Sberbank stále s licencí? Kdy ČNB, Rusnok, vyřeší lidem, firmám miliardy?

 Z ČNB vycházejí rozdílné informace o skončení Sberbank, která takřka jako jediná se snažila pomoci lidem, firmám a úřadům v ČR s financemi. Dodnes ve Sberbank mají miliony a miliardy. Chráněné peníze, přes 2 miliony, už klienti a firmy obdržely, ale mnozí z nich mají ve Sberbank i podílové fondy, které by se měly převést do jiných bank.

Původně prý ČNB to chtěla likvidovat sama, ale pak si to rozmyslela a měla zájem o to Česká spořitelna. ČNB od toho prý upustila, neboť chtěla, aby to nedělala jen Česká spořitelna, ale i jiné banky, jako KB a podobně.

Bankéři Sberbank už k tomu před několika dny dostali pokyn, aby fondy ze Sberbank přemisťovali do jiných bank, jako České spořitelny, KB a podobně, ale z těchto bank se zase ozývají informace, že ČNB, Rusnok, dosud likvidaci Sberbank nevyřešil a licence jí nebyla odebrána. Možná i proto, že se Sberbank proti odebrání licence odvolala?

S vyřešením tohoto problému se Sberbank by měl pomoci i prezident Miloš Zeman, protože premiér Fiala se stará jen o uprchlíky a o řešení jiných potíží občanů, firem, úřadů ČR a podobně se nestará, nezajímá a nic pro jejich spokojenost nedělá.

X X X

Poslanci kývli na snížení spotřební daně u benzinu a nafty o 1,50 Kč na litr

Sněmovna schválila návrh na dočasné snížení spotřební daně u benzinu a nafty od začátku června do konce září o 1,50 Kč za litr. Vládní návrh podpořili i poslanci ANO a SPD. Pro hlasovalo 154 ze 156 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti. Změnu zákona, která má pomoci ke snížení cen benzinu a nafty, ještě musí potvrdit Senát.„V reakci na agresi na Ukrajině, kterou rozpoutal Vladimir Putin, se zvýšily ceny pohonných hmot,“ zdůvodnil návrh vlády snížit spotřební daně ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

„Jestli tohle je vaše maximum, tak tohle maximum je zoufalé,“ kritizoval ale zároveň návrh vlády šéf SPD Tomio Okamura.

Schillerová: Snižme spotřební daň na benzin a naftu alespoň do konce roku 2022

ANO považuje návrh vlády za nedostatečný. Prosazuje zastropování cen, ale nakonec pro vládní návrh také hlasovalo.

Exministryně financí Alena Schillerová navrhla, aby snížení spotřební daně na benzin a naftu platilo alespoň do konce roku 2022. Ale neprosadilo to. Ministr Stanjura se proti tomu postavil.

„Snížení spotřební daně u nafty o 1,50 Kč znamená snížení na nejnižší povolenou hranici ze strany Evropské unie,“ řekl premiér Petr Fiala.

Zastropování cen označil za nesmysl. „Když zastropujete ceny, tak to někdo musí zaplatit,“ uvedl Fiala. A zaplatila by to podle něj střední třída.

Chystá se i konec povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot

Ke snížení ceny a k podpoře autodopravců má podle vlády sloužit i zrušení povinného přimíchávání dražší biosložky do pohonných hmot a zrušení silniční daně pro podnikatelská vozidla do 12 tun a její snížení pro automobily nad tuto hmotnost. K tomu se ale nakonec poslanci v úterý vůbec nedostali, protože více než tři hodiny trávili diskusí o programu schůze.

Zrušení povinného přimíchávání biosložky do nafty a do benzinu by podle vlády mohlo snížit cenu pohonných hmot až o dvě koruny za litr.

Zrušení povinného přimíchávání biosložky je podle bývalého ministra průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karla Havlíčka jen marketingem, protože Evropská komise přimíchávání vyžaduje a firmy nemají jinou možnost, než v tom pokračovat.

Rozhodnutí vlády zrušit přimíchání biosložky do pohonných hmot vytkl vládě už při debatě před hlasováním o státním rozpočtu na letošní rok bývalý premiér Andrej Babiš. „Čtrnáct miliard dáte Putinovi, který zabíjí lidi,“ prohlásil Babiš.

Největším výrobcem biopaliv v Česku je lovosická firma Preol, která je součástí holdingu Agrofert. Tu převedl Babiš do svého svěřenského fondu kvůli zákonu o střetu zájmů.

Třicet procent domácností je ohroženo kvůli nečinnosti vlády zdražováním, řekl Okamura

Šéf opoziční SPD Tomio Okamura vytkl vládě nečinnost vládě při řešení dopadů zdražování na české občany.

„Třicet procent domácností je kvůli nečinnosti vlády Petra Fialy ohroženo zdražováním,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura.

„Bude mít Fialova ukrajinská vláda někdy čas také na naše občany?“ řekl Okamura v narážce na to, že vláda zatím na 54 miliard korun vyčíslila náklady spojené s řešením migrační krize z Ukrajiny, proti níž rozpoutalo válku Rusko.

Dočasné snížení spotřební daně z pohonných hmot, zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot i zrušení silniční daně pro část vozidel SPD podle šéfa poslaneckého klubu Radima Fialy podpoří. „My to podpoříme, je to alespoň něco, ale my to považujeme za nedostatečné,“ řekl šéf poslanců SPD před začátkem schůze Sněmovny.

X X X

EXMINISTR  TLUSTÝ,  ODS,  EXPREMIÉR  PAROUBEK  KRITIZUJÍ  FIALU

Tlustý: Česká vláda přilévá proti Rusku hořlavinu do ohně, líbí se jí zoufalství

Exministr financí a bývalý významný činovník ODS Vlastimil Tlustý kritizuje kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) v souvislosti s kroky směrem k ruské invazi na Ukrajinu. Podle bývalého ministra vláda pravidelně přilévá olej do ohně. Kritický byl v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS směrem k vládnoucí koalici i expremiér Jiří Paroubek.

Tlustý prohlásil, že česká vláda by se směrem k Rusku neměla vyjadřovat tak ostře, jak doposud činila. „Ať je člověk, jaký chce, je potřeba s ním jednat,“ řekl na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina, který v únoru zahájil invazi na Ukrajinu. Tlustý zmínil, že se mu líbí například postup Rakouska. „Tam já vidím mnohem více snahy najít východisko a nepřilévat do ohně olej,“ doplnil exministr.

 Tlustý: Kéž by se vláda vzpamatovala a začala něco dělat. Kompromituje slovo pravice

Česká vláda se podle něj chová opačně. „Když může, tak přileje ještě trochu hořlaviny,“ poznamenal. Na místě premiéra Petra Fialy by podle svých slov kabinet více kočíroval a snažil se proti Rusku neprojevovat ještě více vášně. „Jim se zjevně ta vypjatá atmosféra líbí. Líbí se jim to zoufalství, které zachvátilo českou společnost,“ řekl dále ve vysílání CNN Prima NEWS na adresu členů české vlády Tlustý.

Paroubek v pořadu Co Čech, to politik řekl, že oproti slovům představitelů tuzemské vlády si nemyslí, že by Česko bylo kvůli konfliktu na Ukrajině samo ve válce. Ačkoliv ruskou invazi podle něj Putin nemůže ospravedlnit, neodpustil si kritiku směrem k Ukrajině. „Že by byla zrovna ideálním státem, pro který bych chtěl válčit, to asi ne,“ pronesl Paroubek. V zemi podle něj dnes „neexistují politické strany“.

Tlustý varuje před ekonomickým propadem ČR

Tlustý si do současné vlády rýpl mimo jiné i kvůli jejím krokům ohledně krocení inflace. Ta v Česku již přesáhla 12 procent a stále roste. Exministr financí na jedné straně část viny přikládá hospodaření předešlé vlády Andreje Babiše (ANO), která podle něj velmi zbytečně zadlužovala stát zejména v covidové krizi.

Na straně druhé pak současný Fialův kabinet kritizuje, že je podle něj nečinný. „Teď vše nasvědčuje tomu, že ekonomické důsledky nečinnosti této vlády povedou k tomu, že ekonomický propad bude nejstrašnější mezi zeměmi EU,“ prohlásil Tlustý ve vysílání CNN Prima NEWS.  Podle něj nelze rostoucí inflaci a další problémy svádět především na válku na Ukrajině.

