Portál amerického listu The Hill, jehož tištěná podoba je distribuována ve Washingtonu a zejména do všech kanceláří Kongresu, zveřejnil zajímavý názor spisovatele a novináře Bernarda Goldberga. Ten nastoluje otázku možného rozdělení Spojených států. Mnohým se to může zdát jako z říše pohádek, ale podobný pohled byl na Sovětský svaz krátce před jeho destrukcí. Byla to jen známka toho, jak málo víme o té zemi, stejně jako dnes o Spojených státech. Je tedy dobré věnovat čas přečtení textu „Nenávidí se Američané natolik, aby rozdělili zemi?“
Bill Maher měl nedávno ve Wall Street Journal esej , která byla adaptována z jeho nové knihy „Co tento komik řekl, vás šokuje“. Jde o to, jak – jak zní titulek článku – „Červená a modrá Amerika nemůže jít svou vlastní cestou.“ – začíná svůj text Bernard Goldberg a pokračuje:
Pokud existuje jeden hlavní bod, který Maher uvádí, je to ten, že politika převzala příliš mnoho našich životů a způsobila příliš mnoho rozdělení – a měli bychom věci obrátit, než bude příliš pozdě.
Pár jeho postřehů na mě vyskočilo, ale tento velmi výrazně vyjadřuje Maherovy obavy ohledně toho, kam v této zemi směřujeme. „Jel by někdo newyorským metrem v čepici MAGA nebo jel na závod NASCAR v tričku Biden? Tam jsme teď,“ píše. „Ostatní části země jsou považovány za no-go zóny.“
To se může stát pouze tehdy, když s tím druhým prostě nesouhlasíme, ale když se nám ten druhý nelíbí, když s ním nechceme mít nic společného. Dříve jsme žili v jeskyních a zůstávali blízko lidem, které jsme znali. Díky tomu jsme se cítili bezpečně. Od cizích lidí jsme si drželi odstup. Asi o milion let později jsme přešli od jeskyní k bublinám – bezpečným, pohodlným liberálním bublinám a bezpečným, pohodlným konzervativním bublinám.
Čteme a sledujeme zprávy, které potvrzují naše předsudky a oddělují nás od druhé strany. A příliš mnoho lidí ve zpravodajství – z ideologických důvodů a kvůli zisku – rádi přilévá olej do ohně.
Daleko pohodlněji se stýkáme s lidmi, kteří mají stejné politické názory, kteří volí stejné kandidáty. Mám konzervativního přítele, kterého pokroková sestra nenavštěvuje, protože on žije v rudém státě a ona v modrém. Žádné blbnutí!
Jiný přítel, kdysi významný sportovní novinář a chytrý, slušný muž, řekl v neformálním rozhovoru, že by mohl být dobrý nápad, kdybychom rozdělili kraj na dva samostatné národy: Blue State America a Red State America. Možná jen přemýšlel nahlas, ale někteří lidé to zjevně myslí smrtelně vážně – jako Rep. Marjorie Taylor Greene (R-Ga.), která řekla : „Potřebujeme národní rozvod. Musíme se oddělit podle červených a modrých států.“
Existuje další název pro to, co Greene zdvořile nazývá „národní rozvod“. Je to „občanská válka“ – s kulkami nebo bez nich. Je to v této zemi opět skutečně možné – nebo je to prostě věc krajně pravicových bláznů?
Tady je Maher, rozumný muž levice, na téma občanské války. „Druhé jméno Donalda Trumpa může být také ‚existenční hrozbou‘ – a já sám jsem se neostýchal ho tak nazvat. Ale druhá strana vidí demokratickou kontrolu vlády úplně stejně a už to bohužel neplatí, že by se v tom úplně mýlila. Když se obě strany domnívají, že převzetí moci tím druhým znamená konec světa – ano, můžete mít občanskou válku.“
Nyní máme Trumpa odsouzeného za spoustu zločinů, které jsou spojeny s odporným zápachem politiky. Přesně to, co potřebujeme: více rozdělení, více Američanů stojících na jedné straně. A jak vstupujeme do léta a začíná další rozhádaná prezidentská kampaň, můžete mít dojem, že už jsme zapojeni do občanské války.
Nevím, jestli se Joe Biden a Donald Trump opravdu nenávidí, nebo se jen chovají, jako by to dělali, aby vyhráli volby. Ale ať už je to cokoli, strach a odpor, který přenášejí, nevyhnutelně přechází k jejich příznivcům – a připomeňme si, že to jsme my, americký lid – kteří zase pohrdají druhou stranou. Jak je to dobré pro demokratickou zemi?
Dlouho jsem věřil, že největší nebezpečí, kterému Amerika čelí, nepochází od cizí vojenské velmoci, jako je Čína nebo Rusko, jakkoli může být reálné. A nepochází z údajné „existenční hrozby“ změny klimatu. Největší nebezpečí se skrývá právě tady v našich hranicích. Polarizace postavila Američany proti sobě. Problém není jen v tom, že to nezmizí; zdá se, že se to zhoršuje.
