Rusko velmoc, musí se s ní jednat, jak upozornil Trump. Sobota, velká demonstrace, Praha, proti Fialovi

 Další nejistota ve věci ruského plynu. Nord Stream 1 zůstane kvůli závadě odstaven, oznámil Gazprom. Údržba jediné provozuschopné turbíny plynovodu Nord Stream 1 odhalila závady. Do jejich odstranění zůstane plynovod mimo provoz. V pátek večer to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom.

Neupřesnila, kdy by se dodávky tímto plynovodem mohly obnovit. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

 Rusko již ve středu kvůli údržbářským pracím dodávky plynovodem Nord Stream 1 přerušilo. Podle původních informací měla odstávka skončit v sobotu ráno.

Gazprom ale v pátek uvedl, že údržba provedená společně se zástupci německé firmy Siemens Energy odhalila únik oleje v kompresorové stanici Portovaja, takže není možné zajistit bezpečný provoz. Dodal, že zaslal šéfovi firmy Siemens Energy dopis o zjištěných závadách a potřebě jejich odstranění.

Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Nejistota kolem dodávek z Ruska vyvolává obavy z nedostatku plynu v Evropě v zimních měsících. To vedlo k výraznému nárůstu evropských cen plynu i elektřiny. Evropská unie nyní zvažuje různá opatření ve snaze omezit růst nákladů na energie, který má negativní dopady na unijní ekonomiku.

Rusko jako nespolehlivý dodavatel

Evropská komise obvinila Gazprom, že dodávky plynovodem Nord Stream 1 zastavil kvůli falešným záminkám. „Je to další potvrzení jeho nespolehlivosti jakožto dodavatele,“ uvedl mluvčí komise Eric Mamer. „Je to rovněž důkaz cynismu Ruska, které plyn raději pálí, než aby plnilo závazky,“ dodal.

Už v červnu Moskva snížila dodávky plynovodem Nord Stream 1 na 40 procent kapacity a v červenci až na 20 procent. Zdůvodnila to problémy s údržbou způsobenými sankcemi sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Německo je připraveno

Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že Německo je nyní na zastavení dodávek ruského plynu připraveno mnohem lépe než dříve. „Situace na trhu s plynem je napjatá, ale dodávky jsou zabezpečené,“ prohlásila mluvčí ministerstva.

Německý velvyslanec: Předpoklad, že se Rusko bude chovat racionálně, byl chybný. Nevidím ochotu k míru

 Německé zásobníky plynu jsou podle mluvčí naplněny z 84,3 procenta. „Říjnového cíle 85 procent bychom tak měli dosáhnout již začátkem září,“ dodala.

Siemens: oprava je rutinní záležitostí

Podle německé firmy Siemens Energy nicméně zjištěný problém nepředstavuje důvod k přerušení provozu. „Takovéto úniky obvykle nemají vliv na provoz turbíny a lze je utěsnit na místě. Je to rutinní procedura v rámci údržbářských prací,“ uvedla nicméně firma Siemens Energy.

„Ani v minulosti výskyt takovéhoto typu úniku nevedl k přerušení provozu,“ upozornila. Navíc dodala, že v kompresorové stanici Portovaja je dostatek dalších turbín k zajištění jejího provozu.

X X X

Občané Maďarska odmítají protiruské sankce

Drtivá většina Maďarů je proti sankcím uvaleným na Rusko v souvislosti s operací na východě Ukrajiny, ukazuje ve čtvrtek zveřejněný výsledek průzkumu takový je závěr čtvrtečního průzkumu Századvég Foundation.

Průzkum zkoumal podporu 15 různých typů sankcí protiruských snkcí  a formy podpory Ukrajině. Většina respondentů (81 %) byla proti uvalení omezení na ruské turisty v Evropě a proti nákupu zbraní pro Ukrajinu ze strany Evropské unie a jejích členských států.

Respondenti se vyslovili také proti zákazu dovozu ruské ropy (78 %), výcviku ukrajinských vojáků v unii (77 %), úplnému odstoupení  od dodávek ruského plynu (75 %), materiálu pro jaderné elektrárny (74 %) ) a uhlí (71 procent), jakož i mj. proti uzavření evropského vzdušného prostoru letům   z Ruska (68 %).

Většina Maďarů podle průzkumu také nepodporuje vyhoštění předních ruských politiků a diplomatů z Evropy (61 %), odchod velkých mezinárodních společností z Ruska (57 %) a financování obnovy Ukrajiny ze strany EU (54 %).

Pouze v jednom případě dosáhli zastánci sankcí výhody nad svými odpůrci: Zavedení restrikcí proti ruským oligarchům a jejich statkům (54 % ku 37 %), vasevec.cz

X X X

Rusko odkládá spuštění Nord Stream 1 kvůli závadě. Je to jen záminka, tvrdí Siemens

Údržba jediné provozuschopné turbíny plynovodu Nord Stream 1 odhalila závady. Do jejich odstranění zůstane plynovod mimo provoz. Uvedla to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom. Neupřesnila, kdy by se dodávky tímto plynovodem mohly obnovit. Podle německé firmy Siemens Energy nicméně zjištěný problém nepředstavuje důvod k přerušení provozu. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.

Rusko již ve středu kvůli údržbářským pracím dodávky plynovodem Nord Stream 1 přerušilo. Podle původních informací měla odstávka skončit v sobotu ráno. Gazprom v pátek ale uvedl, že údržba provedená společně se zástupci německé firmy Siemens Energy odhalila únik oleje v kompresorové stanici Portovaja, takže není možné zajistit bezpečný provoz.

„Takovéto úniky obvykle nemají vliv na provoz turbíny a lze je utěsnit na místě. Je to rutinní procedura v rámci údržbářských prací,“ uvedla nicméně firma Siemens Energy. „Ani v minulosti výskyt takovéhoto typu úniku nevedl k přerušení provozu,“ upozornila. Navíc dodala, že v kompresorové stanici Portovaja je dostatek dalších turbín k zajištění jejího provozu.

 Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Moskva v červnu snížila dodávky plynovodem Nord Stream 1 na 40 procent kapacity a v červenci až na 20 procent. Zdůvodnila to problémy s údržbou způsobenými sankcemi sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.

Nejistota kolem dodávek z Ruska vyvolává obavy z nedostatku plynu v Evropě v zimních měsících. To vedlo k výraznému nárůstu evropských cen plynu i elektřiny. Evropská unie nyní zvažuje různá opatření ve snaze omezit růst nákladů na energie, který má negativní dopady na unijní ekonomiku.

Bývalý prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že pokud EU ceny ruského plynu zastropuje, tak jej Moskva přestane dodávat. „V Evropě jednoduše nebude žádný ruský plyn,“ napsal podle agentury Reuters Medveděv na sociální síti Telegram.

