SR sa vzďaľuje od susedov v strednej Európe. Vyšehrad sa rozpadáva, hoci mohol byť veľký. Čo dalej?

 Vyšehradská štvorka nefunguje už dlhšie. Posledný klinec jej zabíja vojna na Ukrajine a postoj maďarského premiéra Viktora Orbána voči nej. Ak by to bol jednotný štát, v Európskej únii by to bola štvrtá najväčšia ekonomika. Zároveň najväčší obchodný partner Nemecka, väčší ako Francúzsko, Čína alebo Rusko. Hoci od vstupu Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska do Európskej únie v roku 2004 to vyzeralo, že ich regionálne zoskupenie môže byť silným hráčom, dnes už to tvrdí len málokto. Nezmenila to však len vojna na Ukrajine.

Vyšehradská skupina, známejšia pod skratkou V4, stále existuje a Slovensko začiatkom tohto mesiaca prebralo pravidelné predsedníctvo v nej. No zoskupenie je dnes, zdá sa, akoby zmrazené.

Už aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok priznáva, že nechce, aby V4 hrala dôležitú rolu v zahraničnopolitických otázkach.

Inými slovami a medzi riadkami – spolupráca stredoeurópskych krajín v geopolitike dnes nemá žiadny význam. Špeciálne od vypuknutia vojny na Ukrajine, hoci rozpory medzi stredoeurópskymi spojencami sa začali v skutočnosti už skôr.

„Nevidím motiváciu vytvárať dojem, že V4 úzko spolupracuje v zahraničnopolitických otázkach,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie koncom mája, keď sa Slovensko pripravovalo na prevzatie predsedníctva V4.

Väčšia ako Spojené kráľovstvo. No nejednotná

Má dokopy asi 63 miliónov obyvateľov, viac má v Európskej únii už len Nemecko (80 miliónov) a Francúzsko (65 miliónov). Jej rozlohu tvorí viac ako 500-tisíc kilometrov štvorcových, na porovnanie asi dvakrát toľko ako Spojené kráľovstvo, ktoré však už dva roky nie je členom EÚ.

Taká veľká je Vyšehradská štvorka. Samozrejme, najväčšiu zásluhu má na tom Poľsko, takmer 38-miliónová a rozlohou šiesta najväčšia krajina EÚ.

Je to práve Poľsko, ale dnes už najmä Maďarsko, ktoré posledné roky spôsobujú najväčšie rozpory medzi štyrmi krajinami ležiacimi v srdci Európy.

Ešte v decembri 2017 Európska komisia spustila voči Varšave a Budapešti procedúru, ktorú v Bruseli poznajú ako článok 7. V zásade ide o to, že poľská a maďarská vláda sú podozrivé z porušovania európskych zmlúv.

V prípade Poľska je problém so súdnou reformou. Vládna strana Právo a spravodlivosť ňou podľa kritikov sleduje ovládnutie justície, a tým aj stratu jej nezávislosti. Maďarsku zase vyčítajú oslabovanie demokracie ako takej – od slobody médií cez boj proti mimovládkam až po zneužívanie mimoriadneho stavu premiérom Viktorom Orbánom počas pandémie.

Poliakov a Maďarov nevedia vylúčiť

Vylúčenie akejkoľvek krajiny z Európskej únie je podľa zmlúv takmer nemožné, nikomu z ich tvorcov nenapadlo, že by k tomu mohlo dôjsť. Maďarsko a Poľsko by však teoreticky mohli prísť o hlasovacie práva v Rade Európskej únie, teda na samitoch v Bruseli. Prakticky by tým stratili reálny vplyv na fungovanie EÚ.

Tento proces by bol nielen dlhý, ale momentálne je najmä zaseknutý a hlavne je prakticky nereálny – súhlas s vylúčením Poľska či Maďarska by totiž museli udeliť aj Poľsko a Maďarsko.

Práve tu sa dajú nájsť hlavné príčiny, prečo sa Vyšehradská skupina už nepovažuje za reálne zoskupenie v rámci Únie, ktoré vie ovplyvniť aj rozhodovanie veľkých štátov, ako Nemecko, Francúzsko či Taliansko (a pred brexitom v roku 2020 aj Spojené kráľovstvo).

Slovensko a Česko sú v indexe demokracie hodnotené vyššie ako Poliaci či Maďari. Rovnaká vec platí o indexe novinárskej slobody, ktorý každoročne vyhlasujú Reportéri bez hraníc. Česko je na 20. mieste na svete, Slovensko na 27. mieste, no Poľsko až na 66. a Maďarsko dokonca na mieste 85 obklopené krajinami ako Malawi, Srbsko či Guinea.

Ukrajina rozdelila aj Poľsko a Maďarsko

Vyšehrad dostal najväčšiu ranu za posledné roky po vypuknutí vojny na Ukrajine. Poľsko a Maďarsko boli v rámci zoskupenia dovtedy vnímané ako dvojička vo V4, druhou dvojičkou bola rovnako nazývaná spoulupráca medzi Slovenskom a Českom. Aj preto V4 často zahraniční analytici prezývali ako skupinu 2 + 2. Po vypuknutí vojny na Ukrajine to vyzerá skôr na 3 + 1 (jednotkou je Maďarsko).

Posledným „lepidlom“ medzi všetkými štyrmi členmi bol odpor voči prijímaniu migrantov počas utečeneckej krízy v roku 2015, hoci pre férovosť treba dodať, že Poľsko nebolo tak rázne proti ako Česi, Slováci či Maďari.

Všetko však zmenila najmä vojna na Ukrajine, v ktorej Maďarsko stojí na samom okraji V4, ale prakticky aj celej Únie. Vláda Viktora Orbána nielenže odmieta dodávať Ukrajine zbrane, ale odmieta aj ich transport cez svoje územie – ako jediná krajina EÚ, ktorá má s Ukrajinou spoločnú hranicu.

Zhoršené vzťahy vo V4 sa ukázali už mesiac po napadnutí Ukrajiny Ruskom, keď sa koncom marca mali v Budapešti stretnúť ministri obrany všetkých štyroch členských štátov. Poliaci už vtedy naznačili, že s postojom Orbána voči vojne na Ukrajine rázne nesúhlasia.

Hrozilo, že sa na nej nezúčastní ani Česko, hoci Slovensko zaujalo skôr vyčkávací postoj. Všetko sa navonok vyriešilo dipomaticky, schôdzku oficiálne zrušili samotní Maďari.

Budeme spolupracovať. Ale už len v kultúre

Vyšehradská skupina však nie je len o geopolitike, je aj o udržiavaní blízkych kontaktov medzi obyvateľmi všetkých štyroch stredoeurópskych štátov. V kultúre, študentských výmenných programoch medzi mladými a podobne.

Práve túto časť V4 chce teraz počas slovenského predsedníctva zachovať aj Korčok. Zároveň nechce, aby sa Vyšehrad koordinoval v zahraničnopolitických veciach.

„Je nevyhnutné, aby sme v súčasnom meniacom sa prostredí pouvažovali nad úlohou vyšehradskej spolupráce. Slovenské predsedníctvo preto poskytne platformu na otvorený dialóg v tejto oblasti a bude iniciovať vnútornú reflexiu týkajúcu sa budúcnosti a priorít vyšehradskej spolupráce,“ píše sa v oficiálnom stanovisku slovenskej diplomacie.

Ešte pred samitmi lídrov Európskej únie platí dlhoročná tradícia – lídri V4 sa zvykli osamote stretnúť ešte pred vrcholnou schôdzkou všetkých krajín. Táto tradícia trvá dodnes. No odpor Slovenska, Česka a Poľska voči postoju Maďarska od vojny na Ukrajine môže znamenať, že aj tento zvyk V4 už stratil význam, aktuality.sk

X X X

Čím ťažšie časy, tým viac politici prichádzajú s populizmom, ktorý všetko ešte viac zhorší

Politici v boji proti inflácii prichádzajú s opatreniami, ktoré však zdražovanie ešte viac zrýchľujú.

