Šéf parlamentu SR Kollár sa za koalíciu hanbí. Európe hrozí v zime naftový šok. V SR menšinová vláda?

 Matovič chce byť v kresle do volieb, Sulík máva na rozlúčku. Pokračovanie štvorkoalície, menšinová vláda, úradnícka vláda alebo predčasné voľby? To všetko je počas súčasnej vládnej krízy na stole.Jednotlivé strany koaličného konfliktu sa na riešení koaličnej krízy nedohodli ani po dvaapolhodinovom piatkovom stretnutí lídrov vo vládnom hoteli Bôrik. No podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) je jedna vec istá. „Môžete sa spoľahnúť, že 1. septembra budem minister financií,“ vyhlásil financmajster.

 Na ministerskej stoličke podľa svojich slov skončí, až keď prídu voľby. Takisto sa ospravedlnil za všetky svoje hriechy vrátane tých, „o ktorých ani nevie“. „Bol by som rád, aby sme všetci dokázali urobiť krok späť,“ dodal ďalej a požiadal kolegov z SaS, aby osobná nenávisť nerozbíjala vládu.

Predseda parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár označil menšinové vládnutie za nemysliteľné a hovorí, že ak sa nepodarí udržať štvorkoalíciu, budú predčasné voľby.

Čo by ste preferovali ako riešenie súčasnej vládnej krízy?

Podľa štátneho tajomníka ministerstva investícií Dušana Veliča (Za ľudí) vždy o kompromisoch a miera stability je o ochote robiť ich. Pre stranu Za ľudí bude jediným dobrým výsledkom rokovaní štvorkoalícia. „Tri strany vytvárajú priestor pre SaS, aby zostala. Nevieme spraviť viac,“ priznal Velič.

Matovič a Sulík podľa neho vidia svet inak. „Nám je to až trápne, že sa riešime sami. Je to hanba stáť pred vami a rozprávať o tom, že sa dvaja nevedia dohodnúť,“ skonštatoval. Sú podľa neho štyri možnosti. „Štvorkoalícia s viac ako 76 hlasmi, trojkoalícia s podporou opozície, úradnícka vláda a predčasné voľby,“ vyhlásil s tým, že v strane Za ľudí sa však budú usilovať o prvú možnosť.

Minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO však vystríha, že od 1. septembra bude mať Slovensko menšinovú vládu.

Menšinová vláda a predčasné voľby

„Je pravda, že nás čakajú ťažké časy. Ak nebudeme môcť prijímať zákony a vládnuť, nebudeme môcť pomôcť občanom,“ vyhlásil v relácii TA3 V politike predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

„Máme tu dve egá (konflikt medzi SaS a OĽaNO – pozn. redakcie), a ani jedno nechce ustúpiť, problémom je to, že v septembri sa ocitneme v menšinovej vláde,“ myslí si o koaličnej kríze šéf hnutia Sme rodina. Kollár povedal, že na piatkovom stretnutí v hoteli Bôrik sa na ničom nedohodli.

„Nech sa aj pozabíjajú, mne je to úplne jedno. Nech Matovič vyskočí z psychiatrickej liečebne a Sulík nech sa ufetuje,“ myslí si šéf Smeru Robert Fico o vývoji koaličnej krízy. Predseda Smeru mieni, že minister hospodárstva a šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík „neuteká“ z vlády pre konflikt s predsedom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom, ale preto, že sa bojí zdražovania.

Fico vidí dve možnosti – „bude sa tu potácať menšinová vláda, ktorá nebude schopná prijímať žiadne rozhodnutia a nebudú hlasy na jej odvolanie. Druhý variant sú predčasné parlamentné voľby“. Zároveň potvrdil, že Smer za referendum o predčasných voľbách vyzbieral už 380-tisíc podpisov.

„Bez SaS bude moja vláda nefunkčná, v parlamentne nebude mať väčšinu. Preto je dôležité, aby sme našli jednotu a spoluprácu, uvedomujúc si ťažké časy, aby sme vedeli zabezpečiť patričnú podporu občanom v ťažkých časoch, ktoré prichádzajú,“ uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Podčiarkol dôležitosť uvedomovať si, že Slovensko a svet zažívajú bezprecedentnú krízu. „Ak na niečo nie je čas, nie je čas na destabilizáciu. Ak na niečo je čas, je čas na stabilitu a spoluprácu,“ zdôraznil. Možnosť predčasných volieb si nepripúšťa.

Tomáš Koziak, politológ a rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied, mieni, že ak na Slovensku naozaj vznikne menšinová vláda, podľa neho nebude funkčná. „Je to cesta k predčasným voľbám. Menšinová vláda bude len kúriť a svietiť a nebude mať veľký význam,“ ozrejmil politológ.

Podľa neho bude rásť napätie tak v spoločnosti, ako aj medzi OĽaNO a SaS, ale aj medzi opozičnými stranami a tými, ktoré zostanú v koalícii.

„Toto bude voda na mlyn Smeru, Hlasu aj extrémistickým stranám. Čím dlhšie sa bude menšinová vláda pokúšať vládnuť, tým viac budú stúpať preferencie opozičných strán. Konflikty potom môžu rásť do takej miery, že je možné očakávať predčasné parlamentné voľby,“ dodal. Podľa Koziaka urobí najmä Smer všetko pre to, „aby menšinovú vládu znefunkčnil a priviedol krajinu k predčasným voľbám“.