„Když Rusové kompletně vypnou Nord Stream 1, těžiště jejich dodávek do EU bude na černomořském Turk Streamu. Z něj má stabilizované dodávky na příští měsíce zajištěno Maďarsko. Sosne si asi i Bulharsko. Budapešť za to na oplátku hodí vidle do plánu G7 zastropovat ruskou ropu,“ komentoval aktuální dění ekonom Lukáš Kovanda.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v říjnu se krátce po poledni ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 213 eur (5 215 Kč) za megawatthodinu (MWh). Před rokem činila asi 29 eur a před dvěma lety asi 15 eur/MWh. Citelněji zvyšovat se začala už loni na podzim, na maximum v blízkosti 345 eur/MWh vystoupila krátce po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, ještě týž den ale klesla pod 200 eur za MWh. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

O možnosti zavést maximální ceny ruského plynu budou za týden hovořit ministři energetiky zemí EU, jejichž mimořádnou schůzku svolalo české předsednictví Rady EU. V reakci na rychlý růst cen o zastropování v posledních dnech mluví stále více zemí. Von der Leyenová by podrobnější postup měla představit 14. září, kdy přednese každoroční poselství o stavu EU.

X X X

Bytový dům v Liberci razantně omezil dodávky teplé vody. Bojíme se zimy, říkají obyvatelé

Sdružení vlastníků v bytovém domě v Liberci chce šetřit a omezuje proto centrální ohřev teplé vody. Obyvatelé tento krok hodnotí kladně. Bojí se ale účtů za teplo v nadcházející topné sezoně.

Sdružení vlastníků snížilo teplotu vody o pět stupňů a omezilo cirkulaci teplé vody jen na určité hodiny. Do jednotlivých bytů nyní přitéká třikrát denně vždy po dobu tří hodin. Obyvatelé domu kroku rozumí. „Výbor se snaží, abychom ušetřili. Více teplé vody nepotřebujeme,“ uvedla seniorka. „Když bude někdo potřebovat teplou vodu, tak ať si ji ohřeje na plynu. Každý tady má nějaký ohřev,“ řekl pro CNN Prima NEWS další penzista.

Lidé se ale obávají nadcházející topné sezóny. „Z letošní zimy máme velké obavy, protože nevíme, co vlastně bude. Je to velká nejistota,“ vyjádřila se seniorka. Obyvatelé domu kritizují vyhlášku ministerstva průmyslu a obchodu, která navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teploty. Podle nich je to hazard se zdravím.

Odborníci radí, aby se lidé na další domovní schůzi zamysleli nad alternativním zdrojem energie. „Všem předsedům SVJ bych rád vzkázal, ať si instalují na střechu fotovoltaiku, což by mohlo ušetřit polovinu dosavadní spotřeby,“ přiblížil expert na energetiku Tomáš Voříšek.

 X X X

 Je to horší než za covidu, varoval Dlouhý. Propouštět bude pětina firem, nevyloučil nepokoje

Současná ekonomická krize je podle šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého horší než pandemie. Drahé energie mají fatální dopad na firmy a nelze podle něj vyloučit sociální nepokoje. Řešení vidí v zastropování cen, především plynu. Přednost by dával celoevropskému řešení před národním.

Do konce roku bude hlavně kvůli vysokým cenám energií propouštět podle Hospodářské komory 18 procent firem. Vláda situaci podniků podle Komory dosud podceňovala. „Žijeme v době hluboké ekonomické a hlavně energetické krize, je třeba přijmout i nestandardní řešení,“ uvedl Dlouhý. Upozornil, že firmy se potýkají s tím, že nově uzavírané smlouvy na energie jsou nad jejich finanční možnosti, části podnikatelů se nepodaří elektřinu a plyn vůbec zajistit, protože někteří dodavatelé přestali přijímat nové zákazníky.

Vláda, opozice i odbory by se nyní podle Dlouhého měly spojit a zajistit účinné řešení krize.

 X X X

Urban: Vláda s energiemi zaspala. Blíží se katastrofa, lidé se cítí jako v mixéru

Drahé energie nadále sužují Českou republiku. Zaspala vláda v boji proti raketově se zvyšujícím cenám? Exministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) je přesvědčen, že ano. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že lidé se nyní cítí jako v mixéru, přičemž katastrofa se prý teprve blíží.

Zástupci EU budou hledat společné řešení krize 9. září na mimořádné evropské radě pro energetiku, kterou svolal český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Toho, potažmo i celou vládu, opozice a další kritici tepou za to, že na domácí úrovni je prý úsporný tarif nedostatečný a že kabinet situaci řeší pozdě a neefektivně.

 Na evropské úrovni se často diskutuje o zastropování cen plynu, k čemuž už sáhlo Portugalsko a Španělsko. Obě země si v rámci evropského bloku vyjednaly výjimku umožňující oddělit propojené ceny plynu a elektřiny, což zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS i Milan Urban.

Podle něj česká vláda na rozdíl od jiných evropských kabinetů začala reagovat na zdražující se energie příliš pozdě. „Není to za pět minut dvanáct, ani pět po dvanácté, ale půl jedné. Je třeba připravit národní řešení. Tomu celoevropskému moc nevěřím. Většina států už totiž řešení realizuje, každá země má navíc jiný energetický mix,“ upozornil bývalý ministr průmyslu a dlouholetý poslanec.

Zároveň prozradil, co by udělal, kdyby nyní vedl rezort průmyslu: „Už bych svolal všechny energetiky a pokoušel se najít odborné řešení. Například udělat dlouholetou smlouvu s ČEZem, která by byla výhodná i pro minoritní akcionáře, protože i pro ně je důležitá stabilita. Ceny se musí dohodnout na přijatelné úrovni blížící se cenám předválečným.“

Blíží se katastrofa

Poté Urban znovu zkritizoval českou vládu. „Vláda zaspala, to ví každý. Je to neomluvitelné. Blíží se katastrofa. Lidé si teď přijdou jako v mixéru a firmy začínají propouštět,“ prohlásil.

Obavy z katastrofy či energetického armagedon (slova šéfa hnutí ANO Andreje Babiše během čtvrteční mimořádné schůze Sněmovny, pozn. red.) však ve vysílání CNN Prima NEWS mírnili programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák i energetický konzultant v plynárenství Vratislav Ludvík. Ti oba zmínili přesvědčení, že by ceny energií měly v následujících měsících začít výrazněji klesat.

X X X

Spravedlnost má mít na výdaje o 2 a půl miliardy více, soudy zasáhne zdražení energií

Ministerstvo spravedlnosti by mohlo mít v příštím roce k dispozici na výdaje zhruba 34,5 miliardy korun, což je přibližně o 2,5 miliardy více než letos. Počítá s tím první návrh státního rozpočtu připravený ministerstvem financí. Pracovní návrh, který počátkem června projednala vláda, vyčíslil výdaje na 33,2 miliardy korun.

