Šmarda, Sobotka likvidují ČSSD, palác za hubičku, Fiala od ohně v Hřensku hned odjel, svatba Vémoly

 Expředseda a expremiér ČSSD ing. Jiří Paroubek: Ostudný prodej Lannova paláce v Praze za 200 milionů. Když se objevila informace o tom, že ČSSD bude prodávat za 200 milionů korun Lannův palác v centru Prahy, obrátili se na mě nezavisle tři moji klienti, s vyjádřením vážného zájmu o koupi za tuto částku. Přiznám se, že jsem je zklamal v této věci, neboť jsem jim sdělil, že v této hře na prodej já nejedu.

Podle odhadů mých dobrých přátel, kteří pracují s nemovitostmi a jejich prodejem, je cena 200 mil. Kč za tento objekt v centru města, jenž je rekonstruován a tedy ve velmi dobrém stavu, značně podceněná.

Zdá se, že problém už vznikl ve smlouvě z roku 2014, kterým ČSSD za předsednictví Sobotky a jeho místopředsedy Starce, uzavřela smlouvu typu Zanzibar – Velká Británie, kde Zanzibarem ovšem byla ČSSD a Finep Velkou Británií.

Předpokládám, že lidé, kteří se v ČSSD tímto podivným prodejem zabývají, učiní příslušné právní kroky, který takovýto nevýhodný výprodej majetku strany určitou zájmovou skupinou, momentálně ovládající vedení této strany, znemožní. Pro zajímavost, jak jsem se dozvěděl z kuloárů, jedna dne už bývalá členka předsednictva ČSSD, známá svými velmi blízkými vztahy k bývalé šedé eminenci Sobotky, Pochemu, navrhla předsednictvu při projednávání prodeje Lannova paláce, tajné hlasování. Tedy, aby nebylo možné stanovit osobní odpovědnost jednotlivých funkcionářů za tento, nejen podle mého názoru, nevýhodný prodej. Mimochodem tato členka předsednictva už dnes není ani členkou předsednictva a prý ani členkou sociální demokracie. Jinak řečeno, skupina funkcionářů, do které je zapojen Poche a která měla zájem na prodeji Lannova paláce, si dobře uvědomuje nebezpečí, které z tohoto prodeje pro ni mohlo plynout. Chytří členové předsednictva se neměli vůbec hlasování účastnit a měli to sdělit do zápisu.

Vítězné tirády nynějšího předsedy strany, Šmardy, který sám sebe po prodeji stylizoval do pozice zachránce ČSSD, jsou poněkud předčasné. ČSSD se nějakých dluhů sice zbaví, zdaleka ale ne všech. A kromě toho je stále v očekávání výroku soudkyně Stamidisové v soudním sporu s dědici advokáta Altnera. Soudkyně Stamidisová zdá se, ještě před svým odchodem do důchodu, nehodlá akceptovat doporučení nadřízeného soudu a již se nechala před několika měsíci veřejně slyšet, že právo vidí na straně dědiců advokáta Altnera.

I kdyby výše prodejní ceny Lannova paláce odpovídala reálným podmínkám, ve kterých dnes ceny nemovitostí v Praze jsou, je tento postup individuálního prodeje v podstatě předem vybranému zájemci, neobvyklý. Vedení strany, by s využitím expertů, mělo zpracovat konkrétní ozdravný plán, který by řešil zcela transparentně a neproblémově zadlužení sociální demokracie, včetně dopad kauzy Altner na hospodaření této strany. A to se nestalo.

X X X

FIALA   SE  O  KATASTROFU   OHNĚ  V  HŘENSKU  NEZAJÍMAL,  NIC  NEPOMOHL,  PREMIÉR  BABIŠ  STAROSTLIVĚJŠÍ

X Fiala přijel na štáb a hned odjel, se mnou o ohni nemluvil, říká ústecký hejtman Schiller

Pokud by byl premiérem Babiš, postupoval by jinak, říká v rozhovoru Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje, ve kterém se nachází Národní park České Švýcarsko sužovaný požárem. Podle Schillera ho současný premiér nekontaktoval a cesta Petra Fialy do Hřenska nebyla nápomocná. Hejtman v rozhovoru s iDNES.cz také navrhl řešení pro budoucí požáry.

X Včera jste uvedl, že jste se nestihl na místě potkat s premiérem Fialou. Šlo zkrátka o časovou vytíženost, nebo byl jiný důvod?

Bylo to čistě z provozních důvodů. Ráno jsem svolával bezpečnostní radu, protože jsme se museli zabývat otázkou, zda vyhlásit či nevyhlásit stav nebezpečí. Což bylo strašně důležité.

Než skončila bezpečnostní rada, tak se pan premiér a ministr vnitra rozjeli do Hřenska a než jsem tam dojel já, tak už zase byl premiér Fiala pryč. Nicméně nebyl to nějaký záměr. Každopádně od té doby mě nekontaktoval.

X Nepovažujete to za trochu neuctivé? Šéfujete kraji, kde došlo ke katastrofě. Loni při jihomoravském tornádu tehdejší premiér a váš spolustraník Andrej Babiš za tamním hejtmanem Grolichem dorazil.

Já jsem zvyklý na zcela jiné chování. Dokud tam byl premiér Babiš, tak by mě určitě kontaktoval, řešil by věci s krajem. Ptal by se, zda nepotřebujeme nějakou součinnost.

Toto ze strany vlády bohužel zatím nepřišlo. Nebyli jsme přizváni k žádnému jednání. Jen se jeli podívat na místo. Myslím si, že tam pan premiér ani nic neřešil, jen se zúčastnil krizového štábu a zase odjel.

X Proč bylo tak důležité, zda vyhlásíte či nevyhlásíte stav nebezpečí?

Pokud by situaci hasiči nezvládali, tak mám zákonnou povinnost tento stav vyhlásit. Velení by následně přešlo pod kraj a měli bychom více pravomocí. Mohli bychom žádat armádu o pomoc, mohli bychom ve zrychleném řízení schvalovat návrhy, efektivněji evakuovat lidi, stavět provizorní budovy a tak dále. Hasiči to samozřejmě mohou dělat také, ale musejí situaci zvládat.

Nakonec jsme se ale rozhodli, že situaci mají pod kontrolou a stav nebezpečí tedy vyhlášen být nemusel.

X Sešel jste se včera alespoň s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Jednali jste například i tom, jaký je nejpravděpodobnější scénář toho, jak mohl požár v NP vzniknout?
S největší pravděpodobností se podle vyšetřovatelů jedná o lidský faktor, ale pochybuji, že se přesně zjistí, co byla přesná příčina a kdo to způsobil.

X  Dle nejčerstvějších informací jste se nakonec rozhodli zákaz vstupu do lesů nevydat. Proč se tak stalo?

Ano, ještě včera po komunikaci na krizovém štábu v Hřensku jsem očekával, že se zákaz vstupu do lesů vyhlásí na celém území kraje. Panovalo extrémní sucho a hrozilo, že by mohl vzniknout požár ještě někde jinde. Zaplať pán bůh přes noc zapršelo na větší části území, takže extrémní riziko pominulo. Ředitel krajského úřadu vydá opatření proti vzniku požárů. Obsahuje podmínky, jak se chovat v lese.

X Šlo také o to, že by se zákaz vstupu do lesů dotkl v jednom okamžiku celého území kraje, tedy i těch lokalit, kde nehoří?

Ano, původně šlo o území celého kraje. Ale nakonec jsem vyzval ministryni životního prostředí a ředitele národního parku, aby se uzavřel pouze Národní park České Švýcarsko, k čemuž již ostatně došlo, protože na příjezdových trasách stojí policie a hlídá. Tam by opravdu neměli vstupovat lidé. Nicméně jde o to, aby to případně neobcházeli někudy jinudy.

X Jaká je situace co se podniků v oblasti Hřenska a NP České Švýcarsko týče? Skončila pro ně zcela letní turistická sezona?