 Nepravdepodobná štvorica

„V prípade, že 31. augusta bude Matovič súčasťou vlády, my ju opustíme. Na dnešnom stretnutí som nenadobudol pocit, že sa niečo zmení, no má byť druhé stretnutie,“ povedal Richard Sulík. Spresnil, že nevie, aké by mohli byť výsledky druhého kola rokovaní. Priznal však, že zástupcovia SaS prídu na každé stretnutie, ktoré premiér zvolá. Lídri strán budú v rokovaniach pokračovať na budúci piatok.

„Nič z ponúknutého nevyzeralo ako kompromis. Opakovane a jasne sme povedali našu pozíciu a našu kardinálnu podmienku,“ dodal šéf SaS. Podotkol však, že liberáli chcú, „aby vláda Eduarda Hegera riadne dokončila funkčné obdobie a aby SaS bola jej súčasťou“.

„Pred rokom som odišiel zo svojej funkcie, Sulík povedal, že keď ja odídem ako premiér, on odíde ako minister,“ zaspomínal Matovič a dodal, že Sulík by svoj sľub mohol splniť. Spresnil, že so Sulíkom mali podľa neho talianske priateľstvo, no dnes k nemu nenávisť necíti. „Ak sa raz necítim dobre v miestnosti, do ktorej vstúpim, tak z nej odídem. Nebudem ukazovať, kto ju má opustiť,“ uviedol Matovič.

Matovič opätovne odmietol argumenty strany SaS, pre ktoré by mal z postu odstúpiť. Nesúhlasí so stanoviskom liberálov týkajúcim sa prorodinného balíka ani s vyjadreniami o rozvrate verejných financií. Minister financií tiež uviedol, že jeho rezort nebude blokovať prostriedky, ktoré budú potrebné na riadne fungovanie škôl pri vyšších nákladoch na energie. „Nenecháme školy v štichu,“ povedal. Reagoval tak na vyjadrenia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS).

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš deklaroval podporu klubu, premiérovi i Matovičovi. SaS opätovne vyzval, aby urobila krok späť, a pripomenul jej predvolebné i povolebné sľuby koalície. Šéf klubu hovoril aj o snahe zachovať štvorkoalíciu./agentury/

X X X

Posledné slová kardinála Tomka: Vďaka Bohu za všetko. Zázrak pre koalíciu?

Slovensko sa lúči s kardinálom Jozefom Tomkom. Odišiel najstarší člen kardinálskeho zboru, najbližší spolupracovník prinajmenšom dvoch pápežov, rovnako osobnosť, ktorej vďačia za pozornosť sveta Ján Pavol II. či Benedikt XVI.

Slovák, ktorý mal dve desaťročia pod palcom svetové misie. V spomienkach najbližších spolupracovníkov však zaznievajú aj slová ako dar, starý otec či inšpirácia. Ako ho videl Jozef Kováčik, niedajší hovorca slovenských biskupov, ktorý digitalizoval kardinálov bohatý videoarchív zo stovky jeho misijných ciest.

„On nebol ten, ktorý by sa potreboval niekde ukazovať. Vždy bol takou šedou eminenciou v tom dobrom slova zmysle. Od sekretára biskupskej synody. A myslím si, že to bol koreň jeho ostatných úspechov v živote. Tam sa ukázal, ako dobrý diplomat a zároveň vynikajúci teológ. Bol to on koniec koncov, kto dal do popredia či už kardinála Jozefa Ratzingera alebo kardinála Jozef Wojtylu a mnohých ďalších.“

„Bol to on, ktorý druhým pomohol a on zostával vždy tou dvojkou trojkou. A myslím, že toto je v živote človeka veľmi dôležité: byť dobrou dvojkou, trojkou, bez toho, aby som mal ašpirácie byť za každú cenu jednotkou.“ Podľa Kováčika to kardinál Tomko zvládal vynikajúco, aktuality.sk

X X X

Európe hrozí v zime naftový šok. Zásoby sú hlboko pod historickým priemerom

 Európa smeruje k nízkym hladinám nafty v skladovacích nádržiach počas zimy. To bude mať vážne dôsledky pre priemysel a vodičov na kontinente v súvislosti s pripravovanými sankciami Európskej únie (EÚ) na ruskú ropu a dodávky rafinovaných produktov.

 Nafta spolu s ďalšími ropnými derivátmi, ako je vykurovací olej a plynový olej, sú životodarnou miazgou priemyslu. Majú široké využitie od zabezpečenia chodu tovární až po vykurovanie domácností okrem toho, že sa používajú ako motorové palivo.

 Keď Rusko, ktoré pokrýva zhruba 60 % dovoznej potreby EÚ, vtrhlo 24. februára na Ukrajinu, trh s naftou sa dostal do šoku a do cien sa premietli obavy z možného prerušenia týchto dodávok.

Šesťmesačné rozpätie v prípade európskych termínových kontraktov na naftu dosiahlo v rámci tzv. backwardácie rekordných takmer 600 USD (583,37 eura) za tonu. Pri backwardácii sa cena kontraktu komodity obchoduje pod očakávanou spotovou cenou v čase splatnosti kontraktu. Inými slovami, trh je v backwardácii vtedy, ak je cena nasledujúceho kontraktu nižšia ako cena predchádzajúceho kontraktu. V dôsledku toho je pre obchodníkov neekonomické skladovať naftu.

Výsledkom je, že európske zásoby destilátov v držbe rafinérií sú oveľa nižšie, ako sú ich historické priemery. Podľa údajov holandskej poradenskej spoločnosti Insights Global sú zásoby nafty a benzínu v uzle Amsterdam-Rotterdam-Antverpy (ARA) hlboko pod ich historickým priemerom.

