Szijjártó sa pýta Bruselu, či nežiadal od Kyjeva zastavenie tranzitu ropy. Policajná inšpekcia obvinila exšéfa NAKA, dvoch čurilovcov, prokurátora ÚŠP. V Srbsku narastá nápor nelegálnych migrantov na hranice. Vlani v SR rekordných 47-tisíc nelegálnych migrantov

Maďarsko a Slovensko vyzvali Európsku komisiu (EK), aby riešila rozhodnutie Ukrajiny zastaviť tranzit ropy od ruskej spoločnosti Lukoil. Odvtedy už prešlo vyše týždňa a EK neurobila nič, upozornil v utorok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Nastolil tiež otázku, či ukrajinské rozhodnutie nemá na svedomí práve Brusel, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

 „Napriek ohrozeniu energetickej bezpečnosti dvoch členských krajín EÚ, napriek krištáľovo jasnému porušeniu asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou, Brusel mlčí,“ konštatoval Szijjártó.

Kéry kritizuje Kyjev za utiahnutie kohútika s ruskou ropou, susedom nerozumie ani Valášek

 Šéf maďarskej diplomacie v tejto súvislosti načrtol dve možnosti. Podľa prvej je EK taká slabá, že nie je schopná presadiť základné záujmy dvoch členských štátov proti krajine kandidujúcej na vstup do EÚ. Druhou možnosťou podľa neho je, že zastavenie tranzitu nevymysleli v Kyjeve, ale v Bruseli. Takže nie nie ukrajinská vláda, ale EK chcela vydierať dve krajiny presadzujúce mier, ktoré odmietli dodávky zbraní.

„Európska komisia a osobne predsedníčka Ursula von der Leyenová by sa mali okamžite vyjadriť k otázke, či Brusel žiadal Kyjev, aby zastavil prepravu ropy cez Ukrajinu. Ak nie, potom prečo EK vyše týždňa nepodnikla žiadne kroky?“ napísal Szijjártó.

 Slovensko a Maďarsko minulý týždeň oznámili, že nedostávajú ropu od ruskej spoločnosti Lukoil, pretože na ňu uvalila Ukrajina sankcie. Premiér Robert Fico kvôli tomu cez víkend telefonoval svojmu ukrajinskému náprotivku Denysovi Šmyhalovi a krok Kyjeva kritizoval.

Slovensko a Maďarsko spoločne apelujú, aby boli pre zastavenie dodávok ruskej ropy podniknuté okamžité kroky na úrovni EK. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer) po pondelňajšom rokovaní s veľvyslancom Maďarska na Slovensku Csabom Baloghom./agentury/

X X X

 Ukrajina pripravená riešiť zastavenú ropu, ak Slovensko aktivuje príslušný mechanizmus. Doteraz tak neurobilo

Ukrajina zaručuje neprerušovaný tranzit ropy pre spoločnosti, na ktoré sa nevzťahujú sankcie, a je pripravená riešiť so Slovenskom problémy spojené s tranzitom. Podľa agentúry Reuters to uviedol námestník ukrajinského ministra energetiky Roman Andarak.

 Ukrajina nedávno zastavila tranzit ropy od ruskej spoločnosti Lukoil ropovodom Družba na Slovensko a do Maďarska, pretože v júni túto firmu zaradila na svoj sankčný zoznam.

 „Ukrajinská strana je pripravená riešiť prípadné problematické otázky na expertnej úrovni – ak slovenská strana aktivuje príslušný mechanizmus daný asociačnou dohodou. Doteraz tak neurobila,“ uviedol Andarak.

Maďarsko a Slovensko následne vyzvali Európsku komisiu, aby rozhodnutie Ukrajiny týkajúce sa tranzitu ropy od firmy Lukoil riešila. Podľa slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára Kyjev svojím krokom porušil asociačnú dohodu uzavretú medzi Ukrajinou a Európskou úniou.

 Slovenský premiér Robert Fico v minulých dňoch krok Kyjeva kritizoval a povedal, že Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. V potom Fico pohrozil, že slovenská rafinéria Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, ak sa čoskoro tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu neobnoví. Predseda slovenskej vlády dlhodobo kritizuje sankcie proti Rusku, ktoré majú Moskvu prinútiť k stiahnutiu vojsk z Ukrajiny, ktorú napadla vo februári 2022./agentury/

X X X

 Ukrajina chce tranzit ropy so Slovenskom vyriešiť v súlade s asociačnou dohodou EÚ

 Ukrajina uvalila sankcie na Lukoil, v rámci ktorých zastavila tranzit jeho ropy do slovenských a maďarských rafinérií.

Ukrajina je pripravená vyriešiť otázky tranzitu ropy so Slovenskom v súlade s asociačnou dohodou Európskej únie (EÚ), uviedol v utorok námestník ukrajinského ministra energetiky Roman Andarak. Kyjev podľa neho garantuje tranzit ropy pre firmy, na ktoré sa nevzťahujú sankcie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelokvyhlásil, že Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, ak Kyjev neobnoví tranzit ropy od ruského Lukoilu cez svoje územie.

Ukrajina koncom júna uvalila sankcie na Lukoil, ktorý je jednou z najväčších ruských ropných spoločností. V rámci týchto sankcií zakázala akékoľvek aktivity Lukoilu na svojom území a zastavila tranzit jeho ropy do slovenských a maďarských rafinérií.

Andarak v utorok uviedol, že Ukrajina je „pripravená riešiť prípadné problematické otázky“, keď Slovensko aktivuje relevantný mechanizmus v asociačnej dohode s EÚ. „Do dnešného dňa to neurobilo,“ uviedol Andarak v písomnom komentári pre agentúru Reuters a dodal, že Kyjev „garantuje neprerušený tranzit ropy“ pre všetky spoločnosti, na ktoré sa nevzťahujú západné a ukrajinské sankcie.

Slovensko sa spolu s Maďarskom postavilo proti vojenskej pomoci západných spojencov Ukrajine, ktorá bojuje proti ruskej invázii, a svoj tlak stupňujú od chvíle, keď Kyjev uvalil sankcie na Lukoil.

Dodávky ropy cez Ukrajinu od iných ruských dodávateľov neboli prerušené a Ukrajina je pre EÚ naďalej spoľahlivým partnerom v oblasti tranzitných služieb, povedal Andarak. „Ukrajinská strana tranzit nezastavila, pokračuje, všetky rezervácie sú splnené,“ povedal.

Celkový podiel Slovenska a Maďarska na dodávkach nafty na Ukrajinu predstavuje približne 10 percent a podľa ukrajinských analytikov by mohol byť pokrytý z iných zdrojov, aktuality.sk

X X X

Môže obvinenie prokurátora Šúreka a čurillovcov ohroziť známe kauzy? 

 Aktuálna kauza sa týka toho, že sa policajnej inšpekcii nepozdáva a považuje za nezákonné, akým spôsobom v minulosti policajti vypočuli niektorých dôležitých svedkov, spolupracujúcich obvinených, približuje v podcaste novinárka Laura Kellö Kalinská.

Policajná inšpekcia obvinila trojicu policajtov z NAKA – Ľubomíra Daňka, Pavla Ďurku a Jána Čurillu a aj prokurátora Michala Šúreka zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Podľa vyšetrovateľa inšpekcie obvinení vypočúvali kajúcnikov najprv v špeciálnych spisoch tak, aby o tom nevedeli obhajcovia a nespolupracujúci obvinení.

Ako poškodení sú v kauze označení Norbert Bödör, poslanec Smeru-SD Tibor Gašpar a podnikateľ Jozef Brhel. Dôvodom trestného stíhania má byť takzvaný „technický” spis číslo 80. Kauzu v podcaste detailnejšie rozoberáme s novinárkami Laurou Kellö Kalinskou a Annamáriou Dömeovou. Novinárky približujú, že aktuálna kauza sa týka toho, že sa policajnej inšpekcie nepozdáva, akým spôsobom v minulosti policajti vypočuli niektorých dôležitých svedkov, spolupracujúcich obvinených.

