Rusko zničilo infraštruktúru Ukrajiny, zastavuje export elektriny do EÚ. Patriot zo SR

   Odveta za Krym. Ruské útoky na energetický systém boli „najväčšie počas celej vojny“. Ukrajinské ministerstvo energetiky oznámilo, že po pondelňajších ruských raketových útokoch na energetickú infraštruktúru zastaví vývoz elektriny do Európskej únie (EÚ). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Stabilizácia vlastného systému

„Dnešné raketové útoky, ktoré zasiahli tepelné elektrárne a elektrické rozvodne, prinútili Ukrajinu zastaviť vývoz elektriny od 11. októbra 2022, aby stabilizovala svoj vlastný energetický systém,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení na svojej webovej stránke.

Rusko v pondelok spustilo svoje najväčšie raketové útoky na Ukrajinu od začiatku konfliktu, pričom mestá zasypalo riadenými strelami a vyradilo dodávky energie, čo ruský prezident Vladimir Putin nazval pomstou za vyhodený Kerčský most spájajúci ruskú pevninu s anektovaným ukrajinským polostrovom Krym.

Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko uviedol, že útoky na energetický systém boli „najväčšie počas celej vojny“. Ich cieľom je čo najviac sťažiť dodávky energií.

V júni ukrajinské ministerstvo energetiky vyjadrilo nádej, že do konca roka získa 1,5 miliardy eur z vývozu elektriny do EÚ, ktorá je hlavným exportným trhom Ukrajiny od začiatku vojny.

X X X

  Putin k útokom: Toto je odveta za Krym. Zelenskyj: Ukrajinu nezlomia

 Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že rozsiahle údery naprieč ukrajinským územím sú odvetou za „teroristické útoky“ proti Rusku vrátane sobotňajšieho poškodenia strategického Kerčského mosta na anektovaný Krym. Strely dlhého doletu podľa neho zasiahli ukrajinské energetické, vojenské a komunikačné zariadenia. Ruské ministerstvo obrany následne uviedlo, že zasiahlo všetky stanovené infraštruktúrne a vojenské ciele.

 Ukrajinskými mestami od východu na západ krajiny vrátane Kyjeva v pondelok dopoludnia v niekoľkých vlnách otriasli výbuchy. Podľa agentúry Reuters išlo o najväčší koordinovaný útok na ukrajinské územie od prvých týždňov ruskej invázie. Ukrajinské úrady hlásia mŕtvych a zranených a výpadky v energetickej sieti, v Kyjeve podľa nich aj zábery na sociálnych sieťach rakety dopadli okrem iného na budovu filharmónie, múzea, ale aj detské ihrisko.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že útoky sú súčasťou špeciálnej vojenskej operácie, ako Moskva oficiálne nazýva svoju inváziu na Ukrajinu. Na tlačovom brífingu odkázal novinárov s otázkami na ministerstvo obrany.

„Ruské ozbrojené sily dnes masívne zaútočili presnými strelami s dlhým doletom na ciele vojenského velenia, komunikácie a energetickú sieť Ukrajiny. Účel útoku bol splnený. Všetky určené objekty boli zasiahnuté,“ povedal následne hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

„Je jasné, že ukrajinské tajné služby nariadili, zorganizovali a vykonali teroristický útok s cieľom zničiť kľúčovú civilnú infraštruktúru,“ povedal Putin k útoku na Kerčský most. Kyjev sa k zodpovednosti oficiálne neprihlásil, ale napríklad denník The New York Times s odvolaním sa na anonymného ukrajinského predstaviteľa cez víkend napísal, že výbuch na moste bol prácou ukrajinských tajných služieb.

„Ak budú pokusy o vykonanie teroristických útokov na našom území pokračovať, Rusko tvrdo odpovie v miere, ktorá bude zodpovedať hrozbe namierenej na Ruskú federáciu,“ povedal podľa agentúry TASS Putin na stretnutí s členmi ruskej bezpečnostnej rady.

 Ruským cieľom musí byť „úplné odstránenie ukrajinského politického režimu“, povedal podpredseda bezpečnostnej rady a ruský expremiér a exprezident Dmitrij Medvedev. Súčasná ukrajinská vláda podľa neho bude vždy pre Rusko „predstavovať stálu, priamu a jasnú hrozbu“.

„Odohrala sa prvá epizóda. Ďalšia bude nasledovať,“ dodal k ruskému útoku Medvedev.

X X X

Zelenskyj: Rusko útočí na energetickú infraštruktúru a proti civilistom

Rozsiahle ruské útoky, ktoré v pondelok ráno zasiahli mestá po celej Ukrajine, si vyžiadali mŕtvych a zranených, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko odpálilo proti Ukrajine 75 rakiet, z ktorých 41 sa podarilo zostreliť, uviedol náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj. Poplašné sirény sa rozozneli po celej krajine, výbuchy hlásia mestá od Ľvova po Charkov vrátane metropoly Kyjev. Cieľom úderov je podľa Zelenského energetická infraštruktúra aj ľudia.

Čas a miesta útokov si Rusko vybralo tak, aby napáchalo čo najväčšie škody, dodal Zelenskyj. V Kyjeve sa prvé výbuchy ozvali v čase rannej dopravnej špičky, keď ľudia mieria do zamestnania a deti do škôl. Podľa Zalužného ruská strana k úderom okrem rakiet použila tiež letectvo a bezpilotné stroje.

„Snažia sa nás zničiť a zmazať z povrchu Zeme. Úplne. Zničiť našich obyvateľov, ktorí spia doma v Záporoží. Zabiť ľudí na ceste do práce v Dnipre a v Kyjeve,“ uviedol Zelenskyj vo vyhlásení zverejnenom na Telegrame. „Bohužiaľ, sú mŕtvi a zranení,“ dodal prezident a vyzval Ukrajincov, aby zostali v krytoch a dávali na seba aj svojich blízkych pozor.

„Jedinou stratégiou (ruského prezidenta Vladimira) Putina je terorizovať mierumilovné ukrajinské mestá, ale Ukrajinu nezlomia. Je to aj jeho odpoveď všetkým tým, ktorí s ním chcú hovoriť o mieri: Putin je terorista, ktorý rokuje s pomocou rakiet,“ napísal ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

 Kuleba bol ráno v Keni, jednej zo zastávok svojej cesty po Afrike, pri ktorej už navštívil Senegal, Pobrežie Slonoviny a Ghanu. Teraz oznámil, že svoju cestu prerušil. „Od skorého rána som v neustálom kontakte s partnermi, aby sme koordinovali ráznu odpoveď na ruské útoky,“ uviedol Kuleba. Dodal, že hovoril s kanadskou ministerkou zahraničia Melanie Jolyovou a so šéfom tureckej diplomacie Mevlütom Çavuşogluom. Ten podľa Kulebu ruský útok tvrdo odsúdil. „Koordinujeme úsilie, aby sme zmobilizovali ráznu odpoveď v rámci Valného zhromaždenia OSN,“ uviedol Kuleba.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo tento rok 24. februára, v posledných mesiacoch však ukrajinské sily prešli do úspešnej protiofenzívy na juhu a severovýchode krajiny.

Silná explózia v sobotu poškodila Kerčský most, ktorý Rusko vystavalo ako svoju spojnicu s nelegálne anektovaným Krymským polostrovom.

 Rusko zasiahlo energetickú infraštruktúru vo Ľvovskej, Dnepropetrovskej, Vinnyckej, Ivano-Frankivskej, Kyjevskej, Chmelnyckej, Záporožskej, Charkovskej, Žytomyrskej a Kirovohradskej oblasti, uviedol vo vyhlásení Zelenskyj.

Chcú paniku a chaos, chcú zničiť našu energetickú sieť, dodal prezident.

 Sériu najmenej piatich explózií hlásili ľudia z Dnipra, štvrtého najväčšieho ukrajinského mesta ležiaceho v centrálnej časti krajiny. Podľa svedkov v meste horí a nad domy stúpa dym. Podľa agentúry Unian rakety dopadali hlavne na tamojšie predmestie.

Najmenej tri rakety dopadli podľa starostu Ihora Terechova na východoukrajinský Charkov. Strely zasiahli energetickú infraštruktúru a v niektorej časti mesta sú bez prúdu a bez vody. Explózie sa ozvali v Konotope v Sumskej oblasti, kde oblasťou správa vyzvala obyvateľov, aby o dopadoch neinformovali na sieťach, napísala agentúra Unian. Naprieč oblasťami nefunguje elektrina.

Explózie zneli tiež vo Ľvovskej oblasti na opačnej strane krajiny a v tamojšej metropole Ľvov, kde podľa svedkov útok spôsobil masívny výpadok prúdu. Výbuchy potvrdil starosta mesta Andrij Sadovyj.

Výbuchy, zrejme spôsobené raketovými útokmi, hlásili ľudia tiež zo Žytomyru, Chmelnyckého a Ternopilu, miest ležiacich v západnej časti Ukrajiny. Podľa miestnych médií v niektorých štvrtiach v Chmelnyckom nefunguje elektrina.

Explózie otriasli podľa svedkov tiež juhoukrajinským prístavom Odesa, odkiaľ sa objavili informácie o použití bezpilotných lietadiel. Ukrajinská obrana zostrelila niekoľko striel mieriacich na Kryvyj Rih a výpadky prúdu i explózie hlásia z Poltavy.

