Spor Sulík vs. Matovič v SR nahráva konšpirátorom. Petícia hercov. Norisová o práci s mladými filmármi

Ľudská pozornosť je zahlcovaná zbytočnosťami. Mení sa aj spoločenská atmosféra, kde sa znižuje dôvera verejnosti v štátne organizácie, tvrdí v rozhovore expert na dezinformácie Tomáš Kriššák.

X Robí podľa vás štát dosť proti dezinformáciám?

Je vidieť, že za posledného dva a pol roka sa pokúsil robiť oveľa viac, ako tomu bolo predtým, no práve pre kritickú situáciu, ktorej čelíme, aj pre vojnu na Ukrajine, toho štát naozaj nerobí dostatok. Povedal by som, že je možno v prvej desatine výkonu, ktorý by mal podávať, aby mal adekvátnu reakciu v obrane vlasti, obyvateľstva a informačného priestoru pred vplyvovými operáciami.

X Čo robí štát zle?Mali sme tu zablokované niektoré konšpiračné, dezinformačné, propagandistické weby, zrazu zablokované nie sú a fungujú. Súvisí to?

Súvisí to. Štát nemá ešte stále pripravenú adekvátnu legislatívu, ktorá by dokázala tieto opatrenia v dostatočnej miere upraviť, legitimizovať a urobiť z nich niečo, čo by bolo systematické a prijímané ako legitímne riešenie.

Potom je tu problém v samostatných organizáciách štátu. Národný bezpečnostný úrad z dôvodov, ktoré neboli dostatočne vysvetlené, ďalej neblokoval tieto stránky. Hoci vďaka parlamentu na to legitimitu mal.

Ďalšie problematické aspekty sú napríklad chýbajúca, respektíve veľmi slabá a necentralizovaná strategická komunikácia štátu, ktorá sa premieta do toho, že štát nie je schopný konkurovať tým aktérom, ktorí šíria dezinformácie. Nemá schopnosti adekvátne a objektívne informovať verejnosť. Čiže stráca kontakt s bežným občanom, čo je v takejto situácii naozaj mimoriadne kritické.

X Je veľmi zvláštne, že štát stráca kontakt s vlastným občanom, keď na to má všetky kanály, nie? Veď keď si spraví premiér alebo minister tlačovku, tak sa to všade vysiela. Ako je možné, že štát takýmto spôsobom prehráva tú vojnu, ktorú začal v oveľa výhodnejšej pozícii?

To, čo spôsobuje ten problém, je aj to, že veľa tej komunikácie je vyslovene spolitizovanej. Namiesto nejakej štátnickej strategickej komunikácie tí politici častokrát komunikujú – napríklad aktuálne – skôr nejaké svoje vlastné témy, vnútorné rozbroje a veci, ktoré skôr súvisia s ich záujmami. Nekomunikujú verejný záujem. To je jeden z tých problematických aspektov.

X Čiže spor Sulík-Matovič v podstate prihráva konšpirátorom?

Napríklad. Namiesto toho, aby spoločnosť bola informovaná o dôležitých veciach, ktoré sa týkajú života bežných ľudí – súvisiacich napríklad so zdražovaním alebo vôbec témami, ktoré nás budú trápiť ešte najbližšie mesiace – tak ľudská pozornosť je zahlcovaná vecami, ktoré sú v podstate nepodstatné a mali by si ich riešiť politici sami medzi sebou.

X Takže sa utápame v konfliktoch a tie konflikty potom rastú?

Mení sa napríklad aj spoločenská atmosféra, kde sa znižuje dôvera verejnosti v štátne organizácie. Štát môže mať aj dobrú strategickú komunikáciu, ale práve toto podmýva dôveryhodnosť občana voči štátu.

Keď úrad vlády komunikuje aktuálne spomienkové udalosti k invázii z augusta 1968, tak sa ani nečudujem, že veľa tých komentárov, ktoré prichádzajú od občanov pod tú stránku, vyjadrujú veľmi vysokú mieru nespokojnosti a nedôvery voči štátu ako takému. Hoci tie príspevky komunikujú niečo, čo je objektívne, presné, a ľudia by vlastne mali mať objektívne dosť iný vzťah k tým dejinným udalostiam.

X Zacitujem Victora Breinera, ktorý je odborník na kybernetické hrozby na ministerstve obrany. On hovorí: Šíria ruskú vojenskú propagandu priamo z dielne ruskej vojenskej mašinérie – na našom území, pre našich ľudí, počas krvavej vojny, v našom bezprostrednom susedstve.Vnímate to tak aj vy, že je to vojenská otázka, keď niekto šíri konšpirácie na Slovensku?

Je to tak. Potvrdzujú to aj zozbierané dáta, ktoré porovnávajú napríklad zhodu medzi obsahom, ktorý je šírený v slovenskom informačnom priestore, s tým, ktorý je šírený v ruskom informačnom priestore.

Vidíme už dlhé roky veľa zhody v tom, že ruská propaganda, ktorá ospravedlňuje alebo vyslovene klame o rôznych aktivitách, ktoré ruská armáda robí na ukrajinskom území, tak je nekriticky tento obsah preberaný mnohými rôznymi zdrojmi v slovenskom informačnom priestore.