Celý svet momentálne prechádza veľmi obtiažnym ekonomickým obdobím. Ceny tovarov a služieb vystrelili do závratných výšok a zadlženosť dosahuje historické rekordy. Neutešenú situáciu sa však politici rozhodli riešiť opatreniami, ktoré ju však ešte viac zhoršia.

Nielen na Slovensku prichádzajú čelní predstavitelia štátu s riešeniami, ktoré zvyšujú úlohu štátu a prerozdeľovania. Týka sa to aj ostatných krajín. Vo Francúzsku sa napríklad rozhodli úplne znárodniť energetický gigant Électricité de France (EdF), v susednom Česku chcú zase viac zdaňovať firmy, ktoré dosahujú náhodné nadmerné zisky. Podobných krokov so zhoršujúcou sa situáciou bude pravdepodobne pribúdať.

Trhové riešenia bolia

Ako vysvetľuje analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský, politici potrebujú odpoveď na problémy hneď alebo prinajhoršom do volieb. Tá musí byť jasne a jednoducho naformulovaná a navyše nesmie nikoho zabolieť.

„Trhové riešenia to splnia len málokedy. Bolia, treba si ich odmakať a pýtajú si čas. Ktorý politik by dokázal verejne povedať, že inflácia sa už stala a jediný spôsob, ako ju môže brzdiť národná vláda, je znížiť verejné výdavky,“ kladie si Vlachynský otázku.

Rovnako to vidí aj analytik spoločnosti XTB Tomáš Vranka. „Politika vždy bola o tom, ako sa zapáčiť voličom. Ak by ste sa dnes vo svojom okolí opýtali, aké problémy ľudia najviac vnímajú, určite by vám veľa z nich odpovedalo, že ide o infláciu – hlavne potravín, pohonných hmôt či energií,“ približuje Vranka.

Aj tak to ľudia zaplatia

Ak chce takýto politik ostať pri moci alebo sa zapáčiť voličom, podľa Vlachynského musí prísť s riešením, ktoré vnímané problémy zmierni. Lenže väčšinou sú takéto opatrenia vyslovene populistické a ide len o to, aby sa situácia vyriešila naoko.

Ľudia následne často zaplatia túto cenu neskôr v inej forme, napríklad v podobe vyšších daní, avšak rast cien potom nevnímajú tak citlivo. „Odpoveďou teda je, že politika nie je o hľadaní najlepších riešení, ale o riešeniach, ktoré dajú ľuďom pocit, že sú najlepšie,“ dodáva Vranka.

Odborníci vidia za problémom populizmu základné nastavenie západných demokracií. Volebné obdobia sú totiž relatívne krátke. Volení zástupcovia ľudí preto často prichádzajú s riešeniami, ktoré krátkodobo vyzerajú dobre, no chýba im dlhodobejšia koncepcia Často sú koncipované tak, aby krátkodobo do ďalších volieb pomohli, ale dlhodobo skôr uškodia.

Väčšie škody

Väčšina ekonómov je presvedčená, že čoraz viac zásahov do súkromného sektora a zväčšovanie úlohy štátu ešte viac uškodia jednotlivým odvetviam hospodárstva.

„Ja osobne som veľmi skeptický voči štátnym zásahom do súkromného sektora. Veľakrát sa historicky ukázalo, že štát je najhorší hospodár. Funguje neefektívne a nemá primárnu motiváciu tvoriť zisk, a teda fungovať najlepšie, ako vie. Vidíme to aj u nás pri štátnej zdravotnej poisťovni, železniciach a mnohých iných subjektoch,“ hovorí Vranka.

Podobne to dopadne aj v prípadoch, keď sa štát pustí do energetiky. Vlachynský to prirovnáva k liečeniu otravy pomocou jedu. Príkladom je už spomínaný francúzsky gigant GdF. Túto firmu aj doteraz väčšinovo vlastnil štát (mal 84-percentný podiel).

Napriek tomu došlo v krajine ku kritickej situácii na energetickom trhu, keďže práve v rovnakom čase si naplánovali odstávku polovice všetkých jadrových elektrární, a tak musela firma čeliť nútenému predaju elektriny so zľavou, čo jej spôsobilo nemalé finančné problémy. Vďaka tomu GdF raketovo rastie dlh, a to vinou samotného francúzskeho štátu.

Socializmus na vzostupe

Podobne neúčinné sú aj rôzne sociálne balíčky. „To, čo štát niekomu pridá, musí niekomu zobrať vo forme vyšších daní či odvodov, prípadne si na to požičať. Celý proces má zase tiež nejaké svoje administratívne a technické náklady, neefektivitu, priestor pre korupciu a podobne,“ dodáva Vranka.

Odborníci sú presvedčení, že v prípade zhoršovania ekonomickej situácie bude podobných populistických opatrení, ktoré sú akoby z dielne socialistického plánovania, neustále pribúdať.

X X X

Dôvera žiada od úradu pre dohľad ospravedlnenie aj vyše 30-tisíc eur za to, čo o nej napísal

Súkromnej zdravotnej poisťovni, ktorú vlastní Penta, sa nepáči, čo o nej napísal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vo výročnej správe. Podľa nej neoprávnene zasiahol do jej práva na ochranu dobrej povesti.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera žiada ospravedlnenie aj peňažnú satisfakciu, a to za tvrdenia, ktoré pred časom zverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Súkromnej poisťovni sa nepáči výročná a tlačová správa, ktoré úrad zverejnil na jar a opisuje v nich svoje výhrady voči Dôvere aj jej akcionárovi Pente.

Poisťovňa tvrdí, že ÚDZS neoprávnene zasiahol do jej práva na ochranu dobrej povesti, a to tým, že zverejnil nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia.

Uvádza sa to v žiadosti, ktorú majú Aktuality.sk k dispozícii.

Konkrétne ide o žiadosť o predbežné prerokovanie nároku na náhradu nemajetkovej ujmy spôsobenej pri výkone verejnej moci, ktorú poisťovňa ÚDZS zaslala v zastúpení advokátskou kanceláriou Dentons Europe minulý týždeň.

Zavádzajúce informácie?

Úrad pre dohľad je rozpočtová organizácia štátu, ktorej úlohou je okrem iného dohliadať na zdravotné poisťovne. Od konca apríla minulého roku ho vedie Renáta Bláhová, ktorá sa v minulosti kriticky vyjadrovala ku konktroverznej účtovnej operácii Dôvery.

Na pripomenutie, ide o obdobie roku 2009, keď sa poisťovne Apollo a Dôvera spojili do jednej poisťovne s názvom Dôvera. Pri tejto príležitosti si nová poisťovňa účtovnou operáciu vytvorila „vankúš“, vďaka čomu mohla neskôr svojim akcionárom vyplatiť stámilióny eur. A to aj v čase zákazu zisku zdravotných poisťovní.

Úrad sa k týmto udalostiam vrátil vo výročnej správe (správa o činnosti úradu) a v tlačovej správe, ktoré zverejnil v apríli a máji tohto roka.

Pred 13 rokmi to bol práve ÚDZS, kto odobril spájanie oboch poisťovní. Za súčasného vedenia však tvrdí, že schvaľovanie tohto spájania prebiehalo pod veľkým tlakom.

Odrážajúc sa od tejto transakcie, píše aj o tom, že ku koncu roka 2020 bolo vlastné imanie poisťovne zrejme nadhodnotené o 150 miliónov eur, či o neštandardnej výplate nezdaneného zisku.

Tiež tvrdí, že Penta je dominantná v zdravotníctve a hovorí o viac ako dvojnásobnom náraste jej vlastného imania v priebehu desiatich rokov. „Je možné predpokladať, že k viac ako polovici tohto nárastu mohlo prispieť deravé potrubie slovenského zdravotníctva,“ napísal úrad do správy.

Súkromná poisťovňa úradu všetky tieto konštatovania vyčíta.

„Tvrdenia obsahujú nepravdivé a zavádzajúce informácie o Dôvere, ktoré pôsobia difamačne, a tým neoprávnene zasahujú do dobrej povesti Dôvery,“ píše sa v žiadosti.

