Schvália trestný balík SR v noci? Zalužného odvolali z funkcie. 300-tisíc ľuďom v Pásme Gazy hrozí, budú hladovať. Najmocnejšie ženy v drogových karteloch, naháňajú strach, hrôzu. Sociálna poisťovňa zvýši penzie

Koalícia nie vždy vedela, o čom hlasuje. Politológ: Vraciame sa k noci, ktorá stvorila Fica. O jednej z najdôležitejších a najväčších vládnych noviel sa síce debatovalo niekoľko týždňov, no chýbala odborná diskusia či medzirezortné pripomienkovanie, ktoré by vychytalo „všetky muchy“. Dôkazom je aj pozmeňujúci návrh, ktorého zostavením poverila koalícia takpovediac v hodine dvanástej obžalovaného poslanca Smeru Tibora Gašpara.

Ak by koalícii vyšiel pôvodný plán, viaceré zo zmien by prešli neupravenou verziou a narýchlo. Gašparova úprava však niektoré sadzby napríklad v drogovej politike sprísnila, iné, napríklad premlčaciu lehotu v prípade znásilnenia, zjemnila.

Hlasovanie začalo už pred jedenástou a kvôli desiatkam pozmeňovacích návrhov trvalo niekoľko hodín. Krátko pred šiestou koalícia schválila novelu v druhom čítaní a otvorilo sa tretie čítanie, do ktorého sa prihlásilo sa viac ako 50 poslancov. Zároveň schválili aj Gašparov pozmeňovací návrh.

Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini navrhol, aby sa rokovalo až do konca. Hneď po konci rozpravy má nasledovať hlasovanie o treťom čítaní a následne o návrhu ako celku. Koalícia to schválila 78 hlasmi, poslancov tak zrejme čaká ďalšie nočné rokovanie. Opozícia dostala až na tri výnimky červenú. Koalícia zas nie vždy vedela, o čom vlastne hlasuje.

 Z radov koalície sa ozývalo, že dialóg s opozíciou by v sále zmysel nemal, lebo jej argumenty neakceptuje. Z radov opozície zas to, že návrh je škodlivý pre Slovensko a šitý zločincom na mieru. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) v novele problém nevidí.

Ďalšie nočné rokovanie?

Krátko pred piatou nasledovalo po niekoľkohodinovom hlasovaní o pozmeňovacom návrhu Ľubomíra Galka hlasovanie o ďalších opozičných pozmeňovacích návrhoch. O väčšine nebolo možné hlasovať, lebo sa vzájomne vylučovali so schválenou správou zo strany koalície. O hodinu neskôr parlament otvoril aj tretie čítanie, do ktorého sa prihlásilo 54 poslancov. Parlament nakoniec na Pellegriniho návrh schválila nočné rokovanie.

 Poslanci budú rokovať až do prerokovania bodu, po ktorom bude nasledovať hlasovanie o treťom čítaní a návrhu ako celku. Výsledok by teda mohol byť známy v neskorých nočných hodinách. Poslanec SNS Roman Michelko však poobede hovoril, že predsedajúci schôdze, ktorým bol Pellegrini (Hlas) „ošéfoval“ a tretie čítanie sa neotvorí. Zrejme sa mýlil.

Pellegrini už rozpravu obmedzil v prvom čítaní na 20 hodín s argumentom, že už prebehla debata ku skrátenému legislatívnemu konaniu, ktorá trvala 11 dní a skončila sa nočným rokovaním. Vystúpilo v nej sto poslancov a zaznelo vyše dvetisíc faktických poznámok. V druhom čítaní dostali poslanci čas 62 hodín, čo pre opozíciu znamenalo zhruba 30 hodín, počas ktorých mohli jej poslanci vystúpiť.

Hlasujeme tak, ako nám povie Gašpar

Líder PS Michal Šimečka ešte v stredu hovoril o tom, že stále dúfajú v stiahnutie škodlivej novely. Aj keď sa opozícii podarilo obštrukciami oddialiť rušenie ÚŠP o dva mesiace, úplné stiahnutie novely však bolo skôr snom, než reálnym cieľom. Obštrukcia opozície pokračuje aj v treťom čítaní.

 Potvrdila to aj koalícia počas hlasovania vo štvrtok krátko po jedenástej, keď odmietla požiadavky dvoch poslancov – Ondreja Dostála (SaS) a Mariána Čaučíka (KDH) – aby sa nepokračovalo v rokovaní o novele a aby sa návrh vrátil na dopracovanie. Nasledovalo hlasovanie o niekoľkých ďalších pozmeňovacích návrhoch a maratón vyše tristo hlasovaní o bodoch z pozmeňovacieho návrhu poslanca hnutia Slovensko Ľubomíra Galka. Jeho meno tak v sále zaznelo viac než 300-krát.

Opozícia kritizovala chaotické hlasovanie, viacerí poslanci v sále vykríkli, že sa vlastne ani nevedia, čo obsahuje bod, o ktorom sa hlasuje. Schôdzu viedol predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini, ktorý všetkých niekoľkokrát ubezpečil, že spravodajca Gašpar vie presne, o čom sa hlasuje, a žiadny chaos nehrozí. Zdá sa však, že koaliční poslanci skutočne nevedeli o tom, čo jednotlivé pozmeňovacie návrhy a body obsahujú.

 Poslanec Smeru Dušan Jarjabek na margo toho, či sa vyzná v hlasovaní, uviedol, že koalícia plne dôveruje spravodajcovi Gašparovi. „On bol ten, ktorý sa tým zaoberal včera neskoro do noci aj s tímom legislatívcov. Dostali sme na klube informácie a pánovi Gašparovi dôverujem. V tomto hlasovaní je dôležité vedieť, ktorý návrh vybíja ktorý návrh. Je toho veľa, niekto si to musel pospájať do skupiniek. Je to nesmierne ťažké hlasovanie, ale bez dôvery to nejde,“ uviedol.

