TRUMP PREZIDENTEM USA: Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči. Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých příznivců to ve středu prohlásil republikán Donald Trump, který podle projekcí v hlasování zvítězil a v lednu se po čtyřech letech vrátí do Bílého domu. Trump slíbil bojovat za všechny Američany a uzdravit zemi, kterou rozdělila vyhrocená předvolební kampaň.
„Pomůžu naší zemi, aby se uzdravila, všechno vyřešíme. Budu bojovat za všechny Američany. Bude to zlatá éra Ameriky,“ řekl na úvod svého projevu, ve kterém poděkoval svým příznivcům za podporu. Na pódium Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a všechny jeho děti.
„Amerika mi dala bezprecedentní a velmi silný mandát. Vrátíme se také k řízení Senátu,“ řekl Trump. Svým příznivcům slíbil, že se zasadí o zapečetění hranic země. „Lidé musí do naší země přicházet pouze legálně,“ podotkl za burácivého potlesku publika.
Za pomoc Trump poděkoval také americkému podnikateli a majiteli sociální sítě X Elonu Muskovi, kterého označil za novou hvězdu. Musk výrazně Trumpa podporoval v kampani a očekává se, že bude mít vliv v jeho budoucí vládě.
„Splatíme dluhy, snížíme daně, uděláme, co nikdo jiný nedokázal,“ slíbil budoucí 47. prezident USA. „Bůh ušetřil můj život z jistého důvodu, a to abych zachránil naši zemi,“ připomněl Trump červencový atentát.
Spolu s Trumpem vystoupil také nově zvolený viceprezident J. D. Vance. „Jsme svědky největšího politického comebacku v dějinách USA. Nikdy nepřestaneme bojovat za vaše sny a budoucnost vašich dětí. Podaří se nám znovu nastartovat ekonomiku,“ uvedl Vance.
Projekce zámořských médií uvádí, že Trump se s největší pravděpodobností stane prezidentem. Oproti předvolebním průzkumům vede ve většině swing states a zřejmě dalece přesáhne minimum 270 volitelů nutných pro vítězství.
Trump si podle agentury AP připíše vítězství v Kentucky, Indianě, Západní Virginii, Tennessee, Mississippi, Floridě, Jižní Karolíně, Arkansasu, Oklahomě, Texasu, Severní a Jižní Dakotě, Wyomingu, Ohiu, Montaně, Utahu, Missouri, Kansasu, Iowě, Idahu a dvou volebních obvodech v Nebrasce. Oproti predikcím zvítězil i v Alabamě, kde byla favoritem Harrisová.
Aktuálně má Trump 266 volitelů, ovládl i tři swing states, a to Severní Karolínu, Georgii a Pensylvánii, odkud si odnesl 19 volitelů. Náskok několika procentních bodů má i ve Wisconsinu a Michiganu.
Republikáni ve středu oslaví i dvě další vítězství. Již s jistotou si zajistili těsnou většinu v Senátu, s velkou pravděpodobností si pak udrží i vládu nad Sněmovnou reprezentantů.
GEN: PAVEL VOLBY USA SLEDOVAL VE ŠVÝCARSKU
DO ŠVÝCARSKA SI JEL PRO ŠVÝCARSKÉ OBČANSTVÍ?
HITLEROVI NACISTÉ SE TAKÉ SNAŽILI UKRÝT VE ŠVÝCARSKU,
VE ŠVÝCARSKU TAKÉ SKLADOVALI VŠECHNY CENOSTI ZE SVĚTA
X X X
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
X X X
Okamura: Podvodná televize ČT, zmanipulované médium, řekl v parlamentu.„Já bych to zrušil, je to hlásná trouba Fialovy vlády, my takovou televizi nepotřebujeme,“ rozhorlil se ve Sněmovně předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura při veřejném projednávání petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“, pod kterou nasbíral elekronicky 10 tisíc podpisů spolek Aliance pro rodinu. „Podvodná televize, zmanipulované médium,“ tvrdil Okamura
Vadí mu, že ho Česká televize mnoho let nepozvala do svého hlavního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce, a vypočítával, kolikrát byli v OVM v tomto volebním období předsedové vládních stran.
„Chtěli bychom, aby byla jasně definovaná veřejná služba,“ řekl při veřejném projednávání petice poslanec Stanislav Berkovec z druhého opozičního hnutí ANO, které také zvyšování poplatků veřejnoprávním médiím – České televizi a Českému rozhlasu – odmítá.
Narůstá nedůvěra v mainstreamová média, řekl Gregor z Aliance pro rodinu
„Narůstá nedůvěra v mainstreamová média,“ tvrdil ve Sněmovně Jan Gregor z Aliance pro rodinu.
Jako příklad výhrad spolku vůči veřejnoprávní televizi uvedl, že na svém webu označuje kandidáta na viceprezidenta J. D. Vance, kterého si vybral Donald Trump, za podporovatele „takzvané tradiční rodiny“. To Alianci pro rodinu pobouřilo. „Náš spolek je na téma rodiny citlivý,“ řekl Gregor.
Veřejnoprávní média mají přinášet ověřené informace, ne tlačit svoji pravdu, argumentují iniciátoři petice „proti trvalému zvyšování koncesionářských poplatků“, kterou projednávali poslanci petičního výboru.
Vláda navrhla zvýšení poplatku pro Českou televizi na 150 korun za měsíc a Českému rozhlasu na 55 korun. Návrh ale zatím neprojednala Sněmovna ani ve druhém čtení. Koalice se o to pokusila na konci října, ale nepodařilo se jí o jeden hlas dostat bod na program, když si neohlídala docházku.
Šéf poslanců ODS Marek Benda připustil, že prosadit vládní návrh do konce roku nestihne. „Předpokládám schválení v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl iDNES.cz Benda.
To ale signatářům petice, kterou iniciovala Aliance pro rodinu, nestačí. „My, níže podepsaní, žádáme prostřednictvím této petice poslance, aby u projednávané novely zákona o České televizi a Českého rozhlasu nezvyšovali koncesionářské poplatky, dokud nebude vyřešeno účinné naplňování zákonného požadavku vyváženosti a objektivity vysílání na všech kanálech včetně internetového vysílání, což je jednoznačná podmínka pro naplňování veřejnoprávní služby,“ napsali v petici.
„Chceme, aby platící diváci nebyli uráženi za svoje názory a způsob života. Proto požadujeme, aby na nás politici neuvalovali další daň ve prospěch zaměstnanců České televize a rozhlasu,“ argumentuje spolek zastávající konzervativní postoje ohledně rodiny, který se stavěl proti zrovnoprávnění LGBTQ+ lidí usilujících o manželství i pro páry stejného pohlaví.
Ve veřejnoprávních médiích a jejich online platformách vidí Aliance pro rodinu mnoho útoků na tradiční rodinný život. „Chceme, abychom si nejdříve řekli, jak mají vypadat veřejností placená média ve 21. století. Pak ať se rozdělují peníze – ne naopak!“ tvrdí také autoři petice proti zvyšování poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas.
Návrh vlády počítá i s rozšířením okruhu poplatníků o domácnosti, které sice nemají televizní přijímač nebo rádio, ale mají chytrý mobilní telefon nebo internetové připojení a mohou tak veřejnoprávní média sledovat i bez televizního přijímače, a s valorizací poplatků České televizi a Českému rozhlasu. Vláda by je v dalších letech mohla zvyšovat sama svým nařízením o 6 procent, pokud by od poslední změny tuto hranici překročila inflace.
Změnit se mají i platby právnických osob. Firmy do 25 zaměstnanců budou od poplatku osvobozeny. Větší mají platit podle počtu zaměstnanců. Podle ministra kultury Martina Baxy z ODS jde o inspiraci německým modelem.
ANO a SPD jsou pro konec měsíčních poplatků. ČT i Český rozhlas by financovaly z rozpočtu
Opoziční ANO a SPD se zvyšováním měsíčního poplatku pro ČT a Český rozhlas nesouhlasí. Stávající návrh na zvyšování koncesionářských poplatků, není podle šéfa ANO Andreje Babiše nic jiného než snaha ještě víc si k sobě připoutat Českou televizi a Český rozhlas především před sněmovními volbami na podzim příštího roku, tvrdil při projednávání návrhu.
ANO a SPD prosazují zrušení měsíčních poplatků pro veřejnoprávní média a jejich financování ze státního rozpočtu. Tím by si naopak podle vládní koalice politici ještě více připoutali Českou televizi a Český rozhlas.
„Rozhlasový a televizní poplatek významně vzdaluje média veřejné služby od politického zásahu,“ argumentuje ministr kultury Baxa.
X X X
EXKOMUNISTA PAVEL: ODPUDIVÝ TRUMP
JAKÝ JE PODLE PAVLA FIALA, KTERÝ NADĚLAL MLD. DLUHY ČR
LIDI V ČR BYDLÍ V KANÁLECH, NEMAJI BYTY, NA UKRAJINĚ TISÍCE MRTVÝCH
PAVEL VOLBY USA SLEDUJE VE ŠVÝCARSKU
ČR BY MĚLA VYPADAT, JAKO ŠVÝCARSKO, RAKOUSKO, NĚMECKO…
PROTO JE TŘEBA VYHODIT FIALU, PEKAROVOU, MÍT HNED NOVOU VLÁDU
Odpudivý Trump? Tehdy jsem nebyl prezident, hájí Pavel svůj starý výrok
Ať se stane americkým prezidentem kdokoli, pochopí, že Evropa je nejbližším spojencem Spojených států, ne konkurentem. Při zahájení švýcarsko-českého podnikatelského fóra to v Curychu prohlásil český prezident Petr Pavel. Vyjádřil se také ke svému dva roky starému výroku, kdy současného kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa označil za odpudivou lidskou bytost.