Mohu sdělit čistě svůj názor. Podle mě ano. Zejména ve Hřensku. Pokud tam lidé přijedou, tak to budou maximálně nějací extremisté, kteří chtějí vidět spáleniště. Normální lidé sem na dovolenou nepojedou. Penziony v Českém Švýcarsku jsou na tom podobně. Mám informace, že lidé odříkají a ruší rezervace.

X Kolik takových podniků řádově je?

V jakém množství to bude, to nevím. Aktuálně situaci mapuje, abychom mohli říci vládě, jak velké kompenzace budeme potřebovat.

X Je jejich jedinou strastí nynější požár, nebo jde o vícero problémů, které na zdejší podnikatele dopadají v delším časovém horizontu?

Určitě je to více problémů, třeba covid. Je to třetí sezóna po sobě, kdy podnikatelé dostali takovou ránu. Myslím si, že budou mít velký problém to ustát.

X Je mimořádná okamžitá pomoc ve výši necelých 70 tisíc dostatečná?

Je to dávka vysloveně pro lidi, kteří opustili své obydlí a potřebují akutně pomoci. Nevím, jaké jsou přesné podmínky: zda mohou žádat pouze ti, jejichž dům zasáhl oheň, či všichni, kteří byli evakuováni. Každopádně doufám, že to je první, ale ne poslední pomoc. Provozovatelů se tato pomoc podle mě netýká.

Celkově očekávám, že se vláda k této situaci postaví čelem a že nějaké kompenzace vůbec přijdou.

X Ministerstvo životního prostředí připravilo na obnovu poničených míst zatím sto milionů korun. Obce budou moci peníze využít na opravu infrastruktury, včetně zabezpečení požárem poškozených svahů. Je to dostatečné?

Zasažen je národní park, takže patří do gesce ministerstva a oni musí stanovit, jaké škody jim vznikly. My jako kraj nemáme přehled, jaká je zde infrastruktura. Je to čistě území MŽP.

Dle komunikace s ředitelem národního parku jsem pochopil, že nejde o hospodářský les, takže se zde škoda na zeleni vyčíslovat asi ani nebude, protože se to vyčíslit nedá. Budou se řešit škody na cestách a podobně, ostatně již několik dnů tam jezdí těžká technika, která sem normálně nepatří.

 X Možná je na to stále trochu brzy, ale řešil jste, případně máte alespoň již v hlavě, nějakou koncepci, jak podobným rozsáhlým požárům do budoucna předejít?

Já nemůžu mluvit za území NP, to je čistě soukromý problém. Sucho obecně bohužel neovlivníme, to nás bude sužovat každý rok. A nejen nás, ale celou Evropu. Já se ale přikláním k tomu, že bychom v rámci předsednictví Radě EU měli prosazovat vznik hasičské letecké centrály pro celou Evropu.

Požáry jsou nyní ve Francii, Španělsku, Itálii… Když někde požáry začnou, tak bychom měli techniku připravenou a piloti by mohli okamžitě zasahovat. Nemuseli bychom čekat tak dlouho. Vezměte si, že vrtulníky dorazily až třetí den. Podle mě by, kdyby něco takového již existovalo, mohl ušetřit jeden celý den. My tu techniku logicky nemáme, protože jsme požáry v takovémto rozsahu nikdy neměli.

X X X

Další detaily svatby Vémoly s Lelou: Svíčková jako dezert. A kolik luxusní akce stála?

Svatba Karlose Vémoly a Lely Ceterové se blíží. Jejich velkým dnem bude čtvrtek. Sám zápasník Showtimu prozradil, na jaké svatební dobroty se mohou těšit hosté, jaká hudba zazní během obřadu a kolik celá sláva stála.

Svatební hostina pro zhruba 300 lidí začne po obřadu v pět hodin odpoledne. Vybrat menu bylo podle Vémoly složité, sám si ho prý představoval trochu jinak. „Vzhledem k tomu, že moje žena je Slovenka, bude takové československé. Doufám, že se zavděčím jak české, tak slovenské straně,“ upřesnil sportovec.

Jako jeden z dezertů se pak bude servírovat svíčková. „Je tam šlehačka a brusinky, takže já se normálně najím a pak si dám svíčkovou jako dezert. Když nejsem v dietě, tak toho fakt hodně sním,“ vysvětlil Vémola.

Chybět ale nebude ani několikapatrový svatební dort. Jeho náplň už si vybírala nevěsta sama. „Zvolili jsme obrovský svatební dort, na který se strašně těším. Pomáhá mi s tím kamarád, má skvělou cukrárnu. Ten dort bude dílo,“ prohlásil zápasník.

Na cestu k oltáři, který bude na molu Občanské plovárny, si Lela přeje živou hudbu. Vybrala si píseň z filmu Lví král. „S tím mě překvapila. Já jsem král oktagonu a lvi jsou moje srdeční záležitost a moje žena si vybere písničku ze Lvího krále. Musím to na poslední chvíli zařídit, sehnat ‚x‘ houslistů, saxofonistů a zpěváka, který to zvládne,“ popsal Vémola.

A jak je to se snubními prsteny? „To jsou věci, které vybírala žena. Přesněji řekla, co chce, a mě pro to poslala. Budou asi velkolepé a hlavně byly drahé, takže na to padla velká část mojí výplaty za zápas,“ připustil bojovník s tím, že půjde o nejdražší část svatby. „Ale co bych pro svou ženu neudělal,“ doplnil.

Zároveň přiznal, že se rozpočet vyšplhá přes milion. „To si myslím, že určitě. Když jsem to měl dělat loni, říkal jsem, že na to obětuju výplatu ze svého zápasu. Letos jsem měl během měsíce ty zápasy tři, takže se nějak vejdeme, i když bude ten budget malinko větší,“ uzavřel Vémola.

X X X

 Senát schválil úsporný tarif u plynu, elektřiny a tepla pro domácnosti

 Senát schválil úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Půjde o dotaci ze státního rozpočtu ve prospěch dodavatelů energií, kterou bude stát v případě elektřiny a plynu vyplácet automaticky a nebude o ni nutné žádat. Podrobnosti tarifu, tedy kolik bude příspěvek činit a kdo na něj bude mít nárok, stanoví vláda nařízením. Má se tak stát nejpozději v srpnu. Schválenou novelu energetického zákona nyní dostane k podpisu prezident.

Senát přijal zákon beze změn v podobě, v jaké přišel ze Sněmovny. Hlasovalo pro něj 57 přítomných senátorů napříč kluby.

Obchodníci s plynem a elektřinou mají o přijatou dotací snížit účty nebo zálohy. Budou to muset uvést ve vyúčtování. Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů. Naproti tomu o příspěvek na teplo budou muset žádat například společenství vlastníků nebo družstva. Bude se to týkat tepla z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. Horní hranice příspěvku v obou případech bude 30.000 korun.

Na úsporný tarif by vláda mohla vyčlenit celkem 30,6 miliardy korun,. Z této sumy rozdělí 3,6 miliardy korun mezi domácnosti s domovními kotelnami, které původně v programu podpory nebyly zahrnuty. Příspěvek v rámci úsporného tarifu spolu s odpuštěním poplatku za podporované zdroje by mohl podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) představovat až 16.000 korun.

Část senátorů uváděla, že návrh zákona je obecný a není jasné, jak bude vládní nařízení vypadat. Podle senátorky Žákové projevují senátoři vládě neskutečnu důvěru v tom, že v nařízení pak vše zohlední. Lukáš Wagenknecht (SEN21 a Piráti) řekl, že Senát schvaluje bianco šek pro vládu.

Někteří odborníci na sociální problematiku soudí, že plošné dotování cen energií nedává příliš smysl. Obávají se toho, že k úsporám nepřispěje, naopak může spotřebu ještě zvednout. Například podle sociologa a člena Národní ekonomické rady vlády Daniela Prokopa by byl lepší sociální tarif pro část společnosti nebo regulace ceny.

Schválená novela energetického zákona také reaguje na rozhodnutí vlády z 22. června o odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Podle ministerstva průmyslu umožní toto nařízení vlády uskutečnit v praxi. Placení poplatku by mělo skončit k 1. říjnu.

