Zaznělo včera v Praze ve velkém sále hotelu v Praze 4. Institut Václava Klause uspořádal ve středu v Grand hotelu Prague Towers v Praze seminář Co nám naznačuje prvních šest týdnů Trumpova prezidentství (na základě textu Jiřího Weigla Muži v ofsajdu), na kterém vystoupili Václav Klaus, Jiří Weigl, Ivo Strejček a Ladislav Jakl. CNN málo dává prostor zkušeným světovým politikům, kteří dokáží svými poznatky a odbornosti změnit politickolu situaci nejen v ČR, ale i v Evropě a světě.
Staré struktury, jako je Fiala, Lipavský, Rakušan, lidovci a mnozí další už dávno měli být odstaveni. Škoda, že se o to už dávno nepostarali např. i poslanci Babiše, SPD, odboráři z podniků, škol, studenti, zdravotnictví, zemědělci, dopraváci. Většina niároda, jak protestují v Německu, Belgii, Holandsku, Rakousku, Francii i jinde. Tady ing. Babiš stále zaostává s SPD ve velkých protestech, které jsou v cizině, a výměně neschopných půolitiků, jako je Fiala, lidovci a spol.
X X X
Staré struktury musejí zmizet a dostat šanci noví nadějní politici, kteří ukáží národu ČR právou cestu v ČR i Evropě, a ve spoluporáci s USA a Ruskem, jak o tom hovoří prezident Trump. Amerika chránií s Ruskem i Ukrajinu. Jen blbci by dovolili NATO na Ukrajině, kde je hned velmoc Rusko. Totéž by nedovolila anií Amerika, aby v Kanadě bylo NATO, nebo jiná vojenská svelmoc. Chruščov také vytvořil na Kubě základny proti USA, což vedlo Ameriku k dohodě s Ruskem.
X X X
V ČR i v Evropě není schopný politik, který by se vyrovnal Trumpovi a zásadně změnit politickolu situaci u nás, v Evroipě a světě. Z politiků v parlamentu i Senátu na to nikdo nemá schopnosti, umění, odvahu a zajistitit výměnu vedení EU. Odstranit Leyenovou, která už dávni měla být vyměněna. Jenže i Německo se potýká s mnoha neschopnými politiky, kteří nedokáží změnu v Evropě i světě. Proto velmoc USA jedná s velmocí Ruska, Trump s Putinem, k nimž patří i Čína a další politici úspěšných zemí. A je to jedině ku propspěchu ČR, Evropy i světa. Nelze poslouchat Francii, nebo Brita Starmera, který se chce dostat do role ochránce Evropy, když sáma Anglie utekla z EU, a většina lidí utíká do Irska, kde žádá o občanství.
X X X
Trumpova vláda chce deportovat čtvrt milionu ukrajinských uprchlík
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje odebrat dočasný legální status přibližně 240 tisícům Ukrajincům, kteří do USA uprchli před válkou s Ruskem. S odvoláním na vysokého činitele blízkého Trumpovi a tři zdroje obeznámené se záležitostí to uvedla agentura Reuters. Krok, který by mohl přijít už v dubnu, by umožnil rychlou deportaci Ukrajinců z USA.
Takový postup by byl zvratem oproti přijetí, kterého se Ukrajincům dostalo za vlády Trumpova předchůdce Joea Bidena. Plánované zrušení ochrany ukrajinských uprchlíků před válkou administrativa připravovala ještě před roztržkou mezi Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským minulý týden v Oválné pracovně.
Podle zdrojů Reuters jde o součást širší snahy Trumpova úřadu odebrat více než 1,8 milionu migrantům legální status, který jim byl udělen v rámci dočasných humanitárních programů spuštěných za Bidenovy vlády.
Trump v exekutivním příkazu vydaném 20. ledna požádal ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, aby všechny takové programy ukončilo.
Trumpova administrativa podle zdrojů plánuje zrušit legální status přibližně 530 tisícům Kubánců, Haiťanů, Nikaragujců a Venezuelanů již tento měsíc. Kromě nich a asi 240 tisíců Ukrajinců se odebrání legálního statusu dotkne také například více než 70 tisíc Afghánců, kteří ze své vlasti uprchli po převzetí moci hnutím Tálibán.
Migranti, kterým legální status bude odebrán, by mohli čelit zrychlenému řízení o deportaci, píše Reuters s odvoláním na vnitřní e-mail Úřadu pro imigraci a cla (ICE), do kterého agentura nahlédla.
Bidenovy programy byly součástí širšího úsilí o vytvoření dočasných legálních cest, které by zabránily nelegálnímu přistěhovalectví a poskytly humanitární pomoc. Trump během své kampaně prohlašoval, že tyto programy zruší, jelikož podle něj překračují meze amerických zákonů.
X X X
Trumpův tým tajně jedná s rivaly Zelenského a hledá, kdo by ho nahradil
Představitelé ukrajinské opozice Petro Porošenko a Julija Tymošenková potvrdili jednání se spolupracovníky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Porošenko setkání označil za transparentní a oba politici odmítli volby v zemi během války. Server Politico dříve napsal, že čtyři vysoce postavení členové Trumpova týmu vedou tajná jednání s některými z hlavních vnitropolitických oponentů prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Spolupracujeme s našimi americkými partnery veřejně a transparentně s cílem udržet podporu Ukrajiny od obou (politických) stran,“ napsal na facebooku Porošenko. „Podstata našich rozhovorů s představiteli americké strany vždy spočívala na dvou principech – především bezpečnosti a míru prostřednictvím síly. Konkrétně to znamená zbraně, zpravodajství, sankce proti Rusku, finanční podporu, demokratickou odolnost (svoboda a demokracie), transatlantickou jednotu,“ dodal.
Tymošenková uvedla, že tým její strany Vlast (Baťkivščyna) vyjednává se všemi spojenci Ukrajiny, kteří jsou schopni co nejdříve pomoci zajistit spravedlivý mír. The Kyiv Independent dal její slova do souvislosti se článkem serveru Politico. „Ukrajina, a prezident Zelenskyj to jasně řekl, je připravena na jednání o ukončení války pod silným vedením prezidenta Trumpa,“ napsala bývalá předsedkyně ukrajinské vlády.
Oba opoziční politici zároveň zdůraznili, že během války není možné na Ukrajině uspořádat volby. „Až do toho okamžiku (míru), a řekla jsem to nejednou, nemůže být o volbách na Ukrajině ani řeč,“ napsala Tymošenková. „Náš tým vždy byl a je kategoricky proti volbám během války,“ uvedl Porošenko, který vede stranu Evropská solidarita.
Podle serveru Politico se diskuse s Američany týkaly především právě toho, zda by se na Ukrajině rychle mohly konat volby. Zelenského mandát vypršel loni v květnu, ukrajinská ústava ale zakazuje volby v době válečného stavu, který Ukrajina vyhlásila poté, co ji Rusko napadlo. Zastánci opatření říkají, že volby by mohly být chaotické a nahrávat Rusku. Mnoho voličů slouží na frontě a miliony dalších žijí v zahraničí jako váleční uprchlíci, část země se nachází pod ruskou okupací.
Současnou americkou administrativu podle webu Politico sbližuje s Moskvou snaha dostat Zelenského z prezidentského úřadu. Moskva tvrdí, že Zelenskyj je v úřadu nelegitimně. Trump nedávno označil ukrajinského prezidenta za diktátora bez voleb. Trumpův tlak na rychlé urovnání rusko-ukrajinské války znamená, že zaujal postoje blízké Moskvě, zatímco vyvíjí tlak na Kyjev přerušením poskytování vojenské pomoci a sdílení zpravodajských informací, napsal The Kyiv Independent. Setkání státníků ve Washingtonu minulý týden vyústilo v roztržku, kterou se nyní Kyjev i jeho evropští spojenci snaží zmírnit.
Porošenko zároveň obvinil současné vedení země z nedostatku komunikace s americkou vládou, což podle jeho mínění představuje riziko pro stát. Obvinil také mimo jiné vládu ze snahy „likvidovat politické oponenty protiústavními a mimosoudními sankcemi,“ což exprezident považuje za politickou perzekuci a přípravu na volby. Nikoho konkrétně nezmínil, nicméně Zelenskyj v polovině února zveřejnil výnos o uvalení sankcí na Porošenka.
Ukrajinci bohatého podnikatele Porošenka zvolili do čela prozápadní vlády v roce 2014 poté, co demonstranti v Kyjevě svrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyče, který pak utekl do Ruska. Moskva vzápětí anektovala ukrajinský poloostrov Krym a podpořila separatisty na Donbasu. Zelenskyj Porošenka porazil ve volbách v roce 2019, v témže roce parlamentní volby vyhrála Zelenského strana Sluha národa. Porošenko byl pak vyšetřován kvůli podezření z vlastizrady či z financování terorismu, a to v souvislosti s nákupem uhlí z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Exprezident vinu odmítl.
Tymošenková byla jednou z tváří takzvané oranžové revoluce v roce 2004, která ji vynesla do premiérského křesla. V čele vlády stanula v roce 2005 a poté v letech 2007 až 2010. V roce 2011 ji soud shledal vinnou ze zneužití pravomoci při podpisu nevýhodné dohody o dovozu ruského plynu a poslal ji na sedm let do vězení, ze kterého vyšla v roce 2014 po Janukovyčově svržení opozičními demonstranty.