Podľa poisťovne tieto tvrdenia vyvolávajú dojem, že postupuje neštandardne a podozrivo, nevedie účtovníctvo v súlade s právnymi predpismi, ale najmä podniká v oblasti verejného zdravotného poistenia nepoctivo a takto obohacuje seba a svojich akcionárov na úkor poistencov, nemocníc a pacientov.

Tri požiadavky

„Žiaľ, sme presvedčení, že ÚDZS sa dopúšťa mnohých činností, pri ktorých sa zákony ignorujú a porušujú. ÚDZS opakovane zverejňuje nepravdivé a zavadzajúce tvrdenia, ktoré sa tykajú Dôvery, čím sa dopúšťa nesprávneho úradného postupu,“ uviedol PR špecialista Dôvery Matej Štepiansky.

Od úradu preto požadujú, aby sa za svoje tvrdenia ospravedlnil, odstránil ich zo svojho webu a upravenú správu o činnosti predložil vláde na opätovné prerokovanie.

„Zároveň žiadame finančnú satisfakciu vo výške 32 300 eur,“ povedal Štepiansky.

Neuviedol však, dokedy nápravu požadujú ani čo bude nasledovať, ak im úrad nevyhovie.

Štepiansky hovorí, že ďalšie konkrétne otázky chcú riešiť so zástupcami ÚDZS na oficiálnom rokovaní. „Nemáme záujem posielať si odkazy prostredníctvom únikov informácií do médií ani prostredníctvom mediálnych stanovísk.“

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou hovorí, že sa bude predmetnou žiadosťou zaoberať v zákonnej lehote.

„Dovoľujeme si však podotknúť, že vynakladať zdravotnou poisťovňou prostriedky na advokátske kancelárie týmto spôsobom nepovažujeme za efektívne vynakladanie verejných zdrojov z odvodov zdravotného poistenia,“ uviedla hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.

Polícia preveruje

Dôvera v dokumente rozoberá jednotlivé tvrdenia úradu a spochybňuje ich. No okrem toho špekuluje nad tým, aké skutočnosti mohli mať vplyv na tieto tvrdenia.

Prvou skutočnosťou je podľa nej to, že predsedníčka úradu Renáta Blahová je negatívne zaujatá voči Dôvere a Pente a ako argument využíva jej verejné vyjadrenia.

V druhom prípade zachádza so svojím tvrdením ešte ďalej, hovorí o Národnej kriminálnej agentúre. NAKA vedie trestné konanie – preveruje vyplatenie stámiliónového zisku akcionárom.

„V predmetnej veci je vedené trestné konanie tímom Gorila pre možné podozrenie z protiprávneho konania osôb v postavení štatutárnych orgánov (predseda predstavenstva), členov predstavenstva, účtovníkov, audítorov a poradcov zo spoločnosti a jej právnych predchodcov v období od roku 2009 a následne,“ uviedol pre Aktuality.sk pred časom hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Dôvera v dokumente píše, že má podozrenia z nezákonnej mimoprocesnej komunikácie medzi úradom, NAKA a finančnou správou. Napríklad uvádza, že mohlo dochádzať ku „koordinácii krokov s vyšetrovateľkou NAKA za účelom poškodiť Dôveru“, aktuality.sk

X X X

  Sulíkov list už „Edo“ má, prišiel mu četom. Heger hovorí, že SaS vedie volebnú kampaň

Oficiálny list, ktorým SaS potvrdzuje svoj odchod z koalície, poslala strana nielen premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO), ale aj ďalším trom šéfom koaličných strán a médiám. Heger list dostal cez aplikáciu Signal. Vidí v ňom už predvolebnú kampaň a snahu SaS získať lepší volebný výsledok ako pred dvoma rokmi.

 Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík oslovuje premiéra „milý Edo“. Píše, že súčasťou uznesenia zo 6. júla, ktorým SaS vypovedala koaličnú zmluvu, je „aj vyslovenie podmienky pre podpísanie novej koaličnej zmluvy k 30. augustu 2022“.

V opačnom prípade sa ministri za jeho stranu vzdajú svojich funkcií. „Chcel by som zdôrazniť, že prioritou SaS je zostať vo vládnej koalícii a spoločne pokračovať v práci pre Slovensko. Tak ako doteraz však pokračovať nemôžeme a nebudeme,“ píše sa v liste.

Sulík konštatuje, že „súčasná vláda a koalícia sú vnímané ako konfliktné“. Pripomína „hrubé a opakujúce sa porušovanie koaličných dohôd, de facto koalíciu s fašistami“. Ďalej vyčíta vláde „nezodpovedné nakladanie s verejnými financiami, opakované hrubé obchádzanie princípov pri tvorbe legislatívy, ľahkovážne neobsadenie dôležitých ústavných orgánov a verejných úradov, hrubé klamstvá a urážky koaličného partnera“.

„Tieto nedostatky nášho vládutia sú zosobnené v lídrovi koaličného partnera OĽaNO – Igorovi Matovičovi, ktorý stojí za väčšinou nedostatkov našej vlády a koalície. Preto je pre nás neprijateľné zotrvať v spoločnej vláde s Igorom Matovičom ako členom vlády,“ pokračuje Sulík.

SaS odmieta, že svojim odchodom „povalí vládu“. Kópiu listu dostal aj Igor Matovič (OĽaNO), Boris Kollár (Sme rodina) a Veronika Remišová (Za ľudí).

Minister obrany a člen predsedníctva OĽaNO Jaroslav Naď však v pondelok na sociálnej sieti napísal: „“Predsedu ale neodvoláme. Oni to vedia a jasne a dlho. Preto, ak na tom budú trvať, vláda pôjde ďalej bez SaS. Je to ich rozhodnutie, ale vyprosovať sa im nebudeme.“

„Prekvapilo ma, že osobný list, ktorý som dnes obdržal od Richarda Sulíka cez chatovaciu aplikáciu Signal, predseda SaS vzápätí zverejnil na sociálnej sieti. Prekvapilo ma to o to viac, že sám Richard povedal, že mi stanovisko odovzdá osobne,“ píše na sociálnej sieti Heger.

Tento postup považuje za neštandardný. „Rovnako ako bolo neštandardné, že som sa dozvedel až z médií, že strana SaS vypovedala koaličnú zmluvu,“ objasňuje predseda vlády.

Z takéhoto prístupu k informovaniu koaličných partnerov o závažných rozhodnutiach sa Hegerovi javí, že „v skutočnosti mu nejde o hľadanie riešenia za spoločným stolom, ale skôr o snahu viesť predčasnú politickú kampaň s cieľom dosiahnuť lepší volebný výsledok, aký mala SaS vo voľbách v roku 2020“.

„Nemyslím si, že toto je vhodný postup, považujem ho za nekorektný voči partnerom a nezodpovedný aj voči občanom,“ sťažuje sa premiér.

Tvrdí, že napriek tomu, ako predseda vlády a človek, ktorému „záleží na prosperite a demokratickom vývoji Slovenska“, bude pokračovať v snahách o vyriešenie aktuálnej koaličnej krízy a pokračovaní štvorkoalície./agentury/

X X X

Putin rokoval s Lukašenkom o možných spoločných opatreniach voči Litve

Lídri hovorili tiež o ruskej vojenskej operácii na Ukrajine a o ruských energetických dodávkach do Európy.

Ruský prezident Vladimir Putin diskutoval so svojím bieloruským kolegom Alexandrom Lukašenkom o možných spoločných opatreniach proti Litve v súvislosti s jej „nezákonnými” obmedzeniami tranzitu do ruskej Kaliningradskej oblasti. V pondelok to vo vyhlásení uviedol Kremeľ, informuje TASR podľa správy agentúry APF.

Litva zastavila prepravu tovaru podliehajúceho sankčnému režimu Európskej únie do Kaliningradskej oblasti 17. júna vrátane ocele, betónu, dreva a priemyselných chemikálií.

„Dôraz bol kladený na situáciu v súvislosti s nezákonnými obmedzeniami, ktoré Litva uvalila na tranzit tovaru do Kaliningradskej oblasti,” uviedol Kremeľ na margo stretnutia lídrov Ruska a Bieloruska. Dodal, že v tejto súvislosti „sa diskutovalo o niektorých možných spoločných krokoch”.

