Ruský podnikateľ v SR ovláda pozemky za jeden milión eur. Penta v SR vzhltla 35 konkurenčných lekáren. EK vyplatila Ukrajine 1,5 miliardy eur. Katastrofa v gréckych väzniciach

Česi ho nechcú, u nás sa mu darí. Sergey Mayzus vlastní viacero firiem aj nehnuteľností. V minulosti ako svedok figuroval v prípade prania špinavých peňazí okolo podvodov s kryptomenami. Pred časom sa Aktuality v článku s názvom „Finančník z Ruska predstavuje pre Česko bezpečnostné riziko, slovenské úrady informácie zahmlievajú“ venovali ruskému podnikateľovi Sergeyovi Mayzusovi a jeho podnikateľským aktivitám v Česku a na Slovensku.

České úrady aktuálne jeho aktivity vyhodnocujú ako bezpečnostné riziko pre štát. Naopak slovenské úrady na otázku o tom, či aktivity finančníka Sergeya Mayzusa z Kaliningradu sledujú tak podrobne ako v susednom Česku, kde síce žil, ale povolenie k pobytu mu vypovedali, odpovedali zahmlene a vyhýbavo.

V susednej Českej republike mu iba nedávno opätovne nepredĺžili pobytové víza. Jedným z dôvodov bolo, že jeho aktivity by mohli vyústiť do rozsiahlej trestnej činnosti. Komisia českého ministerstva vnútra pre rozhodovanie vo veciach pobytu cudzincov vo svojom verdikte dôvodila údajnými závažnými zisteniami českej polície.

Predĺženie pobytu nie je v záujme štátu

Podľa nich je vraj Sergey Mayzus v Česku v kontakte s ľuďmi, ktorí sa podieľajú na organizovanom zločine. K tomuto tvrdeniu sa priklonil aj Krajský súd v Českých Budějoviciach, ktorý zatiaľ neprávoplatne Mayzusovu žalobu zamietol. Ten voči rozhodnutiu súdu podal kasačnú sťažnosť, o ktorej rozhodne český Najvyšší správny súd.

„Utajované informácie bez akýchkoľvek pochybností svedčia o tom, že pobyt žalobcu (Sergeya Mayzusa) na území Českej republiky za účelom podnikania – účasť v právnickej osobe špecifikovanej v žiadosti o predĺženie doby platnosti povolenia k dlhodobému pobytu – nie je v záujme Českej republiky,“ cituje z rozhodnutia českobudějovickej krajskej sudkyne Terezy Kučerovej portál Seznam Zprávy.

V čase publikovania článku sa Aktualitám s ruským podnikateľom spojiť nepodarilo. Redakcii sa napokon ozval sám prostredníctvom e-mailu.

Nepozná nikoho z organizovaného zločinu

Sergey Mayzus tvrdí, že netuší, akými tajnými informáciami o ňom české úrady disponujú. Kontakty s organizovaným zločinom popiera.

„Ministerstvo vnútra (Českej republiky) tvrdí, že podľa tajných informácií dlhodobo nadväzujem a rozvíjam kontakty s predstaviteľmi organizovaného zločinu. Ale ja žiadneho predstaviteľa organizovaného zločinu nepoznám, a kedy by som ho poznal, držal by som sa od neho čo najďalej,“ hovorí Mayzus.

Ani nikto z jeho priateľov či známych nikdy nemal mať žiadne väzby alebo známosti s akýmikoľvek predstaviteľmi organizovaného zločinu.

„Nikto z mojich priateľov a známych sa nezaoberá žiadnou nezákonnou činnosťou. Nevedú sa žiadne trestné konania alebo vyšetrovania voči nim. Rovnako sa nevedú žiadne trestné konania alebo vyšetrovania voči mne. Nikto ma nepredvoláva na výsluchy, nevznikajú žiadne otázky ohľadom mojej činnosti a ani voči firmám, ktoré vediem. Preto považujem údajnú tajnú informáciu za úplný nezmysel alebo úmyselnú fabuláciu,“ pokračuje ruský podnikateľ.

Slovenské aktivity ruského podnikateľa

Na Slovensku figuruje ruský podnikateľ Sergey Mayzus z Kaliningradu ako konateľ alebo majiteľ v dvoch spoločnostiach – Tokaj Gazda a Eva Sails. V minulosti sa objavil ešte v spoločnosti PPK Slovakia a v slovenskej pobočke jeho medzinárodnej finančnej inštitúcie Mayzus Financial Services Limited.

Slovenských spoločností zo sféry jeho vplyvu je ale viacero. Spadala do nej napríklad aj tuzemská pobočka jeho ďalšej finančnej inštitúcie Moneypolo Europe. Firma aktuálne na svojom webe klientom oznamuje, že od roku 2023 ukončila poskytovanie finančných služieb.

 Cez firmu Tokaj Gazda z Hviezdoslavova ruský podnikateľ na Slovensku ovláda pozemky za približne jeden milión eur. Na seba ako fyzickú osobu pritom kúpil ešte v roku 2019 aj bývalý vinársky závod vo vychýrenej tokajskej obci Viničky. Vlastní tam aj rozsiahly pozemok. Areál zatiaľ čaká na investíciu, ktorá ho opätovne oživí.

O pobytové víza sa súdi dlhšie

Komisia českého ministerstva vnútra pritom Mayzusovi pôvodne nepredĺžila povolenie k pobytu ešte v roku 2020. Proti rozhodnutiu komisie vtedy podal žalobu, ktorú súd prvej inštancie zamietol. Zvrat nastal až po verdikte Najvyššieho správneho súdu, ktorý toto rozhodnutie zrušil a vrátil vec na nové prerokovanie.

V júni tohto roka Krajský súd v Českých Budějoviciach opäť rozhodol a rozhodnutie ministerskej komisie o nepredĺžení pobytu Sergeya Mayzusa v Českej republike znova potvrdil. Dôvody sú síce neverejné, ale českými médiami prebehla správa, podľa ktorej sa v jeho prípade objavila nová informácia o jeho údajných kontaktoch na organizovaný zločin. Mayzus celú kauzu nedávno okomentoval pre týždenník Táborsko, ktorému poskytol aj rozhovor.

Podľa Mayzusa celá kauza okolo nepredĺženia jeho pobytu v Českej republiky súvisí so starším incidentom okolo rekonštrukcie jedného z jeho vtedajších zámkov. Pred zhruba 8 rokmi podal trestné oznámenie na českej polícii ohľadom podvodu, ktorý mal spáchať nemenovaný český podnikateľ.

Od Mayzusa vzal značnú čiastku ako zálohu za interiérové práce na zámku v Chotovinách, ale peniaze minul pre vlastnú potrebu, neurobil nič a prestal reagovať na jeho telefonáty. Keď bol potom začiatkom roku 2016 tento podnikateľ predvolávaný na výsluchy, raz večer prišla z anonymného telefónneho čísla Mayzusovmu asistentovi Vladimíru Bondarevovi správa s anglickým textom: „Bye-Bye Sergey’s visa“.

Za kauzou vidí ovplyvňovanie

„Tento český podnikateľ bol jediný človek, s ktorým som komunikoval po anglicky, pretože som nevedel po česky. Vladimír naopak skvele ovládal češtinu, ale nerozumel ani slovo anglicky. Išlo o syna jedného z bohatých a vplyvných ľudí v Českej republike. Predpokladám, že práve vtedy začala tá záležitosť s mojím ,nevhodným správaním a označením za ,hrozbu pre verejnú bezpečnosť,“ konštatuje Sergey Mayzus.

 V marci 2022 preto podal na českú Generálnu inšpekciu bezpečnostných zborov oznámenie o skutočnostiach svedčiacich tomu, že mohlo dôjsť k zneužitiu právomocí úradnej osoby vytvorením umelej zámienky pre nepredĺženie jeho pobytu v Českej republike. Inšpekcia ale skonštatovala, že táto záležitosť jej neprináleží a odovzdala ju ministerstvu vnútra.

„Od tej doby moje trestné oznámenie leží niekde v šuplíku. Mlčanie zo strany ministerstva sme zmienili aj na súde prvého stupňa, ale tento fakt nebol súdom nijako zaznamenaný. Túto skutočnosť preto tiež spomínam vo svojej kasačnej sťažnosti,“ uzatvára Mayzus.

Cez jeho firmy pretiekli „špinavé“ peniaze

V minulosti sa meno Sergeya Mayzusa spomínalo v prípade prania špinavých peňazí vo výške pol miliardy dolárov okolo podvodov s kryptomenami. Jeho vtedajšiu firmu MoneyPolo Europe stiahol ku dnu jeden z najväčších škandálov v histórii bitcoinu – pád kryptomenovej burzy BTC-e.

Americké úrady ju v roku 2017 zavreli na základe obvinenia, že cez ňu svetoví zločinci preprali viac ako štyri miliardy dolárov. Jej údajným prevádzkovateľom bol ruský občan Alexander Vinnik. O jeho aktivitách pred rokmi v rámci novinárskeho projektu FinCEN Files informovalo viacero investigatívnych novinárskych centier z celého sveta ako napríklad Global Witness či česká redakcia Investigace.cz.

V kauze napokon pred súdom vystupoval Sergey Mayzus iba ako svedok s tým, že peniaze síce pretekali jeho firmami, ale o ich toxickom pôvode nevedel. V najnovšom rozsudku Krajského súdu v Českých Budějoviciach sa píše, že bola získaná nová utajovaná informácia, ktorá súvisí s ekonomickou trestnou činnosťou. Mayzus ale tvrdí, že sa nemôže týkať vyšetrovanie kauzy krachu bitcoinovej burzy BTC-e v USA.

„Ak by sa táto informácia týkala prípadu s bitcoinmi, iba by svedčila o nekompetentnosti jej autorov. Nikdy som nemal žiadnu súvislosť s obchodovaním s bitcoinmi. Škandál spojený so zatknutím klienta mojej britskej spoločnosti Mayzus Financial Services Alexandra Vinnika sa ma dotkol tým, že spoločnosť Mayzus Financial Services niesla moje meno a ja som bol jej akcionárom. Ja sám som nebol členom vedenia spoločnosti, neposkytoval som žiadne pokyny ohľadom otvárania účtov konkrétnym klientom a nemal som prístup k databáze klientov, ani k finančným operáciám týchto klientov,“ vysvetľuje Mayzus.

S kryptomenovým zločincom sa nestretol

Spoločnosť Mayzus Financial Services Ltd. bola licencovaným prevádzkovateľom peňažných prevodov, ktorej kľúčoví manažéri boli kontrolovaní finančným regulátorom, britskou Financial Conduct Authority – FCA, a ktorých rozhodnutia bola schválené práve týmto regulátorom.

„Všetky rozhodnutia týkajúce sa poskytovania služieb jednotlivým klientom a vykonávanie transakcií boli prijímané manažérmi alebo zodpovednými zamestnanci spoločnosti. Kto fakticky riadil spoločnosť a za čo bol zodpovedný, to by vám mohol rozprávať ktorýkoľvek zamestnanec spoločnosti z viac ako sto ľudí, ktorí všetci žijú v Českej republike. Za celú dobu existencie spoločnosti ma zamestnanci snáď videli dvakrát alebo trikrát na firemných večierkoch. S Alexandrom Vinnikom som sa nikdy osobne nestretol,“ dodáva Mayzus.

Vinnika pritom videl iba raz na súde v Grécku, kde podal svoje svedectvo a predložil súdu dokumenty, že Alexander Vinnik bol klientom spoločnosti Mayzus Financial Services, a že práve on stál za kryptomenovou burzou BTC-e.

V Česku už dlhšiu dobu nežije

Napriek tomu, čo si Sergey Mayzus myslí, pred českými úradmi so žiadosťou o predĺženie pobytu neuspel. Už dlhšiu dobu preto v Českej republike nežije a je odlúčený od svojej manželky a detí. Aj kvôli tomu preto pristúpil k rozdeleniu svojho majetku. V Česku tak už nehnuteľný majetok nevlastní, previedol ho na manželku.

„Ja som jej odovzdal svoj podiel na celom majetku v Českej republike a ona mi odovzdala svoj podiel na celom majetku v zahraničí. Rovnako sme si rozdelili aj povinnosti spojené s riadením majetku,“ spresňuje Mayzus.