S úsmevom dodal, že ak by si Gašpar poranil prst, zrejme by sa hlasovanie zrušilo. Všetko podľa neho prebiehalo po dohode s legislatívcami a on osobne si obsah toho, za čo hlasoval, pozrie až po hlasovaní. „Až potom budem vedieť, o čom pozmeňováky boli,“ dodal. Sám Gašpar musel svoj návrh upraviť po tom, čo ho na to upozornila opozícia, a vo štvrtok ráno predložil opravenú verziu. Jednou zo zmien bola aj dvojaká účinnosti zákona – časť, ktorá predpokladá rušenie ÚŠP, bude účinná od 15. marca, zvyšok zmien o päť dní neskôr.

Červená pre opozíciu

Opozícia kritizovala aj znižovanie premlčacej lehoty v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužitia maloletej osoby. V pléne na to počas hlasovania upozornila poslankyňa PS Zuzana Števulová. „Osobne som ho v stredu vyzvala, aby zariadil nápravu už v druhom čítaní, keď na to ešte bol priestor. V rozprave Národnej rady SR k novele Trestného zákona sme na to upozornili už v utorok. Skutočnosť, že naše apely ignoroval, vypovedá o tom, na kom tejto vládnej koalícií záleží,“ povedala.

 Tento fakt opozíciu pobúril. Poslanec za SaS Alojz Hlina pripomenul tvrdenia koalície, že zmeny v trestných kódexoch sa mali týkať len majetkovej, ekonomickej a hospodárskej trestnej činnosti, nie násilnej. „Komu pomôže, keď niekto skráti možnosť dokázať znásilnenie alebo zneužívanie detí na polovicu? Na toto dostala koalícia mandát? Práve tieto premlčacie doby sú preto tak dlhé, aby mali deti a ženy možnosť a nádej, že sa takéto nechutné skutky vyšetria,“ zdôraznila poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková. Ku kritike sa pridalo aj KDH.

Ministra Suska opozícia vyzvala, aby to vysvetlil. Ostalo to bez ohlasu. Koalícia totiž pred obedom zamietla žiadosť, aby zníženú premlčaciu lehotu vysvetlil. Pokračovalo tak zdanlivo nekonečné hlasovanie o opozičných pozmeňovacích návrhoch, ktoré trvalo niekoľko hodín, a to aj preto, lebo sa hlasovalo o jednotlivých bodoch v pozmeňujúcich návrhoch, nie o návrhoch ako celkoch. „Každému by som odporučil skontrolovať zámok na svojom byte či dome, zamknúť poriadne bicykle, nezabudnúť na zabezpečovacie zariadenie svojho auta či nehnuteľnosti, prípadne si vypnúť zvonček na dverách. Ženám a slabším mužom odporúčam kúpiť si sprej so slzotvorným plynom. Pretože eldorádo sa o chvíľu začne,“ zhodnotil politológ z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík.

Poslanci hlasovali s výnimkou hygienickej prestávky a Hodiny otázok niekoľko hodín v kuse. „Hlasujeme o bode druhého pozmeňujúceho návrhu poslanca Galka,“ zaznelo v sále viac než tristokrát. S výnimkou troch bodov dostala opozícia absolútnu červenú a koaliční poslanci zamietli aj posunutie hlasovania na piatu poobede. Za tieto tri body hlasovali aj poslanci Smeru, Hlasu a SNS. Príkaz vyslal Gašpar, keď ukázal v sále „palec hore“.

Nejde však o omyl, ale o zámer koaličných poslancov. Ak by totiž hlasovali v týchto bodoch opačne, nemohli by o tom hlasovať pri Gašparovom pozmeňujúcom návrhu a časti, ktoré chceli z novely vypustiť, by tam ostali. Koalícia podporila napríklad návrh týkajúci sa úpravy domáceho väzenia či pôvodne znížených trestov za korupciu. Gašpar totiž svojím pozmeňujúcim návrhom zo stredy sadzby opäť mení. Galko dodal, že išlo len o technické záležitosti.

Návrat do noci, ktorá stvorila Fica

Odkedy vláda predstavila zámer novelizovať Trestný zákon a Trestný poriadok, opozícia hlasno protestovala. Za problematické označila nielen rušenie ÚŠP, kvôli ktorému zvoláva od decembra každý týždeň protesty, ale aj obsah takzvaného trestného balíčka, ktorým sa majú upraviť trestné sadzby a hranice pri majetkovej trestnej činnosti, skrátiť premlčacie lehoty, čo by malo vplyv na niektoré z najznámejších káuz, v ktorých figuruje napríklad guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, a nižšie budú tresty aj pri korupcii.

 Hlasovanie o novele Trestného bude pokračovať až po Hodine otázok. Do parlamentu preto prišiel aj premiér Robert Fico (Smer).

K novele mal výhrady aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý sa počas Hodiny otázok postavil pred poslancov, aby ich informoval, čo bolo obsahom listu. Priestor využil na svoju obhajobu. „Ubezpečujem vás, že generálny prokurátor SR nie je členom žiadnej podzemnej skupiny, s nikým sa nestretávam a nikomu neposielam tajné listy. Musím sa ohradiť aj voči zaťahovaniu GP SR do politického boja,“ povedal s tým, že nevytvára žiadnu „politickú hmlu“ na zakrytie krokov koalície. Keď chcel prečítať list, mikrofón sa mu vypol. Päťminútový čas vypršal. Žilinka dodal, že nevie, ktoré jeho pripomienky boli zapracované a akceptované a aké nie. O návrhu v žiadnej fáze nerokoval s Gašparom ani s premiérom Robertom Ficom.

Podľa politológa Štefančíka je celkový priebeh schvaľovania takej rozsiahlej novely trestných kódexov návratom k slovenskej noci dlhých nožov začiatkom novembra 1994. „Tá noc stvorila Roberta Fica ako politika, ale zároveň na istý čas pochovala demokraciu na Slovensku. Vládny valec valcuje všetko, čo mu príde do cesty. Neexistuje ani len najmenší záujem diskutovať vecne a zobrať do úvahy niektoré opozičné námietky,“ zhodnotil.