V rozhovore hovoria aj o tom, či môže mať kauza dopad aj na iné známe prípady. „V prípade, že je prokurátor obvinený, tak generálny prokurátor mu môže na čas obvinenia pozastaviť funkciu. Nebude chodiť do práce. Michal Šúrek ako prokurátor dozoruje pomerne závažné kauzy. Napríklad korupčnú kauzu Dušana Kováčika a dozoruje aj veľmi významnú kauzu Očistec. Môže to ovplyvniť kauzy nielen tak, že kto ich bude dozorovať a či vôbec budu dokončené, ale aj spôsobom, že to bude teraz veľká páka obhajoby a obžalovaných v zmysle pozrite sa, čo sa tu robilo so svedkami,“ približuje novinárka Laura Kellö Kalinská, aktuality.sk

X X X

 Policajná inšpekcia obvinila exšéfa NAKA, dvoch čurillovcov a bývalého prokurátora ÚŠP: Daňko to považuje za účelové

Vyšetrovateľ špecializovaného tímu na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) Kevin Dlabaj obvinil bývalých vyšetrovateľov NAKA Pavla Ďurku a Jána Čurillu, bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomíra Daňka a bývalého prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michala Šúreka. Dôvodom je zneužitie právomocí verejného činiteľa. Informovalo o tom Prezídium Policajného zboru SR.

  Ľubomír Daňko počas tlačovej konferencie Policajného zboru SR na tému Príprava vraždy policajta 16. augusta 2023 v Bratislave.

„Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinil štyri osoby z trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva,“ uviedla hovorkyňa organizačného odboru ÚIS Andrea Dobiášová. V danej trestnej veci sú Norbert Bödör, Jozef Brhel a Tibor Gašpar.

Hrozí im až 12 rokov, Daňko obvinenia odmieta

„Tri osoby, P.Ď., J.Č., a Ľ.D., sú obvinené v súvislosti s ich výkonom funkcie vyšetrovateľov NAKA Prezídia PZ a jedna osoba M.Š. v súvislosti s dozorom trestnej veci, ktorú dozoroval ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Obvineným môže hroziť trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov,“ dodala hovorkyňa.

Spišiak v Ide o pravdu: Vždy treba rešpektovať súdy. Prípad ‚čurillovcov‘ môže spôsobiť, že policajti nepôjdu na hranu zákona

 Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nebudú k prípadu poskytovať žiadne bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania. „Nikdy som nepochybil a ani nerozumiem, čo mi je kladené za vinu. Mal som vraj určovať, kto vykoná aký úkon, ale to mi vyplývalo z funkcie vedúceho pracovnej skupiny Očistec,“ povedal Daňko Denníku N. Uznesenie o obvinení mu doručili do práce v Nadácii Zastavme korupciu.

 Podľa exšéfa NAKA ide o účelové obvinenie a odmieta, že by zneužil svoju právomoc. Obvinenie sa má týkať údajného procesného pochybenia – policajti mali nesprávnym spôsobom evidovať výsluchy rôznych osôb, ktoré vypovedali o korupcii na najvyšších miestach. Výsluchy vraj v nesprávnom spise. O korupcii vypovedali po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej viacerí vysokí funkcionári a predstavitelia štátnej správy vrátane bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho, bývalého funkcionára NAKA Bernarda Slobodníka či šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa. Ku korupcii sa priznali a aj usvedčovali ďalšie vplyvné osoby z prostredia vlád Smeru a Hlasu.

Lipšic: V aréne spravodlivosti potrebujeme gladiátorov

K obvineniu sa vyjadril aj bývalý šéf ÚŠP Daniel Lipšic. K trestnému stíhaniu, ktoré vedie v dozore Krajská prokuratúra Trnava komentovať nemôže. „Čo však môžem povedať je, že v minulosti v prípade „hrubokrkých“ zločineckých skupín bol vedený osobitný trestný spis, kde boli vypočúvaní svedkovia k ďalšej trestnej činnosti členov zločineckej skupiny, ktorá nebola pokrytá prvotným vznesením obvinenia. Z tejto trestnej veci boli následne odstupované realizačné návrhy, z ktorých boli vznášané obvinenia aj za ďalšie skutky spáchané zločineckou skupinou. Podstatné bolo (a malo by byť aj dnes), že výpovede boli pravdivé a viedli k ďalším obvineniam za závažné trestné činy,“ hovorí.

Opísaný procesný postup bol podľa Lipšica určite správnejší ako spisovanie úradných záznamov o nových skutkoch, či robenie neprocesných písomných poznámok. „A to bez toho, aby boli vypočúvané osoby riadne poučené o následkoch krivej výpovede a krivého obvinenia. Tento procesný postup preto nebol nikým nikdy spochybnený. Samozrejme, vtedy išlo len o „hrubokrké“ zločinecké skupiny, a nie o vplyvné „biele goliere“,“ hovorí bývalý šéf ÚŠP.

„Je absolútne legitímne viesť trestné stíhanie za manipulácie výpovedí, krivé obvinenia, či „mučenie“ spolupracujúcich osôb, avšak viesť trestné stíhanie za odhaľovanie reálnej trestnej činnosti je v právnom štáte celkom zničujúce,“ zdôraznil Lipšic. Šúrek počas svojej kariéry dozoroval a pojednával najťažšie trestné veci vrátane prípadov vrážd, zločineckých skupín, drogových gangov či podvodov na DPH. „Nikdy neuhol – ani o milimeter. Do právoplatného odsúdenia dotiahol aj kauzu svojho vtedajšieho nadriadeného – bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Jeho odvaha a nasadenie boli a sú pre mňa, ale aj pre mnohých mojich kolegov, inšpiráciou,“ hovorí.

„Mišo, drž sa. V aréne spravodlivosti potrebujeme aj gladiátorov. Gladiátorov, ktorí bojujú – nebojácne a podľa pravidiel. Tento boj ešte nie je dobojovaný. Som však presvedčený, že ho spolu raz dobojujeme,“ odkázal kolegovi Lipšic./agentury/

X X X

 Sám priznal, že mal pred jazdou drink: Jeho právnik teraz tvrdí, že Justin Timberlake nebol pri zatknutí opitý

 ,,Justin Timberlake pri zatknutí nebol opitý“, tvrdí jeho právnik. Na snímke Justin Timberlake, 8. 9. 2021Zdroj: Profimedia

V polovici júna zatkla polícia amerického speváka Justina Timberlakea po tom, čo údajne šoféroval pod vplyvom alkoholu. Jeho právnik teraz chce, aby bol prípad zrušený, a tvrdí, že Justin nebol vôbec opitý.

 Len niekoľko týždňov po začiatku svojho turné The Forget Tomorrow World Tour bol bývalý člen chlapčenskej skupiny NSYNC Justin Timberlake (43) zatknutý neďaleko New Yorku a nakoniec sa ocitol na jednej z neslávne známych „mug shot“ (povinná fotografia, ktorú vyhotovujú policajné orgány a vždy ju zverejňujú).

26. júla jeho právnik Edward Burke Jr. vyzval, aby bol prípad zrušený. Spevák nejazdil opitý, a preto nemal byť vôbec zatknutý.

 Ako informoval časopis People, právnik sa po súdnom pojednávaní vyjadril k prebiehajúcemu konaniu takto: „Nebol opitý. Zopakujem to ešte raz. Justin Timberlake nebol opitý. A sme presvedčení, že toto obvinenie (trestné oznámenie) bude zrušené.“

Povestné fotografie, ktoré obleteli celý svet – vľavo policajný snímok Justina Timberlakea po zatknutí, vpravo prichádza na súd 19. 06. 2024Zdroj: Profimedia

Právnik kritizuje vážne chyby polície

V ďalšom vyhlásení právnik uviedol, že polícia sa pri zatýkaní jeho prominentného klienta v tom čase dopustila vážnych chýb, a že vo všeobecnosti nebolo zákonné. K svojmu vyhláseniu dodal:

„Justin rešpektuje orgány činné v trestnom konaní a ich veľmi dôležitú prácu. S policajtami po celý čas spolupracoval a správal sa k nim s rešpektom, ktorý si zaslúžia. Rešpektuje aj celý súdny proces vrátane prokurátora a sudcu, ktorí boli dnes v súdnej sieni.“, aktuality.sk

X X X

 Prečo obvinili prokurátora a čurillovcov? Inšpekcii sa nepozdávali výsluchy kajúcnikov do záhadných spisov

  Podľa vyšetrovateľa inšpekcie obvinení vypočúvali kajúcnikov najprv v špeciálnych spisoch tak, aby o tom nevedeli obhajcovia a nespolupracujúci obvinení. Ako poškodení sú v tomto prípade označení Norbert Bödör, poslanec Tibor Gašpar a podnikateľ obvinený v kauze Mýtnik Jozef Brhel.

