Šéf Nespokojených ČR, ing. Paroubek, žádá gen. Pavla o pomoc pro důchodce. Tlustý radí Fialovi pustit zbytečné lidi z vlády 

NESPOKOJENÍ: Pane prezidente, zastavte oloupení důchodců! Členové spolku Nespokojení se shodli, že jejich jménem a na základě tezí, na kterých se členové dohodli, má předseda iniciativy napsat naléhavý dopis prezidentu republiky se žádostí, aby z důvodů v dopise uvedených vetoval novelu zákona, kterou je k 1. 6. t. r. snížena zákonná valorizace důchodů v průměru měsíčně o 1000 Kč. Znění dopisu v plném rozsahu přikládáme, aby se s ním veřejnost mohla seznámit.

Expremiér Jiří Paroubek, dnes v čele Nespokojených občanů, žádá o pomoc prezidenta ČR, generála Pavla o pomoc.

Vážený pane prezidente, především přijměte mé blahopřání k Vašemu zvolení do funkce prvního občana našeho státu a k složení prezidentského slibu, coby předseda spolku Nespokojení věřím, že pokud dostojíte všem svým vyjádřením, které jste učinil např. v den své inaugurace, můžete být dobrým prezidentem všech občanů. Těch, kteří Vás volili, i těch, kteří Vás nevolili, k nimž patřím i já.

V nejbližších dnech Vám bude předložen k podpisu návrh zákona schválený oběma parlamentními komorami, jimž se upravuje původní valorizační mechanismus, podle kterého měla být vypočítávána výše valorizace důchodů k 1. červnu t. r. Jak známo, po úpravě valorizačního schématu v právě schválené novele zákona, která Vám bude předložena k podpisu, důchodci ztrácejí v zákonné valorizaci důchodů v absolutním vyjádření v průměru cca 1000 Kč měsíčně. Získávají tedy v průměru valorizaci ve výši pouhých 770 Kč měsíčně.

To vše v situaci, kdy za minulý rok a v tomto roce poroste inflace v souhrnu o astronomických 30 a více procent, a to ve srovnání se základnou roku 2020. Lze očekávat, že životní úroveň českého obyvatelstva, v důsledku poklesu reálné mzdy i důchodů v letech 2022 a 2023, tak v souhrnu poklesne o čtvrtinu a v nejlepším případě o pětinu.

Vláda v souvislosti se zmrzačením valorizačního vzorce, které povede ke snížení nárůstu důchodů na výše zmíněnou částku průměrných 770 Kč měsíčně, mluví o úspoře v letošním státním rozpočtu ve výši 19 mld. Kč.

Uvědomuji si, že vláda má řešit strukturální rozpočtový deficit ve výši kolem 250 mld. Kč. Podle mého názoru ale není možné, a mluvím v tomto směru za celý spolek Nespokojení, z. s., ke snižování strukturálního deficitu jít cestou snižování životní úrovně těch částí obyvatel, které se nemají možnost efektivně bránit. A to jsou právě důchodci. Přitom tatáž vláda, která mluví o potřebě šetřit na důchodech, na výchovném či na státních příspěvcích ke stavebnímu spoření atd., mluví jako o samozřejmé věci, o navýšení výdajů státního rozpočtu v resortu ministerstva obrany. Což v příštím roce bude znamenat meziroční navýšení výdajů státu zhruba o 35 – 40 mld. Kč.

Před nedávnem vláda zrušila EET, z něhož mohla do příjmů státního rozpočtu plynout v tomto roce suma zhruba ve výši 15 mld. Kč. Tedy suma velmi podobná té, kterou chce vláda letos ušetřit na důchodcích. Vláda přitom neuvažuje ani o daňové progresi pro firmy oligopolního charakteru, ani o daňové progresi pro občany s nejvyššími příjmy, ani např. o mimořádné dani, uvalené na vývoz dividend ze země, což by mohlo přinést státnímu rozpočtu potřebnou injekci v řádech desítek miliard korun.

Vláda se také zastavila před řešením znárodnění zhruba 30% akcií ČEZ, které jsou v držení soukromých investorů. Plné zestátnění společnosti ČEZ by mohlo samozřejmě následně znamenat prudké snížení cen elektrické energie na úroveň výrobních nákladů plus nízký zisk. To by pozitivně ovlivnilo jak výdaje českých domácnostní, tak náklady podnikatelského sektoru, kde dochází k řetězení problémů ústících často v pády dlouhodobě zavedených středně velkých českých firem, nemluvě o vážných finančních problémech desetitisíců živnostníků. K výkupu akcií ČEZ je přitom možné použít desítek miliard korun, které jsou t. č. ve finančních rezervách ČEZ a s ohledem na vysokou inflaci ztrácejí velmi rychle na hodnotě.

Vyzývám Vás, vážený pane prezidente, jménem našeho spolku, abyste zákon, kterým se mění algoritmus výpočtu valorizace důchodů, uskutečněné státem k 1. 6. t r., vetoval. Myslím, že by to uvítala rozhodující většina nejen důchodců, ale také např. velká část jejich rodinných příslušníků.

Věřím, že se podrobně seznámíte s argumenty obou stran konfliktu, který vznikl v parlamentu těsně před Vaším nástupem do funkce prezidenta.

Záměrně nepíši  o zneužití parlamentní procedury a ohnutí zákona o jednacím řádu sněmovny v této souvislosti. Vláda se mohla na celý proces, který s úpravou valorizačního rámce podstoupila, připravit už před delším časem a předložit návrh zákona včas k projednání do parlamentu tak, aby nebyl zneužit institut legislativní nouze, jehož používání předchozí vládou tehdejší opozice – dnešní vládní většina – tak ráda kritizovala.

Věřím, vážený pane prezidente, že celou věc spravedlivě zvážíte a rozhodnete ve prospěch občanů této země a obecně celé republiky. S přátelským pozdravem Ing. Jiří Paroubek, předseda spolku Nespokojení, z. s.

X X X

EXMINISTR  FINANCÍ  ODS  ING  TLUSTÝ  DOPORUČUJE  PROPOUŠTĚT  ZBYTEČNÉ  ÚŘEDNÍKY  Z  VLÁDY  A  MINISTERSTEV

Olympský bůh Pavel sestoupil, glosoval Tlustý. Varoval před bankrotem a doporučil propouštět

Prezident nemá na veřejné finance zásadní vliv, řekl dále ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr financí Tlustý. „Očekávání, která jsou spojena s nástupem prezidenta Pavla, budou brzy nahrazena realitou. Oslavy sestoupení jednoho z olympských bohů končí a přichází všední dny a velké problémy,“ uvedl Tlustý.

Olympský bůh Pavel sestoupil, glosoval Tlustý. Varoval před bankrotem a doporučil propouštět© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

Současná vláda podle něj pokračuje v nezodpovědném hospodaření přesně tak, jak to zahájila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). „Když se podíváme na konkrétní kroky vlády Petra Fialy, tak prakticky všechny problémy řešili dalšími výdaji státního rozpočtu za cenu dalších dluhů,“ popsal Tlustý s tím, že důsledkem je neuvěřitelně vysoká inflace.

 S tím souhlasil také poradce premiéra Fialy a ekonom Štěpán Křeček. „Ve chvíli, kdy se do ekonomiky dávají peníze na dluh, tlačí to růst inflace. Kdyby vláda rázně krotila rozpočtové schodky, mohla by přispět k nižší inflaci,“ sdělil Křeček.

Hrozí Česku bankrot?

Podle Tlustého je Česká republika ve dluhové vývrtce. „Vládě hrozí insolvence, takové hospodaření dál není možné. Začínat tím, že se seberou peníze důchodcům, kterým se sebraly inflací, je nesmysl,“ míní bývalý ministr. Podle něj má vláda celkovými úsporami, které se mají týkat všech, snižovat výdaje státního rozpočtu tak, aby utlumila inflaci. „Jakmile se inflace dostane do normálních mezí, nebude valorizace nikoho trápit. Vláda musí vymyslet, jak všichni obyvatelé vezmou na vědomí, že České republice hrozí bankrot,“ sdělil Tlustý.

 Rovněž Křeček míní, že by se současné ekonomické problémy měly rozložit na co největší část společnosti. „Nemůžeme z toho důchodce vyčlenit a říkat, že se jich ty problémy netýkají,“ podotkl ekonom. Zároveň ale připustil, že snížení valorizace není konečné řešení, ale jen zmírnění problému.

Podle Tlustého jsou potřeba škrty v řádech stovek miliard. Možností je prý propuštění státních zaměstnanců. „Švýcarsko s osmi miliony obyvatel zaměstnává 45 tisíc státních úředníků, Česká republika 400 tisíc. Tam je ta rezerva, jednoho ze tří státních zaměstnanců je třeba okamžitě propustit,“ vyzval Tlustý.

X X X

EKONOMKA  ŠVIHLÍKOVÁ:  FIALA  NEŘEŠÍ  PŘÍČINU  VALORIZACÍ

Švihlíková kritizuje snížení valorizací: Vláda neřeší příčinu, ale následek. A ještě blbě

Vláda až po prezidentských volbách zjistila, že jí valorizace důchodů dělá problémy, kritizovala ekonomka Ilona Švihlíková. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodala, že koalice neřeší příčinu, ale následek, a ještě k tomu „blbě“. Podle člena Národní rozpočtové rady Petra Musila ale vládní zástupci nemají příliš na výběr, jak se bránit rozvratu veřejných financí.

„Vláda, kupodivu po prezidentských volbách, zjistila, že valorizace (penzí) jí způsobuje značné problémy, a rozhodla se to řešit na úkor důchodců,“ kritizovala vládní zástupce v pořadu 360° Švihlíková.

 Podobný argument v posledních dnech vyzdvihuje i opozice, vláda však namítá, že s valorizací počítala ale ne s tak velkou. Valorizace se totiž řídí inflací, která byla nakonec vyšší, než se původně předpokládalo. „Řeší se následek a ne příčina, a ještě k tomu blbě a pozdě,“ tepala vládu ekonomka.

 Tři hlavní balíky

„Takže vláda měla nastoupit a seškrtat na loňský rok rozpočet o 220 miliard korun?“ ptal se jízlivě člen Národní rozpočtové rady Petr Musil. Vláda podle něj zkrátka někde škrtat musí a na výběr má z důchodů, zdravotnictví nebo školství. „To jsou největší balíky, které se rozdělují ve veřejných financích,“ vysvětlil.

Pokud chceme, aby Fialův kabinet šetřil, musíme ho podle Musila nechat konat. Švihlíková ale oponovala, že tyto kroky vláda nezmínila v programovém prohlášení. „Lhala,“ míní. Nyní bude záležet, jak se ke snížení valorizace postaví nový prezident, který může zákon vetovat. Rozhodovat asi bude Ústavní soud.