Schválená předloha počítá například s tím, že ministerstvo průmyslu bude moci vyhlásit mimořádný stav nouze, kdy je pro celé území státu vyhlášen poslední odběrový stupeň podle právního předpisu upravujícího odběrové stupně v plynárenství. Ve stavu nouze bude moci uvalovat na plynárenské firmy nové povinnosti a platit budou některá omezení. Dodavatelé budou moci například zdražit plyn pouze o nárůst ceny, kterou za něj sami platí.

Pokud ale ve stavu nouze nebo mimořádném stavu nouze dodavatel zvýší zákazníkovi cenu, bude o tom muset informovat pouze na internetu. Zveřejněním na internetu se bude mít za to, že dodavatel zdražení zákazníkovi oznámil. Zákazník pak bude mít deset dní na to, aby případně takovou smlouvu vypověděl.

Senát proto na návrh předsedkyně podvýboru pro energetiku Hany Žákové (STAN) přijal doprovodné usnesení. V něm mimo jiné vyzval vládu, aby během případného mimořádného stavu nouze zajistila plnohodnotné informování zákazníků o zvyšování ceny dodávek plynu například prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků tak, aby se předešlo poškození práv zákazníků. Síkela přislíbil, že vláda spustí informační kampaň.

Senát v přijatém doprovodném usnesení také žádá vládu, aby důsledně vyhodnotila uplatňování energetického zákona v praxi. Důvodem je, že novela byla projednána velmi rychle ve stavu legislativní nouze. Velmi obecně formulované znění ustanovení novely, především v části týkající se mimořádných stavů nouze v plynárenství, vzbuzuje obavy ohledně dopadů nejen na zákazníka, ale též na státní rozpočet, míní senátoři.

X X X

Ministr Blažek váhá jmenovat dva soudní funkcionáře

 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek váhá se jmenováním dvou soudních funkcionářů. Podle informací České justice se to týká návrhů na jmenování předsedkyně Okresního soudu v Teplicích (OS) a místopředsedy Krajského soudu v Brně (KS). V obou případech chce ministr o navržených osobách ještě jednat s příslušnými předsedy krajských soudů.

OS v Teplicích je bez předsedy více než pět měsíců. Ten předchozí odešel před koncem svého mandátu šéfovat OS v Děčíně. Ve výběrovém řízení na jeho nástupce před několika týdny uspěla současná místopředsedkyně soudu Dana Kolářová. Proti jejímu jmenování se však na teplickém soudu postavili někteří zaměstnanci a soudci, kteří sepsali dopis ministrovi, v němž na něj apelují, aby návrh na jmenování Kolářové odmítl. A jejich argumenty očividně padly na úrodnou půdu.

Ministr Blažek totiž nad návrhem váhá už přes měsíc. „Vzhledem k tomu, že návrh na jmenování nové předsedkyně OS v Teplicích JUDr. Dany Kolářové vyvolal diskuze uvnitř soudu, rád bych ještě jmenování projednal s navrhovatelkou, tedy předsedkyní KS v Ústí nad Labem JUDr. Lenkou Ceplovou,“ sdělil České justici na dotaz ministr Blažek.

Zatímco v případě teplického soudu má ministr Blažek informace zprostředkované, v případě KS v Brně se dá říci, že jde o „insidera“. Poměry v „moravské justici“ zná ministr velmi dobře, najmě v té „brněnské“. Proto když obdržel návrh na jmenování nového místopředsedy KS v Brně pro trestní úsek, kterým se má stát soudce Aleš Novotný, vyvolalo to podle informací České justice malé pozdvižení.

Soudce Novotný je přitom již od začátku července funkcí místopředsedy toliko pověřený, když k poslednímu červnu ze zdravotních důvodů rezignoval dlouholetý místopředseda Aleš Flídr. I v tomto případě si ministr Blažek v oficiální odpovědi České justici ještě ponechal prostor pro jednání s předsedou KS Milanem Čečotkou. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Co předcházelo kauze Bereta? Přátelství detektiva ÚOOZ a muže z jízdenkové kauzy. Dokazují to e-maily

 Už řadu měsíců se Okresní soud Praha-Východ zabývá známou kauzou Bereta, v níž čelí obžalobě pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a bývalí policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal. Obžaloba se týká údajného vynášení informací z trestních řízení.

Ekonomický deník nyní objevil poznatky, které prokazují neobjektivitu i možnou podjatost někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v popisovaném případu. Jeden z klíčových detektivů se totiž přátelil s Vladimírem Sittou ze společnosti Neograph a soudním znalcem, vůči jehož rodině v minulosti žalobkyně Dagmar Máchová aktivně zasáhla.

Kauza Bereta je mimořádně zamotaný případ. Dozorující žalobkyní je Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, případ řešil dnes už neexistující Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který vedl předseda hnutí Přísaha Róbert Šlachta. Jednou ze Šlachtových klíčových postav byl detektiv David Plecitý.

Ekonomický deník nyní získal důkazy, že Plecitý byl v úzkém styku s Vladimírem Sittou ze společnosti Neograph a soudním znalcem, známým z kauzy provize za dodávky jízdenek pro Dopravní podnik hlavního města Prahy, kterou řešila protikorupční policie.

Z e-mailové komunikace vyplývá, že Sitta junior byl s Plecitým v intenzivním kontaktu a detektiv Plecitý mu v kauze jízdenek iniciativně pomáhal.

Ekonomický deník loni v prosinci upozornil na mimořádně třaskavou výpověď jednoho ze svědků v kauze Bereta – Jana Kopeckého. Ten soudu popsal, o čem podle jeho zjištění kauza Bereta je. Kopecký před soudem zkonstatoval,, že akce proti žalobkyni Máchové byla detektivům Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nařízena. Prozradila mu to rodinná přítelkyně, policistka Vendula Kwasniaková, která byla jednou z vedoucích postav realizačního týmu kauzy Bereta. Kolegyně už zmíněného detektiva Davida Plecitého. Ten je dnes vrchním radou a vedoucím oddělení Analýza II. na Finančně analytickém útvaru ministerstva financí.

„Vendula řekla, že mají za úkol najít něco na paní Máchovou. Já jsem jí na to řekl: ´Hele, Vendy, ty ses snad zbláznila. Co to znamená? Co to jako děláte? Proč to je? A ona řekla: Hele, prostě zašli daleko, dělají na Sittech´,“ řekl u soudu Kopecký.

Rodina Sittů je známá mimo jiné z jízdenkové kauzy pražského Dopravního podniku (spoluvlastnili papírnu Neograph ve Štětí – pozn. red.). Policie a státní zastupitelství si Vladimíra Sittu juniora hýčkalo jako jednoho ze dvou korunních svědků v tomto případu. Sitta byl s jedním z detektivů ÚOOZ a kolegou Kwasniakové – Davidem Plecitým – ve velmi úzkém vztahu.

Lobbovali za případ

„Na ÚOOZ byl mimo jiné takzvaný odbor V8, myslím, že to bylo padělání, a odboru V8 velela paní plukovnice Kwasniaková, a její spolupracovník byl nějaký pan plukovník nebo podplukovník Plecitý. Vendulu Kwasniakovou jsem znal dlouhá léta jako osobní přítelkyni, byla to spolužačka mojí manželky, stejně jako pan kolega Plecitý, kterého jsem tedy nikdy neviděl, ale mohu říci, že Vendula Kwasniaková byla už od začátku služební kariéry mojí paní, která nastupovala v roce 1994, rodinná přítelkyně. V podstatě ta Vendula se s mou paní hodně bavila i za mé přítomnosti a když pochopila, že já na té Kongresové (pražská policejní centrála – pozn. red.) mám poměrně velký přehled. Což se stalo v roce 2012, já jsem seděl tehdy u náměstka pro trestní řízení plukovníka Smékala a čekal jsem v předsálí, než on vyřídí nějakou poradu, kterou tam měl. A když na mě přišla řada, tak vylezla právě Vendula Kwasniaková, tam jsem se pobavili chvilku, ptal jsem se, co tam dělá, a ona řekla, že tam má nějaké jednání, měla jednání s náměstkem. Odešla, já jsem šel dovnitř a právě Smékal mi říkal, že to je s nimi peklo, že přišli s tím, to mi řekl mezi řečí, ne, že by mi to chtěl říkat, že přišli s tím, že dělá hospodářská nějakou domovní prohlídku někde u nějakých Sittů, a přišli za mnou, abych to zastavil. Říkal: ´Šlachta mi už od rána několikrát volal a teď tady byla ta kočka.´ To byla vlastně první indicie, kdy jsem pochopil, že vlastně ten útvar pod vedením Šlachty a té Venduly vlastně lobují za nějaký případ,“ řekl u soudu Jan Kopecký.

