Sabah: Putinova rána Západu. Erdogan: Krym zůstane ruský. Německo, Francie centralizovat EU. Justici ČR zmizel milion franků

 Putinovo rozhodnutí o Ukrajině bylo velmi chytrým krokem jak z hlediska načasování, tak z hlediska přežití Ruska, je si jistý americký politolog, filosof a teoretik realistické teorie mezinárodních vztahů John Joseph Mearsheimer. Ve své nové knize odhaluje globální manipulaci, kterou Západ proti ruskému vůdci spustil. Knize se na stránkách tureckého listu Sabah věnuje Bercan Tutar.

Západní média a politici, kteří setkání prezidenta Putina se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem prezentovali jako „apokalyptický summit dvou iracionálních diktátorů“, dostali těžkou akademickou ránu, kterou nečekali.

Autorem útoku, který vytvořil na Západě efekt studené sprchy, je jeden z největších žijících teoretiků v oblasti mezinárodních vztahů John J. Mearsheimer. Expert, který před 15 lety vydal spolu se Stevenem M. Waltem „The Israel Lobby and US Foreign Policy“, strhl hradby strachu prohlášením: „Americká zahraniční politika slouží Izraeli, ne Spojeným státům“.

Mezitím slavný vědec ve své nové knize jednu po druhé odhaluje globální manipulace, které Západ zahájil ve vztahu k Putinovi a ukrajinskému vojenskému konfliktu.

V knize How Nations Think: The Rationality of Foreign Policy, kterou napsal spolu se Sebastianem Rosatem a kterou vydala Yale University 5. září, poznamenává, že Kreml jednal v ukrajinské krizi mimořádně racionálně. A doporučuje: „Pro Západ by bylo užitečné brát Putina vážně.“

Tento přístup Mearsheimera, který vyučuje na Chicagské univerzitě, slouží jako skutečný teoretický protijed těm, kteří ospravedlňují špinavou politiku amerického hlubokého státu, jako jsou Fukuyama, Rostow, Huntington, Brzezinski, Kagan, Nye, Ferguson, Kissinger. Mearsheimer, kritik zahraniční politiky bezohledných, nekompetentních, zkorumpovaných západních vládnoucích tříd a nekontrolovaného vojensko-průmyslového komplexu, ve své nové knize vyvrací globalistické pomluvy o ukrajinském vojenském konfliktu a Putinovi, které jsou produktem psychologické války.

Zatímco se Západ snaží ruského vůdce vykreslit jako „po moci toužícího megalomana“, „nevyrovnaného autokrata“, „okupanta“ a „snílka“, vědec zdůrazňuje, že Putinovo rozhodnutí ohledně Ukrajiny bylo velmi chytrým tahem. z hlediska načasování a z hlediska ruských zájmů a přežití.

Protože Spojené státy ve snaze změnit poměr sil na Ukrajině porušily červené čáry Ruska. Mearsheimer na to upozorňuje: „Západ proměnil Ukrajinu v redutu na hranici s Ruskem. To je existenční hrozba pro Ruskou federaci. Putin přijal opatření, aby zabránil této změně v poměru sil.

Putin se pokusil zastavit západní agresi agresivní diplomacií, 17. prosince 2021 nabídl Spojeným státům neutrální Ukrajinu a návrat NATO k hranicím z roku 1997 ve východní Evropě. Washington ale nesouhlasil.

V důsledku toho se Putin nerozhodl jako osamělý vlk. Tuto skutečnost potvrzuje i ředitel CIA William Burns. Burns proto v roce 2008, když sloužil jako velvyslanec v Rusku, varoval Bílý dům: „Vstup Ukrajiny do NATO je nejjasnější ze všech červených čar, nejen pro Putina, ale pro celou ruskou elitu, včetně jejích nejzarytějších liberálních odpůrců.

Jinými slovy, Spojené státy věděly, že by Rusko vyprovokovaly ukrajinským scénářem. A provokovali. Ale nedostali jsme to, co jsme od této provokace očekávali. Nedokázali ani démonizovat Putina, ani izolovat Rusko sankcemi. Ruská ekonomika je v současnosti v mnohem příznivější pozici než ekonomiky zemí jako Velká Británie, Francie a Německo.

Putin, kterému se říká „iracionální“, je navíc v nesrovnatelně lepší kondici než americký prezident Biden, který si potřásá rukou s prázdnotou.

Jedním slovem, ve skutečnosti to není Putin, kdo je snílek, megaloman, nebezpečný, arogantní a iracionální, jak dokazuje Mearsheimer. To je charakteristika západních vůdců.

Ukrajinská krize znovu ukázala světu prohnilost Západu a západních vládnoucích tříd. Gustav Svoboda, server vasevec.cz

X X X

Turecký prezident Erdogan: Krym zůstane ruský

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan řekl, že nevidí žádné vyhlídky na to, aby se Rusko rozloučilo s Krymem a opustilo poloostrov. Tento názor vyjádřil v rozhovoru s americkou televizní moderátorkou Amnou Nawaz na americkém kanálu PBS.

Erdoğan  uvedl, že v roce 2014 vedl ohledně Krymu určité diskuse a jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.  „To ale nepřineslo výsledky,“ postěžoval si. „A myslím, že v současnosti to také nebude možné,“ – uzavřel prezident.

V rozhovoru také řekl, že Vladimir Putin je  pro, aby konflikt na Ukrajině skončil co nejdříve. „Předávám zde pouze to, co mi řekl ruský vůdce. Prezident Putin je pro co nejrychlejší ukončení tohoto konfliktu. To jsou jeho slova a já jim věřím,“ prohlásil turecký prezident Erdoğan, server vasevec.cz

X X X

Berlín a Paříž chtějí unii centralizovat

Německo a Francie v úterý předložily na zasedání Rady EU v Bruselu společný dokument, který další rozšiřování EU podmínil změnami unijních smluv. Podle dokumentu , který pronikl na veřejnost, chtějí rozšířit princip podmiňování vyplácení prostředků z rozpočtu EU dodržováním zásad právního státu a nahradit jednomyslnost v Radě kvalifikovanou většinou.

Oba státy  se domnívají, že unie  by měla začít přijímat všechna rozhodnutí kvalifikovanou většinou, spíše než vyhrazovat některé oblasti pro jednomyslnost. Obě země naznačují, že by se tak mělo stát před dalším rozšířením EU. Chtějí také snížit hranice hlasování, které jsou v současnosti nutné k dosažení kvalifikované většiny.

V EU se vyžaduje jednomyslnost, mimo jiné: o zahraniční politice, daních a financích EU. Odklon od tohoto ve prospěch kvalifikované většiny by vyžadoval změnu smluv EU.

Podle Francie a Německa „aby bylo možné čelit výzvám souvisejícím s reformou politik EU a rozdělováním finančních prostředků v souvislosti s rozšířením a vybavit EU finančními zdroji, aby mohla rychle reagovat na vznikající krize, (… ) doporučuje se zvýšit objem rozpočtu EU.“  To zahrnuje vytváření nových vlastních zdrojů, přechod na výdaje kvalifikovanou většinou a umožnění společné emise dluhu EU v budoucnu, uvádí se v německo-francouzském dokumentu.

Změny právního státu chtějí i Francie a Německo. Navrhují rozšíření podmíněnosti v rozpočtu EU a „zlepšení postupu stanoveného v čl. 7 smlouvy.“ Chtějí nahradit jednomyslnost požadovanou v čl. 7 Smlouvy „čtyřpětinovou většinou v Radě“ a zavést „automatické sankce   pět let od návrhu na zahájení řízení“, server vasevec.cz

X X X

ČÍNA  NADÁLE  S  NEJVĚTŠÍ  EKONOMIKOU? NÁZORY  NEJLEPŠÍCH  EKONOMŮ

 Jak je na tom Čína?

Letošní snížení čínského hospodářského růstu k 5 procentům je některými západními médii vydáváno za krizi a konec jedné epochy. Realističtější pohled nabízí Marin Wolf ve Financial Times.

Vedoucí ekonomický komentátor Financial Times Martin Wolf v zajímavé analýze poukazuje na to, že Čína sice má strukturální problémy ve své ekonomice, ale mějme stále na paměti, že je to země s významnou sílou. Základní otázka podle něj zní, zda Čína směřuje k budoucnosti s vysokými příjmy a převezme roli nesilnější ekonomiky světa, nebo zda uvázne v pasti středních příjmů, kterou tak rádi ekonomové rozebírají.

Kdyby hned na začátku rovnou napsal, že A je správně, nemusí už zítra do práce. Ale jako vedoucí analytik nesmí dopustit, aby jeho odpovědi byly průzračně jednoduché.

Nejprve proto porovnává HDP na obyvatele ve směnném kurzu, a pak má Čína podle Mezinárodního měnového fondu k nějakému vedoucímu postavení opravdu hodně daleko, protože v loňském roce byla na pouhých 28 procentech americké úrovně. To ji řadí na 76. místo světového žebříčku, někam mezi Thajsko a karibské ostrovy Antigua a Barbuda.

Ale nezapomeňme, že Číňanů (1 436 milionů) je čtyřikrát víc než obyvatel USA (338 milionů), připomíná Wolf. A já bych dodal, že spousta těch amerických dolarů je v přefinacializovaném světě jen fiktivních. Jak však Wolf zdůrazňuje, kdyby Čína jen zdvojnásobila tento příjem na obyvatele a dostala se na úroveň třeba Polska, je to rázem větší ekonomika než USA a EU dohromady.

Abychom si ujasnili, zda je to možné, autor připomíná, že Čína byla roku 1980 v této statistické kategorii jen na 2 procentech americké úrovně, a z této nepatrné hodnoty se dostala na loňských 28 procent za pouhých 42 let. Za tu dobu tedy poskočila na dvojnásobek už čtyřikrát. Že by to nezvládla ještě jednou, řekněme během příštích 20 let?

Nad uvedenými čísly Mezinárodního měnového fondu, kterými Wolf argumentuje, můžeme rozvíjet nejrůznější teorie. Podle jiné metodiky, v přepočtu na paritu kupní síly (PPP), která odřezává cenové rozdíly uvnitř ekonomik, je Čína největší ekonomikou už dlouhou řadu let. Podle MMF Čína roku 2019 vyprodukovala zboží a služby za 27,3 bilionu takto přepočtených dolarů a byla o 28 procent silnější než USA, které byly na svých (není co přepočítávat) 21,4 bilionu dolarech.

Najdeme tu i porovnání s EU. Pokud se držíme onoho přepočtu na kupní sílu, Čína představuje (letos, předpověď) 18,92 procent světové produkce, USA 15,39 procenta a EU 14,56 procenta.

Když to shrneme, bez ohledu na statistické metody, Čína je opravdu silná a pokud s tím něco chtějí USA a EU udělat, mají na to jen pár let. Proto je takový zájem amerických a evropských médií o přibrzdění tempa v Číně. Ať už je skutečné, nebo má jen zlepšovat náladu voličstva.