„Bylo to vyřčeno v době, kdy ani Donald Trump, ani já jsme nebyli prezidenty. Jako soukromá osoba jsem vyjádřil názor, který se opíral o moji osobní zkušenost z osobního setkání,“ mírnil své starší prohlášení český prezident.
O Trumpovi se kriticky vyjádřil v dva roky starém díle podcastu Standa show, v němž uvedl, že na něj při osobním setkání Trump působil jako odpudivá lidská bytost.
„Pokud bude v našem zájmu se setkat, tak se budeme scházet tak, jak tomu velí diplomatické zvyklosti,“ konstatoval Pavel. Zájmy svých zemí budou podle něj hlavy státu prosazovat slušným a kulturním způsobem. „Což ale nemusí nutně znamenat, že musíme navzájem k sobě tíhnout nějakou velkou přitažlivostí,“ dodal Pavel.
„Kancelář prezidenta republiky nemůže komentovat výroky, které zazněly v době, kdy Petr Pavel nezastával funkci prezidenta. Jako prezident republiky bude postupovat a jednat vždy v souladu s ústavou a povinnostmi a zvyky, které k funkci náležejí,“ reagovala na dotazy MF DNES šéfka oddělení komunikace Hradu Karolína Blinková.
K Pavlovu výroku se vyjádřil i jeho „přítel po boku,“ bývalý velvyslanec ve Spojených státech či Rusku Petr Kolář.
„Tato slova nemůžou nijak poškodit česko-americké vztahy, podívejte se na samotného Donalda Trumpa, koho má za vicepremiéra a co o něm říkal. Donald Trump není člověk, který by si z takových slov něco dělal. Zároveň si myslím, že to ani neví,“ sdělil Kolář v narážce na Trumpova kandidáta na viceprezidenta Jamese Davida Vance. Ten v minulosti kromě jiného o Trumpovi pronesl, že je to idiot a trochu mu připomíná „amerického Hitlera“.
Podle hlavy státu je zřejmé, že jen společně mohou Evropa a Spojené státy čelit výzvám od zemí, jako je Čína.
Američané v úterních volbách rozhodují, zda se demokratka Kamala Harrisová stane první prezidentkou v amerických dějinách, nebo se do čela země po čtyřleté pauze vrátí republikán Donald Trump. Rozhodují také o rozložení sil v Kongresu.
Pavel volby v USA sleduje ze Švýcarska
Švýcarská prezidentka Viola Amherdová uvedla, že americké prezidentské volby jsou důležité i z hlediska globální politiky a vývoje celosvětové ekonomiky. USA podle ní mají spoustu priorit také mimo Evropu, pro Evropany je proto důležité spolupracovat ještě pevněji.
Americké volby bude Pavel sledovat i při návštěvě Švýcarska. „Je to věc, která bude ovlivňovat naše životy minimálně další čtyři roky,“ podotkl český prezident.
„Způsob, jakým volby probíhají, jakým budou vyhlašovány a případně respektovány nebo zpochybňovány výsledky, může mít odraz v dalších zemích, včetně České republiky v příštím roce,“ doplnil prezident.
X X X
Volby v USA narušily výhrůžky bombami. Trump si věří: Nebude to těsné!
V USA probíhají americké prezidentské volby. Voliči si vybírají mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou. První odhady i dílčí výsledky z jednotlivých států se čekají po půlnoci SEČ, vítěz by ale nemusel být ihned známý. Trump i Harrisová už odvolili. Volebních místností v několika amerických státech se dotkly výhrůžky bombovými útoky.
Trump odevzdal svůj hlas na Floridě. Bývalý prezident dorazil do svého volebního okrsku v Palm Beach se svou manželkou Melanií Trumpovou. „Cítím se velmi jistě. Slyšel jsem, že všude se nám daří,“ řekl Trump s tím, že jeho poslední prezidentská kampaň byla nejlepší ze všech tří, které vedl.
„Nebude to ani těsné. Ale bude trvat dlouho, než se to potvrdí,“ dodal exprezident. Vyzdvihl sčítání hlasů ve Francii, kde podle něj byly výsledky hned. Trump v minulých volbách naznačoval, že delší dobu sčítání hlasů využili demokraté, aby jej podvodem připravili o volební vítězství.
Podle amerického Federální úřadu pro vyšetřování (FBI) řada volebních místností čelí výhrůžkám bombových útoků, přičemž většina zřejmě pochází z ruských e-mailových adres. Žádná z těchto hrozeb zatím nebyla označena za věrohodnou. FBI neuvedl, o jaké státy jde, ale podle serveru listu The New York Times o výhrůžkách informovali činitelé nejméně tří států – Georgie, Maine a Severní Karolíny. |
„Pokud prohraji volby, pokud to budou férové volby, budu první, kdo to uzná,“ řekl Trump na otázku, zda v případě prohry bude znovu zpochybňovat výsledky jako v roce 2020, což následně vedlo jeho podporovatele k násilným protestům s několika mrtvými. Podle něj zatím volby probíhají férově. Uvedl též, že tentokrát po volbách nebude docházet ze strany jeho voličů k násilnostem. „Moji podporovatelé nejsou násilní lidé,“ prohlásil.
Hlas už odevzdal též jeho kandidát na viceprezidenta, republikánský senátor J.D. Vance, který odvolil v Cincinnati v Ohiu. List The New York Times si všiml, že oproti svým dřívějším ostrým vyjádřením na adresu demokratů během volebního dne zvolil smířlivější tón. „Měli bychom být vůči sobě navzájem laskavější,“ řekl novinářům poté, co zmínil přátele rozdělené politikou.
Trump bude sčítání hlasů sledovat v konferenčním centru ve West Palm Beach na Floridě. Jeho demokratická protikandidátka stráví volební noc na Howardově univerzitě ve Washingtonu, kde studovala politologii a ekonomii.
Dosluhující prezident Joe Biden, který chtěl původně svůj post obhajovat, ale nakonec se kandidatury vzdal ve prospěch Harrisové, bude sčítání výsledků podle serveru NBC News sledovat ve své rezidenci v Bílém domě v doprovodu letitých spolupracovníků. Nemá v plánu žádná veřejná vystoupení. Svůj hlas odevzdal též v předstihu.
Ruské vazby na výhrůžky bombovými útoky
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) informoval, že výhrůžky bombovými útoky se dotkly volebních místností v několika amerických státech, podle něhož řada z nich zřejmě pochází z ruských e-mailových adres. Žádná z těchto hrozeb zatím nebyla označena za věrohodnou.
FBI neuvedl, o jaké státy jde, ale podle serveru listu The New York Times o výhrůžkách informovali činitelé nejméně tří států – Georgie, Maine a Severní Karolíny. Dvě volební místnosti v okrese Fulton County ve státě Georgia musely být dočasně vyklizeny kvůli hrozbám útoku bombami, uvedl zpravodajský server Atlanta News First, podle něhož ale policie výhrůžky nepovažovala za vážně míněné.
Nejvyšší státní zástupci 47 amerických států v prohlášení vyzvali Američany, aby respektovali volební proces. Násilí nemá ve volbách místo, uvedli podle agentury AP. Americké úřady se chtějí vyvarovat toho, aby se opakovala situace z ledna 2021, kdy příznivci Trumpa, kteří odmítli přijmout jeho volební porážku, vtrhli do budovy Kongresu ve Washingtonu, přičemž zemřelo několik lidí.
Prohlášení podepsali nejvyšší státní zástupci ze všech 50 amerických států s výjimkou Indiany, Montany a Texasu. Proč tak prokurátoři v těchto státech neučinili, není zřejmé.
Volby začaly v Dixville Notch v New Hampshire
Hlavní den voleb začal hlasováním v malé obci Dixville Notch ve státě New Hampshire na východě USA. Podle CNN získala Kamala Harrisová tři hlasy, stejně jako její protivník Donald Trump. Hlasování se podle stanice zúčastnili čtyři republikáni a dva další voliči.
V předchozích prezidentských volbách občané této obce hlasovali pro demokratické kandidáty. V roce 2020 v jejich očích zvítězil Joe Biden, o čtyři roky dříve Hillary Clintonová.
Vesnice Dixville Notch, ležící u hranic s Kanadou a čítající asi tucet obyvatel, je tradičně jednou z prvních, které zahajují americké volby otevřením volební místnosti už o místní půlnoci. Obvykle vyrážejí ve stejnou dobu voliči k urnám také v obcích Millsfield a Hart’s Location, ty ale letos půlnoční hlasování nenabídly, napsala CNN.
Harrisová v příspěvku na sociálních sítích po otevření volebních místností vyzvala Američany, aby šli k volbám s tím, že jejich hlas má moc. „Dnes volíme, protože milujeme svou zemi a věříme v příslib Ameriky,“ uvedla. Trump zhruba tři hodiny před otevřením volebních místností na své sociální sítí Truth Social napsal: „Je čas jít ven a volit, abychom mohli společně učinit Ameriku opět velikou“.
Boj o klíčové státy
Oba kandidáti na příštího amerického prezidenta či prezidentku se během svých posledních vystoupení před hlavním volebním dnem snažili oslovit voliče v klíčových státech USA.
„Čekali jsme na tohle čtyři roky,“ prohlásil Trump na shromáždění v Pittsburghu ve státě Pensylvánie. Ta je ze sedmi klíčových států nejlidnatější a má tak největší váhu ve sboru volitelů.