X X X

TRUMP:  CESTA  K  MÍRU,  PŘEDAT  ČÁST  UKRAJINY  RUSKU

Trumpův recept na mír. Jednal bych o předání části Ukrajiny Putinovi, řekl

Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump v rozhovoru s moderátorem stanice Fox News prohlásil, že by byl otevřený možnosti zajistit mír na Ukrajině přenecháním části jejího území ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Fox News tuto část z vysílaní vynechala. Trump se opakovaně holedbal, že kdyby byl teď prezident, zajistil by mír do 24 hodin.

 V rádiovém rozhovoru s konzervativním moderátorem stanice Seanem Hannitym Trump zopakoval svá slova, že za jeho vlády Rusko nikoho nenapadlo. Exprezident často útočí na svého nástupce Joea Bidena slovy, že kdyby seděl v Bílém domě stále on, Putin by nikdy příkaz k invazi nedal.

V rozhovoru ale tentokrát odhalil, jakým způsobem by docílil míru. „Putin by to nikdy neudělal. Ne bez toho, aby vyjednal dohodu. Byl bych schopen vyjednávat. Přinejhorším, mohl bych se dohodnout, aby si něco zabral. Upřímně, jsou tam určité oblasti, kde se mluví rusky,“ prohlásil Trump.

 Moskva odůvodňuje útok na Ukrajinu ochranou rusky mluvících obyvatel na východě země. Podle Kyjeva i Západu je to však jen výmluva pro cynický, imperialistický zábor území. Poukazují též na to, že ruská ochrana v praxi znamená, že na „chráněné“ padají ruské rakety. Samotní dříve proruští Ukrajinci z východních částí přiznávají, že ruská invaze jejich postoj změnila.

Moskva už část ukrajinského území připojila. Západ ani Ukrajina ovšem anexi neuznává. Biden zdůrazňuje, že ukrajinské území patří jen Kyjevu a jakákoliv mírová jednání nemohou probíhat, pokud budou „o Ukrajině bez Ukrajiny“.

Server Daily Beast si povšiml, že televize později večer uveřejnila části Trumpova rozhovoru, ale kontroverznímu segmentu se vyhnula. Součástí vysílání byla jen část, kde Trump říká, že by vyjednával, následovaná jeho výtkou, že Čína nerespektuje USA.

Bývalý šéf Bílého domu má v oblibě slova „vyjednávání“ a „dohoda“. Název jeho zřejmě nejslavnější knihy zní Umění udělat dohodu. Během svého prezidentství se holedbal, že je schopen uzavřít skvělou dohodu s kýmkoliv, včetně tyranských vůdců, jako je severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jeho setkání s vůdcem KLDR však neměla žádný efekt – snad kromě Kimovy legitimizace.

Mír do 24 hodin

Trump opakovaně tvrdil, že by byl schopen na Ukrajině uzavřít mír „do 24 hodin“ – bez bližšího upřesnění, jakým způsobem by toho dosáhl. „Neřeknu vám to, protože tím bych pravděpodobně přišel o možnost to uskutečnit. Abych to mohl udělat, musím být prezidentem – je potřeba mít úřad a moc. Bude to však provedeno do čtyřiadvaceti hodin,“ prohlásil na výročním zasedání amerických konzervativců.

Trumpovy výroky se dočkaly reakce i z Kremlu. „Teoreticky pan Trump není daleko od pravdy. Pokud by chtěl americký prezident opravdu ukončit tento konflikt, může to udělat velmi rychle za použití, řekněme, jeho schopnosti jednoduše dávat pokyny kyjevskému režimu,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Moskva osočuje Washington, že řídí Kyjev a využívá Ukrajinu k ohrožování Ruska.

Trumpovská klika v Republikánské straně patří mezi největší odpůrce americké vojenské pomoci Ukrajině. Větší část republikánů nicméně Ukrajinu podporuje, přičemž někteří patří mezi ostré kritiky Putina.

Protiukrajinské cítění rozvíjejí i někteří moderátoři Fox News, kteří cílí na trumpovské voličské jádro. Momentálně asi nejznámější moderátor stanice Tucker Carlson například napadenou zemi nazval klientským státem amerického ministerstva zahraničí a jejího prezidenta označil za nebezpečného autoritáře a diktátora.

Carlson je považován za „plakátového chlapce“ trumpismu. Ze zákulisních informací ale vyplývá, že není zrovna horlivým podporovatelem Trumpa, ale spíše usiluje o sympatie jeho stoupenců. V jedné soukromé zprávě například psal, že exprezidenta vášnivě nenávidí.

X X X

PAPEŽ  JEDNAT  S  RUSKEM  O  MÍRU,  NECHCE  DALŠÍ  SVĚTOVOU  VÁLKU

Odehrává se další světová válka, míní papež. Chce jednat s Putinem o míru

Na Ukrajině se odehrává světová válka, v níž hájí své zájmy všechny mocnosti, nejen Rusko. Národy jsou pro ně až na druhém místě. Uvedl to papež František. Zopakoval přitom, že je připraven hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o míru.

 „Toto je další světová válka. Začala po částech, ale teď už nikdo nemůže říct, že to není světový konflikt. Jsou v něm zapleteny velmoci a bojištěm je Ukrajina,“ řekl papež v rozhovoru se švýcarskou televizí RSI.

„Na mysli mně tak vyvstává zbrojní průmysl. Jeden odborník mi řekl: kdyby se rok nevyráběly žádné zbraně, byl by vyřešen problém hladu ve světě. Je to trh, vedou se války, staré zbraně se prodávají a nové se testují,“ dodal.

Papež, který se s Putinem několikrát setkal před válkou na Ukrajině, v rozhovoru připomněl, že už den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru Moskvě navrhl, že by se s Putinem sešel. Dostal ale odpověď, že na to není vhodná doba.

„Putin ví, že jsem k dispozici,“ řekl nyní papež. „Ale jsou tam imperiální zájmy, nejen Ruska, ale i ostatních mocností. To je typické pro impérium, že dává národ až na druhé místo,“ uvedla hlava katolické církve.

RSI papež také řekl, že nepomýšlí na rezignaci, jako to ze zdravotních důvodů udělal v roce 2013 jeho předchůdce Benedikt XVI. František řekl, že by to udělal jen v případě, že by mu zdravotní stav zamezil v jasném náhledu na věci kolem. „Únava, která by mi zabránila vidět věci jasně. Neschopnost zhodnotit jasně situaci. A samozřejmě také fyzický problém,“ uvedl papež.

František také řekl, že se trochu stydí za to, že kvůli problémům s kolenem musí používat invalidní vozík. Rekonvalescence ale pokračuje dobře, dodal.

X X X

POLICISTÉ  NĚMECKA  ZASAHOVALI  V  LÉKARNĚ  PROTI  TERORISTŮM

Německá policie zasáhla v lékárně, kde byli rukojmí. Nikdo není zraněný

Němečtí policisté zasahovali v Karlsruhe na západě země, kde pachatel téměř pět hodin držel jako rukojmí zákazníky jedné z tamních lékáren. Po deváté hodině ozbrojení policisté vtrhli do budovy a krátce nato z ní vyvedli podezřelého, vše se obešlo bez zranění. Bližší informace o zásahu zatím bezpečnostní složky neposkytly.

 Policie k lékárně v ulici Ettlinger Strasse poblíž centra města dorazila kolem páté hodiny poté, co se objevila informace o možných rukojmích, a uzavřela celé okolí. Během následujících hodin pak nesdělovala žádné podrobnosti, a nebylo proto známo, kolik lidí zůstalo v obchodě uvězněno.Totožnost zatčeného pachatele zůstává stále neznámá.

List Stuttgarter Zeitung na svém webu napsal, že rukojmí byly dvě a že pachatel za jejich propuštění požadoval sumu v jednotkách milionů eur. Policie ale tyto informace nepotvrdila. Obyvatelům města podle policie žádné nebezpečí nehrozilo. Postižená oblast je podle německého listu Bild uzavřena a obehnána policejní páskou.

 „Policie požádala všechny okolní obchody, aby zavřely. Celá ulice je uzavřená,“ oznámil tisku podnikatel, který v ulici bydlí. Braní rukojmích začalo pozdě odpoledne kolem 16:30, uvedla německá RND.

Třistatisícové město Karlsruhe leží ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko poblíž německo-francouzských hranic. Sídlí v něm německý ústavní soud.

X X X

FIALA  ODMÍTL  ZMRAZENÍ  PLATŮ  POLITIKŮ,  S  BABIŚEM  NECHTĚL  JEDNAT

Bývalý premiér Andrej Babiš neprosadil zmrazení platů politiků. ANO o tom chtělo jednat na mimořádné schůzi. „Je nemorální, aby v době, kdy se občanům snížila koupěschopnost, jedné skupině platy rostly,“ řekl Babiš. Vládní poslanci se o tom ale úplně odmítli bavit. Prezident Petr Pavel nechtěl Babišův návrh komentovat.

 Pro program mimořádné schůze hlasovalo 70 ze 140 přítomných poslanců. Pro jednání o zmrazení platů politiků byl jediný vládní poslanec, Michael Rataj z hnutí STAN. „Měli byste se stydět,“ reagovala šéfka klubu ANO Alena Schillerová.

Babiš dal před tím návrh do kontextu s nižším růstem důchodů, který prosadila vládní koalice. „Když berete důchodům, měli jste vzít i sami sobě,“ řekl Babiš.

Na svém příkladu uvedl, jak vzrůstají platy politiků. „Za sedm měsíců budu mít navýšení 96 tisíc a všechno to posílám samoživitelkám,“ řekl Babiš.

Prezident nebude Babišův návrh komentovat, uvedla Pavlova mluvčí

Prezidentova mluvčí Markéta Řeháková v reakci na dotaz iDNES.cz uvedla, že Pavel návrh Andreje Babiše na zmrazení platů politiků v pátek komentoval nebude. „Nebude a nemáme to v plánu,“ řekla.

Návrh na zmrazení platů politiků předložil Babiš už v listopadu 2021, ale doteď se Sněmovna k jednání o jeho návrhu nedostala. Jde o stejnou novelu, kterou prosadila ve Sněmovně krátce před minulými volbami do dolní komory tehdejší vláda ANO a ČSSD. Pak ale předlohu zamítl Senát jako populistické předvolební gesto. Po volbách už Sněmovna nemohla senátní veto přehlasovat.

„Jsem moc zvědava, jak se k tomu postaví poslanci vládní koalice,“ řekla poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová.

„Důchodce jste okradli o valorizaci, ale sami sobě platy zvyšujete,“ podpořil návrh ANO na zmrazení platů politiků předseda SPD Tomio Okamura.

To, že program schůze nebude schválen, avizoval už před jednáním Sněmovny šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

„Připadala jsem si jako na pštrosí farmě. Všichni by nejradši strčili hlavu do písku,“ řekla na tiskové konferenci stínové vlády ANO Mračková Vildumetzová k tomu, jak se k návrhu zmrazit platy politiků postavila vládní koalice.