Mayzusovci v Česku vlastnia zámky, liehovar, pivovar, vinice, dielňu na kusovú výrobu zbraní, akrobatické zoskupenie na lietadlách Aero Albatros L-39C a donedávna aj rozsiahle finančné impérium rozložené po celom svete. Sergey Mayzus zbohatol na obchodovaní s cudzími menami cez internet a za predaj dvoch svojich globálnych firiem si v Česku napríklad zaobstaral tri zámky, ktoré opravil, aktuality.sk

X X X

 Penta v SR vzhltla 35 konkurenčných lekární. Pôvodne ich chcela ešte viac, štát jej to nedovolil

Finančná skupina je v tomto segmente mimoriadne aktívna. Lekárne prevádzkuje na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách.

Sieť lekární Dr.Max, ktorá patrí do portfólia skupiny Penta, sa od tohto mesiaca rozšírila o 35 nových prevádzok. Odkúpila totiž vybrané lekárne Apotheke Slovakia od spoločnosti Unipharma.

Dohoda bola oznámená ešte v novembri minulého roka, Dr.Max chcel vtedy od konkurenta prevziať celkovo 47 pobočiek. Transakciu prešetroval Protimonopolný úrad SR. Ten riešil aj podiel lekární Penty na slovenskom trhu v jednotlivých lokalitách. Nakoniec sa transakcia zúžila o dvanásť prevádzok Unipharmy.

„Aby sme dodržali stanovené kritériá, prijali sme rozhodnutie niektoré lekárne napokon neprebrať. S výsledkom obchodnej dohody sme spokojní a rozhodnutie Protimonopolného úradu SR rešpektujeme,“ uviedol riaditeľ expanzie Dr.Max Pavol Kiseľ.

Úrad označil prevzatie v niektorých lokalitách ako problematické, preto bola transakcia zúžená. Štát nedovolil sieti Dr.Max, aby prevzala lekárne v lokalitách Liptovský Mikuláš, Sereď, Liptovský Hrádok, Gelnica, Topoľčany (dve prevádzky), Rimavská Sobota, Šaľa, Spišská Belá a Rožňava.

„Apotheke Slovakia má podiel vo výške 1,7%, a teda po koncentrácii bude podiel oznamovateľa (Dr.Max, pozn. red.) podľa počtu lekární 18,7%. Najväčším konkurentom oznamovateľa je sieť lekární Benu s podielom 6,5%. Ostatné sieťové lekárne majú podiel nižší ako 5%. Najväčšiu skupinu tvoria nezávislé lekárne s podielom 69,3%,“ vysvetlil v rozhodnutí Protimonopolný úrad.

 Ponechá si dvesto zamestnancov

Dr.Max spresnil, že si ponechá aj viac ako 200 zamestnancov od pôvodného majiteľa. Spoločnosť očakáva náročné obdobie integrácie.

„Jednou z ciest je aj digitalizácia, ktorá zefektívňuje prácu v zázemí lekárne, čo v konečnom dôsledku ponúka priestor pre farmaceutov a farmaceutických laborantov venovať viac času odbornému poradenstvu pre ľudí,“ popisuje ďalej.

Lekáreň predáva na trhu viac ako 500 vlastných produktov, ktoré ponúka pod štyrmi rôznymi značkami. Po akvizícii má Penta na Slovensku 396 prevádzok Dr.Max. Lekárne prevádzkuje aj v Česku, Rumunsku, Poľsku, Taliansku, Srbsku, Bulharsku a Maďarsku. Celkovo tu má asi 1 900 pobočiek a avizuje, že chce ďalej rásť aj v južnej a juhovýchodnej Európe.

Dr.Max často umiestňuje svoje lekárne na frekventovaných miestach, prípadne v obchodných centrách či hypermarketoch. Výrazné prostriedky investuje aj do marketingu.

Ako sa darilo Pente v minulom roku

Finančná skupina Penta dlhodobo patrí medzi kontroverzných hráčov na slovenskom trhu. Zoznam jej podnikateľských aktivít je robustný.

Prevádzkuje druhú najväčšiu zdravotnú poisťovňu (Dôveru), nemocnice Svet zdravia a polikliniky ProCare a menšinový podiel má u výrobcu hliníka Slovalco. Stojí aj za stávkovou kanceláriou Fortuna, Prima bankou a Privatbankou, vydavateľstvom News and Media holding a má realitnú divíziu Penta Real Estate.

Materská spoločnosť Penta Investments má oficiálne sídlo na Cypre. Zisk celej finančnej skupiny v minulom roku klesol na 483 miliónov eur, kým v roku 2021 išlo o sumu 571 miliónov eur, aktuality.sk

X X X

Poslanci SR vyčerpali aj posledný pokus. Mimoriadnu schôdzu k zásahu NAKA neotvorili

Poslanci Národnej rady neotvorili mimoriadnu schôdzu k zásahu Národnej kriminálnej agentúry ani v utorok. Schôdzu iniciovala strana Smer. Na jej otvorenie bolo potrebných 76 hlasov. V utorok sa najskôr prezentovalo 56 poslancov, druhýkrát len 53. Plénum tak nebolo uznášaniaschopné. Predseda parlamentu Boris Kollár 99. schôdzu ukončil.

 Hnutie Sme rodina chcelo diskutovať o situácii v polícii na mimoriadnej schôdzi NR SR, uviedol Kollár v utorok na tlačovej konferencii. Neznamená to však podľa neho, že hnutie chcelo hlasovať za uznesenie predložené Smerom. Kollár zároveň apeloval na premiéra Ľudovíta Ódora, aby meral jedným metrom. „Chceli sme diskutovať o problémoch v polícii. Nehovoríme, že by sme zahlasovali za uznesenie tohto znenia, to určite nie. Ale diskutoval sme o tom chceli,“ povedal Kollár po tom, ako poslanci neotvorili rokovanie.

V súvislosti s odvolaním šéfa SIS Aláča pre jeho obvinenie Kollár podotkol, že premiér by mal rovnako pristupovať ku všetkým. Nemôže si podľa neho polícia určovať, kto bude ministrom vnútra ani účelovo diskreditovať iné orgány a inštitúcie v štáte.

Mimoriadna schôdza k zásahu NAKA bola podľa nezaradeného poslanca Juraja Šeligu snahou prikázať vláde, aby vstúpila do živých vyšetrovaní. Nezaradený poslanec a expremiér Eduard Heger dodal, že líder Smeru Robert Fico vytvára chaos, pretože sa bojí o svoju beztrestnosť.

Poslanci z Hegerovej strany tiež považujú iniciatívu opozície za ukážkou toho, čo chcú tieto strany robiť po voľbách. Šeliga naďalej tvrdí, že Smer chce zrušiť špeciálnu prokuratúru a obmedziť špecializovaný trestný súd, ale aj zaviesť určitý typ trestnoprávnej imunity pri niektorých funkcionároch. Podotkol, že v krajine platia zákony a máme nezávislé súdy.

Smer chcel presadiť uznesenie, ktorým by parlament konštatoval, že „po zásahu NAKA so súhlasom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti predstaviteľom Slovenskej informačnej služby (SIS), Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra, prokuratúry a ďalším bezpečnostným orgánom a orgánom ochrany práva sa bezprecedentne prehĺbila ústavná a bezpečnostná kríza v SR“.

 Svou schôdzou v utorok uviedol, že riaditeľ SIS Michal Aláč postupoval podľa zákona. Dôvodom, prečo ho prezidentka Zuzana Čaputová pozbavila výkonu služby majú byť podľa Fica nahrávky. „Je veľký predpoklad, že na SIS sú ďalšie nahrávky rôzneho typu, ktoré sa týkajú Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry. Je evidentné, že odstránenie pána Aláča smeruje k tomu, aby sa ľudia okolo Hamrana (pozn. red. Štefan Hamran, šéf polície) a Čurilu (pozn. Ján Čurila, vyšetrovateľ) dostali k týmto nahrávkam a zničili ich. Tam je výbušný materiál. To je hlavný dôvod, prečo prezidentka odvoláva spoločne s Ódorom Aláča,“ vyhlásil Fico.

 V uznesení sa tiež píše, že NR SR „so znepokojením upozorňuje NAKA a ÚŠP“, že policajný zásah vyvolá v zahraničí vážne pochybnosti o fungovaní demokratického zriadenia na Slovensku. Zároveň chcela strana zaviazať prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby si plnila povinnosť zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, predstúpila pred parlament a informovala o situácii a opatreniach, ktoré prijala v rámci svojich právomocí.

Premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý je poverený aj vedením rezortu vnútra, chcela strana zaviazať k okamžitému odvolaniu Štefana Hamrana z funkcie policajného prezidenta. A tiež k tomu, aby prijal opatrenia vedúce k tomu, že mimo výkonu služby budú postavení všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, tzv. čurillovci. Strana chcela tiež zaviazať riaditeľa SIS, aby okamžite predložil parlamentu správu o bezpečnostnej situácii v SR.

 NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila viacero osôb vrátane šéfov SIS a NBÚ. Obvinenie piatich ľudí sa týka zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.

 K situácii zasadla aj bezpečnostná rada. Prezidentka a premiér deklarovali, že žiaden prevrat sa nedeje a chod dotknutých inštitúcií je zabezpečený. Na vyvodenie zodpovednosti voči aktérom kauzy vidia priestor po tom, ako súdy a prokuratúry rozhodnú o zákonnosti trestných konaní./agentury/

X X X

Mikloš o kondícii Slovenska: Politici iba hovoria to, čo chcú počuť, kľúčové je zmeniť štyri oblasti

Ak chce Slovensko napredovať, je potrebné krajinu neustále modernizovať. Ako na utorkovej panelovej diskusii Slovenskej sporiteľne povedal prezident MESA10 Ivan Mikloš, je potrebné robiť reformy a digitalizovať a dostať sa z pasce stredného príjmu. Podľa neho je Slovensko krajinou, ktorá nemá víziu.

 Politické strany aktuálne podľa Mikloša robia kampane sofistikovane. Hovoria to, čo ľudia chcú počuť. A teda, že vláda bude pomáhať, dajú ľuďom istoty, vyššie platy a nižšie ceny.

Prevažná časť populácie však nezdieľa to, čo by bolo potrebné pre úspešné napredovanie. Väčšina politických strán sa v kampaniach podľa Mikloša nevenuje ekonomickému rastu krajiny. Robiť reformy nie je ľahké, ľudia sa boja zmeny. Bez politického lídra sa však zmeny neudejú.

 Šéf Slovenskej sporiteľne Peter Krutil verí, že negatívny trend sa dá zvrátiť. Každý, kto sa narodí, sa chce mať dobre. „Verím v mladých ľudí, tí chcú zmenu a je potrebné im dať šancu,“ skonštatoval Krutil.

V rámci ekonomického vývoja je podľa Mikloša potrebný mix štyroch oblastí, ktoré musia fungovať spoločne. Sú to zdravé udržateľné verejné financie, podnikateľské prostredie, verejné služby a verejná správa, ako aj vzdelanie, veda a výskum./agentury/

X X X

Kým celý svet bojuje proti vysokej inflácii, Čína má presne opačný problém. To neveští nič dobrého pre globálnu ekonomiku

Vláda v Pekingu bude musieť vyriešiť problémy v sektore nehnuteľností. Už druhý veľký developer v krajine sa totiž dostal do finančných problémov a nedokáže splácať svoje záväzky.

Vyspelé západné ekonomiky vrátane tej našej aktuálne zápasia s vysokou infláciou. V rámci boja proti zdražovaniu centrálne banky od minulého roka veľmi rýchlo začali zvyšovať úrokové sadzby.

Naopak, Čína sa dostala za minulý mesiac do deflácie. Ceny tovarov a služieb tak začali v druhej najväčšej ekonomike na svete klesať. Rovnako tak hospodársky rast sa výrazne spomalil. K očakávanému veľkému ekonomickému oživeniu tak nedošlo. Do toho sa musí Peking vyrovnať s obrovským problémom v sektore nehnuteľností, aktuality.sk

X X X

Katastrofa v gréckych väzniciach: Zlí modrí chlapci z Chorvátska posielajú rodičom plačlivé odkazy: Ocko, živý sa odtiaľto nedostanem

Stovka fanúšikov Dinama Záhreb, notoricky známych pod názvom Bad Blue Boys, je momentálne v gréckych väzniciach. Umiestnili ich tam kvôli usmrteniu priaznivca AEK Atény pred zápasom 3. predkola Ligy majstrov.

 Chorvátski občania sú v súčasnosti vyšetrovaní pre ich účasť na krvavých stretoch v aténskej štvrti Nová Philadeplphiaa. Pri výtržnostiach bol zabitý 29-ročný Mihalis Kacuris.

