Trpí vojnovou psychózou.“Niektorí ľudia si predstavujú samých seba ako v hre Fortnite, trpia vojnovou psychózou a z nejakého záhadného dôvodu si myslia, že dodávkami zbraní môžu dosiahnuť mier,“ citoval denník Magyar Nemzet slová maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa, ktoré povedal v sobotu na kongrese strany Fidesz.
Fortnite je akčná hra o prežitie po apokalypse, ktorá v sebe spája nielen budovanie, ale aj ničenie. Verzia pre viacero hráčov „Battle Royale“ stavia proti sebe sto ľudí, z ktorých nakoniec môže prežiť len jeden a tak medzi sebou neľútostne bojujú.
Slovensko už nedodáva zbrane Ukrajine.
Podľa Szijjártóa sa za posledné štyri roky svetový politický a ekonomický systém dvakrát úplne obrátil naruby, čo prinieslo nielen krízy, konflikty a vojny, ale znamenalo to, že významná časť európskej politickej elity prakticky stratila zdravý rozum, informoval Magyar Nemzet, ktorý je blízky Fideszu. Narážal nielen na situáciu na Ukrajine, ale aj na kultúrno-etické otázky či migráciu.
Životy ľudí možno zachrániť len vytvorením mieru a podmienky na to sa zo dňa na deň zhoršujú, uviedol Szijjártó o situácii na Ukrajine. Je nám jasné, že namiesto zbraní je potrebný mier a každý, kto prinesie zbrane do nášho susedstva, predlžuje vojnu, tvrdí. A čím dlhšia bude vojna, tým viac ľudí bude umierať a tým väčšia bude skaza, podotkol.
Maďarsko musí odmietnuť súčasný model Európy presadzovaný Bruselom. Na zjazde svojej vládnucej strany Fidesz to v sobotu povedal maďarský premiér Viktor Orbán. Podľa agentúry Reuters dodal, že je potrebné Európsku úniu skôr zmeniť, ako opustiť, a zopakoval, že jeho kabinet nesúhlasí s tým, aby EÚ začala prístupové rozhovory s Ukrajinou.
„Našou úlohou bude tiež náprava chybného sľubu (EÚ) začať rozhovory s Ukrajinou, pretože Ukrajina je teraz od Európskej únie vzdialená na celé svetelné roky,“ povedal Orbán.
Kyjev o členstvo v bloku usiluje najmä po vpáde ruských vojsk na jeho územie z vlaňajšieho februára. Štyri mesiace po invázii udelila únia Ukrajine postavenie kandidátskej krajiny, a Európska komisia tento mesiac odporučila s krajinou začať prístupové rokovania. Návrh únijnej exekutívy však budú musieť na svojom decembrovom summite jednomyseľne schváliť prezidenti a premiéri všetkých krajín EÚ, pričom sa očakáva odmietavý postoj Maďarska.
X X X
Scholz bude rokovať s Putinom.
Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu uviedol, že plánuje rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Lídri spolu naposledy hovorili vlani v decembri. Správu priniesli agentúry DPA a Ukrinform.
„Budem s ním rokovať,“ povedal Scholz na návšteve obce Nuthetal, ktorá leží juhozápadne od Berlína. Dodal, že podmienkou takého rozhovoru by mala byť Putinova ochota pokročiť smerom k dosiahnutiu výsledku.
„Musia stiahnuť svojich vojakov. Ale v tejto chvíli tomu nič nenasvedčuje,“ odpovedal Scholz na otázku ohľadom možnosti mierových rozhovorov medzi Kyjevom a Moskvou. Dodal, že dátum si zatiaľ nestanovili.
Nemecký kancelár vyjadril v posledných mesiacoch svoj zámer udržiavať kontakt s Putinom niekoľkokrát, čaká však na iniciatívu zo strany ruského prezidenta.
Scholz zároveň upozornil, že úloha Nemecka vo svete by sa nemala preceňovať. Citoval pritom slová Helmuta Schmidta, nemeckého kancelára v rokoch 1974 až 1982 a bývalého šéfa Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorý povedal: „Nemecko je stredne veľká mocnosť a bolo by dobré, keby sme sa nepovažovali za väčších, než v skutočnosti sme.“/agentury/
X X X
Ruskí lekári žiadajú, aby umelkyňu Sašu Skočilenkovú prepustili z väzenia
Ruskí lekári podpísali list, ktorom žiadali prepustenie umelkyne, ktorá verejne odsudzovala vojnu.
Viac než 100 ruských lekárov podpísalo otvorený list zverejnený v sobotu, v ktorom žiadajú okamžité prepustenie umelkyne a hudobníčky Saši Skočilenkovej. Ruský súd ju vo štvrtok odsúdil na sedem rokov väzenia za vyjadrenie nesúhlasu s vojnou na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„(Skočilenkovej) diagnostikovali niekoľko vážnych ochorení, ktoré si vyžadujú náležitý lekársky dohľad a špeciálnu diétu,“ píšu lekári v liste. Pobyt vo väzení môže podľa nich jej zdravotný stav „výrazne zhoršiť“. Skočilenková (33) trpí vrodenou srdcovou chybou, bipolárnou poruchou a celiakiou, uviedli jej právnici a partner.
Lekári v liste tiež poukázali na „zjavnú nespravodlivosť rozsudku“. Umelkyňu odsúdili za to, že minulý rok v supermarketoch vymieňala cenovky za lístky s údajmi o počtoch ľudí zabitých na Ukrajine a s výzvami na zastavenie na bojov.
Zatkli ju po tom, čo Rusko prijalo zákon, na základe ktorého považuje za dezinformácie všetky správy o vojne na Ukrajine, ktoré sa nezhodujú s oficiálnymi vyhláseniami Kremľa. Úrady ho využívajú na rozsiahle prenasledovanie opozičných politikov, aktivistov na ochranu ľudských práv a iných ľudí kritických voči Kremľu. Mnohí z nich dostávajú dlhé tresty odňatia slobody.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyhlásila Skočilenkovú za väzňa svedomia. Ruskej verejnosti je známa ako autorka komiksov o živote s depresiou, bipolárnou poruchou a úzkosťou.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári zadržali v Rusku celkom 19 834 ľudí za to, že vyjadrili svoj nesúhlas s vojnou, vyplýva z údajov nezávislej skupiny na ochranu ľudských práv OVD-Info, aktuality.sk
X X X
Doprajete si krátko pred spaním pohárik, či dva? Lekárka vysvetľuje, čo sa stane s vašim telom
Mnohí z nás si večer, krátko pred spaním doprajú pohárik v domnienke, že sa zrelaxujú a bude sa im lepšie spať. Je to ale skutočne tak? Aký čas si treba dopriať medzi alkoholom a odchodom do postele?
Jedným z odporúčaní pre spánkovú hygienu je vyhnúť sa pitiu alkoholu vo večerných hodinách. Dôvodom je, že mení náš spánok, takže nočný odpočinok stráca na kvalite, čo sa odráža na našej nálade počas dňa. Možno vás to teda prekvapí a možno nie, alkohol tiež podporuje zhoršenie porúch spánku.
Napriek tomu ho mnohí ľudia používajú ako pomoc pri zaspávaní alebo ako pravidelnú súčasť večera. Čo sa oplatí vedieť o alkohole a spánku? Kedy by sme sa mu mali vyhýbať a kedy si ho môžeme dovoliť? V nasledujúcom článku doktorka Małgorzata Fornal-Pawłowska vysvetľuje, aký je interval medzi pitím a odchodom do postele.
Najdôležitejšie veci, ktoré by ste o spánku a alkohole mali vedieť:
Je to mýtus, že alkohol je dobrý na spánok. Možno uľahčuje zaspávanie, ale potom narúša kvalitu nočného odpočinku.
Pitie alkoholu večer zvyšuje riziko, že budeme chrápať. Môže tiež viesť k veľmi nebezpečným epizódam spánkového apnoe
Výskum potvrdzuje, že aj malá dávka alkoholu má negatívny vplyv na spánok
Ako na nás pôsobí alkohol pred spaním?
Alkohol je látka, ktorá má inhibičný účinok na nervový systém, vedie k uvoľneniu a to podporuje rýchlejšie zaspávanie. Mnohí ľudia si tento účinok dobre uvedomujú a považujú alkohol za spojenca dobrého spánku. To však nie je úplne pravda. Výhody pitia alkoholu pred spaním sú obmedzené len na začiatok noci, potom začneme pociťovať negatívne dôsledky jeho konzumácie.
V dôsledku procesu metabolizácie alkoholu pečeňovými enzýmami vznikajú látky, ktoré nás začnú stimulovať. Spánok v neskoršej časti noci sa preto stáva plytším a prerušovaným. Alkohol mení príslušné pomery medzi plytkým spánkom, hlbokým spánkom a spánkom REM (ten so snami).