Aktuální návrh počítá s tím, že na platy bude mít ministerstvo spravedlnosti zhruba 18,8 miliardy korun, a to celkem pro 25.549 zaměstnanců. Oproti pracovnímu návrhu částka vzrostla zhruba o 800 milionů korun.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a vedoucí představitelé soudů se v červenci shodli na tom, že platy soudců nebudou příští rok zmrazeny. Ministr souhlasil také s tím, že je nutné posílit a lépe odměnit odborný aparát soudů. Více administrativních pracovníků podle něj potřebují zejména nejzatíženější úseky, kde se dá v následujícím období očekávat nárůst agendy – například v insolvenční agendě.

Zástupci justice dlouhodobě upozorňují, že platy administrativních pracovníků na soudech jsou nižší, než v jiných oblastech státní správy. Místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk České justici řek, že situace je neudržitelná a soudy jsou doslova před kolapsem. Pracovníky nelze sehnat a velmi obtížné je udržet je a to už i v menších městech. „Nástupní plat u většiny zaměstnanců nedosahuje ani zaručené mzdy, u mnoha z nich tento stav trvá i po mnoha odpracovaných letech. Na netarifní složky platu máme k dispozici jen 18 procent z přiděleného objemu prostředků na platy, část z toho odčerpá právě dorovnání do zaručené mzdy. Takže na osobní ohodnocení či odměny téměř nezbývá,“ uvedl.

Úřad také soudům přislíbil více peněz kvůli nárůstu cen energií a také na znalce a tlumočníky, kterým má vzrůst znalečné a tlumočné.

Ministerstvo financí ve čtvrtek oznámilo, že schodek státního rozpočtu by příští rok mohl dosáhnout 270 miliard Kč. Návrh počítá s příjmy 1,749 bilionu Kč a výdaji 2,019 bilionu Kč. Proti vládou schválené novele rozpočtu na letošní rok je deficit nižší o 60 miliard korun, ceskajustice.cz

X X X

Za podvod se směnkami za 816 milionů chce policie obžalovat devět lidí

Policie navrhla obžalovat devět lidí za falšování směnek. Skupina se tak pokoušela obohatit o 816 milionů korun. Podle kriminalistů působili v Česku i na Slovensku.

Centrála tvrdí, že skupina se pokoušela v roce 2010 poškodit vyhlédnutého člověka podvrženými směnkami, které vedly k exekuci. „K vymožení částky v rámci exekučního řízení nakonec nedošlo,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Obvinění lidé čelí stíhání za pokus o podvod, za padělání platebního prostředku, padělání veřejné listiny a účast na organizované zločinecké skupině. Policie všechny stíhá na svobodě. Hlavním pachatelům hrozí až 16 let vězení. O podání obžaloby rozhodne Vrchní státní zastupitelství v Praze.

X X X

Trestaní Ukrajinci úspěšně žalují české ministerstvo vnitra. Kvůli válce je soudy nevyhošťují

 Úspěšné žaloby podávají na české ministerstvo vnitra pachatelé a delikventi z Ukrajiny, kteří se na území ČR dopustili protizákonného jednání. Ukrajinci, odsouzení v trestném řízení k vyhoštění často žádají o mezinárodní ochranu. Jak Česká justice zjistila z několika rozhodnutí, soudy vrací žaloby ministerstvu vnitra k dalšímu řízení. Úřad nově musí zohlednit válku na Ukrajině.

Takový je i příběh Ukrajince V.D., jehož případ vrátil Krajský soud v Brně k dalšímu řízení ministerstvu vnitra letos v červenci. Pan V.D. v květnu 2021 v žádosti o udělení mezinárodní ochrany uvedl, že „pochází z města Žytomyr a živil se hraním fotbalu a podnikáním a staral se též o svého invalidního bratra“.

„Důvod pro opuštění vlasti spočíval v tom, že si žalobce v roce 2008 půjčil peníze od svého známého na zakoupení obchodu, ale ten v roce 2015 začal požadovat jejich vrácení. Následně byl v roce 2016 napaden jeho bratr (foto je obsaženo ve spisu). Proto musel prodat obchod, aby mohl peníze vrátit, ale nedostal z prodeje celou částku, a proto mu zbývalo ještě doplatit 30 000 USD. Věřitel následně chtěl doplatit vše a výhrůžky se stupňovaly. Žalobce se obával vycházet z domu a také se bál o svou dceru, a proto se neobrátil ani na policii. Jeho známý má hodně peněz a vlivných přátel. Nemůže se vrátit na Ukrajinu,“ shrnuje Krajský soud v Brně důvody žádosti o azyl v České republice.

Měl být vyhoštěn za padělání dokladu

Poté žalobce – Ukrajinec i žalované ministerstvo vnitra popisují průběh a peripetie řízení v České republice. Z popisu pak vyplývá, že Ukrajinec byl za padělání dokladu – slovenské ID karty trestním příkazem z České republiky vyhoštěn.

„Dle opisu z rejstříku trestů byl žalobci uložen trest vyhoštění v délce trvání jednoho roku, a to na základě pravomocného trestního příkazu Okresního soudu v Hradci Králové ze dne 29. 4. 2021, sp. zn. 2 T 19/2021. Žalovaný vyžádal též protokol o výslechu z řízení o uložení správního vyhoštění provedený Krajským ředitelstvím policie Královéhradeckého kraje dne 28. 4. 2021. Z tohoto protokolu vyplývá, že žalobce uvedl, že není žádná překážka, která by mu bránila bezpečně vycestovat do země původu. Není ani žádný důvod, proč by nemohl vycestovat z EU,“ stojí v odůvodnění rozsudku Krajského soudu v Brně s tím, že Ukrajinec se nechce vrátit na Ukrajinu, protože potřebuje vydělat peníze.

Jak dále uvádí Krajský soud v Brně, ministerstvo vnitra se nedopustilo chyby, když žádost o ochranu Ukrajince vyhodnotilo negativně. Nařízením soudu však bude nyní povinno žádost nově vyhodnotit „se zřetelem k aktuálním podmínkám na Ukrajině“, neboť vymezení Ukrajiny jako bezpečné země je nyní neaplikovatelné.

Ukrajinec má v ČR platit výživné na dvě děti

Shodou okolností další Ukrajinec s iniciálami V.D. se u Krajského soudu v Praze domáhá zrušení rozhodnutí, že jeho žádost o azyl je nepřípustná. „Žalobce uvedl, že se nemůže na Ukrajinu vracet, neboť oblast Krymu je nyní pod ruskou okupací a on odmítl ruské občanství. Obává se, že by na Ukrajině byl zabit, řada jeho spolužáků již byla zabita. Na Ukrajině také nikoho nemá, žije dlouhodobě s družkou v ČR, ta zde má trvalý pobyt. Má taky dvě dcery, které jsou občanky ČR, k nimž má stanoveno výživné. Na Ukrajině by nebyl schopen toto výživné udržet, neboť tam trvá měsíc vydělat částku odpovídající přibližně dvoudennímu výdělku z ČR,“ uvádí se v popisu případu dalšího Ukrajince V.D.