 Návrh neprešiel riadnym pripomienkovým konaním, takže sa podľa politológa nedozvieme, čo konkrétne by mu vyčítala odborná obec. „To, že proces schvaľovania zákona trval tak dlho, ešte neznamená, že prešiel aj odbornou diskusiou. Je úplne jasné, že cieľ bol jasný. Schváliť to tak, aby vládna koalícia pomohla svojich kumpánom,“ uviedol.

Čo sa týka zamietnutia všetkých opozičných návrhov, to sa podľa Štefančíka v demokracii nerobí. „Demokracia predsa nie je diktatúra väčšiny, ale vláda väčšiny pri zaručených právach menšín. Lenže tu boli menšiny, v tomto prípade názorové, absolútne odignorované,“ uviedol. Gašpar však argumentoval tým, že aj bývalá vláda ignorovala vtedajšiu opozíciu, ktorej súčasťou bola strana Smer, čím dosiahla rozvrat právneho štátu. „Bol najvyšší čas, aby sme pristúpili k novelizácii trestných kódexov, lebo by sme zachovali v krajine stav právnej neistoty,“ hovoril poslanec Smeru.

 Podľa politológa sa s tým dá stotožniť. „Právo sa tu ohýbalo hlavne v období pandémie ochorenia COVID-19. A je skutočne na mieste, aby toto obdobie bolo akademikmi riadne analyzované. Ale nepamätám sa, že by vtedajšia vládna koalícia pomáhala niekomu, aby ho zbavila obvinenia, prípadne, aby ho vytiahla spoza mreží,“ uviedol Štefančík.

Opozícia kritizovala, že návrh predkladá Gašpar, ktorý je obžalovaný a sám figuruje v niekoľkých ďalších kauzách. Poslanec reagoval tým, že sa bude hájiť pred súdom, a nie v parlamente. Podľa politológa konflikt záujmov súčasnej vládnej koalícii nič nehovorí. „Im nič nehovorí výraz politická kultúra, transparentnosť či slušnosť. Idú si za svojím cieľom, a to je beztrestnosť pre vyvolených ľudí,“ dodal./agentury/

X X X

Zalužného odvolali z funkcie, ukrajinskú armádu povedie Syrskyj

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok stretol s tamojším najvyšším predstaviteľom armády Valerijom Zalužným a oznámil mu, že nadišiel čas, aby ukrajinské ozbrojené sily viedol niekto iný.

 Zelenskyj v príspevku na platforme X uviedol, že Zalužnému poďakoval za jeho dva roky služby vo funkcii hlavného veliteľa ukrajinskej armády. Navrhol mu, aby bol naďalej súčasťou snáh Ukrajiny o porážku ruských síl.

Ukrajinský líder zároveň poznamenal, že do funkcie nového veliteľa ukrajinskej armády vymenoval doterajšieho veliteľa ukrajinských pozemných síl Oleksandra Syrského. „Čas na takúto obnovu je teraz,“ vyhlásil Zelenskyj. Spomenutý 58-ročný Syrskyj sa od roku 2013 podieľa na úsilí ukrajinskej armády o prijatie noriem Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Zalužnyj na Telegrame uviedol, že akceptuje, že „každý sa musí zmeniť a prispôsobiť sa novej realite“ a súhlasil s tým, že v čase vojny je „potreba zmeniť prístupy a stratégiu“.

Odvolanie potvrdil aj ukrajinský minister obrany Rustem Umerov. „Dnes bolo prijaté rozhodnutie o zmene vedenia Ozbrojených síl Ukrajiny. Som úprimne vďačný Valerijovi Fedorovičovi (Zalužnému) za všetky jeho úspechy a víťazstvá,“ uviedol Umerov na sociálnej sieti.

 O Zalužného rezignácií, resp. odvolaní sa špekulovalo už niekoľko dní. Zelenskyj začiatkom tohto týždňa potvrdil, že jeho odvolanie zvažuje. Podľa neho by však išlo o rozhodnutie týkajúce sa celkového smeru vedenia krajiny, nielen výmeny v armádnom sektore.

Podľa západných médií navrhol Zelenskyj minulý týždeň Zalužnému rezignáciu, no generál to odmietol. Podľa agentúry AP prepukol spor medzi Zelenským a Zalužným vlani na jeseň, keď veliteľ v rozhovore pre britský týždenník The Economist priznal, že boje na Ukrajine uviazli na mŕtvom bode. Zelenskyj však odmietol, že by bol tento rozhovor predmetom sporu.

 Generál Zalužnyj sa v prvých dňoch invázie v roku 2022 významne podieľal na obrane Kyjeva a na znovuzískaní území na východe a juhu Ukrajiny. Medzi obyvateľstvom je vnímaný ako vojnový hrdina a podľa prieskumov verejnej mienky je populárnejší ako prezident Zelenskyj, poznamenáva agentúra DPA./agentury/

X X X

Najmenej 300-tisíc ľuďom v Pásme Gazy hrozí, že budú hladovať, varuje UNRWA

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas svojej tohto týždňovej návštevy blízkovýchodného regiónu taktiež žiadal o zintenzívnenie dodávok pomoci do Pásma Gazy.

Ľudia, ktorí žijú v severnej časti Gazy, sú na pokraji hladomoru. Ich život závisí od dodávok humanitárnej pomoci, uviedla vo štvrtok Agentúra OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Polovica našich žiadostí o dodanie pomoci na sever (Pásma Gazy) bola od začiatku roka zamietnutá. OSN identifikovala na severe miesta, kde hrozí podvýživa a hlad, podľa všetkého sú tam ľudia na pokraji hladomoru… Záchrana najmenej 300.000 ľudí, ktorí žijú v tejto oblasti, závisí od našej pomoci,“ uviedol šéf UNRWA Philippe Lazzarini na sociálnej sieti X s tým, že naposledy im dovolili dodať do tejto oblasti zásoby pred vyše dvomi týždňami.

Ďalšie agentúry, ktoré poskytujú humanitárnu pomoc do Pásma Gazy, taktiež hlásili zamietnutie prístupu. Izrael túto palestínsku enklávu bombarduje od brutálneho teroristického útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na juh Izraela vlani v októbri.

