Spustilo to Dánsko, pridala sa celá západná Európa. V Brně zasahuje polícia, byty…

Manželstvá homosexuálov stále odmieta východ aj menej vyspelý svet. Je to už viac ako 30 rokov, čo prvá krajina sveta zaviedla registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Manželstvá pre nich zaviedlo len v roku 2001 ako prvé Holandsko.

U nás vtedy padala železná opona, no mnohé západné krajiny už vtedy živo diskutovali ale začali aj reálne konať, ako uľahčiť homosexuálom život. Odkedy sa prvý štát sveta podujal na historické schválenie registrovaných partnerstiev pre osoby rovnakého pohlavia, ubehli už viac ako tri desaťročia a udialo sa to už v roku 1989.

Tým štátom, ktorý neskôr spustil prijímanie podobných zákonov, bolo Dánsko. Maličká, päťmiliónová severská krajina, ktorá je tradične považovaná za jednu z najrozvinutejších liberálnych demokracií v Európe.

Postupne a pomaly sa pridávali ďalšie štáty: Nórsko (v roku 1993), Švédsko (1995) Francúzsko (1999) a napokon prakticky celá západná Európa.

Muselo uplynúť ďalšie viac ako desaťročie a homosexuáli sa dočkali aj prvých manželstiev, ktoré im v roku 2001 povolilo Holandsko, takisto ako prvé na svete. Zákon, ktorý homosexuálom umožňoval brať sa, rozvádzať sa a adoptovať si deti, prešiel v pomere 3 ku 1.

Odvtedy sa počet krajín alebo území uznávajúcich buď registrované partnerstvá, alebo rovno manželstvá pre ľudí rovnakého pohlavia rozrástol na číslo 30. Viac ako polovicu z nich pritom tvoria len krajiny Európy.

 Slovensko je v EÚ (takmer) osamotené

No zdá sa, že ich počet v posledných rokoch pribúda len pomaly a najmä, len extrémne výnimočne sa pridávajú štáty nepatriace do takzvaného západného sveta, teda najmä do Európskej únie a Spojených štátov. V Latinskej Amerike uznáva manželstvá rovnakopohlavných párov len päť krajín, v Ázii dokonca jediná a aj tá nie je medzinárodne uznaná za samostatnú (tou krajinou je Taiwan).

Slovensko zostáva len jednou z mála krajín EÚ, ktoré homosexuálom neumožňujú uzatváranie nielen manželstiev, ale ani takzvaných civilných či registrovaných partnerstiev.

Z našich susedov uznáva registrované partnerstvá Česko (od roku 2006), Maďarsko (2009) a Rakúsko (2010).

Spolu s Poľskom, Litvou, Rumunskom a Bulharskom sme jedinými krajinami Únie, ktorá párom rovnakého pohlavia neumožňuje uzavrieť žiadnu formu právne partnerského uznaného zväzku.

Viaceré z týchto krajín majú formulku o manželstve len medzi mužom a ženou priamo v ústave a aj preto sa v nich len ťažko hľadá väčšina na zmenu status quo.

Podpora homosexuálnych zväzkov stúpa. Tam, kde sa zaviedli

Ak existuje nejaké poučenie od krajín, ktoré zaviedli zväzky osôb rovnakého pohlavia, znelo by takto: ako sa v nich zavádzali homosexuálne partnerstvá a manželstvá, tak stúpala aj podpora verejnosti voči nim. Ešte v roku 2004, keď sa v rámci Spojených štátov mohli brať gejovia a lesby len v štáte Massachusetts, homosexuálne manželstvá podporovalo len 42 percent všetkých Američanov. Tento rok v máji to bolo už 71 percent, teda historicky najviac, tvrdí prieskum think-tanku Gallup.

Na Slovensku bola podľa prieskumu agentúry Focus z roku 2019 za homosexuálne manželstvá len necelá tretina populácie. Podľa iného prieskumu Pew Research Center (kam nezaradili Slovensko) je to u nás podobné číslo ako v Poľsku a Maďarsku. Česko je podľa tohto prieskumu jedinou krajinou takzvaného východného bloku, kde je podpora voči manželstvám osôb rovnakého pohlavia väčšinová.

Na porovnanie, v Rusku mali homomanželstvá pred piatimi rokmi len menej ako 10-percentnú podporu.

Po rokoch skúseností existujú už aj relevantné dáta o tom, ako homosexuálne manželstvá fungujú v praxi tam, kde sa zaviedli.

Gejovia sa rozvádzajú ako heteropáry. Lesby sa rozvádzajú oveľa viac

Každý rok ich v Holandsku uzavrie v priemere tisíc párov rovnakého pohlavia. Najväčšiu šancu na rozvod pritom majú lesbické manželstvá, v rokoch 2010 až 2020 sa rozpadlo každé štvrté z nich.

Lesbické páry majú dvojnásobnú mieru rozvodovosti oproti manželstvám gejov. Tie sa rozvádzajú prakticky identicky často ako manželstvá opačného pohlavia – v priebehu desiatich rokov skončí asi 13 až 15 percent z nich.

V Holandsku pozorujú aj zaujímavý trend, keď tam počet nových uzavretých manželstiev stagnuje, no relatívne rýchlo stúpa počet registrovaných partnerstiev. Pre ne sa rozhoduje nielen čoraz viac homosexuálnych, ale aj heterosexuálnych párov.

