Tajemník OSN Guterres v Kazani vyzval Putina k míru. Matka Gruzie řadu let ministra zahraničí SSSR. Arabské povstání v Michiganu: Ať žije Trump! Šéf NRR Hampl: Rozpočet na 2025 na hraně, chybí v něm rezervy

Potřásli si rukou. Generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek na závěr summitu rozvíjejících se ekonomik BRICS v ruské Kazani vyzval šéfa Kremlu Vladimira Putina k míru na Ukrajině. Následně se s ním sešel na bilaterální schůzce. Za účast na vrcholném jednání, kritizovala Guterrese nejen Ukrajina, ale také například vdova po předákovi ruské opozice Alexeji Navalném Julija Navalná.

 „Všeobecně platí, že potřebujeme mír. Potřebujeme mír na Ukrajině,“ citovala televize SkyNews Guterresovo prohlášení adresované Putinovi před ostatními zástupci rozvíjejících se zemí sdružených v uskupení BRICS.

K mírovým plánům předtím vyzval například čínský prezident Si Ťin-pching, který patří k Putinovým spojencům. Podle Guterrese by Putin měl souhlasit s mírovou dohodou v souladu s Chartou OSN, mezinárodním právem a rezolucemi Valného  shromáždění.

Guterres přicestoval do Kazaně ve středu a na dnešek média avizovala jeho setkání s Putinem. S ruským prezidentem si ve čtvrtek generální tajemník OSN potřásl rukou a poté k šéfovi Kremlu a dalším účastníkům summitu promluvil.

Později večer po skončení summitu se Putin s Guterresem sešli při dvoustranné schůzce. Kreml na sociální síti Telegram k bilaterálnímu jednání bez dalších podrobností zveřejnil video, na kterém si šéf OSN s ruským prezidentem potřásají pravicemi a pózují fotografům.

Kyjev se proti Guterresově cestě do Ruska ostře ohradil. „Generální tajemník OSN odmítl ukrajinské pozvání na první globální mírový summit ve Švýcarsku. Přijal naopak pozvání do Kazaně od válečného zločince Putina,“ citoval The Guardian postoj Ukrajiny.

Pochopení pro Guterrese nenašla ani Navalná. „Je třetí rok války a generální tajemník OSN si podává ruku s vrahem,“ uvedla na X vdova po předákovi ruské opozice.

X X X

TBILISI:  CHCEME  MÍR,  NE  VÁLKU

MATKA  GRUZIE  V  SSSR,  ŘADU  LET  MINISTRA  ZAHRANIČÍ

Ivanišvili: Vybíráme mír, ne válku, svobodu, ne otroctví

 Desetitisíce gruzínských občanů včera večer přišly na náměstí Svobody a na třídu Rustaveli v gruzínském hlavním městě Tbilisi, aby před parlamentními volbami 26. října podpořily vládnoucí stranu Gruzínský sen. Do centra Tbilisi zamířili manifestující se vlajkami Gruzie a Gruzínského snu, v jejich řadách byli také delegáti z různých částí Gruzie.

„Gruzínský sen“ bojuje, aby zabránil přeměně země na vojenské cvičiště, pronesl na akci zakladatel strany Gruzínský sen Bidzina Ivanišvili, který svého času se stranou Gruzínský sen demokratickou cestou odstavil od moci tyranského prezidenta Michaila Saakašviliho. „Chráníme nejen mír, ale také životy a světlou budoucnost našich dětí, aby nikdo nikdy nemohl proměnit Gruzii v bojové cvičiště,“ – řekl Ivanišvili. „Gruzínský sen“ podle něj dokáže provést Gruzii obtížnou cestou, aby zaujala své právoplatné místo mezi vyspělými, demokratickými a vyspělými zeměmi světa.

