Saúdský korunní princ pohrozil USA tvrdými protiopatřeními. Rvačka Romů, Ukrajinců v Brně. Političtí začátečníci odmítají tisk politikům ČR

Kde jsou ty časy, kdy Saudská Arábie zobala USA z ruky. Dnes USA jsou významné pouze v rámci západní propagandy, ale i zde postupně proniká realita a částečná revolta v médiích. Vše zlé je k něčemu dobré. Válka proti Rusku ohledně Ukrajiny, kterou svou tupou neústupností vůči racionálním požadavkům Putina na posílení ochrany zájmů Ruska proti nepřátelskému NATO, vyjádřené během přátelské videokonference Biden -Putin v podstatě od základů mění svět.

Zatímco Saudská Arábie byla po desetiletí nejbližším spojencem USA v arabském světě, prakticky od 2. světové války a ještě s předchůdcem Joe Bidena, Donaldem Trumpem měla absolutně nadstandartní vztahy, což mimo jiné ovšem vedlo krok za krokem zlepšování vztahu mezi Izraelem a jednotlivými arabskými státy, Joe Biden má skvělý talent ničit vše…

Zatímco Muhammad bin Salmán měl nadstandarrtní vztahy s Trumpem a možná ještě více s Vladimírem Putinem, s nimž mohutně posílil kartel Opec na Opec + s Bidenem je na kordy a prakticky ho vůbec nemusí brát vážně a taky ani nebere.

A také hrozí Bidenově administrativě „velkými ekonomickými důsledky“ vůči USA, pokud by zasáhla proti opatřením na produkci ropy.

Korunní princ Muhammad bin Salmán vyhrožoval poté, co prezident Biden slíbil blíže nespecifikované „důsledky“ pro Saúdskou Arábii omezit těžbu ropy v době vysokých cen energií, podle utajovaného dokumentu, který získal The Washington Post. Korunní princ v soukromí tvrdil, že „už nebude jednat s americkou administrativou“ a podle dokumentu slíbil „hlavní ekonomické důsledky pro Washington“.

Druhý uniklý dokument z prosince varoval, že Saúdská Arábie plánuje rozšířit svůj „transakční vztah“ s Čínou pořízením dronů, balistických střel, řízených střel a systémů hromadného sledování z Pekingu.

A Biden se zalekl. Neodvážil se vyvíjel tlak na Saúdskou Arábii ohledně jejich rozhodnutí . Utajované dokumenty byly zveřejněny jako součást hromady informací Pentagonu, které údajně unikly příslušníkem národní gardy Air Jack Teixeira, uvedl Washington Post.

Představitelé Bidenovy administrativy v posledním roce opakovaně prosili saúdské úředníky, aby zvýšili náklady na těžbu ropy, protože rostoucí ceny pohonných hmot vyvolávají obavy z inflace.

Ministr zahraničí Antony Blinken se v úterý setkal s korunním princem, aby posílil vztahy mezi oběma zeměmi, jen několik týdnů poté, co Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan jej rovněž navštívil.

Vše souvisí se vším…

Na summitu BRICS, politicko-ekonomického uskupení, které již dnes má ve srovnání s uskupením G7 výraznější podíl na tvorbě světového HDP, které nepochybně už kvůli přítomnosti Vladimíra Putina, kterého Jihoafrická republika přes vydírání USA a Západu odmítá zatknout, bude předmětem mediální světové pozornosti budou přijaty dva vyvrhelové a dva spojenci Putina: Irán a Saudská Arábie. Ani jedna z těchto zemí už USA nepotřebují a jejich suverenita jen roste…

Asi tak. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

GENERÁL  ŠÁNDOR  O  VÁLCE  ZELENSKÉHO,  ŘÍZENÉ  ZÁPADEM

VRAŽDA  V  BRNĚ  UKRAJINCEM,  ROMOVÉ  SLIBUJÍ  POMSTU

Andor Šándor okomentoval konflikt v Brně: Nevábná ekonomická situace v zemi, strach z války, vše vede k tomu, že se situace bude zhoršovat

Městský soud v Brně dnes poslal do vazby sedmatřicetiletého cizince, kterého policie podezřívá z vraždy muže. Obviněný podle policie v Brně-Bystrci poblíž tramvajové zastávky pobodal dva lidi, jeden z nich později v nemocnici zemřel. O rozhodnutí o vazbě informovala mluvčí soudu Petra Láníčková. Na Brněnské přehradě v městské části Bystrc se v sobotu konal ohňostroj, mířily na něj desetitisíce lidí. Policie se opakovaně obrátila na očité svědky konfliktu i ty, kteří vědí, co mu v tramvaji předcházelo, aby se jí ozvali. Média upozornila na to, že konflikt se stal mezi Ukrajincem a tamními Romy. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor.

Soud shledal podle Láníčkové důvody vazby útěkové. „Proti uvedenému rozhodnutí zatím nebyla podána stížnost, jak obviněný, tak státní zástupce si ponechali lhůtu,“ uvedla mluvčí.

Několik lidí se podle dřívějšího vyjádření policie dostalo do potyčky v sobotu krátce před 20:00 poblíž tramvajové zastávky Přístaviště v Brně-Bystrci. Muž nožem napadl a zranil dva jiné, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel. Podle policie na rvačku nedaleko zastávky MHD policejní hlídku upozornila svědkyně. „Policisté se rozběhli k místu incidentu, jeden z členů hlídky zajistil přivolání zdravotníků, druhý zjistil popis pachatele a vzápětí si všiml osoby, která danému popisu odpovídala a pohybovala se poblíž na nástupním ostrůvku. Později zjištěný sedmatřicetiletý muž byl na místě zadržen,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora situaci nelze brát na lehkou váhu. „Mávnout rukou nad tím nelze, to by bylo krátkozraké. Otázkou je, jak se tamní Romové spojí s tamní pravicovou radikální scénou, což pak samozřejmě může dostat punc větší akce. Další otázkou je, jak má policie takovou situaci a s ní obecné věci pod kontrolou, aby se konflikt nerozrostl. Jeho eskalaci nikdo nepotřebuje, nepotřebují to Ukrajinci ani Romové, už vůbec ne společnost,“ zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři.

