Statisícové fórum demonstrantů v Praze jednat jako Havel, Dubček. Místo Fialy vláda odborníků. Do čela dr. Pollerta a jiné? 

V jednotě poškozených lidí z celé ČR je síla, což věděli i Václav Havel a Alexander Dubček. Je silnější a mocnější než parlament a Senát. Proto byla řada demonstrací v Praze na Letné a na Václavském náměstí a dosáhlo se úspěchu. Jestliže Fiala a spol. jsou neschopní, nechtějí podat demisi, jak je vyzýval a stále vyzývá milionový dav fóra na Václavském náměstí, musí dojít k opakovaným protestům, jak to dělali Havel a Dubček. Další mají přijít v dalších dnech a 9. dubna.

Jestliže je ČR zničena, Fiala a spol. okrádají nejchudší občany, musí dojít podle odborníků z ČR i ciziny k výměně vedení vlády, Fialy. Nastolit vládu odborníků, která nebude myslet jen na sebe, ale hlavně na lidi v obcích a městech a bude sama šetřit. Propustí na 70 Fialových úředníků, kamarádů a politiků a hlavně zajistí prosperitu země, firem, spokojenost lidí, důchodců, zdravotníků, školáků, sportovců a všech dalších. Jelikož je ČR malá země, musí myslet hlavně na vlastní zemi.

X X X

PREMIÉREM  VLÁDY  ODBORNÍKŮ  SCHOPNÉHO  SPORTOVCE  A  LÉKAŘE  POLLERTA

Dr. Lukáš Pollert se ucházel i o místo prezidenta. Je průbojný, odvážený, schopný a nebojí se jednání se všemi lidmi, včetně mocných. Na Pražský hrad se nedostal, ale majitelce bohaté TV Nova Renátě Kellnerové vytřel zrak, když ho zvala na besedu TV Nova na Barrandově.

Kandidát na prezidenta dr. Pollert tam přijel na malém motocyklu místo jiných v luxusních vozidlech. Kellenerová mu nezajistili ani dovoz vozidlem TV Nova, nebo taxíkem. Lukáš Pollert si z toho nic nedělal, a brzy na to ukázal, že nejsou stejné podmínky na boj o prezidenta. Ve studium nechal jen svoji fotografii na stole v TV Nova a Barrandov a přes přemlouvání, aby zůstal, odjel. Fiala by to nikdy neudělal.

DR  POLLERT  BY  BYL  URČITĚ  SCHOPNÝM  A  HOSPODÁRNÝM  PREMIÉREM

Pochází ze sportovní a umělecké rodiny Pollertů, jeho pradědečkem byl operní pěvec Emil Pollert, strýc Jaroslav Pollert se také věnoval vodnímu slalomu. Jeho sestrou je herečka Klára Pollertová-Trojanová.

Na mistrovství světa získal v roce 1997 stříbrnou medaili. Z evropských šampionátů si přivezl dvě stříbra (C1 družstva – 1996, 2000) a dva bronzy (C1 – 1998, 2000). V roce 1993 vyhrál celkové pořadí Světového poháru v kategorii C1. Na Letních olympijských hrách 1992 v Barceloně vybojoval zlatou medaili, v Atlantě 1996 získal stříbro. Sportovní kariéru ukončil v roce 2000, aby se mohl věnovat medicíně, kterou vystudoval. Vzbudil kontroverzi ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal za 150 000 Kč, které poté věnoval nadaci Drop

Jako lékař pracoval na interně, poté na urgentním příjmu Ústřední vojenské nemocnice. V současné době pracuje ve Fakultní nemocnici v Motole na klinice anesteziologie a resuscitace. )

Lukáš k sobě určitě najde i schopné odborníky na ministry vlády, další poradce a pomůže i sportovcům a jiným lidem na venkově, prostě všude, kde je potřeba.

X X X

REKTOR  VŠE  DVOŘÁK  CHCE  KÁDROVAT  DĚKANA  ŠEVČÍKA

MÍSTO  TOHO,  ABY  SÁM  ZKRITIZOVAL,  JAKO  ODBORNÍK,  FIALU,  ŽE  TOMU  NEROZUMÍ,  ŠKODÍ  ČR,   A  S  CELOU  VLÁDOU  RYCHLE  ODEJDE  A   VŠE  PŘENECHÁ   SCHOPNĚJŠIM  ODBORNÍKŮM,  VYHROŽUJE  DĚKANOVI

REKTOR  DVOŘÁK  SE  SÁM  ZESMĚŠŇUJE

Děkan Ševčík musí prý vysvětlit účast na demonstraci v Praze na Václavském náměstí. Jedná za hranou, zlobí se VŠE

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík se po sobotní protivládní demonstraci zúčastnil i útoku na Národní muzeum. Po rozehnání davu prohlásil, že policejní brutalita vůči protestujícím byla horší než za sametové revoluce. Škola se od jednání a výroků svého děkana distancuje. V pondělí se s ním proto sejde rektor Petr Dvořák, podle kterého je Ševčíkovo vystupování dlouhodobě za hranou.

 „To je horší než Palachův týden v roce 1989,“ stěžoval si v sobotu na Václavském náměstí Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE, který se zúčastnil demonstrace Česko proti bídě, kterou svolala neparlamentní strana Právo Respekt Odbornost (PRO) vedená Jindřichem Rajchlem.

Ševčík přišel nejen na oficiální program demonstrace, ale jeho slova mířila k tomu, co po akci následovalo. Několik stovek protestujících vyrazily k budově Národního muzea, ze které chtěly strhnout ukrajinskou vlajku. Policie je ale po potyčkách, výzvách zastavila. Ševčík zákrok označuje za brutální.

„Ti lidé přišli normálně na veřejné prostranství. Byl jsem svědkem brutálního zásahu proti jednomu člověku, kterému rozbili pusu, na několik lidí zaklekli. Jsem šokován, že se něco takového může dít v České republice a zrovna před Národním muzeem,“ konstatoval Ševčík přímo před budovou.