Hlasování v USA
V hlavní volební den (úterý 5. listopadu) se začnou hlasovací místnosti ve velkém otevírat v 06:00 východoamerického času (12:00 SEČ) a v nejzápadnějších státech hlasování končí až o 24 hodin později. Oficiální výsledky budou známé o několik dní později, když součty schválí příslušné volební orgány. Vítěze prezidentských a jiných voleb v USA oznamují velká média na základě neúplných výsledků a odhadů ohledně nesečtených hlasů. V roce 2020 se na rozuzlení souboje o Bílý dům čekalo až do konce týdne a něco podobného by mohlo nastat i tentokrát, obzvláště pokud se potvrdí průzkumy nasvědčující těsným výsledkům hned v několika klíčových státech. |
„Bojujeme za naši demokracii. A v demokracii, skutečné vedení chápe, že lídr naslouchá odborníkům a naslouchá lidem, kteří s ním nesouhlasí. Budu naslouchat lidem, kteří se mnou nesouhlasí,“ prohlásila podle listu The Washington Post v Pensylvánii Harrisová, která se rozhodla poslední den před finále voleb strávit právě v tomto státě. Trump kromě tamního vystoupení zamířil také mezi voliče v Severní Karolíně a v Michiganu.
Přes 80 milionů lidí, zhruba třetina oprávněných voličů, už totiž hlasy odevzdalo, ať už korespondenčně nebo v předtermínech v hlasovacích místnostech. Posledním dnem hlasování je úterý, ovšem vítěz souboje o Bílý dům by po volební noci podobně jako před čtyřmi lety nemusel být ihned známý.
Vyhrocená kampaň
USA za sebou mají vyhrocenou kampaň plnou mimořádných událostí včetně prvního procesu s bývalou hlavou státu Trumpem, bezprecedentní výměny kandidáta Demokratické strany (současného prezidenta Joea Bidena v kandidatuře nahradila Harrisová) a dvou pokusů o atentát na Trumpa. Průzkumy po překotném vývoji nasvědčují velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem a 60letou demokratkou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.
Exprezident Trump, který nikdy neuznal svou porážku v posledních volbách, letos opět podkopává důvěru stoupenců ve volební proces a bez důkazů obviňuje demokraty, že ve volbách podvádějí.
I na závěr kampaně si preventivně stěžoval na výsledky voleb a zopakoval svou dřívější poznámku o době, kterou může trvat sčítání hlasů, upozornil The Washington Post. „Slýchám… že sčítání hlasů může trvat dalších 12 dní. A pokud to uděláte, stanou se špatné věci,“ prohlásil Trump.
Podle Reuters exprezident také pohrozil, že v případě zvolení by zavedl dovozní cla ve výši 25 procent Mexiku, pokud nezakročí proti přílivu drog do USA. Tímtéž pohrozil i Číně, odkud se dostává mnoho chemikálií používaných k výrobě opiátu fentanylu ke kartelům, které dodávají silné narkotikum do USA. Podle The Washington Post hrozil Trump Mexiku cly na dovážené zboží, pokud nezakročí proti ilegální migraci.
Program Harrisové, která by byla první prezidentkou v historii země a zároveň první hlavou státu s kořeny na jihu Asie, zahrnuje na závěr kampaně vystoupení ve Filadelfii, kde se ji chystala podpořit mimo jiné moderátorka Oprah Winfreyová či zpěvačka Lady Gaga.
X X X
Neutralizace, nikoli neutralita. Rusko chtělo úplně bezbrannou Ukrajinu
Rusko v počátcích mírových rozhovorů s Ukrajinou požadovalo, aby napadená země drasticky snížila počet svých vojáků, postoupila všechna okupovaná území a aby Západ zrušil všechny své sankce vůči Moskvě. Uvedla to investigativní skupina Systema, která získala nové podrobnosti o prvním ruském návrhu dohody z roku 2022.
Rusko a Ukrajina začaly hovořit o příměří obratem poté, co Moskva 28. února 2022 odstartovala invazi do sousední země. Rusové návrh smlouvy předali ukrajinské delegaci na třetím kole rozhovorů v Bělorusku 7. března 2022 – jedenáct dní po rozpoutání bojů.
Nové podrobnosti, které získala investigativní skupina Systema Rádia Svobodná Evropa ukazují, že Moskva byla přesvědčená, že Ukrajina nedokáže jejím silám dlouho vzdorovat.
V návrhu Kyjev vyzvala, aby pětkrát zmenšil svou armádu – na méně než 50 tisíc vojáků. Rovněž požadovala formální uznání Doněcké a Luhanské oblasti a poloostrova Krym za ruské území. Kreml se domáhal i zrušení všech ukrajinských a západních sankcí zavedených po anexi Krymu v roce 2014.
Ruský návrh by také napadené zemi zakázal vyvíjet nebo rozmísťovat rakety s doletem nad 250 kilometrů a dal Moskvě pravomoc znemožnit jí, aby si v budoucnu pořídila další druhy zbraní. Výčet požadavků zahrnoval ukrajinskou neutralitu, tedy že se nikdy nestane členem NATO.
Systema dokument s názvem „Smlouva o řešení situace na Ukrajině a neutralitě Ukrajiny“ získala od anonymního ukrajinského zdroje obeznámeného s jednáním a potvrdila jeho pravost u ruského zdroje blízkého mírovým rozhovorům.
„Putin usiloval o něco radikálnějšího – ne o neutralitu, ale o neutralizaci Ukrajiny jako nezávislého státu. Podmínky Ruska by Ukrajinu neutralizovaly do té míry, že by se stala bezbrannou“ uvedl analytik Eric Ciaramella z Carnegieho nadace.
„Dokument byl strukturován tak, jako by Ukrajina byla agresorem poraženým na bitevním poli, což samozřejmě neodpovídá realitě,“ dodal.
Podle Systemy ruská mírová smlouva z roku 2022 vrhá světlo na cíle prezidenta Vladimira Putina, které stojí za invazí. Kreml označil jednání z počátku roku 2022 za překonaná, ale odmítl uvést své tehdejší požadavky.
Z mírových rozhovorů sešlo v dubnu 2022 poté, co se požadavky Kremlu ukázaly pro Ukrajinu jako zcela nepřijatelné. Ukrajina se pak ve svém vzdoru utvrdila po odhalení zvěrstev spáchaných ruskými silami v Buči.
X X X
Joch: Harrisová vyslyšela volání „Hamásjugend“. Udělala chybu, která ji může stát výhru
Kamala Harrisová udělala chybu, která ji může stát volby. Myslí si to politický komentátor Roman Joch. Ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS kandidátce na americkou prezidentku vyčetl výběr kandidáta na viceprezidenta. „Nevybrala si Joshe Shapira, centristického, ale velmi oblíbeného guvernéra Pensylvánie. Kvůli této, dle mého, chybě může tento stát ztratit a prohrát volby,“ zdůraznil. Domnívá se, že Harrisová vyslyšela volání levicového křídla demokratů, které označil za „Hamásjugend“.
„Kamala udělala jednu chybu, a to tu, že si za kandidáta na viceprezidenta zvolila v rámci demokratické strany nekontroverzního Tima Walze, guvernéra Minnesoty. Jedná se o silně demokratický stát, ve kterém stejně zvítězí, takže i kdyby si ho nevybrala, stejně by tam vyhrála,“ vysvětloval Joch ve vysílání CNN Prima NEWS.
Za kandidáta na viceprezidenta si měla podle komentátora vybrat Shapira. „Což je centristický, ale velice oblíbený guvernér Pensylvánie. A kvůli této, podle mě, chybě, může ztratit Pensylvánii a pak prohrát volby,“ pokračoval.
Chyba bude v každé učebnici
Jestli Harrisová volby vyhraje, každý podle Jocha bude říkat, že šlo o geniální kampaň. „Pokud ale prohraje volby jen kvůli tomu, že nezíská Pensylvánii, tak v každé učebnici politologie nebo amerických dějin bude, že udělala tu chybu, že si nevybrala populárního židovského guvernéra Pensylvánie,“ zdůraznil.
Joch se domnívá, že Harrisová vyslyšela volání levicového křídla své strany. „V rámci americké populace je však naprosto minimální. Je to něco jako ‚Hamásjugend‘, abychom to řekli trochu tvrdě. V rámci populace je to však minimální voličský hlas,“ dodal komentátor s odkazem na propalestinskou část demokratů.
Společně s dalšími hosty – odborníkem na politický marketing Otou Klempířem a poradcem prezidenta pro zahraniční politiku Michaelem Žantovským – hodnotili také podporu celebrit a to, zda může Harrisové nebo Donaldu Trumpovi pomoci.
Prostý elitář Trump
„Na kampaních je řada absurdních momentů. Souhlasím s tím, že Harrisová přitahuje hollywoodské hvězdy a tím se vystavuje nebezpečí ‚podezření‘ z elitářství. Faktem ale zůstává, že Harrisová je z přistěhovalecké rodiny. Nikdy ‚nedřela bídu‘, ale vyrůstala v poměrně skromných poměrech,“ připomněl Žantovský.
„Jestli je někdo elitář, newyorský miliardář se zděděným bohatstvím, tak je to Donald Trump. A přitom Trump v těchto volbách vystupuje jako kandidát prostého člověka,“ doplnil Žantovský.
Oba kandidáti se navíc v rámci svých předvolebních kampaní objevovali v nejrůznějších podcastech – zejména pak Trump. „Byl v nich skvělý. Musíme si uvědomit jednu věc, a to je dramatizace a přehánění, které musí kandidáti podstoupit, aby rezistentní dav prostě k něčemu dohnali a dostali ho na svoji stranu,“ přiblížil situaci v USA v souvislosti s volbami.
