SR, Polsko, Maďarsko odpálili dovoz pšenice Ukrajiny. Merkelová získa najvyššie vyznamenanie. Parlament vyšetruje premiéra Sunaka

Slovensko zažíva potravinový škandál, aký tu už roky nebol. Odpálil ho dovoz ukrajinskej pšenice, v ktorej objavili zvyšky v Európskej únii zakázaného insekticídu. Vláda až do odvolania pozastavila dovoz ukrajinského obilia, kukurice, repky a ďalších rastlinných produktov. Nasledovala tak Poľsko a Maďarsko, ktoré úplne stopli importy obilnín až do 30. júna. K rozhodnutiu prispelo objavenie 1 500 ton ukrajinskej pšenice kontaminovanej 3,5-násobne vyššou dávkou insekticídu, ktorý obsahuje v EÚ zakázanú účinnú látku chlorpyrifos.

 Mlyn Kolárovo, ktorý nakúpil celkove 16-tisíc ton pšenice pôvodom z Ukrajiny, musí inkriminovaných 1 500 ton buď spáliť, alebo poslať do bioplynky. Hoci mlyn nalieha na kontravzorke, likvidácii sa podľa ministra Samuela Vlčana (nom. OĽaNO) nevyhne. Dôvodom na to je už len nález zakázaného pesticídu. Môže totiž spôsobiť zdravotné problémy, aj keby sa používal v stanovenom množstve. To bol dôvod, prečo ho Brusel pred tromi rokmi zakázal používať. Medzitým jeden z reťazcov zlacnil hladkú aj polohrubú múku vyrobenú v kolárovskom mlyne na 59 centov, čo je o 20 centov menej.

 Od spotrebiteľov okamžite začali prichádzať podnety na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu. Ľudia sa pýtajú, či a ktorá múka, alebo chlieb je vôbec bezpečný. Na mimoriadnej tlačovej konferencii v pondelok popoludní šéf rezortu pôdohospodárstva Samuel Vlčan spolu s ústredným riaditeľom potravinového dozoru Jozefom Bírešom ubezpečili verejnosť, že to, čo sa predáva v obchodoch, je bezpečné a nikto by sa nemal obávať o zdravotnú neškodnosť predávaných potravín.

Medzitým však záujem o ukrajinské obilie a múku vystupňoval nitriansky župan Branislav Becík zo strany Hlas, keď oznámil, že zachytenie 1 500 ton ukrajinského obilia kontaminovaného zvyškami pesticídov je iba špičkou ľadovca a na Slovensku sa nachádzajú desiatky tisíc ton obilia z Ukrajiny, ktoré nespĺňa hygienické normy. To Vlčan poprel a prirovnal k šíreniu poplašnej správy. Povedal, že rezort a jeho inštitúcie majú situáciu pod kontrolou.

Superostré kontroly spustilo ministerstvo pôdohospodárstva a Finančná správa SR 4. apríla. Prišli v čase, keď prepukla nespokojnosť medzi poľnohospodármi krajín susediacich s Ukrajinou a vzápätí sa začali objavovať informácie napríklad z Rumunska, Poľska a Maďarska o tom, že ukrajinské obilie, kukurica a repka nemusia byť v súlade s požiadavkami EÚ.

Koľko vlastne? Desiatky či státisíce ton?

Slovenský nález z minulého týždňa iba potvrdil to, čo sa verejne už niekoľko týždňov, ak nie mesiacov predtým šepkalo medzi poľnohospodármi. A síce, že obilie, ktoré malo prejsť v kamiónoch či vlakoch do prístavov a odtiaľ do Afriky, končí v štátoch susediacich s Ukrajinou. Na dôvažok laboratórne rozbory potvrdili prítomnosť škodlivých látok.

Na otázku, koľko obilia sa doviezlo z Ukrajiny na Slovensko, zatiaľ nikto nedal odpoveď. Združenie pestovateľov obilnín odhadlo, že import môže byť v rozsahu od niekoľko desiatok tisíc po niekoľko stotisíc ton. Je to priveľká amplitúda, ale doteraz nikto z kompetentných neposkytol vyhlásenie, ktoré by presnejšie ohraničilo množstvo dovezeného obilia. No celkom jasné je aj to, že ukrajinská pšenica bola vytlačená z niektorých severoafrických trhov, napríklad z Egypta konkurenčnou ruskou, možno aj ukradnutou pšenicou z okupovaných ukrajinských území. Aj toto je podoba vojny na Ukrajine, o ktorej sa doteraz príliš nehovorilo.

Slovensko od dosiahnutia sebestačnosti vo výrobe obilnín začiatkom 80. rokov minulého storočia nebolo odkázané na dovoz pšenice či kukurice. Obe zrnoviny sa vtedy dovážali len na kŕmenie ošípaných a hydiny. Po 40 rokoch sa však karta otočila. Krajina stále produkuje zhruba rovnaké množstvo obilnín, okolo štyroch miliónov ton ročne, z toho dva milióny ton pšenice. Celý jeden milión ton pšenice potrebujeme vyviezť, k tomu treba pridať státisíce ton kukurice, repky, slnečnice. Farmy ošípaných sú totiž už úplnou raritou, keď sa chová len pol milióna ošípaných oproti 2,6 milióna v roku 1990. Z poldruha miliónov kusov dobytka zostalo stádo menej ako pol milióna a spracovateľský priemysel olejnín sa úplne rozpadol.

Strata za 40 až 50 miliónov eur

Práve zmenená štruktúra poľnohospodárstva a potravinárstva si vynútila export, lenže na trhu sa akoby znenazdajky objavil konkurent, s ktorým v minulosti nikto nerátal. Ukrajina do takej miery intenzifikovala výrobu obilnín, a to aj vďaka využitiu najmodernejších intenzifikačných prostriedkov, pesticídov vrátane, že sa stala svetovým exportérom obilia, ktorým kŕmi predovšetkým krajiny severnej Afriky a Blízkeho východu. V intenzifikácii výroby obilnín však v ničom nezaostali Rusi, ktorí ho takisto exportovali. Zápas o trhy, ktorý Slovensko obchádzal až do vypuknutia vojny na Ukrajine, ktorej Rusko blokovalo čiernomorské prístavy, však zmenili ustálené toky tovarov.

Kauza ukrajinské obilie má teda podstatne hlbšie korene, ako sa na prvý pohľad zdá, vyrastá ako zo zmeny domácich, tak aj svetových pomerov. Ľahšie na otázku, koľko je na Slovensku ukrajinského obilia, sa zdá, keď sa pýtame, koľko slovenského obilia zostalo v domácich sýpkach. Môže ho byť okolo pol milióna ton, ale Jozef Rebro, ktorý vedie Zväz olejninárov a obchoduje s kľúčovými rastlinnými komoditami, odhaduje, že ho môže byť ešte o čosi menej, okolo 400-tisíc ton. Sú to však len odhady.

V každom prípade majú slovenskí poľnohospodári problém. Vo vzduchu im visí okolo 40 až 50 miliónov eur za nevyvezené obilie, pretože dovozy z Ukrajiny, ktoré pristáli nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku a Maďarsku, spôsobili pád cien. Ukrajinci ho neponúkali, ako odznela v médiách informácia po 50 eur za tonu, ale o 30 či 50 eur a niektorí tvrdia že aj o 80 eur za tonu lacnejšie.

A výsledok? Slovenská pšenica spadla z ceny, ktorú mimochodom vyhnala vojna na parížskej burze Matif vlani v máji až k 400 eurám za tonu na súčasných 195 eur. To je vzhľadom na úplne iné náklady silná káva pre výrobcov. Ako povedal jeden z farmárov Robert Kovács z Hronoviec v okrese Levice, len jeho rodinná farma stratila okolo 300-tisíc eur.

Lepšia ponuka vyhráva

Otázka znie, prečo? Odpoveď dáva Mlyn Kolárovo a ďalší spracovatelia, ktorí neodolali pokušeniu nižších cien. Ostatne je kapitalizmus, lepšia ponuka vyhráva. Na Slovensko sa v minulosti nevozilo obilie, ale ak mlyn namiesto slovenskej pšenice zomelie ukrajinskú, potom slovenská musí ísť dole s cenou.

„Ak chceme vedieť, koľko ukrajinského obilia máme na Slovensku, potom treba požiadať všetky mlyny, aby predložili dodacie listy, od koho nakúpili obilie. Nestačí však kontrolovať len obilie prichádzajúce od ukrajinských obchodníkov, ale aj poľských a maďarských,“ povedal Pravde zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.

Krajiny susediace s Ukrajinou začali ukazovať červenú ukrajinskému obiliu. Rozdiel medzi Slovenskom a Poľskom je v tom, že Poliaci zablokovali dovoz úplne, kým Slovensko koridor pre ukrajinskú pšenicu naozaj len tranzitujúcu cez naše územie ponecháva. Zostávame tak, ako povedal minister Vlčan, solidárni s Ukrajinou. Obmedzenie sa však nepáči Európskej komisii, ktorá upozorňuje na to, že obchod s tretími krajinami je v jej réžii a nie v kompetencii národných vlád.

Tento spor by sa mal podľa Vlčana vyjasniť už v stredu na rokovaní ministrov poľnohospodárstva krajín EÚ. Slovensko upozorňuje, že za jeho rozhodnutím je predovšetkým snaha ochrániť zdravie svojich obyvateľov. V ruke drží silný tromf v podobe nálezu zakázaného pesticídu, ktorý našla kontrola v ukrajinskom obilí. Bratislava už navrhla Bruselu, aby obilie z Ukrajiny pomohol vláde v Kyjeve vykúpiť a to potom aj prostredníctvom Svetového potravinového programu skončilo tam, kde má – teda v najchudobnejších a najhladnejších krajinách.

Je to ušľachtilé, ale ktosi to musí zaplatiť a zamyslieť sa aj nad tým, prečo vyspelá časť sveta – EÚ a USA inak hľadia na niektoré pesticídy a sto krajín sveta je benevolentnejších pri ich používaní.

Čo vie obchodník, nevie spotrebiteľ

Špecifickým problémom je predaj múky pod privátnymi značkami reťazcov. Spotrebiteľ nemá šancu vyčítať z obalu, ktorý mlyn múku zomlel, ale to platí aj pri jogurtoch, syroch, párkoch, sú predávané takisto pod privátnymi značkami a nevedno, kto ich vyrobil. Ako povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš, Brusel v otázke označovania dáva dôveru obchodným systémom. Zároveň dodal, že to pri dohľadávaní výrobku komplikuje situáciu samotným potravinovým inšpektorom. Pôvod výrobkov by mal byť jasne pomenovaný.

Nuž a pokiaľ ide o dohľadanie výrobkov zo surovín dovezených z Ukrajiny do štátov EÚ, je situácia ešte neprehľadnejšia. Na mieste je otázka, čo je dôležitejšie, či úplne liberalizovaný obchod, alebo naozaj zdravie spotrebiteľa, ktorým sa zaklína ako Spoločná poľnohospodárska politika EÚ, ale aj každá národná vláda./agentury/

X X X

Niektoré ukrajinské potraviny majú stopku. Budeme pre ne už len tranzitná krajina, hovorí minister pôdohospodárstva Vlčan

Zoznam zakázaných produktov z Ukrajiny sa rozširuje. Okrem obilia, nebudeme dovážať ani kukuricu, víno, cukor, ovocie či zeleninu. Zákaz platí až do odvolania.