Proti slovům děkana se ohradila i jeho fakulta. „Vystupování děkana Národní fakulty je za hranou dlouhodobě a včerejší vystoupení nebylo výjimkou. Ačkoli si to pan děkan myslí, nelze oddělit jeho soukromé názory a činy od faktu, že zastává veřejnou funkci. Rektor se v pondělí sejde s panem děkanem a poté vydáme prohlášení s dalšími kroky,“ napsala v neděli VŠE na Twitteru.

Vystupování děkana NF je za hranou dlouhodobě a včerejší vystoupení nebylo výjimkou. Ačkoli si to pan děkan myslí, nelze oddělit jeho soukromé názory a činy od faktu, že zastává veřejnou funkci. Rektor se v pondělí sejde s panem děkanem a poté vydáme prohlášení s dalšími kroky.

Případná možnost odvolání děkana rektorem je podle mluvčí VŠE Věry Koukalové kvůli vysokoškolskému zákonu problematická. „Senát Národohospodářské fakulty až na výjimky stojí za svým děkanem, takže oni sami ho neodvolají,“ řekla mluvčí ČTK. Případné odvolání děkana rektorem by podle mluvčí bylo proti vysokoškolskému zákonu a mohlo by vést k soudní při. „Takže řešíme nějaké jiné cesty,“ dodala.

X X X

 

Trestní oznámení na organizátora?

Ševčíkova slova o policejní brutalitě vyvolala velký ohlas na sociálních sítích. Řada lidí se vyjádřila proti jeho osočení. Děkana Ševčíka podpořila například Zuzana Majerová Zahradníková, předsedkyně Trikolóry. Ševčík se podle ni „jen snažil pomoci lidem, které brutálně fyzicky napadla policie“, napsala na Facebooku politička.

Právě z řad Trikolóry vzešel i organizátor sobotní demonstrace právník Jindřich Rajchl, který se ucházel o post předsedy Trikolóry. Kandidaturu však stáhl a loni založil stranu Právo Respekt Odbornost (PRO 2022).

Rajchl na sobotní akci vyzval k generální stávce a okupaci vládních budov, pokud kabinet Petra Fialy neodstoupí.

„Pokud vláda do 10. dubna nepřijme všechny požadavky prezentované už 7. únor, anebo vláda nepodá demisi, tak 16. dubna se sejdeme na Václaváku a akce přejde v blokádu vládních budov, která bude trvat do té doby, než vláda neodstoupí,“ řekl Rajchl.

„Český lev povstal, moravská i slezská orlice vzlétla a řekli hyenám, že už je nenechají dále rozkrádat jejich vlastní zem,“ burcoval závěrem Rajchl.

Kvůli projevu Rachla padají už trestní oznámení. O jednom z nich informoval uživatel na Twitteru. „Právě jsem za tento projev podal trestní oznámení na Rajchla pro trestný čin podle podněcování k trestnému činu rozvracení republiky. Tak snad už to Rajchlovi neprojde,“ napsal.

 Právě jsem za tento projev podal trestní oznámení na Rajchla pro trestný čin podle podněcování k trestnému činu rozvracení republiky (§ 310) podle § 364 trestního zákoníku. Tak snad už to Rajchlovi neprojde. Video je od @1250cc03004c44e. https://t.c | (0:35)

Jiní politici se demonstrace naopak zúčastnili. Poslankyně ANO Berenika Peštová celou akci vysílala na svém Facebooku. Její kolegyně, Margita Balaštíková, taktéž poslankyně hnutí ANO, záznam na Facebooku sdílela s komentářem: „Kolegyně přišla podpořit a monitorovat, aby nám média zase tolik nelhlali“. Komentář pak upravila.

Ševčík není jedinou veřejně známou osobou, která kvůli vystupování na protivládní demonstraci čelí kritice. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (CMKOS) Josef Středula v sobotu kritizoval vystoupení předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. „Slova o ‚skopčácích‘ nebo výzvy ‚když to nejde po dobrým, půjde to po zlým‘, jsou pro mě zcela nepřijatelná,“ uvedl Středula na twitteru. Dodal, že Dufek nemá s ČMKOS nic společného.

X X X

NA  MILIONOVÉ  DEMONSTRACI  PROVOKATÉŘI?

Všech osmnáct lidí zajištěných v sobotu při pokusu vniknout do Národního muzea je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy. Jeden z účastníků protivládního protestu byl zadržen pro podezření z trestného činu schvalování genocidia. Strana PRO, která protest svolala, v prohlášení tvrdí, že za nepokoje mohou provokatéři z řad policie.

„Osoby byly omezeny na osobní svobodě a převezeni na policejní služebnu, byl s nimi zpracován přestupek, který byl oznámen na příslušný správní orgán,“ uvedla v neděli mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Za neuposlechnutí výzev policistů a znevážení postavení při výkonu jejich pravomoci jim hrozí pokuta do deseti tisíc korun.

Dodala, že policisté nadále vyhodnocují kamerové záznamy z potyčky před muzeem. Dva policisté byli při zákroku zraněni, oznámila policie už v sobotu na Twitteru.

Sobotní protivládní demonstraci Česko proti bídě svolala na Václavské náměstí v centru Prahy neparlamentní strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Po oficiálním skončení akce zhruba v 17:00 se část účastníků pokusila sundat z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku. Policie demonstranty vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do budovy.

X X X

GENERÁL PAVEL  AGENTEM  ARMÁDY  S   KRYCÍM   JMÉNEM  PÁVEK

Pavel – Šavel − Pávek

Prezidentování Petra Pavla počíná několika ostudami. Jednou z nich je pravda, kterou až do prezidentských voleb skrýval: Byl členem Zpravodajské správy Generálního štábu.

Pavel, ovšem až po volbách přiznal, že byl členem Zpravodajské správy Generálního štábu, že před listopadem 1989 byl příslušníkem komunistické vojenské rozvědky, oficiálně označované jako Zpravodajská správa Generálního štábu Československé lidové armády (ČSLA), v níž působil pod krycím jménem Pávek. Během prezidentské volební kampaně o tom buď mlčel, nebo takové tvrzení odmítal jako nepravdivé. Nyní to přiznal v oficiálním životopise publikovaném na webových stránkách Hradu: „V roce 1988 před nástupem na postgraduální kurz jsem se stal členem Zpravodajské správy Generálního štábu,“ píše na webových stránkách Pražského hradu.