 Rozpätie termínových kontraktov na naftu v súčasnosti predstavuje približne 100 USD za tonu, čo je stále výrazne nad úrovňou pre toto ročné obdobie. Situáciu ešte viac skomplikovalo extrémne horúce a suché počasie v Európe, ktoré viedlo k neprimerane nízkym hladinám vody na rieke Rýn, kľúčovej vodnej ceste pre prepravu paliva z rafinérií a zásobníkov do Nemecka, Francúzska a Švajčiarska.

A rastúce ceny zemného plynu, ktoré podporujú prechod na ropné produkty na výrobu energie, by situáciu mohli ešte zhoršiť. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) tento týždeň zvýšila svoju predpoveď rastu dopytu po rope v tomto roku o 380.000 barelov (1 barel = 159 litrov) na 2,1 milióna barelov/deň a poukázala pritom na väčšie využívanie ropy na produkciu elektriny.

 Európska únia (EÚ) prestane od začiatku decembra nakupovať všetku námornú ruskú ropu a o dva mesiace neskôr zakáže všetky ruské rafinované produkty. Európa sa pritom naďalej vo veľkej miere spolieha na Rusko pri pokrytí dopytu po nafte. Podľa údajov analytickej spoločnosti Vortexa až 60 % európskeho námorného dovozu nafty pochádzalo v júli z Ruska.

A keďže neexistujú dôkazy o tom, že spoločnosti si budujú zásoby pred sankciami, obchodníci očakávajú, že Európu čaká v zime šok. V júli EÚ upravila sankcie, aby umožnila niektorým európskym firmám presúvať ruské barely do tretích krajín v snahe obmedziť riziká pre globálnu energetickú bezpečnosť. Poskytla tak obchodníkom určitý priestor na presmerovanie nafty z iných regiónov, aby kompenzovali stratu ruskej energie./agentury/

X X X

  Putin ponúka zbrane rôznym krajinám sveta. Sú vyskúšané v boji, hovorí

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok oznámil, že Moskva si cení väzby s krajinami v Latinskej Amerike, Ázii a Afrike a je pripravená ponúknuť svojim spojencom moderné zbrane, informovala agentúra Reuters.

 „Sme pripravení ponúknuť našim spojencom najmodernejšie druhy zbraní, od malých strelných zbraní po obrnené vozidlá a delostrelectvo, bojové lietadlá a bezpilotné lietadlá,“ povedal Putin na otvorení medzinárodného vojensko-technického fóra „Armáda 2022“ neďaleko Moskvy.

Takmer všetky z týchto zbraní boli podľa ruského prezidenta použité v bojových operáciách viac než raz. Rusko na konci februára začalo vojenskú inváziu na Ukrajinu, kde Moskva opakovane čelí prekážkam a utrpela straty, píše Reuters.

Vojenskí analytici zo západných krajín podľa tejto agentúry tvrdia, že slabý výkon ruských vojakov a zbraní môže znížiť atraktivitu ruského exportu do krajín ako India, ktoré sa v minulosti spoliehali na ruské technológie./agentury/

X X X

Ruský minister obrany Sergej Šojgu hovoril počas telefonátu s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom o podmienkach bezpečného fungovania Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správ agentúry Reuters a AFP.

„Minister obrany Ruskej federácie Sergej Šojgu 15. augusta telefonoval s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom, aby prediskutovali podmienky bezpečného fungovania Záporožskej jadrovej elektrárne,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Šojgu a Guterres si podľa rezortu vymenili názory v súvislosti s misiou OSN, ktorá ma vyjasniť okolnosti útoku na väznicu v Kremľom ovládanom meste Olenivka na východe Ukrajiny. Z bombového útoku, pri ktorom koncom júla zahynuli desiatky ukrajinských vojnových zajatcov, sa navzájom obviňujú Kyjev a Moskva.

X X X

Moskvou dosadení predstavitelia odmietli v pondelok výzvy na stiahnutie ruských jednotiek zo Záporožskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny a namiesto neho navrhli pre túto vojnou zmietanú oblasť prímerie. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

„Vedenie Organizácie Spojených národov a šéf diplomacie EÚ by nemali rozprávať o demilitarizácii, ale o zavedení prímeria,“ uviedol predstaviteľ ruskej okupačnej samosprávy Vladimir Rogov pre ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti.

Z ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne v ukrajinskom meste Enerhodar sa už niekoľko dní navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou, pripomína DPA.

Generálny tajomník OSN António Guterres v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou a vyzval na demilitarizáciu oblasti. V nedeľu požiadalo 42 krajín sveta Rusko, ktoré zariadenie v súčasnosti okupuje, aby ho vydalo späť Ukrajine. Požiadavku podali v mene OSN, Európskej únie, Británie, Nórska, Austrálie, Japonska, Nového Zélandu a ďalších krajín./agentury

X X X

MOV odobral medailu Putinovi. Vytočení Rusi, vyhrážky prezidentovi

 Rozhovor prezidenta Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha v Bilde vyvolal búrku nevôle. Kriticky sa voči nemu vyjadrila aj bežkyňa na lyžiach Veronika Stepanovová.

 Bežkyňa na lyžiach Veronika Stepanovová s Vladimirom Putinom na aprílovom ceremoniáli v Kremli. 21-ročný držiteľka olympijského zlata z Pekingu zo štafety na 4 × 5 km sa ostro obula do prezidenta MOV Thomasa Bacha.

