Tajné služby USA o Putinovi: Rakovina aj pokus o atentát?

 Americké tajné služby vypracovali novú správu, ktorá odhaľuje, že ruský prezident Vladimir Putin sa v apríli podrobil liečbe pokročilej formy rakoviny. Informoval o tom časopis Newsweek s odvolaním sa na tri zdroje oboznámené s obsahom dokumentu. Píše sa v ňom tiež, že v marci došlo k pokusu o atentát na ruského prezidenta.

 Newsweek sa vo svojom článku opieral o tri zdroje: hovorcu amerického Úradu riaditeľa národných spravodajských služieb (ODNI), vysokého dôstojníka vzdušných síl vo výslužbe a predstaviteľa spravodajskej služby Pentagónu (DIA).

Newsweek napísal, že ide už o štvrtú správu o zdravotnom stave Vladimira Putina, ktorá bola pripravená pre Biely dom.

V predchádzajúcom dokumente, ktorý bol vypracovaný dva týždne predtým, bol Putin označený za „nevyliečiteľne chorého“. Nová správa podľa Newsweeku zaznamenáva pozitívne zmeny v Putinovom stave.

Autori najnovšej správy podľa článku okrem iného analyzovali i fotografie a videozáznamy z verejných vystúpení ruského prezidenta.

Citované zdroje pre Newsweek vyslovili obavy, že pokiaľ ide o moc, je Putin čoraz paranoidnejší, čo spôsobuje, že jeho ďalší postup na Ukrajine je nepredvídateľný. Táto situácia však zároveň podľa nich znižuje pravdepodobnosť jadrovej vojny.

„Putinova moc je silná, ale už nie absolútna,“ hovorí jeden z vysokých spravodajských dôstojníkov, ktorý má priamy prístup k utajovaným správam.

„Šarvátky vo vnútri Kremľa neboli počas jeho (Putinovej) vlády nikdy intenzívnejšie; každý cíti, že sa blíži koniec,“ dodal zdroj.

V správe tajných služieb sa tiež uvádza, že Putin sa zrejme po aprílovej liečbe opäť zotavil.

Všetky zdroje zároveň upozornili, že izolácia ruského prezidenta sťažuje americkým spravodajským službám presné posúdenie Putinovho zdravotného stavu.

„Jeden z našich najlepších zdrojov spravodajských informácií – šlo o kontakty (ruského prezidenta) s tretími stranami – v dôsledku vojny na Ukrajine do značnej miery vyschol,“ uviedol predstaviteľ DIA.

„Putin sa so zahraničnými lídrami stretáva málo,“ povedal zdroj a dodal, že to obmedzuje prístup k informáciám, ktoré sa niekedy dajú získať len pri osobných stretnutiach.

„Putinova izolácia tak zvýšila úroveň špekulácií,“ priznal zdroj z DIA.

Spravodajský web stanice Deutsche Welle (DW) napísal, že v posledných mesiacoch sa na pozadí vojny na Ukrajine v médiách opakovane objavovali špekulácie o možnom zhoršení Putinovho zdravotného stavu.

Investigatívny týždenník Project napríklad začiatkom apríla napísal, že ruského prezidenta často navštevoval lekár špecializujúci sa na chirurgickú liečbu rakoviny. Podľa jeho správ navštívil Putina len v Soči najmenej 35-krát.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však v rozhovore pre francúzsku televíziu TF1 29. mája poprel, že by bol Putin v zlom zdravotnom stave.

DW v súvislosti s tým pripomenula, že šlo o prvú reakciu vysokopostaveného ruského politika na špekulácie o zlom zdravotnom stave ruského prezidenta./agentury/

X X X

  Rusko zakázalo vstup na svoje územie ďalším 41 Kanaďanom

Rusko zakázalo vstup na svoje územie ďalším 41 občanom Kanady, vrátane viacerých námestníkov kanadskej ministerky obrany či členov organizácií združujúcich ukrajinskú komunitu v Kanade.

Dôvodom sú sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu.

„Vstup do Ruska majú okrem iných (kanadských občanov) zakázaní šéfovia organizácií, ktoré podporujú ultranacionalistické sily na Ukrajine, ako aj najvyšší armádni predstavitelia,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Západ uvalil na Ruskú federáciu pre jej inváziu na Ukrajinu už šesť balíkov sankcií. Moskva v reakcii taktiež zakázala predstaviteľom a ďalším osobnostiam z viacerých krajín vstup na svoje územie. Celkovo takto sankcionovala aj 600 Kanaďanov a takmer 1000 občanov Spojených štátov.

Rusko v máji oznámilo, že zatvára moskovské pobočky kanadskej verejnoprávnej televízie a rozhlasu Canadian Broadcasting Corporation (CBC). Urobilo tak v reakcii na krok Kanady, ktorá na svojom území zakázala vysielať ruskej štátnej televízii RT, aktuality.sk

X X X

Biden sa môže stretnúť s kontroverzným princom

Špekuluje sa o stretnutí prezidenta USA s korunným princom Saudskej Arábie, ktorý je spájaný s vraždou novinára.

Prezident USA Joe Biden navštívi v júni Saudskú Arábiu. Informovala o tom v piatok agentúra AFP, ktorá poukázala na to, že ide o výrazný zvrat u lídra, čo kedysi vyzýval na bojkot tohto blízkovýchodného kráľovstva.

Avízo cesty sa vo viacerých amerických médiách objavilo len niekoľko hodín po tom, ako Saudská Arábia súhlasila so zvýšením produkcie ropy a pomohla predĺžiť prímerie vo vojnou zmietanom Jemene.

Kontroverzný princ

Americká spravodajská televízia CNN informovala, že Biden sa stretne s faktickým vládcom Saudskej Arábie, 36-ročným korunným princom Muhammadom bin Salmánom, ktorého americké tajné služby obvinili, že v roku 2018 nariadil vraždu novinára Džamála Chášukdžího.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová však v noci na piatok uviedla, že nevie o žiadnej Bidenovej ceste, ktorú by mohla oznámiť. Dodala len: „Prezident bude hľadať príležitosti na spoluprácu s lídrami z regiónu Blízkeho východu.“

Vysokopostavený predstaviteľ administratívy pre agentúru AFP vysvetlil, že ak Biden „usúdi, že je v záujme Spojených štátov nadviazať kontakt so zahraničným lídrom a že takéto angažovanie sa môže priniesť výsledky, potom tak urobí“.

Návšteva sa stretla s odporom

Avizovaná Bidenova návšteva v Saudskej Arábii vyvolala kritiku zo strany odporcov saudskoarabskej vlády.

Jeden z nich, Abdalláh al-Uda, syn uväzneného učenca, vo svojom vyhlásení upozornil, že korunný princ, známy aj ako MBS, „má na rukách krv“. Varoval, že ak sa Biden s princom stretne, „vyšle jasný odkaz tyranom všade na svete: vždy sa môžete spoľahnúť na to, že Amerika zradí svoje hodnoty a odmení zlé správanie“.

Návšteva v Saudskej Arábii by sa údajne mala uskutočniť v čase, keď má Biden v pláne účasť na summite NATO v Španielsku a na schôdzke skupiny G7, ktorá sa bude konať v Nemecku koncom júna. Očakáva sa tiež, že Biden vtedy zavíta aj do Izraela, aktuality.sk

X X X

Pri Vrútkach sa zrazili vlaky, nehoda má zranených, ale žiadnu obeť

 Medzi Varínom a Vrútkami sa zrazili dva vlaky. Množstvo ľudí ma ľahké či stredné zranenia, úmrtie polícia predbežne vylúčila. Leteckí záchranári previezli do Martina jedného pacienta v kritickom stave. Leteli aj pre ďalšieho zraneného.

 Na železničnej trati medzi Varínom a Vrútkami narazil rušeň do stojacej súpravy osobného vlaku, ktorému mieril na pomoc, konkretizoval informáciu o nehode hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč.

Vo vlaku malo byť 80 cestujúcich, 35 by malo byť zranených. Z nich zatiaľ neoficiálne u 15 by mali byť vážne zranenia. Zranených poodvážali do nemocníc v Martine, Ružomberku, Považskej Bystrici, Dolnom Kubíne. Na miesto nehody prišiel minister dopravy Andrej Doležal.

Informáciu o tom, že zahynul aj jeden z rušňovodičov, vyvrátila informácia polície, ktorá uviedla, že pri nešťastí predbežne nebolo žiadne úmrtie, ale niekoľko desiatok ľudí je zranených. Polícia neskôr aktualizovala informácie o zranených: „Na mieste udalosti bolo ošetrených spolu 74 pacientov, z toho 34 pacientov bolo transportovaných do okolitých nemocníc. 59 osôb bolo ľahko zranených, 11 osôb stredne ťažko zranených a 4 osoby zranené ťažko.“

 „Na mieste nehody sa už nachádza posttraumatický tím a vyšetrovateľ vykonáva na mieste prvotné úkony,“ uviedli policajti na sociálnej sieti.

Na miesto nehody prichádzalo množstvo záchranárskych vozidiel. Podľa informácií zo sociálnych sietí bola neprejazdná aj cesta pod Strečnom, čo neskôr potvrdila aj polícia. Doprava na trati bola prerušená.

Žilinská polícia vydala tesne po nešťastí mimoriadnu správu: „Polícia žiada vodičov aby na ceste I/18 za Vrútkami smer Žilina vytvorili záchranársku uličku pre všetky záchranné zložky z dôvodu železničnej nehody na železničnej trati pred Vrútkami, okres Martin. Cesta 1/18 za Vrútkami je momentálne neprejazdná obojsmerne!!!“

Cesta 1/18 za Vrútkami v smere do Žiliny bola v noci spustená v polovičnom profile, premávku policajti púšťajú striedavo. Križovatka Košická v Žiline je podľa policajtov plne prejazdná. Úsek diaľnice D1 Turany – Dubná skala mali otvoriť od 22.30 h.

 Premiér Eduard Heger na sociálnej sieti hovoril o vážnej nehode a avizoval, že na miesto idú ministri vnútra, zdravotníctva aj dopravy, ktorí ho priebežne informujú o situácii.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský tiež odišiel na miesto nehody a následne do nemocnice, uviedol rezort zdravotníctva. „Štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská telefonovala s riaditeľmi nemocníc v Martine a Žiline, ktorí potvrdili, že situáciu so zranenými zvládajú a všetkým je poskytovaná potrebná zdravotná starostlivosť,“ uviedlo ministerstvo na sociálnej sieti.

Pri nehode zasahuje 21 profesionálnych hasičov z Martina, Žiliny, Trenčína, zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline a z Bánoviec nad Bebravou a tiež dobrovoľní hasiči zo Sučian, Lipovca a obce Martin – Priekopa.

„Na mieste sa nachádzajú aj dva evakuačné autobusy HaZZ, v ktorých cestujúci nájdu dočasné útočisko,“ priblížila Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Prezídia HaZZ. Dodala, že k nehode došlo na trati v smere zo Žiliny do Vrútok.

Hlavný lekár Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Július Pavčo pre TASR priblížil, že na mieste udalosti zasahujú záchranári, zranených je viacero osôb. Zdravotnícke zariadenia v okolí sú podľa jeho slov pripravené prijať pacientov./agentury/

X X X

Nemecký parlament schválil zvýšenie minimálnej mzdy na 12 eur na hodinu

Ľudia s mesačným príjmom 1700 eur dostanú zhruba o 400 eur viac.

Dolná komora nemeckého parlamentu schválila v piatok návrh zákona na zvýšenie minimálnej mzdy. Znamená to, že od 1. októbra tohto roka bude v Nemecku minimálna mzda 12 eur na hodinu. V porovnaní so súčasnou situáciou sa tak minimálna mzda zvyšuje o viac než pätinu.

„Nie je to síce závratná suma, ale stále nemalý rozdiel v peňaženke,” povedal nemecký minister práce Hubertus Heil pred hlasovaním v Bundestagu. Zvýšenie minimálnej mzdy z terajších necelých 10 eur na hodinu znamená, že ľudia s mesačným príjmom 1700 eur dostanú zhruba o 400 eur viac.

Nemecko zaviedlo minimálnu mzdu od januára 2015, pričom vtedy ju stanovilo na úrovni 8,50 eura na hodinu. V tom období ju presadzovali práve Sociálni demokrati súčasného kancelára Olafa Scholza. Zvýšenie minimálnej mzdy bolo aj jedným z hlavných Scholzových predvolebných sľubov pred parlamentnými voľbami na jeseň minulého roka.

„Mnohí naši občania pracujú veľa, zarábajú však málo. Toto sa musí zmeniť,” uviedol Scholz ešte vo februári, keď minimálnu mzdu schválila nemecká vláda. Čo sa týka piatkového hlasovania v Bundestagu, zvýšenie minimálnej mzdy podporilo 400 poslancov, zatiaľ čo proti bolo 41. Ďalších 200 poslancov sa zdržalo, väčšinou z opozičného bloku CDU/CSU, aktuality.sk

X  X X

Polícia pre čínsku práčku založila špeciálny tím, firmy dlžia štátu 33 miliónov eur

Peniaze z daňových podvodov zamieňali za hotovosť z čínskych trhov, ktorá mala končiť medzi špičkami polície, finančnej správy a biznisu.