Dnes mimoriadne zasadala vláda, ktorá schválila návrh zákazu vybraných potravín z Ukrajiny. Zoznam sa ešte môže meniť. Neobsahuje však živočíšne produkty, tie rezort pôdohospodárstva zatiaľ nezakázal.

„Poľsko pristúpilo k striktným zákazom a my sme z toho dôvodu museli reagovať, aby sme ochránili slovenský trh,“ vysvetľuje dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Zároveň dodáva, že na rozdiel od Poľska, budeme v rámci solidarity len tranzitnou krajinou.

„Chcem ubezpečiť verejnosť, že všetky produkty, ktoré sú na trhu a majú pôvod z Ukrajiny, sú pod dozorom a všetky sú analyzované,“ hovorí riaditeľ štátnej potravinovej správy Jozef Bíreš. Vysvetľuje tiež, že kontaminované obilie je stále v mlyne a aktuálne sa čaká na rozhodnutie, ako bude zlikvidované.

Kontaminovaná múka na pultoch

Branislav Becík zo strany Hlas-SD dnes informoval, že kontaminovanej múky je na Slovensku viac. „Tento problém je iba v začiatkoch,“ hovorí Becík. Podľa neho sa ukrajinská múka vydáva za slovenskú a prichádza k jej prebaľovaniu. Tvrdí, že sa to deje na Slovensku už mesiace.

Dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan prirovnal vyjadrenie Hlasu k šíreniu poplašných správ a ubezpečil ľudí, že nič nehrozí.

„Nie je tam žiaden iný podnet na kontamináciu,“ dodáva minister Vlčan. Zároveň vyzval Becíka, aby dal podnet príslušným orgánom ak má vedomosti o porušení.

Ukrajina, ktorá je závislá na vývoze obilia

Ukrajina je jedným z najväčších vývozcov obilia na svete a od tohto segmentu je jej ekonomika bytostne závislá. Zákaz dovozu obilnín by mohol poškodiť naštrbenú ukrajinskú ekonomiku. Najviac ukrajinského obilia putuje do chudobnejších krajín ako je Čína či Turecko. Z Európy ide o Taliansko, Španielsko či Holandsko.

Hoci dohoda Európskej únie o voľnom obchode s Ukrajinou bráni členským krajinám samostatne zavádzať clá, stále majú k dispozícii množstvo nástrojov na prerušenie dodávok.

S dovozom lacnejšieho obilia z Ukrajiny už vlani nesúhlasili niektoré krajiny, ktoré sa obávajú, že to poškodí domácich farmárov, a to Poľsko, Maďarsko či Bulharsko a Rumunsko, aktuality.sk

X X X

Nevieme, v ktorých reťazcoch je kontaminovaná múka. Toto je najväčšia kauza tejto vlády, tvrdí Hlas

Strana Hlas-SD varuje pred obilím z Ukrajiny. Údajne má informácie, že kontaminovanej múky je na Slovensku viac.

Podľa strany Petra Pellegriniho ide o krízu obrovských rozmerov a žiada, aby vláda po vzore Poľska a Maďarska zastavila prílev obilia z Ukrajiny.

„Tento problém je iba v začiatkoch,“ hovorí Branislav Becík zo strany Hlas o kauze kontaminovanej ukrajinskej pšenice. Podľa neho sa ukrajinská múka vydáva za slovenskú a prichádza k jej prebaľovaniu. Tvrdí, že sa to deje na Slovensku už mesiace.

Strana navrhuje, aby sme sa začali orientovať na slovenskú produkciu. „Nikto nevie, kde sa táto múka nachádza,“ tvrdí Becík.

Úrad vlády už informoval, že Slovensko dočasne pozastaví dovoz obilia a ďalších vybraných produktov z Ukrajiny., aktuality.sk

X X X

Merkelová na úrovni Adenauera a Kohla. Získa najvyššie nemecké vyznamenanie

Bývalej nemeckej kancelárke Angele Merkelovej udelia v pondelok večer najvyššie štátne nemecké vyznamenanie napriek tomu, že po odchode z funkcie čelí neustálej kritike svojho politického odkazu, najmä v súvislosti s politikou voči Moskve.

 Merkelová, ktorá viedla najväčšiu európsku ekonomiku v rokoch 2005 až 2021, si z rúk prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera prevezme Veľkokríž Radu za zásluhy Spolkovej republiky Nemecko prvej triedy v špeciálnom prevedení. Dosiaľ bol udelený iba dvom ľuďom – kancelárom Konradovi Adenauerovi a Helmutovi Kohlovi.

Dlhoročná šéfka nemeckej vlády čelí kritike najmä za svoju politiku voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a za to, že Nemecko zostalo dlhodobo závislé od ruskej energie. Vyčítajú jej aj rozhodnutia v roku 2011 ukončiť využívanie jadrovej energie a v roku 2015 prijať státisíce utečencov zo Sýrie a Iraku.

 Merkelová má „veľké zásluhy, najmä na medzinárodnej úrovni“, povedal Carsten Linnemann, podpredseda jej Kresťanskodemo­kratickej únie Nemecka (CDU). Podľa jeho slov však „urobila aj chyby, z ktorých niektoré boli do očí bijúce“.

 Merkelová, ktorá od svojho odchodu do dôchodku píše memoáre, si však naďalej získava slová ocenenia, a to aj od svojich politických rivalov z radov Sociálnodemokra­tickej strany Nemecka (SPD) a Zelených./agentury/

X X X

Britský parlament vyšetruje premiéra Sunaka, zamlčal vraj podiely manželky v agentúre

O podnikanie Sunakovej rodiny sa začali zaujímať poslanci v marci, keď sa ho pýtali, prečo vláda v oblasti opatrovníckych služieb pre deti uprednostňuje súkromné firmy. Premiér však vtedy nespomenul, že jeho manželka má v takejto agentúre podiely.

Výbor britského parlamentu začal v pondelok vyšetrovať premiéra Rishiho Sunaka za to, že pred poslancami nepriznal podiely svojej manželky Akshaty Murtyovej v agentúre Koru Kids, ktorá zabezpečuje opatrovnícke služby pre deti a získala na tieto účely aj štátnu podporu. Informuje o tom TASR na základe správy agentúr DPA a PA.

O podnikanie Sunakovej rodiny sa začali zaujímať poslanci v marci, keď sa ho pýtali, prečo vláda v oblasti opatrovníckych služieb pre deti uprednostňuje súkromné firmy. Premiér však vtedy nespomenul, že jeho manželka má v takejto agentúre podiely.

Sunak podľa svojej hovorkyne túto skutočnosť uviedol v oficiálnom majetkovom priznaní členov vlády. Parlament ho však napriek tomu vyšetruje v súlade s článkom, podľa ktorého poslanci musia „otvorene priznať akékoľvek svoje relevantné záujmy v konaní Dolnej snemovne alebo jej výborov či inej komunikácii“ s ministrami, poslancami a predstaviteľmi štátnej či verejnej správy.

Vláda nedávno oznámila, že začínajúcim opatrovníkom vyplatí 600 libier (680 eur), pričom opatrovníci pôsobiaci cez opatrovateľské agentúry dostanú dvojnásobok. Poslankyňa opozičnej Labouristickej strany Catherine McKinnellová sa vtedy Sunaka spýtala, či má v tejto súvislosti nejaké osobné záujmy, ktoré by mal oznámiť.

„Nie, všetko som normálne priznal,“ odpovedal vtedy.

Agentúra Koru Kids, ktorú je v zozname opatrovateľských agentúr uvedených na webovej stránke kabinetu, privítala rozhodnutie vlády o poskytnutí príspevku pre začínajúcich opatrovníkov ako „výborné“, aktuality.sk

X X X

O Sudán sa bijú proruskí generáli

Boje v tretej najväčšej krajine Afriky priviedli znepriatelené veľmoci k vzácnej zhode. USA, Rusko i Čína vyzvali dvojicu najmocnejších mužov Sudánu na okamžité zastavenie násilia. Ozbrojený konflikt si za tri dni vyžiadal stovku obetí a vyše tisíc zranených. Znepokojená je najmä Moskva. S oboma generálmi, ktorí bojujú o moc, si vybudovala silné väzby. Má s nimi rozrobenú aj dohodu o dlhodobom prenájme vojenskej základne pri Červenom mori.

 Šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova vo februári 2023 v Chartúme prijal šéf vojenského režimu i armády Abdal Fattáh Burhán,

V krajine so 45 miliónmi obyvateľov o moc súperia armáda a polovojenské jednotky. Na ich čele stoja bývalí spojenci, generáli Abdal Fattáh Burhán a Muhammad Hamdan Dagalo, zvaný tiež Hemeti. Po tom, čo predvlani prevratom spoločnými silami zmarili proces prechodu Sudánu k civilnej vláde, Burhán si uzurpoval post šéfa chartúmskeho režimu a Hemeti sa stal jeho zástupcom.

 Minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov sa vo februári 2023 v Chartúme stretol aj s mužom číslo 2 sudánskeho vojenského režimu Muhammadom Hamdanom Dagalom, zvaným Hemeti,

Milície proti armáde

Terajšou rozbuškou konfliktu bola Burhánova snaha integrovať Hemetiho milície do armády, ktorá je pod jeho velením. Z destabilizácie krajiny, pri ktorej vďaka 750 kilometrov dlhému pobrežiu pri Červenom mori prechádza strategická námorná trasa, sú znepokojení regionálni susedia i mnohí svetoví hráči.

Špeciálny dôvod na nervozitu má Moskva, priznáva prokremeľský politológ Sergej Markov. „V Sudáne obe znepriatelené strany sú pripravené spolupracovať s Moskvou. Záujmom Ruska je, aby sa dohodli alebo aby niekto z nich napokon zvíťazil,“ napísal Markov na komunikačnej platforme Telegram a vysvetlil aj dôvod: „Rusko potrebuje v Sudáne vojenskú základňu pre Červené more a základňu na transfery Vagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti do Stredoafrickej republiky a ďalších krajín Afriky.“

Vagnerova skupina pod vedením Jevgenija Prigožina je v Sudáne už dlhšie aktívna. Pomáhala s výcvikom armáde i milíciám, dodávala im tiež vojenskú techniku. Na revanš Prigožinove nastrčené firmy zo Sudánu, tretieho najväčšieho producenta zlata, vyvážali cenné kovy. Televízia CNN v investigatívnej reportáži vlani odhalila, že prigožinovci prinajmenšom šestnástimi leteckými špeciálmi vyviezli z krajiny tony zlata, ktoré im pomohli financovať ich vojenské aktivity na Ukrajine.