„Sľubujem vám pán Bach, že budem trénovať s trojitou intenzitou, aby ste to boli vy a nikto iný, kto mi na budúcich hrách neudelí medailu!“ napísala na Instagrame výhražný status na adresu šéfa MOV. „Neviem ako vám, ale mne bude mimoriadnym potešením vidieť potom vašu tvár.“/agentury/

X X X

Rusov bráni osobnosť, od ktorej by to sotva niekto čakal. Má na to dva dôvody

 V roku 2016 ho Svetová antidopingová agentúra (WADA) poverila vyšetrovaním štátom riadeného dopingového programu v Rusku.

Richard McLaren vtedy potvrdil svoj záver, že išlo o inštitucionalizovanú konšpiráciu aj za účasti ruských tajných služieb.

Z jeho kompletnej správy z decembra spomínaného roka vyplývalo aj to, že prospech z programu malo v rokoch 2011 – 2015 viac ako tisíc ruských športovcov. Moskva tieto obvinenia popiera.

Kanadský právnik o necelých šesť rokov neskôr poskytol rozhovor pre nemecký Sportschau.de. Opäť rozprával o ruských športovcoch, no tentoraz s reflektoval na ich vylúčenie z mnohých súťaží na medzinárodnom fóre.

Prišlo k nemu po odporúčaní Medzinárodného olympijského výboru krátko po začiatku vojny, ktorú ruská strana rozpútala vo februári na ukrajinskom území. Podobné obmedzenia sa týkajú aj Bielorusov.

McLaren, ktorý bol šéfom komisie WADA na vyšetrovanie dopingového škandálu na ZOH 2014 v Soči, sa teraz postavil za vylúčených športovcov.

 „Spôsob, akým sa s nimi zaobchádza, je nespravodlivý. Športovci konflikt nezačali a nenesú zaň žiadnu zodpovednosť. Toto sú dva dostatočne dobré dôvody na to, aby sme im umožnili opäť sa zúčastniť na medzinárodných súťažiach,“ vyjadril Rusom nečakanú podporu profesor práva na Ontárijskej univerzite.

Počas pokračujúceho konfliktu však neočakáva, že Rusko by sa mohli vrátiť na športovú scénu.

Na predchádzajúcich olympijských hrách Rusi mohli súťažiť pod neutrálnou vlajkou, no ich účasť na športovom sviatku v Paríži 2024 nie je istá. V niektorých športoch už odštartoval kvalifikačný proces na Hry vo francúzskej metropole.

 „Kým nepríde k zmene, medzinárodná športová komunita nezmení svoje rozhodnutie,“ dodal.

Podľa jeho slov veľa závisí od odvolania sa na Športový arbitrážny súd (CAS). „Ak arbitrážny súd rozhodne v prospech ruských športovcov, medzinárodné športové federácie ich budú musieť nechať súťažiť,“ pokračoval McLaren. Skúsený športový právnik nechcel pred súdom robiť prognózu o šanciach Rusov. „Je to úplne otvorené,“ povedal.

„Ruská vláda využíva svojich športovcov na propagandistické účely a hoci oni sami na fronte nebojujú, sú nástrojom na mobilizáciu ostatných Rusov,“ vysvetľuje web./agentury/

X X X

Matovič: Sulík 1. septembra povalí tretiu protikorupčnú vládu

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dovolila žiť protikorupčným vládam len niečo málo ako jeden rok, tvrdí líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti. Dodal, že SaS povalí 1. septembra ďalšiu protikorupčnú vládu.

 „Môžeme dúfať, môžeme ich prosiť, môžeme vyzývať, nič nepomôže, aj tak rozhodne jeden človek ako vždy doteraz,“ napísal Matovič, ktorý si zaspomínal na situáciu spred jedenástich rokov.

„Sulík ponižoval vtedajšiu premiérku Ivetu Radičovú. Skončilo sa to odovzdaním moci mafii na 8 rokov, rozkradnutím 30 miliárd eur a zabitím novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej“. Matovič priznal, že niečo podobné zažil pred rokom, keď bol premiérom. „Vzorec je rovnaký – do roka a kúsok musí SaS povaliť ďalšiu, v poradí tretiu vládu, ktorej je súčasťou,“ dodal v statuse na sociálnej sieti.

Podľa ministra financií znáša vláda neustále podrazy, ponižovanie a vydieranie zo strany Sulíka. „Náš koaličný partner chce povaliť vládu tentokrát preto, že som si dovolil presadiť pomoc rodinám proti vôli SaS a prezidentky. SaS však mohla presadenie Rodinného balíčka vetovať, no neurobili to a teraz nás kritizujú,“ skonštatoval Matovič, ktorý tento krok označil za podlý.

Doplnil, že SaS poukazuje na verejné financie, ktoré su podľa nich v rozklade. „Nuž, deficit štátneho rozpočtu máme dramaticky nižší ako v úplne bezkrízovom roku 2019, ale to nie je rozklad,“ dodal líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.

Matovič podľa vlastných slov už nemá silu zabrániť SaS v povalení tretej vlády. Sulíka vyzval, aby urobil prvýkrát krok späť a zachránil Slovensko pred vládou „mafie strán Smer, Hlas a kovanými fašistami z Republiky“.

V piatok 12. augusta oznámil Sulík na tlačovej besede po stretnutí v hoteli Bôrik, že si nevie predstaviť, že by sa strana SaS vrátila do koalície, pokiaľ predseda OĽaNO Igor Matovič ostane vo vláde. Zároveň zopakoval, že pokiaľ Matovič neodíde zo svojho postu do konca augusta, ministri za SaS začiatkom septembra podajú demisiu./agentury/

X X X

Ukrajina s protiútokom vyčkáva, Rusi sa obracajú na Severnú Kóreu. Smeruje svet do veľkej vojny?

