Ruský pilot strieľal na britské lietadlo, takmer zabil 30 ľudí. Ruska a mafiánov SR oslobodili. Volvo v SR o tisíce zamestnancov viac. Rakúšan a Nemec zarobia vyše 4-tisíc eur, Slovák 1 400 eur. Prečo?

Na rozkaz nečakal. Ruský pilot sa pokúsil zostreliť pozorovacie lietadlo britského Kráľovského letectva (RAF), keď sa domnieval, že má povolenie strieľať. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Bojové stíhačky typu Su-27 vzlietajú z vojenskej základne v Žitomyrskej oblasti, december 2018.

Pilot podľa dostupných informácií vystrelil dve rakety, z ktorých prvá minula, nie zlyhala, ako sa vtedy tvrdilo. Rusko pritom incident z vlaňajšieho septembra pripísalo „technickej poruche“ a britské ministerstvo obrany ruské vysvetlenie verejne akceptovalo.

Rusko poslalo dve stíhačky Su-27 k britským lietadlám

Teraz však tri vysokopostavené západné zdroje z oblasti obrany oboznámené s incidentom pre BBC uviedli, že ruská komunikácia zachytená lietadlom RAF RC-135 Rivet Joint sa od oficiálnej verzie veľmi líši.

Lietadlo RAF s 30-člennou posádkou plnilo 29. septembra minulého roka pozorovateľskú misiu nad Čiernym morom v medzinárodnom vzdušnom priestore, keď sa stretlo s dvoma ruskými stíhačkami Su-27. Zachytená komunikácia ukazuje, že jeden z ruských pilotov si na základe nejednoznačného príkazu z ruskej pozemnej stanice myslel, že dostal povolenie zamerať britské lietadlo. Druhý ruský pilot to však neurobil a po vypálení prvej rakety sa na svojho partnera ohradil a nadával mu. Ten však napriek tomu vypálil aj druhú strelu.

Lietadlo Rivet Joint je vybavené senzormi na zachytávanie komunikácie. Posádka RAF tak mohla odpočúvať incident, ktorý mohol mať za následok ich vlastnú smrť. Ministerstvo obrany podľa BBC podrobnosti o tejto komunikácii nezverejní.

 „Naším zámerom bolo vždy chrániť bezpečnosť našich operácií, vyhnúť sa zbytočnej eskalácii a informovať verejnosť a medzinárodné spoločenstvo,“ uviedol v reakcii na nové odhalenia hovorca rezortu obrany.

Podľa BBC môže byť niekoľko dôvodov, prečo sa britské ministerstvo obrany zdráhalo poskytnúť všetky podrobnosti. V prvom rade Spojené kráľovstvo nechcelo zverejniť rozsah zberu spravodajských informácií a podrobnosti o zachytenej komunikácii.

Dôležitejšie však je to, že ani jedna strana nechcela eskaláciu, ktorá by mohla potenciálne vtiahnuť člena Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) do vojenskej konfrontácie s Ruskom. Incident však opäť poukazuje na to, ako by jedna chyba a nesprávny odhad jednotlivca mohli vyvolať širší konflikt.

 Ministerstvo teraz pre BBC uviedlo, že „tento incident je jasnou pripomienkou potenciálnych dôsledkov Putinovej barbarskej invázie na Ukrajinu“.

Napriek tomu, že lietadlo takmer zostrelili, RAF pokračuje v pozorovacích letoch nad Čiernym morom. Od incidentu však tieto pozorovacie lety sprevádzajú stíhačky Typhoon vyzbrojené raketami vzduch-vzduch.

Spojené kráľovstvo je jediným členom NATO, ktorý vykonáva misie s posádkou nad Čiernym morom, dodáva BBC./agentury/

X X X

 Huntera Bidena obžalovali z nezákonného nákupu zbrane

Za toto obvinenie mu hrozí až desaťročný trest odňatia slobody.

Huntera Bidena, syna úradujúceho amerického prezidenta Joea Bidena, vo štvrtok obžalovali z nezákonného nákupu zbrane pred piatimi rokmi, keď užíval drogy. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

Hunter Biden čelí v dvoch bodoch obžalobe z nepravdivých vyjadrení. V dokumentoch totiž uviedol, že nezákonné drogy v období, keď v americkom štáte Delaware kupoval revolver, neužíval. Tretí bod obžaloby uvádza, že na základe týchto nepravdivých vyjadrení vlastnil zbraň nezákonne. Za toto obvinenie mu hrozí až desaťročný trest odňatia slobody.

Obžalobu vzniesol hlavný žalobca štátu Delaware David Weiss, ktorý voči Bidenovi vedie vyšetrovanie od roku 2018.

Hunter Biden v júli predložil federálnej sudkyni Maryellen Noreikovej návrh dohody o vine a treste. V nej sa priznával k dvom daňovým únikom v celkovej výške asi 100.000 dolárov, za ktoré by bol dostal dvojročnú podmienku.

Sudkyňa však dohodu zamietla, keďže by podľa nej zabezpečovala pre obžalovaného imunitu pred stíhaním aj v ďalších prípadoch vrátane jeho podnikateľských aktivít na Ukrajine a v Číne.

Nesúhlasila ani so súvisiacou dohodou týkajúcou sa obvinení z nelegálnej držby zbrane. Weiss mal v rámci dohody súhlasiť so stiahnutím obvinenia výmenou za to, že Biden mladší absolvuje terapeutický, respektíve rehabilitačný program.

Republikáni v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu bez uvedenia dôkazov obviňujú ministerstvo spravodlivosti, že sa usiluje chrániť prezidentovho syna, a žalobcu Weissa zase z toho, že pri vyšetrovaní údajne nepostupuje dostatočne razantne.

Právnik Hunter Biden (56) je druhý najstarší syn amerického prezidenta Joea Bidena. Jeho matkou je Neilia Bidenová (Hunterová), ktorá zomrela pri autonehode v roku 1972. Spolu s ňou zahynula aj ich ročná dcéra Naomi. Ich najstarší syn Beau Biden zomrel v roku 2015 na rakovinu. Joe Biden sa v roku 1977 oženil so svojou súčasnou manželkou Jill Bidenovou. Spolu majú dcéru Ashley, aktuality.sk

X X X

Kiska sa bojí, čo príde po voľbách: Výhra PS je lákavá, no má to háčik. Nepriamo podporil tri strany

Bývalý prezident a líder strany Za ľudí Andrej Kiska sa na sociálnej sieti vyjadril k najnovšiemu prieskumu pre denník Sme. Výhra Progresívneho Slovenska (PS) je podľa neho lákavá, no ak nebude mať s kým zostaviť vládu, bude to zbytočné. Sám sa bojí, čo sa po voľbách stane.

 Status zverejnil na sociálnej sieti a reagoval tak na najnovší prieskum agentúry NMS Market Research Slovakia.

Výhra PS má háčik

„Aj vy sa už bojíte? Aj ja, a to napriek tomu, že som večný optimista,“ napísal na sociálnej sieti. „Priatelia, viem, že by nás všetkých nesmierne potešilo, keby PS porazilo Smer. Bola by to paráda! Ale ak sa všetci my, ktorí zvažujeme Demokratov, SaS či KDH necháme zvábiť vôňou porážky Smeru a víťazstva PS, tak sa nám veľmi ľahko môže stať, že to bude Pyrrhovo víťazstvo,“ uviedol exprezident.

 PS podľa neho vysaje voličov menších demokratických strán, čo spôsobí to, že sa do parlamentu nedostanú. „A Smer so „svojimi priateľmi“ bez problémov získa nielen nadvládu v parlamente, ale veľmi ľahko aj ústavnú väčšinu. A to by bola pre našu krajinu skutočná tragédia,“ povedal. PS zdieľa svojich voličov najmä so stranou SaS, ktorá sa podľa najnovšieho prieskumu dostala pod hranicu piatich percent.

 Podľa odborníkov sa volič môže rozhodnúť pre PS aj preto, aby jeho hlas neprepadol, čo však môže spôsobiť to, že progresívci ostanú v parlamente osamotení. „Možno si ani nevieme dobre predstaviť, čo by nám Fico s Kaliňákom začali vystrájať. Do volieb nám ostáva 15 dní. Prosím, uvažujme. Diskutujme, premýšľajme. Náš osud je v našich rukách,“ dodal.

 Pred bránami parlamentu ostali SaS, OĽaNO aj KDH, skokanom by mohli byť Demokrati

Prvý septembrový prieskum verejnej mienky poslal do parlamentu šesť politických subjektov. Voľby by vyhral Smer s 22 percentami, druhé skončilo PS so ziskom 18,1 percenta. Treťou najsilnejšou stranou by bol podľa prieskumu Hlas so ziskom 11,4 percenta hlasov. Nasleduje Republika s 8,3 percentami a prekvapivo SNS, ktoré získalo viac ako sedem percenta voličov. Do parlamentu by sa dostalo aj Sme rodina so ziskom 5,8 percenta hlasov.

PS by na rozdiel od Smeru nemalo na zostavenie vlády partnerov. Mimo NR SR by zostalo OĽaNO a priatelia s dôverou 6,1 percenta voličov, KDH so ziskom 4,7 percenta hlasov, SaS so 4,2 percenta, Demokrati by presvedčili iba 3,8 percenta voličov a Aliancia 3,2 percenta.

 Čo sa týka strán Sme rodina, SaS a KDH, všetky sa v rámci štatistickej odchýlky pohybujú na hranici vstupu do parlamentu. „Momentálne nedokážeme presne určiť, či by sa do parlamentu dostali, alebo nie. Všetky tri subjekty doplácajú na pomerne slabé jadro, avšak KDH má aj pomerne nízky volebný potenciál a preto je z tejto trojice momentálne najvýraznejším adeptom na zotrvanie pod hranicou päť percent,“ uviedol šéf agentúry NMS Mikuláš Hanes.

Okrem SNS sú podľa Hanesa druhým skokanom v prieskume Demokrati, ktorý sa pomaly doťahujú sa KDH, SaS a Sme rodinu. „Ich podpora medzimesačne narástla o 1,2 percentu­álneho bodu a s pomerne slušným potenciálom na úrovni 8,2 percnta (+ 2,4 percentuálneho bodu) doplácajú najmä na slabé volebné jadro na úrovni necelého percenta,“ dodal./agentury/

X X X

Rusko vyhostí dvoch diplomatov USA údajne napojených na špionážnu činnosť

Ruský rezort diplomacie si v tejto súvislosti predvolal veľvyslankyňu Spojených štátov v Moskve Lynne Tracyovú. Oznámil jej, že prvý tajomník Jeff Sillin a druhý tajomník David Bernstein musia do siedmich dní opustiť územie Ruska.

