Tlak na ministra zdravotnictví Válka se stupňuje. Na svém postu nemá Válek co dělat, zní z opozice. Mohou za to spory o platy zdravotníků, financování zdravotní péče v příštím roce i stávka lékařů. Zatímco podle opozice ministr svou roli dlouhodobě nezvládá a měl by odejít, samotný ministr tvrdí, že k protestům lékařů nevidí důvod a dál je chce přesvědčovat, že zvolil správnou cestu.
Tento týden se do ministra zdravotnictví pustili lékaři. K dohodě kvůli sporu o odměny zdravotníků ale společně nedošli. „Pan ministr prohlásil, že jednání skončila a žádný další návrh nedostaneme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.
Od příštího roku mají odměny v tarifech vzrůst o 1400 korun. Odbory ale chtějí víc. „Opakovaně požadovali prostředky, které v systému prostě nejsou,“ popsal novinářům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Dalšímu sporu čelí ministr kvůli úhradové vyhlášce na příští rok. Praktičtí a ambulantní lékaři kvůli ní plánují na konci října na dva dny zavřít ordinace, pokud ministerstvo nenavýší peníze na zajištění dostupné péče. „Já se domnívám, že u ambulantních lékařů pro děti a dorost není důvod pro zásadnější protest,“ dodal Válek.
Ministr zdůrazňuje, že zdravotní pojišťovny nad rámec úhradové vyhlášky mohou podpořit ty poskytovatele zdravotní péče, kteří to potřebují. „Jednání budu vést, dokud se mi nepodaří je přesvědčit, že to myslím vážně a že dělám kroky, které jsou ku prospěchu,“ tvrdí Válek.
Kvůli úhradové vyhlášce se do ministra zdravotnictví pustila i opozice., která opakuje výzvy k rezignaci. „Ministr Válek už nyní ohrožuje stabilitu největší zdravotní pojišťovny, když jí vysává rezervy, k tomu zdravotní pojišťovny nejsou určeny,“ komentoval na tiskové konferenci poslanec a stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (ANO).
„Je prostě slabým článkem Fialovy vlády, je dobrým lékařem, ale na tom postu nemá co dělat,“ uvedla pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD).
Chaos a pohádky
Podle politologů Válek vytváří chaos. „To připomíná spíš pohádku co jsem slíbil, to neplatí, co jsem neslíbil, to platí, to zažíváme po celou dobu jeho existence,“ popsal pro CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš.
Veřejné zdravotní pojištění počítá příští rok s 530 miliardami korun. Podle prezidenta ČLK ale vláda nemá ochotu zaplatit reálné ceny zdravotní péče, kterou si stát objednává.
X X X
MÍSTO SLUŠNÉHO ŽITÍ V ČR ŽEBRÁCI, KTERÉ UDĚLAL FIALA
ÚSPĚŠNÝ REŽISÉR TROŠKA NEMÁ Z ČEHO ŽÍT
Troška z důchodu musí žít skromně. Štvou ho miliony pro fotbalisty a posílá ostrý vzkaz vládě Fialy.Jednasedmdesátiletý režisér Zdeněk Troška je ve starobním důchodu devátým rokem. První čtyři roky jako senior ještě pracoval, nyní už si užívá zaslouženého klidu. Jak je s výší své penze spokojen?
Režisér Zdeněk Troška podle svých slov pobírá na české poměry průměrný starobní důchod. Díky tomu, že žije velmi skromně, mu výše penze na živobytí postačí. „Asi každý senior by si dokázal představit mít penzi vyšší, ale co se dá dělat. Zaplaťpánbůh, že alespoň něco dostáváme. Co mě ale dokáže naštvat, když slyším, jak někdo kopne do míče a má za to miliony. Pak jsou tu lékaři, machři, kteří operují, zachraňují lidské životy, chtějí něco přidat a vládní politici se k nim otočí zády. Hlavně, že si sami zvýší platy,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS.
O životě v důchodu
Dříve si život bez práce nedokázal představit, dnes je z něj šťastný a spokojený důchodce. „Užívám si, že už nic nemusím. Vstávám ve čtyři ráno, hodně čtu, mám hodně knih, které jsem si připravoval právě na období, kdy budu v penzi. Po obědě si hezky zdřímnu. Vždycky jsem si myslel, že nikdy nebudu bez filmu existovat, jak jsem ho miloval, ale nechybí mi to. Sice mi stále chodí nabídky, abych něco natočil, ale nikdo mě už nepřemluví. Skončila kapitola natáčení, začala další kapitola, která se jmenuje důchod,“ dodal Zdeněk Troška.
Dnešní děti nepoznají smrk od jedle
Rád vzpomíná i na své dětství, které prožil v rodných Hošticích, v nichž natáčel slavné komedie Slunce, seno, jahody; Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika. „U nás na vsi bylo tolik zábavy, že nás večer po klekání, večerním zvonění, museli rodiče nebo babičky hledat a zahánět domů. Kolik nejrůznějších bunkrů a skrýší jsme měli vybudovaných ve stohu, v pasekách, v lesních roklích, stodolách! Od jara do podzimu jsme pásli krávy a kozy a na pastvě bylo tolik času na hry a skotačení. Byli jsme pořád venku, na zdravém vzduchu, a hlavně poznávali přírodu kolem nás. Je mi líto mnohých dnešních dětí, které pořád jen civí do počítačů a tabletů a nerozeznají smrk od jedle, žito od ječmene, kosa od drozda a pak se diví, že kráva není fialová,“ uzavřel Zdeněk Troška.
X X X
NOVÉ VEDENÍ LEVICE NĚMECKA
Německá Levice má nové vedení. Stranu válcuje AfD a Wagenknechtová
Německá postkomunistická strana Levice (Die Linke) si na víkendovém sjezdu do čela zvolila novinářku Ines Schwerdtnerovou a bývalého poslance Spolkového sněmu Jana van Akena. Nahradí tak dosavadní spolupředsednictvo Martina Schirdewana a Janine Wisslerovou. V sobotu o tom informovala DPA s tím, že noví spolupředsedové stranu přebírají v existenční krizi.
