Šéf ÚS Baxa překvapen? Soudci provládní bolševici? A co exkomunista Pavel na Hradě? Stará se o Ukrajinu, kterou už Západ odhodil. Ostravsko potřebuje pomoc, zemědělci ČR, EU. Orbán za prezidenta šéfa ÚS

Ústavní činitelé a představitelé institucí by se měli pokusit kultivovat veřejnou debatu a nepřispívat ke slovní agresi. Předseda Ústavního soudu (ÚS) to řekl novinářům po jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském Hradě. ÚS podle něj bude muset pokračovat ve své osvětové činnosti v každé jednotlivé věci, aby neztratil důvěru, kterou dlouhodobě má.

Baxa o dnešní setkání s prezidentem sám požádal. Počátkem února uvedl, že on i jeho kolegové byli po lednovém rozhodnutí o mimořádném zvýšení důchodů, kdy zamítli návrh na zrušení úpravy valorizace penzí, terčem urážek i výhrůžek.

Poznamenal, že ho zaskočila razance veřejné diskuse i výroků o tom, že ústavní soudci jsou zaprodaní, zkorumpovaní, provládní či bolševičtí. Úvahu, že ÚS jde při svém rozhodování někomu na ruku, tehdy označil za naprosto nemístnou. Připomněl, že ústavní soudci mají desetileté funkční období, takže zažijí „mnoho dalších vlád i další prezidenty“.

Soudci by neměli hledat hrubou záplatu na hrubý pytel

S Pavlem se dnes Baxa shodl, že ÚS se nemůže vyhnout kritice svého rozhodování, za škodlivé ale považuje zpochybňování nezávislosti, nestrannosti a plnění role soudu. „Zdá se, že budeme muset ve své osvětové činnosti pokračovat v každé jednotlivé věci, abychom důvěru, kterou máme dlouhodobě, neztratili,“ řekl šéf ÚS.

Baxa už v minulosti uvedl, že ho netěší hrubost a vulgarita, které provázejí některé debaty. Rolí ústavních činitelů a představitelů institucí podle něj je pokusit se debatu kultivovat a nepřispívat k takovému trendu. „Naší povinností je spíše se snažit o zlepšování kultury veřejné diskuse a naopak nenaskakovat, nereagovat stejným způsobem, i když jsme předmětem útoků, výhrůžek nebo urážek,“ doplnil.

Podle předsedy ÚS by soudy a soudci neměli hledat hrubé záplaty na hrubý pytel, nýbrž trpělivě, srozumitelně a kultivovaně vysvětlovat co a proč dělají a jaké mají důvody pro svá rozhodnutí. „Aby to bylo pro lidi srozumitelné a aby i ti, kteří třeba očekávali jiný výsledek, pochopili a přijali s porozuměním, že ÚS nějak rozhodl. Bez pochybnosti, že tak rozhodl proto, že byl někým řízen nebo ovlivňován,“ poznamenal Baxa.

Pavel apeloval na srozumitelné vysvětlování

Na to, aby soudci srozumitelně vysvětlovali svá rozhodnutí, apeloval dnes i prezident Pavel při jmenování 57 nových soudců obecných soudů. Podle hlavy státu to má vliv na důvěryhodnost všech státních institucí.

Kvůli snížení mimořádné valorizace penzí, které prosadila vláda kvůli růstu výdajů, se na ÚS obrátilo opoziční hnutí ANO. Chtělo dosáhnout zrušení důchodové novely a doplacení důchodů podle původního vzorce, stěžovalo si také na způsob prosazení změn. ÚS návrh ANO výraznou většinou hlasů zamítl.

Podle soudu byly okolnosti mimořádné a hrozily hospodářské škody, vláda stav legislativní nouze nezneužila a opozice měla při projednávání ve Sněmovně dostatečný prostor k vyjádření. Soudci zmínili i to, že opozice má právo na obstrukce, ty ale nesmějí paralyzovat proces přijímání zákonů.

Prezidenta ujistil, že jeho nominace nesou výsledek

Nový tým na Ústavním soudu (ÚS) podle Josefa Baxy funguje. Je zaujatý prací, motivovaný a na soudu jsou kolegiální vztahy. Baxa to řekl novinářům po schůzce s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě. S hlavou státu hovořil i o budoucích nominacích na ústavní soudce.

Předseda ÚS fungování týmu ocenil. „Neříkám, že vždycky spolu souhlasíme, ale je to tak, jak by to asi být mělo. Myslím, že veřejnost může být klidná, že si uvědomujeme svoji roli. Že nerozhodujeme pro někoho, proti někomu, ale že dbáme na svoji nezávislost a nestrannost,“ řekl Baxa.

Prezident má letos navrhnout Senátu další tři adepty na ústavní soudce. V červnu mandát skončí místopředsedovi soudu Vojtěchu Šimíčkovi a soudci Tomáši Lichovníkovi, v prosinci Davidu Uhlířovi.

„Budou odcházet konkrétní soudci, kteří mají nějakou konkrétní odbornost, profesní minulost. Bude jistě dobré, aby nově přicházející kolegyně nebo kolegové doplnili to, co by mohlo Ústavnímu soudu chybět,“ poznamenal Baxa. Prezidenta dnes ujistil, že plní to, co si předsevzal, a způsob nominačního procesu nese výsledek.

Šimíček je velká autorita, nicméně vrátí se na NSS

Baxa počátkem února řekl, že je proti tomu, aby ústavní soudci mohli opakovat svůj desetiletý mandát. Pevně ohraničené funkční období je podle něj zárukou maximálně svobodného rozhodování. „To jsem prezidentovi zopakoval, to je moje hluboké přesvědčení,“ řekl dnes šéf ÚS.