U ľudí sa pod jeho vplyvom v prvých cykloch spánku skráti čas zaspávania a fáza REM, ale potom v druhej časti noci pribudne viac prebudení a REM sa zbytočne predĺži, čím sa zníži počet ostatných fáz. V dôsledku toho bude náš spánok fragmentovanejší a naše sny budú príliš intenzívne alebo dokonca únavné, čo bude mať za následok horšiu dennú náladu, väčšiu ospalosť a únavu.
Alkohol tiež ovplyvňuje väčšie uvoľnenie svaloviny dýchacích ciest počas spánku, zvyšuje chrápanie v noci a podporuje apnoické epizódy počas spánku. To ďalej znižuje kvalitu nášho nočného odpočinku a to, ako sa cítime na druhý deň.
Aká dávka alkoholu zhoršuje náš spánok?
Negatívny vplyv alkoholu na náš spánok samozrejme závisí aj od množstva skonzumovaného alkoholu, času konzumácie, ako aj od našej individuálnej citlivosti na túto látku (vrátane veku, pohlavia, telesnej hmotnosti atď.).
Zaujímavá štúdia uskutočnená v roku 2018 na skupine viac ako 4 000 ľudí ukázala, že konzumácia aj malého množstva alkoholu pred spaním má vplyv na horšiu reguláciu kľudu nervového systému počas spánku meranú napríklad srdcovou frekvenciou alebo variabilitou srdcovej frekvencie. Konzumácia alkoholu zodpovedajúca jednému poháriku vína u žien a dvom pohárikom vína u mužov ovplyvnila kvalitu spánku o 24 %.
Pri vyššom príjme alkoholu (viac ako jeden nápoj u žien a dva nápoje u mužov) sa kvalita nočnej regenerácie znížila až o 39,2 percenta. Je dôležité si uvedomiť, že každý má svoju individuálnu reakciu na alkohol. Dávka, ktorá je pre jedného človeka bezpečná, môže mať na niekoho iného úplne iný účinok. Príležitostné pitie nízkych dávok u väčšiny ľudí neohrozuje ich spánok.
Čím je rozostup medzi pitím alkoholu a odchodom do postele vyšší, tým je pravdepodobnejšie, že kvalita vášho spánku nebude nepriaznivo ovplyvnená. Odporúčaný interval medzi konzumáciou alkoholu a odchodom do postele sú štyri hodiny.
Nespavosť, iné poruchy spánku a alkohol
Mnohí ľudia, ktorí majú problémy so spánkom, siahajú po alkohole, aby rýchlejšie zaspali. Chcú sa lepšie vyspať, ale namiesto toho majú kratší spánok, nekvalitný spánok a horšiu náladu. Aby sa vyrovnali s dennou únavou, môžu využívať kofeín, ktorý ale ešte viac naruší ich spánok. Takto sa bludný kruh príznakov uzatvára. V snahe vyrovnať sa s horším spánkom a jeho následkami ho ďalej zhoršujú.
Je dôležité si uvedomiť, že každý stimulant alebo iná látka, ktorá pôsobí na nervový systém, mení niečo v štruktúre nášho prirodzeného spánku. Z tohto dôvodu by sa zotavenie z nespavosti nikdy nemalo spoliehať len na lieky, a už vôbec nie na stimulanty. Základom je správanie, ktoré nám pomôže spať samostatne, kvalitným spánkom.
Alkohol je návyková látka. Jeho pravidelné užívanie vedie k zvyšovaniu tolerancie a potrebe zvyšovať jeho množstvo, aby sa dosiahol rovnaký účinok (napr. ospalosť). Ľudia závislí od alkoholu majú veľmi často vážne problémy so spánkom a spánok sa u nich vracia do normálu až mnoho mesiacov po tom, čo prestali piť.
Ľudia, ktorí konzumujú alkohol vo vysokej miere, sú preto vystavení výrazne vyššiemu riziku vzniku chronickej nespavosti. Alkohol podporuje rôzne problémy so spánkom, obzvlášť nebezpečný je u ľudí so syndrómom spánkového apnoe. Zhoršuje totiž takéto epizódy porúch dýchania v spánku, čo môže mať pre zdravie týchto osôb fatálne následky.
Alkoholizmus – ako rozpoznať prvé príznaky?
Prvé príznaky alkoholického ochorenia sa rozpoznávajú podľa viacerých symptómov. Žiaľ, často môžu poukazovať aj na iné zdravotné ťažkosti, a preto sa niekedy zanedbávajú. Patria k nim napríklad:
podráždenosť na všetko okolo (priateľov, rodinu, okolie, banálne situácie a slová),
spoločenský život založený výlučne na spoločnom pití – vychádzanie z domu len do barov, klubov a reštaurácií, kde sú k dispozícii alkoholické nápoje, vyhýbanie sa tráveniu času s abstinentmi,
častá konzumácia piva, drinkov alebo vodky pred odchodom s priateľmi,
odklon od nízkoalkoholických nápojov, ako je pivo, a postupná zmena preferencie na víno, drinky, pálenku alebo vodku – to je znakom zmeneného vnímania definície alkoholu, v ktorej budú skutočným alkoholom len vysokoalkoholické nápoje,
nabádanie ostatných na pitie alkoholu a impulzívne správanie voči priateľom, ktorí chcú zostať abstinentmi,
obavy, že v chladničke alebo bare dochádza alkohol a kupovanie alkoholu do zásoby,
krátkodobé výpadky pamäti, chvíľkové výpadky vedomia a zmeny nálady, ktoré sa vyskytujú deň po opileckom večierku,
vyhýbanie sa povinnostiam a používanie rôznych výhovoriek na pitie, napríklad aby sa zbavili stresu alebo sa uvoľnili, aktuality.sk
X X X
Zabíja potichu, spôsobuje infarkt a mŕtvicu a problém s ním máte možno aj vy. Tieto potraviny si s ním poradia najlepšie
Strašiak, ktorý dokáže narobiť katastrofu v ľudskom organizme. Ide o látku, ktorá sa nenápadne usádza na stenách tepien a ciev, upcháva ich. Výsledkom je často srdcový infarkt a mozgová mŕtvica. Existujú však jedlá, ktoré si s ním vedia poradiť. Ako?
Ľudské telo získava cholesterol z pečene a zo stravy. Je to prirodzená súčasť živočíšnych potravín, nenachádza sa v tých rastlinných zdrojoch jedál. Problém nie je, keď ho máme v organizme malé množstvo. Časom sa však hromadí v krvnom obehu a upcháva cievy. Kdekoľvek, v nohe, ruke i na cieve pri srdci. „Cholesterol v krvi sa zvyšuje z rôznych dôvodov vrátane zlej stravy, genetiky, stresu, nedostatku pohybu, vysokého krvného tlaku a nekontrolovanej cukrovky,“ hovorí pre portál eatingwell.com Veronica Rouseová zo spoločnosti The Heart Dietitian, ktorá sa zaoberá ochranou zdravia srdca.
Skvelý pomocník
Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb má viac ako 100 miliónov dospelých v USA vysoké hladiny cholesterolu, čo zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb. Celosvetovo tento problém trápi vyše štyri miliardy ľudí. Ide o choroby, ktoré sú hlavnou príčinou smrti na celom svete. Okrem liekov sú k dispozícii aj rôzne potraviny, ktoré prispievajú k znižovaniu spomínanej látky v krvi. Najlepšou voľbou na likvidovanie cholesterolu je vláknina, ideálne jej jedna forma – rozpustná vláknina. Nachádza sa predovšetkým v orechoch, zelenine, celozrnných obilninách. Nájdeme ju napríklad aj v niektorých na pohľad menej zdravých potravinách, napríklad v pukancoch.
Šikovne zlepšuje trávenie
Rozpustná vláknina spomaľuje trávenie tým, že absorbuje vodu a mení sa na gél. „Rozpustná vláknina v podstate funguje ako špongia, naťahuje nadbytočný cholesterol v tráviacom trakte a odstraňuje ho z tela,“ hovorí Danielle VenHuizenová. Okrem spomínaných potravín sú dobrým zdrojom spomínaného druhu vlákniny ovos, strukoviny, semená rastlín, ale napríklad aj jablká, mrkva a zemiaky.