A pokračoval.

„A potom, to bylo v roce 2013, kdy jsem sezval větší skupinu přátel na moje čtyřicáté narozeniny, to bylo, mám pocit, že to bylo 8. června 2013, a na té oslavě se to posunulo vlastně o level dále, kdy ta Vendula tam viděla ty kluky z Kongresové, kteří tam byli, a viděla, že s nimi mám poměrně dobrý přátelský vztah, takže následně jsme se sešli v pizzerii Fresco Vento dole u řeky a tam mi řekla, že by potřebovala právě informace k paní JUDr. Máchové, že má za úkol vyřešit paní JUDr. Máchovou. To byla moje první indicie, kdy jsem zjistil, že existuje paní JUDr. Máchová,“ pokračoval ve své výpovědi Kopecký.

Předseda soudního senátu Michal Matouš poté položil Kopeckému otázku, zda poskytl Kwasniakové nějaké informace o žalobkyni Dagmar Máchové, která stojí v kauze Bereta před soudem jako obžalovaná.

„Já jsem ji neznal, tak jsem nemohl poskytnout žádné informace, ale vyděsila mě jedna věc, protože souvislost, kvůli které se to stalo, proto jsem mluvil o tom roce 2012, tak v té pizzerii mi právě tato policistka vysvětlila a rozkryla, že to je proto, že na Kongresové existuje útvar, nebo oddělení, což byli právě kluci, se kterými jsem se znal, to byli Nevtípil (bývalý vyšetřovatel kauzy Sittů nebo Čapího hnízda Pavel Nevtípil – pozn. red.), Klučka (kriminalista Pavel Klučka, u kterého ÚOOZ nainstaloval odposlechy – pozn. red., a tato skupina, 3. oddělení, kteří vyšetřovali nějakou kauzu Sitta. Já jsem nevěděl, o co jde, ale z vyprávění Venduly jsem pochopil, že ten Sitta je nějaký znalec, se kterým se oni nějak přátelí, hlavně ten Plecitý a ona, a že je vyšetřovaný kvůli něčemu, a oni nechtějí, aby byl vyšetřovaný, takže se snaží nějakým způsobem to vyšetřování zastavit, a měla to dozorovat paní JUDr. Máchová.

Já jsem se z toho v podstatě vylhal, protože mě se nechtělo v této souvislosti žádné informace zjišťovat, protože jsem nevěděl, o co jde, neznal jsem to vyšetřování, nevěděl jsem, proč se vyšetřuje, a hlavně mi přišlo divné, proč vlastně oni chtěli do toho vyšetřování zasahovat, takže jsem z toho byl takový trošku vyděšený, a víceméně jsme se poté začali vídat méně a méně a skončilo to v době, kdy jsem já skončil u policie,“ prohlásil dále Jan Kopecký.

Mluvila i o zásahu na vládě

Kopeckému pak položila několik otázek dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová a Kopecký zaregoval mimo jiné takto:

„Detaily, na které si vzpomínám, včetně data 8. 6. 2013, potom 25. 6. 2013, to jsou prostě pro mě klíčová data, kde se v podstatě odehrával jakýsi zlom v tom, kdy já víceméně zjišťuji, že rodinná přítelkyně, se kterou jsme sdíleli spoustu aktivit, tak najednou zjišťuji, že se víceméně uchyluje k něčemu, s čímž já jsem nebyl komfortní, takže to ve mně zanechalo nějakou stopu, zatímco věci, o kterých jsem se bavil s Igorem (obžalovaným Igorem Gáboríkem – přítelem Kopeckého – pozn. red.), tak mi prošly hlavou jedním uchem dovnitř, druhým ven… …K otázce, zda mohu přiblížit obsah toho hovoru s paní Kwasniakovou, uvádím, že na té oslavě toho 8. 6. 2013 jsme se bavili a tehdy mi Vendula říkala, že chystá něco velkého, že půjde tak vysoko, jak vysoko ještě nikdy nebyla. Já jsem říkal: ´Ty jo, co to znamená, to půjdete někoho zatýkat?´ a byl jsem jako fakt zvědavý. Ona říkala: ´Nech se překvapit, uvidíš sám.´ 13. 6. vlastně byl zákrok na Úřadu vlády, takže jsem pochopil, že jsme mluvili o tom. A tam už jsem pochopil, že to není úplně normální policejní práce, normální policejní akce, proto jsem si to zapamatoval, proto mi tato data utkvěla v paměti, a když jsem se sešli toho 25. 6. 2013 v té pizzerii, a teď vlastně poté, co jsem absolvoval ten rozhovor na těch čtyřicátinách, a poté, co jsem viděl, co se stalo toho 13. 6. na Úřadu vlády, tak jsem si pamatoval, že vlastně toho 25. 6. byl ten den, kdy mi ta Vendula řekla, že mají za úkol najít něco na paní Máchovou.

Já jsem jí na to řekl: ´Hele, Vendy, ty ses snad zbláznila. Co to znamená? Co to jako děláte? Proč to je?´ a ona řekla: ´Hele, prostě zašli daleko, dělají na Sittech.´ Já jsem řekl: ´Já ale nevím, kdo to je, to mi nevysvětluj, že vůbec netuším, kdo to je, ale já se tím nechci zabejvat, já v tomhle nechci bejt aktivní, tohle jsou informace, které já nejsem ochoten shánět a zařizovat.´ S paní Kwasniakovou jsme se přestali stýkat v podstatě ten den. Ona se ještě nějakou dobu stýkala s mou manželkou. Já jsem měl, přiznám se, podezření, že právě Vendula jaksi sehrála nějakou roli v tom vykonstruovaném trestním řízení proti mé paní, ale nemám pro to žádnou podstatnou relikvii nebo indicii, ale to podezření už tam je a už zkrátka nemáme důvod se potkávat a bavit.

Myslím si, že tím zašli za nějakou hranu tím, že začali konstruovat tyto kauzy, a od té doby já jsem už tu komunikaci přerušil. K otázce, jaká součást zpracovávala tu trestní věci proti mé manželce, uvádím, že GIBS. Paní Kwasniaková nebyla činná na GIBSu, ale měli tam mezi sebou velice čilou komunikaci. To zase vím, protože se bavila s mojí paní. K otázce, kdy se přestala moje paní stýkat s paní Kwasniakovou, uvádím, že to neumím přesně říci, ale myslím si, že to bylo krátce poté, že to bylo, řekněme, tak koncem roku 2013,“ konstatoval před soudem svědek Jan Kopecký.

Ahoj Davide. Posílám slíbené. Detaily osobně

Z e-mailové komunikace mezi detektivem Davidem Plecitým a Vladimírem Sittou mladším z roku 2011 vyplývá, že vztahy měli velmi silné. Plecitý dokonce podle e-mailů zařizoval Sitovi schůzku u tehdejšího šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Sitta mu v komunikaci pozměnil jméno na Martinů (možná kvůli tomu, že se tak jmenoval policejní prezident Oldřich Martinů – pozn. red.), ale odkaz na novinový článek jednoznačně dokazuje, že šlo skutečně o tehdejšího šéfa protikorupční policejní složky složky, která řešila pražskou jízdenkovou kauzu, ve které firma Neograph figurovala.

Tzv. jízdenková kauza skončila pravomocným osvobozením všech obžalovaných. Byl v ní mimo jiné obžalován lobbista Ivo Rittig nebo spoluvlastník Neographu (nyní vystupující pod jménem Security Paper Mill) Jan Janků (někdejší příslušník Stání bezpečnosti, stejně jako Vladimír Sitta starší – pozn. red.).