Po svém zvolení van Aken a Schwerdtnerová řekli, že v příštích týdnech budou s dobrovolníky obcházet statisíce domácností, aby mluvili s voliči a voličkami. Podle van Akena následně budou systematicky analyzovat odpovědi, aby podle nich strana vybrala dvě hlavní témata pro kampaň k volbám do Spolkového sněmu v příštím roce.
V roce 2021 bylo za stranu do Spolkového sněmu zvoleno celkem 39 poslanců. V prosinci 2023 však její poslanecký klub zanikl poté, co z něj vystoupilo deset poslanců z křídla Sahry Wagenknechtové a klub neměl minimální požadovaný počet členů.
Wagenknechtová založila levicově populistickou stranu Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW), která se profiluje zejména odmítáním pomoci napadené Ukrajině a protiruských sankcí. Levice je od té doby v krizi. Předvolební průzkumy jí přisuzují mezi třemi a čtyřmi procenty.
V evropských volbách obdržela 2,7 procenta hlasů a získala tři z 96 poslanců. Vypadla také ze zemského sněmu v Braniborsku, kde byla do té doby ve vládě. V Durynsku, kde byla dosud nejsilnější stranou a měla premiéra, se letos propadla na čtvrté místo a má 12 zemských poslanců místo dosavadních 29.
Strana vznikla sloučením Strany demokratického socialismu (PDS), nástupkyně východoněmecké vládnoucí totalitní Sjednocené socialistické strany Německa (SED), a strany WASG, kterou založili bývalí radikální členové německé sociální demokracie (SPD).
Před vznikem BSW a vzestupem krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) se jí dlouhodobě dařilo zejména v takzvaných nových spolkových zemích, tedy v bývalém Východním Německu.
X X X
ORBÁN DOBŘE RADIL EU, LEYENOVÉ
BRUSEL NEPOSLOUCHÁ MAĎARSKO A DALŠÍ SCHOPNÉ ZEMĚ
Brusel chce bořit migrační tabu. Já vám to říkal, chlubí se Orbán
Brusel (od zpravodaje iDNES.cz) – Půjde o dlouho vyhlížený zlom unijní migrační politiky? Čtvrteční summit Evropské rady měl velké plány, destilát z hodin jednání je však vágní a obecný. Mnohem důležitější je podle zdrojů blízkých vyjednávání změna v přístupu většiny zemí sedmadvacítky. To, co bylo ještě před pár lety nemožné, se nyní jeví jako jediné řešení. Otazníkem zůstává, jak rychle smělé plány evropských špiček přejdou do praxe.
Začněme žánrem „Evropská unie vyzývá“, který opanuje první body závěrů summitu. Lídři se shodli na podrobnější strategické diskusi členských zemí v oblasti migrace, Unie rovněž vyzývá k důslednějšímu plnění stávajících závazků a apeluje na Rusko a Bělorusko, aby migraci nezneužívaly coby instrument politických a mocenských bojů. Chybět nesmí ani apel na bližší spolupráci se zeměmi, odkud migranti do Evropy přicházejí.
V nejslabší pozici bylo překvapivě Německo, jednání se neúčastnil kancléř Olaf Scholz a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová si neodpustila popíchnutí, že ona je zde za Evropskou komisi, ne za Německo.
X X X
UKRAJINCI V ZIMĚ ZMRZNOU
RYCHLE KONEC VÁLKY, BLÁZNIVÉHO ZELENSKÉHO DO BASY, TRESTAT ZA MILIARDOVÉ ŠKODY UKRAJINY, SPOLU S NÍM I EU, LEYENOVOU
PŘESTAT ZABÍJET LIDI
Ukrajinu čeká neradostná zima. Její armáda pomalu ztrácí pozice a Putin by měl čekat na zvolení Trumpa
Rusko navzdory obrovským ztrátám dál na Ukrajině podniká ofenzivy a západní představitelé se marně snaží najít strategii, jak válku ukončit. Západní dodávky zbraní jsou omezené a pomalé. Ukrajinu tak čeká neradostná zima. Její armáda pomalu, ale jistě ztrácí pozice na hlavní východní frontě a snaží se působit Rusku těžké ztráty a minimalizovat své vlastní, shrnuje situaci americký deník The Wall Street Journal.
Ruské raketové a dronové útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu zahlcují protivzdušnou obranu země a působí výpadky elektřiny, které se mohou v zimě ještě zhoršit. Ukrajinské jednotky se drží na důležitých strategických místech na východě, ale Rusko v posledních týdnech získalo město Vuhledar a postoupilo k logistickému centru Pokrovsk i v dalších městech.
Americký prezident Joe Biden a další západní představitelé tvrdí, že si přejí ukrajinské vítězství, ale neposkytují Kyjevu dostatečnou podporu.
Ještě víc Ukrajinu znepokojuje tvrzení Donalda Trumpa, že jestli vyhraje listopadové prezidentské volby, bude usilovat o rychlou mírovou dohodu s Vladimirem Putinem, který požaduje kapitulaci Kyjeva.
A Rusko chce v příštím roce zvýšit vojenské výdaje o čtvrtinu, což naznačuje dlouhodobé odhodlání Ukrajinu přemoci.
Některé body ukrajinského plánu na vítězství jsou problematické, míní Rutte. Nespecifikoval které
Zelenského plán a cesta
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávných návštěvách evropských metropolí a Spojených států žádal o další zbraně i bezpečnostní záruky pro svůj plán vítězství, který má válku ukončit za podmínek výhodných pro Ukrajinu. Americká vláda však reagovala vlažně.
Podle poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka plán nabízí detailní strategii vojenských, ekonomických, politických a diplomatických kroků, které by Rusko přiměly válku ukončit.
