Zatvorený akvapark, vypnuté lampy. Mestá už dlhšie avizujú, že rastúce náklady na elektrinu a plyn si vynútia úsporné opatrenia. V Galante v Trnavskom kraji napríklad začiatkom septembra zavrú akvapark, na ktorý mesto čerpalo európske zdroje. Dôvodom sú práve extrémne vysoké ceny energií.
Primátor: Začali sme luxusom
„Zatvárame luxus, aby sme mohli zachovať základné funkcie mesta. Nezavriem školy, škôlky, domov sociálnych služieb, neobmedzím činnosť inštitúcií, ale zastavím činnosť Galandie, ktorá je naozaj luxusom,“ oznámil minulý týždeň na tlačovke primátor Galanty Peter Paška.
Len do konca tohto roka by mesto zaplatilo viac ako 600-tisíc za elektrickú energiu, ktoré nemá. Výpoveď a odstupné dostane približne 25 zamestnancov mestskej spoločnosti. Obnoviť prevádzku kúpaliska, ktoré malo služby pôvodne ponúkať celoročne, sľubuje Paška najneskôr v júni budúceho roka.
O obrovských nárastoch nákladov hovoria aj v krajskej Nitre. Vlani mesto na energie minulo 1,7 milióna eur, a to bez školských budov.
„Predpokladali sme, že cena bude stúpať, preto sme sa na to pripravili a v tohtoročnom rozpočte sme na energie mali vyčlenených 2,3 milióna eur. Nerátali sme však s takým skokovým nárastom cien. Už teraz sme predbežne na štyroch miliónoch a ani to nemusí byť konečné číslo,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Nitra zamestnala energetika
Pri výdavkoch na energie v školách žiadajú v Nitre o dofinancovanie rozdielu štát. „Prvý raz sme prehľad navýšenia cien zasielali na Regionálny úrad školskej správy vo februári, odvtedy sa však výrazne zmenila situácia s cenami za energie – k horšiemu,“ opísal Holúbek a dodal, že momentálne sú pre zvýšené platby škôl za energie v dohadovacom konaní.
V Nitre už vedia, že bez úsporných opatrení nasledujúce obdobie nezvládnu, niektoré z nich pritom môžu viesť k zníženiu komfortu obyvateľov. O ich konkrétnej podobe rozhodnú poslanci a vedenie mesta.
„Vedú sa napríklad diskusie o šetrení na verejnom osvetlení,“ naznačil Holúbek.
Mesto zamestnalo vlastného energetika. „Od tejto pozície si sľubujeme, že energetik spraví analýzu súčasného stavu a navrhne, na ktorých odberných miestach a v akom objeme by sme mohli ušetriť.“
Výrazná suma smeruje v Nitre napríklad do chladenia zimného štadióna. S obmedzením jeho prevádzky však predbežne nepočítajú. Pri mestských športoviskách uvažujú skôr o zvyšovaní cien ich prenájmov.
Elektrinu nakúpili, teraz sa obávajú cien plynu
V Banskej Bystrici zatiaľ k drastickým krokom pristúpiť nemuseli. Krajské mesto má vysúťaženého dodávateľa elektrickej energie na tento aj budúci rok.
„Vysúťažená cena na tieto dva roky sa pohybuje približne na úrovni dvojnásobku aktuálnej ceny s medziročným dopadom oproti roku 2021 takmer 500-tisíc eur,“ povedala Aktualitám hovorkyňa mesta Dominika Adamovičová.
Napriek tomu, že elektrinu majú dočasne vyriešenú, pociťujú zdražovanie plynu a predpokladajú nárast cien tepla.
„Najväčším žrútom“ elektriny v Banskej Bystrici je prevádzka verejného osvetlenia. Aj banskobystrická samospráva preto zvažuje, ako nastaviť úsporné opatrenia. V rámci návrhu rozpočtu na budúci rok o nich budú musieť rozhodnúť poslanci. Zasiahnuť do toho môžu aj jesenné voľby.
Na hlavných ťahoch každú druhú lampu vypnú
Na rastúce náklady sa sťažujú aj v Žiari nad Hronom v Banskobystrickom kraji. V okresnom meste už pritom pre vysoké ceny energií zastavila výrobu hliníka spoločnosť Slovalco. Hlinikáreň avizuje, že o prácu počas nasledujúcich mesiacov prídu stovky jej zamestnancov.
S takými výraznými nárastmi oproti výdavkom plánovaným v rozpočte nepočítala ani miestna radnica. „Pri zimnom štadióne nám oproti rozpočtu narástli o 75-tisíc, pri futbalovom o 50-tisíc. Na verejnom osvetlení je to viac o 70-tisíc a v školách o 44-tisíc,“ vymenoval vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž.
Elektrinu malo mesto vysúťaženú do konca roka 2024, jej dodávateľ však v máji na trhu nečakane skončil. „Oznámil nám, že elektrinu už nedokáže dodávať a končí, aktuálne ju tak nakupujeme priebežne, teda na spotovom trhu,“ povedal.
Aj v Žiari so školami čakajú na postup štátu, dúfajú, že pomôže. „Zatiaľ však konkrétnu spätnú väzbu od ministerstva školstva nemáme.“
Veľké úspory na verejnom osvetlení robiť nevedia, v meste ho už pred rokmi zrekonštruovali na LED technológiu. Šetriť však plánujú jeho lepším manažmentom. Žiarčanov čaká zníženie intenzity osvetlenia v niektorých častiach mesta.
Na hlavnom ťahu Žiarom – Ulici SNP, vypnú každú druhú lampu. Rovnaké obmedzenie zavádzajú aj na Priemyselnej ulici, teda ceste I/65.
