Scholz: Nezapojíme sa do vojny na Ukrajine. Nechce, ako Hitler. Pavel udelil 20 občanom ČR bojovat na Ukrajine. USA: Zahynulo dvakrát viac ukrajinských vojakov, ako tvrdí Zelenskyj. Maďarský parlament zvolil za prezidenta Sulyoka. VraždaTupého: Obžalovaný meno vraha prezradí na súde

Strely doletia až do Moskvy, Nemecko zatiaľ nepošle špičkové strely Taurus. Nemecko zatiaľ Ukrajine nedodá moderné strely s plochou dráhou letu Taurus. Dnes to povedal spolkový kancelár Olaf Scholz, ktorý to zdôvodnil rizikom zapojenia Nemecka do vojny s Ruskom. Strely, ktoré patria k najmodernejšej výzbroji nemeckej armády, majú dostrel až 500 kilometrov. Cieľom by sa tak mohla stať aj Moskva, čoho sa Nemecko obáva. „Nezapojíme sa do vojny, a to ani priamo, ani nepriamo. Tieto princípy určujú všetky moje rozhodnutia,“ povedal Scholz.

Nemecko zatiaľ Ukrajine nedodá moderné strely s plochou dráhou letu Taurus. Dnes to na šéfredaktorskej konferencii agentúry DPA povedal spolkový kancelár Olaf Scholz, ktorý to zdôvodnil rizikom zapojenia Nemecka do vojny s Ruskom. Strely, ktoré patria k najmodernejšej výzbroji nemeckej armády, majú dostrel až 500 kilometrov. Cieľom by sa tak mohla stať aj Moskva, čoho sa Nemecko obáva.

„Nezapojíme sa do vojny, a to ani priamo, ani nepriamo. Tieto princípy určujú všetky   moje rozhodnutia,“ povedal Scholz. Dodal, že Nemecko bude naďalej patriť medzi najväčších zbrojných podporovateľov Ukrajiny.

Kancelár zdôraznil, že Nemecko nemôže postupovať v prípade kontroly cieľov ako Briti a Francúzi, ktorí ukrajinskej armáde poskytli strely dlhého doletu Storm Shadow / Scalp. „To vie každý, kto sa týmto systémom zaoberal,“ povedal o taurusoch.

Scholz ďalej povedal, že ho v debate o strelách Taurus rozčuľuje chýbajúca rovnováha medzi týmto systémom a tým, čo Ukrajina naozaj potrebuje. Dodal, že Ukrajine sa nedostáva munície a že systém Taurus nie je v potrebách Ukrajiny rozhodujúci.

 X X X

Český prezident Petr Pavel udelil povolenie 20 českým občanom vstúpiť do ukrajinských ozbrojených síl. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Český rozhlas.

Pavel zároveň zamietol 56 žiadosti na základe odporúčaní ministerstiev obrany a vnútra. Pavel uviedol, že dôvodom zamietnutia žiadostí o prijatie do ukrajinských ozbrojených síl je nesplnenie stanovených kritérií zo strany kandidátov.

Českí občania majú zákaz slúžiť v ozbrojených silách iných krajín, pokiaľ im to prezident oficiálne nepovolí.

Pavlov predchodca Miloš Zeman vydal od 24. februára 2022 celkovo 132 povolení pre českých občanov na vstup do ukrajinskej armády./agentury/

X X X

Amerika sa domnieva, že na fronte zahynulo najmenej dvakrát viac ukrajinských vojakov, ako tvrdí Zelenskyj

Za dva roky vojny bolo zabitých 31 000 ukrajinských vojakov, povedal Volodymyr Zelenskyj. Číslo, ktoré ukrajinský prezident uviedol v nedeľu, sa výrazne líši od údajov amerických predstaviteľov, ktorí hovorili o čísle bližšom k 70 000, píše denník The New York Times.

Bolo to po prvýkrát od začiatku ruskej invázie, čo prezident Zelenskyj konkrétne informoval o stratách na životoch na fronte. „Je to pre nás veľká strata,” povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii v Kyjeve.

Odmietol však prezradiť počet zranených alebo nezvestných s tým, že Rusko môže tieto informácie použiť na zistenie počtu aktívnych ukrajinských jednotiek.

Zelenskyj tiež uviedol, že ruské straty dosiahli 180 000 mŕtvych a až 500 000 celkových obetí vrátane zranených. Tieto údaje sa trochu líšia od údajov Generálneho štábu ozbrojených síl Ukrajiny, podľa ktorých sú celkové straty ruskej armády približne 410 000 vojakov.

Počet obetí, ktorý uviedol ukrajinský prezident, nebolo možné nezávisle overiť. Výrazne sa však líši od odhadov amerických predstaviteľov, ktorí vlani v lete uviedli, že zahynulo takmer 70 000 Ukrajincov a 100-tisíc až 120 000 bolo zranených.

Podľa amerických predstaviteľov boli ruské vojenské straty približne dvojnásobné.

Ukrajinskí vojenskí velitelia dlho tvrdia, že potrebujú viac vojakov na odrazenie neúnavných útokov Ruska.

V pondelok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že „ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj klame, keď hovorí o 31 000 ukrajinských vojakoch zabitých v bojoch počas posledných dvoch rokov vojny.”, aktuality.sk

X X X

Robert Fico vysvetlil svoje vyjadrenia o našich vojakoch na Ukrajine. Podľa PS sa snaží odviesť pozornosť

Podľa Pellegriniho schvaľovaný dokument predpokladá, že členský štát NATO alebo EÚ bude môcť na základe dohody s Ukrajinou poslať na jej územie napr. vojenský systém, ktorý by obsluhovali vojaci vysielajúcej krajiny.

Premiér Robert Fico včera vyhlásil, že odmieta priame zapojenie slovenských vojakov do vojny na Ukrajine aj keby ho to mal stáť pozíciu premiéra. Tento jeho výrok prišiel pred dnešným stretnutím partnerov z Európskej únie a NATO v Paríži, na ktoré ho spolu s ďalšími lídrami pozval francúzsky prezident Emmanuel Macron.

„V jednej veci mám úplne jasno. Aj keby ma mal môj postoj stáť funkciu predsedu vlády, urobím všetko, aby som zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine,“ povedal včera Robert Fico, ktorého slová vyvolali rozruch aj medzi opozíciou. Jej predstavitelia ich nazvala konšpiráciami.

Predseda vlády po dnešnom rokovaní bezpečnostnej rady a koaličných lídrov svoje slová mierne upravil a vysvetlil. V Paríži sa podľa neho bude rokovať aj o tom, že niektoré členské štáty EÚ a NATO uvažujú o tom, že na základe vzájomnej dohody pošlú na územie Ukrajiny svojich vojakov. Ako ozrejmil predseda parlamentu Peter Pellegrini, dôvodom môže byť napríklad obsluha vojenských systémov.

Premiér Robert Fico informoval, prečo zvolal Bezpečnostnú radu SR

Robert Fico tvrdí, že iné členské štáty Európskej únie a NATO pošlú vojakov na Ukrajinu.

Vyslanie vojakov na Ukrajinu na základe spoločnej snahy všetkých krajín EÚ sa teda nechystá, ako sa mohlo zdať na základe Ficovho včerajšieho vyjadrenia. „Nemôžeme zabrániť individuálnym štátom EÚ alebo NATO, aby takúto bilaterálnu dohodu s Ukrajinou urobili,“ priznal Fico a uviedol, že výsledkom rokovania bezpečnostnej rady je to, že Slovensko takúto bilaterálnu dohodu s Ukrajinou nikdy neuzatvorí.

Tvrdí, že niektoré členské štáty chcú na základe bilaterálnych dohôd vyslať na Ukrajinu vojakov, čo by viedlo k obrovskej eskalácii napätia. „Žiaden vojak zo Slovenska nepôjde na Ukrajinu,“ uzavrel dnes na úrade vlády.

Podporu mu vyjadril Pellegrini aj Danko

Na rokovanie vlády si dnes Fico netradične zavolal aj svojich koaličných kolegov – predsedu NR SR a predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho a podpredsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka. Tí po rokovaní bezpečnostnej rady prišli pred médiá a vyjadrili súhlas s takýmto postupom premiéra a vlády.