U obou kandidátů Klempíř přiblížil jejich největší viděné přednosti. „Trump s lidmi umí mluvit. Přehání, dramatizuje, byl střelený – na Harrisovou se nestřílí. Je sofistikovaná, krásně se směje. On je buran a tento buranský nános natřel takovým způsobem, že ten miliardář není vidět,“ dodal s odkazem na slova Žantovského.
X X X
Babiš podpořil před volbou prezidenta USA Trumpa, Rakušan zase Harrisovou
Evropa potřebuje silné Spojené státy americké a USA potřebují silného lídra, to je to, proč podporuji Donalda Trumpa. Tak šéf opozičního ANO Andrej Babiš zdůvodnil, proč by si přál, aby Američané volili bývalého prezidenta. Naopak ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan by bez váhání volil kandidátku Demokratické strany Kamalu Harrisovou.
„Věřím jeho slibu, že ukončí válku na Ukrajině, protože když byl prezident, nebyla žádná válka. Také doufám, že během jeho prezidentství můžeme dosáhnout obchodní dohody mezi EU a USA, ze které by profitovali občané na obou stranách Atlantiku,“ napsal Babiš na sociální síti X.
Pravda je to jen zčásti. V době, kdy byl Trump prezidentem, proruští separatisté podporovaní režimem Vladimira Putina bojovali o odtržení ukrajinského Donbasu a po celou dobu Trumpovy vlády také Rusové okupovali Krym, který anektovali v rozporu s mezinárodním právem.
X X X
Migrační politika musí být spravedlivá a rozhodná, řekl rakouský kandidát na eurokomisaře
Rakouský kandidát na eurokomisaře Magnus Brunner slíbil europoslancům, že začne okamžitě pracovat na nové směrnici, která by měla urychlit a ulehčit návrat migrantů, kteří nezískali nějaký druh povolení pro pobyt v Evropské unii. Brunner to prohlásil během úterního slyšení před europoslanci z výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
Brunner má být eurokomisařem pro vnitřní záležitosti a migraci. Českého kandidáta Jozefa Síkelu, který má mít na starosti mezinárodní partnerství, čeká takzvané grilování ve středu 6. listopadu od 14.30. Pokud všichni kandidáti při slyšení uspějí, mohla by nová Evropská komise po schválení europarlamentem začít fungovat už 1. prosince.
Otázky na majetek i korupční kauzy. Europoslanci druhým dnem ‚grilují‘ budoucí evropské komisaře
Rakouský kandidát slíbil, že v případě potvrzení ve funkci zahájí okamžitě „rozsáhlé konzultace“, aby předložil směrnici o návratech „co nejrychleji“. Návratovou politiku označil v souvislosti s migračním paktem za „nedokončenou záležitost“. Návrh normy by chtěl předložit do července 2025.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na říjnovém summitu EU oznámila záměr připravit novou směrnici, která by měla urychlit návraty nelegálních migrantů do zemí jejich původu. Nyní se takto daří vracet zhruba jen 20 procent neúspěšných žadatelů o azyl.
Nedávno schválený migrační pakt má vést k lepšímu zvládání migrace, k efektivnějším kontrolám a k rychlejšímu vracení neúspěšných žadatelů o azyl. Zavádí mimo jiné princip, že unijním zemím přetíženým migračním tlakem solidárně pomohou ostatní státy buď tím, že část migrantů převezmou, nebo poskytnutím finanční či materiální podpory.
Návratová směrnice
Právě Česká republika je jednou z unijních zemí, které velmi aktivně usilují o revizi takzvané návratové směrnice. Dosavadní návratová směrnice pochází z roku 2008, pokus o její revizi ale v roce 2018 selhal.
Brunner před europoslanci uvedl, že se chce řídit třemi hlavními principy. Zaprvé se zaměří na připravenost a předvídatelnost, zadruhé bude hledat řešení, která jsou komplexní a vyvážená a zatřetí se bude snažit o intenzivní mezinárodní spolupráci.
„Grilování“ budoucích eurokomisařů v Evropském parlamentu | Foto: Matylda Hofschnaidrová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Většina otázek europoslanců během takzvaného grilování se v úterý točila kolem tématu kontrol hranic, deportací migrantů, uplatňování paktu o azylu a migraci a spolupráce s třetími zeměmi. „Migrační politika musí být spravedlivá a rozhodná,“ zopakoval rakouský kandidát na eurokomisaře několikrát.
„Základním rysem Schengenu je zaručit otevřený prostor bez hraničních kontrol,“ uvedl Brunner v reakci na hraniční kontroly, které v uplynulých týdnech zavedlo například Německo. „Podmínkou ale samozřejmě je, že máme bezpečné vnější hranice,“ dodal.
Dalším diskutovaným tématem bylo možné zřízení návratových center v mimounijních státech, což čelí kritice od některých europoslanců. Rakouský kandidát na komisaře v souvislosti s tímto tématem podle listu Politico „potěšil italskou premiérku Giorgiu Meloniovou“, když neodmítl nový italský systém, který část žadatelů o azyl zachráněných na moři umožňuje umístit do středisek v Albánii. „Musíme být otevřeni i novým věcem,“ uvedl Brunner.
Další ‚grilování‘ Europoslanci v úterý „grilovali“ celkem šest kandidátů na nové členy Evropské komise. Kromě rakouského zástupce i Jessiku Roswallovou ze Švédska, Chorvatku Dubravku Šuicaovou, kandidáta Dánska Dana Jörgensena, zástupce Irska Michaela McGratha a bulharskou kandidátku Ekaterinu Zacharievovou. Po skončení každého slyšení výbor či výbory hodnotí, jak kandidáti uspěli, veřejně to ale nesdělují.
Jednotlivá slyšení se konají vždy dvě najednou až do čtvrtečního odpoledne. V pátek 8. listopadu a v pondělí 11. listopadu žádná nebudou a v úterý 12. listopadu se budou na závěr konat slyšení šesti výkonných místopředsedů.
Ráno jsou na programu Ital Raffaelle Fitto a Estonka Kaja Kallasová, odpoledne Rumunka Roxana Minzatuová a Francouz Stéphane Sejourné, večer pak Finka Henna Virkkunenová a Španělka Teresa Riberaová.
Unie nabídne USA spolupráci bez ohledu na výsledek voleb, řekl kandidát na eurokomisaře Šefčovič
Na základě doporučení výborů provede závěrečné hodnocení takzvaná Konference předsedů, která se skládá z šéfky EP Roberty Metsolaové a předsedů jednotlivých politických frakcí. Konference předsedů EP by měla prohlásit všechna slyšení za uzavřená, očekává se, že se tak stane 21. listopadu.
Následně bude Evropský parlament hlasovat o sboru komisařů jako celku, nejspíš na plenárním zasedání, které se koná od pondělí 25. listopadu. Pokud všichni kandidáti při slyšení uspějí, mohla by nová EK po schválení europarlamentem začít fungovat už 1. prosince.
X X X
Německá vláda se otřásá. Ministr chce snížit daně a omezit klimatické cíle
Na německé politické scéně to vře. Spolkový ministr financí Christian Lindner přišel s plánem na řešení současné neblahé hospodářské situace. Hovoří o citelném snížení daní a o značném omezení rozpočtových výdajů. Lindnerův plán ale zpochybňuje vizi německého ministra hospodářství Roberta Habecka, který počítá se stimulací německé ekonomiky prostřednictvím četných investic.
Německý ministr Christian Lindner je dlouhodobým zastáncem volného trhu a rozpočtové odpovědnosti. I proto ve svém osmnáctistránkovém dokumentu píše, že zastává cestu redukce daňové zátěže a omezení dotací. Lindner navíc volá po zastavení nových regulací a po omezení přísných klimatických cílů, které vnímá jako příliš ambiciózní a pro německou ekonomiku zatěžující, píše agentura Reuters.
Christian Lindner navíc navrhuje okamžité zrušení takzvané solidarity surcharge, což je německá přirážka k dani z příjmu a korporátní dani ve výši 5,5 procenta, ke které tehdejší německá vláda přistoupila po sjednocení Německa v roce 1991. Původně se totiž počítalo s tím, že půjde o dočasný krok na podporu financování vysokých výdajů souvisejících s ekonomickým rozvojem východních spolkových zemí. I zrušení tohoto opatření se v Německu debatuje již dlouhé roky, ale stále k němu nedošlo.
Přežije současná německá vláda?
Názorové střety v současné německé koalici rozproudily vášnivou debatu o tom, jestli spolková vláda, kterou tvoří Sociálnědemokratická strany (SPD), Zelení a Svobodná demokratická strana (FDP), může dokončit současné volební období. Plán spolkového ministra financí Christiana Lindnera přichází asi týden poté, co německý ministr Robert Habeck ze Zelených představil svůj vlastní investiční plán v hodnotě několika miliard eur na podporu a oživení největší unijní ekonomiky.
Na rozdíl od Lindnera, který je zastáncem škrtů, Habeck podporuje masivní investice a zvolnění rozpočtových pravidel. Pokud by se plán Roberta Habecka realizoval, velmi pravděpodobně by skokově vzrostlo německé dluhové zatížení.
Koaliční subjekty ale Lindnerův plán rozčilil. Vyzvali jej, aby se místo prosazování nových návrhů zaměřil na skutečně fungující řešení. „Potřebujeme ministra financí, který svou práci dělá dobře. Potřebujeme odborníka, který zalepí miliardové díry v rozpočtu,“ rozčíleně okomentovala situaci německá členka Zelených Katharine Drogeová.