Grécka vláda rozdelila fanúšikov do menších skupín a poslala ich do 21 väzníc. A aká situácia tam panuje, opísal bývalý chorvátsky trestanec pre denník Jutarnji list.

Koridalios, neslávne známe a najväčšie väzenie, sa nachádza na západnom okraji Atén. Má zažltnuté steny, na ktorých visia drôty. Za jeho mrežami je jedným z väzňov aj Dimitris Koufonidis, člen anarchistickej skupiny „17. november“, odsúdený na jedenásť doživotných trestov za vraždy diplomatov, politikov a podnikateľov.

V tomto väzení, ktoré nazývajú gréckou verziou neslávne známeho Sing Sing, je umiestnená časť chorvátskych fanúšikov.

Koridalios je však známy aj dvomi veľkolepými únikmi, ktoré zaznamenali aj svetové médiá. V júni 2006 na dvore väznice pristál vrtuľník. Nikos Palalokostas a jeho asistent vystúpili z lietadla, hodili dymovnice a v chaose sa im podarilo dostať do helikoptéry Nikosovho brata Vasilisa (40), ktorý si odpykával 25-ročný trest za únos gréckeho lodného magnáta Georga Milonasa.

 O tri roky neskôr, 22. februára 2009, podľa toho istého modus operandi – Vasilis opäť utiekol z Koridaliosu helikoptérou, čo malo za následok personálne zmeny v gréckych väzniciach.

„Ocko, živý sa odtiaľto nedostanem,“ povedal vraj jeden zo zatknutých „Bad Blue Boys“ svojmu otcovi s tým, že sa im po príchode vyhrážali grécki väzni. Chorvátska diplomacia okamžite zareagovala a chorvátskych zadržaných, ktorí dostali vyhrážky, okamžite presunuli do iných ústavov.

Aktuálnu situáciu v gréckych väzniciach možno vidieť aj v dokumente Rady Európy – Zaobchádzanie s väzňami v Grécku – ktorý bol zverejnený v septembri 2022. Životné podmienky sú urážkou ľudskej dôstojnosti, uvádza sa v správe.

Osobitne zdôrazňovali preplnenosť a zlé podmienky, časté násilie medzi väzňami, vážny nedostatok personálu a nedostatočnú zdravotnú starostlivosť. Obsadenosť v najväčšom Koridaliose bola 152 percent. V jednej z väzníc pre 66 osôb bolo ubytovaných 126, v druhej sa na oficiálnych 166 miestach tiesnilo 280 osôb.

Rodičia zatknutých fanúšikov Dinama po upozornení na hrozby, ktorým sú ich synovia vystavení, nechcú kvôli svojej bezpečnosti vystupovať v médiách./agentury/

X X X

Chýbajú autá, lode aj morálka. Ruskí vojaci musia pre nedostatok vybavenia odovzdávať svoje vozidlá?

Ruské ministerstvo obrany nariaďuje vojakom, aby odovzdali vlastné vozidlá, pretože nedokáže svojim vojakom zabezpečiť prepravu, domnieva sa americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). TASR o tom informuje podľa správy spravodajskej televízie Sky News.

ISW cituje vojenských blogerov, podľa ktorých vozidlá v osobnom vlastníctve „miznú“ alebo sú prepravované na iné miesto. Príslušníci armády, ktorí odmietnu svoje vozidlá odovzdať, sú podľa blogerov následne pravidelne trestaní za menšie priestupky.

 „Ruskí vojaci majú pocit, že sú ‚vo vojne‘ so svojimi veliteľmi,“ uviedol podľa ISW jeden z blogerov.

Ruskej armáde pritom nechýbajú len ľahké vozidlá. Ruským vojakom bojujúcim v Chersonskej oblasti neboli poskytnuté ani lode, uvádza ISW. Niektoré jednotky v dôsledku nedostatku munície okrem toho používajú aj zastaralé a menej presné húfnice D-20, ktoré nie sú vhodné na protibatériový boj.

 „Ruskí vojenskí blogeri naďalej naznačujú, že pozdĺž celého frontu chýba ruským silám vybavenie a majú nízku morálku,“ uvádza inštitút.

Zároveň sa však domnieva, že ruská armáda môže vylepšovať svoju taktiku a učiť sa z predošlých chýb. „Predlžovanie konfliktu čiastočne spôsobené oneskorením pomoci, ktorú Ukrajine poskytuje Západ, dáva ruským silám čas na zlepšenie a poučenie sa zo svojich chýb,“ myslia si analytici z ISW.

 Pre frontovú líniu je síce stále príznačná slabá morálka a nedostatok vybavenia, no schopnosti vojakov bez predošlej vojenskej skúsenosti sa zlepšili. ISW sa pri tomto tvrdení odvoláva opäť na vojenských blogerov, podľa ktorých vojaci v súčasnosti presnejšie než pred rokom zasahujú ciele./agentury/

X X X

Rusko tvrdí, že v Čiernom mori zničilo ukrajinský prieskumný čln. Posádka stíhačky Su-30SM ho zasiahla pri ruských plynárenských zariadeniach, napísala agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva obrany.

„Dnes v noci posádka lietadla Su-30SM námorného letectva Čiernomorského loďstva zničila prieskumný čln ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti ruských plynárenských zariadení v Čiernom mori,“ oznámilo ministerstvo.

Kyjev sa k tomu doteraz nevyjadril. Zatiaľ nie je jasné, či si ruský úder vyžiadal obete a zranených.

X X X

Ruská protivzdušná obrana v noci na utorok zostrelila dva drony nad Moskovskou oblasťou a ďalšie dva zničila nad Brjanskou oblasťou, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého nie sú žiadne obete. Moskovské letisko Šeremetevo, Domodedovo a Vnukovo zrejme práve kvôli bezpilotným lietadlám dočasne prerušilo svoju prevádzku.

Na sociálnych sieťach sa objavili zábery, ktoré podľa všetkého ukazujú výbuch jedného z dronov v Krasnogorsku pri Moskve. Tlaková vlna tam podľa gubernátora oblasti Andreja Vorobjova vyrazila okná v bytovom dome a poškodila automobily.

„Šeremetevo a Domodedovo opäť prijímajú lety, ktoré boli v čakacej zóne. Vnukovo je stále uzavreté,“ oznámili agentúre TASS úrady v noci na utorok. Po zhruba ďalších dvoch hodinách informovali o znovuotvorení Vnukova. Oficiálne dôvod uzavretia letísk v mnohomiliónovom meste nekomentovali. Moskva ale svoje letiská opakovane uzatvára práve kvôli hrozbe útokov dronmi.

Ruská metropola sa ich terčom v poslednom čase stáva čoraz častejšie. Rusko z nich obviňuje Ukrajinu, proti ktorej už takmer rok a pol vedie vojnu. Kyjev väčšinou útoky nekomentuje.

X X X

Nemecko v utorok zdôraznilo, že je dôležité, aby spojenci pomohli ukrajinským vojakom s čistením ruských mín. Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbock uviedla, že v súčasnosti diskutujú o pomoci pri odmínovaní, ale „nie len ako Nemci, ale spoločne s ďalšími partnermi“. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Odmínovanie je pre Ukrajinu mimoriadne dôležité. Kým sa ukrajinské sily pripravovali na svoju protiofenzívu, ruská armáda na juhovýchode Ukrajiny položila masívny pás mín.

 Zelenskyj dnes v Aténach rokoval tiež s chorvátskym premiérom Plenkovičom, ktorý podľa chorvátskych médií sľúbil Ukrajine novú vojenskú pomoc v hodnote 30 miliónov eur. Podľa vyhlásenia Zelenského obaja politici rokovali aj o využívaní chorvátskych prístavov pre export ukrajinského obilia. „Doteraz bolo cez chorvátske prístavy vyvezených niekoľko tisíc ton (ukrajinského) obilia,“ vyhlásil Plenković s tým, že bude zásadné rokovanie o posilnení tranzitu s krajinami, ktoré ležia na ceste z Ukrajiny do Chorvátska. Kyjev hľadá alternatívne trasy pre vývoz svojich poľnohospodárskych produktov po konci čiernomorských dohôd, ktoré v polovici júla nepredĺžilo Rusko.

V Aténach Zelenskyj rokoval aj s prezidentom Čiernej Hory Jakovom Milatovičom či s premiérom Severného Macedónska Dimitarom Kovačovským.

Srbsko opakovane odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajinu na pôde OSN a ďalších medzinárodných fórach, ale sankcie na Moskvu neuvalilo, poznamenala agentúra Reuters. Upozornila tiež na to, že Srbi udržiavajú obchodnú a vojenskú spoluprácu so svojím tradičným spojencom Ruskom, zatiaľ čo sa usilujú o vstup do Európskej únie.

X X X

Len niekoľko metrov od vyskladanej hromady kazetových granátov americkej výroby sa 50-krát za deň ozve rana, pri ktorej praskajú bubienky v ušiach. Zvuk znamená, že tím okolo ukrajinskej delostreleckej batérie odpálil ďalšiu salvu a snaží sa zatlačiť späť postupujúce ruské sily, píše vo svojej reportáži z Charkovskej oblasti portál The Washington Post.

 X X X

Európska komisia v utorok vyplatila Ukrajine 1,5 miliardy eur v rámci balíka makrofinančnej pomoci pre túto krajinu v hodnote až 18 miliárd eur. Pomocou tohto nástroja sa EÚ snaží Ukrajine pomôcť pokryť jej bezprostredné finančné potreby. Dnešnou platbou Ukrajina zatiaľ v rámci makrofinančnej pomoci získala tento rok 12 miliárd eur.

Táto podpora pomôže Ukrajine naďalej vyplácať mzdy a dôchodky a udržiavať v prevádzke základné verejné služby, ako sú nemocnice, školy a bývanie pre vysídlených ľudí. Ukrajine to tiež umožní zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a obnoviť kritickú infraštruktúru zničenú Ruskom v jeho útočnej vojne, ako je energetická infraštruktúra, vodné systémy, dopravné siete, cesty a mosty.

Najnovšia platba prichádza po tom, čo Komisia 25. júla skonštatovala, že Ukrajina naďalej uspokojivo napreduje pri implementácii dohodnutých politických podmienok a spĺňa požiadavky na podávanie správ, ktorých cieľom je zabezpečiť transparentné a efektívne využívanie finančných prostriedkov. Ukrajina dosiahla významný pokrok v oblasti posilnenia finančnej stability, posilnenia právneho štátu, zlepšenia svojho plynárenského systému, podpory energetickej účinnosti a podpory lepšej podnikateľskej klí­my.

„Mobilizujeme všetko úsilie na pomoc Ukrajine. Dnes sme krajine vyplatili ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur, pretože čelí brutálnej ruskej útočnej vojne a pracuje na obnove svojej infraštruktúry. A naša podpora bude ďaleko po roku 2023. Naďalej budeme rozhodne stáť na strane Ukrajiny, pričom na roky 2024 – 2027 bude navrhnutá podpora až do výšky 50 miliárd eur,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová.

X X X

 Belgicko v pondelok potvrdilo, že začalo prípravy na výcvik ukrajinských bojových pilotov pre stíhačky F-16 americkej výroby. Informuje o tom spravodajca TASR.

Podľa tlačovej agentúry Belga federálna ministerka obrany Ludivine Dedonderová túto možnosť pripustila už koncom mája tohto roku.

„Ministerstvo obrany odobrilo ich výcvik. Prípravy prebiehajú,“ uviedla v pondelok tlačová služba belgickej armády pre francúzsky denník Le Soir. Dátum začiatku výcviku však zatiaľ nebol spresnený.

Belgicko sa tak zaraďuje k ďalším krajinám EÚ a NATO, ktoré podporia Ukrajinu buď dodávkami stíhačiek F-16 alebo výcvikom pilotov pre tieto lietadlá.

Foto: TASR/AP, Mads Claus Rasmussen

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský a dánska premiérka Mette Fredeksenová sedia v stíhačke F-16 na leteckej základni Skrydstrup v dánskom Vojense 20. augusta 2023.

X X X

Rusko chce zvýšiť výrobu bezpilotných lietadiel pre potreby armády i civilné využitie, uviedol pre ruské médiá námestník ruského ministra priemyslu Vasilij Špak. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Špak oznámil, že Rusko potrebuje na civilné využitie 30.000 dronov a v súčasnosti ich vyrába približne 6000 ročne. Dodal, že v spojitosti s vojenským využitím sú požiadavky oveľa vyššie.