„Chcem vyjadriť postoj ale hlavne podporu jednotnej pozícií vlády SR, ktorú bude pán premiér na stretnutí v Paríži prezentovať,“ povedal Pellegrini, ktorý rovnako ako Fico zdôrazňoval, že text materiálu, o ktorom budú lídri EÚ vo Francúzsku rokovať je vyhradený, no jeho súčasťou je údajne aj možnosť krajín uzatvoriť s Ukrajinou bilaterálnu dohodu, na základe ktorej môžu spolu s vojenskou technikou poslať na Ukrajinu aj vojakov. To však mohli krajiny spraviť aj doteraz.

„Ten dokument predpokladá možnosť, aby členské štáty Európskej únie alebo aj mimo EÚ mohli na základe bilaterálnych svojich rozhodnutí, nie na základe NATO, poslať nejaký vojenský systém, ktorý nebudú obsluhovať ukrajinskí vojaci, ale priamo vojaci tej krajiny, ktorá to tam pošle,“ vysvetlil Pellegrini.

Informácie o tom, že by mali byť slovenskí vojaci zapojení do vojny na Ukrajine poprela aj prezidentka Zuzana Čaputová. Tá považuje za neprimerané, že premiér Robert Fico vyvoláva pocit ohrozenia Slovenska zo strany krajín Európskej únie a NATO. „Takáto rétorika k našim spojencom a najbližším partnerom v týchto organizáciách je podľa prezidentky horšia ako k štátu, ktorý vojensky napadol nášho suseda a nás samých má na zozname nepriateľských štátov,“ dodala hlava štátu.

PS: Ide o marketingovú operáciu premiéra Fica

Podľa Progresívneho Slovenska sledujeme marketingovú operáciu premiéra Fica, ktorý len straší, že slovenskí vojaci by mali ísť na Ukrajinu.

Predseda PS Michal Šimečka je presvedčený, že sa tak snaží odviesť pozornosť od problémov, pred ktorými Slovensko stojí. „Považujeme za správne, že civilizovaný západný svet pomáha Ukrajine. Je to v našom výsostnom bezpečnostnom záujme, aby Rusi neprevalcovali Ukrajinu,“ povedal Šimečka.

Zdôraznil aj to, že Fico dnes nevysvetlil, ako myslel to, že nepošle vojakov na Ukrajinu, aj keby ho to malo stáť stoličku premiéra. „Nerozumiem, prečo premiér klame, že by mohol prísť o premiérsku stoličku. Nikdy sa nič také nestalo v histórií,“ povedal poslanec PS Valášek.

Technicky navyše nie je podľa poslanca Valáška možné, aby Slovensko na základe bilaterálnej dohody vyslalo slovenských vojakov bojovať na Ukrajinu. „Po prvé premiér to vylúčil. Po druhé, neviem, že by bolo vôbec v hre, že by niekto išiel bojovať za Ukrajinu. Návrh som nevidel, neviem čo by tam vojaci vôbec robili a neviem, prečo ho premiér nechce zverejniť. Ak ho zverejní, myslím si, že veľmi rýchlo by sme prišli na to, že straší a žiadna spojenecká akcia sa nechystá,“ vysvetlil Valášek.

Progresívne Slovensko tiež upozorňuje na to, že premiér Fico pravidelne hovorí o mierovej iniciatíve pre Ukrajinu. Urobil tak aj dnes. „Nič také nemá pripravené,“ pokračoval Šimečka. Vyzval ho, aby povedal Slovensku, ako zastaví Putina a príde so sľubovaným riešením, aktuality.sk

X X X

Maďarský parlament zvolil za prezidenta Tamása Sulyoka

Maďarské Národné zhromaždenie v pondelok v tajnom hlasovaní hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP zvolilo za nového prezidenta republiky doterajšieho predsedu Ústavného súdu (AB) Tamása Sulyoka. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Spoločný prezidentský kandidát Fideszu a KDNP bol zvolený 134 hlasmi poslancov, piati poslanci hlasovali proti.

Parlamentné frakcie Demokratická koalícia (DK), Jobbik, Momentum, Maďarská socialistická strana (MSZP) a Párbeszéd (Dialóg) pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu, aktuality.sk

X X X

Vražda Daniela Tupého: Obžalovaný tvrdí, že meno vraha prezradí na súde. Ešte nie je ten čas, odkázal

Obžalovaný Adam Puškár vraždu študenta popiera. Meno vraha údajne pozná. Kedy bude vypovedať na súde, neprezradil. Rovnako ani to, prečo celé roky mlčal.

„Dozviete sa na pojednávaní. Ešte nie je ten čas,“ odpovedal obžalovaný advokát Adam Puškár na otázku, či s odstupom času neľutuje, že polícii už dávno neporozprával o novembri 2005. O prípade vraždy mlčal celé roky. Dnes neodpovedá, či cítil aspoň morálnu alebo občiansku povinnosť hovoriť o tom, čo sa dialo na Tyršovom nábreží v osudný večer. „To sa tiež dozviete na pojednávaní,“ stručne odvetil.

Po rokoch, keď sám čelí obžalobe za to, že mal dobodať študenta Daniela Tupého, tvrdí, že vrahom je niekto iný a verejnosti to čoskoro vysvetlí. Stále však nespresnil, kedy bude ochotný vypovedať.

Pravdou však je, že v minulosti už bol predvolaný ako svedok a mal šancu vypovedať, no odmietol to. Potrebu hovoriť vraj cítil už vtedy, no „nebolo to možné“. Prečo, to opäť nevysvetlil s odkazom, že sa to dozvieme v súdnom procese.

Traja svedkovia

Pondelkové pojednávanie trvalo približne hodinu. Sudca Mestského súdu Bratislava I Roman Fitt predvolal sedem svedkov, no prišli len traja. Zároveň požiadal médiá, aby neinformovali o obsahu výpovedí.

Ďalší termín hlavného pojednávania je naplánovaný na 20. mája 2024. Predvolaná je Puškárova manželka a aj koncipientka z jeho advokátskej kancelárie.

V prípade hrozilo premlčanie, lebo vládna novela Trestného zákona by sa vzťahovala aj na kauzu vraždy študenta. Medzičasom však koalícia prichádza s návrhom ponechať pôvodnú lehotu premlčania. Obžalovaný Puškár však aj po dnešnom pojednávaní potvrdil, že trvá na tom, aby proces pokračoval.

„Premlčanie, to je taká remíza, že asi ste to urobili, ale sme to nestihli odsúdiť. Ale ja potrebujem mať rozsudok, či som vinný alebo nevinný. Ja sa premlčania vzdám, budem trvať na tom, aby bol proces dokončený,“ povedal novinárom.

Tupý: Snažíme sa dúfať

Daniel Tupý starší nechápe, ako môžu politici uvažovať o skracovaní doby premlčania pri vraždách. „Ja si myslím, že aj tých 20 rokov je málo, vražda by nemala byť nikdy premlčaná,“ povedal otec nebohého študenta. „Snažíme sa dúfať. To nie je otázka viery alebo neviery. Vieme všetci, v akej sme situácii, nielen my, ale na Slovensku,“ povedal na otázku, či ešte verí v spravodlivý rozsudok.

Právny zástupca rodiny Tupých Roman Kvasnica by uvítal, ak by obžalovaný Puškár objasnil aj incident z roku 2008. Necelé tri roky po vražde študenta Tupého sa vtedy ešte vyšší súdny úradník Puškár dostal do potýčky s lepičmi plagátov. Pri hádke na jedného z nich vytiahol nôž. Dnes však tvrdí, že išlo o obranu a bežne nôž na ľudí nevyťahoval. Prečo ho práve v roku 2008 pri sebe mal a použil, dnes nepovedal. „To sa dozviete na pojednávaní,“ zopakoval rovnakú formulku. O incidente s nožom Aktuality.sk podrobne informovali v tomto článku.

„Uvítam, keď pán Puškár predstúpi pred súd a bude vypovedať. Uvítam, keď budú akceptovať naše návrhy, ktoré sa týkajú výpovedí osôb, ktoré ho označili ako útočníka s nožom v roku 2008. Tam by sme mohli začať s pánom obžalovaným. Poďme krok po kroku,“ dodal Kvasnica.