S přihlédnutím k výzvám, kterým Gruzie čelí v souvislosti s probíhajícími vojenskými konflikty v regionu, je zachování míru pro zemi životně důležité, poznamenal Ivanišvili.  „Vybíráme mír, ne válku, svobodu, ne otroctví, prosperitu, ne chudobu, ne vágní, ale slušnou evropskou budoucnost založenou na rovnosti,“ “ uzavřel lídr Gruzínského snu své vystoupení.

Ujistil, že pokud dostane ústavní většinu, „Gruzínský sen“ požene právní cestou k odpovědnosti za spáchané zločiny „Spojené národní hnutí“ bývalého prezidenta  Saakašviliho a jeho satelitní strany.

Premiér Irakli Kobachidze zase poznamenal, že alternativou ke skutečně gruzínskému a evropskému týmu Gruzínského snu je Saakašvili, Gvaramia , Chazaradze, Gacharia, což jsou nejen zahraniční agenti, ale také lidé bez státní příslušnosti nevhodní pro gruzínskou kulturu a důstojnost. „26. října musíme říci ne agentům, musíme říci ne jejich patronům, musíme říci ne pseudoliberálnímu fašismu a LGBT propagandě , musíme říci ne nehoráznému vměšování zahraničních politiků do gruzínské politiky a voleb,“ vyzval expremiér, nyní předseda „Gruzínského snu“ Irakli Garibašvili .

„Dnes máme skutečnou demokratickou zemi, která si podle všech objektivních parametrů zaslouží evropskou budoucnost. Kdo to chce vidět, tak to vidí. Chceme Evropu, chceme evropskou budoucnost, ale ne tak, jak se nám říká zvenčí. Nebudeme nikomu vazaly!“ –  pronesl bývalý gruzínský fotbalový reprezentant a hráč např. týmu AC Milán a dnes  starosta Tbilisi Kacha Kaladze, server vasevec.cz

X X X

Arabské povstání v Michiganu: Ať žije Trump! Trestají demokraty za Izrael

V americké Arábii, která se jmenuje Michigan, vypuklo arabské povstání, jež ohrožuje Kamalu Harrisovou. Průvodním jevem je třeba to, že michiganští imámové vyzývají věřící, aby volili Donalda Trumpa, a jeden přišel s převratným objevem, že Trump (ano, ten Trump) je blíž Koránu než Harrisová.

Zní to jako komická vložka, ale je to zásadní zpráva: Arabové přebíhají kvůli válce na Blízkém východě od Harrisové k Trumpovi.

Je to však jen jeden díl skládačky, která v těchto dnech nabyla konkrétnější obrys. Zdá se, že kampani Harrisové upadávají kola, jak to teď říkají v Americe. Kromě jiného průzkum listu Wall Street Journal ve čtvrtek oznámil, že souboj se zvrátil, Trump vede v celostátním měřítku 47:45, a zatímco Američané ho vidí stále příznivěji, sílí negativní pohled na Harrisovou.

Arabové chtěli, aby Bílý dům přiměl Izrael držet se v Gaze zpátky. Třeba tím, že mu USA přestanou dodávat zbraně.

 X X X

TRUMP  MÍŘÍ  K  VÍTĚZSTVÍ

Všeobecné průzkumy dávají oběma kandidátům na amerického prezidenta stejné šance, ale ve státech, které rozhodnou (Top Battlegrounds) a v předpokládaném složení volebního kolegia je na tom Trump líp než Harrisová.

Průměry z volebních průzkumů po celých Spojených státech potvrdily trend, kdy Trump v posledních týdnech snižoval náskok Harrisové. Nyní Trump prakticky srovnal skóre, když zaostává je o pouhé dvě desetinky za Harrisovou, která má 48,8 bodu. Zcela jiná je však situace v sedmičce klíčových států, které nelze předem zařadit mezi stoupence jedné nebo druhé strany. Proto jim průzkumy dávají označení „hlavní bojiště“ (Top Battleground), a tam Trump vede skoro o celý bod v poměru 48,4 : 47,5. To je rozhodující údaj, kterého se drží i sázkaři, kde už je nastaven zdrcující rozdíl 59,1 : 39,5 ve prospěch Trumpa.