Vojna na Ukrajine už trvá takmer pol roka a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa mohla skoro skončiť. K ohlasovanému veľkému protiútoku ukrajinskej armády a oslobodeniu východu krajiny zatiaľ neprichádza, ale ani ruskému agresorovi sa nedarí tak, ako by si prial. Je to aj pre dodávky presnejších a ničivejších zbraní na Ukrajinu zo západu.

S neodvratným príchodom zimy a s čoraz väčšími dôsledkami ekonomických sankcií je však stále reálnejšia obava z únavy z vojny a s tým súvisiacej menšej ochoty západu Ukrajine pomôcť. Do toho sa Rusi začali aktívnejšie zbližovať napríklad so Severnou Kóreou a na bližšiu spoluprácu vyzývajú aj krajiny Latinskej Ameriky, Ázie a Afriky. Je to ďalším krokom ku vzniku novej „osi zla“ a veľkej vojny v 21. storočí? /agentury/

X X X

Lengvarský pôjde k Hegerovi na koberček. Dôvodom je (ne)fungovanie rezortu

  Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) sa chce v najbližšom čase osobne stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO). Premiér má pochybnosti o tom, či personálne výmeny na kľúčových pozíciách v zdravotníctve boli skutočne transparentné.

 „S ministrom Lengvarským sa predseda vlády Eduard Heger plánuje stretnúť v najbližších dňoch a to k viacerým otázkam týkajúcich sa fungovania rezortu,“ priznala hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

Prípad, ktorý vyvoláva najviac podozrení, je obsadenie pozície riaditeľa Zdravotníckej implementačnej agentúry. Novou šéfkou agentúry by mala byť totiž Petra Svobodová, ktorú do funkcie dosadil na začiatku augusta minister zdravotníctva Lengvarský.

Podľa informácií, ktoré priniesol denník SME, pôsobila Svobodová ako vysokopostavená manažérka v čase, keď bol Juraj Kožuch na poste šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). V súčasnosti je však obžalovaný v kauze Dobytkár.

Keď PPA počas tretej vlády Roberta Fica (Smer) šéfoval Kožuch, Svobodová bola šéfkou odboru dodatkov a zmluvných vzťahov. Jej meno je tak uvedené na viacerých dodatkoch k zmluvám o poskytnutie nenávratného finančného príspevku. Ten podľa vyšetrovateľov niektorí z uchádzačov o eurofondy mohli podpísať až po tom, čo zaplatili úplatok.

 To, či Svobodová ako šéfka odboru, ktorý zmluvy a dodatky k nim pripravoval, vedela aj o systéme úplatkov, nie je jasné. Svobodová však podľa rezortu zdravotníctva riadi agentúru dočasne, kým na jej šéfa nebude vypísané výberové konanie. Podľa zákona musí byť vyhlásené do šiestich mesiacov od zmeny na čele agentúry.

Na stoličku ministra zdravotníctva zasadol Lengvarský po páde vlády Igora Matoviča (OĽaNO) v apríli 2021. Nahradil na nej terajšieho poslanca Marka Krajčího (OĽaNO), ktorému kauza Sputnik V zlomila politický väz. Odvtedy musel Lengvarský čeliť útokom zo strany ministra financií Matoviča a týždeň čo týždeň chodil na klub hnutia vysvetľovať návrhy zákonov či reforiem. Lengvarský musí čeliť hrozbe hromadných výpovedí nemocničných lekárov, či zabezpečiť zvýšenie platov pre zdravotníkov. Taktiež má rozpracovanú historickú reformu poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Podľa informácií denníka Pravda však spor v OĽaNO nie je medzi Matovičom a Lengvarským, ale proti Lengvarskému sa stavajú jednotliví členovia hnutia. „Vzťahy medzi Matovičom a Lengvarským nevnímam ako spor medzi nimi. Oveľa vážnejšia názorová nezhoda je medzi poslancami klubu OĽaNO, ktorí sa venujú zdravotníctvu, a ministrom zdravotníctva,“ spresnil predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO)./agentury/

X X X

Svet nesmie zabudnúť na utrpenie afganských žien, upozorňuje OSN

Taliban pred rokom obsadil Kábul, neskôr sa situácia žien v krajine zhoršila. Svet by napriek ostatným medzinárodným krízam nemal zabudnúť na utrpenie žien a detí v Afganistane ani rok po tom, čo sa v tejto krajine vrátilo k moci radikálne hnutie Taliban, upozornila v pondelok Organizácia Spojených národov (OSN). TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Vojnou zničený Afganistan sužujú veľké ťažkosti vrátane podvýživy až 95 percent jeho obyvateľov, varovala vo vyhlásení riaditeľka Populačného fondu OSN (UNFPA) Natalia Kanemová.

Hlboká kríza

Zároveň upozornila, že napriek mnohým krízam vo svete sa nesmie zabudnúť na afganské ženy a dievčatá, ktorým sú naďalej odopierané ich práva vrátane obmedzovania prístupu k vzdelávaniu či zdravotníckej starostlivosti.

„Jeden rok od prevzatia moci Talibanom v Afganistane zostáva táto krajina v zovretí hlbokej ekonomickej i humanitárnej krízy,“ podotkla.

„Rastúce ceny potravín a pohonných hmôt – zhoršené suchom a vojnou na Ukrajine – spôsobili, že odhadom 95 percent populácie a takmer všetky domácnosti vedené ženami nemajú dostatok jedla,“ spresnila Kanemová.

