Scholz místo výstrahy jednat s Ruskem jako Schröder o plynu, konci bojů, Kárný senát soudců postih

 Německo vyhlásilo kvůli problémům s dodávkami plynu stav výstrahy, který je druhým ze tří varovných stupňů. Dopady na zákazníky to zatím mít nebude, vláda se soustředí na tvoření zásob. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. V Německu už od konce března platí stupeň včasného varování, což je první krizový stupeň.

Zatímco v případě včasného varování žádné přímé dopady na odběratele nejsou, u druhého stupně se sice mění mechanismy zajišťování zásobovací bezpečnosti, nadále se ale počítá s tím, že není nutné přijímat netržní opatření. Ve druhém stupni se dodavatelské společnosti snaží situaci zmírnit mimo jiné větší flexibilitou nákupu plynu, využíváním zásobníků či optimalizací toku plynu.

Rusko přes Nord Stream 1 dodává do Německa více plynu. Tok ale nepřesáhl 40 procent původní kapacity. Ministerstvo hospodářství druhý stupeň hodnotí jako situaci, kdy dochází k přerušování dodávek plynu či je po plynu mimořádně vysoká poptávka.

„To vede k výraznému zhoršení situace zásobováním plynem, ale trh je stále schopen tyto problémy nebo poptávku kompenzovat bez toho, aby bylo nutné přijímat netržní opatření,“ uvádí ministerstvo hospodářství o druhém stupni.

Domácnosti před průmyslem

Po vyhlášení stavu nouze, který je třetím stupněm, by Spolková agentura pro sítě mohla rozhodovat, které odběratele plynu upřednostní. Domácnosti by v takovém případě měly přednost před průmyslem. ‚Posílení bezpečnosti.‘ Česko získalo část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku

Rusko v posledních dnech začalo dodávky plynu do Evropy omezovat, což vysvětluje technickými problémy. Habeck takové zdůvodnění odmítá a tvrdí, že Rusko snižování dodávek vede proti Německu ekonomický útok.

Agentura DPA, která vyhlášení druhého varovného stupně rovněž očekává, uvedla, že energetické společnosti podle všeho zatím nebudou moci navýšit ceny plynu na přiměřenou úroveň podle zákona o energetické bezpečnosti.

K takovému kroku jsou nezbytné dvě podmínky, kterými je vyhlášení nejméně druhého stupně a konstatování Spolkové agentury pro sítě, že dovoz plynu do Německa byl významně snížen. Pokud by se tak stalo, mohou společnosti upravit ceny, aby finanční problémy nezasáhly celý trh. Zákazníci zároveň dostanou právo smlouvy mimořádně vypovědět.

X X X

EU se ruskými ropnými sankcemi sama sabotuje, varoval Chodorkovskij

Evropská unie se dopustila obrovské chyby v podobě ropných sankcí proti Rusku, prohlásil známý Putinův oponent Michail Chodorkovskij. Podle bývalého nejbohatšího muže Ruska se unijní sedmadvacítka sama spíše ekonomicky podkopává, než aby vyčerpávala kremelskou „válečnou truhlu“.

Chodorkovskij míní, že EU si měla zajistit alternativní dodávky ropy a plynu předtím, než přistoupila k embargu, či měla zvážit jiný přístup, jako je například uvalení cel na ruskou energii.

„Byl jsem ohromen, když jsem zjistil, že nedošlo k dohodě o žádných alternativních dodávkách. Místo toho musely země EU nahradit ruské dodávky energie urychleným vyjednáváním ad hoc kontraktů,“ řekl serveru Politico Chodrokovskij, jenž v úterý přicestoval do Bruselu na dvoudenní setkání s unijními představiteli.

Tím, že Unie „vyvrtala díru“ do svých vlastních financí, je dle Chodorkovského nyní méně schopná „nalít hotovost do nanejvýš důležitého úkolu nákupu dalších zbraní pro Ukrajinu“.

„V tuto chvíli energetické sankce poškozují Evropu, nikoliv Rusko. Můj pohled byl a zůstává stejný – co proboha děláte?“ konstatoval.

 

Unijní lídři se po jednáních téměř měsíc blokovaných Maďarskem v květnu dohodli, že během letoška EU postupně ukončí dovoz ruské ropy tankery, kterými do unijních zemí míří přes dvě třetiny celkového importu z Ruska.

„Problém je v tom, že současní západní politici nikdy nevedli jednání s gangsterem,“ řekl Chodorkovskij s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina. „Můžete s ním začít vyjednávat, až když bude mít pocit, že je ve slabší pozici,“ uvedl podnikatel.

„EU mohla za peníze koupit zbraně“

Podle Chodorkovského Západ na přijetí všech druhů energetických sankcí ztratil 100 až 200 miliard dolarů.

„Kdyby Ukrajina získala zbraně v hodnotě alespoň 50 miliard dolarů namísto 10 miliard dolarů, situace by byla nyní úplně jiná – bez zavedení jakýchkoli energetických sankcí,“ míní. Politico uvádí, že několik expertů v souladu s Chodorkovského myšlenkou uvedlo, že zavedení cel by bylo rozumné, protože přesměrování ropy do jiných zemí by pro Moskvu bylo se stávající infrastrukturou obtížné.

„To znamená, že ruské energetické společnosti by pravděpodobně absorbovaly vyšší exportní náklady do Evropy, snížily by své marže a nakonec by ukrojily z vojenského rozpočtu Moskvy,“ píše list.

Chodorkovskij, někdejší šéf ropného gigantu Jukos, strávil v Rusku deset let za mřížemi poté, co se znelíbil Kremlu kvůli své podpoře opozice a politickým ambicím. Po svém propuštění v roce 2013 vedl kampaň na podporu demokracie a lidských práv v Rusku prostřednictvím své organizace Open Russia. Nyní žije v exilu v Británii.

Chodrokovskij v únoru uvedl, že Putinovým cílem je převzít kontrolu nad Ukrajinou, zničit tamní obranu a zavést loutkovou vládu. Devětašedesátiletého Putina označil za diktátora, který žije v úzce kontrolované informační bublině a musí neustále okolí dokazovat svou moc.

X X X

FIALA   STUDOVAL   ZA   DR   HUSÁKA   A   PŘIZNAL   JEJICH   PROGRAM,  TEĎ  MĚNÍ   KABÁT?

Premiér Fiala vlastně přiznal to, co KSČM hlásá už 30 let, míní Konečná

Na středeční projev premiéra Petra Fialy, který kvůli prohlubující se hospodářské krizi slíbil mimo jiné převzetí kontroly nad klíčovými elektrárnami státem, reagovala také poslankyně Evropského parlamentu a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Podle ní dal zapravdu komunistům, aby „kritická infrastruktura“ nikdy nepatřila do soukromých rukou.

„Petr Fiala se v podstatě přiznal k tomu, co jako komunisté říkáme třicet let. Kritická infrastruktura nikdy neměla jít do soukromých rukou. Dámy a pánové, nesete na tom zodpovědnost všichni,“ pronesla Konečná na CNN Prima News.

Podle Konečné má být kritická infrastruktura v rukou státu. „Nemít dnes státní čest a nemít vybudované dvě jaderné elektrárny za bývalého režimu, tak dnes nemáte čím svítit. A rozhodně nejste soběstační, nicméně kritická infrastruktura má zůstat v rukou státu, právě proto, že v těchto situacích, jaká teď nastává, ten stát má daleko více možností potom s tím něco dělat,“ reagovala.

 „Petr Fiala se v podstatě přiznal k tomu, co jako komunisté říkáme třicet let. Kritická infrastruktura nikdy neměla jít do soukromých rukou. Dámy a pánové, nesete na tom zodpovědnost všichni,“ pronesla Konečná.

„Lidi fakt nezajímá, jak si vyřizujete korupční kauzy, ať už s ANO, ODS, ze STANu nebo možná s TOP 09, kde se ukazuje, že je to další navázaná kauza celé té poslední kauzy, a kdo ví, kdo ještě. Ale to lidi nezajímá, to je to co zoufale chybělo v projevu pana premiéra – za co zítra koupí rohlíky, z čeho zaplatí obědy dětem, z čeho koupí v září nebo srpnu aktovku a hlavně, jak budou topit a svítit,“ apelovala Konečná.

Ironicky poznamenala, že Zdechovský zřejmě četl politický program komunistické strany. „Lidé jsou pět měsíců na hraně a dalších pět měsíců, co se budete bavit, nevydrží. Pan Zdechovský si asi přečetl program KSČM. Sektorová daň i převzetí ČEZ do státních rukou prosazujeme roky. Pokud nezastropujeme vstupy, jako pšenici a podobně, tak to lidi neunesou.“

Na což reagoval Zdechovský slovy, že program KSČM opravdu nečetl. „Když má komunistická strana blízko k (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi, tak zastavte válku,“ odpověděl. „Jedenáctiprocentní inflace byla už před válkou, energetická krize taky začala před válkou. Vy jste vládli od prosince a neudělali jste nic, kašlete na lidi,“ opáčila Konečná.

X X X

KÁRNÝ  SENÁT  SOUDCŮ  ČR  PORUŠUJE   PRÁVO

 Přelomový rozsudek ESLP: Kárný senát, který v ČR soudí soudce, státní zástupce a exekutory, porušuje právo

  Česká republika porušila právo na spravedlivý proces, neboť kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS), který vede kárná řízení proti soudcům, státním zástupcům a exekutorům, nesplňuje způsobem ustavení parametry nezávislosti a nestrannosti soudu a proti jeho rozhodnutí se nelze odvolat. ČR byla vyzvána k ukončení porušování práv a k nápravě, uvedl Evropský soud pro lidská práva v případu Grosam v. ČR. „Rozsudek není konečný. Vláda může do tří měsíců požádat o postoupení věci velkému senátu,“ reagovala Kancelář vládního zmocněnce.

Českému exekutorovi, který si u Evropského soudu pro lidská práva stěžoval, že kárné řízení s ním nemělo parametry řádného procesu, soud neměl parametry soudu a proti rozhodnutí kárného senátu Nejvyššího správního soudu není odvolání, přiřkl ESLP částku 4 000 euro za nemajetkovou újmu. Soudcem zpravodajem (i národním soudcem) v této věci byl ještě Aleš Pejchal. Vnitřní pravidla ESLP totiž umožňují, aby v otevřených případech bývalý soudce rozhodoval i v rámci funkčního období soudce nového – novou soudkyní za ČR je nyní Kateřina Šimáčková.