Zahrnuje i žádost o další rakety dlouhého doletu ATACMS a Storm Shadow a povolení odpalovat je na vojenské cíle v Rusku. Podoljak soudí, že by to zvýšilo domácí tlak na Putina a oslabilo ruské síly na frontě. Američané zatím Kyjevu toto povolení neudělili z obavy, že by to Moskva považovala za zásadní eskalaci.
Bez další podpory Ukrajině může válka trvat i několik let a nakonec může oslabit postavení západních zemí ve světě, myslí si Podoljak. Nutit Ukrajinu k jednání z pozice slabosti podle něj konflikt neukončí, ale jen dodá Putinovi odvahu, aby se dál snažil dosáhnout svého hlavního cíle, kterým je totální kontrola nad zemí.
V září OSN na Ukrajině eviduje nejvyšší počet civilních obětí. O život kvůli válce přišlo 208 lidí
Ukrajinská vůle
Kyjev se snaží ukázat, že větší podporu využije pozitivně. Jeho armáda v srpnu zahájila nečekaný útok na ruskou Kurskou oblast a rychle obsadila na stovku měst a vesnic, které má v podstatě dodnes pod kontrolou. Provedla také řadu útoků raketami dlouhého doletu v Rusku i na okupovaném ukrajinském území a zničila ruské zásoby munice a paliva.
Ukrajinské jednotky se potýkají s nedostatkem vojáků a základní výzbroje, včetně obrněných vozidel a děl. Vláda nemobilizuje muže mladší 25 let, aby zabránila demografickému kolapsu a nepokojům. Povolávací důstojníci ale kontrolují doklady a rozdávají povolávací rozkazy i na ulici, včetně dějiště nedávného koncertu jedné populární ukrajinské skupiny v Kyjevě.
Podle Podoljaka se situace zlepšuje a Ukrajině se daří provádět některé rotace vojáků a posilovat zálohy. Ukrajince doma však válka stále víc vyčerpává a podle průzkumů se zvyšuje počet lidí, kteří projevují ochotu vyjednávat.
To ale neznamená, že jsou ochotni k ústupkům. Podle srpnového průzkumu kyjevské Nadace pro demokratické iniciativy by se vzdal území ve prospěch Moskvy jen každý desátý respondent.
Moskva dobyla další území v Doněcké oblasti. Ukrajina hlásí sestřelení 46 nepřátelských dronů
Nesmyslné ruské ztráty
Problémy však má i Rusko, které navzdory obrovskému úsilí nedosáhlo žádného významného průlomu. Západní zpravodajské služby odhadují, že v září měla ruská armáda vůbec nejvyšší ztráty, a to 1200 mrtvých a raněných denně.
Moskva dosahuje vojenských úspěchů hlavně nákladnými pozemními útoky pěších jednotek plných vězňů, které zlákala nabídka získat milost a plat ve výši více než 2000 dolarů měsíčně. Rusko doplňuje armádu i neustálým zvyšováním prémií vojáků a náborem cizinců.
Americký podplukovník ve výslužbě a profesor Army War College John Nagl soudí, že vzhledem k slibům Donalda Trumpa, že ve funkci prezidenta konflikt ukončí, „závisí Putinovy naděje na relativně snadné vítězství na tom, zda Trump volby vyhraje“.
Do té doby je podle něj „Rusko smířené i s vysokými ztrátami, které nedávají žádný operační ani strategický smysl“, cituje experta Wall Street Journal.
X X X
Moskva dobyla další území v Doněcké oblasti. Ukrajina hlásí sestřelení 46 nepřátelských dronů
Ukrajinské letectvo v sobotu oznámilo sestřelení 42 ruských dronů a čtyř řízených střel z 98 bezpilotních letounů a šesti střel typu Ch-59/69, které podle něj Rusové na zemi vyslali v noci na sobotu. Dalších 46 dronů podle Ukrajinců zmizelo z radarů a několik nepřátelských strojů zůstává v ukrajinském vzdušném prostoru. Moskva podle agentur informovala o sestřelení šestnáct ukrajinských dronů a dobytí vsi Zorjane v Doněcké oblasti.
Podle serveru Ukrajinska pravda protivzdušná obrana likvidovala ruské vzdušné zbraně i během dopoledne. Informace o tom, proč 46 dronů zmizelo z radarů, zatím nejsou k dispozici. Je možné, že byly sestřeleny, nebo se zřítily, podotkl server.
Ukrajinska pravda s odvoláním na místní úřady píše, že ruské noční útoky si vyžádaly životy jednoho člověka v severoukrajinské Sumské a druhého v centrální Čerkaské oblasti.
Ve druhém jmenovaném regionu zahynula žena narozená v roce 1961, terčem útoku tam bylo i zařízení kritické infrastruktury, jeden dron navíc dopadl na sklad soukromého podniku, napsal web. V Sumské oblasti našli tělo mrtvého muže v troskách jedné z budov v obci Šostka, dalších osm lidí tam bylo při ruském útoku zraněno, dodal.
V severoukrajinské Černihivské oblasti Rusové zaútočili podle ukrajinského webu na energetické zařízení. Škody na civilních budovách hlásí Oděsa nebo Kyjev.
Ruské ministerstvo obrany informovalo o sestřelení šestnáct ukrajinských dronů nad Brjanskou, Rostovskou a Bělgorodskou oblastí. Moskva obvykle neuvádí, kolik dronů ukrajinská armáda podle jejích informací celkem na zemi vyslala. V Brjanské oblasti bezpilotní letouny zaútočily na závod, jehož produkty používá vojenský průmysl, napsal web Meduza.
Ruský resort obrany dále oznámil dobytí východukrajinské obce Zorjane, čímž se podle agentury AFP invazní síly přiblížily ke Kurachove, které leží několik kilometrů západněji. Rusové se podle této agentury tlačí na Kurachove, pokračují v ofenzivních operacích směrem na Pokrovsk a zesílili útoky v Záporožské oblasti. Ukrajina se rozsáhlé ruské vojenské agresi brání už třetím rokem. Prohlášení jednotlivých stran obvykle nelze ihned nezávisle ověřit.