„V doplnění žaloby žalobce sdělil, že přicestoval do ČR v 15 letech s matkou. Od té doby na Ukrajině nebyl. Chodil zde do školy. Jeho matka a bratr žijí v ČR, na Ukrajině nemá žádné příbuzné, se kterými by byl v kontaktu, s otcem není v kontaktu od dětství a babička zemřela v listopadu 2020. Sice od dětství žil v Oděské oblasti, což také sdělil k první žádosti, nicméně jeho poslední tam žijící příbuzná – babička, zemřela. Nyní tam žádnou rodinu ani majetek nemá, policie donutila rodinu prodat dům. Jediným příbuzným, o kterém žalobce ví, je otec, se kterým však není od dětství v kontaktu. Ten žije v Sevastopolu na Krymu,“ popisuje fakta případu Krajský soud v Praze.

Propuštěn z výkonu trestu, pobyt neznámý

Jenže pak v rozsudku přichází bod 6), z něhož vyplývá, že pan V.D. je propuštěný vězeň, jehož pobyt je neznámý:  „Žalobce byl propuštěn z výkonu trestu (odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody dle rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 5 č. j. 2 T 47/2021 – 869) a jeho pobyt není znám, proto soud ustanovil žalobci neznámého pobytu opatrovníka dle § 29 odst. 3 o. s. ř. ve spojení s § 64 s. ř. s. Jelikož soud žalobě vyhověl, ustanovil opatrovníkem Organizaci pro pomoc uprchlíkům, sídlem Kovářská 4, Praha 9. Ustanovení advokáta v případě vyhovění žaloby nedává smysl, přitom ustanovený opatrovník se specializuje na problematiku cizinců,“ stojí v rozsudku Krajského soudu v Praze.

„Soud tak má za to, že návrat žalobce by mohl být v rozporu s mezinárodními závazky, konkrétně zásadou non – refoulement. Nyní proto bude povinností žalovaného, aby se žádostí žalobce zabýval meritorně ve smyslu výše uvedeného. Vzhledem k tomuto závěru se soud již blíže nezabýval námitkou žalobce o tom, zda skutečnosti, které tvrdil ke druhé žádosti, jsou novými skutečnostmi ve smyslu § 11a odst. 1 zákona o azylu,“ uvedl k tomu dále Krajský soud v Praze a vrátil spis vnitru k dalšímu šetření.

Správně vyhoštěn s boulí na hrudi

Další Ukrajinec, pan I.S., argumentuje v žádosti o mezinárodní ochranu zdravotním stavem, rizikem trestního stíhání při návratu na Ukrajinu za členství ve straně Uhorciv Ukrajiny a snahou legalizovat pobyt v ČR. „Žalobce během seznámení se s podklady pro rozhodnutí uvedl, že ho kromě problémů s okem čeká chirurgický zákrok spojený s odstranění boule na hrudi, která se mu vytvořila ze stresu a brání mu ve spánku. Také má mít žalobce problémy se srdcem, přičemž za ním před několika měsíci přijela do České republiky na základě víza manželka, které na Ukrajině vyhrožovali. Pokud by žalobce získal mezinárodní ochranu, mohla by si touto cestou legalizovat pobyt také jeho manželka poté, co vízum pozbude platnosti. V souvislosti s tvrzenými (zdravotními) obtížení poté žalobce doložil některé lékařské zprávy spojené s poraněním a operací levého oka,“ shrnuje fakta případu Krajský soud v Brně.

Jak vyplývá z rozsudku, pan I.S. však už měl být z České republiky správně vyhoštěn. „Součástí spisové dokumentace je rovněž kopie rozhodnutí o správním vyhoštění žalobce ze dne 9. 9. 2020, č. j. CPR-27126-22/ČJ-2020-931200-SV (dále též „rozhodnutí o správním vyhoštění“), a protokol o seznámení se s podklady rozhodnutí ve věci mezinárodní ochrany ze dne 14. 9. 2020, ze kterého vyplývá, že žalobce byl poučen o svých procesních právech ve smyslu ust. § 36 odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „správní řád“). Žalobce se nechtěl seznámit s podklady pro rozhodnutí a jejich doplnění nenavrhoval. K důvodům pro podání opakované žádosti o mezinárodní ochranu doplnil, že bude mít ještě jednu chirurgickou operaci spojenou s odstraněním boule na hrudi, která se mu vytvořila ze stresu,“ stojí dále v rozsudku Krajského soudu v Brně.

I do tohoto případu zasáhla válka na Ukrajině a vnitro se jím musí znovu zabývat: „Za této situace bude skutkový stav, který žalovaný vzal za základ napadeného rozhodnutí, vyžadovat rozsáhlé doplnění. Proto krajský soud žalovanému ukládá, aby opětovně a na základě aktuálních informací o bezpečnostní situaci v zemi původu žalobce meritorně posoudil, zda jsou v jeho případě dány důvody pro udělení některé z forem mezinárodní ochrany. Tímto právním názorem krajského soudu je správní orgán v dalším řízení vázán,“ uvádí se v rozsudku.

Odsouzen za zvlášť závažný trestný čin

Ukrajinec L.S. naopak žil v České republice pod mezinárodní ochranou, která mu byla dvakrát prodloužena. V roce 2021 mu ochranu ministerstvo vnitra neprodloužilo, protože spáchal „zvlášť závažný trestný čin“. „Žalovaný napadeným rozhodnutím ze dne 26. 11. 2021, č. j. OAM-1-36/VL-20-P10-PD3-R2-2007, podle § 53a odst. 4 zákona o azylu neprodloužil doplňkovou ochranu dříve udělenou žalobci, přičemž poukázal na výše zmíněné pravomocné odsouzení žalobce za zvlášť závažný trestný čin. Doplnil, že žalobce byl z výkonu trestu podmíněně propuštěn a byla mu stanovena zkušební doba v trvání sedmi let, jež uplynula dne 29. 11. 2020,“ uvádí se v rozsudku Krajského soudu v Ostravě.

„Žalobce se dopustil trestné činnosti v přímém úmyslu, jeho podíl na dané činnosti hodnotil jako ,aktivní´, přičemž poukázal na promyšlené jednání žalobce a fakt, že svou trestnou činnost finančně podporoval a organizoval; zdůraznil vysoký podíl společenské škodlivosti trestné činnosti žalobce. Uplynutí zkušební doby o podmíněném propuštění žalobce z výkonu tretu odnětí svobody žalobce bez jakékoliv trestné či přestupkové činnosti, žalovaný nepovažuje za dostatečný argument pro prodloužení doplňkové ochrany,“ stojí v rozsudku s tím, že Ukrajina požádala ČR o převzetí trestního stíhání pana L.S.