 Kľúč k Afrike

Základňu Moskve sľúbil ešte dlhoročný diktátor Umar Bašír v roku 2017. Dva roky predtým, ako ho zvrhlo ľudové povstanie, ho v Kremli prijal prezident Vladimir Putin, a to napriek medzinárodnému zatykaču, čo na neho za vojnové zločiny a genocídu spáchanú v Darfúre vydal haagsky tribunál. Sudánsky vládca ako prejav vďaky sľúbil, že zo Sudánu spraví „kľúč Ruska k Afrike“.

 Ruská vojnová loď Admirál Grigorovič kotví vo februári 2021 v prístave Port Sudan,

V decembri 2020 Moskva s Chartúmom podpísala dohodu o zriadení ruskej námornej základne v prístave Port Sudan. Rusi na nej prinajmenšom štvrť storočia budú môcť mať tristo vojakov a až štyri námorné lode vrátane plavidiel na jadrový pohon. Sudán za to od Ruska dostane zbrane a vojenské vybavenie. Má ísť iba o druhú námornú základňu Ruska mimo postsovietskeho priestoru. Tá prvá je v sýrskom prístave Tartús. Vďaka nej ruské námorníctvo podstatne posilnilo svoju prítomnosť v Stredozemnom mori. Port Sudan by bol pre Rusko, ktoré po vzore Číny výrazne zvyšuje svoj vplyv v Afrike, dôležitým záchytným bodom.

Chartúm pod tlakom Washingtonu síce na istý čas dohodu zmrazil. Predminulý mesiac, počas historicky prvej návštevy šéfa ruskej diplomacie v Sudáne, však Burhán i Hemeti ubezpečili Sergeja Lavrova, že revízia dokumentu dopadla dobre. „Rozptýlili všetky naše obavy. Z vojenskej strany je dohoda v poriadku,“ citovala vo februári agentúra AP nemenovaného sudánskeho predstaviteľa.

Dohoda o ruskej základni vraj nadobudne účinnosť ihneď po tom, čo ju ratifikuje sudánsky zákonodarný zbor. Háčik je v tom, že parlament v Sudáne už štyri roky nezasadá. Obnovenie jeho činnosti sa očakáva až po nástupe civilnej vlády. Po prepuknutí bojov medzi státisícovými vojenskými silami dvoch proruských generálov je však otázka budúcej vlády a ďalšieho smerovania Sudánu znova otvorená./agentury/

X X X

Čaputová už má návrh na odvolanie Kurilovskej. Akadémii sa kauzám vyhýbať nedarí

Drogová trestná činnosť, podozrenia z plagiátorstva a nezákonného udeľovania titulov či korupcia na najvyšších miestach školy. Akadémia Policajného zboru sa za roky svojej existencie zviditeľnila mnohými kauzami svojich zamestnancov.

  Sama má pritom na starosť vzdelávanie budúcich policajtov, ktorí majú dodržiavanie zákonov chrániť. Pohár trpezlivosti zrejme pretiekol a dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v pondelok zaslal prezidentke Zuzane Čaputovej návrh na odvolanie Lucie Kurilovskej z postu rektorky akadémie.

Posledne k problémom na akadémii pribudol incident zo začiatku marca, keď pedagóg Vladimir Šeparnev postrelil do chrbta počas kurzu manipulácie so zbraňou 20-ročnú študentku prvého ročníka. Strela poškodila pľúca, hrudný stavec a prerušila miechu. Žena skončila v nemocnici a predpokladá sa, že bude mať trvalé následky.

K udalosti došlo na polygóne v areáli školy. Z doterajších informácií je zatiaľ jasné, že Šeparnev nemal povolenie na vedenie takého výcviku a v miestnosti, kde sa nehoda stala, sa strelné zbrane nemali používať.

K incidentu došlo 1. marca v priestoroch Akadémie Policajného zboru v Bratislave. Šeparnev, ktorý ani nie je policajným inštruktorom, iba asistentom a civilným zamestnancom vysokej školy, požiadal o vydanie piatich pištolí a desiatich prázdnych zásobníkov. So štyrmi kadetkami potom odišiel do metodicko-výcvikového centra, tzv. polygónu, odkiaľ mal kľúče.

 Ako je možné, že sa medzi prázdne zásobníky dostal ostrý náboj, zatiaľ nevedno. Šeparnev však údajne strieľal z vlastnej zbrane, čiže nie z tej, ktorú mu vydali v škole.

Mikulec zároveň priznal, že tento pedagogický zamestnanec mal síce právo prevziať zbrane, no mal oprávnenie používať ich iba na strelnici, nie na polygóne, čo je špecializovaná učebňa. „Nemal tam čo robiť, nemal tam prebiehať ten výcvik. Nemali čo manipulovať so zbraňami a už vôbec nie mieriť jeden na druhého,“ uviedol Mikulec ešte minulý mesiac po zasadnutí brannobezpečnos­tného výboru.

Navyše nešlo o klasický policajný výcvik, ale o strelecký krúžok, ktorý ani nebol povolený. Ako Kurilovská priblížila, Šeparnevovi ho síce vlani v októbri schválili, no nový vedúci katedry telesnej výchovy a športu Rastislav Kurilovský (s rektorkou nie je v príbuzenskom vzťahu) ho od januára tohto roka zakázal.

Údajne preto, lebo v rámci katedry nastavoval nové pravidlá. Členovia krúžku sa tohto roku zišli len raz a hneď to vyústilo do tragédie. Prečo Šeparnev zákaz porušil, nik z polície ani z akadémie neobjasnil.

Polícia už 51-ročného pedagóga pôvodom z Ruska obvinila pre trestný čin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. Stíhaný je na slobode. Šeparnev mal v minulosti pôsobiť aj v špeciálnych ruských armádnych silách Specnaz. Keď sa na tieto zistenia opýtali Kurilovskej tá uviedla, že ani nevie, čo to Specnaz je.

 Mikulec chce odchod Kurilovskej

Mikulec tvrdí, že Kurilovská by mala pre incident zvážiť svoju rezignáciu. Tá to odmieta, pričom zdôraznila, že by to bolo zbabelé, lebo išlo o zlyhanie jednotlivca. Ako dodala, Šeparneva na škole poznali ako skúseného učiteľa, na ktorého sa nikto nesťažoval.

Sám Mikulec odvolať Kurilovskú nemôže, právo menovať a odvolávať rektorov má podľa zákona hlava štátu. Minister v pondelok oficiálne odovzdal prezidentke Zuzane Čaputovej podnet na jej odvolanie, čo pre Pravdu potvrdil hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. „Návrh ministra vnútra bol do Kancelárie prezidenta SR doručený v pondelok popoludní. Prezidentka sa s ním oboznámi,“ uviedol hovorca hlavy štátu.

„Vyžiadal som si stanovisko (akademického) senátu, pretože ja ten podnet nemôžem pani prezidentke podať bez toho vyjadrenia,“ uviedol ešte minulý týždeň minister vnútra.

Kurilovská pre Pravdu uviedla, že minister podal návrh na jej odvolanie z postu rektorky akadémie aj napriek negatívnemu stanovisku Akademického senátu. Na podanie návrhu však Mikulec má podľa jej slov právo, čo aj rešpektuje.

Problémoví zamestnanci

Zoznam terajších i bývalých zamestnancov Policajnej akadémie v Bratislave, ktorí mali alebo majú problém so zákonom, pritom nie je krátky. V roku 2012 sa prevalila korupčná kauza, ktorá siahala až na najvyššie miesta školy. Figuroval v nej vtedajší rektor akadémie Václav Krajník.

Obžaloba mu vtedy dávala za vinu, že ako nadriadený mal dať príkaz zamestnancovi školy, aby v prijímacom konaní uprednostnil najmenej 29 uchádzačov o prijatie na Akadémiu Policajného zboru, pričom za prijatie najmenej dvoch uchádzačov mal zobrať úplatok vo výške 5-tisíc eur. Krajník po dohode s prokuratúrou v roku 2015 dostal za prijatie úplatku trojročnú podmienku.

K tomu dostal peňažný trest päťtisíc eur, zákaz činnosti vykonávať riadiacu verejnú funkciu na najbližších päť rokov a tiež trest prepadnutia veci – finančnej čiastky päťtisíc eur. Krajník sa k skutkom priznal, čo bolo podmienkou na uzavretie dohody.

Polícia bývalého rektora vinila aj z prečinu porušovania cudzích práv pri udelení doktorského titulu, obvinení ho však neskôr zbavili.

Nahé fotky priateľky či drogová trestná činnosť

Na policajnej akadémii v súčastnosti pôsobí aj Ivo Svoboda, ktorého český súd v roku 2014 odsúdil na finančný trest vo výške 30-tisíc českých korún (asi 1277 eur) za poškodzovanie cudzích práv. Upozornil na to denník Sme.

Svoboda založil na sociálnej sieti falošný profil svojej bývalej priateľky, z ktorého potom rozosielal jej nahé fotky.

„Nešlo o náhodné konanie vo vzťahu k jednej osobe, ale o konanie pripravené, premyslené, ktoré malo zasiahnuť čo najširšiu skupinu osôb,“ napísal český súd vo verdikte.

Akadémia v reakcii na tieto zistenia uviedla, že o minulosti Svobodu nevedela, pretože na výpise z registra trestov nie sú záznamy.

V roku 2020 vykonala polícia prehliadku v priestoroch policajnej akadémie. V osobnej skrinke civilného zamestnanca školy, v tom čase 39-ročného muža, zaistila polícia igelitové vrecko s obsahom neznámej sušenej rastliny.

Pri domovej prehliadke u tohto istého zamestnanca akadémie zaistila polícia igelitové vrecko s obsahom neznámej sušenej rastliny a halucinogénne huby. „Podľa predbežného skúmania Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru množstvo zaisteného materiálu predstavuje 342 jednotlivých dávok drogy,“ uviedla polícia. Omamné a psychotropné látky mal muž prechovávať a predávať minimálne jeden rok.

Policajný vyšetrovateľ vtedy vzniesol obvinenie voči 39-ročnému Radovanovi M. z Bratislavy z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

Plagiátorstvo či falšovanie známok

O policajnej akadémii sa v minulosti hovorilo aj v súvislosti splagiátorstvom dizertačných prác policajných šéfov či udeľovaním nezákonných titulov. Lucia Kurilovská krátko po vymenovaní za rektorku Policajnej akadémie v roku 2014 uviedla, že korupcia na prijímacích pohovoroch už nehrozí, dôsledne sa budú preverovať aj dizertačné práce a získavanie titulov.

V roku 2018 sa začalo hovoriť aj o prípade falšovania známky za test. Upozornila na to jedna z pedagogičiek s tým, že vedenie školy podvod kryje. Kurilovská vtedy obvinenia odmietla. „Ide o znôšku nezmyslov a očierňovanie školy,“ zdôraznila Kurilovská./agentury/

X X X

Kauza Dobytkár: Exministerka Matečná si od Kvietika nechávala radiť. Danko vidí politický útok

Kľúčový svedok vypovedal, že úplatky išli „pre systém“, šéf SNS tvrdí, že nič také neexistovalo. S Kvietikom sa stretávali 25 rokov.

Šéf SNS Andrej Danko pred súdom odmietol tvrdenia o „systéme“, o ktorom v kauze Dobytkár vypovedal kľúčový svedok.