X X X
NĚMECKÉ VĚTRNÍKY V ČESKÉM LESE
Němci chtějí u CHKO Český les větrníky. Zneužili svůj vlastní zákon, říká Hladík
Přímo u české hranice na Tachovsku chce německý investor postavit čtyři asi 250 metrů vysoké větrné elektrárny. Vydáno už je stavební povolení. Německá strana námitky českých ochránců přírody upozorňujících na porušení krajinného rázu nedaleké CHKO Český les vyhodnotila jako marginální. Stejně tak i obavy o zdraví chráněných ptáků.
„Je to první vlaštovka, při česko-německé hranici může ale ve finále vzniknout les větrníků,“ varují ochránci přírody.
Ředitel Správy CHKO Český les Tomáš Peckert uvedl, že na počátku byla správa CHKO oslovena prostřednictvím českého ministerstva životního, aby se zapojila do takzvaného zjišťovacího řízení. To je předstupněm přeshraničního posouzení vlivu stavby na životní prostředí, takzvané EIA. „Toto zjišťovací řízení má za cíl zjistit potenciální dopady stavebního záměru,“ uvedl Peckert.
My jsme tu od toho, abychom hájili zájem CHKO a pak je na vyšších instancích, aby rozhodli, který zájem má vyšší váhu, jestli energetický nebo ochrany přírody.
X X X
Kdyby Čína napadla Tchaj-wan, omluvil bych se Pekingu a uvalil cla, řekl Trump
Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump uvedl, že pokud by Čína napadla Tchaj-wan, uvalil by na ni další cla. Trump to řekl deníku The Wall Street Journal (WSJ).
Na otázku, zda by proti čínské blokádě Tchaj-wanu použil vojenskou sílu, Trump odpověděl, že k tomu nedojde, protože čínský prezident Si Ťin-pching ho respektuje.
Když byl Trump v letech 2017 až 2021 prezidentem, zavedl omezující cla na dovážené pračky, solární panely, ocel, hliník a další zboží z Číny i z Evropy.
Čína počátkem týdne podnikla další vojenské cvičení v okolí Tchaj-wanu a označila je za varování před „separatistickými činy“ tohoto ostrova. Čínská armáda tehdy oznámila, že její lodě a letadla se k Tchaj-wanu přiblíží ze severu, jihu, východu i z Tchajwanského průlivu.
Tchajwanský prezident Laj Čching-te následně svolal bezpečnostní schůzku na vysoké úrovni. Spojené státy vyjádřily znepokojení a vyzvaly Čínu ke zdrženlivosti.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. To Tchaj-wan sice oficiálně neudělal, přesto funguje od roku 1949 fakticky nezávisle. Má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné politické strany.
X X X
V POLSKU DĚDICTVÍ…
Dědictví ano, adopce ne. V Polsku mírně couvají u partnerství stejného pohlaví
Polská vláda zveřejnila v pátek dva návrhy zákonů, které by v zemi legalizovaly partnerské svazky nesezdaných párů stejného i rozdílného pohlaví. Následovat bude třicetidenní meziresortní debata a konzultace s veřejností. Levicová ministryně pro rovnoprávnost Katarzyna Kotulová, jejíž tým návrhy připravil, označila pátek za „historický den“. Není však jisté, zda návrhy získají podporu parlamentní většiny.
Otazník visí nad postojem poslanců Polské lidové strany (PSL), která je sice součástí vládní koalice premiéra Donalda Tuska, nicméně zastává konzervativnější názory, než ostatní koaliční strany. Tuskově koalici se tak kupříkladu dosud nepodařilo prosadit zmírnění přísných protipotratových předpisů, což je jeden z klíčových předvolebních slibů.
Podle návrhu by páry v registrovaném partnerství získaly právo na dědictví a na lékařské informace o druhém z partnerů. Nezískaly by však právo adoptovat děti, což je ústupek, který má zajistit právě podporu od konzervativní PSL, napsal Reuters. Kvůli požadavku lidovců z návrhu neobsahuje ani osvojení dětí, které již žijí s partnery, upozornila Gazeta Wyborcza.
„Spoléhám na zdravý rozum PSL,“ řekla ministryně pro rovnoprávnost Katarzyna Kotulová. „Je to historický návrh, protože je vládní. Doufám, že povede ke změně práva a zavede registrované partnerství. Dvě desítky let předkládání poslaneckých návrhů k ničemu nevedlo,“ řekla.
Zdůraznila, že na tuto chvíli roky čekala komunita LGBT. „Doufám, že jim (zákony) zajistí pocit bezpečí a také ukáží, že vládní koalice bere jejich práva vážně. Vysíláme jasný signál,“ řekla zástupkyně Levice ve vládě. Připomněla, že Evropský soud pro lidská práva již dvakrát nařídil Polsku, aby vyřešilo otázku partnerských svazků.
Navržené zákony se mimo jiné zabývají otázkami dědictví, dědické a darovací daně, zdravotního pojištění, sociálních dávek v případě partnerova úmrtí a práva na příspěvek na pohřeb v souvislosti s registrovanými partnerskými vztahy. Zároveň podle polských médií zahrnují novelizaci 243 zákonů, mimo jiné o vzdělávání, o právech pacientů či o rodinných příspěvcích.
Návrh má představovat odpověď na potřeby párů stejného pohlaví, které nemají přístup k instituci manželství, jakož i heterosexuálních párů žijící v neformálních svazcích, které z různých důvodů nemohou či nechtějí uzavřít manželství, citoval list Rzeczpospolita z odůvodnění.
Bart Staszewski z komunity LGBT řekl, že návrh zákona je „dobrým znamením“, ale poznamenal, že koalice slibovala zákony, které by zabránily diskriminaci LGBT.