Boj za vlastné práva

V separátnom vyhlásení riaditeľka agentúry Ženy OSN Sima Bahousová odsúdila „precízne zostavené politiky nerovnosti“ zavedené hnutím Taliban. „Musíme pokračovať v posilňovaní hlasov afganských žien a dievčat, ktoré každý deň bojujú za svoje právo na slobodný život v rovnosti,“ citovala ju AFP. Prívrženci fundamentalistického hnutia Taliban si v pondelok pripomenuli rok od obsadenia afganského hlavného mesta Kábul, aktuality.sk

X X X

Kičura zlaté tehličky mal. Podľa polície boli aj v sejfe, len v bankovom

 Robert Fico v relácii V politike televízie ta3 uviedol, že Kičurove zlaté tehly v sejfe sú blud, a Kičura nemá ani sejf. Polícia na to reagovala, že tehličky existujú a v sejfe ich mal – v bankovom.

 „Dňa 16.06.2020 Národná kriminálna agentúra pri prehliadke iných priestorov, konkrétne bezpečnostnej schránky obvineného JUDr. K.K. v banke, zaistila päť kilogramov zlatých tehličiek. Ich úschovou bola poverená banka. Zaistenie zlatých tehličiek obvineného v tom čase pre médiá potvrdil aj jeho právny zástupca.Dňa 02.09.2021 prokurátor uznesením rozhodol o zaistení celého majetku obvineného. V trestnej veci prípravné konanie naďalej pokračuje, v ostatnom období v rámci vykonávaných úkonov bol na podnet vyšetrovateľa v zahraničí realizovaný európsky vyšetrovací príkaz,“ uviedla polícia v pondelok na sociálnej sieti.

O zhabaní zlatých tehličiek, patriacich obvinenej osobe K. K. informovala polícia na sociálnej sieti už pre dvomi rokmi. Odhadovaná cena tehličiek v tom čase bola 250-tisíc eur. V tom čase potvrdil vlastníctvo zlatých tehličiek aj Kičurov právnik Rastislav Palovič. Vydal k tomu aj vyhlásenie.

„Uvedené investičné zlato žiadnym spôsobom neskrýval, informácie o ňom poskytol orgánom činným v trestnom konaní ihneď pri domovej prehliadke, kedy poskytol k dispozícií aj kompletné výpisy zo všetkých účtov, ktorých je vlastník, alebo disponent, ako aj všetky účtovné doklady preukazujúce nákup a spôsob nadobudnutia predmetných zlatých tehál,“ píše sa vo vyhlásení právneho zástupcu.

 „Pri nákupe predmetného zlata sa jedná o zhodnotenie celoživotných úspor jeho rodiny, vrátane úspor jeho otca, pričom tento nákup sa realizoval prostredníctvom investičnej banky, cez riadnu kúpno-predajnú zmluvu, z prostriedkov nachádzajúcich sa na bankovom účte, a teda išlo o bezhotovostnú finančnú operáciu, z preukázateľne legálnych finančných prostriedkov.

Uvedené zlaté tehly sa nachádzali v bezpečnostnej schránke banky, prostredníctvom ktorej boli zakúpené, z dôvodu zabezpečenia a uchovania kvality tejto komodity, čo je štandardný postup pri nákupe zlata. Uvedená bezpečnostná schránka je vedená na meno môjho klienta, predmetná transakcia je riadne zaevidovaná, prebehla legálnym, štandardným spôsobom vylučujúcim legalizáciu príjmu z akejkoľvek protiprávnej činnosti. Vlastníctvo investičného zlata, nakúpeného prostredníctvom banky, z finančných prostriedkov nachádzajúcich sa na účte banky a uloženého v priestoroch banky, sa dá analogicky prirovnať napr. k existencií termínovaného účtu v banke a je nemysliteľné, aby samotné vlastníctvo investičného zlata a priori evokovalo protiprávne konanie,“ hovorí sa vo vyhlásení./agentury/

X X X

Polícia ide bojovať proti hoaxom aj na Instagrame. Má nový profil

Policajný zbor rozšíril svoj analytický tím, aby mohol osloviť aj mladšie, instagramové publikum.

Polícia Slovenskej republiky dnes spustila oficiálny instagramový profil zameraný na boj s hoaxami a podvodmi. Nadväzuje na úspešnú facebookovú stránku s totožným zameraním, ktorú policajný zbor spustil ešte v októbri 2018. Instagramový profil @hoaxpz nesie aj rovnaký názov: Hoaxy a podvody – Polícia SR.

„Široká verejnosť bude môcť na danom účte nachádzať stručné a zaujímavé vysvetlenia hoaxov, dezinformácií či manipulácií na rôzne témy, ako aj sa dočíta o nových technikách podvodníkov v online priestore,“ popisuje polícia účel nového konta.

„Súčasťou komunikačného kanála budú nielen štandardné posty, ale aj tzv. Stories či Reels, ktoré polícii poskytnú nový edukačno-preventívny rozmer na oslovenie ešte širšieho publika,“ dodáva.

Dlhšie texty a analýzy majú byť naďalej dostupné na facebookovom profile polície, používatelia sociálnych sietí tak budú mať na výber, o aký formát majú záujem.

Facebookové publikum starne

„Pokladám preto za dôležité, aby sme pri plnení našich služobných úloh, kde je ochrana života a zdravia na prvom mieste, využívali všetky moderné a populárne technológie a metódy,” povedal prezident Policajného zboru Štefan Hamran v súvislosti s nebezpečenstvom šírenia dezinformácií.

Facebookový profil polície zameraný na hoaxy, dezinformácie a online podvody dnes sleduje už takmer 138-tisíc ľudí. Ide pritom o medzinárodný unikát – ako zameraním, tak i úspešnosťou projektu.