X X X
Baroš, Vaclík i Klausův ministr. Zatčený podnikatel podvedl desítky slavných jmen
Řada známých osobností z oblasti sportu i politiky svěřila dohromady stovky milionů korun společnosti RP Invest podnikatele Romana Petra. Toho ale nyní zatkla policie a podezírá ho z vylákání finančních prostředků od minimálně 150 klientů, za což Petrovi hrozí trest až deseti let vězení. Informaci přinesl server Neovlivni.cz.
Mezi osobnostmi, kteří svěřili peníze obviněnému podnikateli jsou podle informací serveru bývalí fotbaloví reprezentanti Milan Baroš, Tomáš Necid, Tomáš Sivok, Tomáš Vaclík, Marek Heinz a Patrik Berger nebo třeba bývalý hokejista NHL Jan Vopat.
Podle serveru mezi klienty, kteří naletěli Petrovu podvodu, figurují i bývalí politici, například ministr z Klausovy vlády Ivan Kočárník nebo někdejší poslanec ODS Jan Šula.
Podle dostupných informací se Petrovo podnikání dostalo do problémů koncem roku 2023, kdy klientům přestaly chodit zhodnocené peníze. Podnikání totiž bylo postaveno na bázi tzv. Ponziho schématu neboli „letadlu“.
Už minulý rok přitom Petr serveru Neovlivni.cz tvrdil, že dlužnou částku klientům vrátí. Loni v únoru po něm klienti dohromady požadovali 1,3 miliardy korun. Petr je nyní podle informací Národní centrály proti organizovanému zločinu ve vazbě a hrozí mu až deset let za mřížemi.
X X X
Gabbardová v Senátu šokovala Ameriku
Tulsi Gabbardová, která by měla podle přání Donalda Trumpa vést americké národní rozvědky, v Senátu otevřeně pronášela fakta, která byla dlouhá léta považována výhradně za ruskou dezinformaci. Americká společnost je v šoku.
Gabbardová mluvila o rozsáhlé korupci v Bílém domě, manipulaci s důkazy před invazí do Iráku a existenci tajných biologických laboratoří na Ukrajině a v dalších částech světa. Navíc označila syrské militanty, které se nyní někteří američtí politici snaží prezentovat jako „partnery“, za extremisty přímo napojené na Al-Káidu.
Již dříve uvedla, že odpovědnost za zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině leží na Spojených státech, protože dlouhodobě záměrně provokují Rusko. Washingtonská politická elita podle Gabbardové sleduje cíl způsobit Rusku maximální škody pomocí ukrajinské armády. V Senátu zároveň označila situaci kolem Ruska za složité geopolitické prostředí a zdůraznila, že Rusko považuje za strategického konkurenta Spojených států.
Tulsi Gabbardová také uvedla, že na území Ukrajiny existují biolaboratoře financované Spojenými státy. V zemi je podle ní více než 25 takových zařízení a jejich hackování by mohlo vést k úniku smrtících patogenů, což by znamenalo hrozbu nejen pro Spojené státy, ale pro celý svět. Zdůraznila, že je třeba přijmout naléhavá opatření, aby se předešlo možné katastrofě. Politik poznamenal, že USA, Rusko, Ukrajina, NATO, OSN a EU se musí okamžitě dohodnout na příměří v oblastech, kde se tyto laboratoře nacházejí, aby nad nimi převzaly kontrolu a zničily potenciálně nebezpečné patogeny.
Během slyšení v Senátu Trumpova nominantka také řekla, že významná část Sýrie se nyní dostala pod kontrolu radikální skupiny napojené na Al-Káidu, kterou vede islamista Ahmad Husajn aš-Šar‘, známý také pod krycím jménem Abú Muhammad al-Džaulání. Zdůraznil, že tento muž se otevřeně radoval z tragédie z 11. září 2001 a má na svědomí i smrt amerických vojáků. Gabbardová prohlásila, že vláda Bašára Asada se dopustila vážného porušování lidských práv, ale bývalý syrský prezident podle ní byl „jedinou překážkou“, která teroristům bránila získat plnou kontrolu nad zemí.
Kromě problémů souvisejících s Ukrajinou a Ruskem Gabbardová šokovala Američany obviněním z korupce proti 51 zpravodajským úředníkům. Ostře kritizovala také prezidenta Joea Bidena a Demokratickou stranu a tvrdila, že využívají zpravodajské služby jako politický nástroj. Řekla, že poradce Bidenovy kampaně Antony Blinken sehrál klíčovou roli při organizování tohoto dopisu, který informace získané z notebooku Huntera Bidena označoval za dezinformace.
Gabbardová zdůraznila, že v průběhu let se zpravodajské agentury dopustily závažných chyb poskytováním neúplných, nepřesných nebo zkreslených informací, což vedlo k vážným selháním a oslabilo národní bezpečnost. Jedním z nejvýraznějších příkladů byla podle jejího názoru invaze do Iráku, která byla založena na smyšlených důkazech. Sama Gabbardová se přitom účastnila vojenských operací v Iráku a měla osobní zkušenost se službou v konfliktní zóně. Sloužila v americké armádní záloze přes dvacet let, byla nasazena v několika bojových zónách a získala značné vojenské zkušenosti.
Kromě toho Gabbardová pracovala osm let ve výborech Sněmovny reprezentantů pro ozbrojené služby a zahraniční vztahy. Původně byla členkou Demokratické strany, ale v říjnu 2022 se rozhodla její řady opustit s odkazem na rozdílné názory na klíčové otázky, včetně podpory Ukrajině. Následně, měsíc před dalšími prezidentskými volbami v USA, vstoupila do Republikánské strany.
Když se Gabbardovou senátor Michael Bennet pokusil obvinit z předávání „příběhů ruské propagandy“, ostře odpověděla, že se nespoléhá na ruské názory, ale říká pouze pravdu, bez ohledu na to, jak je to pro někoho nepohodlné. Její priority prý zůstávají nezměněny – její primární odpovědností je chránit zájmy Spojených států, jejich národní bezpečnost a blaho amerických občanů. Jana Putzlacher, server vasevec.cz
X X X
Evropa se chová jako Zelenského podřízený. Babiš o hádce v Bílém domě i Motolu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělal během jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem několik zásadních chyb, včetně toho, že měl vystupovat s pokorou, uvedl pro iDNES.cz šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Prezident Zelenskyj se ale takto naučil komunikovat s Evropou, která se v podstatě chová jako jeho podřízený,“ řekl. V rozhovoru dále mluví i o kauze Motol nebo podzimních sněmovních volbách.
X Jak vnímáte přerušení vojenské pomoci Ukrajině ze strany USA?
Jako přímý důsledek pátečního jednání v Oválné pracovně. Naše vláda, většina evropských lídrů i média za to ukrajinskému prezidentovi tleskali, ale položil si někdo otázku, jaké to bude mít důsledky pro Ukrajinu? Tohle je ten důsledek. Byla to fatální chyba. Na druhou stranu americká vojenská pomoc už byla zastavena i za Bidenovy administrativy, pak se dodávky opět obnovily.
Vyvíjí se to překotně rychle. Vypadalo to, že padla i dohoda o minerálech, ale teď se ukazuje, že může být podepsána. Zítra proto může být na stole i nějaká dohoda o obnovení pomoci.
X Proč podle vás prezident Donald Trump netlačí víc na Rusko a zaměřil se hlavně na Ukrajinu?
Jak to víte? Trump chce v první řadě válku ukončit a k tomu samozřejmě musí jednat i s prezidentem Putinem. Těžko ale můžete s někým jednat, pokud mu vyhrožujete, urážíte ho a mluvíte o něm jako o teroristovi. To dělala celá Evropa poslední tři roky a nikam to nevedlo. Kdo je v té válce agresor, je jasné, je to Putin, to nikdo nezpochybňuje. Ale cílem Trumpa je válku ukončit a dělá k tomu kroky.
X V souvislosti s případným uzavřením mírové dohody se mluví o vyslání evropských mírových sil na Ukrajinu. Měli by být součástí kontingentu i čeští vojáci?
Nevidím pro to důvod. Naše vojáky potřebujeme doma a potřebujeme jich víc, stejně jako policistů nebo hasičů. Mluvil jsem s lidmi z armády a byl by vůbec problém to při všech úkolech, které armáda má, personálně zvládnout.
X Je neuctivý a nechce mír, zpražil Trump veřejně Zelenského. Ten odjel předčasně
|
Vraťme se ještě k hádce v Oválné pracovně mezi americkým prezidentem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Co jste na to říkal?
Je třeba si to pustit celé, nebyla to žádná past, 40 minut probíhalo úplně v pohodě. Pak udělal prezident Zelenskyj zásadní chybu, když začal mentorovat prezidenta USA. Zaprvé si měl vzít tlumočníka, zadruhé měl vystupovat s pokorou.