Některé mediální tituly se s Čínou nemazlí a rovnou ji posílají kamsi do šrotu, jako třeba Ian Johnson v čerstvém čísle Foreign Affairs, který píše o „éře stagnace za prezidenta Si“, kdy jsme svědky toho, „jak Čína padá z obrovitého útesu“. Foreign Affairs jsou ovšem politický žurnál. Byznysový Wall Street Journal si všímá reálných problémů v čínském stavebnictví, které prochází trochu neuvěřitelnou kombinací nadprodukce a cenové bubliny. Z českého pohledu těžko říci, zda je to dobře, nebo špatně, protože cenovou bublinu máme taky, ale kombinujeme ji s nedostatkem bydlení, a docela kritickým.

Pokud jde o čínské stavebnictví, začalo to případem čínského developerského kolosu Evergrande Group, který po covidu narazil na astronomické ceny energie a materiálů. Zkusil prodávat rozestavěná sídliště, ale ta nejsou moc likvidní, tam peníze spíš uvázly, a tak roku 2021 přestal splácet své dluhopisy. Zachránila ho až státní pomoc. Ale nikoliv bez důsledků. V úterý si přišla pro část vedení Evergrande policie, která jde za podezřením, že větší roli než ekonomický cyklus tu měly finanční machinace.

Teď se dostal do potíží další developer Country Garden, která stavěl hlavně ve venkovských oblastech a průmyslových zónách, v motorech růstu za dobrých časů, jak připomíná WSJ. Jenže státní hospodářská politika změnila priority a lidé z těchto oblastí odcházejí. Pak se ovšem reality prodávají špatně. Lidé jsou také po covidu opatrní s velkými výdaji, jak ukazují statistiky spotřebitelské důvěry. Zejména Evergrande této důvěře uškodil. Stavebnictví a navazující obory přitom podle WSJ představují čtvrtinu čínského HDP.

Také Martin Wolf ve zmíněné analýze Financial Times považuje problém sektoru realit za hlavní brzdu čínského růstu. Většina ostatních sektorů se vrací k tempům před covidem a jsou skoro 30 procent nad úrovní druhého čtvrtletí 1919. Ale dokonce i ten tísněný realitní sektor, který sám o sobě, tedy bez návazností, tvoří 11 procent HDP, je nad zmíněnou výchozí úrovní (což se o českém HDP říci nedá).

Z pozic liberálního ekonoma Wolf vidí největší slabiny čínské ekonomiky v tom, že příliš spoléhá na investice opírající se o dostupnost úvěru, nikoliv na spotřebu jako zdroj poptávky. A souběžně je tu přílišné spoléhání na akumulaci kapitálu, nikoliv na inovace jako zdroj rostoucí nabídky. Dokládá to vývojem statistického ukazatele souhrnné produktivity výrobních faktorů (total factor productivity – TFP), jejíž růst po roce 2008 spadl ze 2,0 procenta ročně na pouhých 0,5 procenta ročně.

Slabinou TFP je, že se nedá měřit, je to čirý odhad, a podobně je na tom spousta dalších klíčových ukazatelů jako je mezera výkonu ekonomiky nebo potenciál jejího růstu. Jsou to ukazatele, které nám umožňují přenést se od suchých tun a terawatthodin k veršům a víře. Tento poetický postup povyšuje ekonomy na mágy a jejich obor na náboženství. Vidí neviditelné a mluví s duchy produktivity, proto je máme tak rádi.

Marin Wolf si tyhle statistiky nevymyslel. Kdyby je vynechal, někdo mu to vyčte. Za podstatnější považuje příklad Jižní Koreje, která také prošla raketovým růstem, ale nastoupila o dvacet let dříve. Na začátku 60. let minulého století měla 9 procent úrovně USA v přepočtu na obyvatele ve směnném kurzu. Na to Čína potřebovala čtvrtstoletí po reformách Teng Siao-pchinga. Na současnou úroveň Číny, tedy 28 procent té americké, se Jižní Korea dostala roku 1988 a nyní je na 70 procentech. Pokud by Čína do roku 2040 zdvojnásobila současnou úroveň, a pak pokračovala dál a roku 2050 se dostala na 70 % USA, „budeme v novém světě“, konstatuje Wolf.

Co je podstatné, jde to i s klopýtáním a pády. Jižní Korea prošla řadou závažných krizí, mnohem závažnějších, než je zadrhnutí čínského realitního sektoru. Byla tu dluhová krize z roku 1982 nebo asijská finanční krize roku 1997, která ostatně dorazila i do Česka. Každá tato krize dala zemi impulz pro přizpůsobení změněným podmínkám a žádná nevedla k dlouhému období stagnace (českou situaci v této souvislosti raději dál nekomentuji).

Martin Wolf jde ještě dál, když posuzuje růstové možnosti Číny: „Je třeba připomenout silné stránky této obrovské země, kde ročně vystuduje 1,4 milionu inženýrů, mají tam nejvytíženější patentový úřad na světě, vysoce podnikavé obyvatelstvo a vykazují přední světový potenciál například v oblasti elektromobilů. V informačních technologiích se zdá, že jsou již daleko před Evropany.“

Jeho závěrečná myšlenka je hodná pověsti jednoho z nejváženějších ekonomických komentátorů světa: „To, co se s Čínou stane, je závislé víc na volbě samotných Číňanů než na přáních Západu…“Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

AMBASADOR  ČINY  DÍTĚ  S  AMERIČANKOU

Čína sesadila ministra kvůli aféře, s moderátorkou v USA zplodil dítě, píše list

Bývalý čínský ministr zahraničí Čchin Kang, který byl v červenci odvolán z funkce, měl údajně mimomanželský poměr, když působil ve Spojených státech jako velvyslanec. S odvoláním na své zdroje to uvedl list The Wall Street Journal. Čchin spolupracuje s vyšetřovateli, kteří se nyní soustřeďují na to, zda exministrova aféra neohrozila národní bezpečnost, dodal deník.

 Dva zdroje listu The Wall Street Journal řekly, že žena, s níž měl Čchin Kang ve Spojených státech vztah, porodila ministrovi dítě. Funkci čínského velvyslance v USA zastával Čchin od července 2021 do začátku ledna letošního roku, než byl jmenován šéfem diplomacie.

V červenci byl Čchin Kang bez vysvětlení ve funkci ministra zahraničí nahrazen svým předchůdcem Wang Iem. Předtím Čchin na několik týdnů zmizel z veřejnosti. V čele diplomacie strávil pouhých sedm měsíců.

Britský bulvární deník Daily Mail již v červenci uvedl, že 57letý Čchin Kang se ve Spojených státech zapletl se známou televizní moderátorkou čínského původu, 40letou Fu Siao-tchien, která vystudovala Cambridgeskou univerzitu a často dělá rozhovory s vysokými čínskými činiteli.

Její interview s Čchinem z března 2022 upoutalo pozornost uživatelů sociálních sítí, podle nichž spolu moderátorka a tehdejší ambasador flirtovali. Již tehdy některá média spekulovala o milostném poměru Čchina a Fu, jíž se pak v listopadu 2022 narodil syn.

Podle listu Daily Mail také moderátorka nebyla delší dobu vidět na veřejnosti. Její poslední příspěvek na sociálních sítích obsahoval fotografii letadla, snímek z jejího rozhovoru s Čchinem a fotku, na níž je ona se svým synem, uvedl Daily Mail.

X X X

GEN.  PAVEL  NENÍ  POLITIK,  ALE  VOJÁK,  NEDOKÁŽE  SI  PORADIT  S  FIALOU

VELKÁ  CHYBA,  ŽE  PAVEL  NA  HRADĚ,  TRPÍ  TÍM  CELÁ  ČR,  LIDÉ,  FIRMY

Kolář: Na Hradě je hustá atmosféra. Pavel není silná politická figura, Vohralíková je sekernice

Po personálních změnách v prezidentské kanceláři je na Hradě hustá atmosféra, uv komentátor MF Dnes Petr Kolář v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Prezidenta Petra Pavla nepovažuje za silnou politickou osobnost, neboť na něj prý mají velký vliv lidé, jimiž se obklopuje. A jednou z nich je i kancléřka Jana Vohralíková, kterou Kolář označil za sekernici.

„To, že Petr Pavel není silná politická figura, jsme myslím schopni říct od začátku prezidentské kampaně,“ zmínil ve vysílání Kolář. Na Hradě sice formálně vládne prezident, ale dle komentátora je okolo něj spousta lidí, kteří se o moc perou a snaží se z ní vytěžit co nejvíc.

Jednou z nich má být i kancléřka Jana Vohralíková. „Ona se tváří jako roztomilá teta, která se neustále usmívá, ale podle správců je docela sekernice,“ konstatoval a následně se podělil o historku týkající se i stávající mluvčí a dřívější šéfky komunikačního odboru Markéty Řehákové.

„Vohralíková chodila za Řehákovou a s úsměvem jí říkala: ‚Markétko, víte, kampak teďka jdu? Já jdu za panem prezidentem domů navrhnout vaše odvolání. Už zase.‘ Řeháková tam zůstala prý sedět úplně zkoprnělá a když se paní Vohralíková po čase vrátila, tak jí zas říká ‚Markétko, dneska máte hezký den, pan prezident vaši rezignaci nepřijal, ale já to zkusím příště znovu, tak se mějte,‘“ líčil.

Podle Koláře na Hradě panuje „hustá atmosféra a lidé mají strach“, čehož si všiml i při sbírání materiálu pro článek MF Dnes „Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí“.

X X X

GEN.  PAVEL  ZTRÁCÍ  MOC?  KDO  HO  VYKOPNE?

Ztrácí Pavel moc? Šíří se spekulace o vlivu Koláře, Dobrovského a Vohralíkové

Už po inauguraci prezidenta Petra Pavla se ve veřejném prostoru stále častěji objevují spekulace o tom, kdo je na Pražském hradě skutečným šéfem a kdo má na rozhodování hlavy státu největší moc. Web iDNES.cz s odvoláním na své zdroje dokonce uvedl, že Pavel se stoupajícím vlivem některých osob nemá sílu cokoliv udělat. Nejzásadnější roli zřejmě hraje prezidentův neoficiální poradce, diplomat a manažer v jedné osobě Petr Kolář. Čím dál větší slovo má mít také podnikatel Jan Dobrovský. Organizačně na Hradě vše zaštiťuje Pavlova kancléřka Jana Vohralíková.

„Jediný Kolář, který bude mít na Hradě nějaké slovo, bude protokolář,“ vtipkoval Petr Pavel letos v lednu během předvolební debaty v Českém rozhlasu. V poslední době se však zdá, že diplomat, který v minulosti sloužil jako velvyslanec v USA, Rusku, ve Švédsku a v Irsku, je na Hradě hlavním zákulisním hráčem.

 „Neblaze se projevuje to, co bylo jasné od počátku. Petr Kolář má klíčový vliv a zdá se, že za personálními změnami, které proběhly na Hradě, stojí právě on. Je takovou šedou eminencí, jež se proplétá světem byznysu a politiky, přičemž není vůbec transparentní. Jsme svědky něčeho, co opravdu silně připomíná čistky,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš.

 Podle něj má Kolář v současnosti mnohem větší moc, než míval za prezidenta Miloše Zemana jeho externí poradce a lobbista Martin Nejedlý. Ostatně není žádným tajemstvím, že Kolář sehrál v Pavlově kandidatuře na Hrad velkou roli.