Aby návrhy vstoupily v platnost jako zákony, musel by je nejprve schválit dvoukomorový parlament a pak podepsat prezident Andrzej Duda, spojenec předchozí konzervativní vlády, která během osmi let u moci odmítala požadavky na rovnoprávnost LGBT jako cizí ideologii. Prezidentský palác se k nově předloženým návrhů ještě nevyjádřil, upozornil Reuters.
X X X
Uprchlý oligarcha uplácí z Moskvy voliče, tvrdí policie před prezidentskými volbami v Moldavsku
Opoziční politik Ilan Šor během sjezdu moldavského opozičního bloku Pobeda v koncertním sále v Moskvě | Foto: Alexey Maishev | Zdroj: Sputnik / Profimedia
Miliardář Ilan Šor je černou ovcí moldavské politiky. A platí to i v případě prezidentských voleb a referenda o Evropské unii, které čekají Moldavany už v neděli. Odsouzený oligarcha usazený v Rusku se podle policie snaží uplácet voliče, aby hlasovali proti současné vládě.
Vozíky stoupají po kolejích horské dráhy prudce nahoru. Teď se otáčejí a už to přijde. Už jsme v cíli, byla to pěkná jízda.
„To je všechno zásluha bývalého starosty Ilana Šora. Pro místní dělá první poslední, Orhei se považuje za jeho město. A jen díky němu jsou taky všechny atrakce v tomto parku pro děti i všechny ostatní vždycky zdarma,“ říká Vadim, který mě na horskou dráhu pozval, aby byla víc zatížená a mohla se vůbec rozjet.
Neměl moc na výběr, protože Šorův Orheiland je ve větrném odpoledni celkem prázdný. Mezi centrifugou, skákacím hradem, prolézačkami a domem vzhůru nohama se tady prohání jen spadané listí.
Podle Vadima, který přijel z Oděsy, není Ilan Šor, odsouzený loni k 15 letům vězení za krádež miliardy dolarů z moldavských bank, opravdovým zločincem. Prý je jenom v opozici. Názory většiny obyvatel Orhei na bývalého starostu ale většinou nejsou tak jednoznačné, jak potvrzuje 40letý informatik Denis.
„Jestli se ptáte na můj názor, tak já osobně Šora nepodporuju. Ale na druhou stranu jsem docela spokojený s tím, co se za jeho vlády udělalo nejen v Orhei, ale v celém okrese. Všechna infrastruktura, cesty, osvětlení, to přišlo s ním. Město v porovnání s ostatním Moldavskem vzkvétá. Pokud jde ale o nedělní volby, tak budu podporovat současnou prezidentku Maiu Sanduovou a cestu do Evropy,“ odhaluje.
Utekl do Moskvy
Ilan Šor z Moldavska před trestním stíháním utekl. V Moskvě prý založil firmy na obcházení sankcí. Před dvěma týdny ho taky moldavská policie obvinila, že s jednou ruskou bankou převedl Moldavanům před volbami miliony dolarů, aby nakoupil jejich hlasy.
Následovnici bývalého starosty v čele Orhei Taťjánu Kočuovou zatkla minulý týden policie kvůli podezření z nelegálního financování politické strany. Někteří o motivaci moldavských úřadů pochybují, ale jedinou horlivou stoupenkyní Ilana Šora, kterou v Orhei potkávám, je nakonec knihovnice Jevdokija.
„Takový člověk, jako je Ilan, ctí kulturu, jazyk a náboženství každého člověka, což je v dnešní době velmi důležité – všechny nakrmit a smířit. Ilan má charakter, čistou duši a dokázal nám, že se postará o všechny. Takový člověk by měl být prezidentem Moldavska,“ myslí si.
Prezidentské volby zřejmě vyhraje Maia Sanduová, i když sotva v prvním kole. S evropským referendem je to složitější. Někteří analytici si myslí, že vláda by neměla tolik tlačit na pilu. Dát si přímo do ústavy cíl vstoupit do Evropské unie budí rozpaky i u části proevropských voličů, mimo jiné kvůli možné reakci Ruska.
X X X
Policejní zásah. Islamista chtěl v Německu zaútočit na izraelskou diplomatickou misi
Německá policie poblíž Berlína zatkla libyjského sympatizanta Islámského státu. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na mluvčí nejvyššího německého státního zastupitelství v Karlsruhe. Mluvčí izraelské ambasády potom agentuře potvrdila informaci deníku Bild, že orgány překazily plánovaný útok na diplomatickou misi.
„Dnes večer proběhla policejní operace v Bernau u Berlína a v Sankt Augustinu u Bonnu. Podezřelý byl zatčen v Bernau na základě obvinění z členství v zahraniční teroristické organizaci,“ uvedl podle deníku Bild v sobotu večer mluvčí prokuratury Michael Ramöller.
Na 28letého Libyjce dostala policie tip od zpravodajských služeb. Předtím mladíka jako možnou hrozbu neevidovali.
Muž údajně plánoval útok na izraelskou diplomatickou misi v Berlíně. Bild informoval, že zatím není jasné, jak chtěl čin provést. Objevily se také indicie, že po útoku chtěl utéct ke strýci do Sankt Augustinu a poté prchnout do zahraničí.
Izraelský velvyslanec Ron Prosor poděkoval německým bezpečnostním složkám „za zajištění bezpečnosti našeho velvyslanectví“.
Podezřelý podle Bildu údajně odcestoval do Německa v listopadu 2022. V lednu 2023, na konci září téhož roku úřady žádost zamítly a měl být deportován do Libye. Přesto i nadále žil v bytě v Bernau.
