokračovať budú aj všetky komerčné dodávky a zvýšená produkcia munície na Slovensku pre Ukrajinu. „Myslím si, že to bolo veľmi priateľské a srdečné rokovanie,“ dodal Pellegrini.

Fico pred plánovaným stretnutím s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom v Užhorode koncom januára dostal na tlačovej konferencii otázku, či nechce ísť do Kyjeva a vidieť tam vojnu osobne. Odpovedal, že v Kyjeve vojna nie je a „je tam absolútne normálny život“. Vysvetlil, že ozbrojený konflikt je lokalizovaný na východe a juhovýchode Ukrajiny.

Dva formáty rokovaní

Zástupcov zákonodarných zborov privítala v Lichtenštajnskom paláci predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová a predseda Senátu Miloš Vystrčil. Slovensko na stretnutí zastupuje predseda NR SR Peter Pellergini, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

 Zástupcovia parlamentov sa zišli už v stredu na pracovnej večeri v sídle českého Senátu. Do hlavného mesta ČR na dvojdňové stretnutie pricestoval predseda poľského Sejmu Szymon Holownia, predsedníčka poľského Senátu Malgorzata Kidawová-Blońská, podpredseda Národného zhromaždenia Maďarska Csaba Hende a tiež predseda Najvyššej rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk. Pellegrini do Prahy priletel priamo z pracovnej návštevy Írska, preto na stredajšiu galavečeru zhruba hodinu meškal.

Štvrtkový summit je rozdelený do dvoch častí. Najskôr budú politici rokovať len vo formáte V4, a to o spolupráci krajín v oblasti ekonomickej, energetickej a migračnej politiky. Druhá časť summitu sa týka ruskej agresie na Ukrajine, preto sa uskutoční v rozšírenom formáte aj s jej zástupcami.

Hosťujúca ČR prizvala Stefančuka podľa vyjadrenia českého parlamentu „s ohľadom na mimoriadne geopolitické dianie“. Šéfka snemovne dodala, že je podľa nej dôležité niektorým politikom pripomenúť, že agresiu na Ukrajine rozpútalo Rusko, ktorého režim je zodpovedný za smrť tisícov nevinných ľudí. Vystrčil pred summitom podotkol, že názory krajín na agresiu na Ukrajine sú rozdielne, ale politici sú tu preto, aby spolu komunikovali a hľadali riešenie.

V utorok sa v Prahe v rámci platformy V4 stretli predsedovia vlád. Podľa českého premiéra Petra Fialu sa zhodli na spolupráci v oblasti energetiky a poľnohospodárstva či boja s nelegálnou migráciou, ale rozdeľuje ich postoj k vojne na Ukrajine. Zatiaľ čo ČR a Poľsko chcú Kyjev naďalej podporovať aj vojensky, SR a Maďarsko to odmietajú. Fiala však ocenil zhodu politikov na tom, že ruská agresia na Ukrajine je porušením medzinárodného práva a že napadnutému štátu je potrebné pomáhať./agentury/

 X X X

 Lipšicova prokuratúra končí. Podľa odborníkov to nie je definitívne, Fico hovorí o splnení misie

Ostro sledovaná novela Trestného zákona narazila na Ústavný súd. Tridsaťsedemstranové rozhodnutie zverejnil po viac ako týždni, odkedy mu poslala novelu na posúdenie prezidentka Zuzana Čaputová a dve skupiny opozičných poslancov. Súd napadol novelu v celom rozsahu a pozastavil účinnosť v štyroch konkrétnych bodoch.

 Hoci by sa mohlo zdať, že vo vládnej koalícii, ktorá trestné zmeny predkladala, nastane smútok, predseda vlády a šéf Smeru Robert Fico vyhlásil, že dosiahli hlavný politický cieľ. Verdikt si vypočul na východnom Slovensku, kde výjazdovo rokovala vláda a Smer rozbehol veľkolepé oslavy k MDŽ. Hoci súd pozastavil účinnosť miernejších trestov či skrátenie premlčacích lehôt, Ficov kabinet sa netajil, že prioritou vlády bol v rámci novely najmä zánik Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na čele s Danielom Lipšicom.

„Vítam toto rozhodnutie, ja som bol obeťou tejto šikany, správne rozhodnutie. Ostatné veci nech prerokujú, treba byť trpezlivý. Ja som spokojný, ja som politicky dosiahol, čo som potreboval,“ vyhlásil na východe Slovenska premiér. Rozhodnutie súdu vôbec nepovažuje za porážku, spokojný je najmä s tým, že špeciálna prokuratúra, ktorú nazval „semenište zla“, prestane existovať. Podľa Fica sa tým naplnilo programové vyhlásenie vlády.

Zdôraznil, že reforma trestného práva bol až druhoradý cieľ. „Ak potrebuje čas, nech sa páči, pre mňa bola najpodstatnejšia vec naplnená,“ uzavrel. Premiér je tiež presvedčený, že ÚS validoval kritizované skrátené konanie na zrušenie ÚŠP. „Pekný deň, my ideme na Valaliky,“ ukončil tlačové vyhlásenie. Trestnú novelu schválili poslanci parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní ešte 8. februára.

Napriek nesúhlasu s jej obsahom ju podpísala aj hlava štátu. Urobila tak preto, aby Ústavnému súdu získala dostatok času na jej posúdenie. To sa aj podarilo. Tucet ústavných sudcov zverejnil svoje rozhodnutie už vo štvrtok tento týždeň. Na prijatie rozhodnutia potreboval väčšinu všetkých hlasov. Za súčasného stavu, teda dvanástich sudcov, to znamená, že rozhodnutiu muselo dať zelenú aspoň sedem sudcov. Súčasťou uznesenia sú dve odlišné stanoviská sudcov Petra Straku a Roberta Šorla.

 Rozhodnutie však neznamená, že by bola novela protiústavná, o tom ešte len na Ústavnom súde budú rozhodovať. Ústavní sudcovia tiež spresnili, že ich rozhodnutie nadobudne účinnosť až po zverejnení v zbierke zákonov. „Vyhláseniu tohto uznesenia ústavného súdu v zbierke zákonov bez zbytočného odkladu, najneskôr však do 15 dní od podania žiadosti o jeho vyhlásenie, tak v súčasnosti nebráni žiadna právna prekážka. Ministerstvo spravodlivosti je povinné postupovať tak, aby bolo uznesenie ústavného súdu o pozastavení účinnosti vyhlásené v zbierke zákonov v uvedenej lehote,“ konštatovali.

Ako rozhodol Ústavný súd?

Pozastavil účinnosť celej novely Trestného zákona – všetky znížené sadzby, skrátené premlčacie lehoty, nové hranice škody.

Pozastavil účinnosť dvoch bodov novely Trestného poriadku, a to v časti spätného otvárania dohôd o vine a treste, ako aj možnosti použiť v trestnom konaní nezákonný dôkaz len v prospech obvineného.

Pozastavil účinnosť jednej časti novely o trestnej zodpovednosti právnických osôb, a to v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou.

Nepozastavil účinnosť novely zákona o prokuratúre, ktorou sa ruší Úrad špeciálnej prokuratúry.

Čo napadla hlava štátu a opozícia?

Trestnú novelu napadla na Ústavnom súde nielen hlava štátu, ale aj dve skupiny opozičných poslancov. Ich námietky voči zmenám trestných kódexov boli v mnohom podobné. Ústavný súd rozhodol, že ich preto spojí do spoločného konania. V čom sa tiež zhodovali, bol návrh na pozastavenie účinnosti zákona ako celku.

Jedným z bodov, ktoré prezidentka napadla, bol samotný proces prijímania zákona, konkrétne išlo o skrátené legislatívne konanie, chýbajúcu diskusiu v parlamente, neprítomnosť vládnych poslancov v pléne aj skracovanie času rozpravy či absentujúcu odbornú debatu. Vo svojom návrhu tiež uviedla, že koaliční poslanci ani nevedeli, aké dosahy budú mať schvaľované zmeny, a vyjadrila sa, že novela sa javí ako „šitá na mieru osobám podozrivým a obvineným z vládnej koalície alebo z jej okolia“.

Ak by novela vstúpila do platnosti, podľa prezidentky by kombinácia zníženia trestných sadzieb, zvýšenia hraníc škody, zmien v podmienečných trestoch a premlčacích dobách oslabila práva poškodených.

Hlava štátu tiež napadla v podaní aj zánik ÚŠP. Upozornila, že jej zrušením sa viac ako tisíc živých vecí presunie na Generálnu prokuratúru SR a krajské prokuratúry. „Hroziace prieťahy v týchto dotknutých trestných konaniach porušujú právo jednak obvinených, ale aj poškodených na prejednanie veci bez zbytočných prieťahov,“ namietala prezidentka. V tomto bode však jej napadnutie nebolo úspešné. Hoci Ústavný súd pozastavil účinnosť novely, bodu o špeciálnej prokuratúre sa to netýka a v marci skončí.

Prezidentka v odôvodnení návrhu písala, že zo strany vlády hrozia možné obštrukcie s lehotami. „Vzhľadom na súvislosti a verejné výroky predstaviteľov vládnej koalície hrozí, že aj pri publikácii prípadného uznesenia Ústavného súdu o pozastavení účinnosti sa bude taktizovať s lehotami tak, aby bolo uverejnené v zbierke až po 15. marci 2024,“ uviedla. Navrhla preto, aby súd v uznesení určil, že pozastavenie účinnosti napadnutého zákona je platné dňom rozhodnutia Ústavného súdu a nie až jeho vyhlásením v Zbierke zákonov, ku ktorému môže dôjsť až po 15. marci.

Kľúčové otázky a odpovede k novele Trestného zákona

Vzhľadom na právnu neprehľadnosť týkajúcu sa uvedenia novely Trestného zákona do platnosti prináša denník Pravda možné scenáre a detaily vyplývajúce z uznesenia Ústavného súdu.

Čo teraz čaká Ústavný súd?

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave zdôraznil, že je nutné si uvedomiť, že v právnom štáte musia platiť pravidlá a musí byť rešpektovaná rozhodovacia činnosť jednotlivých, na to oprávnených orgánov. „Treba tiež zvýrazniť, že Ústavný súd v tomto prípade nerozhodol o protiústavnosti, len dočasne rozhodol o pozastavení účinnosti, aby získal viac času na rozhodovanie, ktoré môže trvať aj niekoľko rokov,“ upozornil Burda. Ústavný súd podľa neho urobil dve zásadné chyby a to, že pozastavil účinnosť celého článku I – teda priamo zmien v Trestnom zákone, teda aj tých ustanovení, ktoré nemali ako vzbudiť pochybnosť o svojej prípadnej protiústavnosti. „Druhá zásadná chyba spočíva v tom, že ešte v nedávnej minulosti Ústavný súd odmietal rozhodovať o zákonoch nepublikovaných v Zbierke zákonov SR a zrazu urobil obrat o stoosemdesiat stupňov, čím zásadným spôsobom vniesol do procesov neistotu,“ dodal.

Ako môže teraz postupovať vládna koalícia?

Vláda má podľa Burdu dve možnosti – počkať na výsledok procesu posudzovania ústavnosti na Ústavnom súde SR, alebo pripraviť rekodifikáciu, teda úplne nový Trestný zákon, tak ako má uvedené v programovom vyhlásení vlády. „Alebo oboje,“ podotkol.

Čo bude s Úradom špeciálnej prokuratúry?

V stredu 20. marca bude úrad rozpustený a jednotlivé prokuratúry prejdú pod Generálnu prokuratúru SR, následne do krajských a okresných štruktúr. Burda je presvedčený, že zaniknutie Úradu špeciálnej prokuratúry je pozitívnym krokom. Podľa neho sa teraz otvorí priestor na vyšetrenie podozrení z možných manipulácií trestných konaní. „Teda hlavný cieľ novely, návrat právneho štátu, podľa mojej mienky ostáva zachovaný. Z hľadiska nevyhnutnosti konečne zosúladiť trestné sadzby za majetkovú a ekonomickú kriminalitu s ostatnými štátmi Európskej únie, žiaľ, tento cieľ naplnený nebol.“

Kedy začne platiť novela Trestného zákona?

Platnosť mala nadobudnúť 15. marca, no novela stále nie je zverejnená v Zbierke zákonov a ÚS pozastavil jej prípadnú platnosť. No ÚS môže vo veci pokojne rozhodovať aj dva roky. Stalo sa tak napríklad vo februári 2021 pri podaní Smeru, keď tridsiatka poslancov upozornila, že časť Trestného zákona týkajúca sa povinného trestu prepadnutia majetku nebola podľa nich v rozpore s Ústavou SR. ÚS o neústavnosti rozhodol v októbri 2023.