Mluvčí už dříve uvedl, že pro přesné určení jednotlivých rolí účastníků konfliktu jsou klíčové výpovědi nejen samotných aktérů, ale i svědectví. „Právě proto znovu případné svědky žádáme: Pokud byl někdo očitým svědkem, s policisty dosud nebyl v kontaktu, a viděl konflikt, případně ví, co mu v tramvaji předcházelo, nechť se obrátí na policisty prostřednictvím linky 158. Pokud nebudou vyslechnuti všichni svědci, nemůžeme být sdílnější,“ uvedl Šváb. Doplnil, že kriminalisté na objasnění všech okolností případu usilovně pracují.

Policie neuvádí státní příslušnost cizince, kterého z vraždy muže podezřívá. Podle informací médií a ze sociálních sítí šlo o Ukrajince, obětí byl Rom. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková vyjádřila na Twitteru lítost nad úmrtím mladého člověka v Brně. Zároveň vyzvala Romy k zachování klidu a k tomu, aby nepaušalizovali s ohledem na národnost pachatele. „Vždyť proti paušalizaci sami dlouhodobě bojujeme,“ napsala na Twitter. S bezpečnostní situací Romů v Brně se Fuková seznamuje a během několika dní se sejde se zástupci policie, nestátních organizací a místními Romy.

V souvislosti s úmrtím je na sobotní odpoledne do Brna svolaná demonstrace. Podle serveru Romea.cz událost začali ke svým politickým cílům zneužívat extremisté. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes v souvislosti s brněnským případem vyzval, aby se lidé pod vlivem emocí nenechali manipulovat těmi, kdo budou chtít odsouzeníhodný čin jednoho člověka využít k rozdmýchávání nesnášenlivosti vůči jakékoli skupině obyvatel. „Princip kolektivní viny je stejně zavrženíhodný jako násilí samo,“ dodal. Smrt muže podle něj policie vyšetřuje standardními postupy.

X X X

RVAČKA  MEZI  ROMY  A  UKRAJINCI  V  BRNĚ

Po násilné smrti mladíka se v centru Brna strhla bitka mezi Romy a Ukrajinci

Konflikt dvou skupin lidí se v pondělí večer odehrál u Dominikánského náměstí v centru Brna. Podle svědků Romové napadli dvojici Ukrajinců. Incident se odehrál jen dva dny poté, co muž z Ukrajiny ubodal u Brněnské přehrady třiadvacetiletého romského mladíka a dalšího nožem zranil.

Události bezprostředně po pondělním napadení natočil na mobil brněnský zastupitel Adam Zemek (Piráti). Video následně okolo 20. hodiny umístil do facebookové skupiny Viděno v Brně.

„Právě teď u Špalíčku. Skupina asi 15 naštvaných lidí údajně napadla dva Ukrajince a začali také demolovat vybavení přilehlé zahrádky. Přítomno asi pět policejních aut s posádkami,“ napsal Zemek k videu.

Podle důvěryhodného zdroje MF DNES na Ukrajince zaútočili Romové. U incidentu zasahovala státní i městská policie. Na místo se sjelo několik hlídek.

„Podle telefonického oznámení se krátce před půl osmou večer na nároží u kostela projevovala emotivně skupina přibližně dvaceti lidí, měli dokonce házet židlemi. Podle oznamovatele údajně došlo k napadení, byl to vyhrocený spor,“ řekl mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Státní policisté po incidentu zadrželi tři lidi. Jednoho člověka už propustili, protože šlo o mladistvého, další dva lidé zůstávají v cele. Jestli jde o někoho z útočníků, policisté neupřesnili.

Na místě sobotní vraždy mladého Roma u Brněnské přehrady se objevily svíčky a květiny. (12. června 2023)

„Mezi skupinkami došlo k výměně názorů. Případ řešíme pro podezření z přečinu výtržnictví a poškození cizí věci. Prověřujeme kamerové záznamy, vyslýcháme svědky,“ sdělil mluvčí státní policie Pavel Šváb.

Incident se obešel bez zranění, záchranáři na místo vůbec nevyjížděli. Škoda na provozovně je předběžně vyčíslena na 40 tisíc korun.

„Je mi líto, co se stalo o víkendu. Ale nemyslím si, že by bylo rozumné řešit problémy dalším násilím. K incidentu na Dominikánské jsem ihned volal městskou policii, která společně s Policií ČR uklidnila situaci. Věřím, že dojde k řádnému vyšetření obou událostí,“ vyjádřil se v úterý ráno Zemek.

Pondělní konflikt už má odezvu na sociálních sítích. „Konečně!!! Už čekám celou dobu, kdy se Romové postaví Ukrajincům. Nikdo jiný to totiž neudělá,“ napsala žena pod video.

Vášně se snaží uklidnit vrcholní politici v čele s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS).

Rakušan prohlásil, že by se lidé pod vlivem emocí neměli nenechat manipulovat těmi, kdo budou chtít odsouzeníhodný čin jednoho člověka využít k rozdmýchávání nesnášenlivosti vůči jakékoli skupině obyvatel. „Princip kolektivní viny je stejně zavrženíhodný jako násilí samo,“ dodal.

Vaňková v reakci pro ČTK uvedla, že tragickými událostmi, vedoucí k vyhasnutí mladého života, je otřesena. „Mrzí mne, že v tomto konkrétním případě se do toho navíc promítají strachy a předsudky založené na etnicitě nebo národnosti, protože právě Brno je po staletí městem, kde pospolu žily různé skupiny lidí a – až na pár politováníhodných historických momentů – to fungovalo a činilo Brno Brnem. Nenávist a násilí v jakékoli podobě do našeho města nepatří a jsem si jistá, že policie činí všechny kroky, aby případ vyšetřila,“ pronesla primátorka.

Dorazí vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny

Proti nenávistným projevům vůči Ukrajincům se postavila i organizace Romea, která odmítá „uplatňování primitivního principu kolektivní viny“. S dovětkem, že právě romská komunita s tím má z minulosti značné negativní zkušenosti.