Změna zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele

Před mimořádnou schůzí Sněmovna kývla na změnu zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Pro podání žádosti a poskytnutí peněz zaměstnancům už podle nebude stačit návrh na insolvenci, rozhodující bude oznámení o zahájení insolvenčního řízení. Zákon teď posoudí Senát.

Poslanci vložili do zákona zrušení povinného pojištění agentur práce proti úpadku. Problémem totiž podle zdůvodnění úpravy nejsou legálně fungující agentury, ale ty, které nemají povolení a nesplňují podmínky odbornosti.

Do druhého čtení poslanci vrátili změnu zákona o veřejných zakázkách. Nebude možné, aby veřejné zakázky získávali lidé, jejichž skutečnými majiteli jsou členové vlády,“ řekl šéf Pirátů Ivan Bartoš, co má přijatá novela obsahovat. Změnu navrhl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek, který upozornil, že když novela zákona o veřejných zakázkách nebude přijata, hrozí Česku pokuta od Evropské unie ve výši nejméně 41 milionů korun.

Informaci o hrozící pokutě označila exministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za správnou, vyzvala ale k jednání o tom, v jaké podobě bude přesně zákon přijat. „Každý uchazeč o veřejnou zakázku musí mít prostor se obhájit. Zákon o zadávání veřejných zakázek nemůže být postaven na automatickém vylučování bez možností se ospravedlnit,“ uvedla exministryně.

X X X

POSLANCI  STATISÍCE,  V  PARLAMENTU  JÍDLO  ZA  PÁR  KORUN

FIALA  OŽEBRAČIL  DŮCHODCE  O  TISÍC  KORUN,  NEMAJÍ  NA  DRAHÉ  POTRAVINY

Babiš  prozradil, kolik zákonodárci platí za pokrmy. Podle Babiše stojí smažený sýr 109, sekaný smažený řízek 105, hovězí vývar s játrovou rýží 25 a čočková s párkem dokonce jen 15 korun.

„Já nevím, jestli vám není stydno, smažený vepřový řízek, pažitkové brambory 95 korun. A ty polévky a tak dále,“ pronesl k poslancům lídr hnutí ANO.

Expremiér vyzval předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou, aby se na ceny podívala. „Já to vůbec nechápu, já jsem měl špenátovou (polévku) za 15 korun a měl jsem tam vajíčko. Kolik stojí vajíčko? Sedm korun? Jak to můžou udělat za 15 korun?“ nechápal.

„Jakým právem my tady máme levnější to jídlo? Já nevím. Není to ostuda při těch platech? Smažený vepřový řízek za sto dvanáct? Fajn. Já bych chtěl požádat paní předsedkyni Sněmovny, aby se tomu věnovala,“ řekl Babiš.

X X X

Exprezident Zeman žádal Fialu o abolici pro Mynáře, premiér to odmítl

Končící prezident Miloš Zeman na pondělní rozlučkové schůzce v Lánech požádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice, která se podle informací Deníku N týkala dotační kauzy vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře a dalšího případu spojeného s Hradem. Premiér odmítl připojit svůj podpis, stejně jako loni.

Tehdy ho Zeman podle Deníku N požádal o spolupodpis abolice, která by znemožnila zahájit případná stíhání v kauzách skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad. Zeman poté uvedl, že Fialu o nic takového nežádal. Ve středu v nejvyšší ústavní funkci po deseti letech skončil, Hrad s ním opustil i Mynář.

Abolice může buď zastavit trestní stíhání, což by byl případ dotační kauzy, v níž je obviněn Mynář, nebo nařídit, aby se trestní stíhání v určitém případě ani nezahajovalo. „Zatímco posledně Hrad žádost o spolupodpis abolice poslal klasickou úřední cestou na úřad vlády, nyní složku premiérovi předal prezident do ruky. Není proto jasné, zda byl tento dokument na Hradě řádně zaevidovaný,“ napsal dnes Deník N. Premiér končícímu prezidentovi znovu nevyhověl.

Fiala tyto informace nekomentoval. „Pan premiér nikdy nekomentuje obsah uzavřených jednání, a nebude tak činit ani v tomto případě. Obecně lze říci, že pokud by došlo k udělení spolupodpisu premiéra u dokumentu, který toto vyžaduje, veřejnost bychom o tom informovali,“ řekl Deníku N mluvčí vlády Václav Smolka. Mynář na opakované žádosti o vyjádření nereagoval.

Fiala žádost odcházejícího prezidenta ve středu projednal v utajeném režimu na vládě s přítomnými ministry, kteří ho v rozhodnutí abolici nepodepsat podpořili.

Mynář je od jara 2021 trestně stíhaný za poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. V případu jde o šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou získala Mynářova společnost Clever Management. Podle policie neuvedla v žádosti všechny údaje, a peníze proto získala neoprávněně.

Prezident má právo udělovat milosti, amnestie a abolice. Pro amnestii a abolici k tomu potřebuje spolupodpis předsedy vlády, případně podpis jím pověřeného člena kabinetu. V případě abolice prezident nařídí, aby se trestní stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo, a pokud už zahájeno bylo, ale nebylo doposud pravomocně skončeno, aby bylo zastaveno.

X X X

KDE  BUDE  BYDLET  GENERÁL  PAVEL  V  PRAZE?

Manželé Pavlovi si prohlédli Lumbeho vilu, kde může prezidentský pár bydlet

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou se byli poprvé podívat v Lumbeho vile, kde by mohli přes týden bydlet. „Evě se nejvíc líbilo ve sklenících, kde se kromě krásných květin, ovoce a zeleniny personál stará i o zdomácnělé kočky. U mě zabodovala půda, kde si dovedu představit ideální „man cave“ neboli chlapskou zašívárnu,“ napsal prezident na Twitteru.

V Lumbeho vile bydlel, když byl v úřadu hlavy státu, prezidentův předchůdce Miloš Zeman s rodinou, který se po skončení mandátu přestěhoval do svého nového domu v Lánech.

„Bude dobré, když přes týden budeme bydlet tady a na víkendy budeme bydlet doma, není to na každodenní dojíždění,“ řekl po čtvrteční inauguraci v rozhovoru pro Českou televizi nový prezident, který tak poprvé řekl, že v obci Černoučku nedaleko Řípu, kde bydlí, bude méně často, než původně myslel.

Přiznal také, že ačkoliv se původně hovořilo o více možnostech, odkud by mohl vykonávat svůj úřad, rád by pracoval z Pražského hradu.

„Jsem zvyklý pracovat, kde je potřeba. Podstatný je obsah, ne obálka,“ uvedl. Předpokládá, že by ze sídla svého předchůdce mohl začít úřadovat během následujících dvou týdnů, jakmile se prostory Hradu zkontrolují a upraví.

X X X

USA  ODTAJNÍ  INFORMACE  O  COVIDU?

V USA žádají odtajnění informací o původu covidu. Zákon míří na Bidenův stůl

Americká Sněmovna reprezentantů jednomyslně schválila zákon o odtajnění zpravodajských informací o původu onemocnění covid-19. Zákon nyní míří na stůl prezidenta Joea Bidena. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na začátku tohoto měsíce potvrdil, že se přiklání k teorii, že pandemii covidu-19 pravděpodobně způsobil únik z čínské laboratoře.

 Některé americké vládní úřady nicméně stále dávají přednost teorii, že nákaza se přenesla ze zvířete na člověka přirozeně.

Nařízení, které právě prošlo Kongresem, se týká konkrétně informací o virologickém institutu v čínském Wu-chanu, odkud podle některých teorií mohl virus uniknout při laboratorní nehodě. „FBI už nějakou dobu soudí, že počátkem pandemie je s největší pravděpodobností potenciální laboratorní nehoda ve Wu-chanu,“ řekl v rozhovoru se stanicí Fox News šéf FBI Chris Wray s odkazem na město, kde byly před více než třemi lety zaznamenány první případy covidu-19.

„Americká veřejnost si zaslouží vysvětlení všech aspektů pandemie covidu-19. Do toho spadá i původ viru a také to, jestli se na člověka rozšířil přirozenou cestou, nebo v laboratoři,“ řekl dnes předseda zpravodajského parlamentního výboru, republikán Michael Turner.

Senát již zákon schválil, a pokud jej podepíše i prezident Biden, budou mít příslušné úřady 90 dní na zveřejnění všech informací o původu nákazy covid-19 souvisejících s wuchanským virologickým institutem.

Virové a jiné infekce v minulosti mnohokrát „přeskočily“ do lidské populace ze zvířat a v případě koronaviru SARS-CoV-2 zpočátku převažovalo vysvětlení, že jeho šíření mezi lidmi začalo kontaktem člověka s nakaženým zvířetem. K tomu mohlo dojít na jistém wuchanském tržišti, kde se vyskytovala i živá zvířata a s nímž jsou spojovány některé z prvních známých případů infekce.

Někteří vědci jsou nicméně otevření teorii o laboratorním původu infekce, které nahrává skutečnost, že ve Wu-chanu sídlí dvě instituce zabývající se studiem infekčních onemocnění, z nichž jedna se nachází poblíž zmíněného tržiště.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2021 po vlastním vyšetřování označila únik koronaviru z laboratoře za velmi nepravděpodobný. Posléze však vyzvala k dalšímu bádání a uvedla, že všechny hypotézy zůstávají otevřené. Mezinárodnímu vyšetřování však není otevřená Čína, která spekulace o laboratorní nehodě odmítá jako protičínské.

X X X

Zemanův Hrad stihl pronajmout prostory spřízněné firmě, smlouva je v registru

Ve středu, poslední den prezidentského mandátu Miloše Zemana, Pražský hrad kývl na pronájem svých prostor pro potřeby nadcházejících velikonočních trhů. Kontrakt, který získala firma Astacus, ve čtvrtek dopoledne zveřejnil registr smluv. Informaci přinesl portál Seznam Zprávy.

Správa Pražského hradu smlouvu o pronájmu prostor za katedrálou svatého Víta na velikonoční trhy vydala firmě Astacus, jejíž zaměstnanci v minulosti statisíci sponzorovali politickou stranu Stranu práv občanů – zemanovci (SPO). V registru smluv byl kontrakt zveřejněn ve čtvrtek, tedy v den inaugurace nového prezidenta Petra Pavla. Firma za víc než měsíc pronájmu prostor o rozloze 400 metrů čtverečních zaplatí 450 000 korun.

Majitel firmy Astacus Michal Pechan v minulých letech dostával do pronájmu nádvoří jedné z nejnavštěvovanějších památek v Česku opakovaně. Ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák, jehož do funkce od ledna dosadil vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, portálu Seznam Zprávy sdělil, že Hrad smlouvu podepsat musel.