Lídri hovorili tiež o ruskej vojenskej operácii na Ukrajine a o ruských energetických dodávkach do Európy, priblížil Minsk.

Ruská Kaliningradská oblasť je zo všetkých strán na súši obklopená členskými štátmi Európskej únie – Litvou a Poľskom. Tieto európske krajiny zároveň zdieľajú hranicu s Bieloruskom, ktoré je hlavným spojencom Ruska.

Kaliningrad je základňou ruskej Baltskej flotily. Moskva tvrdí, že tam rozmiestnila balistické rakety typu Iskander, ktoré môžu niesť jadrové hlavice.

Rusko o obmedzenom tranzite do Kaliningradskej oblasti rokuje s predstaviteľmi EÚ. Moskva žiada, aby bolo predmetné obmedzenie stiahnuté a obviňuje Brusel z porušovania dohody z roku 2002, aktuality.sk

X X X

„Grófka“ Rošková je o krok bližšie k súdu. Polícia ukončila vyšetrovanie okolo dotovaných pozemkov

Vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry navrhla prokurátorovi Ľubicu Roškovú obžalovať a postaviť pred súd.

Farmári na východe Slovenska ju prezývali „grófka“, stranícki kolegovia zo Smeru-SD ju zasa familiárne oslovovali „naša Ľubka“. Bývalá poslankyňa Ľubica Rošková sa stala jedným zo symbolov podvodného farmárčenia a vyciciavania peňazí z európskej aj štátnej kasy. Teraz je o krok bližšie k súdu.

Po necelých štyroch rokoch Národná kriminálna agentúra ukončila vyšetrovanie a prokurátorovi navrhla obvinenú expolitičku obžalovať.

„V danej veci vzniesol obvinenie za zločin poškodzovania finančných záujmov EÚ z časti v štádiu pokusu a prečin subvenčný podvod,“ napísal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Obvinená je zatiaľ aj Roškovej firma Agro Porúbka, cez ktorú si údajná farmárka žiadala finančnú podporu. Pri tej však vyšetrovateľka navrhuje zastaviť stíhanie, keďže firma už bola potrestaná v inom konaní. Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), ktorá priame platby vypláca, si od Roškovej firmy pýta späť 233-tisíc. Čiastku v hodnote necelých 16-tisíc eur sa už podarilo štátnemu úradu vymôcť. Firma je však v konkurze a peniaze ani majetky na vyplatenie dlžníkov oficiálne nemá.

Na ťahu je teraz dozorujúci prokurátor. „Úradu špeciálnej prokuratúry bol návrh na podanie obžaloby doručený začiatkom júna, prokurátor po jeho preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ napísala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Prokurátor môže návrh vyšetrovateľky akceptovať a podať obžalobu na súd, ale môže aj vec vrátiť späť do vyšetrovania alebo obvinenie zastaviť.

Obhajca bývalej poslankyne hovorí, že ich strana zatiaľ nemá o týchto aktuálnych krokoch informácie.

„Nakoľko ani mne ako obhajcovi a ani našej klientke nebol doručený návrh na podanie obžaloby zo strany vyšetrovateľky NAKA a podľa našich informácií stále nebola podaná ani obžaloba a ani súd nerozhodol o prijatí obžaloby a nedostlali sme ani nijaké vyjadrenie od vyšetrovateľky NAKA či ani od dozorového prokurátora k nami podanému sumárnemu vyjadreniu (kde sme detailne prezentovali výhrady voči neúplnému dokazovaniu zo strany OČTK a iným vadám prípravného konania), tak sa nemám ako obhajca mojej klientky a ani naša klientka reálne k čomu vyjadriť,“ uviedol advokát Ondrej Urban.

Hľadali polia, našli hnoj

Podstata kauzy okolo „grófky zo Zemplína“ spočíva v tom, že firma Agro Porúbka si od štátu pýtala finančnú podporu aj na také plochy, o ktoré sa vôbec nestarala, ku ktorým nemala žiadny vzťah a na peniaze ani nemala mať nárok. Keď kontrolóri v roku 2018 prišli na východné Slovensko preveriť hospodárenie Roškovej, čakalo ich hneď niekoľko prekvapení. Podľa zoznamu dotovaných plôch sa dostali až k staršiemu dedinskému letisku. Namiesto obrobenej pôdy našli asfalt a na ňom kôpku hnoja. Ani to však úradníci nevyhodnotili ako dôkaz farmárčenia. „Na asfaltovej ploche je navozený maštaľný hnoj, ktorý však pravdepodobne nepatrí žiadateľovi,“ skonštatovali kontrolóri z PPA. Mali pravdu, hnoj aj samotné letisko boli vo vlastníctve družstva, ktoré tam skúpilo aj ďalšie okolité pozemky.

Do zoznamu dotovaných plôch sa dostali aj absurdné plochy ako futbalové ihrisko, asfaltové parkovisko, súkromný areál SPP či hrádza pri Zemplínskej šírave. Peniaze firma inkasovala za malé nenápadné plochy ukryté v lesoch, ale napríklad aj za plochu pri obci Bežovce veľkú ako 74 futbalových ihrísk.

Pri mnohých dotovaných plochách Roškovej firma napokon kontrolórom priznala, že na nich skutočne nehospodárila. Ako najproblémovejšie sa ukázali tie časti pozemkov, na ktoré sa európske a štátne dotácie ani nevzťahujú, no firma Agro Porúbka ich napriek tomu zaradila do zoznamu v žiadosti a inkasovala za ne peniaze. Chyba bola aj na strane štátu, keďže ten nemal dostatočne aktualizované mapy a zabudnuté plochy ponechal v systéme. Pri týchto sporných parcelách kontrolóri napokon skonštatovali: „Zistené umelo vytvorené podmienky pre neoprávnené získanie výhody, platby,“ píše sa v protokole z kontroly.

Pri takýchto závažných porušeniach, keď žiadateľ vedome podstrčí do zoznamu nedotované pozemky, štátna agentúra zruší kompletne celú žiadosť a farmár musí všetky peniaze za konkrétny rok vrátiť. To sa stalo aj Roškovej, ktorá má vrátiť vyše dvestotisíc eur, aktuality.sk

X X X

Bude minimálna mzda vyššia ako 700 eur? Črtá sa historická dohoda firiem a odborárov

 Rokovania o minimálnej mzde od roku 2023 vrcholia. Odborári a firmy majú do 15. júla čas na to, aby sa dohodli na novej sume.

 Ak by našli spoločnú reč na výške minimálnej mzdy od budúceho roku, bol by to míľnik. V doterajšej histórii sa to ešte nikdy nepodarilo. Minimálnu mzdu by tak prvýkrát stanovila dohoda zamestnávateľov a odborárov. Vlani rokovania stroskotali a minimálna mzda na tento rok tak bola výsledkom automatu, ktorý ju určuje ako 57 percent priemernej mzdy, teda 646 eur.

Úvodné rokovania podľa generálneho sekretára Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andreja Lasza naznačili, že sú na dobrej ceste dohodnúť sa. „V doterajšej histórii sa to ešte nikdy nepodarilo. Minimálna mzda by tak bola prvýkrát stanovená dohodou zamestnávateľov a odborárov, čo je základom sociálneho dialógu,“ povedal pre denník Pravda.

 Podľa neho to vyzerá tak, že by minimálna mzda mohla byť vyššia než 57 percent z priemernej hrubej mzdy za rok 2021. Ak by sa nedohodli, rokovania sa presunú na tripartitu. Ak sa dohoda nezrodí ani tam, určí ju automat. Nová suma „minimálky“ by bola od 1. januára 691 eur. Ak sa zrodí historická dohoda, suma bude ešte vyššia a môže prekročiť 700 eur.

O možnej dohode hovoria pozitívne aj odborári. „Dohoda sa uberá dobrým smerom. Do 15. júla máme stále priestor rokovať so zamestnávateľmi a dohodnúť sa. My ten priestor intenzívne využívame,“ povedala pre denník Pravda prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.