S případem se seznamuje Lucie Fuková, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny. Během několika dní se plánuje sejít se zástupci policie, nestátních organizací a místními Romy.

Ještě před tím vyjádřila na Twitteru lítost nad úmrtím mladého člověka v Brně. Zároveň vyzvala Romy k zachování klidu a k tomu, aby nepaušalizovali s ohledem na národnost pachatele. „Vždyť proti paušalizaci sami dlouhodobě bojujeme,“ napsala na internetu.

Útočník je obviněný z vraždy a ve vazbě

K sobotní vraždě Roma policisté dosud zveřejnili pouze základní informace. „V sobotu večer krátce před 20. hodinou došlo poblíž tramvajové zastávky Přístaviště v Brně-Bystrci k potyčce mezi několika osobami, jeden muž nožem napadl a zranil dvě osoby,“ uvedli s tím, že jeden z napadených následně zemřel a útočící cizinec je obviněný z vraždy. V úterý ho brněnský městský soud poslal do vazby.

Na rvačku u tramvajové zastávky podle policie upozornila hlídku svědkyně. Sedmatřicetiletý muž cizí národnosti byl následně zadržen poblíž.

Na Brněnskou přehradu, u níž k tragédii došlo, v sobotu večer mířily tisíce lidí kvůli hojně navštěvovanému festivalu Ignis Brunensis. Jeho součástí byla dronová show a následně ohňostroj.

Podle zpráv, které se objevily na internetu , byl útočníkem Ukrajinec, jemuž vadila hlasitá hudba, již v tramvaji pouštěli romští mladíci. Bližší okolnosti konfliktu však dosud nejsou známy, policisté žádají o informace svědky.

V reakci na zabití člena své komunity chystají Romové na sobotní odpoledne demonstraci. Sejít se chtějí ve 14 hodin u Janáčkova divadla v centru města.

X X X

NĚMECKO  VYBUDUJE  NA  UKRAJINĚ  VELKÝ  ZÁVOD  NA  TANKY?

Pošlete souřadnice, žádá Medveděv. Německá firma chce na Ukrajině stavět závod na tanky

Bývalý ruský prezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv se opět rozjel. Německý zbrojní koncern Rheinmetall požádal o souřadnice továrny na výrobu tanků, kterou chce firma postavit na Ukrajině.

„Vedení německého koncernu Rheinmetall potvrdilo záměr vybudovat závod na výrobu tanků na Ukrajině. Zašlete prosím přesné souřadnice budoucí továrny. Děkuji!“ napsal Medveděv na svém twitterovém účtu. A tentokrát to uvedl dokonce v němčině.

 Společnost Rheinmetall v březnu oznámila, že jedná s Kyjevem o výstavbě zmíněného závodu na Ukrajině. Továrna by měla vyrábět až 400 tanků typu Panther KF-51 ročně. Podle šéfa Rheinmetallu Armina Pappergera by sériová produkce obrněnců mohla začít během 15 až 20 měsíců, píše agentura TASS.

X X X

SOUDCI  ÚS  ODMÍTLI  STÍŽNOST  ŽALOBKYNĚ  HORÁKOVÉ  PROTI  SNÍŽENÍ  PLATU

Státní zástupkyně Horáková z Prahy neuspěla s ústavní stížností proti snížení platu

 Pražská státní zástupkyně Lucia Horáková neuspěla s ústavní stížností proti rozhodnutí kárného senátu, který jí snížil plat o 15 procent na jeden rok. Důvodem kárného postihu byla její nečinnost v několika spisech. Horáková opakovaně označila kárnou žalobu za projev šikany na pracovišti. Stejný argument zopakovala také v řízení před Ústavním soudem, který však její stížnost považoval za zjevně neopodstatněnou.

Horáková uvedla, že kárný senát Nejvyššího správního soudu porušil její právo na spravedlivý proces a nerespektoval princip presumpce neviny. Poukázala na údajnou zaujatost vedoucího Městského státního zastupitelství v Praze Martina Erazíma, který kárnou žalobu podával.

Celé řízení označila Horáková za nespravedlivé a překroucené. Nejvyšší správní soud podle ní „motá různé věci dohromady a absolutně nerozumí podstatě věci“.

U NSS žalobkyně uznala, že její práce je někdy chaotická a v některých vytýkaných případech měla postupovat jinak. Nesouhlasila však s tím, že by se jednalo o tak závažná pochybení, aby dosahovala intenzity kárného provinění. Navíc byla údajně negativně ovlivněna nedobrou atmosférou na pracovišti a šikanou nadřízených poté, co vyšlo najevo, že stojí za trestním oznámením na kolegyni, státní zástupkyni Sylvu Krützner.

Podle ústavních soudců je rozhodnutí kárného senátu velmi podrobně odůvodněné a řízení bylo vedeno spravedlivě. „Žádné porušení ústavně zaručených práv stěžovatelky shledáno nebylo, neboť Nejvyšší správní soud postupoval ve věci řádně, pečlivě a s důrazem na ochranu ústavně zaručených práv stěžovatelky. Postupu Nejvyššího správního soudu tedy není z pohledu ústavnosti čeho vytknout,“ stojí v usnesení.

Podle rozhodnutí kárného senátu byla Horáková v několika případech dlouhodobě nečinná. Průtahy činily zhruba půl roku až rok. V jednom spisu se snažila nečinnost kamuflovat.

Kárný senát může ukládat za různé prohřešky státním zástupcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky. Nejpřísnějším postihem je odvolání z funkce. Proti rozhodnutím kárného senátu se nelze odvolat, v úvahu připadá jen ústavní stížnost, ceskajustice.cz

X X X

V kauze trafik pro poslance uložil soud Nečasovi a jeho ženě podmíněné tresty

 Soud dnes uložil bývalému premiérovi Petru Nečasovi (ODS) v kauze takzvaných trafik pro poslance ODS podmíněný trest 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milion korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček dostali dvouleté podmíněné tresty a mají zaplatit 300.000 korun. Verdikt není pravomocný, trojice vinu odmítá. Za podplacení jim hrozilo až šestileté vězení.