Otca Daniela Tupého na pojednávaní zaujala informácia z výpovede jedného svedka, že v rokoch 2005 či 2006 mali útočníci či bitkári zrejme kontakty na polícii, a preto sa im nikdy nič nestalo ani nedokázalo, aktuality.sk

X X X

 Premiér Fico po bezpečnostnej rade: NATO a EÚ zvažujú nasadenie vojakov na Ukrajine, my to odmietame

 Nikdy nepodáme návrh, aby sa v rámci bilaterálnej dohody odsúhlasila prítomnosť slovenských vojakov na Ukrajine, zdôraznil premiér Robert Fico (Smer) pred očakávaným summitom v Paríži, na ktorom sa budú riešiť otázky spojené s Ukrajinou.

Jednotlivé členské štáty pripustili možnosť, že po bilaterálnej dohode medzi nimi a Ukrajinou by na jej území pôsobili vojaci NATO. Nie je zrejmé, aké úlohy by na Ukrajine vykonávali, pretože materiály sú tajné. „Žiadny vojak zo Slovenska nepôjde na Ukrajinu,” zdôraznil Fico. Vojaci členských štátov však Ukrajine pomáhajú aj dnes. Ide najmä o opravu a montáž vojenskej techniky a je to dobrovoľná pomoc. Fico taktiež odmietol priblížiť, na aký účel by boli na územie Ukrajiny vyslaní vojaci na základe bilaterálnych dohôd.

Konferencia na podporu Ukrajiny, Paríž, 26. februára

Dnes sa podľa Fica koná v Paríži bojová porada. Tú v súvislosti so zostrujúcim sa postojom Ruska organizuje prezident Francúzskej republiky Emmanuel Macron. Ide o mimoriadne stretnutie so skupinou hláv štátov a vlád s cieľom viac a lepšie podporiť Ukrajinu. Táto konferencia má byť príležitosťou zdieľať pozorovanie situácie na mieste, hlbokú destabilizáciu spôsobenú Ruskom a jeho obnovenú agresiu voči Ukrajine a Európe.

Na Úrade vlády bolo v pondelok rušno. Po tom, čo sa skončila bezpečnostná rada, sa v budove stretla aj koaličná rada. Fico tak rokoval aj s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim či s predsedom SNS Andrejom Dankom, ktorý sa vrátil z dovolenky v Abú Zabí.

Pred novinárov postupne prišli predsedovia strán koalície. Podľa Fica Slovensko nebude na bilaterálnej báze ponúkať Ukrajine možnosť spolupráce v podobe účasti slovenských vojakov na území Ukrajiny. Na postoji, s ktorým ide Fico na rokovanie európskych lídrov do Paríža, sa zhodli koaliční partneri. Slovensko podľa jeho slov vylučuje prípadnú účasť slovenských vojakov na území Ukrajiny. Vláda bude rešpektovať, pokiaľ k tomuto kroku pristúpi niektorý z členských štátov EÚ a NATO.

Fico tiež kritizoval európske štáty a štáty NATO, že v tézach na dnešné rokovanie nie je spomenuté slovo „mier“, ale stále sa spomína vojna. Konflikt na Ukrajine sa podľa neho vojensky vyriešiť nedá a zopakoval, že Slovensko poskytne Ukrajine len humanitárnu pomoc, nie vojenskú.

„Zo Španielska vyzerá inak konflikt na Ukrajine ako zo Slovenska. Aj my, keď sa pozeráme na vojnový konflikt v Afrike alebo v pásme Gazy, máme pocit, že to je od nás ďaleko. No v tomto prípade sa to týka priamej účasti vojakov členských štátov NATO a Európskej únie na Ukrajine, tak sa pýtame, kde sú naše bezpečnostné záruky,“ ozrejmil Fico. Spomenul riziká spojené s možnou eskaláciou vojny a podotkol, že Slovensku momentálne chýba protivzdušná obrana.

Ozrejmil, že prípadné nasadenie vojakov má plne v kompetencii Národná rada, ktorá by takéto nariadenie musela schváliť na odporúčanie vlády. „Máme to plne pod kontrolou. Vidíme obrovské bezpečnostné riziká v bilaterálnych dohodách medzi členskými štátmi a Ukrajinou,“ upozornil Fico.

Opozíciu, ktorá žiada obnovenie dodávok zbraní na Ukrajinu, vyzval, aby išla bojovať. „Keď som bojoval za príplatky za prácu v noci, tak som aspoň išiel do fabriky a noc som si tam odpracoval. Ak som povedal, že vojna v Iraku je nespravodlivá, tak som urobil rozhodnutie, stiahol som vojakov z Iraku. Ak vám máme veriť, že to myslíte vážne, tak tam choďte. Zoberte si samopaly na plecia a choďte tam,“ vyhlásil Fico a vyzval každého, kto chce bojovať proti Rusku, aby šiel na ukrajinský front.

Rokovanie v Paríži označil slovenský premiér za „bojovú“ poradu. „Pre mňa je dnešná porada potvrdením, že stratégia Západu úplne zlyhala, pokiaľ ide o Ukrajinu. Napriek tomu chcem ísť na toto rokovanie v konštruktívnej atmosfére a konštruktívne pripravený. Hoci z téz, o ktorých sme rokovali, ide mráz po chrbte,“ priblížil.

Pellegrini: Premiér má našu plnú podporu

Peter Pellegrini Ficovu vládu podporil v tom, že Slovensko má v prípade Ukrajiny poskytovať len „nesmrtiace zariadenia“. Dôležitá je pre neho pokračujúca humanitárna pomoc a komerčné kontrakty v prípade vojenského priemyslu. Podľa Pellegriniho bude jednoznačný postoj vlády, že Slovensko nepošle na Ukrajinu svojich vojakov. S týmto názorom sa stotožnila aj SNS.

Pellegrini dodal, že krajiny by sa nerozhodovali na základe mandátu NATO. „Napríklad ak by poslali vojenský systém, ktorý by neobsluhovali ukrajinskí vojaci, ale vojaci členských štátov,“ dodal.

Predseda vlády Fico naznačil, že za jeho názory by mohla byť ohrozená jeho pozícia premiéra. Pellegrini tento postoj odmietol. „Premiér má našu plnú podporu a ak by niekto chcel na Slovensko tlačiť, tak my by sme sa nedali,“ ozrejmil pre Pravdu.

 Danko hovorí o ohrození kolektívnej bezpečnosti

Predseda SNS Andrej Danko po rokovaní uviedol, že ani jeden slovenský vojak z rozhodnutia tejto vlády alebo z rozhodnutia koalície v parlamente, nepôjde na Ukrajinu. Dodal, že z pozície SNS sú plne stotožnení s mandátom, s ktorým Fico odchádza do Paríža. „Pre mňa informácie, ktoré nám premiér poskytol, sú veľmi závažné. Verím, že pán premiér má podporu väčšiny tohto národa a že si všetci uvedomujeme bezpečnostné riziko, ktoré by z individuálnych dobrodružstiev jednotlivých vlád, ak by tak konali a posielali by tam vojakov, hrozilo nám všetkým. Nič horšie, ako, nedajbože, ohrozenie našej kolektívnej bezpečnosti by sa nemalo stať,“ vyjadril sa šéf národniarov. Materiál, o ktorom na vláde rokovali, je tajný.

V Paríži sa má podľa Fica rokovať o „novej kvalite, novom rozsahu podpory Ukrajiny v nasledujúcom období.“ Tézy rokovania svedčia podľa neho o tom, že na Ukrajine to ani zďaleka nejde tak, ako sa očakávalo./agentury/

X X X

 Generál Macko: Slovensko nikto nežiada, aby vstúpilo do vojny na Ukrajine

 Slovensko nikto nežiadal, aby vstúpilo do vojny na Ukrajine, ak má o tom premiér Robert Fico dôkaz, nech ho predloží, uviedol v reakcii na vyjadrenia šéfa Smeru generál vo výslužbe Pavel Macko. Parížska konferencia, na ktorej sa predseda vlády zúčastňuje, má podľa neho len vyslať signál Ukrajine, že spojenci pri nej stoja aj po dvoch rokoch od vypuknutia ruskej agresie. Na to, či bolo neformálne stretnutie lídrov zvolané narýchlo, ako to tvrdí premiér, a či rozhoduje o bojovom použití Ozbrojených síl SR NATO, hovoril v rozhovore pre Pravdu.

X  O čom má byť stretnutie lídrov v Paríži, na ktoré odchádza v pondelok premiér Robert Fico?