Mnohé z nich napríklad boli aj preto zablokované národným bezpečnostným úradom. A ešte by som vlastne spomenul aj to, že máme tu problém, ktorý vyvstal ako keby na takej novej čerstvej platforme, ktorú ľudia na Slovensku začali používať len relatívne nedávno. Je to telegram, ktorý je dominantne obsadený aktérmi, ktorí tam šíria proruskú propagandu alebo rôzny toxický dezinformačný obsah.

Napríklad tam nájdete news front v slovenčine, čo je v podstate ruský spravodajský kanál, ktorý bol vytvorený tajnou službou FSB v Rusku. Je spravovaný z okupovaného Krymu.

Pôvodne vychádzal iba v ruštine, ale teraz má už aj slovenskú verziu. Má web aj svoj telegramový kanál. Od 24. februára 2022, kedy začala ruská invázia na Ukrajinu, sme videli až exponenciálny nárast vplyvu tohto kanálu na občanov Slovenskej republiky, ktorí využívajú technológiu Telegram.

X Vieme, že to je súčasť hybridnej vojny Ruska proti Slovensku, ale znamená to, že tí aktéri, ktorí to šíria na Slovensku, sú vlastne na strane nepriateľa. Vedú vojnu proti Slovensku a proti slovenskej spoločnosti ľudia, ktorí šíria tie konšpirácie?

Ja si myslím, že áno. Keď sa na to pozrieme z historického hľadiska, tak napomáhanie nepriateľovi šíriť jeho propagandu, ovplyvňovať a demoralizovať napadnutú spoločnosť, bolo odvždy považované za akt vlastizrady. To, čo prežívame dnes v 21. storočí, nie je nič iné – len sa to deje inými prostriedkami.

Vidíme aj z informácií, ktoré zverejnila slovenská tajná služba, že tu prebiehajú aj veľmi jednoznačné aktivity, ako je napríklad priama platba v hotovosti pre agendu ruskej federácie, ktorú vykonávajú rôzne osoby, ktoré boli alebo pracujú na ruskej ambasáde.

Potvrdila to aj videonahrávka, kde bolo jasne vidieť, že jeden slovenský občan takto prebral 500 eur a ešte dostal ďalších 500, aby ich odovzdal nejakej ďalšej osobe, ktorá má spolu s ním vykonávať agendu v prospech Ruskej federácie.

X To je ale priamo zamestnanec ruskej ambasády, rozumieme, prečo to robí a aj on vie, čo robí. Čo ale keď mi to povie sused? Asi ničomu nepomôže, keď mu poviem, že je vlastizradca. Ako komunikovať s takýmito ľuďmi, ktorí možno ani nevedia sami, že to, čo šíria, vytvorila ruská tajná služba?

Tam je v podstate to merito v tom, že sú aktéri, ktorí vedia, čo konajú a konajú to z nejakých konkrétnych zištných dôvodov. Ale potom je tu aj obrovské množstvo iných osôb, ktoré sú už pod takým dlhotrvajúcim vplyvom, napríklad zahraničnej propagandy, že tomu proaktívne veria.

X Ako sa to vôbec dá komunikovať s niekým, kto je verbálne v zákopoch a bojuje skoro proti všetkému?

Keď ma aj niekto osloví cez sociálne siete a podobne, tak sa tomu človeku snažím čo najskôr napísať a dať mu vedieť, že som človek z mäsa a kostí, nie nejaký falošný obraz, ktorý nadobudol niekde na nejakom telegramovom kanále. Snažím sa zatelefonovať si s ním a empaticky a milo sa s ním porozprávať.

X Dá sa to? Dá sa mať empatiu s niekým, kto je typ Milan Mazurek – že na vás bude hádzať špinu, šíriť nenávisť a že mu vlastne nejde o diskusiu, ale o to, aby spravil čo najviac zle?

Neviem, či to je šťastný príklad, lebo pán, ktorého ste pomenovali, je cynický manipulátor, ktorý sa už roky profesionálne živí a udržiava si politickú moc tým, že šíri nepravdy, dezinformácie a vôbec polarizuje spoločnosť.

X Myslím typologicky ľudia, ktorí robia to, čo tento pán.

Mám takú skúsenosť, že asi 70 percent spoločnosti alebo osôb, s ktorými som sa v takýchto konverzáciách pustil do debaty, tak to minimálne viedlo k tomu, že zmenili svoj postoj. Keď mi napríklad na začiatku nadávali, tak s tým minimálne prestali a mali ochotu počúvať, čo tiež beriem ako také malé víťazstvo.

Najdôležitejšie ale je, aby im venovali priestor a čas napríklad ich vlastní rodinní príslušníci alebo ich kolegovia – niekto z najbližšieho okolia, koho berú vážne –, aby im ukázali, že my vás pre tie postoje, ktoré máte, neodsudzujeme, ale naopak chceme vám ukázať, ako sa veci majú, ako ich vnímame, ako sedia s objektívnou realitou, aby sme mali všetci zhodu, lepšie vzťahy a podobne.

X Ak ľudia podporujú Putina, dá sa to porovnať s tým, ako keby podporovali Hitlera?

Keď sa pozrieme na práce, úvahy a porovnania od rôznych historikov – spomeniem Timothyho Snydera – tak sú tie porovnania veľmi presvedčivé.