Izrael zároveň nariadil obyvateľom severnej a strednej časti Pásma Gazy, aby sa presunuli na juh. Viac ako polovica z približne 2,4 milióna obyvateľov tohto palestínskeho územia tak teraz žije v meste Rafah na juhu. Mnohí však zostali aj v lokalite Wádí Gaza na severe enklávy, ale taktiež v jej strednej časti.

Pomoc vedia doviezť len niekoľkokrát za týždeň

Šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) v Gaze Georgios Petropoulos uviedol, že táto oblasť sa mení na „pustatinu hladu a zúfalstva“. Dodal, že tých pár kamiónov, ktorým sa na územie podarí dostať, zúfalí obyvatelia už po ceste zastavia a náklad si vezmú. „Niekedy sa až tisíce ľudí zhromaždia pri kamiónoch a iných vozidlách s nákladom, a v priebehu niekoľkých minút ho vyložia,“ dodal.

Nezisková organizácia World Central Kitchen, ktorá poskytuje potravinovú pomoc, tiež informovala, že na sever Pásma Gazy môže doviesť pomoc len niekoľkokrát za týždeň. Dodala, že v súčasnosti dováža potraviny v dvoch kamiónoch. V jednom sú potraviny pre nemocnice a v druhom pre davy ľudí čakajúcich po ceste.

„Blokovanie prístupu znamená blokovanie dôležitej humanitárnej pomoci. Keby bola politická vôľa, dalo by sa to ľahko zmeniť,“ dodal Lazzarini. Izrael však tvrdí, že sám Hamas, ktorý vládne v Pásme Gazy, zneužíva dodávky pomoci pre svoje vlastné ciele, aktulity.sk

X X X

Európska komisia pozastavila Slovensku čerpanie takmer miliardy eur z plánu obnovy

Podľa Michala Šimečku ide zatiaľ o pozastavenie hodnotenia štvrtej platby z plánu obnovy dovtedy, kým vláda Roberta Fica nevykoná nápravu.

Európska komisia zastavila hodnotenie v procese vyplácania štvrtej platby z plánu obnovy za 920 miliónov eur. Sú za tým vážne obavy z ohrozenia právneho štátu či udržateľnosti verejných financií, uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

„Slovensko neuvidí takmer miliardu eur z plánu obnovy, kým vláda Fica a Pellegriniho nevysvetlí Európskej komisii svoje problematické kroky. Nejde len o promafiánsky balíček, ale aj o zvyšovanie dôchodkov a porušovanie výdavkových limitov,“ povedal Šimečka.

Európska komisia podľa Šimečku nebude posielať na Slovensko miliardy eur, keď hrozí ich rozkrádanie a vláda neplní svoje základné záväzky. „Celá Európa vidí, že táto vláda kašle na dôležité a potrebné reformy, a miesto toho už niekoľko mesiacov rieši jediné – promafiánsky balíček a beztrestnosť pre svojich ľudí,“ vyhlásil Šimečka.

Európska komisia má viacero výhrad

„Európska komisia poukazuje jednak na zvrátenie reforiem, za ktoré sme už raz peniaze z plánu obnovy dostali, a takisto žiada druhýkrát dovysvetlenia k tým opatreniam, ktoré sú predmetom štvrtej platby. Neobvykle dôrazným jazykom sa pýta viaceré otázky,“ vysvetľuje Štefan Kišš. Tie najväčšie výhrady EK podľa neho smerujú k právnemu štátu, výdavkovým limitom a dôchodkovým opatreniam. Celkovo má však viac výhrad.

„Komisii prekáža napríklad proces prijímania aj obsah promafiánskeho balíčka, o ktorom máme dnes v Národnej rade hlasovať,“ povedal na tlačovej konferencii Progresívneho Slovenska Štefan Kišš. Problémom je aj plánované rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, pretože práve tento úrad je podľa plánu obnovy zodpovedný za dohľad nad tým, aby európske peniaze neboli spreneverené alebo ukradnuté. „Teraz bude musieť SR vysvetliť, akým spôsobom to chce zabezpečiť, keďže už raz sa k tomuto voči EK zaviazala,“ doplnil Kišš.

Ďalšou výhradou Komisie sú výdavkové limity. „Upozorňovali sme na to ešte pred Vianocami, že vláda porušila zákon o rozpočtových pravidlách tým, že schválila zákon bez toho, aby výdavkové limity boli jeho súčasťou. Náprava je možná a EK ju žiada. Znamenalo by to však konsolidáciu o vyše jednu miliardu eur už v tomto roku,“ pokračoval Kišš.

Čaká nás drahšie financovanie dlhu či menej investícií

Tretia zásadná výhrada Komisie sa týka dôchodkov. „Tu nám EK hovorí, že si je vedomá opatrení ako trináste dôchodky a krátenie druhého piliera, ktoré znižujú dlhodobú udržateľnosť verejných financií. Žiada však ich kvantifikáciu, ktorú sme v rozprave pri rokovaní o týchto bodoch nevideli, a, samozrejme, žiada aj kompenzačné opatrenia, ktorými by sa Slovensko vrátilo na trajektóriu zlepšovania aj dlhodobého výhľadu verejných financií,“ povedal Kišš s tým, že kvôli diletantizmu a neuveriteľnému amaterizmu Roberta Fica a jeho kumpánov sa budeme mať všetci na Slovensku horšie.

Dnes podľa neho hovoríme o zastavení miliardy eur, prijatie promafiánskeho balíčka však bude mať podľa neho aj ďalšie dôsledky, ako napríklad menej investícií či drahšie financovanie dlhu, aktuality.sk

X X X

Najmocnejšie ženy v drogových karteloch, ktoré stále naháňajú strach a hrôzu

Hovorí sa im drogové kráľovné. Nielen muži, ale aj ženy si našli svoje miesto v drogových karteloch. Jednej z nich sa dokonca obával aj samotný Pablo Escobar.