Do voleb označoval uvedenou informaci za lež; ze lži tak obviňoval kupř. historika Petra Blažka (ten nyní žádá omluvu) a mnohé jiné. Petr Blažek: Těší mne, že Petr Pavel konečně popsal sice pouze stručně, ale věcně, co před listopadem 1989 dělal. Zpravodajská správa Generálního štábu ČSLA byl oficiální název komunistické vojenské rozvědky vybudované podle vzoru sovětské GRU (zkratka je z ruského akronymu znamenajícího Glavnoje razvedyvatělnoje upravlenije, česky Hlavní správa rozvědky). A dodává k tomu: Udělal to sice až po volbách, ale v tomto případě jistě platí, že nikdy není pozdě. Ale to je omyl pana historika – je pozdě, je totiž po volbách; uvedená přiznaná informace by pravděpodobně výsledek voleb mohla podstatně ovlivnit.

Lze věřit člověku, který neříkal pravdu, že bude dělat politiku založenou na hodnotách demokracie a svobody, jak tvrdí? Nebo u nás bude standardní politika lži?, server vasevec.cz Vladimír Pelc

X X X

Francouzský senát schválil důchodovou reformu, i přes statisícové protesty

Francií otřásají týden v kuse silné protesty. Při sedmém kole stávek v sobotu proti důchodové reformě protestovalo 368 000 lidí, z toho 48 000 v Paříži, uvedla policie. Podle pořádajících odborů CGT po celé Francii měly demonstrace přes milion účastníků. V sobotu přesto důchodovou reformu schválil senát, ve čtvrtek bude hlasovat dolní komora.

Senátoři návrh podle agentury Reuters přijali v poměru 195 ku 112. Zákon bude ještě muset projít francouzskou dolní komorou, kde se ve čtvrtek očekává výrazně těsnější hlasování. Informoval o tom deník Le Monde.

V Paříži se v sobotu dal dav do pohybu kolem 14:00 a na cestě městem byl přes tři hodiny. Server deníku Le Monde píše o drobných potyčkách, házení předmětů po policistech, několika zapálených odpadkových koších a rozbitých výkladních skříních. K 17:00 bylo zadrženo 26 osob kvůli nedovolenému ozbrojování a shromažďování se za účelem páchání výtržností, uvedla prefektura.

Kvůli stávce dnes ve Francii vyjela jen polovina rychlovlaků TGV a asi 40 procent regionálních železničních spojů, píše BFM TV. Narušen byl také provoz pařížského metra v okolí demonstrace.

Další kolo protestů pořadatelé svolali na středu 15. března, kdy má zasednout společná komise poslanců a senátorů, kteří budou jednat o výsledném znění kritizovaného návrhu zákona.

Už dopoledne se protestovalo na jihu Francie, v Toulouse se sešlo asi 11 500 lidí, výrazně méně než před týdnem. V Nice demonstrovalo přes 2000 lidí, o něco méně Francouzů se na protest proti reformě sešlo také ve Štrasburku a v Nancy, uvádí Le Figaro. Celkově byla účast slabší než v úterý, kdy se od začátku roku demonstrovalo pošesté.

Stávky mají podporu veřejnosti

Odbory společně Macrona požádaly o schůzku a vyjednávání o reformě, kterou se v těchto dnech opět zabývá parlament. Macron ve čtvrtek poslal odborářům dopis, v němž píše, že jim naslouchá, schůzku ale odmítl. Šéf odborů CGT Philippe Martinez dnes během demonstrací řekl stanici BFM TV, že Macron je svou odpovědí „poslal do háje“ a „dělá si legraci“.

Podle průzkumu společnosti Elabe pro stanici BFM TV si 82 procent Francouzů myslí, že by se měl Macron s odborovými představiteli setkat. Téměř dvě třetiny dotazovaných schvalují společenskou mobilizaci proti reformě a 54 procent lidí souhlasí se stávkami a blokádou klíčových sektorů, plyne z v sobotu zveřejněného průzkumu.

Francouzské úřady požádaly letecké společnosti, aby zrušily 20 procent víkendových letů kvůli obavám ze stávek a možných komplikací. Pařížská radnice také ve čtvrtek oznámila, že v důsledku stávek se v metropoli začal hromadit odpad a v ulicích ho zůstalo 3700 tun. Stávka pracovníků v ropném průmyslu má jen minimální dopad, bez pohonných hmot je dnes asi pět procent čerpacích stanic, píše Le Figaro.

Úterní šestý den stávek přilákal rekordní počet lidí. Podle odhadů ministerstva vnitra se protestů zúčastnilo kolem 1,28 milionu lidí, podle odborářů dokonce 3,5 milionu. Manifestace kritizují zejména posun věku odchodu do penze ze 62 let na 64.

X X X

Záložáci nejsou banda, co běhá s puškou po lese, říká jejich propagátor

Obrana vlasti má řadu podob. Jednou z nich je aktivní záloha, která se těší zájmu široké veřejnosti. Náborové cíle se daří plnit nejen díky atraktivitě služby, ale i válce na Ukrajině. „Záložníci jsou rodinou, přáteli, ale i bojovou silou, nikoliv jen bandou, která běhá s puškou po lese,“ říká kapitán Ludvík Cimburek, bývalý poradce náčelníka Generálního štábu AČR.

 x Sedm let jste byl poradcem náčelníka Generálního štábu AČR pro zálohy. Co se za dobu od vašeho nástupu na pozici poradce změnilo?

Změnila se spousta věcí. Zálohy jsou vnímány jako nedílná součást armády. Když jsem se stal poradcem v roce 2015, bylo 1300 záložáků v 21 jednotkách, nyní, v roce 2023 to je 4200 záložáků a jednotky záloh jsou prakticky u každého útvaru armády.

Záložáci jsou na rozličných pozicích, střelci, řidiči, IT experti a tak dále. Jsou pravidelně operačně nasazováni jak doma, tak v zahraničí. Jejich přínos je podstatný, i proto jsou u každého útvaru vojáci určení přímo pro výcvik záloh.

x Kde jsou v zahraničí záložáci nasazováni?