Například místopředseda Šimíček je podle Baxy velkou autoritou a osobností, která bude ÚS chybět, nicméně vrátí se na Nejvyšší správní soud (NSS), odkud před deseti lety na ÚS přišel. Baxa to považuje za správné, takové pravidlo by podle něj mělo platit i pro další situace.

Při Hulmákově jmenování Pavel řekl, že i přes deklarovanou vůli politiků nedělat z ÚS třetí parlamentní komoru se k soudu dostává více případů, které jsou spíše politického rázu než právního. Podotkl tehdy, že to od ÚS bude vyžadovat velkou odolnost vůči tlakům ze strany politiků i médií.

Baxa počátkem února uvedl, že on i jeho kolegové byli po lednovém rozhodnutí o mimořádném zvýšení důchodů, kdy zamítli návrh na zrušení úpravy valorizace penzí, terčem urážek i výhrůžek. Prezidenta dnes ale ujistil, že i přes razanci reakcí se ÚS nijak nerozkmital a je připraven nadále plnit svoji roli, ceskajustice.cz

X X X

PŘEDSEDA   ÚS  BAXA  VÍC  SLEDOVAT  ŽIVOT  LIDÍ  A  FIREM  V  ČR

POTÍŽE,  PROBLÉMY,  KTERÉ  FIALA,  PAVEL  NEODSTRAŇUJÍ

TO  ZA  DR  HUSÁKA  NEBYLO

PROTO  VĚTŠINA  NÁRODA  VOLÁ  PO  DEMISI  FIALY,  KRITIZUJE  HO  I  KLAUS…

V  CELÉ  EVROPĚ  DEMONSTRUJÍ  ZEMĚDĚLCI,  BOUŘÍ  SE  NĚMCI,  ANGLIE,  FRANCIE…

VELKOU  POMOC  POTŘEBUJE  OSTRAVSKO,  FIALA,  ANI  PAVEL  NEPOMOHLI

Dva měsíce bez práce, to už není legrace, protestovaly davy lidí kvůli krizi v Liberty

Už dva měsíce trvající odstávka většiny výroby ve společnosti Liberty Ostrava a v podstatě nulový posun při jednáních o její obnově přivedl odboráře k demonstraci za co nejrychlejší obnovení provozu. Před hlavní branou závodu se podle odhadu odborářů sešlo téměř dva tisíce lidí, kteří již dva měsíce, byť za sto procent mzdy, zůstávají doma.

„Dva měsíce bez práce, to už není legrace“ a další hesla hřímaly davy před hutí Liberty Ostrava na dnešním protestním mítinku za zachování výroby, který začal kolem poledne.

Další protestující nesly transparenty s nápisy jako například „Vraťte mi robotu, tchyně už je nervozní“, „Kupme zpátky elektrárnu, zachráníme svou továrnu“, „Nejsme v huti pro legraci, chceme dělat svoji práci“ či „Ocelárnu zestátnit, práci lidem navrátit“.

Před zahájením protestu uvedl šéf odborů Liberty Petr Slanina, že majitelé firem Liberty a Tameh Sanjeev Gupta a Lakshmi Mittal si berou Ostravu a lidi v ní jako rukojmí.

„Nelíbí se nám, kam směřuje tato huť, protože lidé znalí technologie ocelářství a hutnictví ví, že pokud se někdy tady zataví prvovýroba, tak už se nikdy v životě nenastartuje. Není to v technologiích, ale v těch lidech, kteří to umějí dělat,“ konstatoval odborářský předák.

Upozornil, že viníkem krizové situace je stát, který nechal špatně privatizovat firmu. „První vlastník vyvedl desítky miliard, druhý se chová stejně. Jako odbory jsme už dvakrát dali návrh na kulatý stůl. Zatím k jednání nedošlo, momentálně máme příslib 5. března, kdy máme zasednout ke společnému stolu. Nemůžeme dopustit, aby tato firma, která si všechno umí vyrobit sama, byla roztrhaná a rozprodaná na kousky, jako jsme to viděli ve Vítkovicích nebo na Kladně,“ varoval Slanina.

Předseda OS KOVO Roman Ďurčo řekl, že situace v Liberty je kritická. Není podle něj vůbec jisté, že zaměstnanci dostanou příští mzdy. „Máme velké obavy, že už se fabrika nerozjede,“ řekl Ďurčo.

Odborářům jde hlavně o rozhýbání současné patové situace, kdy jsou kontakty dvou hlavních aktérů krize, Liberty Ostrava a Tamehu Czech, v podstatě nulové. Apelují i na osobní zapojení majitele firmy Sanjeeva Gupty do řešení krize.

Podle zástupců Liberty, jejíž nesplácení závazků iniciovalo současný stav, se firma snaží o řešení krize, podle mluvčího Tamehu se naopak veškeré kontakty ze strany Liberty omezily za poslední měsíce na jediný dopis.

Snaha odborářů zatím k ničemu nevedla. „Již podruhé se odbory snažily přivést obě strany ke společnému jednání, které se mělo konat ve středu, neboť obě strany zatím rozdílně uvádějí, že se scházejí či nescházejí a hledají a nehledají řešení. Všechny strany dostaly pozvánku, Tameh i jeho insolvenční správce reagovali, zástupci Liberty neměli ani tolik slušnosti, aby alespoň odpověděli,“ popsala snahu o zprostředkování jednání Alena Sobolová, předsedkyně odborové organizace Ostravská huť.