Ústavní soud nemohl věc napravit

Nemožnost soudců, státních zástupců a exekutorů odvolat se v ČR proti rozhodnutí kárného senátu Nejvyššího správního soudu Evropský soud pro lidská práva potvrdil: „Soud především poznamenává, že proti rozhodnutí kárného soudu není odvolání. Stěžovatel tak měl k dispozici pouze ústavní stížnost,“ uvádí se v rozsudku.

Evropský soud pro lidská práva se neztotožnil se stížností stěžovatele Jana Grosama na nečinnost Ústavního soudu, neboť Ústavní soud nemá v tomto případě možnost nápravy: „Soud tak uzavírá, že Ústavní soud mohl konstatovat, že řízení nebylo v souladu s Úmluvou, nemohl však provést úplné nové projednání, a tudíž v případě exekutorů nemohl napravit nedostatky kárného senátu,“ uvedl Evropský soud pro lidská práva.

Soudci berou platy u jiných soudů

Evropský soud pro lidská práva však dal stěžovateli za pravdu, co se týče sestavení kárného senátu Nejvyššího správního soudu a z něho plynoucí nezávislosti. Senát Nejvyššího správního soudu byl zřízen „asymetricky“: Profesionální soudci tvořili jednu třetinu členů senátu, pracovali jako soudci na plný úvazek a byli povoláváni svými soudy, aby zasedali v kárném senátu, zatímco dvě třetiny členů senátu byli ,laičtí přísedící, příslušníci konkrétně vybraných právnických profesí.

To samo by nebyl podle Soudu problém, kdyby způsob, jakým jsou vybíráni na seznam přísedících, byl jasný a transparentní. Soud konstatoval, že předseda kárného senátu vede několik seznamů přísedících, osoby na něj jsou zařazovány bez kritérií výběru.

Jak dále Evropský soud pro lidská práva rozhodl, kárný senát nesplnil kritérium záruk proti vnějšímu vlivu: „Pokud jde o existenci záruk proti vnějšímu tlaku, Soud poznamenává, že dvě třetiny členů senátu, přísedící laici, pracovali a pobírali své platy venku, což nevyhnutelně zahrnovalo jejich materiální, hierarchickou a administrativní závislost na jejich primárních zaměstnavatelích, a tudíž mohlo ohrozil jak jejich nezávislost, tak nestrannost,“ uvedl Soud.

Exekutora soudí jeho konkurenti

O poměrech kárného senátu svědčí obava Evropského soudu pro lidská práva z řízení, které proti exekutorovi vedli ve skutečnosti jeho konkurenti exekutoři. „Soud tak sdílí obavy stěžovatele, že dva exekutoři, kteří seděli jako přísedící v disciplinárním senátu a projednávali jeho případ, tedy jedna třetina členů senátu, byli přímými konkurenty stěžovatele,“ stojí v dnešním rozsudku Soudu.

„Ve světle výše uvedeného má Soud za to, že stěžovateli bylo upřeno jeho právo na ,nezávislý a nestranný soud´“ z důvodu, že jeho případ projednával disciplinární senát, který tyto požadavky nesplnil. Stěžovatel se navíc proti jeho rozhodnutí nemohl odvolat a Ústavní soud nemohl jeho případ plně projednat. V důsledku toho byla narušena samotná podstata sporného práva.  V tomto ohledu tedy došlo k porušení čl. 6 odst. 1 Úmluvy,“ uvádí Evropský soud pro lidská práva v rozsudku.

Soud: Ukončete porušování práv

Evropský soud pro lidská práva Českou republiku upozornil na povinnost ukončit porušování práva zjištěné Soudem a napravit systém kárných řízení, jak je v ČR praktikován. „Rozsudek, ve kterém Soud shledá porušení Úmluvy nebo jejích protokolů, ukládá žalovanému státu právní povinnost nejen zaplatit dotčeným částky přiznané jako spravedlivé zadostiučinění, ale také zvolit pod dohledem Výboru ministrů obecná a/nebo případně jednotlivá opatření, která mají být přijata v jeho vnitrostátním právním řádu k ukončení porušování zjištěného Soudem a k nápravě důsledků, pokud je to možné,“ uvedl Evropský soud pro lidská práva.

V rozsudku soud zdůraznil, že z rozhodnutí nelze dovozovat povinnost státu obnovit všechna podobná řízení, v nichž bylo pravomocně rozhodnuto. Vládní zmocněnec Vít A. Schorm uvedl, že ČR má možnost postoupit věc velkému senátu. „Takový postup se nabízí v případech, jako je tento, kdy bylo rozhodnutí přijato nejtěsnější většinou soudců a kdy je odůvodnění nesouhlasného stanoviska soudců zvláště přesvědčivé. Britský a švédský soudce, jakož i finská soudkyně, kteří byli členy senátu, upozornili na to, že rozsudek zcela popírá základní zásady fungování Evropského soudu. Ten předně přezkoumával otázky, na které stěžovatel před českými soudy nikdy nepoukázal. Neučinil tak ani v řízení ve Štrasburku – Evropský soud se jimi zabýval z vlastní iniciativy, což mu nepřísluší. Konečně senát založil své závěry na abstraktním přezkumu vnitrostátní právní úpravy, třebaže to podle ustálené rozhodovací praxe není jeho úkolem,“ uvedl v prohlášení.

Česká republika je o ovšem problému dlouhodobě informována, jak vyplývá z rozsudku. Evropský soud pro lidská práva v rozsudku odkázal ke zprávě skupiny států proti korupci GRECO z roku 2018, kde státy navrhly zavést možnost soudců napadnout disciplinární řízení včetně odvolání.

Česká republika na tom dělá

Česká republika už v roce 2018 uvedla, že na změně pravidel pro kárná řízení pracuje, vyplývá z rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

„Úřady uvádějí, že Ministerstvo spravedlnosti v současné době pracuje na legislativním návrhu, který by měl být vládě předložen v červnu 2019 jako součást právního balíčku, který by případně zahrnoval zvláštní zákon o kárném řízení soudců a státních zástupců a nový zákon o soudech a soudcích. … Ministerstvo spravedlnosti plánuje zavést dvoustupňový systém s odvolacími senáty, který by umožňoval odvolávat se proti kárným rozhodnutím. V současné době se také projednává složení kárných komor,“ stojí doslova v odůvodnění rozsudku v případu Grosam v. ČR.

Totéž se ale odehrálo o rok později v roce 2019, kdy ČR prohlásila, že na věci stále pracuje: „Úřady hlásí, že na ministerstvu spravedlnosti stále probíhají práce na legislativním návrhu, který by zavedl možnost odvolání proti disciplinárním rozhodnutím.“

Ministerstvo spravedlnosti za minulé vlády novelu o kárném řízení skutečně dokončilo a v prosinci 2019 ji schválila vláda. Chyběla však politická vůle protlačit ji Poslaneckou sněmovnou a tak zákon spadl s volbami pod stůl.

Jak dále vyplývá z dnešního rozsudku, Evropský soud pro lidská práva zamítlo námitku stěžovatele, že kárné řízení u Nejvyššího správního soudu proti němu bylo ve skutečnosti řízení trestní. „Soud konstatuje, že trestný čin podle § 116 odst. 1 zák. 120/2001 neměl trestní, ale disciplinární charakter. V důsledku toho soud uzavírá, že kárné řízení proti stěžovateli nezahrnovalo stanovení ,trestního obvinění´ ve smyslu čl. 6 odst. 1 Úmluvy, který se tak na tato řízení v jeho trestní hlavě nevztahuje.  Stížnost na porušení presumpce neviny a povinnost dokazování proto Soud zamítl. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Stát dluží České poště 6 miliard korun. Ta musí platit úroky až čtvrt miliardy ročně, drtí ji inflace.

Stát v současnosti dluží České poště 6 miliard korun za úhradu nákladů na poskytování univerzální služby v letech 2018 až 2021. Kvůli dluhu si pošta musí půjčovat a platit vysoké úroky. Do nákladů se nyní velmi negativně promítá rostoucí inflace. „Obsluha dluhu se nám nyní zvedla na částku 256 milionů korun ročně. Pro srovnání, loni jsme se vešli do částky 100 milionů korun ročně,“ uvedl generální ředitel České pošty Roman Knap na Kulatém stolu České justice a Ekonomického deníku „Ekonomické a právní aspekty základních poštovních služeb.

Pošta má na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb stanovených v poštovní licenci nárok ze zákona, a to až do výše 1,5 miliardy korun ročně. Kompenzaci za základní poštovní službu schvaluje (tzv. notifikuje) Evropská komise. Kvůli výhradám konkurentů se schvalovací proces léta táhne a Pošta peníze od státu už od roku 2018 nedostává. „Už budeme mít polovinu roku 2022, takže je to už 6,75 miliardy. Zákonný limit je 1,5 miliardy ročně. To je jen do zákonného milionu, ale zákonný limit byl v některých letech vyšší,“ uvedl generální ředitel České pošty s tím, že konkurence tak omezila rozvoj a možnost investic České pošty. Knap odejde z čela státního podniku ke konci září. V pondělí se na tom dohodl s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN).

Partner ve společnosti Deloitte Advisory Marek Kouřil uvedl, že Poštu poškozují i podnikatelské praktiky některých konkurentů. „Drtivá většina České pošty jsou zaměstnanci. Konkurence má osobní podíl nákladů nižší. Troufám si říci, že využívají tzv. švarc systém a podobně,“ upozornil. Podle něj je pošta na straně výnosů na volném trhu a na straně nákladů je znevýhodněná vůči konkurentům.

Mezi základní služby, které musí držitel licence poskytovat na celém území za regulovanou cenu, patří například doručování obyčejných či doporučených dopisů nebo poštovních poukázek. Výši úhrady schvaluje ČTÚ na základě výkazů od pošty.

Nárok v posledních letech vždy převyšoval maximální možnou částku. „Univerzální službu dnes není možné poskytovat v tom zákonném dotačním limitu. A ztráty pošta musí dotovat ze svých výnosů,“ upozornil partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS Petr Kadlec. I když podle něj Pošta peníze zpětně získá, bude to s výrazným zpožděním a poškozuje to cash flow celé společnosti. Notifikace, čili potvrzení dotací pro Českou poštu u Evropské komise nyní v praxi trvá více než dva roky. I proto by výběrové řízení na držitele nové licence od roku 2025 mělo začít co nejdříve.

Partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS Petr Kadlec Foto: Radek Čepelák

To, zda Pošta nedostává od státu příliš velké kompenzace za poskytování povinné poštovní služby, zkoumá Evropská komise. Komise zkoumá, zda částka až 7,5 miliardy Kč, kterou české orgány poště na období let 2018 až 2022 hodlají přidělit, neporušuje unijní pravidla o státní podpoře. Brusel reaguje na stížnost dvou konkurenčních podniků a může Česku nařídit omezení podpory.