Čo teraz môže spraviť koalícia pre to, aby novela trestných kódexov začala platiť?

Nateraz sa zdá, že koalícia dosiahla zrušením ÚŠP svoje a aj premiér Fico priznal, že ostatné veci v novele Trestného zákona nech ÚS prerokuje. „Ja som spokojný, ja som politicky dosiahol, čo som potreboval,“ podotkol. Podľa politológa Radoslava Štefančíka je však stále v hre možnosť obísť Ústavný súd. „Ak to vláda spraví, vrátime sa do obdobia, keď Slovensko prirovnávali k čiernej diere,“ ozrejmil. Právny chaos by mohol nastať, ak by sa ministerstvo spravodlivosti rozhodlo neuverejniť uznesenie ÚS v Zbierke zákonov. Ministerstvo má na jeho uverejnenie 15 dní, a tak by rozhodnutie ÚS začalo platiť skôr, ako by začala platiť novela zákona. „Očakávame, že bude rešpektovať toto rozhodnutie ÚS, uverejní ho včas tak, aby nebola vyvolaná ústavná kríza a neboli ohrozené základy fungovania tohto štátu,“ ozrejmil pre pravdu bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas (KDH).

Prekročil pri rozhodovaní Ústavný súd svoje kompetencie?

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák vysvetlil, že právnym základom kompetencie Ústavného súdu je totiž v tomto prípade priamo Ústava SR, ktorá obsahuje výslovné oprávnenie dočasne pozastaviť účinnosť zákona, ktorý je napadnutý v konaní o súlade právnych predpisov. „Táto kompetencia Ústavného súdu nie je v základnom zákone podmienená publikovaním napadnutého zákona v Zbierke zákonov. A preto Ústavný súd v žiadnom prípade nekonal v rozpore s jeho ústavným postavením a právomocami,“ vysvetlil Mazák.

Posúdenie dôvodnosti

Ústavný súd v rozhodnutí zdôraznil, že jeho právomoc pozastaviť účinnosť je upravená priamo v ústave. Takýto krok však podľa neho nemá slúžiť neúspešným aktérom legislatívneho procesu na odloženie účinnosti zákona, s ktorým nesúhlasia. „Ústavný súd pripomína, že pozastavenie účinnosti zákona (alebo jeho jednotlivých ustanovení) je vážnym zásahom do právomoci zákonodarcu, preto k nemu pristupuje výnimočne,“ uvádza.

Na čo tiež upozornil, je, že cyklické zmeny trestného práva môžu mať negatívny vplyv na pozíciu obvinených aj poškodených. V uznesení sa píše, že uplatnenie novely by mohlo ohroziť základné práva a slobody poškodených, ale aj niektorých stíhaných osôb.

Úpravy by podľa neho znamenali významne priaznivejšie trestanie pre páchateľov, ale, naopak, aj sprísnenie trestov v niektorých skutkových podstatách. Zásadné zníženie premlčacích dôb by podľa rozhodnutia zasiahlo prebiehajúce trestné stíhania, ktoré by museli byť zastavené bez ohľadu na to, v ktorom štádiu sa nachádzajú. Zaujímavé tiež je konštatovanie, že nepozastavenie účinnosti napadnutej novely by mohlo znamenať až tri rôzne právne úpravy v krátkom časovom úseku.

Minister spravodlivosti Boris Susko k rozhodnutiu Ústavného súdu

Čo prekážalo na rozhodnutí dvojici sudcov Strakovi a Šorlovi? Straka vo svojom odlišnom stanovisku uviedol, že kým Ústavný súd rozhodol o pozastavení účinnosti novely ako celku, on sa prikláňal k čiastkovému pozastaveniu. Uprednostnil by, keby súd venoval novele viac času a posudzoval ju cez konkrétne skutkové podstaty a výpočty. Časová tieseň podľa neho nemala zohrať úlohu pri rozhodovaní.

Za primerané preto nepovažoval napríklad pozastavenie účinnosti pri trestných činoch, ako sú neoprávnené používanie auta, nepovolená prevádzka lotérií či porušovanie autorského práva. Straka poukázal aj na to, že rozhodnutie prinieslo aj niekoľko paradoxov. Došlo totiž k pozastaveniu paragrafov, ktoré mali upraviť drogovú trestnú politiku. Podotkol, že na Slovensku je už dlhodobo spoločenská požiadavka na zmeny trestov za drogy a ešte v minulom volebnom období ju priniesol aj minister spravodlivosti Viliam Karas (KDH).

„Súčasne by som chcel poukázať aj na argument navrhovateľov o odstrašujúcom účinku trestov, pričom podľa môjho návrhu trest nemá v 21. storočí plniť primárne túto funkciu. Odstrašenie ostatných na príklade jedného je prístup, ktorý nie je v súlade s morálnym statusom konkrétneho jednotlivca a tvrdí, že na jednotlivcov platia len hrozby; navyše empirické fakty vyvrátili, že kriminalita sa odstrašujúcimi trestami znižuje, naopak, odstrašujúci účinok sankcií nemá na kriminalitu vplyv,“ uviedol v stanovisku.

Šorl zase nesúhlasí s pozastavením účinnosti dvoch bodov článku II zákona. Zhodnotil, že k pozastaveniu ich účinnosti mal súd pristúpiť rovnako ako k pozastaveniu len niektorých novelizačných bodov. „Je tomu tak preto, že množstvo, ba až väčšina novelizačných bodov Trestného zákona zjavne nie je v rozpore s ústavou,“ uviedol sudca v stanovisku. V rozhodnutí o návrhu sa mal podľa neho súd pokúsiť, hoc aj pod časovým tlakom, o rozlíšenie novelizačných bodov. V stanovisku tiež uznal, že nedostatky novely môžu byť výsledkom uponáhľaného legislatívneho procesu./agentury/

X X X

Macron vysvetlil: Výroky o vyslaní vojakov na Ukrajinu boli dobre premyslené

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok povedal, že všetky jeho výroky o vojne medzi Ukrajinou a Ruskom boli starostlivo premyslené. Reagoval tak na rozruch vyvolaný tým, že nevylúčil vyslanie západných vojakov do konfliktu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

 Macron v pondelok po konferencii európskych lídrov v Paríži vyhlásil, že „treba urobiť všetko potrebné“, aby sa zaistila porážka Ruska po napadnutí Ukrajiny. To však znepokojilo niekoľko európskych spojencov vrátane Nemecka.

„Toto sú dostatočne vážne veci: každé jedno slovo, ktoré o tejto veci hovorím, je zvážené, premyslené a cielené,“ povedal Macron novinárom. Francúzsky líder to odmietol ďalej komentovať.

Macron po konferencii európskych lídrov ešte vyhlásil, že aj keď „nie je zhoda“ na vyslaní západných pozemných vojakov na Ukrajinu, „nič sa nedá vylúčiť“.

Väčšina Macronových európskych spojencov následne oznámila, že nepošle vojakov na Ukrajinu, a francúzski predstavitelia tiež trvali na tom, že takéto vyslané sily by mali len úlohu podporovať operácie ako napríklad odmínovanie, a nie bojovať proti ruským silám.

Ruský prezident Vladimir Putin, evidentne v reakcii na Macrona, v prejave o stave Ruskej federácie povedal, že „aj my máme zbrane, ktoré môžu zasiahnuť ciele na ich území“. A varoval pred „skutočným“ nebezpečenstvom jadrovej vojny./agentury/

X X X

Do dôchodku v 58 rokoch? Nie všetko sa ale počíta do odpracovaných rokov. Tieto veci sa do úvahy neberú

Ktoré roky sa do tých odpracovaných rátajú? Na výšku penzie má vplyv viacero vecí. Ako sa počíta napríklad penzia, ak bol niekto viackrát na PN alebo je dlhodobo chorý a blíži sa mu odchod do dôchodku?

 Od minulého roka možno odísť do predčasného dôchodku aj po odpracovaní 40 rokov, stále platí aj možnosť požiadať o takúto penziu dva roky pred dosiahnutím riadneho dôchodkového veku. V praxi to znamená, že tento typ dôchodku možno poberať aj viac rokov, stále v zníženej sume oproti sume, ktorú by dôchodca dostával ako riadny starobný dôchodca.

Bude mať Slovensko armádu mladých dôchodcov? Čo všetko sa počíta do 40 odpracovaných rokov?

Čo sa počíta

Obdobím dôchodkového poistenia je doba štúdia po ukončení povinnej školskej dochádzky na učňovskej, strednej a vysokej škole. Doba štúdia sa hodnotí do 31. decembra 2003 a dokazuje sa učňovským listom, maturitným vysvedčením, vysokoškolským diplomom alebo potvrdením školy odkedy – dokedy štúdium trvalo.

Doba štúdia získaná po 31. decembri 2003 sa hodnotí len vtedy, ak bol poistenec dobrovoľne dôchodkovo poistený alebo si za toto obdobie poistenie doplatil.

Obdobím dôchodkového poistenia je aj štúdium na strednej a vysokej škole do 31. decembra 2003 a započítava sa pre výpočet sumy dôchodku. Každému, kto študoval na strednej škole do tohto času, sa štúdium na tejto škole započítava. Pozor však, ak chcete, aby vám štúdium bolo započítané, musíte predložiť doklady o štúdiu. Ak tak neurobíte, tieto roky započítané mať nebudete.

Od 1. januára 2004 štúdium na strednej a vysokej škole už nie je obdobím dôchodkového poistenia a pre výpočet sumy dôchodku sa teda nehodnotí. Študent si však môže po dovŕšení 16 rokov veku platiť dobrovoľné poistné a v takomto prípade sa štúdium pre výpočet dôchodku zhodnotí. Poistné za dobu štúdia je možné doplatiť aj dodatočne, napr. pri odchode do dôchodku.

Vplyv na výšku penzie

Na výšku penzie má vplyv viacero vecí. Ako sa počíta penzia, ak bol niekto viackrát na PN alebo je dlhodobo chorý a blíži sa mu odchod do dôchodku?

Suma starobného dôchodku závisí od počtu odpracovaných rokov a od vymeriavacích základov, ktoré zamestnanec dosiahol v zamestnaní. To znamená, že pre výpočet starobného dôchodku sa hodnotí od roku 1984 každý kalendárny rok s vymeriavacím základom až do roka pred rokom dovŕšenia dôchodkového veku.

Ak poistenec v takomto období je práceneschopný a poberá nemocenské dávky, tak má za toto obdobie nižší vymeriavací základ a následne je nižší aj osobný mzdový bod pre výpočet dôchodkovej dávky. Obdobie práceneschopnosti sa však do výšky dôchodku započítava.

Tomáš: Projekt na aktiváciu dlhodobo nezamestnaných spustíme od 1. apríla

poistenia je: obdobie povinného dôchodkového poistenia, obdobie dobrovoľného dôchodkového poistenia, obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby, ak toto obdobie policajt, profesionálny vojak a vojak prípravnej služby nezískali v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok a nebol im priznaný invalidný výsluhový dôchodok, invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok, obdobie poberania invalidného dôchodku po 31. decembri 2007 do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku, ak invalidný dôchodok priznala a vypláca Sociálna poisťovňa, obdobie, za ktoré bolo dodatočne zaplatené poistné na dôchodkové poistenie t. j. obdobie, kedy mala fyzická osoba prerušené poistenie, kedy bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo sa sústavne pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku, obdobie, ktoré bolo získané pred 1. januárom 2004 ako doba zamestnania a náhradná doba./agentury/

 X X X

 Náhla mozgová príhoda sa týka aj mladších ročníkov, pripomínajú lekári. Postihla i viaceré známe osobnosti – jej príznaky pritom viete rozoznať, len to musíte urobiť včas

 Viete ju spoznať? Ak nie, naučte sa to s nami. V týchto dňoch totiž obletela slovenskú verejnosť smutná správa o smrti len 47-ročnej obľúbenej logopedičky a tvári relácie Rapotáčik, ktorá učila deti správnej reči, pričom podľa dostupných informácií za tým stojí náhla mozgová príhoda. Odborníci potvrdzujú, že príznaky mozgovej príhody často ignorujeme.

Denník Nový Čas priniesol správu o tom, že za náhlym skonom sympatickej logopedičky PhDr. Lucie Palugyayovej, stojí práve náhla mozgová príhoda. Slovenskú verejnosť prekvapila táto nečakaná tragédia len 47-ročnej ženy, ktorá bola obľúbenou tvárou a moderátorkou relácie Rapotáčik na detskej stanici Jojko. Dočkala sa dokonca troch sérií, k poslednej si napísala scenár sama. Venovala sa práve oblasti vývinu reči u detí predškolského veku. Je tiež autorkou jednej z TOP 10 detských kníh roka 2019 na Slovensku. Viac sme písali tu:

Poďme si však priblížiť problém okolo náhlej cievnej mozgovej príhody. Podľa odborníkov a odborníčok na Slovensku sa môže objaviť náhle a mať rýchly postup, ale aj postupne, pričom vám o sebe „dá vedieť“ prechodnými príznakmi, ktoré nemožno ignorovať, pretože rozhoduje každá minúta.