Výrobná kapacita by sa mala podľa Špaka do roku 2024 zvýšiť na 18.000 dronov ročne a v roku 2030 by mala dosiahnuť 30.000 kusov. Zahŕňa to všetky typy bezpilotných lietadiel či vrtuľníkov vrátane tzv. multikoptér s viacerými rotormi. Budú mať využitie v poľnohospodár­stve, výstavbe či v doprave v neprístupných oblastiach.

 X X X

Najmenej traja civilisti na Ukrajine zomreli a najmenej šiesti ďalší utrpeli zranenia v dôsledku ruských útokov na deväť ukrajinských oblastí počas uplynulého dňa. Jeden civilista prišiel o život v Černihivskej oblasti. Uviedla to štátna administratíva oblasti. Ruskí vojaci mínometmi bombardovali pohraničnú obec Janžulivka. Ich úder zároveň poškodil administratívnu budovu a zničil infraštruktúrnu stavbu v meste Semenivka, ktoré leží 12 kilometrov od rusko-ukrajinských hraníc. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ďalšieho civilistu zabil ruský útok na obec Pobilske v Doneckej oblasti, konštatoval gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko. V tejto oblasti ruské útoky poškodili školu v obci Nykyforivka a viacero rodinných domov a inú civilnú infraštruktúru regiónu.

Ruské bombardovanie dediny Preobraženka v Zaporožžskej oblasti zabilo 51-ročného muža, uviedol gubernátor tohto regiónu Jurij Malaško.

X X X

 Nemecký kancelár Olaf Scholz si uvedomuje naliehavosť rozhodnutia o tom, či Ukrajine vzdorujúcej ruskej invázii poskytnúť strely s plochou dráhou letu Taurus. Dnes to na tlačovej konferencii po rokovaní s estónskym kolegom Margusom Tsahknaom povedala spolková ministerka zahraničia Annalena Baerbocková. Podľa šéfky nemeckej diplomacie záleží na každom dni. O taurusy má Ukrajina dlhodobo záujem, avšak Berlín zatiaľ s rozhodnutím o­táľa.

„Veľmi,“ odpovedala Baerbocková na otázku novinárov, ako veľmi si je istá, že Scholz o naliehavosti nemeckého rozhodnutia o taurusoch vie. Baerbocková sa v pondelok nepriamo vyslovila za dodanie striel ukrajinskej armáde, keď povedala, že Rusko denne ukazuje brutalitu útočnej vojny proti Ukrajine. „V poslednom roku a pol sme videli, aká dôležitá je naša vojenská podpora pre sebaobranu Ukrajiny,“ povedala.

 K taurusom sa dnes Baerbocková nad rámec pondelkových slov nechcela viac vyjadriť. Nemecká vláda podľa médií s rozhodnutím váha aj pre obavy, že by Ukrajinci týmito strelami útočili na ruské územie a nie len na okupované oblasti. Podľa magazínu Der Spiegel ale spolková vláda skúma možnosti, ako programovanie cieľov obmedziť.

X X X

 Okolo poludnia informovalo ruské ministerstvo obrany o druhom incidente na Čiernom mori: „Okolo 11:00 moskovského času (10:00 SELČ) 22. augusta bol východne od Hadího ostrova lietadlom ruských vzdušných a kozmických síl zničený armádny motorový čln Willard Sea Force americkej výroby so skupinou výsadkárov ukrajinských síl.“ Rusko dnes ohlásilo zničenie dvoch ukrajinských lodí v Čiernom mori.

Kyjev sa k týmto dvom stručným oznámeniam Moskvy zatiaľ nevyjadril. Či ruské údery spôsobili obete či zranených, nie je jasné.

X X X

Ako Ukrajina využíva Bidenovu stávku na kazetovú muníciu? Rusi z nej majú veľký strach, tvrdia vojaci

Len niekoľko metrov od vyskladanej hromady kazetových granátov americkej výroby sa 50-krát za deň ozve rana, pri ktorej praskajú bubienky v ušiach. Zvuk znamená, že tím okolo ukrajinskej delostreleckej batérie odpálil ďalšiu salvu a snaží sa zatlačiť späť postupujúce ruské sily, píše vo svojej reportáži z Charkovskej oblasti portál The Washington Post.

  „Keď začneme kazetovou muníciou páliť, Rusi zmiznú v úkrytoch, ani nos nevystrčia,“ opisuje dôstojník ukrajinskej armády Stanislav, nachádzajúci sa na pozícii niekoľko míľ od frontovej línie v tmavom lese, ktorý ešte prúdi po poslednom ruskom ostreľovaní.

Ukrajinská armáda, ktorá denníku WP poskytla prístup k jednej z jednotiek používajúcich notoricky nepresnú kazetovú muníciu, v otázke nasadenia kazetovej munície dlho neváhala, a to napriek výčitkám ľudskoprávnych skupín i pochybnostiam vo vnútri americkej administratívy.

 „Je to pozitívna vec. Významne nám pomáha zvýšiť ruské straty na životoch aj vybavenie,“ povedal poradca prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak.

Kazetová munícia vybuchne vo vzduchu nad svojím cieľom a vypustí desiatky menších bômb, ktoré sa rozprestierajú po ľubovoľne veľkej oblasti, najviac až ako niekoľko futbalových ihrísk. Menšie bomby explodujú na kovové šrapnely, ktoré môžu trhať končatiny alebo spôsobiť iné smrtiace zranenia. Keďže niektoré z týchto menších náloží môžu byť chybné a nemusia vybuchnúť ihneď, obzvlášť rizikovými sú potom pre deti, ktoré na ne môžu naraziť aj roky po skončení konfliktu a vziať ich do rúk.

 Aby verejnosť zbavil pochybností, vyhlásil ukrajinský minister obrany, že americká kazetová munícia „bude použitá na prelomenie obranných línií nepriateľa“, odkázal sa pri tom na bludisko ruských zákopov a mínových polí, ktoré spomaľujú ukrajinskú protiofenzívu. V praxi je však použitie kazetovej munície komplikovanejšie, opisujú vojaci.

Munícia podľa nich nedokáže zasiahnuť ruské jednotky skrývajúce sa v zákopoch, ale sú ťažkosti pre nekrytých pešiakov postupujúcich ukrajinským územím.

„Hlavnou výhodou je, že nepriateľ má teraz veľký strach vyraziť na prepad,“ povedal Stanislav, ktorý, rovnako ako ostatní vojaci, súhlasil s rozhovorom pod podmienkou, že bude použité len jeho krstné meno.

 „Dokonca aj podľa svištivého zvuku spoznajú prilietajúcu kazetovú muníciu,“ dodal Stanislav a popísal, že munícia prinúti postupujúcu ruskú obrnenú techniku zastaviť, aby poskytla úkryt nekrytým vojakom.

Táto schopnosť je pre Ukrajincov obzvlášť dôležitá vo svetle ruskej ofenzívy pri Lymane v Doneckej oblasti a Kupjansku neďaleko Charkova na severe. Kremeľ núti Ukrajinu vydávať zdroje na obranu týchto miest, zatiaľ čo Kyjev sa usiluje o postup na juhu. Preto mať zbraň, ktorá ruský postup spomaľuje, je výhodné aj pre protiofenzívu na juhu.

 Keď príde na útočné operácie, Ukrajina muníciu používa na paľbu do hustých lesov, kde nie je presná poloha ruských síl jasná, a menšie bomby rozprašuje nad pozíciami peších jednotiek, a núti ich tak zostať ukryté v okopoch bez možnosti paľbu opätovať.

Členovia jednej delostreleckej jednotky na severovýchode Ukrajiny opísali incident z konca júla, keď pálili na ruský konvoj troch vozidiel, dvoch obrnených a jedného neobrneného, po tom, ako ich uvideli sledovacím dronom. Americká kazetová munícia sa neškodne odrazila od obrnených vozidiel, ale okamžite prenikla tým nechráneným, čo spôsobilo „paniku“ a únik zostávajúcich obrnencov „do rôznych strán“, opísal jeden vojak.

Ukrajinskí vojaci tiež popisujú, že kazetové granáty umožňujú ich postupujúcim spolubojovníkom dostať sa na bližšiu vzdialenosť k ruským pozíciám, pretože nepriateľa nútia zostať v bezpečí bunkra. Ďalšou taktikou je použiť najprv ťažšie delostrelectvo, ktoré ruských vojakov vyženie z kopcov, a potom použiť kazetové granáty. „Všetko záleží od potrieb aktuálnej situácie,“ povedal jeden z vojakov.

Vojenskí analytici spochybnili, či je múdre kazetovú muníciu používať v oblastiach, ktorými budú chcieť ukrajinské jednotky v budúcnosti postupovať. Vojaci a zástupcovia vlády však v mediálnych vystúpeniach nad týmito obavami pokrčili ramenami s tým, že Ukrajinci už teraz musia kľučkovať medzi nastraženými mínami a natiahnutými drôtmi. K tomu nevybuchnutá kazetová munícia pridáva len okrajové riziko, uviedli.

Kyjev americké rozhodnutie o dodávkach predmetnej munície privítal a sľúbil, že „povedie prísne záznamy o čase a mieste jej použitia“. V odpovedi na otázku, ako tento proces dokumentácie funguje, však Stanislav povedal, že žiadny systém nie je. Zástupca ministerstva obrany pre vonkajšie vzťahy toto neskôr poprel s tým, že vždy, keď húfnica M109 vypáli salvu, jej obsluha zapíše typ munície a smer, ktorým pálila.

 Bidenova administratíva hovorí, že Ukrajina Spojeným štátom poskytla záruky, že bude prísne sledovať používanie kazetovej munície. Od prvej dodávky v minulom mesiaci je Washington podľa amerického zástupcu spokojný s reakciou Kyjeva, ktorý poskytuje „pravidelné záznamy o užívaní kazetovej munície, vrátane miesta použitia“.

Mnoho podrobností okolo americkej dodávky však zostáva verejnosti neznámych, čo vedie ľudskoprávne skupiny k výzvam na väčšiu transparentnosť. „Neoznámili nám ani množstvo dodanej kazetovej munície, ani dobu, počas ktorej to takto bude fungovať. Nevieme ani, koľko menších bômb v priemere zostane z jedného granátu nevybuchnutých,“ povedala Mary Warehamová, špecialistka na zbrane pri organizácii Human Rights Watch.

Warehamová a ďalší obhajcovia ľudských práv sa obávajú, že americké rozhodnutie previezť kontroverznú kazetovú muníciu na Ukrajinu podkopáva snahy zaviesť jej medzinárodný zákaz. Dohovor zakazujúci prevoz a výrobu predmetnej munície podpísalo od roku 2008 vyše 120 krajín, nie však Spojené štáty, Rusko alebo Ukrajina./agentury/

X X X

Historik Ivan Kamenec: Republika sú stále extrémisti, majú iba lepších právnikov

Sú zbabelí. Klamú, popierajú vlastné slová a činy, povedal v rozhovore pre Aktuality.sk o Republike a ĽSNS historik Ivan Kamenec, ktorý sa v sobotu v RTVS postavil predsedovi Republiky Milanovi Uhríkovi

Keď boli tento víkend v relácii RTVS iba predstavitelia extrémistických strán Milan Uhrík a Marek Kotleba, iniciatíva Zabudnuté Slovensko sa rozhodla pred budovou rozhlasu v Bratislave zorganizovať protest. Účastníci malého protestu držali nápis Stop fašizmu.

Jedným z nich bol aj preživší holokaustu a historik Ivan Kamenec. Keď do budovy rozhlasu vchádzal predseda Republiky Milan Uhrík, stál mu v ceste. Prebehla medzi nimi aj krátka komunikácia.

Chceli sme ukázať, že sú tu občania, ktorí nesúhlasia s prezentáciou dejín týchto ľudí, povedal v rozhovore historik a autor viacerých kníh o fašizme Ivan Kamenec. Uhríka som sa pýtal, či nás ide poúčať o fašizme a holokauste, neodpovedal, iba tvrdil, že toto je tá vaša demokracia, dodal historik.

X V sobotu mali v Sobotných dialógoch na Rádiu Slovensko diskusiu jednotka kandidátky ĽSNS Marek Kotleba a predseda Republiky Milan Uhrík. Vy ste sa v rámci iniciatívy Zabudnuté Slovensko zúčastnili protestu pred budovou rozhlasu. Čo ste tým chceli dosiahnuť?