„Správa Pražského hradu uspořádala veřejné a otevřené výběrové řízení, v němž nebyl nikdo protežován a nikdo znevýhodněn. Smlouva byla podepsána s firmou, která zvítězila. S výběrem a smlouvou nebylo možno čekat, pokud měly letos velikonoční trhy proběhnout,“ uvedl Novák.

Na dotaz, kolik se přihlásilo zájemců a na základě čeho vybrali vítěze, už do vydání textu neodpověděl, poznamenal portál. Podle zdrojů Seznam Zpráv stál za pronájmy pro Pechanovu firmu Mynář. Ani ten však na dotazy nereagoval.

Prostor za svatovítskou katedrálou pronajala Správa Pražského hradu Pechanově firmě Astacus už v roce 2019, bez tendru a do konce Zemanova mandátu. Hrad to hájil tím, že smlouva navazuje na původní dohodu z roku 2015.

Smlouva o nájmu pozemku v areálu Pražského hradu.

Pechan odmítá, že jeho úspěchy při uzavírání smluv na Hradě souvisejí se sponzoringem, který prezidentské straně poskytovali jeho podřízení. A podle serveru tvrdí, že s Mynářem o smlouvách nejednal. „Hrad na tyto trhy vyhlásil výběrové řízení, kterého jsme se účastnili,“ uvedl ke smlouvě o velikonočním pronájmu.

Astacus i další Pechanovy firmy jako Pralinka, Galaxie Production nebo Infiteam podle serveru vyšetřují policisté kvůli podezření z fiktivních obchodů, které údajně připravily stát o miliony korun na daních.

X X X

MINISTRYNĚ  ANGLIE  BRAVERMANOVÁ: SOUDCI  EU  V  ROZPORU S  NÁZORY  BRITŮ

Evropský soud pro lidská práva je podle britské ministryně vnitra v rozporu s hodnotami Británie

 Evropský soud pro lidská práva (ECHR) je podle britské ministryně vnitra Suelly Bravermanové zpolitizovaný a v některých případech se rozchází s britskými hodnotami. Ministryně to řekla v rozhovoru s BBC. O den dříve připustila, že jí navržený nový zákon o migraci by mohl být napaden u soudu ve Štrasburku. Legislativa cílí na zastavení lodí, kterými přes Lamanšský průliv připlouvají do Británie lidé na útěku. Zákon kritizuje britská opozice i OSN.

Návrh nového zákona Bravermanová v britském parlamentu představila v úterý. Pokud by vešel v platnost, ministerstvo vnitra by mělo povinnost vyhostit ze země každého, kdo tam vstoupí nelegální cestou. Takový člověk by se později do Británie nemohl vrátit ani žádat o britské občanství. Výjimka by platila pouze pro nezletilé, lidi se zdravotními problémy a pro ty, kteří by se po návratu do vlasti mohli ocitnout v ohrožení života.

„Řekla bych, že je to soud, který je zpolitizovaný, intervencionistický a ne vždy se řídí postupem, který bychom uznali za řádný proces,“ uvedla Bravermanová. Dodala, že činnost soudu ve Štrasburku je v některých otázkách v rozporu s vůli britského parlamentu a s britskými hodnotami jako takovými. Bravermanová zdůraznila, že nový zákon o migraci nebude znamenat odstoupení Británie od Evropské úmluvy o lidských právech.

ECHR byl zřízen v roce 1959 a spadá pod Radu Evropy, není tedy institucí EU, kterou Británie v roce 2020 opustila. Soud už loni v červnu zakázal deportační lety, na kterých se Británie dohodla se Rwandou, kam měla za peníze posílat žadatele o azyl. Soudní řízení o legálnosti vládního programu v Británii pokračuje.

Návrh nového zákona o migraci podrobila kritice nejen britská opozice, ale také Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle kterého by legislativa porušovala mezinárodní právo.

Návrh je podle britské vlády reakcí na rostoucí počet lidí, kteří se do země dostávají nelegálně přes Lamanšský průliv. Loni jich bylo asi 45.000. V Británii je rovněž na dvacetiletém maximu počet žádostí o azyl, i přesto se ale nachází pod průměrem Evropské unie. V Británii, která má zhruba 67 milionů obyvatel, žádalo v loňském roce o azyl zhruba 75.000 lidí. V Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, to bylo asi 240.000 žadatelů.

Přetížení britského azylového systému je podle opoziční Labouristické strany způsobeno především špatným hospodařením a administrativní organizací zaměstnanců, nikoliv loďmi s migranty. Na pomalost a neefektivní fungování britského azylového systému poukázal také UNHCR.

 X X X

 Dekriminalizace neplacení alimentů a změna sazeb za opakované krádeže? Experti navrhují jak ulevit věznicím

 Částečnou dekriminalizaci neplacení výživného nebo zrušení speciálních vyšších sazeb za opakované krádeže navrhuje aktuálně pracovní skupina pro efektivní trestní justici při Radě vlády ČR pro lidská práva. Situace je vážná, počet vězňů se nedaří snižovat a trestní politika nadužívání trestní represe u méně vážných činů stále pokračuje, míní odborná veřejnost. Otec a matka ve vězení dětem život nezajistí, stíhejme jen úmysl a vážný dopad, radí skupina.

Plán na dekriminalizaci některých trestných činů a na změnu sazeb za opakované, avšak méně společensky škodlivé činy, oznámila zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková v pondělí 6. března 2023. Situaci přeplněných věznic řeší i resort spravedlnosti a chce prosadit širší udílení peněžitých trestů.

„V současné době má Česká republika v přepočtu na počet obyvatel 5. nejvyšší míru uvěznění v EU. Dle odborné studie Nejvyššího státního zastupitelství je hlavní příčinou délka ukládaných trestů. Nadužívání trestu odnětí svobody má negativní sociální i ekonomické důsledky. Dle doporučení OSN a Rady Evropy má být nepodmíněný trest odnětí svobody využíván až v nejkrajnějším případě, kdy je třeba izolovat nebezpečného jedince od společnost,“ zdůvodňuje své návrhy pracovní skupina pro efektivní trestní justici.

Členy skupiny jsou soudci, státní zástupci, advokáti i právní profesionálové z akademických kruhů jakožto i zástupci ministerstva spravedlnosti a představitelé vězeňství. Už dva roky se shodují, že situaci je třeba změnit. Konkrétnější plán s přesnými čísly předložila skupina vládě už loni v květnu. Už tento plán obsahuje návrh na změnu sazby respektive depenalizaci u opakovaného trestného činu krádeže.

Za opakovanou krádež sedí 10% vězňů

Ke zvýšení sazeb došlo novelou trestního zákoníku v roce 2010 zavedením nových skutkových podstat, jejich znakem je recidiva. „Došlo k tomu i u nejfrekventovanějšího trestného činu krádeže, kde je recidiva velmi častým jevem. Dle § 205 odst. 2 TZ dokonce ani není potřeba naplnit některý z dalších znaků nutných k trestní odpovědnosti za krádež dle § 205 odst. 1 TZ, jako je např. škoda nikoli nepatrná. Tento rozdíl se ještě umocnil poté, co došlo ke zvýšení škody nikoli nepatrné. To způsobuje výrazný nepoměr v trestně politickém přístupu mezi recidivisty a ostatními pachateli. Zároveň se to výrazně projevilo i v aplikační praxi v nárůstu počtu uložených nepodmíněných trestů i jejich podílu a prodloužení délky jejich výměry, ale i nárůstu vězněných osob,“ uvádí se už v loňském dokumentu.

Tento přístup znovu navrhuje pracovní skupina změnit: „Zrušením těchto speciálních trestních sazeb u trestného činu krádeže by stát snížil vězeňskou populaci téměř o desetinu. Ročně by tím ušetřil značné prostředky. Část těchto prostředků by bylo možné využít na zintenzivnění zacházení s vězněnými osobami a osobami s uloženým alternativním trestem, což jsou oblasti, které je potřeba posilovat,“ uvádí k tomu podle zprávy zmocněnkyně pro lidská práva Jakub Drápal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Za neplacení alimentů stíháno deset tisíc lidí

Také návrh na částečnou dekriminalizaci neplacení výživného není nový, diskutuje se o něm léta. „Dle policejních statistik se tento trestný čin dle počtů stíhaných osob řadí mezi 10 nejfrekventovanějších skutkových podstat,“ stojí v loňském dokumentu pracovní skupiny pro efektivní trestní justici. To zatěžuje celou trestní justici i věznice. „Ač se jedná o přečin, poměrně velké množství pachatelů této trestné činnosti je odsuzováno k nepodmíněným trestům odnětím svobody, a to převážně k nepodmíněným trestům do jednoho roku,“ uvádí dokument skupiny.

Podle přiložené tabulky bylo v roce 2021 trestně stíháno a obžalováno za neplacení výživného téměř deset tisíc osob. Odsouzeno jich bylo 4 428, z toho více než tisíc lidí k nepodmíněnému trestu.

„Přitom nelze říci, že by kriminalizace takového jednání výrazně přispívala k řádnému plnění vyživovací povinnosti. Naopak uvěznění pachatele může prohloubit jeho problémy se získáním prostředků na řádné placení výživného v souvislosti se ztrátou zaměstnání. Současná česká právní úprava již od 1. 7. 2021 zároveň poskytuje v souvislosti s účinností zákona č. 588/2020 Sb., o náhradním výživném na nezaopatřené dítě možnost omezit tíživé dopady neplnění vyživovací povinnosti u těchto dětí, které tvoří většinu případů poškozených ve věcech zanedbání povinné výživy v trestním řízení,“ uvádí k tomu loňský dokument.

Otec a matka ve vězení dětem život nezajistí

Řešením je podle loňského návrhu omezení trestnosti takových jednání pouze na závažné úmyslné formy jednání nebo hrubou nedbalost a na situace, kdy je následkem nebezpečí nouze vyživovaného. „Takové řešení by se blížilo např. právní úpravě v ČR za první republiky či např. současné právní úpravě v Německu,“ uvádí už loňský dokument.

Podle dokumentu také analýza ministerstva spravedlnosti poukazuje na vhodnost dekriminalizace a její nahrazení postupy mimo trestní systém vedoucí k deeskalaci konfliktu mezi rodiči a snížení rizika neplacení alimentů jako je například Cochemská praxe.