Záhadný, tzv. „technický” spis číslo 80, má byť hlavným dôvodom obvinenia bývalého šéfa NAKA Ľubomíra Daňka, policajtov Pavla Ďurku a Jána Čurillu, ako aj prokurátora Michala Šúreka. Spis údajne používali tak, že doň vypočúvali kajúcnikov, ktorí mali vypovedať o všetkej trestnej činnosti. Vytvorili si nekonkrétny prípad, v ktorom nikoho neobvinili, iba vypočúvali svedkov. Vyšetrovatelia NAKA si touto taktikou zabezpečili, že k týmto informáciám od svedkov nemali prístup známe mená z veľkých káuz ako Očistec, Judáš či Mýtnik a ani ich obhajcovia.

Podľa obvinenia si skupina policajtov až následne v samostaných konaniach vyberala, kto a čo sa bude vyšetrovať.

Okrem spisu číslo 80 existoval podobný s číslom 154., aktuality.sk

X X X

 Čo má spoločné Šutaj Eštok s českým ministrom vnútra? Nespokojných policajtov. Za riekou Moravou sa vyhrážajú výpoveďami

Dvaja šéfovia rovnakého rezortu čelia dvom identickým výzvam. Od svojho ministra vnútra žiadajú zvýšenie platov nielen policajti na Slovensku, ale aj v Česku. Matúš Šutaj Eštok a Vít Rakušan majú ešte problém, ktorý sa v obidvoch krajinách vlečie už dlhé roky: nedostatočný počet príslušníkov policajného zboru.

 Policajti v Českej republike chcú mať vyššie platy od októbra tohto roku. (Ilustračná snímka je z júna 2023, keď dohliadali na verejný poriadok v Prahe pred finále Európskej konferenčnej lige vo futbale medzi klubmi West Ham United a FC Fiorentina.)

Slovenský minister vnútra ponúka takzvaný stabilizačný príspevok policajtom, ktorí sa upíšu bezpečnostným zložkám na ďalšie roky. Od januára 2025 by mali jednorazovo dostať 5-tisíc eur (rovnako vysoká suma má slúžiť ako náborový príspevok). Slúžiaci policajti však žiadajú vyššie mesačné mzdy. Sú v tom zajedno s českými strážcami zákona.

Český minister vnútra Rakušan možno teraz ľutuje, čo povedal pred niekoľkými mesiacmi. Policajti totiž chcú, aby splnil svoje slová, ale on odsúva tému vyšších miezd. „Zaslúžia si zvýšenie platov, inflácia je vysoká,“ zdôraznil v januári tohto roku pre Českú televíziu. Zámer počítal s tým, že policajti by si mesačne prilepšili o desať percent s účinnosťou od októbra 2024. Nárast miezd by zaťažil štátnu kasu zhruba o 1,1 miliardy českých korún (za posledný štvrťrok 2024). Vychádza to v prepočte na 43 miliónov eur, Rakušan však zatiaľ vo vláde nepochodil. Minister práce Marian Jurečka hovorí, že to prichádza do úvahy až od januára 2025.

Českí policajti však nemienia čakať ani jeden mesiac. „Máme požiadavku, aby k zvýšeniu došlo už v tomto roku, pretože je veľa policajtov, ktorí už tejto vláde neveria. V bezpečnostných zložkách máme za posledné dva roky pokles reálnych príjmov viac ako 20 percent, možno aj 25 percent, a títo ľudia naozaj zvažujú, že odídu,“ citoval server Novinky Tomáša Machoviča, ktorý je predseda Nezávislého odborového zväzu Polície Českej republiky. Varoval, že do civilu by mohli odísť aj najskúsenejší, čiže takí, ktorí odslúžili už okolo dvadsať rokov.

Valorizácia o 10 percent by vyšla verejné financie v budúcom roku na 4,5 miliardy českých korún (190 miliónov eur). Zástupcovia policajných odborárov sa chystajú zatlačiť na Rakušana na ďalšom spoločnom stretnutí, ktoré je naplánované o tri týždne. Čo sa týka možnosti, že zarobia viac od januára 2025, celkom isté to nie je: vláda sa mieni touto témou zaoberať o necelé dva mesiace, keď pripraví návrh zákona o budúcoročnom štátnom rozpočte. A či doňho zahrnie desaťpercentnú valorizáciu pre policajtov, to nikto zaručene nedokáže povedať.

Druhou pálčivou témou je počet príslušníkov policajného zboru. Na Slovensku ich pracuje zhruba 19800, čo je približne o 2800 menej, ako bol plánovaný počet v tomto roku. Nepriaznivo to vyzerá aj v Česku. Dokazuje to napríklad pohľad na údaje policajného riaditeľstva hlavného mesta: celkový počet pracovných miest je 6545, obsadených však len 5523, čiže o 1022 menej, ako Praha potrebuje. (Ide o čísla k 1. januáru 2024, ale odvtedy sa nič podstatné nezmenilo.)

Zrejme hlavnou príčinou nedostatočného počtu policajtov je ich slabé mzdové ohodnotenie, čo platí na oboch stranách rieky Moravy. V Česku je hrubý mesačný príjem policajta bez praxe v prvom roku služby od necelých 31-tisíc českých korún. „Priemerný plat po troch rokoch služby očakávame vo výške niečo viac ako 43-tisíc českých korún,“ informuje na svojej webovej stránke česká polícia.

Nástupný plat policajta na Slovensku dosahuje 1300 eur. V podstate na rovnakej úrovni ako v Česku, pretože zmienených 31-tisíc českých korún vychádza v prepočte na 1320 eur. Za jeden rok to je v oboch štátoch pod hranicou 16-tisíc eur.

V susednej alpskej krajine nástupné platy v polícii síce neohúria, ale po odslúžených rokoch už zabezpečujú veľmi dobrú životnú úroveň jej príslušníkom. „Policajti s niekoľkoročnou odbornou praxou majú v priemere ročne hrubú mzdu 40-tisíc eur (s odmenami až 65-tisíc eur). Platy policajných dôstojníkov sa pohybujú okolo 100-tisíc eur v hrubom ročne,“ konštatuje rakúsky server Finanz./agentury/

X X X

 Alarmujúca predpoveď. Ministerka Dolinková by mala čo najskôr položiť na stôl zmysluplný plán

Ako sme si už na Slovensku zvykli, ani hlasné volanie po odstránení rôznych nešvárov v spoločnosti nezaberá, a aj po rokoch sa nachádzame na štartovacej čiare. To sa týka aj nedostatku všeobecných lekárov. Združenie miest a obcí (ZMOS) teraz opäť varuje pred kolapsom? Koľko už podobných varovaní bolo?

 Momentálne na Slovensku chýba minimálne 470 lekárov pre dospelých. Svojho lekára nemá 280-tisíc občanov našej krajiny. Veľká časť lekárov pracuje aj v dôchodkovom veku, má viac ako 70 a niekedy až 80 rokov. Ak sa do desiatich rokov nič nezmení, všeobecného lekára nebude mať 2,5 milióna dospelých. To je alarmujúca predpoveď. Dôsledky si radšej ani nedomýšľajme.

Na to, aby medzi seba všeobecní lekári prilákali nových kolegov a sestry, spočítali, že treba zhruba 60 miliónov eur, teda iba 12 eur na jedného obyvateľa Slovenska. Skutočne na to nemáme? Už teraz župy lekárom finančne pomáhajú, ale nestačí to. Najmä v banskobystrickej a prešovskej župe čelia na vidieku skutočnej kríze. Ale ani inde nie je situácia ružová. Ako prezradil predseda ZMOS-u, primátor Partizánskeho Jozef Božik, v Trenčianskom kraji nemá lekára 12-tisíc ľudí.