X X X

 Putin: Mariupol osvobozen. Speciální jednání o evakuaci civilistů a vojáků Kreml odmítá

Ruský prezident Vladimir Putin v úterním telefonickém rozhovoru řekl svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi, že by Kyjev měl nařídit ukrajinským vojákům, bránícím se v ocelárnách Azovstal v Mariupolu, aby složili zbraně. Oznámil to Kreml. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov mezitím jako „teatrální gesto“ a pokus „zinscenovat srdcervoucí scénu“ odmítl ukrajinský návrh na speciální kolo jednání o evakuaci civilistů a vojáků z Mariupolu.

 Ruský prezident Vladimir Putin v úterním telefonickém rozhovoru řekl svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi, že by Kyjev měl nařídit ukrajinským vojákům, bránícím se v ocelárnách Azovstal v Mariupolu, aby složili zbraně.

Na umožnění evakuace z Mariupolu naléhal i Erdogan. Ten v rozhovoru s Putinem prohlásil, že zachování pozitivního postoje k míru, jak se projevil během rusko-ukrajinských rozhovorů v Istanbulu, odpovídá zájmům všech stran. Turecký vůdce zdůraznil význam příměří, humanitárních koridorů a bezpečné evakuace z oblasti bojů.

Vyzval zastavit procesy hrozící poškodit zájmy všech stran, uvedla turecká tisková agentura Anadolu s odvoláním na komuniké kanceláře tureckého prezidenta. Erdogan v telefonátu opět nabídl turecké zprostředkování s cílem zajistit dlouhodobý mír mezi Ruskem a Ukrajinou a také potvrdil připravenost uspořádat schůzku ruského a ukrajinského prezidenta.

„V souvislosti s otázkou o situaci v Mariupolu, zmíněnou tureckým prezidentem, prezident Putin poznamenal, že toto město bylo osvobozeno a už se tam nevedou bojové operace,“ zdůraznil podle ruské tiskové agentury TASS Kreml.

„Pokud jde o ukrajinské vojáky a příslušníky nacionalistických praporů, obklíčené v areálu Azovstal, pak kyjevské úřady by měly převzít politickou odpovědnost a se zřetelem na humanitární důvody by jim měly dát rozkaz složit zbraně,“ uvedl Kreml. Dodal, že válečným zajatcům zaručuje život, lékařskou péči a zacházení podle mezinárodních norem.

Ukrajinský generální štáb ve svých hlášeních v posledních dnech upozorňuje na pokračující bombardování mariupolských oceláren, a to i s využitím strategických bombardérů. Sami obránci uvádějí, že kromě nepřetržitého bombardování se Rusové pokoušejí vzít ukrajinské pozice ztečí.

Ruské výzvy složit zbraně obránci ukrajinské bašty ve strategicky položeném přístavním městě opakovaně nevyslyšeli.

Putin se podle Kremlu s Erdoganem domlouval na koordinaci zajištění bezpečnosti plavby v Černém moři. Turecké lodi by podle Moskvy měly vyplouvat z černomořských přístavů „humanitárním koridorem zorganizovaným ruskou stranou“.

Rusko 24. února na Putinův rozkaz napadlo Ukrajinu, čímž rozpoutalo největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Boje si už podle odhadů vyžádaly desítky tisíc životů.

X X X

Rusko zavírá Evropě plyn. Po Polsku se zastavily i dodávky do Bulharska

Společnost PGNiG také uvedla, že Gazprom porušil dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu a že podnikne kroky k obnovení dodávek tak, jak je to ve smlouvě, napsala agentura Reuters. Kontrakt vyprší s koncem letošního roku a polský vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski uvedl, že si země poradí s tím, že dodávky končí už nyní. Dodal, že výpadek dodávek z Ruska může nahradit plyn proudící z jiných směrů.

Podle ministryně Moskwové jsou polské zásobníky zemního plynu naplněny ze 76 procent a není v současnosti nutné využívat jeho rezervy. „Polsko má potřebné rezervy plynu i zdroje dodávek, které chrání naši bezpečnost,“ řekla ministryně. Ujistila, že v polských domácnostech plyn chybět nebude.

Už odpoledne, kdy polská média přinesla neoficiální informace o ukončení dodávek plynu z Ruska, cena plynu v Evropě vzrostla o 17 procent, uvedla agentura Bloomberg.

Podle think-tanku Forum Energii Polsko asi 55 procent své spotřeby zemního plynu kryje z dodávek z Ruska. Už delší dobu, bez ohledu na nynější konflikt na Ukrajině, pracuje na jejich nahrazení z jiných zdrojů. Do konce letošního roku má skončit stavba plynovodu Baltic Pipe, kterým do Polska poteče plyn z Norska.

V úterý večer navíc bulharské ministerstvo energetiky oznámilo, že Gazprom zastaví dodávky plynu i pro tuto zemi. Odstávka začne platit od středy. Bulharsko zároveň ubezpečuje své občany, že zatím není nutné snižovat spotřebu plynu.

Například europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) se domnívá, že evropské státy by měly přestat odebírat ruský plyn a ropu a volit tvrdší postup před vlastním pohodlím. „Dosavadní sankce zatím ruskou ekonomiku nepoložily, dále posíláme Putinovi stovky milionů dolarů na to, aby vraždil ženy, děti a starce. Kdyby nedostával evropské peníze za plyn a ropu, neměl by z čeho vést válku. Je to o porovnání hodnot. Naše pohodlí na jedná straně a umírající Ukrajinci na té druhé. Osobně mám jasno,“ prohlásil europoslanec v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Česko má zásobu plynu na měsíc

Loni v prosinci zástupci Českého plynárenského svazu a společnosti NET4GAS uvedli, že případné přerušení dodávek plynovodem Jamal nebude mít na Českou republiku žádný vliv, případně jen velmi malý. Česko suroviny odebírá především z jiných přepravních tras, uvedl tehdy zástupce NET4GAS, která zajišťuje mezinárodní přepravu této suroviny do Česka.

V Česku je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu v tuzemsku je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury. Zásobníky RWE Gas Storage jsou nyní naplněny zhruba ze 30 procent, letos se začaly plnit o několik týdnů dříve již 1. dubna, a to na základě požadavků zákazníků. Zásobu plynu má ČR přibližně na měsíc, a to v závislosti na počasí.

X X X

Vyhrožuje zničením a vydírá, vytkli Ševčíkovi. Se*e mě, přisadil si Láska

Vlnu odporu vyvolalo opětovné zvolení současného experta strany Trikolóra Miroslava Ševčíka děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. V televizi CNN Prima News se proti němu ostře vymezil senátor Václav Láska, předtím i potom se ozvali další.

 Senátor Láska Ševčíka nazval „velkou ostudou celé VŠE“. Vyčetl mu například vydírání studentů VŠE a relativizování současného chování Ruska na Ukrajině. Ševčík kritiku kolem svého znovuzvolení označil jako „lživou kampaň“. Proti znovuzvolení Ševčíka vznikla i petice.

„Když jsem o zastrašování mluvil ve studiu, chtěl po mně (Ševčík) důkaz, pak mi ho takhle dal sám,“ napsal senátor Láska na svůj Facebook necelý den poté, co se debaty se znovuzvoleným děkanem účastnil. Podle Lásky mu Ševčík po opuštění televizního studia nepřímo vyhrožoval.

„Upřímně jsem mu (Ševčíkovi) sdělil, že mě se*e. Okamžitě otočil, že má na mě spousty kompromitujících informací a že mu můžu být vděčný, že je nepoužil,“ píše dále senátor.

Napsat na sociální sítě o někom, že je ruský kolaborant a ostuda, není nic výjimečného. Ale mít možnost říct mu to do očí je už lepší zážitek. Jak duel s panem Ševčíkem dopadl, si můžete pustit tady.

Když jsme pak šli ze studia, zkusil to na mě pan Ševčík po dobrém, že prý se v názoru na něm mýlím. Reagoval jsem, že se s ním vůbec nechci bavit. Upřímně jsem mu sdělil, že mě sere. Okamžitě otočil, že má na mě spousty kompromitujících informací a že mu můžu být vděčný, že je ne…použil. Jen jsem odvětil, že z něj strach nemám, a šel jsem si po svém.