Starosta mesta Buča pri Kyjeve Anatolij Fedorčuk podľa denníka informoval, že protivzdušná obrana metropoly zostrelila minimálne šesť ruských striel./agentury/

X X X

Pomoc za 1,5 miliardy stojí, poslanci sa boja Matovičových atómoviek. Kollár sa vyhráža predčasnými voľbami

V parlamente sa bude rozhodovať zrejme o jednom z najdôležitejších zákonov roka. Vysoká inflácia prináša do štátnej pokladnice nové zdroje. Najviac sa pod to podpíše lepší výnos daní a odvodov z práce, dodatočné príjmy z firemnej dane či viac peňazí z dane z pridanej hodnoty.

 Šéf hnutia Sme rodina.

Jeden a pol miliardy eur, ktoré takto štát získal takpovediac navyše, je zatiaľ zamknutých. Prístup k peniazom navyše má vláde otvoriť práve novela zákona o štátnom rozpočte. Návrh je momentálne v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní, mohlo by sa o ňom rokovať v utorok.

Problém je, že súčasná vládna koalícia nemá dosť hlasov na jeho presadenie. Dokonca sa s určitosťou nevie, či sa utorková parlamentná schôdza začne. Spoliehať sa tak bude musieť na hlasy opozičnej SaS či nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu (nezaradený), ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke fašistov z ĽS NS.

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár vyhlásil, že ak sa neschváli štátny rozpočet, treba ísť rýchlo do predčasných volieb. „Keď nám neprejde štátny rozpočet, prečo by sme mali len kúriť a svietiť, potom poďme rýchlo do predčasných volieb,“ povedal v nedeľnej relácii TA3 V politike.

 Kollár hovorí, že o novele rozpočtu bude hovoriť aj s tarabovcami, aj so Smerom či s Hlasom. „Predčasné voľby budú, ak nebudeme vedieť doručiť ľuďom pomoc. V tejto vláde nebudem sedieť, ak nebudem vedieť doručiť pomoc,“ dodal.

Z jeden a pol miliardy už vláda schválila 207 miliónov eur na tzv. 14. dôchodky. Ďalšie stovky miliónov by mali ísť na pomoc podnikom a firmám, verejnému sektoru vrátane nemocníc a škôl či nových energošekov pre najslabšie domácnosti.

Denník Pravda v sérii otázok a odpovedí vysvetľuje, prečo je novela zákona o štátnom rozpočte pre vládu taká dôležitá a či má šancu v parlamente prejsť.

Na čo by mal ísť balík peňazí?

V hre sú peniaze za 1,5 miliardy eur, ktoré štát získal z daňových nadpríjmov. Najväčšia časť, teda 900 miliónov, má smerovať pre firmy, aby nemuseli obmedzovať výrobu a prepúšťať. Kľúč rozdeľovania peňazí zatiaľ nie je známy. Štát pracuje na troch schémach pomoci pre firmy. Zamerané budú pre najmenšie firmy, stredné firmy a energeticky najnáročnejšie firmy.

Ďalších 207 miliónov pôjde na inflačnú pomoc dôchodcom. Vláda už pre nich schválila pomoc vo forme 14. dôchodku, teraz musí prejsť aj parlamentom. V závislosti od výšky penzie bude 14. dôchodok od 35 do 210 eur. Vyplácať by sa mal už v novembri.

Pomoc bude smerovať aj k verejnému sektoru, konkrétne je tam vyčlenených 200 miliónov eur. Sú to napríklad školy, nemocnice, zariadenia sociálnych služieb a iné inštitúcie. Nakoniec si vláda chce nechať 190 miliónov eur na pomoc najviac ohrozeným skupinám. „Až 190 miliónov má ísť do nášho rezortu, kde znovu ešte pred koncom roku v prípade, ak bude problém s energiami, by sme ľuďom opäť mohli pomôcť,“ povedal minister práce Milan Krajinak.

 Má koalícia silu na presadenie novely zákona?

Parlament koncom minulého týždňa nebol ani na druhý pokus uznášaniaschopný pri hlasovaní o posunutí novely zákona o štátnom rozpočte do druhého čítania. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) preto prerušil schôdzu. Pokračovať by sa malo v utorok ráno. Otázne však ostáva, či vôbec bude parlament uznášaniaschopný.

Ak sa to podarí, vládna koalícia bude musieť v parlamente nájsť aspoň 76 hlasov na to, aby novela prešla. Hnutie Sme rodina je pripravené za novelu hlasovať. Hnutie má 20 poslancov. „Je to môj eminentný záujem. Ja už v parlamente zákon o 14. dôchodkoch mám, a preto obhajujem zmenu štátneho rozpočtu,“ povedal Krajniak.

Rovnaký postoj má aj hnutie OĽaNO so 47 poslancami. Otázne ostáva, ako sa zachová nová 9-členná Občianska a demokratická platforma okolo Kristiána Čekovského, ktorá vznikla pred odvolávaním šéfa rezortu financií Igora Matoviča (OĽaNO). Ten v Sobotných dialógoch vyhlásil, že zmena tohtoročného zákona je podľa neho nevyhnutná. „Keď nebude novela, ktorú oni teraz blokujú, nevieme pomôcť dôchodcom, ľuďom ani firmám s energiami,“ dodal. Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 povedal, že ak sú problémom detaily, tak nevidí problém, keby sa konkrétna schéma pomoci riešila pozmeňovacím návrhom v rámci druhého čítania.

Hnutie OĽaNO vyhovelo žiadosti strany SaS a v pondelok jej poslalo pozmeňujúci návrh, ktorý presne špecifikuje použitie dodatočných prostriedkov z novely zákona o štátnom rozpočte. Podľa agentúry TASR to uviedol predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš. Hnutie zároveň vyzvalo poslancov strany SaS, aby v utorok umožnili prerokovanie novely (aktualizované o 19.03 hod.).

 Juraj Šeliga (Za ľudí) kritizoval stranu SaS za piatkové blokovanie parlamentu. Pevne dúfa, že v utorok obštrukcie prestanú a novelu sa podarí schváliť. Nezaradení poslanci zo strany Za ľudí by mohli prispieť troma hlasmi. Dokopy má teda koalícia viac-menej istých 70 hlasov. Otáznik visí nad hlasmi troch odídencov či vylúčených z OĽaNO, teda Jánom Mičovským, Katarínou Hatrákovou a Martinom Čepčekom, či dvoma bývalými koaličnými poslancami Tomášom Valáškom (PS) a Miroslavom Kollárom (Spolu).

Tri koaličné strany určite nebudú mať potrebných 76 hlasov na schválenie novely. Spoliehať sa tak budú musieť na stranu SaS či na tarabovcov. S návrhom má problém aj opozičná strana Smer. Juraj Blanár (Smer) zdôraznil, že za novelu budú hlasovať len vtedy, keď bude presne definovaná schéma pomoci. Podľa neho je potrebné prísť s konkrétnymi opatreniami a vyčíslením financií. Fico tiež povedal, že chce vidieť detaily, na čo sa minú peniaze. „Vy ste si tu strelili sumu 900 miliónov. Ale komu to pôjde? My chceme vidieť detaily,“ povedal Fico Kollárovi v nedeľnej diskusii.

Sú v hre aj energetické šeky?

Energetické šeky fungujú na princípe, že každá domácnosť dostane vopred stanovenú sumu peňazí na zvládnutie drahých faktúr za energie. V Európe je to bežná prax a domácnosť si môže prilepšiť až o stovky eur.

V hre sú dve možnosti, akým spôsobom môžu byť kompenzácie doručované pre domácnosti. „Buď ich dotknutým doručíme vo forme šeku, alebo im ich doručíme takým spôsobom, že ich dodávateľovi energie, plynu alebo tepla, znížime cenu a peniaze z rozpočtu použijeme na dofinancovanie medzi tou cenou, za ktorú dodávateľ nakúpil, a tou cenou, za ktorú predáva energie domácnosti, firme, škole, zariadeniu sociálnych služieb,“ povedal minister práce Krajinak v rozhovore pre denník Pravda. Na to tie peniaze podľa neho sú. V súčasnosti na ministerstve práce prepočítavajú, kto sú ohrozené domácnosti.

 V čom je slabina novely zákona?

Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Martin Šuster vidí najväčšiu slabinu novely zákona o štátnom rozpočte v tom, že nehovorí, na čo presne tie peniaze majú ísť. „S takou veľkou sumou peňazí by sme nemali takto zaobchádzať a mali by sme pri míňaní vždy presne rozpísať, na čo peniaze budú využité,“ tvrdí pre denník Pravda. Podľa neho normálne by sa takto nemalo fungovať, že sa schvália peniaze a ešte nevieme presne, na čo budú.

Jediné, čo bolo dobre vyčíslené, boli 14. dôchodky. Na tie by však vedeli aj pri súčasnom vývoji rozpočtu získať zdroje. Mali by sa neho podľa neho postupovať rovnako, ako sa to robí v prípade štátneho rozpočtu. „Keď sa pozrieme, ako je štandardný rozpočet do detailov rozpísaný, tak aj od novely rozpočtu by sme mali očakávať podobnú rigoróznosť,“ dodáva. Vo všeobecnosti je podľa Šustera naozaj dobré, aby sme podporili aj podniky či časti obyvateľstva, na ktoré viac doľahli ceny energií.

Za akých podmienok by strana SaS za túto novelu hlasovala?