Bohužiaľ, od určitého momentu režim v Ruskej federácii za vlády Vladimíra Putina smeruje k určitej forme novodobého nacizmu. Mnohí to nazývajú russizmus. Vytváranie si nepriateľa, ktorého je potrebné zahubiť, vracanie sa k nejakej veľkej bezchybnej minulosti, ktorú je potrebné obhájiť a znovu vybudovať, to sú všetko body, ktoré súhlasia s tým, že daný režim má nacistickú a fašistickú charakteristiku.

X Pýtam sa preto, že podpora Hitlera je predsa trestný čin, ale podpora Putina nie je.

Na Slovensku je mnoho zákonov, ktoré by mali trestať propagáciu režimov, ktoré smerujú k potláčaniu práv a slobôd druhých. Sú to aj znaky komunistického režimu.

X Spadá súčasné Rusko do tohto paragrafu? To by znamenalo, že polícia by mohla začať trestne stíhať ľudí, ktorí podporujú Vladimíra Putina.

Myslím si, že až tak by to nebolo za súčasnej legislatívy možné.

X Z toho, čo tvrdíte, vyplýva, že režim v Rusku smeruje k potláčaniu ľudských práv. To v paragrafe máme.

Myslím, že to by bolo zaujímavé pre zhodnotenie právnikmi. Bol by som úprimne zvedavý na výsledok súdneho sporu, ktorý by nastavil ten precedens.

Samozrejme, logiku to má. V pobaltských krajinách sa vyrovnávajú s vlastnými dejinami tak, že k pamätníkom alebo rôznym znakom po Sovietskom zväze pristupujú tak, že ich odstraňujú. Pretože si uvedomujú, že to bol zločinný režim. Tu sa k nim naopak správame častokrát opačne. Ako keby to bolo nejaké kultúrne dedičstvo. Príde mi to nenormálne.

X Čo myslíte konkrétne?

Myslím tým to, ako sa vyučuje na školách dejepis do dnešných dní – ako sa neinformuje o veľmi dôležitých míľnikoch 20. storočia.

X Napríklad?

Od invázie z roku 1968.

X Čiže mali by sa škrtnúť Púnské vojny a zaoberať sa 20. storočím?

Netvrdím, že by sa mali škrtnúť, ale mali by byť menej zastúpené. Oveľa viac by sme sa mali venovať tomu, ako vzniklo Československo, prečo Štefánik spolupracoval so západnými mocnosťami, prečo odmietol Düricha a jeho rusofilstvo, prečo sme vybudovali prvú liberálnu demokraciu s Čechmi ako model západnej demokracie.

Je to o tom, aby sme postavili príbeh na tom, čo sa tu v skutočnosti odohralo. To, že sme sa emancipovali ako odvážna, slobodná, sebavedomá spoločnosť, ktorú až neskôr, keď sa v Európe dostal k moci Hitler, neskôr Tiso, ľudáci a komunisti, bola zrazená na kolená. Všetok ten hodnotový systém, ktorý sme mali, bol erudovaný, a vrátili sme sa k nemu až v roku 1989.

Myslím si, že tento príbeh nie je adekvátne vyrozprávaný a vložený do uvažovania novej, ale aj predošlej generácie. Keď nepoznáme tento svoj odvážny príbeh, ľudia majú tendenciu prikloniť sa k tej propagandou vyfabulovanej verzii, ktorú produkujú napríklad – už spomínané – proruské médiá, aktuality.sk

X X X

Herec František Kovár k výzve Matovičovi: Podpísal som ju, aby sa nestala ešte väčšia katastrofa

Keď politici nemajú sebareflexiu, potom musia podľa Františka Kovára dostať impulz z vonku. „Zdá sa, že sa naplnil pohár a ten, ktorý má na starosti to, aby sa neprelial, zlyháva,“ konštatoval pre Aktuality.sk herec František Kovár.

Svojím podpisom sa pred pár dňami pridal k petícii hercov a ďalších osobností verejného života, ktorí žiadajú odchod ministra financií Igora Matoviča.

V petícii uvádzajú, že nechcú, aby na Slovensku „opäť vládol Ficov Smer, nebodaj s podporou fašistov, a Slovensko sa opäť stalo mafiánskym štátom“.

„To to riziko, o ktorom sa hovorí, je teraz len fikciou. Ale je tu ten, ktorý má ustrážiť realitu,“ povedal nepriamo na adresu Igora Matoviča. Signatári petície majú obavy, aby koaličná kríza nebola dôsledkom nástupu novej vlády Smeru a fašistov po prípadných predčasných voľbách.

„Minister by mal byť aj voči sebe istým spôsobom kritický. Mal by si povedať: Toto už nezvládam alebo toto už nemám robiť. Tak je úplne prirodzené, že takýto človek musí mať sebareflexiu. Aj jeden, aj druhý. Politici vedia o kadejakých ňuansoch, o ktorých ani my nevieme, aby vlastne odstúpili. Potom na to doplatí spoločnosť,“ doplnil.

Kritika Františka Kovára

„Keď ale politici v sebe sebarflexiu nemajú, potom musia dostať istý impulz z vonku. Podpísal som to, pretože si myslím, že by malo prísť k náprave a aby sa nestala ešte tá väčšia katastrofa. Viete o ktorej hovorím,“ zopakoval legendárny herec.