Či v Žiari do budúcna pristúpia k zatváraniu športovísk, napríklad len pred pár rokmi zrekonštruovaného zimného štadióna, Baláž povedať nevie. Do konca roka avizovali aj otvorenie krytej plavárne, ktorá je pre rekonštrukciu dlhodobo mimo prevádzky. „Zatiaľ sa tento plán nezmenil, chceme ju otvoriť. Všetko však ukáže nasledujúci vývoj cien energií aj to, s akým plánom príde štát,“ povedal.
Členovia Únie miest Slovenska už dlhšie avizujú, že pri súčasných a očakávaných cenách energií, budú mať problémy zabezpečiť energetický chod miest na úrovni, na akú sú obyvatelia zvyknutí. „Už dnes je zrejmé, že následky budú dramatické a nezaobídu sa bez úsporných opatrení v prevádzkovom chode miest aj v mestských rozpočtoch,“ okomentovala vývoj Daniela Piršelová, hovorkyňa únie.
Okrem akútnych riešení sa podľa jej slov treba sústrediť aj na tie systémové v súvislosti s dlhodobou udržateľnosťou a energetickou sebestačnosťou. Aj tu sa samosprávy spoliehajú, že k téme sa prihlási predovšetkým štát.
Za dôležité únia považuje, že v nadväznosti na energetickú krízu ústredný krízový štáb zriadil pracovnú skupinu pre jej riešenie. Únia v nej bude mať svojho zástupcu.
Minister školstva: O uhoľných prázdninách neuvažujeme
Ako sa bude diskusia o cenách energií pre domácnosti a podnikateľov vyvíjať, ukážu najbližšie dni. Rokovanie o schválení všeobecného hospodárskeho záujmu na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny a plynu v stredu vláda opäť prerušila.
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), ktorý podal demisiu, povedal „že situácia je dramatická, no na schválenie príslušných predpisov vládou je čas do začiatku rokovania parlamentu“. Poslanci opäť zasadnú 13. septembra.
Rezort školstva predložil požiadavky na dofinancovanie nákladov škôl ministerstvu financií pod vedením Igora Matoviča (OĽaNO).
„Máme žiadosti v rámci rozpočtových opatrení na ministerstve financií, kde sme vydokladovali každú jednu školu, jednotlivé nárasty. Táto suma je vo výške 50 miliónov eur,“ povedal v stredu minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
Cieľom je, aby deti nemuseli pre náklady škôl na kúrenie ostávať doma. „Nemyslím si, že by sme po dvoch rokoch pandémie a dištančného vyučovania pristupovali k tomu, že budeme uvažovať o nejakých zimných či uhoľných prázdninách,“ reagoval pár dní pred začiatkom školského roka, aktuality.sk
X X X
Jednolôžkové izby, heliport na drony či hybridné sály. Ako bude vyzerať nová nemocnica v Martine
Bude to zrejme prvá veľká štátna nemocnica, ktorú postavia za posledných 30 rokov. Nová budova, technológie, ale aj procesy. Jednolôžkové izby, heliport na drony aj hybridné operačné sály.
Zatiaľ je to len prázdny pozemok, ktorý z jednej strany lemuje cesta a kukuričné pole a z tej opačnej univerzita. O štyri roky by však na tejto doslova zelenej lúke mala stáť úplne nová a moderná štátna nemocnica. Prvá za uplynulé tri desaťročia.
Lokalita – Martin, očakávaná investícia – vyše 330 miliónov eur (bez DPH).
„Chceli by sme tu urobiť prvú lastovičku, nemocnicu, na ktorú sa budú pozerať aj zo zahraničia. Boli by sme radi, keby naša nemocnica bola vzorom,“ hovorí súčasný riaditeľ nemocnice Dušan Krkoška.
Roztrúsený areál
Pár kilometrov od miesta, kde vyrastie nová nemocnica, sídli jej súčasná verzia. Roztrúsená do niekoľkých budov, z ktorej najstaršia má už viac ako 130 rokov.
Rozsiahly areál asi najlepšie demonštruje veľká fotografia umiestnená v jednej zo zasadačiek nemocnice.
„V tomto pavilóne je očné, tu je urgentný príjem a v tejto ďalšej zase diagnostika,“ prechádza po fotke prstom z miesta na miesto Martina Antošová, ktorá zodpovedá za projekt novej nemocnice.
Ak dnes pacient potrebuje CT vyšetrenie, musí ho personál doslova previezť do inej budovy, a to za každého počasia. Ak prší, zabalia ho najprv do igelitu.
„Naša klinika má ambulancie v troch až štyroch pavilónoch. Endoskopické sály máme v jednej, hepatologické ambulancie v druhej a lôžkové oddelenie v tretej budove,“ dokresľuje súčasnú situáciu aj prednosta gastroenterologickej kliniky Peter Bánovčin.
Pre pacientov je stresujúce a pre personál náročné, keď sa musia presúvať po celej nemocnici. Priestory sú však limitujúce aj z iného dôvodu – neumožňujú ďalší rozvoj.
Takýto pavilónový systém nemocnice bol moderný v 18. storočí, poznamená riaditeľ aj s dôvetkom, že odvtedy doba výrazne pokročila a vo vyspelých krajinách má dnes nemocnica životnosť maximálne 30 až 40 rokov.
Ukázať, že sa to dá
Uvedomujúc si zastaranosť budov, a to aj napriek niekoľkým rekonštrukciám, sa tím okolo Antošovej začal pred šiestimi rokmi snažiť o vznik novej nemocnice. Najmä posledné tri roky sa projektu venujú veľmi intenzívne.
Tak ako všetko v našom zdravotníctve, aj tento projekt stál na nedostatku peňazí. Pri obrovskej ambícii, akou je od podlahy nová nemocnica, ide o stovky miliónov eur.
Reálna nádej martinskému tímu svitla až s príchodom bruselského plánu obnovy, ktorý núka našim zdravotníckym zariadeniam necelú miliardu eur na výstavbu a rekonštrukcie.