V současné době to je například Slovensko a Pobaltí, v minulých letech to byla i mise v Afghánistánu. Všichni, jak vojáci z povolání, tak záložáci podstupují před misí stejnou přípravu, nejsou žádné úlevy.

x Myslíte si, že vojáci z povolání vnímají záložáky jako plnohodnotné vojáky? Občas na sítích panují různé názory.

Záložáci jsou nedílnou součástí armády. Není to banda, co s puškou v ruce běhá po lese, a vidím, že i mnozí vojáci mění názor, když vidí, jací jsou to srdcaři. Uvědomte si, že to dělají dobrovolně, při své práci nebo podnikání.

x A co podpora ze strany vedení armády nebo ministerstva?

Ta podpora byla vždy značná. Jak ze strany armádního velení, tak i ministerstva. Svědčí o tom nejenom stálé pracovní skupiny k problematice aktivních záloh na Generálním štábu, ale třeba i chystaná změna legislativy.

Uvažujete o vstupu do aktivních záloh?

x Co se změní?

Nová úprava legislativy řeší například náborový a stabilizační, dvoutisícový příplatek, možnost povolat zálohy až na dvanáct týdnů. Zaměstnavatelé se ale nemusí bát, i nadále bude platit, že cvičení bude maximálně šest týdnů. Je to jen pro možnost v případě nenadálých situací, jak legislativně upravit možnou potřebnou dobu.

A pro vyplacení osmnáctitisícové roční odměny bude třeba se zúčastnit minimálně čtrnáctidenního cvičení, dodnes platil týden. Záložák může navíc získat až šestitisícovou odměnu v závislosti na hodnocení.

x To zní, jako kdyby bylo vše dokonalé.

To samozřejmě není, vše má své mouchy. Výstavba záloh je běh na dlouho trať, který trvá. Lidé chybují, záložáci chybují. Ne vždy a všichni jednají tak, jak by si armáda přála. To je prostě dlouhodobý proces a jako ve všem najdeme chyby. Ale troufám si říci, že za ta léta, co jsou zálohy, se vše mění k lepšímu. Je znatelný progres.

x Můžete být konkrétní, co třeba se nepovedlo, jak záložáci chybují?

Nechci dávat žádnou záminku různým lovcům senzací, kteří by pak otravovali tiskové oddělení nebo vyžadovali informace na základě zákona o přístupu k informacím. To je takové hobby některých novinářů i dalších osob a ve finále to dost zaměstnává lidi, co mají plnit úplně jiné úkoly.

x Co doporučíte těm, kteří uvažují o vstupu do záloh?

Jděte do toho, stanete se součástí velké rodiny. Zlepšíte si fyzičku, najdete přátelství na celý život a vaše práce bude mít smysl a bude vidět. A pokud váháte, můžete si zkusit takzvané dobrovolné cvičení.

Rozsah výcviku je stejný, jako kurz základní přípravy aktivních záloh i vojáků z povolání tedy pět týdnů. Takže pokud se časem rozmyslíte, můžete okamžitě přestoupit k zálohám, nebo se stát vojákem z povolání, bez nutnosti nějakého dalšího výcviku.

x Když budete bilancovat, co se vám povedlo prosadit z pozice poradce?

Byla toho celá řada. Na realizaci se vždy nakonec podílelo mnoho lidí, ale některé návrhy jsou stále vidět. Můžu uvést například oceňování zaměstnavatelů záložáků. Náčelník Generálního štábu tak každoročně oceňuje zaměstnavatele na návrh samotných záložáků, za jejich přínos k obranyschopnosti České republiky.

Dále třeba fyzické přezkoušení stejné jako pro vojáky z povolání. V mých očích to je fér, ale vím, že ne všichni záložáci z toho byli nadšení.

x A naopak, co se nepovedlo?

Je přirozené, že ne každý nápad se chytl. Mrzí mě, že jsem neprosadil diskusi na téma zvýšení věku branné povinnosti, osobně bych ho svázal s věkem odchodem do důchodu. Lékaři, IT specialisté nebo kuchaři by to určitě zvládli, stejně jako v civilu. Na co jsem ale naopak zase hrdý je logo záloh, to se povedlo.

x Jste autorem?

Ano, inicioval jsem vznik loga aktivních záloh, které pak bylo vytvořeno Vojenským historickým ústavem a schválené tehdejším náčelníkem Generálního štábu generálem Bečvářem. Slavnostně toto logo pokřtil válečný veterán generálporučík Jaroslav Klemeš a dlouholetý velitel tankové roty kapitán Milan Mojžíš.

x Když se ohlédnete za svoji kariérou u záloh, co bylo nejtěžší?

Těžko říct, byla řada náročných a vypjatých situací. Ale vše se dá překonat. Třeba i to, když vás napadne se téměř v padesáti zúčastnit výběrového řízení ke 43. výsadkovému praporu, nyní pluku.

x Proč jste se tam hlásil?

Chtěl jsem se podívat na to, jak výběrko probíhá, a nechtěl jsem jen chodit okolo jako delegace, tak jsem si ho dal společně s nimi. No, máknul jsem si a nikomu nedoporučuji se do něj bez náležité přípravy hlásit.

x Co budete nyní dělat?

Jsem pořád záložák a budu jím i nadále. Nyní jsem u Velitelství kybernetických sil a informačních operací, proto také mám nový, zelený baret. Armáda mě stále baví. Jako voják z povolání jsem byl do roku 2000, od roku 2002 v aktivní záloze, uniformu neopustím. Co budu dělat ještě nevím, ale třeba mi pomohou doporučení od třech náčelníků Generálního štábu AČR, se kterými jsem pracoval.

X X X

Čína tlačí do voleb v Kanadě své kandidáty, varují tajné služby. Trudeau mlčí

Čínská komunistická strana prostřednictvím svých úřadů a diplomatů ovlivňovala průběh parlamentních voleb v Kanadě a aktivně prosazovala své spřátelené kandidáty, upozorňují kanadské tajné služby. Premiér Justin Trudeau slibuje, že vše vyšetří. Ovšem příliš na to nespěchá: hlavní podezření se týká jeho vlastních liberálů.