„V roce 1960,“ píše Maher, „pouze 5 % Američanů mělo negativní reakci na myšlenku vzít si někoho z jiné politické strany; nyní je to 38 %. Pro liberály, kteří si domů přivezou republikána, je nová ‚Hádej, kdo přijde na večeři‘.“
Myslím, že jsme dosáhli bodu, kdy se už nesnažíme nikoho získat na svou stranu. Proč ztrácet čas, říkáme si. Ale jakkoli se naše kultura rozpadla, stále nevěřím, že směřujeme ke skutečné občanské válce, která by se rovnala úpadku a pádu Spojených států amerických. Myslím, že jsme na tom lépe.
Ale pak přijde Bill Maher a vytrhne nás z naší samolibosti touto historickou upomínkou: „Řím nepadl a nepadl a nepadl – a pak se to stalo.“ A říká: „Pokud chceme zastavit tento sestup do občanské války, musíme se přestat nenávidět.“
Dobře, ale víme už vůbec jak?
Výběr a překlad Jana Putzlacher, server vasevec.cz
X X X
VOLBY DO EU VYHRÁL BABIŠ, DALŠÍ POLITICI
PRO NOVOU EU A PROSPERITU LIDÍ A FIREM ČR ODSTRANIT FIALU
Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti
Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů, bude tak mít sedm mandátů. Druhá koalice SPOLU obsadí s 22,27 procenty šest křesel. Uspěla také koalice Přísahy a Motoristů, která obsadí dvě křesla, stejně tak uskupení Stačilo! Naopak Piráti obhájili ze tří mandátů jen jeden, pouze jednoho europoslance bude mít i SPD.
ANO si od minulých eurovoleb polepšilo o pět procentních bodů, získalo také o jeden mandát více. Lídryně kandidátky Klára Dostálová dostala podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejvíce preferenčních hlasů.
Zástupci koalice SPOLU ve volebním štábu mluvili o možném vítězství, to se ale nakonec nepotvrdilo. V europarlamentu obsadí celkem šest křesel.
Třetí příčku obsadila koalice Přísahy a Motoristů, s 10,26 procenty získala dva mandáty. Po dvou mandátech má také koalice Stačilo!, která získala 9,56 procenta hlasů, a STAN s 8,7 procenty.
Jeden ze tří mandátů obhájili Piráti, pro které hlasovalo 6,2 procenta voličů. Jedno křeslo obsadí také koalice SPD a Trikolory s 5,73 procenty.
Mandát v letošních evropských volbách v Česku obhájilo deset z dosavadních 14 europoslanců, kteří znovu kandidovali. Čtyři z nich na kandidátce koalice Spolu, tři za ANO, po jednom za komunisty, Piráty a SPD. Mezi nově zvolenými sedmi europoslanci ANO bude v europarlamentu znovu zasedat Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík.
X X X
JAK CHCE ŘÍDIT EVROPU EU?
NEVZESTUP NACIONALISTŮ. BRUSEL PRÝ Z CESTY NEUHNE,
BUDE KŘEHČÍ
EU POTŘEBUJE MÍSTO LEYENOVÉ A FIALY DO ČELA ODVÁŹNÉ POLITIKY
Očekávaný masivní nástup krajní pravice se na bruselské půdě nekoná. Alespoň ne tak, jak některé průzkumy očekávaly. Současná vládnoucí koalice dá dohromady obstojnou většinu, konzervativci a frakce Identita a demokracie budou narážet na názorové neshody zejména v otázkách podpory Ukrajiny. Nelehkou cestu k obhajobě šéfky Evropské komise očekává Ursula von der Leyenová.
Nizozemský politolog Cas Mudde výsledky voleb do Evropské parlamentu shrnul do pár slov: „Evropská unie se nerovná jen Francie a Německo.“ A nepřekvapivě má jedna z největší kapacit v oboru pravdu. Národní sdružení Marine Le Penové a Alternativa pro Německo sice mohou na domácí půdě slavit úspěch, o drtivém vzestupu nacionalistů či takzvané krajní pravice na celoevropské úrovni však lze hovořit jen těžko. Oproti předchozím volbám posílila frakce Identita a demokracie (ID) o devět mandátů a obsadí 58 křesel.
Vyhráli jsme evropské volby, jsme nejsilnější stranou a kotvou stability. Společně s našimi partnery budeme bojovat proti extrémním křídlům levice i pravice. Zastavíme je!
X X X
KONEĆNÁ PROZÍRAVÁ POLITIĆKA
Podařilo se, u komunistů se slaví. Konečná oznámila porážku vlády
Levicová koalice Stačilo! v čele s komunisty uspěla. Nejen, že se jí podařilo obhájit mandát, který před pěti lety získala lídryně Kateřina Konečná, ale přidala ještě jeden další. Novým europoslancem se stal právník Ondřej Dostál, dvojka kandidátky.
„Jo! Je to tam!“ ozval se volebním štábem Stačilo! v ulici Politických vězňů radostný výkřik šéfa tiskového oddělení KSČM Romana Rouna. Ten jako jediný zástupce Stačilo! sledoval vyhlášení výsledků přímo mezi novináři.