Aj preto zdôraznil, že na podpis ho nebolo treba presviedčať. „Príde výzva, človek si predstaví podstatu a povie si, áno, podpíšem sa. Väčšina ľudí dnes už žije politikou – spôsobom, ako morzeovka. Už sme ňou až presýtení. Ale úplne sa od toho nedá odtrhnúť, lebo vás to nejako dobehne,“ myslí si.

František Kovár hovorí, že politiku sleduje tak, ako všetci ostatní ľudia. „Ráno si otvorím internet a prečítam si niektoré články. Potom sa prípadne dozviem od ostatných, čo je nové,“ prezradil. Vládnu garnitúru však nešetril s kritikou.

„Tá vláda sa minula svojmu poslaniu, pretože by mala byť sebareflexívna a autentická v tom, čo sľúbila. Poviem to takto: keď som v škole vedel, že dostávam zlé známky z matematiky, tak by som sa do takejto profesie nehrnul,“ uzavrel.

Petícia Veľký krok pre Slovensko

Autorom petície sú herec Richard Stanke a publicista Ján Štrasser a nazvali ju Veľký krok pre Slovensko. Okrem Františka Kovára ju podpísali napríklad Zdena Studenková, Martin Huba, Kamila Magálová, Henrieta Mickovičová, Miroslav Noga, Ady Hajdu a mnohí ďalší.

Vo výzve sa uvádza aj to, že podpísaní oceňujú kroky, ktoré sa od parlamentných volieb v roku 2020 podnikli pre očistu Slovenska a návrat spravodlivosti.

„Teraz“ ale žiadajú pre krajinu urobiť viac a „priniesť obeť“. „Tou obeťou je Vaše odstúpenie z postu ministra vlády Slovenskej republiky. Vieme, že to nie je ľahké, ale veríme, že ste toho schopný“ napísali.

Spor vo vláde sa vyostril potom, ako parlament prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami.

Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú vypracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta, aktuality.sk

X X X

Soňa Norisová o práci s mladými filmármi: Ak ľuďom na veciach záleží, je to nákazlivé

Tohtoročné leto si pripravilo pár poriadne horúcich dní. Herečka Soňa Norisová ich strávila pri práci, nakrúcala s talentovanými mladými filmármi. Počas jedného zo záverečných dní príprav filmu Dokonalosť sama sa pozhovárala aj s redakciou Pravdy.

 Herečka Soňa Norisová sa v rozhovore pre Pravdu podelila o skúsenosti z nakrúcania s mladými filmármi, prezradila, čo ju čaká v najbližších mesiacoch, ale tiež, prečo boli pre ňu reakcie niektorých ľudí voči kultúrnej obci počas covidovej pandémie sklamaním. Viac v rozhovore, ktorý vznikol počas nakrúcania filmu Dokonalosť sama v rakúskom Kittsee.

Norisovú filmársky tandem Lukáš Vízner a Miriam Fulmeková oslovil do svojho tretieho krátkometrážneho filmu pod názvom Dokonalosť sama. Zverili jej hlavnú postavu Iris a ako sami prezradili, rola bola písaná priamo na mieru známej televíznej a filmovej herečke. „Páči sa mi ten koncept a fakt, že som jedna zo zaujímavých postáv, ktoré nesú v sebe určité tajomstvo. Vždy mám rada, keď môžem hrať postavu, ktorá v sebe nejaké tajomstvo má a to si myslím, že v tomto filme je,“ uviedla pre Pravdu Soňa Norisová.

 Na otázku, ako sa vlastne vychytená herečka ocitne v študentskom filme, odpovedala s úsmevom. „Tak, že ma oslovia a že mám čas a tak, že ma to zaujme,“ skonštatovala Norisová, ktorá mala s mladým filmárskym tímom nakrúcať už dávnejšie. Projekt sa však posúval a napokon prisúdil filmárom nakrúcanie v tých najhorúcejších dňoch. Norisová vraj v tých najväčších teplách trochu ľutovala, že sa projektu upísala. „Volala mi sestra a hovorí: Soni, neprídete sa ku nám okúpať na bazén. A ja som si vtedy vravela, nemôžem, lebo ja tu nakrúcam,“ zavtipkovala si herečka pred kamerou Pravdy.

 Následne však zdôraznila, že film Dokonalosť sama nakrúca, pretože to chcela robiť a na tíme mladých filmárov a štábu, ktorí sa na projekte podieľal bez nároku na honorár ocenila obrovskú tímovosť a nadšenie pre projekt. „Každému jednému na tom veľmi záleží a aj to vidieť. Je to veľmi nákazlivé. Na každej práci, či už je to táto, alebo divadelná, mám rada tú tímovosť. Že ľudia neriešia seba, ale riešia to, ako vo finálnom dôsledku bude projekt vyzerať,“ vysvetlila Norisová, ktorú na jeseň diváci uvidia v nových epizódach krimi seriálu Policie Modrava. Možno sa však objaví znovu aj na doskách Radošinského naivného divadla.

 O nových projektoch, ale tiež napríklad o tom, ako vníma stav kultúry po pandémii covidu, porozprávala herečka známa z projektov ako Hniezdo či Priznanie v našom rozhovore tiež. Viac si pozrite vo videu.