A aktuální zprávě k tomu skupina přidává další nástroj: Exekuce. „Na místě je tedy podporovat účelné vymáhání výživného formou exekuce či zefektivnit systém náhradního výživného (to vše v kombinaci se sociální prací s rodinou) a trestně stíhat pouze závažné úmyslné formy zanedbání povinné výživy spočívající ve vyhýbání se vyživovací povinnosti a vystavení oprávněné osoby nebezpečí nouze (viz dnes § 196 odst. 2 a 3 trestního zákoníku).“

“Všichni víme, že trest odnětí svobody za bagatelní trestnou činnost je výrazně kontraproduktivní. Například potřebný sociální standard dětem zajistí spíše práce s rodinou a efektivní vymáhání výživného než otec (nebo matka) ve vězení. I proto mají návrhy Pracovní skupiny pro efektivní trestní justici smysl,“ uvádí k tomu člen pracovní skupiny pro efektivní trestní justici a současně soudce Krajského soudu v Ostravě, pobočka Olomouc Martin Hýsek. Irena Válová, ceskajustice.cz

 X X X

ZELENSKÉHO  NEPUSTLI  NA   UDÍLENÍ  OSCARŮ  V  USA

Válka bílých? Organizátoři Oscarů odmítli projev Zelenského na ceremoniálu

Promluvil na festivalech v Cannes i Benátkách, i na předávání cen Grammy. Na udílení Oscarů ale Vododymyru Zelenskému organizátoři prostor prostřednictvím telemostu opět nedají.

 Na Zlatých glóbech Zelenského uvedl herec a režisér Sean Penn – Zelenskyj zopakoval své přesvědčení, že Ukrajina ve válce proti Rusku zvítězí a zatleskal „svobodným lidem svobodného světa – těm, kteří se sjednotili v podpoře ukrajinského lidu“.

Ne všichni jsou ale zajedno s tím, že by měl Zelenskyj dostávat ve vysílání takový prostor. Producent Oscarů Will Packer loni jeho vystoupení odmítl. Údajně se vyjádřil v tom smyslu, že Hollywood upírá pozornost na Ukrajinu jen proto, že jde o konflikt, na jehož obou stranách jsou pouze běloši. A naopak ignoruje války po celém světě, které mají dopadl na lidi odlišné barvy pleti.

Letos se Hollywood k odmítnutí Zelenského vystoupení nevyjádřil, nicméně Akademie se obecně zaměřuje čistě na uznání filmařské obci a vyhýbá se čemukoliv politickému.

Nejde o jedinou organizaci, která si nepřála ukrajinského prezidenta na ceremoniálu. Loni v září Zelenského tým požádal organizátory filmového festivalu v Torontu s žádostí o vystoupení přes satelit.

Nebylo mu vyhověno a mluvčí TIFF uvedl, že se festival nezapojuje do diskusí s vládními představiteli, hodnostáři nebo mezinárodními velvyslanectvími. Vyjádřil ale také solidaritu s Ukrajinským lidem doma i v zahraničí a dodal, že je hrdý na to, že může na festivalu představit hloubku a kreativitu ukrajinských filmařů.

Pětadevadesáté udílení cen se koná v noci z neděle na pondělí. Zlatou sošku udělí Akademie letos po pětadevadesáté, přičemž šanci mají i čeští tvůrci. Maskérka Linda Eisenhamerová za film Na západní frontě klid.

Nominována je spolu se svou kolegyní Heike Merkerovou. Stejný film dává šanci i českému specialistovi na zvláštní efekty Viktoru Müllerovi a zvukaři Viktoru Prášilovi.

X X X

Nová data o inflaci a průmyslové produkci představují zklamání. Také se méně staví

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil data o inflaci a průmyslové a stavební produkci. Z čísel vyplývá, že spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,6 %. Meziročně vzrostly o 16,7 %, což je o 0,8 procentního bodu méně než v lednu.

To je na první pohled dobrou zprávou, protože inflace klesá, ale je třeba si uvědomit, že trh očekával inflaci jen kolem 16,6 %. Z pohledu trhu je tedy inflace špatnou zprávou a znamená, že budeme stále slýchat o potřebě vyšších úrokových sazeb.

V meziměsíčním vyjádření zdražila zejména zelenina, která si připsala 12,7 %. Výrazně zdražily i dovolené, což je dáno tím, že začala nová sezóna, do které bylo nutné propsat dražší energie. Ceny v českých horských střediscích se tím přiblížily cenám v Německu.

V meziročním srovnání inflace brzdí, protože ceny elektřiny a plynu zpomalily svůj růst. Tento jev uvidíme i v dalších měsících. O tom, že inflace zpomalí, nemusíme pochybovat. Proti zpomalení inflace však půjdou další položky jako například potraviny. Cukr je meziročně dražší o 75 % a vejce dokonce o 95 %.

Po přepočtení na harmonizovaný index spotřebitelských cen činí česká meziroční inflace 18,4 %. To je výrazně více než 8,5 % uváděných Eurostatem pro Eurozónu. V české inflaci se tak odráží naše vyšší energetická náročnost.

Pro příští měsíce očekávám další zpomalení inflace, přičemž k tomu největšímu by mělo dojít hlavně v březnu a dubnu. Je trochu znepokojivé, že během února inflace klesala pomalu. Kdyby se toto mělo opakovat, bude nutné změnit výhled směrem nahoru. Očekávám, že v létě zpomalí inflace na 10 %.

Pro centrální banku je situace již uzavřena. Inflace zpomaluje a případné dnešní zvýšení sazeb se v ekonomice projeví za rok až rok a půl, kdy už ale inflace bude nižší. Pokud chtěl někdo zvyšovat sazby, měl pro to hlasovat vloni. Nyní je už pozdě a případné zvýšení úrokových sazeb by působilo kontraproduktivně. Očekávám, že úrokové sazby budou po celý letošní rok stagnovat.

Průmyslová produkce v lednu meziročně reálně klesla o 1,4 %.

Tento údaj představuje pro trh velké zklamání, protože ekonomové v průměru čekali růst o 2,3 %. Z mého pohledu bylo ale očekávání trhu přehnaně optimistické. Netuším, proč by měl průmysl za stávajících podmínek růst. Obávám se, že se u některých ekonomů v jejich očekáváních odráží přání, nikoliv racionalita.

Propad jsme viděli ve většině odvětví. Nejvýraznější však byl u výroby základních kovů, chemických látek či výrobě a rozvodu elektřiny. Rostla snad jen výroba aut.

Zajímavé je, že roste hodnota nových zakázek. Je s podivem, že zahraniční zakázky klesají o 3,5 %, zatímco domácí o 13,6 %. To ukazuje, že je na tom domácí ekonomika lépe než zahraniční. Je ale pravdou, že to může do určité míry zkreslovat silná česká koruna. Ta topí zájem o české zboží v zahraničí.

Když se něčemu v ČR nedaří, obvykle slyšíme, že jinde ve světě je to lepší. Když se dívám na poslední data Eurostatu, vidím, že za celou EU klesal průmysl o 0,4 %, v sousedním Slovensku zaznamenalo dokonce o 13,1 %. Jedeme tedy na podobné vlně.

Za celý rok 2023 čekám mírný pokles průmyslové výroby kolem 0,5 %. Problémem nebude jen drahá energie, ale i nedostatek čipů z Asie, silná koruna a vysoké úrokové sazby. Výroba zkrátka nebude plynulá. Rok 2024 by už ale měl přinést svižný růst.

Stavební produkce v lednu reálně meziročně vzrostla o 5,4 %.

Za růstem stavebnictví nestál lepší stav domácí ekonomiky, ale vhodné počasí bez teplotních a sněhových komplikací. Výroba tak nebyla přerušena.

Stavební úřady vydaly meziročně o 7,4 % stavebních povolení méně. Meziročně bylo zahájeno o 8,8 % staveb bytů méně a dokončeno bylo o 15,4 % bytů méně. Jde o velmi pesimistická čísla. Je překvapivé, že počet dokončených bytů neroste. Zdá se, že původní snaha rychle dostavět a nic nezačínat, už neplatí. Tlumí se úplně vše a zmražení hypoték tak doběhlo i novostavby.

Rok 2023 bude slabší. Očekávám, že vysoké úrokové sazby zde vydrží do konce roku. Hypoteční trh letos neožije, což nenahrává stavební výrobě. Je nicméně pravdou, že developerské projekty jsou obvykle během na dlouhou trať a s vysokými sazbami lze počítat jen dočasně, a proto developeři neřeší, co bude letos, ale co bude v dlouhodobějším horizontu dvou let a dál. Domnívám se, že pokles stavebnictví nebude tak výrazný, jak by se z trhu hypoték mohlo zdát. Infrastrukturní stavby navíc pojedou dál. Očekávám proto pokles výroby jen kolem 0,5 % Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group. Jaroslav Totušek, Public relation

X X X

DAKO-CZ CHCE V INDII VYUŽÍT BOOMU NA ŽELEZNICI

V minulém roce založil výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla, společnost DAKO-CZ, v Indii dva společné podniky s předními domácími výrobci. Na tamním trhu je firma z východočeské Třemošnice poslední roky velmi aktivní a jeho potenciálu chce naplno využít. Také proto se obchodní manažerka DAKO-CZ vypravila na podnikatelskou misi pořádanou Svazem průmyslu a dopravy ČR, jež doprovázela na nedávné cestě do Indie ministra zahraničních věcí Jana Lipavského. Cílem cesty byla prezentace firmy a navázání nových kontaktů.

Na indickém trhu DAKO-CZ, jež je součástí skupiny Czechoslovak Group, začalo působit již v roce 2006, postupně své obchodní aktivity rozvíjelo a aktivně se dodávkám do Indie věnuje od roku 2015. Postupně se zvyšovalo procento tržeb, které firma v Indii generovala. V návaznosti na rostoucí poptávkou vznikl v Ostravě podnik DAKO-CZ Machinery zaměřený na sériovou výrobu pro Indii a konečně v minulém roce byly založeny dva společné podniky s indickými výrobci: MEDHA DAKO-CZ Pvt. Ltd. a JWL DAKO-CZ India Ltd.

„Na indickém trhu cítíme hodně dalších potenciálních příležitostí, proto tam již v brzké době založíme další dceřinou společnost. V Indii samozřejmě máme za roky, co tam dodáváme naše produkty, vybudované kvalitní vztahy. Přesto, když se vyskytla příležitost vyslat našeho člověka na podnikatelskou misi, neváhali jsme. Naše obchodní manažerka Monika Jirušková navázala nové kontakty, které nám mohou pomoci k dalším obchodním příležitostem,“ říká Lukáš Andrýsek, předseda představenstva DAKO-CZ.

Na dynamicky se rozvíjející trh v Indii a příležitosti na něm se aktuálně soustředí zájmy české ekonomické diplomacie. Značné možnosti skýtá i tamní železnice. Země disponuje čtvrtou nejrozsáhlejší železniční sítí po USA, Rusku a Číně. Indian Railways je největším zaměstnavatelem v Indii a osmým největším na světě, zaměstnává přibližně 1,3 milionu lidí. Do své železnice a její modernizace navíc Indie již několik let masivně investuje.