X X X
SOUDCOVSKÁ UNIE ŽÁDÁ VÍC PENĚZ OD FIALY PRO SOUDY
Soudcovská unie žádá víc peněz na platy zaměstnanců soudů
Soudcovská unie požaduje okamžité navýšení celkového objemu peněz na mzdy pro zaměstnance soudů a vytvoření samostatné platové tabulky, která by zohledňovala specifika jejich odborné práce. Na závěr dvoudenního sněmu v Táboře dnes přijala usnesení, podle něhož v případě nesplnění legitimních mzdových požadavků odborného aparátu soudů i nadále podporuje jakékoliv formy protestu včetně stávky. Unie kritizovala i nedávné rozhodnutí vlády o růstu platů soudců, které podle ní popírá nález Ústavního soudu. Soudcovská unie to dnes uvedla v tiskové zprávě.
Zaměstnanci soudů jsou po nedávném třídenním protestu kvůli nízkým mzdám ve stávkové pohotovosti. Zástupci odborů pracovníků soudů, státních zastupitelství či Probační a mediační služby budou o platebních podmínkách jednat s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) ve čtvrtek.
„Shromáždění delegátů požaduje okamžité navýšení celkového objemu mzdových prostředků pro zaměstnance soudů a současně vytvoření samostatné platové tabulky pro všechny zaměstnance soudů, která by zohledňovala specifika jejich odborné práce. Zároveň připomíná vládě závazek k jejich úplnému platovému zrovnoprávnění s ostatními zaměstnanci ve veřejné správě do roku 2025,“ uvedla Soudcovská unie.
Dodala, že maximální navýšení počtu odborného personálu soudů, tedy vyšších soudních úředníků a asistentů soudců, je podle ní nejlepší cestou k zefektivnění české justice.
Na sněmu Soudcovské unie také zazněla kritika středečního rozhodnutí vlády o růstu platů vrcholných politiků, soudců a státních zástupců o 6,95 procenta v příštím roce, které je podle zástupců unie vědomým porušením nálezu Ústavního soudu. Původní návrh počítal s růstem platů o 13,7 procenta, což vyvolalo kritiku veřejnosti, opozice i části vládních politiků. Hnutí ANO navrhlo zmražení pro příštích pět let. To by ale poté znamenalo skokové navýšení. Podle zástupců vlády by bylo nejlepší ponechat nastavený platový automat.
Platy politiků, soudců a státních zástupců se vypočítávají s pomocí koeficientu a průměrné měsíční mzdy na přepočtené počty zaměstnanců za předloňský rok. V minulých letech se kvůli krizovým situacím zmrazily. Soudci se kvůli tomu obrátili na Ústavní soud, který konstatoval, že snížení jejich platů po trvalé změně koeficientu odporuje ústavnímu pořádku. Koeficient pro ně od příštího roku zrušil.
Ministerstvo práce následně připravilo novelu, která upravuje pravidla pro všechny ústavní činitele. Ústavní soud v tiskové zprávě ale upozornil na to, že se ústavností snížení platů politiků nezabýval. Návrh na růst platů musí ještě schválit zákonodárci.
Vláda ve středu také rozhodla, že se další peníze, které byly zahrnuté v rozpočtu na původně navrhovaný vyšší růst platů, využijí na vyšší platy administrativních pracovníků v justici. Bude to až 700 milionů korun, ceskajustice.cz
X X X
Návrh vlády znamená podle Vávry protiústavní zmrazení platů soudců. Je to závod ke dnu, říká Šimka
Politici znovu a znovu zasahují protiústavně do platů soudců. Ministerstvo spravedlnosti selhává a nedokáže zabezpečit soudcům podmínky dané zákonem a vyplývající z nálezů Ústavního soudu. Na shromáždění delegátů Soudcovské unie v Táboře to uvedl její prezident Libor Vávra. „Považuji na celé situaci za nejhorší, že vláda spojuje naše odměňování s odměňováním administrativy soudů,“ uvedl Vávra v kritickém příspěvku. Poukázal na to, že tím, že návrh neodpovídá nálezu Ústavního soudu, vláda problém přesunula jen na další vládu. Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Karla Šimky mají platy ústavních činitelů odrážet vážnost práce a není vhodné se populisticky snažit vyhovět veřejnému mínění. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se z účasti na sněmu omluvil.
Rozhodnutí vlády o růstu platů vrcholných politiků, soudců a státních zástupců o 6,95 procenta v příštím roce podle Vávry neodpovídá nálezu Ústavního soudu. A to nejen kvůli tomu, že se zástupci justice nebl návrh projednán. „Chtěl bych politické reprezentaci poblahopřát, že se do politických platů soudců snaží zasáhnout za tři roky počtvrté protiústavním způsobem,“ uvedl Vávra a poukázal na to, že není pravda, že by soudci nebyli solidární. Dvakrát totiž byly jejich platy zmrazeny kvůli povodním nebo kvůli ekonomické krizi v souvislosti s epidemií nemoci Covid-19 a tehdy soudci návrh akceptovali.
„Návrh zcela popírá návrh Ústavního soudu. Znamená to opět zmražení platů. Najednou se objevuje, že můžeme přidat administrativě soudů jen z peněz pro soudce. Proč pracovníci soudů nedostali peníze, kterých se soudci vzdali povodní či za covidu. Je to otázka politická. Nikdo nikdy dříve nepracoval s argumentací, že postaví administrativu proti soudcům,“ uvedl prezident Soudcovské unie. Připomněl, že tato možnost se zvažovala asi před deseti lety, ale i politici tehdy dospěli k tomu, že to není bezpečné pro zachování nezávislosti soudní moci.
Podle Vávry je očividné, že narychlo spíchnutým návrhem vláda problém jen odsouvá. Argument můžeme číst jedině tak, že vláda odsouvá ten problém za svoje volební období, aby tentýž problém musel řešit někdo v roce 2025,“ dodal Vávra. Spoléhat podle něj soudci mohou pouze na úpravy ve Sněmovně, Senátu nebo na zásah prezidenta Petra Pavla.