Pomôcť by mal aj plán obnovy. Je v ňom vyčlenených 60 miliónov eur na založenie novej ambulancie. Lenže lekár (so sestrou) dostane na 60 mesiacov iba 60-tisíc eur. To nestačí. Prevádzka ambulancie vyjde na mesiac na 11-, 12-tisíc eur. Lekár si musí za ten čas vybudovať primeranú klientelu, aby mohol normálne prevádzkovať ambulanciu. Aj preto sa stáva, že si lekári otvoria ambulanciu v meste, pritom ľudia ho potrebujú na vidieku, kde jedna ambulancia za druhou mizne.

Ak sa do desiatich rokov nič nezmení, lekára nebude mať 2,5 milióna dospelých. To je alarmujúca predpoveď. Dôsledky si radšej ani nedomýšľajme.

Nezabúdajme, že lekárov „neživia“ poplatky, ale body za jednotlivé zdravotné výkony. Tieto body sú vlastne nejaké ceny za zdravotné úkony, ale tie najmä u mnohých špecialistov neboli aktualizované 20 i viac rokov. Až teraz sa tak deje. Akurát nástup nových „cenníkov“ sa opäť odkladá. No radšej dvakrát strihať a raz rezať, ako všetko pobabrať.

Ak si lekár počas spomínanej výpomoci nezoženie dostatok pacientov, skrachuje a peniaze bude nútený vrátiť. Združenie všeobecných lekárov pre dospelých preto navrhuje iné spôsoby, ako pomôcť začínajúcim lekárom. Hoci štát zvýšil zdravotné odvody o jedno do percento (zo 14 na 15 %), nestačí ani to, primárne sú totiž nové zdroje nasmerované do sektora nemocníc Predseda ZMOS-u by uvítal, keby mestá vyčlenili (nájomné) byty pre lekárov, sestry, učiteľov, policajtov. No pri nových bytoch by potrebovali motiváciu zo štátnej bytovej pomoci? Je to taký tvrdý oriešok?

Nesmieme zabúdať, že (mladých) lekárov lákajú aj nemocnice. Často sú im schopné ponúknuť s príplatkami oveľa zaujímavejší plat. Navyše bez podnikateľského rizika v ambulancii. Na stole je aj program, kde štát vyčlenil desať miliónov na vznik 120 ambulancií pre všeobecných lekárov pre dospelých i deti. Zatiaľ úspešne prešlo sitom 44 uchádzačov, pripravuje sa tretia výzva. V rámci rezidentského programu sa môžu zamestnať v ambulanciách aj študenti medicíny. Riešením je tiež zamestnanie ďalšieho lekára v ambulancii. Nezanedbateľná časť mladých lekárov (žien) nechce po škole pracovať na plný úväzok, takto by sa dali prilákať do kritických regiónov.

Chýbajúci ambulantní lekári je celoeurópsky problém. Pokiaľ neprídeme s nejakou motivačnou schémou, nezaviažeme absolventov medicíny, aby zostali do atestácie na Slovensku, odídu do zahraničia a naše zdravotníctvo skolabuje. Ministerstvo zdravotníctva by preto malo vypracovať zmysluplný plán a poskytnúť nielen lekárom, ale nám všetkým, perspektívu. Bez nej sa nikam (a nikdy) nepohneme./agentury. 

X X X

 Vyslyšal jeho prosby. Lukašenko udeliť milosť Nemcovi odsúdenému na trest smrti

Bieloruský autoritársky vodca Alexander Lukašenko sa rozhodol udeliť milosť nemeckému občanovi Ricovi Kriegerovi, nad ktorým bieloruský súd nedávno vyniesol trest smrti za trestné činy súvisiace s terorizmom. Oznámila to dnes v podvečer bieloruská štátna tlačová agentúra Belta, podľa ktorej Krieger Lukašenka o milosť požiadal.

 Bieloruské bezpečnostné zložky Kriegera uväznili vlani v novembri a úrady ho obvinili z mnohých trestných činov, vrátane terorizmu, špionáže, žoldnierstva, založenia extrémistickej organizácie, nedovoleného nakladania so strelnými zbraňami a výbušninami či narušenia komunikačných trás. Nedávno médiá informovali, že ho súd odsúdil na trest smrti.

Tridsaťročný Nemec pred niekoľkými dňami v bieloruskej televízii uviedol, že ľutuje svoje činy a dúfa v milosť.

 Krieger v televízii povedal, že sa pred rokom rozhodol odísť na Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej vojenskej agresii, aby sa stal zdravotníkom v niektorej cudzineckej jednotke bojujúcej na strane Kyjeva.

Nie je to počítačová hra. Ako vyzerajú boje na Ukrajine z pohľadu vojakov?

 Nemecké ministerstvo zahraničia skôr uviedlo, že Berlín je v intenzívnom kontakte s úradmi v Minsku ohľadom osudu nemeckého občana odsúdeného na smrť. Hovorca bieloruského ministerstva zahraničia následne povedal, že obe strany o prípade rokovali, pričom Minsk navrhol možno „konkrétne riešenie“. Tie však nespresnil.

Bielorusko je poslednou krajinou v Európe, ktorá uplatňuje trest smrti. Popravy sa tam vykonávajú zastrelením a odohrávajú sa za najprísnejšieho utajenia: dátum sa neoznamuje, telo sa nevydáva príbuzným a neoznamuje sa ani miesto, kde bol popravený pochovaný.

Kriegerovo odsúdenie vyvolalo špekulácie, že bieloruské úrady mohli konať v súlade s Moskvou ohľadom možnej výmeny väzňov so západnými krajinami, ktorá by zahŕňala Vadima Krasikova, ktorý si v Nemecku odpykáva doživotie za vraždu Čečenca s gruzínskym pasom spáchanú v roku 2019 v Berlíne.

Lukašenko je jedným z najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusku okrem iného poskytol bieloruské územie na jeho útok na Ukrajinu./agentury/

X X X

 V Srbsku narastá nápor nelegálnych migrantov na hranice. Kedy migračná lavína príde na Slovensko?

 Každým rokom vlny nelegálnej migrácie na Slovensku narastajú, vlaňajšok bol z tohto pohľadu bol rekordný. Migračná kríza bola jednou z nosných tém parlamentných volieb a vyvrcholila rozsiahlou nočnou akciou, ktorá sa koncom októbra konala na slovensko-maďarských hraniciach za účasti premiéra Roberta Fica (Smer) a s nasadením obrnených vozidiel. V zime je však pohyb po migračných cestách v útlme, nárast nelegálnej migrácie nastáva v teplejšom období. Okolité štáty už pomaly zavádzajú opatrenia, ktoré by mali ochrániť hranice pred masívnym náporom migrantov v najbližších týždňoch a mesiacoch. Pravda zisťovala, ako sa na prípadnú migračnú krízu pripravuje aj Slovensko.

 Vlani na Slovensku zaevidovali rekordných 47-tisíc nelegálnych migrantov, vyplýva zo štatistik cudzineckej a hraničnej polície, čo je absolútnym rekordom za posledných 30 rokov. Ich masívny prílev počas letných mesiacov spôsobil doteraz najväčšiu migračnú krízu na Slovensku. Štátne hranice totiž boli prísne strážené, a to nielen zvnútra. Hraničné kontroly zaviedli všetky susedné krajiny.

Drony a kone na hraniciach

Prihraničné obce zároveň museli riešiť prílev cudzincov, ktorí pre kontroly nevedeli Slovensko legálne opustiť, zároveň u nás nemali žiadnu možnosť ubytovať sa. Mestá a samosprávy preto v núdzovom režime hľadali riešenie, kam umiestniť stovky až tisíce ľudí, aby tí neprespávali na uliciach či železničných staniciach. Vo Veľkom Krtíši sa rozhodli nelegálnych migrantov umiestniť vo výrobnej hale, kde sa v jednom čase zdržiavalo takmer sedemsto migrantov. Robert Fico spolu so straníckymi kolegami zo Smeru v tomto areáli natočil video, ktoré naštartovalo tému nelegálnej migrácie v rámci vlaňajšej volebnej kampane.

