Švajčiarsko kvôli neutralite odmietlo liečiť zranených Ukrajincov, Rusko silné napriek sankciám

  Švajčiarsko odmietlo žiadosť Severoatlantickej aliancie, aby prijalo a liečilo zranených Ukrajincov. Švajčiarska diplomacia to odmietla kvôli neutrálnemu postaveniu krajiny, napísal denník Tages-Anzeiger. Zranený ukrajinský vojak, ktorého evakuovali z frontovej línie v doneckom regióne na východe Ukrajiny, jún 2022. Alpská krajina však chce poskytnúť pomoc nemocniciam priamo na Ukrajine. Rozhodnutie ministerstva zahraničia ale kritizujú niektorí poslanci, uviedla verejnoprávna televízia RTS.

Švajčiarska diplomacia sa odvoláva na Ženevské dohovory z roku 1949. Tie síce umožňujú tretím krajinám poskytovať lekársku pomoc vo vojne zraneným vojakom iných štátov, neutrálne krajiny by ale potom mali dohliadnuť na to, aby títo vojaci po vyliečení nezačali znovu bojovať.

To by však švajčiarske úrady mohli len ťažko zaručiť po návrate ukrajinských vojakov do vlasti. Švajčiarske ministerstvo zahraničia odmietlo prijať na svoje územie aj zranených civilistov, pretože ich podľa diplomatov možno len ťažko rozlíšiť od vojakov.

Švajčiarsko však chce poskytnúť pomoc priamo ukrajinským nemocniciam. Švajčiarska armáda sa chce tiež podieľať na odmínovaní a likvidácii nevybuchnutej munície na ukrajinskom území.

Podľa stanice RTS bolo viacero švajčiarskych nemocníc ochotných prijať zranených Ukrajincov, ak by so žiadosťou Bern súhlasil. Kritickí sú k rozhodnutiu vlády niektorí zákonodarcovia, podľa ktorých Švajčiarsko mohlo prijať aspoň určitých civilistov, u ktorých bola pravdepodobnosť zapojenia sa do bojov nízka, napríklad ženy či deti. „To by sa v žiadnom prípade nedotklo otázky suverenity, pomohlo by to ukrajinským úradom a znížilo by to obrovskú záťaž, ktorej čelia susediace krajiny (s Ukrajinou),“ uviedol poslanec za stranu Zelených Nicolas Walder.

Stanica RTS poukazuje na to, že Rakúsko, ktoré je ďalšou krajinou so silným dôrazom na svoju neutralitu, sľúbilo prijať zranených Ukrajincov. Viedeň v máji sľúbila, že vo svojich nemocniciach bude liečiť až 100 vážne zranených osôb z Ukrajiny. Zatiaľ však rakúske nemocnice ošetrili iba troch zranených z tejto východoeurópskej krajiny./agentury/

X X X

  Niektorí ruskí vojaci údajne vtrhli na Ukrajinu s mapou z roku 1969

Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že niektorí ruskí vojaci vtrhli na Ukrajinu počas súčasnej invázie s mapami z roku 1969. Od roku vydania máp sa viaceré miesta na Ukrajine pritom zmenili.

 Na kartografickom vyobrazení, ktoré podľa SBU používali ruskí vojaci pri bojoch na východe Ukrajiny, napríklad nebola vyznačená ani hranica medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré vtedy bol súčasťou Sovietskeho zväzu.

Služba spresnila, že staré mapy našla v Charkovskej oblasti na miestach, ktoré počas súčasnej invázie získali Rusi pod svoju kontrolu. Mapu starú 53 rokov konkrétne podľa SBU používal napríklad prápor ruskej 138. motostreleckej brigády. SBU pripojila pre porovnanie aktuálnu mapu služby Google Maps. Rovnako zverejnila aj fotografiu nájdenej mapy, na ktorej je vidieť nápis „vydanie 1969“.

Na mapách napríklad chýba rozľahlé charkovské sídlisko Saltivka, ktoré sa stavalo od začiatku 70. rokov. Práve Saltivka vo februári a marci niekoľkokrát čelila ostreľovaniu, uviedla ruská redakcia BBC. Mapy nezachytávajú ani Travjanskú a Muromskú vodnú nádrž, ktoré vznikli v Charkovskej oblasti v 70. rokoch. Hranicu medzi Ukrajinou a Ruskom niekto na mapu doplnil prepisovačom, pretože v roku 1969, keď Ukrajina a Rusko patrili do Sovietskeho zväzu, vôbec nebola vyznačená./agentury/

X X X

Putin: Rusko zostane silné aj napriek hromadiacim sa sankciám

 Západné sankcie proti Rusku sú veľký problém, ale ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že jeho krajina bude pracovať a všetky ich prekoná.

Nedá sa postaviť taký „obrovský plot“, ktorý by Rusko izoloval od zvyšku sveta, dodal. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na ruskú agentúru Interfax.

„Je jasné, že toto bude pre našu krajinu veľký problém,“ povedal Putin pre Interfax o západných sankciách. „Nielenže sa nevzdáme… To určite nie. Práve naopak – a aj keď priznávame, že pred nami je kolosálna kopa ťažkostí, budeme intenzívne a profesionálne pracovať na nových riešeniach,“ dodal k téme sankcií, ktoré zaviedol Západ proti Rusku za to, že vedie vojnu na Ukrajine./agentury/

X X X

 Olena Zelenská sa stretla v pondelok v Spojených štátoch s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom.

Manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského plánuje vo Washingtone aj schôdzku s prvou dámou USA Jill Bidenovou.

Americké ministerstvo zahraničných vecí najprv ohlásilo a vzápätí zrušilo plánovaný krátky príchod Blinkena a Zelenskej pred fotografov na Pennsylvania Avenue pred Bielym domom. Odráža to skutočnosť, že Zelenská do Washingtonu nepricestovala ako oficiálna predstaviteľka vlády v Kyjeve.

Počas vojny na Ukrajine získal prezident Zelenskyj sympatie Ukrajincov a podporovateľov Ukrajiny v zahraničí, keď zostal v metropole Kyjev aj po začiatku ruskej vojenskej ofenzívy koncom februára. Olena Zelenská sa spolu s ich dvoma deťmi následne počas prvých mesiacov stiahla do úzadia z bezpečnostných dôvodov.

Na verejnosti sa opäť objavila 8. mája, keď na jej neohlásenej návšteve na západe Ukrajiny privítala americkú prvú dámu Jill Bidenovú. Od tejto schôdzky sa Zelenská väčšmi verejne zviditeľnila vrátane viacerých rozhovorov pre noviny, v ktorých sa venovala boju Ukrajiny i vlastným projektom počas vojny. Podporila napríklad poradenstvo pre milióny Ukrajincov, ktorí sa v súčasnosti vyrovnávajú so smútkom a traumou.

 S Bidenovou sa Zelenská stretne v utorok a v stredu vystúpi s prejavom pred poslancami aj v kongresovej sále Kapitolu. (ap, tasr)

X X X

Ruská televízna stanica Dožď, ktorú tamojšia vláda v marci zablokovala v rámci tvrdých zásahov proti nezávislým médiám kritizujúcim inváziu na Ukrajine, začala v pondelok vysielať zo zahraničia. Stanica spustila vysielanie zo zahraničia v pondelok o 17.00 h na svojom kanáli na YouTube a jej prvým programom tam bola spravodajská relácia, ktorú moderoval šéfredaktor stanice a hlavný moderátor Tichon Dziadko.

Dožď sa rozhodol pozastaviť činnosť po tom, čo ruské úrady zablokovali jeho vysielanie, lebo kriticky informovalo o konflikte na Ukrajine. Podobné zákazy postihli aj ďalšie nezávislé médiá a mnoho novinárov odišlo do exilu, aby sa vyhlo možnému obvineniu na základe nového zákona, ktorý trestá zverejňovanie nepravdivých informácií o ruskej armáde dokonca až 15-ročným väzením.