Strana SaS od začiatku požaduje, aby bol tento návrh stiahnutý a zapracovaný tak, aby priamo v návrhu zákona boli definované jednotlivé výdavky. „Nemôžeme schváliť 1,5 miliardy eur výdavkov, z ktorých nie je 1,3 miliardy eur nijako definovaných, ale budú v dispozícii Igorovi Matovičovi na jeho atómovky. Sme za pomoc ľudom, to bez debaty. Pomoc však musí byť definovaná, efektívna, adresná a, samozrejme, musia byť dodržané pravidlá,“ tvrdí pre Pravdu predseda finančného výboru Marián Viskupič (SaS). Adresných je len 207 miliónov na už spomínané 14. dôchodky.

Sulíkovci budú hlasovať za tento návrh zákona v prípade, ak bude spĺňať všetky náležitosti, aké má návrh zákona na zmenu rozpočtu obsahovať. Podľa Viskupiča je to teda jasné definovanie, kde a ako budú tieto finančné prostriedky použité. „Minister financií môže tento návrh stiahnuť a na budúcu schôdzu o týždeň prísť s návrhom, ktorý bude presnejšie definovať výdavky. Ergo presne pomenuje pomoc, ktorú reálne vie vláda v tomto roku firmám i občanom poskytnúť, dodáva.

Za čo chce Taraba podporu zobchodovať?

Tomáš Taraba pre denník Pravda načrtol svoje tri podmienky, ktoré musia byť splnené, aby podporil novelu o štátnom rozpočte. Prvou je úplné zrušenie takzvaného krúžkovného. To znamená nielen jeho ročný odklad, ale jeho úplné stopnutie. „Žiadam, aby tieto peniaze išli ako rodinné prídavky do rodín,“ povedal pre Pravdu. S krúžkovným minimálne na najbližší rok a pol však nepočíta už ani ministerstvo financií.

Druhou podmienkou je pomoc približne pre 12-tisíc matiek, ktoré sa starajú o deti, ktoré sú ťažko zdravotne postihnuté a ktoré podľa neho prepadajú cez sociálne sito. „Rozprával som sa o tom s Milanom Krajniakom a povedal, že s tým súhlasí a zamyslia sa nad tým, ako to zapracovať,“ povedal na margo pomoci. Poslednou podmienkou je, aby prešiel ústavný zákon o predčasných voľbách. „Bavíme sa s Borisom Kollárom aj o tom, že požadujem jeho hlasy na zmenu ústavy ohľadom predčasných volieb.“ Dodal, že je to jeho zákon, ktorý tlačí, aby bol ako prvý prerokovaný na októbrovej schôdzi./agentury/

X X X

Putin a Lukašenko spájajú vojenské sily. Udrú spoločne na Ukrajinu?

Rusko a Bielorusko sa dohodli na rozvinutí spoločného regionálneho zoskupenia vojsk, oznámil bieloruský vodca Alexander Lukašenko na dnešnej porade o bezpečnosti krajiny. Podľa štátnej agentúry Belta obvinil Severoatlantickú alianciu, že zvažuje agresiu proti Bielorusku, a to vrátane jadrového úderu. Lukašenko, ako zdôrazňujú ukrajinské médiá, avizoval, že sa ruskí vojaci čoskoro vrátia do Bieloruska, odkiaľ na začiatku invázie podnikli neúspešný útok na Kyjev.

 Lukašenko na porade uviedol, že na neformálnom summite bývalých sovietskych republík v Petrohrade rokoval medzi štyrmi očami s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. „V súvislosti s vyhrotením situácie na západných hraniciach zväzového súštátia (Ruska a Bieloruska) sme sa (s Putinom) dohodli na rozvinutí regionálneho zoskupenia Ruskej federácie a Bieloruskej republiky,“ uviedol.

„Keď ohrozenie dosahuje terajšiu úroveň, spúšťame fungovanie zoskupenia zväzového súštátia. Základom toho zoskupenia je armáda, ozbrojené sily Bieloruska,“ dodal. Vytváranie tohto zoskupenia sa už podľa neho začalo.

 Rusko sa podľa Lukašenka na ďalší konflikt nechystá, pretože má dosť iných problémov. „Preto nepočítajte s veľkým počtom (vojakov) ozbrojených síl Ruskej federácie (v Bielorusku),“ povedal.

Cvičia bieloruských radikálov na vzburu

Lukašenko tiež v pondelok vyhlásil, že Litva, Poľsko a Ukrajina cvičia bieloruských „radikálov“ na teroristický útok. „Výcvik bieloruských radikálnych militantov v Poľsku, Litve a na Ukrajine na vykonanie sabotáže, teroristických útokov a organizovanie vojenskej vzbury v krajine sa stáva priamou hrozbou,“ povedal Lukašenko na stretnutí s armádnymi predstaviteľmi.

Bieloruský líder tiež obvinil Washington a Brusel z ukrývania bieloruských „utečencov“ s cieľom urobiť z nich „politickú silu“. Podľa jeho slov plánujú výrazne zhoršiť situáciu na bieloruských západných hraniciach.

 Na dnešnej porade Lukašenko povedal, že je nutné sa dohodnúť, čo je potrebné podniknúť na posilnenie bezpečnosti štátu s prihliadnutím na rýchlo meniacu sa situáciu. Na Západe podľa neho prevláda mienka, že bieloruská armáda priamo zasiahne do ruského ťaženia na Ukrajine. Vojenské a politické velenie NATO preto podľa Lukašenka priamo zvažuje agresiu proti Bielorusku, vrátane zasadenia jadrového úderu. „Pre nás to nie je novinka. Dávno som varoval, že ich cieľ nespočíva v tom, aby sme nebojovali na strane Ruska na Ukrajine, ale hlavným cieľom oddávna zostáva vtiahnuť nás do vojny a vysporiadať sa zároveň s Ruskom a Bieloruskom,“ povedal Lukašenko podľa štátnej agentúry ./agentury/

X X X

Jednorazová pomsta za most. 

Zabíja Ukrajincov a berie im svetlo i teplo, aby po ponížení s výbuchom na Krymskom moste vypustil paru z tlakového hrnca ruských domácich frustrácií? Alebo sa šéf Kremľa po neúspechoch na frontoch rozhodol vybombardovať si od Kyjeva kapituláciu?

 Ľudia dostávajú ošetrenie po tom, ako sa zranili pri ruskom raketovom útoku v Kyjeve 10. októbra 2022

Po najmasívnejších raketových úderoch na ukrajinské mestá od jarnej prvej fázy vojny visia vo vzduchu otázky, čo Vladimir Putin plánuje ďalej. Nie je jasné ani to, či mu na dlhodobú kampaň bombardovania v rozsahu pondelňajších útokov zostalo dosť rakiet.

Terčom elektrárne

Ruský prezident potvrdil, že rozsiahle údery naprieč ukrajinským územím sú odvetou za „teroristické útoky“ proti Rusku vrátane sobotného poškodenia strategického Krymského mosta spájajúceho územie Ruska s anektovaným ukrajinským polostrovom. Strely dlhého doletu podľa neho zasiahli ukrajinské energetické, vojenské a komunikačné zariadenia.

Ruské ministerstvo obrany následne uviedlo, že zasiahlo všetky stanovené infraštruktúrne a vojenské ciele.

Ukrajinskými mestami od východu na západ krajiny vrátane Kyjeva v pondelok dopoludnia v niekoľkých vlnách otriasali výbuchy. Išlo o najväčší koordinovaný útok na ukrajinské územie od prvých týždňov ruskej invázie. Ukrajinské úrady hlásia mŕtvych a zranených a výpadky v energetickej sieti, v Kyjeve podľa záberov na sociálnych sieťach rakety dopadli okrem iného na budovu filharmónie, múzea, ale aj na detské ihrisko.

Toto spôsobili ruské raketové útoky na ukrajinské mestá, záchranári majú plné ruky práce

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že útoky sú súčasťou špeciálnej vojenskej operácie, ako Moskva nazýva svoju inváziu na Ukrajinu. Predpovede ruských jastrabov, že označenie sa oficiálne zmení na priznanú vojnu alebo aspoň protiteroristickú operáciu, sa tak nenaplnili. S ďalšími otázkami Peskov novinárov odkázal na ministerstvo obrany.

„Ruské ozbrojené sily dnes masívne zaútočili presnými strelami s dlhým doletom na ciele vojenského velenia, komunikácie a energetickú sieť Ukrajiny. Účel útoku bol splnený. Všetky určené objekty boli zasiahnuté,“ povedal hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

 Putin v nedeľu večer prerušil takmer dvojdňové mlčanie o útoku na Krymský most. „Je jasné, že ukrajinské tajné služby nariadili, zorganizovali a vykonali teroristický útok s cieľom zničiť kľúčovú civilnú infraštruktúru,“ vyhlásil o výbuchu, k zodpovednosti za ktorý sa Kyjev oficiálne neprihlásil, nemenovaný ukrajinský predstaviteľ, ktorého cez víkend citoval denník New York Times, však potvrdil, že išlo o prácu ukrajinských tajných služieb.

Krymský most horí, cesta sa prepadla

„Ak budú pokusy o vykonanie teroristických útokov na našom území pokračovať, Rusko tvrdo odpovie v miere, ktorá bude zodpovedať hrozbe namierenej na Ruskú federáciu,“ povedal podľa agentúry TASS Putin na pondelňajšom stretnutí s členmi ruskej bezpečnostnej rady. Z tohto výroku viacerí analytici vyvodili, že išlo o jednorazovú masovú odvetu za poškodenie Krymského mosta.