Liberty se ale hájí, že na pozvánku reagovala. „Odpověděli jsme na nabídku, setkání se bude konat 5. března,“ konstatovala mluvčí společnosti Kateřina Zajíčková.

Co bude za dva týdny, ale ještě vůbec není jisté. Ve středu 28. února totiž bude jednat ostravský krajský soud o tom, zda nezruší moratorium, které zatím chrání Liberty Ostrava před věřiteli.

Restrukturalizační správce, společnost AS Žižlavský, se totiž na soud obrátil s tím, že je podle něj Liberty v platební neschopnosti. To podle něj vylučuje další pokračování preventivní restrukturalizace. Pokud soud přesvědčí, ten může moratorium zrušit, což by zřejmě vedlo k podání možná i celé řady insolvenčních návrhů.

Protestující mají podporu i krajské tripartity, tedy hejtmanství, odborů a zaměstnavatelů.

„Žádáme také vládu, aby se začala intenzivně věnovat situaci v tuzemském ocelářství a začala hledat možná řešení krize nejen v Liberty, ale i celkového ohrožení českého průmyslu a ocelářství,“ konstatoval hejtman Jan Krkoška. „V rámci tripartity navrhujeme, aby se na ministerstvu průmyslu vytvořila pracovní skupina, která by se mimo jiné zabývala i negativním vývojem v Liberty Ostrava,“ řekl.

Vedle toho se krajská tripartita zabývala rovněž možnou pomocí firmám, které mají problémy způsobené neplacením závazků Liberty Ostrava. „Zahájili jsme sérii seminářů zaměřených na to, jak se postavit různým možným scénářům v rámci vývoje v Liberty,“ sdělil Martin Navrátil, ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti, jenž pomoc firmám zastřešuje.

„Usilujeme o společné zastupování malých firem v případných problémech, hledáme pro ně další možná odbytiště, zjišťujeme pro ně i možnosti získání peněz v situaci, kdy jim nikdo nechce půjčovat,“ objasnil Navrátil.

X X X

SOUDCI  NEPŘIZNALI  DĚKANOVI  VŠE  ŠEVČÍKOVI  ODKLADNÝ  ÚČINEK

Soudci nepřiznal odkladný účinek Ševčíkově žalobě kvůli odvolání z funkce děkana

Městský soud v Praze nepřiznal odkladný účinek žalobě bývalého děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslava Ševčíka, který se brání svému odvolání z funkce. Uvedl to mluvčí soudu Adam Wenig. Akademický senát fakulty vyčkával s vyhlášením volby nového děkana, dokud soud o návrhu na odložení účinnosti Ševčíkova odvolání nerozhodne.

Rektor VŠE Petr Dvořák vydal rozhodnutí o odvolání Ševčíka v polovině prosince, bývalý děkan následně podal proti jeho rozhodnutí žalobu.

„Soud porovnával jednak újmu, která výkonem napadeného rozhodnutí, respektive jeho jinými právními následky vznikla žalobci, a újmu, která podle tvrzení žalovaného vznikla jednáním žalobce Vysoké škole ekonomické v Praze, a neshledal důvody pro závěr, že žalobcova újma je pro něj nepoměrně větší, než jaká přiznáním odkladného účinku může vzniknout právě VŠE v Praze,“ vysvětlil Wenig.

Mluvčí doplnil, že přiznání odkladného účinku je mimořádný právní nástroj, kterým by byla odložena vykonatelnost napadeného rozhodnutí, na které se jinak hledí jako na zákonné a věcně správné. „Soud proto k přiznání odkladného účinku přistupuje jen tehdy, shledá-li enormní nepoměr mezi újmou vzniklou žalobci na straně jedné a újmou, jež by přiznáním odkladného účinku mohla vzniknout jiným osobám. V nyní rozhodované věci soud takový nepoměr neshledal,“ dodal Wenig.

Rektor Dvořák Ševčíkovi vytýkal nevhodné vystupování na veřejnosti. Dopad děkanových veřejných vyjádření byl podle něj zásadním důvodem pro odvolání, protože poškozovala dobré jméno fakulty. Dvořák už dříve řekl, že kdyby Ševčíka neodvolal, mělo by to pro školu mnohem závažnější dopady. Zdůraznil, že rozhodnutí není podmíněno Ševčíkovými politickými názory.

Dvořák již dříve žádost o Ševčíkovo odvolání zdůvodňoval také jeho účastí na protivládní demonstraci loni v březnu na pražském Václavském náměstí. U incidentu u Národního muzea, kde se po skončení protestu část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, zasahovala policie. Ševčík tvrdí, že byl na místě proto, že pomáhal zraněnému.

Podle Ševčíka jde o politické rozhodnutí. Postup rektora je podle něj nezákonný. V žalobě podle serveru iROZHLAS.cz, který na její podání upozornil, zmiňuje bývalý děkan řadu pochybení včetně diskriminace a šikanózního postupu. „Je to v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu, se svobodou shromažďovací. V rozhodnutí jsou potlačovány akademické svobody,“ uvedl podle webu Ševčík.

X X X

RUSKO  DALŠÍ  ÚZEMÍ?

 Hrozí, že si Podněstří řekne o anexi, varují analytici

Podněstří může příští týden uspořádat referendum o připojení k Rusku, aby podpořilo ruskou hybridní operaci proti Moldavsku, varuje Institut pro studium války (ISW). Kdyby k anexi došlo, může to ovlivnit průběh války na Ukrajině ve prospěch Ruska. Přímé sousedství s možným nově ruským územím by ohrozilo i Moldavsko.