Jedným z dôvodov, prečo polícia ide vyvracať hoaxy práve na Instagram, je snaha osloviť mladšie publikum používateľov sociálnych sietí.

Pripomeňme, že strážcovia zákona už majú svoj hlavný, všeobecný profil na Instagrame. Sleduje ho cez 230-tisíc Slovákov. Nový profil má byť výhľadovo najväčší, ktorý sa bude na Instagrame venovať téme hoaxov a podvodov.

„Na to, aby sa to podarilo, analytický tím polície rozšíril svoje rady a naďalej bude pri tvorbe obsahu spolupracovať s autoritami v daných odboroch, ako tomu bolo napríklad počas pandémie (spolupráca s lekármi),“ uzatvára polícia, aktuality.sk

X X X

Višňové: Nevyplatení dodávatelia budú rokovať s NDS, podľa ministra chybil Tubau

Minister tvrdí, že štát si záväzky splnil a malým dodávateľom môžu poskytnúť pomoc, ak by šli do súdnych sporov. Asi pätnásť firiem, ktoré pracovali na stavbe diaľničného úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové, nedostali za svoju prácu peniaze. Ministerstvo dopravy potvrdilo, že ide o pohľadávky v hodnote troch miliónov eur.

Dodávateľské firmy sú z okolia Žiliny, Kysúc, ale aj z východu. Patria k nim napríklad JHS Slovakia, Alda Vranov, BM – Stav, či SD – Investment. Dokopy ide o zhruba pätnásť malých firiem, ktoré tvrdia, že ich od novembra nevyplatili a žiadna z vyššie postavených firiem dodávateľského reťazca nechcela s nimi rokovať.

Avizovali, že ak na ich apely nikto nezareaguje do 12. augusta, usporiadajú protesty a keďže stavba D1 je financovaná z európskych peňazí, podnet chcú podať aj na Európsky úrad pre boj proti podvodom.

Národná diaľničná spoločnosť, ministerstvo dopravy iniciovali stretnutie so zhotoviteľom Skanska a subdodávateľmi na 16. augusta.

Väčší problém

Minister Andrej Doležal (Sme rodina) opakovane tvrdí, že štát nepochybil a hlavnému zhotoviteľovi stavby – Skanske peniaze vyplatil. Tá má pod sebou niekoľko úrovní subdodávateľov, rovnako tvrdí, že peniaze im zaplatila.

Subdodávateľom dĺži peniaze firma Tubau, tá však tvrdí, že nedostala zaplatené od firmy Porr. Podľa ministerstva problémy robí Tubau a nie len na stavbe Višňové. Firma Tubau je v rovnakej majetkovej štruktúre ako spoločnosť Cestné stavby Liptovský Mikuláš. Ťažkosti s firmou eviduje pri opravách vozoviek Slovenská správa ciest.

Firma dlhuje stotisíce na daniach aj poisťovniam, aj tak dokázala vyhrať zákazky a splatiť zábezpeky. Vo viacerých prípadoch však nenastúpila na stavby, ako napríklad v apríli na frekventovaný most v Radoli, na hlavnom ťahu medzi Čadcou a Žilinou. Spoločnosť ako dôvod uviedla nárast cien stavebných materiálov v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Podobná situácia vznikla v Kežmarku, kde mala rovnako firma Cestné stavby LM rekonštruovať most, no Slovenskej správe ciest oznámila, že časť podniku kúpila spoločnosť Zeda a všetky povinnosti vyplývajúce zo zmluvy má plniť táto firma. Zeda však SSC nedodala potrebné doklady, opravu mosta museli prerušiť.

Súdiť sa zatiaľ nechcú

„Štát nemôže za to, ak zlyhal obchodno-právny vzťah dvoch súkromných spoločností,“ povedal minister. Keďže ide o štátnu zákazku, na apel nevyplatených firiem reagovali. To, ako budú situáciu riešiť, by malo odznieť na utorkovom stretnutí.

Malé firmy sa zatiaľ nechcú súdiť, tvrdia, že na to nemajú peniaze. Ministerstvo informovalo, že ak by sa chceli súdiť, vie spoločnostiam pomôcť, aktuality.sk

X X X

 24-hodinová jazda ako z filmu: Luxusný Orient Express vás z Prahy prevezie naprieč Európou

Vďaka nadčasovému vlaku Orient Express môžu cestujúci zažiť jazdu ako z rozprávky. Na cestu naprieč Európou sa dá vydať aj z Prahy a o nezabudnuteľné chvíľky dozaista nebude núdza.

Orient Express, ktorý začal premávať v 80. rokoch 19. storočia, sa stal symbolom luxusného cestovania. Teraz sa cestovatelia môžu vrátiť v čase a absolvovať jazdu snov. Benátsky Simplon-Orient-Express pasažierom ponúka 24-hodinovú cestu naprieč niekoľkými mestami Európy, píše sa na stránke Belmond.

Zábava vo vlaku trvá do neskorých hodín

Stačí len naložiť batožinu a vstúpiť do sveta noblesy a nadčasovosti. Tento vlak disponuje štrnástimi lôžkovými vozňami, luxusnou reštauráciou, barom a zážitkovým salónom. V jedálničku sa nájde všeličo – od homárov až po kaviár.