Rusko vo štvrtok oznámilo, že vyhostí dvoch zamestnancov americkej ambasády v Moskve za údajné napojenie na bývalého pracovníka konzulátu USA v ruskom Vladivostoku Roberta Šonova, ktorého Moskva obvinila zo špionáže. Informuje o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ruský rezort diplomacie, uvádza TASR.

Podľa AFP ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dvaja vyhostení americkí diplomati „vykonávali nezákonnú činnosť tým, že sa spojili s ruským občanom (Robertom) Šonovom“.

Ruský rezort diplomacie si v tejto súvislosti predvolal veľvyslankyňu Spojených štátov v Moskve Lynne Tracyovú. Oznámil jej, že prvý tajomník Jeff Sillin a druhý tajomník David Bernstein musia do siedmich dní opustiť územie Ruska. Zároveň ich označil za nežiaduce osoby.

Moskva koncom augusta zadržala Šonova, ktorý údajne americkým diplomatom poskytoval informácie o ukrajinskom konflikte a vojenskej mobilizácii v Rusku ešte vlani v septembri. Podľa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) pôsobil Šonov ako informátor veľvyslanectva Spojených štátov v ruskom hlavnom meste Moskva.

Šonov údajne dostal za úlohu zhodnotiť úroveň nespokojnosti obyvateľstva v ruských regiónoch pred budúcoročnými prezidentskými voľbami, ktoré sú naplánované na budúci rok. FSB v tejto súvislosti plánovala vypočuť Sillina a Bernsteina, aktuality.sk

X X X

V Albánsku zadržala polícia 233 ľudí za údajné obchodovanie s drogami na školách

Albánsky minister vnútra Taulant Balla uviedol, že zhruba 3000 policajtov sa podieľalo na zásahu proti 23 zločineckým skupinám.

Albánska polícia vo štvrtok oznámila, že zadržala 233 ľudí v rámci celoštátnej akcie zameranej na zastavenie obchodovania s drogami na školách. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AP.

Albánsky minister vnútra Taulant Balla uviedol, že zhruba 3000 policajtov sa podieľalo na zásahu proti 23 zločineckým skupinám, ktoré údajne do škôl a univerzít distribuujú drogy ako marihuana, kokaín, heroín a extáza.

Albánsko je dlhodobo považované za hlavnú európsku trasu pre obchod s drogami a ešte nedávno bolo vnímané za centrum pestovania marihuany.

Vláda premiéra Ediho Ramu si po nástupe k moci stanovila ničenie plantáží za jeden z hlavných cieľov. Počas nasledujúcich dvoch rokov zničila milióny rastlín konope s odhadovanou trhovou hodnotou sedem miliárd eur. V tom čase to predstavovalo viac ako dve tretiny hrubého domáceho produktu krajiny.

Šéf albánskej polície Muhamet Rrumbullaku vo štvrtok uviedol, že za obchodovanie s drogami v krajine tento rok obvinili približne 1500 ľudí, pričom zhabali státisíce rastlín marihuany, aktuality.sk

X X X

Rusko bude reagovať na vyhostenie svojho diplomata zo Slovenska

Slovenská republika vo štvrtok rozhodla o vyhostení pracovníka Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že Moskva bude primerane reagovať na štvrtkové vyhostenie ruského diplomata zo Slovenska. Uviedlo to vo vyjadrení pre ruskú tlačovú agentúru TASS, informuje TASR.

Slovenská republika vo štvrtok rozhodla o vyhostení pracovníka Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Dôvodom sú jeho aktivity, ktoré boli v príkrom rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Tie boli zdokumentované príslušnými orgánmi SR.

„Uvedená osoba musí opustiť územie Slovenskej republiky do 48 hodín,“ uviedlo slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Ministerstvo si v tejto súvislosti predvolalo veľvyslanca Ruskej federácie na Slovensku. Dôrazne ho vyzvalo, aby zastupiteľský úrad Ruskej federácie v SR a jeho zástupcovia vykonávali svoju činnosť v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, k čomu sa obe krajiny v minulosti zaviazali. Upustiť majú tiež od ďalších aktivít v rozpore s týmto dohovorom, ako aj ďalšími ustanoveniami, aktuality.sk

X X X

 Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko při estoval vo štvrtok do čiernomorského letoviska Soči na oficiálnu návštevu Ruska, oznámili bieloruské štátne médiá. TASR o tom informuje podľa správ agentúry DPA a denníka The Guardian.

Rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sú naplánované na piatok. Podľa Lukašenkovej tlačovej služby sa budú týkať medzinárodnej agendy, regionálnych záležitostí, ako aj ekonomických tém, napríklad spoločného úsilia o nahradenie zahraničného dovozu domácou výrobou.

Podľa hovorcu Kremľa pôjde tento rok už o siedme stretnutie Putina s Lukašenkom.

Bielorusko je jedným z malého počtu priateľov, ktorí Rusku zostali. Lukašenko umožnil Kremľu na začiatku vojny vpadnúť na Ukrajinu zo svojho územia, ale tento pokus Moskvy dobyť ukrajinské hlavné mesto Kyjev sa nepodaril, pripomenul The Guardian.

Moskva tiež umiestnila v Bielorusku taktické jadrové zbrane, ktoré zostávajú pod kontrolou Ruska, a rozmiestnila tam aj tisíce ruských vojakov.

 X X X

V Kyjeve bola otvorená kancelária Medzinárodného trestného súdu (ICC). Na sociálnych sieťach to oznámil ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin, podľa ktorého je kyjevská kancelária najväčším pracoviskom súdu mimo jeho sídla v holandskom Haagu. Kyjevská kancelária súdu sa podľa Kostina zameria na vyšetrovanie ruského pôsobenia na Ukrajine. Rusko pokračuje už vyše roka a pol v invázii na Ukrajinu.

„Robíme všetko pre to, aby experti ICC mohli na vlastné oči vidieť následky zločinov páchaných agresorom a vyvodiť svoje nezávislé závery,“ napísal Kostin na sociálnej sieti X, predtým známej ako twitter.

„Spoločne s celým civilizovaným svetom nás spája jeden cieľ – zabezpečiť, aby sa agresor musel zodpovedať za všetky spáchané zločiny,“ uviedol tiež Kostin.

X X X

 Tretia samostatná útočná brigáda vzápätí na vyjadrenie námestníčky ministra obrany Hanny Maľarovej, vydala vyhlásenie, podľa ktorého tvrdé boje v oblasti Kliščijivky a Andrijivky pokračujú. „Podobné oznámenia sú škodlivé, predstavujú nebezpečenstvo pre život vojakov a škodia vykonaniu bojových úloh,“ napísali zástupcovia brigády na telegrame o Maľarovom vyjadrení.

X X X

 Kremeľ je čoraz viac citlivý na správy o druhej vlne mobilizácie do armády, uviedol vo štvrtok portál britskej televízie Sky News s odvolaním sa na článok ruského nezávislého spravodajského webu Meduza so sídlom v Lotyšsku.

Podľa správy poslala vláda ruského prezidenta Vladimira Putina „naliehavú žiadosť“ ruským provládnym médiám, aby sa zdržali informovania o predpokladanom vývoji v budúcnosti v tejto veci.

V článku Meduzy sa uvádza, že dotknuté médiá dostali pokyn, aby neprinášali „fámy“ o ďalšej mobilizácii brancov do armády – vzhľadom na silnú skepsu, akú teraz v ľuďoch vyvolávajú oficiálne oznámenia ruských úradov.

Meduza citovala novinára z jedného proruského média, ktorý povedal: „Ale ako sme my (v Rusku) presvedčení, ak úrady niečo popierajú, potom sa to určite stane.“/agentury/

X X X

Benátky nezaradia na zoznam ohrozeného kultúrneho dedičstva

Správa prichádza len niekoľko dní po tom, ako vedenie mesta rozhodlo o skúšobnom zavedení poplatku za vstup do preplneného historického centra.

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vo štvrtok oznámila, že talianske Benátky nezaradí na zoznam ohrozeného kultúrneho dedičstva. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

Organizácia prijala rozhodnutie počas výročného stretnutia, ktoré sa koná v Rijáde. Benátky sú jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na svete, organizácia zvažovala ich zaradenie na zoznam ohrozeného kultúrneho dedičstva nielen pre ohrozenie masovým turizmom, ale aj stúpajúcou hladinou svetových oceánov.

Správa prichádza len niekoľko dní po tom, ako vedenie mesta rozhodlo o skúšobnom zavedení poplatku za vstup do preplneného historického centra. Týkať sa bude od jari budúceho roka jednodňových turistov, ktorí v Benátkach nestrávia aspoň jednu noc, s výnimkou detí do 14 rokov. Zaplatiť budú musieť päť eur.

Vlani prenocovalo v historickom centre Benátok približne 3,2 milióna turistov, uvádzajú oficiálne údaje – v tomto počte nie sú zahrnuté tisíce jednodňových návštevníkov. Skúška bude prebiehať v roku 2024 celkovo približne 30 dní, predovšetkým v dňoch plných ľudí, ako sú predĺžené víkendy a štátne sviatky, aktuality.sk

X X X

V Albánsku zadržala polícia 233 ľudí za údajné obchodovanie s drogami na školách

Albánsky minister vnútra Taulant Balla uviedol, že zhruba 3000 policajtov sa podieľalo na zásahu proti 23 zločineckým skupinám.

Albánska polícia vo štvrtok oznámila, že zadržala 233 ľudí v rámci celoštátnej akcie zameranej na zastavenie obchodovania s drogami na školách. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AP.

Albánsky minister vnútra Taulant Balla uviedol, že zhruba 3000 policajtov sa podieľalo na zásahu proti 23 zločineckým skupinám, ktoré údajne do škôl a univerzít distribuujú drogy ako marihuana, kokaín, heroín a extáza.

Albánsko je dlhodobo považované za hlavnú európsku trasu pre obchod s drogami a ešte nedávno bolo vnímané za centrum pestovania marihuany.

Vláda premiéra Ediho Ramu si po nástupe k moci stanovila ničenie plantáží za jeden z hlavných cieľov. Počas nasledujúcich dvoch rokov zničila milióny rastlín konope s odhadovanou trhovou hodnotou sedem miliárd eur. V tom čase to predstavovalo viac ako dve tretiny hrubého domáceho produktu krajiny.

Šéf albánskej polície Muhamet Rrumbullaku vo štvrtok uviedol, že za obchodovanie s drogami v krajine tento rok obvinili približne 1500 ľudí, pričom zhabali státisíce rastlín marihuany, aktuality.sk

X X X

Jozef Pročko chce, aby útok na Igora Matoviča riešila generálna prokuratúra. Obáva sa Maroša Žilinku

Bývalý minister vnútra a kandidát Smeru Robert Kaliňák podal v súvislosti so stredajším incidentom s Igorom Matovičom trestné oznámenie.

