Senátor Šlachta: ODS zločinecká organizace, vede Fiala, nejhorší premiér světa. Opozice: Babiš, Okamura pád vlády, úředníka na spravedlnosti. Fiala, Pavel, odstranit fašisty Hitlera z Ukrajiny. Žádá i prezident Německa 

iI kdyby se zjistilo, že šlo o jedinou korunu ve spojení s lidmi z ODS, tak to není na rezignaci vlády, ale na to, aby ODS – zločinecká organizace – byla vyškrtnuta. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to v reakci na bitcoinovou kauzu ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) prohlásil senátor Robert Šlachta (Přísaha).

Podle Decroix kauza, kvůli níž ministr Blažek podal demisi, má dva aspekty – politický a právní. „Ministr si zhodnotil, že za dané situace a vzhledem k informacím, které se dostaly na povrch, není situaci schopen vysvětlit. To je politická odpovědnost, která byla velmi rychlá a já si jí velmi vážím,“ uvedla k pátečnímu rozhodnutí Blažka rezignovat. Druhý aspekt je za ní právní, kdy se vše teprve bude vyšetřovat a objasňovat.

 S tímto však nesouhlasil Šlachta. „Ne, že bychom měli být velmi opatrní, jak říká místopředsedkyně ODS. My bychom měli být velmi otevření. Tato kauza – ačkoliv vládu provází Dozimetr, Kampelička a já nevím co všechno – tak od 90. let tady nic podobného nebylo. Třicet let jsem se jako policista zabýval i kauzami praní špinavých peněz,“ sdělil.

Nemůžeme mlčet, řekl Šlachta

Teď se podle něj dozvídáme, že stát získal „miliardu za to, že po propuštění z vězení běhá drogový dealer s papíry z ministerstva spravedlnosti a peníze legalizuje“. „Tady nemůžeme mlčet. Buď je Blažek úplně naivní a hloupý, nebo, a to je horší, možná do státu nepřitekla miliarda, ale dvanáct, z nichž potom něco mělo do státu přitéct,“ pokračoval Šlachta.

„Pokud by se zjistilo, že šlo i o jedinou korunu ve spojení s lidmi z ODS, tak to není na rezignaci vlády, ale to už je na to, aby ODS – zločinecká organizace – byla vyškrtnuta. Protože to je strašné,“ dodal senátor. „Ale to musím reagovat, odsuď podsuď,“ skočila hned Šlachtovi do řeči Decroix.

Ačkoliv soud uvedl, že neumí prokázat, odkud získané peníze pocházejí – třeba i z nelegální či trestné činnosti – Šlachta si stál za svým. „To přeci nejde. Dobře, kdyby ten zločinec přišel a dal celých 12 miliard státu, tak se o tom třeba nebudeme bavit. On si ale bez jedné miliardy vše nechá… vždyť to je přeci šílené,“ podotkl senátor.

Vydělal stát na trestné činnosti?

„Já rostu, když si tady bývalý policista dovoluje vkládat nějaké své subjektivní názory a ještě používá velmi silné termíny. Já si myslím, že minimálně vzhledem k vaší bývalé profesi byste mohl mít alespoň úctu a integritu zakládat si na faktech. A fakta nemáme,“ reagovala Decroix.

 Komárek: Fialova vláda páchá eutanazii v přímém přenosu. Opustí TOP 09 a KDU-ČSL Spolu?

Šlachtovi připomněla, že „moc dobře ví, že bylo zahájeno vyšetřování“. „A jediné, co můžeme všichni jako politici – a o to více jako právníci nebo kdokoliv, kdo byl nebo je součástí systému – odpovědně říci: ‚Počkejme, jaký bude výsledek vyšetřování‘. Jiný aspekt je ten politický, a ten se shodneme, že byl neobhajitelný. Zatím má stát miliardu na účtě,“ pokračovala politička.

Podle senátora je to však strašné. „Stát si bude vydělávat na trestné činnosti,“ skočil poslankyni do řeči. Ta pohotově reagovala: „Ale to vy nevíte, že?“

X X X

Bitcoiny za miliardy. Opozice chce pád vlády a úředníka na spravedlnosti

Opozice chce kvůli kauze darovaných bitcoinů vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Zároveň žádá, aby ministerstvo spravedlnosti až do voleb vedl nestranický úředník. Premiér Petr Fiala má podle svých slov kandidáta už vybraného, ve veřejném prostoru se nejčastěji skloňuje jméno místopředsedkyně ODS Evy Decroix, ta však spekulace odmítá komentovat.

Opozice chce demisi, v záloze má hlasování o nedůvěře

„Budeme chtít, aby vláda našla sebereflexi a podala demisi,“ uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce místopředseda ANO Karel Havlíček. Kabinet by podle něj mohl zůstat u moci až do voleb, ale neměl by už činit žádná zásadní rozhodnutí. „Velmi silně zvažujeme, že vyvoláme schůzi o nedůvěře vládě,“ dodal.

Podporu těmto krokům vyjádřilo i hnutí SPD. „Podpoříme mimořádnou schůzi, podpoříme i hlasování o nedůvěře vládě,“ uvedl místopředseda SPD Radim Fiala. Podle něj vláda přijetím daru legitimizuje peníze pocházející z trestné činnosti.

Z koaličních řad přichází ostrá kritika těchto snah. Podle místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka (ODS) jde o „divadlo v rámci kampaně“ před říjnovými volbami. Dodal, že rezignace ministra spravedlnosti Pavla Blažka je dostatečnou reakcí na situaci.

Blažkův konec a otevřená otázka nástupce

Pavel Blažek (ODS) rezignoval v pátek. Kryptoměnu mu daroval Tomáš Jiřikovský, pravomocně odsouzený za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Blažek opakovaně tvrdil, že soudy původ bitcoinů neprokázaly, a ministerstvo podle něj kryptoměnu prodalo v aukcích za 956,8 milionu korun.