Lahodí črevnej mikroflóre
Vďaka týmto potravinám dochádza k zabráneniu absorpcie cholesterolu. Niektoré výskumy ukazujú, že konzumácia 5 – 10 gramov vlákniny denne môže znížiť hladinu LDL cholesterolu, takzvaného zlého cholesterolu. V tomto roku časopis Advances in Nutrition zverejnil, že 15 g rozpustnej vlákniny denne môže mať vplyv na zníženie celkovej hladiny cholesterolu v krvi. Na rozdiel od iných druhov vlákniny je rozpustná vláknina odolná voči tráveniu v tenkom čreve, ale je fermentovaná baktériami na mastné kyseliny s krátkym reťazcom v hrubom čreve. Tento proces mení črevnú mikroflóru a prispieva k účinku rozpustnej vlákniny na zníženie cholesterolu.
Koľko vlákniny denne potrebujeme?
Najlepším plánom na zníženie cholesterolu je, okrem konzumácie jej hlavných zdrojov, pridávať k iným jedlám zdroje rozpustnej vlákniny. Odborníci napríklad odporúčajú dopĺňať do jogurtu chia a ľanové semienka. Na desiatu dodá telu spomínaný druh látky v podobe jabĺk, hrušiek. Na večeru si doprajme rozpustnú vlákninu strukovinami alebo celozrnnými obilninami. Výborným trikom na zníženie cholesterolu z dlhodobého hľadiska je uprednostňovanie chleba z celozrnnej múky pred pečivom z takzvanej bielej múky. Vďaka konzumácií týchto potravín zvýšime príjem vlákniny na dennú odporúčanú dávku 25 – 30 gramov.
Aj tuky pomôžu pri cholesterole
Niektorí vedátori prichádzajú s novým, zaujímavým trikom, ktorý má pomáhať v boji s cholesterolom. Odporúčajú zaradiť do stravovacieho plánu raz do týždňa takzvaný deň bez mäsa. Týmto spôsobom dostanú viac miesta v jedálnom lístku rastlinné zdroje potravín. Postupne môžeme zvyšovať počet „bezmäsitých dní“ na väčšinu dní z týždňa. V prípade, že si potrpíme viacej na živočíšnu stravu, červené mäso je vhodné nahrádzať rybacinou. Cholesterol dokážu znižovať aj zdravé tuky. Ide predovšetkým o nenasýtené mastné kyseliny. Z nich typicky vyčnievajú omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nenachádzajú len v orechoch, rastlinných olejoch či semenách rastlín. Obsahom zdravých tukov sa však chvália mastné morské ryby – losos, sleď, makrela a sardinky. Všeobecné odporúčania hovoria o 2 – 3 rybacích jedlách počas týždňa./agentury/
X X X
Na Slovensku bude čoraz viac starých a chorých. Zdravotníctvo bude pod veľkým tlakom
Slovenské zdravotníctvo bude v najbližších dekádach výrazne ovplyvňovať starnutie obyvateľstva. Ľudia sa už dnes dožadujú nových spôsobov liečby, ktoré však často prichádzajú s nezanedbateľnou cenovkou. Počet starých a teda viac chorých ľudí sa bude v budúcnosti len zvyšovať. Tento vývoj bude nutne spojený so stúpajúcimi výdavkami na zdravotníctvo. Upozorňuje na to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Zásadnou otázkou je pôvod nových zdrojov. Tie môžu byť buď verejné, alebo súkromné. V prípade verených zdrojov bude podľa analytikov INESS nutné buď zásadne zmeniť štruktúru priorít vo verejnom rozpočte, alebo radikálne zvýšiť dane a odvody. „V prvom prípade by to znamenalo vykonať značné škrty najmä pri plošných sociálnych výdavkoch. V druhom prípade by to znamenalo zvýšenie už tak značného daňovo-odvodového zaťaženia, najmä práce,“ uviedli analytici.
Aj vzhľadom na zlý stav verejných financií je podľa nich rýchlejší rast toku verejných zdrojov do zdravotníctva v najbližších rokoch veľmi otázny.
V prípade súkromných zdrojov by išlo o kombináciu väčšej spoluúčasti pacientov, pripoistenia a prítoku súkromného kapitálu. „Aj v tomto prípade budú zmeny náročné. Téma spoluúčasti je totiž politicky citlivá,“ uviedli analytici INESS. Funkčný trh s pripoistením si zasa vyžaduje legislatívne zmeny.
Súkromný kapitál pritom nepríde do prostredia vysokej neistoty a politického rizika. Jedným z krokov na jeho prilákanie by však mohlo byť podľa analytikov rozdelenie a odpredaj štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Nielenže by tento krok do štátnej kasy priniesol nezanedbateľné finančné zdroje, ale do zdravotníctva by vniesol aj viac konkurencie a stability,“ tvrdia analytici INESS.
Starnutie obyvateľstva pri súčasnej štruktúre financovania zdravotníctva z verejných zdrojov pritom znamená aj menej ekonomicky aktívnych platcov odvodov./agentury/
X X X
PSYCHOLOGIČKA ŠVECOVÁ O ŠIKANE
Ak vás šikanovali v škole, hrozí to aj v práci. Šikana stojí za bolesťami, ktoré lekári nevyliečia
Stretávam sa s tým, že lekári nám posielajú klientov, ktorí majú migérny, bolesti chrbta a brucha či tetániu. Vyšetreniami žiadnu zjavnú fyziologickú príčinu nenájdu, vysvetľuje psychologička Júlia Švecová.
Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu odomykáme na 24 hodín tento prémiový obsah. Staňte sa naším predplatiteľom a pomôžte nám bojovať za demokraciu a prinášať nezávislú žurnalistiku každý deň.
Peter si ešte dnes dokáže živo vybaviť spomienku spred viac ako 40 rokov. Stál pred celou triedou a súdružka učiteľka ho šticovala za vlasy. Stúpila mu pritom na špičky, aby sa pri šticovaní nepohol. Mal vtedy iba desať rokov. Inokedy ho švihla pravítkom po prstoch, alebo po ňom hodila zväzok kľúčov. Trafila vždy, buď do hlavy alebo hrude. Presne tak, ako triafala tri desiatky jeho spolužiakov.
„Fyzické tresty boli kedysi v rámci výchovy na Slovensku normou. Staršia generácia zažívala telesné tresty bežne doma aj v škole. V našom výskume sa potvrdilo, že najviac šikanovanie zažívali dnešní 50 a 60-roční ľudia za bývalého režimu. Mnoho učiteľov si vtedy získavalo autoritu strachom aj prostredníctvom telesných trestov,“ hovorí psychologička Júlia Švecová, ktorá pracuje v Centre poradenstva a prevencie v Žiline.
Výskumy dnes ukazujú, že šikana ako jedna z foriem nepriaznivých zážitkov v detstve, súvisí s rozvojom psychických a fyzických ťažkostí v dospelosti. Môže sa prejavovať aj ako chronická bolesť chrbta, hlavy alebo brucha a stáť môže aj za úzkosťami, depresiami či ťažkosťami fungovať v dlhodobom vzťahu.
X Každý siedmy dospelý zažil v detstve šikanu. Vyplýva to z vášho výskumu, v ktorom ste hľadali súvis medzi šikanovaním v detstve a výskytom psychických problémov v dospelosti. Je to veľké alebo malé číslo?
Nás toto číslo neprekvapilo, lebo aj zahraničné výskumy uvádzajú podobné výsledky. Vo výskume sme zozbierali dáta od reprezentatívnej vzorky slovenskej populácie s priemerným vekom 47 rokov. Pýtali sme sa na skúsenosti so šikanovaním do 18 rokov. Takmer polovica opýtaných hovorila, že zažila výsmech kvôli vzhľadu. Nasledovalo vyčleňovanie zo spoločných aktív a šikanovanie formou fyzického násilia.
X Ako ste sa k tomuto projektu dostali?
K výskumu som sa pripojila v rámci doktorandského štúdia na Univerzite Palackého v Olomouci. Som súčasťou slovenského tímu profesora Hašta. Na začiatku som pracovala ako školská psychologička a vnímala som, že fenomén šikanovania je na školách naozaj prítomný a aj keď sa mu venuje veľa pozornosti, tak nie úplne do hĺbky.
X Prečo si dospelí ľudia vedia veľakrát úplne do detailov vybaviť situáciu z detstva, keď boli šikanovaní či už zo strany učiteľa alebo blízkej osoby?
Spomienky, ktoré sa nám spájajú s výrazným emočným nábojom, si pamätáme lepšie. Na rozpamätanie sa môže mať vplyv aj naša nálada. Ak sa nachádzame v rovnakom naladení, ako keď sa nám spomienka stala, môže nám ľahšie prísť na um. Niekedy stačí vnem, zvuk či vôňa, ktorý nám traumatickú spomienku pripomenie. Na druhej strane, v niektorých prípadoch môže byť vytesnenie nepriaznivých zážitkov súčasťou toho, aby sme ich zvládli.