Vynucený odjezd je porušení závazku

Také tento případ Krajský soud v Ostravě s odkazem na pravidlo non refoulement vrátil ministerstvu vnitra. „V souzeném případě by neposkytnutí doplňkové ochrany podle § 14a zákona o azylu s ohledem na dění panující v zemi původu žalobce mohlo znamenat narušení mezinárodních závazků České republiky. Uvedené plyne z již výše zmiňované zásady přímé aplikace čl. 2 a 3 Evropské úmluvy v souladu s čl. 10 Ústavy. Články 2 a 3 Evropské úmluvy v kontextu zásady non-refoulement vyjádřené v čl. 33 odst. 1 Úmluvy o právním postavení uprchlíků stanoví mezinárodní závazek České republiky nevystavit žádnou osobu podléhající její jurisdikci újmě, která by spočívala v ohrožení života či vystavení mučení nebo nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání, a to např. tím, že bude vyhoštěna či v důsledku jiných okolností donucena vycestovat do země, kde by jí taková újma hrozila,“ uvedl k tomu Krajský soud v Ostravě.

O tom, že soudy uplatňují princip non refoulement Česká justice už informovala prostřednictvím příběhů obyčejných Ukrajinců, kteří se z mnoha důvodů ocitli na cestě pryč ze své země: Mají dluhy, nechtějí do armády, mají zdravotní potíže, čelí chudobě, zločinu nebo korupci. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Když omezíme služby, odpovědnost za to ponese vláda, varuje Svaz měst a obcí

Svaz měst a obcí varuje, že kvůli možné nedostupnosti energií a jejich cenám hrozí uzavírání škol, omezování veřejných služeb nebo dopravní obslužnosti. Problémem je také nedostatečná komunikace vlády. „Dětem a seniorům se budeme do poslední chvíle snažit zajistit služby, které jim poskytujeme,“ ujistil místopředseda Pavel Drahokoupil s tím, že věří, že k tomuto scénáři nedojde.

Dá se říci, že malé obce obecně budou postiženější než ty větší?

Navýšení provozních nákladů pro ně bude znamenat mnohem větší problém, protože nebudou moci tolik investovat nebo obnovovat infrastrukturu. V nejzazším případě hrozí omezení kvality dosud poskytovaných veřejných služeb. V menších obcích je totiž nejobvyklejší občanskou vybaveností školka a škola. Pokud na to nebude dostatek prostředků, nemají už co dalšího uzavřít. Kromě veřejného osvětlení.

Řešilo se, že hrozí nárůst kriminality v souvislosti s omezením veřejného osvětlení?

Ano, jsme si vědomi, že jak by se omezovalo veřejné osvětlení, k nárůstu vandalismu, kriminality a obecně ohrožení bezpečnosti dojít může. Rozhodnutí, kdy si máme vybrat, zda provozovat veřejné osvětlení, školskou infrastrukturu nebo domy pro seniory, není pro žádného starostu jednoduché. Ale veřejné osvětlení bude jedna z těch prvních věcí, která se odpojí.

x Zabývali jste se také nejohroženějšími skupinami, na které krize dopadne?

To jsou právě děti, senioři, kterým se budeme do poslední chvíle snažit zajistit služby, které pro ně poskytujeme, ať už se jedná o školská zařízení nebo sociální bydlení.

Věříme ale, že k tomu nedojde a že takový scénář nenastane. Ale ze strany státu opravdu musí přijít garance, že bude dodávána energie za stabilizovanou cenu bez výkyvů. Noční můrou je pro nás to, že dodavatel může ze dne na den říct, že vám za týden nebo za měsíc energii nedodá.

x  Ohroženější skupinou také budou seniorky nebo matky samoživitelky. Věnovali jste se také genderovým aspektům, které přinese energetická krize?

Do této úrovně jsme nešli, musíme se nyní problémem zabývat z plošnějšího pohledu. Tyto individuální aspekty poté řeší pověřené instituce, ať už sociální odbory nebo úřady práce, se kterými ohroženější skupiny komunikují v konkrétních případech a situacích.

 x Na které kraje budou mít opatření největší dopad?

Jedná se o plošnou záležitost, ale pokud to provážeme se sekundárními dopady, jako je zaměstnanost, kriminalita nebo vandalismus, bohužel se to může promítnout do krajů, které jsou už nyní strukturálně zatížené, jako například Ústecký, Karlovarský nebo Moravskoslezský kraj.

x Na tiskové konferenci jste kritizovali vládu, která s vámi nekomunikuje. Máte připravené strategie, jak jí „dát nůž na krk“, pokud se situace nezlepší?

Vládě se nůž na krk dává dost těžce, navíc k tomu nechceme přistupovat. V této chvíli pouze avizujeme, že pokud nezačnou jednat a přijímat kroky, respektive plánovat kroky ve spolupráci s námi, dojde to k tomu, že začneme některé služby skutečně omezovat. S tím, že odpovědnost nebude na nás, ale na nich. Pak budou muset přijít s adekvátní reakcí, jak uvést občanské služby zpět do provozu. Toto je ten nejzákladnější moment, kdy si vláda musí uvědomit, že pokud nezakročí, na městech a obcích hrozí, že se nebudou provozovat tyto základní služby.

Naše rezervy to navíc skutečně nevytrhnou. Máme je alokované zejména na investice. Ve chvíli, kdy je nerealizujeme, můžeme část rezerv vypustit do provozu. Největší pochybení by bylo nečerpat evropské dotační prostředky, na kterých vláda lpí.

x V některých německých městech během léta přijali nejrůznější úsporná opatření, například zrušení možnosti sprchovat se teplou vodou v bazénech či lázních a podobných provozech. Řešili jste také takováto menší opatření, která by přišla jako první?
Jak provozovatelé postupně dostávají nabídky na další provoz, přistupují k vyhodnocování efektivity toho, kde má ještě smysl dávat vyšší odběr energie a kde ne. Tato opatření, stejně jako vypnutí části provozu, jsou dnes nasnadě. Buď se realizují, nebo se k realizaci připravují, pokud nedojde k žádné změně.

x Řešili jste také zdravotní dopady nízkých teplot, například ve školách?

Jsme si vědomi toho, že v takovém prostředí se vyučovat nedá, takže jsou v opatřeních úplně naposledy. Nechat někde sedět dítě v osmnácti stupních nikdo z nás nechce. Do té doby se budou držet klasické hygienické limity pro dvacet stupňů.