Odborári a zamestnávatelia išli do rokovaní s tým, či je možné zvyšovať minimálnu mzdu aj o viac ako 57 percent, čo určuje automat. Ambíciou odborárov je, aby sa do zákona vložil ešte vyšší percentuálny nárast. „Z pozície odborárov by sme boli radi, aby sa to číslo približovalo k 60 percentám,“ povedala Uhlerová.

Lasz hovorí, že aj priemyselníci sú naklonení k vyššiemu rastu. „Sme za nárast minimálnej mzdy napriek tomu, že situácia v slovenskom priemysle je veľmi krehká a napätá,“ dodal s tým, že priemysel chce reflektovať na náročnú situáciu, ktorej dnes čelí celá krajina. Návrh za Asociáciu priemyselných zväzov a dopravy bol preto vyšší, ako je 57-percentný automat./agentury/

X X X

Zomrel exriaditeľ NBÚ František Blanárik

Generálmajor vo výslužbe František Blanárik bol v minulosti nominantom Mečiarovho Hnutia za demokratické Slovensko. Počas komunizmu donášal tajnej službe a za ministra Glváča (Smer-SD) sa dostal na ministerstvo obrany.

Úmrtie Františka Blanárika potvrdil redakcii Aktuality.sk zdroj z prostredia obrannej komunity. Okolnosti jeho smrti nie sú známe, jeho pohreb by mal byť v piatok.

Médiá v súvislosti s Blanárikom v minulosti písali, že na konci socializmu vedome donášal na svojich kolegov vojenskej kontrarozviedke. Do októbra v roku 1989 udal minimálne desať ľudí.

Po revolúcii pracoval na Úrade vlády, kedy bol premiérom Vladimír Mečiar. Neskôr ho jeho hnutie nominovalo na riaditeľa Národného bezpečnostného úradu. Blanárik ho riadil v rokoch 2006 až 2012.

V čase, keď ministerstvo obrany viedol minister Martin Glváč, Blanárik sa stal jeho poradcom. Neskôr pôsobil na ministerstve ako generálny riaditeľ sekcie kontroly, aktuality.sk

X X X

Riaditeľ košickej nemocnice ignoruje výberové konanie. Primariát vedie Paškov známy Rosocha

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach Ľuboslav Beňa priznáva, že výberové konanie na pozíciu primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia prebehlo v súlade s právnymi predpismi. Napriek tomu jeho výsledok nerešpektuje.

Ľuboslav Beňa sedí na stoličke generálneho riaditeľa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach presne od 1. júna tohto roka. Do pozície šéfa nemocnice ho menoval minister zdravotníctva za OĽaNO Vladimír Lengvarský, keď nahradil narýchlo a bez vysvetlenia dôvodu po roku vo funkcii odvolaného Jána Slávika.

Beňa dovtedy pôsobil pod Slávikom ako výkonný riaditeľ nemocnice pre liečebno-preventívnu starostlivosť. Na post výkonného riaditeľa, podobne ako Slávik, nastúpil pred rokom v júni.

Ešte počas pôsobenia Slávika sa v košickej univerzitnej nemocnici rozbehlo transparentné výberové konanie na pozíciu primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. V minulosti oddeleniu šéfoval s rôznymi kontroverziami spájaný gynekológ Ladislav Rosocha, ktorý kedysi nemocnicu dokonca riadil z pozície generálneho riaditeľa.

Víťaz výberového konania sa primárom nestal

Výberové konanie vyvrcholilo koncom júna a prihlásili sa doň dvaja uchádzači – Ján Richnavský, dočasne poverený vedením oddelenia, a Ladislav Rosocha. Päťčlenná komisia napokon na post primára oddelenia vybrala Jána Richnavského, ktorý sa stal víťazom výberového konania.

Richnavský sa napriek tomu primárom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia štátnej nemocnice nestal. Generálny riaditeľ Ľuboslav Beňa poveril vedením oddelenia Ladislava Rosochu.

„Rozhodnutie štatutára o nevymenovaní úspešného uchádzača a dočasnom poverení vedením pracoviska bolo vydané po dôkladnom zhodnotení všetkých relevantných skutočností nevyhnutných pre riadny výkon funkcie aj s ohľadom na uskutočnené anonymné hlasovanie zamestnancov pracoviska a tiež dlhoročné pozitívne pracovné výsledky pracoviska pod vedením Ladislava Rosochu,“ obhajuje neštandardný krok Ľuboslav Beňa.

Novomenovaný riaditeľ Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach tvrdí, že poverenie pre niekdajšieho primára Rosochu je dočasné a to do času, kedy sa vykoná nové výberové konania – čiže po dobu maximálne šiestich mesiacov. Ladislav Rosocha na otázky Aktuality.sk neodpovedal.

Výsledok výberového konania nemocnica zverejnila na svojom webe. Oznam o jeho priebehu a výsledku na internetovej stránke visel približne 48 hodín – od pondelka 4. júla poludnia do poludnia stredy 6. júla.

Ministerstvo dianie v Košiciach preverí

V utorok 5. júla bol pritom štátny sviatok – sviatok svätého Cyrila a Metoda. O tom, že Richnavský je víťazom, mu nemocnica písomne oznámila. Tiež mu oznámila, že končí jeho poverenie funkciou primára oddelenia. No primárom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia sa nestane.

Na výberové konania pritom pamätá Zriaďovacia listina nemocnice i jej Pracovný poriadok. V oboch dokumentoch sa okrem iného píše aj to, že „poradie uchádzačov je záväzné pri obsadení funkcie. Zamestnávateľ uzavrie pracovný pomer s uchádzačom podľa poradia“.

Beňa priznáva, že výberové konanie na pracovnú pozíciu primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia nemocnice prebehlo v súlade s právnymi predpismi. Napriek tomu jeho výsledok nerešpektuje a ignoruje.

„Výsledky výberovej komisie je štatutár povinný akceptovať, avšak žiadne právne predpisy ani Zriaďovacia listina vydaná ministerstvom zdravotníctva, a tiež platné interné predpisy nemocnice, neukladajú povinnosť štatutárovi úspešného uchádzača podľa výberovej komisie vymenovať do pracovnej pozície primára,“ tvrdí Ľuboslav Beňa.

Portál Aktuality.sk sa s popisom prípadu obrátil aj na rezort zdravotníctva. „Ministerstvo uvedenú situáciu bezodkladne preverí,“ tvrdí v reakcii jeho komunikačný odbor.

Rosocha je mediálne známe meno

S Ladislavom Rosochom a jeho dlhoročným pôsobením v univerzitnej nemocnici v Košiciach sa spája viacero káuz. Denník Korzár napísal, že Rosocha sa dostal do funkcie riaditeľa celej nemocnice v roku 2012, keď získal poverenie na jej vedenie od ministerky Zuzany Zvolenskej, nominantky Smeru. Košický gynekológ napokon v tom istom roku vyhral aj riadny konkurz.

„Bol napríklad známy i dobrým vzťahom s vtedajším šéfom Národnej rady, podpredsedom Smeru a vplyvným mužom nášho zdravotníctva, už nebohým Pavlom Paškom, ktorému bol vlani aj na pohrebe,“ zverejnil o Rozsochovi koncom roka 2019 okrem iného Korzár.

Koniec Rosochu na poste riaditeľa nemocnice prišiel v roku 2014 po tom, ako vyšli najavo okolnosti podpisu nevýhodnej zmluvy na upratovacie služby na novom urgentnom príjme. Napokon sa v roku 2019 stal primárom gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

Prvé výberové konanie na primára tohto oddelenia v košickej takzvanej „starej nemocnici“ prebehlo v júni 2019. Rosocha sa doň prihlásil ako jediný uchádzač. Súčasťou personálneho konkurzu bolo psychologické vyšetrenie.

Podľa tvrdení denníka Korzár nedopadol odborný posudok pre ex-riaditeľa nemocnice dobre. Psychológ ho v odbornom posudku na vedúce miesto neodporučil. K názoru odborníka sa nakoniec priklonila väčšina z päťčlennej komisie, ktorú mal vyberať priamo vtedajší riaditeľ nemocnice Milan Maďar.