Keď sa klienti v terapii cítia bezpečne, dokážu si spomenúť na udalosti, o ktorých ani netušili, že sa stali. Naša pamäť je však spletitá a zradná. Stáva sa, že klienti prichádzajú so spomienkami, ktoré sa nikdy nestali, alebo sa stali inak. Podľa Alfreda Adlera však v psychoterapeutickej práci nie je dôležité, či je spomienka reálna, alebo je to len fantázia. Všetko, s čím klient príde, vypovedá o tom, či vidí svet ako bezpečné miesto, alebo o tom, aké má presvedčenia o sebe samom a o druhých ľuďoch. A s tým v terapií pracujeme.
X Spomenuli ste rakúskeho psychológa Alfreda Adlera, ktorý sa zaoberal rannými spomienkami do siedmeho až desiateho roku života. Využívate v terapii jeho metódu?
Adler tvrdil, že do siedmich rokov si vytvárame predstavu o svete a presvedčenia, s ktorými fungujeme ďalej počas celého života. Počas terapie často využívam prácu s rannou spomienkou. Pýtam sa klienta na to, čo si pamätá ako prvé. V ranných spomienkach sa objavujú aj zážitky šikanovania alebo iné nepriaznivé skúsenosti. S klientom podrobne rozoberieme spomienku a ďalej s ňou pracujeme, hľadáme prepojenia na súčasný život. Klient môže v terapii spomienku dokonca aj zmeniť, ak chce.
X Ako vplýva šikana v detstve na rozvoj psychických porúch v dospelosti?
Zážitky šikanovania nevedú vždy k neskorším problémom. Na to môže mať okrem iného vplyv aj odolnosť jedinca voči nepriaznivým vplyvom. V našej najnovšej štúdii sa však ukázalo, že u respondentov s rovnakou odolnosťou, ktorí okrem iných nepriaznivých zážitkov z detstva zažili aj šikanovanie, sa psychopatológia v dospelosti rozvinula častejšie. Trpeli napríklad nedôverčivými, vtieravými myšlienkami, nutkavým konaním, úzkosťou či depresiou. Okrem psychických ťažkostí udávali aj chronické bolesti hlavy, tela či problémy s trávením. Ak sa lekárskymi vyšetreniami nepreukáže príčina, je dobré pozrieť sa na to aj z iného uhla pohľadu. Návšteva psychológa by podľa mňa mala byť vnímaná ako prevencia.
X Zážitky z detstva nám teda výrazne ovplyvňujú celý život. Ako sa správa človek, ktorý má nahromadené krivdy a zranenia z detstva?
Človek, ktorý v minulosti zažíval šikanovanie, sa neskôr môže ocitnúť na oboch stranách. Buď ako šikanovaný, alebo ako ten, kto šikanuje. Výskumy ukazujú, že ľudia, ktorí zažívali šikanovanie na základnej škole, sú často šikanovaní aj na strednej škole či v práci. Majú pokrivený sebaobraz, uverili mylným presvedčeniam o sebe, nevedia využívať asertivitu a dať najavo svoje hranice, ak ich niekto prekračuje. Ľahko sa tak stanú napríklad terčom posmeškov. Niekedy však stačí, že sa človek niečím odlišuje, patrí do nejakej menšiny. Napríklad farbou pleti, vlasov, vierovyznaním, národnou príslušnosťou.
X Čo sa s nami deje, ak potláčame zlé zážitky z detstva?
Človek si ich nepripúšťa. Zároveň nemusí mať zažitý bezpečný vzťah s druhou osobou, ktorý by mohol pôsobiť liečivo. Neskôr môže druhým robiť to, čo sa dialo jemu. Často sa v jeho slovníku môže objavovať irónia a sarkazmus, ponižovanie či vysmievanie sa druhým. Aj týmto si drží ľudí od tela, aby tak predišiel ďalším možným zraneniam. Je to ako začarovaný kruh. Ak sa takýto človek dostane do vedúcej pozície a má v rukách moc, môže na pracovisku dochádzať k šikanovaniu vo forme bossingu alebo mobbingu. Zamestnancov šikanuje napríklad tak, že im dáva nezmyselné alebo nesplniteľné úlohy, nadmerne ich kontroluje a podobne. Pozícia moci môže v takomto človeku vzbudiť túžbu po odplate.
X Vieme nejakým spôsobom zistiť, že si v sebe nesieme traumu z detstva?
Traumatické skúsenosti z minulosti môžu neskôr do našich každodenných životov prenikať v rôznej forme. Klienti prichádzajú často kvôli ťažkostiam vo vzťahoch, či už rodinných, intímnych alebo na pracovisku. Ďalším dôvodom môžu byť fyzické problémy, myšlienky na ukončenie života, celkové vyčerpanie, apatia a neschopnosť prežívať radosť. Pri posttraumatickej stresovej poruche, ktorá sa spája s extrémnymi traumatickými skúsenosťami ako sú napríklad vojna, koncentračné tábory, prírodná katastrofa či znásilnenie, môže mať zasiahnutý človek ťažkosti s pamäťou, koncentráciou, zlé sny, záchvaty paniky, celkovú nedôveru v svet. Môže byť permanentne v stave pohotovosti, ktorý vedie k vyčerpaniu.
X Šikanovanie má pre každého zrejme inú podobu. Dá sa teda definovať, ako vyzerá?
Spĺňať by malo štyri podmienky: malo by ísť o opakovanú aktivitu, s úmyslom ublížiť, mal by byť prítomný nepomer síl, obeť by mala vnímať nespravodlivosť a mala by jej byť spôsobená psychická či fyzická ujma. Niekedy môže ísť aj o čin, ktorý sa neopakuje, ale je závažný.
Pojem šikanovanie sa však častokrát na školách zneužíva. Deti niekedy hovoria, že sú šikanované, pritom ide o jednorazový konflikt. Napríklad keď sa chlapci pobijú, pretože sa im páči rovnaké dievča. To sú normálne konflikty medzi rovesníkmi, ale o šikanovaní vtedy nehovoríme.
X V online svete však nezáleží na tom, kto je silnejší. Tam môže šikanovať prakticky ktokoľvek.
Pretože vie využiť anonymitu, ktorú virtuálny priestor ponúka. Vytvorí si falošný profil, z ktorého môže posielať napríklad výhražné správy, vydierať alebo verejne zdieľať intímne fotografie či videá niekoho iného. Na sociálnych sieťach si deti vytvárajú spoločné čety, keď sa im niekto znepáči, tak ho zablokujú. V počítačových hrách zas nadväzujú vzťahy, komunikujú spolu počas hrania a keď sa rozhodnú, ľahko vedia druhého vylúčiť z tímu, znemožniť mu kúpiť si veci, ktoré potrebuje pre hru alebo len jednoducho neodpovedať na správy. Šikanovanie v kyberpriestore ide často ruka v ruke so šikanovaním aj v osobnom kontakte v škole.
X Ako vyzerá dnes šikanovanie na školách?
Na školách sa pravidelne robia prieskumy o šikanovaní. Podľa výsledkov sa zdá, že to nie je až taký „vypuklý“ problém. Keď chodíme v rámci preventívnych aktivít do terénu, máme však inú skúsenosť. Z toho, čo si vypočujeme, je jasné, že šikanovanie je na školách prítomné.
Teoreticky deti vedia, čo šikanovanie znamená, skvele ovládajú poučky, ale použitie v praxi pokrivkáva. Problémom môže byť aj to, že učitelia sú často preťažení, majú toho veľa a neostáva im kapacita na to, aby vo vyhrotených situáciách vhodne reagovali. Mladí ľudia sú citliví na spravodlivosť a my ako dospelí ich strácame, keď ich sklameme, alebo sami nedodržiavame, čo vyžadujeme od nich.
X Zrejme je rozdiel v dôsledkoch fyzického a psychického násilia. Ktoré malo na účastníkov vášho výskumu horší vplyv?
Dlhodobé zažívanie či už fyzického alebo psychického násilia má mnohé „nežiadúce účinky.“ Viaceré štúdie potvrdzujú, že nepriaznivé zážitky z detstva, či už emočné alebo fyzické úzko súvisia s vyšším výskytom psychopatológie v dospelosti. V našej štúdii sme skúmali vplyv fyzického násilia samostatne, ale aj v modeli, kde boli prítomné súčasne ďalšie nepriaznivé zážitky z detstva. Fyzické tresty vo výchove boli na Slovensku normou a ešte stále sú dosť rozšírené. Emočné a sexuálne zneužívanie výraznejšie zvyšuje pravdepodobnosť neskoršieho výskytu psychopatológie.