 Potřebujeme, aby opět vyhráli liberálové Justina Trudeaua, ale tak, aby nedokázali sestavit nic víc než menšinovou vládu. Stručně shrnuto, takový byl podle dokumentů kanadské tajné služby CSIS cíl čínského politbyra před parlamentními volbami v Kanadě v letech 2019 a 2021. Jak čínští komunisté řekli, tak se také stalo.

Trudeauova Liberální strana v předčasných volbách v roce 2021 stejně jako v předchozích v roce 2019 získala nejvíce poslaneckých mandátů. Ani v jednom případě ovšem nedosáhla na parlamentní většinu.

Konzervativci coby nejsilnější oponent liberálů skončili druzí. I s tím mohla být Čína spokojená. Podle tajných dokumentů, do nichž nahlédl kanadský list Globe and Mail, tamní konzervativní politiky Čína dlouhodobě považuje za nepřátelské vůči Pekingu a jeho mocenským zájmům.

Zdroje hovoří o „důmyslné strategii“, jíž se účastnili nejvyšší čínští diplomaté, zaměstnanci konzulátů a také Oddělení jednotné fronty ústředního výboru Komunistické strany Číny (UFWD) coby prodloužená ruka politbyra, která využívá převážně tajné a často manipulativní operace k ovlivňování zámořských etnických čínských skupin a zahraničních vlád.

Na začátku července 2021, což bylo jen osm týdnů před parlamentními volbami, mimo jiné nejmenovaný čínský konzulární úředník v Kanadě uvedl, že „Peking má rád, když strany v parlamentu bojují mezi sebou, zatímco pokud je v parlamentu většina, vládnoucí strana může snadno provádět politiku, která není ve prospěch ČLR“. Vyjádřil sice nelibost nad tím, že kanadští liberálové začali být v poslední době vůči Číně kritičtí, ale zároveň dodal, že tato strana u moci je pro Čínu stále výhodnější než konkurenční konzervativci.

Kauzou se již zabývá vyšetřovací výbor dolní komory kanadského parlamentu. Nyní konkrétně podezřením, že Čína v roce 2019 zasahovala do volební kampaně a podpořila jedenáct kandidátů, většinou liberálů, v metropolitní oblasti Toronta.

Podporujte Čínu, ale nenápadně

Čína pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga zejména v posledním desetiletí používá agresivnější zahraniční politiku a snaží se po celém světě šířit svůj politický, hospodářský a vojenský vliv.

Dokumenty čerpající ze série zpravodajských operací CSIS pak ilustrují, jak tato organizovaná mašinérie funguje v Kanadě. Vedení Komunistické strany Číny v Pekingu podle materiálů, z nichž cituje kanadský list, „vyvíjelo tlak na své konzuláty, aby vytvářely strategie k využití politicky aktivních etnických Číňanů žijících v Kanadě“. Čínské organizace v zahraničí měly prosazovat zájmy Pekingu, ale „zároveň zastírat vazby na Čínskou lidovou republiku“.

Čína podle CSIS využívala dezinformační kampaně a zmocněnce napojené na čínsko-kanadské organizace ve Vancouveru a Torontu, kde žijí početné skupiny čínských přistěhovalců, aby nevolili konzervativce a daly přednost Trudeauovým liberálům. Čínští diplomaté a úředníci podle dokumentů, k nimž dostaly přístup i další zpravodajské služby včetně evropských, k prosazení svých zájmů využívali čínskojazyčná média, finanční úplatky a dary i životní situaci v Kanadě žijících chudých nebo nevzdělaných Číňanů.

Trudeau: Všechno bylo v pořádku

Podle premiéra Trudeaua, stejně jako podle čínských diplomatů, k žádnému čínskému vměšování do kanadských voleb nedocházelo. „Integrita našich voleb nebyla v roce 2019 ani 2021 ohrožena. Kanaďané si tím mohou být jisti,“ uvedl Trudeau před kanadskými poslanci. Dodal, že otázka zahraničního vlivu je „komplexní a nemá se redukovat na stranickou politiku“.

Trudeau již sice přislíbil 5,5 milionu kanadských dolarů (89 milionů korun) na boj proti dezinformacím, „protože víme, že dezinformace často vytvářené v zahraničí mohou být skutečnou hrozbou pro naše volby“. Jeho kritici nicméně tvrdí, že ohledně informací tajných služeb reaguje pomalu. Tím spíš, když se obvinění týkají přímo jeho strany.

Podle nedávných průzkumů veřejného mínění se i většina liberálních voličů a Trudeauových příznivců domnívá, že Čína průběh a výsledek kanadských voleb ovlivnila.

X X X

Další oběti na Západním břehu. Izraelští vojáci zastřelili tři Palestince

Izraelští vojáci v noci na neděli na okupovaném Západním břehu nedaleko města Nábulus zastřelili tři Palestince, kteří zahájili palbu na jejich stanoviště. Čtvrtý z útočníků se vzdal a byl zadržen. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na izraelskou armádu.

V Izraeli a na palestinských územích v poslední době dochází opakovaně k násilnostem mezi oběma stranami. V letošním roce podle DPA přišlo o život v důsledku palestinských útoků 13 Izraelců a jedna Ukrajinka. Ve stejném období zahynulo 81 Palestinců, a to jak ozbrojenců tak civilistů.

Dosavadní vrchol násilností se odehrál koncem února, kdy palestinský radikál na Západním břehu zastřelil dva židovské osadníky. Desítky židovských osadníků poté začaly útočit na Palestince a jejich domy, přičemž byl zastřelen jeden Palestinec a dalších 100 zraněno.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je ale v současnosti domovem statisíců izraelských Židů a Izrael podle agentury Reuters vylučuje, že by Západní břeh předal Palestincům.

X X X

PROČ  TEN  PADOUCH  BENDA  PATŘÍ  NA  ÚSTAVNÍ  SOUD?

V souvislosti s obsazováním čtvrtého Ústavního soudu se v Respektu objevilo jméno Marka Bendy (ODS). Jakkoliv to může znít překvapivě, jeho jméno v kuloárech zaznívá v této souvislosti již několik měsíců. Jedná se o přirozeného a v mnoha ohledech dokonce ideálního kandidáta na ústavního soudce. Pokud tedy dáme přednost faktům a odhlédneme od osobních antipatií.