Najmladší pacient s cievnou mozgovou príhodou mal u neurologičky 26 rokov

Na Slovensku sa cievna mozgová príhoda objavuje ročne u 17-tisíc ľudí, z roka na rok ich počet pritom stúpa. Neurologička Martina Chovancová pre Aktuality.sk uviedla, že za to môže niekoľko faktorov, vrátane starnutia populácie, ale aj zvyšovaním rizikových faktorov, ktoré môžu stáť za cievnymi mozgovými príhodami aj u mladšej populácie: obezita, fajčenie, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol, tuky v krvi, diabetes, málo fyzickej aktivity a pohybu, srdcovo-cievne ochorenia, nadmerná konzumácia alkoholu, nezdravá strava aj stres. No v neposlednom rade aj vrodené ochorenie.

Primárne sa objavuje u ľudí nad 60 rokov. „No už aj 20-, 30-, 40-roční ľudia majú bežne cievnu mozgovú príhodu,“ hovorí neurologička s tým, že jej najmladší pacient mal len 26 rokov.

Príznaky cievnej mozgovej príhody, ktoré neignorujte

Podľa neurologičky Chovancovej si príznaky mozgovej príhody môžete zapamätať podľa skratky FAST:

F – face – tvár: asymetria tváre, ktorú si všimnú aj deti (od 5 rokov), teda poklesnutý ústny kútik – vykrivenie úst, tŕpnutie na polovici tváre, dvojité videnie, problém s prehĺtaním, nedokážete sa usmiať

A – arm – horná končatina: neobratná ruka alebo celú polovica tela, zvyčajne len na jednej strane – neviete uchopiť veci do ruky, alebo neviete hýbať rukou, máte oslabenú nohu, pri predpažení oboch rúk je jedna poklesnutá, máte problém s koordináciou, závratmi, rovnováhou, tŕpne vám ruka

S – speech – reč: bľabotanie, hovoríte nezmysly, nedokážete rozprávať, nerozumiete reči

T – time – čas: často totiž rozhodujú minúty o tom, či človek prežije, alebo aká bude miera poškodenia mozgu a návratu do normálneho života

Jedným z myľných predpokladov je, že vždy pri cievnej mozgovej príhode cítite silné bolesti hlavy – nie je to tak. Áno – bolesti hlavy sú jedným z dôležitých príznakov, ale nie vždy sú prítomný – aj podľa Slovenskej kardiologickej spoločnosti, Slovenskej nadácie srdca či Únie pre zdravšie srdce. Prítomné sú najmä pri krvácavých príhodách spolu so stratou vedomia.

 Poznáme dva druhy náhlej cievnej mozgovej príhody (NCMP):

1) Ischemická cievna mozgová príhoda (príhoda z nedokrvenia) – sem patrí až 80 % zo všetkých náhlych cievnych mozgových príhod, kedy sa cieva upchá zrazeninou a nedokrvená časť mozgu odumiera, nemusí sa prejaviť silnými bolesťami hlavy, ale práve poruchou funkcie (vyššie spomínané pokles kútika, vypadávanie vecí z rúk)

2) Hemoragická cievna mozgová príhoda (spôsobená krvácaním) – sem patrí zvyšných cca 20 %, keď praskne cieva v mozgu a vznikne krvácanie do mozgu – môže sa objaviť, ak napr. zanedbávate preventívky a máte neriešený vysoký krvný tlak, najtenšie cievky v mozgu môžu prasknúť

Pozor na konšpirácie a dezinformácie – bránia záchrane pacientov

Ešte jednu menšiu pripomienku: aj podľa neurologičky Chovancovej často bránili výkonu svojho povolania, teda liečbe a pomoci pacientom a pacientkám napr. počas pandémie COVID-u 19 dezinformácie. „Keď bola éra očkovania (proti Covidu-19), zaznamenali sme veľmi veľa ľudí, ktorí si mysleli, že rôzne príznaky majú z toho. Raz sme mali pacienta, ktorý nechcel látku na rozriedenie krvi – bál sa, či náhodou nebola vyrobená ľuďmi, ktorí boli očkovaní. Odmietal od nás všetky infúzie a všetky prípravky,“ potvrdila s tým, že pacient napokon z oddelenia odišiel na reverz.

Faktom však je, že podľa zdravotných poisťovní (Union) stúpol počet mladších ročníkov – ľudí, ktorí práve po prekonaní Covid-19 utrpeli náhlu cievnu mozgovú príhodu.

Akú liečbu dostanete na pohotovosti?

Práve včasná liečba je dôležitá nielen pri záchrane životov, ale aj návrate postihnutého človeka do života bez následkov. Najväčšiu šancu na záchranu poškodeného mozgového tkaniva majú pacienti a pacientky vtedy, keď sú liečení do 3 hodín od vzniku mozgovej príhody. Po 6 – 12 hodinách môže byť totiž tkanivo čiastočne alebo úplne a trvalo poškodené a liečia sa už len sprievodné komplikácie.

Na pohotovosti sa napríklad podľa Chovancovej podávajú látky na rozpustenie zrazeniny, následne je človek sledovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti – ako sa napr. ischémia vyvíja, ako mozog reaguje. Následne sa začína s aktívnou rehabilitáciou (aj napr. logopédiou, ak je zasiahnutá reč). Zrazeninu však môžu vybrať lekári a lekárky katétrom, čím sa spriechodní mozog, dokrví a vyživuje.

Ak teda spozorujete akékoľvek príznaky a funkčné poruchy NCMP, neváhajte a choďte na pohotovosť alebo volajte tel. čísla 112 a 155.

Známi ľudia, ktorí zomreli na náhlu cievnu mozgovú príhodu u nás aj v zahraničí

Slovensko (vrátane známych, ktorí NCMP prekonali)

Tomáš Juríček – televízny moderátor dostal NCMP len vo veku 24 rokov, podľa jeho slov to začalo tŕpnutím v ľavej nohe, ktorú si zrazu necítil, postupne aj časť ľavej polovice tela, dôsledky cíti dodnes – ako mu príhoda zmenila život, sme písali v článku tu:

Boris Pršo – televízny redaktor v roku 2017 prekonal NCMP vo veku 33 rokov, skolaboval a skončil v umelom spánku, po troch operáciách sa venoval rehabilitácii, podľa vlastných slov ho mŕtvica naučila spomaliť

Barbara Haščáková (43) – speváčka z kapely Maduar, neskôr MC Erik – november 2023, viac sme informovali tu v článku:

Richard Hympán (46) – v roku 2017 zomrel krátko po NCMP na ARO v prešovskej nemocnici, viedol združenie Prešovský amfík, spoluorganizoval Dobrý festival

Leopold Haverl (79) – v roku 2016 po prepustení z nemocnice sa mu NCMP stala osudná

Jozef Sabol (71) – akademický maliar, zomrel po NCMP v roku 2007

Ľubo Gregor (73) – hospitalizovaný po rozsiahlom infarkte a následne prekonal náhlu cievnu mozgovú príhodu, postupne sa mu zdravie zhoršovalo, zomrel v roku 2016

Soňa Valentová (76) – po prekonaní NCMP v roku 2016 mala zasiahnutú polovicu tela, na divadelné dosky sa nevrátila, zomrela v decembri 2022

Rudolf Fiby (68) – kľúčová postava Sviečkovej manifestácie a zmien v Československu, kňa zo Spoločenstva Fatima prekonal NCMP v roku 2012, odvtedy bol hospitalizovaný na geriatrii v Košiciach, zomrel v 2014

 Svet

Herci: Luke Perry (†52, viac sme o smrti informovali nižšie v článku), Cary Grant (†82), Bill Paxton (†61)

Herečky: Debbie Reynolds (†84), Della Reese (†86), Grace Kelly (†52 – NCMP ju zasiahla počas riadenia auta, zomrela na následky nehody)

Exprezidenti: Franklin Roosevelt (†63), Richard Nixon (†81, zomrel 4 dni po NCMP), Gerald Ford (†93, NCMP prežil vo veku 87 rokov)

Režisér: John Singleton (†51 rokov, písalo sa, že po mozgovej príhode upadol do kómy, zomrel po 11 dňoch)

Politik: Winston Churchill (†90, zomrel 12 dní po NCMP, už predtým prežil niekoľko miernych vo veku 77 trokov, jednu vážnu NCMP o 2 roky neskôr, kedy ostal čiastočne paralyzovaný)

Britská princezná Margaret (†71), grófka zo Snowdonu, mladšia sestra kráľovnej Alžbety II. bola väčšinu svojho dospelého života ťažká fajčiarka, prežila niekoľko cievnych mozgových príhod medzi rokmi 1998 – 2001, štvrtá ju v roku 2002 stála život

Herečka Emilia Clarke – poznáte ju ako hviezdu seriálu Hra o tróny, kde si zahrala Daenerys Targaryen – tiež prežila dve mozgové príhody

A čo prevencia? Záleží aj od vaskulárneho zdravia

Vyššie spomínané rizikové faktory vzniku NCMP napovedajú, čo je dôležité nezanedbať v rámci prevencie. Pretože práve prevencia je najúčinnejším liekom, najlepším, najlacnejším a najmenej bolestivým. Aby sme si to zhrnuli, v rámci prevencie je najlepšie:

vzdať sa fajčenia a nadmernej konzumácie alkoholu

dbať na zdravú životosprávu a zdravý životný štýl

starať sa o zníženie vysokého cholesterolu a vysokého krvného tlaku – liečiť, nezanedbávať (inak sa poškodia steny artérií)

dbať na pravidelnú fyzickú aktivitu (pozor na hrúbku pásu) – netreba bolestivo, náročne cvičiť, stačí pravidelné prechádzky aspoň 30 minút denne – deťom pridajte športovú aktivitu

Dôležitý je tiež vaskulárny vek. Jeho význam priblížila aj primárka ambulantného oddelenia NÚSCH ivana Šóošová: „Vaskulárny vek je termín, ktorý sa používa na opis stavu a zdravia ciev organizmu. Skutočný vek ciev môže byť odlišný od biologického veku v závislosti od životného štýlu, stravy, genetiky a pridružených ochorení.“ Aj ten možno ovplyvni práve správnou životosprávou, nefajčením a udržiavaním sa v dobrej kondícii, aktuality.sk

X X X

Kubánska vláda požiadala potravinový program OSN o pomoc kvôli nedostatku potravín

Na ostrove chýbajú lieky, palivá aj sušené mlieko pre deti.

Kubánska vláda po prvýkrát požiadala potravinový program OSN o pomoc, keďže sa stále zhoršuje nedostatok potravín na tomto karibskom ostrove. TASR informáciu prevzala zo štvrtkovej správy stanice BBC News.

Svetový potravinový program (WFP) so sídlom v Ríme uviedol, že od kubánskej vlády dostal oficiálnu žiadosť o poskytnutie sušeného mlieka pre deti do sedem rokov. Svedčí to o vážnosti hospodárskej krízy na ostrove, kde okrem nedostatku mlieka chýbajú aj palivá a lieky. Od piatku tam tiež päťnásobne stúpne oficiálna cena dostupných palív.

WFP pre španielsku tlačovú agentúru EFE potvrdil, že kubánska vláda požiadala, aby „pokračoval v mesačných dodávkach jedného kilogramu (sušeného) mlieka pre dievčatá a chlapcov do sedem rokov v celej krajine“.

Cena sušeného mlieka a ďalších základných potravín je Kubáncom poskytované za dotovanú cenu prostredníctvom prídelových lístkov, ale pre hospodárske problémy na Kube sa dodávky oneskorujú a je ich nedostatok.

Prídelový systém prvýkrát zaviedol kubánsky vodca Fidel Castro v roku 1962 po zavedení sankcií Spojených štátov, čo spôsobilo nedostatok potravín. Zo zúfalého stavu svojho hospodárstva kubánska vláda naďalej obviňuje sankcie USA. Podľa kritikov však súčasnú krízu, najhoršiu za uplynulé tri desaťročia, spôsobilo zlé hospodárenie Havany.