Kauza trafik přispěla před deseti lety po policejním zásahu na úřadu vlády k pádu Nečasovy vlády. Obžaloba tvrdí, že Nečas, tehdejší šéfka jeho kabinetu Nagyová (nyní Nečasová) a Boček slíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu. Kauza trafik přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.

„Skutkový děj byl jednoznačně prokázán,“ uvedla předsedkyně senátu Anežka Pudilová. Soud podle ní vycházel nejen ze záznamů odposlechů obžalovaných, ale i dalších důkazů. Zejména ale v odposleších bylo podle ní možné rozlišit, že v případě jednání s třemi tehdy rebelujícími poslanci se běžná politická jednání přesunula do „neformální“ roviny.

Trestné činnosti se podle soudkyně zcela bezpochyby dopustil nejen Nečas, ale i jeho žena a Boček. V jednáních s poslanci nebyli pouze prostředníky, ale byli často aktivnější než bývalý předseda vlády. Motivaci Nečasové pak ilustrovala podle předsedkyně senátu zejména jedna z jejích SMS, kde napsala, že „maká jako jediná, aby svět zůstal jejich“. Ženě soud uložil také desetiletý zákaz vykonávat vysokou funkci ve státní správě.

Nečas byl již dříve pravomocně odsouzen. V květnu dostal roční podmínku a peněžitý trest 100.000 korun za lživou výpověď ve prospěch manželky v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Stal se tak prvním pravomocně odsouzeným někdejším premiérem České republiky v trestní kauze.

Nečasova někdejší milenka a šéfka jeho kabinetu Nagyová nezákonně nařídila zpravodajcům, aby sledovali premiérovu první manželku Radku a také dva zaměstnance úřadu vlády. Dostala pravomocně podmíněný trest a zákaz činnosti. Bývalý prezident Miloš Zeman Nečasové před koncem svého mandátu udělil milost: prominul jí zbytek zkušební doby.

Zásah policie na úřadu vlády, ministerstvu obrany i řadě dalších míst, který se uskutečnil v noci na 13. června 2013, vedl k pádu vlády Petra Nečase a jeho odchodu z čela ODS. Následně padla řada obvinění a začaly soudní procesy, některé dosud neskončily. Znamenal velký otřes na domácí politické scéně – otevřel cestu novým stranám, především hnutí ANO a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury, oslabil naopak důvěru ve stávající subjekty, vedle občanských demokratů se to týkalo i ČSSD. Příležitost využil tehdejší prezident Miloš Zeman jmenováním úřednické vlády.

 X X X

TELEVIZE  ITÁLIE  DRŽÍ  SMUTEK  ZA  BERLUSCONIHO

 Tryzna za Berlusconiho. Italská televize se po jeho smrti přebarvila do černé

Italská média ovládla zpráva o smrti bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Televize Sky TG24 se přebarvila do černé, aby předsedovi strany Vzhůru, Itálie vzdala hold. Zpráva dominuje také titulním stranám předních italských deníků, které Berlusconiho úmrtí označily za konec éry.

 Televize Sky TG24 na počest Berlusconiho přebarvila své studio do černé barvy. Datum jeho narození a úmrtí je nejen na obrazovkách, ale i na stolku moderátorů. Televize také po celou noc vysílala speciální program o bývalém státníkovi.

V úterý začala také vysílat živé vstupy od Berlusconiho vily v Arcore nedaleko Milána, kde se v současné době nachází i rakev s jeho ostatky, a od milánského dómu, kde se ve středu uskuteční státní pohřeb.

Právě televize Sky TG24 měla od úterý slavit 20. výročí svého založení, kvůli smrti Berlusconiho se ale vedení televize rozhodlo program zrušit. „Chceme vzdát hold zakladateli společnosti, která nás po léta podněcovala k tomu, abychom dělali více a lépe,“ uvedl podle webu Sky TG24 generální ředitel Sky Italia Andrea Duilio.

Mediální společnost Mediaset, kterou Berlusconi založil, na svém youtubovém kanále zveřejnila dvě krátká videa s názvem „Děkujeme, Silvio“ a „Ahoj, tati“. „Děkujeme ti za život, děkujeme ti za lásku. Navždy budeš žít v nás,“ vzkázaly státníkovi jeho děti ve druhém videu.

Berlusconiho smrt ovládla také titulní strany předních novin. Deník Il Giornale ho nazval „Posledním rytířem“, La Gazzetta dello Sport zase „Hvězdným mužem“. Objevily se také titulky jako „Zvítězil“, „Další už nebude“ či „Konec éry“.

Deník Corriere della Sera v úterním vydání k tématu Berlusconiho smrti nabídl 30 stran. Hodnocení expremiéra se ale značně liší podle politického zaměření jednotlivých titulů – zatímco ty pravicové zdůrazňují jeho význam pro směřování Itálie, ty levicové jsou mnohem kritičtější.

Například pravicový Il Giornale expremiéra hodnotí jako „premiéra všech“, který toho pro zemi udělal jako málokdo jiný, levicová La Stampa jej označuje za „prvního populistu“ a středolevicový list Domani napsal, že jeho působení bylo pro Itálii katastrofou. Corriere della Sera zvolil na první stranu titulek Itálie bez Berlusconiho a katolický list Avvenire Berlusconiho popsal jako lídra, který inovoval, ale také rozděloval.

 Státní pohřeb bývalého premiéra se uskuteční ve středu v milánském dómu. Smuteční obřad v katedrále Narození Panny Marie začne v 15:00 SELČ a povede jej arcibiskup Mario Delpini. Očekává se účast italského prezidenta Sergia Mattarelly. Vláda vyhlásila na středu státní smutek. Na veřejných budovách budou až do středy staženy vlajky na půl žerdi, uvedla agentura AFP.

Na smuteční obřad se chystají tisíce lidí, pro veřejnost budou v centru Milána připravené velkoplošné obrazovky, napsala agentura ANSA. Z Říma se na sever Itálie vypraví letecký speciál, kterým na pohřeb poletí více než třicítka vládních činitelů. Zatím není zcela jasné, jaká bude účast politiků ze zahraničí. Za Evropskou komisi má přijet eurokomisař pro ekonomiku a někdejší italský premiér Paolo Gentiloni.