„Cílem mise, jíž jsem se zúčastnila, bylo představit dalším potenciálním zákazníkům značku DAKO-CZ jako výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla s vlastním vývojem a zkušební laboratoří, pro niž je velmi důležitý aspekt bezpečnosti na železnici. Díky tomu, že mise byla zastřešena ministrem Janem Lipavským, jsme měli možnost setkat se s ministry, honorárními konzuly a s dalšími významnými představiteli Indické republiky včetně zástupců tamních firem,“ uvádí Monika Jirušková, obchodní manažerka a účastnice mise v Indii.

V průběhu třídenní návštěvy Indie navštívila Dillí a Bombaj. Kromě oficiálních jednání a přednášek absolvovala reprezentantka DAKO-CZ řadu osobních setkání, například s honorárními konzuly ČR z několika regionů. Monika Jirušková vyzdvihla zejména jednání a vazbu na honorárního konzula oblasti Chennai, kde sídlí výrobce vozů ICF. Měla možnost krátkého rozhovoru o aktivitách DAKO-CZ v Indii přímo ministrem průmyslu a obchodu Piyushem Goyalem.

Kromě řady oficiálních setkání a účasti na konferenci, na níž kromě českého ministra zahraničí promluvil jeho indický protějšek Subrahmanyam Jaishankar a také například dánský ministr zahraničí Lars Lokke Rasmussen, byly velmi cenné též kontakty získané v rámci networkingu. V Dillí a posléze v Bombaji jednala Monika Jirušková například s indickými zástupci agentury Czech Trade, tamní hospodářské komory i se zástupci společností, které nabízejí podporu v rámci zvládnutí administrativy nutné pro vstup na indický trh.

„Celé tři dny v Indii byly velmi intenzivní. Kromě jednání s indickými partnery jsme měli možnost strávit společný čas s dalšími českými účastníky mise, zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR i ministerstva zahraničí. Věřím, že se nám nově nabyté kontakty podaří postupně přetavit v další příležitosti, každopádně už skutečnost, že naše firma DAKO-CZ byla aktivně reprezentována na takto významné akci, je velmi cenné,“ doplňuje Monika Jirušková.

Kromě účasti na podnikatelské misi se zástupci společnosti DAKO-CZ zúčastnili také jednaní na Ministerstvu železnic Indie (Railway Boardu) a také přímo na RDSO (Research Designs and Standards Organization) v severoindickém městě Lucknow. RDSO je organizace spadající pod ministerstvo železnic, jež uděluje certifikace na veškeré produkty určené pro indické dráhy. Ing. Jaroslav Martínek, Account Manager

X X X

NA  SOKOLOVSKU  SI  LIDÉ  NAJDOU  SVÉHO  LÉKAŘE

Díky dohodě města Sokolov a Ambulancí Penta může až 1,5 tisíce pacientů najít svého praktika Sokolov

Až 1,5 tisíce obyvatel Sokolovska, kteří nemají vlastního praktického lékaře, má naději na změnu. Tato příležitost se týká i těch, kteří hledají odborného ambulantního lékaře v oboru gynekologie či oční. Umožní to dohoda mezi městem Sokolov a Ambulancemi Penta ze skupiny Penta Hospitals. Penta Hospitals nabídne veřejnosti své rezervní i nově vytvořené kapacity ve vlastních ambulancích. Zároveň spolu s městem připraví možné otevření zcela nové ordinace praktického lékaře přímo v Sokolově.

„V posledních letech odešla do penze řada praktických lékařů v regionu a noví nepřicházejí. Stále častěji se tak na nás obracejí obyvatelé města a okolí s žádostí o pomoc při zajištění služeb praktického lékaře,“ řekl starosta Sokolova Petr Kubis. Město vyvíjí všechny možné aktivity k tomu, aby zajistilo na území Sokolova dostupnou zdravotní péči, a to i přes to, že zajištění lékařské péče nespadá do povinností obcí, nýbrž do povinností zdravotních pojišťoven.

„Město Sokolov se snaží najít jakoukoliv možnost, jak získat do města nové praktické lékaře pro dospělé, praktické lékaře pro děti a dorost, stomatology atd. Dlouhodobě máme velmi dobrou spolupráci s Nemocnicí Sokolov. Společně se nám povedlo rozšířit nabídku služeb třeba o nedávno otevřenou urogynekologickou ambulanci. A proto jsme se s nabídkou spolupráce obrátili i přímo na skupinu Penta Hospitals, která nemocnici provozuje,“ uvedl starosta Kubis s tím, že původní záměr města byl vybudovat na svém území tzv. plovoucí ambulance, kam by lékaři z oboru gynekologie a praktičtí lékaři z kraje dojížděli a střídali se v poskytování péče o občany Sokolovska.

To však nebylo možné zrealizovat z organizačních a logistických důvodů. Na základě jednání s městem proto zdravotnická skupina Penta Hospitals nabídne obyvatelům Sokolovska rezervní kapacity svých Ambulancí Penta. Byť toto řešení bude znamenat pro obyvatele dojíždění, jedná se o okamžité a nejrychlejší řešení. Zároveň se ale bude připravovat možné otevření zcela nové ordinace praktického lékaře v Sokolově. „V první fázi využijeme rezervní nebo organizačně vytvořené kapacity, které máme v našich stávajících ambulancích praktických lékařů v Karlovarském kraji.

Celkově bychom tak mohli registrovat až tisíc pět set nových pacientů,“ potvrdila generální ředitelka skupiny Penta Hospitals Barbora Vaculíková. Půjde o ambulance praktických lékařů v Nejdku, Nové Roli, Horním Slavkově a Františkových Lázních, které otevřou registraci až pro 900 pacientů. „Zhruba v polovině roku rozšíříme registraci pro obyvatele Sokolovska o další zhruba čtyři stovky míst ve dvou našich ambulancích na Chebsku. Je nám jasné, že především pro starší pacienty není dojíždění k praktickému lékaři optimální, ale jde o okamžité řešení.

Díky tomu, že Penta Hospitals CZ, s.r.o. Florentinum Praha si naše skupina vzdělává i své vlastní lékaře, budeme spolu s městem hledat cesty, jak do dvou let otevřít i zcela novou ambulanci praktického lékaře přímo v Sokolově,“ dodala generální ředitelka Penta Hospitals Vaculíková. Kromě kapacit u praktických lékařů, bude také nabídnuta volná kapacita pro až 1000 pacientů na Gynekologii v Karlových Varech a kapacita pro 300 pacientů Oční ambulance s optikou v Sokolově.

Jak uvedla ředitelka Ambulancí Penta Jana Šperlová, zájemci o registraci u praktických lékařů, případně v odborných ambulancích gynekologie a oční, se mohou hlásit už dnes. „Registrace ale bude možná pouze online prostřednictvím webového formuláře, abychom nezatěžovali personál v ordinacích desítkami telefonátů denně. Bylo by to na úkor stávajících pacientů, kterým by se nemohli dostatečně věnovat, a to samozřejmě nechceme,“ uvedla Šperlová. Zároveň poprosila zájemce o nové registrace o ohleduplnost vůči druhým a dodržování tohoto postupu.

Registrační formulář je, až do vyčerpání kapacity jednotlivých ambulancí, k dispozici na stránkách Ambulancí Penta. https://www.pentahospitals.cz/ambulance-penta/registrace-horni-slavkov/ https://www.pentahospitals.cz/ambulance-penta/registrace-nejdek/ https://www.pentahospitals.cz/ambulance-penta/registrace-nova-role/ Penta Hospitals CZ je součástí holdingu Penta Hospitals International, který patří s více než 13 000 zaměstnanci, více než 30 nemocnicemi a více než 40 dalšími zdravotnickými zařízeními, mezi nejvýznamnější poskytovatele zdravotních a sociálních služeb ve střední Evropě.

V České republice Penta Hospitals CZ provozuje nemocnice, ambulantní zdravotnická zařízení a síť specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou i polikliniky. Vlastníkem holdingu je investiční skupina Penta. Společnost Ambulance Penta byla založena v roce 2010 a ještě téhož roku otevřela první ordinaci praktického lékaře v Ostrově. V současnosti provozuje celkem 29 ambulancí, z toho 22 přímo v Karlovarském kraji. Zahrnují dohromady 10 oborů od všeobecného praktického lékařství až po stomatologii nebo gynekologii. Ambulance Penta dnes tvoří více než 200 zaměstnanců, kteří pečují o bezmála 26 tisíc pacientů. Kontakt: Vladislav Podracký PR & Communication Manager

X X X

Pardubický kraj může pomoci obcím se zajištěním údržby břehů řek

Starostové obcí v regionu dlouhodobě řeší neutěšený stav některých břehů řek a vodních toků. I o tom jednal hejtman Martin Netolický na setkání se zástupci Povodí Labe a Skupinou ČEZ. Předmětem jednání bylo také nastavení majetkoprávních vztahů ve spojitosti s posílením kapacity elektrické energie na Králicku. Tento projekt pomůže zásadně urychlit tolik potřebný rozvoj energetické sítě nejen v oblasti Králicka, ale i v dalších částech Pardubického kraje.

 Povodí Labe spravuje na dvacet tisíc kilometrů břehů řek a deset tisíc kilometrů vodních toků na území České republiky. „Záleží nám na tom, aby údržba zejména v intravilánech obcí byla dostatečná a dřeviny nebyly zanedbané. Starostové nás s tímto problémem často kontaktují, protože nevědí, na koho se v této problematice obrátit. Pardubický kraj může obcím pomoci a odkázat je na kontaktní osobu z Povodí Labe, která je za správu břehů v našem regionu zodpovědná,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Debata se stočila i k záležitostem spolkové a sportovní činnosti na vodních tocích. Povodí Labe nově nastavilo rovné podmínky pro všechny tyto organizace a uzavřelo s nimi nové smlouvy. „Osobně kvituji, že pro spolky, které se samy podílejí na čištění břehů a údržbě vodních ploch, plyne výhoda zpětného poplatku ze strany Povodí Labe. Spolky tedy zaplatí nájemné za užívání vodní plochy, nicméně participací na její údržbě mohou část peněz také získat,“ podotkl Martin Netolický.

Spolupráce povede k urychlení investic a posílení energetické sítě

Na území Králicka je v současné době realizován projekt posílení kapacity elektrické energie, který je nejen pro tento region velmi důležitým. „Byl jsem požádán o zprostředkování setkání kvůli majetkoprávním záležitostem a věcným břemenům. Všechna Povodí, a to včetně Povodí Labe, uzavřou se společností ČEZ Distribuce memorandum o nastavení majetkoprávních vypořádání při realizaci velkých liniových staveb, tedy elektrických vedení. Pro nás to znamená, že se výrazně urychlí příprava zásadních investic ČEZu, a dojde k posílení energetické sítě v rámci Králicka a dalších částí Pardubického kraje,“ řekl Netolický. Bc. Denisa Píšová, kancelář hejtmana

X X X

Úhyn ryb v jezu Bulharech na Břeclavsku způsobily znečištěné povrchové vody 

Biologické centrum Akademie věd (AV) ČR prezentovalo možné příčiny vyčerpání kyslíku a následného úhynu ryb v nadjezí jezu Bulhary. Prezentace se uskutečnila v pátek 10. března 2023 na společném jednání zástupců Jihomoravského kraje, města Břeclav, Povodí Moravy, s. p. a Moravského rybářského svazu v brněnském sídle krajského úřadu. Dle závěrů AV úhyn ryb nezpůsobil provoz malé vodní elektrárny, příčinou je znečištění povrchových vod. Procesy, které probíhají v nadjezí, vykazují řadu anomálií a lokalitu je třeba podrobně monitorovat.