V novom seriáli spoločnosti Netflix „Griselda“ hrá Sofia Vergara drogovú barónku Griseldu Blanco (1943 – 2012), ktorá získala pochybnú slávu vďaka svojej bezohľadnosti. O najmocnejších ženách v drogových karteloch sa vie len málo.

Obraz krvilačného juhoamerického narkobaróna sa hlboko vryl do našej kultúrnej pamäti, a to aj vďaka seriálom ako „Narcos“. Aj keď postavy, ako je neslávne známy Pablo Escobar (1949 – 1993) a jemu podobní, niekedy pôsobia dokonca sympaticky a tvorcovia sa snažia zdôrazniť ľudskú stránku šéfov gangov, nevýslovné utrpenie, ktoré kartely priniesli krajinám ako Kolumbia, Mexiko a Amerika, zostáva.

Ženy hrajú v seriálovom rozprávaní úlohu len zriedka. Prostredníctvom seriálu „Griselda“ streamovací gigant vrhá svetlo na život kolumbijskej ženy, ktorá krutosťou v ničom nezaostáva za svojimi mužskými kolegami.

V sérii Netflixu „Griselda“ hrá Sofia Vergara jednu z najnebezpečnejších žien na svete, Griseldu Blanco. Ale na rozdiel od seriálu bola Kolumbijčanka psychopatickou vrahyňou, ktorá kruto zabíjala svoje obete ešte ako deti.

„Jediný muž, ktorého som sa kedy bál, bola žena menom Griselda Blanco.“ Takto vraj drogový boss Pablo Escobar (1949–1993) opísal „kráľovnú kokaínu“ a séria Netflix „Griselda“ sa začína týmto citátom . Griselda Blanco vyrastala v Medellíne. Ako jedenásťročná uniesla deväťročného syna obchodnej rodiny a zabila ho, keď rodina odmietla zaplatiť výkupné.

Spodné prádlo na pašovanie kokaínu

V trinástich rokoch sa zoznámila s pasákom Carlosom Trujillom, s ktorým emigrovala do USA a za ktorého sa čoskoro vydala. Manželia mali troch synov: Dixona, Ubera a Osvalda. Trujillo zoznámil svoju manželku s drogovým dílerom Albertom Bravom. Krátko na to Griselda Blanco nechala svojho manžela zavraždiť, aby sa mohla vydať za Brava a zapojiť sa do jeho drogového biznisu.

Blanco v 60. rokoch 20. storočia spôsobila revolúciu v pašovaní kokaínu z Kolumbie do USA tým, že najímala mladé ženy, aby drogy prevážali na svojom tele. Na tento účel založila spoločnosť na výrobu spodnej bielizne, ktorá vyrábala podprsenky a nohavičky s vreckami na balíčky s kokaínom.

Traja z troch zavraždených manželov

Alberto Bravo nemal prežiť ani svoju manželku. Po viac ako desiatich rokoch, keď boli obchodnými partnermi a manželmi, Blanco zastrelila svojho druhého manžela, aby prevzala kontrolu nad spoločne riadeným drogovým kartelom. Potom sa vydala za Daria Sepulvedu a mala s ním syna Michaela (45).

Sepulveda prežil v manželstve len päť rokov. Musel zomrieť, pretože Michaela poslal do školy proti želaniu svojej manželky. Otec so synom utiekli do Kolumbie, kde Blanco nechala zastreliť svojho manžela, zatiaľ čo ich dieťa sedelo vedľa.

Vražda, mučenie a drogová závislosť

Takéto krutosti prechádzali jej životom ako kokaínová linka. Nechala zavraždiť priateľa, ktorého považovala za informátora, zo žiarlivosti strelila tehotnú ženu do brucha a na konto sa jej pripisuje viac ako 200 vrážd, z ktorých takmer všetky boli spojené s mučením. V 80. rokoch 20. storočia sa Blanco stávala čoraz viac závislou od drog a schizofreničkou, čo len podporovalo jej krutosť.

V roku 1995 sa príslušníkovi protidrogového oddelenia Bobovi Palombovi konečne podarilo Griseldu Blanco zatknúť. Odsúdili ju na 20 rokov väzenia a v roku 2004 ju spolu s jej synmi deportovali do Kolumbie: Dixon, Uber a Osvaldo prežili v Kolumbii len niekoľko dní. Všetci boli zastrelení spôsobom, ktorý si ich matka vymyslela – z prechádzajúcej motorky. Samotná Griselda Blanco bola zastrelená v roku 2012 vo veku 69 rokov, keď vychádzala z mäsiarstva. Nájomcovia tejto vraždy nie sú známi.

No Griselda Blanco nebola a nie je ani zďaleka jedinou drogovou barónkou, ktorá spôsobovala (a stále spôsobuje) strach a hrôzu…

Emma Coronel Aispuro (34)

Keď mala Coronel Aispuro 17 rokov, spoznala šéfa kartelu Joaquína Archivalda Guzmána Loeru (66) – verejnosti známejšieho ako „El Chapo“. Guzmán je už niekoľko rokov vo väzení a údajne sa priamo alebo nepriamo podieľal na 2 000 – 3 000 vraždách. Krv na rukách má aj jeho manželka.

Počas svojho vzťahu s Guzmánom sa výrazne podieľala na obchodovaní s drogami, praní špinavých peňazí a obchodovaní s jeho kartelom Sinola. Po manželovom zatknutí zrejme pokračovala v jeho podnikaní a koncom februára 2021 sama skončila za mrežami. Od septembra minulého roka je opäť na slobode.

Emma Coronel Aispuro, manželka notoricky známeho drogového bossa Joaquina „El Chapa“ Guzmana, opúšťa Brooklynský federálny súd obklopená telesnými strážcami po tom, čo bol jej manžel 17. júla 2019 odsúdený na doživotie plus 30 rokov v New Yorku. (Jesse Ward/ New York Daily News/TNS/ABACAPRESS.COMZdroj: Profimedia

Rosalinda González Valencia (61)

González Valencia je jednou z najvýznamnejších „drogových kráľovien“, čiastočne aj vďaka svojmu vzťahu s Nemesiom Oseguerom („El Mencho“, 57). Bola zodpovedná za finančné transakcie svojho manžela, kápa mexického kartelu Cártel de Jalisco Nueva Generación. Koncom roka 2021 ju zadržala mexická armáda. Odvtedy je vo väzení, a pravdepodobne tam ešte dlho zostane.