Najväčšou akciou v rámci stráženia slovenských hraníc bola nočná „demonštrácia sily“, ktorú zorganizovalo ministerstvo vnútra koncom vlaňajšieho októbra. Šéf rezortu Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a premiér Fico na tlačovej konferencii oznámili, že nasadili na ochranu zelenej hranice stovky policajtov, drony, obrnené auta aj člny či kone. Akcia trvala iba jednu noc, počas nej nebol vypátraný ani zadržaný žiaden migrant. Polícia a ministerstvo za akciou stoja. Šutaj Eštok argumentoval, že tým Slovensko vyslalo do sveta jasný signál, aby prevádzači a kriminálnici pochopili, že „prichádza nový prístup k nelegálnej migrácii“.

Odborníci ale poukazovali na to, že počas chladnejších mesiacov je migračná vlna v našom regióne na ústupe aj bez zavedenia opatrení. Obrovská časť migrantov, ktorí sa presúvajú cez územie Slovenska, smeruje práve do Nemecka po takzvanej západobalkánskej trase. Tá sa začína v Turecku a vedie cez viacero krajín Balkánu, južnej, východnej a strednej Európy. V zime prevádzači menia trasu, po ktorej sa snažia nelegálne dostať ľudí do Európy. Volia teplejšie krajiny a posielajú migrantov cez Slovinsko a Chorvátsko, následne do Rakúska a odtiaľ do cieľových krajín. A tak je počas chladnejšieho obdobia počet nelegálnych migrantov minimálny. V lete nastáva úplný opak.

Srbi a Maďari už sú v pohotovosti

Tento rok je situácia na vonkajších, ako aj vnútorných hraniciach schengenskej zóny zatiaľ pokojnejšia. V prvom polroku 2024 počet nelegálnych prekročení hraníc klesol takmer o tretinu v porovnaní s vlaňajškom, vyplýva z dát Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). Aj keď ide stále o veľké množstvo nezákonných vstupov, teda približne 94-tisíc zaevidovaných prípadov, Frontex konštatuje, že na západobalkánskej trase nastal pokles až o 72 percent. Narastá ale počet nelegálnych príchodov cudzincov cez západoafrickú (+ 174 %) a východnú pozemnú hranicu (+ 148 %).

Preto Frontex už od marca zintenzívnil kontroly na najrizikovejších úsekoch vonkajšej hranice Európskej únie (EÚ). Začiatkom jari boli strojnásobené počty príslušníkov pohraničnej stráže EÚ a bulharských policajtov na bulharsko-tureckej hranici. Cieľom operácie je zvýšiť „ochranu jednej z najcitlivejších a najrušnejších vonkajších hraníc EÚ“.

Na bratislavských Vajnoroch v blízkosti cudzineckej polície vyrástlo desať provizórnych domčekov pre päťdesiat ľudí a zatiaľ dva vyhrievané stany.

 Migračná vlna sa pomaly rozbieha aj v Srbsku, odkiaľ nelegálni migranti cez Maďarsko prichádzajú na Slovensko. Podľa dát Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v máji počet nelegálnych migrantov, ktorí vstúpili do balkánskej krajiny, vzrástol o 29 percent v porovnaní s aprílom. Dáta za letné mesiace ešte nie sú známe.

Srbská polícia preto tiež posilnila hraničné hliadky, čo zabránilo prieniku väčšieho počtu nelegálnych prisťahovalcov do Srbska, informuje IOM. Do ochrany srbských hraníc sa už zapojili aj maďarskí policajti, lebo pre cudzincov je táto hranica „vstupnou branou” do EÚ aj Schengenu. Preto južní susedia každý rok čelia zvýšenému náporu cudzincov na svojich hraniciach. Aby ho znížili, vysielajú príslušníkov svojich bezpečnostných zložiek do Srbska, aby problém zastavili ešte tam, kde vzniká.

Koncom mája maďarská vláda vyslala už tretí policajný kontingent do Srbska, aby pomohol zabrániť nelegálnemu prekračovaniu hraníc. „Je našou povinnosťou zabrániť nelegálnym migrantom vstúpiť do našej krajiny a na územie Európskej únie, preto úzko spolupracujeme s príslušnými orgánmi susedných krajín,“ informoval šéf maďarského oddelenia hraničnej polície Balazs László.

Podľa informácií Pravdy sú hraničné kontroly posilnené aj v Rakúsku. Na niektorých pozemných priechodoch sú v pohotovosti policajné hliadky, aj keď kontroly sú len sporadické. Príslušníci rakúskej polície tiež vykonávajú náhodné previerky dokladov totožnosti na viedenskom letisku, a to aj u pasažierov letov z európskych krajín, najmä južných.

 U nás je zatiaľ pokoj

Pravda sa preto obrátila na policajne prezídium s otázkou, ako sa vyvíja situácia s nelegálnou migráciou tento rok. Tiež sme sa pýtali, aké opatrenia by sa mali zaviesť v prípade, že sa nápor na hranice spred roka zopakuje. Podľa polície je tento rok situácia relatívne stabilná. „V porovnaní s prvým polrokom 2023, keď bolo zadržaných 11 362 nelegálnych migrantov, evidujeme v tomto roku za rovnaké obdobie pokles o 89 percent,“ uviedlo komunikačne oddelenie polície. Zároveň pripomenulo, že Slovensko nikdy nebolo pre väčšinu migrantov cieľovou destináciou a vlaňajšia kríza bola ovplyvnená najmä tzv. sekundárnou tranzitnou nelegálnou migráciou.

Policajti však pravidelne vykonávajú kontroly na celoštátnej a regionálne úrovni „v rámci bezpečnostno-represívnych akcií”. „Tie sú vždy plánované na základe analýzy rizík. Naším cieľom je overovať oprávnenosť pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín a bojovať proti nelegálnej migrácii. Naďalej vykonávame aj systematické kontroly vozidiel vo vnútrozemí, ktoré by mohli byť zapojené do prevozu migrantov,“ vysvetlilo policajne prezídium.

Ďalej deklarovalo, že slovenská polícia nepodceňuje riziko, že sa situácia môže zmeniť. „Pri eliminácii nelegálnej migrácie neustále zohľadňujeme, samozrejme, aj kritériá prípadnej potreby dočasne obnoviť kontrolu na vnútorných hraniciach,“ zhrnula polícia v stanovisku. Pri prípadnom zvýšení prílevu nelegálnych migrantov by sa mali prijímať opatrenia podľa tzv. semaforu. Ak stúpne počet nelegálnych migrantov do 100 za týždeň, mali by sa spustiť kontroly na hraniciach. Ak do 250, spúšťajú sa ďalšie opatrenia. Pri zvýšení nad 250 migrantov za týždeň dáva minister návrh na znovuzavedenie hraničných kontrol. /agentury/

X X X

 Situácia Ukrajiny v oblasti energetiky sa podľa Šmyhaľa výrazne zlepšila

 Ukrajina sa spoliehala na dovoz elektriny zo susedných krajín, aby vyplnila výpadok vo výrobe.

Po vlnách ruských útokov, ktoré spôsobili na Ukrajine rozsiahle výpadky dodávok elektriny, sa situácia v oblasti energetiky na Ukrajine výrazne zlepšila, vyhlásil v utorok ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Od invázie Ruska vo februári 2022 čelili mnohé ukrajinské regióny pravidelným výpadkom dodávok elektriny, keďže Moskva svoje raketové a dronové útoky zameriava na energetickú infraštruktúru krajiny.

„Vďaka skorému ukončeniu opráv na dvoch blokoch jadrových elektrární a poklesu teploty sa situácia v energetickom sektore stabilizovala,“ uviedol Šmyhaľ. Štátny prevádzkovateľ elektrickej energie Ukrenergo oznámil, že 30. júl bol prvým dňom v mesiaci bez výpadkov elektriny.