X Čo sa stane s dieťaťom, keď je v najzraniteľnejšou veku vystavené šikane?
V každom vývinovom štádiu má dieťa svoje zraniteľné miesto niekde inde. Prejaviť sa to môže napríklad sebazraňovaním či rozvinutím poruchy príjmu potravy. Šikanovanie je často spolu s ďalšími skúsenosťami v balíku, ktorý si dieťa nesie do dospelosti. Vyrastá v určitom rodinnom prostredí, pohybuje sa v škole, kde má priateľov aj nepriateľov a práve takto získava skúsenosť s rôznymi interakciami vo vzťahoch. Ak je v rodine prítomné násilie a dieťa ešte zažíva šikanovanie v škole, jedna trauma z prostredia, kde vyrastá, sa spája s druhou.
X Aj dieťa, ktoré má dobré rodinné zázemie, však môže byť terčom šikany.
Samozrejme, nie je to vylúčené. Ako som spomínala, dobré rodinné prostredie však pomáha dieťaťu šikanovanie ľahšie prekonať. Niekedy aj bez následkov.
X Sú prípady, keď boli deti šikanované napríklad v škole, ale dokázali to v sebe spracovať a v dospelosti fungujú normálne. Aká dôležitá je psychická odolnosť človeka?
To súvisí s tým, čo mu bolo dané do vienka a v akom prostredí vyrastal, ako zvláda frustráciu a kde je jeho hranica. Aj keď sa môže zdať, že to má uzavreté, minulosť je niekedy ako časovaná bomba a problémy sa raz vyplavia na povrch. Nikdy si nemôžeme byť istí, čo človek prežíva vo vnútri. Stačí, že príde spúšťač, ktorý mu môže pripomenúť zážitok z detstva. Zrazu sa bude cítiť nepríjemne, rozbúši sa mu srdce, začnú sa mu potiť dlane. Nemusí si to hneď spojiť s minulými skúsenosťami.
Ako vyzerá taký spúšťač?
Môže to byť len obyčajný zvuk, miesto, situácia alebo nám niekto niečo povie a to spôsobí, že sa nám začnú vynárať veci, ktoré sme v sebe dlho potláčali.
X Z výskumu vyplýva, že najviac šikanovaní boli respondenti, ktorí mali vychodenú iba základnú školu. Vysokoškolskí vzdelaní ľudia sa so šikanou v detstve stretli menej často.
Keď je niekto šikanovaný dlhodobo, tak mu neostáva kapacita na vzdelávanie a je neustále v strehu. Stále čaká, z ktorej strany, čo príde a nemôže vzdelávaniu venovať toľko pozornosti, pretože na to potrebuje mať pokoj a cítiť sa v škole bezpečne.
x Môžete uviesť konkrétny prípad?
Spomínam si na jedného chlapca, ktorý bol v triede terčom extrémneho fyzického násilia. Ostatní spolužiaci ho boli schopní cez prestávku povyzliekať, strčiť mu hlavu do smetného koša, alebo ho zatvárali do skrine. Bolo to pre neho ponižujúce, no nebol schopný sa brániť, lebo ostatní boli v prevahe a nenašiel sa nikto, kto by sa ozval. Ostatní sa báli, že by sa mohlo niečo stať aj im. V takomto prípade si ľahko predstavíme, že sa to rýchlo začalo prejavovať aj na jeho školských výsledkoch. Necítil sa bezpečne a nebol v kolektíve prijatý. Bol neustále v strehu, pripravený brániť sa alebo utiecť.
X Kedy sa zo šikanovaného dieťa stane ten, kto šikanuje?
Rodičia ku mne priviedli študenta s Aspergerovým syndrómom pre sebapoškodzovanie. Diagnózu dostal až na konci základnej školy. Na základnej škole mal pritom problémy, nevedel sa začleniť do kolektívu, nevedel vhodne interagovať so spolužiakmi a pokladali ho za čudného. Každý deň sa mu smiali a jednoducho ho postupne úplne vylúčili z kolektívu. Keďže situácia sa v rámci triedy na škole dlhodobo neriešila, začal sa brániť. Stalo sa, že niekoľkokrát niektorých spolužiakov fyzicky napadol. Až vtedy si triedna učiteľka všimla, že sa niečo deje. Za problémového bol však označený môj klient. Pritom to bola reakcia na dlhodobé ubližovanie a pocity neprijatia, ktoré nikto neriešil.
X V roku 1982 spáchali v Nórsku samovraždu traja chlapci, pretože boli šikanovaní kamarátmi. Až vtedy sa šikana začala skúmať komplexne. Kam sme sa za ten čas posunuli?
Oproti minulosti máme viacej manuálov, príručiek, programov, podľa ktorých vieme postupovať v praxi. V konečnom dôsledku, však môže byť pre začínajúcich školských psychológov náročné zorientovať sa v tom, čo je užitočné a čo nie. Podstatné sú vzťahy, podporujúce prostredie, ktoré netoleruje žiadnu formu násilia, aby sa na škole všetci cítili bezpečne. Od učiteľov cez žiakov, až po vedenie školy.
Fyzické tresty už na školách nie sú tolerované aj vďaka výskumu, ktorý poukazuje na to, čo spôsobujú a ako ovplyvňujú vývin mozgu. V tomto smere sme sa posunuli. Niekedy to so sebou však prináša aj nový fenomén, kedy sa terčom šikanovania stáva učiteľ. Ale to už by bolo na iný rozhovor, aktuality.sk
X X X
Herečka Natália Germáni: Film s porno scénami vás môže aj zaškatuľkovať
Zahrala si hlavnú úlohu vo filme inšpirovanom českou vrcholovou skokankou do vody, ktorá po športovej kariére prerazila aj v porno biznise.
Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu odomykáme na 24 hodín tento prémiový obsah. Staňte sa naším predplatiteľom a pomôžte nám bojovať za demokraciu a prinášať nezávislú žurnalistiku každý deň.
Pri otázkach o chystanom filme Jej telo do kín otvorene priznáva, že išla na hranu.
„Položila som si otázku, čo hodnotné mi to môže dať a kam až ma to posunie. Som zvedavá, či v tom diváci uvidia hereckú prácu, alebo sa zamerajú viac na pornoscény,“ netají v rozhovore pre Aktuality.sk herečka Natália GERMÁNI.
X Čo zvedavcov o filme doteraz najviac zaujímalo?
Samozrejme, že keď sa nakrúti film, v ktorom sa nachádza fragment sexuality či porna, ľudia sa toho chytia okamžite. Ide o extravaganciu a každý je zvedavý, akým spôsobom je spracovaná. Padá veľa otázok tohto typu.
Ale bola by som nerada, keby to ostalo len pri jednom, lebo film hovorí o niečom inom. Zobrazujeme a riešime tému hodnoty vlastného tela. Ako s ním narábame a ako ho používame a do akej miery nás v tom ovplyvňuje spoločnosť a okolie.
X A takéto reakcie očakávate?
Vôbec netuším. Myslím, že budú iné v zahraničí a iné tu, kde som verejne vystupujúca osoba. Som zvedavá, či v tom budú ľudia vidieť hereckú prácu, alebo sa zamerajú viac na pornoscény. Verím tomu, že tento film osloví divákov a že si tam každý nájde niečo svoje.
X Dá sa povedať, že ste si Jej telo pracovne užili?
Myslím, že som si ho pracovne vôbec neužila (smiech…). Ale dúfam, že si to užijem na veľkom plátne.
X Keby prišla podobná ponuka, išli by ste do toho?
Domnievam sa, že by som to druhýkrát asi nezvládla. Bolo to tak strašne náročné a momentálne si neviem predstaviť zažiť to celé odznova. Celkovo som vo vyjadrovaní k tomuto filmu dosť opatrná. Môže vám urobiť aj pečiatku, ktorá vás niekde herecky zaradí a nerada by som takú vôbec nosila.
X To riziko „pečiatky“ vám napadlo už pri ponuke zahrať si vo filme?
Najskôr som to brala s otázkou, čo mi to môže dať a kam až ma to posunie. Chcem robiť hodnotné filmy, ako mnohé herečky. Ideálne také, kde mám čo ukázať a to bolo presne ono. Aj keď je tam aspekt obnažených záberov a podobne.
Ale človek si musí všetko zvážiť – čo je hodnotnejšie a čo chce v umení robiť. Či chce hrať v hodnotných filmoch, sit-comoch či denných seriáloch. Myslím, že s niečím podobným sa stretávajú aj divadelní herci. Tiež musia ísť niekedy až na hranicu.
X V čom vás to teda posunulo?
Boli to polohy, ktoré som doteraz nehrala. Boli až hraničné. Ale je to aj o vnímaní samej seba, aký tlak dokážem zvládať a ako to dokážem ukočírovať. Posunulo ma to takmer vo všetkom.