Ukázať, že sú tu občania, ktorí nesúhlasia s prezentáciou dejín týchto ľudí. Rozhlas má však právo pozvať si kohokoľvek chce. Nikto z nás do toho nemôže zasahovať. Zmyslom týchto debát však je, že sú tam dva rozdielne názory. Ja som tam prišiel ako občan, nie ako historik.

Ako historik viem, že demokracia je vynikajúca vec, ale nie je dokonalá. Jednou z jej nedokonalostí je, že nevie sama seba brániť. Na benevolencii demokracie vyrastajú totalitné štáty. Hitler vyrástol v demokratickom Nemecku vo Weimarskej republike. V tom čase využil určité situácie – traumu z prehratej vojny a hospodársku krízu. Extrémistické strany, a nielen tie, využívajú a zneužívajú komplikovanú a ťažkú sociálnu situáciu aj dnes.

X Vie sa teda demokracia brániť proti týmto názorovým prúdom?

Musí sa brániť. Nikdy som ako historik na žiadnu akademickú prácu či knihu nedostal v priebehu dňa taký ohlas ako na sobotňajší protest. Ľudia mi píšu ďakovné, ale aj nesúhlasné správy – to je demokracia. Tomáš Janovic má taký aforizmus: je tu demokracia, mám právo na svoj názor, aj keď som sviňa.

X Medzi vami a predsedom Republiky Milanom Uhríkom došlo k priamej konfrontácii. Čo ste si povedali?

Pýtal som sa ho, či nás ide poúčať o fašizme a holokauste. On a jeho súputníci v minulosti tvrdili, že vtedy nežili, takže sa k tomu nemôžu vyjadriť. On na to neodpovedal, mal poznámku, že toto je tá vaša demokracia. Ja som sa ho to spýtal, pretože som bol zhodou okolností pred hlavným vchodom, kam sa on pretláčal. Ale keby tam bol ktokoľvek iný z protestu, aj ten by sa ho spýtal niečo podobné.

X Prečo ste prišli práve teraz a práve sem? Milan Uhrík sa objavil aj v iných diskusiách v iných televíziách či médiách, stáva sa súčasťou mediálneho priestoru…

Keď sme tam stáli a čakali, povedal som, že sme prišli plakať na nesprávnom hrobe. Republika je schválená ako politická strana ministerstvom vnútra. Majú na to právo. Pred pár rokmi bolo pred Najvyšším súdom rozhodnutie, či extrémistickú ĽSNS zakázať, alebo nie. Nakoniec ju nerozpustili. Problémom demokracie je, že sa v nej prepečie všetko. Keď sa hanobí jeden z pilierov štátnosti ako napríklad Slovenské národné povstanie, tým ľuďom to prejde. Keby si niekto dovolil verejne trhať zástavu alebo verejne pískať na hymnu, títo „národovci” ho budú kritizovať. Keď však robia toto, bez problémov sa im to prepečie.

Ja som v minulosti dostal od prezidenta Andreja Kisku vyznamenanie. Stanislav Mizík z ĽSNS v tom čase protestoval proti tomu, že veľa ľudí židovského pôvodu toto vyznamenanie dostalo. V tomto prípade to však nebol útok na židovský pôvod, ale na vtedajšieho prezidenta. Došlo k obžalobe Mizíka. Ja som bol v tom procese svedkom. Poslanec bol oslobodený, pretože mu to nemohli dokázať. On tvrdil, že nevie narábať s počítačom. Keď sa však do NRSR príde nový poslanec, dostane najnovší počítač. A on povie, že s ním nevie narábať… Rovnaký prípad bol aj Uhrík, keď na súde s Petrom Sabakom povedal, že nemá kontrolu nad tým, čo sa uverejňuje na facebookovú stránku Republiky. Oni sú zbabelí. Klamú, popierajú vlastné slová a činy.

Je to jeden zo spoločných menovateľov fašizmu. Fašizmus má rôzne podoby – regionálne a názorové, ale ich spoločným menovateľom je intolerancia, nenávisť a zbabelosť. Zbabelosť sa prejavuje tým, že útočí na slabšie menšiny – či sú to Židia, Rómovia alebo LGBTI ľudia.

X Ide z vášho pohľadu teda skôr o ich obhajobu, než o neschopnosť pracovať s technickými zariadeniami?

Áno. Demokracia by sa mala proti tomu brániť, a nielen takýmito protestami, aký bol v sobotu.

X Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol podať na súd návrh na rozpustenie ĽSNS. Vie sa náš štát teda brániť proti extrémizmu?

Vie sa brániť, právny štát nepredstavujú len súdne orgány, hoci sú veľmi dôležité. Napriek tomu však nemám veľkú dôveru v slovenskú justíciu – bývalý špeciálny prokurátor je odsúdený a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka bol obvinený. Poslední traja policajní prezidenti sú obvinení, jeden z nich spáchal samovraždu. Nič z tohto sa nezrodilo včera a nezrodilo sa to ani tým, že vznikla Kotlebova či Uhríkova strana. Je to hlbšie zakorenené, nie sú tu ustálené demokratické tradície a preto sa veci ľahko porušujú.

X Existuje však nejaké východisko z toho?

Existuje, je to poznávanie. Hovorí sa, že sa treba vyrovnať s minulosťou totalitných režimov. Čo to však znamená vyrovnať sa? Keď niekto na námestí štrngá, ako keď v škole po hodine zazvoní, neznamená to, že sme sa s minulosťou vyrovnali. Ide práve o poznávanie, ktoré je nikdy nekončiacim sa procesom. O demokraciu sa treba usilovať.

X Milan Uhrík v minulosti nevedel odsúdiť transporty Židov zo Slovenska s argumentom, že nie je historik. Čo by ste mu ako historik k tejto téme odporučili?

Aby si ako politik a poslanec dal tú námahu sa oboznámiť so základnými faktami a súvislosťami z dejín vlastného národa, na ktorý sa stále odvoláva.

Ak chcete získať vodičský preukaz, musíte urobiť vodičský kurz. Jeho súčasťou je teória aj prax. Keď si chcete založiť stranu a chcete sa uchádzať o kreslo poslanca Národnej rady, ktorá rozhoduje o zákonoch týkajúcich sa 5,5 miliónov ľudí, tam sa nevyžaduje od vás nič. Nepotrebujete základné znalosti, a to nie iba z histórie, ale i tak, aby ste vedeli povedať tri súvislé vety za sebou, aby ste neklamali a mali základné informácie. Keď Igor Matovič na poste premiéra vysvetľoval ekonomické problémy vo vlastnej firme, tvrdil, že tieto veci má na starosti jeho manželka, lebo on sa nimi nezaoberá. O pár mesiacov neskôr sa stal ministrom financií vo vláde Slovenskej republiky. Je to normálna situácia? Dvaja predsedovia Národnej rady opísali svoje záverečné práce. To isté urobili aj bývalý minister školstva a aj Matovič.

Myslia si, že o tom zahraniční politici nevedia? Veľmi dobre o tom vedia, v rámci slušnosti a diplomacie to však nedávajú najavo. Čo si oni však môžu myslieť o Slovensku, o občanoch a o tunajšom vzdelávacom systéme, kde najvyšší štátni a ústavní predstavitelia toto robia. Keď sa to stane niekde inde, v Nemecku, Česku či dokonca Maďarsku, tam sa za to odstupuje.

X Sú teda nároky na politikov u nás výrazne nižšie ako na Západe?

Oveľa nižšie. Je to však aj obrazom nás, pretože my ich volíme. Keď sa vrátim k sobotnému protestu, nie je to problém Uhríka. Problém je v tom, že tá strana ma približne 8 percent v prieskumoch.

X To znamená, že je po takej politike dopyt…

Áno, nie je problém iba Uhrík. Problémom nie sú naši hlúpi alebo neschopní ľudia, ale problém je to, že títo ľudia sa dostanú do funkcií.

X Odkedy sa Republika odtrhla od Kotlebovej ĽSNS, snaží sa vystupovať umiernenejšie. Podarila sa Republike deradikalizácia alebo sa ich postoje výraznejšie nemenia?

Spomínam si ešte na vystúpenia Milana Mazureka, ktorý je jeden z hlavných predstaviteľov Republiky. Keď som robil expertízu na Slovenskú pospolitosť a potom na obnovenú Kotlebovu stranu, dostal som k tomu materiály a ako historik som sa s nimi oboznámil. V súčasnosti sa nič nezmenilo okrem toho, že majú šikovných právnikov. V tých materiáloch bolo už vtedy jasné, že im hovorili, o čom nemajú hovoriť a čo im uškodí.

Ak by dnes niekto povedal, že sa hlási k fašizmu, bola by to politická samovražda. Dnes sa to robí omnoho jemnejšie. Súčasťou toho je antisionizmus, naznačovanie, že Židia sa nevzdali svetovlády. Tvrdia tiež, že za sociálnymi problémami sú Rómovia, lebo dostávajú nezaslúžené dávky. Rovnako hovorili, že za covidom sú nejaké temné sily. Dokonca aj expremiér Robert Fico povedal, že nebude podporovať zahraničné farmaceutické firmy. Keď prišli ľudia protestovať pred dom lekára Petra Sabaku, tiež ich tam niekto musel poslať.

X Ako sa dnes pozeráte na súčasné prieskumy a možnosť, že Republika môže byť súčasťou povolebnej koalície?

Najviac ma znepokojuje, že tieto strany, nie iba extrémisti, robia z občana hlupáka, ktorý si nemá nič pamätať a nemá svoj názor. Nie je tu tiež žiadna kritická sebereflexia vlastného konania. Dnes sa na Slovensku prekračujú červené čiary.

X Republika na svojej stránke píše o Jozefovi Tisovi toto: „Prezidenta Tisa vnímame ako človeka, ktorý viedol národ v období najhoršej vojny v histórii ľudstva. Sme presvedčení, že v danom ťažkom čase robil, čo sa dalo, aby Slovensko čo najviac uchránil.” Vy ste o Tisovi napísali knihu. Súhlasíte s tvrdeniami Republiky?

Majú právo to hovoriť, ale hlboko s tým nesúhlasím. Tiso nebol na čele štátu len prezidentom, bol predtým aj premiérom. Bol tiež predsedom Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. V totalitných štátoch má strana väčší vplyv ako vláda a parlament dohromady. Bol najvyšším veliteľom armádyaj Hlinkovej gardy. V týchto funkciách bol Tiso celých šesť rokov trvania štátu, jednoznačne teda nesie za ne zodpovednosť. Nehovorím však o vine a nevine, hovorím o zodpovednosti. Husák, Gottwald, Novotný a Jakeš boli zodpovední za to, čo sa tu dialo za minulého režimu. Niekedy s tým nesúhlasili. Gottwald bol zodpovedný za poslušné plnenie príkazov prichádzajúcich z Moskvy, ktoré poškodzovali štát, na čele ktorého stál. Bez ohľadu na to, či s takýmito príkazmi vnútorne súhlasil, alebo nie.

Táto historická skúsenosť však má aj rozmer súčasnosti. Robert Fico bol na čele troch vlád, je zodpovedný za to, čo sa tu dialo. Bol zodpovedný za to, že sa tu kradlo, podvádzalo a nakoniec došlo k vražde novinára a jeho snúbenice.

X Je dnes fašizmus v politike stále prítomný? Líši sa od toho, ktorý v minulom storočí predstavovali Mussolini a Hitler?

Áno, je sofistikovanejší, opatrnejší, až na niektoré krajné prejavy. Fašizmus je fašizmom aj vtedy, keď nevystupuje pod týmto menom. Dnes nepriznávajú títo politici fašizmus, ale hovoria svojim protivníkom, že sú fašisti. Najhoršie však je, že majú stále podporu. Pritom režimy, ktoré vyznávajú, sú diktatúra, autoritárstvo či tyrania.

Slovensko však nie je jediná krajina, kde sa týmto názorovým prúdom darí. Aj v Nemecku, o ktorom sme si mysleli, že má za sebou očistu, vidíme rast extrémistických politických strán a hnutí. Sú tam nové generácie, napriek tomu tam podpora týchto strán rastie. Keď na Slovensku niečo pokazíme, odskáčeme si to len my. Keď sa však extrém dostane k moci vo veľmociach, odskáče si to celý svet. To je prípad Putina v Rusku či Trumpa v USA, aktuality.sk

X X X

Na miliónovej advokátskej odmene u vodohospodárov zarobil aj Zoroslav Kollár. Na exriaditeľa a advokátku podali obžalobu

 Bývalý šéf vodohospodárskeho podniku Stanislav Gáborík má pre tento prípad aj zaistený majetok. Štátny podnik v tejto kauze poslal za jediný spor vyše milióna advokátke Eve Slašťanovej, ktorá vystupuje vo firme Zoroslava Kollára. Obžalobný návrh podal prokurátor aj na ňu.