On potřebuje Spojené státy, USA nepotřebují Ukrajinu. Prezident Zelenskyj se ale takto naučil komunikovat s Evropou, která se v podstatě chová jako jeho podřízený. Teď to zkusil na Trumpa a dopadlo to, jak to dopadlo
X Podaří se vztahy mezi USA a Ukrajinou narovnat? Prezident Zelenskyj už řekl, že by se vrátil k jednacímu stolu
Uvidíme, ale já myslím, že ano. Teď už se ukazuje, že snad vychladly hlavy. Pokud by to ale nedopadlo, budou za Ukrajinu muset jednat evropské státy NATO.
X Kdo konkrétně?
Někdo, koho Trump respektuje. Italská premiérka Meloniová má dobrý vztah s Muskem, maďarský premiér Orbán má zase dobrý vztah s Trumpem. Těžko to ale bude šéfka Evropské komise von der Leyenová nebo šéfka unijní diplomacie Kallasová. To jsou pro něj úřednice.
X Dokážete si ale představit, že by Evropa přistoupila na to, aby vyjednavačem byl premiér Orbán?
On by ale sám určitě nevyjednával. To musí být v týmu, ve kterém bude francouzský prezident Macron, britský premiér Starmer, příští německý kancléř Merz a premiérka Meloniová s Viktorem Orbánem, což by byla pro mě nejlepší sestava.
Uvědomte si totiž, že prezident Macron také vždycky volal Orbánovi, protože on má obrovské politické zkušenosti. Ta realita je jiná, než jak je to u nás vykreslováno v médiích, má tam velký respekt. Proč by jinak Macron volal Orbánovi a ne našemu premiéru Fialovi?
Dvě procenta HDP na obranu stačí
X Americký prezident Donald Trump, který se snaží dojednat mír na Ukrajině, už prohlásil, že bezpečnostní záruky musí Ukrajině poskytnout Evropa, nikoliv USA. Je to podle vás v pořádku?
Myslím si, že bez angažmá USA nemůžeme mluvit o bezpečnostních zárukách. Pokud bude podepsána dohoda o minerálech, budou to pro Ukrajinu ty nejlepší bezpečnostní záruky, protože Američané by tam měli své ekonomické zájmy a ty si oni vždycky ochrání.
X Prezident Trump už také řekl, že členské státy NATO by měly vydávat na obranu pět procent svého hrubého domácího produktu. Premiér Fiala mluví o zvýšení na tři procenta HDP. Je to podle vás nutné?
Je to nesmysl, dvě procenta jsou naprosto dostačující a ani ta se nedokážou smysluplně proinvestovat. Vždyť 49 miliard, tedy třetina celého rozpočtu obrany byla rozházena až v prosinci za různé zálohové platby. Mimo jiné taky zaplatili 10,5 miliardy nad rámec smlouvy za zbytečné stíhačky F-35.
Za ně celkově jen na zálohách dáme do konce příštího roku 39 miliard a nevím, jak nás to ochrání, když mají dorazit až za 10 let. V mezičase asi budeme Putina odstrašovat fakturami. Pan premiér by navíc měl férově říct, kde ty peníze vezme, jestli to bude zase na úkor zdravotnictví, důchodů, vzdělání, bydlení nebo jestli zase všechny zdaní.
X Vy sám patříte mezi podporovatele Donalda Trumpa. Některé příznivce nicméně překvapila jeho snaha o zlepšení v americko-ruských vztazích. Pořád hrdě nosíte trumpovskou kšiltovku?
Jasně. Tedy já nosím babišovskou červenou kšiltovku Silné Česko. S prezidentem Trumpem se shodnu hlavně na tom, že vláda by měla hájit především zájmy svých vlastních občanů. Tedy přesně opak toho, co v ČR dělá Fiala. Trump se snaží tu válku ukončit, jak slíbil. Je pragmatik, má nějaký plán a ničemu nepomůže, když budeme hodnotit každý jeho krok. To jsme viděli v posledních dnech. Důležitý je výsledek.
X Europoslanec Alexandr Vondra MF DNES v nedávném rozhovoru řekl, že dynamický nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa naplno odhalil, jaký je Evropa skanzen. Jak to vnímáte vy?
Pan Vondra objevil Ameriku, tohle víme už dávno. Evropa se stala přeregulovaným byrokratickým molochem, kde se víc řeší genderová vyváženost v korporacích než to, že se tu zavírají továrny. Amerika sází na pragmatickou ekonomiku, zatímco Evropa dusí podnikání zelenou ideologií, vysokými daněmi a regulacemi. Pokud se rychle nevzpamatujeme, budeme jen přihlížet tomu, jak nás dál USA a Asie hospodářsky válcují.
X V Evropě proti sobě v současnosti stojí příznivci a odpůrci Green Dealu a balíčku Fit for 55. Situaci ještě více vyostřil prezident Trump, který odstoupil od Pařížské dohody o klimatu a ukončil Green Deal. Měla by to samé udělat Evropa
Ano, jinak nás čeká ekonomická katastrofa. Z Green Dealu se totiž během Fialova předsednictví EU stala kvůli tomu ekofanatickému balíčku Fit for 55 šílenost, která Evropu ničí. Green Deal můžeme jen zrušit, jinak dramaticky zdraží život všem občanům a způsobí obrovskou nezaměstnanost. Jestli ho Amerika odmítla a Evropa ho bude dál prosazovat, budeme jen sami sebe ekonomicky oslabovat. Poslední pak v Evropě může zhasnout.
X Předčasné parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU a příštím kancléřem má být Friedrich Merz. Jak to podle vás změní německou politiku?
Německo se pod vládou levicových a zelených politiků dostalo do vážných ekonomických a bezpečnostních problémů a voliči to jasně odmítli. Friedrich Merz sliboval před volbami konzervativnější přístup, návrat k podpoře průmyslu a hospodářské politice, která přinese hospodářský růst.
CDU-CSU jedná o velké koalici s SPD a pan Merz musí v tom koaličním jednání prosadit své předvolební sliby a ukázat, že dokáže vrátit Německo zpět na cestu prosperity, protože pokud to neudělá, tak příště vyhraje AfD.
X Merz už v otázce migrace slíbil, že zakáže vstup do země všem lidem bez řádných dokladů. Jste pro znovuzavedení hraničních kontrol?
Evropa musí důsledně chránit své vnější hranice. To říkám už od roku 2015, kdy začala ilegální migrace. Pokud by EU skutečně zajišťovala efektivní ochranu svých hranic a vracela nelegální migranty zpět, nemuseli bychom teď vůbec řešit otázku vnitřních hraničních kontrol.
Říkám to stále, musíme chránit Evropu na moři, bojovat proti pašerákům, pochytat je a potápět jejich prázdné lodě. Pokud se na tom Evropa neshodne a nezačne to realizovat, tak problém s nelegální migrací, která ohrožuje budoucnost celé Evropy, tu bude stále.
X Vzhledem k tomu, že Německo je pro ilegální migranty cílovou zemí, kde se chtějí usadit, měla by se mít teď Česká republika na pozoru?
Rozhodně. Pokud Německo skutečně zastaví migraci na svých hranicích, hrozí, že se budou hromadit na cestě a hledat alternativní cesty. Česká republika nesmí dopustit, aby se stala novým migračním hotspotem.
Musíme mít jasný plán, jak ochránit naši hranici, a zabránit tomu, aby se z nás stala přestupní stanice pro ilegální migraci. Což v případě, že dál bude pokračovat Fiala a spol., se obávám, že se stane právě to. Pokud budeme u moci my, prosadíme přísný azylový zákon a naši zemi ochráníme klidně i s pomocí našich vojáků.
X ANO je podle průzkumů jasným favoritem voleb. Čím budete chtít koalici SPOLU porazit?
Já bych ty průzkumy nepřeceňoval, ze zásady jim nevěřím. Někdy mám pocit, že ta vysoká procenta nám agentury dávají proto, aby mobilizovaly naše oponenty. Nakonec rozhodnou voliči ve volbách a třetina z nich se rozhoduje až na poslední chvíli týden před volbami.
My se jich chceme jednoduše zeptat: Máte se dnes lépe než v roce 2021? Máte pocit bezpečí? Máte pocit, že naše země má perspektivu pod vládou Petra Fialy? Pokud ne, nabízíme vám konkrétní řešení, jak to změnit.
X Co konkrétně nabídnete?
Náš program a kampaň budou zaměřeny na to, co lidi skutečně trápí: vysoké ceny energií, nedostupnost bydlení, vysoké nájmy a také vysoké daně, nízké platy a důchody, bezpečnost i svoboda slova. Program dolaďujeme, ale mohu říci, že hlavní důraz bude na naše občany a na to, jak jim zlepšit život. Ne na ideologie, ne na Brusel, ne na války – ale na české rodiny, seniory, zaměstnance, podnikatele.
X Šanci proniknout na podzim do Sněmovny mají nyní i menší uskupení – Motoristé, Přísaha a Stačilo!, jsou to pro vás potenciální koaliční partneři?
Nejdřív musí projít volbami, pak se uvidí. Nemá teď smysl spekulovat nad koalicemi, když nevíme, jaké karty politikům voliči rozdají. Důležitý je program a ten zatím nikdo z nich nepředstavil.
X Zaslechla jsem, že ANO by mohlo jít do vlády i s ODS, ale bez Petra Fialy. Byla by to pro vás varianta?