Včerajším konfliktom medzi Igorom Matovičom, Robertom Kaliňákom a 53. kandidátky Smeru Richardom Glückom sa bude zaoberať aj Generálna prokuratúra. Podnet pre „napadnutie” svojho predsedu podal na prokuratúru poslanec Obyčajných ľudí Jozef Pročko. Upozorňuje konkrétne na úder, ktorý mal Glück uštedriť Matovičovi po tom, ako šéf OĽaNO prišiel s ampliónom prerušiť tlačovú besedu strany Smer.

„Tak som zvedavý, či to generálny prokurátor vyšetrí a čo s tým spraví. Či nepoužije nejakú 363. Naozaj to je precedens lebo ak toto pustí do zabudnutia, alebo to stopí pán Maroš Žilinka, tak sa naozaj môže stať to, že aj jemu ktokoľvek môže vylepiť na ulici za ucho a nič sa nestane,“ hovoril Pročko vo videu po návšteve Generálnej prokuratúry. Paragraf 363 však môže generálna prokuratúra použiť iba v prípade, ak vo veci bude vznesené obvinenie.

Hnutie OĽaNO sa dokonca domnieva, že úder predsedovi OĽaNO a poslancovi parlamentu môže byť definovaný aj útok na verejného činiteľa.

„Podľa nás je to jednoznačný útok na verejného činiteľa, lebo Igor Matovič si plnil svoje povinnosti. Zatiaľ naše hnutie nepodalo trestné oznámenie, ale vieme o tom, že viacerí ľudia tak už urobili za nás. No zvažujeme to,“ povedal pre Aktuality.sk hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Advokát Milan Ficek však názor hnutia nezdieľa a uvedený skutok podľa neho nie je možné považovať za útok na verejného činiteľa, pretože nie sú naplnené znaky tohto trestného činu. „Skôr sa ten skutok javí ako trestný čin vytržníctva, nakoľko došlo k napadnutiu fyzickej na verejnosti,“ dodal pre Aktuality.sk.

Podľa zákona je pri trestnom čine útoku verejného činiteľa potrebné, aby bolo násilie páchané „v úmysle pôsobiť na výkon právomoci verejného činiteľa, alebo pre výkon právomoci verejného činiteľa“. Pri tomto skutku by hrozilo Glückovi väzenie na jeden až päť rokov.

Incident chce právne riešiť aj Smer. Bývalý minister vnútra a kandidát Smeru Robert Kaliňák podal v súvislosti so stredajším incidentom s Igorom Matovičom trestné oznámenie. Podľa jeho slov šéf OĽaNO vošiel autom cez chodník na námestie a narúšal verejný poriadok, aktuality.sk

X X X

Pavla Ruska a mafiánov oslobodili v kauze prípravy vraždy Sylvie Volzovej

V kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej figurovali ako hlavný obžalovaný bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

Dlhotrvajúci súdny prípad prípravy vraždy bývalej obchodnej partnerky niekdajšieho mocného mediálneho muža a expolitika Pavla Ruska dospel do finále. Dnes ho senát Mestského súdu Bratislava I oslobodil spod obžaloby, že si vraźdu objednal. Podobne oslobodili aj mafianskych bosov Mikuláša Černáka a Róberta Lališa alias Kýbla, ako aj Miloša Kaštana, ktorí sa podľa pôvodnej obžaloby mali na príprave vraždy podielať.

„Pretože nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý boli stíhaní, povedal predseda senátu.

Rozsudok nenadobudne právoplatnosť, prokurátor hneď podal odvolanie. Pavol Rusko sa práva na odvolanie vzdal, ostatní obžalovaní neboli v miestnosti. Ich obhajcovia sa vyjadri po porade s klientmi.

V odôvodnení sudca Pavol Juhás upozornil na dôležitosť prezumcie neviny, ak by štát neuniesol dôkazné bremeno. Ani vysoký stupeň pravdepodobnosti nemôže byť dôvodom na odsúdenie.

Podľa sudcu bolo jediným nesporným faktom, že došlo k stretnutiu v Banskej Bystrici na jeseň 1997, na ktoré prišiel Pavol Rusko za černákovcami. Oni tvrdili, že si tam prišiel objednať vraždu, Rusko uvádzal iný dôvod. Senát ale nebol presvedčený, či došlo aj k ďalšej údajnej schôdzke v Bratislave, o ktorej hovorili len Černák a Kaštan – obaja sa priznávajú. Napríklad ochrankári Ruska ju nepotvrdili, podobne tak ľudia od sýkorovcov. Súdu chýbal aj dostatok dôkazov o tom, že by došlo k sledovaniu Volzovej.

Súd sa priklonil k verzii Lališa a Ruska, ktorí vec popierali, a rozhodol v duchu právnej zásady In dubio pro reo – v pochybnostiach konaj v prospech obvineného.

 Prokurátor chcel 21 rokov pre Ruska

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval súhrnný trest 21 rokov väzenia pre bývalého podpredsedu vlády a zakladateľa TV Markíza Pavla Ruska. V ďalších troch prípadoch navrhoval upustiť od potrestania.

Urobil tak v prípade bosa zločineckej skupiny černákovcov Mikuláša Černáka, jeho v minulosti blízkeho príslušníka gangu Miloša Kaštana a bosa skupiny sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla. Títo mafiáni sú už totiž odsúdení a ich tresty považuje prokurátor Michal Šúrek za dostatočné.

Lališ a Černák majú právoplatné doživotné tresty, tie už sú aj tak maximálne. U Kaštana ocenil jeho postoj ku kauze – podobne ako u Černáka. Títo dvaja sa toiž priznali a prípad objasňovali.

Rusko si aktuálne odpykáva trest 19 rokov väzenia za falšovanie televíznych zmeniek, kde ho potrestali spolu s Marianom Kočnerom a neskôr za to potrestali aj Štefana Agha.

Prokurátor: Skutok sa stal

Prokurátor považuje prípad prípravy vraždy Volzovej za dokázaný.

„Bolo dostatočným spôsobom preukázané, že skutok sa stal a podieľali sa ňom obžalovaní tak, ako je uvedené v skutkovej vete obžaloby,“ uviedol prokurátor ÚŠP Michal Šúrek.

Jeho návrh si v pojednávacej miestnosti vypočul len obžalovaný Rusko. Černák, Kaštan a Lališ na súdne pojednávanie už dlhšie nechodia.

Poukázal na výpovede Černáka a Kaštana, ktorí sa priznali, aj na výpoveď poškodenej Volzovej a ďalších svedkov.

 „Obsahy výpovedí nám ukázali obraz doby, a to aj z výpovedí ľudí z podsvetia, ako to bolo v prostredí rozvíjajucej sa televíze a ako vtedy fungovalo podnikanie,“ opisoval na súde prokurátor.

Podľa jeho slov rôzne osoby mali v tom čase záujem o ovládnutie rôznych obchodných spoločností, aj TV Markíza. Za rozhodné obdobie pre tento skutok považuje rok 1997, kým v decembri toho roku nebol zadržaný bos černákovcov Mikuláš Černák a Miloš Kaštan ušiel. „Uvedený moment môžno považovať za fakt, že poškodená Volzová dodnes žije,“ dodal prokurátor.

Poukázal na to, že výpovede Černáka a Kaštana sa v podstatných znakoch zhodujú. Viaceré veci, ktoré rozprávali, potvrdzujú aj ďalšie osoby svedkov, najmä o stretnutí černákovcov s Pavlom Ruskom v Banskej Bystrici.

Vysvetlenie Ruska, ako to bolo s touto schôdzkou, považuje za nezmyselné. Rusko spomínal, že si u bystrických mafiánov černákovcov bol overiť, či mu nehrozí likvidácia, a to práve zo strany poškodenej. Ruskovi ochrankári si nevšimli žiadnu hrozbu voči ich vtedajšiemu šéfovi Ruskovi, ktorá by bola vtedy reálna.

Podľa prokurátora sa vyvrátilo aj to, že by sa Rusko o možnej hrozbe dozvedel od Anny Nagyovej, ktorá v minulosti viedla sekretariát premiéra Vladimíra Mečiara – ale v danom období tam už nebola.

Prokurátor vysvetľoval, čo podľa neho svedčí, že černákovci prijali objednávku na likvidáciu Volzovej, potom sa na realizácii dohodli so sýkorovcami a ako prebiehali prípravy. Pripomenul obavy Volzovej, že by ju mohli chcieť pripraviť o obchodný podiel v Markíze.

„Poškodená bola výraznou prekážkou Pavla Ruska v ovládnutí TV Markíza a jej nekontrolovanom riadení,“ dodal prokurátor. Svedkovia ju opísali ako skromnú a nenápadnú, Ruska ako nebojácneho a priebojného, povedal prokurátor.

Opisoval, ako podľa niektorých svedkov po Černákovom zadržaní už sýkorovci nepokračovali v prípravach na likvidáciu Volzovej. Potom sa sýkorovci v roku 1998 postavili v spore s Gamatexom na stranu proti Ruskovi. Podľa prokurátora Rusko všetko posúva práve do roku 1998, keď už sýkorovci stáli na inej strane. Šúrek poznamenal, že to však nedáva zmysel. Poznamenal, že na pojednávaní sa pri výpovediach zakoktáva a vypovedá vágne.

Právnik Volzovej pripomenul výpoveď exmanželky Ľuba Gregora

Splnomocnenec Sylvie Klaus-Volzovej Roman Kvasnica sa vyjadril v záverečnej reči k Ruskovej obhajobe, že si neobjednával u podsvetia vraždu, ale že si u neho bol overiť, či, naopak, Volzová plánovala jeho likvidáciu. Podľa Kvasnicu to bol pokus bývalého skorumpovaného vedenia polície implementovať do prípadu túto verziu. Ak sa Rusko bál za vlády Vladimíra Mečiara oznámiť ohrozenie svojho života polícii, mohol to potom kedykoľvek urobiť, keď sa vláda zmenila.

Advokát Roman Kvasnica pripomenul výpoveď bývalej manželky už nežijúceho herca Ľuba Gregora, ktorý sa v Markíze pri jej štarte angažoval. Tá potvrdila, že manžel jej spomínal, že Rusko chystal likvidáciu Volzovej. Podľa Kvasnicu si Rusko v istom momente uvedomil, že po istých krokoch už nebude konateľom v Markíze a v televízii by tak skončil. Preto sa vtedy mediálne mocný muž spojil s podsvetím, aby sa Volzovej zbavil.

Černák je rád, že to nedokončili

Černák poslal cez advokáta záverečnú reč, že sa k všetkému priznal tak, ako to urobil aj v iných prípadoch od okamihu, keď prelomil mlčanie. „Dnes som rád, že v konečnom dôsledku nebol tento skutok dokonaný,“ napísal Černák súdu. Jeho obhajca odmieta, že by v tejto veci mohol byť kajúcnik – len sa vyrovnáva so svojou minulosťou.