Stanislav Gáborík bol pomerne nenápadný štátny úradník, i keď mal vysoký post. Za poslednej Ficovej vlády viedol Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), spadajúci pod envirorezort, v tom čase ovládaný stranou Most-Híd.

Gáborík zo svojej stoličky zodpovedal za stámilióny eur – podľa vyšetrovateľov sa v jednom prípade nesprával k štátnym peniazom práve hospodárne. Reč je o obrovskej podielovej odmene vo výške presahujúcej 1,5 milióna eur, ktorú Gáborík odklepol advokátke blízkej známemu konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi.

O kauze v roku 2020 informoval denník SME – advokátku kráľovsky odmenili za zastupovanie v spore, ktorý bol v čase jej zazmluvnenia v podstate už takmer rozhodnutý. Spomínanú vysokú sumu zinkasovala pre verejnosť neznáma advokátka Eva Slašťanová.

Gáborík v čase odhalenia kauzy už vodohospodárom nešéfoval a k prípadu sa nikdy nevyjadril. Vyjadrenie ho však môže čakať pred súdom. V júni tohto roka totiž prokurátor podal na Gáboríka obžalobu. A spolu s ním aj na advokátku Slašťanovú.

Kráľovská odmena

V spomínanom spore išlo o starú záležitosť ešte z roku 2009, keď vodohospodári vypovedali spoločnosti Xiland zmluvu na 99-ročný nájom pozemkov v Jaroveckom ramene, ktoré je obľúbenou rekreačnou zónou Bratislavy, kde je množstvo hausbótov. Xiland pôvodne chcela v tejto záplavovej oblasti vybudovať športovo-rekreačný areál pre verejnosť. Za nájom platila iba 50 halierov za meter štvorcový, čo bolo terčom kritiky.

S vodohospodármi sa napokon nesúdila Xiland, ale cyperská schránková firma Philotale Investments. Hoci šlo o starší spor, v roku 2017 zrazu prebrala zastúpenie vodohospodárov advokátka Eva Slašťanová. Vodohospodári spor vyhrali, a keď sa tak stalo, Slašťanová si prišla na 1,5-miliónovú podielovú odmenu. Táto suma vyplývala z toho, že išlo o päť percent z hodnoty 30-miliónového sporu.

Nikto sa pritom nikdy nedozvedel, kto za schránkovou firmou Philotale, a teda celým nárokom voči vodohospodárom stál.

Prípadu sa následne začala venovať polícia a po troch rokoch smeruje na súd. Škodu vyšetrovatelia vyčíslili na 1 846 418 eur. Gáboríkovi aj Slašťanovej prokurátor v obžalobnom návrhu pripisuje zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku – v Slašťanovej prípade formou účastníctva na trestnom čine.

Obžaloba: milióny za nepotrebné služby

Podľa obžalobného návrhu, ktorej anonymizovaný návrh získali Aktuality.sk cez infozákon, Slašťanová za obrovské sumy poskytla vodohospodárom iba minimum právnych služieb – pre víťazstvo v súdnom spore nemali zásadný charakter.

„Po predchádzajúcej ponuke a akceptácii návrhu zmluvného vzťahu preferovanej advokátky na externé právne zastupovanie SVP, š. p., týkajúceho sa konkrétneho pasívneho súdneho sporu s vysokou hodnotou predmetu sporu, bez toho, aby bolo z hľadiska nevyhnutnosti a účelnosti potrebné využívať právnych služieb advokáta a bez prieskumu trhu a porovnania niekoľkých ponúk dodávateľa právnych služieb, uzatvorili obvinení (anonymizované) vo funkcii generálneho riaditeľa štátneho podniku a advokátka,“ uvádza sa v obžalobnom návrhu prokurátora banskobystrickej prokuratúry, ktorý podal na Okresnom súde v Žiari nad Hronom.

Exriaditeľ vodohospodárov Gáborík zas podľa prokurátora umožnil vznik neoprávneného nároku advokátky na podielovú odmenu, k čomu mu poslúžilo aj účelové tvrdenie advokátky o údajnej neistote, ako súdny spor dopadne – napriek nesúhlasnému stanovisku niektorých riaditeľov organizačných útvarov.

13 strán za 1,5 milióna

V obžalobnom návrhu sa uvádza, že Slašťanová ako advokátka pre SVP poskytla minimum úkonov. „(…) vykonala len minimum úkonov právnej služby, konkrétne prevzatie a príprava zastúpenia vrátane prvej porady s klientom, účasť na pojednávaní Okresného súdu (…), na ktorom bol vyhlásený rozsudok o zamietnutí žaloby (s tým, že tohto pojednávania sa napokon zúčastnila poverená advokátska koncipientka!), písomné podanie vo veci samej – vyjadrenie k odvolaniu v rozsahu 6 a ½ strany formátu A4, písomné podanie na súd – vyjadrenie k dovolaniu taktiež v rozsahu 6 a ½ strany formátu A4 a podanie – uplatnenie trov konania,“ uvádza obžalobný návrh.

Zaistili mu majetok

Gáborík má kvôli trestnému stíhaniu zaistené nehnuteľnosti, ktoré vlastní: byt v Trenčíne a chatu na Duchonke. Podľa dátumov z katastra mu ich zaistili v júni minulého roka pre „obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku“ – uvádza sa v poznámke na katastri. Postup si uplatnil Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý by mohol uspieť pri zosobnení prípadnej škody.

Obvinenie odmieta

Gáboríkov obhajca, advokát Adrián Kucek nesúhlasí s tvrdením, že spomínanú advokátku vodohospodári angažovali do takmer isto vyhratého sporu – podľa neho nebol v čase jej zazmluvnenia výsledok súdu vôbec istý. Zmluvu uzavreli pred začatím pojednávania na súde.

Nepozdáva sa mu ani argument, že viacerí šéfovia sekcií SVP nesúhlasili s takouto zmluvou pre najatú právničku. „Nesúhlasili dvaja. To sú síce formálne viacerí, ale väčšina, vrátane vedúcej právneho odboru, súhlasila.“

Viaceré výčitky, ktoré orgány činné v trestnom konaní majú na adresu Vodohospodárskemu podniku, by podľa neho prokurátor mohol adresovať aj druhej žalovanej štátnej firme v tomto spore, ktorou bola Vodohospodárska výstavba. „Prokurátor povedal, že na mnohomiliónový spor poslali na pojednávanie koncipienta. Pritom nespomína, že advokáti Vodohospodárskej výstavby na každé pojednávanie posielali koncipienta. A podielová odmena prenáša riziko výsledku sporu na advokáta. Vodohospodárska výstavba vyplatila advokátom 900-tisíc a vyplatili by ich, či by vyhrali, alebo prehrali.“ (Po zverejnení článku Vodohospodárska výstavba uviedla, že advokátom vyplatili odmenu 265 551 eur, pozn. red.)

Blízka Kollárovi

Neznáma advokátka Eva Slašťanová z tohto prípadu má pomerne blízko k známemu konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi, ktorý mal v inej kauze tiež problémy so zákonom.

Slašťanová bola ešte pred troma rokmi spoluakcionárom Zoroslava Kollára vo firme PPR Investment, čo potvrdzuje verifikačný dokument, dostupný v štátnom registri partnerov verejného sektora. Jej podiel bol podľa dokumentu 10 percent – Kollár totiž vlastnil 1260 akcií a Slašťanová 140 akcií firmy. Podľa neskoršieho dokumentu svoj podiel vo firme odpredala manažérke Zoroslavova Kollárova Agnese Tomanovej. V rovnaký deň – 8. júla 2020 – svoj podiel Tomanovej predal aj Zoroslav Kollár. Niekoľko mesiacov po tejto transakcii Kollára zadržali a obvinili pri policajnej akcii Víchrica.

Ku Kollárovi má podľa všetkého ešte bližšie. Na svojom facebookovom profile v roku 2018 zverejnila fotografiu s týmto konkurzným podnikateľom z dovolenky v Grécku.

Najprv sľúbila odpoveď, potom nekomentovala

Slašťanová sa telefonicky nechcela k vzťahu so Zoroslavom Kollárom vyjadriť. „Nie som verejne činná osoba, takéto otázky spadajú do mojich súkromných záležitostí. Odpíšem vám e-mailom,“ uviedla Slašťanová. Na e-mail však odpovedala, že sa k otázkam odmieta vyjadriť.

Za Kollára sa k vzťahu so Slašťanovou vyjadril ten istý advokát, ktorý zastupuje aj Gáboríka, teda Adrián Kucek.

„OČTK na pozadí vidia môjho klienta Zoroslava Kollára, ale jeho vstup je prozaický – pani Slašťanová bola koncipientkou v kancelárii doktora Kollára. Požiadala ho o pomoc, ako aj iní žiadajú o pomoc iných advokátov, bola tam štandardná zmluva o spolupráci medzi dvoma advokátskymi kanceláriami,“ uvádza advokát.

Nevie však spresniť, koľko z 1,5-miliónovej odmeny získala Kollárova advokátska kancelária.

Zaujímavé prepojenia

Zoroslav Kollár je teda blízky advokátke Slašťanovej, ktorá v spore zastupovala žalovaný štátny podnik.

Na druhej strane stála cyperská schránka Philotale investments, ktorú podľa súdnych rozhodnutí zastupovala advokátka Barbara Holíková. No a táto advokátka v minulosti figurovala aj vo firmách Kipp a Hugoval, a to spoločne s Petrom Kubíkom – dlhoročným advokátskym partnerom Zoroslava Kollára.

Ku Kubíkovi má blízko dodnes. Do protischránkového registra zapisovala Kubíkovu firmu s názvom Schránková firma, s. r. o. Holíková a Kubík si uvádzajú rovnakú adresu svojej advokátskej praxe.

Podľa advokáta Zoroslava Kollára Adriána Kuceka však vzťah Kollára a Kubíka z minulosti nepretrval. Naopak, za pohľadávkou sa podľa prípadu, hoci sa nespomína v obžalobe, objavil Anton Siekel. Aktuality.sk oslovili aj Siekela, na otázky však neodpovedal.

Od advokácie ku koučingu

Podľa webu Slovenskej advokátskej komory má Eva Slašťanová momentálne pozastavenú advokáciu.

Slašťanová sa však po miliónovej odmene a nemožnosti vykonávať doterajšie povolanie nerozhodla pre sabatikal. Naopak, vytvorila si web, na ktorom ponúka koučing v oblasti psychológie. Uvádza, že ponúka koučing ľuďom, ktorí pociťujú vyhorenie či frustráciu, hoci sú úspešní. „Darilo sa mi v práci a navonok som pôsobila dojmom úspešného človeka. Ale odrazu som si začala uvedomovať, ako mi celý navonok ideálny životný štýl nevyhovuje. Mávala som úzkosti, komplikované vzťahy, chýbal mi vnútorný pokoj, radosť zo života. Mala som pocit, ako keby som sa v živote úplne strácala,“ píše Slašťanová na webe v sekcii O mne.

Trestne stíhaná advokátka si podľa cenníka za 50-minútové koučingové sedenie účtuje 60 eur, aktuality.sk

X X X

Je potrebné prepojiť vysoké školy s praxou a zabrániť odlivu mladých, hovorí Peter Pellegrini

Výsledkom lepšieho fungovania systému podnikového štipendia by podľa neho bolo, že priemysel a ekonomika by do veľkej miery ovplyvňovali vysoké školy.

Je potrebné prepojiť vysoké školy s praxou a výrazne podporiť podnikové štipendium. Uviedol to predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii. Toto opatrenie môže podľa neho pomôcť zamedziť odlivu mladých ľudí do zahraničia.

„Dôležité je čo najviac prepojiť naše vysoké školstvo s reálnou praxou a firmami, ktoré na Slovensku pôsobia,“ uviedol Pellegrini. Upozornil na pretrvávajúcu prekvalifikovanosť. Ako priblížil, až 30 percent vysokoškolákov zastáva pracovné pozície, ktoré vyžadujú iba stredoškolské vzdelanie.

Výsledkom lepšieho fungovania systému podnikového štipendia by podľa neho bolo, že priemysel a ekonomika by do veľkej miery ovplyvňovali vysoké školy. Tie by vedeli, aké študijné programy sú požadované a koľkým študentom poskytnú štipendiá.