Tak ako niektoré iné médiá aj Dožď sa rozhodol, že bude sídliť v susednom Lotyšsku. Stanica uviedla, že má licenciu na vysielanie v Európskej únii a že má štúdiá tiež v Amsterdame, Paríži a Tbilisi. „Počas štyri a pol mesiaca, čo Dožď nefungoval, krvavá a nezmyslená vojna vedená ruskými lídrami proti Ukrajine pokračovala a ľudia zomierali a ničila im životy,“ uviedla televízna stanica v oznámení.

„Dnes by mali ruskí občania mať prístup k nezávislým informáciám väčšmi než kedykoľvek predtým,“ uvádzalo sa ďalej v oznámení. „Konflikt ničí ukrajinské mestá a budúcnosť Ruska,“ dodala televízia. Dožď takisto oznámil, že svoju činnosť bude postupne rozširovať – bude vysielať napríklad aj cez sociálne siete.

TV Dožď spustila vysielanie v roku 2008 a aktívne pokrývala opozičné a protestné hnutia v Rusku. V roku 2021 ju úrady označili za „zahraničného agenta“, čo znamenalo, že sa dostala pod ťažký nátlak úradov, musela znášať rôzne obmedzenia a hrozby vysokými pokutami i zákazom. (afp, tasr)

X X X

Syn zmiznutého Matoviča má roky spory s advokátom. Plánoval jeho vraždu

Trnavčan Tomáš Matovič dlho bojoval o rozprávkové dedičtvo. Svojho pôvodného právnika spájaného s takáčovcami vinil, že ho chcel o majetok pripraviť. Objednal si jeho vraždu a na zoznam smrti pridal aj ďalšie meno.

Syn zmiznutého kontroverzného podnikateľa Ladislava Matoviča niekoľko rokov figuroval ako poškodený v kauze okolo otcovho majetku. Tvrdí, že o dedičstvo v hodnote presahujúcej 2,5 milióna eur ho chcel pripraviť advokát Juraj Almaši. Tohto právnika pôvodne Tomáš Matovič požiadal, aby mu s prebratím otcovho majetku pomohol – napokon bol však presvedčený, že ho Almaši s asistenciou takáčovcov o majetok oberá.

Advokát a viacerí takáčovci preto čelia stíhaniu a pre následné udalosti už aj obžalobe. Od konca júna je však z vážneho zločinu obvinený aj samotný Matovič. Momentálne sedí vo väzbe preto, že plánoval úkladnú vraždu Juraja Almašiho, ako aj ďalšieho muža. Chcel si na to najať profesionálneho zabijaka, ale o všetkom sa dozvedela polícia. Do prípadu nasadila agenta, ktorému Matovič mladší zaplatil zálohu 10-tisíc eur za objednávku dvoch vrážd.

„Pri plánovaní zároveň preukazoval osobitnú chladnokrvnosť a bezcitnosť prejavujúcu sa v premyslenom zakrývaní spáchania trestného činu a spojitosti s jeho osobou, najmä výrazným časovým rozdielom medzi spáchaním oboch vrážd (prvá v druhej polovici augusta, druhá v októbri až novembri), pričom už dňa 28. 06. 2022 plánoval odcestovať do Thajska, aby si tak pripravil alibi na čas jednotlivých vrážd,“ upozornil sudca Špecializovaného trestného súdu Milan Cisarik v uznesení, ktorým Matoviča ml. vzal do väzby.

Žil pomstou, bol rozhodnutý vraždiť

Hoci je v kauze okolo Matovičovho majetku už od roku 2017 viacero obvinených ľudí a časť z nich pre následné udalosti stojí od októbra minulého roka pred súdom, Tomášovi Matovičovi sa zjavne nechcelo čakať na výsledok týchto konaní. Posledný rok mal osloviť viacero ľudí, aby za desiatky tisíc eur zariadili Almašiho vraždu. Motívom mala byť akási snaha o pomstu, pretože Matovič mal pocit, že tento právnik mu ostatných 15 rokov ničí život.

Druhým mužom, ktorého si pridal na svoj vražedný zoznam, je Andrej Čerbanič. Matovič bol presvedčený, že ho chcel pripraviť o pol milióna eur. Čerbanič si od neho exekučne vymáha ešte vyššiu sumu, okrem toho mu má Matovič dlhovať cez pôžičku a zmenku ďalší takmer milión eur. Podľa jedného zo svedkov chcel Matovič zabiť Čerbaniča, lebo bol presvedčený, že si nesplnil, čo mal – teda že aj on mal „vybaviť“ Almašiho.

Dal peniaze agentovi

Matovič sa snažil na vraždu Juraja Almašiho najať rôzne osoby, napríklad aj dvoch známych mužov z Piešťan Matúša Šelestiaka a Róberta Bíleho, v ktorých spoločnosti sa zvykol zdržiavať. Obaja sú známe postavy podsvetia – v minulosti viedli gang, ktorý nazývali pieštanskí piťovci.

Muži o Matovičovej snahe zohnať vrahov upovedomili políciu. Prípadom sa začala zaoberať NAKA, ktorá postupne zistila, že Matovič na „akciu“ už zabezpečil „pracovné“ telefóny, ktoré by sa dali ťažko vystopovať. Okrem toho obhliadol domy, v ktorých bývajú plánované obete a ich bydliská nafotil. Keď mužov, ktorých chcel zlikvidovať, kontaktovala polícia, spontánne označili ako primárne podozrivého práve Matoviča.

Polícajti teda do prípadu nasadila svojho agenta. Matovič sa domnieval, že ide o skutočného nájomného vraha.

„… ktorému vyrozprával, ako ho ,o.ebali o majetok, ako mu 15 rokov znepríjemňovali život, mučili ho, nemal čo jesť, kde bývať, ako ho vytiahol z nemocnice‘, čím mu jednoznačne prezentoval pomstychtivý motív vykonania vrážd, pričom mu s požiadavkami, ,aby tí ľudia neboli, ako to robili xxxxxxxxxxx‘, jednoznačne vyjadril svoj cieľ – ich usmrtenie,“ píše sa v súdnom uznesení o väzbe.

Matovič opísal agentovi, ako si to celé predstavuje: chcel, aby telá obetí zmizli. Nasadenému mužovi sľúbil, že za každú vraždu vyplatí 40-tisíc eur a dá aj päťtisícovú zálohu za každú osobu. Povedal, že dodá potrebné podklady, najmä fotografie plánovaných obetí a údaje o ich bydliskách. V rovnaký deň odišiel ešte nafotiť chatu jedného z nich. Už na druhý deň odvzdal agentovi všetky podklady vrátane 10-tisícovej zálohy, potvrdil aj pôvodnú dohodu. Policajti majú všetko podrobne zdokumentované dôkazmi.

„Je mi ľúto, čo sa stalo,“ povedal Matovič počas výsluchu k väzbe a poukazoval na svoj nepriaznivý zdravotný stav. Na základe tohto vyjadrenia nie je vylúčené, že sa v prípade priznal.

Sudca mu nariadil útekovú väzbu, keďže plánoval útek už pred spáchaním skutku. Svedkovia potvrdili, že má podnikateľské aktivity vo východoeurópskych krajinách, mal aj záujem zadovážiť si zahranišný pas.

Okrem toho sudca súhlasil aj s preventívnou väzbu, aby Matovič nemohol pokračovať v trestnej činnosti. „Vzhľadom na motív a pretrvávajúce dlhodobé spory s poškodenými existuje u obvineného tendencia na dokončenie plánovaného činu, ktorá môže aj naďalej pretrvávať,“ napísal sudca v zdôvodnení. Neakceptoval len návrh na kolúznu väzbu.

Matovič sa proti verdiktu o väzbe neodvolal.

Podozrenie z minulosti

V roku 2016 policajti pôvodne vyšetrovali aj možnosť, či Matovič nechcel dať právnika Almašiho zlikvidovať za 30-tisíc eur Čečencom, aby sa jeho problémy vyriešili. Almašiho na túto údajnú objednávku vraždy upozornila Matovičova teta – podľa nej sa v tom duchu synovec a jeho známi vyjadrili, keď riešili civilný spor okolo majetku. Následné vyšetrovanie však túto verziu nepotvrdilo a vyšetrovateľ ho zastavil.