Kdo chce, ať si vsadí. Jinak můžeme do amerických voleb zasáhnout jenom tak, že se rozčílíme nebo rozjásáme, což z hlediska výsledku vyjde nastejno. Zřetelný rozdíl na rozdrásaných duších diváků je však vidět i z dálky.

Naštěstí jsme trénovaní, prožíváme to každoročně při mistrovství světa v hokeji. A zrovna teď je to jako finále, které je po druhé třetině tři, tři. Obě mužstva divoce útočí, ale na straně H je začazíno od petard, takže zatažená obrana před vadnoucím brankářem je skoro neviditelná. Mužstvo T zapojuje obránce vepředu, brankář chytil i nemožné. Teď už jde jen o to, kdo ten běs déle vydrží. H má narvanou střídačku za drahé peníze, zatímco T skoro nesleze z ledu.

Harrisová získala na volebních darech za poslední tři měsíce miliardu dolarů, což tu ještě nikdo nikdy neviděl. Dostává totiž velké prachy od velkých kluků. Jak píše Forbes, kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová má za sebou více miliardářů než republikánský kandidát Donald Trump. Je tam Michael Bloomberg, Warren Buffett, Mark Zuckenberg, Bill Gates, ale taky mladý Murdoch nebo mladý Soros. Jednoznačně to vyvrací, že Harrisová je nějaká „komunistka“. Slabší je to i s jejím oblíbeným útokem na Trumpa, že bude působit ve prospěch miliardářů.

I samotní boháči to vidí jinak. Průzkum mezi milionářskými investory ukázal, že Harrisové dává přednost 57 procent, zatímco Trumpovi jen 43 procent.

 Zdá se, že tím máme vysvětleno i to, proč obsahem kampaně Harrisové jsou výlučně útoky na Trumpa, ale kolem vlastního programu mlží a jen opakuje fráze z nedělní školy. Vyhořela původní představa, že hlavní práci udělají za Harrisovou soudy, které spláchnou Trumpa ještě před volbami. Z toho sešlo, a protože bylo jednání aktivistické justice vnímáno stoupenci Trumpa jako politické, jejich miláčka naopak posílilo.

Z miliardářů stojí na straně Trumpa ten největší a zároveň nejtvořivější, Elon Musk. Občas se s Trumpem dokonce postaví na tribunu. List Politico píše, že mezi kalifornskými technologickými giganty ubývá váhání, zda podpořit Harrisovou. Muska nevidí? Ne, tyto informace se netlučou, Musk už dávno přesídlil do Texasu.

V sobotu Musk slíbil, že každý den až do listopadových prezidentských voleb vyplatí milion dolarů jednomu z těch, kdo podepíšou jeho internetovou petici na podporu kandidatury Donalda Trumpa. První cena již byla předána na akci politického akčního výboru America PAC, který Musk založil právě na podporu kandidáta republikánů. Celá akce vyvolává otázky ohledně legálnosti těchto plateb, píše agentura Reuters.

 Doufejme, že stejné orgány se podívají i na tu miliardu pro Harrisovou. Za tu se dá koupit spousta reklamy, na které je zajímavé hlavně to, co všechno ještě Američan vydrží. Pozoruhodné je, že i takové noviny jako New York Times postupují stejně jako kampaň Harrisové a hlavně útočí na Trumpa a hrabou se v jeho minulosti. Tedy – jak jsem ukradl z Guardianu – soustřeďují se na něj a na to co bylo, místo aby se soustředily na ní a na to co bude.

Příklady ze čtvrtečního vydání NYT jsou obzvlášť výživné. Na shromáždění v městské hale Harrisová souhlasí s názorem, že Trump je fašista, píší reportéři z Pennsylvánie, kde se odehrála její show pro CNN.