X X X

Proruské výroky politiků končí bez trestu. Navzdory varování nejvyššího žalobce

Policisté od začátku války na Ukrajině dostávají desítky oznámení o možném spáchání trestného činu kvůli schvalování ruské invaze. Část případů však končí bez postihu. Za své výroky o Ukrajině nejsou mnohdy potrestáni ani politici. Před postihy přitom v únoru varoval nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Ten pro iDNES.cz nyní uvedl, že policie od začátku konfliktu eviduje celkem 254 trestných činů.

„Nejvyšší státní zastupitelství považuje za nezbytné informovat občany, že aktuální situace spojená s útokem Ruské federace na Ukrajinu může mít dopady i do oblasti jejich svobody projevu,“ zdůraznil Stříž v únorové tiskové zprávě.

Redakce iDNES.cz jej oslovila s dotazem, zda je správné, že policie část případů odkládá. „Je pravdou, že bezprostředně po začátku ruské invaze na Ukrajinu jsem vydal tiskovou zprávu, v níž jsem občany varoval před možností dopustit se spáchání trestného činu i verbální adorací představitelů Ruské federace v souvislosti s vojenským konfliktem,“ přiznal pro iDNES.cz nejvyšší státní zástupce.

Policie podle jeho slov od začátku konfliktu na Ukrajině eviduje celkem 254 trestných činů souvisejících s tímto konfliktem, 73 z nich se týká schvalování ruské agrese, nebo nenávistných projevů vůči občanům Ukrajiny. „Z těchto 73 případů je 37 ve stádiu vyšetřování či zkráceného přípravného řízení, kde je vedeno trestní stíhání proti konkrétní osobě,“ doplnil pro iDNES.cz.

Je třeba odlišit povahu projevu

Stříž také podotkl, že trestnost takových jednání záleží na míře intenzity a závažnosti a dopadá pouze na extrémní projevy, obzvláště prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, sociální sítí, internetu, případně na shromáždění více lidí.

„Je třeba rovněž odlišit i povahu projevu, který může mít podobu politického či historického názoru, který je plně chráněn ústavní zásadou svobody projevu. Jinými slovy řečeno, aby mohl být verbální projev shledán trestným, musí míra jeho závažnosti dosáhnout vysokého stupně protiprávnosti a společenské škodlivosti,“ doplnil Stříž s tím, že všem těmto aspektům odpovídá i četnost trestných činů, které jsou v současné době prověřovány či stíhány policii.

Stříž také zdůraznil, že trestnost jakéhokoliv jednání posuzuje primárně věcně a místně příslušný státní zástupce, nejvyšší státní zástupce tak činí pouze při využití svých mimořádných kontrolních oprávnění. „Při posuzování jednání, které by mohlo vykazovat znaky trestného činu, je třeba zvažovat také zásadu subsidiarity trestní represe, což u verbálních trestných činů platí dvojnásob,“ dodal.

Případ europoslance byl odložen

Různých výroků ohledně schvalování invaze na Ukrajinu se dopouští i politici. Třeba bývalý ministr zdravotnictví a nynější europoslanec za SPD Ivan David v dubnu na svém facebookovém profilu zveřejnil příspěvek, v němž stejně jako Kreml tvrdil, že útok na civilisty prchající do bezpečí z Kramatorsku mají na svědomí sami Ukrajinci. Rovněž zpochybňoval masakr v Buči. Policie ho kvůli výrokům začala prověřovat. Nakonec ho neobvinila, jak pro iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Jakub Vinčálek.

„Útok v Krametorsku byl zjevně dílem ukrajinské armády. Nejenže byla použita Točka U, kterou Rusové na Ukrajině nepoužívají a původně ukrajinský propagandista Arestovič uvedl, že jde o raketu Iskander, kterou užívá ruská armáda. Nejenom, že poloha zadní a přední části rakety ukazuje, že musela být vypálena z území ovládaného ukrajinskou armádou, jak je ukázáno na videu, ale navíc zahraniční zpravodajové objevili na těle rakety evidenční číslo, z něhož je patrné, že raketa patřila ukrajinské armádě,“ doslova napsal v dubnu na Facebook Ivan David, a to včetně chybného názvu města.

Za výroky ohledně schvalování ruské invaze na Ukrajinu začala současného europoslance prověřovat policie. „V případě europoslance Ivana Davida bylo oznámení odloženo. Z toho vyplývá, že nebyl obviněn,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Vinčálek.

Bývalý ministr zdravotnictví a nynější europoslanec za SPD Ivan David tvrdí, že útok v „Krametorsku“ byl zjevně dílem ukrajinské armády.

Europoslanec tehdy na dotazy iDNES.cz ohledně příspěvku na sociální síti, reagoval slovy: „Musíte si to přečíst a pochopit, že jsem to nenapsal já.“ Kdo to však napsal, již neřekl.

„Udávají a já se budu případně bránit“

To není jediný případ, kdy policie řeší výroky politika. „Obdivuji Putina za tu jeho trpělivost s tou ukrajinskou fašistickou chátrou… střílet na školy, školky, nemocnice a další ryze civilní objekty mohou opravdu jen svině,“ napsal v únoru na sociální síti komunistický exposlanec Zdeněk Ondráček. Později však svůj příspěvek smazal.

Za výrok ohledně schvalování ruské agrese ho ale začala prověřovat policie. Ta ho podle webu Neovlivni.cz nakonec neobvinila. Policie však v tomto případě uvedla, že bližší informace ke konkrétním fyzickým lidem ze zákona podávat nemůže.

 Bývalý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček patří k dlouhodobým obhájcům kroků Kremlu. Nejen svými slovy, ale i konkrétními kroky legitimizoval počínání Ruska ve vztahu k narušování územní celistvosti Ukrajiny. https://t.co/pn1XlBuQc5

Pro iDNES.cz ale policejní prezidium informaci o možném odložení případu nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Exposlanec Ondráček rovněž příliš sdílný nebyl. Pro iDNES.cz k možném odložení případu řekl, že mu to je celkem ukradené.

„Udání paní Pekarová (Markéta Adamová-Pekarová pozn. red.) a jejích lidí mě vůbec nezajímají. Já nevím, jestli to (policie, pozn. red.) odložila. Zákon jim to neukládá (povinnost vyrozumět o odložení pozn. red.). Je to moje věc. Oni ať si dělají svoji práci. Udávají a já se budu případně bránit,“ reagoval na dotazy redakce Ondráček.

X X X

Na svou šanci jsem čekala dlouho, ale vyplatilo se, říká zámecká paní Markéta Hansen 

v Trnové

Jako malá měla hodně snů. Jak sama říká, stačilo vidět pohádku, hezký příběh a chtěla být jeho součástí. A dnes opravdu v pohádce je. Markéta Hansen je totiž zámeckou paní. Na zámku ovšem hlavně podniká, a začátky rozhodně pohádkové nebyly.

