Sulík: Strana SaS vypovedá v SR koaličnú zmluvu, Srí Lanka kúpila 90.000 ton sibírskej ropy

 Strana SaS žiada od premiéra Eduarda Hegera nové znenie koaličnej zmluvy. Liberáli očakávajú, že Igor Matovič nebude ministrom v novej vláde. Sloboda a Solidarita (SaS) vypovedá k dnešnému dňu koaličnú zmluvu. V stredu o tom informoval šéf strany Richard Sulík. Ten očakáva od premiéra Eduarda Hegera nové znenie koaličnej zmluvy. Jej súčasťou by malo byť, že súčasný minister financií Igor Matovič nebude v budúcej vláde.

„Pre každého politika by mala byť štátna kasa posvätná,“ kritizoval Sulík Matoviča s tým, že minister financií si z nej urobil pokladničku pre svoje nápady. „Prekáža nám, že Igor Matovič rozštváva spoločnosť,“ pokračoval minister hospodárstva. „Najväčší problém našej koalície sa volá Igor Matovič,“ zdôraznil šéf SaS po mimoriadnej a rozšírenej republikovej rade strany.

Vzťahy v koalícii sa pre dobro v spoločnosti musia podľa neho zmeniť. „Takto nesmieme vládnuť,“ uviedol Sulík. Ten kladie Hegerovi podmienku, že nová koaličná zmluva musí byť predložená do konca augusta. Ak sa tak nestane, ministri za SaS v septembri podajú demisiu.

 Liberáli predložia svoje podmienky počas budúceho týždňa

SaS predloží svoje podmienky premiérovi Eduardovi Hegerovi počas budúceho týždňa. Následne bude strana čakať na protinávrh novej koaličnej zmluvy od predsedu vlády. Liberáli žiadajú, že v nej bude aj neúčasť Igora Matoviča v novej vláde.

Sulík odôvodnil svoje rozhodnutie správaním sa Igora Matoviča k verejným financiám. „Vrcholom bolo prelomenie veta prezidentky za pomoci fašistov, keď išlo o jeho vyše miliardový balíček,“ pokračoval šéf liberálov.

Minister financií podľa Sulíka rozoštváva spoločnosť a „všetka pozitívna práca vo vláde a národnej rade je prekrývaná týmto jedným ministrom“. Skonštatoval pritom, že problém s Igorom Matovičom mal riešiť Eduard Heger. Ako však Sulík zdôraznil, nedialo sa tak. Preto boli nútení prestať chodiť na koaličné rady.

OĽaNO dnes apelovalo na SaS nech nerozbíja koalíciu. Umožnila by tak podľa hnutia návrat strany Smer-SD v koalícii s Hlasom a extrémistami.

Sulík si však myslí, že práve nekonaním by sa opozícia dostala k moci. „Keď budeme takto fungovať ďalej SaS bude spoluzodpovedná za triumfálny návrat Roberta Fica, preto sme sa rozhodli konať,“ vysvetlil.

Podľa predsedu koaličnej Sme rodina Borisa Kollára robí Igor Matovič a Richard Sulík všetko preto, aby sa Robert Fico vrátil. V stanovisku po vyhlásení SaS však povedal, že jeho hnutie nebude robiť žiadne prekážky k dohode o ďalšom fungovaní koalícia ani k možnému pádu vlády.

Stále je možnosť odchodu oboch ministrov aj menšinová vláda

Jednou z možností vyriešenia situácie sa javí byť odchod oboch rozhádaných ministrov Igora Matoviča aj Richarda Sulíka. Túto možnosť predseda SaS nevylúčil ani na dnešnej tlačovej besede. „Zamyslíme sa nad tým, keď toto bude témou,“ odpovedal na otázku Sulík.

Ak by sa SaS napokon rozhodla odísť z koalície, neprišlo by automaticky k pádu vlády. Tú by v parlamente naďalej podporovalo 69 poslancov OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí. To nie je dostatočná väčšina potrebná na presadenie zákonov, no pokiaľ sa by v sa v parlamente neodhlasovalo vyslovenie nedôvery premiérovi či celému kabinetu, vládnuť by mohol aj menšinový kabinet.

Túto možnosť vidí aj Richard Sulík. Zdôraznil však, že premiér Eduard Heger by tak musel šéfovať vláde, ktorá by visela na šnúrke „fašistov“, aktuality.sk

X X X

Martin Behula: Sulík musí žiadať Matovičov pád, ak nechce dopadnúť ako Danko

Otváranie koaličnej zmluvy môže byť pre SaS nebezpečné.

O mesiac to bude päť rokov odvtedy, ako Andrej Danko uprostred leta 2017 vypovedal koaličnú zmluvu. Dnes ho napodobnil Richard Sulík.

Predseda parlamentu sa vtedy mesiac hneval, urážal na Roberta Fica a nechodil na koaličné rady. Raz zatrhol svojim ministrom účasť na zasadnutí vlády a SNS vyzvala Fica, aby odvolal ministra práce Jána Richtera. Vláda však zrejme nikdy nebola reálne ohrozená.

Očakávané ultimátum

Vypovedanie zmluvy Danko nepodporil ničím silnejším. Leto sa skončilo, lídri slávnostne podpísali novú zmluvu s kozmetickými zmenami a bolo po „komunikačnej kríze“. Len autorita a rešpekt šéfa SNS utrpeli a už sa nikdy nepozviechali.

Sulík nechce dopadnúť tak isto, a tak predstavil očakávané ultimátum. Ak do konca augusta nebude hotová nová koaličnú zmluva a Igor Matovič bude stále ministrom, SaS odíde z vlády. Musel to urobiť.

Inak by bolo vypovedanie koaličnej zmluvy len trápnou dankovčinou. Samo osebe totiž neznamená nič a nevedie k pádu vlády. Môže síce sťažiť vládnutie, pretože vláde nemusia prechádzať zákony či nominácie, no táto vláda je nefunkčná aj tak.

Zdá sa však, že práve výzvou na uzavretie novej koaličnej zmluvy chcela SaS svoje ultimátum zmäkčiť a ukázať ochotu rokovať. Zmluva však síce môže stanoviť, že Matovič nebude vo vláde, no to sa dá dosiahnuť len dvoma spôsobmi – musí ho odvolať premiér, alebo musí sám podať demisiu. Ani jedno momentálne nevyzerá pravdepodobne.

Bugárovi to vyšlo

To, o čo sa pokúša Sulík, sa pred štyrmi rokmi podarilo Bélovi Bugárovi. Po vražde novinára Jána Kuciaka žiadala strana Most-Híd od Smeru najprv odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, a keď to nestačilo, dotlačila premiéra Roberta Fica k demisii. Alternatívou bol odchod Mosta z koalície a predčasné voľby. Fico vedel, že ich nemôže riskovať, a tak radšej prenechal post predsedu vlády Petrovi Pellegrinimu.

Bugár však mal viac politických skúseností ako celá súčasná koalícia dokopy. A Fico dokázal potlačiť svoje ego, lebo vedel, že môže prísť o viac ako o hrdosť. OĽaNO však už vopred avizovalo, že s odvolaním Matoviča nesúhlasí.

Ak však straší tým, že prípadný pád vlády uvrhne Slovensko do väčšej katastrofy ako v roku 2012, na mieste je jednoduchá otázka: ak naozaj ide o všetko, prečo je pre OĽaNO jeden minister dôležitejší ako jedna strana?

Prečo chce radšej udržať v kresle Matoviča ako zachovať celú vládu, ak vie, že po jej páde sa vráti „mafia“? Zodpovednosť OĽaNO a Igora Matoviča za prípadný rozpad vlády však nebude o nič menšia ako zodpovednosť SaS a Richarda Sulíka.

Aj dnes platí to, čo platilo, keď sa musel vymeniť premiér. Ak si Richard Sulík myslí, že Igor Matovič nemôže byť vo vláde, má povinnosť konať tak, aby vo vláde nebol. A ak to nevyjde, potom nemôže byť vo vláde s ním. To však neznamená, že so sebou musí vziať aj stranu.

Riziko aj pre SaS

Ak by bolo v koalícii viac bugárov a nielen samí dankovia, otvárajú sa im celkom slušné možnosti, ako vládu zachrániť a zároveň si zachovať tvár. Kompromisným riešením by mohla byť demisia oboch. Napokon, to isté Sulík ponúkal už pri „rekonštrukcii“ vlády vlani na jar.

Možno by sa snažili viesť „proxy vojnu“ z parlamentu, no išlo by to ťažšie, ako keď sú obaja vo vláde. Uľavilo by sa aj premiérovi Hegerovi. Bolo by síce paradoxné, že z lídrov strán by mala vládny post jedine Veronika Remišová, ktorej strana nemá ani vlastný poslanecký klub, ale táto vláda je na bizarnosti zvyknutá.

Otváranie koaličnej zmluvy však môže byť pre SaS aj riziko. A nielen pre Sulíka. Na stole zostala nevyriešená otázka, ako by sa mala koalícia postaviť ku skupine poslancov okolo Márie Kolíkovej. Podľa Matoviča patrí post ministerky spravodlivosti Za ľuďom a SaS naň nemá nárok.

Vyzeralo to, že problém pôjde do stratena ako takmer všetky v tejto koalícii. Meniť koaličnú zmluvu sa nikomu nechcelo. Tentoraz to však Matovič tolerovať nebude. Mohol by napríklad SaS ponúknuť, že odíde z vlády, ak tak urobí aj Mária Kolíková. Matovič s ňou má osobný problém, takže by ho to mohlo aspoň čiastočne uspokojiť.

Ako však poznáme Matoviča, zo zlých možností si vždy vyberie tú najhoršiu. Zrejme nás čaká menšinová vláda. Pripomeňme mu teda, čo hovoril pred štyrmi rokmi, keď padala vláda Roberta Fica. Predsedu Smeru obvinil, že sa stretol so šéfom „fašistickej ĽSNS Marianom Kotlebom“ a dohadovali výmenu Mosta za kotlebovcov.

Tvrdil, že fašisti robia z vraždy Jána Kuciaka „cynické alibi, aby našli výhovorku, prečo musia vládnuť so Smerom.“ Teraz ide o to, či sa bude OĽaNO dva mesiace viac venovať vymýšľaniu novej koaličnej zmluvy, alebo hľadaniu cynického alibi, aktuality.sk

X X X

Matovič a Sulík robia podľa Kollára všetko preto, aby sa Smer vrátil k moci

Strana Sloboda a Solidarita dnes oznámila vypovedanie koaličnej zmluvy.

Igor Matovič a Richard Sulík robia všetko preto, aby sa Robert Fico vrátil k moci. Myslí si to predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Reagoval tak na to, že SaS dnes vypovedala koaličnú zmluvu a žiada, aby v novej vláde nesedel súčasný minister financií Igor Matovič.

„Tento konflikt vyvolali títo dvaja a oni ho musia aj urovnať. Túto psychiatriu treba ukončiť buď tak alebo onak,“ doplnil s tým, že Sme rodina nebude robiť prekážky pri tom, aby koalícia ďalej pokračovala. Zároveň však nebude brániť ani tomu, aby vláda skončila a bude hlasovať za predčasné voľby, aktuality.sk

X X X

 Brazília vydala do Talianska významného bossa kalábrijskej mafie ‚Ndrangheta

Brazília vydala do Talianska jedného z najvýznamnejších bossov kalábrijskej mafie ‚Ndrangheta a obchodníkov s drogami Rocca Morabita. Lietadlo s ním pristálo v stredu ráno na rímskom letisku Ciampino. TASR správu prevzala z agentúry ANSA.