Ukrajina sa spoliehala na dovoz elektriny zo susedných krajín, ktoré sú členmi Európskej únie, aby vyplnila výpadok vo výrobe spôsobený ruskými útokmi. Úrady tiež vyzývali podniky a spotrebiteľov, aby obmedzili spotrebu v čase špičky. Ukrajina teraz pokračuje v príprave na jesenné a zimné obdobie a rozvíja alternatívne zdroje výroby, dodal Šmyhal./agentury/

X X X

Slovenská pošta predáva niektoré budovy, v Žiline je v ponuke za vyše dva milióny

Pošta v budove má ostať minimálne desať rokov.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému, bez rozdielu a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Budova Slovenskej pošty pri Železničnej stanici v Žiline je na predaj. Záujemcovia si ju môžu kúpiť za 2 215 326,28 eur. Slovenská pošta na svojej stránke avizuje, že plánuje pokračovať s predajom nehnuteľného majetku. Budovy sú na predaj nielen v obciach s menším počtom obyvateľov, ale v tohtoročnom pláne sú aj krajské mestá. V žilinskej budove je prevádzka pošty. V Košiciach, Nitre a Bratislave predávajú administratívne budovy, bez prevádzok.

O rušení prevádzok rozhoduje Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. O konkrétnom predaji budov rozhoduje predstavenstvo Slovenskej Pošty, pričom súhlasiť musí aspoň tri pätiny všetkých členov. „Slovenská pošta nepovažuje za efektívne investovať desiatky miliónov eur do obnovy starých budov, ktoré nevyužíva, respektíve užíva iba ich malú časť,” vyjadril sa k veci hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.

Pošta ostane

S pobočkou v Žiline môžu obyvatelia podľa hovorcu naďalej počítať. Prevádzka zostane v priestoroch najbližších desať rokov od predaja. „Podmienky predaja sú nastavené tak, že zmluvné strany spolu s kúpnou zmluvou uzavrú Zmluvu o zriadení vecného bremena za účelom výkonu prevádzky pošty po dobu minimálne desať rokov.“

Ak sa nepodarí budovu predať, jej cena sa zníži. „Je možné v treťom opakovanom kole a v každom nasledujúcom kole verejného ponukového konania znižovať minimálnu ponukovú cenu alebo predaj zrušiť.”

V Žiline majú jej obyvatelia celkovo k dispozícii desať pobočiek Slovenskej pošty, sedem BalíkoBOXov a tri PoštaPOINTy.

PoštaPOINTY sú riešením pre viaceré zrušené prevádzky po celom Slovensku. Tento rok ich pribudlo 130. Je možné ich využiť pre zásielky do tridsať kilogramov. „Vrátane podávania listových a balíkových zásielok, vyberania a výplaty poštových poukazov, sociálnych dávok,“ informoval Guzi. Pošta hľadá na ich umiestnenie vhodné priestory. Za určitých podmienok takýmto priestorom môže byť napríklad miestny obchod. Toto riešenie je podľa hovorcu úspornejšie ako prevádzkovanie kamenných pobočiek.

Zvýšil sa aj počet BalíkoBOXov v tomto roku o osemdesiatjeden. „Do konca roku plánujeme rozšíriť sieť PoštaPOINTov, ktoré umožňujú výdaj balíkových zásielok, na tristo. Zároveň sa do konca roka všetky BalíkoBOXy, ktorých je momentálne dvestoštyridsať rozšíria o novú funkciu, okrem výberu balíkových zásielok budú môcť zákazníci zásielky aj podávať.“ Už dnes podaj zásielok funguje v osemdesiatjeden BalíKOBOXoch.

 História stavby s vlastným CO krytom

Súčasnú budovu na Hviezdoslavovej ulici v Žiline postavili podľa návrhov architekta Jána Vranu. Stojí hneď vedľa železničnej stanice.

Ministerstvo dopravy a verejných prác vydalo stavebné povolenie na pôvodnú stavbu v októbri 1940. Murovanú budovu dokončili o tri roky neskôr. V roku 1963 pridali prístavbu a nadstavbu. Objekt je z konštrukčného hľadiska murovaný. V podzemnom podlaží sa nachádzajú priestory krytu civilnej ochrany, ktoré sú prístupné samostatným schodiskom. Tieto priestory vznikli v roku 1962 ako prístavba k pôvodnej stavbe. Objekt bol počas rokov aj niekoľkokrát zrekonštruovaný.

Budova slúžila od roku 2009 ako jedno zo štyroch hlavných spracovateľských stredísk na Slovensku. Pobočku tam mal aj Colný úrad, ktorý zabezpečoval dohľad pre Žilinský a časť Trenčianskeho kraja výlučne pri poštovej preprave. Pre enormný nárast internetových zásielok sa však presťahoval v roku 2017 na Bytčickú ulicu v Žiline.

Dôvodom na výstavbu nového Hlavného spracovateľského strediska v Žiline bolo, že kapacita budovy na Hviezdoslavovej nepostačovala na spracovania listových a balíkových zásielok, boli tam i zlé podmienky pre dopravné a logistické činnosti a spracovanie zásielok zastaralými technológiami. Výstavba nového strediska, ktorá v tom čase stála 9,2 miliónov eur sa zaradila medzi najväčšie investície Slovenskej pošty.

Pošte sa za posledné štyri roky zatiaľ podarilo predať štyridsaťpäť objektov. „Výnosy z predaja nehnuteľností plánujeme použiť na bežnú hospodársku činnosť, ale aj investovať do rekonštrukcií a modernizácií objektov,” objasnil Guzi.

Obyvatelia viacerých obcí proti rušeniu protestovali, posielali pošte žiadosti aj petície s tým, že prevádzky potrebujú, no ani to im nepomohlo.

S predajom budov budú pokračovať aj v budúcnosti, pripúšťa aj ďalšie rušenie prevádzok. „Rozhodnutie o zrušení časti pobočkovej siete Slovenskej pošty nepadlo, ale do budúcna ho nevylučujeme.”, aktuality.sk

X X X

 V Paríži pustia do ženského ringu pästiarky s chromozómami XY. Toto je vážne riziko, môže ísť o zdravie

Absolútne rekordy mužských športovcov v porovnaní so ženskými sú v rovnakých disciplínach lepšie o desiatky percent. A čím je šport silovejší, tým je nepomer radikálnejší.

 Medzinárodný olympijský výbor (MOV) však potvrdil, že dve boxerky, ktoré boli minulý rok diskvalifikované z majstrovstiev sveta pre neúspešné testy rodovej spôsobilosti, môžu v Paríži nastúpiť.

Imane Chelifová z Alžírska i Taiwančanka Lin Yu Ting sa postavia do ringu už tento týždeň: Chelifová sa stretne s Taliankou Angelou Cariniovou v kategórii do 66 kg a Lin by mala v piatok vyzvať dosiaľ neznámu súperku v kategórii do 57 kg.

Rozhodnutie MOV pustiť spomínané pretekárky medzi štyri povrazy je – diplomatickým slovníkom povedané – prinajmenšom kontroverzné, ak však zahodíme spred úst servítky a začneme si hovoriť pravdu, tak potom aj nebezpečné.

Bývalý majster sveta Barry McGuigan na sociálnej sieti X dokonca hovorí o šoku: „Čo sa to vlastne deje,“ pýta sa.

 Prípad Semenyaová

V skratke: vlani sa pod záštitou Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) konali v indickom Dillí majstrovstvá sveta, na ktorých sa preukázalo, že obe boxerky majú chromozómy XY a preto boli vylúčené zo športového podujatia.

Alžírčanku nepustili do boja o zlato, Taiwančanke zasa spätne odobrali bronz.

Tu však nastal problém, IBA má zakázané organizovať olympijský boxerský turnaj v Paríži kvôli dlhotrvajúcim otázkam týkajúcich sa správy vecí verejných a sérii súdnych škandálov.

To znamená, že box pod piatimi kruhmi prebieha pod záštitou boxerskej jednotky MOV, ktorá má uvoľnenejšie pravidlá.

 Presne v tom Riu, kde sa beh žien na 800 metrov zapísal do dejín, keďže všetky tri atlétky na stupňoch víťazov – Juhoafričanka Caster Semenyaová, Margaret Wambuiová z Kene i Francine Niyonsabaová z Burundi – si prešli neštandardným sexuálnym vývojom.

 Semenyaová má podľa The Telegraph stav nazývaný nedostatok 5-alfa reduktázy, ktorý postihuje iba mužské pohlavie pred narodením a počas puberty.