Úmrtí italskou vládu neohrozí, míní politolog

Berlusconiho smrt zatím neohrožuje stabilitu vlády Giorgii Meloniové. Straně Vzhůru Itálie, kterou Berlusconi založil a byl jejím nejviditelnějším lídrem, však hrozí propad do bezvýznamnosti, domnívá se přední italský politolog Gianfranco Pasquino. Podle něj se zdá nepravděpodobné, že by v politické kariéře pokračovaly Berlusconiho děti, jak v minulosti spekuloval pravicový tisk.

Vzhůru Itálie je třetí nejvýznamnější stranou v italské vládní koalici a kabinet Meloniové potřebuje její podporu, aby měl většinu v parlamentu. Berlusconiho úmrtí staví středopravicovou stranu do obtížné situace. Podle Pasquina se strana jen těžko obejde bez osobnosti svého zakladatele. „Berlusconi ztělesňoval Vzhůru Itálie, stranu financoval a vedl,“ řekl emeritní profesor politologie na univerzitě v Bologni.

„Není jasné, kdo by mohl stranu vést, protože jsme v ní nikdy neviděli opravdovou soutěž,“ řekl Pasquino. Ve straně tak podle něj není jasný vůdce, který by mohl Berlusconiho nahradit. Tím podle italského politologa není ani vicepremiér a ministr zahraničí Antonio Tajani, který je oficiálně koordinátorem tohoto politického uskupení.

Berlusconi byl nejdéle sloužícím italským premiérem navzdory skandálům kolem večírků plných sexu či obvinění z korupce. K nastartování i pokračování dlouhé politické kariéry tento mediální magnát využil své televizní sítě a ohromné bohatství, čímž vyvolával jak obdiv, tak nenávist, napsala agentura AP.

Spolu se svou rodinou kontroloval mediální skupinu Mediaset, pod kterou spadají významné italské televizní stanice. Berlusconiho děti však v politické kariéře pokračovat nechtějí, ačkoliv se v minulosti spekulovalo, že by otce mohla nahradit dcera Marina. „Marina chce ale být i nadále podnikatelkou,“ uvedl Pasquino.

Skupina Mediaset má však podle Pasquina zájem na tom, aby měla „politické krytí“. Vzhledem k tomu, že vláda obsazuje svými činiteli posty ve veřejnoprávní televizi RAI, je však možné, že se Mediaset stane vůči kabinetu „mírně kritická“, aby se na televizním trhu odlišila.

X X X

TRUMP  ODMÍTÁ  OBVINĚNÍ

Trump odmítl federální obvinění, cítí se být nevinen. Soud může opustit bez podmínek

Bývalý americký prezident Donald Trump v úterý u soudu v Miami dle očekávání prohlásil, že se cítí být nevinný ve všech 37 bodech federální obžaloby, píše agentura Reuters. Podle prokuratury Trump po svém odchodu z úřadu nelegálně přechovával tajné dokumenty týkající se národní bezpečnosti Spojených států. Prohlášení o nevině podle listu The New York Times (NYT) formálně přednesl Trumpův právník.

Trump, který před příjezdem k soudu o dnešním dni napsal, že patří k „nejsmutnějším“ v dějinách USA, v soudní síni podle listu usedl se založenýma rukama. Zasedání se konalo bez přítomnosti televizních kamer.

 Spoluobviněný v této kauze, Trumpův asistent Walt Nauta, se k soudu také dostavil. Formální přednesení obžaloby jej čeká až 27. června. Agentura AP v této souvislosti upřesnila, že Nauta zatím u soudu neprohlásil, zda se cítí být vinen.

Prokurátoři podle televizní stanice CNN soudu sdělili, že u Trumpa neshledávají riziko útěku. Bývalý prezident usiluje o znovuzvolení ve volbách, které se uskuteční na podzim 2024. CNN informovala, že Trumpovi bylo dovoleno budovu soudu opustit bez podmínek.

Federální prokurátoři vznášejí obžalobu o 37 bodech v návaznosti na vyšetřování okolností, za kterých Trump po odchodu z funkce přechovával ve svém floridském sídle tisíce vládních dokumentů včetně těch podléhajících utajení. Jedná se o vůbec první federální obvinění exprezidenta USA. Podle obžaloby byly v krabicích v Trumpově kanceláři, koupelně, skladu nebo v sále některé z nejcitlivějších amerických vojenských tajemství, včetně informací o americkém jaderném programu, vojenských operacích a kapacitách jiných států, a to včetně jejich jaderných programů, a o amerických plánech akce v případě napadení země.

Poté, co Trump opustil budovu, se setkal se svými stoupenci ve známé floridské kubánské restauraci. Majiteli podniku vzkázal: „Jídlo pro všechny“. Dav následně začal exprezidentovi zpívat na oslavu jeho středečních 77. narozenin.

 Trump může skončit ve vězení

Zahraniční média spekulují, že v případě obvinění by mohl Trump skončit i ve vězení. Podle webu televize MSNBC exprezidentovi v krajním případě hrozí, že stráví za mřížemi zbytek života. Exprezident ovšem pochybení odmítá a stejně jako při minulých kauzách se označuje za oběť politického spiknutí.

Trumpovi příznivci po příjezdu kolony k soudu skandovali: „Miami za Trumpa,“ a „Hispánci za Trumpa.“ Bylo také slyšet muže, který křičel: „USA! USA!“ Starosta města Francis Suarez novinářům před budovou soudu řekl, že nedošlo k žádným bezpečnostním incidentům. Úřady se připravovaly na davy až 50 tisíc lidí a možné násilnosti s ohledem na vpád Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Velkou část davu čekajícího u soudu nicméně podobně jako v dubnu v New Yorku tvořili novináři.

X X X

ŽALOBCE  BULHARSKA   KRYL  KORUPCI

V Bulharsku končí nejvyšší státní zástupce obviňovaný z krytí korupce

 V Bulharsku byl v pondělí odvolán kontroverzní nejvyšší státní zástupce Ivan Gešev, kterého kritici viní z krytí korupce v nejvyšších politických patrech. Informovala o tom agentura AFP. Konec Geševa ve funkci patřil k hlavním požadavkům při masových demonstracích proti vládě bývalého premiéra Bojka Borisova před třemi lety. Naléhali na něj také reformisté, s nimiž Borisovova strana GERB minulý týden vstoupila do vlády.