To určitě ne, to absolutně vylučuju, vždyť je to náš hlavní soupeř, popřeli bychom sami sebe. Celá koalice SPOLU je symbol korupce, mají to v DNA, jak už jsem řekl. Ideální scénář je pro nás jednobarevná vláda ANO. Pokud to nebude možné, chceme mít alespoň tolik poslanců, aby bez nás nešla vláda sestavit. Ale spolupráci s ODS nebo dalšími stranami pětikoalice určitě vylučuji.
X Českem už několik dní rezonuje korupční kauza nemocnice v Motole. Vypořádalo se s ní ministerstvo zdravotnictví dostatečně?
A jak se s tím vypořádali? Že odvolali ředitele Ludvíka? To, co se děje v Motole, potvrzuje to, proč jsem šel do politiky. A to, že korupce těmto tradičním stranám a hlavně ODS, která ji má v DNA, nevadí.
Celá kauza v Motole vznikla hlavně kvůli rozhodnutí nejhoršího ministra zdravotnictví v historii ČR Válka zničit projekt nejlepší onkologické nemocnice v Evropě. Za osm miliard jsme ji chtěli postavit v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Protože to připravoval Babiš, Fialova vláda projekt zrušila a dala peníze Ludvíkovi, který je rozkrádal.
X Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek nicméně několik dní po zásahu prohlásil: „Zasáhli jsme včas, zlikvidovali jsme hydru.“ Neměl ale okamžitě nařídit v nemocnici audit, když jde o organizaci v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví?
Hloubkový audit by nařídil každý normální manažer, pokud by se nebál, že se objeví něco, co nechce. A u ministra Válka to tak vypadá. To je úplné minimum, co měl udělat. Hlava hydry je ale především premiér Fiala a hned pod ním je sám ministr Válek. Vždyť se podívejte, co se děje ve zdravotnictví od jejich nástupu.
Okolí premiéra je podezřelé kvůli zakázkám v IKEM, on sám je navíc podezřelý z toho, že v této kauze zneužil GIBS. A pan Válek to vždycky jen kryl. Teď se zneužívají všechny složky státu na to, aby se dělaly kšefty, aby se udrželi u moci.
X V roce 2020 ale hnutí ANO v koalici s ČSSD podpořilo Miloslava Ludvíka do Senátu. Považujete to zpětně za chybu?
Vždyť je to k smíchu. Ludvík byl sociální demokrat. Tehdy jsme nestavěli svého kandidáta a náš vládní koaliční partner nás požádal o podporu. I když z toho naše pražská organizace nebyla nadšena, tak jsme ho podpořili. Dělat z něj kvůli tomu člověka z ANO je úplně absurdní. Pokud vím, tak v té době navíc ještě nekradl.
X Jak to víte?
Měl prověrku od NBÚ, kterou Adam Vojtěch nařídil 2019 u všech ředitelů nemocnic. Tu by nedostal, pokud by o jeho financích měl NBÚ nějaké pochybnosti. Prověrka mu vypršela v roce 2024, tak je otázka, jestli si pan Válek pohlídal její prodloužení a pokračoval v tom protikorupčním opatření. A hlavně: podívejte se na seznam lidí, kteří byli na oslavě šedesátin pana Ludvíka, to mluví za vše.
X X X
Čekám tu na Trumpa, Putina a Zelenského. Lukašenko chce mírová jednání v Minsku
Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko se nabídl, že uspořádá mírová jednání o Ukrajině v Minsku, a pozval na ně prezidenty Spojených států, Ruska a Ukrajiny Donalda Trumpa, Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského. Podle agentury AFP to řekl v rozhovoru z 27. února, který byl zveřejněn ve středu. Lukašenko také pochválil Trumpa za jeho zahraniční politiku, kterou označil za „vynikající“.
Pro Rusko by byl Minsk tím nejlepším místem k jednání, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
„Řekněte Trumpovi, že tu na něj čekám s Putinem a Zelenským,“ řekl Lukašenko ve videorozhovoru s americkým blogerem Mariem Nawfalem.
„Sedneme si a v klidu se dohodneme. Pokud se dohodnout chcete,“ dodal běloruský vůdce, který je u moci už od roku 1994 a letos v lednu znovu vyhrál prezidentské volby. Ty ale podle opozice i EU opět nebyly svobodné. V zemi jsou zakázána nezávislá média a řada opozičních politiků je buď ve vězení, nebo v exilu.
Lukašenko také ocenil amerického prezidenta Trumpa za snahu o ukončení války na Ukrajině. „Jen kvůli jeho (Trumpově) administrativě se otázka konce války (na Ukrajině) stala tak naléhavou,“ řekl lídr země, která Rusku poskytla své území při invazi na Ukrajinu v únoru 2022. V Bělorusku jsou také rozmístěné ruské taktické jaderné zbraně.
„Buďme upřímní, je to pro mě výhodné a pro nás užitečné, že USA a EU mají neshody,“ řekl také Lukašenko bez dalších podrobností podle agentury Reuters. „Je pro nás přínosné, že (Trump) ukázal Zelenskému jeho místo,“ dodal.
Minulý měsíc Moskva a Washington zahájily v Rijádu rozhovory o ukončení války na Ukrajině, jichž se účastnili ministři zahraničí USA a Ruska Marco Rubio a Sergej Lavrov.
Čelili za to kritice, že na jednání nepozvali Ukrajinu. Šlo o první rusko-americké oficiální setkání od začátku války na Ukrajině v únoru 2022. Minulý týden pak jednala v Istanbulu delegace na nižší úrovni o rusko-amerických vztazích, které za prezidenta Joea Bidena zamrzly kvůli ruské invazi na Ukrajinu.
Lukašenko se ještě nedávno vyjadřoval kriticky ke krokům americké diplomacie. Jednání mezi americkou a ruskou delegací v Rijádu označil za snahu USA vrazit klín mezi Rusko a Čínu.
Minsk je pro nás ideální, řekl Peskov
Agentura AFP připomněla, že Bělorusko už v letech 2014 a 2015 hostilo rozhovory mezi proruskými separatisty z východní Ukrajiny a Kyjevem zprostředkované Moskvou, Paříží a Berlínem.
Z nich vzešly takzvané minské dohody, které kromě příměří počítaly také s obnovení plné kontroly nad státní hranicí ze strany ukrajinské vlády či s amnestií pro separatisty a autonomií Doněcké a Luhanské oblasti. Kyjev i Moskva se ale už po první minské dohodě začaly vzájemně obviňovat z jejího porušování.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov připustil, že návrh uspořádat mírové rozhovory v Minsku není na stole. „Ale samozřejmě Minsk je nejlepší místo. Je to náš hlavní spojenec, a proto je to nejlepší místo pro jednání,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Interfax v odpovědi na otázky novinářů.
Koncem loňského roku Slovensko potvrdilo, že je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. „Slovensko nabízí prostor pro mírová jednání,“ napsal tehdy šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár na facebooku. „Nabízíme slovenskou půdu pro taková jednání,“ zdůraznil ministr.
Stalo se tak poté, co Putin potvrdil, že Slovensko, jehož „neutrální postoj“ pochválil, se nabídlo jako jakási „platforma“ pro možná jednání. Putinovo vyjádření následovalo po cestě slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy, kterou kritizovala slovenská opozice i Ukrajina, bránící se již déle než tři roky ruské invazi.
X X X
Trumpova facka probudila německého obra. Zbrojovkám začala zlatá éra
Nová německá vláda ještě není definitivně upečená, ale budoucí kancléř Friedrich Merz již domlouvá stamiliardové investice do obrany. Na změnu politiky už předem zareagovaly akciové trhy, které po Trumpově nástupu větří pohádkové zisky evropských zbrojovek.
Pokud jste v době ruské invaze zainvestovali do akcií Rheinmetallu, můžete si mnout ruce jako strýček Skrblík. Hodnota největší a nejznámější německé zbrojovky na trzích za poslední tři roky vzrostla desetkrát, ale ten největší boost zaznamenala během prvního měsíce úřadování Donalda Trumpa v Bílém domě.
Nová americká administrativa totiž dala důrazně najevo, že Evropa se o obranu svých východních hranic bude muset postarat sama, že to ona bude jistit mír na Ukrajině. Jen co si osušily slzy z Mnichovské bezpečnostní konference, začaly evropské politické elity plánovat velké přezbrojování.
Merz se pod dojmem Trumpových výkřiků rozhodl dokončit německou „dějinnou otočku“, kterou jeho opatrný předchůdce oznámil po ruské invazi na Ukrajinu. Stomiliardová investice do modernizace armády se ale ukázala být nedostatečná.
X X X
Trump nabízí F-35 Indii. Musk letadlo nesnáší. Místo něj by chtěl jen drony
Americký prezident nabídl nejmodernější stealth bojové letouny indickému premiérovi Módímu. Nejlidnatější země světa opravdu nějaké stíhačky shání. Jestli nabídku přijme, je však ve hvězdách. Samotný program by mohl být cílem Muskova Úřadu pro efektivitu vlády. Ohrožují ho i obchodní války.