Český telekomunikační úřad nyní vypsal tendr na nového držitele poštovní licence pro roky 2023 a 2024. Přihlásila se pouze Česká pošta. Držitel nové licence nově nebude muset nabízet základní službu doručení balíku do deseti kilogramů.

Česká pošta v posledních letech hospodaří se ztrátou. Loni měla ztrátu zhruba 800 milionů Kč, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než o rok dříve. Pošta provozuje 3200 poboček a zaměstnává okolo 27.000 lidí. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Ekonomický deník s předstihem upozornil na instalaci nového náměstka dopravního podniku. Článek dnes cituje i policie

„Myslím, že to bude bez problémů. Začali jsme se na něj chystat již vloni v létě. Máme nastavený projektový management. Je to jeden z našich několika projektů. Firma potřebuje tvrdé projektové řízení. Je tedy potřeba vytvořit nějakého policistu, soudce a manažera v jedné osobě, který by to tlačil,“ tvrdil o pozici slovenského Carga při přechodu na euro jeho šéf Matej Augustín.

 Ekonomický deník už 16. října 2019 upozornil na plánovanou posilu do pražského dopravního podniku, Matej Augustín byl protlačen na post ekonomického náměstka. Dnes figuruje mezi obviněnými v partě kolem lobbisty a druhdy parťáka mafiána Radovana Krejčíře Michala Redla, v rámci které byl obviněn dnes už bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček. Text článku zmiňuje i Národní centrála proti organizovanému zločinu ve sdělení obvinění 13 podezřelým. Soud ve středu rozhodl o tom, že Augustín skončil ve vazbě.

„Soud vyhověl návrhu státního zástupce a vzal pana obviněného do vazby,“ státní zástupce Zdeněk Matula. K důvodům vazebního stíhání se vyjadřovat nechtěl. U předchozích obviněných vedla soud k uvalení vazby obava z možného útěku a ovlivňování svědků.

„Zároveň soud shledal, že důvody zahájení trestního stíhání jsou dány,“ dodal Matula.

Třetího prosince 2019 proběhlo v kanceláři náměstka pražského primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherra mimořádné jednání dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy. Podle zápisu, který byl o tomto
jednání vyhotoven, bylo jednání svoláno na žádost Petra Hlubučka, který požádal o projednání bodu „Volba člena představenstva“.

Den před tímto jednáním byly jako tisk č. 116 zaslány členům dozorčí rady písemné podklady, které byly tvořeny zprávou o volbě člena představenstva, předloženou Hlubučkem, návrhem usnesení rady o volbě Mateje Augustína do funkce člena představenstva a další agenda.

„Předseda DR Ing. Scheinherr uvedl, že ze strany ekonomického ředitele Ing. Petera Hlaváče obdržel informaci, že se Ing. Hlaváč své působení v DP ke konci r. 2019 ukončit nechystá a že k problematickým oblastem si s ním sjednal schůzku na leden 2020. Nevidí tak důvod pro projednání předloženého bodu, tedy nebude hlasovat pro program jednání.
Následovalo hlasování, pro schválení programu bylo 7 členů DR (Ing. Marek Doležal /Spojené síly pro Prahu/, Ing. Petr Hlubuček /Spojené síly pro Prahu/, Jan Marek /nominován jako odborník na dopravu/, Ing. Tomáš Mikeska /Spojené síly pro Prahu/, Jiří Obitko /odborář DPP/, PaeDr. Ivo Vašíček /Piráti/ a Ing. Michal Štěpán /Piráti/), proti 8. Program tedy nebyl schválen,“ konstatuje se ve sdělení obvinění skupině vedené dle policie lobbistou Michalem Redlem.

Osmnáctého prosince pak proběhlo v sídle dopravního podniku řádné
jednání dozorčí rady.

„Podle zápisu č. 13/2019 bylo ustanovení Mgr. Augustína do funkce projednáváno pod bodem č. 7 s názvem „Řešení personálních otázek DP“, který byl do programu zařazen opět na žádost Ing. Petra Hlubučka. Ing. Hlubuček, jemuž předseda DR Ing. Scheinherr předal slovo, shrnul předchozí projednávání na DR ze dne 20. 11. 2019 a 3. 12. 2019, znovu Mgr. Augustína navrhl do funkce člena představenstva a s ohledem na jeho profesní zkušenosti doporučil, aby byl pověřen výkon působnosti v oboru ekonomickém. Následně proběhlo hlasování, jímž byl Mgr. Augustín zvolen do funkce člena představenstva a jím byl schválen způsob jeho odměňování a znění smlouvy o výkonu jeho funkce. Pro hlasovalo týchž sedm členů DR, kteří hlasovali pro schválení programu na mimořádné DR ze dne 3. 12.                                                             2019, ke kterým se přidal Ing. Adam Scheinherr (podle něj byl uvedený výsledek hlasování způsobem tím, že hnutí Praha Sobě, jehož je členem, neudrželo tlak Ing. Petra Hlubučka, a hlasování tak pustili, blíže viz informace z jeho výslechu), ostatní členové DR se zdrželi hlasování,“ lze se dále dočíst v textu obvinění.

Den na to se tak Matej Augustín stal členem představenstva dopravního podniku.

Ze soudobých článků vyplývá, že volbu Mateje Augustína Petr Hlubuček zaštiťoval i mediálně, a to navzdory výhradám jak Pirátům, tak hnutí Praha Sobě. Na dotaz, proč Spojené síly navrhují právě Augustína, Hlubuček uvedl: „Jsme přesvědčeni, že je to zkušený odborník z oboru dopravy, kterých opravdu není mnoho. Vítám, že je pan Augustín ze Slovenska, znamená to totiž, že není nijak napojen na české vlivové skupiny,“ řekl Hlubuček.

Když byl dotázán, proč nebylo na post ekonomického ředitele a člena představenstva vypsáno výběrové řízení, uvedl, že současný generální
ředitel a předseda představenstva rovněž žádnou soutěží neprošel.

„Na Ing. Petra Hlubučka přitom odkazoval novináře, kteří se o nominaci Mgr. Augustína zajímali, i JUDr. Jiří Pospíšil, předseda hnutí Spojené síly pro Prahu, tak i Jan Wolf, který byl za Spojené síly pro Prahu zvolen do zastupitelstva hl. m. Prahy. Wolfova výpověď dokresluje, jaký vliv měl Ing. Hlubuček na chod v DPP, a. s., v rámci klubu Spojené síly pro Prahu: „Pana Augustina jsem viděl poprvé v životě (i poprvé o něm slyšel) na klubu Spojených sil před 14 dny, kde nám byl představen panem náměstkem
a členem dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Praha Petrem Hlubučkem jako kandidát na post ekonomického náměstka této městské společnosti. Jelikož odborně spadá v našem klubu gesce DPP (doprava) panu Hlubučkovi, obraťte se prosím přímo na něj.“ (Hrbáček, J. Nová akvizice pražského Dopravního podniku? Slovenský manažer, blízký Ficovu Směru, který „pustil žilou“ tamnímu cargu, publikováno 16. 10. 2019, dostupné z: https://ekonomickydenik.cz/nova-akvizice-prazskehodopravniho-podniku-slovensky-manazer-blizky-ficovu-smeru-ktery-pustil-zilou-tamnimu-cargu/,“ stojí v obvinění.

Celý text z 16. října 2019 proto Ekonomický deník připomíná zde:

V pražském Dopravním podniku se podle všeho schyluje k poměrně zásadnímu personálnímu kroku. Politické hnutí Spojené síly pro Prahu se chystá na pozici náměstka městského přepravce dosadit slovenského manažera s košatou profesní pověstí. Tento manažer pracoval mimo jiné pro slovenské Cargo, které za jeho éry hospodařilo v jednom roce se ztrátou 120 milionů eur. Má také velmi blízko k politikům slovenské vládní strany Směr.

Novým náměstkem pražského Dopravního podniku (DPP) by se měl stát slovenský manažer Matej Augustín. Usiluje o to hnutí Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN), které je členem pražské magistrátní koalice. Ekonomický deník získal tuto informaci z několika zdrojů z politických kruhů.

„Pana Augustína jsem viděl poprvé v životě (i poprvé o něm slyšel) na klubu Spojených sil před 14 dny, kde nám byl představen panem náměstkem a členem dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy Petrem Hlubučkem jako kandidát na post ekonomického náměstka této městské společnosti. Jelikož odborně spadá v našem klubu gesce DPP (doprava) panu Hlubučkovi, obraťte se prosím přímo na něj,“ potvrdil informace Ekonomického deníku počátkem října Jan Wolf ze Spojených sil pro Prahu.

„Vážený pane redaktore, děkujeme za Váš zájem, na dotazy týkající se DPP nejlépe odpoví právě pan náměstek Hlubuček, který byl také v kopii Vašeho emailu – měli jsme za to, že se tak již stalo. Děkuji za pochopení, s pozdravem,“ odpověděl na otázky Ekonomického deníku šéf Spojených sil Jiří Pospíšil.

Náměstek Petr Hlubuček ovšem na otázky Ekonomického deníku vůbec nezareagoval. A to ani přes několik urgencí. Obdobným způsobem se k otázkám Ekonomického deníku postavil i Dopravní podnik. Neodpověděl na ně.

Nezodpovězené otázky na pražský Dopravní podnik

Můžete prosím potvrdit nebo vyloučit naši informaci, že magistrát, resp. Spojené síly pro Prahu chtějí nominovat či nominovaly na post náměstka GŘ DPP – a pozici finanční ředitel – jistého Mateje Augustína? Respektive, vybral si pana Augustína někdo z DPP, kdo, kdy?

Proběhlo ohledně jmenování pana Augustína do managementu DPP nějaké jednání, kdy, jaké?

Kdy by měl na pozici nastoupit?

Má, či měl, DPP v minulosti nějakou smlouvu na poradenství či jinou činnost, kdy, v jaké výši, za co – kterou problematiku?

Je někdo z vysokého managementu DPP v pracovně – profesním či přátelském, ať současném či minulém. k panu Augustínovi? Pracoval někdo z managementu DPP v Cargo SR, kdy, setkal se tam s panem Augustínem?

Akvizice ze Slovenska

Matej Augustín by v případě svého jmenování nebyl jediným manažerem slovenského původu ve vedení pražského městského přepravce. Ekonomickým ředitelem dopravního podniku je už od října 2016 Peter Hlaváč, někdejší klíčový spolupracovník v Česku usazeného slovenského miliardáře Milana Fiĺa.