Jan Janků převzal Neograph v roce 2013. Státní zástupkyně Dagmar Máchová tehdy dozorovala tunelování Neographu, které vyšetřoval detektiv Pavel Nevtípil (mimochodem pozdější vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo – pozn., red.). Dagmar Máchová s posvěcením pražského městského soudu zabavila v souvislosti s trestním stíháním akcie Neographu Sittovi staršímu a zakázala mu hlasovat na valné hromadě Neographu, jíž byl polovičním majitelem.

„Společnost nám byla odňata, přišli jsme o ni za aktivní spolupráce státní zástupkyně Dagmar Máchové,“ komentoval Sitta mladší kroky státní zástupkyně Máchové, které později stvrdil Nejvyšší soud i Ústavní soud.

Sitta junior řešil rodinné byznysové problémy s detektivem ÚOOZ Plecitým velmi aktivně, jak vyplývá z e-mailů.

„Mám, přečtu. Schůzka zítra s kolegou asi padá volal mi, že je odvolán na zítra k jinému případu. My se uvidíme. D -,“ napsal David Plecitý Sittovi v říjnu 2011 v e-mailu s předmětem „žaloba na DP“ (zkratka pražské Dopravního podniku – pozn. red.) s nejvyšší prioritou.

Reagoval tak na předchozí zprávu Vladimíra Sitty juniora.

„Ahoj Davide, posílám slíbené, detaily osobně. Děkuji za podporu. Vážím si jí. Máš to u mě… Uvidíš, že padělky jsou jen špička ledovce a vlastně o ně ani na prvním místě zas tak nejde, Vláďa,“ napsal Sitta mladší Plecitému.

Dohazování šéfa protikorupční policie

„OK, tak se zítra potkáme jen sami dva. Doufám, že to nesouvisí nějak negativně s T. Martinů – s ním mám schůzku v pátek v 10 hod. P.S. jinak pouzdro je super, nosím ho denně,“ zareagoval Sitta junior.

„Myslím, že TM s tím zatím nemá co dělat. Uvidíme, co udělá tvůj postup – schválně, koho ti přidělí

Z komunikace je dále evidentní, že Plecitý na řešení problémů Neographu zařizoval Sittovi mladšímu konkrétního policistu. Jeho jméno ale v komunikaci zašifrovali na XY.

„OK, tak fajn, nerad bych něco neúmyslně pokazil. To víš, ´chytám se stébla´ a beru každou pomoc… A mám TM říci, aby mi přidělil toho XY?“ napsal Sitta Plecitému.

„Domluvíme dnes. DP,“ zareturnoval Plecitý 12. října 2011.

„Přečti si jméno zástupce Protikorupčního… to mi dává víru,“ napsal pak 18. října Sitta Plecitému s odkazem na tento text na serveru Novinky.cz. V něm je jednoznačně zmíněno jméno Tomáše Martince.

„Obecně je s tímto typem oznámení problém, že útvar bude zanesen aktuálně medializovanými kauzami tohoto typu, a kde potom najde kapacity na to, aby se někdo v klidu a tichosti věnoval naší věci? Jak může polda, který má podobných věcí na stole víc, nebo se na nich jiným způsobem podílí, najít čas a chuť na normální detektivní pátrání, aby zločinci dostali, co jim patří? Můj předpoklad je, že to bude zase humbuk, a naši věc to jen odkloní na vedlejší kolej. Ale možná že jsem jen příliš profesně pesimistický. D,“ odepsal Plecitý Sittovi.

Detektiv ÚOOZ David Plecitý tedy s civilistou Vladimírem Sittou mladším řešili „naši věc“.

Kauzu Bereta, v níž je obžalovaná Dagmar Máchová, a detektivové ÚOOZ se pokoušeli v jejím rámci získávat informace i o vyšetřovateli případu Čapí hnízdo, později řešil místo Generální inspekce bezpečnostních sborů, právě útvar Róberta Šlachty. GIBS věc odebralo Vrchní státní zastupitelství v Praze, s nímž Sitta aktivně spolupracoval v případu Dopravního podniku.

A kdo se okolo případu velmi intenzivně ochomýtal? Svědkem Janem Kopeckým zmínění Vendula Kwasniaková a David Plecitý. Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X

Polsko chce odstrašit agresory. Korea mu dodá stovky tanků, letouny a houfnice

Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak kývl na obchod s Jižní Koreou, jehož předmětem budou lehké bojové letouny FA-50, tanky K2 a samohybné houfnice K9. Resort však mlčí ohledně ceny kontraktů., která by se podle odhadů mohla vyšplhat až do výše jednoho ročního rozpočtu celého ministerstva obrany.

 Letoun T-50 vyrábějí Korejci ve čtyřech verzích. Původní T-50 je pokročilý cvičný stroj, T-50B speciální verze pro akrobatickou skupinu Black Eagles (na snímku). TA-50 slouží k výcviku i jako lehký bitevník a FA-50 je označován za lehkou stíhačku. | foto: Wikimedia Commons

„Vyvozujeme závěry z toho, co se děje na Ukrajině. Důležitou roli na současném bojišti sehrávají tanky a děla. Musíme disponovat velkou silou,“uvedl Blaszczak podle serveru Gazeta.pl.

„Jde o odstrašení, aby se agresor neodvážil ohrozit Polsko. Je mimořádně důležité, že první tanky a houfnice dorazí do Polska ještě letos,“ dodal. Oznámila to polská média s odvoláním na ministerstvo obrany.

Tankový obchod je podle ministerstva obrany rozdělen do dvou částí: v první obdrží Polsko 180 tanků, přičemž první dodávky čeká Varšava ještě letos. Druhá část počítá s více než 800 tanky ve verzi K2PL a zahájením jejich výroby v Polsku od roku 2026.

Kontrakt na houfnice je také rozdělen do dvou částí. První zahrnuje 48 kusů, z nichž první mají do Polska dorazit letos, aby kompenzovaly vojenskou techniku darovanou Ukrajině. Další dodávky více než 600 houfnic začnou v roce 2024. Od roku 2026 se budou K9 vyrábět v Polsku.

Polští komentátoři připomínají, že polské zbrojovky již vyrábějí houfnici Krab na podvozcích jihokorejské houfnice K9. Část „krabů“ už Polsko poskytlo Ukrajině.

Třetí kontrakt se týká 48 letadel, z nichž 12 má být dodáno v polovině roku 2023. Blaszczak uvedl, že FA-50 nahradí stárnoucí polské stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce.

„Dnešní rámcové smlouvy jsou pouze první fází naší spolupráce. Jsme přesvědčeni, že tato spolupráce je výhodná pro obě naše země, pomůže posílit polskou armádu. Nemáme čas, musíme vyzbrojit vojsko,“ řekl ministr. „Vybudujeme s našimi partnery takový potenciál, abychom mohli vybavit a posílit vojsko o 300.000 vojácích,“ dodal.

Uspěchaný obchod ve strachu z Ruska

Server Polityka.pl odhadl na základě neoficiálních informací, že Polsko vynaloží na korejské zbraně 14 miliard dolarů (téměř 340 miliard Kč), což téměř odpovídá ročnímu rozpočtu ministerstva obrany. Korea se tak pro Polsko po USA stane druhým největším dodavatelem výzbroje – a to „uspěchaně, bez soutěže a za zavřenými dveřmi“.

Varšava v poslední době uzavřela řadu velkých zbrojních kontraktů v obavě, že po Ukrajině by se Polsko mohlo stát příštím terčem agrese Ruska.

Polsko počátkem tohoto měsíce podepsalo smlouvu o nákupu 32 víceúčelových vrtulníků AW149, které vyvinul italský koncern Leonardo.

Blaszczak minulý týden podepsal dohodu o pořízení stíhačů tanků Ottokar Brzoza, využívající podvozek zkonstruovaný českou automobilkou Tatra. Na počátku minulého týdne pak ohlásil, že prvních 28 starších amerických tanků Abrams dorazilo do výcvikového střediska polské armády, kde brzy začne výcvik polských tankistů, aby byli připraveni, až budou do země dodány objednané abramsy v nejnovější verzi.