Personálne prepojení

Následne sa výberové konanie zopakovalo v polovici decembra 2019. V ňom však došlo k personálnej obmene až štyroch z piatich členov výberovej komisie. Navyše vedenie nemocnice pristúpilo aj k výmene psychológa, ktorý mal znovu zhodnotiť uchádzačov na post primára.

O ten prejavili záujem dvaja adepti – opätovne Ladislav Rosocha spoločne s medicínskym riaditeľom nemocnice Petrom Linkeschom. Novozložená komisia vybrala Rosochu. Medzi vtedajšími členmi výberovej komisie bola aj Júlia Frívaldská, ktorá v tom čase viedla toto nemocničné oddelenie.

Denník Korzár vtedy upozornil na to, že Frívaldská mala okrem funkcie v nemocnici vlastnú gynekologickú ambulanciu na Gemerskej ulici. Na tej istej adrese ordinovala aj gynekologička a pôrodníčka Zuzana Melichová, ktorá je Rosochova dobrá známa.

Podľa obchodného registra sú obe lekárky spoločníčky vo firme Tetrao, ktorá má sídlo na spomenutej adrese. Ich spoločnosť má v predmete činnosti uvedené prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia. Júlia Frívaldská je podľa webovej stránky nemocnice aktuálne zástupcom primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

Vláda výsledky konkurzov nerešpektuje

Výberové konania pravidelne hodnotí Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy – Ineko. Tá vo svojej hodnotiacej správe za minulý rok personálne konkurzy kritizovala a tvrdila, že „vláda v poslednom čase nerešpektuje výsledky výberových konaní“.

Kritiku Ineko si vyslúžila napríklad politická nominácia Jána Marosza ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom do čela Slovenského pozemkového fondu, ktorý spravuje pôdu štátu a neznámych vlastníkov.

„Okrem politickej minulosti a chýbajúcej kvalifikácie nového generálneho riaditeľa je potrebné ministrovi Samuelovi Vlčanovi vytknúť aj ignorovanie výsledkov výberového konania. Ján Marosz sa na ňom nezúčastnil a bol dosadený po jeho zrušení. Podobne sa minister zachoval aj pri hľadaní nového šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Víťaza transparentného výberového konania odmietol vymenovať a namiesto vyhlásenia opakovaného konkurzu priamo dosadil Jozefa Kissa,“ zhodnotilo Ineko, aktuality.sk

X X X

Lietanie v tehotenstve: V akom trimestri, ako a dokedy je bezpečné cestovať? Tu je prehľadný návod a odpovede gynekológa

Dokedy cestovať lietadlom, ak ste tehotná?

Tehotenstvo nie je prekážka a cestovanie len prirodzený spôsob presunu medzi miestami či krajinami. No je cestovanie lietadlom pre tehotné bezpečné? Kedy už nie? Čo všetko potrebujete vedieť, než nastúpite do lietadla podľa odborníka? A aké rady dávajú tehotné s touto skúsenosťou iným budúcim mamičkám?

Niektoré budúce mamičky stoja pred otázkou, či cestovať lietadlom alebo nie, pokiaľ sú tehotné. Trápi to skutočne veľa žien, dokonca tie, ktoré ešte len plánujú otehotnieť.

Otázka bezpečnosti je prvoradá aj pre samotné letecké spoločnosti, preto sme sa na lietanie v tehotenstve spýtali odborníka, gynekológa a pôrodníka MUDr. Sebastiána Ulricha z Komárna. A zamerali sme sa aj na reštrikcie vybraných leteckých spoločností, ktoré by vás mali zaujímať.

 S dieťaťom na dovolenku lietadlom? Odkedy, ako a na čo (ne)zabudnúť, radí detská lekárka

Chystáte sa s dieťaťom na dovolenku lietadlom? Čo všetko zvážiť a aké sú rady detskej lekárky pre rodičov, ktorí sa rozhodli letieť aj s deťmi?

x Letieť počas I., II. trimestra: Áno či nie?

Vo všeobecnosti neexistuje žiadny dôkaz, že by bolo cestovanie lietadlom pre tehotné ženy škodlivé, nebezpečné alebo bolo príčinou pôrodu. No všetko je individuálne a záleží od zdravotného stavu a zhodnotenia rizík. Za najbezpečnejšie a najideálnejšie obdobie na takýto druh cestovania sa však považuje II. trimester. Čo ale neznamená, že ak potrebujete cestovať v I. alebo III. trimestri, musíte sa mu vyhnúť.

  1. trimesterznamená 14.-28. tt, teda 4.-6. mesiac tehotenstva. Odporúča sa kvôli tomu, že vám v ceste nebudú stáť žiadne komplikáciez prvého trimestra, ktorými mnoho žien trpí a kvôli ktorým im cestovanie v lietadle nemusí vyhovovať alebo byť komfortné ako ranné či celodenné nevoľnosti, tečúci nos, bolesti hlavy, kŕče, pálenie záhy, nespavosť, vyčerpanosť, hnačky.

Prvý trimester je tiež najcitlivejším obdobím tehotenstva, kedy sa vyskytuje najviac potratov (preto lekári a lekárky môžu odporučiť toto riziko znížiť aj obmedzením cestovania na dlhé vzdialenosti vo všeobecnosti).

V druhom trimestri sa mnohým ženám vráti energia, nevoľnosti sa stanú minulosťou a všetko ide zrazu oveľa ľahšie. Nižšie je tiež riziko potratu (ak nejde vo vašom prípade o rizikové tehotenstvo) aj riziko vzniku ďalších komplikácií.

x Čo ak potrebujem letieť počas tretieho trimestra?

Na cestovanie lietadlom počas tehotenstva sa u odborníkov a odborníčok môžete stretnúť s rôznymi názormi. Väčšina ho ale považuje za bezpečné. „Osobne by som neodporúčal žiadny neprirodzený zásah počas tehotnosti – človek by normálne nevedel lietať. No v dnešnej dobe, keď sa nejedná o rizikovú tehotnosť, tak do istej miery je lietanie povolené.

Neodporúča sa to hlavne v treťom trimestri, kedy už aj letecké spoločnosti pustia tehotnú ženu len na základe lekárskeho nálezu a dokonca po 32.-34. týždni už vôbec. Počas lietania sú prítomné rôzne vonkajšie vplyvy ako veľké zrýchlenie, zmeny tlaku, otrasy atď, ktoré môžu vyvolať predčasný pôrod, predčasný odtok plodovej vody, krvácanie,“ upozornil MUDr. Ulrich.

Ak si pozriete stránky jednotlivých leteckých spoločností (nižšie výber a prehľad základných informácií o požiadavkách na tehotné), väčšina skutočne povoľuje a neobmedzuje cestovanie lietadlom do konca 36. tt, v prípade, že žena čaká viac ako jedno dieťa do konca 32. tt. Niektoré od 28. tt vyžadujú aj potvrdenie vaším lekárom či lekárkou v anglickom jazyku.

x Čo musí povolenie na let lietadlom pre tehotnú obsahovať?

Pred odletom alebo objednaním letenky si na stránkach leteckej spoločnosti určite zistite, či požadujú od tehotnej toto potvrdenie – tiež od ktorého týždňa tehotenstva a v akom jazyku.

Spoločnosť Ryanair napríklad má na stránke rovno formulár v anglickom jazyku, ktorý si vytlačíte a a necháte potvrdiť: ide o list „fit to fly“, ktorý podávate posádke lietadla počas boardingu, inak by vám nebolo povolené do lietadla nastúpiť.

Vystavuje sa od vášho 28. tt a obsahovať musí informácie ako: ide o tehotenstvo s jedným alebo viacerými deťmi, kedy sa lietadlom vraciate (ak si objednávate aj spätný lístok) a kedy cestujete a v ktorom týždni tehotenstva v oboch prípadoch budete, potvrdenie lekára či lekárky o tom, či ide o nekomplikované tehotenstvo, očakávaný deň pôrodu a potvrdenie, že ste spôsobilá cestovať lietadlom.