Členové bulharské nejvyšší soudní rady, která v minulosti podobné návrhy opakovaně zamítla, tentokrát hlasovali poměrem 16 ku čtyřem pro Geševovo odvolání. Jako důvod uvedli „podkopávání prestiže soudnictví“, kterého se podle nich Gešev dopustil urážlivými výroky na adresu některých poslanců.

Dvaapadesátiletý Gešev, který z titulu své funkce dohlížel na práci všech státních zástupců a měl pravomoc zahájit nebo zastavit vyšetřování, byl vystaven kritice od svého jmenování v roce 2019. Především čelil obvinění, že ovlivňoval vyšetřování korupčních kauz týkajících se bulharských oligarchů a vrcholných politiků.

Geševova pozice se zdála být neotřesitelná, dokud se těšil podpoře bývalého premiéra Borisova, připomíná agentura AFP. Borisov však od této podpory v květnu upustil ve snaze uzavřít dohodu s blokem stran Pokračujeme ve změně (PP) a Demokratické Bulharsko (DB) o vytvoření vládní koalice. Právě za tento reformistický blok se minulý týden stal ministrem spravedlnosti Atanas Slavov, jehož úkolem má být reforma justice s cílem podpořit boj proti korupci v nejchudší zemi Evropské unie.

Bulharská prokuratura v minulých týdnech oživila některá stará vyšetřování korupčních případů a vyzvala též ke zrušení poslanecké imunity expremiéra Borisova v kauze praní špinavých peněz.

X X X

POLITIČTÍ  ZAČÁTEČNÍCI,  PIRÁTI  A  SPOL,  CHTĚJÍ  ZAKÁZAT  MÉDIA  POLITIKŮM,  KTEŘÍ  JE  MAJÍ  NA  ZÁPADĚ

POLITIČTÍ  ZAČÁTEČNÍCI ČR  NEDOKÁŽI  PODNIKAT,  MÍT  VLASTNÍ  MÉDIA,

JAKO ITAL  BERLUSCONI, ANGLIČANI, POLITICI USA , FRANCIE, KANADY  A  DALŠÍCH  ZEMÍ  SVĚTA

V ČR  NESCHOPNÍ  POLITICI  JAKO  FIALA,  PROTO  SI  JE  VZAL  I  DO  VLÁDY

LID  ČR  A  FIRMY  TEĎ  ČEKAJÍ,  KDY  SE  PROBUDÍ  STŘEDULA  S  ODBORY  A  UDÉLÁ  TOMU  KONEC,  BUDE-LI  MÍT  K  TOMU  ODVAHU,  JAKO  VÁCLAV  HAVEL

Koalice zakáže politikům mít média. Babiše můžete zabít, nezbavíte se ho, řekl

Koalice chce tento týden dokončit projednávání změny zákona o střetu zájmů, která zakáže politikům – členům vlády či poslancům – vlastnit média. Nebude tak stačit, aby politici vložili své firmy vlastníci média do svěřenských fondů. „Babiše můžete zabít, i tak se ho nezbavíte,“ řekl později ve svém projevu ve Sněmovně Babiš.

 Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš vložil kvůli zákonu o střetu zájmů holding Agrofert do svěřenského fondu. Agrofert je vlastníkem i mediálního domu MAFRA, jehož součástí je i internetový portál iDNES.cz a deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny.

„Média mají být hlídací psi, ne domácí mazlíčci politiků,“ řekl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Pokud bude opozice i ve středu obstruovat schvalování zákona, počítá koalice s tím, že konečné hlasování o zákonu bude v pátek v 11 hodin. Na schvalování zákona hodlá před tím koalice vyčlenit celou středu a omezit právo na vystoupení jednoho poslance na dvakrát deset minut.

V případě, že pětikoalice prosadí svou představu o úpravě zákona o střetu zájmů, nemohla by MAFRA být součástí svěřenských fondů, které vznikly, aby Babiš vyhověl zákonu. Druhou možností by byl jeho odchod ze Sněmovny, v takovém případě by se ho změna, kterou navrhl Michálek a získal pro ni i podporu koalice, nijak netýkala.

„Řeší si svou intifádu s Andrejem Babišem,“ řekl o pozměňovacím návrhu, který podal Michálek, poslanec ANO Radek Vondráček. „Jestliže to chtějí odhlasovat natvrdo, tak další logický krok od nás je obrátit se na ústavní soud,“ řekl také Vondráček.

X X X

EXPOLICISTA  ŠLACHTA  SE  PUSTIL  DO  KRITIKY  NESOLIDNÍCH  NOVINÁŘŮ  A  JUSTICE

Šlachta kvůli průtahům Nagygate vystartoval proti „novinářským zmetkům“ i justici

Za deset let kauzy Jany Nagyové a Petra Nečase jsem mluvil otevřeně, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý elitní policista Robert Šlachta (Přísaha). Zároveň ale podotkl, že novináři, kteří kauzu bagatelizují, jsou pro něj zmetci. Policie podle něj při zásahu odvedla dobrou práci. Za 30 let své praxe prý ale nezažil tolik divných rozhodnutí soudu.

„Myslím si, že za celou tu dobu jsem k tomu mluvil hodně otevřeně, nevyhýbal jsem se žádným novinářům. Možná jen některým, kteří tu kauzu zneužívají a bagatelizují, s těmi ani nemá smysl mluvit, protože si to stejně napíšou. Jsou to pro mě zmetci,“ uvedl Šlachta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

 Podle něj se totiž někteří soustředí na část kauzy, která se týká darů pro Nagyovou, nyní Nečasovou. „Říkáte jenom kabelky. Já to budu docela vtipně glosovat, jenom vaše kabelky byly za deset milionů korun,“ podotkl Šlachta a zároveň zmínil i kritiku soudů. „Soudkyně řekla, že to není jenom selhání politiků, ale je to selhání i soudního systému,“ dodal.