Lindner chce jít cestou redukce dotací
Lindner je tvrdým zastáncem rozpočtové kázně, se kterou souvisí i redukce státních dotací, a to včetně 10 miliard eur (asi 250 miliard korun) pro pozastavený projekt společnosti Intel na výrobu polovodičů na německém území. Chce zastavit příjímání nových klimatických předpisů a celkový obrat německého kurzu ve smyslu přijímání nových klimatických iniciativ.
Před pár týdny německá vláda zhoršila výhled vývoje ekonomiky pro letošní rok. Místo slabého růstu nově čeká pokles HDP o 0,2 procenta. Slabá kondice hlavního obchodního partnera dopadne i na Česko. Pro tuzemské hospodářství to podle ekonomů bude znamenat zpomalení růstu o několik desetin procentních bodů.
Současnou německou hospodářskou politiku před nedávnem ostře zkritizoval i šéf tamější burzy Theodor Weimer. Varoval především před postupně se zhoršující globální pověstí země, upozornil na nedozírné dopady takového vývoje. Zemi přitom tvrdě označil za ekonomické vetešnictví. Německo je podle něj na cestě stát se rozvojovou zemí.
X X X
Nebyly poctivé, ale plné manipulací, kritizuje Kreml volby v Moldavsku
Rusko kritizovalo v úterý nedělní prezidentské volby v Moldavsku, které podle předběžných výsledků vyhrála dosavadní prozápadní hlava státu Maia Sanduová. Podle Kremlu byly volby nespravedlivé, protože Kišiněv neumožnil hlasovat statisícům Moldavanů žijících v Rusku, zatímco volit mohli Moldavané žijící na Západě.
„Tyto volby nebyly ani demokratické, ani poctivé. Byly plné manipulací,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Několika stovkám tisíc moldavských občanů, kteří žijí v Rusku, nebyla poskytnuta možnost hlasovat. Tedy velmi velká část občanů neměla možnost hlasovat, na rozdíl od těch občanů, kteří pracují v evropských zemích. Je jasné, že to nemohlo neovlivnit výsledky voleb, které není možné považovat za férové,“ řekl podle agentury TASS.
Na perspektivy dalších vztahů mezi Moskvou a Kišiněvem za nynějšího moldavského vedení nelze podle Peskova hledět „růžovými brýlemi“. Mluvčí Vladimira Putina současně odmítl obvinění, že by se Rusko vměšovalo do moldavských voleb. „Žádné vměšování nebylo a ani být nemohlo. Nejsme nijak přítomni v Moldavsku,“ tvrdil Peskov, podle kterého proruská moldavská opozice čelí nezákonnému pronásledování.
Rusku se nepodařilo rozložit demokratické instituce a volební proces v Moldavsku, uvedl v pondělí americký prezident Joe Biden v reakci na výsledky druhého kola prezidentských voleb v této zemi na jihovýchodě Evropy. Rusko se podle Bidena po měsíce snažilo moldavské instituce i volební proces narušovat. „Ale nepovedlo se mu to. Lidé v Moldavsku se chopili svého demokratického práva, aby si vybrali svoji vlastní budoucnost a rozhodli se jít cestou s Evropou a demokraciemi jinde ve světě,“ uvedl americký prezident v prohlášení, v němž Sanduové blahopřál k „historickému znovuzvolení“.
Po sečtení všech hlasů odevzdaných v nedělním druhém kole prezidentských voleb jich tato politička získala 55,33 procenta, její protikandidát Alexandr Stoianoglo 44,67 procenta. Bývalého generálního prokurátora Stoianogla podporovala opoziční Strana socialistů, označovaná za proruskou.
Sanduové k volebnímu vítězství gratulovali přední evropští politici, včetně šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nebo německého kancléře Olafa Scholze.
Moldavsko opakovaně obviňuje Rusko, že proti Kišiněvu vede hybridní válku, vměšuje se do místních voleb a vede rozsáhlé dezinformační kampaně ve snaze svrhnout vládu a zmařit cestu země do Evropské unie. Rusko vnímá snahu o integraci Moldavska do EU jako negativní krok a zasahování Západu do své sféry vlivu. Moskva, jejíž jednotky jsou umístěny v separatistickém Podněstří, své vměšování do dění v Moldavsku dlouhodobě popírá a vládu v Kišiněvě viní z „rusofobie“.
X X X
Čína poprvé ukáže svou „neviditelnou“ stíhačku, chce se vyrovnat Američanům
Čínské vojenské letectvo se chystá oficiálně odhalit svůj nový stíhací letoun J-35A s technologií stealth, který má být pro čínskou armádu velkým přínosem. Země dlouhodobě posiluje armádu a neustále modernizuje své vybavení.
Stroj, jehož snímek byl zveřejněn během úterní tiskové konference letectva, se příští týden objeví na letecké přehlídce ve městě Zhuhai na jihu Číny, uvedli tamní úředníci.
Vývoj proudového letadla je široce vnímán jako součást snahy Pekingu o vyjádření své vojenské síly v Asii. Modernizaci svých ozbrojených sil se má vyrovnat schopnostem stealth stíhaček Spojených států.
J-35A je „navržen hlavně pro operace ve vzdušných bitvách a může také vést útok vzduch-země,“ uvádí zpráva z čínského vojenského oddělení.
Pokud bude nový letoun uveden do provozu, Čína by byla podle expertů po USA druhou zemí, která má dva typy stealth stíhaček. Předchozí čínský model J-20 začal být používán v roce 2017.
Stealth stíhačky jsou jsou navrženy tak, aby se vyhýbaly radarům a dalším sledovacím zařízením a prováděly mise, aniž by byly odhaleny nebo zachyceny.
J-35 bude pravděpodobně navržen jako sériový stroj a v budoucnu může být také použit jako námořní letoun, řekl čínský vojenský expert Li Li státní televizi CCTV. To by „velmi zlepšilo celkovou sílu čínského námořního a vzdušného boje,“ dodal.
Premiéra stíhačky následuje po tom, co analytici ze zpravodajské společnosti Janes popsali „posílení“ čínských předsunutých velitelských jednotek o další J-20.
Vzdušné síly Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) mezi červencem 2023 a letošním červnem uvedly do provozu více než 70 letounů J-20, čímž se operační flotila sil zvýšila na přibližně 195, informovala zpráva Janes začátkem tohoto roku.
Není jasné, kdy bude nová stíhačka J-35A uvedena do vojenského provozu a kde budou stíhačky nasazeny. Doposud zveřejněné podrobnosti o stíhačce, kterých není mnoho, tak znesnadňují srovnání s jinými stealth letouny, včetně amerických F-22 a F-35.
Carl Schuster, bývalý ředitel operací ve Společném zpravodajském centru amerického tichomořského velitelství, řekl, že J-35A, který byl vyvíjen více než 10 let, byl pravděpodobně určen pro námořnictvo PLA.
„J-35 uskutečnil svůj první let v roce 2021, ale jako vývin dřívějšího prototypu může být připraven k výrobě začátkem příštího roku,“ řekl Schuster a dodal, že model J-35A se pravděpodobně vylepšil oproti dřívějšímu návrhu výkonnějšími motory.
Čínský vývoj stealth stíhaček byl po léta pronásledován obviněními, že těžil z krádeže zásadní technologie Američanům. Peking to opakovaně důrazně popírá.
J-35A je „nový typ stealth stíhačky nezávisle vyvinutý společností Aviation Industry Corporation of China (AVIC),“ uvedla tento týden čínská vojenská společnost. Čínský J-35A není jedinou technologií, která bude poprvé k vidění na airshow příští týden, která se koná v Zhuhai od 12. do 17. listopadu.
Svou veřejnou premiéru bude mít také raketový systém země-vzduch H-19 a nové „průzkumné a úderné“ drony, řekl v úterý plukovník Niu Wenbo z oddělení vzdušných sil.
CCTV také oznámila, že mezi vybavením ze skoro padesáti různých zemí se na show letos poprvé představí také ruský neviditelný stíhač Su-57.
X X X
Rozvoj vysokorychlostní železnice, konkurenceschopnost. Kandidát na eurokomisaře pro dopravu Tzitzikostas nastínil priority
Dokončení a rozšíření transevropské dopravní sítě (TEN-T), propojení hlavních a velkých měst v Evropské unii vysokorychlostní železnicí, zvýšení bezpečnosti na trati, rozvoj vojenské mobility či konkurenceschopnost automobilového průmyslu. To je jen část priorit, které v pondělí představil ve svém úvodním projevu při slyšení před výbory Evropského parlamentu řecký kandidát na eurokomisaře pro udržitelnou dopravu a cestovního ruch Apostolos Tzitzikostas.
Jako jednu ze svých největších priorit zmínil budování vysokorychlostní železnice. „Doba jízdy například z Hamburku do Kodaně se zkrátí ze čtyř hodin a dvaceti minut na dvě hodiny a třicet minut,“ nastínil Tzitzikostas. Železnici věnoval ve své úvodní řeči poměrně velký prostor. Občané i firmy podle něj tento typ dopravy využívají, pokud je cenově dostupná, pohodlná i spolehlivá. Zmínil noční vlaky, ale také nákladní dopravu. Přislíbil, že pokud bude jmenován, předloží v prvním roce svého mandátu návrh nařízení o jednotném digitálním systému rezervace a prodeje jízdenek.
„Doprava nás nejenom propojuje uvnitř Unie, ale i mimo ni,“ konstatoval. K rozšíření TEN-T uvedl, že pomůže integrovat budoucí státy Evropské unie jako je Ukrajina či Moldavsko i západní Balkán do jednotného trhu. „Což pomůže ochránit je i nás před budoucími otřesy a zajistí to také konektivitu pro okrajové členské státy,“ dodal.