Vybavovač a bývalý funkcionár ministerstva pôdohospodárstva Marek Kodada tvrdí, že úplatky za úspešnosť žiadostí o dotácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry nosil Martinovi Kvietikovi, blízkemu SNS, do bratislavského hotela Albrecht. Vplyvný finančník mu mal naznačiť „že je potrebné zabezpečiť finančné prostriedky pre systém“. Malo ísť o stranícke aj personálne výdavky.

„Možno ten systém existoval v HZDS, kde svedok pôsobil, ale určite nie v SNS,“ reagoval Danko na tvrdenia Kodadu, ktorý na ministerstve pôsobil ešte za Mečiara.

 Danko: Stretávame sa od roku 1998

Strana má podľa jej predsedu „čisté financovanie“ – len zo štátneho príspevku a „celú vec vníma ako politický útok na SNS.“

S Kvietikom sa pozná 25 rokov a stretával sa s ním opakovane od roku 1998 na rôznych miestach, aj v Albrechte, kde podľa obžaloby malo dochádzať k odovzdávke úplatkov.

„Poznám hotel Albrecht, asi nie je nikto, kto by nepoznal ich úžasnú kuchyňu,“ odpovedal Danko na otázku prokurátora.

Obsahom stretnutí s Kvietikom bola podľa Danka spoločenská diskusia.„Vnímam Martina Kvietika ako rozhľadeného podnikateľa. Sú to stretnutia ako s mnohými inými. Ako verejný činiteľ som ich absolvoval tisícky.“

O vzťahu Kvietika k SNS sa vyjadril, že jeho starý otec bol predsedom strany. Jeho otec, herec Štefan Kvietik, sa tiež dostal na jej kandidátku.

O akejkoľvek korupcii v súvislosti s Kvietikom, či PPA však šéf SNS nevie.

„Budeme súčinní. Bol som tu ako svedok. Kedykoľvek prídem a čokoľvek bude treba, vysvetlím,“ povedal v stručnom vyhlásení pre médiá po výpovedi pred senátom. Na žiadne otázky neodpovedal.

Kvietik ako neformálny poradca ministerky

Exministerka pôdohospodárstva za SNS Gabriela Matečná sa s Kvietikom poznala už predtým, ako začala šéfovať agrorezortu. Aj ako ministerka sa s ním stretávala viackrát do mesiaca, a to i v hoteli Albrecht. Obžaloba tvrdí, že v jednej z izieb tohto hotela dochádzalo k odovzdávaniu úplatkov, Kvietik to popiera.

„Pána Kvietika som považovala za neformálneho poradcu,“ opísala exministerka pred súdom vzťah k finančníkovi. Cenila si jeho odborné kvality, keďže v potravinárstve a obchode, na rozdiel od iných tém „doma nebola“. Jeho „návrhy a myšlienky“ predkladala aj na poradách vedenia ministerstva.

„Pán Kvietik bo relevantný na trhu v potravinárstve, nie on sa dotazoval, ale ja,“ povedala o obsahu stretnutí.

Exministerka odmieta, že by zoznámila svojho nominanta vo funkcii šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraja Kožucha s Kvietikom, aby s ním „konzultoval všetky veci v súvislosti s PPA“, ako vypovedal Kodada.

To, že by od ministerky dostal takýto pokyn, poprel už skôr aj Kožuch. Potvrdil však, že nakontaktoval Kodadu na Kvietika. „Čo je na tom zlé, že chcú mať na seba kontakt dvaja agropodnikatelia? Keby som vedel, čo chce stvárať, tak mu určite kontakt na Kvietika nezoženiem,“ povedal na adresu Kodadu.

Problém nevidí ani v tom, že sa stretával s Kvietikom, bežne sa tak dialo aj vo vzťahu k iným agropodnikateľom. „Vo funkcii riaditeľa PPA je to normálne. Nevidím na tom nič zlé.“

Z čias Smeru aj SNS

Kvietik na výpovede Matečnej a Danka reagoval, že len potvrdili, že nevedia nič o jeho údajnej korupčnej činnosti ani o korupcii na PPA. Odmieta tiež „nálepkovanie označením stranícky gestor“.

Týmito slovami ho opísal Kodada, ktorý svedčí, že peniaze pochádzajúce z korupcie Kvietikovi odovzdával v predsieni hotelovej izby, napríklad v taškách od vína.

V kauze Dobytkár ide o milióny na úplatkoch pri schvaľovaní dotácií na PPA v období jednofarebnej vlády Smeru a v dobe, keď rezort pôdohospodárstva prevzala SNS.

Obžalobe okrem Kvietika a Kožucha čelia aj nitriansky oligarcha Norbert Bödör s väzbami na Smer, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, podnikateľ Peter Kuba, ktorý mal špinavé peniaze z úplatkov pomôcť preprať, a ďalší. Niektorých obžaloba viní z korupcie, iných z legalizácie príjmu z trestnej činnosti a niektorých z oboch.

Trestné stíhanie ďalšieho „vybavovača“ Ľubomíra Kropila špecializovaný trestný súd v apríli zastavil, začiatkom marca totiž vo veku 62 rokov zomrel, aktuality.sk

X X X

Výrobca tankov Leopard pre Ukrajinu sa stal obeťou kybernetického útoku. Medzi podozrivými sú aj Rusi  K útoku sa však zatiaľ nikto oficiálne neprihlásil.

Nemecká Rheinmetall, zodpovedná za výrobu tankov Leopard, ktoré idú aj na Ukrajinu, oznámila kybernetický útok na systémy svojich spoločností.

Spoločnosť vyšetruje rozsah spôsobených škôd a vyšetrovatelia sa snažia určiť osoby zodpovedné za tento incident. Je možné, že za útokom stoja ruskí hackeri, ktorí už dlhšie útočia na spoločnosti, ktoré do určitej miery podporujú Ukrajinu v jej vojne proti Putinovej armáde.

Útok na spoločnosti, patriace nemeckej zbrojárskej firme Rheinmetall, bol potvrdený 14. apríla večer. Der Spiegel uvádza, že prokuratúra v Kolíne nad Rýnom začala prípad vyšetrovať. Hackeri údajne zasiahli niekoľko dcérskych spoločností Rheinmetallu vrátane spoločnosti Kolbenschmidt z Neckarsulmu, ktorá nahlásila problémy so svojimi systémami.

Samotná spoločnosť Rheinmetall v tlačovej správe potvrdila „IT incident“, pričom zdôraznila, že sa týkal civilnej divízie spoločnosti. Jej produkcia je zameraná na priemyselných a automobilových zákazníkov.

V tejto chvíli nie je známe, kto mohol byť za útok zodpovedný – žiadna skupina sa k nemu nepriznala. Odborníci však poukazujú na to, že existuje veľká pravdepodobnosť, že to mohla byť jedna z ruských skupín, ktoré pred časom vyhlásili kybernetickú vojnu „protivníkom Ruska“.

Dôležité je, že spoločnosť Rheinmetall potvrdila, že narušenie spôsobené útokom nemá žiadny vplyv na vojenské činnosti hlavných divízií spoločnosti, konkrétne na systémy pre vozidlá, zbrane a muníciu a elektronické riešenia. Tie sú s najväčšou pravdepodobnosťou oddelené od ostatných systémov, aby sa útok čo najviac sťažil kybernetickým zločincom.

Na tomto mieste treba spomenúť, že práve vojenská divízia spoločnosti Rheinmetall má Ukrajine odovzdať až 139 zrekonštruovaných tankov Leopard. V apríli až máji by mal Kyjev dostať Leopardy 2A4 a neskôr sa má odovzdať aj 88 zrekonštruovaných tankov Leopard 1. V tomto prípade však nie sú uvedené žiadne konkrétne dátumy, aktuality.sk

X X X

Matej Drlička sa vracia do funkcie generálneho riaditeľa SND. Chce pokračovať v reformách

Staronovým riaditeľom Slovenského národného divadla bude od 1. mája Matej Drlička. Stručná, dvojvetová správa o jeho vymenovaní prišla z ministerstva kultúry presne na 30. deň od ukončenia verejného vypočutia (čo bol posledný možný termín) po 16. hodine. Píše sa v nej: „Ministerka kultúry Natália Milanová po zohľadnení odporúčania poradného orgánu vymenuje Mateja Drličku do funkcie generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla ku dňu 1. 5. 2023.

  Verejné vypočutie štyroch kandidátov, ktorými boli Boris Ažaltovič, Norbert Baxa, Matej Drlička a Miloslav Oswald, sa konalo 7. marca. Desať dní potom ministerstvo informovalo o tom, že poradný orgán na pozíciu generálneho riaditeľa SND odporučil iba Mateja Drličku. Na rozdiel od výberového konania v roku 2020, keď prvýkrát vyhral Drlička, neuviedlo žiadne bližšie dôvody svojho rozhodnutia.

Medzitým sa konali dve zasadnutia parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Ani na jednom z nich sa ministerka kultúry Natália Milanová nezúčastnila, ani ich nekomentovala. Operní sólisti, ktorí od Drličku na jar minulého roka dostali výpoveď, prišli s právnym stanoviskom advokátskej kancelárie Garant partner legal s.r.o., podľa ktorého bol proces verejného vypočutia v rozpore so zákonom.

 Z neho vychádza, že ministerka môže riaditeľa SND vymenovať len na základe výberového konania alebo priamym oslovením, nie verejným vypočutím. Právnici zároveň upozornili, že ak ho nezákonne vymenujú, jeho činnosť v tejto pozícii bude nezákonná. Milanová tým riskuje, že jej rozhodnutie napadnú na súde. Sama však argumentuje vlastnou právnou analýzou od advokátskej kancelárie Paul.Q, podľa ktorej bol jej postup v súlade so zákonom.

Matej Drlička na čele SND skončil v novembri minulého roka pre svoje výroky na medzinárodnej konferencii v Budapešti, kde povedal, že „politici, nanešťastie, ešte dýchajú“. Keď sa jeho slová dostali na verejnosť, ospravedlnil sa a šéfke rezortu ponúkol rezignáciu, no len čo ju prijala, začal protestovať a politikov obvinil zo šikanovania. Podporu našiel u značnej časti zamestnancov, ale Milanovú neobmäkčil.

 Keď ministerstvo kultúry pred rokom prešetrovalo sťažnosť ohľadom prepustenia operných sólistov, skonštatovalo, že spôsob, akým to Drlička spravil, možno považovať za „etické pochybenie“. Medzi požiadavkami na uchádzačov je aj „etické správanie a zásadný postoj v tejto oblasti za každých okolností“. To bola ďalšia vec, na ktorú upozorňovali operní sólisti.

Riadením divadla je odvtedy dočasne poverený vedúci oddelenia umenia a umeleckých inštitúcií na ministerstve kultúry Jozef Švolík.