 Na názorové stránce NYT vévodí otázka Co je špatného na Donaldu Trumpovi? N bo Proč (sprosťák) Trump uzavírá svá vystoupení výčtem toho, koho zavřít? Hezká je také rozhořčená úvaha, koho obvinit, až Trump vyhraje: Volební kolegium. Bílý rasismus. Černý sexismus. Prezidenta Bidena.

Docela jsem zvědav, kdo se tentokrát vydá ke Kapitolu s vidlemi v ruce… Ona ta demokracie je docela pěkná věc, ale jen když vyhrajeme my. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

 Rozpočet na příští rok je postaven na hraně a chybí v něm rezervy, říká šéf Národní rozpočtové rady Hampl

 Ozdravování veřejných financí pokračuje a má přívlastek mírné. Nestojí ale na pevných základech kvůli některým rizikům, jejichž vliv ještě zvyšuje to, že příští rok je rokem volebním, shrnul pro Ekonomický deník po středečním jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a rozpočtovým výborem Poslanecké sněmovny Parlamentu (PSP) předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl.

Příjmy i výdaje rozpočtu jsou podle Hampla naplánovány bez jakéhokoli rezervního polštáře. „Jsou to cíle, které možná pro daný rok nejsou dosažitelné,“ podotkl Hampl. „Když máte ve volebním roce něco postavené na hraně, je tu riziko, že tu hranu překonáte,“ dodal. NRR je ze zákona nezávislým posuzovatelem dodržování zákonných pravidel rozpočtové zodpovědnosti. Poslancům rozpočtového výboru vládní návrh státního rozpočtu se schodkem 241 miliard korun ve středu představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Vláda navrhuje státní rozpočet na příští rok s celkovými příjmy 2 086,1 mld. Kč a výdaji 2 327,1 mld. Kč, tedy se schodkem 241 miliardy korun. Tyto základní parametry již schválila PSP v prvním čtení. Ministr financí Zbyněk Stanjura na úvod svého vystoupení v rozpočtovému výboru PSP připomněl, že v srpnu vláda plánovala schodek ve výši 230 miliard korun. V září zvýšila projektovaný deficit o miliardu v položce vysoké školy a dále přidala 10 miliard korun na škody způsobené povodněmi. „Takže deficit mezi srpnem a zářím vzrostl o 11 miliard korun, z toho o 10 bohužel díky přírodní katastrofě,“ uvedl Stanjura.

Šéf Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl Foto. Národní rozpočtová rada

NRR: Zlepšování veřejných financí je pomalejší

Předseda NRR Mojmír Hampl šel na schůzi rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny s několika hlavními připomínkami. První byla, že naplnění predikce očekávaného vývoje české ekonomiky v příštím roce, na níž projekce příjmů a výdajů státního rozpočtu stojí, je ohrožena opakovaným zhoršováním ekonomické kondice našeho hlavního obchodního partnera Německa a také geopolitickými nejistotami.

Dále vidí NRR na příjmové straně významné riziko nedosažení plánovaných výnosů z emisních povolenek, neboť počet povolenek k dražbě se pro rok 2025 sníží. „K naplnění příjmů uvedených v návrhu ve státním rozpočtu pro rok 2025 by tak průměrná cena emisní povolenky v roce 2025 musela být zhruba 104 EUR, což je vzhledem k historickému vývoji i k současné úrovni ceny emisní povolenky krajně nepravděpodobné až nerealistické,“ uvádí NRR  ve svém stanovisku, publikovaném minulý čtvrtek. Dodává, že předpokládaný příjem může být nadhodnocen o zhruba 10 miliard korun.