Po Blažkově rezignaci roste tlak na to, aby jeho nástupce nebyl politickým nominantem. Senátor a šéf Přísahy Robert Šlachta označil ODS za „zločineckou organizaci“ a vyzval premiéra Fialu, aby resort vedl nestraník. Stejný požadavek vznášejí i Piráti. Místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová uvedla, že Blažkův odchod byl „jediné možné východisko“ a že STAN by jinak na jeho rezignaci tlačil. Bývalá ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) navrhuje, aby až do voleb resort vedl úředník.

Premiér Petr Fiala už oznámil, že má kandidáta na nového ministra, jméno chce zveřejnit na začátku týdne. Spekuluje se mimo jiné o místopředsedkyni ODS Evě Decroix, ta ale jakoukoli souvislost se svou osobou odmítla komentovat.

 Bitcoiny za miliardy? Transakce budí další otázky

Klíčovým bodem zůstává skutečný rozsah daru a okolnosti jeho přijetí. Radiožurnál na základě analýz uvedl, že v Jiřikovského peněžence nebylo 956 milionů, ale až 12,5 miliardy korun. Kryptoměny údajně začaly z peněženky odcházet už den předtím, než byla oficiálně zpřístupněna. Část prostředků měla putovat na účet samotného Jiřikovského.

Ministerstvo financí tvrdí, že se na rozhodnutí nepodílelo, a Blažek říká, že jednal v dobré víře. Podle poslankyně STAN Michaely Šebelové je však „neuvěřitelné“, že na dar nebyla uplatněna předběžná opatrnost. Její kolegyně z ODS Eva Decroix ale pochybuje o přínosu mimořádné schůze, protože „poslanci budou předkládat své názory jako fakta“.

Trojí podezření: zneužití pravomoci, praní peněz i drogy

Celou věc nyní prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu i Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Kauza je prověřována kvůli podezření z:

zneužití pravomoci úřední osoby, legalizace výnosů z trestné činnosti, nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

RUSKO  VÍTĚZSTVÍ   NA  UKRAJINĚ,  JAKO  STALIN  PROTI  HITLEROVI

ODSTRANIT  FAŠISTY  HITLERA  Z  UKRAJINY

POŽADUJE  I   PREZIDENT  NĚMECKA

Totální vítězství na Ukrajině i akce proti cílům v Evropě. Analýza odkrývá, co Putin plánuje

Ruský prezident Vladimir Putin je i nadále odhodlán zvítězit na Ukrajině a jeho cíle se od začátku války nezměnily. Uvádí to v nedávné zprávě americká Obranná zpravodajská služba (DIA). Přestože přímá konfrontace Ruska s NATO podle reportu není v dohledné době pravděpodobná, měly by se státy NATO připravit na pokračování hybridní války, kterou Moskva dál aktivně vede.

„Putin je téměř jistě odhodlán na Ukrajině zvítězit a jeho cíle se od začátku války většinou nezměnily,“ konstatuje report americké Obranné zpravodajské služby.

 Zpráva dále říká, že pokud nedojde k vyjednání míru nebo výrazné pomoci ze strany Západu, „budou se vyhlídky na bojišti pravděpodobně až do konce roku 2025 pomalu vyvíjet ve prospěch Ruska.“

Kremlu současný stav vyhovuje, říká report

Přestože Rusko utrpělo na Ukrajině výrazné ztráty, Kreml ke změně strategie pravděpodobně motivovat nebudou.

Podle odhadu DIA ztratilo Rusko od začátku války nejméně deset tisíc pozemních bojových vozidel, včetně více než tří tisíc tanků, a také téměř 250 letadel a vrtulníků a přes deset námořních plavidel. Vysoké jsou také personální ztráty, které podle zprávy dosahují 700 tisíc ruských vojáků. Ukrajinské služby informují až o 981 tisících z boje vyřazených Rusů.

„Zdá se, že Moskvě vyhovuje současná cena jejího pomalého postupu, protože počítá s tím, že může postupně vyčerpat ukrajinské zdroje a vůli a přežít podporu Západu Ukrajině,“ uvádí report. Kreml podle zprávy také nadále počítá s ukrajinskou neutralitou a dalším rozdělením území Ukrajiny.

Putin navíc vnímá „válku na Ukrajině jako existenční boj proti Západu, který určí místo Ruska ve světě, Putinovo udržení u moci a jeho historický odkaz“.

Rusko chce letos dát na obranu 150 miliard dolarů

Navzdory probíhajícím mírovým jednáním, ke kterým se Rusko alespoň navenek staví vstřícně, však Ukrajina za poslední dny zažila jedny z nejsilnějších útoků na své území.

Během letošního léta se také očekává, že Moskva zahájí novou masivní ofenzivu. Jejím cílem by mělo být upevnění územních zisků v jižních a východních částech země, které ruské síly částečně okupují. Jak ale upozorňuje think-tank Royal United Services Institute, na novou vlnu nátlaku proti Ukrajině nemá v současné době Rusko kapacitu.

Letní ofenziva by proto naopak mohla mít mírný začátek s postupným zvyšováním počtu a rozsahu útoků, píše analýza think-tanku. Pokud by byla úspěšná, mohla by Rusku poskytnout větší páku při případných budoucích rozhovorech.

Přestože Rusku ekonomicky pomalu dochází podle řady analýz dech, plánuje v roce 2025 podle zprávy amerických informačních služeb vynaložit na obranu a bezpečnost nejméně 150 miliard dolarů. Tedy celkem 40 procent federálního rozpočtu a o 19 procent více, než kolik vynaložilo na obranu v roce 2024.

Rusko se zároveň potýká s nedostatkem pracovních sil v ekonomice, což spolu se sankcemi zvyšuje náklady na obranný průmysl, uvádí zpráva.

Přímá konfrontace se Západem zatím nehrozí

Působení Ruska nicméně podle zprávy prokazatelně přesahuje hranice Ukrajiny.

„Přinejmenším od ledna 2024 jsou proruští sabotéři spojováni s různými žhářskými, sabotážními a atentátnickými spiknutími proti vojenským a civilním cílům v Evropě v rámci pokračující snahy podkopat soudržnost Západu a jeho podporu Ukrajině,“ píše se ve zprávě.