Lenže celý proces rozhodovania o tom, ktoré nemocnice peniaze dostanú, bol v rukách politikov a ich záujmov. Dlhé mesiace sa čakalo na to, kým vôbec rozhodnú.
„Strašné,“ komentuje Antošová, aké boli pre ňu uplynulé mesiace. Opakované rokovania na úrade vlády, v pracovných skupinách na ministerstve zdravotníctva a vysvetľovanie na stretnutiach jednotlivých poslaneckých klubov koaličných strán. Ešte ani tesne pred definitívnym rozhodnutím nevedeli, či budú medzi vybranými.
V prvom kole nakoniec okrem nich uspeli aj bratislavské Rázsochy, ktoré mali pridelenie peňazí od začiatku viac-menej isté. O rozdeľovaní ďalších peňazí sa má rozhodovať na jeseň.
„Cítime, že budeme pod drobnohľadom, lebo kritikov je veľa. Verím tomu, že sa martinská nemocnica postaví a že sa postaví v tom termíne, ktorý máme určený. Chceme ukázať, že sa to dá,“ hovorí Antošová.
Otvorenie o štyri roky
Miesto, kde nová nemocnica vyrastie, je v tesnom susedstve s Jesseniovou lekárskou fakultou Univerzity Komenského. Zatiaľ je tam len veľká lúka, pás kríkov a v diaľke počuť prechádzajúce autá.
V najbližších týždňoch začnú na pozemku robiť archeologické práce a popri nich aj výkopové práce. Do konca septembra chcú vyhlásiť tender na dodávateľa stavby, ktorý však ešte predtým prejde dvoma kontrolami. Víťaza súťaže by mali mať vybraného v druhom štvrťroku 2023.
Stavebný ruch by mal naplno prepuknúť v druhej polovici roku 2023 a prvých pacientov by chceli prijať na konci roka 2026.
Nemocnicu už majú dopodrobna nakreslenú. Antošová ukazuje každé podlažie, kde bude aká miestnosť, ktorých bude viac ako 4000, kde budú aké odbornosti, aké pracoviská až po to, aké svetlo bude v jednotlivých častiach budovy či kde budú umiestnené pracovné stanice pre lekárov.
Univerzitná nemocnica svätého Martina, ako sa bude po novom volať, bude mať vo výsledku sedem nadzemných a dve podzemné podlažia, štvorcový tvar a vo vnútri bude vykrojená.
Jednolôžkové izby a hot floor
Do podzemných častí sústredia šatne napojené na parkovisko, tiež sklady, kompresorovne, dátové centrum a archív. Budú tu tiež laboratóriá, centrálna lekáreň, lineárne urýchľovače, nukleárna medicína, rehabilitácia a fyzioterapia či jedáleň.
Keďže nemocnica je univerzitná, teda pripravuje budúcich lekárov, časť priestorov bude vyčlenená aj na učebne. Tieto miestnosti sa však zároveň budú dať využiť aj pre personál či pacientov.
Na prvom podlaží budú ambulancie, rádiodiagnostika a urgentný príjem, ktorý bude na rozdiel od súčasného centrálny. To je síce v mnohých nemocniciach bežné, ale nie v Martine, kde dnes majú v jednej časti areálu interný urgent, v ďalšej časti traumatický urgent, na opačnej strane zase detský urgent a kdesi pod ním vyšetrovacie zložky. „O tretej v noci v zime, pri mínus 20 stupňoch naštartujeme pacienta a beháme po nemocnici na vozíku,“ opisuje Bánovčin.
Aj druhému podlažiu budú dominovať ambulancie. Tretie poschodie bude takzvaný hot floor, teda časť, kde budú operačné sály, jednotka intenzívnej starostlivosti, jednodňová chirurgia, endoskopie a pôrodnica. Na ďalších troch podlažiach budú ležať pacienti.
Izby budú prevažne jednolôžkové, pričom každá bude mať vlastné sociálne zariadenie. Okrem toho bude na izbe prístelka pre rodinného príslušníka, ktorá sa bude dať v prípade potreby zmeniť na plnohodnotné lôžko. Na oddelení pre staršie deti a sčasti aj na psychiatrii budú dvojlôžkové izby.
Posledné podlažie bude patriť riaditeľstvu nemocnice, knižnici a budú tu aj pracovné stanice pre lekárov.
Heliport na drony
Martinský tím sa pri projektovaní nemocnice držal medzinárodných štandardov, ktoré hovoria o tom, aké oddelenia majú byť prepojené či aké má byť usporiadanie izieb a operačných sál. K tomu si ešte na konzultácie prizvali aj Holanďanov, ktorí sledujú, ako to funguje v nemocniciach v zahraničí.
Holandský tím predtým pracoval vo firme, ktorá pomáhala projektovať Pente jej nemocnicu novej generácie v Michalovciach, a tak čiastočn poznal aj slovenské špecifiká.
„Koncentrovali nám informácie z toho, čo sa deje vo svete,“ hovorí Antošová s tým, že do niektorých nemocníc sa s nimi išli pozrieť aj osobne.
Riešili úplné detaily – kde má byť čo umiestnené, aké medicinálne plyny budú rozvádzané či kde umiestniť pracovisko s kompresormi, aby hluk nerušil okolie.
„Každé oddelenie sme rozoberali do šróbika,“ hovorí Antošová.
Martinský tím potreboval rozmýšľať nielen prakticky, ale aj inovatívne. Sledovať trendy v medicíne aj technológiách, aby do bodky naplnili ideu moderného zdravotníckeho zariadenia na roky dopredu.
A tak okrem heliportu na vrtuľník budú mať aj heliport na drony. „V dobe keď, sme to začali riešiť, všetci hovorili: to snáď nie. Vy však musíte uvažovať, čo príde, a sledovať vychytávky v medicíne,“ hovorí Antošová.
Okrem toho plánujú zriadiť aj miestnosti na telemedicínu alebo zakúpiť matrace, v ktorých sú senzory, aby zabránili preležaninám u pacientov.