Prekliate milióny

Príbeh okolo majetku kontroverzného trnavského podnikateľa Ladislava Matoviča sa začal písať pred 17 rokmi, keď do trnavskej reštaurácie známej ako Stará pošta vtrhlo komando po zuby ozbrojených únoscov v kuklách, ktorí sa tvárili ako policajti. Z podniku odvliekli Matoviča st., únos zorganizovala jeho dlhoročná kamarátka Dagmar Pozdechová. Mala totiž zálusk na jeho peniaze a majetky.

Ako Matovič st. skončil, je dodnes záhadou, jeho telo sa nikdy nenašlo. Držali ho na chate v Bukovej, kde ho strážili najatí členovia gangu z východného Slovenska. Podľa únoscov mohol byť pod vplyvom nejakých omamných látok či liekov. Do tohto stavu ho zrejme uviedli preto, aby podpísal dokumenty, ktoré by Pozdechovej otvorili cestu k jeho majetku. To sa jej však nepodarilo.

S takáčovcami

Po zmiznutom Matovičovi st. chcel napokon majetok prebrať jeho syn, ktorý si myslel, že mu s tým môže pomôcť bratislavský advokát Juraj Almaši. Podľa Matoviča mladšieho sa však karta rýchlo otočila. Advokát vraj navodzoval atmosféru, že aj synovi zmiznutého muža hrozí od Pozdechovej nebezpečenstvo a jediným riešením vraj bude prevod otcovho majetku na tretiu osobu. Dedičovi miliónov pridelil početnú ochranku takáčovcov – Matovič až časom pochopil, že ho neochraňujú, ale strážia pre Almašiho.

„Chcel ma obrať o majetok. Takáčovci aj doktor Almaši si asi mysleli, že sa ich budem báť a nepôjdem na políciu,“ povedal Tomáš Matovič v minulosti pre Aktuality.sk.

Napokon podal trestné oznámenie a prípad začiatkom roka 2017 viedol k rozsiahlej razii Apač. Kukláči pri nej zadržali, resp. vyšetrovateľ obvinil mnoho takáčovcov vrátane ich bosa Ľubomíra Kudličku a dvoch vysokých policajných funkcionárov. Niektorí obvinení vrátane Almašiho pred policajnou akciou ušli, ale neskôr sa policajtom prihlásili a skončili vo väzbe.

Posaďte ho na vozík

Advokát Almaši, ktorý podľa Tomáša Matoviča celú akciu okolo majetku jeho otca viedol, nasťahoval nádejného dediča v rokoch 2009 až 2011 do svojho hotela v Bratislave. Šéfovia takáčovcov v tom čase ťažko niesli, že pri Matovičovi sa pohybuje Matúš Šelestiak, osoba z prostredia piešťanského podsvetia. Šelestiak totiž neplnil ich pokyny, aby asistoval pri preberaní Matovičovho majetku.

Bosovia teda podľa prokuratúry poverili svojho človeka, aby najal nejakého siláka mimo prostredia gangu, aby Šelestiakovi ručne dohovoril. Voľba padla na známeho piešťanského kulturistu Nikolu Primoraca.

Za „robotu“, pri ktorej Šelestiaka „minimálne doláme“, mu bola od gangu sľúbená odmena 700 až 1000 eur, i keď k útoku napokon ani neprišlo.

Primorac údajne vyhľadal v jednom piešťanskom podniku Šelestiaka a opísal mu, že je na neho objednávka a ak nebude poslúchať, „posadí ho na invalidný vozík“. Šelstiak išiel v obavách za šéfmi skupiny a sľúbil im, že už bude fungovať, ako chcú. Začal pôsobiť na Matoviča, aby nepodnikal kroky proti finančným nárokom takáčovcov.

Je to živá mŕtvola

Keď sa všetko okolo kauzy Matovičovho majetku prevalilo, takáčovci zjavne nechceli nechať vyšetrovanie prípadu na policajtov.

Bos skupiny Kudlička mal spolu s dnes už nežijúcim zakladajúcim členom gangu Igorom Smolenom alias Balvanom poveriť istého Ondreja Miča, aby „korunným“ svedkom prípadu dohovoril.

Podľa vzneseného obvinenia chceli totiž dosiahnuť, aby Tomáš Matovič, Matúš Šelestiak a Róbert Bíly prestali usvedčovať Kudličku a Smolena a začali vypovedať v prospech vysokopostavených takáčovcov.

Kudlička svoj podiel na vyhrážaní sa svedkom odmieta. Jeho advokát Ján Gereg v minulosti upozornil, že o„ trestnej čiinosti vypovedajú kajúcnici, na ich výpovede treba dávať pozor.“

Obhajca Juraja Almášiho Ondrej Mularčík už na začiatku súdneho procesu avizoval, že jeho klient sa bude aktívne zapájať do preukazovania pred súdom, aby dokázal svoju nevinu, aktuality.sk

X X X

Erdogan opäť pohrozil, že „zmrazí“ úsilie Fínska a Švédska o vstup do NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok opätovne pohrozil, že „zmrazí“ úsilie Fínska a Švédska o vstup do NATO v prípade, ak nepristúpia na podmienky Ankary.

 „Chcel by som opätovne zopakovať, že proces zmrazíme, ak tieto krajiny nepodniknú potrebné kroky na splnenie našich podmienok,“ povedal Erdogan.

Predstavitelia 30 členských štátov NATO podpísali v utorok 5. júla na summite v Madride prístupové protokoly Fínska a Švédska k Severoatlantickej zmluve. Protokoly musia teraz ratifikovať všetky členské štáty.

Ministri zahraničných vecí Turecka, Fínska a Švédska podpísali pred summitom v Madride memorandum o bezpečnostnej spolupráci a podľa vyhlásenia fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa tak odstránili výhrady Turecka voči kandidatúre Fínska i Švédska na členstvo v NATO.

Ankara ešte v máji uviedla, že bude vstup Fínska a Švédska do blokovať, pretože podporujú teroristov. Turecký prezident ich obviňoval z poskytovania podpory zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK)./agentury/

X X X

Zákopová vojna sa začala. Skončí sa predčasnými voľbami?

V sobotu večer odštartovali rozhovory na záchranu koalície. Premiér Eduard Heger sa rozprával s predsedom SaS Richardom Sulíkom za zatvorenými dverami. Zatiaľ nemáme žiadne bližšie informácie, iba klasické vyhlásenie o konštruktívnosti dialógu.

Zatiaľ môžeme iba špekulovať, o čom diskutovali. Premiér už pred rozhovorom vyslal SaS jasný signál. Mala by urobiť krok späť (inak „hrozí návrat mafie“). To nebude vôbec jednoduché, aj keby bol nakoniec Sulík naklonený kompromisom. Koaličnú zmluvu totiž jeho strana už vypovedala a trvá na uzatvorení novej. Navyše, pokračovanie v koalícii je podmienené odstúpením lídra najsilnejšej koaličnej strany z postu ministra financií.

OĽaNO pritom už raz SaS ustúpilo a pred vyše rokom na naliehanie liberálov Matovič odišiel z premiérskeho postu. Ak by tak urobilo znovu, bol by to jasný prejav slabosti a najmä strata hrdosti (nech už je Matovič akýkoľvek). Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šípoš reagoval preto celkom logicky. Odvolanie Matoviča je pre nich červená čiara. Ako kompromis sa ponúka Sulíkova rezignácia z postu ministra hospodárstva. Lenže iba to by napätú situáciu nevyriešilo. Sulík s Matovičom by sa naďalej stretali na koaličných radách. Ich averzia sa neskončí, iba sa zmení pole pôsobnosti. Koalícii by to v dlhodobejšom horizonte príliš nepomohlo.

Nálady v spoločnosti, volebné preferencie politických strán, prieskumy dôveryhodnosti politikov môžu mať nakoniec iba jediné riešenie – predčasné parlamentné voľby.

Pokiaľ však chce SaS v koalícii pokračovať, bude musieť pristúpiť na nejaký kompromis – personálny alebo programový (daňovo-odvodová reforma). Lenže otázka dňa je, či Sulík vlastne chce zostať v koalícii. Povedzme si pravdu, príliš mu to nepasuje. Pokiaľ saskárski ministri odídu, menšinová vláda OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí bude pri schvaľovaní zákonov v NR vo väčšine prípadov závislá práve od podpory liberálov. Sulík môže jednou ranou zabiť dve muchy. Zhodí zo seba jarmo neobľúbenej koalície, za ktorú nesie hlavnú vinu práve Matovič. A zároveň bude v parlamente kladením podmienok vydierať menšinovú vládu a zvyšovať svoju “trhovú“ hodnotu.

Posledný prieskum agentúry AKO pre TV JOJ znovu potvrdil, že bez stále dominujúceho Hlasu nebude možné zostaviť budúcu vládu. Peter Pellegrini bude mať na výber, koho do nej vziať. Karty v rukách budú mať iba tie najsilnejšie strany. Ak by SaS pokračovala v koalícii, nie je vylúčené, že jej preferencie začnú rapídne padať dole. Navyše sa šepká, že na jeseň sa na scéne objaví nová liberálno-pravicová strana, ktorá načrie do saskárskeho voličského košiara. Sulík si rýchlo spočítal, že zotrvanie v koalícii ho môže vyjsť v budúcnosti draho. Preto radšej zvolil urýchlený odchod.

Do konca leta bude prebiehať zákopová vojna. Zatiaľ nič nie je vylúčené – ani zotrvanie Matoviča vo funkcii ministra financií, ani zotrvanie SaS v koalícii, ani menšinová vláda. Stále viac sa rysuje, že súčasný stav je dlhodobo neudržateľný. Aj keby sa situácia na určitý čas stabilizovala. Nálady v spoločnosti, volebné preferencie politických strán, dôveryhodnosť jednotlivých politikov môžu mať nakoniec iba jediné riešenie – predčasné parlamentné voľby. Nemôžeme vylúčiť, že práve ony budú rozhrešením na konci leta./agentury/

X X X

Telocvičňu mal starosta z Oravy postaviť so švagrom a bez verejnej súťaže. Obvinili ho

Marián Murín mal obci spôsobiť škodu tristotisíc eur, za čo mu môže hroziť až pätnásť rokov väzenia. Tieto peniaze mal zabezpečiť ako majetkový prospech firme, v ktorej bol sám spoločníkom.

MÚTNE/ORAVA: Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline začalo trestné stíhanie pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní.

Obvinili starostu oravskej obce Mútne, Mariána Murína, a to z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spoločne so zločinom machinácie pri verejnom obstarávaní. Obci mal spôsobiť škodu viac ako tristotisíc eur, hroziť mu môže desať až pätnásť rokov väzenia.

Polícia ho vypočula, využil právo na odopretie výpovede. O reakciu na obvinenie sme ho požiadali, neoficiálne to okomentoval, publikovanie odpovede k tejto veci pre Aktuality.sk nepotvrdil.

Spriaznené firmy

Žilinskí kriminalisti obvinili starostu oravskej dediny po zisteniach Najvyššieho kontrolného úradu. V roku 2020 sa na základe anonymného podnetu zaujímal o hospodárenie s verejnými prostriedkami a nakladanie s majetkom obce.

Kontrolóri zistili, že obec Mútne v rokoch 2011 až 2019 z rozpočtu uhradila až 42% prostriedkov spoločnostiam, v ktorých starosta figuroval ako spoločník. Vybrali preto niektoré zákazky, medzi nimi aj výstavbu telocvične a pozreli sa, ako ich obec realizovala.

Telocvičňu v obci mala postaviť súkromná obchodná spoločnosť Hala Mútne s tým, že obec poskytne pozemok pod halou firme do prenájmu za jedno euro. Po skolaudovaní zase mala obec za jedno euro dostať halu do prenájmu a splácať firme dvanásť rokov mesačne okolo trinásťtisíc eur. Po splatení mala prejsť hala do jej vlastníctva. Jedným zo spoločníkov vo firme bol aj starosta.

Kontrolóri zistili, že obec neurobila na zhotoviteľa verejné obstarávanie a starosta uzatvoril zmluvu o budúcej kúpnej zmluve a následne leasingovú zmluvu bez toho, aby výstavbu športovej haly schválili poslanci. Tým mal konať v rozpore so svojimi právami. Najvyšší kontrolný úrad postúpil výsledky kontrol Krajskej prokuratúre v Žiline už v máji 2020.

 Bez súťaže

To, že starosta uzatvoril zmluvy v rozpore so zákonom, skonštatoval aj vyšetrovateľ žilinských krajských policajtov. Mal tak urobiť preto, aby získal majetkový prospech pre svoju firmu.

Murín v roku 2011 kvôli stavbe telocvične uzavrel zmluvu o nájme, ktorou obec prenajala spoločnosti Hala Mútne vlastný pozemok na dobu nájmu 15 rokov za 1 euro. Bol v tom čase zakladateľom a vlastníkom obchodného podielu firmy Hala Mútne.

Následne mal v rozpore so zákonom uzavrieť bez predchádzajúceho schválenia obecným zastupiteľstvom zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, ktorou firma Hala Mútne a obec upravili vzájomné vzťahy k prevodu vlastníckych práv a zaplateniu kúpnej ceny za stavbu telocvične. Rovnako v rozpore so zákonom mal uzavrieť nevýhodnú leasingovú zmluvu, predmetom ktorej je finančný prenájom telocvične.

Obec mala od decembra 2012 do novembra 2024 uhradiť firme Hala Mútne sumu 1 820 079,20 eur s DPH.

„Hodnota stavebných prác pritom zodpovedala finančnému limitu stanovenému v zákone o verejnom obstarávaní pre podlimitné zákazky,“ hovorí vyšetrovateľ.

Za vlastné a so švagrom

Výstavba športovej haly pri základnej škole patrila k jedným z ambicióznych predvolebných plánov Mariána Murína. O jej realizáciu sa už predtým pokúšala predošlá starostka Mária Juríčková. Obec však na ňu nemala peniaze.

V roku 2010 novozvolený starosta a podnikateľ Marián Murín navrhol, že keď je obec bez peňazí, on halu postaví z vlastných. Na tento účel vznikla spoločnosť Hala Mútne. Podľa obchodného registra vznikla dokonca o mesiac neskôr, ako poslanci zahlasovali za prenájom pozemku tejto firme.

Vtedajší poslanci, ktorí vo veci vypovedali, si spomínajú, že zastupiteľstvo schválilo prenájom pozemku za 1 euro, nespomínajú si však, že by hlasovali o výstavbe telocvične. Pamätajú si aj na to, ako starosta navrhol, že postaví halu so švagrom Jozefom Jakubiakom zo svojich zdrojov a obec ju bude splácať. Murín a Jakubiak boli spoločníkmi vo firme, ktorá halu stavala.

Záväzky sú vyrovnané

Podľa polície spôsobil starosta Mútneho škodu najmenej vo výške 311 394 eur. Obec mala firme splácať sumu 1 820 079,20 eur, pričom znalec ohodnotil stavebné práce, materiál a dodávky ku dňu kolaudácie haly na 1 508 684,53 eur.

Vyšetrovateľ vec uzatvoril s tým, že starosta získal benefit pre svoju firmu: „Je to zrejmé z podmienok v zmluvách dojednaných jednostranne v prospech spoločnosti Hala Mútne.“

Samospráva mala výstavbu haly splácať do roku 2024. V prvej polovici roku 2022 poslanci podľa našich informácií schválili splátku posledných 48-tisíc eur s tým, že obec firme zaplatila menej, okolo 1 680 000 eur. Spoločnosť Hala Mútne mala obci zaslať list, v ktorom jej oznamuje, že všetky záväzky obce voči firme sú vyrovnané. Poslanci v tomto roku tiež odsúhlasili prevod haly do majetku obce.