Důvodem, proč Rusové volí proti Západu hybridní válku namísto přímé konfrontace se členy NATO, je podle reportu kontraproduktivnost přímé eskalace. „Místo toho bude v reakci na západní podporu Ukrajiny nadále využívat tajné akce, informační operace, kybernetiku a zprostředkovatele,“ hodnotí DIA.

O zapojení Ruska do sabotážních akcí na území Evropy vypovídá také nedávná zpráva britského Národního centra kybernetické bezpečnosti. Podle té se Moskva podílela na sabotáži vícero organizací, které se podílely na zajištění pomoci pro Ukrajinu.

X X X

ČR   KOLEM  TRUMPA  UŽ  OD  ROKU  2016

ZBYNĚK  FIALA:

Jak Praha Trumpovi mydlila schody

Ruská stopa, která měla potopit Trumpa ve volbách 2016, se pekla v jednom z nejatraktivnějších špionážních center světa. Protože je tam tak krásně? A jdou tam na ruku?

V Americe burácí skandál, který možná zasadí smrtelnou ránu té části tajných služeb, která se cílevědomě spikla proti americkým voličům, a potom i jejich prezidentovi Donaldu Trumpovi. Je to příběh o tom, jak to udělali roku 2016. Jak v tom pokračovali, a když se na to přišlo, jak se dokázali bránit vyšetření. Teď se na konečně provalilo, protože smyšlenou ruskou stopu vystřídala neovlivnitelná (protože zdánlivě smazaná) digitální stopa. A znovu – podobně jako při rozpoutání války v Iráku – v tom hraje klíčovou roli Praha.

Začněme zděšením, které zavládlo roku 2016, když v republikánských primárkách Republikánské strany začal vítězit bohatý podnikatel Donald Trump, cizí chlap, který nepotřeboval ničí peníze a hodlal postupovat podle svého. V průzkumech před listopadovými volbami lépe vypadala demokratická soupeřka Hillary Clintonová, ale když chcete opravdu vyhrát, musíte průzkumům i událostem pomáhat.

Kdo si to nepamatuje, nabízím svůj přehled z ledna 2017, který je podle dosažené čtenosti dodnes zajímavý.

Dnes už tedy toho určitého víme více. I odpověď na základní otázku:

Kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali?

A kdo by je zakázal? Hluboký stát? Někdo ze státních funkcionářů, který ví, kde je ten správný knoflík, ví, kam sáhnout pro lopatku s pískem do soukolí a umí nasměrovat cestu k propadlu? Tak proč by je zakazovali, když vždycky vyhraje nějaká podlost, na kterou se po týdnech zapomene.

Hluboký stát uvnitř demokratické vlády Baracka Obamy se tedy zapojil do volební kampaně Hillary a začal pro ni pracovat s nasazením „rodinného stříbra“, jak se říká těm nejšpinavějším trikům.

Trumpa měla potopit Russiagate, tvrzení, že je bránou ruského vlivu. Jeho štáb byl odposloucháván a byly shromažďovány „důkazy“, že se podílí na ovlivňování amerických prezidentských voleb cizí mocí. Tedy Kremlem, který chce Trumpa.

Ve srovnání s dneškem to byla doba nevinná, kdy se ještě neodvažovali po Trumpovi střílet.

Republikány vedený Kongres toto spiknutí „hlubokého státu“ začal vyšetřovat až roku 2020, ale skončil v bažině nejasností, protože všichni, kdo v tom byli zapojeni, lhali, byli schopni své jednání zakrýt byrokratickou mlhou nebo v nejhorším totálně zazdít bezpečnostním utajením.

Jenže jak se ukázalo, toho nejvěrnějšího komplice, smazanou paměťovou kartu neumlčíš, protože digitální stopa je hlubší, než kdo tušil. Promluvit dokážou i hodně dobře odstraňované soubory. Vedle toho uplynula pětiletá lhůta, po které už je lež před Kongresem beztrestná. Pár věcí tedy už víme docela bezpečně.

První věc: Ruská stopa, která měla Trumpa potopit před volbami, a pak ho dusila celé funkční období byla vyrobena v FBI. Známe i jméno autora. Byla jím žena, Nelie Ohrová, manželka významného funkcionáře ministerstva spravedlnosti Bruce Ohra, který tím pak krmil státní aparát.

Druhá věc: Domlouvalo se to v únoru 2016 v Praze.

Píše o tom Hans Mahncke, autor knihy „Odhalení podvodu Russiagate, od Steele Dossier po vyšetřování FBI v rámci hurikánu Crossfire“ na stránkách amerického listu The Federalist.

Nelie Ohrová v režii FBI zřejmě napsala většinu toho, o čem jsme si dříve mysleli, že to je zpravodajství, byť cinknuté a že špatných zdrojů. Zpravodajství bývalého britského špiona jménem Christopher Steele, kterého si najala Hillary, protože Rusko znal, působil tam – ale proto už tam taky pár let nesměl. Prý si volal hlavně s Ukrajinci a sepsal, co mu nakecali. Říkalo se tomu proto Steele Dossier (Steeleho složka).

Jak se však ukazuje, Steele byl jenom pošťák. Psali to jiní a procházelo to rukama Ohrové, která byla autorka, editorka a distributorka tohoto volebního hnoje. Možná zrovna ona napsala o „zlaté fontáně“ moskevských prostitutek, které v Trumpově přítomnosti zneuctily hotelovou postel, ve které přenocoval Barack Obama. Byla to složka „zpravodajství“ z Moskvy a Kremlu, která měla doložit, že Rusové mají Trumpa v hrsti, a ten podle toho jedná.

Proč se na to nedařilo přijít dřív, přestože forenzní vyšetřování už probíhalo i uvnitř FBI? Teprve nedávno se zjistilo, že tam existuje systém „černých děr“. Citlivé dokumenty jsou přesouvány do „zakázaných složek“, které zůstávají neprohledatelné i pro ty agenty FBI, kteří v tom přímo nejedou. Na tuto systémovou neprůhlednost opakovaně upozorňoval analytik, který zprávu FBI o Nellie Ohrové sepsal:

„Vyšetřovatelé nemohou zjistit existenci potenciálně relevantních dokumentů, když v systému Sentinel vyhledávají termíny, které existují ve spisech se statusem zakázaného přístupu. Pak takové konkrétní vyhledávání vyvolá falešnou negativní odpověď. „

Z toho tento analytik FBI vyvodil, že pravděpodobně existuje mnohem více věcí, které zůstávají dodnes skryty, neboli „neznámých neznámých„, jak se slavně vyjádřil Donald Rumsfeld.

„Jednou z kritických otázek je, zda generální inspektor Michael Horowitz nebo zvláštní poradce John Durham měli někdy přístup do systému černých děr FBI. Odpověď zní, že pravděpodobně neměli.“

Jak Horowitz tak Durham, kteří vedli vyšetřování skutečného původu Russiagate, byli  vybaveni spoustou silných mocí, ale zřejmě to bylo málo.

Nás však teď mimořádně zajímá ještě něco jiného, co jsme naznačili v úvodu. Cituji z listu The Federalist:

Dalším znepokojivým detailem, o němž se rovněž hovoří v analýze FBI, je něco, co internetoví slídilové poprvé odhalili v roce 2019, když organizace Judicial Watch získala uvolnění dokumentů FOIA týkajících se Bruce Ohra.

V záznamech byl pohřben zdánlivě nepodstatný bod: Nellie a Bruce Ohrovi cestovali do Prahy v únoru 2016. To vyniklo nejen proto, že Praha byla městem, které bylo ve Steele Dossier nepravdivě uvedeno jako místo tajné schůzky Trumpova právníka Michaela Cohena s ruskými představiteli, ale také proto, že podle e-mailů Wikileaks byl únor 2016 stejným měsícem, kdy Clintonova kampaň poprvé projednávala svou protitrumpovskou očerňovací operaci, interně nazvanou „projekt Rychlé čluny“ (podle úspěšné kampaně z roku 2004, kdy „Veteráni rychlých člunů pro pravdu“ potopili šance protiválečně naladěného demokratického kandidáta Johna Kerryho).

V pražském příběhu jde o víc. To, co online slídilové v roce 2019 nevěděli (protože vládní cenzoři FOIA příhodně redigovali jméno, údajně z „důvodů ochrany soukromí“), věděl analytik FBI pověřený vyšetřováním lží Nellie Ohrové Kongresu: Bruce a Nellie Ohrovi nedoprovázel na jejich cestě do Prahy v únoru 2016 nikdo jiný než Timothy Thibault.

Ano, ten Timothy Thibault. Ten zneuznaný agent FBI, který by se dal popsat jako zlý Forrest Gump: vždy se objeví tam, kde se něco děje, a vždy dělá špatné věci. Thibault byl agentem, který sabotoval vyšetřování notebooku Huntera Bidena a ukončil ho s falešným tvrzením, že jde o ruskou dezinformaci. Poté manipuloval se systémy FBI, aby zajistil, že případ nebude možné znovu otevřít, což se děsivě podobá zacházení se spisy v případu Nellie Ohrové jako s černou dírou.

Dohlížel také na potlačení whistleblowera Tonyho Bobulinského, který svědčil o obchodních transakcích Bidenovy rodiny. A když došlo na volby v roce 2020, Thibault zahájil „operaci Arctic Frost“, jejímž cílem bylo zabavit vládní mobilní telefony prezidenta Trumpa, Mikea Pence a dalších vrcholných představitelů ve snaze spojit Trumpa s narativem o takzvaných „falešných volitelích“.

Už analytik FBI, který vyšetřoval upozornění /ředitele Trumpovy kanceláře v Bílém domě Marka/ Meadowse na Nellie Ohrovou, věděl, že Thibault cestoval do Prahy, ale poznamenal, že Nellie Ohrová měla „pozoruhodně dobré konexe“, a kladl si otázku, proč Thibault s Ohrovými vůbec jel.

To zůstává jednou z přetrvávajících, nevysvětlených nitek Russiagate. Neexistuje žádný přímý důkaz, který by tuto cestu spojoval s protitrumpovskou operací, ale je těžké ignorovat tuto shodu.

Praha byla klíčovým prvkem ve zfalšovaném Steele Dossier a Nellie Ohr dodávala informace jak do tohoto spisu, tak do vyšetřování Russiagate ministerstvem spravedlnosti. Možná jsou některé odpovědi pohřbeny v systému černých děr FBI.

Role Prahy je tedy taky někde v černé díře, kam můžeme směřovat všichni, pokud se to neobjasní. Pokud se právě zjistilo, že v Praze se Trumpovi mydlily schody, a ten je teď je americkým prezidentem, bylo by docela zajímavé vědět, jak si tehdejší čeští podlahoví kosmetici představují svoji budoucnost. Co zkoušejí udělat, aby nějaká byla.

Ale přeskočili jsme svědectví smazaných souborů, a to by byla chyba.

Jak vyplývá z analýzy, Nellie Ohr opakovaně lhala pod přísahou. FBI zjistila, že se přímo podílela na sepsání Steele Dossier, přestože to zapírala. Jedním z výmluvných vodítek byla shodná analytická chyba, která se objevila jak v jejím výzkumu, tak v samotném Steele Dosier.

Ještě více usvědčující je fakt, že FBI obnovila smazanou „Zprávu FSB“ na flešce, kterou Simpson, majitel agentury Fusion, v prosinci 2016 poskytl Brucei Ohrovi, aby ji předal FBI. Stejná fiktivní zpráva se však objevila i jako součást spisu, který Steele předal FBI o dva měsíce dříve, v říjnu 2016.