Sandra Ávila Beltrán (63)

Beltrán je jednou z mála „drogových kráľovien“, ktoré boli skutočne na samom vrchole organizovaného obchodu s drogami. Meno „kráľovná Pacifiku“ si vyslúžila preto, lebo sa špecializovala na pašovanie kokaínu na rybárskych lodiach.

V roku 2007 ju zatkli v Mexiku a v roku 2012 vydali do USA. Po dohode sa v roku 2013 vrátila do svojej vlasti a hneď bola opäť zatknutá za pranie špinavých peňazí. V roku 2015 ju však opäť prepustili. Federálny sudca totiž rozhodol, že nemôže byť odsúdená dvakrát za ten istý trestný čin.

Kráľovná Pacifiku, nedatovaný obrázok zverejnený 9. augusta 2011 ukazuje Sandru Avilu Beltran, známu ako „kráľovná Pacifiku“, ktorej 9. augusta 2011 oznámili, že nebude vydaná do Spojených štátov, ale zostane vo väzení v Mexiku za pranie špinavých peňazí.Zdroj: Profimedia

Enedina Arellano Félix (62)

Americký úrad pre boj proti drogám považuje túto Mexičanku za prvú skutočnú drogovú barónku na svete. Po zatknutí jej brata prevzala v roku 2018 mimoriadne krvavý kartel v Tijuane. Zatiaľ sa ju nepodarilo chytiť. Miesto jej pobytu nie je známe. Zdroj: Blick, aktuality.sk

X X X

Sociálna poisťovňa zvýši penzie niektorým dôchodcom, ak o to požiadajú. Kedy tak urobí a komu pošle viac peňazí?

Zákon o sociálnom poistení určuje prípady, v ktorých má penzista nárok na zvýšenie dôchodku okrem pravidelného zvyšovania v rámci valorizácie penzií.

 Ste pracujúci dôchodca? Ak budete v období po priznaní dôchodku naďalej dôchodkovo poistený, získate nárok na zvýšenie vášho dôchodku. K takémuto zvýšeniu dôjde automaticky alebo na základe žiadosti.

A kedy môžete o zvýšenie dôchodku požiadať?

Urobiť tak môžete, ak ste prestali pracovať a dôchodkové poistenie vám zaniklo počas roka. Vtedy platí, že od nasledujúceho dňa po zániku poistenia môžete požiadať o zvýšenie starobného dôchodku. Žiadosť o zvýšenie starobného dôchodku môžete v kalendárnom roku podať len raz. Pozor však, ak stále pracujete, žiadosť o zvýšenie dôchodku podávať nemusíte. Dôchodok sa vám v takom prípade zvýši automaticky vždy od januára nasledujúceho roku.

Ako postupovať pri podaní žiadosti?

V prípade, ak idete podávať žiadosť, napíšte neformálnu žiadosť (list) Sociálnej poisťovni. Tá musí obsahovať vaše identifikačné údaje (meno, priezvisko, rodné číslo, adresu), predmet žiadosti (žiadam o zvýšenie dôchodku za obdobie – od 1. januára kalendárneho roka do dňa zániku poistenia) a odkedy žiadate zvýšenie (od nasledujúceho dňa po zániku poistenia). Podpísanú žiadosť zašlite: ústrediu Sociálnej poisťovne (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8, 813 63 Bratislava 1) alebo prostredníctvom eSchránky, ak ju máte aktivovanú a využívate elektronický občiansky preukaz – eID (viac informácií nájdete na Ústrednom portáli verejnej správy slovensko.sk). Na základe žiadosti vám Sociálna poisťovňa doručí rozhodnutie o zvýšení starobného dôchodku.

X X X

Primátorovi Košíc vyslovili poslanci nedôveru a prehlasovali jeho veto

 Jaroslav Polaček hovoril, že ho skupina poslancov zastrašovala a vydierala, na čo niektorí zakričali, že je klamár.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

KOŠICE: V mimoriadnom termíne sa stretli poslanci košického mestského zastupiteľstva. Schôdza sa konala na ich návrh, za rokovanie bolo 28 zo 41 poslancov.

Program mal síce iba päť bodov, no rokovanie trvalo takmer sedem hodín. Poslanci vyslovili nedôveru primátorovi Jaroslavovi Polačekovi, odvolali viceprimátora Marcela Gibódu z predstavenstva Košickej futbalovej akadémie a Visit Košice (oblastná organizácia cestovného ruchu). Zároveň prelomili veto v prípade troch uznesení, ktoré primátor v decembri nepodpísal a zmenili aj rokovací poriadok a taktiež Štatút mesta Košice.

Rokovanie zastupiteľstva bolo miestami napäté, primátor hovoril, že bol „zastrašovaný a vydieraný“ skupinou poslancov, na čo niektorí zakričali, že je klamár.

Odchádza kontrolór

Počas rokovania poslancov sa otvorila aj téma o nevyplatených peňazí mestským častiam. Mestské časti dostávajú od magistrátu časť z dane z príjmov fyzických osôb, z výnosu dane za psa 50 percent a tiež z poplatku za rozvoj. Suma sa prepočíta na počet obyvateľov mestskej časti. Mesačne dostávajú 1/12 z dohodnutej sumy. Mesto, krátilo miestnym samosprávam podielové dane vo výške 50 percent od septembra do konca uplynulého roka. Dokopy nevyplatil zhruba 1,4 milióna eur.

Hlavný kontrolór mesta Pavol Gallo už v uplynulých dňoch informoval, že nevyplatenie, alebo zníženie podielov z daní bez prerokovania zastupiteľstva nie je v súlade so zákonom o obecnom zriadení, o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a ani so štatútom mesta. V tejto súvislosti kritizoval súčasné vedenie mesta.