Kandidáti koalice, kterou tvoří vedle KSČM ještě Spojení demokraté (SD-SN) a Česká strana národně sociální (ČSNS), dorazili do volebního štábu za zvuků otevírání láhve sektu až krátce před půl dvanáctou.
Staronová europoslankyně Kateřina Konečná označila výsledek lehce přes devět a půl procenta hlasů za jednoznačný úspěch. „Porážka Fialovy vlády je dnes realitou,“ řekla ve svém projevu. „Zvítězilo referendum o míru a referendum o této vládě!“ dodala Konečná, která mimochodem získala čtvrtý nejvyšší počet přeferenčních hlasů ze všech, konkrétně 115 tisíc. Před pěti lety ji volilo jen neco přes 38 tisíc lidí.
X X X
TUREK PROSPĚL STRANÁM VE VOLBÁCH
Tak jsme třetí, no a co?! Turek Přísaze a Motoristům přinesl dva mandáty
Ve volebním štábu Přísahy a Motoristů to vře jako na fotbalovém stadionu. Černý kůň voleb neměl daleko od zisku tří mandátů. Ve volbách do europarlamentu získala koalice Přísaha a Motoristé 10,26 procent. „Moc si toho vážím, je vidět, že čeští voliči nestojí o dehonestační styl kampaně,“ řekl Turek, který získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů.
Koalice Přísahy a Motoristů se postarala o překvapující výsledek letošních eurovoleb. Po hnutí ANO 2011 a koalici SPOLU obsadila třetí příčku s 10,26 procenty. Křesla tak obsadí jednička koalice Filip Turek společně s Nikolou Bartůšek.
„Kampaň pro mě znamenala tři nejlepší měsíce mého života. Při setkáních jsem se nepotkal s žádnými negativními reakcemi a děkuji hlavně voličům,“ pronesl Filip Turek na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků voleb.
„My dva s Filipem vás v Bruselu nezradíme,“ dodala dvojka na kandidátce koalice Nikola Bartůšek. „Jsme svědky toho, jak se z politika budoucnosti Filipa Turka stává politik přítomnosti,“ doplnil šéf Motoristů Petr Macinka. Do volebního štábu dorazil i bývalý prezident Václav Klaus.
„Došlo k posílení komunistů a pravicových neonacistů, na to musíme dávat pozor a bojovat proti nim,“ reagovala na tiskové konferenci lídryně uskupení Starostů a osobností pro Evropu Danuše Nerudová. Na toto tvrzení reagoval Filip Turek s usměvem. „Netřeba komentovat,“ uvedl.
Filip Turek se poslední týden před volbami stáhl z předvolebních debat. Kolem jeho osoby se strhla diskuze o tom, jestli má sklony k neonacismu, z archivu jeho sociálních sítí na Turka totiž na toto téma političtí oponenti i média vyhledali několik fotografií a komentářů, za fotografii se zdviženou pravicí ho dokonce začala vyšetřovat policie.
„Dva mandáty v Evropském parlamentu pro nás bude velká oslava. Diskreditační kampaň na Filipa Turka ze strany týmu Danuše Nerudové a Víta Rakušana dosahovala nebývalých rozměrů,“ řekl iDNES.cz Macinka před vyhlášením volebních výsledků. Svého hlavního kandidáta do europarlamentu se zastal také předseda Přísahy Robert Šlachta. „Byly to hříchy mládí,“ uvedl na dotazy ohledně Turka bývalý elitní policista.
Spolupráci oznámily dva mimoparlamentní subjekty teprve letos. Koalice Přísahy a Motoristů chce mimo jiné navrhnout přísnou ochranu hranic před nelegální migrací, postupovat proti znovuprosazení zákazu spalovacích motorů či takzvané Zelené dohodě. Do pětice hlavních témat koalice zařadila „jasný postoj proti zrušení české koruny a zavedení eura“.
X X X
Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok
Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení výsledků, kdy koalice Přísaha a Motoristé získala přes deset procent hlasů a skončila na třetím místě, promluvil o kampani i o tom, co chce v Evropském parlamentu změnit. „Evropa potřebuje rekonstrukci a velký šok,“ říká.
X Jak hodnotíte výsledek voleb a kampaň, ve které se v závěru probírala vaše minulost?
Kampaň byla nejhezčí částí mého života, opravdu to byly krásné měsíce. Proto jsem věřil v dobrý výsledek. Převládá ve mně radost, nadšení a obrovský pocit pokory k tomu, co mě čeká. Já vím, že mě čeká tvrdá a možná ne úplně příjemná práce a možná ne úplně příjemných pár let života. Mám velkou radost, ale opravdu to přijímám s pokorou. Nebude to jednoduché.
X Čekal jste zisk dvou mandátů?
Čekal jsem dva mandáty, tajně jsem doufal ve tři, ale i za jeden bych byl rád, protože předvolební kampaň byla dehonestační. Poslední dny jsem nedokázal úplně správně ani analyzovat, jestli nám to ještě pomáhá nebo už je to pro nás poškozující. Čekal jsem ale plus minus takový výsledek. Každopádně ta kampaň byla až do poslední chvíle velká jízda.
X Jako jízda ve formuli?