 Vystudovala finanční management. Tedy něco, co bylo zcela odlišné od jejích kreativních nápadů. „Ale bavila mě matematika a měla jsem představu, že budu jednou pracovat ve financích a vydělávat dost peněz, abych se mohla postarat o celou rodinu,“ vzpomíná Markéta Hansen.

První pracovní zkušenosti získala už na škole, bylo to lepení etiket na produkty ve skladu a administrativní výpomoc. Po vysoké pracovala v renomované auditorské společnosti.

X Kdy a proč jste se rozhodla pro vlastní podnikání? Omrzela vás práce v nadnárodní společnosti?

Mně práce bavila, byla sice poměrně časově náročná, ale měli jsme skvělý tým. A díky činnosti na různých projektech byla i rozmanitá.

Zhruba před 12 lety jsme byli na teambuildingu na zámku na Šumavě. A mně to nadchlo. Když jsem viděla, jak tam mladý pár hospodaří a stará se o své hosty, tak se mi představa podobného projektu moc líbila. Místo, kam lidé přijedou, odpočinou si, dobijí baterky a odjedou spokojeně domů. Místo, kde načerpají nové nápady. Místo, kde stráví čas s rodinou a přáteli.

X Ono ale asi není jednoduché koupit zámek?

To máte pravdu. Po čase jsme tuto ideu úplně opustili. Až v době covidu manžel objevil inzerát na prodej zámečku v Trnové. Docela vtipné je, že nedaleko bydlíme. Mezi kostelem a zámeckým parkem léta na podzim sbíráme kaštany. Že je tam zámeček, jsem si nikdy nevšimla, kvůli vyšším zdem a vzrostlým stromům nebyl vidět. Domluvili jsme si prohlídku, v hlavním sále na nás dýchlo kouzlo zámku a my si jej okamžitě zamilovali.

X V jakém stavu zámek byl? Čekalo vás nejspíš hodně práce?

V roce 2006 byl zámek zásadně zrekonstruován, tehdy z ruiny. Původně jsme si mysleli, že provedeme nejnutnější kosmetické úpravy. Postupně jsme však zjišťovali, co vše je třeba opravit, aby prostor mohl být využíván a dodával komfort, který bychom očekávali. Často jsme narazili na problémy, se kterými jsme nepočítali. Když jsme například vyměňovali podlahu, narazili jsme na špatně udělaný podklad a najednou z toho bylo mnohem více prací. Fasáda špatně vysychala. Na zámku nebylo nouzové osvětlení, které bylo podle zprávy od hasičů třeba pro provoz doplnit.

X V zámku je restaurace a kuchyň. Je tedy nutné dodržet i hygienické předpisy. A nejspíš se k rekonstrukci vyjadřují památkáři?

S kuchyní bylo opravdu hodně práce. Nebyla zde profesionální kuchyň, kterou jsme pro naši vizi potřebovali, v kuchyni nebyla vzduchotechnika, žádné profesionální vybavení, nebyl zpracován Haccap pro její provoz.

S památkáři jsme jednali především ohledně parkoviště, které jsme budovali vedle zámecké zahrady. Protože i tato část pozemku je kulturní památkou, i na parkovišti bylo třeba doporučení památkářů dbát. Nebylo možné zbudovat běžné parkoviště s asfaltem, protože by to dobově neodpovídalo. Nebylo možné zřídit záhony s travinami, které jsem chtěla mezi parkovacími místy. Do budoucna chceme dosázet stromy, i zde víme, jaké by měly být, až je budeme sázet.

X Za jak dlouho se vám podařilo provoz otevřít?

Opravy a renovace prostor nám trvaly 6 měsíců. Klíče jsme dostali v prosinci 2020, v lednu začali s renovací a v červnu 2021 jsme na zámečku měli první svatbu. Ještě den před svatbou manžel vyzvedával v Teplicích hlavní desku pro koupelnu ve svatebním apartmá a do noci ji instaloval. My všichni jsme do rána dělali mnoho menších úprav a věšeli poslední obrazy. Svatba byla objednaná, takže jsme to stihnout museli. Ale byla to celkem jízda.

Markéta Hansen (38 let)

· Absolvovala Vysokou školu ekonomikou v Praze, po studiích pracovala v nadnárodní auditorské společnosti. Po odchodu z auditu spustila vlastní e-shop s doplňky stravy a přírodní kosmetikou z Dánska, zároveň pracovala jako ekonom.

· V roce 2012 se provdala za Dána Finna Hansena, se kterým má tři syny. Od roku 2020 provozuje květinovou dílnu Flora Nordica.  Koncem roku 2020 koupila společně se svým manželem Chateau Trnová, kde jí baví pořádat tradiční i netradiční akce.  Největší výzvou je pro ni skloubení pracovního života s péčí o děti.

Ve volném čase ráda pracuje na zahradě, chodí na procházky se psem a tráví čas s rodinou.  Jako pomocný trenér trénuje sportovní přípravu na dětském fotbale v Praze na Zbraslavi.

X Svatba dopadla dobře, takže jste si oddechli?

Jak se to vezme. Když se nám podařilo zdárně dokončit všechnu realizaci a mysleli jsme si, že bude lépe, mnohem více práce přibylo. Najednou byl zámek, vše hotovo, ale nikdo nevěděl, že zámek existuje. Bylo potřeba mít dostatek personálu a otevřít.

Před námi byl tak velmi náročný úkol, a to zajistit, aby lidé věděli, že existuje Trnová a aby začali do restaurace a hotelu chodit. Navíc kromě každodenní práce s personálem, s hosty, s jejich hledáním, jsme na podzim opět čelili omezením kvůli covidu, a tak jsme se snažili přicházet s možnými nápady, jak přežít.

X Přežili jste, dnes se vám daří, kolik máte například zaměstnanců?

V současné době máme 10 zaměstnanců, 4 externí, brigádníky a nás. Já se starám o běžný provoz a s manželem pak spolu řešíme zásadnější rozhodnutí týkající se zámečku.

X Rekonstrukci a rozjezd Chateau Trnová jste financovali z vlastních zdrojů. Už se vám investice vrátila?

Kompletní renovace prostor byla finančně značně nákladná, stejně tak náklady na rozjezd a nynější provoz jsou vysoké. Aby se investice vrátila, to nás čeká ještě dlouhá cesta.

X Nelitujete svého rozhodnutí?

Rozhodnutí nelituji. Ano, občas mám slabou chvilku, kdy bych vše nejraději pověsila na hřebík, ale pak se zas uklidním, rozdýchám a jedeme dál. Je to náročné, člověk si neumí představit, co ho čeká a kolik práce provoz restaurace a hotelu přináší. Splnila jsem si však jeden ze svých snů a spokojení klienti mě nabíjí energií.

X Co máte v plánu pro další sezonu a roky?