Dolu je podpis lekára či lekárky, deň podpisu a pečiatka.

Potvrdenie medzi 29.-36. tt (32. tt ak čakáte viac ako jedno dieťa) vyžaduje aj spoločnosť Air Cairo, EgyptAir, a po 28. tt aj napríklad Wizz Air.

„Ja som sa ešte nestretol s tým, že by niektorej mojej pacientke bolo potrebné vystaviť takéto potvrdenie. Väčšina žien uprednostňuje tehotenstvo a bábätko pred letom do cudziny. Ale, samozrejme, môže prísť životná situácia, keď je to nutné. Keby to bolo potrebné, tak vieme vystaviť takéto potvrdenie v cudzom jazyku. Je to ale na dohode medzi pacientkou a lekárom či lekárkou,“ informoval MUDr. Ulrich.

Dôležité vedieť pri cestovaní v tehotenstve: Komplikácie v zahraničí vám vám preplatia len do 26. týždňa. A ako je to s pôrodom mimo Slovenska?

Lekári odporúčajú, aby tehotné ženy cestovali mimo Slovenska počas druhého trimestra, keďže toto obdobie je pre ženu najstabilnejšie. Súvisí to aj s tým, že poisťovne kryjú zdravotnú starostlivosť spojenú s komplikáciami v tehotenstve len do 26. týždňa. Ako je to, keď porodíte za hranicami?

x Kedy nesmie tehotná žena cestovať lietadlom?

„Samozrejme, pri každej diagnóze, ktorá preradí tehotenstvo do rizikovej skupiny – napr. stav po opakovaných potratoch, vysoký krvný tlak, cukrovka – by som neodporúčal letieť. Už samotné tehotenstvo zvyšuje riziko výskytu trombóz, ale aj všeobecne dlhodobé sedenie spadá do tejto kategórie, keď sa žena nepohybuje a vyššie spomínané dôvody môžu viesť k zvýšeniu rizika vzniku trombózy,“ vysvetlil MUDr. Ulrich.

10 ďalších dôvodov, kedy radšej lietadlom necestujte

Okrem týchto dôvodov sa neodporúča cestovať lietadlom v prípade: (samozrejme odporúčame prekonzultovať zdravotný stav s lekárkou či lekárom)

1) Preeklamspia (pri príznakoch ako neustávajúce bolesti hlavy, zmeny vo videní, vidíte škvrny, opuchy rúk, tváre)

2) V minulom tehotenstve ste mali skúsenosť s predčasnou ruptúrou plodových obalov alebo predčasným pôrodom

3) Trápia vás hnačky alebo zvracanie

4) Výrazne vaginálne krvácate

5) Máte problémy s krčkom maternice

6) Máte abnormality placenty (alebo ste mali v minulosti)

7) Ide o vaše prvé tehotenstvo a máte viac ako 35 rokov alebo 15 rokov a menej

8) Hrozí riziko potratu

9) Trpíte vážnou anémiou

10) Ste po ukončenom 36. tt – v tomto čase sa môže pôrod kedykoľvek spustiť

Lekári a lekárky tiež neodporúčajú letieť lietadlom tehotným ženám, ak sa má lietadlo pohybovať vo výške viac ako 3 658 m, alebo do oblastí, kde hrozí, že sa nakazíte vážnou chorobou (alebo sa šíri nejaká nákaza, podľa CDC), alebo ak vaša destinácia vyžaduje očkovanie živou vakcínou (vakcínou so živým vírusom napr. žltá horúčka, tiež sa neodporúčajú tablety proti malárii).

Čo trombóza a lietanie?

Niektorí odborníci sa zhodujú aj na tom, že nielen výška je dôležitá pri cestovaní lietadlom a tehotnej žene, ale aj dĺžka letu. Nad tou by mali uvažovať práve v súvislosti zvýšenia rizika vzniku krvných zrazenín – dlhé cestovanie vo všeobecnosti (dlhé sedenie aj v aute, autobuse, vlaku či lietadle) ho zvyšuje (zdvojnásobuje) ako aj samotné tehotenstvo.

Riziko zvyšujú aj nízka vlhkosť v lietadle a recirkulovaný vzduch. Preto ak máte problémy s trombózou alebo ste mali v minulosti, nezabudnite sa o tom poradiť s vašou lekárkou či lekárom a riaďte sa ich odporúčaniami.

 Tehotné ženy by mali dbať na správne sedenie: Možno aj vy robíte tieto chyby, ak čakáte bábätko

Odborníci radia budúcim mamičkám. Na čo si treba dávať pozor, ak čakáte bábätko?

x Ako sa môžem znížiť riziko vzniku krvných zrazenín?

Existujú ale opatrenia, ktorými toto riziko môžete znížiť:

1) Piť množstvo tekutín – nie sladených nápojov a tiež žiadny alkohol a kofeín

2) Pohodlné oblečenie a topánky, ktoré si rýchlo vyzujete aj nazujete

3) Pravidelne sa počas letu prechádzajte, aspoň každú pol hodinu si spravte krátku prechádzku. Ak musíte sedieť, naťahujte si nohy, robte strečing, precvičujte a krúťte členkami.

4) Ak lekár či lekárka odporučia, môžete mať na celých nohách alebo len pod kolenom dolu špeciálne ponožky či pančucháče – nesmú byť však pritesné a nesmiete ich nosiť nesprávne (a nesmú ich nosiť ženy s diabetom či inými problémami s cirkuláciou krvi).

x Je detektor kovov na letisku pre bábätko nebezpečný?

Ešte stále si tehotné ženy medzi sebou podávajú informáciu, aby neprechádzali cez detektor kovov na letisku z dôvodu, že to uškodí bábätku alebo mamičke. Nie je to pravda. „Prechod cez detektor kovov na letisku nepredstavuje riziko pre tehotnú ženu ani plod. Detektory sú určené na skenovanie príručnej batožiny a povrchu tela a sú aj tienené,“ objasnil MUDr. Ulrich.

Ak mu však stále neveríte, môžete skúsiť obsluhu na letisku požiadať o prehliadku a kontrolu mimo skenerov.

x Je radiácia v lietadle nebezpečná pre bábätko?

Niektoré mamičky sa obávajú, že vystavenie vesmírnej radiácii vo veľkých výškach by mohlo mať vplyv na ich bábätko. Ani toto nie je pravda. Občasné cestovanie lietadlom je považované za bezpečné.

Ak ste však pilotkou, letuškou alebo obchodnou cestujúcou, alebo z rôznych iných príčin využívate dopravu lietadlom veľmi často, radíme poradiť sa o možnosti znížiť frekvenciu lietania so svojou lekárkou či lekárom alebo sa spýtajte, aká frekvencia lietania je pre vás stále bezpečná.

 10 potravín, ktorým sa v tehotenstve vyhnite: Lekárka varuje pred sushi i bryndzou a aj s hríbmi opatrne

Tehotenstvo nie je choroba… No budúca mamička by sa kvôli svojmu zdraviu aj zdraviu dieťatka mala riadiť istými pravidlami. Okrem vyváženej stravy sem patrí aj zvýšená hygiena a potraviny, ktorým je lepšie sa vyhýbať. Rady nám poskytla aj odborníčka.

12 rád pre tehotné ženy, ktoré sa chystajú cestovať lietadlom

Aby bolo cestovanie lietadlom pre vás čo najbezpečnejšie, najpohodlnejšie a najpríjemnejšie, zhromaždili sme niekoľko rád aj od samotných mamičiek, ktoré s lietaním majú skúsenosť počas tehotenstva, čo sa im osvedčilo a na čo by ste nemali zabudnúť.

„Odporúčanie je v takomto prípade vždy individuálne, podľa rizikových faktorov danej pacientky. Čo by som ale asi vždy odporučil, sú elastické pančuchy, alebo všeobecne bandáž dolných končatín,“ odporúča MUDr. Ulrich.

PRED ODLETOM:

1) Overte si obmedzenia pre tehotné u leteckej spoločnosti, ktorou sa chystáte cestovať – aj pri odlete, aj pri návrate.