„Vracíme se do časů, kdy na Hradě vládnou nejmenovaní podnikatelé? S obzvláštní pozorností je třeba sledovat, jak se vyvíjí pozice ‚muže s kartičkou‘ – lobbisty Petra Koláře,“ varovala na sociálních sítích komentátorka webu Echo24 Lenka Zlámalová. I přes znepokojivé zprávy, které se objevují v médiích, Kolář svou důležitost v Pavlově okolí opakovaně bagatelizuje.

Pavel viděl Vohralíkovou 30 minut

Čím dál větší slovo má údajně také miliardář Jan Dobrovský – podnikatel, novinář, filantrop a syn disidenta Luboše Dobrovského, který později pracoval pro prezidenta Václava Havla. Po Pavlově boku se začal objevovat až v závěru prezidentské kampaně, což svědčí o tom, že ho Kolář protlačil do týmu budoucí hlavy státu na poslední chvíli.

 Dobrovský se stal postupně členem Pavlova nejužšího okolí. Podle informací webu iDNES.cz to měl být právě on, kdo prosadil jako novou vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Janu Vohralíkovou, a to bez ohledu na to, že ji Pavel prý před nástupem do funkce viděl asi 30 minut.

O současné roli bývalé pražské zastupitelky, náměstkyně ministra informatiky a vedoucí Kanceláře Senátu spekuloval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš: „Aniž bych nějak paní Vohralíkovou podceňoval, myslím, že je spíš nástrojem hradního mocenského boje.“

Expert kromě jiného připomněl kontroverzní působení Vohralíkové v Senátu. „Paní kancléřka nemá úplně čistý stůl. I její bývalí zaměstnanci se proti ní bouřili kvůli údajnému bossingu a šikaně,“ dodal Valeš. Vohralíková podle webu iDNES.cz po nástupu do své funkce v horní komoře Parlamentu vyměnila značnou část zaměstnanců, za které pak dosadila své lidi.

Zdá se, že k něčemu podobnému nyní dochází i na Pražském hradě. Doslova personální zemětřesení se odehrálo začátkem září, kdy v pozici ředitelky kabinetu hlavy státu skončila Linda Jozwiak Kopecká a mluvčí prezidenta Markéta Řeháková přišla o post ředitelky odboru komunikace Hradu.

Dlouho plánované „čistky“

Zdroje MF Dnes popsaly, že personální změny dlouhodobě tlačila právě Vohralíková. Ta sama však tvrdila, že v případě Řehákové bylo důvodem rozdělení pozic mluvčí a vedoucí komunikace velké množství agendy spojené s vysokým vytížením. Hrad současně oznámil, že Kopecká končí ve své funkci v návaznosti na uvažované změny, které souvisejí s jejím pracovním zařazením.

 „Jde o vývojovou etapu a o normální proces, který souvisí s usazováním týmu. Nehledal bych v tom nic víc. Paní kancléřka s panem prezidentem všechny kroky konzultuje, pokud vím. Není to bez souhlasu prezidenta. Víc se k tomu nemůžu vyjadřovat,“ vysvětloval Kolář hradní turbulenci v rozhovoru pro deník Právo.

Vohralíková podle všeho naléhala na odstoupení i dalších lidí, které si Pavel na Hrad přivedl z prezidentské kampaně. Podle webu Seznam Zprávy by během podzimu měl skončit například šéf týmu hradních poradců Tomáš Richter, jenž sháněl peníze pro Pavlovu kampaň. Z pracovníků, kteří zbyli po Miloši Zemanovi, prý zůstali jen otevření kritici poměrů za bývalého prezidenta.

Web iDNES.cz na základě svých zdrojů dokonce tvrdí, že lidé, kteří Pavla doprovázeli během kampaně, prý prezidenta na možný plán Vohralíkové – vystrnadit od něj nejbližší okolí z dob kampaně – upozorňovali. Pavel měl uvést, že si údajná rizika uvědomuje, ale že se situací nemá sílu cokoliv udělat.

Redakce CNN Prima NEWS požádala Vohralíkovou, aby se k výše zmíněným nařčením vyjádřila. „Personální věci nebudu ve veřejném prostoru komentovat. Nebylo by to fér a zároveň to nepovažuji za etické. S odstupem se k tomu ráda vyjádřím. Děkuji za pochopení,“ zmínila kancléřka ve své reakci.

Pokud se spekulace o účelových hradních „čistkách“ zakládají na pravdě, stále není jasné, proč Petr Pavel plánu odstranění svých blízkých spolupracovníků šest měsíců odolával a dal mu zelenou až začátkem září.

X X X

Fico levicový pragmatik. Z NATO a EU nevystoupí, říká mediální šéf na Slovensku

Za necelé dva týdny Slováci vyberou nové složení Slovenské národní rady. Předvolební atmosféru, šance jednotlivých stran i to, jak by se mohlo Slovensko po volbách proměnit, rozebral v Rozstřelu Vladimír Mužík, ředitel Mafra Slovakia.

 „Na Slovensku žiju s nějakou přestávkou od roku 2002. A každé volby byly zlomové. V roce 2002 mezi sebou soupeřil slepenec pravicových stran pod vedením Mikuláše Dzurindy a HZDS s Vladimírem Mečiarem, který byl ještě v té době při síle,“ vzpomíná ředitel Mafra Slovakia.

„Volby jsou pokaždé nějakým způsobem zlomové. Vždycky je to zápas o demokracii a budoucnost Slovenska a podle mě se vždy opravdu zápasí o budoucnost Slovenska. Jestli je to ale souboj o demokracii, o tom trochu pochybuji,“ myslí si Vladimír Mužík.

Tři hlavní soupeři

Podle něj bude v blížících se volbách podstatné, jakých výsledků dosáhnou tři klíčová politická uskupení. Ficův SMER-SD, HLAS expremiéra Pellegriniho a hnutí Progresívne Slovensko, jehož místopředsedkyní byla v minulosti i současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

A klíčové bude také to, které strany se nakonec skutečně dostanou do slovenského parlamentu. Na hranici pětiprocentní podpory, která je nutná pro vstup do Slovenské národní rady, se totiž v tuto chvíli pohybuje hned několik politických uskupení.

Mužík: Fico je levicový pragmatik. Jednal i s Obamou a z NATO či EU

„Takže dalším důležitým aktérem slovenských voleb bude volební zákon. Kdyby například podobně jako v posledních volbách v Česku propadl milion hlasů, neboť na hranici pěti procent se pohybuje až pět stran, tak přepočítávací mechanismus následně výrazně nahraje vítězi,“ upozorňuje Mužík.

Ten poté v Rozstřelu nastínil, jak by mohl vypadat návrat Roberta Fica k moci, kdyby ve volbách uspěl. Podle něj by nutně nemuselo nastat nějaké výrazné zemětřesení, které by nasměrovalo Slovensko do náruče Vladimira Putina.

Fico nechce vystoupit z EU či NATO

„Robert Fico měl v minulosti jako jediný slovenský premiér audienci u Baracka Obamy. Společně s dalšími stranickými kolegy z vlády vyjednával i s Joem Bidenem. Takže já si myslím, že jedna věc se před volbami říká a druhá věc je, co se po volbách skutečně udělá.“

„A já naprosto vylučuji, že by Slovensko vystoupilo z NATO nebo z EU,“ uvádí Mužík, podle kterého je Fico klasický levicový pragmatik, který nebude chtít měnit zahraničně-politickou orientaci své země. Na druhou stranu zásadní změny na domácí politické scéně, včetně změn v policejním sboru, by zřejmě přišly.

Na druhém místě v průzkumech veřejného mínění za Ficovými sociálními demokraty se v poslední době objevuje Progresívne Slovensko, sociálně-liberální hnutí, které bylo v minulosti významně spojené se současnou prezidentkou Čaputovou. Lídrem této formace je v Česku téměř neznámý Michal Šimečka.

Slovenští progresivisté a Pellegrini

„Je to syn bývalého šéfredaktora deníku SME. Studoval v Oxfordu, pracoval v Evropském parlamentu, paradoxně jako asistent poslance z Ficova SMERu. PS je velmi orientované na Green Deal, na zelenou politiku. Prosazuje progresivní agendu, LGBT+ záležitosti. V ekonomice má trochu problém s jadernou energií, ale ví, že Slovensko se bez ní neobejde,“ podotýká Mužík. Podle něj to může působit jako schizofrenie. „Ale museli se tomu pragmaticky.

A třetím klíčovým aktérem blížících se voleb je expremiér Peter Pellegrini, odpadlík od SMERu Roberta Fica. „Když udělá výsledek kolem 12 až 14 procent, nová vláda bez jeho hlasů nevznikne. Bude to hodně drahá nevěsta. Ale ještě zbývá více než týden do voleb. A Slováci se vždy rozhodují v posledních dvou týdnech před volbami, kdy nemohou být zveřejňovány žádné průzkumy. Může se toho ještě hodně změnit.“

Téměř jisté je podle Mužíka naopak to, že do nového parlamentu už neproniknou nacionalisté kolem Mariana Kotleby. Ty nahradilo nové populistické hnutí Republika, které vede europoslanec a Kotlebův odpadlík Milan Uhrík. Jeho politická formace je často označována za neofašistickou a v průzkumech má preference mezi 5 a 8 procenty.

Rvačky a emoce

Republika se zřejmě nestane součástí žádné povolební vládní koalice. Podle Mužíka je však možné, že poslanci tohoto hnutí by mohli nový kabinet za určitých okolností tolerovat.

Ředitel Mafra Slovakia následně okomentoval napjatou předvolební atmosféru, kterou doprovázely mimo jiné i rvačky. V Česku byla medializovaná například potyčka mezi expremiérem Igorem Matovičem, jehož koalice OĽANO potřebuje pro vstup do parlamentu sedm procent, které nemá jisté, a bývalým ministrem vnitra z Ficova SMERu Robertem Kaliňákem.

„Slováci jsou prostě více emocionální. Ale myslím si v tomto případě, že je hloupé takto rušit politické mítinky (jak to předvedl Matovič). Máte právo svobodně mluvit, když neříkáte nějaké nacistické věci nebo hesla proti LGBT komunitě. Můžete přece otevřeně mluvit a nikdo by vám v tom neměl bránit a k tomu vykřikovat hesla jako zloději a mafiáni,“ myslí si Mužík.

Zasáhne ještě do předvolebního boje prezidentka Čaputová? Podpoří nějakou konkrétní politickou stranu? Nebo zůstane nadstranická? A jak se liší politická kultura v Česku a na Slovensku? I na to odpovídal Vladimír Mužík v Rozstřelu.

X X X

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku, způsobily požár

 Ruský dronový útok zasáhl v noci na středu ropnou rafinerii ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti v centrální části Ukrajiny a způsobil tam požár. Podle agentury Reuters to uvedl šéf oblastní správy Dmytro Lunin. Provoz zařízení byl přechodně zastaven, napsal Lunin na sociální síti Telegram. Informace o obětech nemá.

 „Včera (v úterý) večer Rusové opakovaně zaútočili na Poltavskou oblast. Náš systém protivzdušné obrany odvedl proti nepřátelským bezpilotním letounům dobrou práci,“ uvedl Lunin.

Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru byla rafinerie v Kremenčuku terčem útoků opakovaně, napsala agentura Reuters.