Samozrejmosťou je aj to, že vám steward prinesie raňajky priamo do vášho apartmánu a cez okno môžete sledovať, ktorými európskymi destináciami prechádzate. „Chceme vytvoriť nezabudnuteľné momenty vo vlaku, ktorý je skutočnou hviezdou. Jeho dedičstvo je niečo, čo budeme s hrdosťou rešpektovať, a zároveň chceme rozvíjať nový štýl a hľadať ďalšie využitia, ktoré zaujmú novú generáciu,“ uviedol šéfkuchár Jean Imbert.

S príchodom večera sa cestujúci presunú do barového vagóna. Bar „3674“ je miestom, kde si pasažieri môžu vychutnávať rôzne druhy koktailov za sprievodu klavírnej hudby. Program pokračuje až do neskorých nočných hodín, kedy si cestujúci užijú ďalšiu časť svojej cesty. Čaká ich polnočný brunch, alebo neskoré raňajky, v podobe švédskych stolov.

Cesta stojí niekoľko tisíc eur

Za oknami vlaku uvidíte tie najkrajšie miesta Európy. Od horských údolí až po impozantné Alpy. Trasa nesie názov Grand Tour a vedie cez tie najväčšie mestá. Cestujúci môžu nasadnúť aj v Prahe. Simplon-Orient-Express cestuje naprieč Európou cez Českú republiku (Praha), Francúzsko (Paríž, Cannes), Taliansko (Florencia, Benátky, Rím, Verona), Rakúsko (Viedeň, Innsbruck), Maďarsko (Budapešť), Belgicko (Brusel) a Holandsko (Amsterdam).

Luxusný vlak premáva od marca až do novembra. 24-hodinová cesta, ale nebude najlacnejšia. Z Prahy do Paríža začíname na sume 4 000 eur. Cestujúci musia dodržať aj adekvátny dress code a musia mať oblečené obleky, kravaty či koktailové šaty. Džínsy sú prísne zakázané. Na palube sú vítané aj deti a deti mladšie ako dva roky cestujú zadarmo. Rodičia si však pre nich musia zabezpečiť vlastnú stravu, ako aj kočík na spanie.

X X X

Zažívame vrchol inflácie? Vystreliť nahor ju môžu ešte účty za energie

 Potraviny a bývanie naďalej tlačia ceny hore. Inflácia sa v júli vyšplhala až na 13,6 percenta, čo je najviac od roku 2000, teda za posledných 22 rokov. V porovnaní s júnom dosiahla ešte vyššiu úroveň a na dvojciferných hodnotách sa drží už piaty mesiac po sebe.

Dobrou správou je, že zrýchľovanie inflácie sa postupne spomaľuje. Viacerí bankoví analytici odhadujú, že vrchol by sme už mohli mať po lete za sebou. Zlom však môže nastať opäť na prelome roka, keď sa budú pre domácnosti prepisovať cenníky pre elektrinu, plyn či dodávky tepla.

Všetko však bude závisieť od toho, či sa v turbulentných politických časoch podarí dotiahnuť do finálnej podoby viaceré regulačné opatrenia. Napríklad zastropovanie cien elektriny pre domácnosti či avizované uzatváranie zvýhodnených zmlúv so Slovenským plynárenským priemyslom.

 Či bude spomaľovanie rastu cien pokračovať aj po Novom roku, je preto naďalej veľká neznáma. „Paleta možností je nezvykle široká na základe toho, ako sa vláde podarí dohodnúť ceny energií pre koncových retailových odberateľov. Januárová miera inflácie môže preto byť jednociferná, ale aj vyššia ako 20 percent,“ tvrdí pre Pravdu ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Štruktúra výdavkov domácnosti na tento rok ukazuje, že pre priemernú domácnosť sú najväčšmi „žrútmi“ financií výdavky za bývanie a potraviny. Práve tieto dve položky vykazujú nadpriemerný nárast a citeľne sa tak premietajú do výdavkov ohrozených skupín obyvateľstva. Priemerná inflácia domácnosti dôchodcov sa v júli vyšplhala už na 14,7 percenta, nízkopríjmových domácnosti na 13,9 percenta, zatiaľ čo pri domácnosti zamestnancov priemerný medziročný rast cien dosiahol 13,5 percenta, upozorňuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Čo tlačí ceny hore?

Ceny potravín naďalej pokračujú v prekonávaní rekordov. V júli medziročne narástli takmer o 20 percent. K zrýchleniu prispeli najmä ceny výrobkov z mäsa, výrobkov z múky, olejov a tukov, uviedla Národná banka Slovenska. Silný nárast cien si v júli stále držia najmä pečivo a obilniny, ktoré medzimesačne išli hore o 3,3 percenta a oleje a tuky s medzimesačným nárastom o 3,9 percenta. Ťahúňom tiež boli mäsové výrobky. „Cereálne a mäsové výrobky sú zasiahnuté trhovým vývojom potravinových komodít (napr. pšenice), keďže aj v prípade mäsa sa cereálne výrobky využívajú vo forme krmív,“ vysvetľuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Ako ďalej dodáva, vyššie ceny energií (najmä plynu) tiež vplývajú na ceny hnojív, hojne využívaných v poľnohospodárstve. To sa potom odzrkadľuje aj na konečnej cene produkcie.

Dobrou správou je zlacnenie sezónnych potravín. V prípade ovocia išlo o pokles 1,5 percenta a v prípade zeleniny o 3,6 percenta. O viac ako jedno percento však medzimesačne zdraželi všetky položky potravín okrem sezónneho ovocia a zeleniny. S výnimkou ovocia všetky druhy potravín vykazujú dvojciferné dynamiky medziročného rastu, zvyčajne dokonca nad 20 percentami. Rekordérom sú oleje a tuky, ktoré medziročne zdraželi o viac ako polovicu./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.