Vychytávkou, prvou na Slovensku, má byť aj sedemteslová magnetická rezonancia. „Umožňuje napríklad včasnú diagnostiku sklerózy multiplex,“ vysvetľuje Antošová.
Nová nemocnica by mala byť pripravená aj na situáciu, keby opäť prepukla nejaká pandémia. V každom kvadrante sa bude dať uzavrieť vzduchotechnika. Niektoré izby budú pretlakové – nedostane sa do nich vzduch zvonka, čiže budú sterilné. Tu budú ležať napríklad pacienti s oslabenou imunitou. Budú mať aj podtlakové izby, odkiaľ sa zase vzduch nedostane von, čo bráni hlavne šíreniu infekcií prenášaných vzduchom.
Plávajúce lôžka či hybridné sály
Okrem nových priestorov a vybavenia bude po novom organizovaná aj práca. Podstatou je, aby jednotlivé odbornosti medzi sebou viac spolupracovali.
Docielia to aj plávajúcimi lôžkami, o ktoré sa budú deliť príbuzné medicínske odbory – pacientov tak budú riešiť spoločne.
„To znamená, že sa nebudeme hrať každý na svojom piesočku, že ja mám svoj počet lôžok, iná klinika svoj a nevieme alebo nechceme si navzájom pomôcť,“ hovorí prednosta neurochirurgie Branislav Kolarovszki.
Celkovo poklesne počet lôžok zo súčasných 838 na 660.
Model vychádza z toho, že centrom má byť pacient a k nemu sa majú takpovediac zbiehať všetci lekári, ktorí majú k jeho diagnóze čo povedať.
V nemocnici bude teda chirurgický trakt, internistický trakt, samostatný trakt matka a dieťa a potom takzvaná hlava, kde budú združené príbuzné odbory – krčné, očné, stomatochirurgia, neurochirurgia, neurológia a psychiatria.
K väčšej kooperácii prispejú aj hybridné operačné sály. „Ak ošetrujeme výdute na mozgovej tepne, kde úzko spolupracujeme s neurointervenčnými rádiológmi, tak to vieme robiť na jednej operačnej sále. Bude oveľa lepšia pôda na komunikáciu,“ vysvetľuje podstatu Kolarovszki.
Aj ambulancie budú fungovať v skupinách – v celkovo asi v 15 klastoroch. Napríklad jeden klaster bude onkologický a bude združovať ambulancie klinických onkológov, výživových špecialistov a psychológov. Viaceré ambulancie budú mať jednu sestru, takzvanú sestru ambulantného klastra.
Perspektíva pre zdravotníkov
Antošová, Kolarovszki aj Bánovčin majú skúsenosti zo zahraničia a tvoria akúsi kostru medicínskej časti tímu, ktorá na novej nemocnici pracuje. Hovoria, že už nejaký čas budujú kvalitné tímy ľudí a robia inovatívne zákroky. Po tom, čo sa presťahujú do nových priestorov, by sa starostlivosť mala zlepšiť trojnásobne.
„My sme posledné roky adaptovali veľa metód a zákrokov, ktoré sú špičkové. Problém je, že ich robíme hlavne v nevyhovujúcich priestoroch,“ hovorí Bánovčin.
Majú stiesnené sály a nedostatok priestorov, kde môžu pacienti po anestéze dospávať. Tým vznikajú dlhé prestoje medzi zákrokmi a predlžujú sa čakacie doby.
Predlžovanie čakacích dôb môže napríklad pre onkologického pacienta znamenať, že nádor, ktorý by mu vedeli odstrániť endoskopicky, si pri omeškaní bude vyžadovať už operáciu.
„Budeme vedieť zoperovať viac pacientov a budeme môcť robiť technicky náročnejšie zákroky,“ vysvetľuje Bánovčin, čo im umožní nová nemocnica a nové technológie.
Kolarovszki za svoj odbor hovorí, že budú vedieť robiť aj zložité operácie nádorov či lepšie operovať chrbticu. „Bude to znamenať, že bude menší počet reoperácií, že bude kratšia doba hospitalizácie a skorší návrat do zamestnania,“ hovorí neurochirurg o prínose pre pacientov.
Zavádzanie nových metód je dôležité aj preto, že dávajú možnosť lekárom napredovať a motivujú ich tak zostať v nemocnici.
Prednostovia hovoria, že pre zdravotníkov sú kľúčové ani nie tak platy, ako podmienky, v akých pracujú, a možnosť realizácie.
Veria, že práve táto vízia udrží personál v nemocnici.
„Našou úlohou bude zastabilizovať lekárov, sestry a pripravovať ich na to, že budú pracovať trošku inak. Na to máme štyri roky a musíme začať už dnes,“ hovorí Krkoška.
Zároveň veria, že dokážu pritiahnuť aj ďalších odborníkov. Antošová hovorí, že sa jej už ozývajú aj ľudia zo zahraničia, no majú aj niekoľko nápadov, ako pritiahnuť k práci v zdravotníctve aj mladých ľudí už od základnej školy.
Využitie starého areálu
Po tom, čo sa nemocnica presťahuje do nových priestorov, musia pre tie súčasné nájsť využitie.
Krkoška hovorí, že by sa mohli pretransformovať na následnú starostlivosť a na liečenie dlhodobo chorých. Takéto lôžka totiž na Slovensku dlhodobo chýbajú. Druhou alternatívou je, že sa celý objekt odpredá, čo by však podľa riaditeľa bola škoda.
„My by sme boli radi, keby sa už teraz myslelo na to, čo bude s areálom,“ hovorí Krkoška. Definitívne rozhodnutie nebude na nemocnici, ale na ministerstve zdravotníctva, aktuality.sk
X X X
Dôchodcovia, prichádza ďalšia pomoc, vraví Krajniak. V hre je nová dávka a zmeny v 13. penzii
Dôchodcovia s nízkymi penziami by mohli dostať jednorazovú pomoc aj na jar budúceho roka. Po rokovaní vlády to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).