Doprava podle Apostolose Tzitzikostase sehrává také klíčovou roli v evropské bezpečnostní architektuře. Dobrým příkladem jsou podle něj koridory solidarity mezi Evropskou unií a Ukrajinou a dohoda o silničních komunikacích s Ukrajinou. „Jsem odhodlán dále pracovat s našimi ukrajinskými partnery ve prospěch jak Evropské unie, tak Ukrajiny a jejich ekonomik,“ zdůraznil Tzitzikostas. Ve svém úvodním projevu zmínil i rozvoj vojenské mobility.
Apostolos Tzitzikostas vyzdvihl zároveň vypracování akčního plánu Evropské unie pro automobilový průmysl. Podle vyjádření se chce zabývat celým hodnotovým řetězcem a zapojit vše ve prospěch konkurenceschopnosti průmyslu „Ať už jde o zajištění kritických dodavatelských řetězců, cenovou dostupnost až po infrastrukturu pro tankování, dobíjení a automatizaci dat,“ uvedl.
Na začátku svého mandátu chce také představit strategii pro evropské přístavy. Tzitzikostas se přihlásil ke kontinuitě v plánu Evropské unie pro ekologickou transformaci a jmenoval balíček „Fit for 55“. Doprava je podle něj jediné odvětví, jehož emise ve srovnání s rokem 1990 neustále rostou. Dodal, že největším přispěvatelem ke znečištění je silniční doprava.
„Musíme podporovat větší využívání bezemisních automobilů a čistších těžkých užitkových vozidel. Jedním z prvků je urychlení snižování emisí z firemních vozových parků, což pomůže našim městům bojovat proti znečištěnému ovzduší, ale také to vytvoří trh s ojetými vozidly pro spotřebitele a zajistí to lepší cenovou dostupnost bezemisních vozů,“ popsal. Dodal také, že bude podporovat udržitelnou městskou mobilitu. Tzitzikostas přislíbil, že chce podporovat členské státy a podniky v úkolu transformace silniční, námořní a letecké dopravy.
Destinace číslo jedna
Ve své řeči neopomněl zmínit ani cestovní ruch, který má podle něj zásadní dopad na hospodářský růst, zaměstnanost a sociální rozvoj. Evropa je podle Tzitzikostase turistickou destinací číslo jedna. „Máme více než tři miliony aktivních mikropodniků, řada z nich jsou rodinné firmy v oblasti ubytovávání, restaurací, osobní dopravy a cestovní kanceláře,“ poznamenal. Aby podpořil rozvoj odvětví, plánuje předložit strategii pro udržitelný cestovní ruch.
Velkou brzdou pro evropské odvětví dopravy je podle něj závažný nedostatek zaměstnanců. Potřeba je tak podle Tzitzikostase zmobilizovat nástroje, aby bylo možné vyškolit a připravit pracovníky na nové požadavky a příležitosti v této profesi. „Chystám se uspořádat v prvních dnech svého působení dialog s mladými lidmi, abych pochopil jejich očekávání, abych zjistil, co můžeme udělat pro to, aby profese v oblasti dopravy byla atraktivnější,“ přislíbil.
Kandidát na eurokomisaře pro udržitelnou dopravu a cestovního ruch Apostolos Tzitzikostas připomněl také tragickou železniční nehoda v Řecku, která se stala v roce 2022. Jako další prioritu číslo jedna tak jmenoval bezpečnost. Tereza Čapková, ceskajustice.cz
X X X
Ministr Blažek zvedá odměny pro přísedící u soudu. Za den dostanou 500 korun
Ze 150 korun na 500 korun za den navrhuje Ministerstvo spravedlnosti zvýšit odměnu pro laické přísedící u soudů. Současná odměna je podle resortu „neadekvátní“. Za 28 let se totiž nezměnila. Inflace přitom vzrostla o 78 procent, uvádí se v podkladech pro vládu. Návrh vyhlášky navazuje na výrazné omezení laických přísedících, které nedávno před veto prezidenta Petra Pavla schválila Poslanecká sněmovna.
Vyhláška mění i náhradu za ušlý zisk, kdy přísedící není kvůli jednání u soudu v práci. Zatímco dříve to bylo 80 korun za hodinu a maximálně 680 korun za den, nově půjde o částku odpovídající průměru trojnásobku minimální mzdy za hodinu podle nařízení vlády o minimální mzdě nebo dvacetičtyřnásobku této částky za jeden den. „Výše základní sazby minimální mzdy za hodinu podle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, je v současné době 103,80 Kč za hodinu, což by odpovídalo částce nejvýše 830,40 Kč za den,“ uvedlo ministerstvo.
Dříve stát za přísedící ročně utratil asi 13 milionů, nyní po výrazném omezení přísedících půjde o 6 milionů korun.
Soudy přestanou rozhodovat od ledna některé spory v senátech s laickými přísedícími. Sněmovna o tom znovu rozhodla na konci října, když přehlasovala veto prezidenta Petra Pavla. Hlava státu vetovala vládní předlohu se zdůvodněním, že zrušení laických přísedících v tak velkém rozsahu, včetně trestních kauz na okresních soudech, měl předcházet důkladnější rozbor. Kabinet argumentoval snižováním byrokracie.
Přísedící nebudou podle novely spolurozhodovat v civilní oblasti už ani pracovněprávní spory a přestanou působit v trestních senátech okresních soudů. U těchto soudů tak bude řízení vždy konat samosoudce. Omezení laického prvku se v novele týká také některých trestních řízení před krajskými soudy.
U krajských soudů budou přísedící nadále působit v prvostupňových trestních řízeních o zvlášť závažných zločinech. Jde o úmyslné trestné činy s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let odnětí svobody – tedy například vraždy a závažnější případy loupeží, znásilnění a zabití. Výjimkou ale budou majetkové a hospodářské trestné činy, u nichž se podle důvodové zprávy předpokládá vysoká odborná náročnost projednávané věci. Účast přísedících bude u krajských soudů výslovně možná také v prvním stupni řízení o trestném činu vraždy novorozeného dítěte matkou. Eva Paseková, ceskajustice.cz
X X X
Moderní právo je multidisciplinární. Spolupracujeme proto s odborníky z různých oborů, říká Jakub Hollmann z PORTOS
Rok 2024 se pro advokátní kancelář PORTOS nese v duchu zásadních změn. Tou nejvýraznější je změna zavedené značky Císař, Češka, Smutný, pod kterou druhá největší česká právní firma fungovala déle než 30 let. Strategický přerod ale ustála, nadále posiluje ve stěžejních odvětvích své praxe a v pondělí získala titul Právnická firma roku hned ve třech kategoriích. Spolu s oblastí práva obchodních společností a kategorií Pro Bono a CSR, kde dlouhodobě vyniká, nyní uspěla také se správou majetku. Při této příležitosti jsme další směřování kanceláře probrali s jedním ze tří společníků Jakubem Hollmanem.
X Správa majetku je disciplínou, které se sám intenzivně věnujete. Co pro vás úspěch v této kategorii představuje?
Je to v první řadě potvrzení našeho dlouhodobého úsilí poskytovat klientům služby na nejvyšší možné úrovni. Takže mě přirozeně těší, že si této snahy všímají i další. Správě majetku, ať už jde o svěřenské nebo například o nadační fondy, se v českém prostředí intenzivně věnujeme zhruba posledních 10 let. Za tu dobu se nám podařilo etablovat doma i v zahraničí, dlouhodobě posilujeme a nebojím se říct, že jsme se stali lídry této disciplíny. Potřebné zkušenosti jsme sbírali za hranicemi v době, kdy tuzemský trh nebyl ani v plenkách. S kolegy jsme se jezdili učit do Lichtenštejnska, kde jsem v jednu dobu trávil většinu svého času. To se dnešní optikou rozhodně vyplatilo.
X Jak významnou roli hraje správa majetku ve vaší praxi?
Rozhodně je to výrazná část, nicméně kdybychom se podívali na naše portfolio v grafech, je to součástí pestré palety služeb. Svěřenské fondy jsou primárně právní a daňový produkt a zabírají poměrně velký prostor v mém kalendáři. Správa majetku a trustové právo vloni představovaly osminu celkového objemu našich aktivit. A to i díky zmiňovanému přesahu do zahraničí. Naši klienti pocházejí nejen z Česka a ze Slovenska, ale z mnoha dalších zemí Evropy. Spolu s právem obchodních společností a aktivit v oblasti ESG hraje správa majetku pro naši praxi zásadní roli. Dalo by se říct, že v tomto ohledu jsme dodavatelem pro Evropu.
X Zmínil jste právo obchodních společností, za které jste ocenění Právnická firma roku také získali. Co dnes toto tradiční právní odvětví obnáší?
Právo obchodních společností je bezpochyby dynamickým oborem, který se neustále vyvíjí. Tak jako se vyvíjí i trh. To vyžaduje flexibilní přístup a schopnost rychle reagovat na nové situace. A tak i my přizpůsobujeme své služby nárokům moderního byznysu. To souvisí například i s digitalizací nebo třeba principy udržitelnosti a společenské odpovědnosti. Portos dnes už není „jen“ poskytovatelem právních služeb, ale i strategickým poradcem, který svým klientům pomáhá orientovat se v dynamickém právním prostředí a dosahovat vytyčených obchodních cílů. V takovém postavení už vám nestačí běžná právní praxe, musíte se pohybovat v kontextu více proměnných.
X Jak tyto změny dopadají na každodenní práci advokátů?