Proti Bendovi zaznívají tři nejčastější výhrady: je politikem, člověkem bez praxe a zmiňována je pochybnost o jeho diplomové a rigorózní práci.

Asi nejmenší relevanci má ona více než patnáct let stará věc jeho řídce sepsané diplomky a titulu JUDr. Chybu totiž přiznal a omluvil se. Dodnes titul, který mu nemohl být odebrán, nepoužívá. Kaňka v jinak příkladném životopisu.

Ano, Marek Benda je celý svůj dospělý život politikem. Což ale z pohledu jeho možného příchodu na Ústavní soud není vůbec na škodu. Navíc od roku 1993 byli mezi ústavními soudci i politici. Krátkou politickou epizodu měli Antonín Procházka či Vlastimil Ševčík, „plnotučnými“ politiky byla Ivana Janů, Dagmar Lastovecká, Miloslav Výborný či Pavel Rychetský.

Marek Benda je politikem v dobrém slova smyslu „devadesátkovým“: hodnotově jasně ukotveným, stranicky nepřelétavým, rozhodně nepopulistickým. Protivně zásadovým. To, že nepodléhá mediální poptávce a nedělá věci jen pro lepší článek, reportáž či více lajků na sociálních sítích, se o něm ví dlouhodobě. Což mu samozřejmě na popularitě nepřidává. Jeho starokatolické konzervativní názory jsou pak důvodem, proč je trnem v oku pražské i brněnské „kavárně“ a aktivistům všeho druhu. Tady mimochodem hledejme jednu z příčin všech minulých i budoucích útoků vůči němu.

Týmový hráč

Na stranu druhou ho ale ty roky v politice naučily být týmovým hráčem. Svůj názor dokáže precizně zformulovat, obhajovat, ale také přijmout pohled druhého, uzná-li jeho relevanci. A umí hledat kompromis, když ví, že je potřeba. To je vlastnost, kterou mnoho kariérních soudců, ale i lidí z akademické sféry, velmi často postrádá.

Neměli bychom také zapomínat, že politická kariéra Marka Bendy má své kořeny ještě před změnou režimu. Rodina Bendů patřila k hlavním hybatelům disidentského světa, otec Václav byl za činnost ve Výboru na ochranu nespravedlivě stíhaných čtyři roky ve vězení. Terčem šikany tehdejších bezpečnostních orgánů byla i celá rodina Bendů, která si užila mnoha domovních prohlídek a dalších vymožeností socialistické zákonnosti, které byli mnozí Bendovi dnešní odpůrci věrnými strážci.

A tenhle disidentský svět nás postupně, k naší velké škodě, opouští. V době, kdy jsou vrcholné funkce ve státě obsazovány bývalými komunisty (či kandidáty na členství) je v našem zájmu, aby lidé s disidentskou minulostí měli stále své zastoupení. Zvláště v instituci, kterou je Ústavní soud.

Expert na Ústavu i legislativu

Často na jeho adresu zaznívá také výtka, že je člověkem bez praxe, který nezná nic jiného než sněmovní lavice. No nevím, zda bude v případě soudců či akademiků někdo řešit, že celý svůj život strávili v uzavřeném světě justice a vysokých škol. Ale budiž.

Ta údajná odtrženost od reality a „nedostatek praxe“ je totiž jen argumentem pro neznalé. Protože Benda je, co se týče praxe potřebné pro výkon funkce ústavního soudce, v podstatě překvalifikovaný.

Pravda, až na krátkou epizodu v letech 2002-2004, kdy se do PS Marek Benda nedostal, je kariérním zákonodárcem. Díky tomu má ovšem naprosto unikátní znalost historických reálií, souvislostí a okolností, za nichž vznikaly snad všechny polistopadové zákony. Včetně toho nejdůležitějšího, české Ústavy. Ruku v ruce s tím jde také organická znalost fungování ústavního systému a politických stran. Kdo sleduje dlouhodobě fungování českého parlamentu, chodí na jeho výbory, pak ví, že Marek Benda je něco jako chodící encyklopedie českého novodobého parlamentarismu.

Třetí komora parlamentu

Prostě když je pochybnost o tom, jak tomu v minulosti bylo a proč, jde se za Bendou. A to včetně legislativců z ministerstev. Sám jsem často těmhle vtipným momentům byl osobně přítomen na jednání sněmovního Ústavně právního výboru. „Marek Benda je excelentní legislativec. Tvoří právní předpisy už desítky let. Pamatuji si ho jako jednadvacetiletého chlapce, který se mnou byl v ústavně-právním výboru. Marek Benda má vynikající cit pro právo a je příkladem skvělého legislativce,“ řekl o něm v rozhovoru pro časopis Právní rádce před čtyřmi lety někdejší poslanec, ministr, posléze ústavní soudce a soudce Nejvyššího správního soudu Miloslav Výborný.

Marek Benda je matadorem pražské ODS Foto: ODS

Při vší úctě k ctihodným akademikům či soudcům, jejichž jména budou při nominacích na ústavní soudce zaznívat, nemohou se jejich znalosti vnitřností českého ústavního systému rovnat těm, jakými disponuje Marek Benda.

A ještě jeden důvod, pro který bychom neměli případnou nominaci Marka Bendy na Ústavní soud zavrhovat. Ústavnímu soudu se někdy říká třetí komora parlamentu, často je označován za negativního zákonodárce. Napěchován silnými a často velice ambiciózními osobnostmi by mohl podlehnout pokušení se neomezovat a začít napravovat svět. U Marka Bendy je vcelku jisté, že by tomuhle trendu dokázal účinně a zároveň nikoliv destruktivně čelit. Osobně se domnívám, že právě tohle možná jeden z důvodů, proč je nyní jeho jméno opět skrze některá média problematizováno. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

ŠÉF  ČNB  MICHL  MÁ  NEJVYŠŠÍ  PROVĚRKU

Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení. Řízení skončilo ve standardní lhůtě

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné. Řízení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) skončilo ve standardní lhůtě a konalo se podle zákona, sdělila v neděli ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová. Michlův předchůdce Jiří Rusnok v minulosti uvedl, že by chybějící nejvyšší stupeň prověrky mohl současnému guvernérovi bránit plnohodnotně vykonávat jeho funkci.