Podpredseda kubánskej vlády Jorge Luis Tapia Fonseca minulý rok pripustil, že sa nedarí dosahovať sebestačnosť krajiny a obvinil pracujúcich, že im podľa neho chýba „kultúra produktivity“. „Na výrobu potravín je potrebná práca. Všetci očakávame, že nám potraviny budú iba posielať, ale pritom nerobíme nič pre ich výrobu,“ vyhlásil vlani v júli, aktuality.sk

X X X

Kľúčové argumenty Ústavného súdu: Museli sme zasiahnuť. Hrozil chaos a porušovanie ľudských práv

Ústavný súd vysvetľuje, prečo konal, hoci novela ešte nebola zverejnená v Zbierke zákonov. Od ministra spravodlivosti Borisa Suska očakáva, že rozhodnutie zverejní včas a novela nebude účinná ani deň.

Ústavný súd prijal spojené návrhy prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných poslancov na ďalšie konanie v celom rozsahu a bude tak skúmať súlad celej veľkej vládnej novely trestného práva s ústavou. Pozastavil však len účinnosť časti vládnej novely – konkrétne celú zmenu Trestného zákona, kde sa riešilo zmierňovanie trestov a skracovanie premlčacích lehôt. A tiež dve ustanovenia, ktoré novelizovali Trestný poriadok – v tomto prípade spätné preskúmavanie aj už právoplatných, súdom schválených dohôd o vine a treste a možnosť využiť nezákonne získaný dôkaz v prospech obvineného. Ústavný súd od ministerstva spravodlivosti očakáva, že si splní povinnosť a zabezpečí zverejnenie jeho rozhodnutia v zbierke včas.

„Ak bude toto uznesenie vyhlásené v Zbierke zákonov najneskôr 15. marca 2024, časti napadnutého zákona pokryté jeho výrokom nenadobudnú účinnosť. Nadobudnutie ich platnosti tým nie je dotknuté.“

Prečo rozhodli skôr, ako novela vyšla v zbierke

Plénum rozhodlo netradične v čase, keď novela Trestného zákona ešte nebola zverejnená v Zbierke zákonov. Ústavný súd zdôraznil, že jeho právomoc pozastaviť účinnosť napadnutého právneho predpisu je upravená priamo v texte ústavy a má ústavnú právnu silu.

Dôvodom, prečo sa tak ústavodarca rozhodol, je skutočnosť, že pozastavenie účinnosti do istej miery konkuruje zákonodarnej právomoci Národnej rady. Uvedomujúc si túto skutočnosť, Ústavný súd štandardne uvádza, že pozastavenie účinnosti zákona je vážnym zásahom do právomoci zákonodarného orgánu, a preto k nemu pristupuje veľmi obozretne a len výnimočne.

Z ústavnej právnej sily tohto inštitútu však zároveň vyplýva, že právo pozastaviť účinnosť je autonómnou a priamou ústavnou právomocou Ústavného súdu, ktorej výkon nesmie byť obmedzovaný, a to ani podústavnou právnou úpravou alebo jej interpretáciou, či aplikáciou v špecifických prípadoch. Dvaja sudcovia pripojili k rozhodnutiu pléna odlišné stanoviská. Ústavný súd mal podľa nich aj v prípade Trestného zákona pozastaviť účinnosť len konkrétnych ustanovení a nie celej časti novely, ktorá rieši Trestný zákon.

Súd očakáva, že jeho rozhodnutie zverejnia včas

Ústavný súd vo svojom rozhodnutí aj priamo uvádza, že ministerstvo spravodlivosti musí podľa ústavy včasne zverejniť jeho rozhodnutie v Zbierke zákonov, odvoláva sa pritom na úvodné ustanovenia ústavy Slovenskej republiky. „V zmysle (…) ústavy vyplýva ministerstvu spravodlivosti (…) a osobitne ministrovi spravodlivosti ústavná povinnosť zabezpečiť zverejnenie rozhodnutia Ústavného súdu tak, aby nedochádzalo k mareniu výkonu jeho právomoci pri ochrane ústavnosti,“ uvádza súd vo svojom rozhodnutí.

Súd priamo reaguje aj na fakt, že prípadné zverejnenie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov prakticky súčasne s jeho účinnosťou sa stalo akýmsi pravidlom, a tak nezostáva dostatočný priestor na posúdenie a rozhodnutie o nových zákonoch. „Z tohto výnimočného pravidla sa stala všeobecná prax, častokrát bez toho, aby boli podmienky na jeho uplatnenie v dôvodovej správe konkretizované, čo je dôsledkom upadajúcej legislatívnej kultúry,“ píše sa v odôvodnení rozhodnutia súdu.

Práve aj z tohto dôvodu súd argumentuje, prečo bol oprávnený rozhodnúť o pozastavení účinnosti novely zákona ešte pred tým, ako vyšla v Zbierke zákonov.

O rovnováhe

Ústavný súd tiež vysvetľuje, že sa snažil zachovať rovnováhu medzi požiadavkou účinného a neodkladného opatrenia v prospech ochrany základných práv a slobôd pred negatívnymi dôsledkami účinnosti právneho predpisu, ktorého ústavnosť je sporná na jednej strane a hodnotou právnej istoty a požiadavkou rešpektovania zákonodarnej moci na strane druhej.

Pripomína, že podľa článku 125 ods. 2 ústavy sa oprávnenie Ústavného súdu rozhodnúť o pozastavení účinnosti právneho predpisu viaže na existenciu jedného z troch alternatívnych predpokladov:

(i) ohrozenie základných práv a slobôd,

(ii) hrozba značnej hospodárskej škody alebo

(iii) iný vážny nenapraviteľný následok.

A to za predpokladu takých dôvodov, ktoré zakladajú záver o reálnom, bezprostrednom, konkrétnom a dostatočne intenzívnom ohrození ústavným poriadkom chránených záujmov. Ústavný súd pritom súhlasí s tézou, že pozastavenie účinnosti nemá slúžiť neúspešným aktérom z legislatívneho procesu na odklad účinnosti zákona, s ktorým nesúhlasia.

Prečo pozastavili účinnosť Trestného zákona

Uplatnenie napadnutej novely by podľa Ústavného súdu mohlo ohroziť základné práva a slobody poškodených, ale aj niektorých stíhaných osôb. Nepozastavenie účinnosti napadnutej novely by mohlo znamenať až tri rôzne právne úpravy v krátkom časovom úseku.

V zložitosti aplikácie trestného práva, kde je dôkladne potrebné skúmať časové súvislosti aplikácie Trestného zákona vrátane súbehov trestných činov, by znamenalo nielen ohrozenie ľudských práv, ale ak vnímame stabilitu trestného práva a funkčnosť trestnej justície ako samostatnú hodnotu hodnú ochrany, tak hrozí aj iný vážny nenapraviteľný následok spočívajúci v ohrození tejto hodnoty.

Ústavný súd pripomína, že trestné právo chráni pre spoločnosť najcennejšie hodnoty a práve pre cennosť týchto hodnôt reaguje trestami, ktoré sú v rámci právneho poriadku najintenzívnejšími zásahmi do právneho postavenia jednotlivcov.

Štát považuje niektoré konania za natoľko nebezpečné, že reakciu na ne nenecháva na poškodených, ale sám ich vyšetruje a trestá. Ústavný súd už v tejto súvislosti uviedol, že Trestný zákon zaisťuje ochranu pred konaním, ktoré útočí proti najdôležitejším hodnotám našej spoločnosti a v prípadoch konaní tak spoločensky nebezpečných, že v nich nepostačuje uplatnenie zodpovednosti prostredníctvom prostriedkov iných právnych odvetví.

Pasivita štátu pri ochrane elementárnych hodnôt pred činmi nebezpečnými pre spoločnosť by následne mohla viesť k svojvôli či svojpomoci občanov a k chaosu, preto je legitimita trestnoprávnych zásahov štátu v takýchto prípadoch plne opodstatnená. Ústavný súd pripomína, že jeho povinnosťou je aj ochrana spoločnosti pred dôsledkami trestnej činnosti a pred jej páchateľmi.

Dôsledky novely Trestného zákona

Napadnutá novela Trestného zákona je komplexná a obsahuje podstatnú úpravu viacerých inštitútov (zásadné skrátenie premlčacích dôb, výraznú zmenu v odstupňovaní zákonných znakov týkajúcich sa spôsobenej škody, rozsahu skutku či získaného prospechu, podstatné zmeny v pravidlách ukladania trestov v prospech trestov nespojených s odňatím slobody, skutkové podstaty v prípadoch drogových trestných činov atď.).

Účinky týchto úprav znamenajú významne priaznivejšie trestanie pre páchateľov, ale, naopak, aj sprísnenie trestov v niektorých skutkových podstatách. Dôležité je uviesť, že vzájomné pôsobenie zmien zavedených napadnutým zákonom povedie k zásadným zmenám v systéme vyvodzovania trestnej zodpovednosti a ukladania trestov.

Zmeny v trestných sadzbách spôsobia preradenie trestných činov z kategórie zločinov na prečiny a z kategórie obzvlášť závažných zločinov na zločiny, čo nepochybne vyvolá signifikantné dôsledky prejavujúce sa aj v procesnej rovine. Zásadné zníženie premlčacích dôb zasiahne prebiehajúce trestné stíhania, ktoré budú musieť byť z tohto dôvodu zastavené bez ohľadu na to, v ktorom štádiu sa nachádzajú. V súlade s pozastavením účinnosti zmeny trestného zákona plénum pozastavilo aj účinnosť novely zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb.

Prečo končí Úrad špeciálnej prokuratúry

Podľa názoru sudcov Ústavného súdu zmeny v trestnom poriadku (medzi ktorými je najmä rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry) nezasahujú do základných práv a slobôd, nakoľko kompetencie prechádzajú na iné orgány (generálna prokuratúra a krajské prokuratúry).

Je tak podľa súdu zachovaný zákonný postup predovšetkým v prípade trestných konaní. Súčasne súd uviedol, že ak by nastali pri prechode prípadov a nových právomocí na prokuratúry, musia sa s tým vysporiadať príslušné orgány, teda najmä generálna prokuratúra. Úrad špeciálnej prokuratúry zanikne k 20. marcu 2024. V praxi to teda znamená, že prokurátori prejdú na generálnu prokuratúru a ich prípady sa rozdelia na krajské prokuratúry.

Ako rozhodli o Trestnom poriadku

Okrem kompletného pozastavenia všetkých zmien v Trestnom zákone, Ústavný súd pozastavil platnosť aj dvoch ustanovení v Trestnom poriadku. Prvým z nich je zmena, podľa ktorej by orgány činné v trestnom konaní alebo súd mohli v prospech obvineného pripustiť dôkaz, ktorý bol získaný protizákonne. Podľa Ústavného súdu ide o tak závažnú zmenu, kedy by bol pripustený „významný protiprávny prvok na účel trestného procesu“ natoľko závažný a mohol by mať výrazné následky, že o pred uplatnením tejto zmeny chce o nej najprv súd rozhodnúť.

Druhým problematickým bodom v zmenách v Trestnom poriadku je podľa ÚS možnosť spätne preskúmať aj už právoplatné, súdom schválené dohody o vine a treste. Takéto dohody už majú v rukách napríklad Bernard Slobodník, Daniel Čech či František Imrecze. Ústavný súd vidí problém v retrospektívnosti tohto ustanovenia – teda, že táto zmena mala platiť aj na dohody uzavreté do 15. marca 2024.

„Zásah do trestných konaní právoplatne ukončených schválením dohôd o vine a treste narúša právnu istotu o právoplatne uzavretých hmotnoprávnych otázkach viny a trestu a nesie so sebou potenciál prísnejšieho trestného postihu,“ konštatuje súd vo svojom rozhodnutí.

Reakcia paláca

„Rozhodnutie Ústavného súdu SR je dobrou správou pre demokraciu a právny štát na Slovensku. Systém bŕzd a protiváh zafungoval, a to je asi najdôležitejší odkaz všetkým občanom Slovenska. Samozrejme, treba pripomenúť, že ide rozhodnutie o pozastavení účinnosti niektorých častí novely a nie o meritórne rozhodnutie Ústavného súdu. Je však dobrou správou pre poškodených trestnou činnosťou, lebo nateraz nebudú negatívne dotknuté ich práva domôcť sa odškodnenia a spravodlivosti. Je to zároveň aj potrebný odkaz našim zahraničným partnerom, že financie európskych daňových poplatníkov zostávajú na Slovensku primerane chránené. Znamená to však aj náročnú úlohu pre generálneho prokuratúra, aby po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry zabezpečil plynulý prechod prokurátorov a presun spisov na nové pôsobiská bez toho, aby prišlo k prieťahom v konaniach. Rýchle rozhodnutie o pozastavení účinnosti novely svedčí o tom, že zásah do ústavou garantovaných práv občanov touto novelou by mohol byť natoľko závažný, že ústavní sudcovia považovali za dôležité preskúmať ho ešte predtým, akoby novela nadobudla účinnosť.“

Na Ústavný súd dnes reagoval aj predseda vlády Robert Fico. „Ja som spokojný. Ako predseda vlády a predseda strany Smer konštatujem, že sme dosiahli vážny politický cieľ. Zrušili sme Úrad špeciálnej prokuratúry,“ hovorí premiér Fico. Je zvedavý na vysvetlenie súdu, prečo prelomil vlastnú judikatúru, keď sa rozhodol pozastaviť účinnosť zákona ešte pred tým, ako bol zverejnený a podpísaný, aktuality.sk

X X X

Ministerka Šimkovičová letela do Abú Zabí v biznis triede. Letenka stála päťtisíc eur, boli aj lacnejšie

 Ministerku v luxusnej kabíne sprevádzal aj generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k tomuto prémiovému článku na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Cesta ministerky kultúry do Spojených arabských emirátov na konferenciu UNESCO v čase, keď ju chcela odvolávať opozícia, je zrejme najznámejšou aktivitou Martiny Šimkovičovej (SNS) od začiatku jej pôsobenia vo vláde. Šimkovičová podľa vlastných slov letela na podujatie štandardným leteckým spojom. „Išla som bežnou linkou,“ citoval ju portál noviny.sk.