Pochybné prevody veľkých balíkov peňazí zo Slovenska do Ázie a spätné vracanie veľkého „kešu“ bankoviek v igelitkách sú už v hľadáčiku polície. Podľa informácií Aktuality.sk vznikol na Národnej kriminálnej agentúre špeciálny vyšetrovací tím, ktorý sa prípadom tzv. čínskej práčky zaoberá.

Nasvedčuje tomu aj vyjadrenie hovorkyne Úradu špeciálnej prokuratúry Jany Tökölyovej. „Skutočnosťami, na ktoré sa pýtate, sa NAKA zaoberá, v súčasnosti nie je možné poskytnúť podrobnejšie vyjadrenie.“

Na fenomén čínskych práčok upozornili už pred takmer rokom Aktuality.sk v medzinárodnej spolupráci novinárov.

„Špinavá“ hotovosť sa na Slovensku buď zamieňala za peniaze v bankách od rôznych podvodníkov, alebo sa priamo vkladala na účty firiem, odkiaľ peniaze vďaka internetbankingu ihneď odchádzali na Ďaleký východ.

V prípade figuruje množstvo postáv a firiem. Časti komplikovanej schémy odhaľujú aj viacerí spolupracujúci obvinení, ako napríklad František Böhm či Michal Suchoba. Obaja vypovedali, že sa dostali do kontaktu s hotovosťou, ktorá mala pochádzať od čínskych obchodníkov a tú následne distribuovali podľa potreby – najmä ako úplatky.

Čínsku práčku využívali rôzne vetvy, ktoré sa nám podarilo identifikovať – išlo napríklad o časť skupiny takáčovcov či ľudí okolo bývalého vysokopostaveného funkcionára Slovenskej informačnej služby (SIS) Dušana Keményiho, ale aj skupinu podnikateľov s pohonnými hmotami, inak bývalých príslušníkov SIS.

Novinárom sa podarilo vystopovať 116 miliónov eur, ktoré mali cez slovenské firmy pretiecť do Ázie, a to v relatívne krátkom časovom období dvoch rokov. Polícia, ako aj ministerstvo vnútra na zistenia reagovali v novembri, keď Československej obchodnej banke (ČSOB) vyrubili bezprecedentnú pokutu vo výške 1,5 milióna eur. Banka ju dostala za viacero skutkov, napríklad neohlásenie či nedostatočný postup v prípade neobvyklých transakcií firiem z tzv. čínskej práčky.

Dlhy sa množia

Polícia však nie je jediným orgánom, ktorý sa firmami z komplikovanej spleti zaoberá.

Finančná správa totiž viacerým firmám, ktoré boli do spomínaného reťazca zapojené a personálne prepojené, priebežne vyrubuje státisícové až miliónové daňové dlhy. To signalizuje, že firmy mohli práčku využívať na vyplácanie nelegálnych odpočtov DPH či iných daňových machinácií.

Firmy, ktoré sa nám podarilo identifikovať, dlžia daniarom takmer 34 miliónov eur. Predpoklad, že sa k peniazom štát dostane, je však veľmi nepravdepodobný. Väčšina z nich je už prepísaná na tzv. biele kone a nevlastnia žiaden majetok, ktorý by dlhy pokryl.

Koľko firmy z práčky dlžia štátu?

MM Invest Real, s. r. o. – 41-tisíc eur, Invest Finance trading, s. r. o. – 4-tisíc eur, Finance Game, s. r. o. – 65-tisíc eur, T.P.Patriot, s. r. o. – 19,8 milióna eur, Zolob, s. r. o. – 9,7 milióna eur, Anar-SK, s. r. o. – 633-tisíc eur, W, s. r. o. – 1,1 milióna eur, Save Comp, s. r. o. – 159-tisíc eur, TF-Air, s. r. o. – 186-tisíc eur, Dunaj 2017, s. r. o. – 895-tisíc eur, SK Oil Trade, s. r. o. – 485-tisíc eur, Anker Oil, a. s. – 594-tisíc eur, Spolu: 33,7 milióna eur

Údaje pochádzajú od finančnej správy

Peniaze pre prominentov

Všetko naznačuje tomu, že to bolo aj cieľom organizátorov tohto peňažného kolotoča. Prostriedky získané nelegálnym spôsobom od štátu zrejme potrebovali čo najskôr dostať do „šedej“ sféry.

Jedným smerom z čínskej pračky tiekli peniaze z bankových účtov do Ázie a druhým smerom sa špekulantom od čínskej spojky vracala hotovosť, pochádzajúca z nezdaneného predaja čínskeho tovaru na trhoch.

„Peniaze sa presúvali na účty týchto čínskych spoločností prostredníctvom vzájomného započítavania pohľadávok a keď došli na tieto čínske účty peniaze, tak kuriér Marek Desset išiel na starú Vajnorskú do čínskych veľkoskladov, kde prebral hotovosť od Číňanov,“ opísal dnes už nebohý exsiskár František Böhm postup pred policajným vyšetrovateľom.

Nevystopovateľná hotovosť sa potom ďalej presúvala a podľa výpovedí svedkov sa mohla používať napríklad aj na vyplácanie bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Ten sa mal dokonca sťažovať na to, že mu nosili päť- a desaťeurové bankovky.

O gigantických taškách plných hotovosti vypovedal aj obvinený IT magnát Michal Suchoba, ktorý mal podľa vlastných slov robiť kuriéra medzi Ľudovítom Makóom a Františkom Imreczem. Milionár pri výsluchu opísal, že Ľudovít Makó mu nosil hotovosť v „gigantických nákupných taškách“.

Peniaze z čínskej práčky mala prebrať aj Alena Zsuzsová, obžalovaná v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ťažkú krabicu so státisícmi eur mala dostať z rúk Jozefa Dučáka v čase, keď už jej spojenec Marian Kočner bol vo väzbe. Peniaze mali byť určené na likvidáciu vtedajšieho námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V lete 2018 mal peniaze „cez čínskych občanov zariadiť nesledovateľný výber hotovosti vo výške 200-tisíc eur“ už spomínaný exsiskár Böhm, priznal to vo svojej výpovedi.

Už traja mŕtvi

Polícia však postupom času prichádza o kľúčových svedkov, ktorí boli do schémy zapojení. Ako prvý si život vzal vysokopostavený takáčovec – Martin Mikulec, ktorého našli obeseného v byte v českom Zlíne. Mikulec si bol blízky s bývalým exsiskárom Františkom Böhmom, ktorý spolupracoval so skupinou takáčovcov, neskôr podľa vlastných slov spolupracoval s Ľudovítom Makóom. Obaja mali pomáhať skupine podvodníkov s pohonnými hmotami z južného Slovenska, známymi ako skupina Jopi alebo slovenskí Texasania.

Práve Böhm už v čase, keď spolupracoval s políciou, sa zastrelil vo svojom dome v Plaveckom Štvrtku. Böhm bol kľúčovým svedkom vo viacerých kauzách a takisto polícii podrobne odhalil aj princíp fungovania „čínskej práčky“.

Tretím mužom zo schémy, ktorý si zobral život, bol Andrej Nagy, ktorý mal blízko k Martinovi Mikulcovi. Spoločne figurovali vo viacerých firmách, z ktorých niektoré sú dnes prepísané na biele kone, v iných stále figurujú obaja nebohí a rastú v nich daňové nedpolatky. Nagy si vzal život potom, čo vtrhol do domu družky po Martinovi Mikulcovi Dariny Juhásovej počas Štedrého dňa 2021. Nagy obrátil zbraň najprv proti Darine Juhásovej a následne proti sebe, aktuality.sk

X X X

Môžete mať aj desať rizikových génov, ale keď sa budete zdravo stravovať a mať pohyb, tak sa neprepracujete k obezite

 Obezita je choroba a tak by sme k nej mali aj pristupovať. Mnohí obézni ľudia žijú v toxickom prostredí, jedlo je pre nich barlička, ako si kompenzujú problémy, a dokonca je to ich jediné potešenie v živote. Mnohí sú na antidepresívach.

Vedkyňa Adela PENESOVÁ v rozhovore vysvetľuje aj to, ako by mali vyzerať správne stravovacie návyky či ako si preprogramovať mozog, aby sme namiesto keksíka siahli po ovocí. Hovorí tiež o tom, koľko by sme sa mali bežne hýbať a že ešte aj do leta môžeme správnym spôsobom schudnúť pár kilogramov.

 X Podľa údajov štátnej zdravotnej poisťovne majú problémy s nadváhou 2 milióny Slovákov a až 600-tisíc ľudí trpí obezitou, pričom v čase pandémie tento počet ešte rástol. Dalo sa očakávať, že pandemické obdobie ešte viac zhorší situáciu?

V našej krajine sa to dalo očakávať. Ľudia si mysleli, že tým, že sú doma, sa nemôžu hýbať. Takže sa nehýbali a stravovacie návyky sa tiež menili, nie vždy k lepšiemu.

X Môžeme sa vyhovárať len na pandémiu?

Pandemické obdobie k tomu prispelo. Bola to absolútne nová, veľmi stresujúca situácia. Ľudia museli prestať chodiť do práce a celé rodiny ostali doma.

Ale nemôžeme sa vyhovárať iba na pandémiu, pretože tvrdý lockdown trval desať týždňov. Nikto nepriberie za 10 týždňov 20 kilogramov. A aj počas tohto obdobia sa dalo chodiť do lekárne a do obchodu, čiže ak sme sa chceli ísť prejsť, mohli sme.

X Ospravedlňovali sme si nečinnosť tým, že veď zatvorili fitnescentrá?

Áno, aj mne pacient povedal, že však boli zatvorené fitká. Ja hovorím, skúste cvičiť s vlastným telom. Nič iné ako vlastné telo – nepotrebujete žiadnu váhu, žiadne činky, nič.

Drvivá väčšina ľudí si nedokáže vyhradiť čas, nájsť si videá a cvičiť napríklad doma. V dnešnej dobe máte všetko na tácke, ide len o to, či chcete. Je to o tom, ako si človek zadelí deň. Niekto pochopil pandémiu tak, že ak je doma na home office, môže vstať o desiatej a pripojiť sa na míting v pyžame. To je aký prístup?

Treba si zachovať pravidelný režim – vstanem o šiestej, umyjem sa, naraňajkujem sa a fungujem. Mnoho ľudí ušetrilo čas na cestovaní minimálne hodinu denne. Každý sa môže spýtať seba, ako tú hodinu strávil. Všetko sa dalo, aj keď pribudlo povinností, učenie detí, varenie atď.

X Ako pandémia zasiahla deti ?

Veľmi. Chýbal im bežný pohyb, ktorý mali, keď chodili do školy, chýbala im telesná výchova. Na druhej strane mali mnohé deti neobmedzený prístup k jedlu a sladkostiam.

X Podľa štatistík máme na Slovensku vo veku od 6 do 14 rokov viac ako 12-tisíc obéznych detí. S váhou majú väčší problém chlapci ako dievčatá. Čím to je?

Chlapci boli odjakživa nastavení tak, že mali viac pohybu. Za našich mladých čias to bolo tak, že chalani stále niekde behali, hrali futbal a naháňali sa. Dnes sú deti online – vyučovanie, hry aj sociálne siete. Nevidíte ich hrať sa vonku.

Ďalšia vec je model stravovania. Keď rodičia stanovia mantinely, čo sa bude jesť a čo nie, je to v poriadku. Ale sú rodičia, ktorí sa o to vôbec nestarajú a deti majú nonstop prístup k chladničke, sladeným nápojom, sladkostiam. V pandemickom období to bolo ešte menej pod kontrolou ako bežne.

VIDEO: Ako sa zdravo stravovať aj v čase zdražovania

X Môžu za obezitu niektorých ľudí gény?

Niekto má genetickú predispozíciu, to je fakt. Dnes sa ale viac hovorí o interakcii medzi génmi a prostredím, o epigenetike. Môžete mať aj desať rizikových génov, ale keď sa budete snažiť zdravo stravovať a mať pohyb, tak sa nikdy neprepracujete k obezite, lebo matematika nepustí – príjem a výdaj.

Ak porovnáme človeka, ktorý má zlé gény, a toho, čo nemá, a ten prvý by jedol za deň horalku navyše, tak z nej bude priberať a ten druhý nemusí.

Sú gény, ktoré ovplyvňujú to, ako rýchlo spaľujeme, ako sa nám produkujú hormóny, akým spôsobom metabolizujú naše svaly, naše tukové tkanivo, ale oveľa viac je to o prostredí. To, že je celá rodina obézna a ešte aj ich pes je obézny, tak to je rovnaký životný štýl. Deti sa učia kopírovaním správania dospelých.

X Obezita so sebou prináša množstvo problémov. Ukázalo sa to aj počas covidu, keď mnohí obézni ľudia skončili na oddeleniach JIS. Prečo napriek tomu ľudia nepovažujú za potrebné riešiť svoju obezitu?

Možno chýba povedomie. Mali by sme viac hovoriť o tom, že obezita je chronická, progredujúca choroba a my k nej tak musíme pristupovať.

Je veľmi jednoduché povedať, že človek si za to môže sám, no nemôžeme hádzať vinu vyslovene len na neho. Veľkú vinu za to nesie aj spoločnosť ako taká.

Existujú presné odporúčania, ako by sme mali k obezite pristupovať a liečiť ju, no najlepšie je predchádzať jej. Ale my sme krajina, ktorá má najnižšie financovanie preventívnych programov v Európe. Na prevenciu dávame len 0,3 % HDP, kým vyspelé krajiny okolo 3 až 6 %.