Miloš Kaštan potvrdil aj v prečítanej záverečnej reči, že sprostredkoval stretnutie Ruska s Černákom aj prijatie peňazí od Ruska, ktoré mal odovzdať Petrovi Steinhübelovi. Uviedol, že nevidí do hlavy Ruska, či to myslel vážne, keď pred takým mocným človekom podsvetia, akým bol vtedy Černák, vyslovil objednávku na likvidáciu Volzovej. Ale Černák to podľa neho myslel vážne. Tým, že Černáka v roku 1997 zadržala polícia, bol podľa Kaštana zachránený život Volzovej.

Objahca žiada oslobodenie Ruska a Lališa

Advokát Róberta Lališa a Pavla Ruska Marek Para poukázal na slová Kaštana, že dodnes nevie či, myslel Rusko objednávku vraždy Volzovej vážne. Ak by sa podľa Paru zúčastnil Kaštan na potvrdzovacej schôdzke, takéto pochybnosti by nemal – jeho svedectvo nepovažuje za spoľahlivé. Spochybnil, že na stretnutí Pavla Ruska s Černákom a Kaštanom skutočne odznela objednávka vraždy. Podľa neho sú aj vo výpovediach Černáka a Kaštana rozpory, ale necitoval ich – súd ich pozná.

 Je vylúčené, že by napochodoval k černákovcom do kancelárie, vyrukoval by s objednávkou vraždy takpovediac na Bachledu a potom by z tejto miestnosti aj vyšiel, myslí si Para. Poukázal na to, že v tom čase ešte nikto nevedel o vražde bývalého spoluvlastníka Tatravagónky Jozefa Bachledu, na ktorej sa mali podieľať černákovci.

Para sa dnes rečnícky pýtal, že ak by Ľubo Gregor vedel o hrozbe likvidácie Volzovej, prečo by o tom nikdy neurobil žiadne oznámenie. Podľa neho tvrdenia, s ktorými prišla jeho exmanželka, vyvrátili dvaja svedkovia – bývalý redaktor televízie Dušan Valko, ktorému sa Gregor o takej informácii nezmienil, aj Zita Furková.

Odmieta aj tvrdenia o snahe Ruskovej strany otočiť skutok tak, že plánovanou obeťou nebola Volzová, ale Rusko. Poukázal pri tom na svedectvo člena podsvetia Lavrinčíka.

V prípade viacerých členov podsvetia, ktorí vypovedali aj v tejto veci, Para pripomenul, že sú spolupracujúcimi obvinenými v kauzách sýkorovcov, kde prijali výrazné výhody.

Myslí si, že Sylvia Volzová nežila v danom období strachom z možnej hrozby voči jej osobe, ale snahou o ovládnutie Markízy rôznymi právnymi úkonmi – podľa neho uznala nezákonný záväzok, stanovila nesplniteľné termíny na jeho uhradenie, konala poza chrbát Ruska, nezmyselne sa nebránila strate svojho obchodného podielu. Z toho má byť jasné, že chcela cez spriaznené osoby ovládnuť televíziu ona. Podľa jeho slov Volzová ohrozila licenciu televízie.

Para odmietol, že by mohlo dôjsť k prechodu obchodného podielu Volzovej na niekoho iného, ak by bola nezvestná. Rusko jej ho podľa jeho slov, naopak, zachránil.

Odovzdanie peňazí, ako o tom hovoril Kaštan, nepotvrdil nikto od sýkorovcov ani ochrankári Ruska. Viacerí sýkorovci podľa Paru nepotvrdili, že by bola Volzová sledovaná. Spochybnil aj to, že by Černákovo zadržanie znemožnilo dokončenie skutku. Dnes je podľa neho známe, ako sa Černák aj po zadržaní na začiatku vo väzbe správal. Para žiada oslobodenie Lališa aj Ruska, ktorí vinu odmietajú.

Rusko: Z likvidácie Volzovej by som nemal žiadny prospech

Rusko v záverečnej reči spochybnil motív, ktorý mal mať pri objednávke vraždy Volzovej. „Nikdy by som nezískal stopercentný podiel v spoločnosti, ktorá držala licenciu,“ vyhlásil. Odvolával sa na vtedajšie pravidlá, ktoré boli podľa neho také, že majetkové zmeny by musel veľmi rýchlo ohlásiť licenčnej komisii, ktorá by podľa Ruska licenciu určite odobrala. „Nemohol som získať obchodný podiel spoločníčky tým, že by som ju pred jej odstránením nechal tento podiel prepísať,“ hovoril dnes Rusko na súde.

Okrem toho poukazoval na to, že bol v Markíze generálným riaditeľom, ktorého odvolanie nemohla Volzová dosiahnuť – funkciu mal istú na 12 rokov, takže mu v televízii neprekážala. Okrem toho mal mať obrovské ročné výnosy, takže mu nedáva logiku, načo by mal usilovať o získanie Volzovej 2,5-percentného podielu, ktorého ročný zisk bol na začiatku nulový.

Poukazoval aj na to, že hneď na prvej schôdzke s mafiánmi, ktorých predtým ani nevidel, by si objednal vraždu. „Nemohol by som vedieť, či ma nenahrávajú, či by som nebol celý život vydierateľný,“ uvažoval Rusko, aké dôsledky by to mohlo pre neho mať, ak by si naozaj vraždu objednal. Aj on si myslí, že ak by si objednal vraždu v štýle Bachledu, už by z kancelárie černákovcov živý nevyšiel – nikto vtedy nevedel, že takú vraždu urobili.

V záverečnej reči sa Rusko vrátil k verzii, že hrozba nesmerovala k Volzovej, ale k nemu. „Neprekážal som jej v ničom, ale ja jej vo všetkom,“ povedal na súde s tým, že netvrdí, že by to urobila, ale tak si to vyhodnotil.

Rusko odmietol, že by bolo nejaké druhé stretnutie v tejto veci v Bratislave v hoteli Holiday Inn, kde mal on potvrdiť pred mafiánmi, že si skutočne objednáva vraždu. Pripomenul, že spoluobžalovaný Lališ, ktorý rovnako túto schôdzku a celú vinu odmieta, úspešne prešiel testom na detektore lži. Na margo sýkorovcov poznamenal, že načo by sa zapájali do plánovania vraždy Volzovej, keď cez ňu mali dohodnutý kšeft za desiatky miliónov – opäť išlo o narážku na neskoršiu kauzu Gamatex.

Rusko dnes hovoril aj Petrovi Steinhübelovi alias Žaluďovi, ktorý podľa neho chcel televíziu Markíza pre seba ako status. Vraj mu navrhoval, saby nebrojil proti Gamatexu, keď bol zapísaný ako majiteľ Markízy – že mu potom polovicu tejto firmy predá. Rusko na to nepristúpil. Tvrdí, že ak by Steinhübel vedel, že Rusko chce dať zlikvidovať Volzovú, využil by túto informáciu a prinútil by ho previesť Markízu na neho za korunu. Poukázal aj na začiatok tejto kauzy, teda stretnutie Černáka s vyšetrovateľmi a potom ich návštevu u Kaštana. Podľa Ruska títo dvaja na začiatku nehovorili úplne rovnako (Kaštan mal spomenúť, že na schôdzke v Bystrici Rusko od nich žiadal, aby za 20 miliónov korún presvedčili Volzovú, aby na Ruska previedla svoj podiel), neskôr už rozprávali zhodne. Podľa Ruska vypovedajú klamstvá.

„Nikdy som nič také nespáchal, žiadam vás, aby ste ma tejto ohavnej obžaloby sprostil,“ povedal v záverečnej reči.

Nezvyčajná schôdzka

Na jeseň 1997 dorazil do sídla černákovskej SBS Security 3 vtedajší úspešný šéf televízie Markíza Pavol Rusko.

Podľa prokuratúry si tam prišiel u bosa podsvetia Mikuláša Černáka objednať likvidáciu svojej obchodnej partnerky v televízii Sylvie Volzovej. Žalobca tvrdí, že podľa Ruskovej požiadavky ju mali pred usmrtením prinútiť, aby previedla svoj obchodný podiel v jeho prospech.

Černák, ktorý o prípade po takmer 20 rokoch porozprával policajtom, sa potom podľa vlastných slov obrátil s požiadavkou na bosa bratislavských sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla.

Údajne sa dohodli, že do tejto akcie pôjdu ich gangy spolu a sľúbenú odmenu najmenej 20 miliónov korún (664-tisíc eur) si rozdelia.

Rusko návštevu u černákovcov nepopiera, ale opisuje iné dôvody, ktoré ho tam mali doviesť. Vraj sa prišiel Černáka spýtať, či je pravda, že existuje opačná objednávka, teda objednávka Volzovej na likvidáciu Ruska.

Rusko s bratislavským bosom Lališom úplne popierajú skutok, za ktorý im hrozí vysoký trest. Naopak, Černák so svojím bývalým pobočníkom Milošom Kaštanom sa k nemu priznali. Senát bratislavského senátu musí rozhodnúť, kto hovorí pravdu.

Načo by mi to bolo?

Pavol Rusko zvykne argumentovať, že likvidácia Volzovej, s ktorou síce mávali veľké spory, by mu bola na nič. Spolu vlastnili spoločnosť Markíza Slovakia (volá ju malá Markíza), ktorá držala licenciu na vysielanie – bola teda pod kontrolou Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie.

Ako vraví, každá zmena v štruktúre majiteľov spoločnosti by musela byť nahlásená rade a tá by mala len dve možnosti: buď žiadosť odsúhlasiť, alebo odňať licenciu. Rusko si nevie predstaviť, ako by mu v správnom konaní odsúhlasili prevod Volzovej obchodného podielu, ak by jeho spoločníčka zmizla.

„Prídem na radu, poviem, prosím vás, buďte takí láskaví, keby ste nám ten prevod odsúhlasili. Pani Volzová vás pozdravuje, ja neviem, kde je, lebo naposledy som ju videl, keď išla s Černákom do lesa. (…) Nikdy by rada neodsúhlasila tento prevod obchodného podielu, nikdy by sa nestalo, aby nám ponechali licenciu,“ opisoval Rusko svoje závery novinárom pred Vianocami 2018.

Zákon znel inak

Legislatíva z toho obdobia však bola iná, ako ju prezentuje Rusko. Zákon rade neumožňoval, aby so zmenou spoločníka nesúhlasila. Jednoducho nemala kompetencie, aby posudzovala prevod vlastníctva prevádzkovateľa vysielania.

Ak by napríklad Rusko dosiahol, že by bol obchodný podiel Volzovej prepísaný na neho, tak by to rade iba oznámil do 15 dní od tohto kroku.