Podľa našich zistení sa tam dopravila na palube leteckej spoločnosti Etihad a miesto mala v biznis triede, pričom jej letenka stála 4900 eur. Ministerstvo kultúry nám informáciu sprístupnilo na základe žiadosti, podanej podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Podľa zdrojov Aktuality.sk cestovala Martina Šimkovičová na konferenciu spôsobom, ako je to na slovenských ministerstvách dlhodobým zvykom. Ak ministri či štátni tajomníci neletia vládnym špeciálom, ale využijú komerčnú linku, bežne cestujú v luxusnejšej a pohodlnejšej biznis triede.

Letel aj Machala a tretia osoba

Okrem Šimkovičovej si však tento komfort užíval aj generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala. Na objednávkovom formulári sa nachádza aj tretia letenka, tá je však do ekonomickej triedy. Meno osoby, pre ktorú túto tretiu letenku kupovali, ministerstvo začiernilo. Mohla by to byť asistentka ministerky, ktorá s ňou bola na konferencii a objavila sa na zverejnených záberoch. Letenka v ekonomickej triede stála daňových poplatníkov niečo vyše tisíc eur. Rezort tak dokopy za letenky na Blízky východ zaplatil takmer 11-tisíc eur.

 Mohli letieť aj lacnejšie

Pomerne vysoká cena za letenky sa dala zredukovať, odhaduje Patrik Vas zo spoločnosti Pelicantravel.com, ktorá prevádzkuje známy portál na vyhľadávanie leteniek. „Náklad na letenky by sa dal znížiť minimálne o polovicu, ak by boli štátni pracovníci ochotní letieť s prestupom. Leteckú spoločnosť rovnakej kategórie, Turkish Airlines, bežne našim klientom kupujeme pod dvetisíc eur v biznis triede do Spojených arabských emirátov, a s krátkym tranzitom v Istanbule,“ vysvetlil.

Vyššia cena letenky spoločnosti Etihad je podľa Vasa spôsobená práve tým, že v danej triede ide o jedinú priamu linku medzi Abú Zabí a Viedňou. „Okrem lowcostového Wizz Airu lieta do Abú Zabí bez prestupu jediná tradičná aerolínia – a tou je práve Etihad Airways, a preto sú ceny na tejto linke a v biznis kabíne často vyššie ako do destinácií s prestupom.“

Ministerstvo letenky objednávalo približne mesiac pred samotnou cestou. S približne rovnakým odstupom jedného mesiaca sme vyhľadali letenky v biznis triede aj prostredníctvom vyhľadávača Google Flights. Pri letoch z Viedne nám vyhľadávač ponúkol najnižšiu cenu 1600 eur, a to na let so spoločnosťou EgyptAir s prestupom v Káhire.

 Cenu mohlo ministerstvo znížiť ešte výraznejšie, ak by namiesto Viedne použilo letisko v Budapešti. Najnižšia cena, ktorú nám tu vyhľadávač leteniek poskytol, bola 945 eur (opäť so spoločnosťou EgyptAir). Aj ponuky spoločností Air France a Turkish Airlines z tejto destinácie za 1700, respektíve 1800 eur boli stále výhodnejšie ako lety z Viedne.

 Aký luxus Šimkovičová s Machalom v biznis triede Etihad Airways mohli zažiť? „Každý cestujúci má vlastnú kajutu, v rámci ktorej si vie vytvoriť kompletne rovnú posteľ a priamy prístup k uličke. Etihad Airways má na palube Armani stolovanie a aktuálne biznis komfortné balíčky od prémiovej značky na prírodnú kozmetiku Acqua di Parma,“ uviedol Patrik Vas z Pelicantravel.com.

Bola tam dlhšie, ako trvala konferencia

Opozícia spočiatku kritizovala cestu ministerky Šimkovičovej do Abú Zabí pre dĺžku jej pobytu. Hnutie Slovensko (predtým OĽaNO) sa pýtalo, prečo jej pracovná cesta trvala až šesť dní, keď konferencia UNESCO, pre ktorú tam cestovala, trvala len dva a pol dňa. Po návrate na Slovensko sa Šimkovičová bránila, že v Abú Zabí strávila len štyri dni. „Boli sme tam štyri dni čistého času. V sobotu sme v skorých ranných hodinách pristáli vo Viedni,“ reagovala ministerka.

Počas konferencie sa snažil ministerku konfrontovať s otázkami hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky. Zastihol ju pri aute, do ktorého práve nasadla, a kládol jej otázky cez otvorené dvere. Šimkovičová označila incident za šikanu a uviedla, že sa stala obeťou „nenávistných a nehoráznych praktík“.

Bystriansky v rozhovore pre Aktuality.sk tiež uviedol, že ministerka sa na konferencii zúčastnila len na jednej panelovej diskusii, kde mala štvorminútový príhovor, a na jednom zdvorilostnom stretnutí s ministrom kultúry Spojených arabských emirátov, aktuality.sk

X X X

 Matovičovci vyzývajú Huliaka, aby sa vzdal mandátu poslanca pre slová o zastrelení hovorcu hnutia

Hnutie Slovensko vyzýva poslanca Národnej rady (NR) SR Rudolfa Huliaka (zvolený na kandidátke SNS) na vzdanie sa poslaneckého mandátu. Rovnako by sa podľa politického subjektu mal okamžite ospravedlniť a odovzdať zbrojný preukaz a zbrane.

 Hnutie Slovensko takto reaguje na Huliakove slová o tom, že jeho hovorca Matúš Bystriansky by mal byť „bez mihnutia oka zastrelený“.

 Huliak sa vyjadroval pre médium E-report na margo zahraničnej cesty ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) v Abú Dhabi. Konštatoval, že Bystriansky sa jej prakticky votrel do limuzíny a dodal, že ho zarazila činnosť ochrankárov.

„Takýto človek by mal byť bez mihnutia oka zastrelený,“ vyjadril sa poslanec s tým, že hovorca hnutia Slovensko „doslova a dopísmena riskoval, že ho niekto odstrelí z ochrany ústavných činiteľov“. Matovičovci Huliakove slová rázne odsudzujú.

Samotný Bystriansky označil za smutné, že niekto, kto dokáže čosi takéto vypustiť z úst, disponuje zákonodarnou mocou. „Ešte horšie je, že je držiteľom zbrojného preukazu a môže vlastniť a používať strelné zbrane. Dôkazom toho, že sa od slov ku skutkom dá prejsť veľmi rýchlo, je nedávny prípad masakru na univerzite v Prahe,“ vraví hovorca hnutia Slovensko. Bystriansky je tiež toho názoru, že Huliakove slová by mali posúdiť orgány činné v trestnom konaní.

„Toto sú presne tí ‚hrdinovia‘. Správajú sa k verejným financiám ako prasce pri hrante a keď si niekto dovolí ich s mrhaním konfrontovať, tak podľa nich ho treba zastreliť, aby sa už zbytočne nepýtal,“ vraví predseda hnutia Slovensko Igor Matovič. Bystrianskeho označil za mladého a čestného človeka, ktorý len chce, aby politickí predstavitelia nerozkrádali spoločné zdroje. „Takýto primitívny prístup od sluhov mafie si určite nezaslúži,“ uzavrel Matovič.

 Slováci, ktorí podľa vyjadrenia ministerstva kultúry šikanovali ministerku Martinu Šimkovičovú na jej pracovnej ceste v Abu Dhabi, boli hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky a jeho kameraman.

Hnutie Igora Matoviča sa rozhodlo sledovať pracovnú cestu ministerky, pretože sa mu zdalo podozrivé, prečo by mala zahraničná pracovná cesta v luxusnej dovolenkovej destinácii trvať až šesť dní, keď konferencia UNESCO, ktorá bol dôvodom cesty, trvala len dva a pol dňa.

„Správne sme predpokladali, že túto nákladnú zahraničnú cestu Šimkovičovej nebudú pokrývať slovenské médiá. Preto sme sa rozhodli, že pošleme našich chalanov „skontrolovať“, ako pani ministerka na zahraničnej ceste pracuje, či nás vzorne reprezentuje, a tiež opýtať sa jej, aký význam mala jej cesta a prečo má trvať ešte dva dni po konferencii,“ uviedlo hnutie./agentury/

X X X

Fico chce zaplniť slovenský trh práce migrantmi. Vláda navýšila počty víz pre cudzincov o tisícky

Naprieč celým trhom práce na Slovensku stále chýbajú desiatky tisíc kvalifikovaných ľudí a firmy čoraz hlasnejšie volajú po riešeniach. Vláda na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer) preto prijala súbor nových opatrení, ktoré majú zrýchliť a zjednodušiť vstup migrantov z krajín mimo Európskej únie (EÚ) na náš pracovný trh. Najväčšou novinkou je, že štát po novom rozdá o tisícky viac národných víz, ako tomu bolo doteraz.

Po novom tak platí, že vďaka nariadeniu vlády sa v priemyselných firmách bude môcť zamestnať o 8-tisíc cudzincov viac ako doteraz. V kamiónovej preprave to bude o 3-tisíc ľudí viac a v autobusovej doprave o 1 800 viac. „Prijali sme súhrn krokov, aby sme pomohli firmám. Najviac rezonuje, že na Slovensku máme akútny nedostatok pracovnej sily,“ zdôvodnil kroky vlády Fico.

Šéf rezortu práce Erik Tomáš (Hlas) po štvrtkovom rokovaní vlády ozrejmil, že opatrenie je iba dočasné. Platiť bude len do 1. augusta, keď do platnosti vstúpi novela zákona o službách zamestnanosti a zákona o pobyte cudzincov. V priebehu týchto niekoľkých mesiacov tak ide o skutočne výrazné navýšenie počtov víz tohto typu, pričom Tomáš dokonca hovorí o „naddimenzovaných číslach“.

 Vládne materiály okrem toho v rámci priemyslu umožnia zamestnávať aj ľudí, ktorí pochádzajú z Indie. Čo sa týka šoférov, do zoznamu tretích krajín, z ktorých môžu na Slovensko ľudia prísť pracovať, pribudli okrem Indie aj Nepál, Indonézia a Filipíny.

Z ktorých krajín k nám môžu ľudia prísť pracovať?

Nariadenia vlády uvádzajú zoznam krajín mimo Európskej únie, z ktorých môžu ľudia žiadať o pracovné víza na Slovensku. Konkrétne ide o Arménsko, Azerbajdžan, Bosnu a Hercegovinu, Čiernu Horu, Filipíny, Gruzínsko, Indonéziu, Kazachstan, Kirgizsko, Moldavsko, Nepál, Severné Macedónsko, Srbsko, Tadžikistan, Turkménsko, Ukrajinu, Uzbekistan a Indiu.

Miernejšia bude aj podmienka pre priemyselné firmy určujúca počet rokov, v priebehu ktorých musí byť firma na Slovensku usadená. Zatiaľ čo doterajšia úprava určovala, že zamestnávateľ, ktorý má záujem o pracovníkov zo zahraničia, musel u nás fungovať aspoň štyri roky, vládna úprava teraz toto obdobie skrátila na tri roky.

Premiér Fico ešte v priebehu januára počas svojho vystúpenia na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose hovoril, že naša ekonomika cudzincov potrebuje. Podľa Fica spočíva riešenie vo zvýšení počtov ľudí, ktorí k nám môžu prísť pracovať z krajín mimo EÚ, ale aj v zavádzaní takzvaných zlatých víz, ktoré majú prilákať bohatých investorov, neraz rôznych oligarchov, zo zahraničia.