Indický premiér navštívil Spojené státy už mezi 10. a 12. únorem. S nabídkou prodeje moderních víceúčelových bojových letounů F-35 seznámil americký prezident Donald Trump novináře na tiskové konferenci po skončení návštěvy. Šlo o poněkud překvapivý krok. Prodej F-35 nejlidnatější zemi světa donedávna nepřicházel v úvahu. Nové Dillí totiž ve zbrojní oblasti poměrně úzce spolupracuje s Ruskem. Stroje F-35 disponují citlivými technologiemi. Spojené státy by ještě nedávno nejspíš nebyly příliš nadšené, pokud by se dostaly do ruských rukou.
Do jaké míry nabídka nabídka souvisí s možnou radikální změnou americké zahraniční politiky, teprve uvidíme. Indie nicméně stíhačky opravdu shání. Už v roce 2018 požádala světové výrobce o informace před vlastním zahájením tendru. Ten se označuje jako MRFA (Multirole Fighter Aircraft, víceúčelové stíhací letadlo).
Poptávaných strojů má být 114. Přihlásilo se víc firem, včetně společnosti Lockheed Martin vyrábějící F-35. Ta však nabídla speciální indickou modifikaci letounu staršího typu F-16 označovanou jako F-21. O stealth strojích F-35 nebyla řeč. Administrativa Donalda Trumpa by to zřejmě ráda změnila.
„Od letošního roku zvýšíme prodeje vojenského vybavení do Indie o mnoho milionů dolarů a také připravujeme půdu pro to, abychom Indii nakonec dodali stealth stíhačku F-35,“ řekl prezident na už zmíněné tiskové konferenci.
X X X
V Polsku řádí gruzínské gangy. Rozbíjíme je, hlásí Tusk a 17 jejich členů deportoval
Polsko začalo deportovat migranty podezřelé ze závažných zločinů, oznámil ve středu premiér Donald Tusk podle polských médií. Z Krakova odletělo do Gruzie letadlo se 17 Gruzínci ve věku od 25 do 58 let, provázených polskými pohraničníky, uvedl mluvčí pohraniční stráže Andrzej Juźwiak podle agentury PAP.
„Deportace začaly. Efektivně rozbíjíme gruzínské gangy. Ne slova, ale činy,“ napsal Tusk na sociální síti X, kde také zveřejnil záběry spoutaných mužů, provázených pohraničníky při nastupování do vojenského letadla.
Mluvčí Juźwiak podle televize TVN 24 na tiskové konferenci uvedl, že středeční odlet Gruzínců, provázených pohraničníky speciálně vycvičenými pro tento typ práce, byl první z plánovaných operací tohoto typu a další budou následovat v příštích týdnech. „Budou deportováni cizinci pocházející z různých zemí,“ dodal.
Vyhošťovaní Gruzínci byli na krakovské letiště podle mluvčího převezeni ze střežených středisek prakticky z celého Polska. „Tyto osoby obdržely rozhodnutí, že jsou povinny vrátit se do země, odkud pocházejí, čili do Gruzie,“ řekl.
TVN 24 připomněla, že premiér Tusk minulý týden hovořil o deportacích cizinců, kteří hrubě porušili polské zákony. Zmínil se tehdy, že gruzínské gangy jsou v zemi velice aktivní, a proto se jich budou týkat první deportace v prvním březnovém týdnu, dodala TVN 24.
Náměstek ministra vnitra Maciej Duszczyk se o víkendu vyjádřil, že půjde o půjde o jedny z největších deportací z Polska od pádu komunismu v roce 1989.
V polovině února bezpečnostní složky podnikly rozsáhlou razii zaměřenou na rozbití kriminálních gangů. Zadržely 1474 lidí, z nichž 398 hrozí deportace. Ministr vnitra Tomasz Siemoniak o víkendu řekl, že mezi podezřelými převládají Ukrajinci, což je dáno i tím, že v Polsku nyní pobývají skoro dva miliony Ukrajinců a Ukrajinek. Druhou největší skupinu pak představují občané Gruzie, napsal PAP.
„Do Polska se vrátila brutální zločinnost jako z 90. let. Ale domácí gangstery vystřídali cizinci z východu,“ napsal list Rzeczpospolita a dodal, že cizinci podle policejních statistik spáchali loni v Polsku 3129 zločinů, z toho 1515 Ukrajinci a 532 Gruzínci. Zločiny cizinců představují jen pět procent všech spáchaných zločinů, ale znepokojuje, že jsou čím dál drzejší a dobře připravené, napsal deník Gazeta Wyborzca.
Často jde o loupeže s použitím střelných zbraní, přepadení, vloupání, krádeže aut, řízení v opilosti či držení narkotik. Experti varují, že situaci je třeba napravit, než se gangy v zemi napevno usadí a než skončí válka na Ukrajině, protože pak zločinci získají přístup k obrovským zásobám zbraní jako po válce v bývalé Jugoslávii, napsala Rzeczpospolita.
Připomněla rovněž, že podle expertů se v Polsku usadilo pět mafiánských kmotrů gruzínského původu, k čemuž přispělo i to, že Polsko zažívá prudký hospodářský růst, v zemi je hodně cizinců a hranice jsou nestabilní. A úřady mají k dispozici jen osm tlumočníků ovládajících gruzínský jazyk.
X X X
‚Je to ještě tajné.‘ Obviněný exnáměstek z kauzy Motol nakoupil stovky nemovitostí, zaplatil 53 milionů
Bývalý náměstek nemocnice v Motole Pavel Budinský nakoupil v posledních třinácti letech pozemky a domy za více než 53 milionů korun. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál to vyčetly z údajů v katastru. Kde na to vzal Budinský peníze, není zřejmé. O kauze do médií skrze svého advokáta nemluví. Policie jeho majetek obstavila kvůli podezření z korupce. Přinášíme jeho kompletní soupis, podívejte se na mapu.
‚Je to ještě tajné.‘ Obviněný exnáměstek z kauzy Motol nakoupil stovky nemovitostí, zaplatil 53 milionů
Je květen 2024 a tehdejší náměstek motolské nemocnice Pavel Budinský projíždí se svou manželkou a dcerou okolo pozemku v Chrustenicích na Berounsku, těsně za jejich vilou.
Právě tam se měl podle kriminalistů Budinský dceři svěřit, že pozemek, který oficiálně vlastní vlivný advokát a sportovní činovník Miroslav Jansta, je ve skutečnosti jeho. „To je ale ještě tajné,“ měla dceru, podle policejního odposlechu, poučit exnáměstkova manželka Zdeňka Budinská s dovětkem, aby to proto nikomu neříkala.
Pozemek Miroslava Jansty, který podle policistů zakoupil za peníze Pavla Budinského získané korupcí v Chrustenicích | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz
Pozemek, který na podzim 2023 Jansta za 13,5 milionu korun koupil, advokát podle policejních dokumentů nehradil z vlastní kapsy, ale z peněz, které mu postupně během čtyř měsíců vyplatil v hotovosti na různých místech v Praze právě Budinský – podle policistů k tomu posloužily výdělky získané z korupce. A to byl zřejmě i důvod, proč pozemek před pár dny obstavili.
Budinského majetek policie zajistila kompletně už minulý týden, krátce poté, co někdejšího náměstka během rozsáhlé razie zadržela. Podle údajů z katastru vlastní Budinský kolem 270 pozemků a dva rodinné domy.
Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál podle dostupných informací spočítaly, že za ně v posledních třinácti letech utratil přes 53 milionů korun. Z toho vyplývá, že by v průměru musel Budinský mít ročně volné více než čtyři miliony korun, které by takto mohl do nemovitostí investovat.
Podívejte se, jaké nemovitosti a kde bývalý náměstek motolské nemocnice Pavel Budinský vlastní. Tyto nemovitosti zajistila v minulém týdnu policie, podezřívá totiž Budinského z korupce, dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie
Jak podotýká vedoucí právník Transparency International Jan Dupák, Budinský nemusel nemovitosti pořídit za peníze z korupce. Jejich hodnota ale vyvolává otázky. „Takto vysoké příjmy u dlouholetého náměstka ředitele nemocnice působí podezřele, a pokud nemovitý majetek zajišťuje policie, může mít také podezření, že se jedná o výnosy z trestné činnosti,“ konstatuje.
Akce Benin
Pozemek ve středočeských Chrustenicích, který měl koupit Miroslav Jansta za peníze z úplatků, se měl také stát součástí finanční operace v africkém Beninu. Dnes už bývalý šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík, exnáměstek Pavel Budinský a Jansta tím chtěli podle vyšetřovatelů zisky z korupce zlegalizovat. Mělo jít o údajně fingovaný prodej Ludvíkových a Budinského akcií tamní firmy SBI Holding A. S. Janstovi.
Advokát Jansta měl podle policistů oběma za akcie zaplatit penězi získanými z korupce a zmiňovaným pozemkem. I proto Jansta aktuálně čelí obvinění z praní špinavých peněz a policie mu zmiňovaný pozemek v pondělí zajistila plombou.
Server iROZHLAS.cz kontaktoval advokáta Miloslava Strnada, který obviněného Pavla Budinského zastupuje. Ten nechtěl případ komentovat s tím, že pro to nemá od svého klienta mandát. Obdobně reagoval také advokát Josef Monsport, který zastupuje zbylé dva klíčové obviněné – Miloslava Ludvíka a Miroslava Janstu.