Michl si požádal o prověrku na nejvyšší stupeň utajení loni v květnu poté, co tehdejší prezident Miloš Zeman rozhodl o jeho jmenování guvernérem ČNB. NBÚ informoval Michla o udělení prověrky v pátek, uvedla Krmelová. „Guvernér ČNB, stejně jako jiná prověřovaná osoba, není oprávněn vyjadřovat se k detailům řízení,“ dodala.

 Michl v reakci na udělení prověrky uvedl, že je důležité se nadále soustředit na plnění hlavních cílů ČNB. „Inflace konečně začala klesat. Tento pokles bude pokračovat i v následujících měsících. Potřebujeme teď tři věci. Za prvé silnou a pevnou korunu, neboť ta nám zlevňuje dovoz. Za druhé potřebujeme po delší dobu vysoké úrokové sazby, protože to nám zase brzdí úvěrování. A za třetí, je nutné snižovat deficit státního rozpočtu, protože pak se bude točit méně peněz v ekonomice a bude to brzdit inflaci,“ uvedl v tiskové zprávě.

Michl měl dosud prověrku na druhý nejvyšší stupeň Tajné a Potvrzení pro přístup k utajovaným informacím NATO na stupeň utajení NATO SECRET. Rusnok a bývalá předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová dříve uvedli, že chybějící nejvyšší stupeň bezpečnostní prověrky by mohl Michlovi bránit plnohodnotně vykonávat jeho funkci. Nemohl by totiž získávat všechny utajené informace nutné k jednání vlády či Bezpečnostní rady státu (BRS).

Krmelová ale v minulosti upozornila, že ČNB není v BRS zastoupena od změny statusu rady v prosinci 2017. Uvedla také, že centrální banka není oprávněna přijímat materiály ve stupni utajení Přísně tajné ani takové materiály sama nevytváří. Utajované materiály v působnosti ČNB jsou klasifikovány ve stupních Vyhrazené, Důvěrné a Tajné.

Prezident Petr Pavel minulý týden v rozhovoru s deníkem E15 připustil, že by se mohl zabývat odvoláním Michla, pokud by prověrku na nejvyšší stupeň utajení nezískal. Upozornil však, že taková situace u guvernéra v té době nenastala.

X X X

Údajně nemajetný bezdomovec podal datovou schránkou 1 500 stížností, soud mu proto zamítl ustanovit zástupce

 Muž, který tvrdí, že je nemajetný bezdomovec, podal k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) svojí datovou schránkou už 1 500 stížností. Soud mu proto jako zkušenému stěžovateli odmítl ustanovit zástupce. Otázky, kde tráví čas, odkud přistupuje do datové schránky a kde nabíjí mobil, shledal soud opodstatněnými. Muž žádá o osvobození od soudních poplatků, ale odmítá prokázat nemajetnost.

V tomto případě je stěžovatel ve sporu s ministerstvem vnitra a požádal Městský soud v Praze o osvobození od soudních poplatků. Po zamítnutí žádal v kasační stížnosti o ustanovení zástupce.

Podle Nejvyššího správního soudu však musí být k ustanovení zástupce splněny současně dvě podmínky: Žadatel musí být bez prostředků a předseda senátu musí mít ustanovení zástupce „za nezbytné“ kvůli právní složitosti.

Vzhledem k mužově rozsáhlé stěžovatelské činnosti neshledal NSS ustanovení zástupce v kasační stížnosti nezbytným. Předně problematika soudních poplatků podle soudu zvláštní složitost nevykazuje, naopak jde o věc jednoduchou, k níž právní pomoc není třeba.

Kromě toho Nejvyšší správní soud „nepochybuje“, že muž je díky své rozsáhlé stěžovatelské praxi schopen sám formulovat kasační námitky. „Ostatně, stěžovatel figuruje jako účastník (stěžovatel) ve více než 1 500 řízeních vedených u zdejšího soudu; tato skutečnost podporuje úvahu, že přinejmenším v otázce poplatkové povinnosti již získal komplexní představu o tom, o jaké údaje a argumenty musí tuto žádost opírat,“ uvedl NSS, který návrhu nevyhověl pro nesplnění zákonných podmínek.

Jak vstupuje nemajetný dlužník do datové schránky?

Konkrétní kasační námitky se týkaly rozhodnutí Městského soudu v Praze, který „šetřil“ majetkové poměry muže kvůli žádosti o osvobození od soudních poplatků. Jenže stěžovatel podle soudu své majetkové poměry nedoložil a nemajetnost neprokázal. Nevěrohodnost nebo neúplnost tvrzení žadatele ale vylučuje vyhovění takové žádosti, vysvětluje NSS.

„Stěžovatel uvedl, že nemá žádné výdaje na bydlení, neboť je bez obydlí a ubytování. Přiznal existenci dluhů, jejichž strukturu a výši však nezná. U výdajů za stravování sdělil, že je nelze vyčíslit. Ostatní výdaje (spotřební zboží, jízdné atd.) dle něj nepřesahují výši jeho jediného měsíčního příjmu. Přiložil rovněž potvrzení o invaliditě. Jediný příjem stěžovatele představuje příspěvek na živobytí, který doložil poštovní poukázkou s datem 13. 10. 2022 na částku 4 620 Kč. V závěru prohlášení stěžovatel oznámil, že nepřiznává irelevantní údaje, jako např. nepravidelná místa připojení k elektřině a k mobilnímu webu,“ cituje Nejvyšší správní soud, co o sobě muž sdělil.

Na to mu ale Městský soud v Praze položil doplňující otázky: „Stěžovatele konkrétně vyzval, aby vysvětlil, kde tráví čas, kde si nabíjí svůj počítač, vstupuje do své datové schránky a tiskne dokumenty,“ shrnuje NSS.