„On je velký zastánce svobody slova (…), přitom když jeho studenti ho kritizovali, tak si na ně najal elitního advokáta pana Sokola, který jim posílal předžalobní výzvy,“ vyčetl Láska Ševčíkovi. Podle Lásky je Ševčíkův boj za svobodu slova pokrytecký, protože nežádoucí názory vůči své osobě umlčuje.

Ševčíka vyloučili z Liberálního institutu. Nechoval se jako slušný liberál.

O Ševčíkovi v úterý v rozhovoru pro DVTV promluvil student VŠE Jakub Klimeš. Sám vydírání ze strany znovuzvoleného děkana ani Národohospodářské fakulty zatím ale nečelí.

„Určitě nejsem pod žádným zákazem. Nikdo zatím z vedení fakulty neřekl, že nemám vystupovat. Nicméně dovedu si představit, že na nějaké studenty může přímo či nepřímo být vyvíjen tlak. Nicméně nejsem to schopen potvrdit,“ řekl Klimeš.

Student VŠE Jakub Kuneš v neděli v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že Ševčík například na přednáškách tvrdí, že Ukrajina nese vinu na tom, že ji napadlo Rusko.

K Ševčíkovu chování se na sociální síti vyjádřil i historik Petr Blažek. Popsal údajný osobní zážitek, kdy mu děkan Národohospodářské fakulty VŠE měl agresivně vyhrožovat po telefonu, podle Blažka kvůli tomu, že veřejně připomenul Ševčíkovu komunistickou minulost.

„Souhlasím s Václavem Láskou, že je to (znovuzvolení Ševčíka děkanem) ostuda celé VŠE,“ zakončil Blažek svůj komentář.

Na Ševčíkovu komunistickou minulost a spolupráci s vojenskou rozvědkou v letech 1987-1988 upozorňuje i internetová petice, která vznikla jako protest proti jeho znovuzvolení. Autorem petice je podle dostupných informací absolvent FPH VŠE, Adam Blišťan. Absolvent Ševčíkovi ale nejvíce vyčítá jeho výroky z posledních let, třeba o šéfovi BiS Michalu Koudelkovi.

„Tak já osobně plukovníku Koudelkovi (…) nevěřím ani to, že se jmenuje Koudelka. Ne že bych Putinovi věřil všechno, ale že se jmenuje Putin, to mu věřím,“ řekl Ševčík v dubnu 2021 pro server Parlamentní listy. Zpravodajský portál Seznam zprávy v návaznosti uveřejnil článek s titulkem „Ševčík věří Putinovi víc než šéfovi BIS.“ Ševčík se v pořadu 360° o novinářích Seznam zprávy opětovně vyjádřil slovy, že jsou „lháři“.

Miroslav Ševčík v pořadu 360° připomněl, že nikdy neřekl, že ruskému prezidentovi věří. Rovněž řekl, že k válečným konfliktům má odpor. Na otázku senátora Lásky, kdo zavinil masakr civilistů v ukrajinské Buči, odpověděl, že neví, zda masakr již byl prošetřen.

„Musí být potrestán kdokoliv, kdo to zavinil. Jestli to zavinili oni (ruská armáda), tak ať jsou potrestáni. Jednoznačně,“ zhodnotil Ševčík.

X X X

Znásilňující vojáci jsou také oběti, zastal se Duka Rusů na Ukrajině

Kardinál Dominik Duka apeluje, aby veřejnost neodsuzovala ruské vojáky. Mnozí z nich pomáhají znásilněným ženám, napsal v komentáři na svém blogu. Vojáci, kteří znásilní ženu, jednají podle něj pod tlakem emocí a vášní ve stavu agonie. To však neznamená, že jsou omluveni, poznamenal. Proti vyjádření se vymezily ženskoprávní organizace i část veřejnosti.

 Světem před několika týdny otřásly zprávy o ukrajinských ženách znásilněných ruskými vojáky. Kardinál Dominik Duka v komentáři zveřejněném na portále Aktuálně.cz tvrdí, že není korektní mluvit pouze o jejich zločinech. „Řada svědectví o nich hovoří jako o těch, kteří poskytli pomoc ženám v tomto ohrožení,“ tvrdí. Dodal, že zjednodušeným přístupem bychom mohli vyvolávat šovinismus a nacionalismus.

Podle hlavy české katolické církve bychom měli přihlédnout i k tomu, že voják, který znásilní ženu, je často obětí „těch nejsilnějších emocí a vášní, kdy hrůza z boje, strach a nenávist ho přivádí doopravdy až k úrovni jakéhosi amoku.“ Kvůli tomu zabíjí a ničí veškeré hodnoty, které reprezentují protivníka. To však neznamená, že je zbaven odpovědnosti, poznamenal Duka.

Proti jeho textu se vymezují ženskoprávní organizace i část veřejnosti. Dominik Duka si za ním však stojí. „To téma je výbušné a pan kardinál to ví. Uvědomuje si, že prakticky cokoliv k němu řekne, vyvolá nějakou reakci. To mu ale nemůže zabránit, aby řekl, co by podle jeho svědomí a nauky církve mělo zaznít,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí Arcibiskupství pražského Jiří Prinz.

Dodal, že Duka je představitelem instituce, která brání nějaké hodnoty a proto je kardinál bude bránit také, i když se to části společnosti nelíbí.

Ať se ženy brání houkadly

„Za svou životní dráhu jsem poznal řadu mužů a žen, kteří ‚vděčí‘ za počátek svého života znásilnění. Nesou si tíži tohoto ‚znamení‘, protože někteří pocítili, že pro svou matku byli stálou připomínkou zmíněného násilí jakýmsi ‚agresorem‘,“ píše Duka v komentáři. Některé tyto matky se podle něj po letech s bolestí vyrovnaly.

Válka na Ukrajině

 „Vůbec nevím, proč slovo ‚agresor‘ dává do uvozovek,“ poznamenala ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová. „Kdo znásilní ženu, agresor zkrátka je,“ dodala. Podle Nejedlové česká hlava církve relativizuje téma znásilnění.

Naďa Gubová, vedoucí sociálních služeb v organizaci proFem, vidí v kardinálově vyjádření manipulaci. Nesouhlasí s tím, že by se některé matky mohly s traumatem znásilnění zcela vyrovnat. „Dopady na ženu, která toto dítě porodí, ale i na dítě, které je vychováváno s tímto ‚znamením‘, jsou veliké. Matka může své trauma podvědomě přenášet na své děti, které si pak nesou zátěž do vlastního života,“ uvedla pro iDNES.cz.

Duka navrhuje, aby se ženy, které jsou nejen na Ukrajině ohroženy znásilněním, bránily pomocí pepřového spreje či „houkadla“. Je to podle něj lepší, než si později brát postkoitální antikoncepci, která zlidověla pod názvem „pilulka po“.

Fyzické bránění se před znásilněním podle něj vychází „ze starobylé tradice, se kterou se setkáváme již v době před Kristem při obraně proti znásilnění a ztrátě panenství.“ Tento typ obrany je vhodný také podle Hnutí pro život, které bojuje za zákaz potratů a kardinál jej dlouhodobě podporuje.

„Všechny ženy, které jsou v situaci, kdy mohou být znásilněny, se samozřejmě brání, pokud to jde,“ oponuje Nejedlová. Ve chvíli, kdy musí žena čelit ozbrojenému vojákovi, si Nejedlová nedovede představit, jak by jim mohlo pomoci houkadlo nebo pepřový sprej.

Stejný pohled má i ředitelka České ženské lobby Hana Stelzerová. „Tam (na Ukrajině, pozn. red.) jde o holý život, kdy houkačka opravdu nepomůže,“ tvrdí.

Pokud se žena ubránit nezvládne a ke znásilnění dojde, má mít podle ženskoprávních organizací i většiny společnosti možnost použít postkoitální antikoncepci. Před několika týdny čeští dobrovolníci posílali tyto pilulky na Ukrajinu, aby tak pomohli Ukrajinkám znásilněným ruskými vojáky. Podle kardinála Duky však použití této antikoncepce může ženě způsobit trauma. Sám se prý v minulosti setkal s desítkami žen, které ji užily a poznamenalo je to natolik, že vyhledaly jeho duchovní pomoc.

„V životě jsem neslyšela o někom, kdo měl z postkoitální antikoncepce trauma. Rozhodnutí použít či nepoužít antikoncepci není na panu Dukovi. Je na ženách, které by měly mít možnost se rozhodnout, jak potřebují,“ poznamenala Nejedlová. Duka vidí východisko v tom, aby ženy, které znásilněny jsou a otěhotní, předaly dítě společnosti. „V současné době je tímto řešením forma tzv. baby-boxů,“ upřesnil.