Dalším rizikem, které může snížit plánované výdaje o 5 miliard korun, jsou zatíženy příjmy z odvodů organizací s přímým vztahem ke státu. Tedy firem v částečném vlastnictví státu. Příklad – energetická společnost ČEZ. Pokud by zisk vyplacený na dividendách přesáhl běžný zisk, jednalo by se podle NRR velmi pravděpodobně o takzvanou superdividendu, kterou nelze podle evropských pravidel považovat za uznatelnou součást příjmů státního rozpočtu. To ostatně bylo příčinou toho, že poslední takzvaná notifikace (ověření) deficitu českých veřejných financí dopadla tak, že Evropský statistický úřad českému rozpočtu neuznal 29 miliard příjmů od ČEZ a jím  uznaný deficit, který kromě jiného vstupuje do mezinárodních srovnání, které sledují také investoři, byl vyšší.

Národní rozpočtová rada ve svém stanovisku také poukázala na to, že vládní návrh státního rozpočtu na rok 2025 na výdajové straně pracuje s částkou na dotace na obnovitelné zdroje energií, která je již zredukována na 8,5 miliardy korun, aniž by redukce, která vyžaduje změnu legislativy, již proběhla. Podobně podle NRR návrh rozpočtu předbíhá i legislativní úpravy v kapitole ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na platy nepedagogických pracovníků.

Klopotné zlepšování veřejných financí

Na straně výdajů je podle NRR podhodnocena rozpočtovaná částka na valorizaci důchodů v příštím roce, a to o 5 až 7 miliard korun. Námitky vyslovili rozpočtoví experti také k 10 miliardám, o něž byly navýšeny plánované výdaje rozpočtu 2025 kvůli zářijovým povodním. Mají za to, že by tyto prostředky měly být již v návrhu rozpočtu účelově vázány tak, aby bylo zajištěno jejich výhradní využití na odstraňování následků živelních pohrom. „Nepřiřazením účelovosti hrozí použití těchto prostředků pro krytí jiných (s povodněmi nesouvisejících) výdajů a ohrožení plnění limitu strukturálního salda,“ uvádí NRR ve svém stanovisku.

 „Je vidět obecné zlepšování veřejných financí, byť klopotné a ne tak rychlé, jak bychom si představovali. A je vidět, že má svá rizika,“ řekl na úvod debaty s ministrem financí a členy sněmovního rozpočtového výboru šéf NRR Mojmír Hampl. „Stoupli jsme si na váhu a ta váha ukazuje lepší výsledky. Ale opravdu si nejsme jisti, jestli budeme schopni udržet změnu našeho životního stylu a trajektorii, kterou jsme si stanovili do budoucna. Vidíme, že to bude těžké,“ přirovnal snižování schodků veřejných financí k redukční dietě.  Obzvlášť těžké je podle něj „odtučňování“ proto, že se sestavuje rozpočet na volební rok a „ve volebním roce je hlasů proti hubnoucí kůře strašně moc a strašně těžko se jim odolává“. Právě proto považuje NRR rizika obsažená v návrhu rozpočtu za obzvlášť hodná pozornosti.

 „Byla to kultivovaná debata, která se hodně točila kolem našeho textu připomínek. Říkal jsem si, že budou různé dotazy a podněty, ale nebyly,“ zhodnotil pro Ekonomický deník průběh debaty Hampl. Oponentem připomínek NRR byl logicky ministr financí Stanjura, který podle Hampla relativizoval míru nastíněných rizik.

Předpoklady rozpočtu

Ministr financí Zbyněk Stanjura při představování vládního návrhu státního rozpočtu na rok 2025 poslancům rozpočtového výboru podtrhl, že rozpočet počítá s významným nárůstem investic, posílením výdajů na vědu, výzkum a inovace a také plnění závazku v oblasti obrany ve výši dvou procent HDP. Při výčtu příjmů podotkl, že by se zainteresovaní místa mohla dohodnout na přejmenování odvodů sociálního pojištění na sociální daň. Nesprávné označení je častým terčem kritiky ekonomů, protože neslouží účelu pojištění, nýbrž jsou vzápětí po svém příchodu do státní kasy vypláceny v podobě důchodů.