Přesně, jako jízda ve formuli. Jezdil jsem mezi lidi, spálil jsem brzdy na jednom autě a ještě včera ve tři čtvrtě na dvě jsem přesvědčoval voliče, aby šli volit. Že je to jako závod a hraje se až do poslední chvíle.
X Do jaké frakce v europarlamentu zamíříte?
Pro nás je nejlogičtější ECR (konzervativci a reformisté) a říkám to celou dobu, ale mockrát bylo zneužito proti nám, že chceme do jiné frakce. Já si myslím, že ECR je pro nás nejpřijatelnější a nejlogičtější.
X Měl jste druhý největší počet preferenčních hlasů a vaše koalice je teď černým koněm těchto voleb. Není vám líto, že nekandidujete až v parlamentních volbách?
Já jsem říkal, že my chceme měnit věci na evropské úrovni, tedy zákaz výroby automobilů se spalovacími motory, boj proti Green Dealu nebo boj proti migračnímu paktu. Já jsem nepřemýšlel, že bych potřeboval nějakou funkci v politice. Já chci něco změnit, toto už byla situace, kdy pohár přetekl, a všichni normální lidé si řekli, že takhle už to dál nejde. Automobilový průmysl dostává obrovské rány od evropské politiky a politika se musí dělat teď na evropské úrovni. Samozřejmě moje tajné přání je, aby uskupení Přísaha a Motoristé zůstalo i po těchto volbách.
X A zůstane?
Je to samozřejmě otázka na předsedy stran, ale mojí podporu by toto mělo.
X Máte dva mandáty, jak budete chtít prosazovat svůj program? Řekněme si otevřeně, že dva mandáty v celku nejsou tolik, jak to z českého pohledu vypadá…
Budeme se snažit pracovat, co to jen jde, víme, že není jednoduché obstát v takové konkurenci, ale věřím, že volby dopadly i v jiných zemích nad očekávání. Ale výsledky ještě přesně neznám.
X Překvapil vás zisk přes deset procent? Co tedy podle vás zafungovalo a co naopak ne?
Já si nemyslím, že by rozhodující byl závěr kampaně. Sám jsem si své příznivce spočítal na drobné statisíce, a když se toto přepočte na volební účast, tak jsem očekával takový výsledek. Jsem ale mile překvapen a chci voličům poděkovat. Jsem rád, že se voliči nenechali zastrašit a znechutit. Já osobně jsem se setkal jen s pozitivními reakcemi.
X Vy se prezentujete úplně jinak než ostatní politici…
Já jsem politik pár měsíců…
X A proto se ozývají i hlasy, že jdete Evropu rozbít. Jdete ji tedy rozbít?
Rozbít je silné slovo, ale velkou rekonstrukci a velký šok Evropa potřebuje, protože to, kam míří poslední roky, je nepřijatelné pro většinu obyvatelstva. Každý normální člověk vidí, že je nesmysl vyhrožování, že pokud nezačneme ničit náš průmysl, tak tu uhoříme. A naši politici neslyší názory normálních lidí, takže my jsme je vyslyšeli, aby bylo dobře v Evropě i za dalších x let.
X Vysvětlil byste, jak to tedy bylo s tou zdviženou pravicí na snímku z vaší minulosti? Hajloval jste?
Vysvětloval jsem to už ve čtvrtek asi čtyřicet minut. Já to teď vysvětlovat během pěti minut nechci, teď není ten správný moment. Byla to dehonestační kampaň a samozřejmě úplný nesmysl, co se o mně říká. Když si sednete proti někomu v debatě (myslí Danuši Nerudovou, lídryni hnutí STAN) a chcete řešit závažná témata jako migrační krize, Green Deal a podobně a ten člověk na vás vytáhne estébáckou složku od ministra vnitra a začne na vás útočit, tak i když člověk mohl udělat v pětadvaceti letech nějakou blbost, za kterou by si dal facku, tak tohle se prostě nedělá. A voliči dali jasně najevo, že si takový způsob politiky nepřejí. Víc se k tomu vyjadřovat nechci. My jsme slíbili první exkluzivní rozhovor po volbách pro iDNES.cz a teď prostě není moment, abych tu něco vysvětloval. Že mám sklony k blbému humoru, o mě ví všichni.
X Robert Šlachta to označil hříchem mládí. Berete to tak?
Určitě. Já nejsem dokonalý člověk, ale věřím, že jsem ušel od doby, co mi bylo pětadvacet, obrovský kus cesty. Můžu vám fakt garantovat, že jsem měl sklony k blbému humoru, ale ne blbým názorům. Myslím si, že to všichni inteligentní lidé chápou.
X Ve štábu byl i Václav Klaus, bývalý prezident. Budete se s ním o politice radit?
Ano, my se radíme a jeho postoje jsou mi svaté. Velmi si jej vážím a je pro mě ctí, že se mohu inspirovat právě jím.
X X\X
OKAMUROVO TURBO PROTI FIALOVI
Zařadíme turbo, řekl po volebním výprasku předseda SPD Okamura
Se ziskem 5,73 procent skončily eurovolby pro SPD s Trikolorou. Mandát europoslance získal Ivan David. Lídr kandidátky Petr Mach neuspěl. Podle předsedy SPD Tomia Okamury koalice SPD a Trikolory nezabojovala takovou silou, jakou měla. Je nekonformní být sám ve frakci, řekl zvolený europoslanec David.
„Jednoznačně se ukázalo, že jsme o voliče nezabojovali takovou sílou, jakou jsme měli. Pro mě to je jasná zpráva, vrhám všechny síly na maximum. Zapínám turbo,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura.
„I pro mě je výsledek zklamání. Je velmi nekonformní být za politickou stranu sám ve frakci,“ uvedl nově zvolený europoslanec za koalici SPD a Trikolory Ivan David.
Jinak než výpraskem se nedá nazvat volební výsledek SPD v právě skončených eurovolbách. Strana, která kandidovala společně s Trikolorou, získala 5,73 procent hlasů. Předvolební průzkumy jí přisuzovaly 9 procent, takový byl i výsledek SPD u voleb do Evropského parlamentu před pěti lety.
Mandát europoslance obhájil lékař Ivan David. Lídr kandidátky Petr Mach neuspěl, stejně jako Zuzana Majerová Zahradníková z Trikolory. Dá se předpokládat, že SPD ubraly hlasy podobně euroskeptické strany, jako je Stačilo!, Přísaha a motoristé. Ti SPD s Trikolorou dokonce předskočily, obě mají po dvou mandátech.
X X X
NĚMCI ODMÍTAJÍ SCHOLZE, VÁLKU S RUSKEM, PO HITLEROVI
NĚMECKO NECHCE NIČENÍ UKRAJINY A ZABÍJENI LIDÍ
Jasné vítězství konzervativců v eurovolbách v Německu potvrzují průběžné výsledky volební komise. Ty ukazují, že druhá je AfD a třetí Scholzova SPD.
Na eurovolbách pravděpodobně nevydělá žádná z větších stran, hnutí a koalic. Od státu asi dostanou méně peněz za hlasy, než daly na kampaň, píše ČTK. |
Krátce před zveřejněním výsledků přitom Petr Mach vyzval, aby se podobně naladěné strany jako SPD spojily.
„Ten proces musí nějak pokračovat, ale to nebude na mě, bude to na vedení a předsednictvu SPD. Myslím, že tu strategii budou mít,“ věří Mach a předpovídá, že voliči to pochopí.
„Představte si voliče, který je kritický ke Green Dealu, k migračnímu paktu. On nějak hlasuje, jeho hlas ale částečně dostane STAN nebo Piráti. Takže ten argument, aby hlasy euroskeptických voličů nepropadaly, je logický,“ dodal Petr Mach.
„Eurovolby jsou referendem o Green Dealu, diktátu Bruselu, euru, migraci, válce a o zákazu aut se spalovacími motory. S tím vším SPD nesouhlasí. Naopak probruselská Fialova vládní pětikoalice Green Deal, euro, diktát Bruselu, migraci, válku a zákaz aut svými postoji podporuje. Fialova vláda je jen prodlouženou rukou Bruselu a Washingtonu a nehájí zájmy České republiky,“ napsal už dříve na síti X Tomio Okamura, předseda SPD.
Sám do europarlamentu nekandidoval, neboť to podle pravidel ani nelze, pokud chce zůstat v české Sněmovně.
Lídrem kandidátky byl ekonom Petr Mach, někdejší člen ODS, později šéf Svobodných, za které byl v roce 2014 zvolen do europarlamentu. Mandátu se ale po třech letech vzdal, neboť se chtěl soustředit na volby do Poslanecké sněmovny. V nich se ovšem Svobodní do Sněmovny nedostali. Pak se z politiky stáhl, ale v roce 2023 se stal poradcem hnutí SPD pro oblast ekonomie a ve druhé polovině roku 2023 do hnutí vstoupil.
Mandát europoslance SPD obhajovala dvojka kandidátky, lékař Ivan David, někdejší ministr zdravotnictví za ČSSD v Zemanově vládě. Ten nakonec mandát i získal.
Trikolóru zastupovala na společné kandidátce její předsedkyně Zuzana Zahradníková. Bývalá poslankyně ODS, z níž vystoupila, založila společně s Václavem Klausem mladším Trikoloru. Později, po Klausově odchodu, převzala otěže strany.
Za SPD už letos nekandidoval generálmajor ve výslužbě Hynek Blaško, někdejší velitel Společných sil Armády ČR, který byl původně v europarlamentu za SPD. S hnutím se ale po třech letech názorově rozešel a po zbytek mandátu působil jako nezařazený. Nyní kandidoval za podobně euroskeptickou stranu Aliance za nezávislost České republiky. Ta získala jen 0,5 procent hlasů a tudíž žádný mandát.
Po boku Le Penové a Salviniho
SPD je v europarlamentu členem frakce Identita a demokracie (ID), což je pátá nejsilnější skupina sdružující různé pravicové, euroskeptické a nacionalistické strany z členských států EU. Jejich cílem je prosazovat suverenitu jednotlivých států a omezovat centralizaci moci v EU.
Členy ID je kromě SPD třeba francouzské Národní sdružení Marine Le Penové nebo italská Liga vedená Matteem Salvinim. Frakce nedávno oslabila – vyloučila ze svých řad německou AfD kvůli skandálům jejího lídra Maximiliana Kraha, podezřelého z braní úplatků od Ruska. To ale bylo poté, co se již europarlament nesešel.
Šéf SPD Tomio Okamura postavil předvolební kampaň na tom, že pokud voliči chtějí euroskeptické zástupce v europarlamentu, musí volit jedině SPD, neboť členem frakce ID může být za členskou zemi jen jedna politická strana.
„Pan Turek, pan Rajchl a paní Konečná nemají spojence v europarlamentu, takže reálně nemůžou prosadit změnu, jelikož jeden europoslanec z více než sedmi set nemá žádnou šanci. Oni budou v případě zvolení zcela osamoceni, nic nikdy neprosadí a hlas pro ně je tedy bohužel jen tříštěním sil a oslabením úsilí o změny v Evropě,“ varoval Okamura.
X X X
V Německu vítězí konzervativci před AfD. Zoufalství z Scholze, píší média
Eurovolby v Německu podle propočtů veřejnoprávních televizí ARD a ZDF se zhruba 30 procenty vyhrála unie CDU/CSU následovaná pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která díky 15,9 procentu hlasů získá 16 europoslaneckých mandátů. Debakl vládních stran přičítají německá média nejistotě a frustraci lidí z politiky vlády Sociální demokracie (SPD) kancléře Olafa Scholze.
Vítězná německá opoziční konzervativní unie CDU/CSU bude mít v novém Evropském parlamentu 30 z 96 křesel vyhrazených pro Německo, což je o jeden mandát více než nyní. Ve svém propočtu to uvedla veřejnoprávní televize ARD. V europarlamentu usednou vedle stran zastoupených ve Spolkovém sněmu také Svobodní voliči (FW), recesistické hnutí Die Partei (Strana), sociálně liberální strana Volt či uskupení ochránců zvířat.
První výsledky zveřejnila spolková volební komise ve 23:00, kdy jako poslední skončilo hlasování v Itálii. Šéf německé opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz úspěch CDU/CSU v Německu označil i za vítězství v Evropské unii, protože kandidátku vedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
„Unie CDU/CSU s Ursulou von der Leyenovou vyhrála volby nejen v Německu, ale v celé Evropské unii,“ prohlásil Merz, který volební úspěch považuje za potvrzení politiky konzervativců a také von der Leyenové. Ta z Bruselu přes video most unii CDU/CSU pogratulovala.
„Skvělý výsledek se značným náskokem,“ řekla. Dodala, že konzervativní unie se ukázala jako stabilní síla i v tak složité době, kterou Evropa prochází. K výsledku Merz ještě řekl, že pro Scholzovu SPD byly dnešní volby katastrofou. „Pro kancléře je to těžká porážka, vláda se nyní musí zamyslet nad svou politikou, kterou škodí zemi,“ poznamenal.
Německá křesťanskodemokratická politička a současná předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová výsledky voleb slavila v Bruselu.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová slaví výsledky voleb v Bruselu. (9. června 2024) / Autor: AP Vládní strany by podle přepočtu výsledků v letošních volbách do Evropského parlamentu výrazně ztratily dosavadní většinu ve Sněmovně. |
Bavorský premiér a šéf Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder prohlásil, že voliči jasně odmítli Scholzovu vládu. „Voliči semaforovou koalici svým hlasováním prakticky odvolali,“ řekl Söder s odkazem na barvy vládních stran. CSU je bavorskou sestrou celoněmecké CDU.
Oslavuje rovněž AfD, označovaná také za krajně pravicovou. Spolupředsedové AfD Alice Weidelová a Tino Chrupalla již oslavují druhé místo, které strana získala i přes skandály jedničky kandidátky Maximiliana Kraha a jeho dvojky Petra Bystroně. „Jsme druhou nejsilnější stranou v Německu,“ prohlásili nadšeně Chrupalla s Weidelovou. AfD získala 15,9 procentu hlasů a bude mít 16 europoslaneckých mandátů. AfD dosud měla devět křesel.
Generální tajemník SPD Kevin Kühnert v prvním prohlášení označil výsledek za hořký, protože strana strana proti eurovolbám v roce 2019 ztratila 1,8 procentního bodu, navíc ji předstihla AfD. Podobně před spolustraníky hovořila i Katarina Barleyová, která vedla kandidátku SPD.
„Je to skutečně hořký večer, výsledek mě zklamal, nechci to nijak zastírat,“ řekla. Barleyová, kterou v kampani podporoval i kancléř Scholz, poznamenala, že strana bojovala o lepší výsledek, ale neuspěla. „Bojovali jsme, skutečně jsme bojovali,“ dodala.
Facka pro Scholze, zní z opozice
Představitelé německé opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) navrhli sociálnědemokratickému kancléři Olafu Scholzovi, aby po neúspěchu v eurovolbách požádal parlament o důvěru. Scholze se již zastala spolupředsedkyně sociální demokracie (SPD) Saskia Eskenová, podle které by měl zůstat v čele německé vlády.
„Kancléř si musí položit otázku, co se tady děje. Má slabých 14 procent a my jsme dvakrát tak silnější než SPD. Musí si položit otázku, zda skutečně dělá politiku pro lidi. Jinak musí ustoupit z cesty například tím, že požádá o důvěru,“ prohlásil generální tajemník CDU Carsten Linnemann.
Podobně v televizi ARD hovořil místopředseda poslanecké frakce CDU Jens Spahn. „Co se ještě musí stát? Jak silná facka to musí být, než vládní koalice a Olaf Scholz pochopí, že takto už nelze pokračovat? Občané tuto politiku nechtějí,“ řekl Spahn. Poznamenal, že kancléř by měl Spolkový sněm požádat o důvěru.
Podle Eskenové kancléř zůstává v čele vlády SPD, Zelených a liberálních svobodných demokratů. „Má naši plnou důvěru. SPD stojí při sobě,“ postavila se spolupředsedkyně sociálních demokratů za Scholze.
Zelení výrazně ztratili
Vládní Zelení, kteří doposud měli v europarlamentu 21 křesel, se budou muset spokojit s 12 mandáty. Rovněž vládní svobodní demokraté (FDP) v europarlamentu zůstanou se stávajícími pěti zákonodárci.
Zejména pro Zelené to znamená ztrátu zhruba osmi procentních bodů ve srovnání s eurovolbami před pěti lety. Spolušéfka strany Ricarda Langová prohlásila, že s výsledkem se není možné spokojit. Uvedla, že proti roku 2019 je v Německu zcela jiná situace, kdy lidé kvůli ruské invazi na Ukrajinu pociťují nejistotu a strach.
Úspěch naopak zaznamenalo nově založené Spojenectví Sahry Wagenknechtové – za rozum a spravedlnost (BSW), které vzniklo odštěpením od postkomunistické Levice. BSW může podle ARD a ZDF počítat se šesti procenty a šesti mandáty. „To, že se strana tak rychle dostala na spolkové úrovni přes pět procent, to se dosud v německé historii nestalo,“ řekla Wagenknechtová. „Vedli jsme grandiózní volební kampaň,“ uvedla.
Levice má tři proecenta a tři křesla. Panevropská sociálně liberální strana Volt obdržela podle ZDF také tři procenta, ale pouze dva mandáty.
Aféry a frustrace z vládní politiky
„Překvapuje něco na výsledku eurovoleb v Německu, ve kterých nešlo o Evropu?“ položil si Die Welt otázku k hlasování, kterému dominovala vnitroněmecká témata. V odpovědi deník uvedl, že je to jasnost některých výsledků, kdy voliči viditelně Scholzově vládě vzkázali, že takto již dále nelze pokračovat.
Podle Die Welt neuškodily AfD ani předvolební skandály a to, že řada představitelů strany se hlásí k radikálním a často protiústavním postojům. Také zisk Wagenknechtové, jejíž stranu list označil za populistickou směsici, ukazuje, že voliči utíkají ke krajům politického spektra.
„Ke stranám, jejichž pozice jsou těžko slučitelné se stabilní demokratickou mentalitou,“ napsal Die Welt. Poznamenal, že tyto strany počítají s nejistotou a frustrací z vládní politiky, které přerostly až v zoufalství.
Kritický je v komentářích také magazín Focus, který třetí místo sociální demokracie (SPD) označil za kancléřovu porážku. „Jen máloco ukazuje porážku kancléřovy strany tak jasně jako to, že nejstarší německá strana dokázala ve spolkové republice přesvědčit méně lidí než krajní pravice. AfD před SPD, a to navzdory všem skandálům, do kterých se pravicoví radikálové se svým vedoucím duem zapletli, to je pro SPD vlastně důvod propadnout se hanbou do země,“ uvedl Focus.
Zmínil tak aféry lídra kandidátky AfD Maximiliana Kraha a dvojky Petra Bystroně. Podle Focusu je otázkou, jak dlouho nyní ještě může Scholz počítat s podporou své strany.
Scholzovy vlády mají „plné zuby“
Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) k prognózám napsal, že sestup SPD pokračuje. „SPD je příliš slabá, aby byla kancléřskou stranou, Zelení jsou zase daleko tomu být lidovou stranou,“ uvedl FAZ. Za vítěze pak list označil Friedricha Merze, šéfa Křesťanskodemokratické unie (CDU), která společně s bavorskou sesterskou Křesťansko-sociální unií (CSU) hlasování vyhrála.
„Dobrý výsledek unie (CDU/CSU) ukazuje, že Merz měl pravdu, že se střed posouvá doprava,“ napsal FAZ. „Merz byl za to odměněn. S tímto výsledkem může jít o trochu klidněji do třech zemských voleb na východě a také se mu o kousek přiblížila kandidatura na kancléře,“ dodal deník. V září se konají zemské volby v Sasku, Durynsku a Braniborsku, ve kterých je favoritem AfD, a za rok budou Němci vybírat Spolkový sněm, a tím i novou německou vládu.