Podle ředitelky České ženské lobby je přístup kardinála příkladem patriarchálního nastavení společnosti. „Žena je vnímána jako kořist, kterou vojáci znásilní a ještě má nést následky tohoto agresivního činu v podobě těhotenství,“ poznamenala. Nikdo neříká, že žena musí jít na potrat, ale měla by mít adekvátní možnost volby a pomoci, řekla.

Spolknout pilulku je podle Stelzerové daleko méně traumatizující, než podstoupit později interrupci u lékaře, kterou v současné situaci na Ukrajině nejspíš ani není možné provést. „Duka odpírá ženám možnost rozhodnout se v dané situaci tak, jak samy chtějí. Tím zlehčuje závažnost aktu znásilnění, které má nedozírný dopad na životy obětí,“ shrnula Stelzerová hlavní důvody, proč s jeho komentářem nesouhlasí.

V podobném duchu se vyjádřila i Gubová z proFem. Kardinál podle ní bagatelizuje důsledky znásilnění. „Tím spíše, pokud by důsledkem bylo otěhotnění a následný porod,“ uvedla. Zlehčuje podle ní také potenciální dopady na samotné děti znásilněním počaté a případně touto ženou vychované.

Kardinál v závěru textu tvrdí, že nikoho nechce soudit. „Nepíši tento článek, abych odsuzoval, naopak, abych ukázal, jakou bolest působí zločin, kterým znásilnění je, a to především jako válečný zločin,“ tvrdí. Dodává, že se snaží podpořit uchování nového života a zmírnit utrpení těch, kterým bylo tak ublíženo.

X X X

Odposlouchávaný a stíhaný detektiv z Brna se nabídl jako svědek. Státní zastupitelství ho ignoruje

 Brněnský kriminalista Vladimír Machala se nabídl jako svědek, který může doložit aféru s odposlechy ve vazební věznici v Brně-Bohunicích. Machala tak zareagoval na trestní oznámení někdejšího žalobce Nejvyššího státního zastupitelství Libora Nedorosta, které v souvislosti s Machalovou kauzou Nedorost podal. Machala stojí s kolegyní před soudem poté, co vyšetřovali machinace s brněnskými městskými byty.

Městský soud v Brně má dnes opět začít projednávat obžalobu policistů Vladimíra Machaly a Jitky Broďákové, kteří vyšetřovali machinace s byty v Brně.

Detektiv Machala obvinil z machinací s byty bývalého starostu Rojetína na Brněnsku Pavla Hubálka. Podle Machaly se měl Hubálek dopustit podvodu s obecními byty hned v několika případech.

Jenže Machalu pak začala vyšetřovat a stíhat stíhat Generální inspekce bezpečnostních sborů. Machala je obviněn mimo jiné z toho, že měl údajně předávat poznatky z vyšetřování svému informátorovi Petru Kosmákovi, který je stíhán ve známé brněnské kauze Stoka. V rámci vyšetřování byly kvůli Machalovi na půl roku povoleny odposlechy všech deseti výslechových místností ve vazební věznici Brně-Bohunicích. A v rámci odposlouchávání byly nezákonně zaznamenány i rozhovory advokátů s klienty.

Právník a někdejší brněnský advokát Libor Nedorost kvůli odposlechům podal „jako občan“ trestní oznámení na Nejvyšší státní zastupitelství. Vyjma řádného vyšetření nezákonných aktivit Nedorost žádal o přikázání věci mimo územní obvod Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Na zprávu Ekonomického deníku o podání trestního oznámení pak zareagoval stíhaný detektiv Vladimír Machala a poslal na Nejvyšší státní zastupitelství e-mail, ve kterém se žalobcům nabídl jako svědek.

„Jsem Mgr. Vladimír Machala… …Z médií jsem se dozvěděl, že  v lednu 2022 bylo podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání zločinu dle ust. § 152 odst. 1 písm. a, 2 písm. a, c trestního zákoníku, k němuž mělo dojít při povolování a následně provádění sledování ve Vazební věznici Brno. V této souvislosti jako občan a zároveň policista disponuji řadou informací a případných důkazů o spáchání této trestné činnosti. Očekával jsem, že budu osloven policejním orgánem pověřeným šetřením v této věci. Do současné doby se tak však nestalo a proto se tímto přihlašuji jako svědek uvedeného jednání a chci být řádně vyslechnut a taktéž upozornit na možné důkazy, případně je předložit… …Za kladné vyřízení a informovaní o dalším postupu předem děkuji,“ napsal na Nejvyšší státní zastupitelství detektiv.

„Sděluji Vám, že Nejvyššímu státnímu zastupitelství bylo v lednu 2022 postoupeno podání ze dne 10. 1. 2022, označené jako ´oznámení podezření ze spáchání zločinu podle § 152 odst. 7 písm. a, 2 písm. a, c tr. zák´. V tomto podání byly uvedeny některé skutečnosti týkající se sledování výslechových místností Vazební věznice v Brně, přičemž k předmětnému podání byly současně přiloženy kopie článků publikovaných některými internetovými médii. Dále Vám sděluji, že Nejvyšší státní zastupitelství se předmětnou záležitostí zabývá a vykonává v této trestní věci dohled nad činností Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podle § 12d zákona č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, ve znění pozdějších předpisů. V rámci provedeného dohledu bude posuzováno rovněž to, zda je ve věci dáno podezření ze spáchání trestného činu či nikoli,“ napsal žalobce Rudolf Misák.

Libor Nedorost podal kvůli Machalově kauze a odposlechům ve věznici trestní oznámení kvůli podezření z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

„Předmětný podnět jsem nepodával jako advokát, ale jako občan. Nikoho z aktérů dané věci neznám a nemám k nim  ani žádný  osobní poměr. Jejich osud je mi v podstatě lhostejný. Pokud jsem dotazován na motivy mého kroku pak to bylo z důvodu, že mne po přečtení předmětného článku udivilo nejen to, že se něco takového vůbec může odehrávat, ale i to, že se to stalo zjevnou praxí. Stejně tak mne ale udivuje, že se v řadách státních orgánů, které běžného občana dokáží s bravurou šikanovat mnohdy jen za jeho názory vyslovené na internetu se nenašel nikdo, kdo by na danou skutečnost reagoval z úřední povinnosti, přestože to mají orgány činné v trestním řízení ze zákona v popisu práce,“ sdělil Ekonomickému deníku k aféře s odposlechy Libor Nedorost.

Jenže Nedorostovo podání nebylo Nejvyšším státním zastupitelstvím řádně „zprocesováno“, tedy podle neoficiálních informací nebyly zahájeny úkony v trestním řízení, oznámení nebylo odloženo nebo uloženo. Alespoň Nedorost nebyl o takovýchto úkonech vyrozuměn.

Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo v Machalově kauze pouze dohled, ten ale Nedorost neinicioval. Nejvyšší státní zastupitelství tak kroky chybující podřízené instance pokrylo.

„Státní zástupce NSZ… …posoudil Vaše podání podle jeho obsahu. Ve Vašem podání nejsou uvedeny žádné skutečnosti důvodně nasvědčující spáchání trestného činu a není v něm popsáno žádné zjevně excesivní jednání
orgánů činných v trestním řízení, jímž by mohly být naplněny zákonné znaky
nějakého trestného činu. Zákonnost Vámi namítaného procesního postupu dozorové státní zástupkyně VSZ v Olomouci proto byla státním zástupcem NSZ posouzena v rámci dohledu podle § 12c a násl. zákona o státním zastupitelství,“ odepsal Nedorostovi žalobce Nejvyššího státního zastupitelství Rudolf Misák.

Zadrátováno

Ekonomický deník před časem informoval, že kvůli celkem banální kauze byly v neobvyklé šíři nasazeny odposlechy v brněnské vazební věznici v Bohunicích. A v rámci odposlechové féerie byly zaznamenány i rozhovory obhájců s klienty.

Faksimile povolení ke sledování v brněnské vazební věznici. Foto: Jan Hrbáček

Proti nahrávání advokátů a jejich klientů se už postavila Česká advokátní komora. Kauza se dostala už i na parlamentní půdu, kde se jí zabývala kontrolní komise přezývaná Velké ucho. Zatím nevynesla svůj verdikt.