Ukrajinská armáda v středu oznámila, že se jí podařilo sestřelit 17 z 24 dronů, které Rusko nad Ukrajinu v noci na středu vyslalo. Agentura Reuters uvedla, že nebyla schopna zmíněná tvrzení nezávisle ověřit.

X X X

Dobrý nápad Miroslava Kalouska…

KALOUSEK  OD  LIDOVCŮ  ODEŠEL,  NEBO  BY  HO  VYHODILI?

  PEKAROVOU  TEĎ  MUSÍ  POSLOUCHAT  A  ČEKÁ,  ŽE  SE  JI   PODAŘÍ  ODSTRANIT,  PROTOŽE  ŠKODÍ  LIDEM, ČR

Miroslav Kalousek se pokusil bagatelizovat nespokojenost velké většiny občanů s vládou navzdory jasným výsledkům průzkumů veřejného mínění. Dopustil se hrubé nekorektnosti naznačením, že nespokojení byli 16. 9. na Václaváku všichni, a tedy je jich vlastně málo. Napsal na Twitter: „Jsem si jist, že kdyby bylo potřeba jít demonstrovat proti Rajchlům, Babišům a Okamurům, jde nás desetkrát víc…“

Kalousek zase lže, není totiž blb, aby si opravdu mohl myslet, že desetkrát více lidí by bylo motivováno vystupovat proti opozici, a tak podporovat vládu.

Napsal: „…kdyby bolo potřeba…“, tedy naznačil, že to potřeba není, neboť opozice je zřejmě bezvýznamná. Ani to si ve skutečnosti jistě nemyslí. Jen ať to s tou demonstrací zkusí, ať vidíme, jak málo lidí je ještě podporuje. Ne, to si netroufnou, byli by navíc ještě směšní. Ostatně pan premiér byl opakovaně na veřejných místech vypískán. To nesvědčí o velké podpoře vlády.

Největším nepřítelem současné vlády je vláda sama kvůli své protilidové politice. Pokud by byla vláda občanům prospěšná, žádná opozice by si proti ní ani neškrtla. Ale protože vláda škodí lidem, dává opozici příležitost a je povinností opozice ji využít ve prospěch občanů.

Současná vláda je tak strašně nepopulární, že by si její dvouprocentní podporovatelé ve své většině rozhodně rozmysleli jít ji podporovat v obavě, že je tam někdo uvidí. Demonstrace proti opozici je demonstrace pro vládu, jakkoli Kalousek tvrdí, že by demonstranti přišli hájit vládou deklarované hodnoty, ačkoli je vláda „v lecčems štve“. Podle Kalouska ovšem vláda „představuje garanci demokratické správy země s prozápadní orientací“. Nemyslím, že k „demokratické správě“ patří zavádění cenzury, výroba politických vězňů zkorumpovanými soudy, nebo protilidová hospodářská politika.

Vláda jistě prozápadní je. Problém je v tom, že ze Západu přicházejí nepěkné věci: Green Deal hrubě poškozující hospodářství a tím sociální podmínky lidí, podpora masové imigrace osob, které se rozhodně nemíní integrovat, bizarní LGBT ideologie a postupná degradace společnosti a v poslední době velmi nebezpečná militarizace snažící se nás přesvědčit, že Rusové chtějí větší území a ukrást nám suroviny, jichž mají nedostatek. K Západu máme sice tradičně kulturně blízko, ale to se týká umění a způsobu života. Nemáme nic společného s dobýváním kolonií, vedením válek, vražděním a loupením, tak jako Západ. Z našeho území nevzešlo ani Napoleónovo tažení na Rusko, ani hitlerovské Drang nach Osten a přibližování raket středního a dlouhého doletu k hranicím Ruska není českou iniciativou, i když je podporuje současná prozápadní protičeská vláda ČR. Nepotřebujeme táhnout na východ tak jako půl Evropy po boku Hitlera. V úzkých je Západ a není v našem zájmu sdílet jeho křeče. Nechceme se stát bojištěm pro cizí zájmy jako Ukrajina.

Psát o hypotetických úspěšných protiopozičních demonstracích je vrcholem argumentačního zoufalství. To, co činí Fialova vláda, mohou chválit jen darebáci nebo hodně médii dezinformovaní hlupáci. Do které z obou kategorií patří Kalousek, o tom netřeba pochybovat.

Podle očekávání ještě hloupější argumentaci zvolila Markéta Pekarová Adamová: „Na dnech Varšavské smlouvy na Václavském náměstí bylo o cca 90 tisíc méně lidí než na Dnech NATO. Myslím, že to vypovídá o tom, na jaké straně česká společnost stojí…“ Na Dny NATO rozhodně lidé ve své většině nepřišli proto, že chtějí válku a následovat osud Ukrajiny, ale proto, že si rádi prohlížejí zblízka vojenskou techniku, tak jak to dělali vždy a všude. Na Václavské náměstí nepřišli vzpomínat na Varšavskou smlouvu nebo vyjadřovat podporu Rusku. Nepřišli ani kvůli Rajchlovi (to si snad ani on nemyslí), přišli demonstrovat svůj odpor proti asociální vládě.

Od vládních činitelů rozhodně není chytré občany ještě urážet, když jim berou budoucnost, ožebračují je a ponižují. MUDr. Ivan David, euro poslanec, server vasevec,cz

X X X

 Ať se NATO postará. Náhorní Karabach odhalil rozepře mezi Ruskem a Arménií

Vojenská akce Ázerbájdžánu proti Arménům v enklávě Náhorní Karabach ukázala na sílící trhliny ve vztazích mezi Moskvou a Jerevanem. Někteří ruští činitelé vyzývají Arménii, aby se obrátila o pomoc na NATO jako svého nového spojence. Kreml odmítá arménské výtky, že jeho jednotky nedovedou ve sporné oblasti zajistit bezpečnost.

 Když Baku v úterý oznámilo zahájení nové vojenské ofenzívy v Náhorním Karabachu, arménský premiér Nikol Pašinjan vyzval OSN a Rusko, aby podnikly kroky k „zastavení ázerbájdžánské agrese.“ Z Ruska se ale ozvala poněkud zvláštní reakce.

„Jednou mi kolega z bratrské země řekl: ‚Jsem ti cizincem, nepřijmeš mě‘. A já řekl: ‚Budeme tě soudit ne podle tvého životopisu, ale podle skutků‘. Pak prohrál válku, ale podivuhodně zůstal na svém místě. Pak se rozhodl obvinit Rusko za svoji prohru. Pak se vzdal části svého území,“ napsal bývalý ruský expremiér a exprezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv s jasnou narážkou na arménského premiéra.

„Pak se rozhodl flirtovat s NATO a jeho žena demonstrativně šla k našim nepřátelům se sušenkami. Hádejte, jaký ho čeká osud,“ dodal Medveděv, jenž zřejmě narážel na manželku arménského premiéra Annu Hakobjanovou a její návštěvu Kyjeva, kam přivezla humanitární pomoc.

Rusko po vypuknutí ázerbájdžánské ofenzivy proti arménským separatistům v Náhorním Karabachu čelilo ze strany Arménie kritice, že ruské mírové síly pověřené zajištěním klidu zbraní v oblasti toho nedělají dost. Kreml tvrzení odmítl s tím, že akce Ázerbájdžánu se týkala jeho vlastního území.

Arménští separatisté podle agentury Reuters uvedli, že ázerbájdžánské síly pronikly přes jejich linie, zatímco svět stál a nic nedělal. Nemají tudíž jinou možnost než přijmout dohody o pozastavení bojů zprostředkovanou ruskými mírovými silami. Separatisté odzbrojí karabašskou armádu a stáhnou těžkou techniku z horské enklávy, což Ázerbájdžán zmiňoval jako cíl „protiteroristické akce“.

Zrádná Arménie se obrátila k USA, hlásí v Rusku

Konflikt ukázal na rozšiřující se propast mezi Arménií a Ruskem. Podobně jako Medveděv, ale mnohem ostřeji, se vůči Arménii vyjádřili i přední ruští propagandisté. „ Pašinjan vyžaduje(!), aby ruské mírové jednotky bránily Karabach. Co NATO?“ napsala ředitelka ruské stanice RT arménského původu Margarita Simonjanová. Premiéra přirovnala k Jidášovi.

„Arménské vedení už dávno zradilo Rusko. Hlavními přáteli Arménie jsou nyní nepřátelé Ruska: Francie, EU a USA,“ napsal prokremelský politický analytik Sergej Markov.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že Rusko bude udržovat spojenecké vztahy s Arménií. Sdělila ale též, že Moskva je hluboce nespokojena s protiruskými kroky země. Rusko mimo jiné s velkou nechutí reagovalo na arménské vojenské cvičení s USA.

„Takovými kroky Jerevan vytváří příznivé podmínky pro Washington a Brusel, aby prováděly svou nepřátelskou politiku vůči Rusku,“ prohlásila mluvčí. Objasnila, že měla na mysli proces jerevanské ratifikace Římského statutu Mezinárodního trestního soudu. Ten vydal na ruského prezidenta Vladimira Putina zatykač za jeho podíl na nezákonných deportacích dětí z území Ukrajiny. Arménské bezpečnostní složky by tak měly šéfa Kremlu zatknout a vydat do Haagu, pokud do Arménie přijede.

Rusko selhává ve své práci, stěžuje si Arménie

Zacharová též sdělila, že Baku informovalo Moskvu o „protiteroristické operaci“ jen pár před minut před jejím zahájením. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany ale oznámilo, že informovalo ruskou mírovou misi o svých vojenských aktivitách v předstihu. Portál Armenian Press s odvoláním na své zdroje z arménského úřadu vlády tvrdí, že Moskva Jerevan neupozornila na akci Ázerbájdžánu.

Rusko a Arménie jsou dlouhodobými spojenci. Moskva podporuje Jerevan v konfliktu o území Náhorního Karabachu, který ovládli arménští separatisté v krvavé válce, jež skončila v roce 1994. Moskva zprostředkovala mír poté, co v roce 2020 Arménie a Ázerbájdžán svedly šestitýdenní boje o separatistický region, ruské jednotky měly příměří zajistit.

Pašinjan však ale ruské mírové jednotky nedávno obvinil, že „selhaly ve své misi“. Arménský premiér v rozhovoru pro portál Politico uvedl, že dosavadní bezpečnostní model, kdy Arménie spoléhá na Rusko, už není udržitelný. „Způsobilost Ruska se změnila jako výsledek událostí na Ukrajině,“ naznačil. Vlivem krvácení ruských vojsk na ukrajinském bojišti už tedy nemá Moskva takovou váhu jako dříve.

Podle analytika Pavla Havlíčka Baku využilo situace, kdy ještě nové bezpečností aliance nezapustily kořeny. „Stále více se ukazuje, že Rusko hodilo přes palubu arménského premiéra Nikola Pašinjana, který se postupně začal otáčet směrem k Západu. Bez ruského souhlasu by tedy byla současná eskalace jen těžko uvěřitelná, uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz.