Matej Drlička dnešné rozhodnutie ministerky komentoval slovami: „Príjemne ma prekvapilo rozhodnutie pani ministerky. Bol som pripravený na všetky alternatívy, aj na to, že vyberie iného z protikandidátov, aj na to, že nevymenuje nikoho. Teším sa nielen kvôli sebe, ale aj preto, že spolu so mnou v novembri odišlo viac ako 20 ľudí z SND, nielen riaditelia, ale aj nižšie pozície, ktoré neboli až také viditeľné. A títo ľudia celé tie mesiace čakali, ako dopadne výberové konanie. Čakal som teda nielen ja, ale veľká skupina ľudí, ktorým na divadle záleží a chcú sa vrátiť. Pre mňa to nebola len osobná, niekoľkomesačná cesta. Okrem nespokojných je v divadle aj veľa ľudí spokojných s týmto rozhodnutím. Vnímam to teda pomerne emotívne, samozrejme, že sa teším. Verím, že tá prestávka nebola príliš dlhá, aby sme mohli relatívne kontinuálne pokračovať v začatých reformách.“/agentury/

X X X

Česko šokoval brutálny útok. Slovák samopalom zastrelil dvoch seniorov a ich vnuka

Streľbu v českom Olšovci na Přerovsku neprežil pár seniorov a ich pätnásťročný vnuk. Páchateľ najprv bodol skrutkovačom svoju partnerku, ktorá následne utiekla a s ďalšími členmi rodiny sa schovala v dome. Medzitým si útočník zobral z auta samopal, vrátil sa do domu a pálil cez zatvorené dvere. Podľa informácií ČTK išlo o Slováka, ktorý bol už v minulosti stíhaný. Prípad rieši odbor všeobecnej kriminality Krajského riaditeľstva polície Olomouckého kraja.

 Kriminalisti z vraždy podozrievajú partnera ženy, ktorá ako jediná prežila, napísal idnes.cz. „Jeho telo našli policajti neskôr, spáchal samovraždu,“ povedal šéf odboru všeobecnej kriminality krajskej polície Ján Lisický.

Podľa polície troch členov rodiny muž zastrelil nelegálne držaným samopalom. Pravdepodobne išlo o vojenskú zbraň zo Slovenska, ktorá bola vyradená, povedal Lisický. Za motív činu označil žiarlivosť.

Prípad kriminalisti vyšetrujú ako trojnásobnú vraždu a pokus o vraždu.

Podľa doterajšieho zistenia mal 50-ročný muž po hádke fyzicky napadnúť svoju 47-ročnú partnerku, ktorú bodol skrutkovačom do ruky a krku. Žena utiekla pred útočníkom na prvé poschodie, kde sa spoločne s ostatnými členmi rodiny schovala do izby. Muž medzitým odišiel pred dom, kde si zobral zo svojho auta útočnú pušku (samopal vzor 58) a s ňou sa vrátil do domu. Vyšiel na prvé poschodie, kde v izbe zastrelil tri osoby, 77-ročnú ženu, jej 77-ročného partnera a 15-ročného chlapca. Muž postrelil aj svoju priateľku, ktorej sa však podarilo z domu utiecť a privolať pomoc.

Útočník potom odišiel z domu do lesa, kde obrátil zbraň proti sebe a zastrelil sa.

Či bol pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, zistíme až z výsledkov nariadenej súdnej pitvy, informoval hovorca polície Libor Hejtman./agentury/

X X X

Česko šokoval brutálny útok. Slovák samopalom zastrelil dvoch seniorov a ich vnuka

Streľbu v českom Olšovci na Přerovsku neprežil pár seniorov a ich pätnásťročný vnuk. Páchateľ najprv bodol skrutkovačom svoju partnerku, ktorá následne utiekla a s ďalšími členmi rodiny sa schovala v dome. Medzitým si útočník zobral z auta samopal, vrátil sa do domu a pálil cez zatvorené dvere. Podľa informácií ČTK išlo o Slováka, ktorý bol už v minulosti stíhaný. Prípad rieši odbor všeobecnej kriminality Krajského riaditeľstva polície Olomouckého kraja.

 Kriminalisti z vraždy podozrievajú partnera ženy, ktorá ako jediná prežila, napísal idnes.cz. „Jeho telo našli policajti neskôr, spáchal samovraždu,“ povedal šéf odboru všeobecnej kriminality krajskej polície Ján Lisický.

Podľa polície troch členov rodiny muž zastrelil nelegálne držaným samopalom. Pravdepodobne išlo o vojenskú zbraň zo Slovenska, ktorá bola vyradená, povedal Lisický. Za motív činu označil žiarlivosť.

Prípad kriminalisti vyšetrujú ako trojnásobnú vraždu a pokus o vraždu.

Podľa doterajšieho zistenia mal 50-ročný muž po hádke fyzicky napadnúť svoju 47-ročnú partnerku, ktorú bodol skrutkovačom do ruky a krku. Žena utiekla pred útočníkom na prvé poschodie, kde sa spoločne s ostatnými členmi rodiny schovala do izby. Muž medzitým odišiel pred dom, kde si zobral zo svojho auta útočnú pušku (samopal vzor 58) a s ňou sa vrátil do domu. Vyšiel na prvé poschodie, kde v izbe zastrelil tri osoby, 77-ročnú ženu, jej 77-ročného partnera a 15-ročného chlapca. Muž postrelil aj svoju priateľku, ktorej sa však podarilo z domu utiecť a privolať pomoc.

Útočník potom odišiel z domu do lesa, kde obrátil zbraň proti sebe a zastrelil sa.

Či bol pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, zistíme až z výsledkov nariadenej súdnej pitvy, informoval hovorca polície Libor Hejtman./agentury/

X X X

Bývalý veľvyslanec v USA a poslanec Hlasu kritizoval Rusko. V straníckej funkcii musel skončiť

Vedenie Hlasu sa ku Kmecovým názorom neprihlásilo. Naopak, dnes oznámilo, že jeho rozhodnutie zriecť sa funkcie „privítalo“ ako prejav politickej kultúry a slušnosti.

Poslanec a zahraničnopolitický expert strany Hlas Peter Kmec minulý týždeň na verejnej diskusii kritizoval Rusko a prihlásil sa k Západu. Dnes oznámil, že končí vo funkcii zahraničného tajomníka strany Petra Pellegriniho.

„Dnes som požiadal predsedu Hlasu Petra Pellegriniho o uvoľnenie z funkcie zahraničného tajomníka Hlasu. Uvedomujem si, že moje vyjadrenia v akademickej diskusii, hoci výrazne skreslené účelovým zostrihom vo zverejnenom videu, neboli v súlade s oficiálnou líniou strany,“ napísal na Facebooku Kmec, ktorý v minulosti pôsobil aj ako veľvyslanec v Spojených štátoch.

Politik sa minulý týždeň zúčastnil na diskusii, ktorú organizovala mimovládna organizácia Wetzler Institute v Trnave. O zahraničnej politike Slovenska po predčasných voľbách spolu s Kmecom debatovali poslanci Juraj Krúpa (SaS) a Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko). Pozvaný bol aj Marián Kéry zo Smeru, no ten neprišiel.

Diskusia veľa vzruchu nespôsobila až do momentu, kým z nej krátke video nezostrihali Mladí sociálni demokrati, teda organizácia spolupracujúca so Smerom.

Užitoční idioti Ruska

Vo videu, ktoré zverejnili na Facebooku, Kmec hovorí, že naša spoločnosť je už zjednotená, „čo sa týka nášho ukotvenia v západných štruktúrach“.

„Všetky snahy o hľadanie alternatívy sú samovražda pre Slovensko, takže toto musíme vysvetľovať aj našim voličov, či už ľavicovým alebo pravicovým,“ tvrdil tiež Kmec. „Súhlasím s Jurajom (Krúpom, pozn. Red.), že pre Rusko je Slovensko dôležité iba vtedy, ak hráme úlohu nejakého užitočného idiota na rozbíjanie jednoty EÚ alebo NATO,“ dodal bývalý veľvyslanec.

Podobné vyjadrenia mal Kmec už aj v minulosti. Vo februári v TA3 napríklad tvrdil, že ak by sa mali naplniť podmienky Ruska o prímerí, pre Slovensko by to bolo samovraždou.

V debate mimovládky Kmec tiež konštatoval, že s Krúpom aj Valáškom zdieľa na 95 percent rovnaké názory. Mladí sociálni demokrati z toho vyvodili, že Kmec sa vlastne otvorene prihlásil ku koalícii s SaS a PS.

Juraj Krúpa, ktorý s Kmecom debatoval, počínanie mladých smerákov kritizuje. Tvrdí, že z takmer dvojhodinovej a kultivovanej akademickej diskusie si vybrali pár viet, ktoré zverejnili v účelovo zostrihanom videu.

Hlas sa za neho nepostavil

„Tak to už len ukazuje úroveň smerofašistov. Najlepšie na tom je, že tam mal prísť aj Kéry, ale neprišiel,“ hovorí. S Kmecom sa podľa poslanca na mnohých veciach zhodli, no boli aj otázky, kde spolu nesúhlasili. „S každým normálnym človekom, ak máte trošku prehľad a nechcete robiť rozvrat, sa viete slušne porozprávať. Asi tak by som to zhrnul,“ doplnil.

Vedenie Hlasu sa ku Kmecovým názorom neprihlásilo. Naopak, dnes oznámilo, že jeho rozhodnutie zriecť sa funkcie „privítalo“ ako prejav politickej kultúry a slušnosti.

„Zahraničná politika Hlasu je jasná a nemenná. Na prvom mieste musia byť slovenské národné záujmy a rovnako je nám jasné, že o budúcej vláde rozhodnú výlučne ľudia vo voľbách,“ reagoval Matúš Šutaj-Eštok.

Kmec dnes tiež informoval, že aj naďalej zostáva v Hlase a želá si, aby strana vo voľbách uspela. Či sa objaví na kandidátke strany, nie je isté.

Postoje Hlasu k zásadným zahraničnopolitickým témam môžu byť po odstúpení Kmeca z funkcie ešte menej čitateľné ako doteraz. Pellegrini ako predseda vlády napríklad obhajoval uzatvorenie obrannej zmluvy s USA. Ako opozičný líder proti nej ostro vystupoval a jeho poslanci v parlamente hlasovali proti jej prijatiu.

Čo s obrannou dohodou

Keď sa však neskôr v Sliači konalo neúspešné referendum o „americkej základni“, bol to práve Kmec, kto pre Aktuality.sk uviedol, že Hlas by sa po voľbách nepridal k Smeru a nežiadal by zrušenie zmluvy.

„Momentálne nemáme nejaký plán riešiť túto dohodu po voľbách, pretože sú iné priority. V tomto zmysle nemáme nejaký spoločný plán so Smerom. Väčšina parlamentu rozhodla, takže nevidíme dôvod renegociovať zmluvu,“ povedal nám Kmec vlani v novembri.

Mätúci postoj zaujala strana aj k darovaniu stíhačiek Mig-29 Ukrajine. Hlas vo všeobecnosti nemal s darovaním vojenskej pomoci nášmu východnému susedovi taký problém ako Smer a aj v prípade migov Pellegrini najskôr vyhlásil, že bude rešpektovať rozhodnutie vlády a nebude z toho robiť žiadne „teátro“.