Prezident Emmanuel Macron sa rozhodol zvolať európskych lídrov, či už z Európskej únie, alebo z európskych krajín NATO. Príde tam asi 20 lídrov na najvyššej úrovni, to znamená prezidenti alebo premiéri, ostatní budú zastúpení na ministerskej úrovni. Je to konferencia, nie je to formálny summit NATO ani EÚ. Macron má po dvoch rokoch vojny na Ukrajine vzhľadom na upadajúcu podporu Ukrajiny vojenským materiálom záujem prevziať iniciatívu ako šéf najväčšej krajiny v západnej Európe. Tým, že je to konferencia, ide o konzultáciu priateľov a spojencov. Cieľom je ujasniť si postupy a cesty, ako zefektívniť podporu Ukrajiny a vyslať spoločný signál jednoty a toho, že Západ neuznáva ruskú agresiu, bude robiť všetko pre to, aby nedovolil, aby bola úspešná, a že bude aj naďalej pokračovať v materiálnej podpore Ukrajiny.

 X Platí výrok premiéra, že to bolo narýchlo zvolané stretnutie v priebehu ostatných hodín?

Nebolo to určite v priebehu ostatných hodín. Hovorilo sa o tom už niekoľko dní. Definícia slova narýchlo môže byť pre každého iná. Od začiatku invázie uplynuli dva roky, Ukrajinci odovzdali Avdijivku. Vidíme, že sa tu šíria rôzne naratívy, zároveň prezident Macron cíti, že aj vyjadrenia spoza Atlantiku nie sú priaznivé nielen pre konflikt na Ukrajine, ale nie sú priaznivé z dlhodobého hľadiska pre európsku bezpečnosť, a že Európa bude musieť mať väčší podiel na svojej vlastnej bezpečnosti. Túto príležitosť chce Macron využiť. Zvolil si takýto termín, nie je to niečo absolútne urgentné. Je to síce v krátkom termíne zvolané, ale vychádza to aj z toho, že sa blíži summit NATO. Príležitostí, kedy zvolať takéto stretnutie, nie je veľa. Akékoľvek výstupy vrátane deklarácií o materiálnej podpore, potrebujú svoj čas na realizáciu. Ak chceme, aby sa prejavili výsledky takejto porady a neformálnych prísľubov, bude to trvať ešte mesiace. Ukrajina je momentálne v ťažkej situácii, aj keď tá sa dramaticky nezmenila. Teraz sa o nej hovorí viac, upútala pozornosť a prezident Macron to cíti ako príležitosť vyslať Ukrajine jasný odkaz – nezabudli sme na vás, neobetovali sme vás, nezradili sme vás, máte právo sa brániť a nedovolíme, aby vás zničili ako štát.

X Vy ste sa kedy dozvedeli o tej konferencii?

Ak si dobre pamätám, zaregistroval som ju začiatkom víkendu, ale bral som to len ako ďalšie stretnutie európskych lídrov. Veľké očakávania som z toho nemal. Nie je to niečo, čo by bolo top správou, top správu sa z toho podarilo spraviť Ficovi. Lídri EÚ sa stretávajú mnohokrát do roka na úrovni premiérov a hláv štátov, je to cyklické a pravidelné. Toto má trochu iný formát, lebo to nie je oficiálny summit.

 X Ak by sme sa pozreli na aktuálny stav vojny na Ukrajine, máte pocit, že Slovensko je aktuálne vo väčšom ohrození, ako bolo pred pár mesiacmi?

Vôbec by som neriešil otázku ohrozenia Slovenska, lebo za dva mesiace sa nezmenila. Principiálne sa ani konflikt veľmi nezmenil, len sa teraz o ňom viac hovorí. Po tom, čo bola ukrajinská protiofenzíva relatívne neúspešná na zemi, sa Rusi podujali prevziať taktickú iniciatívu. Avdijivka bola kalkulovaný krok, čakalo sa len, kedy to nastane. Aj prezident Volodymyr Zelenskyj sa koncom minulého roka vyjadroval, že zrejme budú musieť Avdijivku odovzdať. Nič také dramatické (čo by znamenalo väčšie ohrozenie Slovenska) sa nestalo. Konflikt je v štádiu, že Ukrajina momentálne nemá sily vytlačiť Rusov. Jeden z dôvodov je, že má dramatický nedostatok munície. To neznamená, že už nemá muníciu, ale musí sa pozerať na celé mesiace dopredu, lebo nemá garanciu, že zajtra sa nejaká dodávka objaví. Musí ísť do veľmi úsporného režimu. Potrebuje preskupiť svoje sily a prostriedky po tej ofenzíve, prejsť na inú stratégiu, vyčkať, kým posilní svoju obranu a obranný priemysel a kým dostane ďalšie dodávky od spojencov, a prečkať dobu ruskej iniciatívy, aby mohla potom udrieť späť alebo si vynútiť rokovanie. Koniec koncov prezident Zelenskyj predsa jasne navrhol, aby sa konal vo Švajčiarsku mierový summit, ktorý by stanovil podmienky budúcich rokovaní o mieri aj budúcich bezpečnostných garancií a povojnovej obnovy.

 X Premiér interpretoval zvolanie konferencie ako reakciu na jeho sobotné vyjadrenia o zlyhaní stratégie Západu vo vojne na Ukrajine. Ako sa dnes pozerajú lídri na Slovensko, ktoré od nástupu novej vlády zmenilo svoj postoj k Ukrajine?

Vyjadrenia Roberta Fica sú krajne nezodpovedné, hrubým spôsobom poškodzujú národnobezpečnostné záujmy SR, hrubým spôsobom útočia na spojencov, ktorých obviňuje doslova z vyvražďovania Slovanov, čo je absolútne neprijateľný jazyk, nie že v diplomacii, ale ani na úrovni premiéra, a dokonca ani na úrovni krčmy štvrtej cenovej skupiny. To nie je jazyk, ktorý je akceptovateľný. Ficove vyjadrenia zásadným spôsobom prekrúcajú reálne fakty a slúžia ruskej propagande, akoby mu ich písali niekde na veľvyslanectve na Ulici Borisa Nemcova. Vysvetlím prečo – Fico obvinil Západ z toho, že vyvolal túto vojnu, pritom všetci vieme, že to bola ruská agresia, že prezident Macron a Olaf Scholz do poslednej chvíle, a boli za to aj kritizovaní, stále rokovali s Putinom. V čase, keď sa Putin s nimi bavil, a zavádzal ich, že žiadnu vojnu nechystá, už boli vydané bojové rozkazy pre inváziu a bombardovanie Ukrajiny. Rusko začalo túto inváziu, bojuje sa na ukrajinskom území, Rusko okupuje časť Ukrajiny, neponúklo žiadnu mierovú dohodu, ponúklo len kapituláciu Ukrajiny. Ukrajina má právo brániť sa podľa Charty OSN a nemá inú možnosť. Keď sa prestane brániť, bude zlikvidovaná ako štát, ukrajinský národ bude poruštený a prídu obrovské represálie voči Ukrajincom.

 X Čo sa stane, ak západné krajiny prestanú dodávať zbrane na Ukrajinu?

Je naivnou predstavou Roberta Fica, že keď prestaneme dodávať zbrane Ukrajine a keď prestaneme podporovať Ukrajinu, že sa nič nestane. Stane sa, že budú vyvraždené desaťtisíce Ukrajincov, Rusko obsadí Ukrajinu a bude pokračovať vo svoje agresii ďalej a hľadať si nový cieľ. Rusko jasne deklarovalo, že chce zmenu svetového poriadku a že sa mu nepáči, ako je svet usporiadaný a akú úlohu v tom hrá Rusko, že ju chce väčšiu a mať taký svet, kde platí rovnováha mocností, kde veľké mocnosti si na základe silových zákulisných hier rozdelia zvyšok sveta a tie ostatné národy sa tomu musia podriadiť. My sme do NATO aj EÚ vstupovali zvrchovane, suverénne na základe našich rozhodnutí, nikto nás nenútil. Naopak, boli sme dokonca niekoľko rokov pri vstupe do NATO odsunutí kvôli tomu, že sme nespĺňali kritéria na členstvo. Veľmi sme sa museli snažiť, aby sme sa dostali pod tento bezpečnostný dáždnik. Fico stavia celú situáciu na Ukrajine, akoby to bola práve Ukrajina, ktorá útočí na Rusko a nechce prestať s tým útočením. Nie. Mier môže nastať vtedy, ak Rusko ukončí agresiu. Robert Fico by mal teda vycestovať do Moskvy a presvedčiť Putina, aby prestal s nezmyselnou agresiou a zasadol k mierovému stolu, alebo bude musieť byť táto agresia odrazená Ukrajincami. V opačnom prípade hrozí likvidácia, Rusko vyhrá a vyhodnotí si, že to funguje a je to cesta, ako pokračovať ďalej. Najskôr sa bude pozerať na svoje najbližšie okolie a skôr či neskôr budeme terčom aj my. Rusko systematicky rozleptáva aj EÚ, aj NATO, aj celý svetový poriadok tým, že ho chce meniť a podriadiť ruským imperiálnym záujmom. Kreslí nové čiary v Európe, ktoré nie sú na hraniciach Slovenska, ktoré sú ďaleko na západ od hraníc Slovenska. To je niečo, čo je pre nás existenčná hrozba, pokiaľ tu nie je niekto, kto chce byť súčasťou ruskej gubernie. Na to sme žiadne referendum nemali, kde by občania povedali, že chcú byť súčasťou Ruskej ríše.