Role advokáta se samozřejmě vyvíjí. Dnes už nejde pouze o technické aspekty práva, právník musí znát specifika jednotlivých odvětví a byznysu svých klientů. Stává se partnerem, který aktivně přispívá k vytváření a realizaci podnikatelské strategie, a pomáhá tak klientům překonávat výzvy a využívat příležitosti na trhu. Samozřejmostí je jistá míra multidisciplinarity. Právníci spolupracují s odborníky z různých oborů, což jim umožňuje poskytovat komplexní řešení a integrované služby. Mohou tak lépe reagovat na potřeby klientů, které často překračují rámec čistě právních otázek. Z klasické advokátní kanceláře se tak stává one-stop-shop, kde klient saturuje veškeré své potřeby.
X Jak se v tomto směru projevila změna původního názvu Císař, Češka, Smutný?
V názvu Císař, Češka, Smutný byly zakotveny roky práce, úspěchů a významných milníků, opustit ho tak nebylo vůbec snadné. Změna názvu pro nás představovala dlouhodobý a pečlivě promyšlený proces, během kterého jsme společně definovali naše myšlenky, hodnoty a strategické směřování do budoucna. Byl to taky tvůrčí proces, kdy přirozeně docházelo k vnitřní hygieně firmy. V rámci sebereflexe jsme si znovu-definovali, co je pro nás důležité a jak můžeme vztahy s našimi klienty posunout na další úroveň. Hodnoty, na kterých stojí naše práce, zůstaly stejné. Co se ale výrazně rozšířilo, je spektrum našich služeb. V posledních letech výrazně přesáhlo obvyklé rámce advokátních kanceláří. Chtěli jsme příběh naší kanceláře i to, co představuje, posunout na novou úroveň a ukázat, že fungujeme jako jeden tým – pod brandem, se kterým se dokáže ztotožnit každý z našich kolegů. To se nám myslím povedlo.
X Poslední kategorií, kterou jste ovládli už pojedenácté, je Pro Bono a CSR. Tyto aktivity přitom byly neodmyslitelně spjaty zejména s osobou Pavla Smutného. Co vás jeho odchod pro tyto aktivity znamenal?
Odchod Pavla Smutného pochopitelně znamenal pro nadační fond a samozřejmě i celou kancelář velkou ztrátu. Jeho nadšení bylo pro vznik i následné aktivity BHF klíčové, mimo jiné pro jeho schopnost navazovat cenné kontakty s kulturními institucemi. Naše aktivity na podporu kvalitní české kultury ale nadále pokračují a navazují na svůj předchozí úspěch. Jedním z vrcholů roku byla sochařská instalace špičkového choreografa Jiřího Kyliána před Novou scénou Národního divadla, která zkoumá možnosti propojení různých forem umění, zejména tance a sochařství, tříští jejich hranice. Tři z jeho soch, které staticky zachytily pohyb tanečníků, fond symbolicky adoptoval. Pokračuje i naše spolupráce s Českým národním symfonickým orchestrem a festivalem Prague Proms. Mimoto přispíváme k realizaci nových projektů, které mají za cíl obohatit kulturní život v Česku. Chceme zajistit, aby Pavlovy vize žily dál a fond je naplňoval.
X Jsme skoro na konci roku 2024, který vaší kanceláři přinesl řadu zásadních změn. Jaké výzvy vás čekají v příštím roce?
Plány na příští rok jsme začali realizovat vlastně už letos. V rámci rozšiřování portfolia služeb jsme se rozrostli i oborově. Naše řady posílili noví kolegové s expertízou v daňovém sektoru se specializací na uspořádání majetkových struktur. Nadále budeme posilovat své mezinárodní postavení, a to nejen na sousedním Slovensku, kde jsme v průběhu posledních dvou let výrazně upevnili svou pozici. Aktivní jsme také v Bruselu, kde rostoucímu počtu svých klientů úspěšně zajišťujeme soulad s evropskými politikami a pravidly, která jsou mnohdy nejednoznačná. Znalost mezinárodního kontextu je nezbytností pro řadu našich klientů a přirozeně i pro nás.
Už nyní se stavíme do čela právně-technologických inovací. A v příštím roce v tom budeme rozhodně pokračovat. V červenci jsme spolu s dalšími kancelářemi založili asociaci, která si klade za cíl kultivaci AI v právním prostředí. Aktivně se zajímáme o využití umělé inteligence v advokacii a považujeme se za trendsettery v této oblasti. Technologie už nějakou dobu transformují náš obor a brzy ho změní k nepoznání. Očekáváme, že tato změna bude zásadní, možná ještě významnější než všechny, které jsme zažili v uplynulých třech dekádách. A my na ni budeme připraveni! Eva Paseková, ceskajustice.cz
X X X
Vyplatí se byty v Praze? Pravidlo 4 % napoví
„Investice do bytů v Praze může být i nadále velmi zajímavá, ale rizika se obecně podceňují. V našem modelu jsme identifikovali klíčovou rentabilní hranici růstu cen bytů. Analýza také ukazuje, jak snadno se může kupec dostat do ztráty, a to i výrazně, “ říká analytik BH Securities Timur Barotov
Praha patří v poměru cen nemovitostí k průměrným příjmům obyvatel k nejdražším městům na světě. Typický pracující jedinec v nájmu v Praze s průměrnou pražskou mzdou zaplatí asi 40 % svého čistého měsíčního příjmu pouze na bydlení a všechny náklady s tím související. Oproti tomu například ve Vídni by tento poměr byl o polovinu nižší. V posledních deseti letech ceny pražských bytů rostly průměrně asi o 9 % každý rok. To je extrémně silný růst a konkuruje růstu, který například generuje americký akciový index S&P 500 za podstatně vyšší kolísavosti a rizika.
Proč jsou nemovitosti v Praze tak drahé?
Vysoká míra byrokracie (která brání výstavbě), lobby developerů (kterým tato situace vyhovuje), silná voličská základna (která z velké části vlastní nemovitosti), zájem zahraničních investorů, silně rozvinutý cestovní ruch a další. To vše jsou důvody, které přispívají k vysokým cenám. V posledních letech se navíc inflace výrazně propsala do rostoucích cen nemovitostí prakticky ve všech větších městech na Západě a ČR. Vlastníci nemovitostí jsou nyní zkratka na koni. To je ovšem velkou zátěží pro obyvatele, kteří nemovitost nevlastní a obzvlášť pro mladé občany. Dokonce lze tvrdit, že taková situace výrazným způsobem brzdí ekonomický růst ČR, protože spotřebitelé mají výrazně nižší disponibilní příjem kvůli drahému bydlení a mají tedy méně na utrácení za zboží a služby mimo bydlení. Jedinou polehčující okolností je v tomto ohledu relativně vysoký podíl Pražanů, jenž žije ve svém (30-40 %).
Matematika za tím je složitá
Bezpochyby jsou tak ceny nemovitostí v Praze extrémně vyšponované. Vyplatí se ale ještě pořád investovat do pražských bytů i za těchto vysokých cen? Sestavili jsme podrobný kvantitativní model pro modelový případ koupě bytu v osobním vlastnictví v Praze za využití hypotečního úvěru. Rozhodování ohledně koupě nemovitosti je ve skutečnosti velice komplexní, má mnoho proměnných, vyžaduje to složité počty a úvahy. Nejdůležitější je si uvědomit, jak návratnost na tuto investici ovlivňují nerealizované zisky a ztráty (ty mají největší vliv). S tím má ale řada kupujících problém, neboť se nejedná o jednoduché úvahy a výpočty. Jedná se tak například o složené úročení, zisk z růstu ceny nemovitosti, nebo zisk v podobě splacení části úvěru, kdy na odpovídající část nemovitosti získává nárok kupující. Co se týče nerealizovaných nákladů tak počáteční úmor kupní ceny nemovitosti z vlastního jsou „zmražené“ prostředky, které mohly být produktivně investovány do srovnatelných aktiv – například do dluhopisů. Jedná se tedy o náklad obětovaný příležitosti. Tento náklad je třeba zohlednit i u každoročních peněžních ztrát, kdy splátky hypotečního úvěru mohou převažovat nad výnosy z pronájmu. Zase se jedná o peníze, které se neproduktivně „utopí“ v nemovitosti.
Díky silnému růstu cen a „nízkému riziku“ jsou byty v Praze vnímány jako atraktivní investiční a spekulativní aktivum. Mnoho bytů (asi 12 % v Praze) zeje prázdnotou. Paradoxně vzhledem k nízkému výnosu z pronájmu těchto bytů je nechat byt prázdný ve skutečnosti někdy rozumné. Pronájem se vzhledem k vysoké ceně bytů, daním a cenám služeb, pojištění apod. totiž tolik nevyplatí (čistá návratnost z pronájmu je na úrovni zhruba pouhých 2–3 % p.a.). Mnohem zajímavější je kapitálový zisk plynoucí z rostoucí ceny nemovitosti (9 % p.a.). Obzvlášť pro zahraniční investiční fondy pak nedává smysl zakoupené byty pronajímat, protože se do výnosu negativně propíšou náklady spojené s hledáním a správou nájemců v jurisdikci, kterou neznají.
Růst cen je alfou i omegou
Vyplatí se tedy kupovat si byty v Praze i na dnešní vysoké cenové hladině? To závisí především na tom, zda budou ceny bytů svižně růst i v dalších letech. V našem kvantitativním modelu jsme uvažovali typický případ koupě dvoupokojového bytu na dnešních cenách s hypoteční půjčkou ve výši 80 % kupní ceny. V modelu prognózujeme klesající hypoteční úrokovou sazbu, inflaci na cíli ČNB (2%) a uvážili jsme všechny spojené náklady s pronájmem a údržbou bytu a všechny realizované i nerealizované zisky a ztráty plynoucí z takové investice. Na základě toho jsme určili rentabilní hranici růstu cen nemovitostí, kde se tato investice překlápí z „nezajímavého“ do „zajímavého“ teritoria.