Neskôr predseda strany a expremiér otočil a oznámil, že Hlas s poskytnutím stíhačiek nesúhlasí, pretože vláda podľa neho nemala právomoc prijať takéto rozhodnutie.

Aktuality.sk už dávnejšie oslovili Petra Kmeca so žiadosťou o rozhovor. Vedenie Hlasu s tým však nesúhlasilo, aktuality.sk

X X X

Pellegriniho strana láka ďalšiu posilu. Na jeho kandidátku smeruje rektorka Kurilovská

Šéfka Akadémie Policajného zboru čelí v posledných týždňoch tlakom na svoj odchod z funkcie. Dôvodom je postrelená študentka.

Rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská sa posledné týždne dostáva do pozornosti, na akú nebola zvyknutá. Z titulu svojej funkcie musí vysvetľovať incident s postrelenou študentkou a najnovšie čelí tlakom ministra vnútra Romana Mikulca, aby odstúpila. V tieni týchto udalostí však prebiehajú rokovania o jej politickej budúcnosti.

Podľa našich informácií rektorka diskutuje s Hlasom Petra Pellegriniho o tom, že by sa mohla objaviť na jeho kandidátke. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ reagovala Kurilovská na otázku, či bude kandidovať za Hlas.

Hlas: Rokujeme s viacerými osobnosťami

Strana informáciu tiež komentovala vyhýbavo. „Predsedníctvo Hlasu rozhodlo, že Hlas pôjde do volieb samostatne, je však otvorený pre všetkých, ktorí sa stotožňujú s jeho víziou a považujú prácu pre ľudí za hlavné poslanie politikov. Preto aktívne rokuje s viacerými osobnosťami verejného života o možnosti ich zapojenia. Ak budú tieto rokovania úspešne ukončené, budeme o nich informovať,“ povedala nám hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Pokiaľ by sa dohodli, nešlo by o prvý pokus Kurilovskej dostať sa do Národnej rady. V roku 2020 sa uchádzala o poslanecký mandát za stranu Dobrá voľba, ktorú založil exminister zdravotníctva Tomáš Drucker. Kandidovala z druhej pozície. Dobrá voľba získala vo voľbách 3,06 percenta hlasov, do Národnej rady sa preto nedostala. No vďaka volebnému výsledku postupne dostala asi 1,8 milióna eur zo štátnej kasy.

V predčasných voľbách, ktoré sa budú konať v 30. septembra tohto roka, však už Dobrá voľba kandidovať nebude. Rokuje totiž o spojení práve s Hlasom. V nedeľu to potvrdil aj podpredseda Hlasu a poslanec Erik Tomáš.

Mikulec ju vyzval na odchod

Lucia Kurilovská je profesorka trestného práva. Na čele Akadémie Policajného zboru pôsobí od roku 2014, keď ju vymenoval prezident Andrej Kiska.

V posledných týždňoch čelí kauze postrelenej študentky. Tragická udalosť sa stala 1. marca na nepovolenom streleckom krúžku po vyučovaní. Pedagóg Vladimir Šeparnev na ňom postrelil 20-ročné dievča. Poslanci brannobezpečnostného výboru si ju preto predvolali spolu s ministrom vnútra Romanom Mikulcom na mimoriadne rokovanie.

Mikulec zároveň vyzval Kurilovskú, aby skončila vo funkcii. Akademický senát s tým nesúhlasil. Mikulec sa aj tak chystá poslať prezidentke Zuazne Čaputovej návrh na odvolanie Kurilovskej.

Ak sa Hlas a Kurilovská dohodnú, pôjde o ďalšie známe meno, ktoré strana získa. Nedávno sa k nej pridala dlhoročná tvár Združenia miest a obcí Slovenska a neúspešný kandidát na prešovského župana Michal Kaliňák, aktuality.sk

X X X

Vyšetrovateľ obvinil policajta zo zneužitia právomoci. Kryť mal exministrovho syna

Svojím konaním mal policajt napomôcť osobe podozrivej z pytliactva vyhnúť sa trestnoprávnej zodpovednosti.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) obvinil príslušníka Policajného zboru (PZ) zo spáchania zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Ide o prípad z roku 2014. Svojím konaním mal napomôcť osobe podozrivej z pytliactva vyhnúť sa trestnoprávnej zodpovednosti. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

Denník SME uvádza, že podozrivou osobou mohol byť Andrej Jahnátek, syn niekdajšieho ministra hospodárstva za Smer Ľubomíra Jahnátka.

Podľa informácií SME išlo o prípad z decembra 2014, kedy policajná hliadka zastavila v poľovnom revíri Pata vozidlo, v ktorom bol aj Andrej Jahnátek. Policajti našli v aute ulovenú jelenicu, ktorá nebola označená. Po správnosti mal byť teda muž obvinený z pytliactva, za čo hrozia dva až tri roky väzenia, píše denník.

Vyšetrovateľ ÚIS obvinil policajta z policajnej hliadky až tento mesiac. „Zistené skutočnosti nasvedčujú tomu, že v roku 2014 ako poverený príslušník PZ počas vykonávania neodkladných a neopakovateľných úkonov na mieste činu v poľovnom revíri Pata a pri následnom objasňovaní skutku naznačujúcemu spáchanie prečinu pytliactva tento čin účelovo kvalifikoval ako priestupok na úseku poľovníctva,“ priblížili z tlačového odboru ministerstva.

Obvinený je stíhaný na slobode a momentálne je zaradený na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Leviciach. „V danej veci momentálne vyšetrovateľ vykonáva potrebné procesné úkony,“ podotkli, aktuality.sk

X X X

Aurora 23: Švédi napínajú svaly a varujú Rusov pred útokom

Vo Švédsku sa v pondelok začalo najväčšie vojenské cvičenie, aké tu už dlho nebolo. Manévre s názvom Aurora 23 majú otestovať schopnosť reakcie všetkých častí švédskej armády na prípadné napadnutie tejto krajiny.

 Cvičenie, ktoré sa má konať do 11. mája, sa spolu zúčastňuje 26 000 osôb, medzi nimi aj vojaci z 13 ďalších krajín. Zapojí sa do neho aj letectvo a námorníctvo. Uskutoční sa v celom Švédsku, ale jeho geografické ťažiská sú na baltickom ostrove Gotland. Medzi zahraničnými účastníkmi cvičenia sú vojaci z Nemecka, Francúzska, Dánska, USA, Británie, Fínska, Poľska, Nórska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Ukrajiny a tiež Rakúska.

 Spojené štáty posielajú do stredného Švédska 700 príslušníkov námorníctva. V Oskarshamne majú stovky britských vojakov zabezpečovať simulovaný výsadok 1 000 fínskych vojakov.

 Švédsko už v roku 2013 kvôli zvýšenej aktivite Ruska v Baltskom mori posilnilo vojenskú prítomnosť na svojom ostrove Gotland. Po minuloročnej invázii Ruska na Ukrajinu zažiadalo Švédsko spolu s Fínskom o členstvo v NATO. Zatiaľ čo Fínsko je oficiálnym členom aliancie od 4. apríla, Švédsko si musí na vstup zatiaľ počkať pre výhrady Turecka a Maďarska./agentury/

X X X

Americký odvolací súd potvrdil verdikt pre policajta odsúdeného za vraždu Georgea Floyda

Právny zástupca bývalého policajta žiadal odvolací súd o zrušenie verdiktu z viacerých dôvodov zahŕňajúcich aj masívnu publicitu, akú mala kauza ešte pred začiatkom samotného procesu.

Odvolací súd v americkom štáte Minnesota potvrdil v pondelok rozsudok nad bývalým policajtom Derekom Chauvinom, ktorý bol predvlani odsúdený za vraždu Afroameričana Georgea Floyda. Ponechal v platnosti 22,5-ročný väzenský trest, ktorý si Chauvin po usvedčení z vraždy druhého stupňa odpykáva a zamietol jeho žiadosť na nový proces. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a Reuters.

Chauvinov právny zástupca William Mohrman žiadal odvolací súd o zrušenie verdiktu z viacerých dôvodov zahŕňajúcich aj masívnu publicitu, akú mala kauza ešte pred začiatkom samotného procesu. Tvrdil tiež, že právne a procesné chyby pripravili jeho klienta o spravodlivý proces. Trojčlenný súdny senát sa však postavil na stranu prokurátorov tvrdiacich, že Chauvinovi sa dostalo spravodlivého procesu aj trestu.

Floyd zomrel 25. mája 2020 po tom, ako mu policajt Chauvin kľačal pri zatýkaní na krku vyše deväť minút a ignoroval Floydove sťažnosti na to, že „nemôže dýchať“. Tento čin, ktorí okoloidúci nahrali na mobily, vyvolal v Spojených štátoch masové protesty proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite, ktoré sa rozšírili aj do iných krajín.

Chauvina 26. mája prepustili z radov polície a 29. mája 2020 bol zatknutý. Trest v dĺžke 22 a pol roka mu súd udelil v júni 2021 po tom, ako bol uznaný za vinného z vraždy druhého aj tretieho stupňa a tiež zabitia Floyda.

Derek Chauvin sa neskôr priznal k obvineniam z porušenia Floydových ústavou garantovaných občianskych práv, ktoré boli vznesené v rámci separátnej federálnej žaloby. Po usvedčení z tohto trestného činu bol odsúdený na 21 rokov väzenia, ktoré si odpykáva vo väzení v štáte Arizona súbežne s prvým zmieneným trestom, aktuality.sk

X X X

Japonsko a USA potvrdili priateľstvo zasadením stromu na pozemku Bieleho domu

Novozasadený stromček je čerešňa odrody Jošino, ktorá bola vypestovaná z odrezku stromu zasadeného na pozemkoch Bieleho domu v júli 2017.

Prvá dáma USA Jill Bidenová a manželka japonského premiéra Juko Kišidová zasadili v pondelok na pozemkoch Bieleho domu vo Washingtone čerešňu, ktorá má byť symbolom desaťročí priateľstva medzi oboma krajinami.

Ako dodala agentúra AP, novozasadený stromček je čerešňa odrody Jošino, ktorá bola vypestovaná z odrezku stromu zasadeného na pozemkoch Bieleho domu v júli 2017. Celkovo sa v areáli Bieleho domu nachádza 23 čerešní.

Podľa japonského veľvyslanectva vo Washingtone je Kišidovej vôbec návšteva prvým prípadom, čo manželka predsedu japonskej vlády pricestovala na návštevu Spojených štátov bez jeho sprievodu. Väčšina manželiek politikov v Japonsku sa totiž drží v úzadí. Jednou z výnimiek bola manželka bývalého premiéra Šinzóa Abeho, Akie Abeová, ktorá ho často sprevádzala na cestách.

Návšteva manželky japonského premiéra sa koná na pozvanie Jill Bidenovej od 16. do 18. apríla. Kišidová sa v jej rámci zúčastňuje na aktivitách na podporu priateľstva medzi USA a Japonskom, ako aj na projektoch v rámci kultúrnych výmen.