Bez zajímavosti není, že Hlaváčův někdejší šéf Fiĺo vlastní v Hradci Králové společnost Trafo CZ, která by se mohla v budoucnu stát potenciálním dodavatelem Dopravního podniku. Společnost podle serveru Hlídač státu dodává transformátory například skupině ČEZ, dohledatelné jsou také například smlouvy se Západočeskou univerzitou v Plzni nebo státním podnikem Diamo.

Stávající ekonomický náměstek DPP Peter Hlaváč byl podle obchodního rejstříku od ledna 2014 do července 2015 jednatelem IT firmy Uniprog Solutions (původně se jmenovala Tempest Czech), o na i její dceřiná společnost Uniprog servis jsou dodavatelem IT služeb pro pražský Dopravní podnik.

V Hlídači smluv je možné nalézt, že Uniprog Solutions a Uniprog Servis získaly na pražském Dopravním podniku zakázky v hodnotě stovek milionů korun.

Největší zakázka Uniprogu v pražském Dopravním podniku byla uzavřena na jaře roku    Akcionáři Uniprogu jsou lidé ze slovenských IT společností Tempest a Datalan. Peter Kotuliak vlastní přes 43 procent akcií, o zbytek se dělí rovným dílem Štefan Petergáč a Jozef Mokrý. Ve statutárních orgánech Uniprogu pak působí i další slovenští manažeři.

Shodou okolností v letech 2013 a 2014 působil ve společnosti Tempest i potenciální další náměstek DPP slovenského původu Matej Augustín.

Společnost Tempest se s partnerskou firmu Datalan se v minulosti dostaly na Slovensku do problémů kvůli elektronizaci služeb vyšších územně správních celků, prověřoval je kvůli tomu antimonopolní úřad.

Oblíbenec Ficova místopředsedy

Kdo je tedy potenciální nová akvizice pražského městského přepravce Matej Augustín? Do listopadu 2001 působil podle slovenských médií v auditorské společnosti KPMG jako auditor finančních institucí. Později přešel do společnosti Eurotel. V ní se stal hlavním konzultantem při obstarávání 3G licence. V listopadu 2002 začal pak pracovat ve Všeobecné úvěrové bance jako ředitel odboru účetního výkaznictví.

V těchto firmách Matej Augustýn působil podle slovenského obchodního rejstříku naposledy. Foto: Jan Hrbáček

„Státní železniční Cargo dovedl za první Ficovy vlády do ztráty 127 milionů eur, firmě tehdy hrozil krach. V roce 2010 opouštěl post šéfa Carga s odstupným 154 tisíc eur. Do služeb Ficovy vlády se však Matej Augustin vrátil. Už měsíc radí vicepremiérovi pro investice a exministra dopravy Ľubomírem Vážnému (Směr). Ten ho v roce 2006 do Carga nominoval,“ napsal o Augustínovi v roce 2013 deník SME.

Lídra slovenské KDH Jána Figeľa Augustínovo působení u místopředsedy vlády Vážneho rozhořčilo. Sám ho z Carga odvolával pro špatné hospodaření, Fígeľ jmenování Augustína komentoval slovy: „Jeho výběr je naprostou diskvalifikací Ľubomíra Vážného, ​který tím přiznal, že je jen prodlouženou rukou mecenášů Směru. Za Augustina se Cargo tunelovalo, aukce odhalily předražení o 600 procent. To nezpůsobila krize, ale jeho manažerské schopnosti.“

Ľubomír Vážny se ve slovenské politice pohybuje od roku 2002, v období 2006–2010 zastával funkci ministra dopravy, pošt a telekomunikací. Vážny má blízko ke kontroverzní slovenské bezpečnostní agentuře Bonul oligarchy Miroslava Bödöra, který je aktuálně v perimetru zájmu slovenských médií a orgánů činných v trestním řízení v souvislosti se skandálem lobbisty Mariána Kočnera a možného podílu na vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Ján Figeľ v roce 2013 kritizoval, že Vážný ještě ve funkci ministra dopravy Augustínovi nadělil už zmiňované vysoké odstupné. Ročně přitom i bez něj vydělával 80 až 90 tisíc eur.

Úřad vlády vedené Ficovým Směrem se ústy mluvčí Beatrice Hudákové Mateje Augustina zastával.

„V době jeho působení se uskutečnila v Cargo intenzivní restrukturalizace,“ tvrdila Hudáková a dodala, že díky tomu byla firma v roce 2008 v zisku.

„Šlo ovšem jen o papírový zisk, o rok později totiž podnik prodělal 127 milionů eur,“ napsal o Augustínovi už citovaný slovenský deník SME.

Ekonomický deník se pokoušel získat na Mateje Augustína kontakt, aby se k informacím slovenských novinářů o své osobě mohl vyjádřit. To se bohužel nepodařilo. O svém pokusu restrukturalizovat slovenské Cargo Matej Augustín promluvil například v české Cargo revue pro dopravu a logistiku na stranách 32 až 36. Ekonomický deník, ceskajustice, cz

X X X

Čunek: Politické strany jsou jako hyeny. Co považuje za největší chybu STAN?

Kauzu kolem Petra Hlubučka ze STAN známou jako Dozimetr řeší celé politické spektrum. Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) na CNN Prima NEWS prohlásil, že se strany chovají jako hyeny. Zároveň uvedl, co podle něj bylo největší chybou Starostů.

„Neporadili si s tím dobře, pouze vyhověli mediálnímu tlaku. Všimněte si, jak se nikdo neptá, kde je pravda. Nemyslím jen to, co se stalo nyní, ale také v minulosti. Všechny politické strany se chovají jako hyeny, poukazují, jaké má druhá strana problémy. Jedná se hlavně o opozici,“ prohlásil Čunek v pořadu Co Čech, to politik!

„Když se podíváme na problém Gazdíka, který je v usnesení zmíněn, že se s někým znal, zatím však nevyšlo najevo, že by něco udělal nebo kradl, tak to některým jako obvinění stačí,“ pokračoval.

Následně připomněl, že Česko má i jiné problémy. „Jde o vysoké ceny, prodej ČEZ, energetiky jako takové. To skutečně nejsou lumpárny, ale zločiny,“ zdůraznil. Mimo jiné reagoval na detaily, které se v souvislosti s kauzou dostaly na veřejnost. Jako příklad uvedl údajné kokainové orgie.

Tváří se, jako by o všem věděli

„Jestli tam (na kokainových orgiích) Gazdík byl, tak je nutné, aby odstoupil. Jestli to dělal někdo jiný a jeho se to netýkalo… Tady se každý z politiků tváří, jako by o všem věděl,“ podotkl. Na závěr zmínil, co bylo největší chybou hnutí STAN.

„Ať si sáhnou do svědomí. Brali peníze od rodiny Redlových. Když si někdo bere od někoho peníze, tak samozřejmě s ním musí být v kontaktu. Je zkrátka vidět, že strany mají v této oblasti velké problémy,“ dodal Čunek.

 Lidé jsou vyděšeni

V pořadu se debatovalo také na téma ekonomické situace a drahoty. Čunek podotkl, že řada lidí je v současné době s financemi na hraně. „U některých je to zatím jen obava. Ale fakt je, že ti, kteří nemají žádné peníze, jsou vyděšeni. Inflace je nežere, peníze nemají. Naopak ti, kteří peníze mají, z budoucnosti vyděšeni nejsou. Zdražení si mohou pořád zaplatit,“ pronesl.

Hostem byl také ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Ten hovořil o radách některých ekonomů, aby lidé v Česku šetřili. „Úspory jsou záslužné, ale mrzí mě, že se to děje pod tak velkým ekonomickým tlakem. Kdyby chtěl člověk šetřit sám, tak bych byl raději. Nyní je tlak tak neúprosný, že šetření není dobrovolné, ale nutné,“ vzkázal.

Ekonom Vladimír Pikora promluvil o cenách pohonných hmot. Čechům naději, že by mohly během prázdnin klesnout, nedodal. „Pochybuji. Když se dívám na to, jak je koruna k dolaru slabá, tak je prostor pro zlevnění velmi omezený. Když se něco stane na Ukrajině, tak ceny spíše porostou. Zlevnění nečekejme,“ uzavřel.

X X X

„Nesvéprávný podnikatel“ a známý Gazdíka, Polčáka i gangstera Krejčíře. Kdo je Redl?

Společně s bývalým pražským radním a členem hnutí STAN Petrem Hlubučkem měl být hlavou organizované zločinecké skupiny, kterou v souvislosti s kauzou Dozimetr obvinila policie. Kontroverzní zlínský podnikatel Michal Redl se díky posudku o duševní chorobě již jednou trestu vyhnul. Podaří se to někdejšímu spolupracovníkovi nechvalně známého Radovana Krejčíře i tentokrát? U Redla je často zmiňován i fakt, že se kromě Hlubučka vídal i s dalšími politiky z hnutí STAN – Petrem Gazdíkem či Stanislavem Polčákem.

Michal Redl je jedním z 13 obviněných v takzvané kauze Dozimetr týkající se korupce v pražském dopravním podniku a účasti na organizované zločinecké skupině. Okresní soud Plzeň-město ale již 13. května tohoto roku rozhodl o prodloužení omezení Redlovy svéprávnosti na pět let, a to na základě „výslechu znalkyně a posuzovaného“.

Obviněný podnikatel prý „není schopen nakládat s penězi a majetkem“. Vyšetřovatelé aktuální kauzy nicméně tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Nevidí proto důvod, aby se vyhýbal trestnímu stíhání. Podobně Redla vždy vnímal i bývalý detektiv protikorupční policie Karel Tichý.

Ten ho zná díky Radovanu Krejčířovi už od roku 2002. „Představil jsem se mu (Redlovi, pozn. red.) jako pracovník BIS. Postupem času si ke mně získal důvěru, bavili jsme se velmi otevřeně. Zajímala mě kauza Technology Leasing. Tehdy byl Redl pravou rukou Krejčíře a vykonavatelem konkrétní trestné činnosti,“ zmínil Tichý.

Redl se podle vyšetřovatelů spolu s Krejčířem před dvaceti lety podílel na tunelování České spořitelny i na půlmiliardovém daňovém úniku v takzvané kauze M5. V obou případech byl obviněn. Měl i vypovídat jako svědek. Soudu se ale nakonec vyhnul právě kvůli údajné duševní chorobě.