„Vtedajšia právna úprava neumožňovala rade posudzovať a vyhodnocovať zmeny spoločníkov prevádzkovateľa televízneho vysielania. Ak neboli splnené podmienky pre odňatie licencie vymedzené priamo v zákone, rada zmenu v osobe spoločníka musela schváliť. Zákon jej iný postup neumožňoval. Ak by teda prevádzkovateľ rade v zákonnej lehote oznámil zmenu spoločníka a konateľa (odchod S. Volzovej), rada by zmenu schválila, keďže v rokoch 1997 – 2000 neboli z tohto dôvodu dané zákonné podmienky na odňatie licencie,“ opísal vtedajšie zákonné pravidlá právnik Markízy Tomáš Kamenec.

K vražde nedošlo

Černák v minulosti opísal aj to, aké kroky mali nasledovať po prijatí objednávky na vraždu. Ďalšia schôdzka podľa neho bola v Bratislave v hoteli Holiday Inn po Černákovej dovolenke na Kanárskych ostrovoch. Bolo tam už viac sýkorovcov aj Peter Steinhübel prezývaný Žaluď, ktorý si vypýtal zálohu na sledovanie 500-tisíc korún.

„Potom som mal už len informáciu, že rozbehli to sledovanie, Róbert poveril svojich ľudí. Asi Havašiho a nejakých autičkárov,“ dodal Černák.

Neskôr sa už išiel Černák s pobočníkom Jánom Kánom prihlásiť na polícii, lebo bol na nich vydaný pre inú kauzu zatykač.

„Ja som sa už o ďalšom dianí v podsvetí dozvedal len z novín a časopisov, niekedy od advokátov. Celé sa to nejak otočilo proti pánovi Ruskovi. Obsadila sa Markíza, Kočner mal odkúpiť nejakú pohľadávku od pána Pohanku,“ opisoval Černák.

V čase podmienečného prepustenia v roku 2002 sa stretol s Lališom a pýtal sa ho aj na tento prípad, prečo sa to nedokončilo.

„Jeho odpoveď pre mňa nebola uspokojivá. Vravel, že sa obával po našom zadržaní, že sa to proti nim otočí. Ja som mal iné informácie,“ dodal Černák.

Spomínaný bos sýkorovcov však akúkoľvek účasť na príprave vraždy Volzovej popiera rovnako ako Pavol Rusko. Ten odmietol aj tvrdenie, že by sa uskutočnila nejaká ďalšia schôdzka v Bratislave. Na druhej strane však verziu Černáka potvrdil aj jeho bývalý pobočník Miloš Kaštan, s ktorým sa už dlhé roky neznášajú, aktuality.sk

X X X

Volvo prekvapilo celé Slovensko. Naberie o tisíce zamestnancov viac a vyrobí oveľa viac elektromobilov

Plánované zvýšenie investície automobilky Volvo je rozhodne dobrou správou pre východné Slovensko. Myslí si to štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Švec. Zároveň zdôraznil, že konkrétne plány sú v rukách investora a rezort má len podpornú úlohu.

 Podpísané zmluvy o spolupráci týkajúcej sa strategickej investície automobilky Volvo držia v rukách (zľava) za mesto Košice Jaroslav Polaček, za Košický samosprávny kraj Rastislav Trnka a za obec Valaliky Štefan Petrík.

Zvýšenie plánov Volva na produkciu vyplýva zo zámeru zverejnenom na enviroportáli. V priemyselnom parku vo Valalikoch by mala spoločnosť vyrábať dvojnásobný počet áut, ako pôvodne deklarovala. Vtedy hovorili o štvrť milióne áut, po novom to bude zrejme dvojnásobne viac. Vytvoriť by tiež mala 9000 pracovných miest namiesto pôvodne plánovaných 3000.

 „Správy podobného charakteru nás môžu len tešiť. Na druhej strane, s otázkami na detaily súvisiace s budúcim výrobným plánom, napĺňaním výrobných kapacít je dobré sa obrátiť na samotného investora. My vytvárame všetky podmienky, aby bola tá investícia čo najmasívnejšia tak, aby priniesla Slovensku, hlavne v časti východného Slovenska, čo najviac nových pracovných príležitostí,“ uviedol vo štvrtok Švec.

Projekt ide podľa neho zatiaľ podľa časového plánu a nie sú v ňom žiadne zásadnejšie anomálie. „V tejto chvíli je scelený pozemok pre prípravu výstavby nového závodu Volvo Cars. Finišujeme práce na príprave zmluvy o nadobudnutí vlastníctva spoločnosťou Volvo,“ priblížil štátny tajomník s tým, že zmluva by mohla byť podpísaná vo veľmi krátkom čase.

 Následne môže automobilka začať s prípravou výstavby samotného závodu a plniť ciele, ktoré sú s investíciou spojené. „Z pohľadu štátu, vlády, ministerstva je poskytnutá plná súčinnosť a podpora pre všetky záväzky štátu, ktoré vyplývajú z investičnej zmluvy,“ doplnil Švec.

Zdôraznil, že ide aj o príležitosť pre subdodávateľov napojiť sa na budúce fungovanie výrobného závodu. Ministerstvo podľa neho povzbudzuje samosprávy v celom okolí, aby urýchlili prípravu priemyselných parkov a lokalít, v ktorých je možné umiestňovať nové investície pre dodávateľský sektor.

Príchod Volva a výstavby závodu na elektromobily pri Košiciach oznámilo ministerstvo hospodárstva 1. júla minulého roka. Plánovanú kapacitu závodu vtedy odhadli na 250.000 vozidiel za rok./agentury/

X X X

Matovič chcel byť martýrom, ktorý rukami bojuje proti mafii, a Smer hrádzou proti šialenstvu, hovorí Lenč

Tlačovú konferenciu strany Smer v stredu prerušila bitka. Ešte pred jej začiatkom na chodníku zaparkovalo kampaňové auto OĽaNO s názvom „My vás mafii nepredáme“, v ktorom sedel Igor Matovič. Líder Smeru Robert Fico prerušil tlačovku, k autu prišiel člen predsedníctva Smeru a šéf kampane Robert Kaliňák a ďalší smeráci. Matovič schytal päsťou do tváre, Kaliňák kopanec do hrude. Politológ z Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave Jozef Lenč si myslí, že z Matovičovej strany išlo o provokáciu.

„Z kontextu doby, ktorú žijeme – vyhrotená volebná kampaň – a toho, čo v minulosti robil predseda OĽaNO a priateľov, sa dalo čakať, že sa toto stane. Je to odraz politickej kultúry a politiky tzv. obyčajných ľudí,“ uviedol pre Pravdu politológ Lenč.

Smer ohlásil verejnú tlačovú konferenciu k nelegálnej migrácii ešte v utorok podvečer, v stredu na ňu prišlo okrem tvárí Smeru aj niekoľko sympatizantov strany, ktorí sa neskôr tiež slovne zapájali do potýčky. Tlačová konferencia sa mala začať ešte pred deviatou hodinou ráno. Jej úvod však narušil expremiér a bývalý minister financií Igor Matovič. Na miesto sa dostavil na veľkom aute.

 Politológ Lenč hodnotí narušenie tlačovky konkurenčnej strany ako provokáciu a parazitovanie. „Právo mu to síce nezakazuje, no je to ďaleko za hranicou slušnej a konštruktívnej politiky. Občan Matovič opakovane zatĺka klince do rakvy slovenskej demokracie,“ skonštatoval.

Medzi prvými prišiel Matoviča napomenúť exminister vnútra Robert Kaliňák. Ešte predtým sa šéfa Smeru spýtal, či sa môže ísť Matovičovi, ktorého bolo počuť z ampliónu, „povenovať“. Mal Kaliňák Matoviča ignorovať?

Lenč si myslí, že ak by si ho smeráci nevšímali, ukázali by, že sú na vyššej kultúrnej úrovni ako občan Matovič. Ak by tak Smer urobil, nemohol podľa Lenča túto akciu politicky využiť. „Až na konflikte a fyzickej potýčke môže Smer-SSD ukázať, že predseda OĽaNO a priateľov je nespôsobilý na výkon akejkoľvek verejnej funkcie a ďalej používať tento incident ako súčasť svojej predvolebnej kampane,“ myslí si.

Hodnotiť, ktorému politickému subjektu pomôže bitka Matovič verzus Kaliňák v čase vrcholiacej kampane, je podľa Lenča priskoro. Smer i OĽaNO však podľa neho urobia všetko preto, aby roztržku využili na zisk ďalších voličov.

 „Matovič a OĽaNO a priatelia budú pracovať s obrazom ,martýra, ktorý holými rukami bojuje s mafiou’ a Robert Fico a Smer-SSD s obrazom, že sú ,hrádzou proti šialenstvu’,“ pokračoval politológ. Pripomenul, že k podobnému konfliktu došlo už pred voľbami v roku 2020, keď Matovič vtrhol na tlačovú konferenciu Smeru v parlamente a rovnako sa tam strhla potýčka. „Nie je to nič nové a rozhodne – žiaľ pre Slovensko – to ešte nie je dno, ba ani prekročenie všetkých čiar,“ myslí si.

Smer vytiahol v predvolebnej kampani tému migrácie rovnako ako v roku 2016. „Nie je to prvýkrát, ba ani poslednýkrát, čo Smer-SSD využíva, ak chcete – zneužíva, chyby svojich oponentov, udalosti, ktoré sa stanú počas kampane, na to, aby ešte zvýšil svoj volebný výsledok,“ dodal politológ./agentury/

X X X

Odliv mozgov chce ministerstvo hospodárstva zmierniť vďaka ročnému stážovému programu

„Čím viac príležitostí vo firemnom prostredí vytvoríme pre sebarealizáciu mladých ľudí už počas štúdia, o to väčšia šanca je, že talentovaní ľudia ostanú na Slovensku a budú príspevkom pre rast slovenskej ekonomiky,“ hovorí štátny tajomník rezortu hospodárstva Peter Švec.

Mladé talenty dostanú od novembra príležitosť zapojiť sa do pilotného stážového programu Talent Garden. Informoval o tom štátny tajomník rezortu hospodárstva Peter Švec, ktorý nadviazal na iniciatívu premiéra Ľudovíta Ódora Magnet pre talent.

„Nedostatok talentu brzdí naše firmy v schopnosti rýchlejšie rásť,“ upozornil Švec a ocenil program, ktorého cieľom bude aktívne oslovovanie a udržanie mladých ľudí na Slovensku.

Ministerstvo hospodárstva o zapojení študentských talentov do podnikateľskej praxe na Slovensku Ministerstvo hospodárstva o zapojení študentských talentov do podnikateľskej praxe na Slovensku

Talent Garden je projekt štyroch holandských firiem HEINEKEN Slovensko, ING Hubs Slovakia, NN Slovensko a Union poisťovne, ktoré u nás pôsobia. „Ide o pilotný ročník, ktorý plánujeme ďalej rozširovať,“ uviedol koordinátor pracovnej skupiny Andrej Orogváni z ING.