Stretnutie Bidenovej a Kišidovej vo Washingtone sa malo pôvodne konať v januári, keď sa premiér Fumio Kišida v sprievode svojej manželky stretol s prezidentom USA Joeom Bidenom v Oválnej pracovni Bieleho domu. Jill Bidenová tam vtedy nemohla byť prítomná, pretože sa zotavovala z chirurgického zákroku, keď jej odstránili z kože niekoľko lézií.

Ich stretnutie vo Washingtone sa uskutočnilo niekoľko týždňov pred tým, ako bude manželka japonského premiéra spoluhostiteľkou výročného summitu hláv štátov a vlád skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta. Vrcholná schôdzka G7 sa uskutoční v polovici mája v Hirošime, akuality.sk

X X X

Do obľúbeného múzea v Hnúšti sa vlámali a vymenili zámky. Je spor primátorov povolebná pomsta?

Exprimátor Hnúšte Roman Lebeda hovorí, že jeho nástupca Martin Pliešovský sa dobrovoľníkom vlámal do múzea a vymenil zámky. Miestna atrakcia je už dva mesiace zatvorená, no súčasný „richtár“ vraví, že jej prevádzke nič nebráni. Treba len doriešiť dodatok nájomnej zmluvy.

 Na ukončenie prevádzky banského múzea z dôvodov útokov zo strany hnúšťanského primátora upozornil jeho predchodca Roman Lebeda. Práve on je jedným zo zakladateľov múzea a zároveň členom združenia Horná Rimava, ktoré vstupy do podzemia v meste otvorilo vlani v septembri. Záujem oň bol veľký, za prvé štyri mesiace ho navštívilo viac ako 700 ľudí. Postupne sa pridávali aj prvé základné školy, prevádzka fungovala bez problémov.

 „Až kým sa nový primátor nerozhodol riešiť si svoje osobné spory s členmi združenia vlámaním sa do priestorov a dal vymeniť zámky. Nasledovalo zmätočné vysvetľovanie, ktoré zavŕšil tým, že nemáme platnú nájomnú zmluvu. Tá je však podpísaná do roku 2031,“ podotkol Lebeda. Spresnil, že múzeum ponúka možnosť prejsť šesťsto metrov aj v podzemí aktívnej magnezitovej bane, pričom budova, v ktorej sídlia, patrí mestu.

Lebeda: Zvažujem trestné oznámenie

„Otvorené bolo každú sobotu, no deň pred Vianocami primátor telefonicky predsedníčke združenia Marianne Balaškovej oznámil, že nechal vyvŕtať staré zámky a vymeniť za nové. Zdôvodnil to tým, že zaznamenal pokus o vlámanie do múzea,“ pokračoval Lebeda. „Nič však odtiaľ nezmizlo, nenašli sme tam žiadne náznaky násilného vniknutia. Jediný, kto do múzea nelegálne vošiel, bol primátor Hnúšte,“ podčiarkol s tým, že nájomcu o tom vopred neinformoval.

„Na otázku, prečo to neurobil, odvetil, že privolal mestskú políciu. Keď sme si to preverovali, mestská polícia o žiadnom pokuse o vlámanie do múzea nič nevedela. Primátor teda na hulváta klamal. Neskôr vravel, že zmluva sa mu nepozdáva a niečo by v nej chcel zmeniť,“ poznamenal jeho predchodca.

 Nové kľúče od budovy, jednu kópiu, dostala predsedníčka združenia v januári. Koncom februára sa konalo mestské zastupiteľstvo, na ktorom Pliešovský reagoval aj na výmenu zámkov. „Tam už nespomínal pokus o vlámanie, ale údajne neplatnú zmluvu. Tvrdil, že tam nie je žiadny nájomca,“ hovorí Lebeda.

Pripomenul, že práve v decembri im mesto poslalo faktúru za nájom, ktorú podpísal aj primátor. „Ak by zmluva nebola platná, prečo by to robil? On na to len odpovedal, že si nepamätá, čo bolo v decembri,“ opísal komunikáciu na zasadnutí zastupiteľstva, ktorá je zachytená aj na videozázname.

„Ak je zmluva neplatná, ako tvrdí, je zvláštne, že predsedníčke združenia dal v januári kópiu kľúčov od budovy. Vzhľadom na spomínané skutočnosti sme prevádzku múzea prerušili až do vyriešenia situácie,“ ozrejmil Lebeda. Na priamu otázku, či z jeho strany nejde, pútaním pozornosti na túto záležitosť, len o prejavy „povolebného boja“ kvôli utŕženej prehre, nesúhlasne odvetil. „Nepotrebujem sa mstiť. Veď prvý krok v tejto veci, teda výmenu zámkov, urobil on,“ povedal. V prípade, že sa to celé nevyrieši, zvažuje podať, za vlámanie, trestné oznámenie.

 Primátor: Sú to žabomyšie vojny

„Je mi ľúto, že nedokázal ľudsky preklenúť prehru vo vlaňajších komunálnych voľbách,“ reagoval Pliešovský narážajúc na Lebedu. Nutnosť výmeny zámkov podľa neho vyvstala z pragmatickej veci. „Niekoľkokrát nám bol hlásený pohyb neznámej osoby v priestoroch toho objektu, najmä po zotmení. Svietilo sa tam niekoľkokrát v týždni,“ povedal. Večer pred Vianocami si tam vraj všimol pootvorené skladové dvere.

„Keď som sa po takmer hodine vracal a situácia zostala nezmenená, išiel som sa presvedčiť, či tam niekto nie je. Nikoho som nenašiel. Dvere som zavrel a po príchode na úrad som údržbára poveril výmenou zámkov, lebo nevieme, kto nám tam chodí,“ vysvetlil. Pokračoval, že v blízkosti dotknutého objektu je komunita neprispôsobivých ľudí, preto nevie, či dvere niekto vylomil alebo len zabudol zatvoriť.

„Hneď po výmene som volal štatutárke združenia, ktoré to má v nájme. Akonáhle mali ďalší vstup do podzemia, prišla si kľúče prevziať. Odvtedy o tom objekte nič neviem,“ podotkol. Opýtali sme sa ho, prečo teda tvrdil, že v múzeu nie je žiadny nájomca.

„Zmluva existuje a je platná, ale v článku tri, pri účele nájmu, sa píše, že nájomca to bude využívať na zveľadenie budovy, ktorá v budúcnosti poslúži výchovno-vzdelávacím účelom so zameraním na baníctvo v regióne. Neviem, kedy je tá budúcnosť, či tú budovu ešte zveľaďujú, ale videl som a niekoľkokrát mi bol hlásený pohyb v nej. Týmto sme ho zamedzili,“ zhodnotil primátor.

 Nechápe, prečo ho Lebeda obviňuje z vlámačky. „Veď do vlastného objektu hádam môžeme vojsť,“ mieni s tým, že ide len o žabomyšie vojny. „Hneď som volal predsedníčke združenia, aby sme urobili dodatok k zmluve,“ reagoval na otázku, prečo na to vopred neupozornil nájomcu. Štatutárke plánuje primátor, už v najbližších dňoch, predložiť návrh dodatku zmluvy. „Mám s ňou dobré vzťahy. Ujasníme si ich činnosť a fungujeme ďalej,“ uzavrel.

Telefonicky sme sa snažili spojiť aj s predsedníčkou združenia Mariannou Balaškovou, no nepodarilo sa nám to. Keďže je tiež poslankyňou hnúšťanského mestského zastupiteľstva, jej reakciu sme zachytili na zázname z februárového rokovania. Potvrdila, že primátor jej po výmene zámkov volal, no o tom, že nie sú nájomcami, nič nehovoril. „Nepovedal si, že potrebujeme novú zmluvu, ale že sa ti vcelku nepáči, ako je spravená. Ja som odvetila áno, my sme otvorení hovoriť o aktualizácii,“ povedala./agentury/

X X X

Pred MS sú v hre veľké mená! Tréner Slovákov o nich prehovoril, k Réwayovi zaujal jasný postoj

V dobrej nálade sa zišli v pondelok slovenskí hokejisti pred ďalšou fázou prípravy na MS v Rige.

 Kto sa napokon predstaví v slovenskom drese na MS?

Po dvoch triumfoch vo Švajčiarsku (2:0 a 3:2 pp) ich tento týždeň čaká niekoľko tréningových jednotiek na zimnom štadióne v Bratislave.

Vo štvrtok 20. apríla a o deň neskôr v piatok odohrajú dva duely v Ostrave proti Českej republike, na tieto duely sa budú pripravovať v nezmenenom zložení ako pred zápasmi vo Švajčiarsku. Do kádra pribudol len brankár Stanislav Škorvánek, no pre zranenie z neho vypadol Andrej Kollár.

Slovenský útočník pôsobiaci v Brne mal v závere sezóny zdravotný problém a ten ho napokon zastavil aj v reprezentácii.

„S Andrejom sme volali, stále nie je fit. Už je to nejaký čas čo nehral, takže sme sa rozhodli, že to tento rok skúsime bez neho,“ uviedol asistent reprezentačného trénera Peter Frühauf.

Škorvánek sa k tímu pripojil po vydarenej play off. Michalovce v nej vyradili v 1. kole Slovan Bratislava, v semifinále podľahli v siedmich zápasoch Košiciam.

„Všetci ste videli čo predvádzal v play off, je tu zaslúžene. Brankárov máme dosť, sú vyrovnaní, každý má šancu dostať sa do nominácie a ja sa teším ana to, ako sa o to pobijú,“ dodal Frühauf.

S tímom sa stále pripravuje aj Richard Pánik, no jeho situácia zatiaľ nie je administratívne doriešená. Frühauf vysvetlil: „Čo sa týka Riša Pánika, čakáme na ukončenie procesu. Ide o poistku a administratívne veci. Čakáme na to, ako sa to dotiahne. Čakáme aj na ďalších, v hre sú veľké mená.“

Jedným z nich je Adam Ružička, ktorý v tejto sezóne odohral v drese Calgary Flames 44 zápasov s bilanciou 6 gólov a 14 asistencií.

Tréneri majú záujem aj o obrancu Samuela Kňažka, ktorý v závere sezóny absolvoval debut v NHL v drese Columbusu.

„S Adamom sme v kontakte, už je doma a veríme, že to bude mať pozitívny záver. Aj Samo je hráč o ktorého máme záujem. Teraz dohral, musí prejsť výstupnými testami, ale sme v intenzívnej komunikácii,“ potvrdil asistent trénera Ramsayho.

V zámorí sú aj ďalšie mená, najväčší otáznik visel okolo Pavla Regendu, ktorý vynechal záver sezóny pre otras mozgu.

„U Paľa Regendu prebieha ten istý proces ako u Kňažka, určite máme o neho záujem. Ale neviem teraz povedať, kedy sa objaví. Vždy reprezentoval rád, je to obojstranné. U Adama Sýkoru sme dostali veľa informácií, či ho pustia, alebo nie, bol by som opatrný.

 Ale budeme ho sledovať. Martina Fehérváryho by sme chceli mať na MS, má drobné zranenie, je na výstupných testoch, komunikujeme.