Mezitím se brněnského obhájce Richarda Nováka, o jehož odposlouchávání už není žádných pochyb, zastala Unie advokátů, které je členem. Čtvrtého a šestého února 2019 nahrály odposlechy ve věznici v Brně-Bohunicích rozhovor brněnského obhájce Nováka a jeho klienta Pavla Hubálka.

„Je evidentní, že se orgány činné v trestním řízení potřebovaly dostat k dalším informacím, které by mohly získat pouze takovými odposlechy, k jejichž realizaci by nikdy zákonnou cestou nezískaly povolení,“ tvrdí unie.

Advokát s klientem byl odposlouchávaný, přestože správcům techniky, i později vyšetřovatelům a státním zástupcům, muselo být jasné, kdo se s kým baví. Přesto nebyla tato komunikace zničena, jak má dle pravidel být, ale naopak založena do trestního spisu.

Rozhovory obhájců s klienty nesmí policie ani státní zastupitelství jakkoli použít a mají být po identifikaci mluvčích ihned zničeny. V tomto případě se tak však nestalo. Ba naopak, přepis rozhovoru byl „zprocesněn“ a vložen do trestního spisu. A podle všeho nejde o jediný případ.

Advokát Richard Novák potvrdil informace Ekonomického deníku, že to byl on, kdo hovořil ve výslechové místnosti vazební věznice v Bohunicích v době, kdy byly popisované rozhovory s jeho klientem Hubálkem nahrány.

Jak se řeší odposlechy v brněnské vazební věznici, dostali jsme informaci, kterou jsme si i ověřili, že 4. 2. 2019 a 6. 2. 2019 jste byl ve výslechovce s Pavlem Hubálkem vy. Můžete to potvrdit?

Myslím si, že můžu, ano.

A chtěl byste se k tomu nějak víc vyjádřit? Budete v tomto ohledu podnikat nějaké kroky? Řešíte to třeba s Českou advokátní komorou, nebo s Unií obhájců?

Určitě, už jsem oslovil ČAK, když jsem zjistil, že se tím má zabývat. Oslovil jsem věznici, oslovil jsem GIBS a Vrchní státní zastupitelství s dotazem, zda se mě problematika těchto odposlechů také týká a čekám na odpověď.

Myslíte si, že to je formálně i z hlediska práva, v pořádku? Že jste byl odposlechnut, nahrán?

Myslím si, že kdybyste se ptal kohokoliv, tak vám všichni řeknou, že je naprosto nezákonné, aby byl prováděn odposlech mezi klientem a advokátem.

Očekáváte, že se něco bude dít? A co konkrétního by se mělo podle vás dít? Například, že by za tuto nezákonnost měl někdo nést odpovědnost?

Přes třicet let bojuji za spravedlnost pro pachatele trestných činů. Aby si to někdo špatně nevysvětloval, mám tím na mysli, aby se k nim přistupovalo podle zákona, a aby se neporušovaly normy trestního práva a trestního řízení. A aby se, jak se dnes moderně říká, neohýbaly paragrafy.

Jsem sice v některých konkrétních věcech vázán mlčenlivostí, to jistě chápete, ale můžu skutečně říct, že pokud by se to skutečně mělo týkat mě, protože toho pána zastupuji a zastupoval jsem ho v té době, tak budu samozřejmě chtít, aby to bylo nějak vyšetřeno. Jsem připraven se i hájit proti tomu, zatím ani nevím, co tam vůbec je. A nechci se ani domnívat, co by tam všechno mohlo být nahrané mezi mnou a dalšími klienty. Já jsem tam v té době chodil i za řadou jiných lidí. A nejenom já. Budu chtít, aby to bylo řádně vyšetřeno.

Advokát Richard Novák, jehož hovory s klientem byly odposlouchávány v brněnské vazební věznici. Foto: Richard Novák

Doba pořízení odposlechu Nováka s Hubálkem se přesně kryje s povolením ke sledování a odposlouchávání deseti výslechových místností v brněnské věznici, o které požádalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Povolení k odposlechu všech výslechových místností, kam se mohl Machala dostavit, bylo vydáno od 17. listopadu 2018 do 7. května následujícího roku. Vydal jej brněnský soudce Libor Hanuš.

Inkvizitorsky přehnaná horlivost

Vladimír Machala i Jitka Broďáková konstrukci obžaloby odmítají. Podle dřívějšího vyjádření Machalova advokáta Pavla Hály je zřejmé, že v dané věci se vyskytují „nikoliv ojediněle vzájemné souvislosti a provázanosti policejního orgánu Generální inspekce bezpečnostních sborů, dozorujícího státního zástupce, policejního orgánu Národní centrály proti organizovanému zločinu a obviněných Hubálka a Kosmáka“.

„Jejich prověřování, podání úředních záznamů, či výslechů jsou v rozporu s trestními předpisy. Jsou u orgánů činných v trestním řízení motivovány inkvizitorsky přehnanou ´služební horlivostí´, rivalitou, záští, nechápáním operativní činnosti odboru hospodářské kriminality, nechápáním vytěžování informátorů, neznalostí chránění povinnosti jejich utajování, které vyústily ve štvanici a mediální senzaci na úkor obviněných Vladimíra Machaly a Jitky Broďákové,“ napsal Pavel Hala.

Pavel Hála tvrdí, že vyšetřovatelé, ani žalobkyně, nedostáli své zákonné povinnosti při prověřování a vyšetřování dané věci.

„Orgány činné v trestním řízení se nechaly unést subjektivním přístupem ve věci, v rovině podjatosti a to ve všech stupních, což zakládá desítky otázek – proč? Nastal tedy stav, kdy ochrana základních kautel zákona o trestním řízení soudním byla porušena,“ tvrdí brněnský advokát.

Hála už před necelým rokem konstatoval, že je nezbytné, aby dozorující státní zástupce zastavil Machalovo stíhání.

„Aby věc vrátil k dalšímu doplnění vyšetřování policejnímu orgánu, případně nazná-li skutečnosti a okolnosti, že je nezbytné podat obžalobu proti obviněným, pak nechť se vážená paní státní zástupkyně vyloučí z dozorování této věci,“ uzavřel svůj podnět na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci Pavel Hála.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci s Ekonomickým deníkem dlouhodobě nekomunikuje. Žalobkyně Petra Lastovecká se odmítá vyjadřovat v této věci i dalším médiím.

Vlastně se nic nestalo

Nejvyšší státní zastupitelství postup státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, pobočky v Brně, Petry Lastovecké v trestní věci, v níž bylo prováděno sledování osob a věcí ve Věznici Brno-Bohunice, podle svých slov přezkoumalo.

„Postup státní zástupkyně byl přezkoumán v návaznosti na zprávy, které v lednu 2022 zveřejnila některá média a podle nichž mělo v této věznici údajně docházet k nezákonnému odposlouchávání rozhovorů advokátů s klienty. Výkonem dohledu dospělo NSZ k následujícím závěrům: Na základě povolení soudce Městského soudu v Brně realizoval policejní orgán Generální inspekce bezpečnostních sborů ve Věznici Brno-Bohunice sledování osob a věcí, a to za účelem prověření podezření ze spáchání konkrétního trestného činu. Přezkum NSZ zjistil, že nedošlo k ´masivnímu´ odposlouchávání osob přítomných ve věznici, jak nesprávně naznačovaly některé zprávy v internetovém prostoru. Ve skutečnosti bylo toto sledování velmi přísně omezeno tak, že technické prostředky umožňující sledování a zaznamenání rozhovorů byly umístěny vždy výhradně v jediné výslechové místnosti, a to jen tehdy, pokud v této předem určené výslechové místnosti měly být současně přítomny dvě konkrétní osoby. Tímto způsobem byly technické prostředky umožňující sledování a zaznamenání rozhovorů umístěny v předmětné výslechové místnosti pouze po dobu 9 dnů (celkem 91 hodin),“ tvrdí Nejvyšší státní zastupitelství.

Žalobci ale přiznali, že v trestním řízení došlo k procesnímu pochybení policejního orgánu GIBS i státní zástupkyně VSZ v Olomouci, pobočky v Brně.