Podľa Orogvániho mladí ľudia množstvo zručností nemajú a sami hovoria, že sa učili veci, čo v pracovnom živote firmy nepotrebujú.

Do prvého ročníka plánujú spoločnosti vybrať skupinu 10 až 12 vysokoškolákov v treťom alebo štvrtom ročníku štúdia. „Chceme im ponúknuť 12-mesačný stážový program vo všetkých štyroch firmách,“ doplnil. Do projektu sa budú môcť študenti prihlásiť už v novembri tohto roka.

„Nebudú robiť prácu, ktorú nikto robiť nechce,“ upozornil. Študenti si tak budú vyberať medzi oblasťami marketingu, IT či dát a inovácií.

Talent Garden je podľa holandskej veľvyslankyne Gabriella Sancisi výsledkom marcovej návštevy holandského kráľa Viliama Alexandra a kráľovnej Maximy. „Teraz vidíme priamy účinok toho, čo sa vtedy načrtlo, a to je spolupráca v konkrétnych oblastiach. Po šiestich mesiacov vidíme prvé plody,“ uzavrela veľvyslankyňa, aktuality.sk

X X X

Prečo  platoch zaostávame? Pozrite sa, ako sa zarába v EÚ. Rakúšan a Nemec zarobia vyše 4-tisíc eur, Slovák 1 400 eur. Prečo?

 Denník prináša pred voľbami sériu článkov, ktoré poukazujú na najväčšie problémy slovenskej ekonomiky. Ich súčasťou je anketa politických strán, ktoré prichádzajú s vlastnými riešeniami. V aktuálnej časti nášho seriálu sa pozrieme na problém s nízkymi mzdami.

 Odborníci sa zhodujú, že nájsť riešenia na zvyšovanie platov nebude jednoduché. Politici však pred blížiacimi sa voľbami majú na problém svoj recept. Aké riešenia odborníci z jednotlivých politických strán navrhujú? Pravda vám prináša ich odpovede.

V porovnaní so zvyškom Európy totiž Slováci zarábajú stále málo. Na bohatšie krajiny sa dlhodobo nedokážeme dotiahnuť, a to aj napriek tomu, že na výplatnej páske vidíme každý rok čoraz viac peňazí. Podľa Štatistického úradu priemerná hrubá mzda na Slovensku medziročne stúpla o 9,9 percenta a v druhom štvrťroku tohto roka stúpla na úroveň 1 419 eur. Platí, že priemerná mzda v slovenskom hospodárstve každý rok výrazne stúpa. Ešte pred šiestimi rokmi pritom nepresiahla ani tisíc eur.

 Rastú však len nominálne mzdy. Reálna mzda, teda suma, ktorá vyjadruje, koľko tovarov či služieb si za svoj zárobok môžete dovoliť kúpiť, pre infláciu klesá. V druhom kvartáli roku 2023 podľa štatistikov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesla o dve percentá.

Napriek tomu, že platy na Slovensku rastú najrýchlejšie za posledných 15 rokov, stále na tom v tejto oblasti v rámci krajín Európskej únie nie sme práve najlepšie. Horšie ako Slovensko je na tom už iba Bulharsko s priemernou mzdou na úrovni 995 eur a Grécko, v ktorom tamojší zamestnanci priemerne dostávajú 1 381 eur v hrubom.

„Čo sa týka mzdovej úrovne, Slovensko je už niekoľko rokov nielen v parite kúpnej sily, ale aj v absolútnom vyjadrení na chvoste únie. Hoci priemerná mzda a minimálna mzda rastú, nestačia pokrývať vysokú infláciu, ktorú zažívame posledné minimálne dva roky,“ hovorí predsedníčka Odborového zväzu KOVO Monika Benedeková.

Čo brzdí platy na Slovensku

Na to, aby sme vôbec mohli premýšľať o riešeniach, ktoré by Slovensko mohli v platových rebríčkoch v rámci Európy posunúť o niekoľko priečok vyššie, musíme najskôr identifikovať problémy, ktoré nás v tomto procese brzdia. Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster pre denník Pravda zdôraznil, že v priebehu posledných 30 rokov Slovensko v oblasti platov uzatvorilo približne polovicu platovej medzery medzi Nemeckom a Rakúskom.

 „Pred 30 rokmi sme boli na úrovni asi 40 percent krajín pôvodnej Európskej pätnástky, dnes sme na úrovni asi 70 percent. Je faktom, že naše dobiehanie najvyspelejších krajín sa výrazne spomalilo až zastavilo v posledných desiatich rokoch. Vyčerpali sme náš rastový model, ktorý sa spoliehal na veľké zahraničné investície a preberanie technológií či manažérskych postupov zo zahraničia,“ opísal Šuster dôvody, pre ktoré aktuálne za bohatšími západnými krajinami v platoch zaostávame.

Odborár Ján Košč z OZ KOVO vidí dôvody, ktoré nás od začiatku v tejto oblasti brzdili, úplne inde. Podľa neho sa biznis na Slovensku dlhodobo spoliehal na konkurencieschop­nosť, ktorú budoval pomocou politiky nízkych miezd.

„Dekády sme na Slovensku mali nízky podiel firemných investícií do výskumu a vývoja a ťažili sme z vysokej nezamestnanosti a zároveň z vysokej kvalifikácie dostupnej pracovnej sily. Všetky tieto zdroje našej konkurencieschop­nosti sa vyčerpali. Uviazli sme v pasci, ktorú sme si sami vykopali,“ priblížil. Zároveň doplnil, že ekonómovia v tejto súvislosti hovoria o pasci stredných príjmov, z ktorej je náročné sa dostať.

Situáciu vidí podobne aj šéf Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív Martin Halás, ktorý hovorí o tom, že jedinou komparatívnou výhodou Slovenska zostali nízke mzdy. To je podľa neho neudržateľné.

Analytik okrem toho hovorí, že sme po transformácii našej ekonomiky z ťažkého priemyslu na automobilky v minulosti zaspali na vavrínoch. „Znalostná ekonomika a transformácia na nový ekonomický rastový model mali byť ďalším pokračovaním, bohužiaľ sa tak nestalo,“ vysvetlil Halás.

Odborník z Národohospo­dárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave Martin Lábaj hovorí, že náš problém spočíva v zaostávaní v produktivite práce. „Bez dobiehania bohatších krajín v produktivite práce sa k nim vo výške miezd nepriblížime, a v posledných rokoch sa približovanie v úrovni produktivity spomalilo, v niektorých dokonca zastavilo. Mali by sme sa preto pýtať, prečo máme nižšiu produktivitu,“ tvrdí  Lábaj.

 Prognózy pritom ukazujú, že tieto problémy sa nám zrejme v najbližších rokoch odstrániť nepodarí. Prognóza rezortu financií na roky 2024 až 2027 predpokladá, že rast priemerných nominálnych platov bude stagnovať a nebude taký výrazný ako doposiaľ. Zatiaľ čo na budúci rok by mali rásť o sedem percent, v roku 2027 porastú platy už len o niečo vyše päť percent, odhadujú ekonómovia.

Na druhej strane je potrebné zdôrazniť, že prognózy vývoja reálnych miezd sú oveľa pozitívnejšie. Súčasný pokles, ktorý bol v prvom štvrťroku tohto roka na úrovni –4,5 percenta, nahradí rast. Napríklad v roku 2025 by mali reálne mzdy rásť o 2,7 percenta a v roku 2027 o 2,6 per­centa. To znamená, že ľudia si za svoje výplaty dovolia kúpiť viac.

Ako zvýšiť platy

Aké riešenia na nás však môžu z „platového marazmu“ vytiahnuť? Podľa odborníkov už nie je možné použiť rýchle a jednoduché riešenia, ktoré by mohli situáciu zvrátiť. Napríklad riaditeľ odboru makroekonomických analýz a prognóz ministerstva financií Branislav Žúdel tvrdí, že slovenské mzdy sú odrazom produktivity našich zamestnancov.

„Objem toho, čo priemerný zamestnanec na Slovensku vytvorí, je približne polovičný oproti priemeru EÚ. Tomu zodpovedá aj polovičná mzda,“ hovorí Žúdel. Rýchlejšiemu rastu miezd by preto podľa neho pomohli investície do ľudského kapitálu či inteligentná migračná politika, ktorá by prilákala vzdelaných zamestnancov.

Halás v tejto súvislosti pripomína, že v rámci nízkych miezd a približovania sa európskym mzdám je potrebné zohľadniť kúpnu silu, úroveň a mieru rastu miezd, ako aj úroveň a vývoj v oblasti poduktivity práce. Podľa neho by pomohlo vzdelávanie, znalostná ekonomika, veda, výskum a inovácie. Rovnako upriamuje pozornosť na možnosť využitia špecifík a prírodných krás našej krajiny.

Aj podľa Šustera z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť je kľúčové vzdelávanie a výskum. Pripomenul, že Slovensko dáva na tieto oblasti ročne len jedno percento hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo najlepšie krajiny EÚ sa pohybujú medzi troma až štyrmi percentami HDP. „Bez kvalitného výskumu, ktorý sa premieta do praxe, nemôžeme byť špičkovou ekonomikou s vysokým množstvom kvalifikovaných pracovných miest,“ hovorí Šuster.

Podľa odborára Košča je aktuálne loptička na strane zamestnancov. „V prvom rade by si mali zamestnanci na Slovensku uvedomiť svoju cenu a začať za seba bojovať, napríklad tým, že by vstupovali do odborov. Tam, kde pôsobia odbory, sú mzdy priemerne vyššie o 20 percent ako tam, kde odbory nepôsobia,“ pripomenul./agentury/

X X X

Prvé zoznámenie: ultraľahký Asus ExpertBook B9 OLED. Extrém medzi biznis notebookmi

Asus ExpertBook B9 OLED je najľahší 14-palcový biznis notebook s OLED displejom na svete. Váži len 990 gramov.

 Asus ExpertBook B9 OLED práve prichádza na slovenský trh.

Prívlastok „extrémny“ možno vplyvom príliš častého používania v médiách trochu zdevalvoval. V prípade firemného notebooku, ktorý sme mali možnosť aspoň na pár hodín vyskúšať, je však úplne namieste. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Tým, ktorý sa ponúka ako prvý, je fakt, že je to najľahší 14-palcový biznis notebook s OLED displejom na svete. Jeho hmotnosť sa dokonca podarilo „zraziť“ pod magickú hranicu jedného kilogramu – váži len 990 gramov.

Ľahší, výkonnejší, odolnejší

V pretekoch o najľahší prenosný počítač sa dnes ráta každý gram, preto sú často ultraľahké notebooky ochudobnené o výbavu a mávajú aj slabšiu výdrž. V prípade ExpertBooku B9 od Asusu to absolútne neplatí. Ultraľahký notebook nedáva zmysel, ak sa vám vybije už počas cesty lietadlom, keď dolaďujete napríklad prezentáciu pre obchodného partnera. To sa vám s testovaným ExpertBookom nemôže stať.