Soud: Prokázat majetkové poměry musí žadatel o dobrodiní

Muž ovšem tvrdí, že jeho majetkové poměry jsou městskému soudu známy, a proto není třeba je dokládat. Požadované údaje označil za irelevantní „Povinnost tvrdit a prokazovat své majetkové poměry tíží účastníka řízení, soud je nezjišťuje z úřední povinnosti,“ upozornil ovšem Nejvyšší správní soud s tím, že poměry lidí nejsou neměnné. Proto není možné, aby soud rezignoval na zjišťování poměrů žadatele o „dobrodiní“.

„Pokud jde o doklady o příjmech a nákladech za posledních 6 měsíců, nepovažuje Nejvyšší správní soud výzvu za nepřiměřenou. Stěžovatel totiž doložil pouze jedinou poštovní poukázku vztahující se k měsíci říjnu 2022. Je-li z okolností zřejmé, že stěžovatel se soudem ve stovkách případů komunikuje elektronicky a svá podání formuluje pomocí počítače, nepovažuje Nejvyšší správní soud za neopodstatněné požadování údajů o tom, kde stěžovatel, jenž je podle svých slov nemajetný a bez domova, tráví čas, kde nabíjí svůj počítač či kde z něj vstupuje do datové schránky,“ ztotožnil se NSS s přístupem Městského soudu v Praze.

Podle NSS jestliže ve svém prohlášení stěžovatel neuvedl, že by vlastnil jakýkoli hmotný majetek, avšak zároveň v žalobě uváděl, že se do datové schránky pokoušel přihlásit z počítače, nebylo od městského soudu iracionální tázat se, přes jaký počítač a odkud do datové schránky vstupuje. Jde o ověření věrohodnosti tvrzení, uvedl NSS.

Kde tiskne papíry? Nikde, posílá je datovou schránkou.

Muž měl soudu také sdělit, z jakého důvodu mu není vyplácen invalidní důchod, což měl doložit příslušným rozhodnutím České správy sociálního zabezpečení, uvádí dále v rozhodnutí o kasační stížnosti NSS. V tom se ale Nejvyšší správní soud s Městským soudem v Praze neshodl.

„Krajský soud nevysvětlil, z jakých důvodů požadoval informaci o příčině nevyplácení invalidního důchodu, resp. proč pro posouzení poměrů stěžovatele nepostačovalo jím předložené potvrzení, ze kterého vyplývalo, že důchod nepobírá. Proto Nejvyšší správní soud považoval tento požadavek městského soudu pro účely posouzení důvodnosti žádosti o osvobození od soudních poplatků za zbytný,“ stojí v rozhodnutí o kasační stížnosti.

Rovněž otázku Městského soudu v Praze, kde muž tiskne dokumenty, shledal NSS za nepatřičnou, neboť muž nic netiskl. „Naopak v případě otázky týkající se tisku dokumentů má Nejvyšší správní soud za to, že městský soud tento údaj požadovat neměl, neboť stěžovatel v řízení o žalobě žádný tištěný dokument nepředkládal,“ uvedl Nejvyšší správní soud doslova.

Na závěrech Nejvyššího správního soudu to však nic nezměnilo a kasační stížnost jako nedůvodnou zamítl. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Děsivé detaily úmrtí Hájka: Tělo mělo vyplavit moře. Před zmizením pronesl záhadná slova

Okolnosti smrti skokana na lyžích Antonína Hájka jsou stále nejasné, tragédii ale pomáhají rozklíčovat nové detaily i svědci. Podle zdroje blízkého rodině mělo tělo úspěšného sportovce vyplavit moře u ostrova Langkawi v Malajsii. Co dalšího se o záhadné smrti ví?

Tělo Hájka mělo moře vyplavit tři dny po smrti, a to na ostrově Langkawi zhruba 20 kilometrů od pevniny. „Identifikace nebyla snadná, proto to trvalo tak dlouho,“ popsal webu Blesk zdroj blízký rodině zesnulého.

Zprávu má potvrzenou i redakce CNN Prima NEWS. Sportovec, který rád surfoval, navíc u sebe neměl žádné doklady, které by proces identifikace usnadnily. Kdy k nálezu přesně došlo, není jasné.

Po smrti měl být Hájek už delší dobu. Nasvědčuje tomu i fakt, že před měsícem by sportovec oslavil 36. narozeniny, zemřel však ve 35 letech. Zdroj uvedl, že Hájek zemřel už na konci září. Rodina prý od tamních úřadů dostala informaci, že oceán byl v té době velmi rozbouřený.

Zda šlo o lehkovážnost, nebo úmysl, se neví. Web Blesk upozorňuje i na další detaily, které okolnosti mohou rozkrýt: „Až čas sesbírá všechny dílky skládanky,“ uvedl kdysi dobrodruh, jenž zmizel beze stopy loni na podzim. Nyní jeho věta vzbuzuje spoustu otázek.

Malajská média o nálezu těla neznámého muže informovala 30. září 2022. „Bylo spatřeno pasažérem osobní lodi kolem poledne.“ Pobřežní hlídka vyslala pátrací člun zhruba kilometr východně od pevniny. Spojitost ale nelze ověřit.

Zesnulý Hájek měl rád exotiku, což dokazují jeho fotky z dovolené. Do Malajsie měl se svou ženou jezdit opakovaně. „Jako Krokodýl Dundee,“ smál se v dubnu 2019 s odkazem na hrdinu z akční komedie.

Český sportovec se narodil ve Frýdlantu, ale mládí prožil v Harrachově. Skokům na lyžích se věnoval od pěti let a už tehdy patřil mezi nejlepší na světě. Po ukončení profesionální kariéry se věnoval trénování mládeže a mezi lety 2018 a 2022 trénoval postupně ženskou i mužskou reprezentaci.

ovaně. „Jako Krokodýl Dundee,“ smál se v dubnu 2019 s odkazem na hrdinu z akční komedie.

Český sportovec se narodil ve Frýdlantu, ale mládí prožil v Harrachově. Skokům na lyžích se věnoval od pěti let a už tehdy patřil mezi nejlepší na světě. Po ukončení profesionální kariéry se věnoval trénování mládeže a mezi lety 2018 a 2022 trénoval postupně ženskou i mužskou reprezentaci.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.