X Ako konkrétne vyzerá prevencia pred obezitou?

Môže to byť napríklad zlepšenie nutričnej gramotnosti, edukácie detí už v predškolskom a školskom veku, viac hodín telesnej výchovy, ale aj cenotvorba potravín. Ako sa vybralo 13 potravín, pri ktorých sa zastropovali ceny? Neviem, na základe čoho a s kým to konzultovali, lebo tam nie je ani ovocie, ani zelenina, ani strukoviny.

Milión ľudí na Slovensku žije na hranici chudoby, čo znamená, že čo zarobím, to miniem, a to sú ľudia, ktorí sa pozerajú na to, aká je cena. Keď budú celozrnné pečivo, ovocie a zelenina lacnejšie, keď znížite DPH na zdravé potraviny, tak ľudia ich budú preferovať. Samozrejme, že budú aj takí, čo si stále vyberú to nezdravšie, bez ohľadu na cenu.

X Myslíte si, že je to také automatické, že znížime ceny a ľudia budú siahať po zdravších potravinách?

Veľmi by som chcela urobiť takýto experiment. Prehodiť ceny pri bielom a celozrnnom pečive a biele dať trikrát drahšie. A chcela by som vidieť, čo to spraví. Pretože sú ľudia, ktorí sa orientujú len podľa ceny.

Mali sme už dávno zvýšiť DPH na sladené nápoje na 40 %, tak ako je to v iných krajinách sveta.

My nie sme ako v USA, kde vodu z vodovodu nemôžete piť, lebo je nechutná. U nás ju piť môžete a nepotrebujete sladené nápoje, resp. žiadne kupované nápoje. Až 80 % domácností na Slovensku má vodu z vodárne upravenú a bezpečnú.

X Čo radíte vašim pacientom, keď ich potrebujete nakopnúť k lepšiemu stravovaniu?

Ku mne chodia väčšinou pacienti, ktorí už sú rozhodnutí. Iné je, keď príde niekto k všeobecnému lekárovi na preventívnu prehliadku a zistí sa, že má obezitu, vysoký cholesterol, nábeh na cukrovku a lekár mu povie, že by mal schudnúť. Ten človek sa nad tým musí zamyslieť a musí s tým chcieť niečo urobiť. Je to bolestivý proces, lebo sa musí niečoho zriecť, niečo urobiť navyše a zmeniť svoje stereotypy. Chce to teda prípravu a odhodlanie začať to meniť.

Sú ľudia, ktorí majú nadváhu a miernu obezitu a keď im vysvetlíte, aký vplyv majú jednotlivé potraviny na zdravie, či už pozitívne, alebo negatívne, tak racionálne zmýšľajúci si povedia dobre, zmenia stravovanie a aj schudnú. Ale čím vyšší stupeň obezity, tým je to horšie. Tu nestačí len racionalizácia, ale je už veľmi potrebný aj psychológ, lebo u týchto ľudí prevládajú emócie, ktoré determinujú správanie a neraz prevláda emocionálne alebo hedonické jedenie.

Oni používajú jedlo ako barličku, ktorou si kompenzujú stres, pocit nedostatku, úzkosti, partnerské problémy a problémy v práci. Pre nich je jedlo ako droga. Dokonca je pre nich jedlo jediné potešenie v živote, ktoré majú. A to je veľmi smutné.

X Keď som sledovala program Extrémne premeny v zahraničí, všimla som si, že mnohí ľudia mali buď nevysporiadané vzťahy s rodičmi, alebo si prešli šikanou, prípadne tajili sexuálnu orientáciu. Vy ste boli súčasťou slovenskej verzie tejto show, sú takéto problémy paušálne?

Nie je to paušálne. Pre mňa to bolo prínosné v tom, že čo človek, to iný príbeh. Iste, mali sme aj 19- ročné dievča rozmaznané rodičmi, ktoré nemuselo nič, ani dokončiť školu, len sedelo doma.

Ale áno, gro sú veľmi vážne problémy z detstva, buď nejaké rozvedené rodiny, týranie, alebo posmievanie v škole, zlé manželstvo alebo strata dieťaťa, či postihnutie. Veľmi veľa ťažkých vecí. Vtedy sa pýtam sama seba, ako by som skončila ja na ich mieste.

X Znamená to, že u extrémne obéznych ľudí sa začína proces zmeny najprv u psychológov či psychiatrov?

Čo sa týka extrémne obéznych pacientov, tak polovica z nich príde s tým, že je na antidepresívach, to znamená, že už navštevujú psychiatra.

Niekedy je to tak veľmi viditeľné, v akej zlej rodine človek vyrastal a pritom sa z nej nevie odtrhnúť, hoci je dospelý. Tým, že má mnoho ďalších chorôb, je invalidizovaný, nevie si nájsť prácu, a tak ostáva s rodičmi, ktorí ho stále ponižujú.

X Kvôli tomu ako vyzerá?

Nielen kvôli tomu, ako vyzerá, ale hovoria mu aj to, že je neschopný a podobne. Ak by vyrastal v inej rodine, bol by to úplne iný človek.

Až si hovorím, že niektorých by som najradšej „presadila“. Chýba nám sociálne bývanie, kde by primerane svojmu príjmu dokázali existovať sami.

X Aby sa odtrhli od toxického prostredia?

Presne tak, to je toxické prostredie a toxické vzťahy.

Zažili sme absurdnú situáciu, keď v čase natáčania s jednou veľmi inteligentnou pani operovali jej mužovi sivý zákal očí. On bol schopný týždeň ležať v posteli a ona mu nosila do postele jedlo. Na piaty deň sa už naštvala a povedala mu, že mu operovali jedno oko a nie ruky a nohy, tak má vyliezť z postele a ísť sa najesť do kuchyne.

Alebo sme mali ítečkára pracujúceho z domu. Jeho manželka bola hyperprotektívna. Robila všetko v domácnosti a ešte mu aj nosila do izby obed. Mal 160 kilogramov a nie a nie schudnúť. Ona mu tým robila vlastne zle.

A toto isté je aj pri deťoch. Rodičia sa snažia, aby sa deťom nič nestalo, tak ich zavezú autom do školy a zase po ne prídu. Deti idú maximálne na hodinu na krúžok a to je celý ich pohyb. Ale to nestačí.

X Aká je úspešnosť liečby u extrémne obéznych ľudí?

Popravde, ak by sme sa spoliehali len na zmenu životosprávy, tak nízka. V prvom kroku nastupuje zmena životosprávy a psychológ, ktorý musí uzdraviť to, prečo človek zajedá stres. To je proces na rok či dva.

Druhý krok je liečba. Od mája máme liek, ktorý znižuje chuť do jedla. Je schopný potláčať obe chute, či už ide o jedenie, keď sme skutočne hladní, alebo o hedonické jedenie, ktoré nám robí potešenie, to je tá čokoláda či keksík. Takto znížime hmotnosť tak o desať percent, čiže u 150-kilogramového človeka je to 15 kilogramov. Ale to nie je celé riešenie, lebo on potrebuje schudnúť 50 kilogramov.

Tretím krokom by teda mal byť bariatrický alebo metabolický zákrok, počas ktorého sa buď zmenší žalúdok, alebo sa črevá inak usporiadajú. Jednoducho nejaký zásah, ktorý vedie k tomu, že sa buď menej vstrebávajú živiny, alebo človek menej zje.

Žiaľ, na Slovensku sa nerobí ani 200 operácií ročne. V Českej republike sa robí 1900 operácií ročne vďaka profesorovi Friedovi.

Finančná návratnosť operácie je dva a pol až tri roky, ale v tejto krajine sa nevieme dopracovať k tomu, aby sme liečili pacientov, tak ako máte.

4fotky v galériiAdela Penesová, lekárka a vedkyňa, ktorá sa zaoberá obezitouZdroj: David Ištok/Aktuality.sk

X Nie je to o tom podvedomí, že neberieme obezitu ako chorobu?

Áno, je a práve preto musíme hovoriť o tom, že obezita je choroba a týmto ľuďom musíme pomôcť. Na Slovensku máme cca 600-tisíc ľudí s obezitou a viete, čo je to liečiť 600-tisíc ľudí?

X Chápem, že od obezity sú odvodené ďalšie choroby ako cukrovka, vysoký tlak, srdcovo-cievne či onkologické ochorenia.

Z 350-tisíc diabetikov je 90 % obéznych. Hovorí sa, že priemerné náklady v EÚ na rok liečby diabetika sú 3-tisíc eur. Operácia, ktorú som vyššie spomínala, stojí 7-tisíc eur čo znamená, že za dva a pol roka to máme splatené.

Nehovorím, že všetci sú vhodní na takúto liečbu, ale mladých obéznych, začínajúcich vieme zvrátiť a dostať ich do remisie cukrovky, čo je geniálne.

Samozrejme, na takýto zákrok ich musíte pripraviť a po ňom ich sledovať a na to je Centrum pre manažment obezity. Takéto centrá by sme mali mať aspoň tri, ale nemáme ich. Na Slovensku sme sto rokov za opicami. V Česku ich majú niekoľko.

X Máte aj úspešné príbehy pacientov?

Určite áno, no ja by som všetkým dopriala byť úspešní a na trvalo.

X Zlepšila sa im ruka v ruke s chudnutím aj psychika?

Určite. Mám pacientku, volám ju kvetinka. Žije s rodičmi, ktorí ju gniavia. Je na trojkombinácii psychiatrických liekov a napriek tomu, že tieto lieky vám zvyšujú chuť do jedla, tak ona schudla 20 kíl. U nej bol jeden kľúčový faktor. Nemá až takú vyšperkovanú stravu, ale zmenila sa u nej jedna podstatná vec. Bola nezamestnaná a keď si hľadala prácu, tak som jej odporučila fyzickú prácu a zároveň takú, kde nie je toľko priestoru, aby jej niekto ubližoval, lebo ľudia vedia ubližovať.

Našla si upratovanie, namaká sa, chudne a je spokojná. S pohybom idú endorfíny, je aj finančne viac nezávislá a nemusí jesť to, čo rodičia navaria, ale kúpi si svoje.

X Aké sú všeobecné rady pri stravovaní, ktoré by mal dodržiavať každý z nás?

Základné zásady sú vyhnúť sa spracovaným potravinám, preferovať keď už mäso, tak chudé. Podstatné je mať pol kila zeleniny a jednu porciu ovocia denne a za hrsť orechov alebo mandlí. Samozrejme, vyhnúť sa sladeným nápojom a nájsť si nejakú mieru pri alkohole, ideálne abstinovať.

Menej soliť, jesť strukoviny a dvakrát do týždňa ryby.

Je dobré preferovať celozrnné potraviny, a to nielen pečivo, ale aj cestoviny. A aj keď robím halušky, tak z celozrnnej múky.

Cukor maximálne 30 gramov na deň, takže napríklad ochutený jogurt, ktorý obsahuje cca 20 až 25 gramov cukru. No ak si ho dáte, je to určite lepšia alternatíva ako horalka. Treba sa tiež vyhýbať tropickým olejom a tukom, ako je palmový a kokosový.

Ďalšia vec je vyhýbať sa vysmážanému. Neznamená to, že človek nebude už nikdy jesť rezne, ale dať si rezeň len raz za čas, napríklad jeden na obed a konečná. Nie že sa doma urobia dve kilá rezňov a jedia sa niekoľko dní.

X Možno by ľudí motivovalo viac, ak by poznali benefity takejto stravy.

Hippokrates už dávno povedal, že nech je jedlo tvojím liekom. A jedlo môže byť doslova liekom. Správne zložená strava vám môže znížiť zápalové procesy v tele, znižovať výskyt mnohých ďalších ochorení a môže mať preventívny účinok.

Mnohé potraviny rastlinného pôvodu majú v rámci prevencie protinádorový účinok. Je to skupinka možno 10 – 15 potravín, od citrusových plodov cez kurkumu, rajčiny, brokolicu, jahody, cesnak, zelený čaj, bobuľové tmavé ovocie, tmavé hrozno, ktoré majú veľmi významné ochranné účinky.

Je teda rozdiel, či budete mať každý deň ovocie a zeleninu, alebo si budete dávať nejaký karcinogén – párky, slaninu, klobásu, údené, paštéty a vysmážané jedlá a alkohol.

X Ako sa dá mozog preprogramovať tak, aby ste nesiahli po napolitánke, ale po jablku?

To je sila mysle a tá je neskutočná. Pamätám si pacientku, mladú študentku. Pred tromi rokmi mala o desať kilogramov viac, preto si povedala, že cukor je droga a že ho neje.

Robili sme jej test, pri ktorom vypijete 75 gramov glukózy. Ona to poslušne vypila a za chvíľku jej bolo strašne zle, skolabovala a keď som ju prebrala, tak to vyvracala. Je to v hlave.

Keď si naprogramujete v hlave, že toto je karcinogénne a je za tým rakovina hrubého čreva, žalúdka, žlčníka, pečene, prsníka, tak vám to už nejde dole krkom. A keď sa, naopak, pozriete na jablko alebo paradajku a poviete si, že toto je výborné, je v tom okrem vlákniny aj šťava a vitamíny a má to antikarcinogénne účinky, tak to zjete s chuťou.

  X Aké dôležité je dodržiavanie pitného režimu?

Veľmi dôležité. Dokonca očistný deň, len s pitným režimom je výborná vec.