Spekuluje se, že Podněstří by mohlo vyhlásit nebo uspořádat referendum o svém připojení k Rusku 28. února na nedávno ohlášeném podněsterském sjezdu poslanců.

Proruský separatistický region se od Moldavska odtrhl na začátku 90. let. Kromě Moldavska sousedí s Oděskou oblastí, ale nikoli přímo s přístavním městem Oděsa, protože nezasahuje až k Černému moři.

Tím pádem by měli Ukrajinci „za humny“ Rusy z další neočekávané strany. Rusko by mohlo nově připojené území využít ve svůj prospěch a profitovat z něj ve válce.

Záminkou pro referendum by mohla být deklarovaná potřeba chránit ruské občany a „krajany“ v Podněstří před hrozbami ze strany Moldavska nebo NATO či obou. Podobné odůvodnění mělo i vyhlášení Luhanské a Doněcké lidodvé republiky na Donbase.

Ruský prezident Vladimir Putin by mohl v nejnebezpečnějším případě vyhlásit anexi Podněstří Ruskem během svého plánovaného projevu v ruském Federálním shromáždění 29. února, ačkoli se to zdá nepravděpodobné. Putin spíše uvítá jakékoli kroky podněsterského sněmu a nabídne své připomínky k situaci, uvádí ISW. Mluvčí ukrajinské rozvědky HUR uvedl, že jde o nepotvrzené informace.

Podněstří je téměř dvakrát větší než Lucembursko. Úzký pruh území podél řeky Dněstr mezi Ukrajinou a Moldavskem je mezinárodně neuznaný státem.

X X X

USA,  ANGLIE,  NĚMECKO  ODMÍTAJÍ  UKRAJINCE

MILIARDY  POTŘEBUJÍ  LIDÉ,  FIRMY  ČR,  MÍSTO  ZÁPADU  ČR  UKRAJINU  NEZACHRÁNÍ

SPÍŠ  JE  TŘEBA  JEDNAT  O  KONCI  VÁLKY,  JAK  POŽADUJE  PAPEŽ,  NEZABÍJET  LIDI

Pavel vystoupí na shromáždění k Ukrajině, pomoc nevládek byla zatím 7 miliard

Na shromáždění na podporu Ukrajiny napadené Ruskem vystoupí v sobotu prezident Petr Pavel. Videopozdrav bude mít i ukrajinský prezidente Volodymyr Zelenskyj se svojí ženou Olenou i britský historik Timothy Garton Ash. Pavel také již o den přijme úspěšné Ukrajince, kterým se u nás podařilo rozjet podnikání, provozují bistro nebo cukrárnu.

Shromáždění na podporu Ukrajiny, které pořádají občanské organizace Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců, se uskuteční v sobotu od 16 hodin na Staroměstském náměstí.

Českou i ukrajinskou hymnu zazpívá dětský pěvecký sbor Kroky dobra. Shromáždění je součástí Dne za Ukrajinu.

Prezident Pavel se také v pátek na Hradě setká s Ukrajinci, které konflikt vyhnal z jejich země napadené ruským agresorem, a zúčastní se debaty Respektu v Centru současného umění DOX.

Na pomoc napadené Ukrajině daly české nevládní organizace více než 7 miliard korun

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu před dvěma lety vynaložilo 66 českých nevládních organizací více než 7 miliard korun na pomoc v napadené zemi a uprchlíkům před Putinovou válkou, kteří jsou v Česku. Čeští občané ve sbírkách přispěli 3,17 miliardy korun, dárci z velkých institucí dali minimálně dalších 3,5 miliardy.

Pomoc mířila k více než třem milionům Ukrajincům a Ukrajinkám, zaznělo na tiskové konference nevládních organizací. Společně vystoupili největší poskytovatelé pomoci na Ukrajině z organizací Člověk v tísni, Lékaři bez hranic, Paměť národa, Diakonie, Charita, Nesehnutí a dalších.

Člověk v tísni zveřejnil, že na pomoc Ukrajině vynaložil téměř 4,7 miliardy korun, které vybral od více než půl milionu dárců. „Okamžitou rychlou pomoc nám umožnila solidarita české veřejnosti,“ řekl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

„Pomáháme od začátku invaze na celém území Ukrajiny, kde dnes pracuje víc než 500 našich kolegů. Doručujeme s partnerskými organizacemi vodu a potravinové balíčky poblíž frontových linií, opravujeme domy, pomáháme vnitřním uprchlíkům v kolektivních centrech na západě země. Podporujeme ale také nezávislá média nebo pomáháme dokumentovat válečné zločiny. V Česku se zaměřujeme na ty, kteří nemají dostatek zdrojů, nemohou pracovat, mají problémy se zdravím nebo o někoho pečují,“ uvedla už ve středu organizace Člověk v tísni.

„Pro nás v Člověku v tísni obrovská solidarita a neuvěřitelný objem příspěvků, které nám dárci svěřili, abychom pomáhali, představuje zásadní závazek. Pokračujeme a jsme připraveni pokračovat tak dlouho, jak to bude potřeba,“ uvedl Pánek.

Na Ukrajině chce tato nevládní organizace dál poskytovat humanitární pomoc podle vývoje situace a potřeb, spolupracovat s místními, podporovat nezávislá média, ale také pečovat o duševní zdraví a odolnost lidí. V Česku se vedle stávající práce zaměří na prevenci pracovního vykořisťování a pomoc mladým.