O snímke Dokonalosť sama, treťom krátkometrážnom filme Lukáša Víznera a Miriam Fulmekovej, ktorého premiéra by sa mala konať do konca roka, vznikli aj ďalšie rozhovory – práve so samotnými filmármi. Nájdete ich na stránke Pravdy už v najbližších dňoch./agentury/

X X X

Slovenský stredopoliar László Bénes dal za Hamburger SV skvostný gól

 Rok a pol čakal László Bénes na ligový gól. Dočkal sa ho už vo farbách Hamburgeru SV, kam prestúpil pred pár týždňami z Mönchengladbachu. A bol to výstavný kúsok, z 25 m trafil do vinkla.

DVA DNI VOĽNA AKO ODMENA

Dvadsaťštyriročný slovenský reprezentant mal z krásneho zásahu radosť a venoval ho tehotnej manželke. Zároveň vraví, že jeho gól je len malý krok na dlhej ceste, ktorá čaká Hamburčanov pri plnení jasného cieľa – postupu do najvyššej nemeckej súťaže.

X Na úvod prijmite gratuláciu za výstavný gól do siete Bielefeldu, mali ste aj príležitosť nejako ho osláviť?

„Ďakujem za gratuláciu, potešila… Oslávil som ho doma na Slovensku. Po zápase sme nečakane dostali za odmenu dva dni voľna. Maximálne som to využil. Rýchlo som letel domov a strávil som nejaký čas s rodinou. Bol som s otcom pozrieť zápas môjho mladšieho brata Krisztiána, ktorý chytá okresnú súťaž za Kostolné Kračany.“

X A priniesli ste mu šťastie?

„Ani nie, prehrali 1:2.“

X Ale určite ste si aspoň užili, že vidíte brata neplánovane v akcii a strávili ste spolu nejaký čas. Páčil sa vám dedinský futbal?

„Bol to zaujímavý zápas, pre mňa skvelý zážitok. Najmä preto, že som mohol byť s rodinou. Celý rok som preč, nevídam ich často. Teraz som si to náramne užil.“

X A spoznali vás na tribúne miestni fanúšikovia?

„Ale áno. V Dunajskej Strede a okolí ma ľudia bežne spoznávajú. Je to príjemný pocit.“

X Zo šiestej slovenskej ligy sa prenesme naspäť do druhej najvyššej nemeckej súťaže a konkrétne k vášmu gólu do siete Arminie Bielefeld. Strela vám sadla parádne. Čo na to hovoríte?

„Veru, trafil som perfektne. Som rád, že mi to tam padlo. V strede poľa na osi ihriska som dostal prihrávku do uličky. Videl som pred sebou voľný priestor, tak som kričal spoluhráčovi, nech mi prihrá.

Loptu som si prebral, ešte jedným dotykom som upravil pozíciu a potom som z nejakých 25 metrov vypálil. Mal som čas pozrieť sa, kde stojí brankár. Fakt mi sadla, trafil som do vinkľa… Presne takto som si to predstavoval, presne takto som to chcel urobiť.“

X Ako veľmi ste si vydýchli, keď sa vám podarilo skórovať v ligovom zápase?

„Máte pravdu, v lige som neskóroval už dávno. Každý gól je dôležitý pre futbalistovo sebavedomie. Ja som týmto mojím zvýšil na 2:0, čo bolo veľmi dôležité. Viedli sme o gól a Bielefeld mal v tej fáze zápasu mierny tlak, vytváral si šance i pološance.

Po mojom góle sa nám už hralo ľahšie. Dá sa povedať, že som rozhodol zápas. Naozaj som veľmi rád, že som skóroval, ale dôležitejšie je, že sme vyhrali. Každý bod sa počíta a ak chceme naplniť naše ambície, musíme víťaziť. Aj remízy nám budú niekedy málo.“

 X Spomeniete si, kedy ste naposledy dali ligový gól?

„Presný dátum vám nepoviem, ale tuším to bolo v drese Augsburgu, čiže niekedy pred rokom na jar.“

X Štatistiky na internete tvrdia, že to bolo 21. marca 2021 proti Herthe Berlín…

„Je to presne tak, už si spomínam…“

X Gól proti Bielefeldu bol skutočne parádny. Ako vysoko ho z pohľadu atraktivity radíte vo vašom internom rebríčku?

„Určite do top trojky. Spomínam si na jeden podobný, keď som ako mladý chlapec dal takýto gól v drese Žiliny.“

X Síce je o vás známe, že nie ste vychýrený strelec, ale zrejme vás mrzelo, že ste boli dlhšie obdobie bez streleckého zápisu, je tak?

„Samozrejme, ale trochu to vyplýva aj z toho, že som v minulej sezóne neodohral veľa zápasov. V Borussii Mönchengladbach som nastupoval z lavičky a hrával som defenzívneho záložníka. Len občas som dostal príležitosť o formáciu vyššiu, na osmičke. Asistencie som síce mal, ale chýbali mi góly.

Teraz po príchode do Hamburgu sa to azda rozbehne. Tréner ma chcel vyslovene na pozíciu ofenzívneho záložníka, aby som hrával vyššie. Moje úlohy sú v prvom rade útočného charakteru, očakávajú sa odo mňa góly a asistencie. Vidí to tak tréner aj ja. V podstate všetci. A mne sa aj hrá lepšie, keď som bližšie k bránke súpera.“

X Ľavačku máte skvostnú a tréner to určite vie. Aj vám prízvukuje, aby ste sa pokúšali o streľbu zo stredných vzdialeností?