„Když jsme se bavili, byl to naprosto normální rozumně uvažující člověk, který chápal, co se událo. Bál se Krejčíře. Pamatuji na jeho slova z prvního výslechu, kde říkal, že se cítí naprosto zdráv, bez jakýchkoliv duševních problémů a že se nikdy nikde neléčil,“ řekl Tichý. „Celá skupina pachatelů byla odsouzena. Kromě Redla, který měl papíry na hlavu. Jednalo se skutečně o účelovou akci,“ dodal.

Jak daleko mohlo tehdy dojít ovlivňování lékařských posudků, Tichý popsal na případu Radovana Krejčíře: „Krejčíř ještě z vazby psal motáky, v nichž zmiňoval i částky. Doktor – milion korun, neschopnost vazby – čtyři miliony korun, znalecký posudek – x milionů korun.“

Po kauze spojené s Radovanem Krejčířem se Redlovo jméno objevovalo v médiích spíše výjimečně. V posledních letech se začaly objevovat zprávy, že kontroverzní podnikatel má blízko k některým členům Starostů, které měl poznat již před lety ve Zlínském kraji.

 Europoslanec Stanislav Polčák odeslal v roce 2017 Redlovi e-mail se žádostí o doporučení k nominacím na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu. Toto zjištění tehdy stálo Polčáka kandidaturu do předsednictva Starostů. Přesto na místopředsedu hnutí úspěšně kandidoval o čtyři roky později.

Bývalý policejní detektiv Tichý podle svých slov tehdy nemohl tuto skutečnost „vystát“ a vyrazil varovat Petra Gazdíka (STAN) přímo do Poslanecké sněmovny. „Říkal jsem mu, zda se nezbláznili. Jestli ví, kdo je Redl. Pan Gazdík odvětil, že prý ne. Tak jsem mu to jako trouba vysvětloval. On mi na to říkal, že on nic, že všechno pan Polčák. Ale že udělají (Starostové, pozn. red.) opatření, aby se dalšímu kontaktu s Redlem zabránilo,“ řekl Tichý ve vysílání CNN Prima NEWS.

Gazdík se však detektivovi nesvěřil s tím, že se sám s Redlem setkal již v roce 2016. Podle policejních spisů následovaly i další schůzky. Gazdík si měl s kontroverzním podnikatelem dokonce opakovaně volat prostřednictvím šifrovaného telefonu.

Současná kauza související s pražským dopravním podnikem přivedla Gazdíka kvůli jeho známosti s Redlem k rozhodnutí rezignovat na post ministra školství k 30. červnu. Nutno zmínit, že Gazdík ani Polčák v kauze nefigurují mezi obviněnými. Tichý je však přesvědčen, že oba politici museli moc dobře vědět, co je Michal Redl zač.

 X X X

Světově proslulá Eva Jiřičná vstoupila do síně slávy České komory architektů

Proslulá architektka Eva Jiřičná dostala ve čtvrtek ocenění České komory architektů (ČKA) za celoživotní dílo. Česká rodačka, autorka velkých staveb i designu se tak zařadila mezi další velikány z architektury, jimž vzdává Komora hold od roku 2000. Posledním laureátem architekt Jan Bočan, který ocenění získal in memoriam.

 Česká komora architektů předala svou poctu architektce a designérce Evě Jiřičné ve čtvrtek ve Valdštejnské zahradě. V porotě, která o udělení Pocty ČKA za rok 2021 rozhodla, zasedli architekt, vysokoškolský pedagog a emeritní děkan FA ČVUT Ladislav Lábus, architektka Hana Špalková, publicista Petr Volf, novinářka Karolína Vránková a architekt, vysokoškolský pedagog a emeritní děkan FA ČVUT Zdeněk Zavřel.

Podle poroty Jiřičná k architektuře přistupuje komplexně, v celé její šíři. Nedělá rozdíly mezi malými a velkými úkoly. „Dokáže ztvárnit židle či stoly, světový úspěch jí přinesla schodiště s revolučním uplatněním skla. Dává podobu galeriím, obchodům, restauracím i rodinným domům, navrhuje veřejné budovy různého zaměření: knihovnu, hotel, školu, duchovní či kongresové centrum, dopravní terminál, oranžerii,“ uvedli porotci.

Vyzdvihli, že Eva Jiřičná má „úžasný cit pro konstrukci stavby, díky svrchované znalosti technologií přichází s nejefektivnějšími řešeními“. „Otevřenost a schopnost naslouchat je vzácná výbava architekta. V případě Evy Jiřičné se k tomu přidává ještě lidskost a laskavost, s níž například nezištně pomáhá mladším kolegům při vstupu na profesionální scénu. Eva Jiřičná architekturu miluje a své profesi dělá tu nejlepší službu,“ shodli se odborníci a kolegové z poroty.

„Příležitost, že jsem mohla prožít ty dva světy – žít v Londýně a zároveň se vrátit do Zlína, to považuji za obrovské štěstí. Pokud se o ocenění můžu s někým rozdělit, tak cena, kterou dostávám, není pro mě, ale pro ty všechny, kteří by ji byli dostali, kdyby měli příležitost,“ uvedla Jiřičná.

Připomněla tím, jak si cení otevřených profesních možností, zkušeností a příležitostí se učit, které jí přinesla emigrace do Velké Británie, kde zůstala v roce 1968 po legální stáži.

Eva Jiřičná se narodila v roce 1939 ve Zlíně. Za svou architektonickou tvorbu obdržela řadu cen, mimo jiné několik cen Grand Prix Obce architektů nebo Řád britského impéria za zásluhy v oblasti designu. V letech 1993 až 2006 vedla ateliér architektury na pražské UMPRUM a je nositelkou několika čestných doktorátů českých i zahraničních univerzit.

Mezi významné autorské realizace Jiřičné patří dopravní terminál Canada Water nebo stavební a interiérové úpravy Victoria & Albert Museum v Londýně, interiéry obchodních firem Joseph, Boodles, Joan & David nebo Harrods, schodiště v Somerset House a Tiffany Galerie v New Yorku.

K jejím pracím v Čechách patří hotel Josef na Starém Městě v Praze, nová oranžerie v Královské zahradě Pražského hradu, Kongresové a univerzitní centrum ve Zlíně nebo úprava kostela svaté Anny pro Nadaci Vize 97 Václava a Dagmar Havlových.

Naopak s neúspěchem se setkal její projekt tří věží, které chtěl na místě žižkovského Telecomu postavit developer Central Group. Rozhodla o tom světová organizace UNESCO, která požadovala, aby nepřesahovaly okolní zástavbu. Věže se tak zřejmě pokusí firma postavit někde jinde.

X X X

ZAMĚSTNANCŮM  ČT  SE  NECHCE  ODEJÍT

Odbory ČT jsou ve stávkové pohotovosti. Nesouhlasí se škrty a propouštěním

Hlavní odborové organizace České televize vstoupily do časově neomezené stávkové pohotovosti kvůli oznámeným úsporným opatřením. Vyhlásil je generální ředitel Petr Dvořák a zahrnují mimo jiné propuštění 50 zaměstnanců ještě letos nebo oddálení rekonstrukce ostravského televizního studia.

Ve společném prohlášení to uvedly Nezávislá odborová organizace (NOO) České televize Praha, NOSP ČT Ostrava, OO ČT TS Brno. Odboráři očekávají, že se k nim připojí i Odborový svaz pracovníků hromadných sdělovacích prostředků OS Media. Odbory si podle prohlášení uvědomují, že finanční situace, v níž se nacházejí veřejnoprávní média, není dobrá a nepopírají nezbytnost úsporných opatření.

Problémy s financováním mají ČT i Český rozhlas kvůli poklesu reálné hodnoty koncesionářského poplatku, který je hlavním zdrojem příjmů veřejnoprávních médií. Výše poplatku pro ČT 135 Kč měsíčně je stejná od roku 2008. Zvýšit jej mohou poslanci.

„Odbory České televize (ČT) si uvědomují, že finanční situace, v níž se nacházejí veřejnoprávní média, není dobrá a nepopírají nezbytnost úsporných opatření. Návrhy předložené generálním ředitelem ale považují za vynucené řešení, které ve svém důsledku povede ke snížení kvality služeb poskytovaných ze zákona veřejnosti, současně k omezení rozvoje a také k prohloubení propadu mezd zaměstnanců,“ uvedli odboráři v prohlášení.

Zástupci zaměstnanců vyzvali vedení ČT i Radu ČT, aby zahájily jednání s politickou reprezentací o řešení financování ČT a zároveň chtějí i analýzu kroků v rámci úsporných opatření. Dvořák na konci května oznámil záměr během příštích dvou let ušetřit 910 milionů korun. Toho chce dosáhnout zrušením 250 pracovních míst, omezením původní tvorby, snížením počtu vysílaných sportovních přenosů nebo vypnutím kanálu ČT3.

Padesát zaměstnanců ČT přijdou o práci letos

Prvních 50 míst chce vedení ČT zrušit již v druhé polovině roku. Podle odborů jde o pozice, které jsou z hlediska činnosti ČT unikátní. Omezování televizního studia Ostrava, které je součástí regionální identity, pak ovlivní i zaměstnanost v regionu, uvedly.

Již minulý týden proti úsporám vystoupila Asociace českých kameramanů, která požádala Českou televizi, aby nerušila své filmové laboratoře.

V lednu Rada České televize schválila letošní rozpočet ČT s výnosy a náklady 7,17 miliardy korun, což je o 235 milionů víc, než byl loňský rozpočet. Výběr koncesionářských poplatků má letos stoupnout o 30 milionů na 5,69 miliardy Kč a podnikatelská činnost vynese 901,5 milionu Kč, tedy o 78,4 milionu korun více.

X X X

Okamura: Čekal jsem ve Fialově projevu omluvu, STAN musí ven z vlády

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek před začátkem jednání mimořádné Sněmovny odsoudil středeční projev premiéra Petra Fialy slovy, že lidé slyšeli jen výmluvy. „Čekal jsem v projevu omluvu Petra Fialy. Za to, jak obelhali občany, protože slibovali změnu. Ale zapomněli občanům říct, že měli na mysli změnu k horšímu,“ řekl Okamura.

„Koalice má většinu ve Sněmovně dlouho a zdražování mohla vyřešit, ale neudělala tak,“ pronesl před začátkem Sněmovny Okamura a vládu označil za „zadarmo drahou“.

„Čekal jsem v projevu omluvu Petra Fialy. Za to, jak obelhali občany, protože slibovali změnu. Ale zapomněli občanům říct, že měli na mysli změnu k horšímu. Taková korupcí prolezlá vláda, je tam korupční strana, která je součástí organizovaného zločinu – hnutí STAN Víta Rakušana, to tady opravdu snad ještě nebylo,“ pronesl Okamura před jednáním Sněmovny.