X Pred pár mesiacmi ste hovorili, že to bola vaša najťažšia úloha a nedokázali ste povedať, či ste sa s tým vyrovnali. Nastal posun?
Dnes už áno. Nakrúcanie sme ukončili v septembri 2022 a v zásade ešte dva-tri mesiace som nepretržite žila s touto postavou. Nejako mi docvakávali veci a pulzovalo to vo mne. Odznelo to až neskôr. Mesiac a pol žijete od rána do večera s niekým, kto nie ste. Učíte sa po nociach texty, aby ste túto postavu na druhý deň čo najlepšie zahrali. Takto to išlo týždne dookola. Proces odosobňovania bol v mojom prípade pomerne dlhý.
X Na jar ste potom médiám priznali, že ste Jej telo ešte nevideli. Bojíte sa ho?
Prvýkrát si to pozriem na premiére a samozrejme, že by som som ho rada videla. Pred zhliadnutím Jej telo mám stále veľký rešpekt. Neviem, do akej miery bude zostrihaný. Lebo strih dokáže zmeniť dynamiku či vizáž diela. Som plná očakávaní a aj teraz mám z toho dosť trému.
X Takéto herecké úlohy sa zrejme neponúkajú pravidelne a často. Dostali ste čas na rozmyslenie?
Prišlo to tak prirodzene. Mala som doma nahrať tri zásadné scény z jej športového života. Na základe týchto videí ma zobrali na kamerové skúšky, kde som už mala náhľad do scenára. Keď som videla, čím všetkým hlavná hrdinka prechádza, povedala som si, OK – idem to skúsiť.
Keď už si ma vybrali, chcela som s režisérkou hovoriť o tom, čo všetko chce vo filme ukázať a čo má byť výsledok. Už na kamerových skúškach ma potvrdila a sadli sme si na troj- štvorhodinovú kávu. Rozprávali sme sa o každom jednom detaile scenára a o tom, či máme prienik o predstavách.
X Aké boli vaše limity?
Určite by som nešla do akejkoľvek formy styku. Tento limit mám jasne určený. Išlo o to, ako to bude záberované, čo všetko uvidíme a čomu sa môžeme vyhnúť. Aby sme vyvolali ilúziu, že sa to deje, ale na druhej strane sme to nemuseli prvoplánovo ukazovať. Pre mňa to bolo najdôležitejšie. Film bol o životnej ceste jednej silnej a cieľavedomej ženy v prvom rade, nie o porne.
X Keď ste nahliadli do scenára, čo vás ako prvé napadlo?
V prvom momente som sa naň nepozerala ako na príbeh. Skôr ako na umeleckú príležitosť. Bola to veľká herecká práca a preto mi to prišlo ako pre mladú herečku veľmi atraktívne. Vo filme sa dá v zásade ukázať každá jedna herecká poloha. Asi nie každý by do toho šiel.
Neviem o žiadnom podobnom filme v našich končinách. Každá snímka chce priniesť divákom niečo nové. Režisérka mala to šťastie, že príbeh o Andrei Absolonovej našla v novinovom stĺpčeku a táto téma je veľmi univerzálna a aktuálna. A pre distribúciu je výborná v tom, že môže ísť za akékoľvek hranice. Netýka sa národa, rasy či pohlavia.
X Diváci si pri nápade ísť do kina pozrú, o čom je Jej telo a dozvedia sa, že sa v ňom zabŕdne do pornopriemyslu. Práve pred ním ich ale chcete trochu vystríhať.
Lebo ľudia sú takí, že keď sa povie, že je to o športe, porne a chorobe, tak 90 % z nich si zapamätá možno len porno. Aj preto by som bola nerada, keby to bolo prezentované, že je to film o pornopriemysle. Film čisto o pornobiznise som videla na filmovom festivale a Košiciach (Pleasure) musím povedať, že bol výborný – ale bol len o tomto.
Jej telo je však životná etapa športovkyne. Je to príbeh ženy, ktorá chcela byť úspešná. Prerazila v športe, no taktiež prerazila v porne.
X Čo vás pri scénach o pornoprodukcii prekvapilo?
Všetko. Prekvapilo ma, ako tam ľudia fungujú. Prišli sme do stretu s reálnymi pornohercami, ktorí boli súčasťou niektorých scén. Zasiahla ma atmosféra. Je to niečo, čo mi je veľmi vzdialené. Ani by som sa s tým nechcela dostať do kontaktu.
Režisérka sa v rámci príprav bola pozrieť nakrúcanie pornoprodukcie. Zažila pre nás absurdné situácie. Zastihol ju kontrast v tom, čo vidí divák a to, čo je na druhej strane. Vedľa hercov je režisér, kameraman či osvetľovač. Bavia sa medzi sebou o bežných veciach. Jedia bagety a popri tom prebieha sexuálny styk. V mojom svete sa to vylučuje, keďže ten je súčasnou ľudskej intimity. Tam sú však tieto hranice úplne zbúrané.
X Pani režisérka na margo vášho obsadenia povedala, že hľadala „kus zvieraťa“. Beriete to ako lichôtku?
Rozumiem, čo tým chcela povedať. Hľadala niekoho, v kom videla dravosť či animalitu. Nemyslela to ako niečo vulgárne. Skôr ako hnací motor, ktorý potrebovala mať v herečke.
X Prekvapilo vás, že herečku vo väčšom českom trhu nenašla, ale objavila ju u nás?
Do istej miery mi dáva zmysel, že pre Čechov máme my Slováci akúsi inú energiu. Predsa len sme v niečom temperamentnejší a aj naše herectvo je určite iné. Zrejme toto bol jeden z parametrov, ktorý tvorcovia filmu hľadali v Andrei, ale nenašli ho doma v českých herečkách. V niečom som jej tam zapadla.
X Nechceme prvoplánovo hľadať, čo máte spoločné s českou športovkyňou. Ale aj vy ste začínali s fotením, ktoré môže niesť riziká.
Riziká dnes číhajú všade. Za seba v tomto smere môžem povedať, že som sa nestretla so žiadnou ponukou do erotických snímok. Ale viem si predstaviť, že pokiaľ sa ktosi vyberie týmto smerom, určite sa k tomu dokáže dopracovať. Moje fotenia sa týkali bežných reklám na oblečenie, kabelky či kozmetiky.
X Čo majú dievčatá očakávať od modelingu?
Moje skúsenosti boli pre mňa školou života. Osamostatňovala som sa od rodičov. Mala som 18 rokov. Musela som sama fungovať v inej krajine. Takže som odrazu riešila veci, ktoré za mňa dovtedy robili rodičia.
Zároveň som sa zdokonaľovala v cudzom jazyku, čo má byť pre mladých alfa a omega. Bez angličtiny sa človek takmer nikde nepohne.
Ale inak som pri tom nemala žiadne zaujímavé stories, o ktorých môžem zaujímavo rozprávať. Žiadne zvrátené ponuky a podobne. Robila som to ako part-time job, ktorým som si privyrábala cez prázdniny.
Takže som napríklad v lete nepracovala ako čašníčka. Mala som príležitosť ísť do zahraničia a fotiť. A ako vidíte, nikdy som to nerobila na takom leveli, aby som tu dnes nemusela sedieť a rozprávať sa o filme (smiech…).
X Fotenie vám otvorilo dvere k seriálom.
Začalo to tak, že počas strednej školy som začala chodiť na modelingový stay. Agentúra ma pozvala do zahraničia, kde som bola dva mesiace a absolvovala som kastingy. Niektoré vyšli, iné nie. Nikdy som nerobila high fashion, lebo nemám na to výšku a postavu. Dostávala som sa však k reklamám.
Cez ne som sa vrátila zasa na Slovensko, kde hľadali nehercov do seriálov. Chcela som to skúsiť, zobrali ma do prvého seriálu a odvtedy so mnou začali počítať. Z pohľadu televízií som už bola overená a volali ma do ďalších projektov.
Raz pri nakrúcaní seriálu ma odporučili, že mám skúsiť prijímačky na divadelnú fakultu. Skúsila som, vzali ma a popri štúdiu som sa cez divadlo následne dostala do filmov.
X Modeling odštartovala Miss, kde ste súťažili.
Po nej som dostala ponuku od jednej agentúry, ktorá ma chcela zatupovať a cez ňu som začala cestovať.
X Čo by mali dievčatá očakávať od Miss?
Absolútne nič (smiech…). Kto očakáva veľa, častokrát býva o to viac sklamaný. Treba to brať len ako ponuku či možnosť zviditeľniť sa. Nabrať nové kontakty a skúsenosti. Treba byť vždy prirodzená a potom sa uvidí, ako to celé vypáli.