Na jednání Jakub Borovec z Biologického centra Akademie věd ČR představil závěry posouzení možných příčin úhynu ryb v úseku mezi VD Nové Mlýny a jezem Bulhary. Výstupem zpracovaného hodnocení byl návrh souboru opatření, která mají snížit riziko dalších úhynů v budoucnu. Lokalitu a procesy odehrávající se v Dyji budou odborníci dále podrobně zkoumat. Zásadním podkladem pro zpracování hodnocení byl rozsáhlý monitoring kvality vody bezprostředně po havárii.

Dle Akademie věd došlo ke ztrátě kyslíku v nadjezí kvůli jeho vysoké spotřebě velkým zastoupením biomasy – tedy spotřebou řasami, sinicemi, rybami a odumírající organickou hmotou – a jeho nedostatečné produkci v denních hodinách. Provoz malé vodní elektrárny neodstraňuje z vody kyslík a při nadlepšování obsahu kyslíku rozstřikem pod segmenty je jeho spotřeba v nočních hodinách pod VD Nové Mlýny natolik vysoká, že nedoputuje do nadjezí jezu Bulhary či nepostačuje k pokrytí jeho deficitu.

V nadjezí se odehrávala řada různých procesů, z nichž některé označilo hodnocení AV za anomálie. „Příkladem je situace, kdy ani v denních hodinách při příznivých světelných podmínkách nedocházelo k dostatečnému dosycení vody kyslíkem fotosyntézou. Ke spotřebě kyslíku docházelo nejen v nočních, ale nadměrně také během dne. Ani okysličená voda odpouštěná z nádrže, případně doplněná rozstřikem pomocí segmentů, nebyla schopná do nadjezí dotéct tak, aby množstvím kyslíku umožnila udržet vysoké množství ryb při životě,“ popsal Jakub Borovec z Akademie věd ČR.

Vědecké zhodnocení příčin úhynu potvrzuje dřívější vyjádření Povodí Moravy. „Jsme přesvědčeni, že příčinou je enormní vypouštění nedostatečně čištěných odpadních vod v celém povodí, zejména živin, pokles průtoků a nárůst teplot vlivem klimatické změny. Je však třeba zdůraznit, že při stávajícím zatížení povrchových vod živinami z odpadních vod, vysokých objemech biomasy, vysokých teplotách vzduchu a vody v letních měsících, snížených průměrných průtocích v tocích a původním druhovým složením rybí obsádky a jejího množství nelze havarijní stav při souběhu nepříznivých faktorů předvídat a vyloučit,“ zdůraznil ředitel pro správu povodí Antonín Tůma z Povodí Moravy, s. p.

Hodnocení AV dále navrhlo soubor opatření, která by měla dalšímu úhynům předcházet. Hlavní navržené dlouhodobé opatření přitom potvrzuje, že příčina úhynu spočívá ve vypouštění množství nedostatečně pročištěných odpadních vod do vodních toků.

Proto bylo ze strany Jihomoravského kraje iniciováno založení pracovní skupiny „Společně za čistou a živou Dyji“. Zástupci Jihomoravského kraje, města Břeclav, Povodí Moravy, s. p. a Moravského rybářského svazu se shodli, že je potřeba společně vytvořit tlak na snížení vypouštěného znečištění, zvýšení účinnosti odstranění živin z odpadních vod, kontroly vypouštěného znečištění a zpřísnění limitů vypouštěného znečištění, neboť stávající vypouštěné znečištění je v zásadním nepoměru k množství povrchových vod, do kterých jsou odpadní vody vypouštěny.

Poměr vypouštěného znečištění a množství vody v přírodě se stále zhoršuje dopadem klimatické změny, která se zejména na jižní Moravě projevuje v nárůstu průměrných a hlavně maximálních teplot, v navýšení počtu tropických dní a zvýšení ztrát povrchové vody evapotranspirací, výparem, větrnou erozí a nerovnoměrně rozloženými srážkami. Společně bude pracovní skupina iniciovat výzkumný projekt s cílem podrobného popisu všech procesů, které budou podporou pro zpřísnění limitů vypouštěného znečištění, a návrh technických a organizačních opatření k ovlivnění faktorů a procesů zejména v nadjezí jezu Bulhary, které by snížily spotřebu kyslíku, zvýšily jeho produkci a vytvořily společně s definovanou rybí obsádkou i v kritických tropických dnech rovnovážný stav,“ sdělil náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro životní prostředí Lukáš Dubec. Mgr. Alena Knotková, tisková mluvčí

X X X

Moderní systém precizního zemědělství pomáhá společnosti SUAS Agro hospodařit efektivně

Společnost SUAS Agro je jednou z prvních společností v ČR, která zavedla celosvětově využívaný systém Cropwise Operations pro evidenci zemědělských operací, osevních plánů a dalších podkladů pro precizní zemědělství. Systém zefektivňuje rostlinnou i živočišnou výrobu s cílem hospodařit šetrně a s důrazem na udržitelnost.

Systém Cropwise se v současnosti používá ke správě zhruba 84 milionů hektarů zemědělské půdy v Evropě i ve světě. „Naší vizí bylo práci co nejvíce zefektivnit a procesy zjednodušit. Našli jsme komplexní sofistikované řešení řízené z jednoho místa, které zahrnuje veškeré oblasti evidencí v zemědělství včetně osevních plánů, pohybu strojů po polích a výkonu řidičů, satelitní snímkování, monitoring opotřebení strojů, pachtovní smlouvy a další moduly. Systém jsme začali zavádět v červnu minulého roku, teď už máme první výstupy, které ukázaly, že došlo k úspoře hnojiv nejen na podzim, ale také při regenerativním hnojení na jaře. Šetříme tak prostředky i přírodu,“ popisuje Ondřej Vaněk, jednatel SUAS Agro.

Kromě kompletních informací o tom, co se děje na farmě, získává SUAS Agro podklady pro odměňování pracovníků za vykonanou práci, ale třeba také satelitní snímky pro monitorování škod způsobených zvěří či fota odtokových linií vody na svažitých pozemcích, která mohou sloužit jako podklad k opatřením proti erozi půdy. „O naše zkušenosti se systémem se zajímají kolegové mimo jiné z Polabí, kteří se zaměřují na rostlinnou výrobu, ale zčásti i zemědělci z našeho kraje,“ dodává Vaněk.

Společnost SUAS Agro v současnosti hospodaří na výměře cca 1000 hektarů v oblasti Sokolovska. Polovinu výměry tvoří trvalé travní porosty, které slouží pro pastvu masného plemene Charolais, zbytek travních porostů slouží pro výrobu krmiv, tedy sena a senáže. Zbývajících téměř 500 hektarů zabírá orná půda, kde se pěstuje ozimá pšenice, žito, kukuřice a biomasa pro bioplynovou stanici ve Vintířově. SUAS Agro chová celkem asi 190 kusů skotu v základním stádu, přičemž hlavním produktem je zástavový skot. Do portfolia společnosti patří také péče o lesní porosty a provoz bioplynové stanice ve Vintířově s výkonem 1 MW. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

x X X

Firmy chtějí investovat v Plzeňském kraji

 Kulatý stůl na téma Moderní investiční projekty uspořádalo Sdružení pro zahraniční investice – AFI ve spolupráci s Plzeňským krajem. Hejtman Rudolf Špoták diskutoval se zástupci firem a investorů o klíčových tématech, která významně ovlivňují jejich podnikání v tomto kraji.

Patří k nim příprava ploch pro nové investiční projekty, energetika, zaměstnanost a vzdělávání, dodavatelské řetězce, nebo investiční pobídky. Stěžejním tématem byly také závěry průzkumu sdružení AFI mezi firmami z Plzeňského kraje. Z něj mimo jiné vyplynulo, že více než 90 procent dotázaných plánuje další investice v Česku. Podnikům nejvíce schází kvalifikovaní zaměstnanci ve výrobě nebo skladu a vyšší technické pozice. Téměř 80 procent dotázaných pak podporuje zrušení kvót na zaměstnávání cizinců.

 „Zástupci firem poukázali na zoufalý nedostatek vhodných ploch pro umístění investičních projektů v Plzeňském kraji. Palčivost tohoto tématu demonstrují aktuální diskuze okolo umístění gigafactory,“ upozorňuje Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice – AFI. „Pro podporu podnikatelského prostředí je potřeba obnovit přípravu a dlouhodobý rozvoj investičních parků, a to po celé republice,“ dodává.

„Měli bychom podívat především na využití brownfieldů, které kdysi sloužily pro výrobní účely a revitalizovat je tak, aby mohly být pro tento účel opět využity. Musíme tak učinit zejména  s ohledem na životní prostředí, protože zabírání dalších zelených ploch pro výstavbu logistických hal je nesmyslné,“  řekl k výsledku průzkumu hejtman PK Rudolf Špoták a dodal: „Pokud jde o stále větší potřebu získávání kvalifikované pracovní síly, musejí zaměstnavatelé počítat s tím, že školy nejsou schopny tuto potřebu zcela naplnit a samy se musejí zaměřit na interfiremní vzdělávání a vyškolení si zaměstnanců potřebných profesí. Ať už vlastními silami či užší spoluprací se školami a Paktem zaměstnanosti Plzeňského kraje.“

Z průzkumu dále vyplývá, že podniky v kraji potřebují pro to, aby dál investovaly, především zlepšení dopravní infrastruktury, zajištění dostatečného počtu ubytovacích kapacit, a také míst ve školách a školkách. Volají po snížení administrativní zátěže a digitalizaci a aktivnější komunikaci a spolupráci mezi krajem a firmami.

„Investoři také dlouhodobě hovoří o tom, že školy nevychovávají absolventy ať už pro dělnické, inženýrské nebo vývojářské pozice vhodné pro jejich provozy. Na dnešní akci jsme proto pozvali také ředitele škol tak, aby mohli se zástupci investorů napřímo diskutovat, jaké vzdělání je nejvhodnější,“ konstatuje Gabriela Hrbáčková, místopředsedkyně sdružení AFI k otázkám zaměstnanosti. Jitka Kvartková, PR Manager,

X X X

Z prádelny špičkové lékařské pracoviště. Kraj do něj investoval milióny korun

Zhruba čtyřiatřicet miliónů korun investoval Olomoucký kraj do rekonstrukce budovy bývalé prádelny ve šternberské nemocnici. Ta teď bude sloužit novému účelu – provozu magnetické rezonance. Moderní pracoviště má pomoci zhruba dvěma tisícovkám pacientů ročně.