Tato „Zpráva FSB“ nesla všechny znaky práce Nellie Ohrové, což pravděpodobně vysvětluje, proč Simpson nebo kdokoli, kdo to na ten flash disk nahrál, tuto zprávu smazal pouhé čtyři minuty po jejím stažení, když ji předával Bruci Ohrovi pro FBI. Neuvědomili si však, že to, co se snažili skrýt, se dá ještě obnovit.

Ohrová pod přísahou tvrdila, že o vyšetřování FBI ve věci Trump-Russia nic nevěděla, a trvala na tom, že její práce pro Fusion s tím souvisela jen náhodou. Tato tvrzení byla rovněž nepravdivá. Ve skutečnosti byla hluboce zasazena do pracovního procesu FBI a ministerstva spravedlnosti. Zdaleka nebyla jen pasivním výzkumníkem, ale fungovala jako spojka mezi pomlouvači financovanými Clintonovou a federálními orgány činnými v trestním řízení.

FBI zjistila, že mazala e-maily, několikrát se setkala se Steelem a lhala Kongresu o tom, kdy absolvovala kurzy rušení radiového provozu. Ve skutečnosti se s tím seznámila souběžně s prací na hoaxu o ruském spolčení, pravděpodobně jako se způsobem, jak se vyhnout digitálnímu sledování.

Vedle toho se podílela na spisu Alfa Bank, podvodném dokumentu, který do FBI protlačil právník kampaně Clintonové Michael Sussmann ve snaze vyvolat další vyšetřování Trumpa. Nellie Ohrová zkrátka nebyla žádnou podřadnou výzkumnicí. Byla ústředním hráčem a klíčovou spojkou mezi FBI, ministerstvem spravedlnosti a agenty Clintonové, kteří řídili pomlouvačnou kampaň.

Nellie Ohrová byla přistižena, jak opakovaně a prokazatelně lže Kongresu. Ale byla chráněna, místo aby čelila spravedlnosti. Vyvázla bez trestu, stejně jako všichni ostatní, kdo prosazovali lži o ruském spolčení. A jejich seznam je dlouhý, konstatuje závěrem Hans Mahncke v The Federalist.

To by se u nás nestalo, chtěl jsem napsat závěrem – ale nejde to. Co hezkého se bude psát o českých volbách, které nás čekají po prázdninách?

Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

 Trump chce „opět skvělou“ americkou jadernou elektřinu

Donald Trump podepsal celý balíček dekretů, které by měly obnovit postavení Spojených států jako hlavní jaderné mocnosti. Během posledních 40 let země ztratila své vedení a přenechala postavení Rusku a Číně.

Nařízení pověřují vysoké představitele, aby připravili programy, které Spojeným státům umožní rychle zvýšit kapacitu vlastních jaderných elektráren, vytvořit vlastní výrobu pro konverzi a obohacování uranu, vyvíjet nové technologie a aktivně pracovat na globálním trhu.

„Spojeným státům trvalo téměř 40 let, než vybudovaly tolik jaderných kapacit, kolik jiná rozvinutá země přidala za 10 let. Vzhledem k tomu, že výstavba pokročilých reaktorů v Americe klesá, 87 procent jaderných reaktorů instalovaných po celém světě od roku 2017 bylo založeno na projektech dvou zahraničních zemí. Infrastruktura jaderného palivového cyklu země vážně zakrněla, takže Spojené státy jsou silně závislé na zahraničních zdrojích uranu a také na službách obohacování a konverze uranu. Tyto trendy nemohou pokračovat,“ uvádí se v dokumentu.

Donald Trump se domnívá, že Spojené státy musí podniknout rychlé a rozhodné kroky k nastartování rozvoje jaderné energetické průmyslové základny. Patří mezi ně také rozšíření kapacity vlastních jaderných elektráren.

V dekretech se také výrazně mluví o vytvoření vlastní konverze a obohacování uranu. Spojené státy dnes dokážou pokrýt své vlastní potřeby maximálně z 30 % a z Ruska dostávají přibližně stejné množství.

Spojené státy dnes disponují největší flotilou jaderných reaktorů na světě s 94 bloky a celkovou kapacitou 97 GW. Donald Trump nařídil financování maximálního rozšíření jaderných elektráren – na podporu zvýšení kapacity stávajících jaderných elektráren o 5 GW a výstavby 10 nových reaktorů do roku 2030. Do roku 2050 plánují Spojené státy zvýšit kapacitu jaderných elektráren čtyřnásobně, na 400 GW.

Trump také nařídil zastavení programu ukládání nevyužitých zásob plutonia určeného pro výrobu zbraní a jeho převedení  do amerického civilního jaderného průmyslu. Problém je v tom, že Američané (na rozdíl od Ruska) nemají vhodné palivové závody., server vasevec.cz

X X X

O  KOLIK  MILIARD  HRÁL   MINISTR  BLAŹEK,  FIALA

CO  ZJISTÍ   POLICIE,  ŽALOBCI?

VYŠETŘOVÁNÍ  I  FIALU,  STANJURU?

Kauza bitcoiny: v peněžence nebyly 3 miliardy, ale 12. Informace ministerstva o výši prostředků mají trhliny

Dříve odsouzený obchodník s drogami Tomáš Jiřikovský daroval ministerstvu spravedlnosti jednu miliardu korun. Tato částka měla být třetinou z hodnoty jeho bitcoinové peněženky.

Radiožurnál ale z transakčních analýz zjistil, že v ní bylo mnohonásobně víc finančních prostředků, než se dosud uvádělo. Resort Pavla Blažka by podle této logiky měl získat 3,7 miliardy.

Nesedí ani tvrzení, že Jiřikovský otevíral virtuální peněženku až za přítomnosti notáře. Už o den dříve odešly dvěma účtům stovky bitcoinů.

 Ministr spravedlnosti v demisi Pavel Blažek (ODS) prezentoval miliardový dar bitcoinů tak, že se dříve odsouzený obchodník Tomáš Jiřikovský zavázal státu předat třicet procent jím držených kryptoměn. To mělo být zhruba 1562 bitcoinů.