  „Dlhodobo som upozorňoval na to, že nemôžeme skončiť pri jednoduchom zvyšovaní daní a poplatkov. V meste je potrebná komplexná reforma miestnych daní a poplatkov. Mesto k tomu nepristúpilo aj napriek tomu, že na to naozaj viac ako tri roky upozorňujem,“ konštatoval Gallo.

Hlavný kontrolór oznámil, že sa vzdá svojej funkcie v „dohľadnej dobe“. Nešpecifikoval termín. „Máme pred sebou schvaľovanie rozpočtu, ako aj záverečného účtu. Taktiež treba schváliť plán kontrolnej činnosti a pripraviť návrh nového plánu kontrolnej činnosti,“ poznamenal.

Poslanci napokon prijali uznesenie, aby nevyplatené pre zahrnul magistrát do rozpočtu na rok 2024 a boli mestským častiam vyplatené najneskôr po prijatí rozpočtu na tento rok.

Nedôvera primátorovi

Prekvapujúci návrh na vyslovenie nedôvery primátorovi Jaroslavovi Polačekovi predniesol počas mimoriadneho mestského zastupiteľstva v Košiciach poslanec Dominik Karaffa.

„Primátor dlhodobo svojím správaním vo vzťahu k poslancom mestského zastupiteľstva, viacerým štatutárnym zástupcom organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice, podnikateľským subjektom pôsobiacim na území mesta, obyvateľom mesta Košice, zástupcom médií a verejnými vyjadreniami k investičným projektom, ktoré sa ukázali ako nepravdivé, vzbudzuje nedôveru verejnosti voči mestu Košice a jeho voleným zástupcom,“ zdôvodnil svoj návrh Karaffa a zároveň povedal, že ide iba o symbolické gesto.

 Návrh získal podporu 20 poslancov, proti boli piati a ôsmi sa zdržali. Uznesenie má deklaratórny charakter, primátora k ničomu nezaväzuje. Po schválení Polaček uznesenie označil ak politikárčenie poslancov.

  „V tomto zastupiteľstve je to úplne bežné a normálne. Spomeňme si na prezidenta Rudolfa Schustera, keď bol primátorom pred 30 rokmi. Toto sa mu takisto stalo a pozrite, aký je slávny dnes,“ reagoval na hlasovanie poslancov Polaček.

Rozdeľovanie peňazí po novom

Prerozdelenie podielových daní pre mestské časti sa dostalo aj do Štatútu mesta. Po vzore Bratislavy zakomponovali do štatútu spôsob výpočtu prerozdelenia podielu z výnosu dane z príjmov fyzických osôb medzi mesto a jednotlivé mestské časti „s cieľom stanoviť jednoznačný, transparentný a predvídateľný postup financovania mestských častí“.

Tento spôsob zohľadňuje počet obyvateľov a rozsah kompetencií jednotlivých mestských častí. „Navrhovaná legislatívna zmena prináša úpravu časového rámca na poukázanie finančných prostriedkov pre mestské časti, s cieľom zabezpečiť právnu istotu a plynulý chod fungovania mestských častí,“ píše sa v návrhu, ktorý predložil mestský poslanec Marcel Vrchota.

„Považovali sme zmenu štatútu za potrebnú najmä z toho dôvodu, aby sa jasne, transparentne a presne nastavili pravidlá. Je to konkrétne na obyvateľa podľa toho, aké sú kompetencie, aké majú jednotlivé mestské časti úlohy,“ spresnil Vrchota, ktorý je zároveň aj starostom mestskej časti Západ.

Mestskí poslanci návrh schválili aj napriek kritike primátora, ktorý mal doteraz možnosť rozhodovať o vyplatení alebo nevyplatení podielových daní.

Pravidelnejšie zastupiteľstvá

Mestskí poslanci prijali aj zmenu v rokovacom poriadku. Ak začne platiť, mestské zastupiteľstvo sa bude konať každé dva mesiace, doteraz to bolo každý tretí mesiac.

„Prax za ostatné roky ukazuje, že je potrebné frekvenciu konania zasadnutí zastupiteľstva zvýšiť,“ píše sa v návrhu.

 Zároveň sa umožní meniť a dopĺňať program zastupiteľstva a taktiež schválili, že po ukončení rozpravy už nebude možnosť vystúpenia ďalších rečníkov, vrátane predsedajúceho. V súčasnosti sa stáva, že predsedajúci – primátor – aj napriek ukončeniu rozpravy predkladá vyjadrenia k prerokovávanému bodu programu.

Prelomili veto

Na mimoriadnom rokovaní poslanci tiež prelomili veto primátora pri troch uzneseniach, ktoré nepodpísal ešte v decembri.

Týkali sa vyplatenia dotácií pre športové kluby, organizácie, združenia, jednotlivcov a kultúrne inštitúcie za rok 2023, ale aj šetriacimi opatreniami v roku 2024 za účelom zvýšenia príjmov do rozpočtu mesta Košice a znížením výdavkov. Týkali sa prenájmom parkovacích plôch, predajom pozemkov pod garážovými lokalitami aj nadbytočného majetku mesta a optimalizácie počtu zamestnancov na košickom magistráte. Posledné nepodpísané uznesenie sa týkalo rozostavanej Slaneckej cesty, na ktorú mesto získalo peniaze z eurofondov, aktuality.sk

X X X

Tomáš Hellebrandt prehovoril o odchode z parlamentu. Premiéra sa pýta, odkiaľ mal informácie z nemocnice

V  stredu vzdal poslaneckého mandátu. Do parlamentu bol v septembrových voľbách zvolený za Progresívne Slovensko.

Hellebrandt na sociálnej sieti uviedol, že spravil chybu, za ktorú sa ospravedlňuje. „Kvôli tejto chybe som sa rozhodol vyvodiť politickú zodpovednosť a vzdal som sa mandátu poslanca NR SR,“ napísal.