Vila za 28 milionů
Převážná většina Budinského pozemků se nachází v oblasti mezi Jihlavou, jihočeskými Slavonicemi a Dešovem na Vysočině.
Jde z převážné části o zemědělské plochy, které se ale zčásti nacházejí v těsné blízkosti obcí a měst, mohou tak potenciálně v budoucnu sloužit jako stavební parcely, na které se budou aglomerace rozšiřovat. A proto by se jejich vlastnictví mohlo stát výhodným byznysem.
Příkladem může být téměř tři hektary rozsáhlý pozemek v jihlavské části Horní Kosov, který Budinský koupil v roce 2018 za téměř 25 milionů korun a který vytváří proluku v této městské části. Jeho zástavba by proto byla pro město logická.
Budinský vlastní také louky, lesy a vodní plochy například v okolí obce Cizkrajov, kde drží třeba i tamní Máchův mlýn s přilehlým rybníkem, a sousedních Holešic. Celkově za ně od roku 2012 zaplatil více než 20 milionů korun. Sedm tamních parcel pak získal zdarma směnou za jiné pozemky. A dvě darem od svého syna Pavla Budinského, u kterého má obviněný motolský exnáměstek uvedeno trvalé bydliště. Budinského syn dříve pro iDNES.cz uvedl, že se ke kauze nechce vyjadřovat.
Máchův mlýn v Cizkrajově, který vlastní Pavel Budinský | Foto: Tomáš Blažek | Zdroj: Mf Dnes + LN / Profimedia
Vila v Chrustenicích, kde Budinský skutečně pobýval, je ve vlastnictví jeho manželky Zdeňky, která je zaměstnaná v motolské nemocnici jako referentka.
Vilu od svého manžela podle kupní smlouvy v katastru nemovitostí odkoupila v roce 2009 za 28 milionů korun. Web iROZHLAS.cz se Budinskou snažil kontaktovat přes pracovní e-mail a telefon, ovšem bez úspěchu. Reportéři se na ni snažili také dozvonit přímo v Chrustenicích, závěsy ale byly zatažené a nikdo neotevřel.
Podle Dupáka z Transparency International je přesto málo pravděpodobné, že by tato transakce či jiné převody majetku v rámci rodiny nějak s aktuálně řešenou trestnou činností souvisely. „Převody nemovitostí v Česku nejsou vhodným nástrojem pro promyšlené skrývání nelegálních příjmů, ale lze je využít pro jednoduché odůvodnění některých bankovních transakcí nebo vyhnutí se daňovým povinnostem,“ předkládá možný motiv pro podobné převody právník.
Majetek na Kostarice
Kromě majetku v Česku má Budinský podle policistů nemovitosti v Kostarice a Černé Hoře. Nepodařilo se je zatím identifikovat, kriminalisté ale mají za to, že si na ně nemohl legálně vydělat. „Je dáno důvodné podezření, že i do těchto nemovitostí jsou využívány – investovány nelegální finanční prostředky,“ píše se v policejních dokumentech.
Z nich plyne, že detektivové zkoumali v rámci mapování majetku také roli Budinského manželky Zdeňky, která se měla o majetky v zahraničí starat. „Komunikuje s dosud přesně neustavenou ženou, která žije v Kostarice a spravuje zde nemovitosti ve vlastnictví Pavla Budinského, a dále komunikuje s dosud neustaveným mužem z Černé Hory, kde má Pavel Budínský též své nemovitosti,“ uvedli vyšetřovatelé.
Vedle pozemků po celém Česku a v zahraničí a dvou rodinných domů zajistila policie u Budinského také dvě auta značky Audi, dvě čtyřkolky, motocykl a sněžný skútr. Vyplývá to z usnesení evropské žalobkyně Zdeňky Pavláskové, kterým minulý týden veškerý majetek bývalého náměstka obstavila. Plombu uvalila také na jeho čtyři bankovní účty a cenné papíry.
Máte tip?
Máte nějaký tip k motolské korupční kauze, o který se chcete se mnou podělit?
Kontaktujte mě na Signálu: Tom.620
Žalobkyně to zdůvodnila obviněním pro zvlášť závažné zločiny. Budinského policie stíhá pro podezření z korupce či dotačního podvodu. V případě pravomocného rozsudku mu hrozí až 12 let za mřížemi a propadnutí majetku. Soud by v tom případě mohl využít obstavených nemovitostí k pokrytí způsobené škody.
„Vzhledem k poměrům obviněného lze očekávat uložení trestu propadnutí majetku postihujícího minimálně určenou část odpovídající rozsahu zajištění,“ napsala Pavlásková v rozhodnutí, které má redakce k dispozici, s tím, že zajištění postihuje i „plody a užitky“, které z majetku plynou.
Mapováním majetku Budinského se zabývaly také servery iDnes.cz a Seznam Zprávy. Ty v úterý napsaly, že Budinský majetek tajil také před úřady. Realitní nákupy totiž neuvedl v majetkovém přiznání, které by měl z pozice vysokého manažera největší nemocnice v Česku ze zákona podávat. Za několikanásobné porušení zákona o střetu zájmů by mu tak mohla hrozit pokuta.
Kauza Motol
Ústřední postavou motolské korupční kauzy je bývalý náměstek ředitele nemocnice Pavel Budinský. Ten figuruje prakticky ve všech případech korupce, které se policii podařily ve Fakultní nemocnici v Motole zmapovat. Budinský si podle kriminalistů rozjel ve své nemocniční kanceláři byznys, když tam nejrůznějším podnikatelům, ředitelům firem i živnostníkům nabízel sjednávání určitých výhod či podílu na nemocničních zakázkách. Za to od nich dostával peníze.
Tyto peníze pak směřovaly i přímo k řediteli nemocnice Miloslavu Ludvíkovi, mnohdy právě zprostředkovaně přes Budinského. Oba jsou nyní obvinění z korupce, dotačního podvodu i poškozování zájmů Evropské unie a hrozí jim až 12 let za mřížemi. Celkem policie v kauze obvinila 17 lidí.
X X X
Žalobce Solar odmítl zkoušku na alkohol, kárný senát mu opět na rok snížil plat
Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes snížil pražskému státnímu zástupci Marku Solarovi plat o 15 procent na rok. Loni v lednu se na pracovišti odmítl podrobit dechové zkoušce na alkohol, odmítl také odběr krve v nemocnici. Žalobu na něj podala Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Žádala nejpřísnější kárný postih, tedy odvolání z funkce. Domnívala se, že Solar není schopen vykonávat svou funkci.
Solar řekl, že dechovou zkoušku skutečně odmítl. Vysvětlil to dlouhodobým tlakem, šikanou ze strany nadřízených. Šikana se prý odrážela na jeho psychice, což se projevilo i ve chvíli, kdy jej nadřízený chtěl podrobit zkoušce. „Byl jsem v afektu, ze všeho konsternovaný, takže jsem se zachoval tak, jak jsem se zachoval,“ řekl Solar.
Kárný senát dnes vyslechl několik svědků, státních zástupců i dalších pracovníků, kteří asistovali u pokusu provést dechovou zkoušku. Ředitel odboru trestního řízení Tomáš Turek uvedl, že Solar vypadal, jako kdyby požil alkohol. „Zarudlé bělmo očí, celková únava, zmuchlaný obličej, byl z něj cítit alkohol,“ popsal Turek.
Bradáčová i někteří svědci se obsáhle vyjadřovali také k pracovním výkonům Solara, jenž podle nich práci nezvládá z hlediska rychlosti ani kvality. Advokátka Andrea Vejběrová ale zdůraznila, že celková výkonnost nebyla předmětem kárné žaloby – šlo jen o odepření testu. Také předseda kárného senátu Ondřej Mrákota uvedl, že senát se zabýval jen odepřením testu. Odvolání z funkce by za daných okolností bylo příliš přísným trestem.
Nešlo o první případ
Kárné žalobě Solar čelil už kvůli incidentu z roku 2023. „Přetáhl“ pauzu na oběd a odpoledne mu v kanceláři na Vrchním státním zastupitelství v Praze při dechové kontrole dvakrát naměřili více než 1,5 promile alkoholu. Kárný senát mu za to tehdy taktéž snížil plat o 15 procent na rok.
Dechovou zkoušku odmítl Solar nejen v lednu 2024, ale i v červenci téhož roku. I kvůli tomu Bradáčová podala kárnou žalobu, kterou se však po změně právní úpravy už nebude zabývat NSS, ale nový kárný senát u Vrchního soudu v Olomouci.
Jiná kárná žaloba vyčítala Solarovi to, že zneužil pravomoc, minimálně v nepřímém úmyslu a s velkou škodou. Nereagoval na dopisy švýcarské prokuratury, která kvůli tomu uvolnila peníze zablokované ve švýcarské bance na žádost české strany. Kárný senát v roce 2023 řízení přerušil a případ předal státnímu zastupitelství kvůli podezření, že se Solar dopustil trestného činu, což se ale nepotvrdilo. Případ se proto vrátil zpět do kárného řízení. Bude o něm opět rozhodovat NSS.