Neprůstřelné vesty, zařízení na filtraci vody, zdravotnický materiál i léky

Ohromnou solidaritu Čechů ocenil i Mikuláš Kroupa ze společnosti Post bellum, vedoucí projektu Paměť národa. „Evropská unie za touto pomocí zaostává,“ řekl Kroupa. Paměť národa podle něj dodává na Ukrajinu ochranné pomůcky – neprůstřelné vesty, které se rozhodla sama vyrábět. Dodala jich na Ukrajinu 13 577. Kromě toho i 21 580 vojenských lékárniček a 13 frontových sanitek.

„Zničení Kachovské přehrady v červnu 2023 přineslo další výzvu v naší pomoci na Ukrajině. Zajistili jsme dodávky pitné vody a zařízení na filtraci. Následně jsme instalovali systémy na úpravu vody a pustili se do budování vrtů na pitnou i technickou vodu, zajištění čističek a stavbu kanalizací,“ uvedl ředitel nevládní společnosti ADRA Radomír Špinka.

„Hovoříme o dvouletém výročí, ale ta válka trvá už deset let,“ řekl Sylva Horáková z organizace Lékaři bez hranic, která se zabývá mimo jiné dodávkami zdravotnického materiálu a léků do nemocnic i převozem zraněných do méně zatížených nemocnic. Lékaři bez hranic provozují speciální evakuační vlak, který převáží vážně nemocné pacienty z východu na západ Ukrajiny.

Organizace CARE pomohla za dva roky více než 1,2 milionu lidem. Zpočátku se zaměřovala zejména na humanitární pomoc, rekonstrukce domů a základní potřeby vnitřně vysídlených osob. Nyní stále více řeší problematiku genderově podmíněného násilí, psychologickou podporu a rozvoj vůdčích schopností žen v mimořádných situacích. Na pomoc pro Ukrajinu využila přes 900 milionů korun.

Česko podle premiéra pomohlo 590 tisícům uprchlíků před Putinovou válkou z Ukrajiny

Za dva roky Putinovy války proti Ukrajině podle premiéra Petra Fialy udělilo Česko dočasnou ochranu celkem 590 tisícům uprchlíků z Ukrajiny, z toho 100 tisícům dětí.

V souvislosti s druhým výročím ruské agrese premiér ve středu po jednání vlády řekl, že Česko dnes poskytuje útočiště 384 tisícům uprchlíků před Putinovou válkou a že díky tomu, že asi 120 tisíc z nich pracuje, odvedli do veřejných rozpočtů větší částku, než jim stát vyplatil na dávkách.

Ruská armáda obsadila 22. února 2022 část Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny, kterou ovládali ruští separatisté. O dva dny později ruský agresor zahájil válku proti celé Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin, na kterého vydal Mezinárodní trestní soud zatykač pro válečné zločiny, zpochybnil Ukrajinu jako samostatný stát i Ukrajince jako národ.

X X X

EU, LEYENOVÁ,  UŽ  DÁVNO  MĚLA   POMOCI  ZEMĚDĚLCŮM  EVROPY

Zjednodušíme papírování pro zemědělce, procitla Evropská komise

Evropská komise ve čtvrtek představila návrhy na zjednodušení administrativní zátěže pro zemědělce a další opatření, která mají zmírnit tlak, jemuž zemědělci čelí. Dále by chtěla také zjednodušit některé podmínky, které musí farmáři v EU splňovat pro získání dotací, či snížit počet kontrol v zemědělských podnicích až o 50 procent.

Na výzvu zemědělských organizací východní a střední Evropy se dnes konaly demonstrace a protestní jízdy zemědělců, které byly zaměřené mimo jiné proti unijní agrární politice.

Čeští zemědělci s až stovkami traktorů v jednotlivých krajích zpomalovali dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů, přičemž některé z nich se jim podařilo na chvíli zablokovat. Setkávali se tam také s kolegy z dalších středoevropských zemí, například Slovenska, Maďarska, Polska či Německa, kteří se do protestních akcí rovněž zapojili.

Komise rovněž v návrzích uvádí, že chce zmírnit požadavky na zachování trvalých travních porostů, aby zmírnila ztrátu příjmů, kterou to znamená pro bývalé chovatele hospodářských zvířat, kteří přešli na pěstování jiných plodin.

Součástí seznamu je také vyjasnění používání pojmů „vyšší moc“ a „mimořádné okolnosti“, aby se zamezilo postihům zemědělců za nedodržení podmínek společné zemědělské politiky. V březnu plánuje EK spustit on-line konzultace a později vypracovat podrobnou analýzu, jejímž cílem je zjistit nejzávažnější dopady složitého právního rámce na zemědělce.

Komise především navrhuje také „zjednodušit metodiku některých kontrol“ s cílem „snížit až o 50 procent počet návštěv zemědělských podniků prováděných vnitrostátními správními orgány“. Záměrem je „racionalizovat a zpřesnit vyhodnocování plošného monitoringu“ díky „automatizované analýze snímků“ z evropského satelitního programu Copernicus. „Toto opatření přímo reaguje na požadavky členských států,“ uvádí v tiskovém prohlášení EK.

„Komise je i nadále plně odhodlána hledat řešení, která by zmírnila tlak (…) a pomohla našim zemědělcům zajistit potravinovou bezpečnost,“ uvedla šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Komise již v lednu navrhla opatření na částečné omezení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny a větší flexibilitu u pravidel týkajících se nevyužité půdy. Zemědělský sektor však tyto ústupky shledal do značné míry nedostatečnými, a to ve shodě s členskými státy, které požadovaly ambicióznější opatření. Tento návrh také nevedl k ukončení zemědělských protestů, které v posledních měsících zachvátily řadu evropských zemí.