Slováci dieru na trhu nezaplnia

Podľa slov ministra práce Tomáša sa však vláda okrem lákania cudzincov pokúsi „zaplátať dieru“ na trhu, ktorú spôsobuje nedostatok kvalifikovaných pracovníkov, aj prostredníctvom preškoľovania Slovákov, ktorí sú na úradoch práce. Napriek tomu, že máme aktuálne na úradoch evidovaných približne 144-tisíc nezamestnaných, stačiť to nebude. „Miera nezamestnanosti sa aktuálne pohybuje pod štyrmi percentami, významnú časť však predstavujú dlhodobo nezamestnaní, ktorí sú bez návykov a disciplíny,“ hovoril Tomáš.

Minister na základe týchto počtov zdôvodnil, že je na domácej pôde náročné nájsť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily a vláda sa práve preto obzerá za hranice. Exminister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) pritom obratom po predstavení vládnych nariadení vyrukoval voči vládnemu kabinetu s kritikou, podľa ktorej by sa mal skôr zameriavať na riešenie problému s nezamestnanými Slovákmi. „Je doslova výsmechom, že to vláda schvaľuje na svojom zasadnutí v Košiciach. Pritom práve na východe a juhu Slovenska doteraz ľudia zápasia s nedostatkom pracovných miest a ak sú, tak často za mizernú mzdu,“ napísal Hirman na sociálnej sieti Facebook.

 Bývalý minister okrem toho kritizuje, že Slovensko má problém s dlhodobo nezamestnanými ľuďmi, hlavne s Rómami, „ktorých kvalifikácia a mentalita je častokrát veľmi podobná tým, ktorým chceme dať pracovné víza,“ dodáva. Hirman tiež Ficovej vláde vyčíta, že vďaka podobným krokom sa slovenské platy fixujú na stále výrazne nižšej mzdovej úrovni v porovnaní s okolitými krajinami. Tvrdí tak, že pracovní migranti znižujú tlak na rast platov.

Cudzincov je stále málo

Faktom však je, že ani doterajšie snahy predchádzajúcich vlád, hoci počítali s menšími počtami udeľovaných národných víz, výraznejšie nezabrali. Firmy sa sťažujú, že skôr ako v nastavení počtov víz, ktoré je možné pracovníkom zo zahraničia udeliť, je problém v prílišnej byrokracii okolo ich prijímania.

Už teraz platí, že na Slovensku pracuje rekordný počet cudzincov – podľa dát z úradu práce ich v januári tohto roka bolo viac ako 100-tisíc. Napríklad v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ich počet narástol o viac ako 22-tisíc. Najviac, takmer 40-tisíc, ich pochádza z vojnou zasiahnutej susednej Ukrajiny.

Politici sa pritom na pomoc z cudziny odvolávajú najmä v súvislosti so starnutím populácie, ale aj s minuloročnými odchodmi do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Zamestnávatelia dokonca varovali pred možným kolapsom kľúčovej infraštruktúry v štáte, na čo vláda koncom decembra zareagovala predĺžením možnosti zamestnávania šoférov z cudziny.

Ani toto opatrenie však nestačilo. „V prípade národných víz pre vodičov nebudú vyčerpané kvóty stanovené pre rok 2023. Vieme prinajlepšom len o stovkách vydaných víz,“ povedal ešte začiatkom roka pre Pravdu hovorca Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Ivan Zich.

 Nariadenie, ktoré umožňovalo udeľovať víza pre pracovníkov zo zahraničia v rámci priemyslu, bolo spustené minulý rok na jeseň a za ten čas podľa Zicha bolo vydaných iba niekoľko stoviek víz. „Podľa záujmu v našej členskej základni odhadujeme, že by počet vydaných víz mohol byť približne 250,“ spresnil Zich. Hovoríme pritom o období, keď bolo v rámci priemyslu možné zamestnať až 2-tisíc ľudí z tretích krajín.

Zamestnávatelia sa pritom svorne zhodujú na tom, že kvalifikovaných cudzincov, ktorí by boli ochotní prísť pracovať na Slovensko, je dostatok. Napriek tomu však možnosť pracovať na národné víza využíva len málo z nich. „Zamestnávatelia dlhodobo narážajú na problém, ktorým je administratívna náročnosť celého procesu, nadmerná byrokracia, zdĺhavé povoľovacie procesy a ďalšie potrebné úkony, ktoré so zamestnávaním kvalifikovaných pracovníkov súvisia, a ktoré firmy, ale aj samotných uchádzačov o prácu neraz odrádzajú od toho, aby sa do takéhoto procesu pustili,“ opísala problémy spojené s vízami hovorkyňa Republikovej únie zamestnávateľov Petra Podhorcová./agentury/

X X X

Kubánska vláda požiadala potravinový program OSN o pomoc kvôli nedostatku potravín

Na ostrove chýbajú lieky, palivá aj sušené mlieko pre deti. Kubánska vláda po prvýkrát požiadala potravinový program OSN o pomoc, keďže sa stále zhoršuje nedostatok potravín na tomto karibskom ostrove. TASR informáciu prevzala zo štvrtkovej správy stanice BBC News.

Svetový potravinový program (WFP) so sídlom v Ríme uviedol, že od kubánskej vlády dostal oficiálnu žiadosť o poskytnutie sušeného mlieka pre deti do sedem rokov. Svedčí to o vážnosti hospodárskej krízy na ostrove, kde okrem nedostatku mlieka chýbajú aj palivá a lieky. Od piatku tam tiež päťnásobne stúpne oficiálna cena dostupných palív.

WFP pre španielsku tlačovú agentúru EFE potvrdil, že kubánska vláda požiadala, aby „pokračoval v mesačných dodávkach jedného kilogramu (sušeného) mlieka pre dievčatá a chlapcov do sedem rokov v celej krajine“.

Cena sušeného mlieka a ďalších základných potravín je Kubáncom poskytované za dotovanú cenu prostredníctvom prídelových lístkov, ale pre hospodárske problémy na Kube sa dodávky oneskorujú a je ich nedostatok.

Prídelový systém prvýkrát zaviedol kubánsky vodca Fidel Castro v roku 1962 po zavedení sankcií Spojených štátov, čo spôsobilo nedostatok potravín. Zo zúfalého stavu svojho hospodárstva kubánska vláda naďalej obviňuje sankcie USA. Podľa kritikov však súčasnú krízu, najhoršiu za uplynulé tri desaťročia, spôsobilo zlé hospodárenie Havany.

Podpredseda kubánskej vlády Jorge Luis Tapia Fonseca minulý rok pripustil, že sa nedarí dosahovať sebestačnosť krajiny a obvinil pracujúcich, že im podľa neho chýba „kultúra produktivity“. „Na výrobu potravín je potrebná práca. Všetci očakávame, že nám potraviny budú iba posielať, ale pritom nerobíme nič pre ich výrobu,“ vyhlásil vlani v júli, aktuality.sk

X X X

Ústavný súd priťažil Tiborovi Gašparovi aj Norbertovi Bödörovi. Ako ovplyvní známe kauzy?

Prinášame zoznam známych káuz, ktorých sa dotkne rozhodnutie Ústavného súdu.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k tomuto prémiovému článku na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Vládnu novelu Trestného zákona nazývali jej kritici z radov opozície samoamnestiou pre ľudí blízkych koaličnému Smeru, Hlasu a SNS. Upozorňovali, že zníženie trestov za korupciu a výrazné zníženie premlčacích lehôt sa môže dotknúť citlivých politických káuz ako Dobytkár, Mýtnik či Očistec.

Tieto obavy však aspoň nateraz zastavil svojím včerajším rozhodnutím Ústavný súd, ktorého plénum včera pozastavilo body týkajúce sa aj trestných sadzieb za korupciu a premlčacích lehôt.

Pozrite si, ktorých známych káuz sa dotkne rozhodnutie Ústavného súdu. Rozdelili sme ich podľa toho, ako im novela mala pomôcť.

Nižšie tresty za korupciu

Tibor Gašpar: Jeden z najväčších obhajcov a zároveň predkladateľ rozsiahlych pozmeňujúcich návrhov novely Trestného zákona v parlamente je obžalovaný v kauze Očistec. V tej čelí podozreniu z brania úplatku, za čo by mu podľa nenovelizovaného Trestného zákona hrozil trest 10 až 15 rokov. Po novom jeho skutok mohol spadať pod sadzbu 4 až 10. Pri treste do 5 rokov odňatia slobody je možné udeliť podmienečný trest. Vďaka rozhodnutiu Ústavného súdu však stále platí pôvodná sadzba. Gašpar zároveň čelí aj obžalobe zo zosnovania zločineckej skupiny, z ktorej by sa nevedel dostať na podmienku ani podľa vládnej novely. Tam by mu hrozil trest 5 až 10 rokov.

Norbert Bödör: Podobná situácia je aj pri nitrianskom oligarchovi, ktorý by tiež mohol podľa novely odísť zo súdu s podmienkou, ak by mu nedokázali zločineckú skupinu v kauze 0čistec. Podnikateľ je obvinený aj v kauze Dobytkár z prania špinavých peňazí, za čo mu hrozilo podľa novely 2 až 8 rokov väzenia. Taktiež teda mohol vyviaznuť s podmienkou.

Bödör je stíhaný aj za podplácanie v kauze Valčeky. Úplatok mal byť vo výške 50-tisíc eur. Prípad je už na súde. Novela trestných kódexov by mu pomohla aj v tomto prípade, keďže premlčacia lehota by sa v prípade účinnosti novely skrátila na tri roky. Bödöra pritom obvinili až po štyroch rokoch od spáchania skutku.

Vladimír Pčolinský: Podľa polície a prokuratúry mal úplatok vziať aj bývalý šéf Slovenskej informačnej služby. Údajne malo ísť o 20-tisíc eur od Zoroslava Kollára. Novela v tomto prípade umožňovala trest od 3 do 8 rokov, opäť teda pripadala do úvahy aj podmienka.

Jozef Brhel: Oligarcha blízky Smeru čelí obžalobe v kauze Mýtnik súvisiacej s údajne predraženými IT službami, pri ktorých mala štátu vzniknúť škoda viac ako 45 miliónov eur. Ako informoval Denník N, v tejto veci mu pôvodne hrozilo až 20 rokov väzenia, no podľa novely bol v sadzbe do ôsmich rokov a mal šancu na podmienku. Pozastavenie niektorých bodov novely Ústavným súdom však znamená, že mu hrozia desiatky rokov za mrežami.

Dušan Kováčik: Vládna novela mohla pomôcť už aj právoplatne odsúdeným, ktorých stíhajú aj v iných prípadoch. Takým je napríklad bývalý špeciálny prokurátor, ktorý si momentálne odpykáva osemročný trest väzenia. Kováčika ale stíhajú aj pre vzatie ďalšieho úplatku vo výške 50-tisíc eur v roku 2016. Podľa novely mu v tomto prípade tiež hrozil trest, ktorý pripúšťa podmienku. Zároveň by v prípade účinnosti novely pravdepodobne mal nárok na nahradenie zvyšku pôvodného trestu domácim väzením.

Premlčacie lehoty

Jaroslav Haščák: Ešte v decembri upozorňoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, že po prijatí novely budú vďaka skráteniu lehôt premlčané spoločensky známe kauzy. Medzi nimi napríklad Gorila z druhej vlády Mikuláša Dzurindu, v ktorej figuruje aj podnikateľ a jeden zo zakladateľov finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák. Po zadržaní políciou v roku 2020 Haščák odišiel z vedenia skupiny. V tomto prípade prokurátor nedávno zrušil obvinenia všetkých aktérov vrátane Haščáka. Zároveň však avizoval pokyn na opätovné obvinenie niektorých ľudí. Či sa tak už stalo nie je v tejto chvíli známe.

Miroslav Výboh: Ďalším premlčaným prípadom by mohla byť kauza Mýtnik III. Obžalovaný je v nej oligarcha Miroslav Výboh, ktorý mal údajne od IT podnikateľa Michala Suchobu prevziať 150-tisíc eur v 500-eurových bankovkách uložených v žltej krabici od šampanského. Výboh pritom nemal byť podľa záverov vyšetrovateľov konečným prijímateľom úplatku, ten mal vraj smerovať k vtedajšiemu štátnemu tajomníkovi rezortu financií.

Funkciu v tej dobe zastával Peter Pellegrini. Ide zatiaľ iba o tvrdenie, ktoré sa nepodarilo viac zdokumentovať. V kauze preto nefiguruje ako obvinený. Pellegrini odmieta, že sa čosi také vôbec stalo. Mýtnik III sa má dostať pred súd v marci. Ak by bola novela účinná, kauza by bola premlčaná.