Z našich štúdií vyplýva, že obézni ľudia menej pijú. Keď to prepočítame na hmotnosť, tak je to úbohé. Okrem toho majú aj porušenú reguláciu pociťovania smädu. Hormóny, ktoré nám hovoria o smäde, sú pritom veľmi významné a regulujú aj množstvo tuku v tele.

Našim pacientom hovorím, aby sa neopovážili vyjsť z domu bez toho, aby mali so sebou aspoň pol litra vody, a to kedykoľvek, nielen v lete.

A ešte jedna zaujímavá vec. Desaťtisíce rokov boli ľudia nastavení tak, že viacej strádali. Tým, že mali nedostatok, vyvinuli sa ochranné systémy, aby im signalizovali, kedy sú hladní a kedy pociťujú smäd. Ale teraz máme nadbytky a nič nám nesignalizuje, že už máš príliš veľa tuku v tele, niečo so sebou rob. Nemáme jediný hormón, ktorý by nám povedal, že haló, hýb sa, veď celý deň sedíš.

X Koľko litrov vody denne by mal človek vypiť?

Je to dané hmotnosťou, čiže 30 mililitrov na kilogram. Ale odvíja sa to aj od toho, aká je teplota prostredia a ako sa človek hýbe a potí.

Dôležité je aj to, aby sa nám v letných mesiacoch nestalo to, že budeme piť len veľa čistej vody a strácať veľa minerálov. Môžeme si vyrobiť hyponatrémiu.

X Problém si človek privodí aj tým, že vypije veľa vody?

Samozrejme. Štandardne ľuďom hovoríme, aby si znížili príjem soli a tým, ktorí majú vysoký tlak, aby nepili minerálky, hlavne ak majú veľa sodíka.

Avšak zároveň im hovoríme, že v lete, keď sa potia, ich môžu piť, aby si nevyrobili hyponatrémiu. Lebo keď budú piť len nesladený čaj a vodu, tak si vyrobia zníženie hladiny sodíka, pri ktorom dochádza k opuchu všetkých buniek a aj neurónov v mozgu. Ten stav nie je zanedbateľný.

X Ako sa to prejavuje?

Ja som si tento stav vyrobila raz v lete. Bolo 37 stupňov, bola som mesiac po pôrode a len som pila, lebo som nemala čas jesť. Zrazu mi ostalo divne, cítila som sa opuchnutá, tŕpli mi prsty aj pery a príšerne ma bolela hlava. Tak som si zarobila slanú vodu a pomaly som to popíjala. Potom ma to prešlo.

X Vyslovene pri chudnutí asi nestačí upraviť si len stravu a dodržiavať pitný režim.

Pri redukcii hmotnosti musí byť vždy aj pohyb. Dá sa chudnúť aj tak, že budete len ležať a brutálne znížite kalorický príjem. Dôkazom toho bola pacientka na covidovom oddelení na ARO, ktorá schudla osem kilogramov, ale nezdravo, lebo jej išla dole aj svalová hmota.

X Keď sa rozprávame o normálnom chudnutí?

Pri normálnom chudnutí musí byť aj pohyb, pretože musíme zabrániť úbytku svalovej hmoty a tým zabránime tomu, aby nám klesol bazálny metabolizmus. Naopak, keď sa nám podarí zvýšiť množstvo svalovej hmoty, tak nám bazálny metabolizmus môže ešte stúpnuť.

X  Aký je minimálny denný pohyb pre bežného človeka?

My sme stavaní ako maratónski vytrvalostní bežci, denne by sme teda mali chodiť 7- až 10-tisíc krokov. Dobrou radou je zaparkovať auto čo najďalej od práce či obchodu a prejsť sa či nepoužívať výťah, ale chodiť po schodoch.

Plus by sme mali týždenne cvičiť 150 minút, ale cvičiť tak, že sa doslova spotíme.

Mali by sme znížiť aj sedavosť. Každú hodinu sa aspoň desaťkrát postaviť zo stoličky a prejsť sa. Prechádzať sa aj vtedy, keď telefonujeme. Sú ľudia, ktorí celé dni robia v kancelárii, trikrát do týždňa si idú zabehať a myslia si, že to je dosť. Nie je.

 X A v prípade, že chce človek schudnúť?

Tí, ktorí chcú chudnúť, samozrejme, musia cvičiť viac, až 60 minút denne. Ľudia s extrémnou obezitou, ktorých sme mali v televíznej show, mali až 120 minút tréningu denne.

X Ide leto. Júl až september sú dovolenkové mesiace, keď ľudia chodia k moru a často chcú ešte predtým schudnúť. Je reálne zhodiť pár kíl za mesiac?

Samozrejme, len ide o to, koľko chcete schudnúť. Za jeden deň viete schudnúť aj kilo, ale to neznamená, že za mesiac schudnete 30 kilogramov.

Jeden z efektívnych spôsobov je dávať si jeden deň v týždni ovocno-zeleninový alebo len pitný režim. Znížiť treba konzumáciu potravín, kde je v malom množstve veľa kalórií.

U niekoho funguje zase to, že si nastaví čas, odkedy dokedy môže jesť, napríklad od 10. do 18. a potom 16 hodín neje (tzv. intermittent fasting).

Kľúčová je kalorická rovnováha – viac energie vydať ako jej prijať. Dôležitá vec je, že človek musím mať primeraný, nie príliš veľký príjem sacharidov v daný deň, aby na druhý deň ráno spaľoval tuky, pretože o to nám ide.

Ak mám niekomu poradiť, tak ráno je najideálnejšie vypiť pohár vody a 20 – 30 minút si zašportovať, ísť na bicykel, dať si veslo alebo si ísť zabehať.

   X Ráno sa spaľujú tuky lepšie?

Áno. Ak máte správne nastavenú stravu, tak za normálnych fyziologických okolností sa počas 10 hodín, keď človek spí, a teda nejde, udeje to, že sa mu minú zásoby glykogénu v pečeni a organizmus siahne na tuky. Takže ak ráno cvičíte, pokračujete v spaľovaní tukov a to je to, čo chceme – zbaviť sa tuku.

Keď sa potom naraňajkujete, tak organizmus sa prepne a začne okamžite prednostne spaľovať sacharidy. Samozrejme, ak máte raňajky, ktoré ich obsahujú.

X Ak by človek dodržiaval všetky tieto rady, koľko kilogramov by vedel schudnúť za mesiac ?

Bez veľkého hladovania a trápenia vie žena schudnúť tri až štyri kilogramy a muž aj šesť kilogramov.

X Koľko kilogramov dokáže zlepšiť náš zdravotný stav?

Benefit sa dostaví, keď schudnete 7 až 10 percent svojej hmotnosti. Ale samozrejme 60-kilovej žene sa bude chudnúť ťažšie ako 120-kilovej, lebo z väčšieho sa chudne ľahšie.

Sú štúdie, napr. DPP (Diabetes Prevention Program), kde pacienti, ktorí mali nábeh na cukrovku, schudli o 7 % a výskyt cukrovky o tri roky sa znížil o 57 %, po desiatich rokoch to bolo o 27 %. V tej istej štúdii dávali časti pacientom liek meformín a efekt nebol taký markantný.

Každých desať kilogramov tiež znamená, že sa vám zníži krvný tlak o 5 až 9 mmHg, zníži sa stukovatenie pečene, zlepší cholesterol a pod.

X Od čoho závisí, či človek zotrvá pri zdravom spôsobe života alebo od toho upustí?

Musí tam byť motivácia a podpora okolia, teda partnera, detí či kamaráta. Pacientom vždy hovorím, aby si našli sparingpartnera. Okrem podpory je dôležité, aby si človek bol vedomý toho, že to je dlhodobý proces, ale aby zároveň nebol perfekcionista.

Mnohí ľudia fungujú tak, že buď niečo dodržiavam na 100 percent, alebo nedodržiavam vôbec. Raz zlyhajú a už to ide dole vodou. To je chyba. Sme ľudia, nie sme dokonalí a výkyvy občas prídu, ale treba začať odznova.

X Kedysi som čítala knihu, v ktorej autor opisuje, ako mu pomohlo, že si vytvoril návyk. Za cieľ si dal urobiť jeden cvik denne.

Áno, hovorí sa, že niečo musíte zopakovať 22-krát, kým chytíte rutinu.

Aj našim pacientom hovoríme, že keď idú von so psom, aby neurobili len jedno kolečko okolo baraku, ale aby išli aj trošku ďalej a postupne si to predlžovali.

Najťažšie je začať, ale keď začnete, tak už to ide.

Adela Penesová sa zaoberá sa výskumom obezity, cukrovky a hypertenzie. Je autorkou desiatok publikácií, jedna zo zakladateliek Slovenskej asociácie pre výživu. Niekoľko rokov pôsobila aj v Národnom inštitúte zdravia v USA, aktuality.sk

X X X

Slovnaft hlási problémy: Budú chýbať palivá, nepovedali nám, že výnimka bude 8 mesiacov, nie tri roky

 Embargo na ruskú ropu nebude trvať tri roky. Slovnaft varuje, že do ôsmich mesiacoch od platnosti nebudú vedieť zaručiť zásobovanie trhu v regióne strednej Európy.

 Petrochemický závod Slovnaft sa nachádza na okraji Bratislavy v mestskej časti Podunajské Biskupice.

Sankcie, ktoré uvalila Európa na Rusko sa ťažko dotknú aj Slovenska. Zásobovanie ropou môže byť problém. Spoločnosť Slovnaft berie na vedomie sankcie, avšak upozorňuje na možné riziká. „Po 8 mesiacoch od platnosti sankcií nebudeme vedieť zaručiť zásobovanie trhu v regióne strednej Európy. Súčasné znenie sankcií nám totiž neumožní vývoz kľúčových produktov na naše tradičné trhy ako Česko, Rakúsko a Poľsko,“ uvádza Anton Molnár, hovorca spoločnosti Slovnaft Slovensko, s tým, že to môže následne obmedziť nadstavené spracovateľské kapacity rafinérie v Bratislave pod technologické minimum.

Ďalej varuje, že v dôsledku toho nebude garantovaná bezpečnosť dodávok na Slovensku. „Obmedzením ponuky produktov v regióne a znížením kapacity Slovnaftu, Slovensko a slovenský trh nebude možné zásobovať,“ dodal Molnár.

Zároveň tiež upozorňuje svojich partnerov na exportných trhoch, že po ôsmich mesiacoch bude v regióne chýbať palivo, ako aj ropné produkty.

Súčasný návrh sankcií teda nedáva Slovnaftu pôvodne požadovaný troj ročný časový priestor na vykonanie technologických úprav v rafinérii a logistickom zabezpečení pri dovoze a spracovaní alternatívnej ropy. „Doteraz nám nie sú známe dôvody, na základe ktorých sa trojročné obdobie zmenilo na osem mesiacov. Z tohto dôvodu nemôžeme niesť prípadné následky a dopady na slovenskú ekonomiku a zásobovanie obyvateľstva,“ uzavrel Molnár.

Zákaz dovozu ruskej ropy

Európski lídri sa dohodli na podmienkach zákazu dovozu ruskej ropy. Embargo sa dotkne viac ako dvoch tretín ropy z Ruska a platiť by mohlo už od začiatku roka 2023.

Zákaz dovozu ruskej ropy sa bude týkať len tankerov, ropovod Družba dostane časovo obmedzenú výnimku. Podľa šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej kompromisná dohoda do konca roka zníži dovoz ropy z Ruska do EÚ o približne 90 percent. Cieľom embarga je, aby Putinov režim nemal zdroje na financovanie vojnovej mašinérie./agentury/

X X X

Na Gyimesiho reaguje aj Heger: Bez ropy nezostaneme, najprv sa mal rozprávať so Sulíkom, potom s médiami

 Predseda vlády Eduard Heger v reakcii na tlačovú konferenciu poslanca Gyimesiho zaslal stanovisko. V ňom informuje, že pre Slovensko v Bruseli vyrokoval, že Slovensko nezostane bez ropy. Tá tu podľa neho bude z Ruska tiecť do času, kým nebudeme mať plnohodnotnú alternatívu.

Embargo bude mať negatívny vplyv nielen na ceny pohonných hmôt na Slovensku, ale aj na množstvo ropných produktov. Poslanec OĽaNO György Gyimesi vyzval ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) na odstúpenie. Dôvodom je podľa neho to, že nedokázal v Bruseli vybojovať pre Slovensko dostatočnú výnimku na embargo na ruskú ropu. „Toto je maslo na hlave Sulíka,“ povedal poslanec na tlačovej konferencii. „Sulík je lenivý diletant, ktorý na ministerstve nemá čo robiť,“ pokračoval Gyimesi.

Poslanec tvrdí, že ak nezasiahneme, Slovnaft možno o 18 mesiacov skončí, keďže sa mu nebude oplatiť vyrábať. „Buď tú fabriku zatvoria, alebo budeme tankovať za 2,2 až 2,3 eura za liter,“ skonštatoval. Taktiež uviedol, že týmto krokom Slovensko s najväčšiu pravdepodobnosťou prišlo o investíciu vo výške až 1,5 miliardy eur do Slovnaftu.

Podľa poslanca sa nikomu nepodarilo jedným rozhodnutím, tak poškodiť občanov Slovenskej republiky. „Môžem to prirovnať k veľkej lúpeži Smeru pokiaľ išlo o fotovoltaické elektrárne,“ dodal.