Šimka: Politik by měl mít podle veřejnosti plat jako zapisovatelka
Ten poukázal také na to, že platy administrativy neřeší vlády více než dvacet let. I kvůli vysoké inflaci dospěla situace do stavu opakovaných stávek. Podle Vávry se Soudcovská unie i zástupci soudů snaží dohodnout další schůzku s představiteli vlády, ale zatím neúspěšně. „Není na to čas,“ uvedl.
Předseda České advokátní komory Robert Němec a prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík Foto: Soudcovská unie
Předsedu NSS Karla Šimku prý celá debata o platech doslova štve. „A to kvůli všem ústavním činitelům této země. Je to závod ke dnu, ve které nemáme odvahu trvat si na svém. Platy ústavních činitelů mají odrážet vážnost práce, kterou ústavní činitelé odvádějí. Chápu, že panuje pocit, že musíme vyhovět veřejnému mínění, že si politici nezaslouží nic. Veřejné mínění by bylo spokojeno, až když by měl politik plat začínající zapisovatelky na okresním soudu,“ řekl ve svém projevu.
Prezident Notářské komory Radim Neubauer a předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy Foto: Soudcovská unie
Politika se podle něj v moderní době stala povoláním a proto má být dobře placená. „Mrzí mě a stydím se, že můj plat možná bude vyšší než plat premiéra této země. Opět se schválí paskvil a základ se nevyřeší. Opět se prohloubí propast mezi soudci a dalšími činiteli,“ dodal s tím, že se ale zejména prohloubí psychologická propast a soudci a politici se budou dále více nenávidět. To podle něj nemá být, protože politici a soudci jsou na jedné lodi.
Do justice je snadné si kopnout
Ministerstvo spravedlnosti na sněmu reprezentuje náměstek Karel Dvořák. Ten označil za Šimkova slova za výstižná.
Předseda Ústavního soudu Josef Baxa se ve svém projevu věnoval zejména platům administrativy a finančnímu zabezpečení soudů. Připomněl absenci reforem, absenci digitalizace a neexistující Nejvyšší radu soudnictví, která by soudce zastupovala. „Je vlastně malý zázrak, že za těchto podmínek justice ještě neselhala. Navzdory hašení požárů soudnictví stále funguje,“ uvedl. Zkritizoval také zásah do do systému kárných řízení, která mají být opět dvoustupňová. „A jak se systém stará o lidské zdroje? Léta zanedbávaná otázka stability odborného personálu vyústila ve stávky a zbrkle se přichází se spojením platy administrativy s opětovným zásahem do soudcovských platů,“ reagoval Baxa na nejnovější krok vlády.
Předsedkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Martina Flanderová
Sněm Soudcovské unie se koná v Táboře. Úvodní projev proto měla předsedkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Martina Flanderová. „Justice není levicová, pravicová, ani ekologická a tím trochu dráždíme. Nestojí za námi žádná síla na rozdíl od vlády a proto je snadné si do nás kopnout,“ řekla delegátům.
Jako další host vystoupil na sněmu předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. Ten upozornil na to, že tak nízké nástupní platy administrativního personálu jako v ČR nejsou ve většině evropských zemí. „Nižší jsou pouze v Maďarsku a Srbsko, zaostáváme i za Slovenskem či Rumunskem,“ uvedl předseda Nejvyššího soudu. Soudcům také oznámil, že v nejbližších dnech na soudy pošle novou verzi Etického kodexu soudce. Eva Paseková, ceskajustice.cz
X X X
KULHÁNEK: FIALA NESTIHNE PODEPSAT SMLOUVU NOVĚMU ŘÍZENÍ
Kulhánek: Současná vláda nejspíš nestihne podepsat smlouvu k novému systému stavebního řízení
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) si nemyslí, že současná vláda stihne podepsat smlouvu na dodání nového systému digitalizovaného stavebního řízení. Pokud pak příští vláda nepřijme řešení navrhované ministerstvem pro místní rozvoj, dodání hotového a otestovaného systému by se podle něj mohlo ještě oddálit. Volby do Poslanecké sněmovny, ze kterých vzejde nová vláda, se mají konat příští rok.
Nové systémy stavebního řízení by podle předpokladů nynější vlády měly být hotové a otestované do roku 2028.
Za mandátu této vlády se musí podle Kulhánka vytvořit procesní analýza na základě podnětů aktérů, kteří budou se systémem stavebního řízení pracovat. To bude odhadem trvat dva až tři měsíce.
Na základě toho se poté musí vytvořit zadávací dokumentace pod dohledem externího administrátora. Ten by následně začal další zhruba tři měsíce dlouhý soutěžní dialog. V létě 2025 by mělo být připraveno zadání k vyhlášení soutěže a následně výběrové řízení.
O jednotlivých postupech chce ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) informovat všechny poslanecké kluby tak, aby celý proces byl akceptovatelný i pro příští vládu. Garance, že příští vláda na základě připravovaného postupu bude na digitalizaci dál pracovat, ale podle Kulhánka není.
„Jedinou garancí je širokospektrá shoda všech uživatelů budoucího systému, že funkce a procesy jsou se zadáním ve shodě. Nedovedu si ale představit, že pokud bude zadání stavebního řízení mít podporu všech aktérů, že proti němu někdo půjde,“ řekl.
Přechodné období
V současnosti se připravuje přechodné období, ve kterém bude možné používat pro vyřizování žádostí souběžné systémy využívané do 30. června a systémy současné. I toto řešení má podle Kulhánka podporu napříč politickým spektrem.
Celý systém digitalizovaného stavebního řízení by měl následně vyvíjet jeden dodavatel a neměl by tedy být dodáván po částech, jako to plánoval bývalý ministr Ivan Bartoš (Piráti).
Zvlášť se bude vyvíjet Národní geoportál územního plánování. Na jeho dodání ministerstvo pro místní rozvoj uzavřelo zakázku již dříve. Byl ale také problematický a v mnoha případech podle uživatelů nefunkční.
Dáno to podle Kulhánka bylo tím, že termín jeho dodání byl nerealistický, a systém tak nemohl být ani uveden v provoz. Dodání první části se následně odložilo z 1. července na prosinec.