Mrákota zdůraznil, že s ohledem na presumpci neviny nemohl dnes kárný senát přihlížet k dalším žalobám, kde ještě rozhodnutí nepadlo, a nemohl je tedy brát jako přitěžující okolnost, ceskajustice, cz
X X X
Studenti z jižní Moravy představili své inovativní projekty prezidentům ČR, Slovenska a Rakouska
V rámci historicky prvního prezidentského summitu Slavkovského formátu (S3) na zámku ve Slavkově u Brna měli studenti jedinečnou příležitost představit své inovativní projekty před hlavami tří států. Prezident ČR Petr Pavel, prezident Slovenska Peter Pellegrini a rakouský prezident Alexander Van der Bellen viděli prezentace devíti unikátních projektů od studentů ze všech tří zemí.
Slavkovský summit, který se koná u příležitosti 10. výročí založení Slavkovského formátu, věnoval významnou část programu představení studentských inovačních projektů, kterou organizačně zaštítila inovační agentura JIC s finanční podporou Domu zahraniční spolupráce. Mladí inovátoři z České republiky, Slovenska a Rakouska byli rozděleni do tří tematických bloků: Excelence v STEM oborech, Řešení mladých pro společnost a Projekty přesahující hranice.
„Mezinárodní vztahy jsou dnes naprosto klíčové. Musíme držet pohromadě, vystupovat jednotně a silně. Bez toho v dnešním světě neobstojíme. Proto jsem neskutečně pyšný, že toto historické setkání hostíme právě u nás na jižní Moravě. S našimi sousedy nás spojuje nejen hranice, ale i spousta společných témat – ať už je to doprava, podpora mladých nebo inovace. To jsou věci, které má smysl řešit společně. A když je řešíme společně, tak z toho mají prospěch lidi ze všech tří zemí,“ uvedl hejtman Jan Grolich.
„Stabilita evropské demokracie výrazně závisí na hodnotě, kterou jako Evropané přinášíme na globální trh. Proto je tak zásadní podpora inovací. Je skvělé, že studenti mohli prezentovat své projekty před hlavami států a významnými politiky. Byla to pro ně velká zkouška, kterou zvládli fantasticky. Věřím, že v našem regionu roste generace s globálním potenciálem,“ řekl ředitel inovační agentury JIC Petr Chládek.
České projekty s mezinárodním přesahem
Mezi prezentovanými českými projekty zazářil Simon Klinga z Gymnázia Brno-Bystrc, který se svým týmem vyhrál prestižní soutěž NASA Conrad Challenge. Jeho projekt LASAR (Laser Satellite Recovery) nabízí inovativní řešení pro dálkovou opravu družic a uspěl v konkurenci 2000 týmů z celého světa. Simon je také aktivní v komunitě podnikavých studentů a vyvíjí výukové kosmické stavebnice pro školy.
Velkého mezinárodního úspěchu dosáhla také Marie Kuklíková se svým týmem z oboru Game Art na Střední škole umění a designu. Jejich hra Mourning Tide, vyvinutá během pouhých dvou týdnů, získala pozornost významných herních influencerů včetně Markipliera s 33 miliony odběratelů. Marie rozvíjí své dovednosti v oblasti herního designu a podnikání v inkubátoru JICu pro herní studia Gamebaze.
Třetím českým zástupcem byl Sebastian Matoušek z Gymnázia Matyáše Lercha, který představil svého dvounohého kráčejícího robota Arnolda. S tímto projektem vyhrál ocenění České hlavičky i mezinárodní vědeckou soutěž CASTIC v Číně.
Slovenské a rakouské inovace
Další trojici projektů představili studenti ze Slovenska. Michal Lajčiak ze Střední průmyslové školy v Dubnici nad Váhom představil řešení pro real-time rekonfiguraci výrobních linek. Matej Gregor a Roman Bednárik prezentovali AI vzdělávacího asistenta, který mění studijní materiály v interaktivní vzdělávací zážitek. Dvojice Timea Klopčeková a Šimon Andrejčák zaujala s platformou ESGeneo, inteligentním nástrojem pro ESG reporting poháněným umělou inteligencí.
Rakousko reprezentovali Jan Hager a Leon Rozboril s výzkumnými boxy pro základní školy, Marlies Führer a Roland Gundacker s projektem virtuální výuky Wirtschafts.Akademie.Waldviertel a dvojice Sabine Kloiber a Bernhard Frei s projektem Digitální dvojče zaměřeným na integraci robotiky a virtuální reality.
Studentský summit a další podpora
Summit prezidentů S3 se koná v rámci českého předsednictví Slavkovskému formátu, který je významnou platformou středoevropské spolupráce. Kromě studentských inovací prezidenti diskutovali o přeshraniční spolupráci, dopravní infrastruktuře včetně vysokorychlostních tratí a aktuálních zahraničně-politických otázkách.
Jana Pokorná, pokorna@jic.cz, 777 964 798
X X X
Inovační agentura JIC
Na JICu tvoříme globálně úspěšné firmy. Za více než dvacet let jsme podpořili 1200 firem, mezi něž patří hvězdy jako Kiwi.com, Y Soft či Flowmon.
Pomáháme ambiciózním firmám prorazit na světové trhy. Jejich lídrům a klíčovým osobnostem poskytujeme špičkovou podporu od úspěšných profesionálů a zkušených expertů ze startupového světa. Investujeme do nich, propojujeme je s mezinárodními partnery a pomáháme jim najít optimální cesty k financování, růstu i úspěšným exitům. Znalostní ekonomika přináší demokracii ekonomickou stabilitu a posiluje celou společnost. Proto podporujeme v podnikání studenty i studentky a pomáháme univerzitám zakládat spinoff firmy. Věříme, že díky silným globálním firmám a startupům s unikátními produkty bude Evropa konkurenceschopnější.
K naplnění této vize je nezbytný silný inovační ekosystém. Proto jsme iniciovali platformu Velvet Innovation a vybudovali specializovaná centra: kreativní hub KUMST, kompetenční centrum INTEMAC pro výrobní a technologické firmy, digitální dílnu FabLab a inkubátor pro herní vývojáře Gamebaze. www.jic.cz
x X X
Zlom v evropské fiskální a obranné politice, akcie letí vzhůru
Dnes ráno zažívají evropské trhy a zejména německé akcie ohromující růst. Hlavní akciový index Německa – DAX roste o 2,9 % krátce po otevření a index středně velkých společností MDAX roste dokonce o 5,6 %. Za tím vším stojí historický obrat v německé fiskální politice, která má potenciál zásadně proměnit ekonomickou a politickou situaci napříč Evropou. Tento krok symbolizuje silnou reakci na vnější geopolitické tlaky, ale i nezvykle pružný přístup Berlína k rozpočtové politice.
Německo se osvobozuje ze fiskálních pout
Německá fiskální politika byla dlouho zlatým standardem úspornosti, která je zajišťována ústavní dluhovou brzdou, výdajovými limity a téměř náboženskou oddaností vyrovnaným rozpočtům. Této éře je ale nyní konec. Nový německý kancléř Friedrich Merz navrhl ústavní změny, které učiní výjimku v těchto přísných dluhových pravidlech pro účely financování obranyschopnosti Evropy. Pokud se změna prosadí, vznikne investiční fond ve výši 500 miliard eur, který v příštím desetiletí zajistí investice do klíčových sektorů, jako jsou obrana, doprava, energetika a bydlení. S tím, jak Spojené státy omezují svůj obranný závazek vůči Evropě, padá zodpovědnost za bezpečnost kontinentu zpět na bedra samotných evropských zemí. Tento zásadní obrat německé politiky je přímou reakcí na oznámení prezidenta Trumpa o pozastavení veškeré americké pomoci Ukrajině, což nutí Evropu se urychleně osamostatnit.
Slabý hospodářský růst Evropy dlouhodobě znepokojuje tvůrce politik. Nyní má obří německý balíček na obranu a infrastrukturu potenciál stát se růstovým impulsem nejen pro Německo, ale pro celou evropskou ekonomiku. Zároveň vysílá silný signál spojencům i protivníkům: Německo a Evropa jsou připraveny masivně investovat do své bezpečnosti bez ohledu na to, kdo právě sedí v Bílém domě. Politický rozměr je rovněž zásadní. Skutečnost, že tato změna přichází z rukou koalice vedené CDU jen pár měsíců po volebním vítězství, signalizuje novou éru pragmatismu. Německo je ochotné rychle jednat a porušit staré fiskální tabu, aby čelilo aktuálním geopolitickým a ekonomickým výzvám. Dokonce i tradičně šetrná německá Zelená strana je, ač nerada, ochotná tento přístup podpořit.
Reakce trhů
Změna německé fiskální strategie vyvolala okamžitou a prudkou reakci na kapitálových trzích. Výnosy německých dluhopisů vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2023. Zároveň euro posílilo na sedmiměsíční maximum a stratégové z velkých bank, jako je Deutsche Bank, jsou nyní optimističtí a předpovídají, že posílí až na úroveň 1,10 USD. Evropské akcie (obzvlášť v obranném sektoru) už tak podporované rostoucím geopolitickým napětím dále posílily. Akcie společností jako Rheinmetall, Hensoldt a Leonardo prudce vzrostly, protože investoři očekávají dlouhodobý růst obranných zakázek.