Jak ale ověřil Radiožurnál ze dvou na sobě nezávislých transakčních analýz webu Arkham a Walletexplorer, krytpoměn bylo v peněžence několikanásobně víc, a to v hodnotě zhruba 12,5 miliardy korun (5366 bitcoinů). Ministerstvo tak mohlo získat až 3,7 miliardy (1609,8 BTC).

Ve skutečnosti si ale resort připsal bitcoiny za necelou miliardu korun.

Končící ministr Blažek přitom tvrdí, že účet otevírali za účasti notáře. Ten se podle notářského zápisu, který ministerstvo zveřejnilo, dostavil 7. března. Soudní znalec mu oznámil, že peněženku už otevřel za přítomnosti Jiřikovského a jeho advokáta. Údajně v ní bylo 1562 bitcoinů, což doložil snímkem obrazovky z otevřené bitcoinové peněženky. Z toho následně vypočítali hodnotu 30procentního daru.

Radiožurnál nicméně zjistil, že peníze ze zpřístupněné peněženky začaly odcházet už o den dřív, a to na dva účty, z nichž jeden patří Jiřikovskému. U druhého není prokazatelně jasné, kdo je jeho majitelem.

Platby po pěti částech

Bitcoiny pro ministerstvo ale odešly v pěti různých platbách až právě 7. března za přítomnosti notáře. Čtyři z nich z účtu darkwebového tržiště Nucleus, jedna přímo z účtu Jiřikovského, kam si peníze odeslal předchozí den.

Blažek na tiskové konferenci tvrdil, že peněženku otevírali 30 hodin. Expert na kryptoměny Milan Půlkrábek ale Radiožurnálu řekl, že taková operace trvá maximálně několik minut.

Reportéři Radiožurnálu se pokusili Jiřikovského kontaktovat osobně i po telefonu, odpovědi na dotazy ale nezískali. Končící ministr Blažek na textovou zprávu nereagoval.

Po dvou dnech kritiky ze strany opozice a médií se rozhodl Blažek rezignovat na svůj post. „Nejsem si vědom žádného nezákonného jednání. Nechci ovšem poškozovat pověst vlády ani vládní koalice,“ uvedl Blažek.

Tomáš Jiřikovský skončil v roce 2017 ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Provozoval online tržiště pro prodej drog a v roce 2021 byl propuštěn z vězení. Blažek ve čtvrtek řekl, že v březnu dostal nabídku na získání 30 procent bitcoinů z peněženky, kterou policie odsouzenému zabavila a po propuštění z věznice vrátila.

Onlinové tržiště Nucleus Market založil zřejmě Jiřikovský. To ukončil krátce poté, co byl v roce 2016 zadržený. Na těchto stránkách se prodávaly zejména zbraně, drogy nebo léčiva.

X X X

FIALA,  BLAŽEK  KRYLI   ZLOČINCE

Ekonom o Blažkově kauze: Chyba není v nastavení bitcoinu. Problém je, že vládní složky kryjí zločince

Kvůli bitcoinové kauze rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zdůrazňuje sice, že na transakci v hodnotě zhruba miliardy korun nebylo nic nelegálního, ale nedomyslel prý veřejný obraz takového obchodu. „Je to příběh o tom, jakým způsobem selhává státní správa a dodává legitimitu zločincům,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ekonom a odborník na kryptoměny Jakub Jedlinský z Vysoké školy ekonomické v Praze.

 X Co je to bitcoinová peněženka?

Bitcoinová peněženka je soubor držící přístupové údaje k nějaké adrese, na které se nachází kryptoměny. Představme si, že jsou napsané v blockchainu (decentralizovaná databáze transakcí a dat, virtuální „účetní kniha“, pozn. red.). Není to tak, že by bitcoiny ležely přímo v konkrétní peněžence. To, co tam leží, je právo přesunout je v blockchainu z jednoho místa na druhé. Tohle ta peněženka dělá. Je to taková schránka, do které vložím klíče.

Můžeme si to představit tak, že ve chvíli, kdy chci někomu poslat bitcoiny, které ostatní uznávají, že jsou moje – protože se tak dohodli –, bych v dřívějších dobách udělal táborový oheň. Tam bych všechny pozval a před svědky řekl: „Tenhle bitcoin už není můj, odteď je mého souseda Františka“.

Oproti fyzickému setkání to probíhá pomocí šifrovaných zpráv. Já dokážu po internetu, globálně sdělit, že tyhle bitcoiny už nejsou moje – vzdát se práva s nimi nakládat a předat je někomu jinému, aniž bych se s lidmi navzájem znal.

To, že jsem vlastník, o kterém všichni vědí, že drží bitcoiny, a který je krytý pouze pseudonymem, daným nějakou v uvozovkách „e-mailovou adresou“, prokazuji tím, že mám přístup k té peněžence, ve které jsou schované klíče.

Otevírání peněženky

X Dají se bitcoiny z peněženky převést na klasické peníze?

Ano, ale potřebuji najít někoho, kdo má také bitcoinovou peněženku a je ochotný mi za převedení bitcoinů na jeho peněženku zaplatit bankovním převodem nebo v hotovosti, ale to není ve velkých částkách legální. Typicky to tedy jde pomocí bankovního převodu.

Tuhle funkci plní většinou centralizované burzy, jako je Kraken, Coinbase nebo Binance, kterým na jejich peněženky pošlu bitcoin a oni mi připíší eura. Mají bankovní účet, ze kterého si je můžu vybrat na svůj bankovní účet.

V bitcoinovém světě vystupuji pod nějakým pseudonymem, který je daný mou adresou, a nemusím uvádět své jméno. Ale ve chvíli, kdy si chci otevřít účet na burze, abych si třeba mohl bitcoiny směnit za koruny, tak už musím prokázat svou identitu občankou, původ peněz a všechny tyhle věci.

X Dá se k původu peněz a vlastníkovi bitcoinové peněženky dopracovat i jinak?