 Negatívny vplyv pre Slovensko

Embargo na dovoz ruskej ropy, uvalené v rámci šiesteho balíčka sankcií voči agresorovi Ruskej federácii, bude mať priamy vplyv na Slovensko. Priznáva to Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Ako uviedol rezort hospodárstva, embargo bude mať negatívny vplyv nielen na ceny pohonných hmôt na Slovensku a v okolitých krajinách, ale aj na množstvo ropných produktov.

Poobede zareagovala aj strana SaS. „Poslanec György Gyimesi nerozumie problematike. Ak ma kritizuje a vyzýva na odstúpenie, mal by si v prvom rade naštudovať fakty. Embargo odsúhlasil na summite premiér Eduard Heger, takže v konečnom dôsledku Gyimesi kritizuje samotného predsedu vlády,“ tvrdí strana vo vyhlásení.

Pred pár dňami vraj bol Sulík Igorom Matovičom obvinený, že kope za Slovnaft, teraz ho obviňuje jeho pravá ruka, že Slovnaft poškodil. „Pozíciu Slovenskej republiky, ktorú zaslalo ministerstvo hospodárstva, som priamo konzultoval s premiérom. Ak bude mať on pocit, že svoju prácu nevykonávam riadne, má možnosť ma odvolať,“ uviedol Sulík.

Riaditeľ Slovnaftu Senkovič: Výnimka pre Slovensko? Je to ešte horší návrh ako ten predchádzajúci

„Vnímame Slovnaftom prezentované obavy a aj to, že negatívny dopad vyvolaných obmedzení je spomedzi všetkých členských štátov najvýraznejší práve na Slovensko. V rámci deklarovanej solidarity preto očakávame aj osobitný prístup k zdrojom z REPowerEU. V prípade DPH na motorové palivá je teraz priestor pre rezort financií, do ktorého kompetencie táto oblasť spadá, aby na úrovni EÚ otvoril otázku zníženia DPH na pohonné hmoty,“ uviedol tlačový odbor ministerstva hospodárstva.

 Negociácie za Slovensko priamo na summite viedol premiér Eduard Heger. „Trojročné prechodné obdobie na neuplatňovanie sankcie na ropu dopravovanú ropovodmi navrhované Ministerstvom hospodárstva SR žiaľ nebolo možné presadiť, pričom schválená verzia je spomedzi ostávajúcich možností pre nás tou „najmäkšou“,“ dodal rezort.

Na dovoz ruskej ropy a ropných výrobkov bude platiť embargo až po ôsmich mesiacoch od vstúpenia sankcií do platnosti. Najprv je prechodné obdobie bez obmedzení, následne bude platiť embargo na dovoz tankermi a ešte ďalších 10 mesiacov bude možné na Slovensku z ropy dopravenej potrubím vyrábať pohonné hmoty a ropné produkty, ako aj ich exportovať do Českej republiky. Po skončení 18 mesiacov bude možné ropu dopravenú potrubím využiť už iba na výrobu pohonných hmôt pre domáci trh.

„Takto nastavené embargo má za cieľ výrazne obmedziť objem platby za ruskú ropu a potrestať tak Ruskú federáciu za vojenské napadnutie Ukrajiny,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Kedy začnú platiť sankcie

Na šiestom balíku sankcií EÚ voči Rusku, ktorý obsahuje aj rozsiahle embargo na dovoz ruskej ropy, sa členské krajiny Únie dohodli v pondelok na summite EÚ v Bruseli. Budapešť však jeho schválenie podmieňovala odstránením patriarchu Kirilla zo zoznamu Rusov, ktorým chce EÚ zmraziť majetok a zakázať vstup na svoje územie.

Zástupcovia členských štátov EÚ tak vo štvrtok prijali pozmenený sankčný balík, na ktorom už patriarcha nefiguruje, potvrdili pre DPA viaceré zdroje z diplomatických kruhov.

Najnovšie sankcie by mali vstúpiť do platnosti v piatok ráno, hneď po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ, ak voči nim niektorá z členských krajín dovtedy nevznesie námietku, uviedol nemenovaný diplomat pre agentúru Reuters.

Patriarcha Kirill (75) verejne podporuje Kremeľ a tiež schvaľuje vojnu na Ukrajine, pripomína DPA.

Najnovšie sankčné opatrenia EÚ sú zamerané voči osobám zodpovedným za masakre v ukrajinských mestách Buča a Mariupol a takisto znamenajú odpojenie ďalších ruských bánk – vrátane banky Sberbank – od systému SWIFT. Balík tiež zavádza úplný zákaz vysielania troch veľkých ruských televíznych staníc v EÚ.

 Sme rodina kritizuje Sulíka

Hnutie Sme rodina mrzí, že medzi OĽANO a SaS to „opäť iskrí“, minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) však podľa hnutia nedohodol dostatočne vhodné podmienky pri dovoze ruskej ropy. Sme rodina tak reagovalo na výzvu ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) na odchod z funkcie, ktorú mu v piatok adresoval poslanec Národnej rady (NR) SR György Gyimesi (OĽANO).

„Podľa nás pán Sulík, ktorý je minister hospodárstva, v súvislosti s dovozom ruskej ropy nevyrokoval dostatočne vhodné podmienky a dúfame, že sa v budúcnosti už z jeho strany nič podobné opakovať nebude,“ uviedlo Sme rodina pre TASR. Dodalo, že pre Slovensko to bude mať fatálne následky a pohonné látky budú drahšie.

Za ľudí: Sulík musí zabezpečiť plyn

Strana Za ľudí nevylúčila, že voči ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) môžu v koalícii vyvodzovať zodpovednosť. Otázka podľa strany bude na stole, ak Sulík nedokáže zabezpečiť stabilné a bezpečné dodávky ropy a plynu. Pre TASR to uviedla strana Za ľudí, reagovala tak na výzvu, ktorú Sulíkovi adresoval poslanec Gyimesi. Strana Za ľudí zároveň podčiarkla, že partneri by mali svoje spory riešiť na rokovaniach.

Strana Za ľudí poznamenala, že rokovania v súvislosti s dodávkami prebiehali v rámci rezortov strany SaS. O jeho odchode z funkcie má podľa strany význam hovoriť na základe reálnych skutočností a nielen teoretických úvah. „Postoj strany Za ľudí vždy bol, aby koaliční partneri riešili svoje prípadné spory na rokovaniach, nie v médiách,“ reagovala strana na otázky, či podporí prípadné odvolávanie ministra hospodárstva.

Heger sa vložil do situácie

Predseda vlády Eduard Heger v reakcii na tlačovú konferenciu poslanca Gyimesiho zaslal stanovisko. V ňom informuje, že pre Slovensko v Bruseli vyrokoval, že Slovensko nezostane bez ropy. Tá tu podľa neho bude z Ruska tiecť do času, kým nebudeme mať plnohodnotnú alternatívu. „Pri rokovaniach na úrovní lídrov nadväzuje predseda vlády na rokovania rezortných ministrov, v tomto prípade ministerstva hospodárstva. A dorokuje veci, ktoré ostali na úrovni rezortných ministrov otvorené,“ informuje.

Podľa neho každý rezort má konať tak, aby to bolo vždy v záujme Slovenskej republiky a nateraz predseda vlády nemá vedomosť, že by sme konali v neprospech našich záujmov. Pánovi poslancovi Heger odporúča, aby v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí sa najskôr rozprával s ministrom a až potom s médiami./agentury/

X X X

Leniví a usilovní diletanti. Komu pripísať fiasko pri rokovaní o rope?

V stredu minister hospodárstva Richard Sulík označil ministra financií Igora Matoviča za neschopného. Vyzval ho na odstúpenie z funkcie. Odveta nedala na seba dlho čakať. V piatok verný parlamentný pobočník šéfa OĽaNO György Gyimesi vyzval na rovnaký krok Sulíka.

 Že k odvete dôjde, sa dalo očakávať. Veď Matovič na svoje pomery Sulíkovu výzvu iba mierne odbil, označil ju za drzosť. Gyimesi si už nekládol servítku pred ústa a Sulíka nazval lenivým diletantom. Už tak trochu klasická prestrelka našich dvoch kovbojov. Smutnejšie na tom je, že Sulík i Gyimesi majú tak trochu pravdu.

Matovičovi na rozdiel od Sulíka nemožno uprieť usilovnosť. Niekedy až úpornú a zbytočnú. Ale diletantstvo sa k nemu náramne hodí. Lebo zvýšiť výdavky v štátnom rozpočte na tento i budúci rok a zároveň nevedieť, ako ich zafinancovať, respektíve uchmatnúť na ne peniaze samosprávam, nemožno nazvať ináč, ako diletantstvom.

Ale späť ku Gyimesimu. Má pravdu v tom, že minister hospodárstva vyjednal v Bruseli málo. Teda pardon, nie Sulík, pretože podľa oľanovského poslanca v sídle EÚ ani priamo fyzicky nerokoval. Podľa predbežných dohôd sme mali mať výnimku na dovoz ruskej ropy na tri, prinajmenšom na dva roky. Nakoniec sa okresala na 18 mesiacov. A keď to rozmeníme na drobné, nezostane nám ani rok a pol. Plnú výnimku máme iba na osem mesiacov, ďalších desať mesiacov iba na vývoz do Česka. Potom len na domácu výrobu. Pritom výroba benzínu a nafty pre domáce potreby tvorí len jednu tretinu a do Česka sa vyváža asi jedna štvrtina. Vyrábať jednu tretinu sa neoplatí, to je jasné. A nielen to, výroba benzínu a nafty je neodmysliteľná bez dodatočných produktov. Na ne budú uvalené sankcie už po ôsmich mesiacoch. Horšie to už pre Slovensko dopadnúť nemohlo. Číry diletantizmus.

Ak koaličným politikom čo len trochu záleží na Slovensku (a nie iba na sebe), mali by si prestať medzi sebou hádzať horúci zemiak a vzájomne sa osočovať. Treba rýchlo hľadať cestičku, ako diplomatickú prehru aspoň čiastočne napraviť.

Sulík tvrdí, že viac sa dosiahnuť nedalo. Ako je možné, že Viktorovi Orbánovi, ktorého Gyimesi obdivuje, sa podarilo vylobovať, čo si zaumienil? Únia mu dokonca vyhovela i v jeho absurdnej požiadavke, keď zo sankčného zoznamu vyhodila ruského patriarchu Kirilla. Ten si tak svoje majetky v EÚ bude môcť naďalej užívať. Aj dodatok desiatich mesiacov sme si nevylobovali my, ale český premiér Petr Fiala pre svoju krajinu. Kto je však vinný? Sulík alebo premiér Eduard Heger z OĽaNO, ktorý mal hlavné slovo za Slovensko? Tu to Matovič s Gyimesim očividne nedomysleli, keď plánovali útok na úhlavného koaličného súpera. Ďalší diletantizmus.

Ak Slovnaft radikálne obmedzí výrobu, doplatíme na to iba my, nik iný. Dupľom nie Rusko. Kto bude potom zodpovedný za rast nezamestnanosti, pokles ekonomiky či radikálny rast cien benzínu a nafty?

V hre je ešte jeden plán. Vyradiť Slovnaft z trhu. Rafinérií je v EÚ veľa, konkurencia tvrdá. Ak sa čierny scenár naplní, o diletantoch v tejto vláde už nebude najmenších pochýb. A je jedno, či sú nimi z lenivosti alebo z usilovnosti.

Ešte je čas na dodatočné výnimky. Ak koaličným politikom čo len trochu záleží na Slovensku (a nie iba na sebe), mali by si prestať medzi sebou hádzať horúci zemiak a vzájomne sa osočovať. Treba rýchlo hľadať cestičku, ako diplomatickú prehru aspoň čiastočne napraviť./agentury/

X X X

Sulíka kritizuje aj Sme rodina, nevyrokoval vhodné podmienky na dovoz ruskej ropy

Koaličné hnutie sa pridalo ku kritike poslanca OĽaNO Györgya Gyimesiho voči ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi.

Ešte neodznel konflikt Richarda Sulíka a Igora Matoviča pre miliardu eur pre deti a už sa črtá nový spor. Predseda SaS najnovšie čelí kritike, že nebol dostatočne razantný pri výnimke na dovoz ruskej ropy. Nevyčítajú mu to len jednotlivci z OĽaNO, ale najnovšie aj hnutie Sme rodina.

„Podľa nás pán Sulík, ktorý je minister hospodárstva, v súvislosti s dovozom ruskej ropy nevyrokoval dostatočne vhodné podmienky a dúfame, že sa v budúcnosti už z jeho strany nič podobné opakovať nebude. Avšak pre Slovensko to bude mať fatálne následky v zmysle, že pohonné hmoty budú drahšie,“ povedala hovorkyňa Sme rodina Linda Tribusová pre Aktuality.sk.

Tému otvoril Gyimesi

S obvinením Sulíka prišiel dnes ako prvý poslanec OĽaNO György Gyimesi. Zákonodarca, ktorý sa venuje prevažne témam maďarskej menšiny, sa doobeda postavil pred kamery a pustil sa do kritiky šéfa rezortu hospodárstva. Na rozdiel od Sme rodina žiadal dokonca aj jeho odstúpenie.