„Při sledování byla mimo jiné zaznamenána komunikace mezi advokátem a klientem, kteří měli v jiném trestním řízení procesní postavení obhájce a obviněného. Jeden záznam jejich vzájemné komunikace byl řádným procesním způsobem zničen, další dva zvukové záznamy však nebyly předepsaným způsobem zničeny a omylem byly zařazeny do spisu. Zmíněné pochybení bylo zjištěno až po skončení vyšetřování, přičemž státní zástupkyně se rozhodla tuto chybu napravit opatřením dodatečného souhlasu obviněného s ponecháním zvukového záznamu ve spise. Tento postup však byl podle závěru NSZ nesprávný a oba záznamy měly být v souladu se zákonem zničeny již poté, když se policejní orgán dozvěděl, že byla zaznamenána komunikace advokáta s klientem, a to bez ohledu na dodatečné stanovisko obviněného,“ tvrdí Nejvyšší státní zastupitelství.

To v rámci přezkumu dále zjistilo, že v jednom případě byla při sledování zaznamenána i „nedůkazní“ komunikace (tj. komunikace jiných osob než těch, vůči kterým bylo soudem povoleno sledování a která neobsahovala skutečnosti významné pro trestní řízení.

„V tomto případě přitom nešlo o komunikaci mezi advokátem a klientem). Záznam o této komunikaci měl být v souladu se zákonem zničen, což se však nestalo a i tento záznam byl omylem zařazen do spisu,“ tvrdí žalobci.

Podle informací Ekonomického deníku jde o komunikaci mezi policistou a obviněným ve zcela jiné kauze. Jak se tento audiozáznam dostal do Machalova spisu zatím nikdo nevysvětlil

Nejvyšší státní zastupitelství na základě svých zjištění učinilo potřebná opatření k nápravě a Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci uložilo konkrétní pokyny směřující ke zničení obou záznamů i ve vztahu k odpovědnosti státní zástupkyně.

„Dále NSZ uložilo vedení VSZ v Olomouci, aby přijalo nezbytná opatření, která do budoucna zajistí, že při soudem povoleném sledování osob a věcí nebude docházet k nepřiměřenému zásahu do práv jiných osob a se záznamy o sledování bude vždy nakládáno v souladu s trestním řádem,“ uzavřelo Nejvyšší státní zastupitelství.

Jenže jak zjistil Ekonomický deník, existuje ještě další audiozáznam z Machalova spisu, který nasvědčuje tomu, že byla nahrána ještě další komunikace obhájce se svým klientem. O něm se nejvyšší žalobci vůbec nezmiňují.

Ekonomický deník se pokusí v dohledné době přinést podrobnější informace. Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X


Soud EU: Automatické mazání chráněných děl z internetu neporušuje svobodu slova

 Používání automatických filtrů na třídění filmů či hudby šířené uživateli internetu neporušuje svobodu projevu a přístupu k informacím. Konstatoval to dnes Soudní dvůr Evropské unie, který zamítl žalobu Polska namířenou proti automatickému odstraňování obsahu chráněného autorskými právy. Podle soudu unijní pravidla zaručují, že kontrola ze strany například YouTube a dalších internetových služeb nevede ke smazání legálně sdílených děl.

Evropský blok se v posledních letech pokouší vymezit hranici mezi ochranou autorských práv na jedné a svobodou projevu a přístupu k informacím na druhé straně. Poté, co si filmová studia či nahrávací společnosti dlouhodobě stěžovaly na nelegální šíření svých děl, přijala EU v roce 2019 směrnici o autorských právech na internetu. Tato norma zavedla pro digitální platformy povinnost kontrolovat, zda lidé jejich prostřednictvím nesdílejí výtvory chráněné copyrightem a nelegálně šířená díla odstraňovat.

Polsko se nyní domáhalo zrušení této úpravy, která je podle Varšavy v rozporu se základními právy na svobodu projevu a informací, zejména kvůli využívání automatických filtrů, tedy programů, které mají chráněný obsah samy vyhledávat.

Soud v Lucemburku však dospěl k závěru, že směrnice zmíněná práva dostatečně chrání, neboť vylučuje „opatření, která při nahrávání filtrují a blokují legální obsah“. Automatické filtry podle nejvyššího orgánu unijní justice internetové platformy využívat mohou, musí však zajistit, aby jejich prostřednictvím nebyly nijak dotčeny příspěvky zveřejňované legálně.

X X X

Lékaři na kongresech zpohodlněli, říká Špičák. S Ukrajinci si zdravotnictví poradí

Za několik dní začíná v Praze prestižní gastroenterologický kongres Esge days 2022. IKEM byl ve spolupráci s odbornou společností jeho organizací pověřen již poněkolikáté. Je to závazek a čest, řekl pro iDNES.cz přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM Julius Špičák. Před pandemií na kongres přijíždělo až šest tisíc lidí, nyní však účast bude nižší. Lidé zpohodlněli, někteří mají obavy, míní lékař.

Ve čtvrtek začíná v Praze velký Gastroenterologický kongres, na který dorazí kapacity z celého světa. IKEM ho pořádá již poněkolikáté, co pro vás toto pověření znamená?
Je to pro nás veliká čest. Jako Praha jsme jediné pracoviště v polovině Evropy včetně Rakouska a půlky Německa, které bývá pravidelně poctěno organizací takového víkendu. Vnímáme to jako závazek a výsledek našeho mnohaletého působení na evropské scéně. Důležitou roli hraje též genius loci – Praha. Pohodlná veřejná doprava, hotelová kapacita, vhodné kongresové centrum, samozřejmě kultura, architektura a dobré jídlo. I akademici jsou lidé.

x Proč svěřují organizaci opakovaně zrovna vašemu pracovišti?
Od začátků své kariéry jsem se snažil propojit s akademickým světem a procestoval jsem řadu míst. V mnoha zemích jsem si našel přátele, stal jsem se součástí akademické sítě a jsem za to rád. A nyní se snažím své kontakty a zkušenosti předávat kolegům.

Myslím, že se nám to daří, protože mí kolegové jsou evropsky uznávaní mluvčí. Jsou zvaní na nejprestižnější konference, vychází jim práce i v nejprestižnějších časopisech.

x Konference se v předchozích letech pořádaly především on-line, tentokrát se konečně obejde bez restrikcí…

Tentokrát bude mít kongres hybridní podobu. Ještě před covidem do Prahy na konferenci přijelo 6 tisíc lidí. Nyní, když mohou všichni opět cestovat, se jich na místě zaregistrovalo něco přes tisíc. Na tom můžeme sledovat, jak pandemická doba poznamenala chování lidí. Mnozí negativním způsobem změnili své návyky.

x Jak si nižší účast vysvětlujete?
Kongres pro řadu účastníků představuje povinnou součást postgraduálního vzdělávání. Ve virtuální podobě si všichni mohou snadno odškrtnout jako splněný, přičemž se často de facto neúčastní, jenom zapnou počítač a připojí se. Přitom dostanou plnohodnotnou certifikaci stejnou jako ti, kteří opravdu přijeli. Vidím i na sobě, že člověk se není schopen přes počítačovou obrazovku plně soustředit. Zároveň však rozumím tomu, že cestování je v postcovidové době otravné. Pořád vás někde kontrolují, měří, musíte mít roušky. I to může být důvod omezené účasti.

x Na konferenci jsou zajisté cenné i nově navázané kontakty, které přes počítač nezískáte.
Je to tak, pro mě je pěstování kontaktů důležité celý život. Pracuji na něm celou kariéru, od první delší návštěvy tehdy ve Spolkové republice Německo na konci 80. let. Své naprosté nadšení si dodnes pamatuji a s několika již veterány udržuji pravidelný kontakt. Podobně jsem se snažil zúročit pobyty v Holandsku, Izraeli a Spojených státech. Člověku se to vrátí, protože díky tomu získá celosvětové jméno a důvěru. Česká akademická špička by měla být automaticky integrovaná ve společnosti a k tomu kongresy slouží.

Pamatuji si, že jsme v roce 1991 navštívili jeden z prvních živých videopřenosů v Bruselu a byli jsme pochopitelně naprosto okouzleni. Měli jsme nutkání tuto konferenci přivést do Prahy a protože jsme tehdy byli v politickém kurzu, podařilo se. Akce byla velmi úspěšná, zahraniční profesoři byli překvapeni, protože endoskopovat jsme uměli. Můj starší kolega z toho vytěžil prestižní členství v Evropském výboru, já ho následoval, byla to pro nás samozřejmost.