„Trváme na tom, že STAN musí odejít z vlády,“ uvedl. Slova premiéra Petra Fialy o tom, že nevidí důvod k rekonstrukci kabinetu, označil za výsměch občanům.

Opozice má potřebné podpisy, řekl Okamura

Opoziční hnutí SPD a ANO mají podle Okamury podpisy potřebné pro svolání schůze. „Uvažujeme, že příští týden by se měla schůze uskutečnit,“ konstatoval a dodal, že pět koaličních stran vzájemně kryje organizovaný zločin.

Na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou iniciovala opozice, chce řešit i to, jak chtěl ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan reorganizovat policii včetně Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Nevyloučil, že by opoziční strany mohly iniciovat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, byť to ANO zatím odmítá.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Ve vazbě minulý pátek skončili Redl, Hlubuček a podnikatel Zakaría Nemrah.

Bývalého ekonomického náměstka a člena představenstva DPP Mateje Augustína soud poslal do vazby ve středu. Ten byl podle serveru Hlídač státu v minulosti sponzorem hnutí ANO, které to popírá. Kvůli kontaktům s Redlem oznámil rezignaci ministr školství a místopředseda STAN Petr Gazdík.

X X X

Česko je středem výskytu klíšťat. Zvládnou i Sněžku, varoval Prymula a vyvrátil mýtus

Na českém území rozhodně nejsme před klíšťaty chráněni, uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS jasně epidemiolog Roman Prymula. Protože tito paraziti jsou už prakticky bez limitací a přežijí i počasí v horách, je podle něj namístě se očkovat. Dodal, že aplikace vakcíny je vhodná i v létě.

„Česká republika je středem výskytu klíšťat. V poslední době vidíme, že nemají příliš limitací. Klíšťata vylezou do 800 metrů i 1 200 metrů a jak se otepluje, dostanou se téměř na vrchol Sněžky,“ popsal v Novém Dni na CNN Prima NEWS Prymula.

Na českém území proto prý rozhodně nejsme před klíšťaty chráněni. „Očkování je namístě. V uplynulém roce se nám podařilo uzákonit bezplatné očkování pro lidi nad 50 let, kde jsou průběhy nejzávažnější,“ sdělil k prevenci proti infekcím šířeným klíšťaty epidemiolog. Opatření dle něj vedlo k dramatickému nárůstu proočkovanosti.

Mezi dávkami je třeba rozestup

„Říkalo se, že v letních měsících není možné se očkovat, protože je větší riziko, že se člověk nakazí a průběh nemoci je pak horší. Není tomu tak, je to mýtem a pověrou,“ dodal jasně Prymula. Pro aplikaci by mezi dávkami doporučil měsíční rozestup.

Zatímco na klíšťovou encefalitidu jsou velmi dobré vakcíny, u boreliózy tomu tak není. „U vakcíny na boreliózu skončily klinické zkoušky, v USA byla registrována. Protože se ale po ní vyskytovaly poměrně četné záněty kloubů, byla stáhnuta,“ uvedl Prymula. V rámci prevence se ale mohou lidé chránit standardní formou – prohlídkou po návratu z lesa či výletu.

Klíšťatům se totiž nejen letos daří. U lymeské boreliózy byl zaznamenán výrazný meziroční nárůst. Letos je například na jihu Čech zatím 110 potvrzených případů. Loni ve stejném období to bylo 56. „Lymeskou boreliózu ale léčit umíme,“ uzavřel epidemiolog.

 X X X

Infekce se vracejí. Po dvou letech pandemických uzávěr se mezi dětmi znovu šíří plané neštovice

Počty případů onemocnění covid-19 znovu rostou, od pondělí přesáhl denní počet odhalených případů pokaždé šest stovek. Vedle covidu se ale už prosazují i další infekce. U dětí jsou to například plané neštovice, které v pandemii ustoupily do pozadí.

„Po dvou letech opatření spojených s covidem se zvyšuje počet případů planých neštovic. Děti se dopromořují, lokální epidemie tady jsou. V období nejbližším to nebude o stotisících případů planých neštovic, ale ty dva takzvaně nepromořené dětské ročníky onemocní více,“ upozorňuje epidemiolog Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

To, že se aktuálně setkávají pediatři s planými neštovicemi u dětí častěji, potvrzuje také Milan Trojánek z Kliniky infekčních nemocí 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Bulovka.

„Teď je opravdu případů hodně. Ve chvíli, kdy dojde k promoření populace, se dostaneme na podobnou úroveň jako před covidem.“

Stejně tak se vracejí i další infekční nemoci, o kterých dva roky nebylo téměř slyšet. Během pandemie vymizely komplikované dětské infekce dolních cest dýchacích, bronchiolitidy, infekce vyvolané respiračními syncytiálními viry.

„Omezený byl také výskyt průjmových onemocnění, zejména těch virových. Naprosto jednoznačně díky protiepidemickým opatřením a omezenému sociálnímu kontaktu tyto infekce dramaticky klesly, po rozvolnění pak došlo k jejich pozvolnému nástupu a výskytu,“ popisuje lékař Milan Trojánek.

Vakcíny proti omikronu?

Vedle tradičních infekčních nemocí se ale aktuálně znovu zvedají počty pacientů s covidem. Prozatím jde především o subvarianty omikronu.

„Dobrá zpráva je, že zatím nebylo popsáno, že by tyto varianty měly mít závažnější průběh než samotný omikron. Ukazuje se ale, že imunitní odpověď, kterou můžeme mít po prodělaném omikronu nebo po základním očkování, nemusí být dostatečná, aby nás proti nim chránila. Případně může být taková ochrana pouze krátkodobá. Z toho vyplývá, že můžeme očekávat průlomové infekce těmito variantami,“ vysvětluje lékař.

Covid tak znovu může chytit i člověk, který je plně naočkován a který už omikron prodělal. U očkovaných lidí by ale měla být závažnost onemocnění nižší.

„To je hlavní smysl a význam očkování. Očkování i přeočkování u rizikových skupin jednoznačně doporučujeme. Uvidíme také, jestli se v brzké budoucnosti vakcíny inovují a jestli budou obsahovat antigenní struktury, které jsou typičtější pro ty subvarianty omikronu, které se teď začínají vyskytovat,“ dodává infektolog Milan Trojánek z Fakultní nemocnice Bulovka.

X X X

Rusko láká státní zaměstnance na okupovaná ukrajinská území. Dostanou tam dvojnásobný plat

Na obsazená ukrajinská území nesměřuje Rusko jenom vojáky, ale snaží se tam dostat i státní zaměstnance z různých oblastí. Moskva mluví o obnově zničeného území, zároveň ovšem upevňuje kontrolu nad ním. Postupně na ruský model převádí školství, bankovnictví i další oblasti života. A ruským státním zaměstnancům, kteří se na Ukrajinu vydají, tento týden vláda garantovala dvojnásobek platu.

Učitelé, zdravotníci, ale další „řadoví“ státní zaměstnanci a pracovníci organizací, které jsou ruskému státu nějakým způsobem podřízené, si mají značně polepšit. Tedy pod jednou podmínkou: že se nechají pracovně vyslat do samozvaných republik v Doněcké a Luhanské oblasti, případně na další okupovaná ukrajinská území. Tento týden začalo platit nařízení vlády, které jim zaručuje dvojnásobek platu, pokud na takové angažmá přistoupí.

Těžké boje na východě pokračují. Ukrajinci nemají dostatek moderní techniky k protiofenzivě

Pod kontrolou ruských sil je momentálně i Chersonská a Záporožská oblast na jihu Ukrajiny. Právě tam nabízel umístění jeden z inzerátů, který se před několika dny objevil ve skupině na sociální síti, kde se sdružují studenti pedagogické univerzity v ruském Novosibirsku.

Na to, že budoucí učitele takto lákají přes léto a podzim na práci na okupovaných územích, aby pomáhali zajistit výuku na začátku nového školního roku, poukázal nezávislý zpravodajský server Tajga.info. Ten byl krátce po začátku invaze v Rusku zablokovaný.

Tři tisíce korun na den

Zmiňovaný inzerát se v Novosibirsku objevil ještě před přijetím vládního nařízení, které zavádí dvojnásobek platu pro zaměstnance vyslané na ukrajinská území. I tak si ale dotyční měli za takové angažmá přijít na podstatně vyšší sumu, než je v Rusku obvyklé. Inzerát sliboval odměnu až na sedm tisíc rublů na den, tedy asi tři tisíce korun.

A podobné částky figurovaly i u dalších podobných inzerátů, na které poukázal například nezávislý web Meduza, který působí z lotyšské Rigy. V nich lákali do Donbasu i učitele například z Nižegorodské oblasti nebo Ufy. Pedagogové si tam měli přijít na víc než trojnásobek průměrného učitelského platu v Rusku.

Ten činí v přepočtu okolo 20 tisíc korun, uvedenou cifru ale výrazně táhnou nahoru bohaté regiony, jako je Moskva a další. Ve většině zbývajících regionů je podstatně nižší.

Patronát nad územím

Moskva na okupovaných územích postupně převádí na ruský model nejen školství, ale také například bankovnictví i další oblasti života a upevňuje svou pozici v oblasti. Část ruských regionů v posledních týdnech deklarovala snahu se do těchto procesů aktivně zapojit a ujala se jakéhosi patronátu nad ukrajinskými oblastmi, které teď mají Rusové pod kontrolou.

Například Moskevská oblast, která obklopuje ruskou metropoli, se má podílet na výstavbě cest a dopravní infrastruktury v Novoazovském a Tělmanovském rajonu v Doněcké oblasti. Petrohrad se přihlásil k patronátu nad Mariupolem. Záměr zapojit se do obnovy provozu škol a školek, sociálních objektů nebo inženýrských sítí podobně avizovala také třeba Leningradská, Kurská, Brjanská a Nižegorodská oblast nebo Sevastopol na anektovaném Krymu.

X X X

Státní zastupitelství se odvolalo proti prodloužení omezené svéprávnosti podnikatele Redla

Okresní státní zastupitelství Plzeň-město se odvolalo proti rozhodnutí plzeňského okresního soudu prodloužit omezení svéprávnosti podnikateli a lobbistovi Michalu Redlovi, který je stíhaný v kauze korupce v pražském dopravním podniku.

 Plzeňský okresní soud rozhoduje o omezení svéprávnosti Redla opakovaně od roku 2008, přičemž poslední přezkumné řízení bylo 13. května, kdy mu soud prodloužil omezení svéprávnosti | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Na podané odvolání upozornil deník Právo. Vedoucí plzeňských krajských žalobců Anna Maříková mu řekla, že zastupitelství podalo odvolání na základě nově zjištěných skutečností, které mu dříve nebyly známy.