Návrh státního rozpočtu na rok 2025 je postaven na předpokladu, že se české ekonomice bude v příštím roce dařit lépe než letos. Pro letošek očekává analytická sekce ministerstva financí, na jejíž předpovědích tvůrci rozpočtu své projekce staví, růst hrubého domácího produktu o 1,1 procenta. V příštím roce by už měla ekonomika vzrůst o 2,7 procenta.  Ministr Stanjura připomněl, že Výbor pro rozpočtové prognózy, složený z předních odborníků v oblasti finanční sféry, vyhodnotil prognózu jako realistickou.

Stanjura zmínil i změny důchodového systému, k nimž patří třeba pravidla pro odchod do penze. Ty podle něj budou mít pozitivní dopad na stav důchodového účtu. V roce 2023 skončil účet, z nějž se v našem průběžném systému vyplácejí důchody, v deficitu 73 miliard. Letos by to mělo být 55 miliard a v příštím roce 13 miliard. Ivana Pečinková, ceskajustice.cz

 X X X

ŠKODY  V  TENISOVÉM  SVAZU  ČR  PŘES  52  MILIONŮ?

 V kauze tenisových dotací jsou nová obvinění. Škoda se podle policie vyšplhala na 52 milionů korun

Jedna fyzická a tři právnické osoby byly nově obviněny v kauze podvodů s tenisovými dotacemi, v níž figuruje i bývalý šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Informoval o tom web iSport.cz, podle kterého detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu po prověření hospodaření svazu až do roku 2017 vyčíslili škodu na 52 milionů korun. Původně měla činit bezmála 15 milionů.

 „Je to nová informace, která nás po prvních týdnech ve vedení ČTS nijak nepřekvapila s ohledem na to, v jakém stavu jsme v červnu svaz převzali,“ citoval iSport.cz předsedu tenisového svazu Jakuba Kotrbu, který byl do funkce zvolen v létě na mimořádné valné hromadě. Kaderka den před ní rezignoval.

 Vedle Kaderky, který stál v čele svazu 26 let, jsou obviněni bývalý člen dozorčí rady svazu Vojtěch Flégl, někdejší šéfka finančního oddělení Hana Baierová, bývalý tajemník svazu Jakub Fastr a tenisový trenér Daniel Vacek, který trénuje reprezentanta Tomáše Macháče. Celkem bylo v letech 2017 až 2023 do podvodů podle policie zapojeno šest lidí a osm firem. Jména nově obviněných nebyla zveřejněna.

„Nově obviněnou právnickou osobou není Český tenisový svaz, fyzickou pak není nikdo ze stávajících zaměstnanců a spolupracovníků svazu,“ uvedl Kotrba.

„ČTS se v souladu s předchozími prohlášeními připojuje do trestního řízení jako poškozený s cílem vymáhání způsobené škody po jejím finálním vyčíslení,“ doplnil.

Kromě jedné obviněné fyzické osoby hrozí všem nově až desetiletý trest vězení za dotační podvod a způsobení škody velkého rozsahu.

Novinkou v případu je, že k trestné činnosti mělo docházet ještě před vznikem Národní sportovní agentury, která byla založena v roce 2019. Předtím svaz podle policie manipuloval s financemi od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz částky ze státní dotace Fléglovu spolku Orel jednota Praha – Balkán. Část peněz určená na pořádání turnajů údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků.

Podstata machinací spočívala v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet statisíce až miliony korun za nadhodnocené nebo zcela vymyšlené služby. 

Kaderka a Flégl byli po vypuknutí případu tři měsíce ve vazbě a později na své funkce rezignovali. Oba jsou vyšetřováni na svobodě, trestnou činnost popírají.

   X X X

 Evropský program přeshraniční spolupráce má ochránit podzemní vody

 Pardubický kraj dlouhodobě využívá evropský program Interreg Česko-Polsko. V minulých dnech získal spolu s polskými partnery prostředky na průzkum podzemních vod v takzvaném kladském prolomu, který zahrnuje nížinné území na obou stranách hranice na západ od Králického Sněžníku. Projekt by měl přispět k zachování kvalitních podzemních vod minimálně v současném stavu pro další generace i s ohledem možné ohrožení v důsledku probíhajících klimatických změn.

„Kladský prolom je mimořádné, zatím nedotčené území v centru Evropy, kde jsou velmi cenné a kvalitní zdroje podzemní vody. Dosud však nebyly nijak zmapovány, nikdo se nezabýval jejich možným ohrožením a jejich existence nijak neovlivňovala územní plány obcí na obou stranách hranice. Při současných klimatických trendech je potřeba se o takové zdroje dobře starat a zachovat je dalším generacím v dobré kondici,“ popsal cíl projektu Roman Línek, radní Pardubického kraje pro regionální rozvoj a evropské fondy.

V příštím roce bude zahájen tříletý terénní a hydrogeologický průzkum území o rozloze kolem 100 km2 na českém a 110 km2 na polském území. Bude se týkat jak hodnocení údajů z nových  vrtů, tak i z monitorování pozemního odtoku vod. Výhodou je možnost zkoumat toto území komplexně v obou státech, protože voda nezná hranice a proudí a různě se přelévá i  v podzemí. Poté odborníci připraví návrh komplexních doporučení a řešení, jak zdroje podzemních vod uchovat v dobrém stavu.Výsledky budou sloužit jednak územním samosprávním celkům k jejich dalšímu rozhodování o rozvoji území, ale také státním podnikům Povodí Labe a Moravy, vodohospodářským společnostem i správě vodohospodářství polské strany.

Celý projekt je v rámci Evropské unie zajímavý také tím, že v takovýchto vzácných lokalitách málo poznamenaných průmyslem a intenzivním zemědělstvím, zatím chybí společné zásady ochrany životního prostředí, v tomto případě vodního ekosystému. Na obou stranách hranice jsou například odlišné přístupy k obhospodařování krajiny. Je to jeden z prvních projektů, kdy se i v této oblasti snažíme o koordinovaný přístup obou zemí a pokud se to podaří, může se náš projekt stát vzorem pro další užitečnou přeshraniční spolupráci v Evropě,“ poznamenal Roman Línek.

Na tento několikaletý projekt získali oba partneři z programu Interreg celkem 880 tisíc eur. Celkově se již podařilo subjektům z Pardubického kraje z programu přeshraniční spolupráce získat dotaci ve výši  téměř 14 milionů eur. PhDr. Zuzana Nováková

X X X

 NA  VEŠ  V  PRAZE  REZIGNOVALA  ETICKÁ  KOMISE

 Všech devět členů Etické komise VŠE rezignovalo. Argumentují chováním Ševčíka

Na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) rezignovalo všech devět členů Etické komise. Rezignaci vysvětlují jako snahu upozornit na chování proděkana a bývalého děkana Národohospodářské fakulty (NF) VŠE Miroslava Ševčíka a fungování fakulty, uvedl ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Etická komise posuzuje podněty ohledně dodržování etického kodexu školy.

 V minulosti se právě etická komise několikrát zabývala postupy a chováním Ševčíka. „Problémem je prohlubování lidského a akademického úpadku Národohospodářské fakulty, jenž ohrožuje dobré jméno Vysoké školy ekonomické v Praze. Na této fakultě se vytvářejí zástupná témata, manipuluje se s informacemi i jednotlivci a objevují se četné osobní útoky a dezinformace,“ uvedli podle serveru Seznam zprávy členové komise ve společném rezignačním dopise. Rozhodnutí rezignovat bylo jednomyslné, rezignaci již předali rektorovi školy, napsali.

Vedení NF, předseda akademického senátu fakulty Ján Pavlík a místopředseda Jan Vondráček se proti zdůvodnění rezignace ohradili. Jedná se podle jejich prohlášení o ničím fakticky nepodložené pomluvy a útoky vůči fakultě.