Obhliadka škôd na Krymskom moste po výbuchu

Bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medvedev, ktorý je v súčasnosti zástupcom hlavy štátu na čele ruskej bezpečnostnej rady, však vyslal hrozivejší signál. „Odohrala sa prvá epizóda. Ďalšia bude nasledovať,“ napísal na Telegrame. Cieľom Ruska podľa neho musí byť „úplné odstránenie ukrajinského politického režimu“, keďže ten bude pre Rusko vždy „predstavovať stálu, priamu a jasnú hrozbu“.

Podľa ukrajinského generálneho štábu Rusko v pondelok vypustilo na Ukrajinu 84 okrídlených rakiet a 24 dronov typu kamikadze. Protivzdušná obrana zostrelila 43 rakiet a 13 dronov, tvrdí Kyjev.

Poplašné sirény sa rozozneli po celej krajine, výbuchy hlásili popri Kyjeve a Charkove aj ďalšie z veľkých miest, ako napríklad z Ľvova na západe Ukrajiny, ktorá doteraz len zriedka čelila ruským raketovým úderom.

Chcú paniku

Cieľom útokov podľa ukrajinského prezidenta bola energetická infraštruktúra a ľudia. Čas a miesta útokov si Rusko vybralo tak, aby napáchalo čo najväčšie škody, zdôraznil Volodymyr Zelenskyj. Rusko zasiahlo energetické objekty v Ľvovskej, Dnepropetrovskej, vo Vinnyckej, v Ivano-Frankivskej, Kyjevskej, Chmelnyckej, Záporožskej, Charkovskej, Žitomirskej a Kirovohradskej oblasti, vymenoval prezident. „Chcú paniku a chaos, chcú zničiť našu energetickú sieť. Sú zúfalí,“ dodal.

V Kyjeve sa prvé výbuchy ozvali v čase rannej dopravnej špičky, keď ľudia mieria do zamestnania a deti do škôl. „Snažia sa nás zničiť a zmazať zo zemského povrchu. Kompletne. Zničiť našich obyvateľov, ktorí spia doma v Záporoží. Zabiť ľudí na ceste do práce v Dnipre a v Kyjeve,“ povedal Zelenskyj vo videu zverejnenom na Telegrame, ktoré nahral v centre metropoly len krátko po tom, čo aj tam dopadli rakety.

„Bohužiaľ, sú mŕtvi a zranení,“ dodal prezident a vyzval Ukrajincov, aby zostali v krytoch a dávali na seba aj svojich blízkych pozor. Okolo poludnia ukrajinské úrady hlásili desať civilných obetí, z nich šesť v Kyjeve a vyše 60 zranených. Úrady však upozornili, že konečná bilancia môže byť ešte tragickejšia.

Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba označil útoky na ukrajinské mestá za dôkaz, že so šéfom Kremľa nemá zmysel rokovať. „Jedinou Putinovou stratégiou je terorizovať mierumilovné ukrajinské mestá, ale Ukrajinu nezlomí. Je to tiež jeho odpoveď všetkým tým, ktorí s ním chcú hovoriť o mieri: Putin je terorista, ktorý rokuje s pomocou rakiet,“ napísal minister na sociálnej sieti.

Putin rukojemníkom

Tlak jastrabov na Putina, aby Rusko v masívnom bombardovaní kľúčovej infraštruktúry pokračovalo až do kapitulácie Kyjeva, po pondelňajšej odvete nezoslabne, predpovedá vo Francúzsku pôsobiaca ruská politologička Tatiana Stanovaja.

Putinov vojnový plán – vyhladovať Ukrajinu, v ktorý už okrem neho málokto verí – zlyháva, protiofenzíva protivníka pokračuje, Krymský most vyhodili do vzduchu, vojská sú vyčerpané a početne slabé, mobilizácia postupuje so škrípaním, ľudia sa jej bránia, pripomenula expertka na Telegrame a dodala:

„Od konca leta a začiatku jesene sa po prvý raz zdvihol silný tlak na prezidenta s cieľom prejsť k agresívnym akciám, rozsiahlemu bombardovaniu. Strach z porážky je taký silný, najmä pre tých, ktorí sú teraz plne ponorení do tohto vojenského dobrodružstva, že Putinova nerozhodnosť s jeho logikou ‚ešte sme nič nezačali‘ sa stala problematickou.“

„Putin sa stáva rukojemníkom tejto situácie, a ak bude nabudúce váhať, už to môže spôsobiť skutočné podráždenie na strane tých, ktorí teraz až do trpkého konca investujú do vojny. Udalosti sa vyvíjajú tak, že Putinova iniciatíva slabne a on sa stáva závislejším od okolností a tých, ktorí mu ,víťazstvo‘ majú vybojovať,“ píše Stanovaja.

Faktom je, že viacerí jastrabi s intenzitou pondelňajšej odvety za most nie sú spokojní. Šéfovi Kremľa napríklad vyčítajú, že neudrel po „centrách prijímania rozhodnutí“, ako svojho času pohrozil, ak protivník zaútočí na ruské územie.

„Putin si zvolil mäkký variant,“ napísal na Telegrame prokremeľský politológ Sergej Markov. „Zelenskyj je, samozrejme, jedným z hlavných symbolov kyjevského teroristického režimu. A Američania alebo Briti by ho už dávno zlikvidovali, keby boli na mieste Ruska. Ale dobrý Putin stále ľutuje Zelenského a nenariaďuje jeho likvidáciu. Rakety preto v pondelok nezasiahli úrad prezidenta Ukrajiny a ani sídlo vlády,“ poznamenal Markov./agentury/

X X X

Opustite Bielorusko, vyzývajú vlastných Poliaci

Lukašenko vyhlásil, že Minsk a Moskva nasadia na západných hraniciach jeho krajiny spoločnú bojovú operačnú skupinu.

Poľská vláda v pondelok odporučila svojim občanom nachádzajúcim sa v Bielorusku, aby túto krajinu opustili. Deje sa tak v čase zvýšeného napätia medzi Varšavou a Minskom pre vojnu na Ukrajine. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Usmernenie pre cestovateľov

„Odporúčame, aby poľskí občania zdržiavajúci sa na území Bieloruskej republiky opustili jej územie dostupnými komerčnými a súkromnými prostriedkami,“ píše sa v usmernení pre cestujúcich zverejnenom na webovej stránke poľskej vlády.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok vyhlásil, že Minsk a Moskva nasadia na západných hraniciach jeho krajiny spoločnú bojovú operačnú skupinu. Podľa jeho slov ide o reakciu na vyostrenie napätia. Bieloruský líder následne uviedol, že Litva, Poľsko a Ukrajina cvičia bieloruských „radikálov“ na teroristický útok.

Bielorusko je v súčasnosti finančne a politicky závislé od Ruska. Lukašenko, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, povolil ruskej armáde vstúpiť na bieloruské územie pod zámienkou vojenských cvičení predtým, ako Moskva 24. februára spustila „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine.

X X X

Mihál kritizuje Krajniakovu dôchodkovú novinku. Peniaze z rodičovského bonusu nedostane každý penzista

 Odborník na dôchodky, sociálny systém a bývalý minister práce Jozef Mihál za stranu SaS kritizuje nedávno schválenú novinku v dôchodkovom systéme – rodičovský dôchodok, resp. rodičovský bonus. Ide o systém, v ktorom pracujúce deti budú posielať časť svojich odvodov priamo svojim rodičom v penzii. Presadil ho minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

  Mihál vyčíta rodičovskému dôchodku to, čo drvivá väčšina ekonómov – že diskriminuje medzi penzistami, ktorí môžu a tými, ktorí ho nemôžu poberať. Mihál v príspevku na Facebooku napísal, že rodičovské dôchodky, spôsob ich priznania a výpočtu považuje za nespravodlivé.

 „Nie som odborník na ústavné právo, ale mám za to, že je to protiústavné. Ako môže mať dôchodca určené nejaké nároky na základe toho, kde pracuje a koľko zarába jeho dieťa? Jeho dieťa má svoj život, slobodne sa o sebe rozhoduje, jeho rodič za neho mal zodpovednosť, kým bol nezaopatrené dieťa – ale každý dospelý človek je už zodpovedný sám za svoje činy,“ pýta sa Mihál.

Rodič podľa neho nemôže za to, že jeho dieťa pracuje v zahraničí alebo je záchranárom, či vojakom, a nemôže ani za to, že v 25 rokoch sa stal jeho dieťaťu vážny úraz a odvtedy nepracuje. „Nehnevajte sa, ale to je tak, akoby za zločiny svojho dospelého a svojprávneho dieťaťa šli sedieť do basy jeho rodičia,“ tvrdí Mihál.

Ako bude fungovať rodičovský bonus v skratke: pracujúce deti budú môcť posielať jednému svojmu rodičovi 1,5 percenta zo svojej hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Ak chce aj druhému rodičovi prispievať, aj jemu môže 1,5 percenta. Maximálna suma, z ktorej sa budú príspevky rátať, bude 1,2 násobok priemernej mzdy, v súčasnosti je to teda 1453 eur. Pracujúcemu dieťaťu sa pritom nijako nezníži vlastný dôchodok. Sociálna poisťovňa všetko vybaví za dieťa aj rodiča. Odhlásiť sa z rodičovského bonusu bude možné.