Peter Žiga: Obvineniu doposiaľ čelí aj súčasný podpredseda parlamentu a člen predsedníctva koaličného Hlasu Peter Žiga. Exministra obvinili potom, ako prehovorila bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Tvrdila, že Žiga jej doniesol úplatok 100-tisíc eur. Dôvodom bolo, aby ovplyvnila sudkyňu Najvyššieho súdu, ktorá rozhodovala spor o Gabčíkovo. Skutok sa mal stať v čase, keď bol ministrom hospodárstva medzi rokmi 2016 až 2020.

Peter Kažimír: Pred súdom stojí už aj súčasný guvernér Národnej banky Slovenska a bývalý minister financií Smeru Peter Kažimír. Stíhaný je v korupčnej kauze, kde mal údajne v roku 2017 odovzdať úplatok 48-tisíc eur vtedajšiemu šéfovi finančnej správy Františkovi Imreczemu.

Andrej Kiska: Premlčanie by sa dotklo aj bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorý je neprávoplatne odsúdený za zločin daňového podvodu, ktorý sa mal udiať v rokoch 2013 až 2014, aktuality.sk

X X X

Profesor práva kritizuje rozhodnutie Ústavného súdu: Nemal by sa zaoberať neplatným zákonom, akademická obec mlčí zo strachu pred lynčom

Ústavný súd by nemal posudzovať neplatný zákon, lebo tak koná v rozpore s ústavou. Podľa profesora Právnickej fakulty Univerzity Komenského Miroslava Slašťana, podanie prezidentky v súvislosti s novelou Trestného zákona bolo treba zamietnuť, aby následne nedošlo k „právnemu chaosu”.

Ústavný súd (ÚS) SR pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. Podľa Markízy súd rozhodol v stredu a aktuálne doručuje svoje rozhodnutie dotknutým stranám. ÚS pozastavil paragrafy, ktoré sa mu nepozdávali, majú to byť body o kajúcnikoch či o používaní videí v trestnom konaní. Problematických a pozastavených bodov má byť viac.

Profesor Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Miroslav Slašťan ešte minulý týždeň zaslal súdu osobné stanovisko ku konaniu vedenému v súvislosti so schválenou novelou Trestného zákona. V ňom poukazuje, že podľa právnych predpisov by mal súd o právnej úprave rozhodovať až po tom, čo bude zverejnená v Zbierke zákonov.

Neštandardné lehoty

Minulý týždeň ÚS prijal návrh prezidentky Zuzany Čaputovej na posúdenie ústavnosti rozsiahlej legislatívnej zmeny. Hlava štátu navrhla pozastavenie účinnosti zákona, kým súd o jej podaní nerozhodne. Prezidentka vo svojom podaní okrem obsahu novely namietala aj časové lehoty, v ktorých prebieha zmena Trestného zákona. Zákon bol v parlamente schválený 8. februára, ale do Prezidentského paláca bol doručený „veľmi neštandardne a v rozpore s obvyklým postupom” až po šiestich dňoch. „V piatok 16. februára 2024 som zákon podpísala a ešte v ten deň bol doručený do parlamentu. Pri dodržaní všetkých obvyklých postupov by zákon bol k dnešnému dňu (20. februára 2024) už publikovaný v Zbierke zákonov, čo sa však nestalo,” uvádza hlava štátu. Zákon ešte nebol uverejnený ani 29. februára.

 Čaputová v podaní na ÚS uviedla, že v prípade novely Trestného zákona dodržuje vláda a parlament zákonné lehoty len formálne, v skutočnosti sa podľa nej snažia oddialiť publikáciu právnej úpravy v Zbierke zákonov. Existuje preto možnosť, že schválená novela sa stane právoplatná prakticky súbežne s tým, ako má nadobudnúť účinnosť.

„Bez ohľadu na lehoty sa nedá nijako obhájiť ani logicky vysvetliť to, ak sa na jednej strane využíva skrátené legislatívne konanie bez zákonného dôvodu, výrazne sa skracuje rozprava v parlamente, ktorá sčasti prebieha aj po nociach, a na druhej strane sa následne na rozpätie týždňov naťahuje realizácia formálnych úkonov, ktoré je možné, obvyklé, no predovšetkým žiaduce vykonať v rozpätí hodín, najviac dní,” uvádza prezidentka.

Príliš komplexná zmena

Profesor Právnickej fakulty UK Slašťan však má na situáciu iný pohľad. Vo svojom stanovisku, ktoré zaslal ústavným sudcom, oponuje argumentom prezidentky a jej tímu právnických poradcov. Rozsiahly balíček úprav mení a dopĺňa celkovo 18 zákonov, poukazuje právnik. Nestotožňuje sa preto s názorom hlavy štátu, že vláda či Národná rada narábajú so zverejnením schváleného zákona v neštandardne dlhých časových lehotách.

„Disponujem štatistikou, ktorá ako priemernú dĺžku uvádza 22 dní. Len ministerstvu spravodlivosti trvá elektronické vyhlásenie zákonov 11 dní,” uviedol pre Pravdu Slašťan. Nepokladá za pravdivý ani výrok prezidentky, podľa ktorého je publikácia zákona v Zbierke zákonov „formálny administratívny úkon” , ktorého realizácia je otázkou hodín.

 Pripomína, že vyhlásenie zákona v Zbierke zákonov je ústavnou podmienkou platnosti zákona a významným dôvodom pre naplnenie princípu právnej istoty. Ústavný súd preto podľa jeho názoru nemôže rozhodovať o pozastavení účinnosti zákona, ktorý nenadobudol platnosť. Slašťan je preto toho názoru, že návrh prezidentky Čaputovej, aby Ústavný súd konal a posudzoval neprávoplatný zákon, nemá právny základ v ústave. „Takéto pozastavenie účinnosti napadnutého zákona ešte nepublikovaného v Zbierke zákonov SR je nutné odmietnuť ako návrhy vyzývajúce na porušovanie Ústavy SR a viacerých zákonov a návrhy vyzývajúce na právny chaos,” sumarizuje Slašťan v stanovisku.

Akademici sa boja lynču

Zaslaný dokument však podľa Slašťana nemá za cieľ ovplyvniť orgány súdnej moci, údajne je jeho snahou ukončiť stav, v ktorom „značná časť právnického profesijného stavu najmä z dôvodu strachu mlčí”, uviedol právnik. Zároveň pre Pravdu uviedol, že viacerí právnici sa k téme nechcú vyjadrovať, a to pre obavy, že budú mediálne kritizovaní.

„Pýtal som sa viacerých skúsených kolegov z právnických fakúlt, či boli oslovení, aby vec vysvetlili, pričom z obavy o negatívne vnímanie okolia a mediálny lynč to odmietli. Tu však už nejde o akademický či osobný komfort, ide o voľbu medzi právnou istotou a chaosom. Kto iný by teda mal povedať svoj názor?” kladie rečnícku otázku.

Pre Pravdu ďalej zdôvodnil, že jeho stanovisko je akademickým rozborom prerokúvanej veci. „Návrh pani prezidentky je vo viacerých smeroch výnimočný, prekračuje Rubikon. Tým primárnym je skutočnosť, že sa od Ústavného súdu žiada, aby ako ústavný orgán konal v rozpore s Ústavou SR s odkazom na ,špecifické okolnosti‘, ktoré ku dňu podania návrhu neexistujú,” povedal./agentury/

X X X

Profesor práva kritizuje rozhodnutie Ústavného súdu: Nemal by sa zaoberať neplatným zákonom, akademická obec mlčí zo strachu pred lynčom

Ústavný súd by nemal posudzovať neplatný zákon, lebo tak koná v rozpore s ústavou. Podľa profesora Právnickej fakulty Univerzity Komenského Miroslava Slašťana, podanie prezidentky v súvislosti s novelou Trestného zákona bolo treba zamietnuť, aby následne nedošlo k „právnemu chaosu”.

Ústavný súd (ÚS) SR pozastavuje viaceré paragrafy kontroverznej novely Trestného zákona. Podľa Markízy súd rozhodol v stredu a aktuálne doručuje svoje rozhodnutie dotknutým stranám. ÚS pozastavil paragrafy, ktoré sa mu nepozdávali, majú to byť body o kajúcnikoch či o používaní videí v trestnom konaní. Problematických a pozastavených bodov má byť viac.

Profesor Právnickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Miroslav Slašťan ešte minulý týždeň zaslal súdu osobné stanovisko ku konaniu vedenému v súvislosti so schválenou novelou Trestného zákona. V ňom poukazuje, že podľa právnych predpisov by mal súd o právnej úprave rozhodovať až po tom, čo bude zverejnená v Zbierke zákonov.

Neštandardné lehoty

Minulý týždeň ÚS prijal návrh prezidentky Zuzany Čaputovej na posúdenie ústavnosti rozsiahlej legislatívnej zmeny. Hlava štátu navrhla pozastavenie účinnosti zákona, kým súd o jej podaní nerozhodne. Prezidentka vo svojom podaní okrem obsahu novely namietala aj časové lehoty, v ktorých prebieha zmena Trestného zákona. Zákon bol v parlamente schválený 8. februára, ale do Prezidentského paláca bol doručený „veľmi neštandardne a v rozpore s obvyklým postupom” až po šiestich dňoch. „V piatok 16. februára 2024 som zákon podpísala a ešte v ten deň bol doručený do parlamentu. Pri dodržaní všetkých obvyklých postupov by zákon bol k dnešnému dňu (20. februára 2024) už publikovaný v Zbierke zákonov, čo sa však nestalo,” uvádza hlava štátu. Zákon ešte nebol uverejnený ani 29. februára.

 Čaputová v podaní na ÚS uviedla, že v prípade novely Trestného zákona dodržuje vláda a parlament zákonné lehoty len formálne, v skutočnosti sa podľa nej snažia oddialiť publikáciu právnej úpravy v Zbierke zákonov. Existuje preto možnosť, že schválená novela sa stane právoplatná prakticky súbežne s tým, ako má nadobudnúť účinnosť.

„Bez ohľadu na lehoty sa nedá nijako obhájiť ani logicky vysvetliť to, ak sa na jednej strane využíva skrátené legislatívne konanie bez zákonného dôvodu, výrazne sa skracuje rozprava v parlamente, ktorá sčasti prebieha aj po nociach, a na druhej strane sa následne na rozpätie týždňov naťahuje realizácia formálnych úkonov, ktoré je možné, obvyklé, no predovšetkým žiaduce vykonať v rozpätí hodín, najviac dní,” uvádza prezidentka.

Príliš komplexná zmena

Profesor Právnickej fakulty UK Slašťan však má na situáciu iný pohľad. Vo svojom stanovisku, ktoré zaslal ústavným sudcom, oponuje argumentom prezidentky a jej tímu právnických poradcov. Rozsiahly balíček úprav mení a dopĺňa celkovo 18 zákonov, poukazuje právnik. Nestotožňuje sa preto s názorom hlavy štátu, že vláda či Národná rada narábajú so zverejnením schváleného zákona v neštandardne dlhých časových lehotách.

„Disponujem štatistikou, ktorá ako priemernú dĺžku uvádza 22 dní. Len ministerstvu spravodlivosti trvá elektronické vyhlásenie zákonov 11 dní,” uviedol pre Pravdu Slašťan. Nepokladá za pravdivý ani výrok prezidentky, podľa ktorého je publikácia zákona v Zbierke zákonov „formálny administratívny úkon” , ktorého realizácia je otázkou hodín.

Fico: Vťahuje prezidentka Ústavný súd do politického súboja?

Pripomína, že vyhlásenie zákona v Zbierke zákonov je ústavnou podmienkou platnosti zákona a významným dôvodom pre naplnenie princípu právnej istoty. Ústavný súd preto podľa jeho názoru nemôže rozhodovať o pozastavení účinnosti zákona, ktorý nenadobudol platnosť. Slašťan je preto toho názoru, že návrh prezidentky Čaputovej, aby Ústavný súd konal a posudzoval neprávoplatný zákon, nemá právny základ v ústave. „Takéto pozastavenie účinnosti napadnutého zákona ešte nepublikovaného v Zbierke zákonov SR je nutné odmietnuť ako návrhy vyzývajúce na porušovanie Ústavy SR a viacerých zákonov a návrhy vyzývajúce na právny chaos,” sumarizuje Slašťan v stanovisku.

Akademici sa boja lynču

Zaslaný dokument však podľa Slašťana nemá za cieľ ovplyvniť orgány súdnej moci, údajne je jeho snahou ukončiť stav, v ktorom „značná časť právnického profesijného stavu najmä z dôvodu strachu mlčí”, uviedol právnik. Zároveň pre Pravdu uviedol, že viacerí právnici sa k téme nechcú vyjadrovať, a to pre obavy, že budú mediálne kritizovaní.