Podle vedení NF a jejího akademického senátu se dopis komise snaží zakrýt to, že sedm z devíti členů komise rozhodovalo loni o odvolání Ševčíka údajně bez legitimního oprávnění. „Dnešním gestem rezignace se pouze pokouší předejít právním důsledkům tohoto svého konání,“ uvedla fakulta v prohlášení. NF také popřela spojení s extrémními politickými názory.

Dopis popisuje vnitřní spory uvnitř školy, které trvají od odvolání Ševčíka v prosinci loňského roku. Končícím členům komise mimo jiné vadí, že Ševčík se ve svých politických vystoupeních zaštiťuje jménem školy, a tím zvedá důvěryhodnost svých názorů, vyplývá z dopisu. Podle odstupujících členů komise je jejich etickou povinností znemožnit představitelům NF tvořit skrz komisi další „pseudokauzy“, které mají odvádět pozornost od skutečného problému, uvedli. Tím je podle nich „akademický úpadek Národohospodářské fakulty ohrožující dobré jméno celé Vysoké školy ekonomické v Praze,“ napsali.

Členy Etické komise VŠE jmenuje a odvolává rektor. K jejich odvolání je potřeba souhlas akademického senátu školy. Členy komise nemůžou být například rektor, prorektoři, kvestor, děkani či proděkani. Komisi tvoří podle jednacího řádu devět členů včetně předsedy a alespoň jeden z členů musí být student. Podle informací na webu školy jsou členy komise zástupci pěti fakult VŠE, tedy všech kromě NF, a také zástupce rektorátu.

Rektor Petr Dvořák a děkani pěti fakult vyzvali začátkem října vedení NF, aby se distancovalo od Ševčíkových výroků zpochybňujících mandáty členů etické komise. Vyjádření považují za neslučitelná s etickými principy, ke kterým se škola hlásí, uvedli. Ševčík, místopředseda akademického senátu NF Jan Vondráček a tiskový tajemník fakulty Daniel Váňa se proti tomu ohradili.

Ševčík byl v minulosti děkanem NF. Rektor VŠE mu ale vytýkal nevhodné vystupování na veřejnosti a loni v prosinci ho z čela fakulty odvolal. Nová děkanka Adéla Zubíková nicméně Ševčíka navrhla na funkci proděkana pro ekonomiku, akademický senát NF s tím souhlasil. Rektor Dvořák podle serveru iROZHLAS letos v červnu připustil zrušení celé fakulty v případě, že by se situace na fakultě nezlepšila.

Rektor a pětice děkanů VŠE se začátkem října ohradili proti veřejným i interním vyjádřením některých představitelů NF v poslední době, která podle nich poškozují dobré jméno školy. Děkanka a akademický senát NF má podle rektora a děkanů učinit jasné kroky, které povedou k tomu, že tyto postoje nebude možno přímo spojovat s postojem fakulty. „Pokud k tomu nedojde, děkanka a děkani pěti fakult podpoří rektora v nutných krocích, které zabrání znevažování orgánů školy a dalšímu poškozování dobrého jména VŠE,“ uvádí se v jejich prohlášení. Ševčík, Vondráček a Váňa se ohradili proti „způsobu, formě i obsahu“ dopisu.

 X X X

 Bilbao – Slavia 1:0, domácí brankář mužem zápasu, rozhodl mladý Williams

Fotbalisté Slavie ve třetím utkání Evropské ligy poprvé prohráli. V Bilbau měli víc střel i šancí než soupeř, v některých pasážích dokázali domácího favorita přehrát. V závěru prvního poločasu ale inkasovali po tečované střele od Nika Williamse. V tabulce má český tým stále čtyři body, za dva týdny hraje na půdě bundesligového Eintrachtu Frankfurt.

Slávisté měli v Bilbau minimálně na bod. Měli víc střel, rohových kopů a především vyložených šancí, od začátku do konce je ovšem deptal brankář Julen Agirrezabala.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.