Ve chvíli, kdy dokážu k pseudonymu – k té adrese – přiřadit jméno, tak přestává být anonymní a veškeré transakce, které byly provedeny, jsou veřejné. Typicky to tedy policie dělá tak, že se zeptá té konkrétní burzy, protože ví, že daná peněženka na ní prováděla transakce. A burza to policii sdělí.

Některé adresy jsou známé a jsou lidé – ať už u policie, nebo v soukromé sféře –, kteří mají nástroje a specializují se na to, aby s vysokou pravděpodobností odhadli, kdo je skutečným majitelem některých adres.

V případě, který teď řešíme, jsou některé peněženky tržiště Nautilus známé. Víme, že to jsou peněženky, které jsou spojené s tímto nelegálním tržištěm.

X Jakým způsobem se bitcoinová peněženka otevírá?

Bitcoinová peněženka se otevírá přes „klient“ (software, který se používá ke komunikaci a provádění transakcí v síti Bitcoin, pozn. red.). Záleží na tom, jaký je to typ peněženky – existují třeba hardwarové peněženky, kdy musím do počítače připojit fyzické zařízení, ve kterém jsou uložené soukromé klíče. Samotné otevření je poté otázkou několika minut.

V případě, o kterém se bavíme, tam bitcoiny ležely dlouhou dobu, třeba 10 let. Je pravděpodobné, že to byly peněženky Bitcoin Core, které používají těžaři nebo vývojáři.

Když otevřu peněženku, která se účastní sítě – nejen, že tam přistupuje jednoduše, ale sama si stahuje blockchain –, tak najednou stahuje několik set gigadat. Například 300 gigadat v případě bitcoinového blockchainu, takže si dokážu představit, že to opravdu nějakou dobu trvá.

X Je proto možné, že otevírání peněženky v Blažkově bitcoinové kauze trvalo 30 hodin, jak uvedl?

Z vlastní zkušenosti s tímto typem peněženek, které stahují celý blockchain a až poté lze provádět transakce, vím, že to není nesmysl. Trvá to nějaké hodiny. Běžně by to trvalo minuty, ale v tomhle případě to není úplná blbost.

Policejní taktiky

X Jakým způsobem policie zajišťuje materiály, informace o majitelích peněženek a bitcoinů?

Ideální možností je, když majitel bitcoinů, popřípadě člověk, který má přístup k peněžence, zná hesla nebo soukromý klíč, jakým tu peněženku obnovit. Daný člověk s policií spolupracuje a otevře to před nimi. Pokud se to nestane, tak je třeba, aby policie našla, kde má člověk uložená hesla, což může být složité nebo nemožné.

Policie většinou dělá to, že potřebuje nachytat toho podezřelého ve chvíli, kdy je k peněžence zrovna přihlášený. Takže sleduje jeho chování, zjišťuje, kdy je vysoká pravděpodobnost, že bude mít otevřený počítač a zapnutou peněženku, kdy provádí nějaké transakce.

To, že v danou chvíli provádí transakce, lze vyčíst v blockchainu online, takže to nejde utajit. V tu chvíli policie vtrhne do bytu, zadrží ho, člověk je v šoku, nestihne se odhlásit a policie tam má následně přístup. Můžeme si to představit jako akční film. Neříkám, že to česká policie dělá jako v akčním filmu, ale plus minus to tak je.

Blažkova kauza

X Jak moc se tato kauza vymyká tomu, co známe?

Zvláštní je propojení s ministerstvem spravedlnosti. To je neobvyklé. Zároveň i to, o jak obrovskou částku jde a jak stará je ta kauza. Dnes to vypadá, jako by se ty věci děly teď, ale je to spíše historická věc.

Dříve, když tahle tržiště – jako je Sheep Marketplace nebo Nucleus – fungovala, tak ty transakce nebylo jednoduché dohledávat. Neexistovala žádná zařízení, která by policii usnadňovala dohledat, kdo za penězi je a která transakce souvisí s čím. Byla to velice mravenčí a složitá práce.

Dnes je to daleko jednodušší, a proto se tyhle věci nedějí v takové míře. Nejde říct, že by bitcoin zásadně usnadňoval trestnou činnost nebo by byl k trestné činnosti primárně využívaný. Tady je zajímavé to, že je to pozůstatek věci, která se stala před deseti a více lety. A že k otevření té věci došlo za spolupráce ministra spravedlnosti. To je to šokující.

X Objevily se nějaké podobné případy v zahraničí? Nebo si myslíte, že toho naopak třeba víc vypluje na povrch s tím, jak postupuje ta technologie a věci z minulosti jsou, jak jste říkal, v dnešní době lépe dohledatelné?

Myslím, že celý tenhle příběh je spíš o tom, jakým způsobem selhává státní správa a jakým způsobem dodává nějakou iluzi důvěryhodnosti a legitimitu zločincům. Není to problém té technologie nebo toho, jak je nastaven bitcoin, ale problém je v tom, že vládní složky kryjí zločince a dodávají jim důvěryhodnost.

Jiřikovský (odsouzený drogový dealer, který ministerstvu spravedlnosti věnoval bitcoiny, pozn. red.) se pokusil zlegalizovat peníze, které byly s vysokou pravděpodobností získané trestnou činností (policii ani soudům se to ale s jistotou prokázat nepodařilo, proto mu byly bitcoinové peněženky znovu zpřístupněny, pozn. red.). A tím, že ministerstvo řekne: „Já ten dar přijímám, je to v pohodě, budu ho dál prodávat.“ Tak tím ty peníze legitimizovali, vyprali a zbavili cejchu, že nevíme, odkud jsou.

Protože pokud by on sám chtěl peníze převést na burzu, musel by prokázat původ peněz – tam není nutné jemu prokázat, že jsou peníze z trestní činnosti, ale on má povinnost prokázat, že byly bitcoiny nabité legálně, což by nedokázal udělat.

X A existují nějaké podobné případy v zahraničí?

Něco podobného se stalo s FTX v USA, což byla jedna z největších zpronevěr v dějinách. Sama Bankmana-Frieda (zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX, pozn. red.) kryl Gary Gensler, dnes už odvolaný ředitel Komise pro kontrolu cenných papírů v USA.