„Musíme vytvoriť ucelený národný štipendijný program, ktorý bude motivovať vysoké školy a zamestnávateľov zapojiť sa do spolupráce,“ uviedol. Je však podľa neho potrebné, aby boli zamestnávatelia aj vysoké školy motivovaní zo strany štátu.

Pellegrini upozornil na to, že s postupným starnutím populácie a narastajúcim odlivom mladých do zahraničia čelí Slovensko závažnému problému. „Podľa Európskej komisie príde SR do roku 2070 až o 30 percent všetkej pracovnej sily,“ priblížil.

Ako uviedol, odliv mladých vážne poškodzuje ekonomický rast a konkurencieschopnosť krajiny. Konštatoval, že každý vysokoškolák, ktorý sa rozhodne odísť, znamená pre Slovensko finančnú stratu vo výške niekoľkých desaťtisíc eur, pretože je potrebné zohľadniť náklady na jeho vzdelanie. Dodal, že Košický kraj je odlivom mladých ľudí najohrozenejším regiónom, aktuality.sk

X X X

Ruskí študenti sa budú učiť lietať s dronmi. Vyškolia ich na prieskum aj vojenské využitie

Študentov v Rusku budú od školy pripravovať na „možnú konfrontáciu s nepriateľom,” uvádza sa v učebných osnovách, ktoré zverejnilo ruské ministerstvo školstva.

Podľa programu sa ruskí tínedžeri dozvedia o „spôsoboch vojenského využitia dronov” a o tom, ako „vykonávať prieskumné misie pomocou dronu”.

Budú tiež môcť „vykonávať konkrétne akcie s dronmi” a naučia sa, ako čeliť „dronom protivníka”.

Študenti, ktorí sa zúčastnia týchto kurzov, sú vo veku od 15 do 17 rokov a absolvujú „počiatočný vojenský výcvik,” 140-hodinový kurz, v ktorom sa dozvedia viac o „vojnových zbraniach” vrátane útočnej pušky Kalašnikov.

Smetu do škôl umožní systematicky pripravovať občanov na prípadnú konfrontáciu s nepriateľom,” zdôvodnil v novembri 2022 poslanec Sergej Mironov, autor iniciatívy.

Vo vojne na Ukrajine obe strany vo veľkej miere využívajú bezpilotné lietadlá a takmer celé ruské územie je terčom takýchto útokov.

Od začiatku vojny sa v ruských školách zaviedlo niekoľko noviniek, ktoré majú vštepovať vlastenectvo a šíriť protizápadný diskurz, píše portál News.ro, aktuality.sk

X X X

Posledná rozlúčka s Vašom Patejdlom bude 30. augusta v Prahe

Informovala o tom na sociálnej sieti manželka zosnulého umelca Miluše Patejdlová.

Posledná rozlúčka s hudobníkom, skladateľom a spevákom Vašom Patejdlom sa uskutoční v stredu 30. augusta od 14.00 h v Bazilike Nanebovzatia Panny Márie na pražskom Strahove. Informovala o tom na sociálnej sieti manželka zosnulého umelca Miluše Patejdlová.

„Vašo si nesmierne vážil svojich priateľov, ale aj fanúšikov a priaznivcov. Možnosť rozlúčiť sa s ním tak budú mať jeho najbližší a kolegovia, ako i široká verejnosť, pre ktorú bude vyhradený priestor na nádvorí Strahovského kláštora,“ píše Patejdlová.

Vo vyhlásení tiež uvádza na pravú mieru nepravdy a špekulácie, ktoré sa objavili v médiách po úmrtím Patejdla. „Môjho manžela zasiahla nečakane, a predovšetkým úplne skryto, veľmi zákerná choroba. Jeho odchod bol zapríčinený dôsledkom celkového vyčerpania organizmu pri progresii zákerného zhubného ochorenia ‚slinivky brušnej‘,“ vysvetľuje manželka hudobníka. „Diagnózu mu lekári oznámili 14 dní pred tým, než nastal onen osudný deň. Najprv o svojej chorobe vedel len sám Vašo a ja, následne potom jeho traja synovia,“ dodala.

Vašo Patejdl zomrel 19. augusta v skorých ranných hodinách. „Odišiel obklopený svojimi najbližšími,“ píše Patejdlová vo vyhlásení. Poďakovala v ňom všetkým za podporu v ťažkých chvíľach po odchode svojho manžela a otca troch synov. „Vážime si všetkých, ktorí si v týchto dňoch spomínajú nielen na neho samotného, ale tiež na to, čo krásne za sebou zanechal, a navždy tak zostane v našich srdciach,“ dodala, aktuality.sk

X X X

Medzi rozhádanými košickými poslancami padali ostré slová. Kauza prenajatých strojov ešte nekončí

Zmluva o nájme strojov Správou ciest (SC) Košického samosprávneho kraja (KSK) rezonovala aj na pondelkovom krajskom zastupiteľstve. Vďaka tomuto bodu, ktorý bol na podnet poslanca Miloša Ihnáta vsunutý ako ďalší bod rokovania, padali ostrejšie slová, zvyšoval sa hlas a prepierala sa špinavá bielizeň.

 Nevýhodný nájom strojov pre SC KSK od spoločnosti Tempus Trans, spol. s r. o. za 29,8 milióna eur na osem rokov na 73 kusov techniky, napríklad 27 nákladných vozidiel s rôznymi nadstavbami, 29 traktorov s príslušenstvom, desať teleskopických nakladačov, dve kolesové rýpadlá, či kráčajúci bager.

Zmluvu obhajoval generálny riaditeľ SC KSK Anton Trišč, ktorého podporoval aj predseda KSK Rastislav Trnka. Možno aj vďaka tomu neprešlo uznesenie, ktoré Ihnát navrhol. Malo vyjadriť nedôveru šéfovi SC KSK a odporúčanie predsedovi KSK na bezodkladné odvolanie Trišča z funkcie. Ani jedno nezískalo dostatočnú podporu, za jedno bolo 19 a za druhé 21 zo 44 prítomných poslancov.

Nemajú nože

Ihnát poukázal na podľa neho nízku vyťaženosť prenajatých strojov. „Pritom vychádzam z grafov, ktoré mi poskytla SC KSK. Navyše zamestnanci poukazujú na to, že traktory určené na kosenie sú špičkové, no stoja, lebo na ne nie sú náhradné nože,“ argumentoval Ihnát.

Trišč vo svojom vystúpení obhajoval spomínaný prenájom mechanizmov tým, že po jeho nástupe v roku 2020 bol priemerný vek strojov v SC KSK okolo 20 rokov a bolo nevyhnutné tento stav riešiť. Podľa neho v rozpočte kraja neboli dostatočné financie na kapitálové výdavky a preto bolo jediným riešením ísť cez bežné výdavky a operatívny lízing.

Trišč ďalej dodal, že prenájom dokáže SC KSK platiť z vlastných zdrojov s tým, že nová technika umožní vyšší vlastný príjem cez výkony pre Slovenskú správu ciest (SSC) v rámci podnikateľskej činnosti, pričom sa zvýši produktivita a ušetrí sa na servise.

 „Výsledná bilancia dosahov prenajatej techniky a úsporných iniciatív prevyšuje náklady na prenájom techniky o 9,5 až 14,5 milióna eur,“ uviedol Trišč. Pôvodne predpokladal, že po osemročnom prenájme pripadnú stroje kraju. Podnikoví právnici však podľa neho upozornili, že takýto postup podľa zákona o rozpočtových pravidlách nebol možný.

Navyše pred necelým mesiacom sa Trišč na zasadnutí dopravnej komisie zastupiteľstva KSK obhajoval tým, že zmluvu síce podpísal, no koncipovali právnici. „My predsa nie sme odborníci, na to máme právnikov. Zmluvu mali pripraviť tak, aby ochránila záujmy kraja,“ povedal vtedy Trišč. Naopak Ihnát označil zmluvu za nevýhodnú a v podstate nevypovedateľnú, navyše kritizoval systém riadenia aj prístup k zamestnancom v krajskej správe ciest. Ku kritike sa pripojil aj ďalší poslanec a košický primátor Jaroslav Polaček.

Iní poslanci v rozprave pre zmenu poukazovali na to, že treba vyčkať na oficiálne závery kontroly obstarávania zo strany Útvaru hlavného kontrolóra KSK. Hlavný krajský kontrolór Jozef Hudák potvrdil, že závery budú hotové do konca tohto roka. Zrejme aj to rozhodlo, že poslanci zatiaľ neodpísali generálneho riaditeľa SC KSK.

 Zastupiteľstvo KSK malo kvôli zmluve o prenájme strojov pre Správu ciest KSK rušný priebeh.

Anton Trišč navyše v obhajobe poukázal na to, že niektoré prenajaté stroje patria v súčasnosti medzi najmodernejšie. „Napríklad kráčajúci bager má dva joysticky a niekoľko displejov. Ak na ňom chce niekto zo zamestnancov robiť, je to za odmenu,“ uviedol Trišč s tým, že zamestnanci sa na bager tešili ako na novú hračku. Navyše upresnil, že nie všetci môžu na bagri pracovať.

Faktom ale je, že nájom spomínaného kráčajúceho bagra stojí ročne 81 519 eur, bez DPH, teda mesačne 6 973 eur bez DPH. Len pre porovnanie možno uviesť firmu z Dolného Kubína, ktorá ponúka prenájom kráčajúceho bagra od 35 eur na hodinu. Za spomínanú mesačnú sumu by teoreticky mohol pre SC KSK robiť takmer 200 hodín. SC KSK však priznalo, že bager nie je veľmi využitý.

 Postup pri obstarávaní techniky kritizoval aj poslanec a košický primátor Jaroslav Polaček. Niektorí poslanci v rozprave poukazovali na to, že treba vyčkať na oficiálne závery kontroly obstarávania zo strany Útvaru hlavného kontrolóra KSK.

Hlavný krajský kontrolór Jozef Hudák potvrdil, že závery budú do konca roka. Ihnát poukázal aj na pokutu od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pre SC KSK vo výške 130.478 eur, ktorá sa týka obstarávania opráv 14 úsekov ciest z rokov 2020 – 2021 ako zákaziek s nízkou hodnotou. Podľa ÚVO malo ísť o jednu podlimitnú zákazku a došlo k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní. Ako uviedol Trišč, správa ciest v tejto veci s ÚVO nesúhlasí a podala voči rozhodnutiu správnu žalobu.

„Prali“ špinavú bielizeň

Postup pri obstarávaní techniky kritizoval aj poslanec a košický primátor Jaroslav Polaček. Podľa neho má Ihnát pravdu a kritika spomínanej zmluvy nie je samoúčelná. „Nielen ja, ale viacerí poslanci sme zároveň aj primátormi, či starostami. A ako štatutári nesieme zodpovednosť za to, čo podpíšeme,“ uviedol Polaček počas rozpravy.

Trnka mu na to kontroval, že by sa mal viac starať o veci v meste. Polaček na oplátku v interpelácii Trnkovi vymenoval niekoľko káuz KSK, okrem iného aj nákup teplomerov, za ktoré je obvinený aj sám župan.

 Došlo aj na spomínané verejné prepieranie špinavej bielizne. Ihnátovi Trnka citoval oponentov z obhajoby jeho záverečnej práce a poukázal na jeho rodinné pomery. Ihnát ho na oplátku tituloval „Vážený pán obvinený župan Trnka.“

Hoci vášne neskôr trochu opadli, opäť vzbĺkli pred záverečným hlasovaním. Trnka totiž nechcel dať hlasovať o nedôvere Triščovi, ako aj odporúčanie, aby ho župan odvolal z funkcie, keďže Ihnát vraj nepodal návrh na uznesenie písomne návrhovej komisii. Následne Ihnát hlasno protestoval. Po zhruba desaťminútovej prestávke napokon poslanci hlasovali a ako bolo spomenuté, návrhy neprešli.

Užitočný idiot?

Trnka sa po zastupiteľstve vyjadril k zmluve na prenájom strojov. „Ja som odporúčal poslancom, aby nehlasovali za tieto zmätočné uznesenia, obzvlášť v čase, keď nie sú ukončené všetky kontroly. Platí prezumpcia neviny,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka. Trišč podľa neho bez úveru zabezpečil obnovu techniky, ktorej sa nikto nevenoval 20 rokov. K možnosti vypovedania zmluvy predseda kraja povedal, že ak sa prestane platiť lízing, zmluva padá. Po ukončení lízingu bude podľa neho možnosť odkúpenia strojov za zostatkovú cenu.