Nový evropský ekonomický příběh
Nejde jen o obranu. Pětisetmiliardová investice do infrastruktury má za cíl dlouhodobě zvýšit ekonomickou kapacitu Německa, modernizovat dopravní sítě, modernizovat energetickou infrastrukturu a řešit nedostatek bydlení. Tento posun přinutí i ostatní evropské země přehodnotit své strategie obranných výdajů, dluhové limity a ekonomickou politiku. Evropa je zkrátka nucena začít činit, a to velmi rychle. Pro tvůrce politik to znamená přepsání ekonomických pravidel hry. A pro nás ostatní je to připomínka, že budoucnost Evropy se právě teď přepisuje – v přímém přenosu.
Mgr. Barotov Timur, Capital Markets Analyst
X X X
Eldis Pardubice dodá pět radarů do Vietnamu
Český výrobce radarů, společnost Eldis Pardubice ze skupiny CSG, dosáhla významného obchodního úspěchu v jihovýchodní Asii. Na konci února došlo ke slavnostnímu podpisu smlouvy na dodávku a instalaci pěti radarů do Vietnamu. Jde o historicky první zakázku realizovanou pro společnost VATM, tedy Vietnamské řízení letového provozu. Cenu zakázky společnost neuvedla. Za českou stranu smlouvu podepsal přímo ve Vietnamu Martin Dufek, zástupce obchodního ředitele společnosti Eldis Pardubice.
„Letecký průmysl ve Vietnamu prochází rychlým růstem, což přináší jak příležitosti, tak výzvy. VATM se zavázalo investovat do špičkové infrastruktury a nejmodernějších technologií. Dodávka a instalace pěti radarových systémů hraje klíčovou roli v této strategii a významně posílí dohled nad vietnamským vzdušným prostorem. Tyto radarové systémy zlepší efektivitu letů, zajistí bezpečnost a přispějí k modernizaci vietnamského letectví,“ uvedl při podpisu smlouvy generální ředitel VATM Nguyen Cong Long.
Předmětem zakázky je dodání radarových systémů, školení jejich obsluhy, instalace na různých stanovištích po celém Vietnamu a testování se zástupci koncového uživatele.
„Aktuálně uzavřená zakázka je pro Eldis Pardubice historicky prvním kontraktem uzavřeným se společností VATM, tedy Vietnamským řízením letového provozu. Věříme, že jde o začátek dlouhodobého a udržitelného partnerství mezi naší společností a VATM,“ říká Filip Vogel, obchodní ředitel společnosti Eldis Pardubice, a doplňuje: „Ve Vietnamu ale úplným nováčkem nejsme. V letech 2018–2020 jsme v této zemi realizovali úplnou modernizaci tří radarových systémů RSP-10 pro tamní ministerstvo obrany.“
Eldis Pardubice v minulých letech kompletně modernizoval svou produktovou řadu a aktuálně nabízí radary nové generace, které jsou zcela v souladu s aktuálními předpisy a požadavky organizací EUROCONTROL a ICAO. Společnost je aktuálně zakázkově naplněná a vzhledem k objemu zakázek v současné době ve svém areálu buduje novou výrobní halu a aktivně nabírá nové zaměstnance jak do výroby, tak na technické pozice.
O společnosti Eldis Pardubice
Společnost Eldis Pardubice, s.r.o. je ryze česká firma, která byla založena v Pardubicích v roce 1991. Od svého vzniku se specializuje především na oblast vývoje a výroby radarové techniky a systémů pro řízení letového provozu, v současnosti je předním českým výrobcem aktivních radarových systémů. Produkty společnosti používají zákazníci ve více než pětadvaceti zemích po celém světě, včetně České republiky, přičemž tyto radarové systémy slouží civilním organizacím zajišťujícím řízení letového provozu i vojenským subjektům. Nejdůležitější aktuální produkty společnosti jsou primární přehledový radar RL-2000, sekundární přehledový radar MSSR-1 a radar pro přesné přistání PAR-E. Od roku 2017 je společnost Eldis Pardubice součástí průmyslové skupiny Czechoslovak Group a její divize CSG Aerospace.
Ing. Jaroslav Martínek, Account Manager
X X X
Skupina SUAS GROUP a Sokolovská uhelná plánuje výstavbu unikátního zařízení na pyrolýzní zpracování pneumatik
V evropském i světovém měřítku jedinečnou technologii recyklace použitých pneumatik plánuje zprovoznit ve svém komplexu ve Vřesové skupina SUAS GROUP a Sokolovská uhelná ve spolupráci s německou společností Pyrum Innovations AG. Pyrolýzní zařízení bude mít kapacitu zpracování až 23 000 tun dožilých pneumatik ročně. Technologie je přitom maximálně šetrná k životnímu prostředí. Celkem 97 procent zpracovaných pneumatik dokáže přeměnit na produkty s následným využitím v průmyslu. Jedná se o další zásadní krok Skupiny směrem k udržitelné budoucnosti regionu.
Stavba zařízení by měla být zahájena v druhém čtvrtletí roku 2025 a představuje investici ve výši 1,4 miliardy korun. „Jsme mezi prvními firmami na světě, které budou využívat tuto inovativní technologii navázanou na náš průmyslový komplex ve Vřesové. Ten disponuje potřebnou infrastrukturou pro výstavbu zařízení, ale také pro využití plynu vznikajícího při pyrolýze, který je bohatý na vodík a metan. Technologie je extrémně ohleduplná k životnímu prostředí, což potvrdil i nedávno úspěšně ukončený proces posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Projekt mimo jiné jako celek významně snižuje uhlíkovou stopu, a to o více než 18 tisíc tun CO2 ročně,“ uvedl Martin Čermák, člen představenstva SUAS GROUP a Sokolovské uhelné.
Význam spolupráce se společností Pyrum Innovations AG v rámci projektu vyzdvihl předseda představenstva SUAS GROUP David Najvar: „Velmi si ceníme toho, že se naším partnerem pro uskutečnění projektu stala společnost Pyrum Innovations AG, která je držitelem tohoto revolučního patentu a má zkušenosti s přípravou podobných záměrů v Evropské unii. Společně tak naplňujeme myšlenku rozvoje cirkulární ekonomiky a udržitelnosti v oblasti nakládání se specifickými druhy odpadů a v přístupu k jejich likvidaci v našem regionu a na území České republiky.“
Jak uvedl Pascal Klein, CEO společnosti Pyrum Innovations AG, spolupráce se skupinou SUAS GROUP a Sokolovská uhelná představuje další významný krok pro rozvoj oběhového hospodářství v Evropě. „Tento projekt dokazuje vysokou flexibilitu naší technologie. Díky efektivnímu využití plynu přímo na místě lze pneumatiky na konci životnosti téměř kompletně recyklovat. Přestože každý závod má své specifické možnosti a design, samotné jádro naší technologie zůstává neměnné. Těšíme se na úspěšné partnerství a další fázi naší spolupráce, během níž společně zrealizujeme nový závod v nové lokalitě.“
Obě společnosti podepsaly konzultační a inženýrskou smlouvu, na jejímž základě probíhají veškeré přípravy projektu. Výstavba pyrolýzního zařízení potrvá zhruba 24 měsíců. Pro vybudování a provoz nového závodu založí partnerské firmy společný podnik. S dokončením stavby se počítá během roku 2027.
Skupina SUAS GROUP je progresivním seskupením firem, které se úspěšně pohybují především na poli energetiky, dopravy, cirkulární ekonomiky, stavební a developerské činnosti a strojírenství. Široký záběr aktivit skupiny plyne z jejího odpovědného přístupu k budoucnosti regionu, ke kvalitě životního prostředí a k důrazu na udržitelnost rozvojových plánů. Projekty, které Skupina připravuje a realizuje, souzní s postupným přechodem na bezemisní energetiku i s transformací Sokolovska a celého regionu.
Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v ČR. Kromě toho se zabývá výrobou tepelné energie, kterou zásobuje 51 tisíc domácností na Karlovarsku a Sokolovsku. Mezi její další hlavní výrobky patří energetické uhlí.
Společnost Pyrum Innovations AG přináší revoluci v oblasti recyklace pneumatik na konci životnosti. Od roku 2008 vyvíjí inovativní technologii termolýzy, která umožňuje recyklaci použitých pneumatik a plastů s minimálními emisemi. Tento proces dokáže získat vysoce kvalitní produkty, jako je termolytický olej a recyklované saze (rCB – recovered Carbon Black), které využívají renomovaní partneři, například BASF, Continental a Schwalbe, k výrobě nových produktů. Tímto způsobem společnost uzavírá materiálový cyklus a sleduje udržitelný obchodní model v souladu s klimatickými cíli.
Od roku 2020 je první závod v sídle společnosti v Dillingen/Saar v nepřetržitém provozu. V rámci rozšíření areálu přibyly v roce 2024 další dva výrobní závody. Díky uznávaným certifikacím, jako jsou REACH a ISCC Plus, jsou produkty společnosti považovány za vysoce kvalitní, udržitelné a obnovitelné. Za své inovativní řešení již Pyrum získal několik ocenění a v letošním roce byl nominován na prestižní Německou environmentální cenu 2025.
Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí