Střelba v ruské škole: Zemřelo devět lidí, pachatel mrtvý. Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo dnes ráno nejméně devět lidí, z toho pět dětí. Podle agentury TASS to uvedl ruský vyšetřovací výbor, tedy kriminální ústředna. Dřívější informace ministerstva vnitra Udmurtské republiky hovořily také o zhruba dvou desítkách zraněných. Pachatel je po smrti, zřejmě spáchal sebevraždu.

„Podle předběžných údajů se obětí trestného činu stalo devět osob, mezi nimi dva pracovníci ostrahy vzdělávací instituce, dva učitelé a také pět nezletilých. Jsou také zranění,“ uvedl vyšetřovací výbor.

Udmurtské ministerstvo vnitra dříve uvedlo, že policie našla tělo muže, který zahájil palbu. „Podle dostupných informací spáchal sebevraždu,“ dodalo. Ruský poslanec Alexandr Chinštejn uvedl, že muž střílel ze dvou původně traumatických pistolí upravených pro použití ostré munice. Jeho totožnost dosud nebyla zjištěna.

Do školy podle agentury AP chodí zhruba 1000 žáků mezi prvním a 11. stupněm ruského vzdělávacího systému.

Ruské ministerstvo zdravotnictví do Iževsku vyslalo tým zdravotníků, kteří mají poskytovat akutní lékařskou pomoc obětem střelby. Již nyní pracuje na místě 14 lékařských týmů.

X X X

Stav Babišova syna přezkoumají znalci, bankéř hovořil o úvěru pro Čapí hnízdo

Městský soud v Praze v pondělí po týdenní pauze opět řeší kauzu Čapí hnízdo. Soudce na úvod vyhověl návrhu obhájců expremiéra Andreje Babiše, aby znalci prozkoumali duševní zdraví jeho syna Andreje. U soudu jako svědci promluvili bankéři z banky HSBC, která poskytla úvěr pro farmu. „Projekt by nezískal úvěr, pokud by za ním nestál Agrofert,“ řekl bankéř Filip Koutný.

 Duševní zdraví Andreje Babiše mladšího prozkoumají znalci z oboru psychiatrie a psychologie. „Termín posudku byl stanoven do 30. listopadu,“ oznámil soudce Jan Šott. Hlavní líčení tak neskončí v říjnu, další blok soudního jednání bude pokračovat i v termínu od 19. do 22. prosince.

Na programu druhého týdne projednávání jsou výslechy svědků. Obžalobě čelí kromě šéfa opozičního hnutí ANO Babiše i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba se cítí nevinní. Nagyová nyní kandiduje za ANO v Jihlavě v senátních volbách. Dostala se do druhého kola, kde se střetne s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem z ODS.

Jako první svědek v pondělí vystoupil bývalý šéf oddělení finanční správy v pražské pobočce banky HSBC Filip Koutný. U soudu uvedl, že v době, kdy jeho banka rozhodovala o úvěru na stavbu Čapího hnízda, měl informaci, že na projektu má osobní zájem Andrej Babiš.

„Paní Procházková (finanční ředitelka Agrofertu, pozn. red.) mi opakovaně sdělila, že je to srdeční záležitost pana generálního, jak titulovala pana Babiše“ řekl bankéř u soudu.

Bankéř Koutný dále uvedl, že projekt Čapího hnízda byl podle něj nerealizovatelný, kdyby za ním nestál holding Agrofert. O tom, že za farmou stojí prý neměl pochyby. „Byla to součást obratu v úvěrové dokumentaci. I z toho, co jsem slyšel od paní Procházkové, jsem neměl důvod této informaci nevěřit,“ doplnil Koutný.

Soudce musel Babiše napomínat

Bankéř Koutný ve své výpovědi označil projekt za kuriózní. „Původní informace, kterou jsem od paní Procházkové i svých kolegů dostal, byla, že projekt začal jako soukromé sídlo pana Babiše a postupem času se rozrostl,“ vypověděl bankéř. Babiš během jeho výpovědi kroutil hlavou, soudce Šott ho musel také jednou napomenout, aby do výpovědi nevstupoval svým komentářem.

U soudu dále vystoupil bývalý šéf české pobočky banky HSBC František Kopřiva. S Babišem se prý zná od 90. let, kdy začal podnikat, protože jeho firmy byly častými klienty banky. Do případu však mnoho nového nevnesl. „Nevybavuji si nic mimořádného, připadalo mi to jako standardní obchod pro banku,“ vypověděl Kopřiva.

Soudce Šott pak oznámil, že vyhověl žádosti Babišových obhájců a vyloučil veřejnost ze čtení posudku o duševním zdraví jeho dcery Adrianny Bobekové, která v případu figuruje jako svědek. Soud bude poté pokračovat ve 12:30.

Soud plánoval mimo jiné opakovaný výslech úřednice Evy Filipové, která dohlížela na čerpání padesátimilionové dotace společností Farma Čapí hnízdo. Žena totiž po odchodu z jednací síně naznačila, že toho o obžalovaném expremiérovi mohla říct víc.

Filipová se nicméně v pondělí z líčení omluvila. „Telefonicky potvrdila, že se dostaví 17. října,“ oznámil soudce.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch mezitím sdělil, že se zatím nerozhodl, zda bude požadovat nový znalecký posudek z oboru písmoznalectví, který by ozřejmil, kdo podepsal převod akcií farmy Čapí hnízdo. Andrej Babiš mladší, o jehož podpis jde, popírá, že by byl jeho autorem.

„Oslovil jsem kriminalistický ústav, termín zpracování posudku však odhadli na jeden rok,“ vysvětlil Šaroch. Soudce Šott mu řekl, že by byl rád, aby byl případný další posudek zpracován do prosincového termínu líčení. „Myslím, že by pro znalce neměl být takový problém porovnat několik podpisů,“ řekl Šott.

Soudce už by také měl získat od obhájců písemné odůvodnění toho, proč chtějí vyloučit veřejnost ze čtení posudku o duševním stavu další svědkyně – Babišovy dcery Adriany Bobekové. Ta se minule nedostavila k výslechu a omluvila to zdravotními důvody.

X X X

Jiří Čunek druhý. Na volitelném místě bych dostal hlasů víc, míní

Mile překvapený je z výsledku voleb lídr vsetínské kandidátky hnutí ANO Pavel Bartoň. Ve volbách získal 2 196 preferenčních hlasů a hnutí samotné vystřelilo na dvacet procent (20,06%). Druhé místo patří lidovcům, kteří nevyhráli poprvé od roku 2010.

„Tentokrát ANO bodovalo i v dalších městech, což nebývalo obvyklé,“ podotkl Bartoň. „Máme ambice mít starostu, výsledek nicméně není tak jednoznačný a je možné, aby nás ostatní strany obešly. To si velmi dobře uvědomuji,“ dodal.

Předjímat složení koalice nechtěl, k jednání vyzve postupně všechny strany podle výsledku voleb. „Na komunální úrovni je to především o lidech, ne stranách. A my nemáme bytostný problém s nikým,“ dodal.

Druzí v pořadí skončili lidovci se ziskem 16,94 procenta hlasů. Největší důvěru dali voliči Jiřímu Čunkovi (2020 preferenčních hlasů).

„Je to vítězství Andreje Babiše. Média pokřivila zákon o komunálních volbách, ve kterých si mají voliči vybrat kdo je bude zastupovat v obcích. Přesto bylo plno nesmyslných debat o celostátní politice,“ reagoval Čunek. Lidé podle něj volili proti vládě.

Zároveň podotkl, že mohl straně přinést větší užitek, pokud by byl na volitelném a ne posledním místě kandidátky. „Postavili mě tam kolegové a já jsem to neřešil. Možná to byla něčí strategie, moje ale ne,“ dodal.

Současný starosta Jiří Růžička skončil v rámci strany třetí v pořadí a má jisté místo v zastupitelstvu. O tom, jak budou probíhat povolební vyjednávání, spekulovat nechtěl.

„Iniciuje je vítěz, musíme počkat,“ řekl. Čunkovo místo na listině prý vzešlo z mnohých jednání stranických orgánů.

X X X

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé

Podle odborných studií pro lidi s epilepsií obtížnější udržovat partnerské vztahy. Brazilští vědci zjistili, že lidé s epilepsií čelí vyššímu riziku rozpadu manželství. Podle lékařů je důležitá otevřená komunikace a boření mýtů spojených s nemocí. Na problém upozorňují odborníci u příležitosti Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září.

„Je vědecky prokázáno, že naši pacienti čelí v partnerském životě více problémům než běžná populace. Pro teenagery je těžké seznamovat se a mluvit o nemoci s partnerem. Měla jsem dokonce pacientku, která odmítala slovo epilepsie vůbec vyslovit a říct o ní svým nejbližším,“ popisuje MUDr. Jana Zárubová z Centra pro epilepsii FN Motol, která je zároveň místopředsedkyní spolku EpiStop.

Podrobnosti najdete v přiložené tiskové zprávě. Nabízím také příběh pacienta:

Aleš má epilepsii od 15 let, kdy s randěním teprve začínal. Za nemoc se nejdříve styděl a nechtěl, aby o ní někdo věděl. Postupně se o ní ale naučil mluvit. Současná partnerka, s níž má dvě děti, zažila jeho epileptický záchvat hned v počátku vztahu, a to dokonce při sexu. Některé věci ohledně epilepsie museli partneři přehodnotit s příchodem dětí. Pokud se například dostatečně nevyspí, tak s dětmi Aleš nejede autem apod. O tom, jak epilepsie ovlivňuje jejich partnerství a rodičovství pár otevřeně mluví a pořádají také partnerské workshopy.

Jestliže potřebujete jakékoli doplnění, kontakt na citované nebo pacientský příběh, tak mi prosím dejte vědět. Ráda cokoli zařídím. Mgr.Dominika Cardová, PR Specialist
MaVe PR

X X X

José Luis Perez Gonzalez v Top5 po fantastickém boji o pódium.

Yeray Saiz Marquez po penalizaci skončil 29. Neskutečně napínavý druhý závod kategorie World Supersport 300 se odehrál odpoledne ve španělské Barceloně. José Luis Perez Gonzalez, jezdec českobudějovického týmu Accolade Smrz Racing, se hned po startu dostal do čelní skupinky a souboje o pódium. V polovině závodu se mu podařilo probojovat na druhé místo a poodjet velké skupině, která ho stíhala. Díky slip streamu však náskok nebylo možné dlouho udržet, a José tak musel bojovat až do samotného závěru s početnou skupinkou.

Cílem nakonec projel na páté pozici, pouze 0.1 vteřiny od pódiového umístění. Yeray Saiz Marquez se dnes v závodě nedokázal zlepšit a po penalizaci byl klasifikován 29. Foto: Václav Duška Jr. Jakub Smrž (manažer týmu): „José dnes podal perfektní výkon, bojoval o pódium a skončil pouze 0.1 vteřiny od druhého místa, takže jsme spokojeni. V Portimau už se ta bedna snad podaří. Děkuji celému týmu za skvělou práci a všem co nás podporují.“

José Luis Perez Gonzalez: „Byl to opravdu náročný závod. Jelo se ve velké skupině a nebylo možné poodjet. Zadní guma tím také hodně utrpěla. Udělal jsem, co jsem mohl, a bojoval až do konce. Děkuji týmu za jejich práci tento víkend. V Portimau do toho dám opět všechno.” Yeray Saiz Marquez: „Byl to pro mě náročný závod. Ujela mi přední skupinka, takže jsem bojoval vzadu. Ten dnešní výsledek mě mrzí, v Portimau to musíme napravit.“ Denisa Odendaal, PR / Media