Nově dodané systémy by se v základních funkcích neměly podle ministra lišit od současných. Rozdíl však bude například v uživatelském rozhraní, které je u současného uspořádání neintuitivní.
Bude podle něj potřeba doplnit řadu funkcí potřebných pro stavebníky a úředníky a vytvořit vazba mezi jednotlivými částmi. Oproti současným systémům také musí být stabilnější a více propustné, řekl.
Současné systémy digitalizovaného stavebního řízení byly spuštěny 1. července a od začátku je úředníci a stavebníci označovali za nefunkční. Vláda ve středu proto rozhodla vypsat novou zakázku a současně umožnit používat původní systémy s těmi spuštěnými letos v létě.
Kvůli špatně fungující digitalizaci byl odvolán z funkce ministra Bartoš, což vyústilo v odchod Pirátů z vlády.
X X X
PRAVDIVÉ SEZNAMY CIBULKY
Cibulkovy seznamy pravdivé. V těch 160 tisících jménech se najde ale i pár omylů, míní badatel
Komunistická Státní tajná bezpečnost byla obávaná, všemocná a stala se symbolem zrůdnosti celého režimu s komunisty v čele. StB nechránila občany, ale totalitní režim proti vlastním lidem. Kdo vlastně byl estébák nebo jejich spolupracovník, společnost zajímalo hned po listopadu 1989.
Vedení StB tak rychle, někdy na přelomu listopadu a prosince, nechalo zničit všechny důležité dokumenty. Dodnes tak přesně nevíme, co všechno skartovali.
Když se pak v roce 1992 objevil seznam údajných spolupracovníků StB – v tiskovině vydavatele Petra Cibulky nazvané Rudá krávo –, byla společnost v šoku.
„V Cibulkových seznamech se objevila například jména kardinála Tomáška, herečky Vlasty Chramostové, muzikanta Jima Čerta a dalších. Byli to lidé, na které do té doby společnost pohlížela jako na svou elitu,“ konstatuje v pořadu Jak to bylo doopravdy badatel Radek Schovánek.
Reakce na sebe nenechala dlouho čekat, takže se začaly ozývat hlasy, které kritizovaly jejich zveřejnění. Někteří také tvrdili, že pouhý seznam jmen neříká nic o provinění konkrétních lidí, nic o tom, nakolik si s režimem „zadali“.
Uniklo 17 disket
„Seznamy rozhodně nebyly zveřejněny protizákonně – jinak by už tehdejší orgány činné v trestním řízení konaly a Petr Cibulka by byl stíhaný,“ uvažuje badatel.
Soud rehabilitoval faráře Toufara umučeného StB. Panovala stoprocentní shoda, že byl stíhán nezákonně
„Seznamy, resp. přepisy vznikly v Komisi pro vyšetřování událostí 17. listopadu. Dva její členové seznam jmen z Komise vynesli na 17 disketách, předali je Cibulkovi – a ten to zveřejnil,“ dodává.
Polistopadoví politici se chtěli s lidmi, kteří byli spojeni se zločiny totalitního režimu, nějak vypořádat, ale neměl to být hon na čarodějnice. Zároveň ale nechtěli, aby se bývalí papaláši mohli dostat do struktur nového demokratického státu. Vznikly tak lustrační zákony.
„V registračních protokolech StB ale bylo zhruba 160 tisíc lidí – a každý člověk s úplně jiným příběhem. Někteří byli aktivní konfidenti – navíc radostně a z přesvědčení –, jiní z touhy po kariéře. Mnoho lidí pak bylo dokonce vydíráno a zastrašováno.“ Badatel zdůrazňuje, že pár jmen v celém Cibulkově seznamu se nepodařilo prokázat, je tak na ně třeba pohlížet jako na nevinné.
Šok ze společnosti postupně vyprchal, v roce 1996 začal platit zákon, který otevřel archivy StB, resp. tehdy teprve pootevřel. Platba za kopie stránky byla tak nepřiměřená, že to k bádání dovedlo jen hodně motivované.
Pak byla v roce 2002 schválena novela, podle které už šlo žádat o dochované svazky všech spolupracovníků StB. Další přelomový byl rok 2005 – tehdy byly svazky StB vyjmuty z jinak povinné ochrany osobních údajů. Dnes tak můžeme do archivu StB bez omezení, stále taky platí tzv. lustrační zákon.
Na otázku pořadu, jestli byly Cibulkovy seznamy věrohodným zdrojem informací, badatel Schovánek odpovídá: „Pokud mluvíme o příslušnících StB, nebo o jejich agentech, tak byly opravdu věrohodné. Lidé, kteří v komunistickém režimu trpěli, mají i dnes právo vědět, kdo a jakým způsobem je trýznil.“
X X X
Fotbalisté Sparty porazili Liberec 2:1, o výhře letenského velkoklubu rozhodl Haraslín
Fotbalisté Sparty ve 12. kole první ligy zdolali doma Liberec 2:1 a v nejvyšší soutěži zvítězili po dvou porážkách. Pražané brzy vedli po brance Tomáše Wiesnera, po změně stran srovnal Marios Purzitidis, ale v 79. minutě zařídil obhájci titulu výhru střídající Lukáš Haraslín.
Sparta z druhého místa tabulky ztrácí na vedoucího městského rivala Slavii tři body, Vršovičtí ale mají k dobru nedělní zápas v Jablonci. Svěřenci dánského trenéra Larse Friise se vítězně naladili na středeční utkání Ligy mistrů na stadionu Manchesteru City.
Ligové derby ovládla Slavia, domácí výhru 2:1 zařídili Chytil a Zafeiris. Sešívaní vedou ligu o šest bodů. Slovan nedokázal výsledkově napravit předchozí domácí debakl 0:5 v podještědském derby s Jabloncem a vyhrál jediné z posledních šesti kol. V neúplné tabulce je desátý.