Vyjadril sa aj k chýbajúcim nožom na traktory Valtra. „Nožov bude dostatok. Nedá sa riešiť na zastupiteľstve to, že nejaký zamestnanec má pocit, že poslal objednávku a do týždňa nože nemal. Niektorí zamestnanci nedodržiavajú interné postupy. Nechcem tu vynášať interné pracovno – právne veci. Niektorí nedodržiavajú pokyny, potom sa sťažujú a nájdu si s prepáčením užitočného idiota, ktorý príde na zastupiteľstvo,“ uzavrel Trnka. Tak či onak, kauza prenájmu strojov ešte bude mať dohru, prípadom sa zaoberá krajský kontrolór aj polícia./agentury/

X X X

Expert: Ronaldo a spol. majú zákaz kritizovať Saudskú Arábiu. Západných futbalistov si kupuje štát

Cristiano Ronaldo to začal, ďalšie veľké futbalové hviezdy, hoci mnohé z nich za zenitom, ho nasledujú. Neymar, Karim Benzema, N’Golo Kante, Roberto Firmino či Jordan Henderson. Prečo Saudská Arábia míňa obrovské peniaze na futbalistov? Chce si zlepšiť imidž? A čo na to fanúšikovia? Pre Pravdu vysvetľuje James Dorsey, autor knihy Turbulentný svet blízkovýchodného futbalu.

 Portugalčan Cristiano Ronaldo, jedna z najväčších hviezd futbalovej histórie, hrá od 1. januára 2023 za saudskoarabský klub Al-Nassr.

Prekvapuje vás, že kluby zo Saudskej Arábie priam zúrivo nakupujú v Európe futbalistov?

Ani nie. A buďme úprimní, nekupujú ich kluby, ale štát Saudská Arábia. Nie som prekvapený aj preto, že vláda v Rijáde, a najmä korunný princ Muhammad bin Salmán, túžia po tom, aby boli hlavným centrom pozornosti. Minimálne z regionálneho hľadiska. Netýka sa to len športu. Rijád investuje do priam fantastických megaprojektov a zahraničné spoločnosti musia mať hlavnú pobočku v krajine, ak chcú robiť obchody so saudskoarabským štátom. Ale futbalové investície majú z hľadiska Saudskej Arábie aj zmysel. Krajina dobieha iné štáty v regióne.

X Áno, tie už vlastnia kluby v Európe.

Spojené arabské emiráty kúpili v roku 2008 Manchester City a v Katare sa vlani konali majstrovstvá sveta vo futbale. Preto Saudskej Arábii dávajú investície do futbalu zmysel. Zapadajú i do ekonomicko-sociálnej Vízie 2030 pre krajinu, ktorú presadzuje Muhammad bin Salmán, ktorá sa týka aj toho, že krajina zníži svoju závislosť od vývozu ropy. Budovanie športového sektora je toho súčasťou a patrí do zábavného priemyslu. Saudská Arábia má na tom získať v ekonomickej rovine, ale tiež chce ukázať, že nie je len krajinou zahľadenou do seba a že sa mení. Zároveň chce posilniť turizmus, čo je tiež dôležité vzhľadom na diverzifikáciu ekonomiky. A investície do futbalu sa dajú vnímať i z hľadiska zdravia obyvateľstva. Saudská Arábia patrí k štátom s najhorším výskytom obezity a cukrovky.

X Spomenuli ste hlavné dôvody, pre ktoré Rijád míňa na futbalistov stámilióny dolárov. Nakoľko je to však klasický prípad takzvaného sportwashingu, že krajina ako Saudská Arábia, čo je v podstate náboženská diktatúra, chce lepšie vyzerať pred svetom?

Nepoužívam slovo sportwashing. Myslím si, že veľmi zúženým spôsobom niečo opisuje a neraz je to oveľa zložitejšie. V Katare sa konali majstrovstvá sveta, ale to neznamená, že ľudia v súvislosti so štátmi v Perzskom zálive prestali rozprávať o ľudských právach. Okrem toho, a je to krutá realita, ktorá sa začala predajom klubu Manchester City, veľkú väčšinu futbalových fanúšikov niečo ako sportwashing nezaujíma. Nechcem tým povedať, že je to správne. Samozrejme, že by sme sa mali starať o to, čo sa v krajinách ako Saudská Arábia deje. No zaujímajú sa o to v prvom rade médiá a ľudskoprávne organizácie. A zopár fanúšikov. Výnimkou je napríklad Bayern Mníchov. Jeho fanúšikovia boli proti tomu, aby mal ich klub na tričkách katarskú reklamu (kontrakt medzi Bayernom Mníchov a Qatar Airways ukončili 30. júna, pozn. red.). Samozrejme, reputácia krajiny je dôležitá. Diplomaciu dnes už nerobia iba muži v oblekoch na recepciách. Týka sa kultúry, medziľudských kontaktov i športu. Toto všetko je pre Saudskú Arábiu podstatné hlavne v čase, keď mení štruktúru ekonomiky a chce zahraničné investície. Ale má to oveľa širší rozmer ako niečo, čo označujeme slovom sportwashing.

 X Nedávno sa Čína pokúšala tiež výrazne investovať do futbalu a nakupovala hráčov. Nezdá sa však, že toto úsilie niekam viedlo. Bude Saudská Arábia v tomto iná?

Samozrejme, že to, čo robí Rijád, v sebe ukrýva riziko. To, že Saudská Arábia nakúpi veľa hráčov, ešte neznamená, že sa jej z futbalového hľadiska podarí vybudovať niečo udržateľné. Bude musieť tieto veci poskladať aj takpovediac zdola nahor, a to si vyžaduje čas. Ale medzi Rijádom a Pekingom sú i rozdiely. Saudská Arábia je futbalovejšia krajina, jej hráči sa dostali na viaceré majstrovstvá sveta a na regionálnej úrovni v Ázii zaznamenali zopár úspechov. Čína nič také nedokázala. Mužom sa nedarí dostať sa na svetový šampionát, dokázali to ženy, ktoré teraz boli na majstrovstvách, ktoré sa konali v Austrálii a na Novom Zélande. Uvidíme, či Saudská Arábia dokáže viac.

X Vrátim sa k reakciám na nákupy Rijádu. Súhlasím, že väčšine fanúšikov je to jedno. No Saudská Arábia sa v podstate usiluje kúpiť všetkých hráčov, ktorí sú k dispozícii, dokonca sa astronomickými sumami snaží prilákať futbalistov ako Francúz Kylian Mbappé. On aspoň zatiaľ povedal nie. Samozrejme, je na hráčoch, čo chcú robiť so svojimi životmi a kariérou. Ale tiež sa nemôžu čudovať, keď počujú kritiku, že hrajú v Saudskej Arábii len pre peniaze. Jedným z príkladov je bývalý hráč Liverpoolu Jordan Henderson, ktorý verejne podporuje práva LGBTI menšiny. V Saudskej Arábii je to zakázané. Mnohí fanúšikovia si teraz nie sú istí, čo si majú myslieť o jeho názoroch. Ako to vnímate?

Pozrime sa na to zo širšieho hľadiska. Pred piatimi rokmi Saudská Arábia brutálne zavraždila na konzuláte v Istanbule novinára Džamála Chášukdžího. No teraz už do veľkej miery platí, že korunného princa Muhammada bin Salmána opäť prijímajú západní politici minimálne v Európe. Do Washingtonu sa ešte nedostal, ale ak sa pohnú rokovania o normalizácii vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Izraelom, myslím si, že navštívi i USA. Rád by som videl, keby futbalisti prejavili svoje názory. Jednoducho preto, že pre veľa ľudí sú modelmi a ikonami, to znamená, že môžu veci ovplyvniť oveľa viac ako vy či ja. Myslím si však, že je na každom z nich, ako sa k tomu postaví. Nebudem hráčov morálne súdiť. Ak by vám niekto ponúkol miliardu dolárov za rok, bolo by to veľmi náročné odmietnuť, a klobúk dolu, keby ste to urobili. A asi veríte, že by ste to spravili, ale ste si naozaj istý?

X Myslím si, že by som odmietol miliardu dolárov, keby alternatívou v podstate bolo, že aj tak niekde inde zarobím 500 miliónov.

Uznávam, to je dobrá reakcia. A niektorí futbalisti sa k tomu tak postavili.

X Áno, aj sám som povedal, že je na hráčoch, čo chcú robiť so svojím životom a kariérou. No predsa by som si trochu zašpekuloval. Predpokladáte, že západní futbalisti majú v zmluvách zakotvené, že nemôžu kritizovať Saudskú Arábiu? Pretože, ako ste uviedli, kupuje ich štát, nie kluby.

Je úplne jasné, že futbalistov sa týkajú takéto obmedzenia. Ukázalo sa to, keď americký Kongres vyšetroval spojenie americkej golfovej organizácie s Rijádom. A aj v prípade Lionela Messiho, ktorý je tvárou turizmu v Saudskej Arábii. V zmluvách sa špecificky hovorilo o zákaze kritiky púštneho kráľovstva. Takže som si istý, že sa to týka aj futbalistov, ktorí v Saudskej Arábii podpísali hráčske kontrakty.

X Môžeme si povedať niečo viac o štruktúre futbalovej súťaže Saudi Pro League? Nepochybujem o tom, že každý klub ju chce vyhrať, no mnohé z nich vlastní Public Investment Fund (Verejný investičný fond), ktorý funguje ako nástroj vlády Saudskej Arábie. Je to skutočná súťaž?

Áno, viaceré kluby v rámci ligy prevzal Verejný investičný fond, z čoho plynú zaujímavé otázky. Ak sa nemýlim, na základe pravidiel Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) by mal mať v jednej lige každý klub iného vlastníka. Nikto by nemal mať štyri kluby, ako je to v prípade Saudskej Arábie. Verejný investičný fond je ich väčšinovým vlastníkom. Je možné, že tieto kluby budú istým spôsobom sprivatizované, že ich kúpi nejaký princ alebo sa stane niečo podobné. Ale aj tak je to problém, o ktorom FIFA nehovorí. Nechcem tým však povedať, že keď proti sebe nastúpia kluby Verejného investičného fondu, že by sa nepobili o víťazstvo. Naozaj si nemyslím, že by spoločné vlastníctvo znamenalo, že by chcel niekto ovplyvňovať výsledky. V tom by sme mali byť k Saudskej Arábii spravodliví./agentury/

X X X

Šesť rokov som čakal, keď príde môj čas. Kolega z Ferrari prezradil o Schumacherovi nečakané informácie

Víťaz jedenástich veľkých cien vo formule 1 Rubens Barrichello prehovoril o tom, aké náročné bolo jazdiť v monoposte Ferrari a byť v tieni sedemnásobného majstra sveta Michaela Schumachera.

 Rubens Barrichello a Michael Schumacher v časoch najväčšej slávy tímu Ferrari.

Bývalý brazílsky pretekár prehovoril o svojej kariére vo svete najrýchlejších kolies v relácii Beyond the Grid. 47-ročný pilot bol v rokoch 2000 až 2005 tímovým kolegom Schumachera.

Počas tohto obdobia získal nemecký pretekár päť titulov majstra sveta za sebou. V Pohári konštruktérov v tých časoch taktiež dominovala talianska stajňa. Človek by si mohol myslieť, že všetky úspechy boli spoločným dielom celého tímu. Barrichello to vidí inak.

 „Vždy som mal dobrý vzťah s tímovými kolegami, ale Schumacher ma nikdy nepodporoval. Nikdy tam nebol preto, aby mi pomohol. Michael bol iný, jeho metódy boli iné,“ spomínal na slávne časy vo Ferrari Barrichello.

Brazílčan počas svojej kariéry odjazdil 322 veľkých cien. A okrem Ferrari pôsobil aj v tímoch HSBC Steward Ford, Honda Racing, Brawn a Williams.

 „Mnohokrát sme začali konverzáciu a potom ju nedokončili, pretože pokračoval s niekým iným. Cítil som, že celý tím patrí jemu.“ Priznáva, že byť dvojkou za fenoménom motoršportu nebola vôbec jednoduchá úloha.

„Šesť rokov som cítil, že sa rozvíjam a čakal som, kedy príde môj čas. Michael bol lepší ako ja, navyše prišiel do tímu skôr a Jean Todt ho vnímal ako syna,“ dodal Barrichello, ktorý vo formule 1 skončil po sezóne 2011./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.