„Jde o další významný investiční projekt Olomouckého kraje ve šternberské nemocnici. Zajištění moderní a dostupné lékařské péče je jedním z hlavních úkolů, které si hejtmanství vytyčilo, a já jsem moc rád, že se nám ho daří naplňovat,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Část prostředků na rekonstrukci budovy magnetické rezonance získal kraj formou dotací a nájemného, které od provozovatele nemocnice vybírá. „Do modernizace zdravotní péče investujeme každým rokem velmi vysoké částky. Nová magnetická rezonance poskytne špičkové diagnostické výsledky a lidem se zkrátí čekací doba na vyšetření. A také už kvůli němu nebudou muset dojíždět do vzdálenějších míst,“ shrnul výhody nového pracoviště Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.

Samotný vyšetřovací přístroj do budovy instaluje provozovatel lékařského areálu, kterým je společnost AGEL Středomoravská nemocniční. První pacienty začne vyšetřovat od dubna.

Předností přístroje je vysoká kvalita zobrazených skenů a pokročilý software s nastavenými protokoly, který pomáhá rentgenovým laborantům v kvalitním zobrazení vyšetřované lokality,“ vysvětlila Jindřiška Judasová, primářka radiodiagnostického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.

Nemocniční budova prošla kompletní rekonstrukcí, která začala na podzim 2021. Vnitřní prostory jsou bezbariérové, a pokud jde o ekologii a udržitelnost, objekt má takzvanou zelenou střechu, je zateplený, disponuje rekuperací vzduchu a v plášti budovy jsou i budky pro rorýse a netopýry, vše tedy odpovídá nejnovějším trendům.

Nejde o jedinou významnou investici Olomouckého kraje do šternberské nemocnice. Vloni tam lidem začala sloužit nová budova interny. Do její stavby vložilo hejtmanství 200 miliónů korun.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí. Ing. Mgr. Alena Minxová, Oddělení tiskové a PR

X X X

BASKETBALISTÉ  PRAHY  DO  OLOMOUCE

Natáhnou Sovy šňůru nebo Olomoucko uteče baráži?

Kolo: 6. kolo A2 Kooperativa NBL 2022/23 Datum, čas, místo: 11.3.23, 17:30, Praha Utkání: USK Praha – BK REDSTONE Olomoucko Sobotní zápas s Olomouckem je pro USK Praha čtvrtým vzájemným utkáním v této sezóně.

Zatímco v prvním měření sil táhlo za delší konec USK, v tom druhém se karta obrátila a nápor Olomouckých hráčů v druhé čtvrtině vedl ke konečnému triumfu Hanáků o 7 bodů. Ostatní souboje se odehrály už v rámci nadstavbové části A2 a vysokoškoláci si na palubovce soupeře napravili chuť výhrou o 19 bodů. Vrátí jim Olomoucko i tuto porážku?

Pomoci by jim určitě mohla jejich nová akvizice, Luwane Pipkins. Houževnatý rozehrávač si v prvním startu v KNBL minulý týden otevřel střelecké konto 15 body, 6 doskoky a neomylnou střelbou zpoza čáry trestného hodu. Navíc Olomoucký tým přichází povzbuzen vysokou porážkou Královských sokolů o 26 bodů! Na straně druhé však kluci z Folimanky dávají velmi jasně najevo, že nic jiného, než výhru si ve skupině A2 nepřipouštějí. Zakončení základní hrací části třemi výhrami doplněná o zatím suverénní počiny v nástavbě znamená sérii 8 výher a tým zpod Nuselského mostu staví do pozice favorita i před tímto utkáním.

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „V první řadě jsme si museli zvyknout na to, že hrajeme jen jednou týdně. Ovšem díváme se na to jako na výhodu, a věřím, že se množství odtrénovaného času ukáže na našem výkonu. Co se týká sestavy, máme pár zdravotních problémů a do zápasu určitě zasáhnou i hráči, kteří v dosavadním průběhu sezóny nenastupovali často. Olomoucko přichází po velmi dobrém výkonu, a navíc podepsali zkušeného rozehrávače, takže pokud chceme uspět, musíme podat opravdu kvalitní výkon. Musíme se také vyvarovat chybám, kvůli kterým jsme u nich v lednu prohráli. Vedli jsme už o 20 bodů, ale ve druhé čtvrtině nás absolutně převálcovali na doskoku a celkovou energií a nasazením, se kterým zápas dohráli jim přinesl vítězství. Na to si musíme dát velký pozor.“

Patrick Samoura (hráč USK Praha): „Máme za sebou šňůru výher, které samozřejmě potěší, ale Olomoucko je kvalitní soupeř, který poslední zapas vyhrál o 26 bodů. Musíme udržet kvalitní obranu a agresivitu.“ Zranění: Patrick Samoura, Marcel Bátovský. U obou hráčů rozhodne aktuální stav před utkáním. /mš/

X X X

Tragický konec pátrání. Skokana na lyžích Hájka našli mrtvého, bylo mu 35 let

Bývalý český skokan na lyžích a účastník dvou olympijských her Antonín Hájek je po smrti. Po pětatřicetiletém sportovci pátrala policie od začátku října minulého roku. Příčina smrti je zatím neznámá. Podle deníku Blesk, který informaci přinesl, se měl Hájek nacházet v Malajsii.

Český rekordman se narodil ve Frýdlantu, ale mládí prožil v Harrachově. Skokům na lyžích se věnoval od pěti let a už tehdy patřil mezi nejlepší na světě. Na šampionátu juniorů v roce 2005 mu jen těsně unikla medaile.

Během své kariéry si zapsal 111 startů ve Světovém poháru. Jeho maximum bylo čtvrté místo, na které doletěl hned dvakrát v sezoně 2009/2010. Zúčastnil se také dvou světových šampionátů v klasickém lyžování a čtyř mistrovství světa v letech na lyžích. Českou republiku reprezentoval i na dvou olympijských hrách ve Vancouveru a Soči, přičemž v Kanadě získal sedmou příčku.

V roce 2010 se také stal českým rekordmanem, když na mistrovství světa v letech na lyžích ve slovinské Planici doletěl na hranici 236 metrů. Jeho tehdejší výkon zaostal za světovým rekordem o pouhé tři metry.

Po ukončení profesionální kariéry se věnoval trénování mládeže a mezi lety 2018 a 2022 trénoval postupně ženskou i mužskou reprezentaci.

X X X

Bolestné loučení s fotbalistou Lehnertem: Přišly stovky lidí, trenér poslal dojemný vzkaz

Kostel svatého Bartoloměje v Kravařích na Opavsku se v úterý oděl do smutečních barev fotbalových klubů z Ostravy a Hlučína. Proběhl v něm pohřeb fotbalisty Lukáše Lehnerta, jenž na konci února náhle zemřel na srdeční zástavu. Smutečního aktu se zúčastnila téměř tisícovka kondolujících.

„V úvodu před rakví pár chvil stála čestná ‚stráž‘ v dresech, se kterými byl mladý hráč spjat, tedy Hlučína a Baníku Ostrava. Barvy Baníku reprezentoval i velký prapor,“ informoval Blesk. Právě v populárním ostravském klubu hráč vyrůstal, v jeho akademii strávil před přestupem do Hlučína dlouhé roky.

 Mši sloužil farář Jan Szkandera, který si pokládal stejně bolestné otázky jako smuteční hosté. „Smrt tak mladého člověka se jen těžce dá přijmout. Říkáme si, srdce se zastavilo. Ale proč? Jak? Na to jen Otec má odpověď,“ prohlásil farář.

Kromě nejbližší rodiny byli mezi smutečními hosty někdejší spoluhráči a trenéři Lenharta. „Byl to skvělý klučina, výborný fotbalista. Stále tomu nemůžu uvěřit. Fotbal jde teď stranou, myslíme na Lukášovu rodinu, na jeho nejbližší,“ poznamenal kouč Hlučína Filip Smékal.

Mladý fotbalista zemřel 27. února ve čtyřiadvaceti letech na srdeční zástavu. Pár dní před tragédií však ještě odehrál zápas v dresu Hlučína, se kterým mimo jiné v letošní sezoně senzačně vyřadil z domácího poháru Viktorii Plzeň.

Nejznámějším podobným případem ve vrcholovém fotbale z poslední doby je tragický kolaps Christiana Eriksena. Ten na předloňském mistrovství Evropy náhle zkolaboval ve skupinovém zápase s Finskem a několik dlouhých minut ho zdravotnici resuscitovali přímo na hrací ploše. Svůj boj pracovitý záložník vyhrál, momentálně je dokonce členem ideální základní sestavy slavného Manchesteru United.

X X X

Slavná Barcelona v maléru? Státní zastupitelství obvinilo španělský velkoklub z korupce

Španělské státní zastupitelství obvinilo fotbalovou Barcelonu z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů. Žaloba je namířena nejen na samotný katalánský klub, ale i na funkcionáře v čele s bývalými prezidenty Josepem Mariou Bartomeuem a Sandrem Rosellem. Aktuální lídr španělské nejvyšší soutěže čelí kontroverzi kvůli možnému ovlivňování rozhodčích mezi lety 2016 až 2018.

O chystaném obvinění psala již v úterý španělská média. V pátek po dokončení všech náležitostí pak o něm informovala agentura AFP s odvoláním na barcelonský soud.

Podle informací rozhlasové stanice Cadena Ser převedla Barcelona mezi lety 2016 až 2018 téměř 1,4 milionu eur (zhruba 33 milionů korun) na účet společnosti patřící tehdejšímu viceprezidentovi výboru rozhodčích CTA Josému Maríovi Enríquezovi, jenž je také mezi obviněnými. Peníze byly údajně vypláceny za poradenské služby. Zástupci Barcelony i Enríquez ve svých výpovědích platby přiznali, popřeli ale, že by se jednalo o úplatky.

Už v únoru předseda španělské fotbalové ligy Javier Tebas vyloučil, že by Barceloně hrozil trest na sportovním poli. I kdyby se prokázala vina, případy starší tří let jsou podle směrnic promlčené. Nevyloučil ale možné stíhání u civilního soudu, které se nyní potvrdilo.

Za platby je odpovědný bývalý předseda Barcelony Bartomeu, jenž zastával funkci mezi lety 2014 a 2020. Mezi obviněnými figuruje také jeho předchůdce Rosell. Bartomeua se nedávno zastal i současný šéf katalánského klubu Joan Laporta, který k němu jinak bývá velmi kritický. Podle Laporty je využití poradenských služeb běžné. V tomto duchu se vyjádřil i trenér Barcelony Xavi.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.