X Fico vo videu tiež hovoril o tom, že urobí všetko preto, aby zabránil priamej účasti slovenských vojakov vo vojne na Ukrajine. Aký by musel byť dôvod vstupu slovenských vojakov do tejto vojny a kto o tom rozhoduje?

Po prvé, nikto po nás nežiadal, a ak to tvrdí Robert Fico, nech predloží dôkaz, že má Slovensko vstúpiť do vojny a ísť bojovať na Ukrajinu. Nikto sa nevyhrážal Ficovi, že ho zosadí z funkcie premiéra, pretože je to rozhodnutie slovenských voličov a nikoho iného. Všetci to rešpektujeme, že aj napriek tomu, aký je, občania si ho zvolili, vyhral voľby a zložil vládnu koalíciu. Ale to ho nevyníma z toho, že musí plniť základné ústavné úlohy a musí chrániť ústavné zriadenie na Slovensku a základné štátne záujmy. Pokiaľ by sa malo čokoľvek stať, o použití Ozbrojených síl SR rozhoduje v prípade bojového použitia výlučne Národná rada SR. Je tam na to celý mechanizmus. Určite to nie je rozhodnutie zvonku, na to my máme suverénne rozhodnutie. Menej suverénne by bolo vtedy, keby sme sa stali obeťou ozbrojenej agresie, lebo vtedy by sme sa stali súčasťou konfliktu de facto vývojom udalostí. Nikde nie je ani náznak toho, že by mohla nastať situácia, že by niekto nútil Slovensko do vojny a zároveň ohrozoval Roberta Fica a chcel ho zosadiť z funkcie. To je také nebezpečné a nezodpovedné tvrdenie, ktoré šíri a vyvoláva tým (aj keď to zaobaľuje) obavy. Tvrdí, že urobí všetko preto, aby nemusel posielať vojakov, ale nikto to od neho nežiadal. Cieľom takéhoto vyjadrenia je vyvolať vášne, destabilizovať spoločnosť, polarizovať ju a vidím tu aj súvislosť s jeho snahou o ovládnutie štátnych, verejných, bezpečnostných zložiek, ktoré tu slúžia pre občanov. Je v nich síce princíp politickej nominácie, ale tie zložky nie sú ozbrojenými zložkami politických strán, ale sú ozbrojenými zložkami štátu.

 X Existuje nejaký mechanizmus NATO, na základe ktorého by mohlo vyslať slovenských vojakov na Ukrajinu?

Akýkoľvek mechanizmus v rámci NATO je garantovaný na základe konsenzu a akékoľvek rozhodnutie si vyžaduje konsenzus. To nie je len „všetci za jedného, jeden za všetkých“, ale akýkoľvek krok aliancie si vyžaduje súhlas všetkých členov NATO. Preto sa napríklad aliancia nezúčastnila na americkej invázii do Iraku v roku 2003./agentury/

X X X

Z covidovej dotácie zaplatil aj videoklip svojej dcéry. Poslanec Hlasu Migaľ získal ako novinár vládne dotácie

Poslanec Hlasu Samuel Migaľ mal popri novinárčine aj občianske združenie, ktoré viackrát uzavrelo zmluvy aj so štátom. Venovalo sa najmä podobným témam, aké Migaľ riešil aj ako novinár, ale aj iným projektom. Keď výpadok príjmov kvôli covidu nahradil štát, z časti peňazí platil video, v ktorom jeho dcéra naspievala futbalovú hymnu.

Dvadsať rokov pôsobil ako novinár, v máji zavŕši prvý rok v politike. Samuel Migaľ vlani vstúpil do Pellegriniho strany Hlas a od novembra je poslancom Národnej rady.

Verejnosť ho roky poznala ako tvár televíznej obrazovky TV Joj. V čase, keď pôsobil ako jej redaktor, mal však aj ďalšiu aktivitu. Od roku 2016 bol šéfom občianskeho združenia Mediarik, ktoré spolupracovalo napríklad s ministerstvom vnútra aj obrany.

Šéfom združenia bol do jesenných volieb, po získaní poslaneckého mandátu sa funkcie vzdal a zastávať ju bude jeho manželka. Ešte za Migaľovho šéfovania poberalo združenie dotácie z rezortov vnútra, obrany aj kultúry. Časť peňazí išla na videoklip jeho dcéry.

Práca pre obranu a vnútro

Združenie Mediarik, ktoré Samuel Migaľ pred ôsmimi rokmi založil, má medzi svojimi činnosťami aj preventívne aktivity, na ktorých sa podieľa spoločne s vládou. „… predchádzanie kriminality a inej protispoločenskej činnosti aktívnou formou a spoluprácou so zainteresovanými subjektmi, teda vládou SR,“ píše sa v zakladateľských dokumentoch organizácie.

No a tejto činnosti sa združenie skutočne aktívne venovalo, o čom svedčia jeho zmluvy v centrálnom registri. Prvú z nich uzavrelo s ministerstvom vnútra, zverejnená bola v roku 2018. Zmluva slúžila na „financovanie výdavkov projektu v oblasti prevencie kriminality Seniorik“. Migaľom vedené združenie zmluvou zinkasovalo 10-tisíc eur na sériu edukativných videí o hrozbe podvodov voči seniorom.

Pätica videí je zverejnená na kanáli Prevencia kriminality platformy Youtube, pričom to najprehrávanejšie má 1600 zobrazení, ale väčšina má okolo 500 prehratí. Videá majú aj vlastný odkaz vo filmovej databáze ČSFD, pričom popis programu pochádza od televízie Joj.

O rok neskôr Mediarik uzavrel druhú zmluvu na 40-tisíc eur s popisom „Seniorik – televízne vysielanie“. Program sa podľa zmluvy vysielal v detskej TV Rik, nie je však spomenuté, koľkokrát a v akom čase. Podľa zmluvy mal MediaRik vynaložiť na nákup vysielacieho času 50-tisíc eur, pričom 10-tisíc eur uhradil z vlastných zdrojov.

Tretiu zmluvu združenie uzavrelo s ministerstvom obrany, pochádza z roku 2021. Kontrakt sa vzťahoval na internetový portál natoarmy, ktorého účelom je „propagácia a prezentácia NATO v Slovenskej republike“.

40-tisíc pre pandémiu covidu

Popri trojici zmlúv na projektové dotácie sa v centrálnom registri zmlúv nachádza aj zmluva na dotáciu Mediarik, ktorá nebola viazaná na konkrétny účel.

V roku 2021 dostalo združenie od ministerstva kultúry 40-tisícovú dotáciu, ktorá slúžila na „znižovanie ekonomických dopadov v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 (ďalej len „projekt“) na sektor kultúry a kreatívneho priemyslu“. Dotácia bola určená subjektom, ktorým v roku 2020 klesli príjmy z kultúrnej a kreatívnej činnosti minimálne o 30 percent.

Združenie zrejme nemalo žiadny problém deklarovať, že sa mu takto dramaticky prepadli príjmy, i keď nejde o podnikateľský subjekt. Už skôr sme v článku spomínali 40-tisícovú dotáciu od rezortu vnútra z roku 2019, ktorú už v nasledujúcom roku, teda v roku 2020 Mediarik, nečerpal. Takouto optikou by teda bolo možné argumentovať pri žiadosti o covidovú pomoc, že mu príjmy výrazne padli.