Krajniak hovorí, že nárok naň bude mať 80 percent dôchodcov. Má sa týkať 136-tisíc dôchodcov s jedným dieťaťom, 426-tisíc s dvoma deťmi, 181-tisíc s tromi, 46-tisíc so štyrmi a 27-tisíc dôchodcov s piatimi a viac deťmi.

136 tisíc dôchodcov s jedným pracujúcim dieťaťom, ktoré zarába od 800 do 1453 eur, si prilepšia od 144 do 262 eur za rok. Konkrétny príklad: Ak dieťa zarába 800 eur v hrubom, vďaka rodičovskému dôchodku si jeden rodič prilepší o 12 eur mesačne a 144 eur ročne. Ak by dieťa zarábalo 1453 eur v hrubom, vďaka rodičovskému dôchodku si jeden rodič prilepší o necelých 22 eur mesačne a 262 eur ročne.

426 tisíc dôchodcov s 2 pracujúcim deťmi, ktoré obe zarábajú od 800 eur do 1453 eur v hrubom, si polepšia od 288 do 524 eur.

181 tisíc dôchodcov s 3 deťmi, ktoré všetky zarábajú od 800 eur do 1453 eur v hrubom, si prilepšia o 432 do 786 eur za rok.

V komentári pod príspevkom ďalej prirovnáva princíp rodičovských dôchodkov k situácii, keď Rakúšania prestali vyplácať prídavky na deti rodičom – občanom Slovenska – pracujúcim v Rakúsku. „ Je to niečo podobné, ako keď Rakúsko nechcelo priznať rakúske prídavky na deti občanom zo Slovenska, hoci pracovali v Rakúsku. EÚ zasiahla – Rakúšania to museli zmeniť a prestať diskriminovať ľudí z iných štátov EÚ, pracujúcich v Rakúsku,“ myslí si Mihál.

Práve preto je to podľa neho v rozpore s právom Európskej únie, právom slobodného pohybu, právom pracovať v ktoromkoľvek štáte, keďže dieťa pracujúce v zahraničí nebude môcť prispievať rodičom v penzii žijúcich na Slovensku. Rodičovský dôchodok tak diskriminuje slovenských penzistov, ktorých detí sa rozhodli pracovať mimo slovenskej republiky v inom členskom štáte.

 Krajniak argumentoval, že rodičovský bonus zavádza najmä preto, aby napravilo znevýhodnené odmeňovanie žien na dôchodku, ktoré sa rozhodli mať deti. No Mihál reaguje, že nízke dôchodky matiek sa dajú vyriešiť aj inak. „Priznať im za dobu výchovy dieťaťa nie osobný mzdový bod 0,6 – ale taký, aký im vychádza z ich reálnych celoživotných odvodov a zárobkov, prípadne ešte navýšený o 20 – 30 percent. A to aj spätne, dá sa to jednoducho prepočítať. Matky na dôchodku by tak mohli mať spravodlivo zvýšené starobné ale i predčasné starobné a invalidné dôchodky,“ tvrdí exminister práce./agentury/

X X X

Klus nevylučuje odchod z SaS

 Podpredseda SaS Martin Klus hrozí odchodom zo strany. SaS sa s ním rozpráva o jeho budúcnosti a či vôbec zostane v aktívnej politike.

 Klus o možnom odchode zo strany a poslaneckého klubu hovoril v HNtelevízii. Zotrvanie v SaS si vie predstaviť, ak by kolegovia tolerovali jeho odlišné názory na niektoré témy. Pokiaľ táto tolerancia nebude, v strane sa budú rozprávať, ako ďalej.

Situácia by sa mala podľa Klusa vyriešiť čo najskôr. Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničia doplnil, že ak odíde z SaS, v Národnej rade SR bude pôsobiť ako nezaradený poslanec. Do iného klubu sa nechystá.

„S Martinom Klusom sa otvorene a veľmi úprimne rozprávame o jeho budúcnosti a či vôbec ostane v aktívnej politike,“ uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

SaS sa podľa jeho slov vždy vyznačovala toleranciou k iným názorom svojich členov a poslancov. „Rovnako to platí aj pri Martinovi Klusovi. Iný názor v strane pre nás automaticky neznamená pranierovanie či vylúčenie,“ doplnila SaS.

 Na možný odchod Klusa z SaS reagoval aj líder „obyčajných“ Igor Matovič. Na sociálnej sieti uviedol, že je „rád, že kľúčový podpredseda strany sa nebojí nazvať záhubou to kam bývalý kolega SaS vedie. Biť bandu so SMERom 1 a 2 plus ĽSNS 1 a 2, to je naozaj len pre silné žalúdky a popretie všetkého, čo kedy o boji s mafiou nasľubovali,“ napísal Matovič./agentury/

X X X

Slovensko bude chrániť o Patriot menej, odchádza aj časť vojakov NATO

 Zo Slovenska stiahnu jednu z batérií systému protivzdušnej obrany Patriot. V rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR sa zároveň zníži počet holandských vojakov.

 Systém Patriot na sliačskom letisku.

Ministerstvo obrany hovorí o prirodzenom rozhodnutí vychádzajúcom z vyhodnotenia bezpečnostnej situácie v SR a v regióne, a tiež zo zavedenia množstva iných opatrení, ktoré od začiatku invázie viedli k posilneniu obrany Slovenska, informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

 „So spojencami sme dohodnutí, že tu budú dovtedy, kým to bude nevyhnutné. Urobili sme množstvo bezpečnostných opatrení, vďaka ktorým môžeme znížiť počet techniky a tiež spojeneckých vojakov. Ďakujem Holandsku, že tu boli ich vojaci v kľúčovom období,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

 Zmeny príspevkov do mnohonárodnej bojovej skupiny NATO sú podľa ministerstva prirodzenou súčasťou vývoja situácie a stanovených úloh. Ako deklarovalo, odchod holandského systému neovplyvní obranyschopnosť SR, v jeho úlohách budú okrem iných prostriedkov ďalej pokračovať aj dve nemecké batérie. Na letisku Kuchyňa pri Malackách je naďalej umiestnená tiež batéria systému Patriot amerických ozbrojených síl.

Ak to situácia bude vyžadovať, môže byť holandský systém do SR opätovne okamžite nasadený, uviedlo ministerstvo. V prípade potreby sa opäť môže zvýšiť aj počet holandských vojakov. Postupný odchod holandskej techniky a personálu očakáva rezort od utorka 11. októbra./agentury/

X X X

Majstrovský tím F1 prekročil rozpočet. Red Bullu hrozí trest

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) uzavrela audity v desiatich tímoch formuly 1. Zistila aj niekoľko porušení pravidiel, pričom jeden tím prekročil aj platový strop.

 Charles Leclerc z tímu Ferrari si prehliada konkurenčný monopost Red Bullu.

FIA v správe informovala, že deväť tímov F1 sa v roku 2021 držalo rozpočtového stropu a jeden ho porušil. Podľa zahraničných médií ním má byť Red Bull, ktorý sa vďaka Maxovi Verstappenovi tešil zo zisku majstrovského titulu.

V prípade Red Bullu má ísť o drobné porušenie pravidiel. FIA v správe neuviedla, o koľko prekročila stajňa rozpočet.

Presný trest, ktorý postihne „červených býkov“, zatiaľ nie je známy. Zo strany FIA môže prísť k verejnému napomenutiu, strhnutiu bodov z vlaňajšieho šampionátu, vylúčenie z časti šampionátu, obmedzenie testovania či zníženie povoleného rozpočtu./agentury/

X X X

 Zola Mikeš: V Rakúsku zvíťazil ukážkový Európan

V rakúskych prezidentských voľbách zvíťazil v nedeľu doterajší prezident Alexander van der Bellen už v prvom kole. Vo Viedni sa tak vlády ujme politik, ktorý je kotvou pokoja a stability nielen v Rakúsku. Van der Bellen predstavuje to najlepšie, čo EÚ môže ponúknuť.

Vyskúšajte náš nový exkluzívny obsah Aktuality Navyše a užívajte si obsah bez reklám spolu s ďalšími benefitmi.

Podľa predbežných výsledkov získal van der Bellen už v prvom kole volieb nadpolovičnú väčšinu, keď ho volilo 56,2 percenta Rakúšanov. Druhý v poradí skončil s obrovským odstupom kandidát FPÖ Walter Rosenkranz, ktorý získal len 17,9 percenta. To znamená, že druhé kolo volieb sa nebude konať a van der Bellen môže už teraz oslavovať udržanie prezidentského kresla.

Ukážkový Európan

Dôvodmi jeho úspechu sú stabilita a rozvaha, ktoré van der Bellen ukázal počas svojho prvého prezidentského obdobia. Krajinu previedol cez úskalia pandémie i politických roztržiek, počas ktorých za šesť rokov menoval päť nových vlád.

Zaujal jednoznačný proukrajnský postoj po ruskej agresii, v otázkach imigrácie sa postavil na stranu utečencov, keď odmietol vnútroštátnu kvótu na maximálny počet utečencov v krajine.

Už jeho prvá veta po zvolení v nedeľu naznačuje, že imigranti sú jeho srdcovou témou, keďže aj on sám pochádza z rodiny, ktorá do Rakúska prišla po úteku pred boľševikmi z Ruska a Estónska.