„Síce mi to občas hovorí, ale nemusí mi to pripomínať. Viem, že mám dobrú ľavačku. Akonáhle som v pozícii, že môžem strieľať, tak to skúšam.“

X Aký ťažký bol zápas v Bielefelde?

„Biefeled má dobré mužstvo. Síce nemá ideálne výsledky, ale určite patrí k adeptom na postup do prvej ligy. Veď len v minulej sezóne z nej vypadol. Úvod sezóny nevychádza Arminii podľa predstáv, ale teraz hrala doma a tam je vždy silná.

My sme dobre začali zápas, dali sme gól na 1:0 a mali sme aj ďalšie šance. Potom sa prebral súper a hrozil. Nás mohlo mrzieť, že sme nedali druhý gól trochu skôr. Podarilo sa to až mne a Bielefeld už potom nemal nárok ani na bod. Som rád, že som skóroval, lebo to pomohlo mne aj mužstvu.“

X S loptou pod dresom a palcom v ústach nie je ťažké uhádnuť, komu ste venovali svoj premiérový gól vo farbách Hamburgu…

„Jasné, manželke, čakáme bábätko. Už pred zápasom som si vymyslel, že ak sa mi podarí skórovať, tak to spravím.“

 X Po prestupe do Hamburgu ste pre náš denník povedali, že chcete byť kľúčový hráč mužstva. Cítite po štyroch odohratých ligových kolách, že máte k tomu našliapnuté?

„Posledné dva zápasy som nebol v základe. Naskočil som zhruba na záverečnú polhodinu. Aj tak mám však dojem, že som kľúčový hráč. Cítim väčšiu dôveru, ako som cítil posledné roky v Gladbachu. Som si istý, že môj prestup do Hamburgu bol správny krok. Chcem odohrať každý zápas. Máme veľký cieľ v podobe postupu, urobíme preň maximum a ja chcem k tomu pomôcť.“

X Prečo ste proti Bielefeldu a predtým doma s Heidenheimom začali medzi náhradníkmi?

„Bolo to trénerovo rozhodnutie. Bližšie sme sa o tom nerozprávali.“

X Ste teda spokojný so svoju vyťaženosťou?

„Poviem to takto: dúfam a verím, že v ďalších zápasoch budem hrať zase od začiatku. Viem, že potrebujem ešte pár zápasov, aby som sa dostal do optimálnej formy, lebo minulé roky som nehrával pravidelne. Sám na sebe to cítim. Klubové a moje očakávania sú veľké. Trénujem každý deň naplno a posúvam sa, isto to bude časom ešte lepšie.“

X Hamburg je po štyroch kolách na štvrtej pozícii, panuje v klube spokojnosť s týmto umiestnením?

„Prehrali sme len jeden zápas, aj to 0:1. Ale nemalo by sa nám to stávať. Rozhodne nie tak, že dostaneme gól v nadstavenom čase, ako to bolo s Rostockom. Ešte je skoro na nejaké hodnotenia. Máme však super mužstvo. Určite najlepšie v celej súťaži.

To si nemyslím len ja, ale všetci odborníci v Nemecku. Sme najväčší favorit na postup. Napriek tomu sa musíme sústrediť na každý zápas a nemyslieť príliš dopredu. To by sa nám mohlo vypomstiť.“

X  Aká je vaša konkrétna úloha v tíme?

„Hrávame s jedným defenzívnym a dvoma ofenzívnymi stredopoliarmi. Ja som jeden z tých dvoch ofenzívnych. Zväčša nastupujem spolu s Ludovitom Reisom, ktorý je Holanďan, ale má slovenské korene. Moja úloha je pripravovať útočné akcie a zakončovať ich. Zatiaľ som mal v každom zápase šancu, ktorú som mohol využiť. Dal som jeden gól. Mohlo by to byť lepšie, ale aj horšie.“

X Najbližšie hráte doma s ambicióznym Darmstadtom, aký zápas očakávate?

„Bude to vypäté, ale keď všetci dáme do zápasu sto percent, tak nie je mužstvo, ktoré nás môže zdolať. Darmstadt je na treťom mieste, nebude to nič ľahké. Hráme však doma a tam musíme vyhrať. Sme veľkoklub, aj na nemecké pomery. Hamburger SV patrí k piatim či šiestim najlepším a najväčším klubom v Nemecku.

Má krásny štadión, ihriská, infraštruktúra je na svetovej úrovni. V prvom domácom zápase bolo vypredané. Ak aj nepríde plný dom, tak na zápase nie je 55-tisíc ľudí, ale napríklad 48-tisíc. Na druhú ligu je to obrovské množstvo. Doma jednoducho musíme zvíťaziť.“, aktuality.sk

X X X

Útočník Ladislav Almási na začiatku novej sezóny nemôže pomôcť Baníku Ostrava v ligových súbojoch

 V minulej sezóne dal v 32 ligových zápasoch 16 gólov a stal sa tretím najlepším strelcom súťaže. Pritom to bol preňho premiérový ročník v českej lige po prestupe do Baníka Ostrava. Ladislav Almási však zažiaril a aj vďaka výkonom na trávnikoch za riekou Morava sa postupne profiloval do pozície hrotového útočníka číslo jeden v slovenskej reprezentácii.