Rádi bychom pořádali více kulturních akcí, koncerty, vernisáže, přednášky a líbilo by se nám také pořádání svátečních trhů, ať už vánočních nebo velikonočních. Od 1.října začínáme také s novým konceptem pro business obědy.

X X X

Starosta Poděbrad mluvil o střílení Romů, díky daru a přiznání odvrátil stíhání

Starosta Poděbrad Jaroslav Červinka se podle policie na červnovém jednání zastupitelstva dopustil svými protiromskými výroky trestného činu podněcování k nenávisti. Jeho stíhání státní zástupce podmíněně zastavil, důvodem je, že se Červinka doznal a poslal dar obětem trestných činů. Za svá slova se také opakovaně omluvil, podle něj jeho vyjádření nebylo myšleno tak, jak nakonec vyznělo.

Starosta Poděbrad Jaroslav Červinka | foto: NK Poděbrady

O rozhodnutí žalobce v pátek informoval server Aktuálně.cz. Červinka v červnu na zastupitelstvu prohlásil, že před více než 20 lety dostal důtku od okresního úřadu, jelikož tehdy po dopravní nehodě způsobené psy romského občana řekl, že by bylo lepší je zastřelit, a dodal, že neměl na mysli psy.

„Pronesl jsem onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli psy,“ řekl při jednání, které se nahrávalo.

Výrok o Romech byl podle Červinky hloupý před 22 lety, kdy ho učinil, i letos, když ho připomněl 22. června na jednání poděbradského zastupitelstva.

„Omlouvám se všem, koho se mohl oprávněně dotknout. Kdo mě zná a zná moje působení v čele radnice, ví, že ve skutečnosti jakoukoliv formu násilí za řešení nepovažuji. A to ani v nadsázce,“ uvedl v červenci na svém facebookovém profilu Červinka.

Svou roli podle něj sehrály i emoce a únava. „Samozřejmě toho lituji, byla to moje chyba a prostě se to stalo, já se za to omlouvám a rozhodně to nebylo tak myšleno, jak to ve finále vyznělo. Ani před 22 lety, ani teď, když jsem to v nějakých emocích pod tlakem a únavě zopakoval docela nešťastně,“ řekl starosta. Vedení STAN se podle něj s jeho omluvou seznámilo. „Zkontaktovali mě, že to berou na vědomí, že jsem pochybil a že jsem se omluvil,“ dodal.

Slovy se zabývala policie, po ukončení navrhla státnímu zastupitelství v Nymburce potrestání, žalobce v polovině srpna rozhodl, že trestní stíhání starosty podmíněně odloží.

„Přihlédl zejména k doznání dotčené osoby, její dosavadní bezúhonnosti a složení finanční částky určené státu na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti,“ řekla Aktuálně.cz středočeská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Červinka měl původně kandidovat za STAN, avšak oblastní sdružení ho vyzvalo k odstoupení z kandidátky kvůli výrokům, které zazněly na červnovém jednání městského zastupitelstva. Kandidáti hnutí STAN v Poděbradech budou o hlasy voličů v podzimních komunálních volbách usilovat jako Nezávislí kandidáti Poděbrady.

X X X

Biden se opřel do Trumpa. Je extrémista a ohrožuje demokracii, řekl

Krajní křídlo republikánů s Donaldem Trumpem v čele ohrožuje americkou demokracii, prohlásil prezident Joe Biden. Jejich extremismu otřásá samými základy Spojených států, dodal Biden v projevu ve městě, které se stalo kolébkou tamní demokracie.

 „Donald Trump a MAGA-republikáni představují extremismus ohrožující samé základy naší republiky,“ řekl Biden před historickou budovou Independence Hall ve Filadelfii, kde byla přijata Deklarace nezávislosti Spojených států a také americká ústava.

Devětasedmdesátiletý demokratický prezident ostře kritizuje krajní křídlo republikánů a „extrémní filozofii MAGA“. Tato zkratka je narážkou na Trumpovo volební heslo z roku 2016 Make America Great Again (učiňme Ameriku opět velikou).

Biden nyní vyčetl přívržencům MAGA, že „nerespektují ústavu, nevěří v právní stát a neuznávají vůli lidu“, jsou ochotni zvrátit demokratické volby, ignorovat ústavu Obvinil je, že „jsou odhodláni vrátit tuto zemi zpět“ a chtějí Ameriku „bez práva na soukromý život, bez práva na antikoncepci, bez práva vzít si toho, koho milujete“, tedy bez sňatků osob stejného pohlaví.

Prezident v narážce na vpád Trumpových přívrženců do sídla Kongresu a Trumpovo zpochybňování výsledku prezidentských voleb zdůraznil, že v USA není místo pro politické násilí, a také prohlásil, že nebude přihlížet, jak se lidé, odmítající uznat porážku, pokoušejí ukrást volby.

„Dlouho jsme si říkali, že americká demokracie je zaručena. Ale není. Musíme ji bránit. Chránit ji. Postavit se za ní. Každý z nás,“ zdůraznil podle serveru BBC News.

Zástupci krajní pravice „tleskají hněvu, živí se chaosem, nežijí ve světle pravdy, ale ve stínu lži“, řekl Biden, který se snaží vyburcovat voliče demokratů a přesvědčit dosud nerozhodné.

Klíčový stát pro nacházející volby

Biden ještě jako kandidát na prezidenta uspořádal ve Filadelfii první shromáždění své kampaně. Uvědomuje si, že stát Pennsyvánie, ve kterém se Filadelfie nachází, může být klíčový pro úspěch v listopadových volbách do Kongresu a tedy i osudu pro zbytek prezidentova mandátu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že Biden nedávno přirovnal ideologii Trumpových vyznavačů k „polofašismu“.

Tento výraz pobouřil konzervativní tábor, který prezidenta obviňuje, že přispívá k rozdělení Ameriky. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy ve čtvrtek obvinil Bidena, že „démonizuje desítky milionů tvrdě pracujících Američanů“.

„Prezident Biden místo toho, aby se snažil sjednotit naši zemi při řešení problémů, rozhodl se rozdělovat, ponižovat a znevažovat své spoluobčany,“ řekl McCarthy v Bidenově rodném městě Scranton v Pensylvánii.

Kdyby volby byly hned teď, tak 47 procent voličů hlasovalo pro demokraty, 44 procent pro republikány, alespoň podle průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil list The Wall Street Journal. Ještě v březnu měla pravice náskok pěti procentních bodů.

Ale volby bývají tradičně nepříznivé vůči straně zastoupené v Bílém domě, průzkumy veřejného mínění nebývají neomylné a dva měsíce jsou v americké politice hotová věčnost, poznamenala AFP. Pro demokraty bude těžké zachovat si většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale doufají, že si ji udrží v Senátu, dodala s tím, že k tomu je nutné vyhrát v Pensylvánii.

:

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.