„Po vypuknutí války na Ukrajině nebyla Moskva schopná dostát svým povinnostem a nyní přejala některé pozice ázerbájdžánské strany konfliktu,“ upozorňuje na měnící se ruský postoj jerevanský politický expert Tigran Grigoryan. „Zdá se, že Rusko a Ázerbájdžán mají nyní bližší vztahy než Arménie a Rusko.“

X X X

Justici zmizelo milion franků. Kárný senát se zabývá případem žalobce Solara

 Snížení platu hrozí státnímu zástupci Marku Solarovi, a to kvůli tomu, že české justici zmizel z dosahu milion franků na švýcarském účtu. Podle aktuálního kurzu jde zhruba o 25,5 milionu korun. Solar před lety požádal o zablokování peněz, které mohly pocházet z trestné činnosti. Později už ale podle kárné žaloby nereagoval na opakované přípisy Švýcarů, a ti proto zase peníze odblokovali. Žalobou se dnes začal zabývat kárný senát u Nejvyššího správního soudu.

Solar, jenž působí na Vrchním státním zastupitelství v Praze, vinu popírá. Pošta ze Švýcarska se k němu prý nikdy nedostala a neviděl ji. Česká justice již o případu informovala.

Žalobu na Solara podala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Žádá, aby kárný senát snížil Solarovi plat o 20 procent na jeden rok. Shrnula, že švýcarská prokuratura se od roku 2019 opakovaně ptala, zda nadále trvají důvody pro blokování peněz. Dokonce dvakrát stanovila termín, po kterém peníze uvolní, což nakonec v roce 2021 skutečně udělala. Z Česka totiž nedostala žádnou reakci. Pochybení podle Bradáčové zjistil jiný státní zástupce, který Solara zastupoval po dobu pracovní neschopnosti.

Solar dnes řekl, že byl se Švýcary v pravidelném kontaktu. „Všechny písemnosti, které předchází, jsou mnou vidovány, jsou mnou vyřízeny, nevidím jediný důvod, proč bych nereagoval na čtyřřádkový přípis ze Švýcarské federace,“ řekl Solar. Poukázal na to, že tehdy už byla v kauze podaná obžaloba, stačilo by tedy odkázat Švýcary na příslušný soud v Hradci Králové. „Vyřídil bych to za pár vteřin,“ zdůraznil Solar. Proč se k němu přípisy nedostaly, si nedokáže vysvětlit.

Švýcarský účet byl veden na jméno Jiřího Harta, jednoho z aktérů kauzy IT zakázek státního podniku Lesy ČR. V kauze šlo o veřejné soutěže z let 2008 až 2012. Podle vyšetřovatelů byly zakázky předražené o stovky milionů korun a peníze se přes zahraniční účty vracely k obviněným. Okresní soud v Hradci Králové uložil čtyřem lidem loni podmíněné tresty, ceskajustice.cz

X X X

V Praze se konalo mezinárodní shromáždění vyšších soudních úředníků. Chtějí prosadit pozici evropského zástupce.

V Praze se ve dnech  13. až 16. 9. 2023 konalo valné shromáždění Europäische Union der Rechtspfleger (EUR) – Evropská unie vyšších soudních úředníků. Cílem valného shromáždění je sdílet odborné zkušenosti týkající se rozvoje vzdělávání vyšších soudních úředníků v Evropě (v Rakousku pod názvem Diplomrechtspfleger, v Německu Rechtspfleger, ve Francii Greffier), informovat účastníky o nových kurzech, seminářích, školeních, přednáškách a možnostech výměnných stáží. Dlouhodobým cílem je kromě jiného rozvíjet spolupráci na mezinárodní úrovni a výměna osobních zkušeností.  

Členy EUR jsou kromě České republiky národní profesní asociace těchto zemí: Dánsko, Německo, Estonsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko. Přidruženými členy jsou příslušná profesní sdružení z Japonska, Mali, Maroka, Mauretánie, Jižní Koreje a Tuniska.

Unie vyšších soudních úředníků byla v České republice založena v roce 2018 za účelem prosazování jejich zájmů. Řádným členem EUR se stala  29. 11. 2019 v Lisabonu.  Vyšší soudní úředník je odborný pracovník soudu, který se významně podílí na jeho rozhodovací a jiné činnosti, přičemž na českých soudech jich působí přes jeden tisíc.

Ivan Crncec, viceprezident Evropské komise pro efektivitu soudnictví (CEPEJ) Foto: VSÚ

Valné shromáždění EUR se koná každoročně, přičemž v letošním roce byla pořádající zemí Česká republika. Akci zorganizovali zástupci zdejší profesní organizace – Unie VSÚ, z.s..

Valné shromáždění začalo dne 13. 9. 2023 zasedáním viceprezidentů EUR, kdy hlavními tématy tohoto jednání bylo stanovení rozpočtů na rok 2024,  úprava stanov, stanovení cílů na další rok, ustanovení pracovních skupin a udělení vyznamenání.

Hlavní program valného shromáždění EUR proběhl ve dnech 14. 9. 2023  a 15. 9. 2023.

„Cílem je vytvoření pozice evropského vyššího  soudního úředníka,“ uvedla ve svém projevu dne 14. 9. 2023   předsedkyně  Unie VSÚ, z.s.  JUDr. Ing. Hana Směřičková, DiS.  I podle zástupců dalších zemí je důležité, aby se profese vyšších soudních úředníků a činnosti, které vykonávají, sjednotily na evropské úrovni.

Za Ministerstvo spravedlnosti ČR vystoupil na valném shromáždění ředitel odboru strategie a koncepce justice Mgr. Jan Převrátil. Ten zdůraznil, že v rámci EU se rozšiřuje přeshraniční přístup, a to ve všech oblastech života. „To s sebou nese konflikty, které se nakonec objeví u soudu. Kde také jinde?“ uvedl řečnicky ve svém projevu. EU se snaží zrušit bariéry, ať už v soudním doručování, v překladech nebo dalších oblastech. Soudní zaměstnanci tak musí být vzděláváni na vnitrostátní, ale i evropské úrovni. Pomoci mohou i nové technologie.

Své poznatky k činnosti vyšších soudních úředníků poté připojil Ivan Crncec, viceprezident Evropské komise pro efektivitu soudnictví (CEPEJ). Jde o soudní orgán složený z odborníků ze všech 47 členských států Rady Evropy, který připravuje nástroje ke zlepšení efektivity a fungování soudnictví v Evropě. „Kdo jiný, než soudní úředníci, jsou lépe obeznámeni se soudním systémem,“ řekl na úvod své prezentace a také plédoval za prosazení evropského soudního úředníka, který by pomáhal systémy v jednotlivých zemích EU sjednotit.

Ingrid Derveaux, Generální tajemnice a Chrystelle de Coligny, Senior Project Manager za organizaci EJTN
Foto: VSÚ

Europäische Union der Rechtspfleger (EUR) reprezentoval prezident EUR Walter Szöky. Ten mimo jiné uvedl, že hlavními cíli organizace je  podílet se na tvorbě, vývoji a harmonizaci zákonů na evropské a mezinárodní úrovni.  S cílem podpořit justiční spolupráci v Evropě a zlepšit efektivitu a blízkost soudů občanům sepsalo sdružení Zelenou a poté Bílou knihu vyššího soudního úředníka.

Se zajímavými příspěvky vystoupili dále např. Wojciech Postulski za Evropskou komisi,  zástupkyně ERA (The Academy of European Law) Anastasia Patta, LL.M.,  Ingrid Derveaux, generální tajemnice a Chrystelle de Coligny, Senior Project Manager za organizaci EJTN, což je Evropská síť pro justiční vzdělávání. Ty představily novou platformu vzdělávání  v oblasti evropského soudnictví. EJTN mimo jiného vyvíjí vzdělávací normy a osnovy, koordinuje výměny a programy justičního vzdělávání, šíří odborné znalosti v oblasti vzdělávání a podporuje spolupráci mezi institucemi EU pro justiční vzdělávání.

Na valném shromáždění vystoupila i ředitelka Justiční akademie v Kroměříži Mgr. Ludmila Vodáková, která představila justiční akademii jako vzdělávací instituci sloužící celoživotnímu vzdělávání soudců, státních zástupců, justičních kandidátů, asistentů, právních čekatelů, vyšších soudních úředníků a dalších osob působících v justici a její aktuální výukové metody a systémy.

„Je pro nás velmi zajímavé sledovat, co obnáší práce vyšších soudních úředníků v jiných zemích, jakým způsobem jsou začleněni do systému justice, jakým způsobem jsou odměňováni a jak fungují jejich členské organizace. Zejména vývoj v Rakousku a Německu, neboť mají historicky nejdelší zkušenost s jejich začleněním do soudního systému. V mnohém nás to inspiruje a zcela jistě to ukazuje směr, jakým by se institut vyššího soudního úředníka měl ubírat i v České republice“  pronesla závěrem dne 15. 9. 2023 předsedkyně Unie VSÚ, z.s.  JUDr. Ing. Hana Směřičková, DiS.

Program dále pokračoval dne 15. 9. 2023 přednesem zpráv jednotlivých členských organizací, kdy tyto prezentovaly svou činnost, případně aktuálně řešené problémy ve své zemi.

První místopředsedkyně české organizace Věra Čamková přednesla zprávu, ve které uvedla: „Hlavním a dlouhodobě palčivým tématem, kterým jsme nuceni se neustále zabývat, jsou nízké mzdy v justici.  Ve srovnání s ostatními zaměstnanci veřejné sféry jsou i vyšší soudní úředníci dlouhodobě značně podhodnoceni, přičemž ale jejich práce jistě není méně náročná ani méně zodpovědná. Ba naopak.“  Dále například uvedla, že: „Nastupující (mladé a náročné) generaci současná justice v České republice v podstatě nemá co nabídnout.  V souvislosti s neustále se zvyšujícími životními náklady a dlouhodobě vysoké inflaci v České republice se soudy vzhledem k výši platu, který uchazečům o zaměstnání nabízejí, bohužel staly neatraktivním a na pracovním trhu v podstatě nekonkurenceschopným zaměstnavatelem.  Jsme přesvědčeni o tom, že pokud v dohledné době nedojde k nějaké významnější změně k lepšímu a personální nestabilita na soudech se bude prohlubovat, může to vést až k narušení práva občanů na spravedlivý soudní proces, coby jeden ze základních ústavních pilířů českého právního řádu. A to jistě není žádoucí.  Naším dlouhodobým, ale v našich podmínkách opravdu nesnadno dosažitelným cílem, je:  1. zajištění lepšího postavení vyšších soudních úředníků a jejich zařazení pod služební zákon, 2. zajištění adekvátního ohodnocení jejich práce, 3. odstranění nerovnosti v uznávání kvalifikačních předpokladů pro výkon funkce vyššího soudního úředníka, 4. rozšíření možnosti práce z domova, která by zlepšila podmínky pro soulad pracovního a rodinného života, 5. spolupráce na evropské úrovni při realizaci našich cílů.“

Jednání Valného shromáždění byli  přítomni i  delegáti z Jižní Koreje. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Berlín ujišťuje o spolupráci s ČR proti migraci, bavorský lídr chce víc policistů

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová ve středu oznámila, že se Německo dohodlo s Českou republikou na vytvoření společné operační skupiny proti pašerákům migrantů a jedná o zapojení Polska. Počet migrantů, kteří přichází přes Česko a Polsko přibývá. Bavorský premiér Söder žádá na pohraničí nejméně 10 tisíc nových spolkových policistů.