Morabita (56) zadržali vlani v máji v brazílskom meste Joo Pessoa spolu s ďalším členom ‚Ndranghety na úteku Vincenzom Pasquinom. Stalo sa tak v rámci spoločnej policajnej operácie talianskych karabinierov, amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a Úradu pre kontrolu obchodu s drogami (DEA).

Predtým žil Morabito okrem iného 13 rokov pod falošnou identitou v uruguajskom meste Punta del Este. V septembri 2017 ho zatkli v hoteli v uruguajskej metropole Montevideo. Z väzenia v Montevideu sa mu podarilo ujsť v júni 2019.

V Taliansku bol Morabito odsúdený v roku 1994 v neprítomnosti na 30 rokov väzenia za obchodovanie s drogami a členstvo v mafiánskej organizácii.

Podľa vyšetrovateľov bol Morabito od 90. rokov jedným z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s kokaínom medzi Latinskou Amerikou a Talianskom. Aktívny bol najmä v Miláne a ďalších oblastiach severného Talianska. Preto má prezývku „kokaínový kráľ Milána“./agentury/

X X X

Rusko je najväčším dodávateľom ropy do Číny

Najväčší dovozca ropy na svete pokračuje v rekordných nákupoch ruskej ropy.

Čína pokračovala v júni v rekordných nákupoch ruskej ropy. Celkový dovoz ropy zo zahraničia v dôsledku protipandemických opatrení však klesol, pričom Peking znížil dovoz z krajín Blízkeho východu a západnej Afriky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Pohyb tankerov

Rusko si tak druhý mesiac po sebe udržalo pozíciu najväčšieho dodávateľa ropy do Číny, keď v máji z tejto pozície vytlačilo Saudskú Arábiu. Poukázali na to údaje spoločností Vortexa, Kpler a Refinitiv o pohybe tankerov.

Čína je najväčším dovozcom ropy na svete a pre čínske rafinérie nemôže byť v situácii nižších marží pre klesajúci dopyt v dôsledku protipandemických opatrení vlády nič lepšie než lacná ruská ropa. Za jún doviezla Čína podľa analytikov cez ropovody a po mori z Ruska približne 2 milióny barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je zhruba objem dovozu, aký zaznamenala Čína v máji.

Zo Saudskej Arábie menej

Naopak, dovoz Číny zo Saudskej Arábie v júni podľa odhadov analytikov z Refinitiv klesol na 1,3 milióna barelov denne. Ak sa odhad potvrdí, bude to znamenať pokles dovozu z tejto krajiny na takmer dvojročné minimum.

Väčšinu ruskej ropy dováža Čína po mori. Odhaduje sa, že v júni takto doviezla 1,04 až 1,15 milióna barelov denne. To je približne na úrovni z mája, keď dovoz dosiahol zhruba 1,1 milióna barelov/deň, aktuality.sk

X X X

Srí Lanku trápi ekonomická kríza, o pomoc žiada aj Rusko, kúpila 90.000 ton sibírskej ropy

Srí Lanka požiadala Rusko o dodávku pohodnných hmôt na úver.

Srí Lanka požiadala Rusko, aby jej poskytlo pohonné hmoty a obnovilo vzájomné letecké spojenie. Krajine to má pomôcť vysporiadať sa s hlbokou ekonomickou krízou, uviedol v stredu srílanský prezident Gotábaja Rádžapakša. TASR o tom informovala na základe správy agentúry AFP.

„Skromná“ prosba

Rádžapakša uviedol, že telefonoval s Vladimirom Putinom a požiadal ho o dodanie pohonných hmôt na úver. „Skromne“ poprosil aj o obnovenie letov medzi Moskvou a Kolombom.

„Mal som veľmi produktívny telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Poďakoval som sa mu za podporu v minulosti a požiadal som o dovoz pohonných hmôt na úver, aby sme prekonali súčasné ekonomické výzvy,“ uviedol Rádžapakša na sociálnej sieti Twitter.

Srí Lanka kúpila v máji 90.000 ton sibírskej ropy cez sprostredkovateľa v Dubaji. V súčasti ale nemá peniaze na nákup ďalšej ropy.

Najhoršia kríza od roku 1948

Do vpádu ruských vojsk na Ukrajinu vo februári patrili obe krajiny k hlavným krajinám, odkiaľ na Srí Lanku prichádzali turisti. Ruské aerolínie Aeroflot zastavili minulý mesiac lety na Srí Lanku po tom, čo tunajší súd nakrátko zadržal ich Airbus pre nezrovnalosti v platbách.

Srí Lanka čelí najhoršej ekonomickej kríze od získania nezávislosti v roku 1948. V apríli prestala splácať dlh vo výške 51 miliárd dolárov a rokuje o finančnej výpomoci s Medzinárodným menovým fondom.

Krajina už takmer úplne spotrebovala zásoby benzínu a nafty. Vláda v snahe šetriť zatvorila školy i úrady, ktorých fungovanie nie sú pre chod krajiny nevyhnutné. Mnohé európske krajiny, Austrália a Spojené štáty preto varovali svojich občanov pred cestovaním na Srí Lanku.

X X X

Slováci na dovolenke najčastejšie stratia doklady, alebo im ich ukradnú, upozorňuje ministerstvo

Slováci mávajú problémy aj s vysokými pokutami.

Slováci sa najčastejšie na dovolenke v zahraničí stretávajú so stratou či krádežou dokladov. Problémy mávajú aj s vysokými pokutami. Na stredajšom webinári Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na to upozornili jednotlivé slovenské veľvyslanectvá.

Obozretnosť a ostražitosť

Konzuláty apelujú na dovolenkárov, aby boli mimoriadne obozretní a strážili si svoje doklady vzhľadom na narastajúci počet krádeží. Pri cestovaní s deťmi s odlišným priezviskom sa vyžaduje splnomocnenie, vďaka ktorému sa možno vyhnúť komplikáciám na hraniciach.

Pri strate dokladov je potrebné kontaktovať príslušné veľvyslanectvo v krajine, ktoré môže vydať náhradný doklad pre návrat domov. „Zároveň odporúčame mať aj fotokópiu dokladov, čo pomôže v rýchlejšom vystavení náhradných dokladov,“ uviedli zástupcovia jednotlivých veľvyslanectiev. Informácie s aktuálnymi opatreniami, ako aj kontaktmi sú na stránkach MZVEZ SR.

Rezort slovenskej diplomacie pripomína, že ponúka slovenským občanom bezplatnú službu Registrácia pred cestou do zahraničia. Cieľom je poskytnúť registrovaným občanom dôležité informácie o situácii v krajine, v ktorej sa nachádzajú a v prípade krízovej situácie umožniť lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom.

Napriek tomu, že väčšina obľúbených dovolenkových destinácií Slovákov zrušila opatrenia v súvislosti s novým koronavírusom, konzuláty nevylučujú opätovné zavedenie vzhľadom na narastajúci počet nakazených. Odporúčajú preto sledovať aktuálne opatrenia, ktoré sa môžu v priebehu sezóny meniť, aktuality.sk

X X X

Vo francúzskych Pyrenejách zastrelili dvoch učiteľov

Po podozrivom pátra asi 60 príslušníkov bezpečnostných síl.

Francúzska polícia pokračuje v pátraní po mužovi, ktorý je podozrivý zo zastrelenia dvoch učiteľov v malej dedine v pyrenejských horách. Ako v utorok informovala agentúra AFP, motívom zločinu bola pravdepodobne žiarlivosť.

Učiteľov – muža a ženu, ktorí pracovali v škole v neďalekom meste Tarbes – našli mŕtvych v pondelok popoludní v dedine Pouyastruc, uviedla prokuratúra.

Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu podozrivý muž má 30 rokov a je bývalým partnerom zavraždenej ženy. Podozrivý muž z miesta činu „utiekol a ešte nebol zatknutý“, povedal agentúre AFP prokurátor Pierre Aurignac, ktorý dodal, že sa začalo vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy.

Ženu (32) našli susedia mŕtvu na ceste, zatiaľ čo 55-ročného muža potom našli mŕtveho v jeho dome nachádzajúcom sa o niekoľko metrov ďalej. Obe telá boli nahé, informoval spravodajský web France Bleu monitorovaný agentúrou TASR.

Po podozrivom pátra asi 60 príslušníkov bezpečnostných síl. Pátranie sa neobmedzuje na departement Hautes-Pyrénées, ale aj na pobrežné oblasti. Vylúčený nie je ani útek podozrivého do susedného Španielska.

Na strednej škole Desaix v Tarbes, kde zavraždení učitelia vyučovali telesnú výchovu a francúzštinu, pôsobí tím psychológov, aby prípadne poskytli pomoc študentom a rodičom, aktuality.sk

X X X

Diskusie o kauzách, Ukrajine, kyberbezpečnosti i hokeji. V stane Aktuality.sk stretnete odborníkov, umelcov aj novinárov

Sériu diskusií na aktuálne témy doplnia koncerty, legendárne divadelné predstavenie Martina Hubu i live špeciál Ťažkého týždňa. Stan Aktuality.sk na Pohode bude hostiť hudobníkov, bývalú premiérku i víťaza Stanleyho pohára.

Zákulisie investigatívnej žurnalistiky, účtovanie so systémom našich ľudí a vojna na Ukrajine. Kyberbezpečnosť a temný svet hoaxov, 30 rokov samostatného Slovenska i budúcnosť nášho hokeja. Live diskusia Ťažkého týždňa, legendárne divadelné predstavenie Martina Hubu aj koncerty umelcov z rôznych kútov sveta. Stan portálu Aktuality.sk na Pohode ponúkne špeciálny program.

Najväčšia kultúrna akcia pod holým nebom – festival Pohoda odštartuje na trenčianskom letisku už zajtra. Diskusno-kultúrny maratón v stane spravodajského portálu Aktuality.sk odštartuje v piatok ráno. Po dvojročnej pandemickej prestávke sa budete môcť stretnúť nielen s členmi našej redakcie a ich hosťami z prostredia súdnictva, prokuratúry, polície či súdneho lekárstva. Pozvanie do stanu Aktuality.sk prijali aj bývalá premiérka Iveta Radičová, víťaz Stanleyho pohára Marián Gáborík či komici z Ťažkého týždňa Jakub Gulík a Ján Gordulič.

Diskusie na aktuálne témy a špeciálne live vydanie známej satirickej šou doplní pozoruhodné divadelné predstavenie jedného z našich najrešpektovanejších hercov Martina Hubu – Kontrabas, ktoré patrí do zlatého fondu slovenského profesionálneho divadla. Cirkusové šapitó stanu Aktuality.sk bude počas 25. ročníka festivalu Pohoda aj dejiskom viacerých unikátnych hudobných vystúpení.

 Pátranie po kauzách a naši ľudia

Bohatú programovú ponuku v stane Aktuality.sk otvorí v piatok o 10:00 diskusia o zákulisí investigatívnej žurnalistiky. Nahliadnuť do sveta káuz a dátovej žurnalistiky vám pomôžu investigatívny reportér Aktuality.sk Martin Turček, Pavla Holcová z centra nezávislej žurnalistky Investigace.cz a šéf Investigatívneho centra Jána Kuciaka Lukáš Diko. Debatu bude moderovať šéf investigatívy Aktuality.sk a autor bestselleru Slovenská mafia Ján Petrovič.