Uvažujeme aj nad Martinom Chromiakom, ale všetko si musí sadnúť. Ale nehovorím, že nie. Miloš Kelemen má ešte klubové povinnosti teraz je to bezpredmetné.“ prezradil Frühauf.

Niektoré mená sledujú tréneri aj vo finálovej sérii Tipos extraligy, ďalší hráči sú ešte v akcii v Čechách. Voľné je už však trio obrancov Patrik Koch, Peter Čerešňák a Mário Grman. „Oslovii sme ich, ale mali ťažké série. Je to čerstvé. Potrebujú si oddýchnuť, doliečiť si zranenia. Budeme múdrejší potom.“

Frühauf na záver odpovedal na otázku ohľadne Martina Réwaya, ktorý mal vydarenú sezónu v Spišskej Novej Vsi. Fanúšikovia na rôznych internetových fórach sa vyjadrili pre jeho návrat do národného tímu, no Ramsayho asistent sa vyjadril jednoznačne:

„Každý reprezentant je nositeľom nejakého kódexu, je vzorom pre mládež. Tým som povedal všetko.“/agentury/

X X X

 Adriana Sklenaříková prehovorila o konci svojho manželstva: Je to odlúčenie sŕdc, ale nie života…

 Tvorili jeden z najzamilovanejších párov, o to prekvapujúcejší bol ich rozchod. Adriana až dnes prezradila niečo viac. Sama priznala, že dcérka je na prvom mieste.

 Známa modelka so slovenskými koreňmi Adriana Sklenaříková (51) ešte na konci roka 2022 priznala, že sa bude rozvádzať. Jej manželstvo s podnikateľom Aramom Ohanianom, ktoré trvalo od roku 2014, sa rozpadlo. Teraz prehovorila pre týždenník Gala o svojom novom živote a aj o tom, čo vlastne k rozpadu manželstva viedlo. Magazín uvádza, že takýto otvorený rozhovor Adriana od oznámenia rozvodu dosiaľ neposkytla.

Prečo sa s manželom odcudzili?

Modelka priznala, že po ukončení manželstva opäť získava kontrolu nad svojím životom a cíti sa trochu ako tínedžerka: „Nepovedala by som, že sa cítim ako tínedžerka, ktorá objavuje svet, ale zároveň je to niečo také.“ Často sa stáva, že žena po rozchode akoby získala druhý dych a to je zrejme aj prípad Adriany. Pre niektorých ľudí je toto vyjadrenie prekvapujúce, pretože pár je od seba len krátko:

Pre ľudí áno. Ale Aram a ja sme sa rozhodli už pred časom. Je to odlúčenie sŕdc, ale nie života. Držíme spolu vo všetkom, čo sa týka našej dcéry…,“ dodáva Adriana. Práve ich dcérka je to, čo partnerov spája aj naďalej a vždy bude.

 Prečo vlastne rozvod?

Dôvodom krachu manželstva je podľa Adrianiných slov najmä vývoj páru a fakt, že ľudia i situácie sa menia. Jej manžel ju dlho robil šťastnou, no život sa mení.

„Môžu sa objaviť aj iné túžby,“ hovorí známa Slovenka. A nemyslí si, že je správne obetovať sa a zostať v manželstve, ak to už nefunguje. Hoci rozlúčenie manželov nebýva príjemné, neznamená to nutne, že by vzťah, ktorý končí, bol negatívny.

Z jej slov cítiť, že s rozvodom je vyrovnaná a je pripravená na nové životné výzvy ako slobodná mama. Modelka tiež priznala, že dcérka jej srdce napĺňa ohromným množstvom lásky: „Nina pre mňa predstavuje lavínu lásky, ktorá ma niekedy dojíma až k slzám“.

Pre rodáčku z Brezna nebolo toto manželstvo prvé. Predtým tvorila od roku 1998 pár s bývalým francúzskym futbalistom Christianom Karembeu. Po 13 rokoch sa ale skončilo rozvodom.

Cesta k dieťatku nebola vôbec jednoduchá

Modelka sa netajila tým, že túži po dieťatku. Jej cesta k tehotenstvu však bola tŕnistá, sama viackrát priznala, že má za sebou nevydarené umelé oplodnenia, v roku 2016 v druhom mesiaci o bábätko dokonca prišla.

V roku 2018 sa modelkin sen o tehotenstve naplnil. S manželom Aramom boli v očakávaní prvého spoločného dieťatka. Hoci tehotenstvo bolo rizikové, všetko nakoniec dobre dopadlo a v lete toho istého roku sa slovenská rodáčka stala mamičkou rozkošnej Niny. Tá je dnes už krásnou veľkou slečnou, aktuality.sk

X X X

Dokončia ho do roka. Futbalový štadión v Košiciach zdvojnásobí kapacitu

S dostavbou Košickej futbalovej arény (KFA) sa začalo v pondelok. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke.

 Stavebné práce sa na KFA začali v roku 2018. Po ich dokončení by mala byť k dispozícií 12 658 divákom.

Práce majú pozostávať z montáže betónového skeletu tribún, oceľovej konštrukcie strechy a krytiny. Pribudnú aj spevnené plochy vnútornej promenády, oplotenie, brány a turnikety.

Vo verejnom obstarávaní (VO) na dodávateľa severnej a južnej tribúny vrátane rohov uspela firma AVA-STAV. Stavebné práce pri dokončení štadióna budú stáť 5,86 milióna eur bez DPH.

V zmysle zmluvy by mali byť dokončené na jar budúceho roka. Kapacita hľadiska v KFA sa zvýši zo súčasných 5836 na 12.625 divákov.

Mesto pripomenulo, že na dokončenie KFA vláda v decembri 2021 schválila dotáciu vo výške štyroch miliónov eur. Okrem toho na ňu využijú aj finančné zdroje KFA z úveru vo výške 2,6 milióna eur, ktorý vlani v septembri schválili poslanci košického mestského zastupiteľstva.

„KFA už v súčasnosti vyhovuje všetkým požiadavkám na to, aby sa tam mohli hrať duely v najvyššej slovenskej súťaži.

S výnimkou kapacity, ktorá je predmetom aktuálnej dostavby, už aréna spĺňa aj požiadavky pre štadión IV. kategórie UEFA,“ dodáva magistrát s tým, že aj počas dostavby bude KFA ďalej fungovať len s minimálnymi bezpečnostnými obmedzeniami.

 V najbližších mesiacoch má byť vyhlásené verejné obstarávanie aj na koncové zariadenia slaboprúdovej infraštruktúry KFA, ako sú napríklad zobrazovacie LED panely, kamery a podobne. Následne na štadión obstarajú sedadlá.

Predseda predstavenstva KFA a viceprimátor mesta Marcel Gibóda predpokladá, že po kompletnom dokončení štadióna by si na jeho trávniku mohla už v priebehu budúceho roka zahrať aj slovenská futbalová reprezentácia.

O rok neskôr bude KFA hostiť zápasy majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov, ktoré sa uskutočnia na Slovensku./agentury/

X X X

Barcelona čelí obvineniam z miliónovej korupcie. Jej šéf útočí na Real

Joan Laporta, prezident španielskeho futbalového klubu FC Barcelona, obvinil v pondelok Real Madrid z toho, že ho vždy uprednostňujú rozhodcovia.

 Šéf Kataláncov tak reagoval na obvinenia z údajnej korupcie, podvodného hospodárenia a falšovania dokumentácie v súvislosti s miliónovými platbami podpredsedovi španielskej rozhodcovskej komisie Josemu Mariovi Enriquezovi Negreirovi.

Klub vyšetrujú španielske úrady i Európska futbalová únia (UEFA). Tá požiadala disciplinárnych inšpektorov, aby vykonali vyšetrovanie týkajúce sa možného porušenia právneho rámca UEFA.

Pravidlá Ligy majstrov platné od apríla 2007 umožňujú riadiacemu orgánu vylúčiť zo súťaže tím, ktorý sa podieľal na manipulácii zápasov.

Akýkoľvek dôkaz o manipulácii zápasov za uplynulých 16 rokov by mohol viesť k tomu, že UEFA vylúči Barcelonu zo svojich súťaží na jeden rok a začne disciplinárne konanie.

Proti „blaugranas“ sa postavila aj španielska vláda, liga aj niekoľko klubov vrátane Realu Madrid. Prezident FC Barcelona Joan Laporta uviedol, že jeho klub sa stal obeťou kampane, ktorej cieľom je poškodiť jeho česť.

Zatiaľ neboli zverejnené žiadne dôkazy o tom, že by jednotlivé zápasy boli skutočne ovplyvnené.

Kauza sa týka podozrivých platieb vo výške 7,3 milióna eur. Katalánsky veľkoklub ich v období rokov 2001 až 2018 poukázal na konto spoločnosti niekdajšieho rozhodcu Enriqueza Negreiru.

Prokurátori dodali, že toto množstvo nebolo odôvodnené, pretože nebolo predpokladané v stanovách klubu ani schválené valným zhromaždením. Barcelona tvrdí, že to boli poplatky za konzultácie.

„Chcem poukázať na klub, ktorý sa sám postavil pred súd, keď sa začne prípad. Klub, ktorý tvrdí, že mu bolo ublížené. Real Madrid, ktorý bol historicky uprednostňovaný.

 V minulosti aj teraz. Tím, ktorý bol považovaný za klub režimu. Bol tím systému, keďže bol blízko politickej i finančnej moci.

Myslím si, že je vhodné spomenúť, že sedem dekád bola veľká väčšina prezidentov technickej komisie rozhodcov z radov bývalých členov alebo hráčov Realu.

To, že sa tento klub postaví pred súd a cíti sa byť ukrivdený, je bezprecedentná ukážka drzosti. Je to jeden z najzúrivejších útokov v našej histórii,“ povedal Laporta.

 „Počas 123 rokov trvajúcej histórie klubu bola Barcelona vždy vzorom fair play na ihrisku i mimo neho. Žiadna kampaň na našu diskreditáciu nám nezabráni byť naďalej výstavnou organizáciou vo svete športu, ktorá je milovaná a obdivovaná miliónmi Kataláncov a miliónmi ľudí na celom svete.

Som plne presvedčený, že Barcelona nikdy neurobila žiadny čin s cieľom ovplyvniť súťaž a získať výhodu. Ak by existovala nejaká osoba alebo súkromný subjekt mimo Barcelony, ktorý by využil tento kontext na spáchanie nezrovnalostí, klub by bol prvý, kto by to úplne vyšetril.

 V stávke je náš imidž. Obvinenia musia byť dokázané, žijeme v štáte, kde platí prezumpcia neviny. Som presvedčený, že Barcelona sa nedopustila žiadneho zločinu korupcie v športe.

Konzultácie v technicko-rozhodcovských otázkach nepredstavujú žiadny druh nezákonného konania. Poradenstvo – ako to robia veľké kluby – bolo vykonávané transparentne, s príslušnými faktúrami, aspoň v mojom prvom prezidentskom mandáte,“ uviedol Laporta.

Barcelona v nedeľu remizovala s Getafe 0:0, deväť kôl pred koncom La Ligy má na čele tabuľky jedenásťbodový náskok pred Realom Madrid./agentury/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.