Pri bežnej práci by vám jeho 63 Wh li-polymérová batéria mala určite vydržať približne 11 hodín, takže v praxi ho s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete musieť nabíjať minimálne jeden celý pracovný deň. Môžete si navyše nastaviť aj ochranu batérie tak, aby sa nenabíjala na viac ako 80 percent, čo zaručí jej dlhšiu životnosť.

 Z hľadiska konektivity tak dobre ako ExpertBook B9 OLED často nie sú vybavené ani podstatne väčšie prenosné počítače. Pre názornosť stačí základná enumerácia. V jeho výbave sú 1× USB Type A, 2× Thunderbolt 4.0 Typ C (USB-C), HDMI port, 3,5 mm kombinovaný audiokonektor a slot na zámok Nano Kensington. V ultratenkom tele notebooku (maximálna hrúbka je len 1,6 cm) by ste márne hľadali klasický ethernetový konektor. Neznamená to však, že ho káblom do firemnej siete nepripojíte. Dostanete k nemu totiž príslušnú redukciu, ktorú možno pripojiť do mini HDMI.

Popri dobrej konektivite a dlhej výdrži je pri „cestovnom“ firemnom notebooku dôležitá aj ďalšia vec. Jeho odolnosť. S ňou súvisí ďalší z „extrémov“ Asus ExpertBooku B9. Je vyrobený z unikátnej lítiovo-horčíkovej zliatiny, patriacej k najľahším zliatinám na svete. Vďaka nej má nielen už spomenutú rekordne nízku hmotnosť, ale zároveň mimoriadnu odolnosť, zodpovedajúcu americkému vojenskému štandardu MIL-STD-810H.

Maximálny výkon, maximálna bezpečnosť

A teraz sa pozrime na to najdôležitejšie – čo má tento zaujímavý stroj „pod kapotou“. Už z jeho modelového označenia je jasné, že využíva 14-palcový OLED displej s pomerom strán 16:10 a rozlíšením 2 880 × 1 800, RAM môže byť až 64 GB a poháňajú ho (aj) výkonné procesory Intel Core vPro 13. generácie, buď i5, alebo i7. Na užívateľské dáta sú v jeho tele k dispozícii sloty pre SSD disky, takže pokojne môžete mať k dispozícii maximálnu kapacitu až 2 TB. Ako operačný systém slúži Windows 11 Pro.

 Keďže ide o kompaktný notebook (rozmery sú 31,1 × 21,5 × 1­,6 cm), nemá numerickú klávesnicu. Tú však ASUS integroval priamo do rozmerného touchpadu. Aktivujete ju kliknutím na malú ikonku v jeho pravom hornom rohu a môžeme potvrdiť, že funguje absolútne bezchybne. Aj s aktivovanou klávesnicou plní touchpad svoj pôvodný účel, takže ak robíte viac s číslami, nepotrebujete ju stále vypínať a zapínať.

Pre firemný notebook je samozrejmý maximálny dôraz na ochranu dát. ASUS ExpertBook B9 OLED je preto vybavený robustnými, viacvrstvovými bezpečnostnými funkciami. Samotná použitá platforma Intel vPro umožňuje aj vzdialenú správu a automatizované riešenie problémov a pokročilú virtualizáciu, čím znižuje náklady na správu a zabezpečuje bezpečnosť údajov. Samozrejmosťou je aj biometrická ochrana s integrovaným snímačom odtlačkov prstov a infračervenou kamerou s technológiou ASUS Adaptive Lock na prihlasovanie tvárou.

 K dispozícii je aj ochrana na hardvérovej úrovni proti malvéru a sofistikovaným kybernetickým útokom, ktorú posilňuje voliteľný čip TPM 2.0. Myslelo sa aj na také drobnosti, ako je integrované prekrytie zabudovanej kamery.

A keď sme už pri kamere a tým aj pri videohovoroch: ExpertBook B9 OLED optimalizuje videokonferencie použitím technológie obojsmerného potlačenia šumu, ktorá využíva prvky strojového učenia na zabezpečenie obojstranne čistej a maximálne zrozumiteľnej komunikácie. Je vybavený webovou kamerou ASUS AiSense, ktorá maximalizuje vizuálnu čistotu, znižuje obrazový šum, analyzuje okolité prostredie a aplikuje farebné tóny tak, aby používateľ vyzeral čo najlepšie. Automatické rámovanie udržiava tvár hovoriaceho počas videohovorov a videokonferencií v strede, čo udržiava sústredenie všetkých účastníkov. Samozrejmosťou je možnosť rozmazania pozadia v reálnom čase.

Záver

Možno to nie je úplne najdôležitejšie, ale je nám sympatický dôraz, ktorý ASUS pri tomto notebooku kládol aj na ekológiu. Pre zaujímavosť – pri jeho výrobe bola využitá patentovaná technológia Thixomolding. Aj vďaka nej sa odpad z materiálu sa znížil o 29 % a čas výroby sa skrátil až o 75 %.

Foto: Pravda, Ľuboš Pilc, Lubos Pilc

Numerická klávesnica je integrovaná do veľkého touchpadu, aktivovať ju možnou ikonkou v jeho pravom hornom rohu.

Notebook je zároveň zo 70 percent vyrobený z recyklovaného kovu a papierový obal je vyrobený zo zmesi materiálov z lesov s certifikátom FSC (Forest Stewardship Council, to znamená, že les je obhospodarovaný zodpovedne a s dôrazom na ekológiu) a recyklovaných materiálov. Dokonca aj z boxu na príslušenstvo možno poskladať podložku pod notebook. Vyskúšali sme, zložíte ju za chvíľku a pôsobí celkom solídne.

Asus ExpertBook B9 OLED je v rámci svojej kategórie jednoznačne najlepším strojom, aký sa nám dostal v poslednom období do rúk. Vzhľadom na kompaktné pomery ponúka prekvapujúco širokú konektivitu, vysokú úroveň bezpečnosti a bezkonkurenčnú výdrž. Navyše z nášho pohľadu je pri ňom rozhodne zaujímavý aj pomer cena/hodnota. Cena bude závisieť od konfigurácie. Testovaný noebook využíval procesor Intel I7–1355U, RAM 16 GB, SSD disk 1TB a ako operačný systém slúžil Windows 11 Pro. V tejto konfigurácii sa jeho cena začína na 1 849 eurách./agentury/

X X X

Polícia zadržala podozrivú osobu v prípade zmiznutia 22-ročnej študentky

V súvislosti s prípadom 22-ročnej študentky VŠMU, ktorá bola nezvestná, policajti bratislavskej krajskej kriminálky zadržali v priebehu štvrtka podozrivú osobu. Informovali o tom policajti na sociálnej sieti.

 Policajti uviedli, že bližšie informácie nie je možné v súčasnosti vzhľadom na vykonávané procesné úkony poskytnúť.

Nezvestnú 22-ročnú študentku z Bratislavy našli v pondelok ráno na zemi pred nemocnicou v bratislavskej Petržalke. Mala údajne zranenia po celom tele a bola v bezvedomí. Zdroje tiež potvrdili informáciu, že bola intoxikovaná. Jej priateľ pre TV Markíza uviedol, že v pondelok mala mať promócie./agentury/

X X X

Záborská si požičala vysoko nad pomery. Jej únia vlani zarobila 12-tisíc, teraz má do roka splatiť miliónový úver

 Strana Kresťanská únia (KÚ) Anny Záborskej, ktorá kandiduje vo voľbách v koalícii s OĽaNO a Za ľudí, kúpila svojim „priateľom“ zatiaľ najdrahšiu reklamu v tejto kampani. Platí ju z pôžičiek a nie je jasné, z čoho ich chcú konzervatívci neskôr splatiť. Sumy úverov totiž presahujú všetky doterajšie príjmy strany od momentu jej vzniku. Hlavným sponzorom KÚ ju primárne sama Záborská.

 Až do septembra mala strana KÚ spiacu kampaň. Významné finančné transakcie na transparentnom účte strany sa objavili až koncom augusta. Hneď prvá veľká platba bola určená na zaplatenie najdrahšej predvolebnej reklamy vo volebnej kampani. Ide o tiráž Obyčajných novín, ktoré roznáša Slovenská pošta do schránok domácností po celom Slovensku. Ako upozornila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko, len vytlačenie prvého čísla 30-stranovej plnofarebnej publikácie stálo 150-tisíc eur.

„Aj keď je vydavateľom novín OĽaNO, výdavky sa začali objavovať na transparentnom účte Kresťanskej únie, s ktorou hnutie kandiduje v koalícii,” uvádza vo svojej správe mimovládka s tým, že do volieb majú vyjsť ešte dve vydania propagačného materiálu. Toto naznačuje ďalšie výdavky v sume najmenej 300-tisíc eur. Ďalšie desiatky tisíc eur bude stáť ich roznáška Slovenskou poštou. Spolu tak ide o výdavky okolo pol milióna eur.

Vysoká pôžička, vysoký úrok

Podľa informácii TIS konzervatívci financujú svoje reklamy dvomi pôžičkami od súkromných veriteľov. „Štvrť milióna požičala Kresťanskej únii martinská tlačiareň Fork, za ktorou je sympatizant strany Radovan Kraker. Ďalších 700-tisíc Bojnická urbárska akciová spoločnosť – ide o zatiaľ najväčšiu privátnu pôžičku v tejto kampani,” upozornila TIS. Informácie o veriteľoch, ako aj sumy pôžičiek pre Pravdu potvrdilo tlačové oddelenie KÚ.

Záborskej strana pre náš denník zároveň prezradila, že takmer miliónové úvery plánuje splatiť v priebehu budúceho roka. Obidve pôžičky sú úročené 10 percentami, čo je v porovnaní s úvermi iných politických strán dosť vysoká sadzba. Sympatizanti Progresívneho Slovenska (PS) napríklad hnutiu poskytli úvery pod tri percentá, podobné podmienky má aj strana Hlas, ktorá si na kampaň požičala od banky.

Vyššie úroky sú typické pre rizikové úvery a pôžička strane Anny Záborskej je práve takýmto prípadom. Koalícia OĽaNO, Za ľudí, KÚ dva týždne pred voľbami osciluje v prieskumoch okolo 7-percentej hranice pre vstup do parlamentu. Ten by strane garantoval aj pravidelné príspevky za volebný výsledok a výkon mandátu zo štátneho rozpočtu. Z týchto finančných dávok by strana mohla splatiť záväzky voči veriteľom.