Práve od výšky dotácie ministerstva vnútra sa zrejme odvíjala aj výška covidovej dotácie. Ministerstvo totiž bolo pripravené refinancovať štyri pätiny poklesu príjmu subjektov z kultúry: „Náhrada 80% rozdielu príjmov z kultúrnej a kreatívnej činnosti žiadateľa za referenčné obdobie roka 2020 voči roku 2019,“ konkretizuje materiál ministerstva kultúry jednu z častí výpočtu výšky dotácie.

„Pravidlá boli jasne stanovené a platili pre každého rovnako. V roku 2020 sme logicky realizovali menej aktivít, keďže tu bola pandémia. V takejto situácii nám dramaticky poklesli príjmy zo súkromného sektora a aj z verejných zdrojov,“ uviedol Migaľ, keď sme sa ho pýtali, ako bol vypočítaný pokles príjmov združenia a výška dotácie.

Druhým otáznikom visiacim nad dotáciou je interpretácia príjmu od ministerstva vnútra ako príjmu z „kultúrnej a kreatívnej činnosti“. Mediarik totiž čerpal dotáciu na už hotovú skupinu videí, z ktorej platil priestor v televíznom vysielaní – podľa prílohy zmluvy „Nákup vysielacieho priestoru v TV Rik – 50 000 eur“. Takýto nákup by v bežnom ponímaní nemusel spadať pod kreatívnu a kultúrnu činnosť. Na posúdenie sme sa spýtali ministerstva kultúry, to však na naše otázky neodpovedalo.

Zo zverejnených informácií nie je zrejmé, na aké účely bola covidová dotácia použitá. „Dotácia je účelovo viazaná na úhradu bežných výdavkov,“ spomína sa v zmluve.

Samuel Migaľ po otázkach redakcie Aktuality.sk poskytol vyúčtovanie dotácie, ktoré v minulosti združenie doručilo ministerstvu kultúry, aj so zoznamom faktúr, na ktorých uhradenie peniaze použili. Kúpili napríklad mikrofón, fujaru či elektrický klavír. V materiáli sú uvedené účely faktúr, nie však suma na faktúrach ani protistrana – teda dodávatelia, ktorým Mediarik za služby platil.

Časť dotácie mala byť použitá aj na detskú reláciu JOJko záchranár 2. Zaujímavá je však štvorica faktúr týkajúca sa videoklipu „Daj góla daj, nová slovenská hymna“.

Dcérin videoklip

Mediarik z dotácie vyrobil aj video, ktoré je v podstatne lepšej kvalite ako iné jeho videá a na Youtube má 19-tisíc zhliadnutí. Vo videoklipe spieva Migaľova dcéra Dalia pieseň Daj góla Daj, ktorá má melódiu celosvetovo známej skladby O Bella Ciao. Pieseň v podaní Migaľovej dcéry mala ambíciu stať sa hymnou slovenských futbalových fanúšikov.

Migaľ nás sám upozornil, že v tomto klipe spieva jeho dcéra. „Venujeme sa aj propagácii kultúry a hudby. Túto pieseň spievala moja dcéra,“ potvrdil poslanec.

Podľa Migaľových slov jeho dcéra za účinkovanie v klipe nedostala žiadne veľké peniaze. „Aby bolo jasné, honorár mojej dcéry bol minimálny, ona nie je slávna speváčka, aby jej niekto platil 10-tisíc.“

Po skontrolovaní vyúčtovania dotácie dodal, že honorár nedostala zo štátnych peňazí. „Honorár nebol platený z dotácie,“ spresnil Migaľ. Výšku honoráru pre dcéru však nespresnil.

Rovnako nechcel uviesť mená zmluvných partnerov a výšku faktúr za jednotlivé tovary či služby. „Ja by som s tým nemal problém, ale sú to všetko tretie strany, nedali by mi súhlas na zverejnenie. Asi vznikne nejaká polemika, ale nechcel by som, aby vznikla polemika o tom, či niečo nemohlo stáť o sto eur menej,“ tvrdí poslanec.

Nespresnil ani výšku faktúr, preplatených v súvislosti s dcériným videoklipom. „Mohlo to byť asi päť percent (z dotácie, pozn. red.),“ tvrdí poslanec. Pri 40-tisícovej dotácii by teda išlo o dvetisíc eur.

Migaľ dodal, že žiadna z faktúr nesmerovala jemu či firme, ktorá by patrila jemu alebo členom jeho rodiny.

Pozemok na Domaši

Časť peňazí z dotácie smerovala aj na projekt „Rozprávkový les Domaša“, ktorý by mal slúžiť na vzdelávaco-zážitkové aktivity pre deti a kultúrne telesá.Chcú ho zrealizovať na pozemku, ktorý združenie Mediarik kúpilo na jar 2021. Kataster zaregistroval nového majiteľa v máji toho istého roka, teda mesiac po uzavretí zmluvy na covidovú dotáciu. Samuel Migaľ však tvrdí, že parcely nekupovali z dotačných peňazí.

„OZ Mediarik vykonáva aj komerčné aktivity súvisiace s náplňou združenia, kedy umožňujeme komerčným partnerom participovať na realizácii projektu (napríklad nakrútenie pesničky o potrebe umývať si ruky). Príjmy z takýchto aktivít je v zmysle zákona nutné použiť na aktivity súvisiace s náplňou OZ. Práve preto sme sa rozhodli zakúpiť pozemok pre prípravu Rozprávkového lesa na Domaši, kde by sme chceli zrealizovať verejný priestor, ktorý bude slúžiť miestnym obyvateľom, ale aj turistom,“ uviedol Migaľ.

Projekt je momentálne v štádiu návrhu, vizualizácie sa nachádzajú na webe trepec.sk. Nie je jasné, kedy ho aj zrealizujú. Migaľ, ešte ako nepolitik, na to žiadal peniaze od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

„Rád by som dodal, že v čase, kedy som sa venoval aktivitám OZ, v čase covid dotácie, i v čase žiadosti na PPA som nebol politicky žiadnym spôsobom aktívny,“ dodal dnešný poslanec, ktorý vtedy pôsobil ako novinár venujúci sa najmä témam obrany a bezpečnosti.

Dnes už bývalé Migaľovo občianske združenie sa uchádza o peniaze vo výzve PPA, ktorú vyhlásila pre záujemcov o dotovanie lesnej pedagogiky v roku 2022. Hoci už je rok 2024, výzva ešte stále nebola vyhodnotená. Maximálna výška oprávnených výdavkov pre projekty v tejto výzve je 350-tisíc eur, aktuality.sk

X X X

Peter Pellegrini ide takmer nadoraz. Trestný zákon má už 10 dní a čas naťahuje dlhšie ako premiér Fico

Najneskôr vo štvrtok by mal Pellegrini zákon odovzdať ďalej ministerstvu, ktorému šéfuje Boris Susko zo Smeru.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Kontroverznú novelu Trestného zákona prezidentka Zuzana Čaputová podpísala ešte v piatok 16. februára, no do dnešného dňa sa neobjavila v Zbierke zákonov.

Znamená to, že novela stále nevstúpila do platnosti, a teda Ústavný súd nemá možnosť pozastaviť jej účinnosť, o čo žiada hlava štátu.

Problém je v tom, že Národná rada novelizované trestné kódexy stále nedoručila ministerstvu spravodlivosti, ktoré by ich malo zverejniť. Predseda parlamentu Peter Pellegrini sa už pomaly blíži ku koncu trojtýždňovej lehoty, do kedy tak musí urobiť.

Ešte pár dní

Že je novela už desať dní u prezidentského kandidáta Pellegriniho, nám potvrdilo ministerstvo spravodlivosti aj hovorkyňa lídra Hlasu Patrícia Medveď Macíková. Tak ako pred týždňom aj dnes nám odpísala, že „bude doručená v zákonom stanovených lehotách“.

Predseda parlamentu má až 21 dní od schválenia zákona na to, aby ho poslal rezortu spravodlivosti. Národná rada novelu schválila 8. februára, Pellegrini má teda čas ešte do konca mesiaca.

Najneskôr vo štvrtok by mal zákon odovzdať ďalej ministerstvu, ktorému šéfuje Boris Susko zo Smeru. Či bude Pellegrini vyčkávať až do posledného dňa, stále nie je jasné. Isté je, že už teraz naťahuje čas dlhšie ako premiér Robert Fico.