Zda se vyplatí investičně nakoupit pražský byt (na pronájem s následným prodejem) nebo nikoli, závisí především na otázce, zda budou ceny bytů v dalších letech růst rychleji, než 4 % ročně. To je tedy to klíčové tempo růstu, kdy taková investice dává vzhledem ke svým rizikům smysl. Nutno dodat, že se jedná o nejběžnější investiční případ, nákup nemovitosti pod nebo nad férovou cenou, vyšší výnos z pronájmu, výrazné zlevnění hypoték apod. to vše může pohnout s touto hranicí nahoru či dolů. Podle našich odhadů se ale většina scénářů bude pohybovat v rozmezí 3–5 %. Tedy při dosažení tempa růstu cen o 5 % ročně a více je ziskovost takové investice velice pravděpodobná. Při pomalejším tempu růstu (2–3 %) se kupec nemusí nutně dostat do ztráty, ale taková investice již pravděpodobně bude nezajímavá.
Co je poněkud alarmující je, jak rychle se může kupec dostat do výrazné ztráty, pokud v dalších letech budou ceny nemovitostí klesat, byť jen mírným tempem. Na rizika je tedy potřeba hledět střízlivě. Jenom 1% každoroční pokles cen nemovitostí v období 10 let za modelové situace může vytvořit 70% ztrátu vzhledem k investovaným prostředkům. Nemovitosti jsou bezpečné aktivum na úrovni státních dluhopisů? To už nemusí platit. V Praze se z bytů stalo investiční (spekulativní) aktivum. Riziko propadů cen nemovitostí je tedy v budoucích letech o to vyšší, čím rychleji porostou. Pražské nemovitosti jsou tak pravděpodobně rizikovější investice, než v minulosti a než státní dluhopis. Ačkoli je nyní pravděpodobnost výrazných cenových propadů malá, to se může změnit v dalších letech, pokud například v rámci recese výrazně vzroste nezaměstnanost. Také roste regulatorní riziko, kdy extrémní nákladovost bydlení může politiky motivovat nějakým způsobem regulovat nemovitostní trh. To může mít neblahý vliv na ceny bytů. Pokud se ovšem zachová status quo, investice do pražských nemovitostí zůstává i nadále atraktivní záležitostí.
Tyto úvahy jsou platné pouze za dnešních a námi prognózovaných tržních podmínek, pokud dojde k výrazným regulatorním, makroekonomickým, hypotečním nebo jiným souvisejícím změnám, tyto závěry se mohou změnit. Tato analýza není doporučením k prodeji, nebo nákupu nemovitostí.
Mgr. Barotov Timur, Capital Markets Analyst
X X X
Emily Atacková hraje nahá tenis. Cítím se víc sexy, než kdy dřív, říká
Emily Atacková (34) si získala mnoho nových sledujících na sociálních sítích poté, co v jedné ze scén nového seriálu Rivalové hraje nahá tenis a intimní partie si přitom zakrývá pouze tenisovým míčkem a raketou. I přesto, že někteří lidé nevybíravě komentují její vzhled a postavu, je prý britská herečka se svým tělem sama velice spokojená a cítí se po porodu dokonce více sexy, než kdykoliv předtím.
„Lidé se mě ptají, jestli chodím do posilovny, ale to tedy opravdu ne. Jsem máma a ano, mám špeky, ale jsem zdravá, cítím se víc sexy než kdy dřív a hraji sexbombu v úžasném seriálu. V pubertě jsem toužila po velikosti 36 nebo 38. Naše hodnota v dnešním světe vždy závisí na tom, kolik váží. Tak by to opravdu být nemělo,“ řekla Emily Atacková v rozhovoru pro magazín Hello!
Vzdálená příbuzná hvězdy Beatles, hudebníka Paula McCartneyho (82) vysvětlila, že své křivky přijala a necítí žádný tlak na to, aby po porodu zhubla. V červnu přivedla na svět syna Barneyho a se svým tělem je podle jejích slov více než spokojená.
V seriálu Rivalové (Rivals) hraje Sarah Strattonovou, manželku místopředsedy vlády. S Alexem Hassellem, který ztvárnil roli Ruperta Campbella Blacka, hrají v jedné ze scén společně nazí tenis.
„Samozřejmě, že to bylo o nervy! Ale na konci natáčení už jsem se cítila velmi uvolněně a v pohodě. V knize je to velice slavná scéna a já jsem ji chtěla natočit jak nejlépe jsem dovedla,“ vyjádřila se herečka.
Prozradila také, že ji nijak nezaskočilo, že se v seriálu bude odhalovat. Více ji prý děsila představa, že bude hrát tenis. „Bylo to vtipné, protože když mi poslali scénář, řekli, že budu muset hrát tenis a ještě k tomu nahá. Moje první reakce hned byla: Panebože, já a hrát tenis, to ne,“ zavzpomínala v rozhlasovém pořadu The Chris Moyles Show na Radiu X.
„Jakmile jsem si však přečetla scénář, viděla jsem, že ta seriálová postava je pro mě jako stvořená. Takové role se objevují jen velmi zřídka, opravdu mě to oslovilo,“ dodala s tím, že na natáčení sexuálních scén není nic sexy. „Je to většinou hlavně hodně směšné,“ říká.
Herečka také promluvila o pozitivním přístupu ke svému tělu a sebelásce. Fanoušci se prý k její často kolísavé váze rádi vyjadřují. Atacková se tím ale nenechává rozhodit. „Naštěstí mám nádherný život plný lásky a přátelství a jsem zdravá a spokojená. To je pro mě zdrojem pozitivní energie. Nebudu poslouchat cizí lidi, kteří mě napomínají kvůli mé dvojité bradě,“ řekla v rozhovoru pro časopis Stylist.
Emily Atacková je tváří dokumentu Asking for it?, který vyzývá ke změně zákonů týkajících se znásilnění a sexuálních napadení. Herečka se už v minulosti zabývala nárůstem počtu případů sexuálního obtěžování na internetu. S tím se prý sama opakovaně setkává na svých profilech na Instagramu a TikToku.
X X X
SUAS GROUP: Umíme efektivně měřit a řídit spotřebu energií v budovách i
ve městech
Nastavení spotřeby elektřiny, tepla, ale i plynu a vody tak, aby úspory byly co nejvyšší – také na to se zaměřuje skupina SUAS GROUP v projektech energetického managementu budov. První pilotní projekt monitoringu, řízení a následné optimalizace spotřeb byl realizován ve spolupráci se zřizovatelem, městem Karlovy Vary, v Základní škole Karlovy Vary, 1. máje.
Co vlastně tento pilotní projekt ve škole zahrnuje, vysvětluje manažer energetického řízení budov SUAS GROUP Jaroslav Svatoň: „Díky zavedení systému energetického managementu a optimalizace spotřeb (EMOS) dokážeme v případě Základní školy 1. máje aktivně řídit spotřebu v celém areálu školy. Pro pilotní projekt byly vybrány budovy tělocvičny a část pavilonu druhého stupně ZŠ, kde systém automaticky hlídá a detekuje abnormální stavy, jako například vysoké odběry, úniky vody, zvýšené hladiny CO2 a pomocí alarmu ihned informuje správce systému. Tím významně snižuje riziko velkých neefektivit ve spotřebách energií.
Díky průběžnému měření a vyhodnocování údajů je také možné třeba zjistit, jakým způsobem ovlivňuje teplotu v učebnách přítomnost žáků a vytápění učeben tomu vhodně přizpůsobit. Jakkoliv se to na první pohled nezdá, lze tak uspořit nemalé náklady. V učebnách měříme rovněž úroveň CO2, kdy systém učiteli nahlásí překročení vyhláškou povolené hodnoty a pedagog by měl na základě tohoto upozornění začít větrat, aby se zlepšilo prostředí ve třídě a schopnost žáků soustředit se na výuku. Instalovaný systém má tak nepřímo příznivý vliv i na zdraví dětí a učitelů,“ popisuje Jaroslav Svatoň.
Celý projekt je postaven na platformě Flowbox EMOS, která umožňuje nejen samotné měření aktuálních spotřeb a ovládání koncových prvků, ale na základě získaných dat také předvídat vývoj a spotřeby energií tak optimalizovat. „Získaná data jsou prezentována pomocí řady reportů, se kterými škola a zřizovatel pak mohou nakládat podle potřeby a využít je mimo jiné i k plánování dalších investic do budov a technologií,“ dodává Jaroslav Svatoň. Softwarové řešení Flowbox pomáhá s optimalizací a řízením energií také v oblasti průmyslu, developerských projektech a je základem komunitní energetiky na úrovni všech jeho forem. I proto se před časem rozhodla SUAS GROUP se společností Flowbox navázat strategickou spolupráci a nabízet toto řešení dalším obcím, městům, nebo privátnímu sektoru.
„Skupina SUAS GROUP a Sokolovská uhelná stále těží uhlí, vyrábí elektřinu a teplo, ale zároveň se také chová zodpovědně vůči životnímu prostředí a snaží se realizovat moderní a úsporná energetická řešení. V regionu jsme zatím pro další pilotní projekty podobného typu vybrali 10 budov, další přijde na řadu Základní škola Sokolov, v ulici Pionýrů. Také v tomto případě budeme monitorovat a řídit spotřebu médií,“ informuje Mirek Cink, IT ředitel skupiny Sokolovská uhelná a SUAS GROUP. Podle celoevropského průměru je podíl budov na celkové spotřebě energie přibližně 40 procent. I to může být pro samosprávy měst a obcí pádný důvod k zamyšlení. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí