SR chýbajú stovky všeobecných lekárov pre dospelých,pediatrov, SaS žiada Matovičov odchod

   Priemerný vek pediatrov je na úrovni 59 rokov a 48 percent z nich je vo veku 63 a viac rokov. Na Slovensku chýba 400 všeobecných lekárov pre dospelých a 223 primárnych pediatrov. Vyplýva to z výsledkov vyhodnotenia stavu siete. Najkritickejšia situácia so všeobecnými lekármi je v okresoch Považská Bystrica, Zlaté Moravce, Krupina a Poltár. V odbornosti pediatria patria medzi najviac kriticky nedostatkové okresy Krupina, Veľký Krtíš, Gelnica a Malacky. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

„Sieť všeobecných lekárov pre dospelých zabezpečuje 2404 všeobecných lekárov, kde súčet ich úväzkov predstavuje 2071 lekárskych miest. Priemerný vek všeobecných lekárov je na úrovni 57 rokov a 41 percent z nich je vo veku 63 a viac rokov,“ zhodnotil rezort. Sieť primárnych pediatrov aktuálne tvorí 1216 lekárov. Ich súčet úväzkov predstavuje 993 lekárskych miest. Priemerný vek pediatrov je na úrovni 59 rokov a 48 percent z nich je vo veku 63 a viac rokov.

Podľa nových pravidiel

Výsledky vyhodnotenia stavu verejnej minimálnej siete všeobecných lekárov a primárnych pediatrov pripravilo ministerstvo zdravotníctva prvýkrát podľa nových pravidiel. Nový spôsob definuje sieť na úrovni okresu, a nie na úrovni kraja. Potrebný počet lekárskych miest je stanovený optimálne, a nie ako minimálny počet. Každoročný spôsob výpočtu potrebného počtu lekárov reaguje na demografické zmeny v populácii. Pre každý okres je stanovená potrebná kapacita a zároveň vyčíslený počet neobsadených, respektíve chýbajúcich lekárskych miest. Nové pravidlá sú súčasťou prebiehajúcej reformy všeobecnej ambulantnej starostlivosti.

Klasifikácia okresov zaraďuje okresy do jedného zo štyroch stupňov podľa miery ohrozenia na základe troch parametrov klasifikácie, ktorými sú miestna dostupnosť, kapacitná priepustnosť a veková štruktúra lekárov. „Mapy klasifikácie okresov sú kľúčovou vstupnou informáciou úspešnej adresnosti motivačných opatrení. Cieľom je smerovať stimuly do okresov, ktoré sú najkritickejšie z pohľadu nedostatku všeobecných lekárov,“ doplnil rezort.

Jedným z prvých opatrení na podporu a stabilizáciu všeobecnej ambulantnej starostlivosti je aj nenávratný finančný príspevok na zriadenia ambulantnej praxe. Opatrenie je financované z prostriedkov plánu obnovy vo výške 10 miliónov eur, aktuality.sk

X X X

SaS vraj žiada Matovičov odchod. OĽaNO: Nepustíme ho

Matovičovci na sociálnych sieťach bojujú za koalíciu. „Bola by chyba ju pochovať a vystaviť krajinu riziku návratu Fica,“ myslí poslanec Andrej Stančík. Jeho stranícky kolega a minister obrany Jaroslav Naď zasa tvrdí, že SaS argumentuje, že je pre ňu výhodné odísť zo súčasnej vlády. OĽaNO oficiálne dodáva, že Matoviča neobetuje a nebude hlasovať za predčasné voľby.

Už niekoľko dní si koaliční poslanci – najmä z hnutia OĽaNO – verejne vyzývajú SaS, aby nepoložila koalíciu. V nedeľu to bol podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO, NOVA), ktorý upozorňoval, že koalícia možno doslúži už v najbližších hodinách.

Teraz pomerne odborný poslanec Stančík, ktorý často kritiku smeroval do radov OĽaNO. „Dnes sa rozhoduje o budúcnosti koalície. Napriek všetkým rozporom je to koalícia, ktorá priniesla po 20 rokoch reformy, očistu a skvelú zahraničnú politiku. Bola by chyba ju pochovať a vystaviť krajinu riziku návratu Fica,“ píše Stančík.

Za pravdu mu dáva aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). „Presne tak! Položiť túto vládu a dokonca špekulovať o predčasných voľbách by bolo špeciálne v tomto období mimoriadne nebezpečné. To si musia uvedomiť všetci,“ reagoval Naď na Stančíkov status.

Na vlastnom profile volá po zdravom rozume a prosí SaS o zodpovednosť. „Buďme úprimní a povedzme si veci na rovinu: to, čo nás spája, je oveľa silnejšie ako to, čo nás rozdeľuje,“ píše Naď.

SaS podľa neho „vraj príde s podmienkou, že Igor Matovič musí z vlády odísť, inak odídu oni, a budú predčasné voľby“.

„Áno, vzťahy Igora a Richarda sú veľmi napäté a zložité. Od blízkeho priateľstva sa dostali až k tomu, že si mnohokrát nevedia prísť na meno. A nie, nie je to chyba iba jedného z nich, obaja majú pekne za ušami. Žiadne osobné vzťahy však nikdy nesmú byť dôležitejšie, ako záujmy občanov a vlasti. Nikdy a žiadne. Navyše, najväčšie úspechy sme dosiahli, keď oni dvaja ťahali za jeden povraz… (napríklad, ale zďaleka nielen Volvo..),“ priznáva minister obrany.

Tvrdí, že obe strany a ich ľudia sú si blízki vyše desaťročie. Považuje SaS za „najprirodzenejšieho partnera v boji proti zlu a mafii“.

„Ak SaS odíde z tejto vlády, čo nikto nepožaduje a ani nechce a je to iba a jedine ich rozhodnutie, tak umožnia návrat mafie späť. Presne tak, ako sa to udialo po páde Radičovej vlády. Akurát, že tento návrat bude pre Slovensko ešte tragickejším. Fico s Pellegrinim a fašistami vedia, že to je ich jediná možnosť úniku pred spravodlivosťou,“ je presvedčený.

Podľa neho by návratom súčasnej opozície k moci hrozí „opätovný únos demokracie, návrat mafie a možno aj ďalšie politické vraždy na Slovensku“.

„Pri politických rokovaniach lídri SaS argumentujú, že je pre nich výhodné, aby odišli z vlády, pretože Igor Matovič je nepopulárny a oni majú teraz vyššiu popularitu. To naozaj v tak náročnom období, keď je vojna na Ukrajine s masívnym dopadom aj na Slovensko, keď doma bojujeme z celých síl za spravodlivosť a proti mafii, keď ešte stále čelíme najväčšej pandémii v novodobej histórii, tak teraz budeme dávať do popredia stranícke záujmy pred záujmami vlasti a občanov a budeme sa orientovať podľa popularity politikov?“ prezrádza Naď čo-to zo zákulia.

Priznáva, že ak by odchod SaS z vlády spôsobil predčasné voľby, SaS by „by možno získala viac hlasov ako v ostatných voľbách, ale demokratické strany by celkovo prehrali na plnej čiare, pretože by opäť raz voličom ukázali, že nevedia vydržať ani 4 roky“.

„A Smer, Hlas a fašisti s nimi vo vláde, by mali možno aj ústavnú väčšinu a už len potom by sme všetci videli, čo znamená únos demokracie, smerovanie k Moskve, politické prenasledovanie a úpadok štátu ako takého,“ pokračuje s tým, že v súčasnosti nie je lepšia alternatíva ako koaličná vláda OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

„Drahých priateľov v SaS prosím, aby neurobili rozhodnutie, ktoré bude smerovať k pádu vlády. Naopak, poďme všetci naspäť k rokovaciemu stolu a poučme sa z chýb, ktoré sme urobili. Čo ja môžem sľúbiť je to, že aj my v OĽaNO urobíme všetko pre zlepšenie situácie. Nominácia ministrov je však nielen v zmysle koaličnej zmluvy, ale aj v zmysle zdravého rozumu v rukách jednotlivých strán. A to treba aj rešpektovať, presne tak, ako my rešpektujeme nominácie iných strán v koalícii,“ čím Naď naznačuje, že OĽaNO ministra financií a svojho šéfa Igora Matoviča podrží.

„Môžem však všetkých uistiť, že na predčasných voľbách sa my dohadovať určite nebudeme. Takýto blud sa už udial na nezmyselnom konci Radičovej vlády a my na tejto zrade občanov Slovenska participovať nebudeme,“ vyhlasuje Naď.

Podľa neho ide o všetko: „Ide o budúcnosť našej vlasti. Mafia alebo spravodlivosť. Zodpovednosť alebo politikárčenie. Sloboda a demokracia alebo oligarchovia. SaS si dnes má možnosť vybrať. Prosím o zodpovednosť a volám po zdravom rozume,“ dodáva Naď.

K vnútrostraníckej situácii a situácii ku koalícii sa vyjadrím dnes po 16, vyhlásil Sulík po zasadnutí vlády.

Pred zasadnutím vlády rokovalo aj predsedníctvo OĽaNO. Aj preto ministri od obyčajných meškali na zasadnutie vlády.

Matovičovci v oficiálnom stanovisku priznávajú, že „počas dvoch rokov sa udiali aj veci, ktoré nás v koalícií rozdeľovali“.

„Mali sme nezhody počas pandémie, ktorej bremeno bolo najmä na pleciach OĽaNO, keďže sme zodpovední za rezort zdravotníctva. Nezhody vyvrcholili vašou požiadavkou na odstúpenie nášho ministra zdravotníctva a premiéra. Vyhoveli sme vašej požiadavke, lebo Slovensko v ťažkých časoch potrebovalo stabilitu,“ píše mandátovo najsilnejšie hnutie v oficiálnom stanovisku.

„Dnes žiadate opäť odchod predsedu hnutia OĽaNO z vlády. Vaša požiadavka je v príkrom rozpore s koaličnou zmluvou a hnutie OĽANO s ňou nesúhlasí a taktiež určite nebude hlasovať za predčasné voľby,“ dodávajú obyčajní./agentury/

X X X

Dosť bolo bohorovnosti. Petícia žiada vyššie tresty pre kňazov, ktorí zneužívajú deti

 Dosť bolo bohorovnosti. Žiadam kompetentných o adekvátne tresty pre farárov za ich činy páchané na deťoch! Pod takúto petíciu sa podpísalo vyše sedemtisíc ľudí.

 Kňaz vstupuje do dómu svätého Martina v Bratislave

Dôvodom je podmienečné odsúdenie kňaza a učiteľa náboženstva, ktorý sexuálne zneužíval trinásťročné dievča. Okresný súd predminulý týždeň odklepol dohodu medzi kňazom Františkom Ondrekom a prokuratúrou. Za pokračujúci zločin sexuálneho zneužívania dievčaťa (zneužíval ju tri roky, od jej 13. do 16. rokov), dostal trojročný trest s podmienečným odkladom na štyri roky.

Kňaz dievča po pohlavnom akte posielal na spoveď k inému farárovi. Hoci Ondrekovi nadriadení o zneužívaní vedeli, neoznámili to polícii. Cirkev sa pustila do vyšetrovania sama. Otec inej obete však zneužívanie polícii nahlásil a kňaz skončil síce pred súdom, ale so smiešnym trestom.

Zaslúžil by si podľa Vás kňaz František Ondrek za zneužívanie dievčaťa prísnejší trest?

V komentároch pod petíciou možno nájsť aj takéto odkazy: Podpisujem, lebo som sama bola zneužitá kňazom a nesúhlasím s tým, aby nedostávali žiadne tresty za to, čo spáchali. Tieto slová k svojmu podpisu pod petíciu pripojila žena z Dolného Kubína.

Iný muž pripísal: Myslím si, že trojročná podmienka je málo za to, že niekomu spôsobíte traumu na celý život. Iná podpisujúca dodala: Lebo týmto rozsudkom Slovenská republika dosiahla morálne dno. Podpisujem, lebo sám mám malú dcérku a veľmi ma rozčúlil trest pre farára. Zákon by mal platiť tvrdšie nielen pre cirkev, píše muž z Kuchyne.

Žena z Banskej Bystrice pridáva: Je absolútne nechutné, čo má byť trestom za toľké rany, ktoré si so sebou obeť nesie. Hanbím sa za túto spoločnosť, ktorá pod rúškom viery znásilňuje práve deti!

Petícia upozorňuje, že podmienečný trest nielen v tomto prípade je neprimeraný a v rodine obetí môže posilniť pocit krivdy a bezmocnosti. „Skutky, ktoré sa dejú a diali voči deťom, majú sexualizovanú podobu, osoby, ktoré ich páchali/jú, zneužili svoju moc a navyše reprezentujú inštitúciu, ktorá si v spoločnosti uzurpuje právo byť morálnou autoritou,“ pokračuje text petície.

Jej autor – Maroš – sa odvoláva na slová právničky Šarloty Pufflerovej, podľa ktorej majú ľudia predsudky voči rôznym skupinám. Keď však ide o príslušníkov cirkvi, niekedy sú tolerantní až príliš.

„Tu vzniká problém, pretože táto tolerancia dáva príslušníkom cirkvi ochrannú vrstvu. Tí však môžu zneužívať práve svoju pozíciu, ktorú im dáva toto povolanie, kde majú moc nad deťmi alebo často aj ženami,“ cituje autor Pufflerovú.

Dodáva, že vysoké morálne postavenie farára v spoločenskom rebríčku môže brániť ľuďom rozpoznať, kedy dochádza k diskriminácii či zneužívaniu a nakoľko je vážne a poškodzujúce. To sa podľa autora petície môže premietať aj do rozhodnutia súdov. Kňaz by podľa medializovaných informácií už nemal pracovať pre cirkev./agentury/

X X X

 Bude výmena osób? Získa Rusko z USA obchodníka so smrťou? 

 Zostane americká basketbalistka Brittney Grinerová (31) v ruskom väzení? Alebo sa ju Moskva bude usilovať za niekoho vymeniť?

 Americkú basketbalistku Brittney Grinerovú v Rusku zadržiavajú od 17. februára. Podľa denníka New York Times by Kremeľ mohol mať záujem o Viktora Buta, ktorý od roku 2011 sedí v Amerike za mrežami. Za nelegálny predaj zbraní teroristom a za podiel na príprave vraždy občanov Spojených štátov dostal trest 25 rokov.

Bude v Rusku navždy?

„Bojím sa, že by som tu mohla zostať navždy,“ napísala z ruskej väzby Grinerová americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Basketbalistku v Rusku zadržali 17. februára na moskovskom letisku Šeremetievo. V batožine vraj mala náplň do vaporizéra v podobe hašišového oleja.

Súd s Grinerovou, ktorá v WNBA hrá za klub Phoenix Mercury a Rusku obliekala dres Jekaterinburgu, sa začal 1. júla. Dvojnásobnej olympijskej víťazke zároveň predĺžili väzbu o ďalších šesť mesiacov. Podľa ruskej tlačovej agentúry TASS už Moskva rokuje s americkou stranou o výmene Grinerovej za Buta. Jeho právnik Steve Zissou tvrdí, že oslobodenie obchodníka so zbraňami patrí medzi ruské priority. Advokáta v tomto zmysle cituje denník New York Times.

Len nedávno sa medzi USA a Ruskom odohrala výmena väzňov. Moskva v apríli prepustila bývalého príslušníka námornej pechoty Trevora Reeda. V júli 2020 ho odsúdili na deväť rokov za údajné napadnutie policajta. Američania za Reeda domov poslali kokaínového pašeráka Konstantina Jarošenka, keď mu Biden skrátil časť trestu.

Dá sa niečo podobné očakávať v prípade Grinerovej? Vzťahy medzi USA a Ruskom sú pre vojnu na Ukrajine na bode mrazu. A problémy športovkyne sa nedajú s Butom porovnať. Obchodník so smrťou, ako ho prezývajú, podľa amerických úradov dlhé roky zásoboval zbraňami rôzne militantné a teroristické skupiny. Špekuluje sa, že nad ním ochrannú ruku držala aj Moskva, keďže vraj v minulosti pôsobil v ruskej vojenskej spravodajskej službe alebo v KGB.

V súvislosti v možným prepustením Buta sa veľa hovorí aj o Paulovi Whelanovi, ďalšom Američanovi a bývalom príslušníkovi námornej pechoty, ktorého Rusko zadržiava a obvinilo ho zo špionáže. Hlavná pozornosť sa však teraz sústreďuje na Grinerovú.

 Ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta v roku 2011 odsúdili v USA na 25 rokov väzenia.

„Uvedomujem si, že sa zaoberáte mnohými vecami, ale, prosím, nezabudnite na mňa a na ďalších uväznených Američanov. Prosím, urobte všetko preto, aby ste nás dostali domov. Vo roku 2020 som volila po prvý raz a hlasovala som za vás. Verím vo vás,“ napísala Bidenovi basketbalistka v liste, ktorý právnici odovzdali Bielemu domu 4. júla na Deň nezávislosti. „Stále môžem tak veľa urobiť so slobodou, ktorú mi môžete pomôcť znovu získať. Chýba mi moja manželka! Chýba mi moja rodina! Chýbajú mi moje spoluhráčky! Ničí ma, keď viem, ako veľmi teraz trpia. Budem vám vďačná za čokoľvek, čo teraz urobíte, aby ste ma dostali domov,“ uviedla Grinerová.

Za studenej vojny sa viaceré výmeny väzňov medzi USA a ZSSR odohrali na známom berlínskom moste špiónov, ako sa volá aj film Stevena Spielberga z roku 2015. V roku 2010 sa veľmoci k tejto praxi vo väčšom vrátili. Výmena sa vtedy odohrala na letisku vo Viedni. Washington vtedy do Moskvy poslal 10 ľudí, na Západ z Ruska smerovali štyria. Medzi nimi bol aj Sergej Skripaľ, ktorého sa Kremeľ pokúsil v roku 2018 otráviť novičokom.

Viac rukojemníkov

Budú však Spojené štáty ochotné urobiť nejakú výmenu týkajúcu sa Grinerovej či Whelana? „Vzťahy medzi USA a Ruskom sú rovnako zlé, aké boli v najhorších rokov studenej vojny,“ pripomenul pre Pravdu Thomas Schwartz, expert na dejiny zahraničnej politiky z Vanderbiltovej univerzity v Nashville.

Odborník si však myslí, že Washington sa pokúsi dostať Grinerovú domov. „Azda to nebude znieť príliš cynicky, keď poviem, že Bidenova vláda vníma basketbalistku aj ako Afroameričanku a príslušníčku LBGT+ komunity. Pre prezidenta sú to dôležité voličské skupiny. Existuje však skutočné nebezpečenstvo, že dohoda týkajúca sa Grinerovej spôsobí, že Rusko si povie, že si aj z ďalších občanov USA urobí rukojemníkov. Určite to tak funguje v prípade Iránu, ktorý zadržiava či zadržiaval viacerých Američanov,“ vysvetlil Schwartz.

„Grinerovej prípad postavil Spojené štáty pred klasickú dilemu. Na jednej strane je povinnosťou vlády urobiť všetko, čo je v najlepšom záujme americkej občianky. Na druhej strane výmena väzňov s Ruskom pravdepodobne povedie k tomu, že autoritatívne štáty budú pokračovať v tomto prístupe, aby získali ústupky od krajín, ktorým zadržia obyvateľov,“ povedal pre Pravdu Keir Giles, expert na Rusko z organizácie Chatham House. „Videli sme, ako dobre to Moskve fungovalo v roku 2015 v prípade Estona Kohvera. Rusko ho unieslo cez estónsku hranicu v roku 2015. Alebo keď Čína zadržala Michaela Spavora a Michaela Kovriga. Vzala si ich ako rukojemníkov za to, že Kanada zatkla vysokopostavenú predstaviteľku spoločnosti Huawei Meng Wan-čou. Bez ohľadu na to, ako to celé dopadne, je jedna vec jasná. Obyvatelia krajín, s ktorými je Moskva v spore, by si mali byť pri ceste do Ruska vedomí toho, že sa vystavujú riziku bezdôvodného zatknutia a že ich Kremeľ môže použiť vo svojich geopolitických hrách,“ zdôraznil Giles./agentury/

X X X

Bežné lety do dovolenkových rajov majú meškania. V Chorvátsku si turisti pre infláciu priplatia

Ako sa pripraviť na prípadné meškania na letiskách? Oplatí sa tento rok ísť do Chorvátska?

Bratislavčanka s priateľom sa mala pred týždňom na dovolenke presunúť z Valencie na Malorku. Zistili však, že ak by odleteli na Malorku, nemali by sa potom ako dostať domov. Plánovaný let z Malorky do Viedne, ktorým sa mali na konci dovolenky vrátiť, totiž zrušili.

„Nekontrolovala som mail, dozvedela som sa to cez aplikáciu leteckej spoločnosti,“ opisuje situáciu turistka, ktorá tak stála pred dilemou: buď odletieť na Malorku a riskovať problémy s návratom domov, alebo si celú dovolenku neplánovane skrátiť a vrátiť sa už z Valencie.

„Dali nám dve možnosti: dať si let na iný termín alebo požiadať o vrátenie peňazí. Rozhodla som sa pre vrátenie peňazí. O vrátenie peňazí som požiadala pred týždňom, doteraz čakám na peniaze,“ dodala sklamaná turistka.

Jej meno redakcia Aktuality.sk pozná, ale na žiadosť turistky sme ho neuviedli. Nie je však jediná, ktorej let zrušili.

Problémy zažívajú skoro všetky veľké letiská v Európe

Letiská a letecké firmy bojujú s nedostatkom zamestnancov. Počas pandémie ich mali nadbytok a museli ich prepúšťať. Dnes, keď sa stav cestovania vrátil do časov spred pandémie, im zamestnanci chýbajú.

„Problematické sú takmer všetky veľké letiská v Európe. Okrem toho s nedostatkom personálu bojujú aj niektoré aerolinky. Lufthansa zrušila viac ako tritisíc letov, lebo nemá personál a chýbajú najmä piloti. Letisko v Amsterdame a britské letiská diktujú leteckým spoločnostiam, koľko pasažierov môžu prepraviť počas tohto leta,“ hovorí Katarína Šuchterová z portálu Pelikán.sk, ktorý sa zaoberá predajom leteniek.

Bratislavské letisko M. R. Štefánika zatiaľ tento problém nepostihol v takom meradle, ako trápi väčšie európske letiská. „Chýbajú nám desiatky zamestnancov, ktorí počas pandémie odišli z pozícií na letisku a už sa nevrátili,“ tvrdí hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Hauswaldová. „Snažíme sa to vykryť zamestnancami, ktorí pracujú nadčasy. Letisko najalo aj približne 100 brigádnikov, vďaka ktorým to zvládame v poriadku.“

Zároveň odporúča cestujúcim, aby prišli na letisko minimálne dve hodiny pred odletom a informovali sa na webovej stránke letiska o odletoch a príletoch. Na stránke letiska by sa mali ľudia dozvedieť, či ich let mešká, je zrušený alebo ostáva bez zmien. Ak im let zrušili alebo výrazne mešká, cestujúci by sa podľa nej mali okamžite skontaktovať s delegátom, príslušným pracovníkom cestovnej kancelárie alebo leteckej spoločnosti, kde si letenky alebo zájazd zakúpili, a informovali sa o ďalšom postupe.

Pelikán svojim zákazníkom odporúča zakúpiť si k letenkám aj poistenie. „Ak let mešká alebo je zrušený, cestujúci automaticky dostane kompenzáciu 200 eur na jeden let,“ uisťuje cestujúcich Šuchterová.

O téme sa v podcaste Aktuality Nahlas rozprávala s odborníkmi Denisa Hopková. Podcast si môžete vypočuť tu:

Výrazne drahšia dovolenka v Chorvátsku

Spoločnosť CapitalPanda vypracovala analýzu, ktorá mapuje ceny v obľúbených destináciách Európanov. V analýze sa zameriavali na európske stredomorské destinácie. Vývoj cien ubytovanie skúmali v troj-, štvor- a päťhviezdičkových hoteloch.

Najlepšie skončili Grécko, Turecko a Španielsko – súvisí to s ekonomickou kondíciou týchto krajín. Grécko a Španielsko trápi vysoká miera nezamestnanosti. Turecko niekoľko rokov zažíva dvojcifernú infláciu, ktorá momentálne dramaticky rastie. V apríli bola na úrovni 16 percent, dnes to je takmer 70 percent. Z tohto dôvodu sa dá predpovedať ďalšie oslabovanie tureckej líry. Nie je zrejmé, ako sa premietne do cien letných dovoleniek, pretože týmto smerom naklonený kurzový rozdiel predstavuje potenciálny zisk pre cestovné kancelárie. Možno očakávať, že o prípadný kurzový zisk sa cestovky podelia so zákazníkmi.

Ceny výrazne stúpli v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov – v Chorvátsku. Medziročne stúpli o 20 – 25 percent, v niektorých hoteloch môžu byť ceny vyššie aj o polovicu oproti minulému roku, aktuality.sk

X X X

Ceny ropy v stredu vzrástli

Ceny ropy v stredu vzrástli po strmom páde v predchádzajúcom dni, keďže medzi obchodníkmi opäť prevážili obavy o ponuku, aj keď pretrvávajú aj obavy z globálnej recesie.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v auguste sa o 7.31 h SELČ predával po 99,71 USD (96,90 eura). To bolo o 21 centov alebo 0,21 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa zvýšila o 76 centov alebo 0,74 % na 103,53 USD za barel, aktuality.sk

X X X

Ukrajina: Úrady vyzývajú civilistov, aby sa rýchlo evakuovali z mesta Sloviansk

Sloviansk bol v posledných dňoch vystavený masívnemu ruskému ostreľovaniu.                                                                                                                                                        Ukrajinské úrady vyzývajú civilistov, aby sa urýchlene evakuovali z mesta Sloviansk, ku ktorému sa presúvajú ruské jednotky snažiace sa ovládnuť celý Donbas na východe Ukrajiny. V stredu o tom informovala agentúra AFP.

Sloviansk bol v posledných dňoch vystavený masívnemu ruskému ostreľovaniu, pričom v utorok pri útoku na trhovisku zahynuli najmenej dvaja ľudia a sedem ďalších utrpelo zranenia.

Pavlo Kyrylenko – gubernátor Doneckej oblasti, do ktorej patrí aj Sloviansk, – v rozhovore pre ukrajinské médiá zdôraznil, že „najdôležitejšou radou je evakuácia“.

„Nebolo dňa bez ostreľovania“

Vysvetlil, že „tento týždeň nebolo dňa bez ostreľovania“. Dodal, že mesto je teraz v dosahu ruských rakiet, pričom ruské jednotky ho ostreľujú chaoticky. Útoky sú zamerané „na likvidáciu miestneho obyvateľstva,“ povedal.

Kyrylenko tiež informoval o ostreľovaní naprieč „celou frontovou líniou“ v Donbase, na ktorý Rusko preorientovalo svoje úsilie po tom, čo sa po tvrdom odpore Ukrajiny vzdalo svojho pôvodného cieľa dobyť Kyjev.

Donbas sa skladá z Luhanskej oblasti, ktorú ruské jednotky takmer úplne dobyli, a Doneckej oblasti na jeho juhozápade, kde sa sústreďuje útok ruskej armády.

Nedeľný pád mesta Lysyčansk, ku ktorému došlo týždeň po ústupe ukrajinskej armády zo susedného mesta Severodoneck, uvoľnil ruským jednotkám postup na Kramatorsk a Sloviansk, vysvetlila AFP, aktuality.sk

X X X

   Ukrajinský prezident Zelenskyj kritizoval utorkové rozhodnutie armády, ktorá zakázala mužom v brannom veku pohyb mimo trvalého bydliska bez zvláštneho povolenia. Od velenia armády a ministerstva obrany bude žiadať vysvetlenie, informovala agentúra Unian. Chystaný krok vyvolal v ukrajinskej spoločnosti vlnu nevôle.

Generálny štáb ukrajinskej armády v utorok oznámil, že vydal zákaz mužom vo veku od 18 do 60 opúšťať bydlisko bez zvláštneho povolenia príslušného vojenského úradu. Odvolával sa pritom na zákon z roku 1992, ktorý tento krok predpokladá v čase vojnového stavu. Ten na Ukrajine platí od začiatku ruskej invázie.

Neskôr vydala armáda upresnenie, podľa ktorého muži v brannom veku nebudú smieť bez povolenia prechádzať iba hranice oblastí. Tých je na Ukrajine 24 a v každej žije až niekoľko miliónov ľudí. V pôvodnej verzii nariadenia pritom stálo, že reštrikcie sa budú vzťahovať na okresy, teda nižšie územno-správne celky v rámci oblastí, pripomína Unian.

Počas krátkej doby komentovali nariadenia na sociálnych sieťach stovky rozhorčených Ukrajincov, niektorí obvinili ministerstvo obrany z „idiocie“, uviedla agentúra DPA. Opatrenia podľa nich podporia korupciu na okresných vojenských úradoch. Ďalší dávali najavo obavy z ešte väčšieho hospodárskeho chaosu.

„Vidím, že (…) v spoločnosti panuje nepochopenie a dokonca aj rozhorčenie. Nariadil som ministrovi obrany, náčelníkovi generálneho štábu a vrchnému veliteľovi Ozbrojených síl Ukrajiny, aby mi počas zajtrajšieho (stredajšieho – pozn. ČTK) pravidelného zasadnutia generálneho štábu podali správu o všetkých podrobnostiach,“ uviedol Zelenskyj. „Žiadam generálny štáb, aby nabudúce také rozhodnutia neprijímal bezo mňa,“ dodal. Verejnosti sľúbil, že sa bude záležitosťou osobne zaoberať.

Mnoho Ukrajincov nežije v mieste svojho trvalého bydliska. Po začatí ruskej invázie z 24. februára navyše ušli desiatky tisíc mužov do bezpečnejších oblastí na západe krajiny. Armáda sa pre nich teraz chystá vydávať zvláštne povolenia.

Hovorca ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk serveru RBK-Ukrajina povedal, že opatrenie je nutné z dôvodu evidencie „mobilizačných zdrojov“ pre prípad, keď ich bude nutné aktivovať. Odmietol tiež názory, že nutnosť obstarávania povolení povedie ku korupcii.

Zákaz vycestovať z Ukrajiny platí pre mužov v brannom veku už od začiatku ruskej invázie, teda od 24. februára. Pohraničná stráž napriek tomu pravidelne zadržiava Ukrajincov, ktorí sa snažia nelegálne prekročiť hranice smerom do Moldavska alebo susedných krajín Európskej únie.

V máji Zelenskyj hovoril o tom, že krajinu bráni približne 700-tisíc Ukrajincov v armáde, národnej garde, pohraničnej stráži a polícii.

X X X

Lotyšsko sa vráti k povinnej vojenskej službe a má v pláne aj výstavbu vojenskej základne v blízkosti mesta Jékabpils, ktoré bude k ruským hraniciam bližšie ako už existujúca základňa Ádaži.

Podľa agentúry AFP o tom v utorok informoval lotyšský minister obrany Artis Pabriks, ktorý dodal, že tieto zámery sú reakciou na rastúce napätie vo vzťahoch so susedným Ruskom v čase jeho vojny na Ukrajine. Minister vysvetlil, že „súčasný vojenský systém Lotyšska dosiahol svoj limit. Zatiaľ nemáme dôvod myslieť si, že Rusko zmení svoje správanie“.

Pabriks uviedol, že povinná vojenská služba sa bude vzťahovať na mužov a začne platiť na budúci rok, pričom k dispozícii bude niekoľko variantov, ako ju bude možné absolvovať. Lotyšsko zrušilo povinnú vojenskú službu niekoľko rokov po vstupe do obrannej aliancie NATO. Od roku 2007 sa armáda tohto členského štátu EÚ skladá z vojakov z povolania a dobrovoľníkov z Národnej gardy, ktorí cez víkendy slúžia na čiastočný úväzok v pechote.

Táto krajina s menej ako dvoma miliónmi obyvateľov, ktorá hraničí s Bieloruskom a Ruskom, má v súčasnosti v aktívnej službe len 7500 vojakov a členov Národnej gardy. Tieto jednotky majú podporu v podobe 1500 príslušníkov jednotiek NATO.

X X X

Unikla viac než miliarda údajov čínskych občanov, hackeri sa nabúrali do databázy polície

Mohlo ísť o najväčší únik údajov v dejinách Číny.

Skupina neznámych hackerov ukradla údaje viac ako miliardy čínskych občanov, keď sa nabúrala do databázy šanghajskej polície. Podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť by mohlo ísť o najväčší únik údajov v dejinách Číny, uviedla v utorok americká spravodajská televízia CNN.

Rozsiahla on-line databáza zostala nezabezpečená a verejne prístupná viac ako rok – až kým anonymný používateľ na fóre hackerov neponúkol, že údaje predá a neupozornil na ne minulý týždeň.

Predávajú mená, adresy i dátumy narodenia

Hackeri stojaci údajne za útokom ponúkajú viac než 23 terabajtov ukradnutých dát o viac ako miliarde občanov. Predávajú mená, adresy, dátumy narodenia, čísla pasov a telefónne čísla. K dispozícii sú aj informácie o trestných veciach.

Údaje boli minulý týždeň ponúknuté na predaj na internetovom fóre o počítačovej kriminalite. Hacker žiada desať bitcoinov, čo je približne 200 000 dolárov.

Predajca tiež tvrdí, že nezabezpečenú databázu hostila Alibaba Cloud, dcérska spoločnosť čínskeho giganta v oblasti elektronického obchodu Alibaba. Spoločnosť Alibaba vo vyhlásení pre CNN uviedla, že o incidente vie a vyšetruje ho.

Po týchto odhaleniach sú čínski odborníci na kybernetickú bezpečnosť v pohotovosti. O dôveryhodnosti tohto tvrdenia a o tom, ako mohlo dôjsť k hackerskému útoku, sa vedú vášnivé diskusie, dodala CNN.

Podľa agentúry AP únik údajov vyvolal diskusiu aj na čínskych platformách sociálnych médií, ako je napríklad Weibo. Krátko na to však cenzori začali blokovať vyhľadávanie kľúčových slov „únik údajov v Šanghaji“.

Zakladateľ a generálny riaditeľ burzy kryptomien Binance, Zhao Changpeng (Čao Čchang-pcheng), v pondelok na Twitteri uviedol, že jeho spoločnosť zistila únik údajov jednej miliardy obyvateľov „istej ázijskej krajiny“. Odvtedy firma zintenzívnila postupy overovania potenciálne postihnutých používateľov.

„Môžeme potvrdiť, že súbor existuje“

Kendra Schaeferová – partnerka vo firme Trivium China, venujúcej sa poradenstvu v oblasti stratégií – vo svojom tweete uviedla, že je „ťažké analyzovať pravdu z fámy, ale môžeme potvrdiť, že súbor existuje“.

Takéto úniky údajov sú podľa Michaela Gazeleyho, generálneho riaditeľa bezpečnostnej firmy Network Box so sídlom v Hongkongu, pomerne bežné.

„Momentálne je na dark webe zverejnených približne 12 miliárd napadnutých účtov. To je viac než celkový počet ľudí na svete,“ povedal a dodal, že väčšina únikov dát často pochádza z USA.

Chester Wisniewski, hlavný výskumník vo firme Sophos zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou, povedal, že únik dát je pre čínsku vládu „potenciálne neuveriteľne zahanbujúci“. Dodal, že „politické škody by pravdepodobne prevážili škody na ľuďoch, ktorých údaje unikli“, uviedla AP, aktuality.sk

X X X

Slovensko má skryté zlaté miliardové rezervy. Vyviezlo ich pred rokmi a teraz zarábajú každý rok

Slovenské zlaté rezervy sú uložené v Bank of England. Londýn je jedným z najdôležitejších finančných centier sveta. Slovenské zlato tam prostredníctvom rôznych takzvaných swapových operácií zarába približne päť miliónov eur ročne, píše na svojom Facebooku Národná banka Slovenska (NBS).

Už pri delení aktív Československej federatívnej republiky bola časť slovenského investičného zlata v trezoroch Bank of England. Ďalšiu časť ako uvádza NBS vyviezla v rokoch 1997–2000.

Na Slovensku trh so zlatom prakticky neexistuje, takže nezarobilo by nič.Národná banka Slovenska

Koncom roka 2020 malo investičné zlato hodnotu 1,3 miliardy eur, v polovici tohto roka to bolo 1,7 miliardy eur, píše NBS, aktuality.sk

X X X

Zomrel ďalší ruský manažér spojený s plynárenským gigantom Gazprom

Šéfa logistickej spoločnosti, ktorá mala lukratívne zmluvy s plynárenským koncernom Gazprom, našli pred pár dňami mŕtveho v bazéne pri jeho dome na luxusnom predmestí ruského mesta Petrohrad.

 Informoval o tom v utorok britský denník The Independent, ktorý pripomenul, že od začiatku tohto roku ide o piate záhadné úmrtie z radov vysokopostavených ruských manažérov spojených s energetickým gigantom Gazprom.

Telo Jurija Voronova so strelným poranením hlavy sa našlo 4. júla popoludní. Súdni lekári sa domnievajú, že výstrel padol medzi polnocou a 05.00 h miestneho času.

Podľa záznamov z bezpečnostných kamier, ktoré preverila polícia, od 1. júla do domu nikto nevstúpil ani nevyšiel.

Všetky okolnosti podnikateľovej smrti sú predmetom vyšetrovania.

Manželka zosnulého sa podľa ruských médií vyjadrila, že jej manžel odišiel 1. júla do Petrohradu a predtým asi dva týždne „veľa pil“.

Priznala, že Voronov začal piť alkohol kvôli tomu, že prišiel o veľa peňazí. Šlo o dôsledok konfliktu s obchodnými partnermi a dodávateľmi, ktorí sa údajne „správali nečestne“./agentury/

X X X

Za utorok pribudlo 250 pozitívnych prípadov

V utorok 5. júla vykonali zdravotníci na Slovensku 618 PCR testov, ktoré odhalili 250 pozitívnych na koronavírus. Informovalo o tom na svojej internetovej stránke Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI).

 Ochorenie COVID-19 si uplynulý deň nevyžiadalo žiadnu obeť, od začiatku pandémie naň zomrelo 20 152 osôb. Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 v utorok klesol o troch, momentálne je v nemocniciach podľa NCZI 305 pacientov s koronavírusom./agentury/

X X X

Na Slovensku je práce veľa, no uchádzačov stále menej

Nielenže v posledných rokoch zažívame veľký odliv mladých mozgov a šikovných rúk do zahraničia. Stále častejšie je problém obsadiť aj pozície, na ktoré sa ešte nedávno hlásili desiatky uchádzačov. S nedostatkom pracovných síl a vysokou fluktuáciou bojuje stále viac odvetví.

 Pre zamestnávateľov sú dnes obrovskou výhodou stabilné tímy zamestnancov, vyskladané zo špičkových odborníkov s dlhoročnou praxou. No nájsť takýchto schopných ľudí a udržať si ich, je dnes pre firmy tou najväčšou výzvou. Nedostatok kvalitných pracovníkov nepociťujú len zamestnávatelia, ale na konci dňa aj zákazníci, klienti, či predajcovia.

V súčasnosti je situácia taká, že kandidát si vyberá svojho zamestnávateľa. Preto už dávno neplatí, že stačí inzerát, v ktorom spoločnosť ponúka príjemné pracovné prostredie a priateľský kolektív. Trh práce prešiel na Slovensku v posledných rokoch transformáciou, ktorej sa zamestnávatelia budú musieť prispôsobiť.

Pýtate sa, kam všetci potenciálni zamestnanci zmizli? Slovensko rýchlo starne a populačne silné ročníky sa dostávajú do dôchodkového veku. Mladá generácia nie je taká početná, aby ich dokázala nahradiť. Navyše mladí ľudia si nevyberajú odbory, ktoré sú na trhu práce najviac vyhľadávané.

Zatiaľ čo pred pár rokmi bol nedostatok ľudí predovšetkým v IT a automobilovom sektore, dnes už dopyt po kvalitnej pracovnej sile prevyšuje ponuku takmer v každom odvetví. Aj napriek tomu sa určite aj vy stále stretávate s názorom, že si ľudia nevedia nájsť prácu. Možno aj to je dôvodom, prečo ste klikli na tento článok.

Argumentov, prečo si niekto dlhodobo nedokáže nájsť prácu počúvame mnoho, od príliš vysokých nárokov až po neochotu cestovať mimo svojho bydliska. Preto je dôležité hneď na začiatku celého procesu hľadania novej práce nájsť taký spôsob, ktorý bude efektívny a prinesie želaný výsledok v čo najkratšom čase. Jednou z najjednoduchších možností, ktorá sa ponúka, sú online inzeráty. No aj tu je dôležité zvoliť portál, kde si nebudete hľadať novú prácu preklikávaním sa pomedzi ponuky predaja ojazdených automobilov.

Personálna agentúra Europersonal má široký záber pracovných ponúk a nezáleží na tom, či si hľadáte prácu ako elektrikár, vodič, realitný maklér, programátor, alebo murár; ani na tom, či chcete ostať doma na Slovensku, alebo radšej vycestovať do zahraničia./agentury/

X X X

Slovensko je drahšie ako Česko, Poľsko a Maďarsko

Potraviny aj bývanie. Slovensko vychádza z porovnania cenovej hladiny v rámci Európskej únie (EÚ) ako jedna z najdrahších krajín regiónu. Dáta však nemusia vychádzať zo skutočnej reality.

 Štatistický úrad zverejnil pred pár dňami najnovšie dáta o cenovej úrovni v krajinách EÚ.

Najdrahšie je v Dánsku a Írsku – až 140 percent oproti priemeru EÚ. Ďalej nasleduje Luxembursko, Švédsko či Fínsko. Naopak, najlacnejšie krajiny sú Poľsko, Rumunsko či Bulharsko.

Slovensko podľa Eurostatu na 90 percentách cenovej hladiny oproti priemeru EÚ. To ho radí medzi najdrahšie krajiny v strednej a východnej Európe. Oproti Slovensku je Poľsko, Maďarsko, ale aj Česko ďaleko pred ním.

Najviac bije do očí údaj o nákladoch na bývanie, ktoré sa dajú pozrieť prehľadne na tejto stránke V tomto ukazovateli je na Slovensku tak draho, ako je priemer EÚ. Naproti tomu Česko dosahuje iba 73 percent priemernej cenovej úrovne, Maďarsko iba 54 percent a Poľsko necelých 39 percent.

 V rámci cien potravín dosahujeme 93 percent priemeru Únie, Česko 86, Maďarsko 85,5 a Poľsko 71,5 percent priemeru Únie. To znamená, že v okolitých krajinách sú potraviny lacnejšie.

Ekonómovia ale upozorňujú, že tieto dáta nezodpovedajú realite. „V slovenských dátach je chyba, ceny sú pre Slovensko nadhodnotené,“ hovorí Martin Kahanec, odborník na trh práce a výskumník zo Stredoeurópskeho inštitútu práce. Chyba je buď na strane Štatistického úradu alebo na strane Eurostatu.

Porovnania Eurostatu preto treba brať s veľkou rezervou. Viacerí ekonómovia oslovení denníkom Pravda tvrdia, že chyba je buď na strane slovenského Štatistického úradu alebo Eurostatu.

Kahancov inštitút robí vlastné porovnania cenových hladín. Podľa ich dát je Česko drahšie od 18 do 28 percent pre rôzne domácnosti, v priemere je drahšie o 23 percent. Poľsko je zase lacnejšie od 15 do 24 percent, v priemere 19 percent./agentury/

X X X

Upísal sa Rusom, bol za vyvrheľa. Za chyby sa platí, odkázal mu tím KHL

Z lotyšského hokejového hrdinu Miksa Indrašisa sa zo dňa na deň stal problémový muž. Teraz sa snaží rozhodnutie o pôsobení v ruskom klube zvrátiť.

 31-ročný Miks Indrašis hral za Lotyšsko na deviatich majstrovstvách sveta.

Buď si svoje rozhodnutie dosť dobre nepremyslel, alebo nečakal takú spŕšku negatívnych reakcií z domovskej krajiny.

Minulý týždeň ruský klub Spartak Moskva informoval, že na rok podpísal zmluvu s 31-ročným Lotyšom, účastníkom deviatich MS a dvoch olympijských hier, Miksom Indrašisom.

Nevedno, či ho vystrašila hrozba nového zákona, podľa ktorej nemôžu Lotyši reprezentovať ak budú pôsobiť v Rusku či Bielorusku. Alebo nevraživé reakcie lotyšských médií či z Indrašisovho blízkeho okolia.

Každopádne Lotyš aktuálne zmluvu popiera. „Informácia, ktorú Spartak zverejnil o mojom prestupe do tohto klubu, nie je pravdivá, nemám s týmto klubom v rukách platnú zmluvu!“ napísal Indrašis na sociálnej sieti.

 Podľa Sport-Expressu trvalo hokejistovi týždeň, kým sformuloval svoj postoj k celej veci. A na jeho status zareagoval aj moskovský klub.

„O otázke aktuálnej zmluvy medzi HC Spartak Moskva a Miksom Indrašisom sa bude rozhodovať v právnej oblasti, nie vo verejnom priestore. Ak sa hráč rozhodne nesplniť podmienky zmluvy, musí zaplatiť kompenzáciu v súlade s pravidlami KHL,“ píše sa v stanovisku Spartaka.

A pravidlá hovoria jasne – ak chce hokejista rozviazať zmluvu, musí klubu vyplatiť tretinu z dohodnutého ročného platu. V prípade Indrašisa má ísť o 10 miliónov rubľov (v prepočte 156-tisíc eur). Je pravdepodobné, že o celom prípadne bude musieť rozhodnúť až Medzinárodná hokejová federácia./agentury/

X X X

Pri výstupe na horu Ortles v talianskych Alpách zomrel český horolezec

V talianskych Alpách zomrel v stredu ráno český horolezec pri výstupe na horu Ortles (nemecky nazývaný Ortler). Informáciu agentúry APA potvrdila Mariana Wernerová z odboru komunikácie českého ministerstva zahraničia.

                                                                                                                              Horolezec podľa médií spadol zrejme z výšky asi 400 metrov. Wernerová uviedla, že bol v horách s väčšou skupinou českých turistov a ostatní by mali byť v poriadku. Ide o tretie úmrtie českého občana v horách na severe Talianska za posledné štyri dni.

„Môžeme potvrdiť, že dnes prišiel o život český občan v regióne Tridentsko,“ uviedla Wernerová. Ďalšie informácie podľa nej zisťuje český generálny konzulát v Miláne, ktorý je v spojení s talianskou políciou.

Nešťastie sa podľa médií stalo za svitania okolo 05:30 SELČ blízko chaty Payer, ktorú mnoho horolezcov používa ako východiskový bod pre záverečný výstup na 3905 metrov vysoký vrchol. Na mieste zasahovala horská služba aj vrtuľník, záchranári ale už našli alpinistu mŕtveho.

Životy dvoch mužov z Česka si vyžiadal nedeľňajší zosuv ľadovca na hore Marmolada v talianskych Dolomitoch. Pri nešťastí zomrelo sedem ľudí, pokračuje ale pátranie po piatich nezvestných Talianoch./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.