Vyčítal mu, že poškodil záujmy Slovenska, pretože premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) pripravil zlé podklady na rokovanie Európskej rady v Bruseli. Lídri krajín Európskej únie sa vo štvrtok na samite dohodli na prijatí šiesteho balíka sankcií voči Rusku, ktorého súčasťou je aj čiastočné embargo na ropu. Slovensko má výnimku na osem mesiacov. Celkovo bude musieť nájsť náhradu za ruskú ropu do 18 mesiacov od zavedenia sankcií.

„Toto nie je víťazstvo Slovenska. Toto je fatálna prehra Slovenska a jeho občanov. Tá bola spôsobená lenivosťou a diletantstvom Richarda Sulíka,“ tvrdí Gyimesi. Odvolával sa pritom na vyjadrenie rafinérie Slovnaft o tom, že po ôsmich mesiacoch nebude vedieť garantovať bezpečnosť dodávok na Slovensku.

Poslanec však odmietol médiám ukázať dokumenty, ktorými podopieral svoje vyhlásenia.

„Súčasné znenie sankcií nám neumožní vývoz kľúčových produktov na naše tradičné trhy ako Česko, Rakúsko a Poľsko. To následne obmedzí nastavené spracovateľské kapacity rafinérie v Bratislave pod technologické minimum,“ vyjadril sa Slovnaft vo štvrtok (2. júna).

Sulík: Gyimesi by si to mal naštudovať

Richard Sulík skonštatoval, že Gyimesi problematike nerozumie a mal by si naštudovať fakty. Zároveň zdôraznil, že embargo na ruskú ropu odsúhlasil na samite Eduard Heger, takže v konečnom dôsledku kritizuje poslanec predsedu vlády. „Pozíciu Slovenskej republiky, ktorú zaslalo ministerstvo hospodárstva, som priamo konzultoval s premiérom. Ak bude mať on pocit, že svoju prácu nevykonávam riadne, má možnosť ma odvolať,“ dodal Sulík.

Gyimesi vinu Eduarda Hegera odmietol, pretože pozíciu Slovenska pripravovalo ministerstvo hospodárstva. Premiér podľa poslanca veril Sulíkovi, že jeho výnimka na osem mesiacov ublíži slovenskej ekonomike najmenej.

„Ešte žiadnemu ministrovi sa takto nepodarilo jedným rozhodnutím poškodiť záujmy Slovenskej republiky,“ pokračoval Gyimesi, ktorý kritizoval aj ďalšieho ministra za stranu Sloboda a solidarita Ivana Korčoka. Ten už mal podľa poslanca rokovať v Bruseli a žiadať o úpravu sankčného balíka.

Ohrozená investícia?

Ku kritike Sulíka sa pridal na sociálnej sieti aj ďalší poslanec hnutia OĽaNO Milan Vetrák. „Predseda strany SaS Richard Sulík spravil fatálnu chybu, ktorou podľa všetkého pripraví spoločnosť Slovnaft a Slovensko o 1,5-miliardovú investíciu na ďalšie fungovanie či rozvoj, ako aj ľudí o zamestnanie,“ napísal s tým, že sankčný mechanizmus pripravil Richard Sulík a podstrčil ho premiérovi na hlasovanie.

Strana Za ľudí nevylúčila, že voči Sulíkovi (SaS) môžu v koalícii vyvodzovať zodpovednosť. Ako uviedli pre TASR, táto otázka bude na stole, ak minister hospodárstva nedokáže zabezpečiť stabilné a bezpečné dodávky ropy a plynu.

Aktuality.sk oslovili aj úrad vlády, či sa stotožňuje s vyjadreniami poslancov OĽaNO. Na reakciu zatiaľ čakáme, aktuality.sk

X X X

Žilinka si predvolal na koberček Šantu, lebo vtipkoval na účet Paru

Generálny prokurátor Maroš Žilinka absolvoval s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Jánom Šantom pohovor. Za dôvod označil Šantovo vystúpenie v diskusnej relácii.

 Žilinka vo videu na sociálnej sieti uviedol, že vystupovanie prokurátora musí byť zdvorilé, slušné a ohľaduplné. „Každý prokurátor je podľa zákona a etického kódexu prokurátora pri výkone funkcie aj mimo plnenia služobných povinností povinný chrániť ľudskú dôstojnosť, zachovávať dôstojnosť prokurátora, dodržiavať pravidlá prokurátorskej etiky a vystupovať zdvorilo a slušne,“ uviedol Žilinka.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta sa podľa Žilinku týmito pravidlami neriadil. „Hanlivo označil obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora výrazom ‚pošahanec’a na margo vznesenia obvinenia advokátovi Mgr. P. zosmiešňujúco uviedol, že mu ‚zjavne dochádza para‘,“ povedal Žilinka. Tým sa podľa neho správal nevhodným spôsobom, ktorý znižuje vážnosť prokuratúry.

Ako ďalej uviedol, zasiahol v kompetenciách zákona sám, keďže nadriadení prokurátora Šantu nekonali./agentury/

X X X

Za predchádzajúcich vlád ministerstvá úmyselne oslabili svoje kontrolné odbory, lebo im prekážali

 Narábanie so slovenskými verejnými financiami môžeme často označiť za nehospodárne šafárenie. Politici a úradníci si veľakrát robia po svojom, a to aj napriek tomu, že ich kontrolóri upozornia na ich prešlapy.

Parlament minulý týždeň zvolil do čela Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) nového predsedu. Stal sa ním jeho doterajší podpredseda Ľubomír Andrassy. Redakcia Aktuality.sk sa rozprávala s novým šéfom kontrolórov, ako zlepšiť narábanie s verejnými financiami, ale aj o tom, prečo ich zistenia často politici a úradníci úplne odignorovali.

 X Prišli ste na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) ešte za čias vášho predchodcu Karola Mitríka, ktorý bol z SDKÚ. Vy ste však boli členom SDĽ a spolupracovali ste aj so Smerom. Ako došlo k takémuto netradičnému spojenectvu?

Bola to skôr náhoda. Karol Mitrík získal podporu v parlamente na pozíciu šéfa NKÚ a ja som v tom čase bol na voľnej nohe, lebo som skončil svoje pôsobenie na magistráte hlavného mesta, kde som zastával funkciu riaditeľa kancelárie primátora Milana Ftáčnika. Ten totiž prehral v komunálnych voľbách.

Pán Mitrík ma oslovil, či by som nechcel využiť svoje skúsenosti na tomto úrade, a tak sme sa najskôr dohodli na skúšobnej dobe 6 mesiacov, aby sme zistili, či nám obom bude spolupráca vyhovovať. Najskôr som bol v pozícii generálneho riaditeľa a potom podpredsedu úradu.

X Vy ste sa poznali z politiky?

Pochádzame z rovnakého mesta, teda zo Spišskej Novej Vsi. Poznáme sa od 90. rokov, keď tam Karol robil primátora. V tomto meste bola v tom čase netradičná koalícia SDĽ a KDH. Ukázalo sa, že je jedno, či ste z ľavého alebo pravého politického spektra, môže to fungovať, keď riešite problémy ľudí.

X Počas vypočúvania kandidátov na NKÚ Transparency International Slovensko (TIS) okrem iného skonštatovala: kvalitným kandidátom je aj súčasný podpredseda NKÚ, ktorého slabinou môžu byť dávnejšie prepojenia na politikov. S ktorými politikmi sa poznáte bližšie?

Mňa by zaujímalo, na základe čoho dala TIS toto konštatovanie. Prečo by malo byť mojou slabinou, že poznám napríklad Mikuláša Dzurindu, Ivana Mikloša, Vladimíra Mečiara, Jozefa Migaša, Roberta Fica či Petra Pellegriniho?

X Vnímali ste to ako útok na vašu osobu?

Nie. Rešpektujem taký názor. Ak niekto povie, že mojou slabinou je to, že poznám politikov, tak by to mal konkretizovať. A na základe toho by som vedel zareagovať. Na všeobecné vyhlásenia sa dá však ťažko odpovedať. Nemám rád paušalizovanie. Pripúšťam, môže to byť mojou nevýhodou, ako aj výhodou.

X Vymenovali ste predstaviteľov HZDS, SDKÚ, SDĽ či Smeru. S každou jednou stranou sa spájajú rôzne korupčné kauzy. Zrejme tam mierilo konštatovanie TIS.

Do politiky som vstúpil v roku 1997. Dnes máme rok 2022. Ak by sa moja osoba spojila s čo i len jednou korupčnou kauzou, tak by to už dávno vyplávalo na povrch. Moje cesty so Smerom sa rozišli už dávno.

Ak niekto z politikov, s ktorými sa poznám, je podozrivý z nejakých korupčných káuz, tak ho treba brať na zodpovednosť. Ja s tým nemám najmenší problém.

Ak raz je bývalý premiér podozrivý zo spáchania trestného činu, tak by sa nemal schovávať v parlamente za poslancov, ale mal by riadne predstúpiť pred nestranný súd a obhájiť svoje konanie.

 X Máte s niekým z aktívnych politikov nadštandardné vzťahy?

Nie, nemám.

X A čo napríklad vaše pôsobenie na magistráte hlavného mesta v čase, keď tam bol aj Viktor Stromček zo Smeru, s ktorým sa spájajú rôzne kauzy a podozrenia?

Mojou výhodou bolo, že som spadal priamo pod primátora Milana Ftáčnika a nie pod riaditeľa magistrátu. S Viktorom Stromčekom som sa ocitol viackrát v konflikte. Ja však svoje problémy neriešim cez médiá.

X Pred pár rokmi ste verejne prezentovali svoje plány na založenie novej politickej strany, ktorej súčasťou by bola Iveta Radičová a dnes už nebohý Milan Ftáčnik. Stále máte tieto ambície?

Stále si myslím, že Slovensku chýba štandardná moderná sociálnodemokratická strana. Smer takou nikdy nebol. Nemám však ambíciu zakladať politickú stranu. V minulosti som si myslel, že je tu na to priestor a diskutoval som o tom s viacerými politikmi.

Slovensku chýbajú jasne ukotvené politické strany a nie ako dnes, keď najskôr ste zelený, potom zase modrý, bordový, červený a nakoniec skončíte pri hnedej farbe.

X Ktorá kontrola a zistenia vás najviac prekvapili v negatívnom zmysle počas vášho pôsobenia na NKÚ?

Najskôr by som spomenul dve systémové veci. Slovensko nevyužilo dobré časy, aby si vytvorilo dostatočnú rezervu na horšie obdobia, aké sme zažili za posledné dva roky. Politici, ktorí viedli tento štát, sa nesprávali ako dobrí hospodári. Každý rozumný človek predsa vie, že život sa nevyvíja lineárne, teda stále lepšie a lepšie, ale zažívame aj horšie časy.

Druhou vecou, na ktorú dlhodobo NKÚ upozorňuje, je slabá interná kontrola v jednotlivých inštitúciách. Kontrola je súčasťou celkového manažmentu. Vďaka nej zistíte, či sú verejné financie vynakladané hospodárne a správne a či napĺňajú stanovené ciele. Za posledných 10 rokov sme na našom úrade nadobudli pocit, akoby interná kontrola vo verejných inštitúciách reálne ani neexistovala a vnímajú ju ako obťažovanie.

X Ako sa to prejavovalo?

Neustále sa znižovali počty kontrolórov a ich činnosť sa zúžila na to, či sú dobre zaúčtované cestovné náklady alebo stravné. Teraz som to trochu zjednodušil. A vôbec napríklad neriešia, či sú dobre a správne nastavené mechanizmy prenajímania verejného majetku alebo či sa financujú priority, ktoré majú jasne merateľné ukazovatele.

X A ktoré boli tie konkrétne negatívne zistenia?

Vy myslíte tie mediálne zaujímavé.

X Môžeme to aj tak nazvať.

To boli výsledky našich kontrol v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Prvýkrát sme skonštatovali, že systém v tejto agentúre v nás silno vyvolal pocit korupčného a netransparentného správania. Preto sme aj naše zistenia odstúpili orgánom činným v trestnom konaní.

Ďalším veľmi negatívnym zistením bolo fungovanie mýtneho systému, ako aj celej digitalizácie verejnej správy. Mnohé projekty ako elektronický kataster alebo eZdravie meškali päť a viac rokov a nikto nebol braný na zodpovednosť. Peniaze sa minuli a informačné systémy nefungovali.

X Ako mohlo dôjsť k takému výraznému oslabeniu internej kontroly v celej oblasti verejnej správy? Bol to úmysel alebo iba nedbanlivosť?

Na základe mojich 7-ročných skúseností z NKÚ a z jednotlivých záverov kontrol môžem povedať, že to bolo vedomé. Niekomu dobrý a cielený systém vnútornej kontroly prekážal.

X Môžete konkretizovať?

Tým, ktorí rozhodovali o spomínaných projektoch.

 X Počas vypočúvania v rámci voľby predsedu NKÚ zaznela aj výčitka smerom k vášmu úradu ohľadom záverov kontrol. Ide o to, že na jednej strane NKÚ spíše zistenia a navrhne odporúčania na zmenu, avšak potom už nedohliada na ich splnenie a zavedenie do praxe.

NKÚ nemôže vstupovať do riadenia jednotlivých inštitúcií, lebo by sme už potom neboli nezávislým úradom a stali by sme sa ich súčasťou. Preto môžeme kontrolovať veci až ex post.