„Tak ako na jeseň tohto roka, aj na jar budúceho roka budeme potrebovať najchudobnejším dôchodcom pripraviť jednorazovú pomoc, ktorá im pomôže preklenúť to najhoršie obdobie,“ povedal.
Upozornil na to, že návrh inflačnej pomoci rezort práce na jeseň tohto roka už pripravil. „Na jar budeme navrhovať to isté,“ povedal Krajniak. Trinásty dôchodok by sa mohol podľa neho penzistom aj v budúcom roku vyplatiť predčasne a na konci budúcoročného leta by prišla ďalšia kompenzačná dávka. „O tomto všetkom sa diskutuje a budeme na to prihliadať pri príprave štátneho rozpočtu na budúci rok,“ dodal.
Hnutie Sme rodina minulý týždeň predstavilo návrh inflačnej pomoci na jeseň tohto roka pre dôchodcov v troch alternatívach. Prvá alternatíva počíta s tým, že by štát vyplatil každému penzistovi jednotnú sumu 150 eur. Vyžiadalo by si to 216 miliónov eur. Podľa druhej možnosti by štát penzistom vyplatil od 50 eur do 200 eur.
Sumu 200 eur by dostali penzisti s dôchodkom do 300 eur, výška jednorazovej pomoci by následne klesala s rastúcou výškou dôchodku až na 50 eur pre penzistov s dôchodkom od 740 eur. Táto alternatíva by štát stála cez 198 miliónov eur. V tretej alternatíve by štát penzistom dal jednorazovo 70 percent ich trinásteho dôchodku, ktorý im vyplatil v júli tohto roka. Išlo by o sumu 210 eur pre penzistov s najnižším dôchodkom až 35 eur pre penzistov s najvyšším dôchodkom. Táto možnosť by si vyžiadala 211 miliónov eur./agentury/
X X X
Usporiadatelia zhabali fanúšikovi ukrajinskú vlajku. Bola to chyba
Ako informujú viaceré médiá našich južných susedov, minulotýždňový kvalifikačný zápas Maďarsko – Litva o postup na majstrovstvá sveta basketbalistov priniesol menší diplomatický incident.
Jeden fanúšik z početnej skupiny priaznivcov hostí, medzi ktorými boli viacerí diplomati Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), chcel na tribúne arény v meste Szombathely vyvesiť aj ukrajinskú vlajku.
Jeho úmysel vyjadriť solidaritu s vojnou zmietanou krajinou a uctiť si ju v deň jej nezávislosti (24. augusta) však nedopadol podľa predstáv. Proti bola usporiadateľská služba.
Najprv sa obrátila na muža s deťmi, aby ju dal preč s odôvodnením, že v zápase sa môže povzbudzovať len s maďarskými či litovskými vlajkami.
Priaznivec vraj výzve nerozumel, no podľa článku z portálu blikk.hu sa nechcel púšťať do hádky, tak vlajku zložil a položil vedľa seba. To však členom SBS nestačilo. Po niekoľkých minútach k Litovčanovi pristúpili v trojici a ukrajinskú vlajku mu zhabali.
Po zápase, ktorý hostia vyhrali 88:78, mu ju vrátili. O incidente sa zmienili aj litovskí diplomati OBSE na twitteri:
Maďarský basketbalový zväz (MKOSZ) pre rtl.hu reagoval, že priniesť vlajku iného štátu na stretnutie nie je zakázané a ako dodali, „zamestnanci bezpečnostnej služby prekročili svoje právomoci a urobili chybu“.
Podľa spoločnosti sa jej zamestnanci riadili pravidlami na reprezentačných zápasoch vo futbale, na ktorých často ponúkajú služby a pravidlá Maďarské futbalového zväzu zakazujú povzbudzovanie vlajkami iných krajín, aktuality.sk
X X X
Cibulková: Serena ma vyškolila tak, že dovidenia…, Hantuchová: Zruinovala moju grandslamovú kariéru
Zruinovala moju grandslamovú kariéru, povzdychla si Daniela Hantuchová. Odchod Sereny Williamsovej z tenisového diania komentuje už ako televízna expertka. Súťažne už nehrá žiadna Slovenka, ktorá slávnej Američanke niekedy čelila.
„Je to najlepšia tenistka všetkých čias. Hrať proti nej vždy bolo vysokou školou tenisu a na zápasy mám pekné spomienky, hoci bilancia 0:5 je pre mňa trošku smutná. Zostala jednou z mála súperiek, ktoré som nikdy nebola schopná poraziť,” pripomenula Dominika Cibulková.
„Hlavným dôvodom bolo, že som nevedela nájsť systém na returne. Príjem patril k mojím najväčším zbraniam, ale proti nej sa mi vôbec nedaril. Zároveň bolo veľmi ťažké vyhrávať svoje gemy na servise,” analyzovala finalistka Australian Open 2014 Dominika Cibulková.
AKO TAKÁ MAMINA
O sezónu neskôr v grandslamovom Melbourne narazila na Američanku vo štvrťfinále: „Vo 4. kole som v brutálnom zápase v Rod Laver Arene vyradila Viktoriu Azarenkovú. Bola som rozbehnutá, super. Prvýkrát som išla na kurt naozaj presvedčená, že môžem Serenu poraziť. Verila som si. Vyškolila ma tak, že dovidenia…
Všetko jej vychádzalo, počínala si neskutočne, bola úplne v zóne. Po mečbale sa na mňa pri sieti usmiala ako taká mamina a povedala: ‚sorry, Domi, nemohla som si pomôcť’,” prezradila na margo nezdaru 2:6, 2:6 niekdajšia štvorka svetového rebríčka Dominika Cibulková.