Kongresová komise v USA tajila, že tam prováděli audit a že mohli najít nějaké nesrovnalosti. Ten člověk také financoval kampaň Joea Bidena a je to podobné právě v tom, že tam bylo napojení na politické špičky.

Něco podobného se stalo i letos v březnu, kdy argentinský prezident Milei podobným způsobem legitimizoval kryptoměnu $LIBRA. V tomto jsou určité paralely, kdy určitá naivita politiků legitimizuje trestnou činnost. Těžko říct, jestli z neznalosti nebo korupce, ale výsledek je stejný – člověk s důvěrou vzhlíží ke státní autoritě, která ho v podstatě zklame.

X X X

Liberecký kraj chystá sloučení dvou nemocnic. Co to znamená pro pacienty v regionu?

Liberecký kraj chystá významný krok v oblasti zdravotnictví – spojení dvou klíčových zdravotnických zařízení: Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. K fúzi by mělo dojít na začátku příštího roku. Vyplývá to z tiskové zprávy.

Cílem je stabilizace zdravotní péče v celém regionu, zajištění dostatku personálu i úspory při nákupech a vyjednávání se zdravotními pojišťovnami.

„Tento krok pomůže stabilizovat zdravotnickou péči napříč krajem. Spojení neznamená pohlcení, je to logický postup ve fungování nemocnic s krajskou účastí,“ uvedl hejtman Martin Půta. Zdůraznil, že kraj bude i nadále investovat do zdravotnických zařízení v celém regionu a připomněl podobný postup při spojení liberecké nemocnice s nemocnicemi v Turnově a ve Frýdlantu.

Podporu projektu vyjádřil i generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš: „Respektujeme rozhodnutí našeho vlastníka ohledně spojení našich nemocnic. Předpokládám, že se s vedením Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa shodneme na spolupráci, která povede ke zlepšení zdravotní péče na Českolipsku.“

Krajský náměstek pro zdravotnictví Vladimír Richter připomněl, že Liberecký kraj dlouhodobě finančně podporuje rozvoj nemocnice v České Lípě, a to částkou 40 milionů korun ročně až do roku 2029. „Díky krajským penězům bylo rekonstruováno oddělení LDN, zmodernizovala se lůžková rehabilitace nebo došlo k renovaci stravovacího provozu včetně jídelny. V současné chvíli nemocnice připravuje projekt pro nový urgentní příjem,“ doplnil.

Lepší dostupnost personálu a výhodnější vyjednávací pozice

Spojení nemocnic je součástí širší strategie kraje, která posiluje síť tzv. páteřních nemocnic – v Liberci, Turnově, Jilemnici, České Lípě, Semilech a Frýdlantu. Propojení zajistí dostatek personálu pro obě pracoviště, jednodušší a vhodně se doplňující řízení poskytované péče, ale také lepší vyjednávací pozice vůči zdravotním pojišťovnám, dodavatelům materiálu, zdravotnických zařízení i služeb a v neposlední řadě v některých odvětvích také úsporu nákladů,“ vysvětlil dále Richter.

Současně kraj pokračuje v dalších investicích do zdravotnictví. Největším projektem je výstavba Centra urgentní medicíny v Liberci za 3,8 miliardy korun, na kterém se podílí kraj, města Liberec, Turnov a Frýdlant i samotná nemocnice. Kraj sám na stavbu vyčlenil 1,68 miliardy korun, z toho 1,3 miliardy formou úvěru., ceskajustice.cz

X X X

Promluvil manžel seniorky, která se probrala v rakvi. Žena je ve vážném stavu v nemocnici

Žena, kterou v pátek koronerka prohlásila za mrtvou, později se ale probrala v rakvi, je ve vážném stavu v nemocnici. Redakce CNN Prima NEWS v sobotu mluvila s jejím manželem. Příběh však vyvolává řadu otázek: Co přesně se stalo? Proč na místo nejela záchranka a jak může dojít k tomu, že koroner určí smrt, aniž by člověk skutečně zemřel?

Den, na který pan – říkejme mu třeba Roman – asi nikdy nezapomene. Když chtěl v pátek ráno probudit svou ženu, nereagovala. Okamžitě tak volal záchrannou službu. Operátor muže instruoval, jak ověřit životní funkce: puls, dech, reakce na vnější podněty. Po několika minutách beznaděje došlo na nejhorší. Záchranka doporučila přivolat koronera.

„Situace, kdy operační středisko ZZS nevysílá na místo události výjezdovou skupinu a případ je přímo předán koronerovi, je méně než jedno procento všech zásahů. Jedná se o výjimečné a specifické situace,“ uvedl mluvčí ZZS Plzeňského kraje Martin Štěpán.

Páteční případ byl prý jednou z nich. Přivolaná koronerka konstatovala smrt a odjela. Když ale ženu uloženou v rakvi chtěla pohřební služba odvézt, seniorka otevřela oči. „Velmi litujeme situace, která nastala dnes při prohlídce těla v Plzeňském kraji. Na základě této situace probíhají šetření a byla přijata příslušná personální opatření,“ vyjádřila se společnost 1. koronerská s.r.o. k incidentu.

Žena prodělala dříve několik infarktů

Redakce CNN Prima NEWS v sobotu kontaktovala vedoucího Koronerské, k případu však více informací sdělit odmítl. Jestli tak koronerku propustili, nebo zda vůbec měla při vyšetření potřebné přístroje, například monitor na zjištění srdeční aktivity, tak není jasné. Anesteziolog Lukáš Pollert míní, že právě monitor při vyšetření koronerka nepoužila.

Pan Roman si identitu rodiny zveřejňovat nepřál. Z toho, co se stalo, je podle svých slov stále v šoku. Jeho manželka je v tuto chvíli hospitalizovaná v plzeňské fakultní nemocnici. Podle administrátora nemocnice je stav ženy stále vážný. Žena měla mít už před incidentem dlouhodobé zdravotní potíže, v minulosti prodělala několik infarktů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.