Polsko počátkem dubna podepsalo s USA dohodu o koupi 250 tanků M1A2 Abrams v nejnovější verzi SEPv3.

Rovněž v dubnu Varšava poskytla Kyjevu více než 240 tanků T-72 sovětské konstrukce, nedávno následovaly i tanky PT-91 Twardy, což je v podstatě modernizovaný T-72. Výzbroj polské armády mezitím doplní 116 starších tanků Abrams, odkoupených od USA, aby vyplnily mezeru po předání polských tanků Ukrajině.

Dodávku prvních nových tanků Abrams očekává Polsko koncem letošního roku, poslední má dostat v roce 2026.

Polská armáda ještě letos očekává také americký protiraketový systém Patriot a turecké bojové drony Bayraktar, které se osvědčily v bojích na Ukrajině proti ruské invazi.

X X X

Tragédie v plzeňské nemocnici. Zemřel tam mladý lékař, případ šetří policie

Mrtvého muže našli v pátek ráno ve Fakultní nemocnici Plzeň-Lochotín. Má jít o tamního sedmadvacetiletého lékaře, píše web Krimi-Plzeň. Podle policistů měl spáchat sebevraždu.

 Smrtí 27letého muže se od pátečního rána zabývají plzeňští policisté. „Podle předběžného šetření došlo k úmrtí bez cizího zavinění, je nařízena soudní pitva,“ potvrdila CNN Prima NEWS policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Podle informací webu Krimi-Plzeň šlo o mladého lékaře z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Sebevraždu měl spáchat na lékařském pokoji.

Zdroj webu uvedl, že mladý lékař pracoval v nemocnici teprve asi rok, měl ale mít osobní problémy na pracovišti. Právě to údajně bylo motivem jeho sebevraždy. Způsob usmrcení však policisté s ohledem na pozůstalé neuvedli.

Redakce CNN Prima NEWS se obrátila také na Fakultní nemocnici Plzeň. Její mluvčí Gabriela Levorová však odmítla incident komentovat. „Případ vyšetřuje policie, takže se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedla.

X X X

ČNB: Cena plynu výrazně vzroste, to nejhorší nás čeká na přelomu roku. Kdy přijde úleva?

Přestože se za poslední měsíc cena zemního plynu na evropském trhu více než zdvojnásobila, stále můžeme ještě hovořit o klidu před bouří. Ta by měla podle aktuálního Globálního ekonomického výhledu České národní banky nastat na přelomu letošního a příštího roku. Ale ani po nadcházející zimě se na ceny obvyklé ještě před rokem příliš těšit nemůžeme.

„Po dvou měsících poklesu průměrná měsíční cena zemního plynu v Evropě v červnu opět vzrostla a v silném růstu pokračovala i na začátku července,“ píší analytici České národní banky v dokumentu Globální ekonomický výhled, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici.

 Podle centrálních bankéřů se spotová cena plynu (tedy plynu s okamžitým dodáním) na nizozemském trhu během druhé poloviny června a první dekády července zvýšila o více než 100 procent. A od té doby se pohybuje v rozmezí od 175 do 185 eur za megawatthodinu. Jen pro srovnání, před rokem se komodita obchodovala mezi 20 a 30 eury.

Plyn ještě o dvě třetiny zdraží

Analytici ČNB vysvětlují náhlé zdražení plynu během několika málo týdnů poklesem vývozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA a snížením dodávek komodity z Ruska pomocí potrubního vedení. Navíc se projevily obavy o jejich budoucí vývoj zejména v kontextu plánované odstávky plynovodu Nord Stream 1 a možnosti jeho opětovného nespuštění.

To ale není z hlediska cenového vývoje všechno. „Dle tržních kontraktů by cena plynu měla během letošní zimy ještě dále výrazně vzrůst a poté se v průběhu příštího roku vrátit zhruba k aktuálním hodnotám,“ píše se dále v aktuálním Globálním ekonomickém výhledu. Z dokumentu vyplývá, že by se cena zemního plynu měla na přelomu letošního a příštího roku pohybovat ještě zhruba o dvě třetiny výše než nyní.

 A ani příchod jara 2023 by neměl plyn srazit pod současnou úroveň. Jeho cena by se měla udržet dokonce ještě o něco výše než na začátku jara letošního. Kdy se tedy dostaví úleva? Podle České národní banky by „výraznější pokles cen zemního plynu měl přinést až rok 2024“. Autoři výhledu ale nespecifikují, kdy ani na jakou úroveň. Jinak řečeno, letošní zima bude skutečným testem odolnosti evropské ekonomiky.

Ropa, kovy a obilí už kulminovaly

V případě ropy je Česká národní banka přece jen optimističtější. Z odhadů Globálního ekonomického výhledu vyplývá, že cena jak typu Brent, tak WTI již dosáhla svého vrcholu a do konce letošního roku by měla klesat. A nastolený trend by měl pokračovat i v roce 2023, kdy cena barelu ropy může shora prolomit 80dolarovou hranici. V současné době se Brent i WTI obchodují blízko 100 dolarů za barel.

Rovněž neenergetické komodity jako kovy, obilí a další potravinářské suroviny, už mají podle České národní banky cenový vrchol za sebou. Až do konce letošního roku by se cenové úrovně měly vracet k hodnotám obvyklým kolem poloviny loňského roku, avšak stále by se měly držet přibližně na dvojnásobku cen, které jsme zažívali řadu let před příchodem koronavirové krize.

X X X

USA nabízí Rusku výjimečnou výměnu vězňů. Vrátí se slavná basketbalistka domů?

Po měsících interních diskusí nabídla Bidenova administrativa výměnu Viktora Bouta. Odsouzený ruský obchodník se zbraněmi, který si v USA odpykává 25letý trest odnětí svobody, má být součástí možné dohody, jež by zajistila propuštění dvou Američanů zadržovaných Ruskem – Brittney Grinerové a Paula Whelana. S informací přišla americká CNN.

O výměně chce v nejbližších dnech jednat americký ministr zahraničí Antony Blinken se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Podle americké CNN Washington za propuštění basketbalistky Grinerové a bývalého vojáka Paula Whelana nabízí zmíněného obchodníka se zbraněmi Buta.

 O tom, že by USA mohly být ochotné propustit Buta, se spekulovalo už dříve. CNN nyní s odvoláním na nejmenované zdroje uvádí, že americká vláda „po měsících interních debat“ nabídla jeho vydání výměnou za dvojici Američanů. Plán má údajně podporu amerického prezidenta Joea Bidena.

Grinerová přiznala vinu, ale ne úmysl

Deník The New York Times nedávno Buta označil za jednoho z nejproslulejších obchodníků se zbraněmi všech dob. V roce 2011 byl v USA odsouzen poté, co se chytil do léčky amerických agentů. Jeho příběh posloužil jako námět pro hollywoodský trhák Obchodník se smrtí z roku 2005.

 Grinerovou zatkli začátkem února na moskevském letišti Šeremeťjevo. V náplních do elektronických cigaret měla pašovat konopný olej. U soudu svoji vinu přiznala, úmysl ale popřela. Nález omamné látky vysvětlila balením zavazadel ve velkém spěchu.

„Neměla jsem v úmyslu porušit jakýkoliv zákon Ruské federace,“ citovala Grinerovou agentura Interfax. Basketbalistka znovu uvedla, že nalezená látka patří jí. Konopí užívá kvůli chronickým obtížím, jak je podle ní v USA běžné. Zdůraznila ale, že v sezoně marihuanu neužívá, protože si je vědoma toho, že je to zakázaná látka a hrozila by nejen jí, ale celému týmu diskvalifikace.

Grinerová si podle agentury AP u soudu také postěžovala na zacházení při zatčení 17. února na letišti Šeremetěvo poté, co u ní byly objeveny náplně do elektronické cigarety s hašišovým olejem. Vypověděla, že do Moskvy dorazila po třináctihodinovém vyčerpávajícím letu, navíc indisponovaná po onemocnění covidem, mohla tedy působit omámeně.