Když tenkrát na Úřadu vlády zasahoval, tušil, že nepůjde o jednoduchou akci. „Dělali jsme dobrou práci a dělal bych ji úplně stejně znovu. Věděli jsme, že budeme mít velký problém, abychom to ustáli, protože jít na Úřad vlády a jít po milence pana premiéra nebylo úplně jednoduché,“ popsal Šlachta, který prý za 30 let své policejní praxe nezažil tolik divných rozhodnutí soudu.

Jako policisté prý zásah provedli správně. „Bylo na nás podáno asi 60 trestních oznámení, ale nedošlo k tomu, že by nás někdo z něčeho obvinil, že bychom udělali nějakou nezákonnost nebo něco podobného. Konali jsme, jak jsme měli,“ popsal Šlachta.

O tom, zda byl zásah odpovídající, mluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS také novinář Josef Klíma. „Kdyby nezasáhli tím způsobem, jakým zasáhli, tak by Nagyová mohla varovat jiné lidi, u kterých byl v té době už plánovaný zásah. Robert Šlachta pak zveřejnil video, které jasně dokazovalo, že policisté postupovali naprosto v mezích předpisů,“ uvedl Klíma.

X X X

AROGANCE  JOUROVÉ,  PRO  ČR  V  EÚ  NIC  NEDOKÁZALA  UDĚLAT

Arogance Jourové a výhružky horší než mor. Politička čelí kritice za slova o zákazu Twitteru

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) čelí ostré kritice kvůli výrokům o Twitteru. Vedle některých členů pětikoalice se do jedné z nejvlivnějších českých političek pustil například i poslanec Patrik Nacher (za ANO). „Věře nerozumím. Už delší dobu,“ uvedl. Jourová v rozhovoru pro Český rozhlas tvrdila, že pokud oblíbená sociální síť vlastněná miliardářem Elonem Muskem nebude dodržovat nově stanovené unijní regulace, může být v Evropě zakázána.

Z českých politiků se proti Jourové ohradil například senátor Zdeněk Hraba (za ODS). „Eurokomisařka Jourová vyhrožuje, že EU zakáže Twitter, protože se neúčastní ‚dobrovolné dohody proti šíření dezinformací‘. Dezinformace jsou mor, ale myslím, že ještě mnohem horší je, když politici vyhrožují cenzurou,“ uvedl na Twitteru. Slova eurokomisařky nepotěšila také některé europoslance.

„Já jen, že poslední, kdo tady zakazoval Twitter, bylo Rusko,“ zmínil Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle Veroniky Vrecionové (ODS) Jourová svými výroky ukazuje naprostou odtrženost od reality. „Nikdo soudný přece nemůže myslet vážně, že nás posune na úroveň Ruska tím, že začne zakazovat sociální sítě. Jakékoliv zákazy v tomto duchu ze strany Komise naprosto odmítám,“ dodala europoslankyně.

 Jak je vidět, Jourová poskytnutým rozhovorem nepotěšila ani některé zákonodárce zvolené za ANO. Třeba poslanec Patrik Nacher (za ANO) označil její vyjádření za dost arogantní. „Nějak té Věře nerozumím, už delší dobu,“ doplnil na sociální síti.

witter od konce roku 2022 vlastní americký miliardář Elon Musk. Koupil ho za konkrétním účelem – chtěl z Twitteru vytvořit prostředí, na němž budou lidé moci „zdravě diskutovat o široké škále názorů“. Ve volném překladu to znamenalo směřování k co největší svobodě slova a nízkou regulaci sdíleného obsahu.

Muskova společnost nicméně začíná narážet na velmi odlišný pohled Evropské komise. Ta v rámci boje proti dezinformacím chystá unijní pravidla, která mají obsah na sociálních sítích více regulovat.

Absolutistický zastánce?

„Zaplavují nás dezinformační kampaně, nejsou to žádné s prominutím drby nebo nepěkná slovíčka na internetu. Jde o cílené kampaně, které mají narušit svobodné volby a zmanipulovat lidi. Firmy se v rámci dobrovolné dohody upisují k tomu, že se na tyto věci budou zaměřovat,“ řekla Jourová v rozhovoru pro Český rozhlas.

Kromě jiného upozornila na skutečnost, že evropské země hodnotí svobodu slova odlišně než třeba Spojené státy. Například český trestní zákoník ji omezuje v případech, jako je hanobení národa, podněcování k nenávisti, šíření poplašné zprávy či dětské pornografie nebo popírání genocidy.

„Holokaust začal u slov, máme v EU hrůzostrašnou zkušenost. Proto je některý on-line obsah nelegální. Twitter dobře ví, že na něj dopadne tvrdá regulace (má vejít v účinnost letos v srpnu), co se týče dezinformací a nelegálního obsahu. Může to znamenat i konec Twitteru v Evropě,“ připustila místopředsedkyně Evropské komise. Elona Muska Jourová rovněž označila za absolutistického zastánce svobody slova.

X X X

Nemůžeme vyhrát dvě války najednou. Charanzová kritizuje radikální klimatická opatření

Zelená politika se rozjela velmi rychle, což bude mít dopad na životy občanů České republiky. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedla europoslankyně Dita Charanzová (za ANO). Podle ní je naprosto zásadní, aby Evropská unie kvůli radikálním klimatickým opatřením nepřišla o konkurenceschopnost.

Již v červnu příštího roku by se měly uskutečnit volby do Evropského parlamentu. Podle Charanzové by jedním z hlavních témat kampaně mohly být ekonomické a sociální dopady války na Ukrajině.

 „Dalším tématem bude jistě zelená politika – boj proti klimatické změně. Rozjela se velmi rychle, což bude mít dopad na životy občanů České republiky. Je otázkou, jestli ta rychlost odpovídá aktuální situaci v Evropě,“ řekla česká europoslankyně v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle Charanzové totiž některá radikální opatření v ochraně klimatu, která prosazují především západní země Evropské unie, absolutně nekorespondují se současnou situací.

 „Nemůžeme vyhrát dvě války najednou. Na jednu stranu chceme, aby tady bylo bezpečno a aby nebyla válka na Ukrajině. Paralelně s tím ale nemůžeme dělat drastická radikální opatření v ochraně klimatu,“ vysvětlila Charanzová.