V aktuálnej sezóne je však zatiaľ bez súťažného štartu a vo všetkých troch kolách českej ligy chýbal v nominácii trénera Pavla Vrbu. Zisťovali sme priamo pri zdroji, teda u 23-ročného bývalého hráča Senice, Dunajskej Stredy, Šamorína, Petržalky, Ružomberka a Achmatu Groznyj, čo sa stalo.

NIK NEVIE, KEDY BUDE KONIEC

X Ako sa máte?

„Dobre, celkom dobre. Som v pohode, pretože už je to lepšie než prednedávnom.“

X V čom bol problém? Prečo sme vás doposiaľ nevideli v akcii v českej lige?

„Problém bol, respektíve stále je, v ľavom členku. Objavila sa v ňom stresová, respektíve únavová reakcia. Vyšetrenia ukázali predzlomeninový stav kosti, z ktorej vyšla kostná dreň. Potreboval som voľno, aj preto, že noha ma dosť bolela.“

X Kedy sa vám to stalo?

„Bolelo ma to dlhšie. Aj som s tým trénoval, pretože som si myslel, že je to len dočasný stav. Absolvoval som tiež prípravný súboj so Celticom v rámci osláv storočnice klubu. Dokonca som šiel na klubové sústredenie. Tam to však už bolo na nevydržanie. Absolvoval som teda vyšetrenia a tie odhalili už spomenuté problémy, ktoré pravdepodobne vyplývali z preťaženia organizmu.“

X Koľko ste už mimo tréningového a zápasového procesu?

„Mesiac. Pripravujem sa individuálne, s kondičnými trénermi. Skúšal som už aj behať a vyzerá to tak, že by to už mohlo byť dobré. Nechcem však predbiehať a čokoľvek prognózovať. Niekedy sa totiž môj stav zlepší, no niekedy sa zhorší. Uvidíme, kedy budem úplne fit. Všetko závisí od toho, ako sa bude správať členok.“

X Zažili ste už predtým niečo podobné?

„V minulosti som mal rôzne zdravotné ťažkosti, ale toto je prvý problém tohto typu.“

 X Museli ste absolvovať viac vyšetrení, než sa zistilo, čo vám je?

„Nie, lekári hneď vedeli, kde je problém. Akurát predpokladali, že sa to bude hojiť oveľa rýchlejšie. Niekedy je však priebeh takejto liečby ťažké predvídať.“

X Vaša kariéra sa prakticky stále ešte len rozbieha, navyše máte za sebou najlepšiu sezónu. Mrzí vás, že na prahu tej najnovšej vás zastihli takéto patálie?

„Samozrejme. Chcel som hrať v každom zápase, chcel som opäť mužstvu pomáhať svojimi výkonmi a gólmi. Teraz musím čakať. Najhoršie je, že mi nik nevie poriadne povedať, kedy bude koniec. Už sa pomaly dávam dokopy, no najviac ma hnevá, že sa to nezlepšuje tak, ako by som chcel. Zároveň je však pravda, že zranenie nikdy nepríde v dobrom čase. Radšej teda na začiatku sezóny. Najmä, ak by to znamenalo, že už potom budem zdravý a maximálne pripravený.“

X „Zranenie nikdy nepríde v dobrom čase. Radšej teda na začiatku sezóny. Najmä, ak by to znamenalo, že už potom budem zdravý a maximálne pripravený.“

Ladislav Almási

X Ako z pozície diváka hodnotíte štart Baníka do ligovej sezóny? Po nečakanej domácej prehre s Olomoucom (0:3) ste remizovali na pôde Bohemiansu (3:3) a naposledy ste doma zdolali Zlín (3:1)…

„Zatiaľ to nie je najlepšie. Najmä to, že prvý zápas sme prehrali. Určite sme chceli mať po troch kolách viac bodov.“

X Napriek tomu, že ste boli v minulej sezóne najlepší strelec mužstva, neobávate sa, či budete mať po uzdravení miesto v základnej zostave?

„Obavy vôbec nemám. Konkurencia v mužstve je veľká, rovnako ako v každom inom tíme. Viem, že musím pracovať a ísť na maximum, aby som sa dostal späť do zostavy. O zvyšku bude rozhodovať tréner.“

 X Pred mesiacom sa v súvislosti s vami objavovali správy o záujme Celticu Glasgow, už to však podľa všetkého utíchlo. Ako to vnímate?

„Keďže som bol zranený, vôbec som to neriešil. Uvedomil som si, že z toho nič nebude a sústredil som sa len na to, aby som sa dal čím skôr dokopy.“

X Vnímate ako menšiu výhodu aspoň to, že sa počas vašej maródky nekonal žiaden reprezentačný zraz, takže ste neprišli o možnosť hrať za národný tím? Najbližší zraz je na programe v druhej polovici septembra…

„Áno, to je plus. Aspoň ma toľko srdce nebolelo… Teraz v septembri nebudem môcť hrať v prvom zápase pre žlté karty. Už by som však, samozrejme, chcel byť fit. Nerád by som chýbal v nominácii nového trénera reprezentácie, nech už ním bude ktokoľvek.“

MIMO HRY AJ HARASLÍN

Zo slovenských reprezentantov pôsobiacich v najvyššej českej súťaži je aktuálne pre zdravotné patálie mimo aj Lukáš Haraslín. Krídelník pražskej Sparty hral naposledy koncom júla v ligovom súboji proti Slovanu Liberec. Na trávniku však vydržal iba do 9. minúty, keď ho musel nútene vystriedať Bulhar Minčev.