Serene Williamsovej zobrala len jeden set, a to v osemfinále v Miami 2013: „Nemala som tam vnútorné rozpoloženie, že by som ju mohla poraziť, ale zrazu som viedla 6:2, 4:1. Absolútne jej nepadal prvý servis a vo výmenách som ju ničila. Potom však milej Serenke začalo ísť to podanie a Dominika sa už nedostala do hry.”
Napokon to bolo 6:2, 4:6, 2:6.
Z INEJ PLANÉTY
„K hlavným atribútom u nej patrila bojovnosť. Serena dokázala vyhrať neskutočné množstvo zápasov, v ktorých bola na pokraji prehry,” nadviazala Daniela Hantuchová, ktorá síce na rozdiel od Dominiky Cibulkovej raz našla na Američanku recept (6:1, 7:6 /5/ v 3. kole Australian Open 2006), ale zo vzájomnej štatistiky 1:9 nemohla byť nadšená. O to menej, že až sedem prehier inkasovala na turnajoch veľkej štvorky vrátane štvrťfinále Wimbledonu aj US Open 2002 v rámci svojej prelomovej sezóny.
„Dávam klobúk dolu a gratulujem Serene k celej kariére. Moju grandslamovú zruinovala,” zmierene sa usmiala Daniela Hantuchová a dodala: „Bolo mi cťou hrať v rovnakej ére. Dovolím si tvrdiť, že nebolo lepšej tenistky ako ona za čias jej najväčšej formy. Som jej veľmi vďačná, že pre mňa bola obrovskou motiváciou stále sa zlepšovať – najmä kondične. Veľmi rýchlo som si uvedomila, že fyzickej príprave budem musieť venovať oveľa viac času, než som si myslela.
Nikdy nezabudnem na to, ako som Serenu prvýkrát videla hrať. Bolo to na US Open. Vo finále ročníka 1999 porazila Martinu Hingisovú, ktorá dovtedy úplne dominovala. Mala som pocit, že sa pozerám na niekoho z inej planéty. Najmä preto, akou rýchlosťou Serena servovala a aká bola výbušná.”
Bývalá členka TOP 5 Daniela Hantuchová vyzdvihla revolučný vplyv Američanky na toto športové odvetvie: „Serena úplne zmenila ženský tenis. Práve jej zásluhou sú dnes všetky hráčky fyzicky namakané a predvádzajú tenis s neuveriteľnou rýchlosťou. Dovtedy sa vyhrávalo hlavou. Bolo to ako hrať šachovú partiu, čo ma veľmi bavilo. Zrazu sme však všetky museli akceptovať, že proti Serene tadiaľ nepovedie cesta k víťazstvu. Na vrchole slávy podávala ako chlap.”
ENERGIA A SEBAVEDOMIE
Keď Daniela Hantuchová v Londýne pred dvadsiatimi rokmi premiérovo nastúpila proti Serene Williamsovej, Martina Suchá čerstvo už mala s Američankou uzavreté skóre. Vo dvoch dueloch nazbierala dokopy štyri gemy. „S takýmito úplne top tenistkami som sa nestretávala na každodennej báze, bolo to skôr výnimočné. Zápasy boli pre mňa iné aj v tom, že na US Open išlo o večerný duel na hlavnom dvorci, predtým v Paríži sme tiež hrali na jednom z väčších kurtov.
V tej zmesi pocitov bolo, že sa chcem vytiahnuť, urobiť dobrý výsledok, zdolať súperku takéhoto kalibru, Serenu obzvlášť, ale zároveň sa prejavil nejaký ten asi až prehnaný rešpekt. Vyžarovala z nej energia a sebavedomie, fyzicky bola úplne inde ako väčšina tenistiek.”
Spoludržiteľka Pohára federácie 2002 Martina Suchá si spomenula aj na kuriózne sprievodné okolnosti: „V New Yorku proti mne nastúpila v koženom mačacom outfite. Až po rozohrávke si odzipsovala vysoké akoby čižmy a zostala v teniskách. Extra šou predviedla aj na Roland Garros, kde mala trojfarebný odev s podkolienkami, ktorým sa prihlásila ku kamerunskej futbalovej reprezentácii počas majstrovstiev sveta. Bolo to 1. kolo a v šatni som ju takto oblečenú nevidela: až keď vybehla na kurt.”
BUDE VEĽMI CHÝBAŤ
Takisto len štyri gemy vo dvoch stretnutiach uhrala proti Serene Williamsovej semifinalistka Wimbledonu 2017 Magdaléna Rybáriková: „Bohužiaľ, na zápasy sa mi nespomína príliš dobre, lebo zhodne ma limitovalo zranenie. Veľmi ma mrzelo, že práve proti Serene nemôžem podať stopercentný výkon. Keď ste proti nej neboli fit, nemali ste žiadnu šancu. Aj som potom dúfala, že sa s ňou ešte aspoň raz stretnem a budem môcť odohrať plnohodnotný zápas, ale napokon sa to už nestalo.”
Magdaléna Rybáriková nepochybuje o výsadnom postavení Američanky v hierarchii: „Serena je podľa mňa najlepšou hráčkou, ktorá kedy bola na okruhu WTA. Určite bude veľmi chýbať. Osobnosť ako ona sa už nemusí objaviť. Jej dominancia bola obdivuhodná a sila, s akou hrala, neuveriteľná. Plus mala výborný pohyb na to, ako bola stavaná: aj po atletickej stránke bola na veľmi vysokej úrovni.”
UHRAŤ ASPOŇ GEM
Jedinou Slovenkou s priaznivou štatistikou proti Serene Williamsovej je Jana Čepelová. Prvého apríla 2014 na zelenej antuke v Charlestone zvíťazila 6:4, 6:4. Nebol to žart.