Když byla 206 cm vysoká hráčka odvedena, tlumočník podle ní přeložil jen zlomek z jejích výpovědí při výslechu, nebyla jí vysvětlena práva a neměla přístup k advokátovi. Úředníci jí také předložili k podpisu dokumenty, aniž by jí vysvětlili jejich obsah. Představu o tom, co se děje, prý získala až za pomoci překladače v mobilním telefonu.

X X X

Bez dobrovolných hasičů bychom požár nezvládali, zasahuje jich víc než profíků, říká Vlček

Hasiči od neděle bojují s rozsáhlým požárem lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku. Generální ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) Vladimír Vlček si ve vysílání CNN Prima NEWS pochvaloval činnost dobrovolných hasičů, kterých v současnosti na místě zasahuje více než polovina z celkového počtu. „Bez dobrovolných hasičů bychom se absolutně neobešli,“ zmínil Vlček.

Ani po čtyřech dnech se hasičům u Hřenska v Českém Švýcarsku nedaří uhasit obrovský požár, který již zasáhl území o rozloze asi tisíc hektarů. Experti v této souvislosti mluví o požáru století. Šéf HZS Vladimír Vlček v pořadu K věci na CNN Prima NEWS zmínil, že něco podobného v České republice nepamatuje.

„Rozsah toho požáru je nebývalý. Enormní nasazení sil i techniky vyžaduje velkou úroveň koordinace nejen při samotném zásahu, ale i pro logistiku. Troufnu si přesto říct, že situace je lehce stabilizovaná. V současnosti nemusíme ustupovat z pozic. Na druhou stranu nemůžeme konstatovat, že bychom požár nějak extra zahnali,“ řekl Vlček.

Na místě nyní zasahuje skoro 500 hasičů. „Z toho asi 200 profesionálních a 250 dobrovolných. Nerozdělujme je ale, jsme jedna rodina. Bez dobrovolných hasičů bychom se absolutně neobešli. Svým způsobem musí být profíci i ti dobrovolní. Spíš to rozdělujme na skupiny – placení a dobrovolníci,“ prohlásil ředitel sboru.

Systém odborné přípravy a školení je totiž podle Vlčka natolik unifikován, že pak ze strany dobrovolných hasičů nedochází k incidentům, které by měly negativní vliv na zvládání požáru.

 Oheň od středy hasí už sedm vrtulníků. Vedle dvou strojů, které poslaly na pomoc Polsko a Slovensko, s ohněm bojují i dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a také vrtulník firmy Czechoslovak Group. Právě díky masivnějšímu nasazení letecké techniky by podle Vlčka mohl brzy nastat při hašení zlom. Hlavní slovo však bude mít počasí. Záležet bude zejména na síle větru.

S likvidací požáru by měla pomoci i dvě speciální hasičská letadla z Itálie, která jsou schopna pojmout až 6 000 litrů vody. Ta by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) měla přistát odpoledne na letišti ve Vodochodech nedaleko Prahy.

X X X

Teď, nebo nikdy. Chci do formule 1, netají se Staněk pod hrozbou otcova ultimáta

Dá se říct, že má nůž na krku. Paradoxně tuto tíživou situaci vytvořil jeho vlastní otec. Pilot Roman Staněk je momentálně jediným Čechem, který má reálnou šanci na to, aby se za pár let objevil v nablýskaném světě formule 1. „Musím ve zbytku sezony ukázat, co ve mně je a že ve formuli 3 už nemám co dělat,“ vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS 18letý talent.

Třetí sezonu krouží po okruzích jako jezdec seriálu formule 3. Dělí ho jen dvě patra od smetánky – tedy slavné „ef jedničky“, ve které ze z Čechů objevil na začátku tisíciletí na pouhé tři závody jen Tomáš Enge.

Ale výstup směrem vzhůru je extrémně náročný. Zvlášť, když se teď ocitá pod extrémním tlakem. Otec Roman Staněk starší rozhodl, že v tomto ročníku musí jeho syn skončit nejhůře na třetím místě v celkové klasifikaci. Jinak kariéra končí, protože už tak byla extrémně drahá.

Zatím je pilot stáje Trident v pořadí šampionátu na páté pozici. Rodák z Valašského Meziříčí ví, že oproti předchozím rokům udělal velký progres. Ale sráží ho hromada smůly. Proto doufá, že si neštěstí už vybral dost. A že ve čtyřech zbývajících závodních víkendech poletí vzhůru.

X Kdybyste skončil čtvrtý smolně o jediný bodík, bude i tak váš konec definitivní?

Takovou otázku si také pokládám. Jsem v situaci, kdy ze sebe musím vydat opravdové maximum v každičkém závodě. Auto na to mám – je rychlé, dobře nastavené. Je to v mých rukách, ale jsou věci, které neovlivním. Jako jsem například neovlivnil v Bahrajnu dva defekty. I naposledy v kvalifikaci v Rakousku jsem měl pech, jinak jsem mohl skončit na pole position, nebo minimálně v nejlepší trojce. Smůly už bylo opravdu dost. Věřím, že se teď na nás usměje štěstí a už o víkendu v Budapešti shrábneme dost bodů.

 X A k té otázce – opravdu se nemůže změnit rozhodnutí ze začátku roku?

Měl jsem před sezonou zkrátka dohodu s mým otcem – hlavním sponzorem – i dalšími lidmi. První, druhý, případně třetí. Musím ve zbytku závodů ukázat, co ve mně je a že ve formuli 3 už nemám co dělat. Je to má třetí sezona v tomto seriálu, roky ubíhají. Fakt je to tak, že teď musím. Zopakuji, že sportovního neštěstí už se stalo strašně moc. Ve čtyřech závodech jsem bral nula bodů, což je skutečně hodně.

X Ale zase v kontextu té smůly je právě průběžné páté místo ještě úspěchem, ne?

Ještě se to dá (úsměv). Na třetí místo ztrácím 24 bodů. Po Imole, kde jsem vyhrál, jsem se pak hned vyšvihnul mezi nejlepší. Takže stačí, aby se povedly dva víkendy po sobě. Pak budu zpátky, karty se otočí. A věřím, že to dopadne dobře.

Těžké břemeno

X Abychom byli pozitivní, když umístění mezi nejlepšími třemi klapne, jak blízko pak bude povýšení do formule 2?

Tam už by pak šance byla velká. Ale o tom se budeme mluvit až po – doufám povedené – sezoně. Teď to neřeším, nechávám to na lidech, jako je můj manažer a otec.

X Prvním krokem k tomu, aby to dopadlo, je zajet kvalitně o víkendu na maďarském Hungaroringu. Je těžší nastavit správně hlavu ve chvíli, kdy víte, že takzvaně musíte a už není prostor na chyby?

Ano, tlak je obrovský. Ale tento tlak pociťují skoro všichni. Ať už juniorští piloti stáje Red Bull, nebo aktuálně třetí Arthur Leclerc, mladší bratr Charlese, hvězdy formule 1. Tím, že tento sport stojí strašně moc peněz a všechno utíká dost rychle, nesete těžké břemeno. A také je krutý v tom, že hlavu můžete mít nastavenou dobře sebevíc, můžete být sebelepší jezdec, ale když nemáte dobré auto, je těžké vyhrát.

Ale váš monopost Trident na to má, je to tak?

Já dobré auto mám! (úsměv) Trident se spolu s Premou Racing a Art Grand Prix řadí mezi tři nejlepší týmy. Nestěžuju si. Potřebuju akorát více štěstí. A aby všechno do sebe správně zapadlo. Potom už je to jednoduché – start z pole position a vyhrát závod.

X Mluvil jste o tom, že Arthur Leclerc je skrze slavné jméno pod tlakem. Jak v tomto směru vnímáte pozici Micka Schumachera v F1, kterému jsou neustále předhazovány úspěchy jeho legendárního otce Michaela?