2) Ak si spoločnosť vyžaduje povolenie od lekárky či lekára, stiahnite si formulár alebo podľa nich vytvorte vlastný s požadovanými údajmi a dajte si ho vo vašej ambulancii potvrdiť. Ak to spoločnosť nevyžaduje, aj tak ich navštívte pred odletom a ubezpečte sa, že je všetko v poriadku a môžete spokojne cestovať.

3) Popremýšľajte nad zdravotným poistením pre tehotné

4) Booknite si miesto pri uličke a také, ak je tá možnosť, v ktorom si budete môcť natiahnuť nohy. Niektoré letecké spoločnosti majú niektoré sedadlá určené pre tehotné ženy, iné zakázané pre tehotné ženy.

4) Pred odjazdom do vybranej destinácie si tu vyhľadajte najbližšiu nemocnicu či zariadenie, ktoré v prípade núdze (komplikácií, predčasného pôrodu, pôrodu) môžete navštíviť a kde vám bude poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť.

5) Vyhnite sa potravinám (brokolica, kapusta…) a tekutinám (sladené nápoje), ktoré by vás vo vyšších polohách mohli nadúvať a znepríjemniť vám let

6) Pohodlne sa oblečte a nazujte si pohodlné, ľahko vyzúvateľné topánky – ak máte odporučenie od lekára či lekárky, nezabudnite na sťahovacie pančušky, podkolienky či bandáž.

POČAS LETU:

1) Vyberte si, ak je tá možnosť, sedadlo pri uličke – budete mať ľahší prístup k záchodu a možnosť sa poprechádzať, keď to budete potrebovať

2) Pripútajte sa bezpečne, teda jeden pás cez stehná, druhý pod bruškom. Turbulencie sa vyskytujú častokrát neočakávane.

3) Ak je treba len sedieť a nemáte sa možnosť prejsť, cvičte nohami, naťahujte ich, robte strečing.

4) Pite veľa tekutín. Ak treba, doprajte si snack – „Pite určite viac, než si myslíte, že potrebujete a nezabudnite si doma nejaký snack – bez neho už do lietadla nevstúpim: oriešky, vysokoproteínové tyčinky…“ (mamička z Quory). Nezabudnite na sáčik do vačku, ak by ste potrebovali vracať.

5) Pravidelne si umývajte ruky vodou a mydlom, alebo používajte dezinfekciu rúk

6) Počas letu sa môže žene zvýšiť srdcový tep či krvný tlak, ale na to sa telo adaptuje rovnako ako na redukciu množstva kyslíka v lietadle. Ak sa vám však točí hlava, je vám zle, máte problém s nadýchnutím, poproste letušku o pomoc, môže vám dať nadýchnuť sa extra kyslíka (kyslíková fľaša).

 x Koľko pohárov vody by mala vypiť tehotná žena každý deň? A prečo?

Možno vás otravuje časté chodenie na toaletu, ale skúste to 9 mesiacov vydržať. Správny pitný režim je totiž v tehotenstve veľmi potrebné dodržiavať.

Vybrané letecké spoločnosti a ich požiadavky na tehotnú ženu

RYANAIR:

Letecká spoločnosť Ryanair na svojich stránkach neobmedzuje cestovanie ženám do 28. tt, pokiaľ majú nekomplikované tehotenstvo. Po tomto čase vyžadujú od tehotnej spomínaný „fit to fly“ list, ktorého vzor nájdete na ich stránke. Avšak aj v prípade nekomplikovaného tehotenstva „nemôžeme povoliť letieť tehotnej žene po skončení 36. tt“. V prípade, ak žena čaká dvojčatá, trojčatá alebo viacerčatá, sa tento čas posúva na koniec 32. tt.

List „fit to fly“ podávate posádke lietadla počas boardingu – bez neho vám do lietadla nepovolia nastúpiť.

V prípade novorodenca a pôrodu cisárskym rezom: bábätko musí byť staré minimálne 8 dní, aby mu bolo povolené nastúpiť na palubu lietadla kvôli fyzickému vplyvu letu vo vysokých výškach. Spoločnosť odporúča poradiť sa s pediatrom či pediatričkou.

Ak potrebuje cestovať matka po pôrode, musí to byť 48 hodín po pôrode bez komplikácií či operatívnych zásahov. Po cisárskom reze alebo akýchkoľvek operatívnych zásahoch akceptuje spoločnosť boarding matky po 10 dňoch od tohto momentu rovnako s odporúčaním od ošetrujúceho lekára či lekárky.

Letecká spoločnosť easyJet:

Spoločnosť akceptuje boarding tehotnej ženy do ukončeného 35. tt. V prípade, že ste tehotná s viac ako jedným dieťaťom, to je do ukončeného 32. tt. Nevyžadujú sa žiadne potvrdenia od lekára. Na stránkach sa píše, že niektoré sedadlá sú pre tehotné zakázané, preto vám posádka ukáže, ktoré sú pre tehotné určené.

Air Cairo:

Aj táto spoločnosť na svojich stránkach oznamuje, že vyžaduje od gynekologičky či gynekológa potvrdenie o tom, že ste zdravá a môžete cestovať lietadlom. A to ak ste práve medzi 29. tt a 36. tt alebo 32. tt v prípade, že čakáte viac ako jedno dieťa.

Rovnako požadujú informáciu o predpokladanom termíne pôrodu, týždeň tehotenstva, v ktorom sa nachádzate v čase vášho letu, či čakáte jedno alebo viac detí, počas check-in. Jazyk, v ktorom potvrdenie odovzdávate, je angličtina alebo arabčina.

Spoločnosť oznamuje, že nie je povolené letieť žene od 37. tt alebo 33. tt, ak čakáte viac ako jedno dieťa, vaše tehotenstvo je rizikové. Nepovoľuje sa cestovať lietadlom ani bábätkám nie mladším ako 7 dní. Alebo ženám do 24 hodín po potrate.

No píše sa, že cestovať lietadlom môžete od 1. tt do 28. tt bez toho, aby od vás čokoľvek požadovali – neplatí to, ak je vaše tehotenstvo rizikové. Vtedy opäť treba požiadať o potvrdenie lekára či lekárku.

EgyptAir

Spoločnosť nevyžaduje potvrdenie od lekára či lekárky (vyhlásenie o tom, že ste zdravá a môžete cestovať lietadlom). Vyžaduje to, ak je tehotenstvo rizikové alebo má žena akékoľvek komplikácie.

Takéto potvrdenie je však nutné, ak máte menej ako 4 týždne do pôrodu, nie je istý deň pôrodu, máte za sebou pôrod viac ako jedného dieťaťa naraz (viacerčiat) alebo ste mali za sebou komplikácie v minulých pôrodoch. Vyšetrenie vášho stavu lekárom či lekárkou by malo prebehnúť maximálne 7 dní pred plánovaným odletom.

Nie je povolené cestovať tehotným ženám ich lietadlom, ak majú 7 dní do pôrodu, ani počas prvých 7 dní od pôrodu.

Austrian Airlines (rakúske aerolinky)

Tehotné ženy môžu cestovať touto spoločnosťou do začiatku 37. tt. Cestovať nesmiete v prípade, ak máte rizikové tehotenstvo.

Wizz Air

Spoločnosťou nesmú cestovať ženy po ukončenom 34. tt, ak čakajú jedno dieťatko, po ukončenom 32. tt, ak čakajú viac ako jedno dieťa. Potvrdenie od lekára či lekárky sa vyžaduje, ak prekročí 28. tt. Potvrdenie musí mať dátum maximálne 6 dní pred odletom.

MUDr. Sebastián Ulrich získal svoj titul v roku 2014 v Prahe a vďaka absolvovaniu 5-ročnej praxe v komárňanskej nemocnici, účasti na kongresoch a učeniu, sa mu v novembri 2019 podarilo úspešne absolvovať komplexnú skúšku o spôsobilosti na európskej úrovni. Ordinuje vo vlastnej ambulancii v Komárne, aktuality.sk

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.