K prezidentke sa totiž novela na podpis dostala až 14. februára, teda po šiestich dňoch od schválenia. So svojím podpisom otáľal práve predseda vlády, čo sama Zuzana Čaputová označila za veľmi neobvyklé a neštandardné.

Štafetu preberie Susko

V momente, keď sa zákon dostane na pôdu ministerstva spravodlivosti, štafetu po Pellegrinim môže prebrať Susko. Rezort má totiž ďalších maximálne 15 dní na jeho vyhlásenie. Susko už naznačil, že ani on sa nebude ponáhľať.

„Akákoľvek chyba nastane v takom zákone, môže to mať fatálny následok v praxi, treba ísť na to citlivo, s uvážením,“ vysvetľoval minulý týždeň, prečo publikovanie zákona trvá tak dlho.

Teoreticky by sa teda mohlo stať, že novela bude platná až v polovici marca. A práve to sa zrejme koalícia snaží dosiahnuť. Zákon má totiž nadobudnúť účinnosť 15. marca, no ústavní sudcovia ho môžu pozastaviť až po tom, čo vstúpi do platnosti a stane sa súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky.

Opozícia i prezidentka pritom upozorňujú, že ak bude zákon účinný čo i len na jeden deň, mnohé trestné činy už navždy zostanú premlčané. Týka sa to aj viacerých ľudí, ktorí majú ku koalícii blízko – Petra Kažimíra, Norberta Bödöra a ďalších.

Majú ďalšiu páku

Z vyjadrení viacerých koaličných politikov vyplýva, že sa skutočne pokúšajú o obštrukciu. V nedeľu v relácii Na telo televízie Markíza to priznal podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS). „Je to v súlade so zákonom. Keď to nazveme obštrukciou, je to slovíčkarenie,“ povedal.

Ak by zákon vstúpil do platnosti napríklad 14. marca a Ústavný súd by konal promptne, teoreticky by ešte stihol pozastaviť jeho účinnosť. Koalícia má však možnosti, ako sa vysporiadať aj s touto situáciou.

Aby bolo rozhodnutie súdu právoplatné, musí byť tiež uverejnené v Zbierke zákonov, čo musí urobiť rezort spravodlivosti. Boris Susko by tak mohol učiniť až 16. marca či neskôr.

Prezidentka s takouto možnosťou počíta a vo svojom podaní na Ústavný súd upozorňuje, že „Ústavný súd má možnosť rozhodnúť o nadobudnutí účinkov svojho rozhodnutia skôr, ako budú zverejnené v zbierke“.

Čo si myslí expert

Niektorí ústavní právnici okrem toho upozorňujú, že Ústavný súd by mohol obštrukciu koalície úplne odignorovať. Podľa Františka Pažitného zo Slovenskej akadémie vied by Ústavný súd mohol v prípade výnimočných okolností v určitej miere vybočiť z uvedenej rozhodovacej praxe.

„Ak si pozrieme napr. rozhodnutie PL. ÚS 8/2022, tu Ústavný súd konštatuje, že aj keď je v ústave vyslovene uvedené, že nemôže posudzovať súlad ústavného zákona s ústavou, za určitých výnimočných okolností by túto normu vedel ignorovať. Myslím si, že podobne sa dá uvažovať aj v prípade zákona, ktorý ešte nenadobudol platnosť,“ domnieva sa expert, aktuality.sk

X X X

Farárovi v talianskej dedinke naliali pred omšou do čiaš s vodou a vínom bielidlo

  Neznámi páchatelia v obci Pannaconi di Cessaniti v juhotalianskom regióne Kalábria naliali tamojšiemu farárovi pred nedeľnou omšou do čiaš s vodou a vínom na oltári bielidlo.

 Kňaz počas po posvätenie vody a vína počas omše zistil, že páchnu po bielidle. Neskôr aj laboratórna analýza potvrdila, že v nich je bielidlo.

Incident nahlásil polícii, ktorá prípad začala vyšetrovať. V minulosti sa už viackrát stal terčom pokusov o zastrašovanie. V uplynulom mesiaci mu niekto neznámy dvakrát poškodil auto a dostal aj dva výhražné listy. Napriek tomu sa nenechá zastrašiť.

„Mojou pomstou je láska, mojím obranným štítom je odpustenie, mojím pancierom je súcit. Nenechám sa zastaviť prekážkami ani vystrašiť tmou,“ napísal.

V uplynulých dňoch sa vyhrážali aj farárovi v neďalekom meste Cessaniti, ktorý si na aute našiel mŕtvu mačku. V mesto v auguste 2023 odstúpil primátor, pričom skutočným dôvodom mohol byť vplyv mafie na miestnu samosprávu.

„Naša diecéza odsudzuje pokusy o zastrašovanie, ktoré nemajú nič spoločné s normálnym kresťanským životom na farách. Preto ešte raz apelujem na kresťanské komunity, aby sa nenechali odradiť touto rečou nenávisti,“ zastal sa miestny biskup svojich kňazov a veriacich./agentury/

X X X

Tusk s údivom počúval Ficove slová o Ukrajine. Summit v Prahe podľa neho odhalí, či má V4 zmysel

 Poľský premiér Donald Tusk v pondelok uviedol, že zhodnotí, či má Vyšehradská štvorka (V4) stále zmysel po utorkovom summite krajín V4 v Českej republike. Zároveň uviedol, že s údivom počúval nedávny príhovor slovenského premiéra Roberta Fica o Ukrajine.

 „Otvorene vám poviem, či má Vyšehradská štvorka stále zmysel, keď sa vrátim zo stretnutia v Prahe,“ uviedol Tusk s tým, že summit toho „vysvetlí veľa“.

Tusk uviedol, že preverí okrem iného aj úlohu V4 v rámci Európskej únie. V4 sa pritom podľa neho podarilo v rámci EÚ veľa dosiahnuť, keď všetci jej predstavitelia boli „silnými podporovateľmi posilňovania Západu a demokratov“. Poukázal však na to, že v súčasnosti sa zdá, že krajiny V4 myslia v oblasti bezpečnosti predovšetkým na vlastné záujmy.

„Nevidím nijaký dôvod, prečo by aj v súčasnosti krajiny tohto regiónu nemohli byť tak ako kedysi jednotné pri odpore a podporiť tých, ktorí bojujú proti režimu, ktorý nerešpektuje žiadnu z našich spoločných hodnôt,“ povedal Tusk.

„Je to akýsi paradox, že dnes z Budapešti a Bratislavy prichádzajú tak nejednoznačné signály, čo sa týka (prezidenta Vladimira) Putina a Ruska,“ dodal Tuska. Uviedol tiež, že s údivom počúval Ficov príhovor.

Vyšehradská štvorka je kultúrnym a politickým spoločenstvom štyroch stredoeurópkych krajín – Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Ich vzťahy však v poslednom období narúša postoj Slovenska a Maďarska k vojne na Ukrajine.

Maďarský premiér Viktor Orbán si totiž aj napriek vojne na Ukrajine potriasol rukou s Putinom a často je v rozpore s Bruselom pri presadzovaní politiky týkajúcej sa Ukrajiny, čo hnevá Varšavu.

PAP pripomenula aj sobotňajší príhovor Fica k druhému výročiu vojny na Ukrajine, v ktorom odmietol slovenskú vojenskú pomoc pre Ukrajinu a uviedol, že vojna sa začala v roku 2014 „vyčíňaním ukrajinských neonacistov“.

Povedal tiež, že stávka Západu na víťazstvo Ukrajiny vo vojne s Ruskom zlyhala, ale západné krajiny si nedokážu priznať, že nefunguje ich stratégia predlžovania konfliktu masívnou podporou Ukrajiny a sankciami proti Rusku. Uviedol však, že Rusko inváziou na Ukrajinu porušilo medzinárodné právo./agentury/

X X X

  Maďarsko schválilo vstup Švédska do NATO. Historický krok, odkázal Kristersson

 Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Maďarsko je poslednou krajinou z 31 členských štátov NATO, ktorá pristúpenie Švédov doteraz neratifikovala. Podľa švédskeho premiéra Ulfa Kristerssona ide o „historický“ krok, informovala agentúra Reuters.

 Bezprostredne po tomto hlasovaní budú maďarskí poslanci ešte dnes voliť nového prezidenta. Tým sa podľa všetkého stane doterajší predseda ústavného súdu Tamás Sulyok. Aby bola ratifikácia švédskeho vstupu do aliancie platná, musí ju podpísať maďarský prezident.