Koronavirová pandemie ovlivnila nejen lékařské kongresy, ale fungování celého zdravotnictví. Už se vše podařilo vrátit do „starých kolejí“?
Výpadek, který byl prakticky dvouletý, se samozřejmě nedá zcela nahradit. Dlouhodobě musí probíhat určitý počet onkologických vyšetření. A pokud se tak nějakou dobu nedělo, projeví se to v budoucnu na tom, že budou onkologická onemocnění diagnostikovaná v pokročilejším stavu s horší prognózou.

Přesné statistické vyčíslení není snadné provést, ale není možné, aby se výpadek na zdravotním stavu populace s odstupem negativně neprojevil. Ale nejde pouze o onkologii, ale i další obory. Obezita, poruchy psychiky. Jde o velmi komplexní problém a jeho důsledky poneseme s mnohaletým odstupem.

Operace odložené za covidu nedoženeme, někteří lidé zemřou, říká lékař Špičák.

x Vnímáte, že covid změnil přístup lidí k návštěvám lékařů?
V současné době to nepozoruji. Ale musím říci, že ačkoliv výpadek zaznamenali všude na světě, v řadě zemí byl daleko výraznější než v Česku. V Americe počet některých onkologických vyšetření poklesl až o osmdesát procent. U nás se propad pohyboval okolo 15-20 procent.

Co se týče transplantačního programu, tak i díky osobnímu nasazení lékařů v IKEMu byl pokles transplantací jater naprosto minimální. V jiných evropských zemích, třeba ve Španělsku, které je transplantační velmocí, bylo snížení až sedmdesátiprocentní. I přes komplikovanou situaci, která nastala, dělali čeští lékaři všechno pro to, aby programy běžely dál.

Velkým tématem současnosti je příchod ukrajinských uprchlíků do Česka. Někteří budou onkologicky nebo chronicky nemocní. Nebude to pro české zdravotnictví představovat zátěž?
Podle mě to je a bude zvládnutelné. V naprosté většině případů sem přicházejí mladí lidé, kteří nemocemi trpí méně. Onkologická onemocnění tedy nebudou tak četná, protože jde až na výjimky o onemocnění vyššího věku.

Můžeme počítat s tím, že pacientů přibude, ale systém by si s tím měl poradit. V žádném případě bych tento problém nechtěl zveličovat a nerad bych, aby vedl k nějaké ukrajinofobii.

Řeší se také uznávání diplomů příchozích ukrajinských zdravotníků. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek by souhlasil s tím, aby bylo přijímání lékařů snadnější. Jaký na to máte pohled vy?
Jsem rozhodně pro zjednodušení. Bylo by správné, aby se ukrajinští zdravotníci mohli od počátku registrovat do zařízení a pracovat pod dohledem. Osobně bych netrval na tom, aby mluvili česky, angličtina by mohla být plnohodnotnou alternativou.

Já sám jsem pracoval v Izraeli a nikdo po mně nechtěl, abych mluvil hebrejsky. Byl bych v tomto případě maximálně vstřícný. Trval bych na zkoušce z dané odbornosti, ale ne na zkouškách z celé medicíny. Jsou nesmírně obtížné a možná ani zkušený lékař by je nemusel po letech zvládnout.

X X X

Dvěma milionům dětí hrozí, že zemřou hlady. V Africkém rohu je nebývalé sucho.

Téměř dvěma milionům dětí v oblasti Afrického rohu hrozí smrt hladem. V úterý to řekl koordinátor humanitární pomoci OSN Martin Griffiths. Tato část východní Afriky se podle něj potýká s nejhorším obdobím sucha za posledních čtyřicet let.

Organizace má podle Griffithse k dispozici pouze zlomek z 1,4 miliardy dolarů (32 miliard korun) potřebné k řešení následků sucha v Etiopii, Somálsku a Keni. „Musíme si přiznat, že závodíme s časem, abychom odvrátili ztrátu mnoha životů v roce 2022, a přitom nemáme prostředky,“ řekl. Oblasti hrozí počtvrté za sebou sucho v období, kdy má pršet. Griffiths to označil za „nejhorší naléhavou situaci v historii vyvolanou klimatickou změnou“.

Hladem je v tomto regionu už nyní ohroženo 15 milionů lidí, zemědělci přišli kvůli suchu o tři miliony kusů dobytka. Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) předpověděl, že v příštích desetiletích se budou častěji vyskytovat vlny horka, sucha a velmi silného deště.

Z jiných důvodů se hlad šíří také v Burkina Fasu na západně Afriky. Příčinou jsou sílící boje skupin napojených na Al-Káidu a Islámský stát. O život přišly tisíce lidí a miliony odešly z domovů, takže lidé neobdělávají půdu.

Jídlo tak nemá jisté 3,5 milionu lidí, z nichž 630 tisíc je podle agentury AP na pokraji vyhladovění. Oproti loňsku se v 21milionové zemi zvýšil počet lidí ohrožených hladem o 82 procent.

  Do nemocnice v burkinafaské metropoli Ouagadougou přichází stále víc rodin s těžce podvyživenými dětmi. Nemocnice pro ně už nemá místo ani personál k jejich ošetření. „Jde o lidi, kteří uprchli z domovů a nedokážou své rodiny uživit,“ řekla Clarisse Nikiemaová, jež řídí nutriční oddělení nemocnice. I když se zdravotní stav některých zlepší, mnozí podle ní odmítají odejít, protože doma děti znovu čeká hlad.

Armáda v lednu svrhla prezidenta a tvrdí, že chce v zemi obnovit bezpečnost. V únoru však podle statistik přibylo útoků radikálů o 11 procent a toto násilí znásobuje počet hladovějících. Radikálové kradou úrodu a dobytek a vyhánějí lidi z venkova do měst.

Podle obyvatel se rychle zvyšují ceny potravin, zatímco loni stál 100kilogramový pytel kukuřice v přepočtu 690 korun, teď je to 1 100 korun. Burkina Faso nakupovalo v Rusku více než třetinu své spotřeby obilí a očekává se, že se do cen promítne ještě ukrajinská válka.

OSN loni požadovala na pomoc Burkina Fasu 607 milionů dolarů a získala necelou polovinu. Letos už dárci naznačili, že příspěvky sníží o 70 procent, protože je třeba podporovat Ukrajinu.

X X X

Karlovarský festival zahájí v červenci filmové léto. Cenu prezidenta letos získá Bolek Polívka

56.ročník mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje letos na začátku července. I letos uvede premiéru klasického českého filmu po digitální restauraci. Tentokrát jde o filmovou adaptaci románu Milana Kundery Žert režiséra Jaromila Jireše z roku 1968.

 Letošní plakát festivalu je ilustrací a oslavou toho, co společně každoročně prožíváme na začátku léta na karlovarské kolonádě, řekli tvůrci (Ilustrační foto) | Zdroj: MFF Karlovy Vary

Pořadatelé v úterý na tiskové konferenci zveřejnili oficiální plakát 56. ročníku festivalu, který pochází z dílny Studio Najbrt. „Letošní plakát festivalu je ilustrací a oslavou toho, co společně každoročně prožíváme na začátku léta na karlovarské kolonádě. Najděte si svého Wallyho, ale mnoho dalších postav spojených s festivalovou historií,“ řekli autoři Jonatan Kuna a Zuzana Lednická. Prezident festivalu Jiří Bartoška jmenoval laureáta ceny prezidenta MFF Karlovy Vary.

Letošní cenu prezidenta MFF Karlovy Vary získá herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka. Cena je udělována osobnostem, které v oblasti hereckého umění, filmové režie či producentské činnosti zásadním způsobem přispívají k rozvoji filmové tvorby, a to nejen ve své zemi, ale v celém světě. V roce 2021 ji získal režisér, scenárista, spisovatel a herec Jan Svěrák.

Další ocenění budou uděleny umělcům a snímkům zvoleným odbornou porotou nebo diváky. Na výběr je obvykle přibližně ze dvou set filmů. Návštěvníci se mohou těšit na snímky uvedené exkluzivně na karlovarském festivalu a také světové, mezinárodní a evropské premiéry.

Filmový kritik Fila: Organizátoři Deppa do Varů pozvali, cenu mu ale nedají. Mazaně se z toho vyvlékli.

Vzhledem k prestižní úrovni festivalu do Varů přijíždí osobnosti světové kinematografie. Minulý ročník festivalu navštívili významní zahraniční umělci jako anglický herec sir Michael Caine nebo americký herec Johnny Depp.