X X X

PLÁNY  TRUMPA

Donald Trump představil možné budoucí viceprezidenty

Donald Trump, který se uchází o nové funkční období v Bílém domě, odhalil během akce v Greenville v Severní Karolíně jména ze svého užšího seznamu kandidátů na viceprezidenta.

Fox News uvádí  tři bývalé  rivaly  v primárkách Republikánské strany – guvernéra Floridy Rona DeSantise, senátora Tima Scotta a podnikatele Viveka Ramaswamyho. Mezi další potenciální kandidáty patří guvernérka Jižní Dakoty Christy Noem, republikán Byron Donalds a Tulsi Gabbard, která v roce 2022 opustila Demokratickou stranu.

Donald Trump poznamenal, že „všichni tito lidé jsou dobří, všichni solidní“, ačkoli nejpravděpodobnějšího kandidáta nejmenoval.

Trump řekl, že potřebuje kandidáta, který by mu mohl pomoci „z hlediska voliče“, a někoho, kdo má „zdravý rozum“ v otázkách jako hranice, elektromobily a vysoké úrokové sazby, server vasevec.cz

X X X

Orbán po skandálu chce za prezidenta šéfa ústavního soudu

Maďarská vládnoucí strana Fidesz navrhuje dosavadního předsedu ústavního soudu Tamáse Sulyoka jako kandidáta na příštího prezidenta. Ve funkci by měl nahradit Katalin Novákovou, která odstoupila na začátku února kvůli udělení kontroverzní milosti.

 Dlouholetá spojenkyně konzervativního premiéra Viktora Orbána oznámila svou abdikaci 10. února poté, co se dostala pod rostoucí tlak, protože udělila milost muži odsouzenému za pomoc při utajování sexuálního zneužívání chovanců dětského domova. Skandál vyvolal protesty, velká demonstrace se konala v Budapešti i minulý týden.

„Dnes, po pečlivé úvaze na schůzi poslaneckého klubu (Fidesz jeho předseda) Máté Kocsis oznámil nominaci Tamáse Sulyoka, předsedy ústavního soudu, jako prezidentského kandidáta vládní strany,“ uvedl mluvčí.

Předseda parlamentu rozhodne, kdy parlament, ve kterém má Fidesz výraznou většinu, může zvolit Sulyoka do převážně ceremoniální prezidentské funkce. Očekává se, že hlasovat se bude příští měsíc, napsala agentura Reuters a dodal, že opoziční strany zatím své kandidáty nenominovaly.

Sulyok stojí v čele nejvyšší soudní instance v zemi od roku 2016. Toto postavení získal s podporou zákonodárců vládnoucí strany.

Odstoupení Novákové bylo vzácným neúspěchem Orbána, který je nepřetržitě u moci od roku 2010.

Orbán už roky tvrdí, že chce chránit děti. Kauza proto jeho stranu může poškodit. Jeho vláda v Maďarsku se ale protestem nemusí cítit ohrožena vzhledem k tomu, že do parlamentních voleb v roce 2026 je ještě daleko.

Fidesz nicméně doufá v úspěch v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Ve hře je také červnové hlasování o starostovi Budapešti.

X X X

Spojené státy obvinily šéfa ruské banky VTB z porušování sankcí

Spojené státy ve čtvrtek obvinily generálního ředitele ruské státní banky VTB Andreje Kostina a dva jeho spolupracovníky sídlící v USA z porušení sankcí v rámci série donucovacích opatření namířených proti Rusku. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo spravedlnosti, které krok oznámilo dva dny před druhým výročí zahájení ruské agrese proti Ukrajině. VTB je druhá největší banka v Rusku.

 Spojené státy ve čtvrtek obvinily generálního ředitele ruské státní banky VTB Andreje Kostina a dva jeho spolupracovníky sídlící v USA z porušení sankcí v rámci série donucovacích opatření namířených proti Rusku.

„Ministerstvo spravedlnosti je více než kdy jindy odhodláno přerušit tok nelegálních finančních prostředků, které pohánějí Putinovu válku, a pohnat k odpovědnosti ty, kteří ji nadále umožňují,“ uvedl v prohlášení americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.

Kostin, na kterého Spojené státy uvalily sankce v roce 2018, je podle obžaloby u federálního soudu na Manhattanu obviněn z praní špinavých peněz a porušování sankcí prostřednictvím údržby dvou jachet a domu v letovisku Aspen v Coloradu.

Dva společníci, Vadim Wolfson a Gannon Bond, byli ve Spojených státech zatčeni na základě obvinění, že se podíleli na péči o nemovitosti v Coloradu, přičemž zatajili, že je Kostin vlastní, uvedli představitelé amerického ministerstva spravedlnosti. Kostin, který se pravděpodobně nachází v Rusku, zůstává na svobodě.

X X X

Brali až tři tisíce eur za migranta. Europol rozkryl síť pašeráků, zatkl 19 lidí

Evropské policejní agentuře Europol se podařilo rozbít jednu z největších sítí pašeráků lidí v Evropě. V rámci rozsáhlé operace, na níž se podílela německá, francouzská a belgická policie, bylo v Německu zatčeno 19 lidí organizujících pašování migrantů přes Lamanšský průliv.

„Vyšetřování se zaměřilo na irácko-kurdskou síť podezřelou z pašování migrantů z Blízkého východu a východní Afriky. Skupina je přepravovala z Francie do Británie na nafukovacích člunech nízké kvality,“ uvedl Europol v prohlášení.

Podezřelí, na které se vyšetřování zahájené na konci roku 2022 soustředilo, organizovali nákup, uskladnění a přepravu nafukovacích člunů převážně čínské provenience. Ty později použili k propašování migrantů z pláží poblíž francouzského města Calais do Británie.