Peniaze majú vrátiť

Úrad vládneho auditu zároveň vo februári tohto roka skonštatoval vo veci výstavby telocvične v Mútnom porušenie zákonov o rozpočtových pravidlách verejnej správy a územnej samosprávy.

Obci nariadil vrátiť do štátnej pokladnice celú sumu poskytnutú na výstavbu haly, ktorá spoločne so sankciami za porušenie finančnej disciplíny dosahuje výšku takmer štyristo tisíc eur. Mútne má takmer tri tisícky obyvateľov a ročný rozpočet obce sa pohybuje okolo dvoch miliónov eur.

Obec na stavbu telocvične požiadala o financie zo štátneho rozpočtu. Štát na to oravskej obci poskytol v rokoch 2012 až 2016 dokopy 197-tisíc eur, aktuality.sk

X X X

Francúzi nechcú hanbu. Sagan v Paríži je priorita

Dráma vrcholí, počíta sa každá sekunda. Záverečný týždeň Tour de France sa ponesie v znamení súboja Jonasa Vingegaarda s obhajcom trofeje Tadejom Pogačarom. Dán má pred poslednými šiestimi etapami (dnes je deň voľna) komfortný náskok, ale Pogačar neskladá zbrane.

 „Odhodlanie mu nechýba, ale bude to mať veľmi ťažké,“ hodnotí Slovincove šance cyklistický expert Lukáš Timko.

X Je o držiteľovi žltého dresu už rozhodnuté?

Jasno budeme mať až v parížskom cieli, ale Vingegaardov náskok 142 sekúnd je značný. Pogačar po stredajšom výbuchu zatiaľ nenašiel zbrane na súpera. Očakávalo sa, že vo štvrtok predvedie odvetný útok, ale na Alpe d’Huez nemal nárok. Pripomínalo to atak, keď slabší jazdec útočí na silnejšieho. Pogačar sa nemôže spoliehať len na časovku, v ktorej je lepší. Dve a pol minúty v nej na súpera nestiahne. Sekundy musí naháňať aj inde.

X Kde predovšetkým?

V Pyrenejach. Komplikáciou pre neho bude, že tie sú ľahšie ako Alpy a preto bude mať menej príležitostí „odpárať“ rivala v stúpaniach. Pogačar je známy tým, že nemá rád veľké teplo. Bude sa preto spoliehať aj na to, že mu do karát zahrá počasie. Ale treba si uvedomiť, že Vingegaard už vlani nestratil na Slovinca v horách takmer nič.

Nevyšla mu jedna z etáp v prvom týždni, ďalšie sekundy získal neskorší šampión v časovkách, ale v kopcoch boli obaja jazdci vyrovnaní. Aj preto to Pogačar bude mať teraz veľmi ťažké. Samozrejme, všetko je možné. Môžu sa udiať pády, vyskytnú sa zranenia či Vingegaard „vybuchne“ v podobnom štýle ako jeho súper minulý týždeň. Fanúšikovia sa isto tešia, posledný týždeň ponúkne drámu.

 X Prekvapuje vás sebavedomý výkon tichého Dána?

Určite. A nielen mňa. Vingegaard nešiel do lanskej Tour žiadne veľké preteky na celkové poradie. Platí, že ani teraz ešte nepoznáme jeho plný potenciál. Nikde ho zatiaľ neukázal. Dosiaľ vybojoval len osem profesionálnych víťazstiev. Na Tour sa presadzujú jazdci, ktorí ich majú 30 či 50. Jeho príbeh je fascinujúci.

X V čom?

Použijem príklad Juraja Slafkovského. Dominoval v doraste, potom medzi juniormi, presadzuje sa aj medzi mužmi. Od mládežníckych kategórií bol hviezdou, reprezentantom. Niečo podobné platí aj o Petrovi Saganovi. Ale Vingegaard je iný. V juniorskej kategórii ste o ňom ani nepočuli. Potom prestúpil o kategóriu vyššie do U23, ale ani tam nežiaril. Prvú sezónu mal slabú, druhú o niečo lepšiu. Následne ho podpísal kontinentálny tím ColoQuick a to len na základe toho, že našiel jeho výsledky a výkony na aplikácii Strava.

Dostal poloprofesionálnu zmluvu, popri cyklistike pracoval v továrni na ryby. Zrejme ani on neveril, že raz bude profesionálom. Začal sa ukazovať, až keď mal 21 rokov. V rovnakom veku už Pogačar oslavoval celkový triumf na Tour… Keď Vingegaarda v roku 2019 podpísalo Jumbo – Visma, nikto nechápal, prečo práve jeho. Teraz sa to ukazuje ako geniálny ťah.

 X Je jeho výhodou silnejší tím?

Určite. Domestici Pogačara sú zatiaľ sklamaním. Ako-tak sa môže spoľahnúť len na trojicu Soler, McNulty, Majka. Vingegaard má po ruke silnejšiu úderku, hoci prišiel o Primoža Rogliča, ktorý opäť doplatil na zranenia. Počas stredajšej etapy, v ktorej sa zrodil Dánov útok, mal Pogačar okolo seba šiestich jazdcov súperovho tímu. To je veľká presila.

X Ako zvládol Alpy Peter Sagan?

Celkom fajn. Dobré je, že nemá problémy. Ešte pred pár mesiacmi mal veľké výkonnostné mínusy. Je pozitívne, že pokračuje a nie je posledných skupinách. Boli horské etapy, v ktorých držal krok s najlepšími dlhšie ako iní špurtéri. Všetci vieme o jeho zdravotných komplikáciách z prvej polovice roka. Už na začiatku Tour bolo jasné, že nemôže ísť ultraofenzívne, naskakovať do každého úniku. Chýbajú mu pretekárske dni, o ktoré ho obrala choroba.

X Ovplynilo ho odstúpenie jeho dvorného domestika Daniela Ossa?

Čiastočne áno. Peter a Daniel sú kamaráti, bývali spolu v izbe. V rámci tímu tvoria výbornú partiu, je vždy mínusom, ak vám vypadne jeden z členov.

 Sagana špurtovať v nedeľu na Elyzejských poliach?

Áno, do Paríža by mal dôjsť. Na štarte Tour nebolo jasné, že vydrží celé tri týždne. Ale podľa toho, ako prešiel Alpy, mal by zvládnuť aj Pyreneje. Sagan v Paríži je aj priorita tímu. TotalEnergies nejazdí dobre, nechce skončiť v hanbe a aj preto urobí všetko pre to, aby jeho najväčšia hviezda dorazila do cieľa.

X Má šancu na triumf v najslávnejšom špurte?

Určite. Takú istú ako ostatní rýchlici. V súčasnom pelotóne nie je dominantný špurtér, ktorý by vyhrával hromadné dojazdy ako na bežiacom páse. Jazdci budú unavení po troch týždňoch. Sagan je dostatočné skúsený, môže to využiť./agentury/

X X X

Kroky bývalého šéfa Agrokomplexu teraz ťahajú štátny podnik ku dnu

Štátnemu podniku Agrokomplex, ktorý je vo veľmi zlej finančnej kondícii, hrozí, že bude musieť vyplatiť odškodné prepusteným zamestnancom.

Keď bývalý minister pôdohospodárstva Ján Mičovský nominoval do čela nitrianskeho výstaviska Agrokomplex Roberta Kanása, ten dostal jasnú úlohu. V prvom rade mal zastaviť šafárenie vtedajšieho manažmentu, ktoré vzišlo z okolia strana SNS, a následne zlepšiť hospodárenie spoločnosti.

Štátny podnik sa totiž vďaka tomuto manažmentu a jeho neuváženému míňaniu dostal do veľmi ťažkej finančnej situácii, ktorú neskôr znásobila aj pandémia. Agrokomplex tak teraz prežíva vďaka pomoci rezortu pôdohospodárstva a miliónovým bankovým úverom, ktoré sú založené lukratívnymi pozemkami.

Ako sa však ukazuje, aj Kanás, ktorého medzičasom odvolal minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan, urobil niekoľko prešľapov. A tieto chyby budú Agrokomplex ťahať ďalej ku dnu.

Desiatky prepustených zamestnancov

Jedným z prešľapov je prepúšťanie zamestnancov. Počas Kanásovho šéfovania sa Agrokomplex rozhodol výrazne znížiť počty zamestnancov. O prácu tak prišlo niekoľko desiatok ľudí. Mnoho z nich však dostalo výpovede, ktoré pravdepodobne neboli legálne.

Firma totiž prednedávnom prehrala súdny spor so svojím zamestnancom. Ten sa po tom, ako dostal padáka, obrátil na súd, ktorý mu dal za pravdu. Agrokomplex mu tak bude musieť vyplatiť ušlú mzdu, čo predstavuje niekoľko tisíc eur. Podobne sa skončia pravdepodobne aj ostatné prípady bývalých zamestnancov. Agrokomplexu tak hrozí, že bude musieť vyplatiť desiatky tisíc eur, čo v súčasnej veľmi ťažkej finančnej situácii spoločnosť značne zaťaží.

Súčasné vedenie štátneho podniku sa k celej záležitosti odmietlo bližšie vyjadriť. Ako však pripustila šéfka marketingu a komunikácie Agrokomplexu Katarína Moravcová, aktuálne vedú viacero súdnych sporov. Avšak vzhľadom na to, že ani jeden ešte nenadobudol právoplatnosť, nebudú poskytovať žiadne ďalšie informácie.

 Prenájom kancelárskych priestorov

Ďalším Kanásovým kostlivcom v skrini je zmluva, ktorú ešte ako riaditeľ podpísal so Slovenským poľovníckym zväzom (SPZ). Ide o prenájom kancelárskych priestorov priamo na výstavisku.

Agrokomplex v minulom roku pod vedením Kanása uzavrel s SPZ nájomnú zmluvu na päť rokov na prenájom dvoch kancelárií s rozlohou takmer 50 metrov štvorcových za účelom organizovania medzinárodnej výstavy psov. Túto výstavu psov však oficiálne v minulosti organizoval sám Kánás a navyše pôsobil vo vedení poľovníckeho zväzu. Navyše je stále v prezídiu Slovenskej kynologickej jednoty (SKJ), ktorá na uvedenej výstave psov participuje.

Nevýhodná zmluva

Podľa realitného makléra Romana Bičiara je táto zmluva pre štátny podnik nevýhodná. Ako totiž vyplýva z centrálneho registra zmlúv, SPZ platí mesačne za kancelárske priestory na Agrokomplexe len 103,50 eura. „Ide o výrazne nižšiu ako trhovú cenu. Bežné najomné v meste sa pohybuje na vyššej úrovni,“ povedal realitný maklér.

Bičiarovi sa navyše nepozdáva ani samotné znenie zmluvy, pretože v nej okrem iného nie je zakomponované ani zvýšenie ceny na základe inflácie a celkovo je pre Agrokomplex ťažko vypovedateľná.

Redakcia Aktuality.sk oslovila aj Kanása. Ten nám esemeskou oznámil, aby sme mu otázky zaslali emailom. Naň už však vôbec neodpovedal.

Nenaplnenie cieľov

Obrátili sme sa aj na ministerstvo pôdohospodárstva, pod ktoré Agrokomplex spadá, no ani to sa k pôsobeniu Kanása nechcelo veľmi vyjadrovať.

Rezort nechcel komentovať súčasné spory s bývalými zamestnancami, keďže ešte neboli právoplatne ukončené a zmluvu s poľovníckym zväzom nepovažuje za konflikt záujmov.

„Keďže Kanás bol štatutárom, nikto iný nemohol podpísať uvedenú zmluvu. Na druhej strane si Slovenský poľovnícky zväz prenajímal priestory na výstavy psov aj pred nástupom pána Kanása do funkcie riaditeľa Agrokomplexu,“ uviedol tlačový odbor rezortu.

Ako ďalej dodal, tieto prešľapy neboli za jeho koncom. Kanás totiž musel skončiť vo funkcii pre nenaplnenie manažérskych cieľov stanovených v jeho projekte.

O jeho chybnom manažovaní informovali Aktuality.sk krátko po jeho nástupe. Napriek veľkým finančným ťažkostiam Agrokomplex kúpil novú limuzínu pre svojho nového generálneho riaditeľa, pritom vo vozovom parku mala firma viacero nevyužívaných vozidiel, aktuality.sk

X X X

Najbohatšie je OĽaNO, medziročne najviac schudobnel Smer. Koľko majú strany na míňanie?

Podľa výročných správ sa politické strany a hnutia pri svojom financovaní spoliehajú najmä na príspevok od štátu.

Obyčajní ľudia aj Sme rodina pred pár týždňami oblepili celé Slovensko bilbordmi, na ktorých ľuďom pripomínali svoje úspechy. Takéto kampane si mohli dovoliť aj vďaka svojmu majetku. Obe majú na účtoch milióny eur.

Najviac ich má hnutie OĽaNO. Podľa nedávno zverejnených výročných správ za rok 2021 majú majetok presahujúci 11,5 milióna eur. Medziročne im aj vďaka výsledku v parlamentných voľbách 2020 stúpol o takmer dva milióny eur. Ešte väčší rozdiel je v porovnaní s rokom 2019, keď malo OĽaNO majetok len vo výške 2,4 milióna eur.

 „Otázne je, kto tým majetkom disponuje. Či je to predseda strany, či je to nejaké širšie predsedníctvo strany alebo členská základňa. Vzhľadom na absentujúce typické stranícke štruktúry je na mieste sa domnievať, že po možnom zániku OĽaNO bude majetkami disponovať súčasný predseda,“ zhodnotil pre Aktuality.sk politológ Radoslav Štefančík.

Podľa stanov je Igor Matovič jediný štatutár hnutia. To znamená, že práve on rozhoduje o peniazoch. OĽaNO však popiera, že by to tak bolo. „Igor Matovič za 11 rokov ani raz nenarábal s účtom hnutia OĽaNO. Za túto aktivitu je zodpovedný generálny manažér,“ reagovali Obyčajní ľudia začiatkom júla pre Denník N.

OĽaNO predbehlo aj dlhoročne najsilnejšiu aj najbohatšiu politickú stranu na Slovensku – Smer. Na čele sa držal vďaka tomu, že viackrát vyhral parlamentné voľby. To sa pred dvomi rokmi zmenilo. Prvú trojku uzatvára Sloboda a solidarita.

Od roku 2020 si okrem OĽaNO prilepšila aj SaS, Sme rodina a odídenci z extrémistickej ĽSNS v Republike. Zvyšné subjekty boli v porovnaní s predchádzajúcim rokom v strate. Najvýraznejšie sa prepadla strana Smer. Medziročne prišla o takmer 900-tisíc eur.

Spoliehajú sa len na štát

Hnutie OĽaNO vďačí za výšku svojho majetku výlučne príspevku zo štátneho rozpočtu. Ako víťaz volieb z roku 2020 so ziskom viac ako 25 percent hlasov dostáva OĽaNO ročne od štátu najvyšší objem financií. Len za minulý rok to bolo 3,4 milióna eur. Pokiaľ neprídu predčasné voľby, OĽaNO za štyri roky zinkasuje zo štátnej kasy viac ako 20 miliónov eur.

Štefančík práve z tohto dôvodu kritizuje súčasný systém financovania politických strán. Štátny príspevok tvorí približne 90 percent všetkých zdrojov etablovaných politických strán na Slovensku a to nemotivuje ich predstaviteľov, aby získavali peniaze aj z iných zdrojov, ako je štátny príspevok.

Práve štátny príspevok je jediný zdroj príjmu pre OĽaNO. Hnutie nevyberá od svojich členov žiadnu inú formu podpory.

„OĽaNO bolo dlho subjektom, ktoré malo iba štyroch členov. To znamená, že to nebola ani tak strana, ale skôr taká eseročka, ktorá produkovala Igorovi Matovičovi zisk. Ak sa nemýlim, do volebnej kampane v roku 2020 vložili dva milióny eur, ale vybrali zo štátneho rozpočtu približne 20 miliónov eur. Je to zisk, ktorý sa navyše nezdaňuje,“ vysvetlil Štefančík. Podľa výročnej správy malo OĽaNO k minulému roku 50 riadnych členov.

Strany môžu mať aj nepriznané príjmy

Druhé najvyššie výnosy mal v minulom roku opozičný Smer, a to 3 414 000 eur. Strana Roberta Fica dostala od štátu 2 487 000 eur. Členovia odovzdali strane 17-tisíc eur a z nájmu majetku získala 24-tisíc eur. Smer však dostal takmer 900-tisíc eur z položky označenej ako výnosy z použitia fondu.

 Politológ však upozornil na to, že v minulosti sa objavili rôzne kauzy ľudí, ktorí boli napojení na štát práve vďaka dobrým kontaktom na politické strany. Existujú teda podozrenia, že strany môžu mať aj iné príjmy.

Takémuto podozreniu v minulosti čelil napríklad Smer. Na verejnosť prenikla nahrávka hlasu, ktorý sa podobá hlasu predsedu Smeru Roberta Fica. Tento hlas podobný Ficovmu na zázname hovorí, že pre stranu vybavil milióny slovenských korún mimo oficiálneho účtovníctva.

Z čerstvejších prípadov je to aj Vlasť, ktorú do volieb 2020 viedol Štefan Harabin. Na voľby strana minula stovky tisíc eur, peniaze si nikto nepýtal späť. Subjekt napokon skončil v likvidácii.

„Ale musíme sa rozprávať iba o tom, čo je vo výročných správach. Všetko ostatné sú len naše hypotézy,“ skonštatoval Štefančík s tým, že niektoré politické strany môžu byť dotované aj peniazmi, o ktorých nevieme.

Ako štát finančne podporuje politické strany

Každá strana, ktorá získa aspoň tri percentá v parlamentných voľbách, má nárok na štátny príspevok. Ten sa skladá z troch častí:

  1. Príspevok za hlasy:za každý hlas dostane strana sumu vo výške jedného percenta priemernej mzdy v roku, ktorý predchádzal voľbám. Stranám sa tak bude vypočítavať príspevok z priemernej mzdy v roku 2019. Tento príspevok je vyplatený naraz a do 30 dní po odovzdaní záverečnej správy o výdavkoch na volebnú kampaň.
  2. Príspevok na činnosť:má rovnakú výšku ako príspevok za hlasy. Je však rozdelený na 48 častí a strane sa vypláca priebežne počas celého volebného obdobia.
  3. Príspevok na mandát:strana ho získa len v prípade, že má aj poslancov. Jeden mandát prinesie ročne strane 30-násobok priemernej mzdy v roku, ktorý predchádza voľbám. Takto sa zhodnocuje prvých 20 poslaneckých mandátov. Za 21. a ďalšie mandáty dostane strana ročne 20-násobok priemernej mzdy, aktuality.sk

X X X

Sledoval Jána Kuciaka, podrazil kolegu policajta. Pred súd mieri člen Kočnerovho komanda

Štefan Mlynarčík si podľa prokurátorky ako policajný vyšetrovateľ nahral svojho kolegu policajta a odfotil jeho maily. Potom ich posunul neoprávnenej osobe. Obžaloba je už na súde.

Štefana Mlynarčíka pozná verejnosť ako člena Kočnerovho komanda, ktorý za peniaze pred vraždou sledoval aj Jána Kuciaka. Len minulý týždeň opäť vypovedal ako svedok na Špecializovanom trestnom súde v prípade úkladnej vraždy mladého novinára.

Čoskoro sa však môže Mlynarčík postaviť pred súd aj ako obžalovaný. Dôvodom je prípad, ktorý sa týka jeho pôsobenia v policajnom zbore, kam nastúpil až po tom, ako sa skončila činnosť Kočnerovho komanda.

Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry naňho totiž podala obžalobu za to, že ako vyšetrovateľ jedného z okresných riaditeľstiev Policajného zboru v Bratislave podrazil svojho kolegu policajta.

Nahral si kolegu, odfotil jeho maily

„Prokurátorka podala obžalobu na obvineného Š. M., v čase skutku vyšetrovateľa PZ, pre prečin porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy a prečin porušovania tajomstva prepravovaných správ,“ potvrdil pre Aktuality.sk hovorca bratislavských prokurátorov Juraj Chylo.

Prokurátorka mu kladie za vinu, že si priamo v kancelárii nahral svojho kolegu a záznam potom posunul ďalej neoprávnenej osobe. Podľa našich informácií malo ísť o výsluch svedka, ktorý mal potom Mlynarčík poskytnúť svojmu známemu. Ten v kolegovej kauze figuroval ako obvinený.

To však nebolo všetko. Druhý skutok spočíva v tom, že si obvinený dnes už bývalý vyšetrovateľ „neoprávnene a bez vedomia a súhlasu kolegu policajta odfotil jeho e-mailovú komunikáciu v služobnej e-mailovej schránke a takto vyhotovené fotky sprístupnil neoprávnenej osobe“. Mlynarčíkovi hrozí v prípade dokázania viny v tomto prípade až päť rokov väzenia.

Obvinení za sledovanie

Od minulého roka však čelí spolu s kumpánmi aj obvineniu za sledovanie. Komando zriadil exsiskár Peter Tóth, skupinku zorganizoval a viedol Miroslav Kriak, okrem Mlynarčíka bol členom komanda aj Juraj Škrip.

NAKA vlani v marci obvinila v súvislosti so sledovnaím nielen Mlynarčíka, Kriaka a Škripa, ale aj Mariana Kočnera a Petra Tótha z prečinu porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu súkromnej povahy v súvislosti so sledovaním.

Informácia, že bol Mlynarčík členom sledovacieho komanda na čele s Kriakom, sa objavila v máji 2019. V tom čase už Mlynarčík pracoval ako vyšetrovateľ na kriminálke na Okresnom riaditeľstve PZ Bratislava II.

Po pracovnom čase

Počas sledovania však pôsobil na inom pracovisku – spolu s Kriakom pracovali na Kriminálnom úrade finančnej správy, ktorý roky viedol Ľudovít Makó. „Sledovanie som vykonával mimo pracovného času,“ hovoril na súde Mlynarčík.

Tóth na súde k prípadu vraždy mladej dvojice ešte v prvom procese na Špecializovanom trestnom súde vypovedal, že pred sledovaním vybral Kočner z banky asi 30- alebo 40-tisíc eur. Za tieto peniaze mala byť nakúpená spravodajská technika a zaplatení ľudia zabezpečujúci monitorovanie investigatívnych žurnalistov.

„Bolo to 1000 až 1500 eur mesačne v hotovosti, nebolo to pravidelné,“ povedal na súde napríklad Škrip o odmene, ktorú dostával. Sledovanie stopol Kočner krátko pred vraždou Jána Kuciaka. Jeho výsledky si vyžiadal na USB kľúči.

Po vražde sa neprihlásili

Vo svojej výpovedi Mlynarčík pred týždňom opísal aj to, ako mladého novinára sledoval z práce až domov do Veľkej Mače. Stále tvrdí, že si myslel, že pracuje pre tajnú službu. Prečo sa po vražde mladého novinára neprihlásil na polícii?

„Konzultoval som to s pánom Kriakom, zhodnotili sme, že budeme v ohrození. Čakali sme, kým sa to vykryštalizuje,“ odpovedal na otázku právneho zástupcu poškodených Romana Kvasnicu. Po vražde sa stretla celá skupina sledovačov a zhodnotili, že na polícii sa neprihlásia.

Komando zrejme získavalo podklady na sledovanie novinárov z polície. Pre nezákonné lustrácie už inšpekcia obvinila dvoch bývalých funkcionárov elitného policajného útvaru NAKA – Pavla Vorobjova a Milana Mihálika.

Novinári boli na mennom zozname, o ďalších ľuďoch v hľadáčiku komanda si písali Kočner s Norbertom Bödörom cez Threemu.