Dvadsaťšesťročný bratislavský rodák Haraslín sa zranil po vzdušnom súboji s protihráčom, ktorý mu nasadil „stoličku“ a náš reprezentant spadol z veľkej výšky na zem. Podľa našich informácií má problémy s kolenom a momentálne sa podrobuje rehabilitačnému procesu. Termín jeho návratu na súťažné trávniky, podobne ako v prípade Ladislava Almásiho, zatiaľ nie je známy, aktuality.sk

X X X

Priame reč Veroniky Velez-Zuzolovej: Vlhovej Argentína len prospeje

 Petra Vlhová ide od 2. do 28. septembra na sústredenie do Argentíny. Keďže sa posledné dva roky pre koronavírus nedalo cestovať, tak to lyžiarom chýbalo. Všimla som si, že ich veľa odišlo trénovať na Nový Zéland, no veľa sa ich chystá aj do Argentíny.

Ľadovce v Európe sú toto leto pre vysoké teploty naozaj v zlom stave. Myslím si, že pretekárom tréning u „protinožcov“ či v Južnej Amerike pomôže, pretože sa dokážu lepšie pripraviť na novú sezónu aj poriadne otestovať materiál v lepších podmienkach.

Vlhová už na sústredení v Argentíne v minulosti bola. Raz sme tam išli trénovať spolu, následne som chodievala na prípravu do Čile. Spomínam si na to pozitívne, aj keď to bolo ďaleko, akoby na konci sveta. Je to tam len o trénovaní. Pripravuje sa tam v nižšej nadmorskej výške, nie ako na ľadovcoch v Európe.

Podmienky sú tam prirodzene zimné a veľmi príjemné na testovanie materiálu. Jazdí sa tam na injektovaných tratiach, čiže podmienky sú bližšie tým, ktoré pretekár zažíva v zime. Nevýhody tam takmer nie sú. Možno len, že je to ďaleko. Cesta je dlhá a musíte vziať všetok materiál.

Petra pod vedením Livia Magoniho nechodila na sústredenia mimo Európy. S Maurom Pinim chceli ísť do Argentíny už minulý rok, no nepustili ich cestovné reštrikcie. To, či pretekár pôjde v lete trénovať do Južnej Ameriky, závisí od toho, čo je jeho cieľ v letnej príprave a ako ho chce dosiahnuť. Minulé roky ľadovce v Európe neboli na tom tak zle, teraz je to veľká bieda.

Najlepší nemajú inú možnosť. Lyžiari sa tešia na to, že idú trénovať do zimy. V Argentíne už trénujú Slovinky, chystajú sa tam aj Švajčiarky. Nóri idú na Nový Zéland. Rozdiel medzi týmito dvomi destináciami je, že u „protinožcov“ sú kopce o čosi náročnejšie, je tam oveľa viac možností a aj viac mimotréningových aktivít. Je to však aj drahšie ako Argentína.

Vlhovej sústredenie v Argentíne môže priniesť len pozitíva. Napríklad pri testovaní lyží. Keďže sa tam chystá veľa tímov, tak bude mať aj spoločné tréningy. Nebude veľa možností, aby trénovala sama, družstvá sa musia spájať. Ak to budú merané tréningy, môže to byť príjemné spestrenie a porovnanie sa pred sezónou.

X „Keďže sa do Južnej Ameriky chystá veľa tímov, tak bude mať Petra aj spoločné tréningy. Ak budú merané, môže to byť príjemné spestrenie a porovnanie sa pred sezónou.“

Veronika Velez-Zuzulová

V Argentíne strávia „vlhovci“ takmer mesiac. Podobne dlhé sústredenia som tam absolvovala aj ja. Každý tím to plánuje tak, aby tam potrénoval dovtedy, kým na európskych ľadovcoch znovu nasneží a nezlepšia sa podmienky. Tým, že sa v Argentíne trénuje v nižšej nadmorskej výške, tak sa tam aj lepšie regeneruje.

Ľadovce v Európe sú tento rok vo veľmi zlom stave. Nikdy to nebolo také extrémne. Minulý rok boli podmienky výborné skoro celé leto. Teraz je vidno, že snehu je oveľa menej a ľadovce sú pozatvárané. Je zrejmé, že lyžovanie sa začína pomaly meniť na letné lyžovanie.

Dúfam, že takéto letá ako toto už v budúcnosti nebudú. Ak áno, tak pochybujem, že sa bude dať lyžovať v Európe. Na druhej strane sa bude dať trénovať v halách, ktorých stále pribúda. Viac tímov zrejme bude chodiť trénovať práve tam. To bude asi jediná možnosť, ktorá pretekárom zostane.

Autorka je bývalá úspešná slalomárka. V súčasnosti pôsobí ako televízna lyžiarska expertka, aktuality.sk

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.