Gang do člunů určených pro maximálně deset lidí nakládal až padesát běženců a účtoval jim tisíc až tři tisíce eur (asi 25 350 až 76 tisíc korun) na osobu, dodal Europol.

Zásahová jednotka, která v Německu provedla zatčení, prohledala 28 míst a zabavila 24 nafukovacích člunů, značné množství námořního vybavení, 60 elektronických přístrojů, zbraně a několik tisíc eur v hotovosti.

Agentura EU pro ochranu hranic Frontex začátkem tohoto měsíce uvedla, že nelegální přistěhovalectví ze západní Afriky do zemí EU se v lednu meziročně zvýšilo více než desetkrát. Frontex očekává, že letos celkový počet nelegálních migrantů poroste a není možné jejich příchodu úplně zabránit.

X X X

Poslanec byl nezákonně stíhán, sám odstoupil z kandidátky. Soud mu nyní za to přiznal odškodné

 Poslanec hnutí ANO Pavel Růžička uspěl s žalobou, v níž požadoval po státu odškodné za ušlý zisk v důsledku nezákonného trestního stíhání v případu Postoloprty. Obvodní soud pro Prahu 2 (OS) mu dnes přiznal odškodné bezmála 300 tis. Kč. Konkrétně se jednalo o náhradu za příjem krajského zastupitele Ústeckého kraje, protože Růžička se před volbami v roce 2016 musel vzdát kandidatury.

I politik, který se rozhodne sám odstoupit z volitelného místa kandidátky, protože čelí trestnímu stíhání, má šanci na alespoň symbolickou satisfakci. Tedy pokud se v jeho případě prokáže, že se jednalo o nedůvodné a nezákonné trestní řízení, jako tomu bylo v případu Postoloprty.

Soudy tak alespoň rozhodly v případu poslance hnutí ANO Pavla Růžičky. Ten totiž dnes uspěl u OS pro Prahu 2 s žalobou o náhradu ušlého zisku, který představují náhrady neuvolněného krajského zastupitele za celé čtyřleté volební období.

Růžička musel v roce 2016 odstoupit ze čtvrtého místa kandidátky hnutí ANO pro volby do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje, neboť byl krátce předtím obviněn spolu s dalšími zastupiteli města Postoloprty za údajně nevýhodný prodej domu v majetku města. Případ skončil po letech pravomocným zproštěním všech obžalovaných.

Růžička s nárokem nejdříve neuspěl u Ministerstva spravedlnosti (MSp), proto podal žalobu. V ní doložil, že nebýt nezákonného trestního stíhání, nemusel by rezignovat na kandidaturu a byl by zvolen zastupitelem. Jako důkaz předložil soudu i stanovisko Českého statistického úřadu, v němž bylo jeho zvolení v případě, že by kandidoval, označeno za vysoce pravděpodobné.

Žalobu ovšem napoprvé OS pro Prahu 2 zamítl s tím, že zde není příčinná souvislost mezi nezákonným trestním stíháním a nezvolením do zastupitelstva. Respektive že není jisté, zda by byl Růžička i za obvyklých okolností do zastupitelstva zvolen.

Podle soudu se totiž jedná o spekulativní úvahu, pro niž nemohou být podkladem ani výsledky voleb v roce 2016, kde se skutečně kandidát na 4. místě kandidátky hnutí ANO dostal do zastupitelstva. Nelze se podle soudu ani opírat o žádné volební prognózy, neboť to, jak by volby bývaly dopadly, nelze nijak prokázat. Skutečnost, zda by byl kandidát opravdu ve volbách zvolen, závisí totiž podle soudu pouze na vůli občanů, kteří se voleb účastní. Pouze ti rozhodují o tom, kdo bude zvolen, a to nelze předpokládat ani na základě statistických údajů.

Proti rozhodnutí OS podal poslanec Růžička odvolání, v němž mj. odkazoval na aktuální judikaturu Ústavního soudu (ÚS), najmě případy někdejšího starosty Prahy 2 Jiřího Palusky a přerovského primátora Jiřího Lajtocha. Zástupce státu naopak poukazoval na to, že se tento případ od nich odlišuje tím, že „žalobcova politická kariéra nebyla zničena“.

Odvolací Městský soud v Praze (MS) odvolání poslance v listopadu minulého roku vyhověl, rozhodnutí OS zrušil a vrátil mu věc k novému projednání. V odůvodnění soudu prvního stupně vytkl, že se zcela rezignoval na aplikaci aktuální judikatury ÚS a jeho názor o absenci příčinné souvislosti nemůže obstát. Připomněl také názor ÚS, obsažený v nálezu I. ÚS 922/18: „Nelze vystačit s jedním nebo několika judikáty Nejvyššího soudu na všechny případy, které život přináší. Obecné soudy jsou povinny posuzovat podobné případy důsledně a individualizovaně, na základě řádně zjištěného skutkového stavu tak, aby rozsah odškodnění zásadně co nejvíce odpovídal způsobené újmě, a nikoliv hodnotit jednotlivé články řetězu jen a pouze z formálního hlediska, aniž by se přihlédlo k materiální podstatě věci.“

OS pro Prahu 2 tedy dnes opětovně žalobu poslance Růžičky projednal a rozhodl, že žaloba je důvodná a poslanci Růžičkovi přiznal 276 282 Kč s příslušenstvím, tedy součet náhrad za výkon funkce neuvolněného zastupitele Ústeckého kraje ve volebním období 2016 – 2020.Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Zemětřesení v Lufthanse. Končí skoro celé představenstvo i finanční ředitel

Německá letecká společnost Lufthansa do konce června vymění téměř celé představenstvo a jeden post v tomto rozhodčím orgánu zruší. Také finanční ředitel Remco Steenbergen plánuje odstoupit. Firma s překvapivým oznámením vystoupila ve čtvrtek večer. Od nového a zmenšeného týmu představenstva si společnost slibuje nové impulsy.