To má v každej bunke jeden chromozóm X a jeden Y, ako aj semenníky, ktoré však môžu byť vnútorné. Semenyaová ako taká je 46XY, má teda zápis normálneho karyotypu muža.

Autor britského konzervatívneho denníka si pri tejto príležitosti spomína na Britku Lynsey Sharpovú, ktorá „bola taká zničená, že jej odopreli medailu, že plakala aj v televízii. Avšak akokoľvek bola táto situácia strašidelne nespravodlivá, prax povoľovania pästiarkam, ktoré neuspeli v rodových testoch, bojovať so ženami, je potenciálne ešte horšia.“

Dva a polnásobný rozdiel

Box je založený na úsilí vyradiť súpera čo najrýchlejšou cestou. Je to športová oblasť, kde je sexuálny dimorfizmus najvýraznejší, pretože muži sú biologicky zvýhodnení nielen širšími ramenami a dlhším dosahom ako ženy, ale aj o 90 percent zvýšenou silou bicepsu a o 162 percent väčšou silou úderov.

Aby sme to vysvetlili, znamená to, že priemerný mužský úder má viac ako 2,6-násobok sily úderu ženy a v tejto chvíli sa dostávame k termínu zodpovednosť. Úlohou funkcionárov je zabezpečiť, aby niekto nezomrel.

Tu sa Medzinárodný olympijský výbor rozhodol, že dve bojovníčky, ktoré len minulý rok neprešli testom testosterónu a pohlavia, splnili kritériá pre súťaž v kategórii žien.

Chelifová a Lin Yu-Ting boli na minuloročných MS diskvalifikované a je to dokonca otvorene priznané aj v oficiálnych olympijských profiloch oboch športovkýň.

„Ale tam, kde Medzinárodná boxerská asociácia uznala za vhodné túto dvojicu diskvalifikovať, MOV im dal voľný priechod, aby sa postavili proti ženským súperkám v najnebezpečnejšom športe a na najväčšom pódiu zo všetkých,“ píše The Telegraph, ktorý pri tejto príležitosti dáva priestor aj doktorke Emme Hiltonovej, ktorá to považuje za nehoráznu nespravodlivosť.

 Bezpečnosť vs inklúzia

„Vidieť tri pretekárky s rozdielnym sexuálnym vývojom na pódiu ženských pretekov na 800 m bolo šokujúce, ale aspoň ste vedeli, že nikto neriskuje život. Ale toto je vážne riziko, o ktorom sa na olympiáde uvažuje z ideologických dôvodov.

Namiesto toho, aby MOV povedal, že tieto športovkyne nemôžu byť súčasťou ženského športu, najmä nie v boxe, sa snažia nájsť rovnováhu medzi spravodlivosťou, inklúziou a bezpečnosťou.

Bezpečnosť však nie je o rovnováhe. Bezpečnosť je hranica. Ak to nie je bezpečné, nikoho nezaujíma, či je to spravodlivé alebo inkluzívne.“

Doktorka Hiltonová hovorí o obavách, Mexičanka Brianda Cruzová o priamej skúsenosti, keďže proti Chelafovej bojovala na olympiáde v Tokiu.

„Keď som proti nej boxovala, cítila som sa dosť mimo. Jej údery ma veľmi boleli, nemyslím si, že som sa tak niekedy predtým – počas mojej trinásťočnej boxerskej kariéry – cítila. Dokonca ani pri zápase s mužmi. Ďakujem bohu, že som sa v ten deň dostala z ringu bezpečne a je dobré, že si to konečne uvedomili.“

 Nuž, medzi štyrmi povrazmi je aktuálne dusno, Linová o situácii nehovorí. Chelifová áno. Pre Agence France-Presse uviedla, že je obeťou „veľkého sprisahania“. Podľa nej existujú krajiny, ktoré nechcú, aby Alžírsko získalo zlatú medailu a „nebudeme o tom mlčať.“

Zakladateľka Nezávislej rady pre ženský šport, Marshi Smithová, v tom má však jasno…

„Fyzické týranie žien na olympijskej scéne eliminuje integritu všetkých olympijských podujatí a športovkyniam hrozí doživotné zranenie alebo dokonca smrť. Tento podvod jednoducho nesmie pokračovať.“

Laurel Hubbardová – Gavin Hubbard

Aj predchádzajúce olympijské hry v Tokiu 2021 sa niesli v podobnom duchu. Škandál tam však vyvolala účasť vzpieračky Laurel Hubbardová z Nového Zélandu.

Ešte pred rokom 2012 jej fanúšikovia mohli fandiť v mužskej kategórii. Pod menom Gavin Hubbard, ktorý v juniorských kategóriách vytvoril mnoho národných rekordov. Následne zahájil proces zmeny pohlavia.

Pre porovnanie: ako junior vytvoril novozélandský rekord, keď v kombinácii trhu a nadhodu dostal nad hlavu rovných 300 kilogramov. Ako žena po štyridsiatke atakovala svojimi výkonmi v kombinácii 285 kilogramov.

 Jej účasť v Tokiu podporila aj novozélandská vláda. „Laurel je členkou olympijského tímu Nového Zélandu. Sme na ňu hrdí, pretože sme hrdí na všetkých našich športovcov,“ uviedol vo vyhlásení tamojší minister športu Grant Robertson.

Hubbardová potrebovala okrem kvalifikačných pravidiel splniť aj tie pre transgender účastníkov. Jej hodnota testosterónu za posledných dvanásť mesiacov musela byť nižšia ako 10 nmol/l.

Nie všetci ale s účasťou transgender športovcov na súťažiach súhlasili. Mnohí vedci už vtedy tvrdili, že títo ľudia môžu mať výrazné biologické výhody. Napríklad hustotu svalov či kostí.

Zástancovia väčšej inklúzie v športe zasa vraveli, že proces transformácie značne znižuje túto výhodu a doterajšie fyzické rozdiely medzi športovcami navyše ukazujú, že rovnaké podmienky pre všetkých aj tak neexistujú.

Diaľková bežkyňa Joanna Harperová kedysi tiež podstúpila zmenu pohlavia. Dnes radí americkému olympijskému výboru.

„Deväť mesiacov po hormonálnej terapii som bežala o dvanásť percent pomalšie. To je rozdiel medzi mužskými športovcami a ženskými športovkyňami,“ obhajovala účasť transrodových ľudí v ženských súťažiach v Tokiu.

Ako zlý vtip

Hoci Hubbardová vyhovela pravidlám Medzinárodného olympijského výboru, podľa mnohých súperiek to aj tak nebolo fér. Vzpieračka prežila prvých 35 rokov života ako muž. Práve to prekážalo napríklad reprezentantkám z Austrálie, ktoré rozhodnutie o štarte Novozélanďanky ostro kritizovali.

Proti Hubbardovej sa postavila aj organizácia zastupujúca ženy v športe Save Women ‚Sport Australasia.

„Ide o chybnú politiku Medzinárodného olympijského výboru, ktorá umožnila účasť 43-ročného biologického muža, ktorý sa identifikuje ako žena, aby súťažil v ženskej kategórii,“ uviedla vo vyhlásení.

Za „zlý vtip“ označila toto rozhodnutie aj belgická vzpieračka Anna Vanbellinghenová.

„Každý, kto trénuje vzpieranie na vysokej úrovni, vie, že je to predovšetkým v kostiach. Táto konkrétna situácia je nespravodlivá pre šport i športovcov,“ hnevala sa.

„Niektorí z nás tak prichádzajú o životné príležitosti – medailu alebo olympijskú nomináciu. Sme bezmocní,“ citovala jej slová britská stanica BBC.

Samotná Hubbardová dlhodobo čelí pobúreným reakciám. V roku 2018 jej chcela zamedziť v účasti na Hrách Commonwealthu Austrálska vzpieračská federácia. Novozélanďanka sa nakoniec kvôli zraneniu odhlásila.