Podle mě patří mezi nejlepší jezdce. Bylo to vidět ve formuli 2, kdy vyhrál celý seriál už ve druhé sezoně, a to s přehledem. Do formule 1 je to každopádně další skok a hlava musí být na každý závod připravená naprosto dokonale. Myšlenky na cokoliv jiného nepřicházejí v úvahu. Ano, nosí velké jméno, ale není to tak, že by se do F1 dostal jen díky příjmení. Jsou za ním výkony. Potřeboval čas na adaptaci, navíc loni neměl v týmu Haas dobré auto. Myslím si, že má na to vyhrávat v královně motorsportu. V posledních závodech už byl i o něco agresivnější. Ukázal, že když má monopost umožňující mu bojovat o pěkné příčky, tak to dokáže. Držím mu palce. Ale má to těžké, v F1 je 20 nejlepších jezdců na světě.

Je strašně důležité propojit dech s myslí a tělem. Udělat si kolem sebe jakousi bublinu. Všechno to má vést k tomu, abych se soustředil na „tady a teď“.

X Dost se spekulovalo, jestli do této smetánky vůbec někdy měl patřit mladý Rus Nikita Mazepin. Teď už v seriálu v souvislosti se sankcemi následujícími válku na Ukrajině není, ale řadil se tento pilot jezdecky mezi ty nejlepší?

Těžko se mi to coby pilotovi z F3 hodnotí. Body potřebné na superlicenci posbíral. A samozřejmě za sebou měl takového sponzora jako společnost jeho otce Urakali. Disponoval takovým množstvím financí, že si to mohl dovolit. Myslím si, že kdyby ještě dostal šanci a nestalo se mezi Ruskem a Ukrajinou to, co se stalo, byl by výrazně lepší.

U Angličanů jsem se necítil dobře, u Italů jsem doma

X Zpátky k vám. Co děláte před závody, abyste lépe pracoval se zmiňovaným tlakem?

Dělám dechová cvičení před všemi jízdami – tréninky, kvalifikací i závody. Je strašně důležité propojit dech s myslí a tělem. Udělat si kolem sebe jakousi bublinu. Všechno to má vést k tomu, abych se soustředil na „tady a teď“. Snažíte se, abyste nemysleli na minulost, ani na vzdálenější budoucnost. Nic z toho neovlivníme. Na světě jsme jen jednou a já jsem strašně rád, že už jsem tam, kde jsem. Že mi rodina poskytla takové podmínky, že můžu závodit ve formuli 3. Což se nepovede každému.

Proto si to všechno snažím maximálně užívat. Ale ne užívat v tom smyslu, že mám na salámu, jak to dopadne. Chci si to užívat uvnitř své koncentrované bubliny. Loni jsem byl v anglickém týmu (Hitech Grand Prix, pozn. red.). Nemám nic proti Angličanům, ale asi jsme si nepadli do noty. Neužíval jsem si to, necítil jsem se dobře. Měl jsem i sportovního psychologa, nicméně nešlo tomu nijak pomoct. U italského Tridentu se cítím jako doma – to strašně pomáhá. Jsem daleko víc uvolněný.

 X Někdy to nevracení se do minulosti ale může být extrémně těžké. Před sezonou se dozvíte, že potřebujete skončit mezi nejlepšími třemi piloty a hned po prvních dvou závodech v Bahrajnu máte nulový zisk. Jak jste se pak popasoval s tímto krutým víkendem?

V ten den je to strašné. Letíte do Bahrajnu, zajedete velmi dobrou kvalifikaci a hned v prvním kole máte defekt. Pak za dalších pár kol ještě jeden. Ale musíte se s tím srovnat. Nezměníte to. Všechny úspěchy i neúspěchy jsou součástí mé cesty. Pokud se dostanu do formule 1 – což je můj cíl – nejvíce si pak užijete cestu na vrchol i se všemi hrbolky.

 X V rámci této cesty muselo být zajímavé, když jste hned následující závodní víkend vyhrál v Imole. Velké zadostiučinění?

To bylo super. Po dvou nevydařených letech obrovská úleva. Nicméně nesměl jsem se v tom babrat. V pondělí už jsem se zase soustředil na další závod v Barceloně.

X Vzhledem k tomu, že nyní potřebujete už jen podobné výsledky jako v Imole, budete více tlačit na pilu? Budete v Maďarsku, Belgii, Nizozemsku a Itálii – zbývajících závodech – agresivnější a drzejší než obvykle?

Můj plán se nemění. Potřebuju vyždímat maximum ze všeho. To už jsem se snažil dělat doteď. I na mobilu na tapetě mám napsáno: „Nikdy si nevyčítej, že si do toho nedal maximum.“ Ale ano, plánuju být v závodech trochu agresivnější. Když budu v kvalifikaci na pátém až sedmém místě, musím se rvát dopředu intenzivněji. Musím předvádět více útoků. To je zatím má minusová stránka a snažím se to napravit.

X Ztělesněním závodní agresivity je váš vzor Max Verstappen, úřadující šampion formule 1. Je v tomto unikátem ve startovním poli, riskuje ještě trochu více než ostatní?

Bez něho by formule 1 nebyla tím, čím je. Dokáže ze závodů udělat velkou show. Beru si z něj příklad a pracuji na tom, abych se zlepšil.

Strach musíte vytěsnit

X Jak jste jako velký Verstappenův fanoušek prožíval velkolepý konec minulé sezony? Do posledního závodu šel s Lewisem Hamiltonem s na chlup stejným bodovým ziskem a za kontroverzních okolností rozhodlo závěrečné kolo.

Neměl jsem šanci sledovat celý závod živě. Ale poslední kola jsem viděl. A napřed jsem si říkal, že je to p*deli. Nicméně přišla nehoda Nicholase Latifiho a dnes už odvolaný ředitel závodu Michael Masi udělal špatná rozhodnutí. Každopádně Max předvedl to, co měl. A nikdo mu to nevezme. Sledovat závěrečné drama bylo opravdu neskutečné. Nedávno jsem si to musel pustit znovu. Historický okamžik.

Nehoda s potenciálním smrtelným zraněním se může stát v jakékoliv kategorii. Jsem rád, že tady došlo na takový pokrok, protože nikdy nevíte, co se přihodí.

X Zkoušel jste si v tu chvíli představit, jak v monopostu za této extrémně dramatické situace sedíte vy?

Moc jsem nad tím nepřemýšlel. Nicméně dovedu si představit, že to drama, které vnímali všichni diváci, jde trochu mimo piloty. Jsou neustále pod velkým tlakem, soustředí se, jak mohou.

 X V posledních týdnech se dost mluví o halo. Svatozář, která chrání hlavu jezdců, opakovaně ukazuje, jak důležité bylo její zavedení v roce 2018, navzdory tomu, že leckteří piloti původně protestovali. Jaké bylo vaše první setkání s halo?

V roce 2018 mi to ještě bylo tak nějak jedno, protože jsem tehdy jezdil v motokárách. Nicméně mě zajímalo, jak přes to člověk kvůli podpěrnému sloupku vidí. Když jsem ale poprvé testoval monopost ve formuli 3, ani jsem si nevšiml, že to tam je. Žádný rozdíl. Jen se přes halo hůře leze do kokpitu, ale jinak ho nevnímáte. Vůbec to nevadí. A hlavně svatozář skutečně zachraňuje životy. Důležitost halo byla nejvíce vidět předminulou sezonu, kdy v F1 havaroval Romain Grosjean. Díky halo nerozrazil bariéru vedle trati hlavou, ale právě svatozáří. FIA (Mezinárodní automobilová federace, pozn. red.) dělá pro bezpečnost pilotů opravdu hodně.

X Takže je to tak, že když usedáte do kokpitu, říkáte si: „Zaplaťpánbůh, že tohle mám nad hlavou.“

Určitě. Nehoda s potenciálním smrtelným zraněním se může stát v jakékoliv kategorii. Jsem rád, že tady došlo na takový pokrok, protože nikdy nevíte, co se přihodí.

X Vnímáte strach, když usedáte za volant?

Úplně každý do určité míry vnímá nějaký strach. Ale každý s ním pracuje jinak. A v tomto pomáhají právě dechová cvičení. Takže když usednu do formule, už při tom soustředění strach upozadíte. Možná až zpětně, když se díváte na záznam a říkáte si, co by se v této situaci stalo, kdyby došlo na tohle a tohle, může vás to vyděsit. Při závodu jste ale v jakési zóně.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.