 Schôdza sa začína o 13.00 h. Jedným z prvých bodov programu bude schválenie abdikácie prezidentky Katalin Novákovej. Do nástupu nového prezidenta republiky bude povinnosti a právomoci hlavy štátu vykonávať predseda parlamentu László Kövér.

Prezidentka Nováková odstúpila 10. februára v súvislosti s kauzou amnestie Endreho K. odsúdeného za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove v Bicske.

 Vládny blok Fidesz-KDNP minulý štvrtok oznámil, že na post nového prezidenta Maďarska nominuje predsedu Ústavného súdu (AB) Tamása Sulyoka. Opozičné strany samostatne nedokázali nominovať prezidentského kandidáta a spoločného kandidáta nenavrhli. Strany Momentum a Demokratická koalícia (DK) avizovali, že sa na hlasovaní nezúčastnia.

K zvoleniu prezidenta je potrebná dvojtretinová väčšina poslancov. Nová hlava štátu sa ujme funkcie ôsmy deň po vyhlásení výsledkov volieb.

 Dôležitým bodom programu pondelňajšej schôdze bude záverečné hlasovanie o vyhlásení zápisnice o pristúpení Švédskeho kráľovstva k NATO.

Orbán: Maďarsko dnes schváli vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schváli vstup Švédska do NATO, povedal premiér Viktor Orbán v prejave k začatiu jarnej schôdze snemovne, kde má jeho strana Fidesz väčšinu. Hlasovanie o rozšírení aliancie sa očakáva po 16.00 h SEČ. Maďarsko je poslednou z 31 členských krajín NATO, ktorá vstup Švédska ešte neratifikovala.

 Orbánova vláda príslušné dokumenty parlamentu odovzdala už v polovici roka 2022, poslanci o nich však nehlasovali pre prieťahy zo strany členov Orbánovho Fideszu. Premiér, ktorý udržiava blízke vzťahy s Ruskom napriek jeho tri roky trvajúcej agresii voči Ukrajine, dal najavo, že vzťahy medzi Maďarskom a Švédskom ochladli kvôli tomu, že švédski politici kritizujú stav maďarskej demokracie a právneho štátu.

V piatok Budapešť navštívil švédsky premiér Ulf Kristersson, a vyhovel tak želaniu maďarskej vlády. Orbán na stretnutí povedal, že stranu Fidesz presvedčil, aby členstvo Švédska v NATO podporila

 Maďarsko ako posledná členská krajina ešte neratifikovala prijatie Švédska do NATO. Turecký parlament jeho vstup schválil 23. januára. Poslanci maďarského vládneho bloku Fidesz-KDNP odkladajú toto rozhodnutie už vyše poldruha roka, pričom opakovane tvrdili, že Maďarsko v tomto smere nebude posledné./agentury/

 Vražda Daniela Tupého: Obžalovaný tvrdí, že meno vraha prezradí na súde. Ešte nie je ten čas, odkázal

Obžalovaný Adam Puškár vraždu študenta popiera. Meno vraha údajne pozná. Kedy bude vypovedať na súde, neprezradil. Rovnako ani to, prečo celé roky mlčal.

„Dozviete sa na pojednávaní. Ešte nie je ten čas,“ odpovedal obžalovaný advokát Adam Puškár na otázku, či s odstupom času neľutuje, že polícii už dávno neporozprával o novembri 2005. O prípade vraždy mlčal celé roky. Dnes neodpovedá, či cítil aspoň morálnu alebo občiansku povinnosť hovoriť o tom, čo sa dialo na Tyršovom nábreží v osudný večer. „To sa tiež dozviete na pojednávaní,“ stručne odvetil.

Po rokoch, keď sám čelí obžalobe za to, že mal dobodať študenta Daniela Tupého, tvrdí, že vrahom je niekto iný a verejnosti to čoskoro vysvetlí. Stále však nespresnil, kedy bude ochotný vypovedať.

Pravdou však je, že v minulosti už bol predvolaný ako svedok a mal šancu vypovedať, no odmietol to. Potrebu hovoriť vraj cítil už vtedy, no „nebolo to možné“. Prečo, to opäť nevysvetlil s odkazom, že sa to dozvieme v súdnom procese.

Traja svedkovia

Pondelkové pojednávanie trvalo približne hodinu. Sudca Mestského súdu Bratislava I Roman Fitt predvolal sedem svedkov, no prišli len traja. Zároveň požiadal médiá, aby neinformovali o obsahu výpovedí.

Ďalší termín hlavného pojednávania je naplánovaný na 20. mája 2024. Predvolaná je Puškárova manželka a aj koncipientka z jeho advokátskej kancelárie.

V prípade hrozilo premlčanie, lebo vládna novela Trestného zákona by sa vzťahovala aj na kauzu vraždy študenta. Medzičasom však koalícia prichádza s návrhom ponechať pôvodnú lehotu premlčania. Obžalovaný Puškár však aj po dnešnom pojednávaní potvrdil, že trvá na tom, aby proces pokračoval.

„Premlčanie, to je taká remíza, že asi ste to urobili, ale sme to nestihli odsúdiť. Ale ja potrebujem mať rozsudok, či som vinný alebo nevinný. Ja sa premlčania vzdám, budem trvať na tom, aby bol proces dokončený,“ povedal novinárom.

Tupý: Snažíme sa dúfať

Daniel Tupý starší nechápe, ako môžu politici uvažovať o skracovaní doby premlčania pri vraždách. „Ja si myslím, že aj tých 20 rokov je málo, vražda by nemala byť nikdy premlčaná,“ povedal otec nebohého študenta. „Snažíme sa dúfať. To nie je otázka viery alebo neviery. Vieme všetci, v akej sme situácii, nielen my, ale na Slovensku,“ povedal na otázku, či ešte verí v spravodlivý rozsudok.

Právny zástupca rodiny Tupých Roman Kvasnica by uvítal, ak by obžalovaný Puškár objasnil aj incident z roku 2008. Necelé tri roky po vražde študenta Tupého sa vtedy ešte vyšší súdny úradník Puškár dostal do potýčky s lepičmi plagátov. Pri hádke na jedného z nich vytiahol nôž. Dnes však tvrdí, že išlo o obranu a bežne nôž na ľudí nevyťahoval. Prečo ho práve v roku 2008 pri sebe mal a použil, dnes nepovedal. „To sa dozviete na pojednávaní,“ zopakoval rovnakú formulku. O incidente s nožom Aktuality.sk podrobne informovali v tomto článku.

„Uvítam, keď pán Puškár predstúpi pred súd a bude vypovedať. Uvítam, keď budú akceptovať naše návrhy, ktoré sa týkajú výpovedí osôb, ktoré ho označili ako útočníka s nožom v roku 2008. Tam by sme mohli začať s pánom obžalovaným. Poďme krok po kroku,“ dodal Kvasnica.

Otca Daniela Tupého na pojednávaní zaujala informácia z výpovede jedného svedka, že v rokoch 2005 či 2006 mali útočníci či bitkári zrejme kontakty na polícii, a preto sa im nikdy nič nestalo ani nedokázalo, aktuality.sk

X X X

 Zomrel Wilson Fittipaldi, bývalý pretekár F1. Osudným sa mu stal incident počas vianočnej večere

Wilson Fittipaldi, niekdajší brazílsky pretekár Formuly 1 a brat legendárneho majstra sveta Emersona Fittipaldiho, zomrel vo veku 80 rokov.

Anglický denník The Sun informoval o tom, že Wilson Fittipaldi bol už nejaký čas v nemocnici, kde sa zotavoval z infarktu, ktorý utrpel počas Vianoc.

 Bývalý pilot F1 sa údajne počas vianočnej večere začal dusiť kúskom mäsa a jeho rodine sa nedarilo uvoľniť mu dýchacie cesty. Následoval infarkt a prevoz do nemocnice, kde sa jeho zdravotný stav ešte zhoršil. Minulý týždeň Brazílčan zomrel vo veku 80 rokov.

Medzi rokmi 1972 až 1975 si Wilson Fittipaldi okrútil 38 pretekov Formuly 1, z ktorých sa mu podarilo získať tri body do svetového šampionátu. Spolu s bratom Emersonom založili jediný brazílsky tím F1 s názvom Fittipaldi-Copersucar, ktorý bol aktívny v období 1975 až 1982, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.