Neskôr vo štvrťfinálovom derby prekonala Danielu Hantuchovú 6:2, 6:1, vo finále prehrala s Nemkou Andreou Petkovicovou 5:7, 2:6. „Som rada, že proti legende s naozaj skvelou kariérou mám pozitívnu bilanciu. Prípadný ďalší duel by totiž už nemusel dopadnúť tak dobre.
Víťazstvo nad Serenou si určite budem pamätať do konca života. Spomínam si, ako som si pred zápasom vravela, že by bolo dobré uhrať aspoň gem. Keď som ho získala, ihneď som sa uvoľnila. Zahrala som veľmi dobre. Nemala som čo stratiť a práve to mi pomohlo. Nemenej fakt, že ona určite nemala svoj deň a robila veľa chýb.”
So Serenou Williamsovou si zmerali sily aj deblová majsterka sveta WTA 2002 Janette Husárová (0:3 bez setu) a bratislavská rodáčka s neskoršou austrálskou súkromnou aj reprezentačnou etapou Jarmila Gajdošová (0:2 bez setu). Celkové skóre je 2:23 z pohľadu Sloveniek, aktuality.sk
X X X
Názor: Dôvod, prečo dáva rozhodnutie Matina Dúbravku logiku
Vyzerá to tak, že je už len otázkou najmenších formalít, kedy bude všetko spečatené a Martin Dúbravka bude v tejto sezóne oficiálne nosiť na drese logo s „červeným diablom“. Môžeme hovoriť o veľmi výnimočnom okamihu, pretože, nech sa na to pozeráme z akéhokoľvek uhlu, niečo také sa skrátka v prípade slovenského futbalistu nedeje každý deň.
Najskôr si v stručnosti zhrňme, čo sa za posledné týždne udialo. Martin Dúbravka sa mohol tešiť pomerne neotrasiteľnej pozícii jednotky v Newcastli United. Klub pomohol fantastickými výkonmi viackrát vytiahnuť z totálnej šlamastiky, bol jeho obrovskou oporou a mužom, na ktorého bol spoľah.
Bol oceňovaný a v sezóne 2019/2020 dokonca vyhlásený za absolútne najlepšieho hráča klubu celého ročníka. Získal cenu, ktorú majú v zbierke aj také legendy ako Kevin Keegan, Shay Given a Alan Shearer.
Fanúšikovia „The Magpies“ Žilinčanovi dokonca venovali počas zápasov United aj krátky chorál, takže všetko vyzeralo byť ako v rozprávke. Až prišli noví majitelia s bezodným mešcom. Nastali zmeny, spustila sa prestavba kádra a Newcastle United, ešte donedávna tancujúci medzi prvou a druhou ligou, nabral smer veľkých cieľov a ambícii. Dúbravka mal byť akýmsi spojením medzi „starým“ a „novým“ United, takže pozíciu mal mať pomerne pevnú. Žiaľ, nestalo sa.
K „strakám“ prišiel z Burnley anglický reprezentant Nick Pope a tréner Eddie Howe s fanúšikmi má už nového hrdinu. Martin Dúbravka, na krku s vekom 33 rokov, musel konať, čo je úplne logické, keďže ešte neplánuje povedať posledné slovo.
Objavili sa aj špekulácie, že odchovanec MŠK Žilina by mohol nahradiť Dána Kaspera Schmeichela v Leicestri City a mal by šancu stať sa jednotkou. Všetky šumy o „líškach“ sa ale postupne rozplynuli ako jarný sneh.
Z čista-jasna sa však objavila iná informácia. Oveľa zvučnejšia. Newcastlu United sa na prípadné uvoľnenie Martina Dúbravku pýtal veľký Manchester United. Výrazne naklonený tomuto kroku bol aj samotný Dúbravka. Nečudo, keďže sa ozve rekordný šampión Anglicka.
Výsledok už poznáme. Dokonca už zaznelo aj známe „here we go“ od Taliana Fabrizia Romana, takže oficiálnemu príchodu Martina Dúbravku na slávny Old Trafford by mali brániť len posledné detaily. Podstata celej dohody je ročné hosťovanie s opciou na prípadný trvalý prestup za 5 miliónov libier.
PREČO DÁVA UNITED Z MANCHESTRU VÄČŠÍ ZMYSEL AKO TEN Z NEWCASTLU
Samozrejme, viacerí sa pýtajú, že ako si slovenský reprezentant týmto transferom vlastne pomôže, keďže miesto Nicka Popea bude pre zmenu kryť chrbát Španielovi Davidovi de Geovi. Myslíme si, že jeho krok dáva zmysel a určite aj logiku.
Poďme si to v stručnosti zhrnúť. Newcastle United má okrem Nicka Popea a Martin Dúbravku k dispozícii ešte ďalších dvoch ostrieľaných tridsiatnikov Karla Darlowa a Marka Gillespieho, teda kvalitných gólmanov na pozíciu dvojky, zato Manchester United má okrem Španiela de Geu len 36-ročného Toma Heatona.
Holanďan Erik ten Hag teda nutne potreboval konkurenciu pre de Geu, ktorý, ako povedal aj Ján Mucha ml. pre ŠPORT.sk, v posledných rokoch nepatril medzi brankárov s vyrovnanými výkonmi. Aj napriek statusu svetového gólmana…
Ďalším faktom je, že Newcastle, momentálne s tromi brankármi bez Dúbravku, hrá Premier League, Anglický ligový pohár a Anglický pohár. Manchester United ešte o jednu súťaž viac, konkrétne Európsku ligu UEFA. Čiže, na Old Trafforde má Dúbravka, paradoxne, väčšiu šancu dostať sa medzi tri žrde ako v Newcastli.
Nuž a je tu ešte jeden veľmi zásadný bod, ktorý bol spomenutý už vyššie – klub ako Manchester United sa neozýva každý deň. Je to niečo ako životná šanca. Vezmime si, že náš chalan spod Dubňa bude, navyše, zdieľať kabínu s päťnásobný víťazom Ballon d’Or Cristianom Ronaldom, Marcusom Rashfordom, Casemirom, Christianom Eriksenom či Jadonom Sanchom. Také niečo by vo futbale nelákalo len blázna.