 „Postupujeme rozhodně proti pašerákům. Těmto lidem nejde o lidské životy, ale jen o vlastní prospěch. Chci tento bezcitný obchod s lidmi v nouzi zastavit, proto jsem tento týden začala s dalšími opatřeními. Při spolkové policii zřídíme operační analytickou centrálu a se sousedními státy založíme novou operační skupinu,“ řekla Faeserová poslancům.

„Můj český kolega (Vít Rakušan) mi už v pátek zapojení přislíbil a měla jsem k tomu také v úterý dobrý rozhovor s polským kolegou,“ dodala. Faeserová si od nových opatření slibuje výrazné zvýšení tlaku na pašeráky a účinnější boj proti nelegální

Do Německa by podle některých odhadů mohlo v letošním roce přijít až 400 tisíc žadatelů o azyl. Některé spolkové země, mimo jiné Sasko, kvůli vyhrocené migrační situaci požadují obnovení hraničních kontrol s Českem, Polskem a Švýcarskem po vzoru stálých kontrol, které Německo od roku 2015 provádí na pomezí s Rakouskem.

Tyto kontroly však nejsou plošné po celé délce hranic, ale pouze na vybraných přechodech. Stálé kontroly s Českem, Polskem i Švýcarskem chce obnovit i šéf opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz, jehož strana je největší opoziční silou v Německu. Faeserová takový krok ale odmítá a stálou ostrahu hranic označuje jako poslední možnost.

Navyšte počet pohraničních policistů, žádá bavorský premiér

Německo kvůli nelegální migraci potřebuje dohodu spolkové vlády, regionů a obcí, musí zastavit mimořádné programy pro přijímání běženců a musí vyslat do pohraničí nejméně 10 tisíc nových spolkových policistů. Prohlásil ve středu bavorský premiér Markus Söder.

„Letos můžeme počítat se 400 tisíci žádostmi o azyl, to bude meziroční nárůst o sto procent,“ řekl Söder. V projevu ostře kritizoval spolkovou vládu kancléře Olafa Scholze, která je podle něj nečinná, a zdůraznil, že obce i regiony se bez podpory Berlína neobejdou.

„Divíme se, že dosud nepřišla žádná reakce,“ řekl. „Potřebujeme co nejdříve (vnitroněmecký) summit o integraci běženců a o nelegální migraci,“ uvedl. „Do pohraničních regionů je třeba vyslat nejméně 10 tisíc nových spolkových policistů, aby byl každý úsek německých hranic stejně bezpečný,“ dodal.

U bavorské pohraniční policie nyní asi 820 policistů a do roku 2025 by podle současných plánů měla mít 1000 policistů. Söder řekl, že novým cílem je rozšířit řady pohraničníků do konce roku 2028 na 1500 lidí.

Bavorsko je jedinou německou spolkovou zemí, která má vlastní pohraniční policii. Založilo ji před pěti lety. Její fungování je ale úzce provázáno se spolkovou policií, která má v Německu na starosti ostrahu hranic.

X X X

Kouření zahřívaného tabáku není bez rizika, shodují se odborníci

 Popularita zahřívaného tabáku roste. Zatímco před čtyřmi lety užívala produkty na principu zahřívaného tabáku pouze 3,2 % populace, minulý rok už to bylo téměř 7 %. Noví uživatelé se často rekrutují z řad kuřáků klasických cigaret. Mají totiž za to, že volí „zdravější variantu“. O tom však podle odborníků neexistují žádné důkazy. Nedávné studie dokonce došly k závěrům, že kouření zahřívaného tabáku v těhotenství zvyšuje riziko rozvoje alergií u dětí a může vést k nedostatečnému vzrůstu novorozenců. Dopady zahřívaného tabáku na zdraví budou probírat plicní lékaři na 23. kongresu České a Slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti, který se koná 21. až 23. září v Brně.

 Letos v říjnu končí v tuzemsku prodej zahřívaného tabáku s příchutěmi. Česká republika se tak připojila k dalším zemím, které od 23. října zavádí povinnou směrnici Evropské unie. Jedním z hlavních důvodů je stoupající popularita těchto produktů zejména u mladých lidí, kteří je často nepovažují za zdraví škodlivé. Aerosol zahřívaného tabáku má však podle odborníků velmi podobné složení toxických látek jako cigaretový kouř. Obsahuje tedy i prokazatelně karcinogenní látky. „Výrobci uvádějí, že množství toxických látek v aerosolu zahřívaného tabáku je menší než v cigaretovém kouři. Jednotlivé studie se však nemohou shodnout o kolik. S nižším množstvím toxických látek se automaticky nesnižuje riziko rozvoje karcinomu plic či jiných onemocnění. Aerosol navíc obsahuje látky, které se v cigaretovém kouři nevyskytují a jejichž biologický efekt zatím neznáme,“ varuje MUDr. Tomáš Kratochvíl z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně.

Přístroje se zahřívaným tabákem lze v České republice zakoupit od roku 2017. Vůbec poprvé se objevily v roce 2014 v Itálii a Japonsku. Právě v Japonsku jejich obliba rychle vzrostla. Odtud také pochází nedávné studie, podle kterých je užívání zahřívaného tabáku u těhotných spojené s větším výskytem rozvoje alergií u dětí a je rizikovým faktorem pro nedostatečný vzrůst plodu.

Neškodné není ani pasivní kouření zahřívaného tabáku. Celkem 37 % lidí, kteří se účastnili výzkumu sledujícího vliv kouře ze zahřívaného tabáku na zdraví, se po vystavení tomuto kouři cítilo malátně, trápilo je podráždění očí nebo bolest v krku.

„Občas se nám stává, že silní kuřáci, kteří se u nás léčí s nějakým plicním onemocněním a doporučujeme jim s kouřením přestat, přejdou na zahřívaný tabák. Tímto způsobem ovšem cesta k odvykání nevede. Tabák podávaný v jakékoliv formě je zdraví škodlivý. Některé postupy pro odvykání kouření doporučují elektronické cigarety, které neobsahují nikotin. Ideální je však nekouřit nic,“ vysvětluje doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně. Žádná studie doposud neprokázala, že by zahřívaný tabák kuřákům cigaret skutečně pomáhal s kouřením skončit.

Naopak, velká skupina lidí kombinuje kouření cigaret a zahřívaného tabáku. „Trápí nás především mladí nekuřáci, kteří se domnívají, že zahřívaný tabák není škodlivý, a začínají proto s jeho užíváním,“ doplňuje MUDr. Kratochvíl. Odborníci se shodují, že riziko rozvoje rakoviny plic, chronické obstrukční plicní nemoci, plicní fibrózy nebo nemocí kardiovaskulárního systému je u konzumentů zahřívaného tabáku vyšší než u nekuřáků.

„Ještě před sto lety byl karcinom plic vzácným onemocněním. Za obrovský nárůst nádorů plic může průmyslová výroba cigaret, a tudíž exponenciální nárůst počtu kuřáků tabákových výrobků, u kterých na začátku nikdo netušil, jaké dopady na zdraví mohou mít. Dnes považuje řada lidí nikotinové sáčky, vapování nebo zahřívaný tabák za běžnou součást života a bezpečnou variantu užívání nikotinu. Budoucí dopady pandemie užívání těchto alternativ klasických cigaret však zatím nedokážeme předpovědět, krom známých rizik spojených s užíváním hořícího tabáku se zde totiž mohou projevit i možné dlouhodobé a kumulativní toxické, kancerogenní či zánětlivé efekty přísad a příchutí, které tyto výrobky obsahují,“ upozorňuje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP. Evropská respirační společnost už v minulosti upozornila, že riziko užívání zahřívaného tabáku je větší, než udávají tabákové společnosti. Také Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že v současné době neexistují důkazy o tom, že zahřívaný tabák je méně rizikový než klasické cigarety. Ivana Šalbabová

X X X

Soudy obdržely peníze pro zaměstnance. Přidáno mají dostat i zpětně

 Tuzemské soudy obdržely od ministerstva financí peníze pro aministrativní pracovníky soudů. Ti mají podle informací České justice dostat přidáno od května letošního roku zpětně. „Potvrzuji, že Vrchnímu soudu v Praze byla doručena částka na navýšení mezd zaměstnanců soudu za rok 2023,“ řekl České justici předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl. Navýšení prostředků potvrdil i mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Navýšení prostředků potvrdil i místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk. Ten zprávu přijal s povděkem – několik měsíců totiž pro zaměstnance zvýšení platů se zástupci

V květnu jednal s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a získal příslib, že zaměstnanci dostanou ještě letos přidáno v průměru 1500 až 1700 korun hrubého měsíčně. Součástí dohody je to, že platy jim budou dále růst i příští rok a v roce 2025 dosáhnou výše průměrného platu ve veřejné sféře bez započítání platů učitelů a ozbrojených složek.

Dorovnání platů by podle Šuka mohlo stabilizovat personál a omezit časté odchody zaměstnanců za lepšími platy. Zástupci justice loni varovali, že hrozí doslova kolaps systému, pokud se platy justiční administrativě nenavýší.

Další navýšení o 1500 Kč měsíčně by mělo následovat od příštího roku. O stejnou částku by se platy měly zvýšit i v roce 2025. Průměrný plat zaměstnanců v justici by tak měl v roce 2025 dosáhnout 39 846 Kč.

V letošním roce dostalo ministerstvo na výdaje 36,54 miliardy korun. Vláda však nedávno rozhodla, že rozpočet úřadu navýší o 919 milionů korun. Peníze dostaly soudy, a to na odměny advokátů ex offo, znalců, tlumočníků a exekutorů. Eva Paseková, Petr Dimu, ceskajustice.cz

X X X

Odpůrci Istanbulské úmluvy odešli z hlasování senátní komise, byli by v menšině

Zastánci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí nedokázali prosadit, aby senátní ústavní komise doporučila ratifikaci tohoto kontroverzního dokumentu. Hlasování znemožnili odpůrci této takzvané Istanbulské úmluvy, která řeší i genderově podmíněné násilí. Před rozhodováním většinově opustili jednací místnost, neboť by byli v menšině. Zamítnutí ratifikace ani jeden z nich komisi

Zatím není jisté, zda Senát bude o úmluvě rozhodovat už na předpokládané schůzi od 18. října.

Ze senátních výborů podpořil ratifikaci úmluvy pouze výbor pro lidská práva, a to nejtěsnější většinou tří z pěti členů. Odmítly ji naopak ústavně-právní výbor, zahraniční výbor a výbor pro záležitosti EU.

Schválení úmluvy navrhl komisi Marek Hilšer z klubu Starostů. Podle něj právní experti vyvrátili výhrady kritiků, že úmluva znamená v podstatě převýchovu lidstva k nové podobě existence a soužití, neboť prosazuje genderovou ideologii.

Podle Michaela Canova z klubu Starostů, který jednání před koncem opustil spolu s Janou Zwyrtek Hamplovou se tím „naprosto přehlušuje to dobré, co úmluva přináší“.

Předseda komise Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 poukázal na vágní formulace úmluvy, které předjímají nárokovost finanční podpory jakoukoli nevládní organizací na projekty týkající se ochrany či pomoci obětem násilí.