Z představenstva k 1. červenci odejdou čtyři ze stávajících šesti členů. Napříště jich v něm bude zasedat jen pět.

„Po úspěšném překonání koronavirové krize, následném oživení letecké dopravy a hospodářském obratu vstupuje skupina Lufthansa do další fáze svého firemního rozvoje reorganizací představenstva,“ uvedla společnost. „Interakce s našimi zákazníky, investory a partnery, stejně jako spolupráce v rámci skupiny Lufthansa vyžaduje silného týmového ducha více než kdy jindy. To očekáváme i od našeho nového týmu výkonné rady,“ dodala.

Lufthansa vlastní letecké společnosti Austrian Airlines, SWISS či Eurowings. Tento týden musela velká německá letiště kvůli stávce pozemního personálu Lufthansy zrušit stovky letů, problémy měly i spoje s Českou republikou.

X X X

Soud přiznal starostovi Paluskovi 1,85 milionu Kč za ušlý plat kvůli obvinění

 Pražský městský soud přiznal bývalému starostovi Prahy 2 Jiřímu Paluskovi 1,85 milionu korun jako náhradu ušlého platu. Paluska po obvinění ze zneužití pravomoci v roce 2012 dobrovolně složil funkci starosty, odsouzen ale nebyl. Odvolací senát potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2 z loňského listopadu. Zamítl odvolání státu.

Podle předsedkyně senátu Ireny Noskové se rozhodnutí řídilo závazným právním názorem Nejvyššího soudu. Obvodní soud zjistil průměrný výdělek na Paluskově pozici, z toho pak vypočetl odškodnění. Neměl také pochybnosti o tom, že rezignace bývalého starosty přímo souvisela s trestním stíháním.

Odvolací soud se sporem zabýval už potřetí. Podle dřívějších rozhodnutí soudů na odškodnění neměl nárok, protože se funkce vzdal dobrovolně. Tyto verdikty ale zvrátily Ústavní a Nejvyšší soud. Ústavní soudci ocenili rezignaci jako gesto důležité pro důvěru lidí v systém zastupitelské demokracie. „Pokud stěžovatel jednal v souladu se zásadami politické kultury, neměl by být na svém jednání škodný,“ uvedl v nálezu soudce zpravodaj Tomáš Lichovník.

Soudce Tomáš Lichovník se již dříve k případu pro Českou justici vyjádřil. Případ byl rovněž rozebírán v souvislosti s kandidaturou soudce Pavla Simona na souce Ústavního soudu.

Obvinění Palusky se týkalo pronájmu půdních prostor v městských domech, kde vznikly byty. Podle policie nechal z obecních peněz rekonstruovat byt, který později získal jeho syn. Někdejší komunální politik za ODS, který byl starostou v letech 2010 až 2012, vinu od počátku popíral. Podle pravomocného verdiktu skutek nebyl trestným činem, ceskajustice.cz

X X X

 Ministr Blažek dočasně zprostil soudkyni Ivu Flaxovou výkonu funkce

 Mostecké soudkyni Ivě Flaxové hrozí odvolání z funkce, důvodem jsou průtahy. Potřetí čelí kárné žalobě. Senát Nejvyššího správního soudu ji projedná 19. března, termín oznámil na úřední desce. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dočasně zprostil Flaxovou výkonu funkce, rozhodnutí podle registru soudců vstoupilo v platnost 2. února.

Nová kárná žaloba klade soudkyni za vinu to, že způsobila v letech 2021 až 2023 neodůvodněné průtahy ve 12 kauzách, nepostupovala soustředěně a nečinila účelné úkony směřující k rozhodnutí.

„Jde od února 2021 o v pořadí třetí kárný návrh, v předchozích řízeních byla schválena dohoda o vině a kárném opatření,“ uvedla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová. Nyní už vedení Okresního soudu v Mostě navrhuje odvolání Flaxové z funkce.

Česká justice o předešlých kárných žalobách podrobně informovala jako o druhé poslední šanci, kterou soudkyně dostala.

Předešlé, v pořadí druhé kárné řízení skončilo pro Flaxovou snížením platu o 15 procent na pět měsíců. I tehdy šlo o průtahy.

„Kárný soud ve vztahu ke kárně obviněné akcentuje, že se zřetelem k tomu,že se jedná o její druhý kárný postih, nezmění-li svůj postoj k respektování zákonných povinností soudce, může mít pro ni případný další kárný postih fatální důsledky,“ varoval kárný senát v závěru svého rozhodnutí.

Advokát Stanislav Balík tehdy hájil Flaxovou například poukazem na údajný neadekvátní tlak, který na ni vyvíjí vedení okresního soudu, ceskajustice.cz

X X X

Fotbalisté Sparty porazili Galatasaray 4:1 a slaví postup do osmifinále Evropské ligy

Fotbalisté Sparty v domácí odvetě 2. kola Evropské ligy porazili oslabený Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s úvodní venkovní prohrou 2:3 z minulého týdne postoupili do osmifinále. Dalšího soupeře jim určí páteční los, stejně jako pražské Slavii.

 Fotbalisté Sparty v domácí odvetě 2. kola Evropské ligy porazili oslabený Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s úvodní venkovní prohrou 2:3 z minulého týdne postoupili do osmifinále.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.