„Okresní státní zastupitelství Plzeň-město využilo svých oprávnění podle občanského soudního řádu a zákona o zvláštních řízeních soudních jako účastníka řízení o svéprávnosti posuzovaného M. R. a ve čtvrtek podalo odvolání proti rozsudku Okresního soudu Plzeň-město,“ uvedla v tiskové zprávě náměstkyně okresního státního zástupce Ivana Hostašová.

Obviněný Redl, který má omezenou svéprávnost, se chce oženit a vyměnit opatrovníka

 Plzeňský okresní soud rozhoduje o omezení svéprávnosti Redla opakovaně od roku 2008, přičemž poslední přezkumné řízení bylo 13. května, kdy mu soud prodloužil omezení svéprávnosti. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Policie Redla ale označuje v souvislosti s případem pražského dopravního podniku za hlavu zločinecké skupiny, již dříve se Redl však kvůli duševní chorobě vyhnul stíhání v jiné kauze.

Vyšetřovatelé aktuálního případu nicméně podle médií tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Nevidí proto důvod k tomu, aby se tento bývalý spolupracovník uprchlého zločince Radovana Krejčíře vyhýbal trestnímu stíhání. Za založení organizované zločinecké skupiny hrozí až 12 let vězení.

Svatba a změna opatrovníka

Server iRozhlas.cz ve čtvrtek přišel se zjištěním, že krátce poté, co policie 15. června v kauze zasahovala na několika místech v Praze, dorazily na plzeňský okresní soud Redlovy žádosti o výměnu jeho opatrovníka a o povolení svatby. Právě kvůli nemoci musí mít Redl opatrovníka a musí žádat soud také o to, aby se mohl oženit.

Jsem přesvědčen, že jsou Redlovy zdravotní posudky účelové, říká bývalý elitní detektiv Tichý

„Věc dosud ještě nebyla vyřízena,“ uvedl pro iRozhlas.cz místopředseda plzeňského soudu pro věci civilní Jan Špalek. Konkrétní případ nekomentoval, obecně popsal, že ani vazba, ve které Redl aktuálně je, nemůže nikomu zabránit, aby se oženil. Na rozhodování soudu však podle Špalka obvinění vliv mít může.

Obviněných v kauze dopravního podniku by mělo být třináct. Jedním z nich je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), který stejně jako Redl skončil ve vazbě.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

X X X

Zlínské zastupitelstvo reaguje na kauzu Redl a spojení se Starosty. Chce prověřit příjmy z hazardu

Zastupitelé zaúkolovali radu, má vypracovat studii o počtu herních zařízení ve Zlíně. Rada města Zlína musí vypracovat porovnání výnosů z daní a poplatků z hazardních her s ostatními krajskými městy. Mimořádný bod navržený opozičním hnutím Zlín21 schválilo zastupitelstvo. Analyzovat se má posledních deset let.

Rada města Zlína musí vypracovat porovnání výnosů z daní a poplatků z hazardních her s ostatními krajskými městy (ilustrační foto) | Foto: CC BY 2.0, Paf – Games Sport Casino

Opoziční zastupitel Čestmír Vančura (Zlín21) upozornil, že v místním hazardu se angažovala rodina podnikatele Redla spojeného s kauzou hnutí STAN.

Rodina Redlových byla sponzorem hnutí STAN, peníze dala i ODS a TOP 09. Michal Redl je podle státního zastupitelství jedním z organizátorů korupčního skandálu na pražském magistrátu.

Náměstkyně zlínského primátora Kateřina Francová, která je lídrem kandidátky hnutí STAN v komunálních volbách ve Zlíně, řekla, že kontaktovala současné zastupitele za STAN, zda byli v politickém kontaktu s Michalem Redlem nebo rodinou Redlových.

Obviněný Redl, který má omezenou svéprávnost, se chce oženit a vyměnit opatrovníka

 Dodala, že na Redla telefonní číslo neměla a nesešla se s ním. Nevěděla ani o tom, že jednatel zlínských technických služeb v letech 2011 až 2019 Radek Majc, který byl navržen za STAN, je opatrovníkem Michala Redla. „Tahle informace mě překvapila,“ uvedla Francová.

Podle ní jsou však ve společnostech města i další zástupci koalice a opozice a problémy s hospodařením nebyly. Prováděly se také audity. STAN chce zpracovat vyjádření do konce června, rada by se tím měla zabývat v červenci.

X X X

Odvolací soud uznal část nároků Colloredo-Mansfeldů na mobiliář zámku Opočno

Odvolací soud v Pardubicích uznal nárok Colloredo-Mansfeldů na vydání části mobiliáře zámku Opočno. Konkrétní předměty bude teprve nutné určit. Řízení bylo obnoveno rozhodnutím Ústavního soudu, o vydání usilují Jerome Colloredo-Mannsfeld a Kristina Colloredo-Mansfeldová. Soudní spory se vlečou už přes tři dekády.

Soud uznal nároky potomků knížete Josefa Colloredo-Mannsfelda narozeného roku 1866. Zamítl další část požadavku na vydání mobiliáře, který dřív náležel Josefu Colloredo-Mannsfeldovi narozenému v roce 1910.

Pokud jde o majetek staršího z knížat narozeného roku 1866, dospěl soud k názoru, že konfiskace jeho majetku za okupace a konfiskační vyhláškou vydanou po roce 1945 byla zrušena v roce 1947, a vlastnické právo knížete se tím obnovilo.

„Kníže byl k 25. únoru 1948 vlastníkem a stát příslušný mobiliář převzal bez právního důvodu až po 25. únoru 1948 a odvolací soud považuje restituční nárok knížete Josefa Colloredo-Mannsfelda za prokázaný,“ uvedla mluvčí krajského soudu Kateřina Podeszwová.

Další požadavek soud zamítl

Naopak nárok na mobiliář dříve náležející Josefu Colloredo-Mannsfeld narozenému v roce 1910 není podle soudu důvodný.

„Již Ústavní soud uvedl, že ohledně tohoto nároku není požadavek oprávněn a jeho rozhodnutím je projednávání nároku po Josefu Colloredu-Mannsfeldovi uzavřeno, a pokud se nyní žalobkyně domáhala vydání tohoto mobiliáře s odkazem na to, že rodině Colloredo-Mannsfeld byl majetek konfiskován nacistickými orgány z důvodů rasových, odvolací soud dospěl k tomu, že nacistické orgány konfiskovaly majetek rodiny Colloredo-Mannsfeldů pro jejich nepřátelský postoj k Říši, nikoliv však z důvodů rasových. Není tak důvodu se odchylovat od závěrů prezentovaných soudy při rozhodnutí o tom, že potomkům Josefa Colloredo-Mannsfelda nebude vydán zámek Opočno,“ vysvětlila mluvčí Podeszwová.

Nyní bude třeba vyjasnit, která část mobiliáře patřila kterému z Colloredo-Mannsfeldů. Kvůli vyřešení těchto otázek byl v rozsahu nároku knížete Josefa Colloredo-Mannsfelda narozeného roku 1866 rozsudek okresního soudu zrušen a věc se mu vrátí.

V roce 1942 zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali nacisté, po roce 1945 připadl na základě dekretu prezidenta Beneše státu. Mansfeldové se po válce o majetek začali soudit, po únoru 1948 emigrovali do Rakouska a spory utichly.

Po pádu komunismu se o vrácení majetku přihlásila Kristina Colloredo-Mansfeldová, dcera posledního majitele, která v roce 1991 požádala o vydání zámku. Po mnoha zvratech v soudních jednáních Ústavní soud rozhodl, že zámek zůstane státu.

Kromě zámku usilují Colloredo-Mansfeldová a její bratranec Jerome o vydání mobiliáře, tedy stovek předmětů, například zbraní, obrazů, lustrů nebo vzácného kočáru. České soudy jim nejdříve pravomocně vydaly do spoluvlastnictví 68 obrazů. Následně nárok na vydání zbylého mobiliáře zámku Opočno ve dvou samostatných řízeních zamítly. Vrácení později odmítl i Ústavní soud.

Na podzim 2017 Ústavní soud odmítl návrh Colloredo-Mansfeldové na obnovu řízení o dvou stížnostech týkajících se mobiliáře. V lednu 2018 ale Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku zveřejnil rozsudek, kterým snahu Colloredo-Mansfeldové o obnovení řízení ohledně vydání mobiliáře podpořil, podobně evropský soud rozhodl i v případě jejího bratrance. Během roku 2018 Ústavní soud řízení obnovil a loni v červnu rozhodl, že justice musí spor o mobiliář zámku znovu otevřít.

X X X

Hodonín pořádá atletické mistrovství republiky rok po tornádu. ‚Nádherný příběh,‘ těší se Špotáková

V pátek odstartuje v Hodoníně mistrovství republiky v atletice a jednou z hlavních hvězd dvoudenní akce bude Barbora Špotáková. Světová rekordmanka v oštěpu má za sebou v tomto roce jen 2 závody, když do sezony vstoupila později kvůli lehkému svalovému zranění. Teď už ale věří, že jde všechno správným směrem k srpnovému evropskému šampionátu v Mnichově.

 x Na nedávné Diamantové lize v Paříži přišlo zlepšení, jste na správné cestě?

Já už si vážím každého závodu, kdy jsem zdravá a můžu házet naplno bez velkých omezení. Jsem za to vděčná. Je to lepší a doufám, že se to ještě lepšit bude, protože z plného rozběhu moc naházeno nemám, navíc jsem měla o nohu obavy, a tak jsem byla více opatrná. I s věkem je člověk příliš opatrný. Ale doufám, že to bude v Hodoníně ještě lepší, ale zaručit to nemůžu.

x Hodonín je netradiční destinace, závodila jste tam někdy?

Vůbec nikdy, těším se. V Paříži bylo hodně vedro, což není můj oblíbený styl závodu, vzpomínala jsem na Tokio. I z tohohle pohledu by to mohlo být v Hodoníně lepší. Snad potěším Moravany, kteří se přijdou podívat. Protože do takových míst člověk tak často nezajede. Snad něco hezkého hodím, ale spíš budu podepisovat a fotit se s lidmi. Je to sice náročné, ale jsem ráda, že tu možnost pořád mám.

x Závodit se bude na stadionu, který před rokem poničilo tornádo. Je to v něčem speciální?

Příběh je to moc krásný, jak se lidi semkli, přispěli na opravu a vyvinuli tolik energie a úsilí, aby to přesně za rok zvládli. Přesně za rok, je to nádherný příběh, dojemný. Z tohohle pohledu to má nadstavbu, to se mi vždycky líbí.