 Pravdou je, že především západní země EU čelí často ostré kritice za to, jak v roce 2015 přistupovaly k migrantské krizi nebo s jakou rychlostí a nátlakem chtějí prosazovat zelenou ideologii. Rovněž přibývá kritiků, kteří rozporují smysl i účinek takových opatření a volají po změně kurzu. Podle Charanzové by se EU měla po evropských volbách především vydat takovým směrem, který by zachoval konkurenceschopnost Evropy.

„Covid i válka ukázaly, že jsme v řadě oblastí strašně závislí na dovozu, ať už jde o léky, zdravotní pomůcky či energie. Musíme pomoci našim firmám, aby neodcházely do USA a aby u nás vytvářely pracovní místa. Proto také Evropská unie vznikla – aby nebyla válka v Evropě a aby členské státy prostřednictvím spolupráce dokázaly vytvořit hospodářský růst svých ekonomik,“ sdělila.

Přesto místopředsedkyně Evropského parlamentu zůstává optimistkou: „Celá řada mých kolegů ze západní Evropy byla kdysi zvolena s programem naplňování zeleného údělu. I u nich v poslední době sleduji určitou opatrnost a uvědomění si možných následků, že bychom možná měli trochu zpomalit.“

X X X

TENISTKA  NAVRÁTILOVÁ  SI  PŘILETĚLA  Z  USA  DO  ČR  PRO  OCENĚNÍ

Dojemná chvíle Navrátilové. Tenisové legendě tekly slzy, když od Vystrčila přijímala medaili

Legendární tenistka Martina Navrátilová se objevila v Praze, aby si mohla užít slavnostní ceremoniál v Hlavním sále Valdštejnského paláce. Šestašedesátiletá vítězka 59 grandslamů převzala od Miloše Vystrčila (ODS) stříbrnou medaili předsedy Senátu. V proslovu nejdříve zavtipkovala, následně ale zvážněla a popsala vztah k Česku.

Dokázala si podmanit tenisový svět a stala se legendou. Přesto vždy zůstala nohama na zemi, což ukázala i při úterní ceremonii. „Samozřejmě si toho moc vážím, ale většinou jsem zvyklá teda na zlatou,“ řekla s úsměvem Navrátilová při přebírání stříbrné medaile předsedy Senátu.

 Po úvodním odlehčení situace ale přešla na vážnější notu a během dojemného projevu došlo i na slzy. „Moc si toho vážím, vždycky jsem se snažila dobře reprezentovat vlast. A budu se snažit stále. Tenis mi udělal krásný život, ale taky my ho zničil, protože jsem utekla,“ uvedla tenistka.

 Martina Navrátilová emigrovala do USA v roce 1975 a přišla o české občanství. Na znovuzískání posléze čekala 28 let, na Česko ale nikdy nezanevřela. „Sestra žije v Řevnicích, takže tam vždycky jezdím a ráda se vracím, hlavně si musím dávat bacha na postavu, protože vždycky jím víc, než mám, ale teď jsem hodně zhubla, takže tady můžu zůstat trošku déle,“ narážela Navrátilová na nedávné vyléčení z rakoviny, kterou porazila již podruhé. Naposledy se jí to podařilo letos v březnu.

Slavný Wimbledon dokázala vyhrát během kariéry devětkrát, což nikdo jiný v historii nezvládl. Od první účasti na slavném turnaji v roce 1973 v Londýně ještě nikdy nechyběla a letos se na tom nic nemění. „Budu tam zase, pracuju pro televizi a ráda se na to dívám,“ sdělila tenistka.

X X X

 TRENÉR  JAROŠÍK  DO  RUSKA  NA  ANGAŽMÁ

 Do Ruska míří další český trenér. Jarošík má po Ličkovi převzít Orenburg, toho láká Moskva

Fotbalový trenér Marcel Lička převezme podle ruských médií Dynamo Moskva. Na lavičce Orenburgu ho má nahradit Jiří Jarošík. Bývalý český reprezentant, jenž nedávno skončil předčasně na lavičce Teplic, jako hráč v Rusku nastupoval za CSKA Moskva a Samaru.

„Je to pravda, s Orenburgem opravdu jednám. Vyhlédli si mě jako náhradu za Marcela Ličku. Slyšel jsem, že má jít do Dynama. Mluvil jsem s vedením Orenburgu, ale musíme počkat na rozhodnutí klubu, jestli Lička zůstane,“ cituje Jarošíka web metaratings.ru.

 „Práce v Rusku by pro mě byla dobrá zkušenost,“ dodal Jarošík. Naopak Lička uvedl, že o možném odchodu do Dynama nic neví. „Nechci o tom teď mluvit, protože jsem na dovolené. Mám smlouvu s Orenburgem,“ řekl.

 Pětačtyřicetiletý Lička se stal koučem Orenburgu před třemi roky a zůstal u mužstva i po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Loni postoupil s týmem do nejvyšší soutěže, kde se mu dařilo nad očekávání. Orenburg pod jeho vedením vybojoval sedmé místo, což je nejlepší výsledek v historii klubu.

V březnu vedení Orenburgu oznámilo, že uplatnilo opci na služby českého kouče a prodloužilo s ním smlouvu i na příští sezonu. V ní však nakonec Lička podle médií povede Dynamo, kterému naopak uplynulý ročník nevyšel. Jedenáctinásobný ligový šampion z dob Sovětského svazu skončil až devátý. Na špatné výsledky doplatil už před koncem soutěže odvoláním srbský trenér Slaviša Jokanovič. Podle webu championat.com moskevský klub zaplatí Orenburgu za Ličkovo uvolnění zhruba milion eur (23,7 milionu korun).

Lička by měl navázat na Jaroslava Hřebíka, který byl koučem Dynama před 19 lety.

Pětačtyřicetiletý Jarošík začínal trenérskou dráhu jako asistent v Liberci a Ružomberoku. V druhé lize koučoval Ústí nad Labem a Prostějov, zkušenosti sbíral i ve slovinském Celje. Předloni v září se stal koučem Teplic, kde skončil letos v dubnu.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.