X A tiež ste sa vyjadrili, že svet módy vám napokon nevyhovoval. Po akom dlhom čase ste toto skonštatovali?
Ten svet je vo veľkej miere povrchný. Nekladie dôrazy na emócie, prežívanie a nejakú ľudskú hĺbku. Celé je to len o tom, ako najlepšie vyzeráte a či predáte produkt. Prišlo mi to celé bez duše.
X Nebolo to prvýkrát, čo ste sa vo filme vyzliekli. Brali ste to aj tak, že ste už pri obdobných scénach istejšia?
To by som nepovedala, lebo vždy je to individuálne. Každý režisér pracuje s nahotou inak. Tiež to závisí aj od toho, či je to muž alebo žena a akou optikou vidí režisér vo filme to sexuálno. Nevnímala som sa istejšia. V zásade som videla iba scenár. A scenár je jedna vec a realita býva druhá. Všetko sa to odohrávala až na pľaci. Bolo to pre mňa rovnako ťažké.
X Vo filme si pri porno scénach zahral váš manžel Martin Valihora. Vyslovene si ho vypýtali?
Nebolo to o vypýtaní. Vedela som, čo ma čaká. V úvodnej scéne o pornopriemysle vidíme Andreu, ktorá sa zoznamuje s novým prostredím a zisťuje, že je v tom dobrá a že to celé zafungovalo. Bolo pre mňa veľmi náročné prestaviť si točiť túto scénu s niekým iným, ako s mojím mužom. Lebo som sa nikdy v tejto hereckej pozícii neocitla.
Bola to spoločná myšlienka zahrať si spolu. Režisérka s tým nemala žiaden problém. Pre ňu bolo dôležité to, aby som mala komfortný priestor hrať a nezamýšľala sa nad vedľajšími vecami.
X Aká bola jeho reakcia?
Že do toho so mnou pôjde. Martin je z umeleckej rodiny. Jeho mama je herečka a on je typ človeka, ktorý sa nebojí nových výziev, je prirodzený a nemá trému. Martina to podľa mňa aj bavilo a herecky by sa chcel rozvíjať.
X Presťahovali ste sa do USA. Ste tam spokojní?
Treba povedať, že sme sa nepresťahovali, ale že máme nový a ďalší domov. Lietame podľa pracovných ponúk. V USA je ale rýchlo a draho (smiech.) Je to krajina neobmedzených možností, preto sme sa aj my rozhodli, že si to tam vyskúšame a všetko sme začali tomu smerovať. Zároveň som veľmi vďačná za ponuky, ktoré dostávam tu na Slovensku a Česku. Do nasledujúceho roka už mám potvrdené v Čechách nejaké projekty, takže sa teším na prácu a cestovanie (smiech).
X Čo bolo hnacím motorom ísť do Ameriky?
Prvým elementom bola Martinova staršia dcéra, ktorá študuje na strednej umeleckej škole. Keďže má 16 rokov, nemôže tam žiť sama. Striedali sme sa s jej maminou a boli sme tam s ňou. Pokiaľ už ste v krajine, uvažujete: keď už sme tu, čo ďalej. Či a ako si tieto pobyty spojíte pracovne alebo voľnočasovo. To bol prvý impulz.
Martin pritom v Amerike študoval na vysokej škole, niekoľko rokov tam pôsobil a zároveň spolupracuje so slovenskou diplomaciou, kde prináša našich šikovných umelcov a hudobníkov a snaží sa o prienik hudobných kultúr.
X Nemali ste obavy, či budete ako herečka dostupná pre Slovensko a Česko?
Pravdou je, že sa ponuky zredukovali. Ľudia akoby mali pocit, že tu nie som. Pritom som plne dostupná. Vždy záleží len na tom, o aký projekt ide a či ma zaujme. Jediné, čomu som chcela dať nateraz stopku, sú dlhodobé projekty. Lebo vás viažu na jeden priestor.
Film sa nakrúca v istom časovom období alebo sa nakrúti za mesiac a pol a ukončí sa práca. Ale seriály sa môžu vyvinúť podľa sledovanosti aj na päť-šesť rokov a toto už nie je moja preferencia. V každom prípade chcem určite pracovať aj doma, v Česku a na Slovensku. Keď príde nejaká pekná ponuka, rada prídem za prácou v podstate kdekoľvek.
X Chceli by ste sa po čase vrátiť späť?
Nemáme jasný plán, ale sme flexibilní. Vieme si predstaviť, že by sme niekoľko rokov žili v Amerike a potom sa presťahovali znovu späť. Alebo do Prahy, Paríža či Škandinávie. Kto vie. Uvidíme, či sa deti nafixujú na nejaké miesto. Ešte nechodia do školy, ale keď sa o pár rokov naviažu na vzdelávanie a kamarátov, bude to zložitejšie a potom sa zariadime.
V USA máme v podstate pár rokov na to, aby sme skúsili, či sa dokážeme popasovať s konkurenciou a nejako uspieť na cudzom trhu. Keď to nevyjde, náš plán sa zmení a uvidíme, kde sa posunieme. Slovensko je môj domov a vždy bude. Toto je skôr o posúvaní svojich limitov za hranice a objavovaní světa, aktuality.sk
X X X
Trojnásobná mama spôsobila na červenom koberci rozruch: Nevydarená plastika? Nie! Toto je tvár unavenej mamy, bráni sa slávna modelka
Nevydarenú plastiku popiera. V minulosti patrila medzi najkrajšie ženy sveta, dnes je čoraz častejšie terčom rozhovorov aj výsmechu o jej vzhľade. Aj keď patrila k jedným z najvplyvnejších anjelikov Victoria’s Secret, jej vzľad mnohým nedá spávať.
Adriana Lima prekvapila na červenom koberci svojim výzorom. V rokoch 1999 až 2018 patrila k anjelikom Victoria’s Secret a jej kariéra modelky bola na vrchole. Okrem predvádzania pre luxusnú značku mala rozbehnuté spolupráce s mnohými aj inými svetoznámymi značkami a pre veľa dievčat bola vzorom. Dnes, keď sa jej výzor zmenil, je viac ako obdivovaná, kritizovaná za to, ako vyzerá…
Brazílska modelka Adriana Lima (42) spôsobila pred pár dňami na premiére filmu „The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes“ v Los Angeles poriadny rozruch a údiv medzi svojimi fanúšikmi na sociálnych sieťach. Jej tvár sa zdala byť výrazne opuchnutá a nápadne sa líšila od jej bežného vzhľadu.
Samozrejme, fanúšikovia nenechali nič na náhodu a o vizáži modelky sa začali šíriť po sociálnych sieťach mnohé, aj posmešné obrázky i komentáre.
Vzhľad supermodelky fanúšikov zaskočil natoľko, že vyvolal špekulácie, o tom, že Adriana podstúpila operáciu tváre: „Nemyslel som si, že je to tá istá osoba,“ napísal jeden z používateľov.
Niekto iný to komentoval: „Ale nie! Čo si to urobila s tvárou?! a prečo????? Predtým bola dokonalá.“ Viacerí používatelia predpokladali, že brazílska kráska podstúpila lifting tváre alebo použila výplne, čo mohlo spôsobiť nápadné opuchy v jej tvári. Po diskusiách, ktoré zaplavili sociálne siete sa sama supermodelka rozhodla, že prelomí mlčanie a uvedie veci na pravú mieru. Naozaj podstúpila plastiku, alebo…?
Fanúšikom sa ozvala už aj Adriana: Plastika? Toto je tvár unavenej mamy!
Adriana hlása do sveta, že je dnes so svojim výzorom spokojná a samozrejme, zmeny svojho výzoru je si vedomá. Bývalý anjelik Victoria’s Secret sa teraz k fámam vyjadril v príbehu na Instagrame. K nelichotivej selfie zo svojej kuchyne napísala:
„Toto je tvár unavenej mamy teeangerskej dcéry, dvoch detí na prahu puberty, aktívneho chlapca, ročného dieťaťa, ktoré sa učí chodiť, a troch psov.“ Mnohí fanúšikovia Limu podporili a jej „reakciu na kritiku tváre“ označili za „realitu života matky, ktorá zvláda výchovu detí a chod domácnosti“ a za inšpiratívnu a uveriteľnú.
V roku 2009 sa Adriana Lima vydala za bývalého srbského profesionálneho basketbalistu Marka Jarića (45). V roku 2014 oznámili rozchod a v roku 2016 sa rozviedli. Pár má spolu dve dcéry, Valentinu (14) a Siennu (11).