 Náročnejšie by to konzervatívci mali v prípade, že sa do parlamentu nedostanú. Zákon totiž určuje príspevky na činnosť len tým stranám, ktoré vo voľbách získajú nad tri percentá hlasov. Na to trojkoalícia strán Igora Matoviča, Veroniky Remišovej a Anny Záborskej zatiaľ má. Ale príspevok od štátu by bol nižší a politické subjekty by si ho museli prerozdeliť medzi sebou. Z toho nemusí dostať KÚ takú sumu, ktorá by stačila na splatenie takmer miliónových záväzkov.

Kresťanská únia je však pred voľbami optimistická a s možnosťou, že koalícia nedosiahne výsledok ani tri percentá, vôbec neráta. Rizika sa neobávajú ani jej sponzori. „Počítame s tým, že pôžička bude vrátená,“ povedal pre TIS martinský podnikateľ Kraker.

Zásoby nemajú

Mimovládka ďalej uvádza, že obaja veritelia konzervatívcov si mali pre pôžičky siahnuť riadne hlboko do vrecka. Tlačiareň Fork podľa dát uvedených v účtovnej závierke nemala štvrť milióna len tak navyše. Vlani dosiahla zisk iba 100-tisíc, ale zároveň dlhovala aj rovnakú sumu v rámci úveru. Takisto neevidovala ani úspory, ani majetok vysokej hodnoty. Kraker vysvetlil, že požičal peniaze z jeho dlhoročného podnikania.

Akciovka niekdajšieho spoluvlastníka Unipharmy Tomislava Jurika, ktorá poskytla úver 700-tisíc, bola dokonca v minulých rokoch v strate. Vlani skončila hospodárenie so ziskom 40-tisíc eur. V účtovníctve však uvádza niekoľkomiliónové finančné zásoby.

 Otázne však je, prečo sa veritelia rozhodli financovať práve stranu Annu Záborskej, keď doteraz Kresťanskej únii nedarovali a nepožičali ani cent. Tlačové oddelenie strany neodpovedalo na otázku, čím veriteľov presvedčilo na až také vysoké pôžičky. Kresťanská únia totiž roky od svojho vzniku dosahuje ročné príjmy vo výške okolo 12-tisíc eur, ktoré tvoria hlavne členské poplatky jej vedenia. Výnimkou bol len predvolebný rok 2019, keď strana vyzbierala na daroch 185-tisíc eur. Takmer 100-tisíc z toho KÚ dala šéfka Záborská.

Miliónová suma úveru tak presahuje ročné príjmy strany 80-násobne. Kresťanská únia však verí, že žiaden problém so splatením nebude. „Medzi koaličnými stranami je dohodnuté, že pôžičky všetkých strán koalície budú prednostne uspokojené,” odpovedala na naše otázky.

Viac si požičala iba PS

Strana Anny Záborskej tak patri do prvej päťky strán, ktoré svoje predvolebné aktivity financujú z privátnych, nie zo štátnych financií. Jednoznačným lídrom tohto rebríčka je hnutie PS, ktoré si doteraz požičalo 1,5 milióna eur. Druhá priečka patri práve Kresťanskej únii s úvermi vo výške 950-tisíc eur, s polmiliónovým odstupom ju nasleduje Aliancia (529-tisíc eur) a Republika (432-tisíc eur).

 Kresťanská únia sa môže podieľať aj na rekorde, čo sa týka sumy výdavkov na kampaň. Teoretická koalícia troch politických strán môže na predvolebné aktivity minút až deväť miliónov eur. Matovičove hnutie OĽaNO už deklarovalo, že plánuje kampaň v objeme do troch miliónov eur. Kresťanská únia aj koaličná strana Za ľudí zatiaľ podľa ich vyjadrení plánujú investovať okolo milióna eur každá. Spolu by tak trojkoalícia mohla prekročiť päťmiliónovú hranicu.

Kampaň volebnej koalície PS/Spolu v parlamentných voľbách 2020 stála dvakrát menej, iba 2,8 milióna eur. Ani táto suma na postup do parlamentu nestačila, koalícii na získanie mandátu chýbalo 0,04 percenta získaných hlasov./agentury/

X X X

Novozvolený starosta Žehry Marián Mižigár zostáva na slobode

 Ponúkať mal úplatok 100 eur za hlas, obvinili ho za volebnú korupciu.

BRATISLAVA/ŽEHRA: Novozvolený starosta obce Žehra v spišskonovoveskom okrese Marián Mižigár do väzby nepôjde. Rozhodoval o tom vo štvrtok 14. septembra Najvyšší súd SR. Prokurátor nesúhlasil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý Mižigára pustil na slobodu.

„Senát Najvyššieho súdu na dnešnom verejnom zasadnutí v trestnej veci Mariána M. sťažnosť prokurátora zamietol ako nedôvodnú. Najvyšší súd sa v celom rozsahu stotožnil s uznesením ŠTS,“ informovala Alexandra Važanová, hovorkyňa Najvyššieho súdu SR.

Ešte pred doplňujúcimi komunálnymi voľbami, v ktorých kandidoval spolu s Jozefom Mižigárom, ho obvinili z volebnej korupcie. V sobotu 9. septembra uspel, získal 646 hlasov, jeho protikandidát 114 hlasov.

Kandidáta na starostu Mariána Mižigára zadržali príslušníci Národnej kriminálnej agentúry v pondelok 4. septembra ráno v jeho byte.

Muža previezli na policajné oddelenie v Spišskej Novej Vsi. Tam sa podvečer zišli desiatky jeho priaznivcov.

 „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie osobe M. M. za prečin volebnej korupcie. Mal viacerým osobám poskytnúť úplatok vo výške 100 eur za to, aby mu dali svoj hlas a zároveň im mal prisľúbiť ďalšiu finančnú hotovosť, ak mu po hlasovaní ukážu fotku hlasovacieho lístka v jeho prospech,” informovala média Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR.

Dôvodné stíhanie

Po vypočutí v Spišskej Novej Vsi ho previezli do Košíc. Prokurátor navrhol obvinenému väzbu, aby neutiekol a nepokračoval v trestnej činnosti.

Mižigárova advokátka Helena Knopová povedala, že podľa nich ide o predvolebný boj a nevidí dôvody väzby.

„Pokiaľ viem, sú len svedectvá členov rodiny protikandidáta,“ reagovala pre TV Markíza.

O Mižigárovi rozhodoval v stredu 6. septembra Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu nevyhovel návrhu prokurátora na vzatie obvineného do väzby a prepustil ho zo zadržania na slobodu.

Sudca dospel k záveru, že dôvody útekovej a preventívnej väzby nie sú dané, informovala o tom Katarína Kudjáková, hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu. Doplnila, že sudca pre prípravné konanie konštatoval dôvodnosť trestného stíhania obvineného.

Vlani nepokoje

V Žehre sa v sobotu 9. septembra konali doplňujúce komunálne voľby. Najvyšší správny súd rozhodol o neplatnosti volieb v roku 2022. Dôvodom bolo, že množstvo voličov sa osobne volieb nezúčastnilo, no volebné právo za nich uplatnili iné osoby, ktoré boli voliť opakovane.

 Vyhral vtedy Jozef Mižigár pred Mariánom Mižigárom o 33 hlasov. Po oznámení výsledkov došlo v obci k výtržnostiam.

Ľudia neboli spokojní s výsledkom volieb starostu. Situácia bola až tak napätá, že obyvatelia sa nielen hádali a vulgárne nadávali, ale aj po sebe hádzali kamene a fľaše. Zasahovať musela aj polícia a príslušníci boli nútení použiť aj varovné výstrely.

Uvažuje o súde

Záujem o post starostu Žehry opäť tento rok prejavili rovnakí kandidáti ako v roku 2022. Vyhral Marián so ziskom 646 hlasov.

„Voľby prebehli bez problémov, až na niekoľko slovných útokov,“ informoval po doplňujúcich voľbách v nedeľu 10.septembra Miloš Pacovský, prednosta obecného úradu v Žehre.

Porazený Jozef Mižigár zvažuje obrátiť sa na Najvyšší správny súd. „Neviem, čo sa stalo, určite sa to prešetrí,“ reagoval tesne po voľbách.

Zomrel starosta

V obci Žehňa v okrese Prešov si obyvatelia budú voliť nového starostu. Vo veku 45 rokov zomrel starosta Atila Géňa , ktorý bol aj občianskym aktivistom a viedol združenie s názvom Rómovia napredujú dopredu.

Kandidoval do parlamentu za stranu Princíp. Starosta zomrel v nemocnici potom, čo sa na neho prevrátil bager, ktorý šoféroval. Termín doplňujúcich komunálnych volieb nie je známy, vyhlasuje ho predseda parlamentu. Jeho funkciu bude do času vyhlásenia nových volieb zastávať poslanec obecného zastupiteľstva Eduard Mačo aktuality.sk

X X X

Skvelá správa pre slovenskú energetiku, ktorá zostala nepovšimnutá (ekonomický výber)

Na Slovensku by sa mohlo v nasledujúcich rokoch postaviť päť malých modulárnych reaktorov. Slovenské elektrárne teraz pracujú na štúdii uskutočniteľnosti.

 Budúcnosťou energetiky nie sú len solárne panely a veterné turbíny: Slovensko je jedným z víťazov, ktorého si vybrali USA v rámci podpory výstavby malých modulárnych reaktorov. Rozhodnutie oznámil ešte minulý týždeň John Kerry, osobitný vyslanec americkej vlády pre klímu.

Táto správa v slovenských médiách veľmi nezarezonovala, aj keď ide o celkom zásadnú informáciu, keďže tento projekt s názvom Phoenix môže výrazne napomôcť slovenskej energetike, aktuality.sk

X X X

Močovina z Bieloruska napriek sankciám ďalej prúdi do Európskej únie, stačí zmeniť vývozcu (investigatívny výber)

Bielorusi prišli na to, ako jednoducho sa dajú obchádzať sankcie a predávať výrobky do EÚ. Funguje to však aj opačným smerom.

Jediným výrobcom močoviny v Bielorusku je štátny podnik Grodno Azot a na tohto výrobcu sú uvalené sankcie Európskou úniou. Napriek tomu sa močovina z Bieloruska objavuje v Česku alebo Poľsku. Prišli na to investigatívci z OCCRP a portálu Investigace.cz.

Vývozcovia z Bieloruska sa dokonca voľne chvália na webových portáloch, že vedia dodať močovinu o 800 korún českých lacnejšie, čo je cca o 10 percent menej, ako je štandardná trhová cena v Európe. Vývozcom je pritom firma, ktorá štandardne obchoduje s poľnohospodárskymi strojmi a močovinu vyrábať nevie.

Ďalšie zistenie novinárov bolo tentokrát v Litve, kde sa im podarilo zadržať jeden z kamiónov prevážajúcich močovinu z Bieloruska. Pri rozhovore s vodičom sa novinári dozvedeli, že močovina pochádza práve zo sankcionovaného podniku Grodno Azot, aj keď v dokumentácii figurovali úplne iné firmy, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.