„Pýtal som sa viacerých skúsených kolegov z právnických fakúlt, či boli oslovení, aby vec vysvetlili, pričom z obavy o negatívne vnímanie okolia a mediálny lynč to odmietli. Tu však už nejde o akademický či osobný komfort, ide o voľbu medzi právnou istotou a chaosom. Kto iný by teda mal povedať svoj názor?” kladie rečnícku otázku.

Pre Pravdu ďalej zdôvodnil, že jeho stanovisko je akademickým rozborom prerokúvanej veci. „Návrh pani prezidentky je vo viacerých smeroch výnimočný, prekračuje Rubikon. Tým primárnym je skutočnosť, že sa od Ústavného súdu žiada, aby ako ústavný orgán konal v rozpore s Ústavou SR s odkazom na ,špecifické okolnosti‘, ktoré ku dňu podania návrhu neexistujú,” povedal./agenturyú

X X X

Frontex zvýši počet pracovníkov na bulharskej hranici

Bulharsko má „veľmi dôležitú“ úlohu pri ochrane vonkajších hraníc EÚ, povedal bulharský minister vnútra Kalin Stojanov.

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) trojnásobne zvýši počet svojich pracovníkov na bulharskej vonkajšej hranici EÚ s Tureckom. Od 20. marca ich bude v Bulharsku pôsobiť ďalších 500 až 600, oznámil vo štvrtok riaditeľ Frontexu Hans Leijtens. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Leijtens a bulharský minister vnútra Kalin Stojanov si predtým prezreli ochranu bulharskej hranice s Tureckom. Šéf Frontexu pred novinármi na priechode Kapitan Andreevo zdôraznil, že Bulharsko má „veľmi dôležitú“ úlohu pri ochrane vonkajších hraníc EÚ.

Bulharská pozemná hranica s Tureckom má 259 kilometrov a od roku 2017 ju v celej dĺžke chráni drôtený plot s ostňami a termovízne kamery. Napriek tomu ju migranti často nelegálne prekračujú s pomocou prevádzačov.

Migranti chcú často obísť hraničné priechody, aby ich nezaregistrovali v Bulharsku, najchudobnejšej krajine EÚ. Väčšina cestuje ďalej do strednej a západnej Európy, predovšetkým cez Srbsko, približuje DPA.

Frontex ochraňuje nielen hranice, ale aj európske hodnoty, uviedol Leijtens podľa tlačovej agentúry BTA. Medzi novými pracovníkmi agentúry v Bulharsku budú aj odborníci v oblasti dodržiavania ľudských práv.

Leijtens vyjadril Bulharsku plnú podporu aj pri vstupe do schengenského priestoru. Krajina sa k nemu pripojí od konca marca, zatiaľ však len na svojej vzdušnej a námornej hranici. Balkánska krajina sa snaží aj o zrušenie kontrol na pozemnej hranici, aktuality.sk

X X X

Čínsky útok na Európu začal. Tisíce elektroáut značky BYD dorazili do Nemecka

Do Nemecka práve dorazilo tritisíc áut čínskej značky BYD. Budú sa na nich voziť aj účastníci majstrovstiev Európy vo futbale.

BYD Explorer No.1 už kotví v nemeckom prístave.

Čínskou automobilkou, ktorá to s útokom na Európu myslí najvážnejšie, je aktuálne zrejme BYD, mimochodom najväčší výrobca elektromobilov na svete. Stačí sa pozrieť na správy, ktoré sme publikovali v poslednom období: čínsky model BYD Atto „zvalcoval“ švédsky trh, BYD oficiálne potvrdil, že postaví svoju prvú európsku fabriku v Maďarsku, BYD bude oficiálnym partnerom majstrovstiev Európy vo futbale, BYD buduje flotilu megalodí na transoceánsky prevoz áut, BYD v rakúskom štátnom tendri „vymazal“ všetkých európskych konkurentov, BYD predstavil konkurentov pre európske ikony Mercedes-Benz triedy G a Land Rover Defender… a to zďaleka nie je všetko.

 Len pre zaujímavosť – BYD sa už prezentoval aj na Slovensku. V polovici novembra sme sa zúčastnili tlačovej konferencie, kde čínska automobilka predstavila elektrickú dodávku a elektrické nákladné autá, ktoré už ponúka na Slovensku, vrátane servisu a bezproblémového prístupu k náhradným dielom. Písali sme o nej tu:

 Aktuálne sa objavila správa, že prvá veľká zásielka automobilov značky BYD práve dorazila do Nemecka – na najväčší európsky automobilový trh. Tisíce áut s logom BYD na kapote priviezla začiatkom týždňa po zastávke v holandskom prístave Vlissingen nákladná loď do nemeckého prístavu Bremerhaven. Približne tritisíc áut priviezla loď BYD Explorer No.1, prvá z flotily 8 nákladných lodí, ktoré budú tvoriť prepravnú flotilu koncernu BYD. Nadšení z toho nie sú veľkí európski automobiloví výrobcovia, ktorí čínskym značkám nedokážu z hľadiska ceny zatiaľ vôbec konkurovať.

 Veľká dodávka do Nemecka súvisí aj s tým, že, ako sme už napísali vyššie, BYD patrí k hlavným partnerom majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré už onedlho začnú práve v Nemecku. práve na autách tejto značky sa v rámci nich budú voziť účastníci a dôležití hostia tejto akcie./agentury/

X X X

Na Sicílii zmenili mokrade na stavebné pozemky, teraz majú problém pri boji so suchom

Pre sucho už na Sicílii vyhlásili aj stav núdze. Ostrov sužujú požiare, ktoré sú čoraz častejšie.

Na talianskom ostrove Sicília vyhlásili stav núdze pre sucho, ktoré zničilo úrodu, vysušilo pastviny a viedlo k nedostatku vody. Odborníci tvrdia, že zmena klímy spôsobená ľudskou činnosťou zvyšuje intenzitu a frekvenciu extrémnych poveternostných javov, ako sú vlny horúčav, suchá a požiare. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Podľa talianskej agentúry pre životné prostredie lesné požiare zachvátili v minulom roku viac ako 51 000 hektárov územia Sicílie a aj tento rok bolo už niekoľko požiarov.

Podpaľači, mafiáni, stavební špekulanti

Podľa národnej environmentálnej skupiny Legambiente sú požiare na ostrove častejšie úmyselne založené podpaľačmi vrátane skupín organizovaného zločinu a stavebných špekulantov.

Hasičské lietadlá často naberajú vodu z jazier, keď hasia požiare vo vnútrozemí, ale hladina vody v nich klesla natoľko, že sú nútené čerpať vodu z mora.

Po mesiacoch sucha a rekordných teplôt minulého leta sicílski farmári hlásia alebo očakávajú nízku alebo nekvalitnú úrodu vo svojich pomarančových a mandľových sadov, olivových hájoch i viniciach. Pšenicou osiaty pás v blízkosti sopky Etna je z väčšej časti vysušený.

Pozzillo a pelikány

Sicília je tiež kľúčovou zastávkou pre vtáky migrujúce medzi Afrikou a Európou. Jazero Pozzillo, ktoré bolo kedysi obľúbenou zastávkou pre pelikány, pojme 150 miliónov metrov kubických vody, ale v súčasnosti má iba 3,8 milióna.

Neďaleké jazero Pergusa, ktoré je súčasťou chráneného geoparku UNESCO, „takmer zmizlo“.

„Ak by toto jazero úplne vyschlo, stovky druhov vtákov by z hľadiska migrácie enormne utrpeli. Môže to predstavovať riziko dokonca aj pre ohrozené druhy,“ povedal geológ Giuseppe Amato, vedúci oddelenia vodných zdrojov na Sicílii.

25 priehrad

Okrem toho Sicília za posledných 150 rokov odvodnením zničila 95 percent svojich mokradí, keď ich zmenila na stavebné pozemky alebo poľnohospodársku pôdu – a to napriek kľúčovej úlohe, ktorú zohrávajú pri predchádzaní suchu, upozornil Amato.

Sicília má 25 priehrad využívaných na zavlažovanie a štyri na pitnú vodu, ale nie všetky sú v súčasnosti funkčné. Týchto 29 spolu zadržiava o 23 percent menej vody ako tentoraz vlani, ukazujú štatistiky úradov na Sicílii, dodala AFP, aktuality.sk

X X X

Šéf Českého tenisového zväzu putuje do väzby

Súd v kauze dotácií Českého tenisového zväzu (ČTS) poslal vo štvrtok do väzby šéfa federácie Iva Kaderku aj funkcionára Vojtěcha Flégla. Ostatných obvinených prepustili, Kaderka vinu poprel a proti väzbe podal sťažnosť. Informoval o tom portál idnes.cz.

 V pondelok zasahovali v sídle ČTS zložky z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Tamojšia polícia začala trestné stíhanie pre dotačné podvody, preveruje najmä využívanie štátnych dotácií na organizovanie tenisových turnajov. Policajti následne obvinili päť fyzických a rovnaký počet právnických osôb.

Podľa českého Radiožurnálu mal ČTS vyplatiť desiatky miliónov českých korún zo štátnej dotácie spoločnosti Orel Jednota Praha – Balkán, ktorú vedie Flégl. Časť peňazí určená na organizovanie turnajov mala skončiť na účtoch Fléglových firiem, aktuality.sk

X X X

Kauza Babylon: Exsiskár Arpáš dostal od súdu päť rokov za podplácanie

Súkromná nahrávka, ktorú Arpáš predložil, mu napokon priťažila.

Exšéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš je vinný zo zločinu podplácania, Špecializovaný trestný súd mu uložil trest odňatia slobody na päť rokov. Senát uveril, že Ľudovítovi Makóovi, šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy, ponúkol v roku 2017 200- až 300-tisíc eur, aby pomohol vyriešiť problémy firiem podnikateľa Pavla Konkoľa, podozrivého z daňovej kriminality.

Právnik František Polák sa dopustil nepriamej korupcie, za čo mu súd vymeral trest odňatia slobody na tridsať mesiacov. Súd zároveň oboch oslobodil spod obžaloby v prípade obzvlášť závažného zločinu vydierania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Rozhodnutie nie je právoplatné. Prokurátor navrhoval pre bývalého funkcionára SIS úhrnný trest 22 a pre Poláka 21 rokov, odvolanie avizuje on aj obhajca Arpáša.

Oslobodenie v prípade vydierania

Podľa obžaloby v kauze Babylon žiadali Arpáš, Polák a ďalšie osoby od podnikateľa Pavla Konkoľa z Podtatranskej hydiny státisíce eur pod hrozbou, že bude spolu s rodinou čeliť obvineniu a skončí vo väzbe.

Podľa prokurátora Arpáš a jeho kumpáni konali ako organizovaná skupina, ktorej hlavou mal byť práve bývalý funkcionár SIS. S touto časťou obžaloby sa však trojčlenný senát v zložení Roman Púchovský, Michal Truban a Ján Giertli nestotožnil.

Arpáš a Polák síce vo štvrtok na súd prišli a predniesli svoje záverečné reči, no na vynesenie rozsudku si nepočkali, ospravedlnili sa. Opakovali však, že sú nevinní a žiadali oslobodenie spod obžaloby v celom rozsahu.

Nahrávka mu nepomohla

Na súde zazneli aj súkromné nahrávky Arpáša zo stretnutí s Ľudovítom Makóom. Kým obhajoba nimi chcela dokázať, že na nich žiadna suma ponúkaného úplatku nezaznela a známy kajúcnik si ho vymyslel, senát v nich videl podporu slov tohto kľúčového svedka. Arpáš sa ho na zázname ich rozhovoru v bratislavskej reštaurácii Towers pýtal: „Čo by vás motivovalo? Úplne otvorene.“ Makó odpovedal: „Nič, ani toto, ani toto, ani toto.“ Senát to vyhodnotil, že v tom čase exsiskár ukazoval šéfovi daňových kriminalistov sumy napísané na papieriku, ako Makó už pred prehrávaním nahrávok vypovedal.

Nahrávky nechal súd posúdiť znalcom, ten povedal, že nie sú umelo upravované.

Prokurátor Matúš Harkabus síce ohlásil odvolanie, no pozitívne ho prekvapilo „ako súd podrobne zhodnotil vierohodnosť svedka Makóa aj na základe nahrávky, ktorú predložil obžalovaný Arpáš.“

Arpášovho advokáta Ondreja Urbana naopak tento postoj senátu prekvapil nepríjemne.

„Na nahrávke nezazneli žiadne sumy, ani mena, ani žiadny papierik v spise nie je,“ povedal. Práve to sú podľa neho dôvody, prečo mal súd rozhodnúť podľa zásady in dubio pro reo – v pochybnosti v prospech obvineného. Aj jeho klient sa odvolá, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.