Zmysel zároveň dáva aj samotné ročné hosťovanie. Rovnako je totiž na hosťovaní z Man United v Nottinghame Forest aj Dean Henderson, odchovanec „diablov“, ktorého si klub stále veľmi cení, preto mu nepovolil odísť natrvalo.
Nie je vylúčené, že už v budúcej sezóne by sa mohol práve 25-ročný anglický reprezentant stať jednotkou United, keďže de Geovi budúce leto vyprší zmluva a na novej sa stále s klubom nedohodol. Otázne je, či sa Manchester nebude chcieť posunúť ďalej aj po tejto stránke.
Príchod Martina Dúbravku do Manchestru United môžeme považovať za veľmi významný okamih v rámci novodobej histórie slovenského futbalu.
Rozhodol sa kráčať po ťažšej ceste, zvoliť výzvu futbalového giganta a za to mu patrí úcta. Nebude to mať jednoduché, čo si určite uvedomuje aj on sám. Ostáva nám mu iba držať palce, aby sa mu podarilo podmaniť si slávne „divadlo snov“ ako to dokázal po príchode zo Sparty Praha na nemenej slávnom St. James’ Parku, aktuality.sk
X X X
Ďalšie prekvapenie. V New Yorku končí aj nasadená trojka
Tuniská tenistka Ons Jabeurová sa prebojovala do 3. kola dvojhry na grandslamovom turnaji US Open. Maria Sakkariová v 2. kole US Open, v ktorom sa s turnajom rozlúčila.
Wimbledonská finalistka zdolala v 2. kola ako nasadená päťka domácu Američanku Elizaberh Mandlikovú 7:5, 6:3. O prekvapenie sa postarala Číňanka Wang Si-jü, ktorá vyradila tretiu nasadenú Grékyňu Mariu Sakkariovú 3:6, 7:5, 7:5.
Osemnásta nasadená Ruska Veronika Kudermetovová si poradila s Belgičankou Marynou Zanevskou hladko 6:2, 6:3.
Ďalej ide aj dvadsiata nasadená Američanka Madison Keysová, finalistka z roku 2017 zlomila odpor Talianky Camily Giorgiovej po trojsetovej bitke 6:4, 5:7, 7:6 (6), aktuality.sk
X X X
Strelec prehru s Juventusom neodvrátil, Neapol opäť len s bodom
Futbalisti Lazia Rím remizovali v stredajšom zápase 4. kola talianskej Serie A na ihrisku Sampdorie Janov 1:1. Arkadiusz Milik z Juventusu oslavuje gól proti Spezii.
Hostia sa dostali do vedenia po góle Cira Immobileho v 21. minúte, no domáci vyrovnali počas nadstaveného času v druhom polčase. Lazio ešte neprehralo v novej sezóne a v tabuľke mu patrí priebežné šieste miesto s 8 bodmi.
Naopak hráči Sampdorie sa v tabuľke nachádzajú až na 17. mieste, keď doteraz zabodovali len po prekvapivej remíze s Juventusom.
Ten v stredu zvíťazil doma nad Speziou 2:0 gólmi Dušana Vlahoviča z 9. a Arkadiusza Milika z 90.+1 minúty. Za hostí nastúpil v 60. minúte slovenský útočník David Strelec.
SSC Neapol remizoval s Lecce 1:1, slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka nastúpil v 46. minúte. Neapolčania si pripísali druhú remízu za sebou. FC Empoli na domácom ihrisku remizoval 1:1 s Hellas Verona, Udinese Calcio vyhralo nad ACF Fiorentina 1:0, aktuality.sk
X X X
Dôchodcovia, prichádza ďalšia pomoc, vraví Krajniak. V hre je nová dávka a zmeny v 13. penzii
Dôchodcovia s nízkymi penziami by mohli dostať jednorazovú pomoc aj na jar budúceho roka. Po rokovaní vlády to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).
„Tak ako na jeseň tohto roka, aj na jar budúceho roka budeme potrebovať najchudobnejším dôchodcom pripraviť jednorazovú pomoc, ktorá im pomôže preklenúť to najhoršie obdobie,“ povedal.
Upozornil na to, že návrh inflačnej pomoci rezort práce na jeseň tohto roka už pripravil. „Na jar budeme navrhovať to isté,“ povedal Krajniak. Trinásty dôchodok by sa mohol podľa neho penzistom aj v budúcom roku vyplatiť predčasne a na konci budúcoročného leta by prišla ďalšia kompenzačná dávka. „O tomto všetkom sa diskutuje a budeme na to prihliadať pri príprave štátneho rozpočtu na budúci rok,“ dodal.
Hnutie Sme rodina minulý týždeň predstavilo návrh inflačnej pomoci na jeseň tohto roka pre dôchodcov v troch alternatívach. Prvá alternatíva počíta s tým, že by štát vyplatil každému penzistovi jednotnú sumu 150 eur. Vyžiadalo by si to 216 miliónov eur. Podľa druhej možnosti by štát penzistom vyplatil od 50 eur do 200 eur.
Sumu 200 eur by dostali penzisti s dôchodkom do 300 eur, výška jednorazovej pomoci by následne klesala s rastúcou výškou dôchodku až na 50 eur pre penzistov s dôchodkom od 740 eur. Táto alternatíva by štát stála cez 198 miliónov eur. V tretej alternatíve by štát penzistom dal jednorazovo 70 percent ich trinásteho dôchodku, ktorý im vyplatil v júli tohto roka. Išlo by o sumu 210 eur pre penzistov s najnižším dôchodkom až 35 eur pre penzistov s najvyšším dôchodkom. Táto možnosť by si vyžiadala 211 miliónov eur, aktuality.sk