Podle Hraby se úmluva stane pramenu práva pro domáhání se genderových práv. Hana Kordová Marvanová ze stejné frakce naopak uvedla, že přijetí úmluvy potvrdí zařazení ČR do společnosti demokratických států, které prosazují rovná práva mužů a žen. „Není to o vnucování jiných konceptů, nic takového tam není, je to celé o boji proti násilí,“ řekla.

Boj proti polepšení

Přijetí úmluvy podpořil také předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Měli bychom najít sílu k tomu úmluvu schválit,“ uvedl. Argumenty proti ratifikaci vnímá „trochu jako boj proti tomu, abychom se polepšili“.

Ústavní právník Jan Kysela se shodl s vedoucí katedry mezinárodního práva z Karlovy univerzity Veronikou Bílkovou na tom, že úmluva je v souladu s českým ústavním pořádkem. Úmluva podle Kysely „patří k upovídanějším, což je důvod, proč jde leckomu na nervy“. Pokud by neobsahovala sporné formulace týkající se například genderu, odstranilo by to problémy s její ratifikací.

Úmluva podle Bílkové představuje nově ucelený propracovaný systém doporučení pro potírání násilí na ženách a domácího násilí. Neřeší ani legalizaci manželství nebo adopci dětí stejnopohlavními páry, zdůraznila.

Úmluva je symbol

Neumožňuje obrátit se proti neplnění smlouvy ani na Evropský soud pro lidská práva, ani na Evropský soudní dvůr ani poté, co se Evropská unie stane jako celek od 1. října smluvní stranou. Potvrdil to také Michal Franěk, vrchní ředitel sekce koordinace tvorby právních předpisů z ministerstva spravedlnosti. Podle něj pojem gender není definován v úmluvě jako jako alternativa pohlaví, ale soubor společenských okolností, které má úmluva chránit. „Nenutí státy, aby slovo gender uzákonily,“ dodal.

X X X

Dvě tornáda udeřila na východě Číny a zanechala za sebou velkou spoušť

Východočínskou provincii Ťiang-su zasáhla v úterý dvě tornáda, která usmrtila deset lidí. Čtyři další utrpěli vážná zranění. První tornádo zasáhlo část města Su-čchien kolem 17:20 místního času (11:20 SELČ), pět lidí zahynulo a čtyři utrpěli zranění. Tornádo zničilo či poškodilo 1 800 domů a úrodu.

Druhé tornádo udeřilo o několik hodin později na město Jen-čcheng, které se nachází asi 190 kilometrů jihovýchodně od Su-čchienu, a vyžádalo si dalších pět mrtvých.

Informovala o tom ve středu agentura AP s odvoláním na čínská státní média.

Na videonahrávkách zveřejněných na internetu jsou vidět převrácená auta a trosky poletující ve vzduchu. Podle státní televize CCTV živel rovněž přerušil dodávky elektřiny v oblasti, které ale již byly obnoveny.

Tornáda nejsou v Číně příliš častým jevem, v provincii Ťiang-su nicméně v posledních letech způsobila i další úmrtí. Loni tam při tornádu zahynul jeden člověk a v roce 2021 přišli o život čtyři lidé.

X X X

Změna v čele SÚKL, Kateřina Podrazilová vystřídá Storovou

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nově povede Kateřina Podrazilová, která dříve vedla odbor cen a úhrad tohoto ústavu. Dosavadní ředitelce Ireně Storové, která se také výběrového řízení účastnila, letos končí pětileté funkční období.

Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování Státního ústavu pro kontrolu léčiv a zaměřit se především na maximální aktivitu v otázce kvality, bezpečnosti a dostupnosti léčiv,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) Podrazilovou vybral na základě výsledků výběrového řízení a doporučení komise. „Je zkušenou odbornicí, která má bohaté pracovní zkušenosti a lékovou agendu zná velmi dobře, mimo jiné i díky předchozímu působení na jedné z vedoucích pozic v rámci Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ uvedl Válek.

Od roku 2014 Podrazilová pracuje jako předsedkyně lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven, kde koordinuje agendu lékové politiky a řeší dostupnost léčiv na trhu. Vystudovala obor molekulární biologie a genetika, v roce 1999 získala doktorský titul.

Dosavadní ředitelku Storovou Válek v uplynulých měsících opakovaně kritizoval  souvislosti s nedostatkem některých léčiv. První tendr na nového šéfa SÚKL vypsalo ministerstvo letos v březnu. Komise doporučila dva uchazeče, ministr žádného z nich tehdy nevybral, podle informací Zdravotnického deníku se obou účastnily Storová i Podrazilová.

Lékový ústav má na starosti mimo jiné povolování nových léků, stanovování jejich ceny a úhrady z veřejného zdravotního pojištění nebo povolování jejich klinických studií. Řeší také kontroly fungování lékáren, evidování podezření na nežádoucí účinky léků a vakcín nebo provoz systému elektronických receptů.

Ministerstvo zdravotnictví letos v březnu hledalo také vrchního ředitele sekce, dříve náměstka, pro zdravotní péči. Podle organizačního schématu ministerstva ale místo zůstává neobsazené. Jakob už dříve řekl, že součástí služebního zákona je vypsání výběrových řízení na pozice obsazené déle než pět let, ministerstvo je letos vypisovalo například na šéfy krajských hygienických stanic.

Do konce roku chce ministr vypsat výběrové řízení také na nového ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) za Michala Stiborka, který v srpnu odešel po kritice svého předchozího úvěrového podnikání. V nemocnici zasahovala i policie, prověřovala podezření týkající se vydírání nebo veřejných zakázek.

Vedením IKEM dočasně ministr pověřil vrchní ředitelku ministerské sekce pro ekonomiku a zdravotní pojištění Helenu Rögnerovou. Koncem srpna řekl, že nechce výběr nového ředitele uspěchat.

„Musíme mít portfolio kandidátů, kteří se tam přihlásí. Nerad bych, aby to byl zase jeden kandidát, aby komise měla z čeho vybírat,“ řekl Válek. Poslední výběrové řízení, v němž v květnu místo obhájil Stiborek, bylo podle něj otevřené dlouho, a přesto se přihlásili jenom dva zájemci. „Snažil jsem se oslovit i mimopražské, ale zájem byl nulový,“ řekl tehdy. „Nechci se dostat do situace, že (…) opakovaně neúspěšní kandidáti budou jediní, z koho budu vybírat,“ dodal.

X X X

 Chaos v londýnském metru. Reklama změnila název stanice, lidé zmatkoval

Nepříliš povedeně hodnotí místní i turisté v Londýně realizaci nápadu, kdy se stanice metra Bond Street dočasně přejmenovala na Burberry. Stalo se tak v rámci kampaně, kdy tato luxusní módní značka měla propagovat otevření nově přebudovaného obchodu. Zmatení cestující si stěžovali, že často minuli stanici, kde chtěli vystoupit.

 Stanici Bond Street od pátku až do úterního rána ozdobily cedule s novým názvem v jasně modré barvě s logem Burberry. Měly propagovat otevření nově přebudovaného hlavního obchodu značky na Bond Street, ale vyvolaly především řadu stížností od dezorientovaných cestujících, uvedl provozovatel hromadné dopravy v Londýně Transport for London (TfL).

„Upřímně řečeno, slyšel jsem spoustu různých věcí, ale bohužel nic pozitivního,“ řekl jeden ze zaměstnanců TfL, který si nepřál být jmenován. „Lidi říkali: Proč to tu je? Zmátlo nás to. Viděli jsme Burberry Street a mysleli jsme si, že jsme na špatném místě.“

Mluvčí TfL odmítl upřesnit, kolik firma Burberry za tuto reklamní kampaň zaplatila, ale řekl, že získané peníze budu investovány do londýnského dopravního systému.

TfL se podle své poslední finanční zprávy, která byla zveřejněna letos v červenci, potýká se stoupající inflací a provozními náklady, které jsou o pět procent vyšší než loni. Počet cestujících je nyní na 89 procentech v porovnání s dobou před pandemií covidu-19.

X X X

 Zhoršování kvality ovzduší v Praze zamezí nová pražská vyhláška

 V Praze se za posledních několik let zlepšilo ovzduší. Situace však není plně uspokojivá, zejména kvůli dopravě a lokálním topeništím. Ke zhoršení kvality ovzduší přispívá také spalování rostlinného materiálu v otevřených ohništích. Pražští zastupitelé proto 14. září 2023 schválili vyhlášku, která omezuje spalování suchého rostlinného materiálu v otevřených ohništích za účelem jeho odstraňování. Nový předpis bude platit od letošního října, a to na celém území hlavního města Prahy.

Vyhláška zakazuje spalování suchého rostlinného materiálu v otevřených ohništích za účelem jeho odstraňování. Vyhláška zároveň uvádí, co se rozumí rostlinným materiálem a jak s ním nakládat. I nadále bude možné spalovat v otevřených ohništích suché dřevo a šišky, pokud je taková činnost realizována jako volnočasová aktivita, spojená například s přípravou jídla na otevřeném ohništi či grilu, s výjimkou období, kdy je vyhlášena smogová situace.

 „Věřím, že novou vyhlášku přivítají i městské části a najdou způsoby i cestu, jak předat občanům informaci o tom, co a kdy je možné spalovat v otevřených ohništích. Vyhláška rozhodně neznamená omezení možnost posezení u veřejných grilovišť či ohnišť, nelze k tomu však využívat ani jinak spalovat jiný rostlinný materiál než dřevo a šišky. Listí se musí likvidovat jinými dostupnými způsoby. Občané si mohou jednoduše a zdarma zažádat o hnědou popelnici na bioodpad, dále je bioodpad svážen kontejnery prostřednictvím Pražských služeb, nebo je možné využít stávající systém sběrných dvorů,“ vysvětluje radní hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Vydání vyhlášky, omezující spalování suchých rostlinných materiálů v otevřených ohništích na území hlavního města Prahy, bylo zahrnuto mezi podpůrná opatření v druhé části Akčního plánu k Programu zlepšování kvality ovzduší aglomerace Praha – CZ 01: Aktualizace 2020, který tvoří hlavní koncepční dokument v ochraně ovzduší na území hlavního města Prahy.

Vyhláška vychází z § 16 odst. 5 e) zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů. Jejím cílem je snížení imisní zátěže obyvatel Prahy, způsobené znečišťujícími látkami, vznikajícími při spalování rostlinného materiálu v otevřených ohništích, kdy jsou obyvatelé vystaveni vysokým koncentracím znečišťujících látek, obtěžujícímu kouři a zhoršení pohody bydlení zejména v oblastech s hustou zástavbou rodinných domů. Podle dostupných informací dochází lokálně k extrémnímu nárůstu koncentrací suspendovaných částic PM10 a PM2,5, benzo(a)pyrenu, oxidu dusnatého (NO) a dusičitého (NO2) a oxidu siřičitého (SO2), které mohou být v průběhu spalování až 350x vyšší, než je přípustná hranice.  Vít Hofman, mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

 X X X

 Šestnáctý ročník Vinobraní na Grébovce bude ve znamení filmu

Vinobraní na Grébovce si za svou mnohaletou existenci získalo pověst jedné z největších událostí podzimní Prahy. Letos se koná v pátek 22. a v sobotu 23. září na již tradičních místech, tj. na náměstí Míru a v Havlíčkových sadech (Grébovce). Návštěvníky čeká jako obvykle bohatý doprovodný program, kdy zlatým hřebem letošního ročníku je sobotní vystoupení Michala Hrůzy s kapelou Hrůzy. Nudit se však nebudou ani nejmenší návštěvníci, na které čeká loutkové divadlo i pásmo plné písniček s Ivetou Blanarovičovou.