„Budem sa snažiť vládnuť tak, aby sa v krajine cítili spokojní Rakúšania a Rakúšanky, ako aj všetci, ktorí tu žijú,“ uviedol van der Bellen. Tým jasne naznačil, že je prezidentom nielen Rakúšanov, ale aj tých, ktorí v republike pod Alpami našli útočisko z celého sveta.

Van der Bellen tak predstavuje hlas Európy v Rakúsku a zároveň to najlepšie, čo z politických osobností dokáže Európa ponúknuť.

Vyhnúť sa osudu Talianska

S jeho pôsobením boli spokojné všetky politické strany, žiadna z nich okrem FPÖ proti nemu nepostavila vlastného kandidáta. Van der Bellen sa šikovne vyhol aj priamemu súboju s ostatnými prezidentskými kandidátmi, keď sa odmietol zúčastniť televíznych debát s odôvodnením, že jeho prácu Rakúšania už poznajú.

V druhom volebnom období si rakúsky prezident dal za úlohu bojovať s frustráciou Rakúšanov z politiky. Až 80 percent voličov je nespokojných so spôsobom, akým sa vyvíja situácia na rakúskej politickej scéne.

„Nesmieme skončiť ako v Taliansku,“ uviedol van der Bellen, ktorý ešte pred prvým volebným obdobím sľúbil, že by nevymenoval za premiéra politika z krajne pravicovej FPÖ, ani keby vyhral parlamentné voľby. Svoj sľub v nedeľu síce priamo nepotvrdil, ale vyjadril nádej, že k takej situácii v Rakúsku nikdy ani nedôjde. Jeho úspech je nádejou, že Rakúsko bude aj nasledujúcich šesť rokov vypočítateľnou krajinou, pevne ukotvenou v srdci Európy, aktuality.sk

X X X

Legenda ruského popu Pugačovová po kritike Putinovej vojny odišla do Izraela

Legendárna ruská popová speváčka Alla Pugačovová v pondelok oznámila, že sa nachádza v Izraeli. Správa sa objavila zhruba tri týždne po tom, ako Pugačovová odsúdila vojnu vedenú ruským prezidentom Vladimirom Putinom na Ukrajine. Povedala pritom, že Rusko sa vďaka tejto vojne stalo celosvetovým vyvrheľom, pripomína agentúra Reuters.

Modlitby za mier

„Ďakujem mojej niekoľkomiliónovej armáde fanúšikov za ich lásku a podporu a schopnosť rozlíšiť pravdu od lží,“ napísala teraz 73-ročná sovietska i postsovietska hudobná ikona v príspevku na Instagrame.

„Zo Svätej zeme sa modlím za vás a za mier… Som šťastná,“ dodala. Reuters podotýka, že Pugačovová je pravdepodobne celosvetovo vôbec najznámejšou Ruskou.

Pugačovová v septembri tiež povedala, že vojna na Ukrajine zaťažuje obyčajných ľudí a vojaci v nej zomierajú pre iluzórne ciele.

Žena, ktorá spieva

Ruskú popovú divu v jej vlasti poznajú hádam všetky vekové kategórie. Svojho času sa preslávila viacerými hitmi vrátane skladby „Milión šarlátových ruží“ z roku 1982 či napríklad aj hlavnou úlohou v hudobnom filme „Žena, ktorá spieva“ z roku 1978.

Bezprostredne nebolo zrejmé, či Pugačovová do Izraela ušla, ako to minulý týždeň uviedol tamojší denník Times of Israel. Pugačovová krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine odišla do Izraela so svojím manželom, ruským komikom Maximom Galkinom, ktorého matka je údajne židovka, a ich dvoma deťmi. Do Ruska sa však následne v lete vrátila, ako uvádza denník The Moscow Times. Ruské médiá nedávno informovali, že sa teraz do Izraela vrátila.

Agentúra Reuters zase pripomína, že medzi priaznivcov speváčky patril svojho času aj samotný Putin či jeho predchodca v úrade Boris Jeľcin. Ona sama zase v auguste vzdala poctu poslednému sovietskemu vodcovi Michailovi Gorbačovovi – pri príležitosti jeho úmrtia – a vyzdvihla ho za to, že umožnil slobodu a odmietol násilie, aktuality.sk

X X X

Bernard Bober bude šéfovať Konferencii biskupov Slovenska

Košický arcibiskup Bernard Bober nahradí vo funkcii Stanislava Zvolenského.

Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) povedie najbližšie štyri roky košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. V tajných voľbách o tom rozhodlo 14 členov KBS. TASR o tom informovala tlačová kancelária KBS.

Hovorcu nezvolili

Bober vo funkcii predsedu KBS nahradí po štyroch funkčných obdobiach bratislavského arcibiskupa metropolitu Stanislava Zvolenského. Podpredsedom KBS sa stal nitriansky biskup Viliam Judák, doteraz vo funkcii pôsobil arcibiskup Bober.

Stálu radu KBS budú okrem predsedu, podpredsedu a generálneho sekretára KBS tvoriť rožňavský biskup Stanislav Stolárik a arcibiskup Zvolenský. Voľba sa uskutočnila na úvod 103. plenárneho zasadnutia KBS v Badíne. Nového hovorcu plénum nezvolilo, aktuality.sk

X X X

Trest smrti vo svete treba zrušiť, myslí si pápež František

Podľa Svätého Otca môže špoločnosť účinne potláčať zločin bez toho, aby páchateľov definitívne pripravila o možnosť vykúpiť sa.

Pápež František v pondelok pri príležitosti Svetového dňa proti trestu smrti opätovne vyzval na celosvetové zrušenie tejto formy trestu. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Neprípustný trest smrti

„Vyzývam všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa zmobilizovali za zrušenie trestu smrti na celom svete… Spoločnosť môže účinne potláčať zločin bez toho, aby páchateľov definitívne pripravila o možnosť vykúpiť sa,“ napísal pápež v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

František počas svojho pontifikátu pravidelne vystupuje proti trestu smrti, pripomína AFP. V roku 2018 zmenil príslušný článok o treste smrti v katechizme, ktorý teraz označuje trest smrti za „neprípustný, keďže napáda nedotknuteľnosť a dôstojnosť človeka“.

Podľa údajov ľudskoprávnej organizácie Amnesty International zrušilo do konca roka 2021 trest smrti celkovo 108 krajín. V praxi sa však nevykonáva až v 140 krajinách, píše AFP. Naopak, udelenie trestu smrti odsúdeným umožňuje v súčasnosti 55 krajín.

V minulom roku Amnesty zaznamenala prinajmenšom 579 popráv v 18 krajinách, čo je o 20 percent viac ako v roku 2020, keď sa trest smrti vykonal v minimálne 483 prípadoch. Viac ako polovicu z nich zaznamenali v Iráne, aktuality.sk

X X X

Jednu batériu systému Patriot sťahujú zo Slovenska

Zo Slovenska odíde aj časť holandských vojakov.

Holandsko stiahne zo Slovenska jednu z batérií systému protivzdušnej obrany Patriot. Zníži aj počet svojich vojakov v mnohonárodnej bojovej skupine NATO v SR. Ministerstvo obrany (MO) SR hovorí o prirodzenom rozhodnutí vychádzajúcom z vyhodnotenia bezpečnostnej situácie v SR a regióne.

Poukazuje tiež na množstvo iných opatrení, ktoré od začiatku invázie viedli k posilneniu obrany Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Obranyschopnosť SR nie je ohrozená

„So spojencami sme dohodnutí, že tu budú dovtedy, kým to bude nevyhnutné. Urobili sme množstvo bezpečnostných opatrení, vďaka ktorým môžeme znížiť počet techniky a tiež spojeneckých vojakov. Ďakujem Holandsku, že tu boli ich vojaci v kľúčovom období,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

Zmeny príspevkov do mnohonárodnej bojovej skupiny NATO sú podľa ministerstva prirodzenou súčasťou vývoja situácie a stanovených úloh. Ako deklarovalo, odchod holandského systému neovplyvní obranyschopnosť SR, v jeho úlohách budú okrem iných prostriedkov ďalej pokračovať aj dve nemecké batérie. Na letisku Kuchyňa pri Malackách je naďalej umiestnená tiež batéria systému Patriot amerických ozbrojených síl.

Ak to situácia bude vyžadovať, môže byť holandský systém do SR opätovne okamžite nasadený, uviedlo ministerstvo. V prípade potreby sa opäť môže zvýšiť aj počet holandských vojakov. Postupný odchod holandskej techniky a personálu očakáva rezort od utorka 11. októbra, aktuality.sk

X X X

Katastrofálna doprava i nájomné bývanie. Ako chcú kandidáti na primátora riešiť problémy mesta Šaľa?

Šaľu trápia problematická doprava i pokuta za pochybenie pri verejnom obstarávaní. Štyria nezávislí kandidáti na primátora mesta odpovedali v Predvolebnej diskusii ta3 na to, ako by odbremenili dopravu a riešili energetickú krízu.

Jozef Belický kandiduje ako nezávislý. Je aj súčasným primátorom mesta Šaľa. Myslí si, že posledné dve volebné obdobia zvládol úspešne. „Podarilo sa nám nájsť porozumenie s mestským zastupiteľstvom. Rozvoj mesta sa rozbehol, získali sme množstvo prostriedkov. Výsledky sú viditeľné,“ uviedol Belický.

Tomáš Mészáros (nezávislý) si myslí, že Šaľa sa posunula dopredu. „Ťažko povedať, či správnym smerom,“ dodal. Ak by sa stal primátorom spolupracoval by s tímom, ktorý zostavil.