V súčasnosti je vo vzťahu s filmovým producentom Andre Lemmersom (42), s ktorým sa jej minulý rok narodil chlapček. Spolu s rodinou sa ukázala aj na premiére spomínaného filmu.
Už dlhší čas bojuje s kritikou a bodyshamingom
Pravdou je, že Adriana Lima v minulosti patrila medzi najžiadanejšie modelky sveta, sama však priznáva, že jej dokonalé telo či vizáž neboli zadarmo.
Dokonca bola kritizovaná aj za svoju diétu, ktorú držala vždy pred šou. 9 dní pred módnou prehliadkou pila iba tekutiny, cvičila dvakrát denne a 12 hodín pred samotnou šou nepila vodu vôbec.
Aj takýmto spôsobom, ani po dvoch tehotenstvách na nej nebolo badať, že by sa jej postava zmenila a stále patrila k najžiadanejším. Už po niekoľkých týždňoch od pôrodu sa vrátila naspäť ku spoločnosťou označovaných dokonalým mieram, 88 – 61 – 90. Všetko to zmenilo až tretie tehotenstvo
Vo februári 2022 Adriana oznámila svoje tehotenstvo. V tom čase už mala po 40-tke, no napriek tomu na nej bolo badať známky starnutia len minimálne. Na všetkých záberoch vyzeralo dokonalo, dokonca pre mnohých krajšie, než v mladosti. Zrela do krásy.
Už počas posledných týždňov gravidity sa začala tvár Adriany meniť. Výrazné lícne kosti zrazu neboli tak výrazné, ako boli fanúšikovia zvyknutí – a to z pochopiteľného dôvodu. No zdá sa, že tehotenstvo a následne pôrod syna, pre mnohých nebolo dostatočným vysvetlením.
Zákroky popiera
Jednou z najčastejších otázok pod fotkami modelky, ktorá pred rokom porodila syna Cyana, je, prečo vyzerá inak. Táto otázka je často „googlená“ aj v angličtine a to v zneniach – Prečo vyzerá Adriana Lima inak? Čo sa stalo Adriane? Dala sa Adriana Lima zle napichať? Aj takéto, na prvý pohľad nevinné otázky, však nie sú vhodné. Bez ohľadu na to, ako človeka láme zvedavosť. V tejto téme sa magazín Diva.sk v spolupráci s webom Aktuality venuje aj v podcaste Telo.
Je však pravdou, že kilá navyše trápili aj samotnú modelku. Niet sa čomu čudovať – celý život bolo jej primárnym zárobkom najmä to, ako vyzerá – a dnes si musí zvykať na svoju novú podobu.
„Každý deň si musím pripomínať, že sa musím akceptovať taká, aká som. Akceptovať svoje telo,“ prehovorila modelka pre magazín People a zároveň poprela, že by mala za sebou nepodarené estetické zákroky, ako napríklad modelka Linda Evangelista, ktorá za ne zaplatila vysokú cenu. Adriana priznala v minulosti botox, za zmenou jej tváre je však podľa nej to, že pribrala, aktuality.sk
X X X
Obrovský úspech pre mužstvo aj celú krajinu: Rumunské kluby trpia. Všetci by sa mali zjednotiť
Futbalisti Rumunska a Švajčiarska postúpili na európsky šampionát 2024 z I-skupiny. Rumunom v sobotu zaistil miestenku do Nemecka triumf 2:1 nad Izraelom na neutrálnej pôde v Maďarsku, Švajčiarom stačila aj domáca remíza 1:1 s Kosovom.
Rumuni sa po zisku troch bodov dostali dokonca na čelo skupiny. Medzi európskou elitou sa opäť predstavia po ôsmich rokoch a celkovo šiestykrát v histórii. Na ME 2020 neštartovali, hoci Bukurešť bola dejiskom zápasov šampionátu. Balkánsku reprezentáciu priviedol na záverečný turnaj ME tréner Edward Iordanescu, ktorý prevzal mužstvo v januári 2022.
Predtým trénoval FCSB. Počas kvalifikácie čelil viackrát kritike, pripísal si až štyri remízy, napríklad aj v Kosove, či proti Bielorusom v Budapešti, no ani raz jeho mužstvo neprehralo.
„Rumunské kluby trpia, nedarí sa nám mať zastúpenie v európskych súťažiach. Národný tím však drží vlajku vysoko, všetci by sme sa mali zjednotiť a podporovať rumunský futbal. Podarilo sa nám vyslať odkaz pre všetkých, ktorí verili našej práci. Toto je dobrý národný tím,“ uviedol po postupe Iordanescu podľa sport.ro.
Švajčiari sa prepracovali na ME taktiež po šiesty raz v histórii a tretíkrát za sebou. Po tretej remíze v sérii však uvoľnili prvú priečku v tabuľke. Pred duelom s Kosovom získali iba bod aj v súboji s Izraelom a proti Bielorusku.
„Sme trochu sklamaní. Ukázali sme dobrý futbal, no opäť sme nezvíťazili. Na konci sa však počíta iba výsledok kvalifikácie a my sme dosiahli náš cieľ,“ skonštatoval podľa oficiálnej stránky švajčiarskeho zväzu tréner Murat Yakin.
V poslednom kole v utorok nastúpia Švajčiari v Rumunsku, takže si ešte môžu zabezpečiť prvenstvo v skupine. „Prvé miesto je samozrejme zaujímavé. Zápas však ponúkne hlavne veľkú príležitosť pre nových hráčov, ktorí bojujú o miesto v kádri,“ pripomenul Yakin, aktuality.sk
X X X
Pľúcna fibróza môže mať viacero príčin: Aké sú príznaky ochorenia a čo všetko treba sledovať, vysvetľujú odborníci
Pľúcna fibróza môže mať viaceré príčiny. Vzniknúť môže aj pri dlhodobom vdychovaní škodlivín, akými sú napríklad ťažké kovy, plesne, organický či uhlíkový prach aj rôzne baktérie.
Poškodenie pľúc môžu spôsobiť aj aktívne látky pri iných ochoreniach, najčastejšie pri reumatologických a autoimunutných. Vyplýva to z vyjadrení odborníkov. Častá je idiopatická pľúcna fibróza.
„Idiopatická preto, lebo nevieme, prečo napríklad u 50-ročného nefajčiara zrazu vznikajú určité príznaky, ktoré sú charakteristické pre toto ochorenie. Nevieme, či je to genetikou, vplyvmi vonkajšieho prostredia, alebo je to niečo v genetickej informácii,“ priblížila hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre pneumológiu a ftizeológiu a prednostka Kliniky pneumológie a ftizeológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava Marta Hájková.
X Čo je to pľúcna fibróza a aké sú jej príznaky?
Pľúcna fibróza je ochorenie, ktoré spôsobuje nahradenie funkčných jemných mechúrikov pľúc väzivom alebo fibróznym tkanivom. Pľúca sa tak stávajú tuhšími a menej poddajnými. Je väčší problém ich roztiahnuť.
Hrubšia stena zároveň spôsobuje problémy s výmenou kyslíka a kysličníka uhličitého medzi mechúrikmi a krvou. Hlavným príznakom ochorenia je dýchavičnosť.
„Okrem nej je pľúcna fibróza charakteristická aj príznakmi suchého dráždivého kašľa. Pri pokročilom ochorení už môže byť prítomné aj vykašliavanie.
Toto sú hlavné príznaky:
-dýchavičnosť,
-zhoršená tolerancia pri fyzickej námahe,
-kašeľ,
-celková únava,“ dodala Hájková. Pri starších ľuďoch je podľa nej veľkou chybou, že dýchavičnosť pripisujú veku. „Je pravda, že vekom pľúcne funkcie klesajú, ale nie tak rapídne, ako pri pľúcnej fibróze,“ uzavrela.
Diagnostika:
Diagnóza sa stanoví na základe anamnézy, klinických príznakov, klinického vyšetrenia, laboratórneho vyšetrenia krvi, rtg hrudníka, funkčného vyšetrenia, gamagrafie pľúc, imunologického vyšetrenia, CT a event. pľúcnej biopsie (odber pľúcneho tkaniva na vyšetrenie).
NÁSLEDNÁ MEDIKÁCIA A LIEČBA
kyslíková terapia (znižuje pľúcnu hypertenziu,…)
imunosupresíva
kortikosteroidy
vitamin D a KCl – prevencia osteoporózy
Interferón beta 1
transplantácia pľúc
Pri tomto ochorení je veľmi dôležité zhodnotiť všetky faktory a štádium ochorenia. Následne sa nastaví potrebná liečba, rehabilitácia, prípadne transplantácia pľúc. Pri záverečných štádiach ochorenia sa nastaví paliatívna liečba, aktuality.sk