Kromě několika hudebních koncertů a nabídky desítek stánků s víny, burčákem, gastronomickými specialitami a rukodělnými výrobky zpestří letošní Vinobraní na Grébovce doprovodný program v podobě promítání filmu, poslechu známých filmových melodií a písniček z pohádek pro děti. Ten bude probíhat v sobotu jak na hlavním pódiu, tak na tom vedlejším v dolní části Grébovky. Letošní motto vinobraní Dvojka Filmová tak odkazuje na filmový cyklus, který městská část již druhým rokem pořádá.

„Každý ročník vinobraní má jiné tematické zaměření, ani to letošní proto nebude výjimkou. Není žádným tajemstvím, že Dvojka svým kulturně historickým bohatstvím a krásnými parky láká nejednoho filmaře. Vedle filmových snímků jsou scenérie parků využívány také jako divadelní kulisy či amfiteátry. Například Grotta v Havlíčkových sadech opakovaně diváky láká na letní představení. Kultura pod širým nebem se vrací i do Riegrových sadů, kde po letech ožívá zrekonstruovaný amfiteátr. Tam se letos odehrál vzpomínkový literární večer na počest bratří Čapků. Výběr motta letošního vinobraní Dvojka Filmová se tak přímo sám nabízel a naše vinobraní proto není pouhým festivalem vína a jídla, ale také kulturní a společenskou akcí, kde si z doprovodného programu vybere opravdu každý,“ říká starosta Prahy 2 Jan Korseska, který letošní vinobraní v pátek na náměstí Míru oficiálně zahájí.

Vinobraní na Grébovce návštěvníci již tradičně pojímají jako celodenní piknik s posezením na trávě a se sklenkou dobrého vína či burčáku, třeba právě z místní historické vinice. Právě víno z letošní úrody vinice Grébovka přitom může být vzácností. „Máme za sebou suché a poměrně chladné jaro, které vystřídalo horké léto s občasnými přívalovými dešti. V polovině srpna krupobití poškodilo cca 60 % hroznů včetně listové plochy, ale naštěstí následovalo horké a suché počasí. Sklizeň sice probíhá zhruba o týden dříve, ale cukernatost je zatím standardní a kvalita hroznů překvapivě dobrá, s nižším obsahem kyselin,“ hodnotí letošní úrodu Pavel Bulánek, který se stará o vinice na Grébovce.

Návštěvníci tentokrát budou moci vybírat z nabídky 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat burčák a tichá vína. Představí se jak tradiční česká, tak i moravská vinařství, a chybět nebudou ani vinařství menší nebo rodinná. „Přestože počasí bylo proměnlivé, vinaři na jihomoravských vinicích se vypořádali s výzvami, a doufají ve slunečné počasí v následujících dnech a týdnech, aby zajistili kvalitní sklizeň. Z hlediska objemu se očekává, že sklizeň v roce 2023 bude průměrná či lehce podprůměrná,“ říká k sezóně zástupce moravských vinařů Karel Havlíček, který se Vinobraní na Grébovce účastní pravidelně.

Na akci nebudou chybět tradičně ani gastronomické speciality nejen z tuzemska, ale i různých koutů světa a nejrůznější delikatesy, a samozřejmě oblíbené Vinařské městečko v Grottě. Tam zavítají jistě milovníci kvalitních tichých vín od renomovaných vinařů.

Vinobraní na Grébovce je akcí pro celou rodinu, takže nezapomíná ani na děti. Pro ty bude připraven v dolní části parku speciální program včetně tvůrčích dílen a malování na obličej. Vinobraní na Grébovce každoročně dokazuje, že tradice pražských vinic, jak ji založil ve středověku Karel IV., je dodnes živá.

X X X

 Praha zaslala revoltujícím restauratérům smluvní pokuty, jiným postupem by trestala poctivé podnikatele

Hlavní město Praha v srpnu odeslalo požadavek na uhrazení smluvní pokuty restauratérům, kteří včas nevyklidili pozemky kvůli novým pravidlům pro předzahrádky. Tito restauratéři vedli mezi lety 2021 až 2023 s Prahou soudní spory, v nichž napadli výpovědi svých předzahrádek. Po několika letech soudních tahanic zároveň Praha vyzvala k ukončení sporů s tím, že v opačném případě se provozovatelé budou muset smířit s faktem, že s nimi město nové nájemní smlouvy již neuzavře.

V případě, že by Praha revoltující restauratéry nepokutovala, byli by tím znevýhodněni poctiví podnikatelé, kteří nová pravidla od začátku dodržovali. Praha také již v roce 2021 nepoctivé provozovatele vyzvala k uzavření nové smlouvy na provozování předzahrádky, která musí už ale splňovat nové podmínky.

Praha oceňuje kultivované restaurační zahrádky, které obohacují veřejný prostor a zároveň městu přinášejí nemalé příjmy. Nový Manuál pro provozování předzahrádek, jež jasně stanovuje podmínky jejich rozměru, vybavení či vzhledu, vznikl kvůli potřebě omezit problémy, které tyto předzahrádky způsobovaly ve veřejném prostoru. Nadrozměrné oplocené předzahrádky na podestě blokovaly průchod lidí a znehodnocovaly veřejný prostor v úzkých uličkách a významných náměstích historického centra Prahy.

„Rozumím tomu, že pro některé restauratéry může být smluvní pokuta vysoká. Nicméně oni měli stejnou možnost jako ostatní restauratéři přijmout nové podmínky a zahrádku upravit podle existujícího manuálu. Rozhodli se jít jinou cestou a bránit se výpovědím, které od města obdrželi u soudu, což bylo jejich právo. Nyní je však nesmí překvapovat, že Praha jako řádný hospodář postupuje podle jimi uzavřených smluv a vymáhá smluvní pokuty. Jinak by svou shovívavostí trestala ty poctivé, kteří se novým podmínkám přizpůsobili ihned, jakmile o to byli požádáni,“ říká pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský.

Odbor majetku Magistrátu hl. m. Prahy na konci srpna zaslal dopis provozovatelům restauračních zahrádek, kterým již před několika lety skončila nájemní smlouva. Vzhledem k tomu, že soudní spory započaly už před delší dobou a smluvní pokuta činí 10 tisíc korun za den, jsou jednotlivé pokuty v řádech milionů korun. Nicméně vycházejí ze smluvních ustanovení obsažených v nájemních smlouvách, které restauratéři s Prahou v minulosti sami uzavřeli.

„Smluvní pokuty v nájemních smlouvách považuji za vysoké, nicméně provozovatelé smlouvy v minulosti podepsali, a tak se k nim přihlásili. Výše smluvních pokut má mimo jiné plnit odrazující funkci: cílem bylo předejít třeba právě tomu, že po skončení nájemní smlouvy nedojde ke včasnému vyklizení pozemku. Vzhledem k tomu, že provozovatelé mají ve sporech s Prahou právní zastoupení, předpokládám, že je advokáti upozornili na fakt, že jimi vyvolávaný soudní spor s největší pravděpodobností prohrají, a že Praha má nárok po nich vymáhat smluvní pokuty,“ vysvětluje Adam Zábranský.

„Restauratéři se samozřejmě mohou obrátit na soud a ten bude posuzovat, zda na smluvní pokutu má Praha nárok, případně její výši může moderovat. Moc si ale nedokážu představit, že by se město samo tvářilo, jako že se nic nestalo, a smluvní pokuty nevymáhalo, když je vymáhá v jiných případech, například u stánků. Stojím za tím, že pravidla musí platit pro všechny a jen jejich vymáháním se nám podaří zkultivovat podnikatelské prostředí v centru naší metropole,“ uzavírá Adam Zábranský.

Praha před více než dvěma lety zahájila proces kultivace restauračních zahrádek v centru města. V roce 2021 Rada hl. m. Prahy schválila Manuál pro restaurační zahrádky, který stanovuje pravidla provedení zahrádek, a zároveň Koncepci umístění restauračních zahrádek, která určuje, kde přesně mohou být předzahrádky umístěné v nejvytíženějších lokalitách. Některá významná veřejná prostranství totiž byla předzahrádkami přetížená a reálně bránila běžnému průchodu chodců, na jiných místech bylo záměrem uvolnit prostor okolo památkově významných prvků veřejných prostranství (např. Malostranská mostecká věž či kašna na Malém náměstí). Vít Hofman, vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí

X X X

ZÁBAVIŠTĚ PRO SVIŠTĚ ZPÁTKY V POLIČCE!

 Výstava poličského muzea ZÁBAVIŠTĚ PRO SVIŠTĚ putuje po českých i moravských muzeích, knihovnách a vzdělávacích centrech a všude se setkává s obrovským zájmem a nadšením dětí i dospělých!

 

Zábaviště vytvořili poličští muzejníci ve spolupráci s ilustrátorkou Vendulou Hegerovou. Kdo výstavu navštívil, ví, že jde spíše o obrázkovou hernu, kde ilustrace Venduly Hegerové vystoupily z knížek a bavily a učily děti i dospělé. Enormní návštěvnost – 4 367 návštěvníků – spolu s pozitivními ohlasy muzejníky přesvědčily, aby Zábaviště po sezóně neskončilo v propadlišti dějin. „Svišti“ tak započali své putování po celé republice.

„Spousta putování Zábaviště čeká, a to nejen v létě, ale také v zimě. Proto vznikla zimní varianta této oblíbené výstavy, která se představí ve svištím domově … v muzeu v Poličce!“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Simona Valachová. „Těšit se můžete na původní, vánočně vyladěné i zcela nové aktivity.“ dodává. Zimní variantu výstavy ZÁBAVIŠTĚ PRO SVIŠTĚ … sviští ZIMA je PRIMA! můžete v muzeu v Poličce navštívit od odpoledne 27. září do 5. listopadu 2023. Pak se opět vydá na cesty, tentokrát do Sokolova. Nechte se tedy společně vtáhnout do poutavých a vtipných příběhů, rozehrajte koledami hudební koutek, procvičte jazýčky a rozpohybujte celé tělo, zahrajte si betlémský příběh, předveďte obratnost svých prstů, započítejte si v obchodě, vyzkoušejte rýmovačky a obrázková říkadla a spoustu dalšího!

Přijďte se předvánočně naladit, pobavit se a pohrát si do barevného světa obrázků ilustrátorky Venduly Hegerové, jejíž práce zdobí především knihy pro děti, ale také grafomotorické, logopedické a jiné vzdělávací materiály, karetní a deskové hry a v neposlední řadě také časopis pro děti PUNTÍK.

 Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve středu 27. září od 15.00!  Návštěvníci se mohou těšit na příjemné odpoledne s perníčky, dětským punčem a výtvarnou dílnou. SIMONA VALACHOVÁ, Městské muzeum a galerie Polička

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.