Znamená to, že čoraz viac ľudí (vrátane heterosexuálov) sa rozhoduje pre uzatvorenie „len“ občianskych zväzkov a začína ich preferovať pred klasickým manželstvom, hoci pre manželský zväzok sa stále rozhoduje výrazne viac Holanďanov, aktuality.sk

X X X

KORUPCE  BYTŮ  V  BRNĚ,  ZASAHUJE  POLICIE

Policie zasahuje v Brně kvůli městským bytům. Prohlíží kancelář náměstka Hladíka, zadržela 10 lidí

Policie opět zasahuje na několika místech v Brně kvůli kauze přidělování bytů. Zadržela deset lidí, které prověřuje z aktivity spojené s činností konkrétní městské firmy a v souvislosti s dotačními podvody páchanými na území města Brna, uvedla státní zástupkyně. Detektivové také prohlíží kancelář 1. náměstka primátorky města Brna Petra Hladíka z KDU-ČSL. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

 „Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně bylo z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku zadrženo deset osob,“ uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Státní zástupkyně Petra Lastovecká si vyhradila právo o zásahu informovat.

„Předmětem prověřování jsou aktivity, k nimž docházelo v souvislosti s činností konkrétní městské společnosti a dále v souvislosti s privatizací městských domů v Brně a dotačními podvody páchanými na území města Brna,“ píše Lastovecká v tiskové zprávě.

Policie zajistila majetek jednoho z obviněných v kauze přidělování bytů v Brně

 Hladík zatím zásah nekomentoval.

„Probíhají úkony trestního řízení,“ řekl reportérovi Radiožurnálu jeden z policistů, kteří vyšli z Hladíkovy kanceláře. Reportér na místě sleduje pokračující vyjednávaní o nové koalici, které začalo v devět hodin ráno. Hladík na dotazy Radiožurnálu zatím nereagoval.

Kupčení s byty

Už minulý týden policie obvinila osm lidí kvůli údajnému kupčení s byty – a to pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby.

Ve vazbě skončil exšéf bytové a dislokační komise radnice Brno-střed Otakar Bradáč a jednatel realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka.

Policie manipulace s nemovitostmi začala prověřovat už v roce 2018. Jednomu z tajných agentů se dokonce podařilo byt od městské části získat, k bytu 1+kk se dostal zhruba za půl roku a skupině za to zaplatil 350 tisíc korun.

Dosavadní primátorčin náměstek a lidovecký místopředseda Hladík by měl ve vládě nahradit ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která začátkem října předala premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) rezignaci, odůvodnila ji zdravotními důvody./agentury/

X X X

Pri brehoch Európy stoja desiatky tankerov s LNG, nemôžu vyložiť náklad. Ide o výnimočnú situáciu

 Desiatky lodí so skvapalneným zemným plynom (LNG) krúžia okolo pobrežia Španielska a ďalších európskych krajín a nie sú schopné zabezpečiť si miesto na vykládku, pretože zariadenia, ktoré toto palivo premieňajú späť na plyn, sú plné.

Španielska plynárenská firma Enagás dokonca bude možno musieť niektoré lode odmietnuť. Superchladené palivo nemá aké zariadenie naspäť pretaviť do plynného skupenstva, všetky už pracujú na maximálnu kapacitu. Spoločnosť preto hovorí o „výnimočnej situácii“.

 Reuters pripomína, že ak sa čoskoro nenájde riešenie, lode sa môžu otočiť a plyn odviezť iným kupcom. Dokopy má ísť o vyše 35 tankerov, z toho iba 8 kotví v blízkosti prístavu v španielskom Cadíze. Napríklad iba Španielsko má 6 zariadení schopných premeniť plyn zo skvapalneného skupenstva na plynné. Španieli majú najväčšiu skladovaciu kapacitu LNG – až 44 percent z celkovej kapacity Európy. Sami majú aj najväčšiu kapacitu (33 percent) v premieňaní skvapalneného plynu na klasický.

Prebytok LNG znásobuje aj teplejšie počasie v Španielsku či spomaľovanie európskeho priemyslu. No je tu aj ďalší možný dôvod: niektoré lode možno čakajú na to, že sa s prichádzajúcou zimou ochladí a cena plynu stúpne a tak ho budú môcť predať za vyššiu cenu. Inými slovami špekulujú. Čína napríklad oznámila, že zastavila predaj LNG zahraničným odberateľom, aby si zaistila dostatočné vlastné dodávky, čo by podľa analytikov mohlo prinútiť viac lodí zamieriť do Ázie.

 Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na burze v Holandsku padla o 9,9 % na 127,98 eura za megawatthodinu (MWh) a dostala sa na najnižšiu úroveň od 22. júna. To bolo už tretí obchodný deň po sebe, čo sa európsky referenčný kontrakt na plyn oslabil.

K poklesu cien prispelo aj teplé počasie, pokračujúci dovoz skvapalneného plynu, rovnako ako vysoká naplnenosť zásobníkov plynu v Európe.

„Ceny plynu zrejem budú pokračovať v poklese s príchodom veľkých objemov LNG do Európy a ako sa zásobníky budú približovať k úplnému naplneniu,“ uviedli analytici firmy Alfa Energy.

Európske zásobníky plynu sú aktuálne naplnené na 92 %, čo je nad 5-ročným priemerom pre toto ročné obdobie. Pomohlo k tomu aj teplé počasie, rovnako ako vysoký dovoz LNG.

Európska komisia v utorok (18. 10.) predloží návrh dočasného dynamického cenového stropu pre holandský virtuálny trh TTF, ktorý by sa mal používať v prípade prudkých výkyvov ceny plynu./agentury/

X X X

  Kauza Emisie: NAKA obvinila v SR tri osoby

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) robia domové prehliadky v Liptovskom Mikuláši a v Žiline. Vyšetrovateľ obvinil niekoľko osôb.

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry dnes robili domové prehliadky na viacerých miestach na Slovensku. Zasahovali napríklad v Liptovskom Mikuláši a v Žiline.

Akcia súvisí so staršou kauzou emisie, ktorá vypukla ešte v rokoch 2008-2009, keď spoločne vládli Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS. Vyšetrovateľ dnes obvinil tri osoby z podvodu spáchaného organizovanou skupinou. Informovala o tom špeciálna prokuratúra.

„V trestnej veci dozorovanej Úradom špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR označovanej ako „EMISIE“ dnes Národná kriminálna agentúra vykonala úkony za účelom zabezpečenia dôkazov o páchanej trestnej činnosti. Vo veci bolo vznesené obvinenie trom osobám P.H., P.S. a N.H. za obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný organizovanou skupinou, ktorým bola spôsobená škoda najmenej 47 mil. eur,“ informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Vo veci neboli zadržané žiadne osoby.

Informáciu už oficiálne potvrdila aj polícia. „Od skorých ranných hodín sú príslušníkmi NAKA na viacerých miestach stredného a západného Slovenska vykonávané domové prehliadky a prehliadky iných priestorov, v rámci policajnej akcie s názvom „COLD CASE“ súvisiacou s tzv. kauzou emisie,“ napísala na sociálnej sieti.

Nevýhodný predaj emisných kvót neznámej garážovej firme Interblue z USA stál Slovensko desiatky miliónov eur. Biznis sa udial ešte v roku 2008, keď bol ministrom životného prostredia Ján Chrbet (vtedy nominant SNS).

Prípad už v roku 2009 začala vyšetrovať polícia. Stíhanie po štyroch rokoch zastavili s odôvodnením, že skutok nebol trestným činom.

Zaujímavé je, že dokumenty z tohto vyšetrovania sa vlani našli pri prehliadke v kancelárii oligarchu Jozefa Brhela v hoteli Hilton. Upozornil na to dozorujúci prokurátor kauzy Mýtnik, ktorá sa už prejednáva na súde. Polícia kauzu Emisie znova otvorila vlani, objavili sa totiž nové dôkazy.

Počiatek na videu: Slota je kráľ

V poslednom období sa emisná kauza začala opäť spomínať aj pre video z kancelárie niekdajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, na ktorom je aj exminister Ján Počiatek.

Rozhovor, trvajúci zhruba 45 minút, nahral Trnka skrytou kamerou uloženou v šperkovnici, ktorú mu „požičal“ jeho dlhoročný kamarát Marian Kočner. Video sa našlo v Kočnerovom archíve pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej .

„Ten Slota neuveriteľne zarobil. Predstav si, vymyslel si nový kšeft minulý rok, ktorý nikto nepoznal, a to je predaj emisných kvót,“ hovorí na videonahrávke z januára 2009 vtedajší minister financií Ján Počiatek (nominant Smeru-SD) Dobroslavovi Trnkovi v jeho kancelárii generálneho prokurátora.

Počiatek na videozázname netají obdiv voči Jánovi Slotovi – vtedajšiemu šéfovi SNS, ktorá bola spolu s ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara koaličným partnerom Smeru v prvej vláde Roberta Fica.

„On ti niekde vyňúral, že existujú nejaké medzinárodné kvóty, ko..tské nejaké. Nikto netušil, že niečo také existuje. Ten ko..t to niekde vysmrdel, vyňúral, vymyslel si, ako to predať. (…) Ešte aj Fica oholil, do p..i, lebo nedal mu z toho polku, nejak ináč ho domotal… Úplný kráľ, neuveriteľné,“ rozplýva sa vtedajší minister financií nad emisným škandálom, pre ktorý prišlo Slovensko o desiatky miliónov eur.

Projektový manažér garážovej firmy

Známou postavou emisného kšeftu bol Rastislav Bilas, ktorého našli tento rok mŕtveho v jeho luxusnej vile v bratislavskom Starom Meste. Podľa predbežných informácií sa mohol otráviť výfukovými plynmi z naštartovaného auta v garáži.

Rastislav Bilas sa v minulosti spomínal tiež ako blízky človek bývalého šéfa národniarov Jána Slotu. Bilas vystupoval ako projektový manažér garážovej firmy Interblue group. Tá nakúpila emisné povolenky od štátu za nízku cenu. Podľa vyšetrovateľov mala vzniknúť štátu škoda až 66 miliónov eur.

Ivan Mikloš ho v minulosti označil za nastrčeného bieleho koňa, ktorý má zakryť skutočných organizátorov celého biznisu. „Erdžal dlho, erdžal dobre, erdžal plynule. Ale považujem to len za erdžanie,“ povedal niekdajší minister financií Mikloš ešte v roku 2010.

Bilas si podľa medializovaných informácií s bývalým šéfom národniarov tykal. So Slotom sa poznali ešte z 90. rokov.

Poradca oboch strán

O nevýhodný predaj emisných kvót neznámej garážovej firme sa v roku 2008 postaralo ministerstvo životného prostredia pod vedením nominanta SNS Jána Chrbeta.

Škandalózny predaj dohadovalo úzke vedenie ministerstva, ktoré obišlo aj vlastný odbor na obchodovanie s emisnými kvótami.