Reportérka Aktuality.sk Laura Kellöová bude v piatok krátko po dvanástej diskutovať o spravodlivosti na Slovensku s predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom, so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a s riaditeľom NAKA Ľubomírom Daňkom.

Hosťom diskusie šéfredaktora Petra Bárdyho 30 rokov Slovenska bude bývalá predsedníčka vlády Iveta Radičová.

V piatok podvečer bude stan Aktuality.sk dejiskom live nakrúcania relácie Ťažký týždeň. Špeciálnym hosťom Jakuba Gulíka bude jeho predchodca v úlohe moderátora a známy stand-up komik Ján Gordulič.

Vojna na Ukrajine a hoaxy

Sobotné ráno pod cirkusovým šapitó otvorí herecká legenda Martin Huba s kultovým predstavením Štúdia L+S Kontrabas z pera Patricka Süskinda (začiatok o 10:00).

Krátko po 12:00 budú na tému kyberbezpečnosti a dezinformácií diskutovať špecialista na kyberbezpečnosť Lukáš Hlavička, poradca ministra obrany pre oblasť hybridných hrozieb Victor Breiner a fact-checker Robert Barca. Debatou bude sprevádzať zástupca šéfredaktora technologického webu Živé.sk Ján Trangel.

Reportérka Aktuality.sk Stanislava Harkotová, ktorá sa čoskoro opäť vráti na vojnou sužovanú Ukrajinu, bude hostkou diskusie moderátora relácie Na rovinu Petra Hanáka. Pozvanie na sobotu 14:40 prijali aj odborník na Rusko z Karlovej univerzity v Prahe Marek Příhoda a súdny lekár Norbert Moravanský, ktorý okrem iného pomáha Ukrajine s vyšetrovaním vojnových zločinov.

Redaktor webu Šport.sk Martin Toth-Vaňo a hokejová legenda Marián Gáborík sa v sobotu o 17:00 pozrú na budúcnosť slovenského hokeja a rozoberú výsledky draftu NHL.

Iva Bittová či Michal Kaščák

Cirkusovým šapitó sa budú niesť a tóny hudobnej alternatívy, indie, elektroniky, world music či punku.

V piatok podvečer sa o zábavu postará outsiderská hudobná legenda The Space Lady. Po nej sa po vyše dvadsiatich rokoch stretnú na spoločnom pódiu najvýraznejšia osobnosť českej alternatívnej scény Iva Bittová a jedna z najinvenčnejších českých kapiel 80. a 90. rokov Dunaj.

Svoje umenie prevedie aj nórsky saxofonista a umelec Bendik Giske, známy pre skvelé prepájanie hudby a pohybu a expresívne narábanie s telesnosťou a zraniteľnosťou. Chýbať nebudú ani bratia s francúzsko-americkými koreňmi Elliott a Virgil Arndtovci a ich antirockový projekt Faux Real.

Záver piatkovej noci v stane Aktuality.sk bude patriť slovensko-maďarskému zoskupeniu Drť a šéfovi Pohody, hudobníkovi Michalovi Kaščákovi.

Sobotný večer v stane Aktuality.sk otvorí speváčka kapely Autumnist Nina Kohout, ktorú na scéne vystrieda (začiatok o 21:40) hip-hopový projekt ukrajinskej hudobníčky a aktivistky Anastasie Schevchenko-Stasik.

Návštevníkov cirkusového šapitó následne roztancuje francúzske avantgardné trio muzikantov PoiL. Po nich sa scény zhostí synthpopové trio z kanadského Montrealu Paupière.

Symbolickú bodku za bohatým programom v stane Aktuality.sk dá postpunk a glam-rockový boyband s francúzsko-americkými koreňmi Faux Real (začiatok o 2:20), aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.