Tibor Pápeš (nezávislý) uviedol, že mesto stagnuje a zadlženosť je na vysokej úrovni. „31,7 percenta oproti nárastu v roku 2014. Je to dosť veľký problém,“ povedal. Rozpočet by rozdelil iným spôsobom.

Anita Petkovová (nezávislá) podotkla, že určité veci v meste sa urobili dobre, avšak povedala aj to, že to „malo následky“. U súčasného primátora jej chýba komunikácia s občanmi.

 Veľkým problémom je doprava

„Doprava v meste je náročná, je proste hrozná,“ povedal Belický. Verí, že obchvat, ktorý sa pripravuje niekoľko desaťročí, pomôže doprave a odľahčí ju. Za „nebezpečné“ označil aj to, že most, ktorý spája dve strany mesta, je v „hroznom stave„. „Vynaložili sme veľké úsilie na to, aby sme urýchlili realizáciu obchvatu. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie,“ dodal primátor.

Obchvat by mal mať 11 kilometrov a 15 mostov. Mészáros povedal, že vidí najväčší „zádrhel“ v moste, ktorý má byť ponad rieku Váh. „Obchvat mal byť hotový pred piatimi rokmi. Je rok 2022 a nemáme ho. Je v plnej kompetencii Slovenskej správy ciest,“ uviedol. Mesto by podľa neho malo počítať aj s južným obchvatom. „Sme už na tom tak zle, že potrebujeme dva obchvaty,“ dodal.

Šaľu spája rieka Váh a skladá sa z dvoch častí. „Je to jediný jazdný ťah na smer Nové Zámky – Nitra. Druhý jazdný ťah je na Kolárovo – Komárno. V Šali prebieha obrovský tranzit. Je neúnosné, aby mesto takto pokračovalo,“ skonštatoval Tibor Pápeš. Spomenul aj reláciu s ministrom dopravy Andrejom Doležalom, ktorý v nej mal povedať, že verejné obstarávanie obchvatu je ukončené a podľa Pápeša by sa malo začať s výstavbou v roku 2023.

„Doprava v Šali je katastrofálna,“ povedala Anita Petkovová.  /agentury/

X X X

 Smerák na bicykli ťahal Trenčiansky kraj z dlhov po dvoch mečiarovcoch

 Župani HZDS si spravili z kraja, ktorý bol mimo záujmu verejnosti, dŕžavu. Smerák Baška sadol na bicykel ako Dzurinda, obišiel kraj a dostal sa bližšie k ľuďom.

Vyskúšajte náš nový exkluzívny obsah Aktuality Navyše a užívajte si obsah bez reklám spolu s ďalšími benefitmi.

 Historicky prvé voľby do vyšších územných celkov sa konali 2. decembra 2001. Druhý stupeň samospráv mal decentralizovať časť kompetencií tak, aby sa preniesli zo štátu priamo na regióny.

Trenčiansky samosprávny kraj je tretím najmenším z ôsmich. Tvorí ho deväť okresov, v ktorých žije okolo 600-tisíc obyvateľov. Za viac ako dvadsať rokov ho viedli traja župani.

Na rozdiel od iných krajov, kde strana Smer-SD v roku 2017 utrpela karmickú porážku, v trenčianskom má aj po týchto prelomových voľbách úspech smerák Jaroslav Baška. Po svojich predchodcoch Štefanovi Štefancovi a Pavlovi Sedláčkovi (obaja HZDS) urobil opatrenia na zmiernenie dlhov a preberá ocenenia za transparentnosť.

Mečiarovské vedenie

Prvým predsedom sa v roku 2001 stal Štefan Štefanec (HZDS). V prvom aj druhom kole zvíťazil proti lekárke a konzervatívnej političke Anne Záborskej (KDH, dnes Kresťanská únia). O post predsedu TSK malo v historicky prvých voľbách záujem štrnásť kandidátov, účasť v prvom kole bola 22%, v druhom len 16%. Všetkých štyridsaťpäť kresiel krajského parlamentu obsadili poslanci, ktorí boli rovnako ako predseda, zo strany Vladimíra Mečiara.

Úlohou prvého predsedu kraja bolo prevzatie kompetencií a delimitácia majetku. Počínanie vedenia a poslancov, ktorí mali rovnakú politickú základňu a prakticky nemali nikoho, kto by im pri rozhodovaní oponoval, sa nezaobišlo bez zvláštnych krokov.

Za Štefanca napríklad poslanci odsúhlasili predaj budovy a pozemkov učilišťa v Dubnici nad Váhom pod cenu kolegovi a spolustraníkovi Róbertovi Rafajovi. Majetok predali za 10 miliónov korún, aj keď ho najskôr núkali za tridsať miliónov.

Štefanec mal evidentne o vedení samosprávy a hospodárení vlastnú predstavu. V roku 2004 mu kraj kúpil luxusné vozidlo Audi A6 bez verejnej súťaže. Za jeho pôsobenia si kraj vzal dvestomiliónový úver, ktorý chcel použiť na stavbu novej budovy samosprávneho kraja. Peniaze napokon použili aj na opravu ciest a investičné akcie.

Prvé vedenie sa však v očiach ľudí zviditeľnilo najmä prípadom padajúceho brala Trenčianskeho hradu, ktorý patrí pod správu kraja. Opevnenie začalo padať v roku 2003, vedenie župy začalo situáciu riešiť až po dvoch rokoch a rozhodlo, že ho treba rozobrať.

Spor pre rozpočet

Medzi verejnosťou však Štefanec so svojimi poslancami veľkú podporu nemali. Z prieskumov z obdobia prvého úradovania vyplývalo, že ľudia vedenie na úrovni kraja považovali za nepotrebné.

Štefanec v nasledujúcich voľbách v roku 2005 už nekandidoval, o miesto župana sa stále uchádzal vysoký počet ľudí, až jedenásť. V prvom kole, za veľmi nízkej volebnej účasti, ktorá dosiahla len 12%, zvíťazil Miroslav Chovanec (Smer) . Druhý najvyšší počet hlasov získal Pavol Sedláček z HZDS.

Obaja kandidáti boli lekármi. V druhom kole sa však poradie obrátilo a Sedláček v trenčianskom kraji zvíťazil o štyri percentá. Získal len 17-tisíc hlasov, čo bolo výrazne menej ako ktorýkoľvek iný župan.

Nový predseda kraja v minulosti pôsobil aj ako riaditeľ trenčianskej nemocnice. Pri riadení župy však pokračoval v krokoch svojho predchodcu a kraj zadlžoval. Napriek tomu mu voliči dali dôveru aj vo voľbách v roku 2009, kedy kandidoval s podporou HZDS aj Smeru.

 Sedláček sa pred koncom svojho funkčného obdobia naťahoval s poslancami pre schválenie rozpočtu na rok 2013. Poslanci ho na štvrtýkrát schválili, Sedláček pozastavil výkon uznesenia o rozpočte. Kraj musel fungovať v rozpočtovom provizóriu. Kritici vedenia hovorili o tom, že takáto situácia županovi vyhovuje a vedenie mohlo viac ako pol roka čerpať zdroje bez kontroly poslancov.

Za Sedláčka podali zamestnanci odboru školstva na kraj žalobu, mala ich šikanovať vedúca odboru. Vedenie župy ju na úrade nechalo, zamestnancov popresúvali inam.

Bicykel a víťazstvo

Sedláček nechal kraju záväzky v podobe úverových zaťažení vo výške viac ako 50-miliónov eur. V roku 2013 už nekandidoval, strana Smer postavila v Trenčianskom samosprávnom kraji vlastného kandidáta. Považskobystričan Jaroslav Baška mal už skúsenosti z vysokej politiky ako minister obrany, ešte pred touto funkciou pôsobil ako starosta obce Dohňany.

Podobne, ako Mikuláš Dzurinda pred voľbami v roku 1998, sadol vášnivý cyklista Baška na bicykel a obišiel kraj. Ľudia ho poznali ako ministra a starostu, aj ako poslanca Národnej rady a tí, ktorí o ňom nevedeli, sa o ňom dozvedeli, keď dorazil do ich obce na dvoch kolesách.

V roku 2013 sa prvý raz v histórii kraja stalo, že kandidát vyhral voľby na post župana už v prvom kole. Účasť vo voľbách v trenčianskom kraji bola len 17%, no Baška získal hneď 53% hlasov. Okrem neho kandidovalo ďalších päť záujemcov. Druhý v poradí, Jozef Lohyna s podporou SDKÚ a KDH nezískal ani 20%.

Prázdna špajza

Baška od nástupu do funkcie vyzerá, že si na úrad neprišiel naplniť mocenské ambície, ale že chcel pracovať pre domáci región. Kraj prebral po Sedláčkovi v rozpočtovom provizóriu a hneď po zvolení začal pripravovať rozpočet a robiť na župe úsporné opatrenia.

Stopli zmluvu s miestnou televíziou a znížili náklady na propagáciu či informačné technológie. Za Bašku sa však začala reorganizácia na samotnom úrade, niektorí zamestnanci dostali vyhadzov, spájali odbory, aby znížili ich počet. Okresali aj odmeny pre poslancov. Úsporné opatrenia zasiahli stredné školy, ale aj kultúrne inštitúcie.