Vorobjov spolupracuje s políciou. Pred časom uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste. Súd ju v máji schválil a za všetky skutky, z ktorých bol obvinený, mu vymeral úhrnný trest – dva roky väzenia, prepadnutie majetku a zákaz činnosti v orgánoch verejnej moci na sedem rokov, aktuality.sk

X X X

Aspoň 6 lyžičiek opaľovacieho krému: Akého a prečo?

Deti pred slnkom chránime, na seba zabúdame – dôležité zásady pri opaľovaní preto pripomína lekárka

Chrániť pred snkom treba nielen deti, ale aj seba. Čo všetko treba dodržiavať?Opäť sú pred nami slnečné dni. My mamy sa snažíme počas horúčav dbať najmä o pokožku detí a chrániť ich pred slnkom. Často sa ale stáva, že na seba zabudneme, ako sa teda opaľovať tak, aby ani nám slnko neublížilo?

x Ako sa chrániť pred slnkom?

Dbáte o to, aby ste sa pred slnkom chránili alebo poctivo natierate iba deti a na seba zabúdate? Všetky chceme byť v lete krásne bronzovo opálené. Ešte stále si mnohé ženy myslia, že sa dokážu krásne opáliť len vtedy, ak sa buď nenatrú alebo použijú minimálny ochranný faktor. Opaľujte sa ale tak, aby vám slnko neublížilo. Slnko, relax, voda, dobrý drink či kniha. To je ideálna predstava dovolenkového dňa. Užiť si ho môžete naplno, ale pritom bezpečne!

x Aké opaľovanie je zdravé?

Vystavovať svoje telo pri opaľovaní priveľkej miere UV lúčom a bez dostatočnej ochrany je naozaj nebezpečné. Nejde tu len o riziko krátkodobého spálenia sa, ale najmä o dlhodobé vplyvy. „Zdravé opaľovanie, resp. zdravý pobyt na slnku neexistuje. V atmosfére sú lúče, ktoré cez ozónovú dieru dopadajú na zemský povrch v lete v oveľa väčšej intenzite. UV žiarenie spôsobuje rôzne vážne onkologické ochorenia,“ vysvetlila na úvod kožná lekárka Michaela Dubčeková.

Deti na slnku podľa veku: Do 6 mesiacov vôbec, vysvetľuje lekárka a čo neskôr. Ako vybrať opaľovací krém i povinná letná výbava

Krém s ÚV faktorom 50+, klobúk, okuliare a ľahké oblečenie. To by mala byť povinná výbava každého dieťaťa počas horúcich dní. Pri pobyte vonku dbajte na niekoľko pravidiel.

x Prečo hnedneme?

Každá žena sa chce v lete opáliť a mať nádherný žiarivý bronzový nádych pleti. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, prečo pokožka zmení farbu? Hnednutie je prirodzený obranný mechanizmus kože pred jej spálením. V tele bunky tesne pod kožou stimulujú vyššiu produkciu melanínu, a to spôsobí hnednutie, ale je to reakcia kože na poškodenie organizmu UV lúčmi.

Keď sa už chcete opaľovať a zanechať na pokožke čo najmenšie následky, nezabudnite na kvalitný opaľovací krém, ktorý by mal byť počas horúcich letných dní vašou povinnou výbavou. Rôzne oleje bez UV ochrany rovno vyhoďte do koša.

„Keď chcete byť na slnku, tak jedine s krémom s faktorom SPF 50. Pri kúpe krému je dôležité uvedomiť si, aký fototyp pleti ste, ale aj to, od akej zemepisnej šírky sa chystáte na dovolenku, či budete pri rovníku, alebo v krajine na severe. Fototyp pleti človeka, napríklad modrooký svetlovlasý blondiak, musí mať vyšší faktor a fototyp ľudí s hnedými očami si môžu dovoliť trochu nižšie SPF,“ vysvetlila lekárka.

x Chrániť pred snkom treba nielen deti, ale aj seba. Čo všetko treba dodržiavať?

Koľko krému naniesť? Lekárka radí asi 6 čajových lyžičiek na celé telo.

Dôležité je sústrediť sa na správny objem krému, ktorý si na telo nanesiete aj na frekvenciu natierania. Odborníci odporúčajú na 1 cm2 tela použiť 2 miligramy krému, teda asi 6 čajových lyžičiek na celé telo dospelého človeka. Keď si nanesiete krému menej, znižujete svoju ochranu. No a nakrémujte sa v dostatočnom predstihu, teda ešte doma pred odchodom na pláž.

Krém by ste si mali znovu aplikovať po každom okúpaní v mori či bazéne, a pri nadmernom letnom potení niekoľkokrát denne. „Každý krém po 2 hodinách oxiduje a jeho účinok ochrany klesá,“ doplnila odborníčka.

Už mám základ

Mnohé ženy stavia na to, že si na dovolenke počas prvých dní urobia pekný hnedý základ a ku koncu dovolenky už zmenia opaľovací krém za prípravok s nižším UV faktorom. Podľa kožnej lekárky to nie je rozumné riešenie. „Na dovolenke na nás dopadá stále ten istý slnečný lúč v rovnakej intenzite na našu kožu,“ upozornila Dubčeková.

Príprava pokožky

Ženy sa často snažia na opaľovanie pokožky na dovolenke pripraviť a niekoľko dní pred odchodom užívajú betakarotén v tabletkách, jedia mrkvu alebo marhule, ktoré prírodný betakarotén obsahujú, alebo si aspoň doprajú píling, aby sa zbavili odumretej kože. „Sú to antioxidanty, ktoré svojim spôsobom zachytia útok voľných radikálov, ktoré pri opaľovaní vznikajú, ale nie je to predpríprava kože na úplnú ochranu. Príprava na opaľovanie neexistuje,“ opäť zdôraznila kožná lekárka.

Chráňte sa počas celého leta

Spáliť sa môžete kedykoľvek, a to nie len počas dovolenky. Pri bežnom pobyte vonku počas dní, kedy potrebujete ísť do mesta vybavovať rôzne záležitosti, alebo sa vyberiete na prechádzku, či na drink s kamarátkami, ani vtedy by ste nemali zabudnúť na opaľovací krém.

„Nakrémovať by sme si mali miesta trvale vystavené slnku ako sú dekolt, tvár, hlavne špička nosa a uši, pretože to sú najčastejšie lokality s najväčším výskytom karcinómov. To vidíme na ambulanciách za posledných 5 rokov, že výskyt rakoviny kože veľmi stúpa,“ uviedla z praxe lekárka.

 Nezanedbajte ochranu pred slnkom

Ak sa počas horúcich letných dní nechránite dostatočne, vaša pokožka dostane poriadne zabrať. Slnečné lúče spôsobujú na našej pleti najväčšie zmeny a majú trvalé dôsledky.

„Starne pokožka, likviduje sa podkožie, narúšajú sa elastínové a kolagénové vlákna, vznikajú pigmentové škvrny. Pokožka sa spáli, vzniknú rôzne typy popálenia a dlhodobé prekročenie žiarenia spôsobuje rôzne zmeny, karcinómy, melanómy, nehojace sa rany a chrasty,“ vymenovala Dubčeková.

Keď prídete domov z pláže alebo z opaľovania, o namáhanú pokožku sa po osprchovaní poriadne postarajte a upokojte ju. „Vhodné sú hydratačné prípravky, lebo povrchové vrstvy kože sa po opaľovaní vysušujú a dochádza k drsnutiu kože. Mali by ste sa preto snažiť regenerovať kožu, ktorá bola vystavená slnečnému žiareniu,“ odporúča odborníčka.

Opálenie bude preč

Ak tajne dúfate, že vám krásne letné opálenie vydrží až do Vianoc, a urobíte čokoľvek preto, aby ste si ho čo najviac predĺžili, tak to ste na omyle. „Koža sa každý deň olupuje a vymieňa, je to cyklus kože odlupovania a vzniku novej kože. Cyklus je stále rovnaký a neurobíte s tým nič, opálenie vám určite postupne vybledne,“ uzavrela kožná lekárka Michaela Dubčeková, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X X X

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.