O rok neskôr vzbudila negatívne reakcie jej výhra na pacifických hrách v Samoe, keď zdolala aj miestnu favoritku. Šéf tamojších vzpieračov vtedy uviedol, že povoliť účasť transgender športovcov na olympiáde je ako povoliť „doping“.**

Hubbardová napokon medailu v Tokiu nezískala, mala už 43 rokov a jej výkonnosť bola na zostupe. Už vtedy sa však odborníci pýtali: „Príde Paríž 2024 a s ním aj ženský box. Čo potom?“

Paríž 2024 je tu a s ním aj staré pochybnosti…/agentury/

X X X

 Pred zrakom Vlhovej sa dostala ďalej ako Hantuchová či Cibulková. Veľa to pre mňa znamená, vážim si to

Faktorov, ktoré ju mohli rozhodiť bolo niekoľko. Obrovská horúčava, tribúny naklonené favoritke, ktorá v tejto sezóne bola vo finále Roland Garros i Wimbledonu. Lenže Anna Karolína Schmiedlová (29) predviedla jeden z najlepších slovenských výkonov na olympiáde v Paríži.

 V osemfinále vyradila v utorok poobede štvrtú nasadenú Talianku Jasmine Paoliniovú po trojsetovej bitke 7:5, 3:6, 7:5 a dosiahla životný úspech.

V dueli o postup do semifinále nastúpi v stredu proti deviatej hráčke sveta Češke Barbore Krejčíkovej, ktorá zdolala Ukrajinku Jelinu Svitolinovú 7:6 (5), 2:6, 6:4. „Dá sa s ňou hrať,“ povedala slovenským médiám.

Ste medzi najlepšou osmičkou na olympiáde. Ako sa cítite?

Bolo to extrémne náročné. Zvládla som extrémne teplo i náročný duel. Má to pre mňa obrovskú cenu. Je to jedna z najväčších výhier v mojej kariére. Zdolala som hráčku z top desiatky, ktorá má za sebou výborné výsledky v tomto roku. Cením si to.

Matej Beňuš zavítal s bronzovou medailou do Slovenského domu v Paríži: Vodu nechcem dva dni vidieť

 Bolo to veľmi náročné. Dlhý zápas, výmeny, emócie aj stres. Mávam na konci duelov celkom dosť. Zvládla som to a nedostala som kŕče, bolo to v poriadku. Niekedy som v týchto podmienkach odvážnejšia. Nič iné mi totiž nezostáva. Keď to padne, pomáha mi to.

Na čo ste mysleli s uterákom na hlave počas prestávky za stavu 4:5 v treťom sete?

Veľa myšlienok tam nebolo. Snažila som sa len ochladiť sa. (úsmev) Niektoré pauzy na turnajoch bývajú dlhšie, ako tu. Keď pokazila prvú loptu, zacítila som, že sa to dá otočiť. Našla som v sebe posledné sily. Na svoje pomery som hrala veľmi odvážne.

Pred tretím setom hral DJ na štadióne hit Sweet Caroline. Nezachytili ste to?

(smiech) Nie, ale aspoň som to dozvedela od vás.

Pri jednej z výmen v druhom sete ste spadli. Nelimitovalo vás to?

Nie, bola som v poriadku. Občas odpadnem od únavy či zúfalstva, lebo už nevládzem stáť na nohách. Bolo veľmi horúco.

 Žiadny slovenský tenista v ére samostatnosti to na olympiáde nedotiahol tak ďaleko. Čo to pre vás znamená?

Veľmi veľa. Pre mňa je to obrovský úspech. Nikdy som na veľkých turnajoch nebola tak ďaleko. Zdolala som tri hráčky, ktoré sú podstatne vyššie v rebríčku ako ja. Veľmi si to vážim. Som medzi najlepšou osmičkou sveta, je to zážitok aj pre ľudí doma. Olympiádu vnímajú predsa len trochu inak. Teším sa aj za rodinu, trénera i fanúšikov, ktorí mi fandili.

Na konci vás vypredaný štadión Suzanne Lenglenovej vyprevadil potleskom v stoji. Zaregistrovali ste to?

Všimla som si to, ale tak postupne. Mala som toho celkom dosť. Bol to jeden z najväčších zápasov môjho života. Mám parížske kurty veľmi rada. Keď som tento rok prehrala na Roland Garros, veľmi dlho ma to trápilo. Teraz som si to vynahradila a opäť mám na Paríž krásne spomienky.

Premýšľate nad štvrťfinálovým súbojom proti Barbore Krejčíkovej?

Dozvedela som sa to len pred pár minútami. Poznám ju ešte z junioriek a dávnych turnajov. Porozprávame sa o tom s trénerom. Potrebujem na ňu spraviť tlak. Dá sa s ňou hrať.

 Ako budete oddychovať?

Hrá sa každý deň a už je večer. Pôjdem na fyzioterapiu a kým sa dostanem do dediny a niečo tam zjem, veľa času mi nezostane. Oddýchnem si po olympiáde.

Včera vás prišiel povzbudiť prezident Peter Pellegrini, dnes lyžiarka Petra Vlhová. Stretli ste sa po zápase?

Nie, išla som sa schladiť a potom k vám na rozhovor. Tréner mi spomínal, že príde. Teším sa, že ma prišla povzbudiť./agentury/

X X X

 Hektolitre potu. Jaromír Jágr je odhodlaný znovu sa vrátiť na ľad

 Česká legenda je pripravená pridať ďalšiu kapitolu do svojej výnimočnej hokejovej kariéry. Jaromír Jágr počas horúcich letných dní tvrdo trénuje, aby sa opäť dostal do formy a mohol na ľade konkurovať o 30 rokov mladším súperom.

„Musím priznať, že mi to ide lepšie, než som čakal. Len za posledný mesiac som zhodil šesť alebo sedem kíl,“ prezradil hrajúci majiteľ HC Rytíři Kladno, ktorý začína ďalšiu fázu letnej prípravy, pre klubový web.

Väčšina fanúšikov je ohromená neskutočným odhodlaním 52-ročného hokejistu, ale nájdu sa aj takí, ktorí nechápu, prečo to robí, keď si už nemá čo dokazovať. U Jaromíra Jágra však stále víťazí obrovská láska a vášeň k tomuto športu.

Slávny krídelník zároveň oznámil, že nadchádzajúca sezóna bude poslednou v jeho kariére a prisľúbil, že sa dostane do profesionálnej formy. „Už pred dnešným tréningom som chodil trochu korčuľovať, takže fyzicky to bolo v poriadku. Trochu som cítil nohy, ale išiel som naplno,“ povedal český hokejista.

Tento rok začal s tvrdou prípravou oveľa skôr ako v minulosti, keďže má v pláne absolvovať celý proces a zúčastniť sa aj na prípravných zápasoch. Ešte však nie je isté, či nastúpi aj na priateľské stretnutie proti Pardubiciam, ktoré sa odohrá 18. septembra. 

„Nechcem stratiť svaly, ale podľa meraní som zhodil aspoň päť kilogramov tuku a to je pre mňa dôležité. Keď je človek v dobrej kondícii, prirodzene sa cíti lepšie a je menej unavený,“ povedal Jaromír Jágr.

 Okrem svojej prípravy na ďalšiu sezónu však musí medzi inými povinnosťami riešiť aj zostavovanie súpisky.

„Niektorí hráči tu ešte nie sú, niektorí sú zranení. Hráči sú však podpísaní a keď prídu, budeme mať k dispozícii viac ako štyri päťky. Stále máme dve voľné miesta pre cudzincov, toto ešte určite nie je konečná podoba tímu.

Na druhej strane, začíname až o dva mesiace, máme pred sebou prípravné zápasy a je rozumné dať šancu mladým,“ vysvetľuje legendárny hokejista.

Dve miesta pre zahraničných hráčov si klub pravdepodobne ponechá pre obrancu Jareda McIsaaca a útočníka Mitcha Hultsa. Kladno zároveň dúfa, že sa tento rok vyhne zdravotným problémom. „V minulej sezóne sme boli dôkazom toho, že keď sa zrania alebo odídu kľúčoví hráči, je to veľmi zložité,“ pripomína Jaromír Jágr.

Napriek ukončeniu spolupráce s hlavným sponzorom, ktorým bola firma Kaufland, dokázal stredočeský klub navýšiť svoj rozpočet. „Samozrejme, že to nie je jednodúché, nemáme veľa sponzorov. Okrem toho skončila podpora zo strany mesta, ale tento rok to nejako zvládneme,“ vysvetlil majiteľ klubu Rytíři Kladno, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.