Po Sedláčkovi ostali nevyplatené faktúry za viac ako milión eur. Podľa Bašku bol úrad po jeho príchode prázdnou špajzou, kde ostali len záväzky v podobe zmlúv a dodatkov, podpísaných krátko pred jeho nástupom.

Kraj nevyplatil ani 800-tisíc SAD-kám, ktoré im sľúbil ešte Sedláček. Zvýšený zisk z ekonomicky oprávnených nákladov na konci volebného obdobia podpísal dopravcom odchádzajúci župan na konci svojho volebného obdobia.

Baška sa so SAD Trenčín a SAD Prievidza dohodol, aby si navýšenie zisku nenárokovali.

Kraj postupne dostal k vyrovnanému rozpočtu.

Tisíce na súkromný účet

Baška pri riadení župy nerobil vážnejšie prešľapy a v časoch, kedy vládnucej strane, ktorej bol členom, pre nespočetné kauzy klesala popularita, jeho sa to nedotklo. V roku 2017 si kampaň opäť odbicykloval a voľby suverénne vyhral znova v prvom kole.

Jeho vyzývateľkou bola jedna z najväčších kritičiek Renáta Kaščáková z SaS. Na Bašku však nestačila a pri 26% účasti získala 25% hlasov. Okrem hlavných dvoch rivalov sa o post župana v roku 2017 uchádzalo ďalších päť ľudí.

V roku 2018 kraj obletela kauza podpredsedníčky Eleonóry Porubcovej, ktorá mala ako riaditeľka gymnázia prijať tritisíc eur, určených pre školu, na svoj účet.

Porubcová dôvodila, že peniaze mali slúžiť pre sociálne slabšieho žiaka, ktorému ich iným spôsobom nevedela adresovať, keďže škola nemala darovací účet.

Spoločnosť Nestlé, ktorá peniaze poskytla, tvrdila, že boli určené na podporu športového podujatia a nie pre znevýhodneného žiaka a žiadala ich vrátiť. Podpredsedníčka kraja ich ľúbila firme doručiť späť.

Z chvosta do čela

Trenčiansky župan pokračuje vo funkcii bez vážnych zakopnutí a v tomto roku už tretí raz po sebe prebral ocenenie medzinárodnej mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko za najotvorenejšiu župu.

TIS v rámci hodnotenia posudzujú, na koľko sú župné úrady otvorené a prehľadné svojim občanom. Skúma dostupnosť a zverejňovanie informácií a zavedenie protikorupčných mechanizmov.

V roku 2011 za predošlého župana Sedláčka, keď TIS robila hodnotenie prvý raz, bol trenčiansky kraj na samom konci analýz. V posledných rokoch v hodnotení stále stúpa, pričom iné župy sa na trenčiansku nevedia dotiahnuť.

Rivali

Jaroslav Baška opätovne kandiduje na post župana a medzi vyzývateľmi nemá vážnejšieho konkurenta. Na Župana kandiduje okrem neho ďalších päť záujemcov. Peter Máťoš (KDH), viceprimátor Považskej Bystrice, Anton Kysel z ĽSNS, stredoškolský učiteľ Marian Kňažko za Slovenskú ľudovú stranu Andreja Hlinku, Miroslav Magdech, krajský podpredseda hnutia Republika a manažér Adrián Mikuš.

Peter Máťoš síce v predvolebnej kampani síce hovorí o populizme súčasného vedenia, podľa našich informácií má však so županom korektné vzťahy, a tak slová o populizme nepôsobia presvedčivo.

Baška už tradične kampaňuje na bicykli. Zviezli sa s ním aj ďalší členovia Smeru, napríklad Erik Kaliňák, či Juraj Gedra. Gedra je jedným z predstaviteľov štátnej firmy MH Manažment, známej z kauzy Bžán.

 Advokátska kancelária Radomíra Bžána mala dostať od štátu 77 miliónov eur za zastupovanie Slovenska v spore s talianskym Enelom o vodné dielo Gabčíkovo.

Faktúru mala zaplatiť štátna spoločnosť MH Manažment, právny pokračovateľ Fondu národného majetku. Po kauze Bžán muselo z MH Manažmentu odísť celé vedenie, aj Gedra, ktorý sa momentálne bicykluje s Baškom.

Jaroslav Baška však napriek kauzám svojich straníckych kolegov u starostov a primátorov má podporu a zdá sa, že je opäť pravdepodobným kandidátom na županskú stoličku.

Najprv 16, potom 12, nakoniec 8

Úvahy boli najprv o rozdelení Slovenska na 16 samosprávnych krajov. Vládou premiéra Mikuláša Dzurindu bol schválený návrh na 12 žúp. Časť politikov bola za model 3 + 1, teda tri kraje – Západoslovenský, Stredoslovenský, Východoslovenský a samostatná Bratislava. Parlament schválil napokon osem vyšších územných celkov alebo samosprávnych krajov, ktoré ľudovo dostali pomenovanie župa.

Voľby pred Dušičkami

Voľby do orgánov samospráv obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov sa budú konať 29. októbra 2022. Volebná kampaň už prebieha a skončí sa 48 hodín predo dňom konania volieb.

Komunálne voľby sú tento rok po prvýkrát spojené s voľbami do vyšších územných celkov. V komunálnych voľbách si v každej obci obyvatelia volia starostu alebo primátora a obecné či mestské zastupiteľstvo.

V Bratislave a Košiciach si ľudia navyše volia aj starostu mestskej časti, ako aj zastupiteľstvo mestskej časti. Voľbami do vyšších územných celkov si ľudia volia predsedu svojho samosprávneho kraja a krajských poslancov, aktuality.sk

X X X

 Prehra s Mikulášom bola poslednou kvapkou. Banská Bystrica odvolala trénera

 Vedenie slovenského hokejového klubu HC ’05 Banská Bystrica odvolalo hlavného trénera Anttiho Karhula. Dočasne ho zastúpi na striedačke Rudolf Jendek, ktorý bol doteraz asistentom fínskeho kouča.

Akcionári sa taktiež dohodli na ukončení spolupráce s Michalom Hudecom, ktorý zastával funkciu športového manažéra. Dočasne bude v tejto pozícii pôsobiť Lukáš Opáth, súčasný generálny riaditeľ klubu. „Michalovi a Anttimu ďakujeme za odvedené služby a prajeme im veľa úspechov v ďalšej kariére, ale i v osobnom živote,“ uviedla Banská Bystrica v tlačovej správe.

„Barani“ prehrali minulý týždeň oba domáce zápasy, keď nestačili na HK Dukla Trenčín (0:6) a MHk 32 Liptovský Mikuláš 1:3. V tabuľke im po odohratí ôsmich stretnutí Tipos extraligy patrí priebežné 10. miesto so ziskom deviatich bodov aktuality.sk

X X X

Juraj Slafkovský: Hneď som písal rodičom, že môžu prísť. Dúfam, že to stihnú

 Draftová jednotka Juraj Slafkovský začne novú sezónu v NHL. Slovenský útočník prežil aj dnešné posledné škrty v tíme a vo štvrtok o jednej ráno nášho času by tak mal absolvovať svoj debut v profilige.

 Po pondelňajšom tréningu sa Slafkovský postavil pred miestnych novinárov. „Je to naozaj skvelý pocit. Stále som veril, že sa to podarí. Teraz nás čaká práca, začíname v stredu,“ povedal na úvod.

Prezradil aj, ako mu v klube oznámili, že sa dostal do prvého tímu a začne v NHL. „Ja a ďalší mladí chlapci sme išli na míting a povedali nám, že sme sa dostali do tímu, ale tiež, že je to len začiatok. Aj sami vieme, že každý deň musíme bojovať o svoje miesto, nič sa nekončí.

Keď hráte v NHL snažíte sa každý deň dokázať, že sem patríte. To som robil predtým a budem v tom len pokračovať.“

V Montreale je už od polovice augusta, má za sebou nováčikovský aj hlavný kemp. V čom sa počas nich zlepšil? „V korčuľovaní, bojoch o puk či robení správnych vecí. Ale stále je veľa vecí, ktoré ešte dobre nerobím a musím sa v nich zlepšiť.

Nepovedal by som však, že sú veci, ktoré musím rýchlo napraviť, sú to veci, na ktorých musím pracovať a robiť ich lepšie a vždy keď budem na ľade. Vedia, aké sú to a vždy keď niečo vidia, povedia mi to a ja snažím robiť to v ďalšom striedaní správne. Snažia sa mi pomáhať,“ vyjadril sa aj k trénerom.

 Sezónu začne v NHL, no aký má plán, aby sa v nej aj udržal? „Hrať najlepšie ako viem vždy keď dostanem šancu. Ak dám do toho všetko, potom tu môžem zostať na dlho, a to sa budem snažiť robiť.“

Na tréningu bol v tretej formácii s 26-ročným Christianom Dvorakom a 30-ročným asistentom kapitána Brendanom Gallagherom. „Je dobré, že zo začiatku môžem hrať so staršími hráčmi. Určite mi pomôžu.“

Jeho rodičia v Montreale ešte nie sú. Chystali sa prísť, až keď bude mať ich syn isté miesto v prvom tíme. Ihneď im teda písal. „Hneď som písal rodičom, že môžu prísť. Dúfam, že to stihnú a budú tu.“

Slafkovský absolvuje prvý zápas proti Torontu Maple Leafs, čo môže byť pre neho aj symbolické, keďže v drese súpera nastúpi Auston Matthews, ktorý je jeho vzorom, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.