Viac ako 5 rokov sme bojovali za to, aby sa výsledky našich kontrol prerokovávali v parlamente, podobne ako v iných vyspelých krajinách. Pred dvoma rokmi sa nám to podarilo aj vďaka vtedajšiemu predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi. Tým pádom sme mohli začať vyvíjať oveľa väčší tlak na vecné riešenie našich odporúčaní zo strany štátnych či verejných inštitúcií.

Musíte si však uvedomiť, že systémové zmeny sa nerobia zo dňa na deň. Trvajú dlhšiu dobu, aby sme videli aj reálne dôsledky. Máme však nastavený systém follow up, v rámci ktorého sledujeme, ako daný subjekt naložil s našimi odporúčaniami. Takto napríklad tento rok kontrolujeme už spomínanú PPA či Národnú diaľničnú spoločnosť a podobne budeme postupovať aj v iných rezortoch.

X Stalo sa vám, že by vás niekedy nejaká inštitúcia odignorovala a z vašich navrhovaných opatrení nič neprijala?

Môžem uviesť konkrétny príklad z ministerstva školstva z roku 2017. Keď prišli národní kontrolóri v rámci spomínaného systému follow up na rezort, aby skontrolovali, ako naložili s odporúčaniami NKÚ a ako sú účinné ich opatrenia, zistili, že sa nič zásadné neudialo. Pritom ministerstvo malo vypracovanú správu, ako zmenili systém a zapracovali naše pripomienky, ktoré nám ešte predtým aj zaslali.

Aj za to niekto niesol nejakú trestnoprávnu zodpovednosť?

Odstúpili sme aj tento prípad vyšetrovateľom, ale neviem vám v tejto chvíli povedať, v akom štádiu vyšetrovania sú.

Veľa ľudí si myslí, že vyvodzovanie dôsledkov je tiež naša práca. To má však v rukách polícia a prokuratúra. Napríklad závery z kontroly v PPA sme im odstúpili a mesiace sa nič nedialo. Po roku sa ozvali z polície, že presne nechápu problematiku, a tak sme navrhli spoločné stretnutie, aby sme si nejasnosti vydiskutovali. Nič sa však ďalej nedialo aj napriek našim urgenciám.

Ja sám som bol na úrade vlády na protikorupčnom stretnutí, kde som sa pýtal, prečo jednoducho neskontrolujú majetkové pomery vtedajšieho šéfa PPA. Bohužiaľ, my nemáme také právomoci. Celé sa to prelomilo, až keď zaplatil váš kolega najvyššiu cenu, teda svojím životom za svoju prácu. Až potom sa to pohlo a polícia začala konať.

X Nebolo by potom vhodné, aby odporúčania NKÚ boli automaticky záväzné pre všetky verejné inštitúcie?

Nie, pretože by sme sa stali súčasťou správneho konania. Pokiaľ dávame len nezáväzné odporúčania, tak sme nezávislým úradom. Ak by mal niekto povinnosť dodržiavať naše závery, tak sa automaticky stávame súčasťou riadenia a kontrolovaný subjekt by sa potom voči tomu mohol brániť na súde. A závery kontrol NKÚ by sa stali predmetom nekončiacich sa súdnych sporov. Výsledky našej práce by tak stratili aktuálnosť a ich publikovanie opodstatnenosť.

Keďže závery našich kontrol sa musia prejednávať verejne v parlamente, tak tu vzniká dostatočný politický a verejný tlak na dané inštitúcie, aby samy akceptovali naše odporúčania a prijímali opatrenia, vďaka ktorým budú lepšie spravovať verejné financie či majetok.

X Spomínali ste mýtny systém, momentálne ministerstvo dopravy spolu s Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) pripravujú nové riešenie. Objavujú sa však podozrenia, že by to mohlo opäť smerovať k vlastníkovi pôvodného systému, ktorý aj podľa vašej kontroly nebol dobrý. Ako hodnotíte postup rezortu a diaľničiarov?

Momentálne vykonávame kontrolu v NDS. Preverujeme aj prijatie našich odporúčaní spred vyše dvoch rokov. Pre nás je kľúčové, aby boli prijaté také rozhodnutia, ktoré povedú k tomu, že nový systém bude generovať oveľa väčšie príjmy pre štát, a teda vybrané peniaze pôjdu do diaľnic, nie ako to bolo v minulosti. Nemôže sa stať, že štát dostane menej ako prevádzkovateľ mýta.

Tender na systém momentálne preveruje aj Úrad pre verejné obstarávanie. V tejto chvíli nemôžem prezradiť bližšie informácie, lebo sme stále v procese.

 X V ktorých rezortoch momentálne vykonávate kontrolu?

V súčasnosti preverujeme štátny podnik Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS). Ide o miliardové položky, ktoré zaťažujú nielen verejné financie, ale aj rozpočty domácností, pretože sa na to skladajú v účtoch za elektrinu.

X Odhalili ste niečo závažné?

V trestnoprávnej rovine sme nič nezistili. Odhalili sme však nedostatky v manažmente a v systéme kontroly.

Okrem JAVYS-u momentálne ešte preverujeme poskytovanie voľnočasových aktivít pre deti v pôsobnosti samospráv, končíme kontrolu na účinnosť projektov na podporu marginalizovaných skupín obyvateľstva. Rovnako tak preverujeme cyklodopravu, ako aj covidovú prvú pomoc.

X Myslíte si, že sa za posledné dva roky zlepšilo narábanie s verejnými prostriedkami a sú viac hospodárne využívané?

Za to obdobie sa určite zlepšil prístup ľudí, ktorí rozhodujú o našich peniazoch. To je pozitívne. Na druhej strane negatívne hodnotím neochotu čelných predstaviteľov prijať zásadné systémové rozhodnutia, ktoré sa týkajú dôležitých krokov z minulosti.

X Môžete to konkretizovať?

Veľa projektov sa rozbehlo ešte v minulosti a neboli dobre nastavené. A teraz sa musíte rozhodnúť, či ich zrušíte, a teda vykážete stratu, alebo navýšite rozpočet a dotiahnete ich do konca. Sú to veľmi nepopulárne rozhodnutia, ale zato veľmi dôležité. Dobrým príkladom je realizácia národného katastrálneho portálu. Súčasný šéf Mrva stál pred rozhodnutím, či ho prijať aj so všetkým negatívami. Po konzultácii s nami, špecialistami ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie ho napriek existujúcim rizikám dokončil a dnes je vlastníkom funkčného systému štát.

X V posledných týždňoch sa veľmi diskutovalo o takzvanom protiinflačnom balíčku, ktorý pretlačil minister financií Igor Matovič napriek odbornej kritike. Ako sa na to pozeráte vy, keďže ide o opatrenia za viac ako miliardu eur?

To je politika a do nej my nezasahujeme. Ministri či poslanci na to majú právo. My sa môžeme pozrieť následne v roku 2023 či o rok neskôr, ako sa naplnili očakávania a ciele týchto opatrení. Okrem toho si môžeme posvietiť aj na to, či má štát pri zostavovaní rozpočtov na ďalšie roky peniaze na opatrenia, ktoré súvisia s podporou rodín. Ak vláda nebude mať dostatok peňazí, tak na to upozorníme, rovnako ako keď sa nenaplnia ciele uvedených aktivít, aktuality.sk

X X X

Spovedá Rusov, ktorí sa ocitli v ukrajinskom zajatí. Nevychádzajú za medze svojho malého, prázdneho sveta, tvrdí

Má výsadu, akú nemá žiadny novinár a vďaka nej Ukrajincom, no i Rusom ponúka malý pohľad do vnútra ruskej armády a hláv jej vojakov.

Ukrajinský bloger Volodymyr Zolkin už tri mesiace spovedá ruských vojnových zajatcov a z ich výpovedí skladá závery, ktoré majú odpovedať na rôzne otázky. Napríklad na tú, prečo vlastne Kremeľ podľa tých, ktorí vykonávajú jeho rozkazy, masívne zaútočil na svojho západného suseda.

Zolkin tvrdí, že do rozhovorov s ruskými zajatcami sa však pustil i preto, aby mali ich rodičia a príbuzní predstavu, kam ich poslali bojovať, a zároveň – majú odhovoriť iných Rusov, aby sa nechávali mobilizovať.

„(Rusi) sa dívajú na tie videá, zaujíma ich to. Premýšľajú nad tým, posúvajú si to medzi sebou. Píšu si: ‚Pozri sa, čo hovorí v 15. minúte.‘ V podstate kvôli tomu to i robím,“ vysvetľoval v rozhovore s novinárom Serhijom Ivanovom pre youtubový kanál Islandia.

Priniesť im dôkazy

Celý projekt sa podľa neho začal najskôr ako snaha dokázať tým, ktorí mu vypisovali, že ruská armáda nemá žiadne straty a správy o mŕtvych vojakoch sú len ukrajinské fejky. A tak sa bloger začal dobýjať toho, aby im priniesol dôkazy.

„Začal som telefonovať svojim známym, mnohí z nich sú dôležití ľudia, a vravel som im: ‚Dajte mi prístup k telám, spravím video, nech Rusi pochopia, že ide o ich ľudí, a nech pochopia aj to, čo sa to tu deje‘,“ približoval.

K telám ho úrady síce nepustili, no objavila sa iná možnosť – v rámci projektu Hľadaj svojich mohol telefonovať priamo do Ruska. Keď sa Zolkin s Rusmi zhováral, zistil, že i toto je spôsob, ako k nim dostať informácie a dôkazy. „Lenže prišlo jedno vysielanie, druhé, tretie a pri piatom už chápem, že mi začínajú odpovedať monotónne, že s nimi už niekto preventívne pracoval. A to ma už nezaujímalo,“ povedal.

Dôležité však podľa neho bolo, že narástol počet Rusov, ktorí začali sledovať podobný obsah. Najskôr jeho kanál sledovalo päť či desať percent užívateľov z Ruska, po pár týždňoch ich už bolo 60 percent.

„Keď mi (príbuzní zajatcov) začali hovoriť ‚nás politika nezaujíma‘, zaujímalo ma, čo by povedali svojim deťom. Takže som usúdil, že sa musím zhovárať so zajatcami a dať im možnosť, aby mohli zatelefonovať svojim blízkym. Nakoniec mi túto možnosť dali. Robíme to jednoducho, skrátka hovoríme o rôznych témach. Keď s nimi hovorím, robím to bez arogancie, bez hejtu. Je v tom minimum emócií. A tak to má aj vyzerať,“ vysvetľoval.

 X Jedni vedeli, druhí nemali ani šajnu

Dnes má na svojom konte už vyše 200 rozhovorov, ktoré sú malou sondou do hláv ruských vojakov. Tvrdí, že všetky robil so súhlasom samotných zajatcov aj ich rodín.

Na podobné formáty videí sa totiž kriticky pozerajú niektoré ľudskoprávne organizácie. Human Right Watch už Ukrajine, ale i Rusku vyčítala, že zverejňuje videá so zajatcami, čím nerešpektujú ich práva vyplyvajúce zo Ženevskej konvencie.

Zolkin ale tvrdí, že jeho videá majú význam už len preto, že v jednom prípade nakrútil video s mladým vojakom, ktorého matke poslali dve oznámenia o jeho smrti. Vďaka projektu sa tak vojak mohol spojiť s matkou a dať jej vedieť, že je stále nažive.

Z výpovedí vojakov napríklad vyplýva, že kým o útoku na Ukrajinu niektorí vedeli, iní nemali šajnu, čo sa za hranicou bude odohrávať. Mnohé podľa Zolkina záviselo od posádky, v ktorej daný vojak slúžil, alebo vzťahov vo vnútri armády.

Jeden z vojakov s pracovným zaradením v Čečensku napríklad ukrajinskému blogerovi povedal, že vedeli presne, kam idú a dokonca sa niektorí bojov odmietali zúčastniť. „Ešte 20., 21. februára tam ľudia písali reporty, že nikam nepôjdu. Takže v tejto konkrétnej posádke ľudia vedeli, kam pôjdu. Bola i masa, ktorú poslali na cvičenie, ľudia, ktorí jazdili po pohraničí a z ktorých mnohí naozaj nevedeli, čo sa bude diať. Vzali im telefóny, všetky možnosti mať spojenie so svetom, v niektorých prípadoch aj dokumenty. Týždeň do invázie ich úplne odrezali od informácií,“ povedal Zolkin Ivanovovi.

Pred pár dňami vo vysielaní televízie Espreso upozornil aj na to, že niektorým vojakom povedali, že sa do Kyjeva skrátka len prejdú a nikto nebude strieľať, pretože „všetko je už dohodnuté“.

Nevychádzajú za medze svojho sveta

Nie všetci vojaci ale boli ochotní sa so Zolkinom zhovárať. Podľa jeho slov ich ale nebolo mnoho. Časť z nich to odôvodňovala tým, že sa nechcú objavovať na internete alebo sa s ním skrátka vôbec nechceli baviť.

Jeden z vojakov – letec však blogerovi povedal nasledovné: „Nemôžem, pretože zatkli moju ženu.“

Keď sa letec totiž dostal do zajatia, jeho manželka sa zúčastnila demonštrácie proti vojne a teraz jej podľa neho hrozí 15 rokov väzenia. Starostlivosť o jeho syna prevzal otec, takisto kádrový vojak. Ukrajinský bloger podľa svojich slov vojakove tvrdenia preveroval a ukázalo sa, že má pravdu. „Chápem jeho motiváciu. Hoci je náš rozhovor zaznamenaný na video, nie je zverejnený, pretože nám nedal práva na publikovanie,“ povedal Zolkin.

Rozhovory s ruskými vojakmi však Zolkinovi ukázali i toto – väčšina z nich nevedela odpovedať na otázku: Prečo ste prišli bojovať na Ukrajinu?

„Ani som si nemyslel, že niekde môže celá krajina žiť v predstave ‚pôjdem, odslúžim si, viem, aký budem mať život, pôjdem na dôchodok‘. A ešte – ‚budem piť‘. Nič ich nezaujíma. Nechcú cestovať, vidieť svet, niečo prečítať. Vedia presne, čo s nimi bude. Za medze svojho malého, prázdneho sveta ani nevychádzajú,“ povedal Zolkin pre Espreso.

Hrach o stenu

Zolkin nie je jediný, kto sa na Ukrajine zhovára so zajatcami.

Niekoľko rozhovorov s nimi spravil aj novinár Denys Kazanskyj. Bývalého zajatca doneckého väzenia Izolácia, kde separatisti mučili nielen ukrajinských zajatcov, ale aj ľudí z okupovaných území a z Ruska, Stanislava Asejeva dokonca bezpečnostné služby pozvali na besedu so zajatcami, ktorých Rusi nútene mobilizovali na okupovaných častiach Doneckej a Luhanskej oblasti.

 „Keď mi večer zatelefonoval Kyrylo Budanov (šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky, pozn. red.) a navrhol mi, aby som prišiel na základňu, len sťažka som chápal prečo,“ napísal ešte v apríli na sociálnej sieti.

Ukázalo sa, že jeho knihu o zajatí Svetlá cesta dali Ukrajinci prečítať vojnovým zajatcom. Nielen tým z okupovaných území, ale aj vojakom z Burjatska. A zajatci by sa s ním chceli pozhovárať. „Vo videu to nie je, no hneď na začiatku som im povedal, že o ich ‚prevýchove‘ nemám žiadne ilúzie a nechystám sa robiť propagandu – len im poviem, čo ich čaká, keď sa vrátia do Donecka. Rusi sa pýtali, či je možné, že aj im FSB pripne tapik (elektrinu, pozn. red). (…) Ale celkovo to vyzerá tak, že je to ako hádzať hrach o stenu,“ zhodnotil Asejev stretnutie.

Podľa Zolkina je ale medzi Rusmi a mužmi z okupovaných území Ukrajiny, ktoré mali od roku 2014 Rusi pod kontrolou, predsa len rozdiel. Tí, ktorí pochádzajú z Donbasu, sú podľa neho menej ovplyvnení propagandou než samotní Rusi.

„Vrátiť sa na okupované územia chcú len tí, ktorí tam majú rodičov, chorú mamu. Ostatní nechápu, prečo by sa mali vracať a čo sa tam s nimi bude diať po návrate. Všetci chcú mať pokoj. To sú ľudia, ktorým povieš: ‚Choď ukladať tehly‘, a on pôjde a bude ukladať tehly.“, aktuality.sk

X X X

Minister Naď rokoval so švédskym ministrom obrany o členstve v NATO i obstarávaní pásovej techniky

Bezpečnostná politika, situácia na Ukrajine, projekty v rámci Európskej únie a NATO, ale aj obstarávanie pásovej techniky na Slovensku, boli témy piatkového rokovania ministrov obrany SR Jaroslava Naďa (OĽaNO) a Švédska Petra Hultqvista.

Slovenský minister vyzdvihol rozhodnutie Švédska a Fínska vstúpiť do NATO. „Ten krok je naozaj historický, veľmi ho oceňujeme nielen politicky, ale aj vojensky,“ poznamenal s tým, že to zvýši vojenské spôsobilosti Aliancie. Deklaroval, že zo strany Slovenska bude proces ratifikácie veľmi rýchly. Verí aj v dohodu s Tureckom, ktoré má zatiaľ k vstupu severských krajín výhrady. Švédsky minister sa vzhľadom na prebiehajúci dialóg s Ankarou k otázke nechcel vyjadrovať.

 Hultqvist zdôraznil význam jednoty vo svete, kde je pre konanie Ruska napätie. Hovorí o určitej železnej opone či novej studenej vojne. „Prebieha vojna na Ukrajine a našou úlohou je pomáhať Ukrajine, pretože nás všetkých spája,“ skonštatoval. Poďakoval sa za vojenskú pomoc Slovenska. Piatkové rokovanie na Slovensku označil Hultqvist za jasný signál dobrej spolupráce Švédska a Slovenska. Naďovi odovzdal pozvanie na návštevu Švédska.

Rozhodnutie o víťazovi tendra na pásovú techniku v predpokladanej hodnote 1,7 miliardy eur, do ktorého je Švédsko zapojené, by podľa Naďa mohla vláda prijať v najbližšom čase. „Komisia, ktorá mala 70 členov, vyhodnotila ponuku Švédskeho kráľovstva ako technicky najviac spĺňajúcu požiadavky, ktoré sme postavili. Ale toto je rozhodnutie vlády SR a aj výber je stanovený ako vláda – vláda. To znamená, berú sa do úvahy aj iné aspekty, nielen technické,“ upozornil.

Dlhodobý plán rozvoja rezortu obrany, ktorý zohľadní aj konflikt na Ukrajine, by podľa Naďa mohol rezort na vládu predložiť v najbližšom čase. Pripomienkové konanie už vyhodnotili, no vzhľadom na situáciu prebiehajú rokovania o zvýšení obranného rozpočtu. „Ak naozaj pôjdeme cestou dvoch percent HDP na obranu, ako to vyzerá, že je predbežná dohoda, môžeme robiť ďalšie projekty,“ dodal. Projekty kolesovej a pásovej techniky sú podľa neho finančne kryté, aktuality.sk

X X X

V dome Matoviča nahlásili bombu

V dome ministra financií Igora Matoviča po druhýkrát nahlásili bombu.

Bomba bola nahlásená ešte vo štvrtok, 2. júna, cez oficiálny web Štátnej správy SR, informuje o tom TV JOJ. Správu zaevidovali až o deň neskôr, v piatok 3. júna. Celý dom Igora Matoviča prehľadali a bombu nenašli. Počas zásahu asistovali hasiči, policajti aj psovodi, aktuality.sk

X X X

Generál Macko o 100 dňoch vojny Rusov na Ukrajine: Vojenská logika hovorí, čo by mali dosiahnuť

Dúfajme, že o ďalších 100 dní vojny na Ukrajine si povieme, že už máme mierový plán, ktorý sa bude dať vynútiť a hlavne garantovať. Vyhlásil to generál vo výslužbe Pavel Macko.

Od začiatku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine uplynulo 100 dní a Pavel Macko hovorí, že sme momentálne v „opotrebovacej fáze“.

„Rusi vedú útoky stále nad celým územím Ukrajiny. Koniec-koncov, nedávno bombardovali tunel blízko našich hraníc. Takže, majú také prostriedky, aké sa im podarilo sústrediť. Bojujú priamo-kontaktný boj vo východnej Ukrajine v oblasti Donbasu, ale aj na celú Ukrajinu. Snažia sa koncentrovať sily a postúpiť aspoň na tom Donbase. Keď sa im to podarí, budú pokračovať v ďalšom hlavnom smere,“ konštatoval v rannom vysielaní Markízy.

Najpravdepodobnejšie by to bolo podľa jeho slov na Mykolajiv a Odesu. „Naozaj chcú zabrať minimálne pobrežnú časť Ukrajiny. Aj vojenská logika hovorí, že je to to minimálne, čo by mohli dosiahnuť. Oni chcú – a konečným cieľom Ruska je – zlikvidovať Ukrajinu ako štát. Ovládnuť ju a tak ľahko sa toho cieľa nevzdajú,“ doplnil.

Kyjev ako ťažké sústo

Kyjev je momentálne asi ťažké sústo usúdil expert.“ Momentálne to skôr vidím takou salámovou metódou, že by išli – dá sa aj na Kyjev, nedá sa to vylúčiť – ale pravdepodobnejšie je, že by vyrazili na juh. Keďže sú pri Chersone – na druhej strany rieky Dneper a keby tam vedeli presunúť sily, ktoré majú teraz na Donbase, mohli by tlačiť ďalej na Mykloajiv a spomínanú Odesu. Tým by Ukrajinu úplne odrezali od mora,“ upozornil generál.

Podľa neho je zrejé, že prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou z roku 2014 v podstate nič neriešilo.

„Protivník si len zbiera sily na ďalší útok. Preto sa Ukrajinci snažia zatlačiť Rusov čo najviac zo svojho územia. Ak to neurobia, tak sa tam Rusi opevnia. A je veľké riziko, že budú pokračovať v útoku. Keď nie za mesiac, tak skôr či neskôr k tomu príde. Konflikt potrebujú vyriešiť takým spôsobom, aby Rusko upustilo od záujmu obsadiť Ukrajinu a zmeniť ju na svoju sféru vplyvu a na svoje územie,“ pokračoval.

Mierové úsilie

Na konci každej vojny je mier, ale ten musí byť podľa Macka taký, aký je akceptovateľný pre obdive strany

„Lebo ak máte nejaké prímerie, je to len výčkávanie na to, kedy príde najbližšia príležitosť na pokračujete v útoku. Tá situácia je teraz taká – že tento konflikt nerozhoduje diplomacia.

„Rusko totiž vynašlo úsilie na nejaké diplomatické riešenie. Má stále veľké ambície. A akékoľvek sľuby bez akejkoľvek garancie sú pre Ukrajinu na nič. Oni dosiahli uznanie územia v 1991 v 1994 im Rusi garantovali územnú celistvosť za to, že odovzdali jadrové zbrane. Od roku 1997 – majú s Ruskom vzájomnú zmluvu o spolupráci a mierovom spolunažívaní. Všetko to padlo. Minské dohody, ktoré boli na vyriešení konfliktu v roku 2014, tak isto padli,“ pripomenul.

Rozširovanie NATO

Fínsko a Švédsko zatiaľ nie sú v NATO, ale majú silný úmysel tam vstúpiť. Odborínk verí tomu, že to prístupový proces skončí pre nich úspešne.

„Momentálne sa východná hranica posunula len s predsunutou prítomnosťou. A to nie je pre Rusko také odstrašujúce. Ešte stále to nie je taká vojenská sila, aby prípadnú agresiu odstavili. Zatiaľ máme stále Ukrajinu medzi sebou a Ruskom. Pokiaľ by sa toto zmenilo, vojenské sily, ktoré tu máme, by neboli dostatočné. Aj strategickí plánovači musia uvažovať o tom, či túto predsunutú prítomnosť nezmenia na predsunutú obranu, čo by znamenalo podstatne viac vojsk. Nikto si to neželáme. Museli by sme mať viac jednotiek ozbrojených síl na našom území – ako sme to mali pred desiatkami rokov. A to nikto z nás nechce. Verím, že sa podarí vyriešiť konflikt skôr, ako k tomu budeme musieť pristúpiť,“ uzavrel Macko aktuality.sk

X X X

Banskobystrickí poslanci chcú, aby premnožené medvede riešili v parlamente

Zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a regiónov iniciovali rokovanie s predsedom Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslavom Karahutom (Sme rodina) k otázke premnožených medveďov v regióne. Stretli sa s ním v piatok v Banskej Bystrici a požiadali ho o tlmočenie zásadných otázok a aby sa o veci hovorilo na parlamentnej úrovni.

 „Čoraz viac ľudí znepokojujú informácie o incidentoch s medveďmi. Nejde len o posledné týždne alebo mesiace, ľudia v našom regióne vidia, že sa situácia dramatizuje z roka na rok,“ reagoval predseda BBSK Ján Lunter.

„Nehovoríme len o náhodných návštevníkoch lesov, ktorí sa nemusia vedieť v prírode správať, ale aj o domácich a miestach, kadiaľ bežne chodievajú do práce a v minulosti sa tam cítili bezpečne. Je očividné, že svoje zvyky a správanie nezmenili ľudia, ale medvede,“ doplnil podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Zástupcovia BBSK požiadali Karahutu, aby sa poslanci poradili s vládou i s odborníkmi a medzi sebou navzájom, aby ľudia dostali odpovede na základné otázky, ktoré sa týkajú regulácie populácie medveďov, pričom jej mieru v súčasnosti považujú za neúnosnú. Počet medveďov stúpol za posledných 20 rokov údajne až trojnásobne.

Karahuta prisľúbil, že tieto otázky budú predmetom najbližšieho júnového zasadnutia výboru, pričom naň prizve ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nominant OĽANO).

„O termíne rokovania budem informovať aj BBSK, pripravíme uznesenie a budeme sa ho snažiť naformulovať tak, aby bolo čo najzáväznejšie pre obe ministerstvá a aby sa ľudia nemuseli báť chodiť do prírody. Situácia sa stáva postupne neúnosnou a to najcitlivejšie, do čoho zasahuje, sú zdravie a životy ľudí,“ konštatoval Karahuta.

Podľa podpredsedu BBSK Romana Malatinca si občania zaslúžia odpoveď. „Bolo by chybou sa tváriť, že neexistuje strach a neexistujú otázky. Ľudia sa pýtajú, prečo sme sa pred 20 rokmi cítili úplne bezpečne na miestach, ktoré sú dnes považované za nebezpečné,“ dodal Malatinec./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.