X X X

Basketbalisté Prahy představují prvního cizince

Je jím američan PJ Pipes. Celým jménem Shawn O’neal Pipes Jr. je první zahraniční posilou našeho týmu, který již tradičně bude mít nejmladší soupisku Kooperativa NBL. S příchodem PJ si náš italský lodivod slibuje příchod lídra na rozehrávačské pozici či menšího střílejícího křídla. Rodák z Illinoiského Woodridgu by s tím podle dosavadních zkušeností neměl mít problém, jelikož do pozice lídra byl stavěn už od jeho středoškolských dob.

Už v jeho druhé sezóně na Lemont High School v Illinois stal rozehrávačem základní pětky, což bylo v ročníku 2013/2014 v týmu plném „seniors“. Status vycházející hvězdy školy potvrdil bodovým průměrem 13,6 bodu na zápas, což představovalo druhý nejvyšší zápis z jeho spoluhráčů. „Jsem nadšený, že jsem podepsal smlouvu s USK Praha a že budu v historickém městě Praze. Klub má velkou tradici. Také se těším, že budu moci hrát a pomáhat týmu, je to vzrušující. Vím, že dáme do každého utkání vše,“ říká před sobotním prvním utkáním Pipes.

Během zbývajících dvou let jeho čtyřletého působení na Lemont HS si PJ pravidelně připisoval jedno ocenění za druhým, byl součástí několika oblastních a konferenčních výběrů a poslední sezónu vyšperkoval oceněním nejlepšího střelce celé oblasti s obdivuhodným průměrem 22,5 bodu na zápas, včetně prohlášení MVP programu Illinois stars pro rok 2016. Vybudoval si pověst elitního střelce, byl nejlepším trojkařem a šestkařem svého týmu a dodnes drží rekord v počtu přeměněných trestných hodů, a to ze sezónního, ale i historického hlediska Lemont HS (166/204 – 81,4%).

Středoškolskou kariéru ukončil s 1259 body jako historicky nejlepší střelec školy a po více než 40 letech se stal v pořadí jen třetím hráčem, který to z Lemont High School dotáhl do nejlepší univerzitní ligy NCAA I (Don Laketa 1950, Tom Leffler 1975) a nesmazatelně se zařadil mezi největší jména, která kdy tuto školu reprezentovala. V skvělých výkonech PJ pokračoval i během univerzitních let. Pověsti lídra s ostrou muškou nezůstal nic dlužný a již v první sezóně 2017/2018 za Green Bay Phoenix byl součástí základní sestavy ve 28 z 33 utkáních. Vedl svůj tým v procentuální úspěšnosti přeměněných trestných hodů (55/66 – 85%), táhl sérii sedmi zápasů s dvouciferným bodovým zápisem a jako nováček se trenérovi Linci Darnerovi ukázal v nejlepším světle.

V poslední sezóně za Green Bay Phoenix si PJ proti soupeři z Youngstown State vytvořil kariérní maximum 30 bodů, kdy při svém střeleckém koncertu zaznamenal také osobní maximu 6 trojek a opět proměnil všech 10 trestných hodů. Poslední, pátý univerzitní rok, odstartoval na Santa Clara University. Za tým Santa Clara Broncos nastoupil do všech 31 utkání v základní sestavě a snad nejpovedenějším utkáním byl pro něj zápas proti legendární univerzitě Gonzaga, kdy proti nejdominantnějšímu týmu konference zaznamenal sezónní bodové maximum 27 bodů a svým výkonem zastínil i letošní draftovou dvojku Cheta Holmgrena, nebo Andrewa Nembharda, kterého si Indiana vybrala z 31. místa. /mš/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.