V médiách sa skloňovali štyri mená: okrem ministra Chrbeta to mali byť ďalší dvaja ministerskí úradníci – vtedajší generálny riaditeľ sekcie kvality životného prostredia Pavol Tehlár a vtedajší šéf odboru ochrany ovzdušia Peter Solčanský. Neskôr na zoznam pribudol aj Chrbetov predchodca Izák, ktorý mal stáť pri rozbiehaní emisného biznisu na Slovensku.

Sekundovať im mal Norbert Havalec – pôvodne neoficiálny poradca ministra Izáka, neskôr projektový manažér samotnej Interblue Group. Za svoju prácu dostal od garážovej firmy pol milióna eur. Denník Sme neskôr upozornil, že lietadlom patriacim firme Havalcovej ženy letel Ján Slota do Chorvátska.

Škodu vyčíslili na 66 miliónov eur

Havalec sa dobre poznal aj so spomínanými ministerskými úradníkmi Tehlárom a Solčanským, ktorým dal ešte Chrbetov predchodca na ministerstve Izák silné právomoci na obchodovanie s emisiami.

Policajti spustili prvé vyšetrovanie pochybného biznisu s „teplým vzduchom“ v roku 2009. Škodu vyčíslili na 66 miliónov eur. Vyšetrovateľ začal bolo trestné stíhanie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušenie povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Ako sa totiž ukázalo, ministerstvo životného prostredia pod vedením Chrbeta predalo emisné kvóty garážovej firme Interblue Group o polovicu lacnejšie než okolité krajiny. Kým Česko predávalo tonu emisií za približne 10 eur, Chrbetovo ministerstvo za 5,05 eur. Zatiaľ čo naši susedia predávali priamo, Chrbetov úrad si ako sprostredkovateľa vybral neznámu firmu.

Štát dostal len polovicu

Emisné povolenky skončili v rukách Interblue Group, ktorá vznikla len pár mesiacov pred predajom – v júni 2008. Jej sídlom bola garáž v americkom meste Snohomish v štáte Washington.

Interblue Group následne predala japonskej súkromnej agentúre 15 miliónov ton emisií za cenu vyše 8 eur za tonu (kupovala za 5,05/tona). Na účet štátu poslala zhruba 75 miliónov. Vo finále však zaplatili japonské spoločnosti za slovenské emisné povolenky v roku 2008 ešte vyššiu cenu, a to 142 miliónov. K podobnej sume sa mohol dopracovať aj štát, keby predával bez prostredníka.

Štatutárnmi Interblue Group bola v tom čase Dánka českého pôvodu žijúca vo Švajčiarsku Jana Lütken a Švajčiar Hans Grob. Neskôr však vyšlo najavo, že Lütken bola len „úradníčka“, ktorá na rokovaniach zastupovala skutočného vlastníka – privátneho bankára, lobistu a golfového trénera Mareka Pleyera.

Ďalším manažérom Interblue Group bol už spomínaný Rastislav Bilas. Navyše obaja vtedajší manažéri garážovej firmy – Bilas aj Havalec – boli vraj dlhoročnými kamarátmi. Majiteľ Interblue Group Pleyer bol zas Bilasovým golfovým trénerom a kamarátom.

Urážajúca zlodejina

Po štyroch rokoch vyšetrovateľ stíhanie zastavil s odôvodnením, že skutok nebol trestným činom. Jeho uznesenie Aktuality.sk vlani analyzovali tu.

Policajt vtedy vypočul aj ministerskú úradníčku – v tom čase styčnú dôstojníčku pre celý Kjótsky protokol, na základe ktorého vôbec vznikol medzinárodný obchod s emisiami. Hoci sa problematikou zaoberala a bola v danej veci odborníčkou, nikto ju neprizval k predaju slovenských povoleniek do zahraničia.

„Ona ani ostatní kolegovia sa nezúčastnili na tomto procese predaja slovenských emisných kvót, nebol záujem o ich odborné služby. Podľa jej názoru vykonaný obchod bola urážajúca zlodejina, bola to hrubá drzosť, čo sa tu odohralo a čo si niekto mohol dovoliť. Z profesionálneho hľadiska niekto zneužil nevedomosť, neznalosť témy takýmto spôsobom,“ citoval vyšetrovateľ v uznesení z výpovede úradníčky, aktuality.sk

X X X

Minister Naď: Vojenskí tajní monitorovali extrémistov, informácie o strelcovi zo Zámockej však nemali

Vojenské spravodajstvo pred mesiacmi pomohlo odhaliť extrémistu, ktorým sa inšpiroval aj 19-ročný strelec z Bratislavy.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) potvrdil, že Vojenské spravodajstvo monitorovalo a stále monitoruje extrémistickú komunitu. Napriek tomu konkrétne informácie o strelcovi zo Zámockej ulice v Bratislave nemali.

„Konkrétne o osobe vraha J. K. sme však nemali spravodajské informácie, a teda o jeho osobe sme ich ani nikomu neposlali, táto mediálna informácia nie je teda pravdivá,“ napísal Naď na sociálnej sieti.

V pondelok v parlamente totiž na otázky novinárov povedal, že komunitu, do ktorej 19-ročný strelec patril, bola monitorovaná vojenskmi tajnými a tieto informácie následne odstúpili aj polícii.

Pravdou je, že Vojenské spravodajstvo pred pár mesiacmi v spolupráci s FBI a zahraničnými zložkami pomohli vypátrať nebezpečného extrémistu, ktorý na internete vystupoval pod prezývkou SlovakBro. Ide o 22-ročného Slováka, ktorý je od mája väzobne stíhaný za šírenie extrémizmu a pokračovací zločin niektorej formy účasti na terorizme, za založenie, podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Práve k odkazom mladého Slováka s prezývkou SlovakBro sa vo svojom 65-stranovom manifeste hlásil aj strelec J.K. zo Zámockej.

„Je teda pravdepodobné, že obaja boli súčasťou tej istej medzinárodnej komunity pravicových extrémistov, tzv. militantného akceleracionizmu. Ich snahou je “akcelerovať” vývoj spoločnosti smerom k chaosu a tzv. rasovej očiste, z ktorej podľa ich názoru má vzísť nový poriadok,“ napísal minister, pod ktorého rezort patrí aj Vojenské spravodajstvo.

Naď zároveň vyhlásil, že nie je reálne možné zachytiť každého jednotlivca, ktorý sa ani verejne neprejavuje a následne spácha či už teroristický alebo iý závažný trestný čin.

„Našou spoločnou dôležitou úlohou je naďalej zostať pozorní, koordinovať svoju činnosť a zdieľať navzájom informácie. Vtedy máme najväčšiu šancu na úspešné opatrenia vedúce k predchádzaniu podobných skutkov, ako vykonal extrémista či terorista na Zámockej ulici.“

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v pondelok potvrdil, že Národná kriminálna agentúra vyšetruje minulotýžňovú streľbu v Bratislave ako terorizmus.

Zároveň upozornil, že aj schvaľovanie tohto trestnho činu je na Slovensku trestné a polícia pozorne monitoruje verejné vyhlásenia ľudí k tejto tragédii. Páchateľom za schvaľovanie terorizmu hrozí 3 až 10 rokov väzenia.

Minulný týždeň v stredu podvečer ozbrojený páchateľ J. K. zavraždil Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča pred podnikom Tepláreň, kde sa schádzali aj ľudia z LGBTI+. Polícia už potvrdila, že páchateľ zrejme vraždil z osobitného motívu, z nenávisti k LGBTI+ menšiny, aktuality.sk

X X X

Obvinenia v kauze Emisie: Polícia stíha aj bývalého neoficiálneho poradcu ministra – Norberta Havalca

Vyšetrovateľ NAKA dnes obvinil dvoch bývalých ministerských úradníkov aj Norberta Havalca, ktorý najprv neoficiálne radil ministrovi životného prostredia a neskôr pracoval pre garážovú firmu. Za svoje služby dostal pol milióna eur.

Polícia dnes rozbehla akciu Cold case. Po rokoch totiž našla dosť dôkazov na obvinenie ľudí, ktorí majú mať na svedomí kauzu Emisie. Kvôli nevýhodnému kšeftu prišiel štát v roku 2008 o desiatky miliónov eur. Pre Aktuality.sk obvinenie troch osôb potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„Národná kriminálna agentúra v trestnej veci dozorovanej Úradom špeciálnej prokuratúry označovanej ako Emisie, dnes vykonala úkony za účelom zabezpečenia dôkazov o páchanej trestnej činosti. Vo veci bolo vznesené obvinenie trom osobám – P.H., P. S. a N.H. za obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný organizovanou skupinou, ktorým bola spôsobená škoda najmenej 47 miliónov eur. Vo veci neboli zadržané žiadne osoby,” napísala.

Obvinení sú podľa našich informácií dvaja bývalí úradníci ministerstva životného prostredia a Norbert Havalec. Ten bol v čase vypuknutia emisnej kauzy najprv neoficiálnym poradcom ministra životného prostredia a neskôr projektovým manažérom samotnej garážovej firmy Interblue Group, ktorá na emisnom kšefte zarobila.

Za svoju prácu dostal podľa medializovaných informácií priamo od Interblue pol milióna eur. Emisná kauza sa udiala ešte v roku 2008 – za čias vládnej koalície Smeru-SD, ĽS-HZDS a SNS. Rezort životného prostredia mali pod palcom národniari. Ministrom bol v čase uzavretia obchodu Ján Chrbet.

Denník Sme v minulosti upozornil, že lietadlom patriacim firme Havalcovej ženy letel Ján Slota do Chorvátska.

Havalec sa dobre poznal s ministerskými úradníkmi Pavlom Tehlárom a Petrom Solčanským, ktorým dal ešte Chrbetov predchodca na ministerstve Jaroslav Izák silné právomoci na obchodovanie s emisiami. Práve títo dvaja muži by mali byť v prípade obvinení spolu s ním.

Úradníkov, ktorí reálnemali danú problematiku na starosti, úplne obišli. Vyplýva to z pôvodného vyšetrovania, ktoré polícia rozbehla ešte v roku 2009 a neskôr zastavila s odôvodnením, že skutok nebol trestným činom.

Vyšetrovateľ vtedy priamo vypočul aj Norberta Havalca. Práve on mal rezortu radiť, aby sa s predajom emisií poponáhľal, čím vznikla časová tieseň. Väčšina štátov začala pritom predávať až v roku 2009.

Havalec vyšetrovateľovi opísal, že sa s vtedajším ministrom životného prostredia Jaroslavom Izákom dohodol na poradenstve v problematike emisných kvót. Na poradenstvo však nemal žiaden oficiálny dokument: ani poverenie, ani dekrét. Nebol oficiálnym poradcom, pôsobil len externe a dobrovoľne.

Havalcovou úlohou vraj bolo vypracovať analýzu trhu s emisiami. Zúčastnil sa aj na rokovaniach s niektorými záujemcami. S ministerstvom sa však rozkmotrili, keď od neho chceli písomné správy. On zas žiadal finančné vyrovnanie, čo sa vraj nestretlo s pochopením.

Napokon podľa vlastných slov s prekvapením zistil, že informatívny materiál o emisiách, ktorý šiel na vládu v októbri 2008, pozostával z veľkej časti práve z jeho analýzy trhu.

Na otázku vyšetrovateľa, či nezneužil informácie získané počas pôsobenia na ministerstve, odpovedal Havalec záporne. „Uviedol, že si to nemyslí a nič nezneužil, vzhľadom k tomu, že nebol viazaný mlčanlivosťou voči ministerstvu,“ parafrázoval vyšetrovateľ Havalcovu výpoveď, aktuality.sk

X X X

 V prípade rozpočtového provizória by Matovič získal väčšiu politickú moc

Posledné dni je najviac diskutovanou témou na domácej politickej scéne budúcoročný rozpočet. Ten mnohí odborníci kritizujú. Navyše minister financií nemá zaručenú podporu v parlamente.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

Ako Matovič môže ovládnuť ďalšie ministerstvá: Návrh rozpočtu na budúci rok smeruje do parlamentu. Otázne však je, či sa premiérovi a ministrovi financií podarí získať dostatok poslancov, aby schválili tento zákon roka. Z vyjadrení Igora Matoviča sa však zdá, že by mu neprekážalo ani to, keby sa koalícii nepodarilo tento návrh schváliť.

V takom prípade by totiž nastúpil inštitút rozpočtového provizória. V praxi to znamená, že by sa išlo podľa už schváleného rozpočtu na tento rok a jednotlivé rezorty by mohli každý mesiac minúť len jednu dvanástinu z celkového rozpočtu roku 2022. Lenže provizórium má isté špecifiká, ktoré vlastne dávajú ministrovi financií oveľa väčšie kompetencie. Tým by získal viac politickej moci a vplyvu, aktuality.sk

X X X

Sulík pri Smere v priebehu pár dní otočil. Lavíruje medzi Ficom a Matovičom a podpora SaS padá

Sulík najskôr nevylučoval, že bude o predčasných voľbách rokovať aj so Smerom, neskôr SaS stranu Roberta Fica odmietla. Podľa šéfa agentúry Focus zaradili spiatočku z logických dôvodov.

Strana SaS sa ocitla v zvláštnej polohe. Nie je v koalícii a stále čelí verbálnym útokom Igora Matoviča, no viacerí koaliční politici zároveň hovoria, že SaS je pre nich prvým partnerom na rokovanie.

Je v opozícii, ale súčasne sa od Smeru či Republiky snaží dištancovať a keď tak robí, Robert Fico Richardovi Sulíkovi odkazuje, že je politickým hlupákom. Kým SaS hľadá svoje miesto, preferencie strany aj jej lídra padajú.

Pád

SaS bola v komplikovanej situácii už v lete, teda ešte pred vypršaním ultimáta, ktoré strana dala šéfovi OĽaNO. Bolo zrejmé, že nech by Sulík spravil čokoľvek, preferencie SaS to môže ohroziť.

Strana svoje zotrvanie vo vláde podmieňovala odchodom Igora Matoviča z funkcie ministra financií. Zhruba polovica voličov SaS však podľa augustového prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ nechcela, aby strana z vlády odišla.

O niečo menej ako polovica opýtaných to, naopak, považovala za najlepšiu možnosť. Inak povedané, prívrženci SaS sa akoby rozdelili na dva tábory. Matovič napokon necúvol a SaS svoje slovo dodržala.

Výsledkom je relatívne tvrdý pád strany v prieskumoch. Agentúra Focus jej namerala ešte v júni 11 percent, v septembri to bolo už len približne osem percent. V máji Sulíkovi dôverovalo 30 percent opýtaných, v októbri to podľa Focusu pre Markízu bolo už len 20 percent.

„U Sulíka aj SaS to bude dané odchodom z vládnej koalície. Dôveru strácal predovšetkým v elektorátoch svojich bývalých koaličných partnerov (OĽaNO, Sme Rodina, Za ľudí), ale čiastočné straty zaznamenal aj v iných elektorátoch,“ vysvetľuje šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

Obrat

SaS sa po odchode do opozície ocitla v spoločnosti takých strán, ako sú Smer, Hlas, ĽSNS, Republika či Život Tomáša Tarabu. Najmä politici OĽaNO ich v skratke nazývajú buď „fašistami“ alebo „mafiánmi“ a Sulíkovi radi vyhadzujú na oči, s kým v opozícii skončil.

Zatiaľ najväčším spoločným počinom celej opozície bolo odvolávanie Igora Matoviča v parlamente, a to práve na návrh SaS a Hlasu. Po neúspešnom pokuse Sulík vyhlásil, že ukončuje snahy o návrat do koalície a je ochotný rokovať o predčasných voľbách. A to aj so Smerom.

„Vieme si to predstaviť, keďže potrebujeme 90 hlasov. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Nevylučujem to,“ povedal Sulík 6. októbra v rozhovore pre denník Sme. SaS si však pravdepodobne uvedomila úskalia takejto spolupráce a zmenila svoju taktiku.

Koncom minulého týždňa po rokovaní poslaneckého klubu SaS oznámila, že „so stranou Smer či kotlebovcami určite nepovedieme žiadne rokovanie o predčasných voľbách“.

„Jednak pre zásadné programové rozdiely a tiež pre politickú minulosť Roberta Fica, ktorý dopustil, že všadeprítomná korupcia počas jeho vládnutia prakticky pohltila celú spoločnosť,“ povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Zaradili spiatočku

No obrat v rétorike SaS okamžite zareagoval Robert Fico, podľa ktorého na Slovensku len ťažko „nájsť väčšieho politického hlupáka“ ako Sulíka. „Ešte pred pár dňami chcel Sulík rokovať so stranou Smer-SD o predčasných voľbách, ale po dvoch fackách od Dostála a Cigánikovej na poslaneckom klube, sa zaradil do šíku podporovateľov Matoviča a Hegera,“ vyhlásil expremiér.

Martin Slosiarik považuje Sulíkov obrat za pochopiteľný. Podľa neho by elektorát SaS nadbiehanie Ficovi neprijal. „Čiže zaradenie spiatočky je v tomto prípade logické,“ dodáva.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková, ktorú spomínal aj Fico, tvrdí, že Sulíkovo vyjadrenie, v ktorom rokovania so Smerom nevylučoval, prišlo v čase, keď ešte v strane nemali dohodnutý spoločný postup a na stole bolo viacero možností. Na otázku, či teda museli Sulíka presviedčať, odpovedá nepriamo.

„Richard Sulík je naozaj plnohodnotný a silný šéf strany a najväčšiu silu má v tom, že počúva svojich kolegov. Všetci sme sa zhodli, že netrpíme amnéziou a napriek tomu, že Igor Matovič je pre nás problém, nebudeme hneď komunikovať a koordinovať sa s niekým ako Smer, pretože oni majú úplne iné dôvody, prečo chcú predčasné voľby. A tými sú obavy z následkov toho, čo v minulosti páchali,“ hovorí poslankyňa.

„Ale čísla nepustia. Keby aj prišlo k nejakým hlasovaniam, môže sa stať, že to bude návrh, ktorý podá Hlas so Smerom, my o tom budeme uvažovať. Ale to neznamená, že s nimi musíme sedieť za jedným stolom,“ ukončila, aktuality.sk

X X X

Mierová ekonomika vojnu na Ukrajine nevyhrá  

Európsky trh s elektrickou energiou nie je pripravený na mimoriadnu situáciu, ktorú zažívame.

Joseph E. Stiglitz je nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu a profesorom na Kolumbijskej univerzite.

Politicky povedané, štáty G7 a podobne zmýšľajúce krajiny na celom svete zaujali vojnový postoj, aby zastavili ruskú agresiu. Ruský prezident Vladimir Putin porušil najzákladnejšiu zásadu medzinárodného práva.

Nevyprovokovane zaútočil na iného člena Organizácie Spojených národov – inštitúcie, ktorá bola výslovne vytvorená na to, aby takejto agresii zabránila. Nebezpečenstvo politiky ústupkov by malo byť zrejmé. Ak máte čo i len trochu empatie, mali by ste sa chvieť hrôzou pri predstave, že budeme musieť žiť pod Putinovou nadvládou, aktuality.sk

X X X

Minister spravodlivosti bude žiadať vyšetrenie smrti obvineného v Leopoldovskej väznici

Minister spravodlivosti Viliam Karas žiada vyšetrenie smrti obvineného v Leopoldovskej väznici. Na život si siahol po zadržaní v rámci prípadu rozsiahleho pašovania drog do väzenských priestorov.

„Život každého človeka, a to aj obvineného alebo odsúdeného, má hodnotu, ktorú treba za každých okolností chrániť. Budem preto žiadať dôsledné vyšetrenie všetkých okolností tohto úmrtia. Plne v tomto dôverujem orgánom činným v trestnom konaní a v ich nezávislé vyšetrovanie. V rámci mojich kompetencií budem o tejto téme podrobne hovoriť s vedením zboru a pýtať sa na nastavenie interných pravidiel, ktoré by mali takýmto tragédiám predchádzať. Na dôsledné preverenie postupov bude osobitne dohliadať štátny tajomník Peter Sepeši,“ uviedol Karas.

Minister poznamenal, že bude klásť osobitný dôraz na opatrenia proti pašovania drog ale aj iných predmetov a vecí do väzenských priestorov. Ocenil výkon polície i zboru pri odhalení konkrétnej trestnej činnosti v Leopoldove, a očakáva, že vo všetkých ústavoch budú prijaté preventívne opatrenia na identifikovanie a elimináciu podobných bezpečnostných rizík, aktuality.sk

X X X

30 rokov Slovenska: Od migov k stíhačkám F-16. Sliač čaká referendum o americkej základni

 So sovietskymi okupantmi sa obyvatelia Sliača stretávali viac ako dvadsať rokov, teraz chystajú referendum proti americkej vojenskej základni. Rezort obrany opakovane odkazuje, že sa môžu rovno pýtať na základňu ufónov.

 SLIAČ: Päťtisícové mestečko na strednom Slovensku žije pred voľbami témou referenda o americkej základni. Časť miestnych sa obáva, že s americkými stíhačkami F-16, ktoré v budúcich rokoch nahradia ruské migy, prídu na vojenské letisko v Sliači aj americkí vojaci.

Primátorka Ľubica Balgová, ktorá v komunálnych voľbách opäť kandiduje, tvrdí, že časť miestnych „v tom vidí paralelu s okupáciou sovietskymi vojskami“. Iní nad prímerom len krútia hlavami, aktuality.sk

X X X

Pribudlo 358 infikovaných na covid-19

V nemocniciach je hospitalizovaných 766 ľudí infikovaných koronavírusom. Za včerajší deň pribudlo 358 ľudí pozitívne testovaných na ochorenie covid-19.

Zdravotnícke zariadenia vykonali 1671 PCR testov a 4622 antigénových testov. Celková pozitivita testov tak dosiahla 21.424 percent.

V nemocniciach je hospitalizovaných 766 pacientov pozitívnych na covid-19. Na oddeleniach JIS leží 15 pacientov. Za uplynulý deň pribudlo 5 úmrtí na covid-19. Za včera zároveň pribudlo 2838641 plne zaočkovaných osôb, aktuality.sk

X X X

 Predaj áut v EÚ vzrástol v septembri takmer o desatinu

Predaj nových áut v Európskej únii rástol aj v septembri, druhý mesiac po sebe, pričom tempo rastu sa v porovnaní s vývojom v auguste zrýchlilo. Predaj nových áut v Európskej únii vzrástol v septembri medziročne o 9,6 % na 787.870, zatiaľ čo v auguste rast dosiahol 4,4 %.

Združenie však upozornilo, že pod takmer 10-percentné zvýšenie predaja sa podpísala najmä nízka porovnávacia základňa, keď v septembri 2021 boli problémy s produkciou áut v dôsledku nedostatku čipov.

Zo štyroch najväčších ekonomík najvýraznejší rast predaja zaznamenali Nemecko a Španielsko. V Nemecku sa predaj áut zvýšil medziročne o 14,1 % a v Španielsku o 12,7 %. Vo Francúzsku počet registrácií vzrástol o 5,5 % a v Taliansku o 5,4 %.

Za deväť mesiacov tohto roka však predaj áut v EÚ klesol o 9,9 % na 6,78 milióna. Výsledky ovplyvnilo prvých sedem mesiacov roka, v ktorých sa predaj automobilov na európskom trhu vyvíjal negatívne, aktuality.sk

X X X

Preslávil sa pred mnohými rokmi v Celticu. Japonec Nakamura až teraz ukončil kariéru

 Japonský futbalista Šunsuke Nakamura vo veku 44 rokov zavesil definitívne kopačky na klinec. Jeho kariéra trvala úctyhodných 26 rokov.

Nakamura sa v Európe preslávil v drese Celticu Glasgow, kde pôsobil v rokoch 2005-2009. Otvoril tak dvere pre viacerých krajanov, aktuálne obliekajú zeleno-biely dres škótskeho majstra štyria. V Európe pôsobil ešte aj v Reggine a Espanyole Barcelona.

Poslednú sezónu odohral ľavonohý stredopoliar v FC Jokohama. „Počas mojej dlhej kariéry som mal mnohé ťažkosti. Vždy som však dostal podporu a mohol sa posunúť ďalej,“ povedal v záverečnom vyhlásení Nakamura podľa AFP.

X X X

Česi sú z príchodu Slováka v šoku. Vojnu neriešil, do Ruska šiel pre prachy

 Povlečie sa to s ním ešte dlho. Samuel Buček ani po tom, ako ruské vojská napadlo ukrajinského suseda neváhal a podpísal zmluvu s Nižnekamskom, tímom KHL, ktorá je výstavnou skriňou Vladimira Putina.

V lige, z ktorej po začiatku vojny prišlo k masívnemu odchodu legionárov, sa však nepresadil. Hráč, ktorý v minulej sezóne slovenskej extraligy nastrieľal 41 gólov, sa pobral do Česka.

Za riekou Morava sa upísal Třincu – majstrovi z posledných troch sezón. V jeho drese už odohral aj prvý zápas. Bol pri víťazstve nad Spartou 4:2, predstavil sa vo štvrtej formácii.

Príchod slovenského reprezentanta však nie každého nadchol. Niektorí novinári dokonca otvorene píšu, že sú z neho v šoku.

„Nie preto, že by bol Buček mizerný útočník. Třinec vyhral tri extraligové finále vďaka charakteru, vôli, tvrdej disciplíne a žiadnym výstrelkom navôkol.

Toto však už nie je ten Třinec. Predtým by totiž klub o takomto hráčovi neuvažoval,“ myslí si Pavel Ryšavý, expert portálu isport.cz.

Podľa neho je šokom, že český šampión priviedol do svojho kádra práve hráča s nedávnou minulosťou v KHL.

„Je to vec každého hráča, či podpísal po invázii zmluvu s klubom z KHL. Zabudnite však na reči, že sa šiel do Ruska hokejovo posunúť,“ tvrdí Ryšavý.

„Nie, skrátka len podpísal najvyššiu možnú ponuku, ktorá ležala na stole,“ dodáva.

 Buček podľa neho spadá do nasledujúcej kategórie hráčov: tých, ktorí neodolali a šli zbierať úrodu.

„Žiadny hokejista nešiel do Ruska preto, aby popravoval Ukrajincov. Lenže tvrdiť, že všetko je len o puku, mantineloch a ľade, to je cynizmus, naivita alebo hlúposť. Ďalšie možnosti nie sú,“ kritizuje novinár.

A píše aj o svojej predstave férového jednania medzi hokejistami, ktorí sa upísali klubom z KHL.

„Mŕtvych nepočítam, je mi to jedno. Nie je to moja vojna. Idem si len zarobiť prachy, ktoré si zaslúžim. Naštvalo by vás to? Najskôr áno, ale aspoň by ste počuli niečo úprimné,“ uvádza.

Zdá sa tak, že príchod nitrianskeho hrdinu z vlaňajšej sezóny extraligy vyvolal v Česku nemalý rozruch. Jeho výkony tak akiste budú pod drobnohľadom, čo mu situáciu určite neuľahčí./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.