Kromě významných tvůrců se na festivalu díky programu KVIFF Talents objeví i začínající filmaři. „Podpora nových talentů vždy byla klíčovou součástí aktivit festivalu. S KVIFF Talents tuto činnost posouváme opět o něco dál. Věříme, že program bude dalším dílem skládačky, který podpoří vyšší míru originality, kreativní odvahy a mezinárodních ambicí tvůrců z našeho regionu,“ říká výkonný ředitel MFF Karlovy Vary Kryštof Mucha.

První ročník festivalu se konal v roce 1946, a je tedy druhou nejstarší filmovou přehlídkou v Evropě. Festival každoročně ocení nejvýznamnější osobnosti světového filmu Křišťálovým glóbem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

X X X

Zatím žádná změna. FAČR chce i po neúspěchu v baráži Šilhavého u reprezentace

Ačkoliv bylo velmi pravděpodobné, že trenér Jaroslav Šilhavý po neúspěšné baráži o mistrovství světa u české fotbalové reprezentace skončí, zatím k žádné změně nedojde. Výkonný výbor FAČR došel k názoru, že ideální bude současného kouče udržet a pověřil předsedu asociace Petra Fouska, aby s ním jednal o prodloužení smlouvy. Aktuální kontrakt mu vyprší v červenci.

Šilhavého budoucnost u národního týmu byla nejistá poté, co reprezentanti v březnu v semifinále play off o mistrovství světa prohráli ve Švédsku 0:1 po prodloužení a nepostoupili do šampionát do Kataru. Šedesátiletý trenér přesto nakonec dostal od výkonného výboru dál důvěru.

Fousek věří, že jednání se Šilhavým bude dotaženo do konce dubna. Jeho představou je, aby kouč dostal smlouvu na příští kvalifikační cyklus o mistrovství Evropy 2024 s případnou opcí pro závěrečný turnaj v Německu.

„Dnešní rozhodnutí bylo opřeno o vyhodnocení celého období, o nějaké posouzení, které už trenér Šilhavý dvakrát prezentoval. Rozhodnutí se opírá i o výsledky mých dosavadních jednání s trenérem Šilhavým,“ řekl novinářům Fousek.

„Myslím, že trenér si důvěru zasloužil svou prací a tím, že výkonný výbor nějakým způsobem vnímal určitý rozměr stability. Pochopitelně jsou tu i faktory, že jsme neuspěli v baráži a kvalifikační skupině o MS. Výkonný výbor to vyhodnotil takto v součtu všech těch parametrů, těch kladů i záporů,“ doplnil Fousek.

Rozhodnout se má do konce týdne

Jasno by chtěl mít co nejdříve. „Jsme domluveni, že se chceme pokusit do konce týdne dosáhnout dohody. Budeme tomu věnovat poměrně intenzivní úsilí. Není tajemstvím, že se v některých pohledech zatím lišíme, což je ale u vyjednávání běžné. Od toho vyjednávání slouží, abychom si řekli věci ve větším detailu. Předmětem jednání bude i realizační tým, byť ten je primárně v kompetenci trenéra,“ uvedl Fousek.

Nechtěl konkretizovat, v čem se zatím s Šilhavým rozcházejí. „Jestli se lišíme ve finančních otázkách? Nelze to vyloučit. A délka smlouvy? Ani to nelze vyloučit. Naše představa je příští kvalifikační cyklus na ME v Německu s opcí na finálový turnaj,“ podotkl Fousek. „Já jsem pověřen, abych jednal o dohodě. Udělám v tom maximum ve spolupráci se svými kolegy. Že se nedohodneme, je pochopitelně jedna z variant, kterou je potřeba připustit,“ doplnil šéf FAČR.

 V médiích se spekulovalo, že by Šilhavého mohl u mužstva nahradit například bývalý šéf asociace Ivan Hašek. „V debatě rezonovaly i jiné návrhy, nicméně, aniž bych se chtěl pouštět do detailů, tak pověření (od výkonného výboru) je poměrně jednoznačné,“ uvedl Fousek.

Manažer Sionko odchází

U reprezentace naopak na vlastní žádost skončil manažer Sionko. „Rozhodl jsem se, že chci teď víc času věnovat rodině, především svým dětem, které bych chtěl intenzivněji podporovat v jejich sportovní kariéře,“ uvedl Sionko. „Jméno nového manažera bude součástí jednání. Ještě jsem po dnešním jednání výkonného výboru nemluvil ani s panem Šilhavým, takže to budeme diskutovat,“ dodal Fousek.

Šilhavý převzal reprezentaci v září 2018 po Karlu Jarolímovi a tehdy tápající mužstvo pozvedl. Vloni v létě došel s týmem nečekaně až do čtvrtfinále Eura, na vytoužený postup na mistrovství světa ale nedosáhl. Nejbližší akce čeká reprezentaci v červnu, kdy se představí v elitní skupině úrovně A Ligy národů.

Asociace má nového sportovně-technického ředitele

Novým sportovně-technickým ředitelem Fotbalové asociace ČR se má stát Zdeněk Psotka, který aktuálně působí jako sportovní ředitel ve Viktorii Plzeň. Jeho jméno v úterý vybral výkonný výbor ze tří kandidátů, doporučených Sportovní radou, což je nedávno zřízený poradní orgán asociace. Ve hře byli také někdejší reprezentant Karel Poborský a Jiří Plíšek.

„Hodně se diskutovalo o urgentnosti obsazení této pozice. Byly dva pokusy obsadit ji Jiřím Plíškem, které z různých důvodů nedopadly. Nyní jsme vše vyhodnotili takto, rozhodnutí výkonného výboru bylo drtivě majoritní. Psotkovy přednosti vidíme především v jeho bohatém fotbalovém životopisu. Poznal jsem ho v Sigmě Olomouc, pak prošel celou řadou dalších pozic,“ řekl na tiskové konferenci Fousek. „Doufám, že to přijme,“ dodal.

Vhodné jméno na pozici sportovně-technického ředitele hledalo nové vedení FAČR už delší dobu. Psotka by měl být druhým zástupcem generálního sekretáře a měl by pod sebou mít sportovní úsek včetně reprezentací.

 X X X

Hokejisté z Kladna se udrželi v extralize. Jaké plány má Jágr do budoucna?

Věk je jen číslo a čas pro něj ubíhá pomaleji. Jaromír Jágr v 50 letech dotáhl se svými Rytíři záchrannou výpravu do úspěšného konce. Hokejisté Kladna uhájili v baráži proti Jihlavě svou extraligovou příslušnost a vypadá to, že legendární hokejista v dresu s číslem 68 ještě neřekla poslední slovo.

Rytíři sice vyhráli baráž s Jihlavou 4:1 na zápasy, Jaromír Jágr ale sérii jako jasnou záležitost neviděl. „Opravdu to bylo o štěstí. Všechny ty zápasy se táhly až do třetí třetiny, až na jeden, ten čtvrtý,“ vysvětlil Jágr.

 V záplavách šampaňského a dešti konfet se řešila i Jágrova budoucnost. Legendární 68 kolem odpovědi tak trochu našlapovala po špičkách. „Já se budu připravovat, jako kdybych měl nastoupit. Když už nebudu hrát, alespoň zhubnu. Baráž mi ukázala, že máme pár vynikajících hráčů a zbytek bojovníků, kterým se občas plete puk. Já jsem jeden z nich,“ přiznal Jágr.

Nepostradatelný Plekanec

„Já teď opravdu nevím. Musím se zamyslet, podívat se, jaké máme hráče, kdo je volný a věřím tomu, že postavíme solidní mančaft,“ dodal hokejista.

Jágra může těšit, že jeden ze základních pilířů týmu Tomáš Plekanec má chuť pokračovat. Pro devětatřicetiletého centra s tisícovkou odehraných zápasů v NHL na kontě měl jen slova chvály. „Jestli není nejlepší hráč v lize, tak je určitě nejužitečnější hráč v lize,“ má jasno Jágr.

Kladenští rytíři se navíc mohou těšit, že v příští sezoně opustí chomutovský azyl a vrátí se domů. Rekonstrukce jejich stadionu na Kladně by se měla stihnout. A Jágr má možná ještě jeden důvod, proč v bohaté kariéře pokračovat. Moc se těší na odložený zápas pod širým nebem Winter Classic. Na akci ve Špindlerově Mlýně by v prosinci nerad chyběl.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.