Zároveň ozrejmil, že pri pobyte v žilinskej nemocnici lekárov neupovedomil o jeho zdravotnej diagnóze. Tvrdí, že tak neurobil zo strachu, že sa táto osobná informácia dostane na verejnosť a stane sa prostriedkom politického boja. „Zdá sa, že som sa bál oprávnene,“ narážal facebookový status premiéra Roberta Fica.

„S mojím ochorením žijem už vyše 15 rokov. Zodpovedne beriem lieky a pravidelne chodím v zahraničí na kontroly a liečbu. Vďaka tomu nie som infekčný a nepredstavujem žiadne ohrozenie pre lekársky personál ani iných ľudí, s ktorými som v styku. Keďže nepredstavujem ohrozenie pre verejné zdravie, netušil som, že moju diagnózu musím niekde aktívne hlásiť. Akokoľvek, neznalosť práva neospravedlňuje a je iba mojou chybou, že som sa neoboznámil so slovenskými pravidlami pred tým, ako som sa sem vrátil,“ pokračoval Hellebrandt.

Podľa právnej analýzy, ktorú má k dispozícii, uviedol, že nespáchal trestný čin, keďže nikoho neohrozil.

„Moja chyba spočíva v neohlásení, čo je správny delikt, nie trestný čin. Tým ju nechcem nijak zľahčovať a preberám za ňu plnú zodpovednosť. Som presvedčený, že na politikov musia platiť prísnejšie merítka,“ uviedol na sociálnej sieti.

Tému vniesol do médií premiér

Na zdravotný stav bývalého poslanca narážal v príspevku na sociálnej sieti premiér Robert Fico. Tvrdí, že vzdanie sa mandátu má vysvetľovať Progresívne Slovensko.

„Progresívne Slovensko by malo vysvetliť, či vzdanie sa mandátu poslanca NR SR Hellebrandta súvisí s incidentom v nemocnici, pre ktorý na neho nemocnica podala trestné oznámenie,“ napísal na sociálnej sieti šéf Smeru.

Hellebrandt vo štvrtok predpoludním uviedol, že o trestnom oznámení na jeho osobu nebol do dnešného dňa informovaný.

„Je zarážajúce, že takouto informáciou, ak je pravdivá, disponuje premiér Robert Fico a rád by som sa ho spýtal, z akého zdroja a z akého titulu ju má k dispozícii. Je zrejmé, že moje pochybenie bude Robert Fico zneužívať na boj proti demokratickej opozícii a na odpútanie pozornosti od svojich vlastných prešľapov a veľkej skupiny trestne stíhaných politikov z radov koalície, ktorí sa naďalej držia svojich stoličiek. Tým viac mi je ľúto, že som mu to uľahčil,“ uzavrel bývalý zákonodarca, aktuality.sk

X X X

Antony Blinken ukončil piate turné po Blízkom východe

Na jeho konci v Tel Avive vyhlásil, že stále je možné dosiahnuť dohodu o prepustení rukojemníkov a zastavení bojov v Pásme Gazy.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok ukončil svoje piate krízové turné po Blízkom východe. TASR informuje podľa správy stanice CNN. Blinken tvrdí, že odpoveď palestínskeho militantného hnutia Hamas na novú rámcovú dohodu o prímerí s Izraelom vytvára priestor na pozitívny výsledok, i keď obsahuje niekoľko bodov, ktoré podľa neho nebudú akceptované. „Budeme na tom neúnavne pracovať, až kým to nedotiahneme do konca,“ povedal Blinken.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po stredajšom stretnutí s Blinkenom odmietol požiadavky Hamasu a uviedol, že Izrael bude pokračovať v ofenzíve. Izraelské jednotky podľa neho dostali rozkaz pripraviť sa na operáciu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.

Blinken sa v stredu stretol aj s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a naliehal na neho, aby podnikol kroky na „reformu a revitalizáciu“ Palestínskej samosprávy.

V kľúčových veciach sa nezhodli

Blinken počas svojej cesty po Blízkom východe, ktorá bola piatou od vypuknutia vojny medzi Izraelom a Hamasom, absolvoval rokovania aj v Saudskej Arábii, Katare a Egypte. S predstaviteľmi týchto krajín rokoval o regionálnej koordinácii v súvislosti s ukončením vojny v palestínskom Pásme Gazy či o dôležitosti riešenia humanitárnych potrieb v tejto enkláve.

Americký minister zahraničných vecí predstavil aj sériu princípov, ktoré by sa mali uplatňovať v Gaze po skončení vojny. Podľa nich Pásmo Gazy nesmie byť opätovne obsadené izraelskými jednotkami a nesmie dôjsť ani k zmenšeniu jeho územia. Izraelský premiér mnohé z kľúčových zásad v stredu po stretnutí s Blinkenom odmietol.

Vo štvrtok sa Blinken v Tel Avive stretol s členmi vojnového kabinetu izraelského premiéra Bennym Gancom a Gadim Eizenkotom a taktiež s rodinami rukojemníkov, aktuality.sk

X XX X

Masívna explózia v ruskom vojenskom závode. Je to len cvičenie, tvrdia úrady

Požiar zachvátil strojársky závod JSC Votkinsk, ktorý sa zameriava na výrobu balistických striel. Internetom sa šíria snímky obrovského výbuchu z oblasti vojenského cvičiska v ruskom Votkinsku.

 Rusi žijúci v okolí zdieľali videá masívneho požiaru. Neskôr opisovali, že pred ním počuli niekoľko explozií. Tie sa ozývali z vojenského cvičiska a strojárskeho závodu JSC Votkinsk, ktorý vyrába rakety pre ruskú armádu, tvrdí portál iDNES.cz.

Ruská štátna agentúra TASS informovala, že sa údajne od dispečingu dozvedeli, že k výbuchu došlo „počas plánovaných testov raketového motora“.

Mohutný výbuch pri Moskve. K nebu stúpal hríb dymu

Firma okrem civilných produktov vyrába delostrelecké strely vrátane strategických balistických rakiet pre raketové systémy Topol-M a Iskander. Koncom roka 2023 získal vojenský závod Votkinsk 19 štátnych zákaziek na výrobu komponentov jadrových zbraní, píše portál Ukrajinská pravda./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.