České oštěpy létaly na pařížské Diamantové lize průměrně, Špotáková skončila se 60 metry šestá

Do amerického Oregonu na mistrovství světa nejedete, jaké máte místo toho plány?

Místo toho jedeme na soustředění. To fakt potřebuju, abych neházela z plného rozběhu jenom na závodech, což je hrozně těžké. Musím mít aspoň pár tréninků s plným rozběhem, mimo závody. Těším se na to, musím vydržet zdravá.

x Jaký máte v sezoně cíl?

Hlavní cíl je finále mistrovství Evropy v Mnichově, kde už má spoustu kamarádů koupené lístky. Je to pro mně obrovská motivace. To si ani nikdo neumí představit. Když si vždycky vzpomenu na všechny ty, kteří přijedou, říkám si, že se musím snažit.

x Vrací vám to vzpomínky na rok 2002?

Přesně tak, to je zase příběh, silný příběh. Před dvaceti lety jsem tam začínala ne jako oštěpařka, ale probojovala jsem se tam na oštěp. Bylo to zlomové mistrovství, pak jsem se začala věnovat oštěpu. Osudové místo.

X X X

Nový trenér Sparty nemá vyřešené účty s Antverpami. Žaluje je o více než 12 milionů

I když je už Brian Priske v trenérském křesle fotbalové Sparty takřka měsíc, stále nemůže zcela pustit z hlavy své předchozí angažmá v belgickém Royalu Antverpy. S tímto klubem je ve sporu – je toho názoru, že mu dluží peníze a žaluje ho o 12,3 milionu korun.

Klub Royal Anverpy nesouhlasí s tím, že by předchůdci současného trenéra Marka van Bommela měl zaplatit 500 000 euro, které po něm Priske požaduje. Ten tušil, že na lavičce belgického týmu skončí 22. května po porážce s Royale Union. O den později byl konec oznámen veřejně. Jenže všechny oficiality v ten moment ještě splněny nebyly. Ve chvíli, kdy už podepsal dánský kouč na Spartě, stále chyběl jeho podpis na výpovědi v Belgii.

Proto si bývalý Priskeho klub myslí, že trenérovi – kterého Sparta představila 31. května – nic nedluží. Naopak ještě po letenských požadoval přestupový poplatek, ačkoliv si Pražané logicky mysleli, že angažují smluvně nevázaného muže, jak informuje web Nieuwsblad.

Priske je ochotný slevit z celkové dlužné částky, která by byla daleko vyšší než 12,3 milionu. Nelpí na odstupném, jelikož rychle našel novou práci. Ale rád by viděl plat za květen nebo slíbené prémie a kvůli tomu se rozhodl za pomoci právního týmu někdejšího zaměstnavatele zažalovat.

„Je to nešťastný konec mého působení v Antverpách,“ uvedl 45letý Priske v prohlášení pro Nieuwsblad. „Chtěl bych zdůraznit, že jsem si čas v klubu užil. Je to skvělý tým se skvělými fanoušky. Doufám proto, že to dokážeme rychle vyřešit, aby se obě strany mohly pohnout vpřed,“ dodal.

X X X

  Trenér Doll si do Jakarty nevybral jen Kúdelu, ale i Krmenčíka. Oba už jsou na místě

Český fotbalista Michael Krmenčík (uprostřed) pózuje se svým agentem Danielem Smejkalem a mediálním ředitelem indonéského klubu Persija Jakarta (vlevo), jehož se stal hráčem a ve čtvrtek absolvoval oficiální představení.Zdroj: Daniel Smejkal

Persija Jakarta – indonéský fotbalový klub, který v Česku ještě před týdnem téměř nikdo neznal. Nyní se stal novým zaměstnavatelem hned dvou nedávných českých reprezentantů. Po obránci Ondřeji Kúdelovi míří do čtvrté nejlidnatější země světa také útočník Michael Krmenčík. A podle Daniela Smejkala ze zastupující agentury IFM-M nemusí jít o poslední přestup z české ligy.

Krmenčík se společně se svým agentem Smejkalem vydali ve středu přes Dubaj do Jakarty. O den později je kousek pod rovníkem na jižní polokouli vítalo nejen období dešťů s vlhkem a dusnem, ale také zástupy fanoušků. Persija je totiž největším a také nejpopulárnějším indonéským klubem. A hodlá se prosadit i v mezinárodním měřítku.

 Český tandem K+K povede v desetimilionové metropoli známý německý trenér Thomas Doll, jenž kormidloval i bundesligové kluby Borussia Dortmund a Hamburger SV. „Michael s ním už několikrát mluvil, takže ví, do čeho jde,“ popisoval v rozhovoru pro CNN Prima NEWS již z Asie Daniel Smejkal.

x Bude počasí největší potíží začátku pobytu na jižní polokouli?

Aklimatizace musí proběhnout. Michael však již hrál s národním týmem v Číně, kde to bylo celkem podobné s horkem, vlhkem a dusnem. Ale tušíme, že začátek v tak exotické zemi nebude jednoduchý a bude nutné začít pozvolna.

x Je v plánu, že za Michalem přiletí rodina?

Ano, to je v plánu. Tím, že to v závěru byla „rychloakce“, tak manželka s dětmi doladí nějaké věci s předáním bytu v Praze a do měsíce by mohly vyrazit a připojit se k Michaelovi.

X Sám jste to nazval „rychloakcí“, takže jak rychle se přestup do Jakarty rodil?

O „rychloakci“ šlo až na konci. Vyjednávání probíhalo delší dobu. Zájem přišel zhruba před měsícem. Pak to však utichlo, ale nakonec se vše rozhodlo během dvou dnů. Ten finiš byl skutečně velmi rychlý. Měli jsme nějaké podmínky, které nám z klubu splnili, a tím se to zlomilo.

X Co to znamená? Že létaly e-maily přes půl zeměkoule sem a tam? Ladili jste detaily ohledně výše platu a dalších podmínek?

Přiznám, že spíše to bylo zamotané tím, že Michal měl ještě roční smlouvu v belgickém klubu FC Bruggy, takže vyjednávání s jejich vedením to celé protáhlo.

Zamotané to bylo tím, že Michal měl ještě roční smlouvu v belgickém klubu FC Bruggy, takže vyjednávání s jejich vedením to celé protáhlo.

X Takže jde o definitivní přestup z Brugg a vyvázání se z jejich struktur?

Ano, přesně tak. Opouštíme Bruggy definitivně. (smích)

X Jde tedy o úlevu

Ne, neřekl bych úleva. Naopak, je třeba říci, že jsme jim vděční, že se díky nim Michal dostal do zahraničí. Šlo o jeho první krok v zahraničí a nyní mu to dost pomáhá k tomu, aby se vydal do této exotické země. Takže snad vše šlo tak, jak mělo.

X Lze říci, kolik Jakarta za Krmenčíkův přestup zaplatí?

Uffff, ve smlouvě je specifikované, že je tato informace striktně tajná. Nechal bych to na klubech, jestli někdy budou chtít částku zveřejnit.

 X Podle specializovaného portálu Transfermarkt.de o cenách hráčů, se ta Krmenčíkova v tomto týdnu snížila ze 2,5 milionu eur na 1,5 milionu. Persija Jakarta asi takto vysokou částku nezaplatila, nebo?Zase až tak vysokou ne.

X Polepší si Michael Krmečník finančně v porovnání s poslední sezonou ve Slavii Praha?
Ano, i plat hrál určitou roli, ale v celkovém balíčku nebyl tím rozhodujícím.

X Co si představit pod „celkovým balíčkem“?
Michal už nechtěl působit v Evropě a chtěl zamířit co nejdál z republiky. Takže jsme hledali takové řešení. Svou roli sehrálo i to, že tam bude mít parťáka z Čech.

X Jde o náhodu, že se pánové Krmečník a Kúdela sejdou v jakartském klubu? Nebo to vychází ze spolupráce s agentem Ferasem Alim, který má výborné kontakty v asijských klubech a zemích?

Vychází to ze spolupráce s panem Alim. Je to můj partner na exotické země a od začátku jsem věděl, že Kúdela do Jakarty půjde. Pak jsme spolu mluvili o tom, že v Jakartě shánějí útočníka a začali jsme se bavit i o Michalovi.

X Přestup do Jakarty znamená spokojenost na všech stranách?

Myslím, že ano. Michalovi skončilo hostování ve Slavii a papírově se vracel do Brugg. Ty odsouhlasily přestupní částku a mohlo se vše dotáhnout do konce. A všichni jsou spokojení.

X Dá se očekávat, že za dvojicí Krmenčík–Kúdela bude následovat do Jakarty ještě někdo další z české ligy?

Myslím, že se to může stát. Ale nevím, jestli už v tomto letním přestupním termínu.  Michal už nechtěl působit v Evropě a chtěl zamířit co nejdál z republiky. Takže jsme hledali takové řešení. Svou roli sehrálo i to, že tam bude mít parťáka z Čech.

X Kdo to bude?

Nevím. (smích)

X Čím to vlastně je, že dva nedávní reprezentanti míří do země, o jejímž fotbale se v Česku nic neví?

Je to hodně spojené s německým trenérem Thomasem Dollem, který tam také nedávno podepsal smlouvu a chtěl do týmu nějaké kvalitní hráče z Evropy.

X Trenér Doll si sám vybíral, nebo mu byli doporučení

Pokud vím, tak dostal doporučení a nabídku na více hráčů, z kterých si vybíral. A zrovna to jsou dva Češi.

X Ani tady zřejmě nejde o náhodu…

Práce agentů je, že musí hráče i nabízet. (smích) Takže to náhoda není. Na tyto případy platí být ve správný moment na správném místě.

X Váží se k těmto dvěma přestupům do nezvyklé destinace nějaké neobvyklé indicie?

Pro oba hráče je neobvyklé především to, jak mnohonásobně jim naskočí sledující na Instagramu či jiných sociálních sítích. A to v řádech desetitisíců. To nikdy nezažili, takže z toho byli až překvapení a na chvíli jim to zablokovalo účty.

X Asi se není čemu divit. Vždyť Indonésie je se 272 miliony obyvateli čtvrtou nejlidnatější zemí světa. A Persija je zde nejoblíbenějším klubem.

Přesně tak a s největší fanouškovskou základnou.

X A ještě na závěr. Jak se budou Češi v Indonésii domlouvat?

Určitě anglicky. Michal s trenérem Dollem už několikrát mluvil a hovořili spolu anglicky.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.