Výsledek eurovoleb podle Bildu, který je nejprodávanějším německým deníkem, ukázal, že naprostá většina Němců má Scholzovy vlády plné zuby. „Koalice to teď má černé na bílém,“ uvedl. Poznamenal, že výsledek je pro Scholze katastrofou a že nyní musí následovat nový začátek, nebo nové volby. „Ale protože koalice k takovému novému začátku zřejmě nemá sílu a pochopení, tak nezbývá nic jiného než předčasné volby,“ dodal Bild.
X X X
Migranty vyhazují z aut. Stav v obcích je obtížný, říká bavorský okresní rada
Mnoho migrantů v našem okresu tu nemá perspektivu, protože často přicházejí z bezpečných zemí, říká v rozhovoru pro MF DNES okresní rada okresu Freyung-Grafenau Sebastian Gruber. Vysvětluje rozdíly mezi Ukrajinci a nelegálními migranty i o to, kde dělá spolková vláda chybu.
Bavorský Freyung-Grafenau patří z 294 německých okresů k těm několika málo, které přiléhají k české hranici. A jako jediný sousedí i s Rakouskem. Ideální turistický cíl. Jenže v době nelegální migrace, která proudí přes Česko a Rakousko dál na západ, jde o nepříliš ideální kombinaci. K 31. prosinci bylo v německém centrálním registru cizinců vedeno 13 895 865 osob. O čtyři procenta více než před rokem.
„Integrace funguje jen tehdy, když člověk nedá lidem jen příslovečnou střechu nad hlavou, ale když se o ně může i komplexně postarat. Pokud se pokoušíme migranty naučit německy, integrovat je do společnosti, je to možné jen do určitého počtu osob,“ říká Sebastian Gruber (CSU), okresní rada okresu Freyung-Grafenau a jeden z viceprezidentů vrcholného orgánu bavorských okresů bavorského okresního sněmu.
X Co vám tady, na druhé straně české hranice, teď dělá největší starosti?
Aktuálně je to jednoznačně situace okolo nemocnic. Jak to s nimi bude dál. Na spolkové úrovni se teď připravuje zásadní reforma systému zdravotnických zařízení, která bude mít velmi masivní dopad na venkovské oblasti.
X X X
Německo nemá dost krytů pro všechny. Upravte si sklep, radí odborníci
Německo nemá dostatek úkrytů, aby v případě nepřátelského útoku ochránilo všech 85 milionů obyvatel, a řeší, co s tím. Experti nicméně nevidí výstavbu nových velkokapacitních bunkrů jako nejlepší řešení. Obyvatelé, zejména ti žijící mimo největší města, by si podle nich měli pro případ napadení upravit své vlastní sklepní místnosti.
iObavy z bezpečnostního rizika v důsledku ruské invaze na Ukrajinu přiměly německý Svaz měst a obcí, aby vládu na jaře vyzval k rekonstrukci starých bunkrů napříč zemí. Podle expertů ale velké veřejné kryty pro tisíce lidí nejsou vhodným ochranným opatřením proti dnešním zbraním.
„Dokážou zasáhnout jakýkoliv objekt a během několika minut způsobit rozsáhlou zkázu,“ píše magazín Der Spiegel s odkazem na zprávu německých odborníků věnovanou moderním koncepcím úkrytu obyvatelstva, kterou má k dispozici. Studii v červnu projednají spolkoví ministři vnitra.
Podle expertů by v případě útoku největší nebezpečí pro civilisty představovaly létající trosky a střepiny či tlaková vlna výbuchu.
„Podzemní místnosti nebo stávající bunkry ve veřejných budovách, obchodních domech, garážích a stanicích metra by byly ve velkých městech vhodné zejména pro lidi, kteří jsou mimo domov a hledají ochranu před překvapivým útokem,“ míní ve své zprávě.
Na rozdíl od druhé světové války se podle ní nedá očekávat plošné bombardování. Spíše budou pravděpodobné útoky na vybrané cíle, jako jsou vládní budovy, a další kritickou infrastrukturu.
Vzhledem k tomu, že umístění velkých bunkrů je obecně známo, aby lidé věděli, kam mohou v případě nouze utéct, mohly by představovat i cíl případných útoků. „Přesnost moderních zbraní je tak velká, že přímý zásah by mohl zničit jakýkoli druh krytu,“ uvedli specialisté, kteří jsou z německého ministerstva vnitra a Úřadu pro civilní ochranu.
Během studené války mělo západní Německo asi dva tisíce bunkrů, z nichž 579 může být stále využíváno a pojmout asi 470 tisíc lidí. K ochraně 85 milionů obyvatel Německa by ale bylo třeba postavit 210 tisíc větších bunkrů, což by stálo 140 miliard eur (3,5 bilionu korun).
Experti vidí jako řešení dočasné předělání sklepů. „Místnosti pod zemí nebo uvnitř budov už nyní poskytují určitou ochranu. Jednoduchá opatření, jako je zakrytí oken a otvorů, mohou tuto ochranu zvýšit,“ uvedli s tím, že cílem by mělo být vybudování co největšího počtu takových úkrytů.
Šéf německého Svazu měst a obcí André Berghegger v březnu stanici Deutsche Welle řekl, že je nutné uvést vyřazené bunkry zpět do provozu. Na civilní ochranu by podle něho měla jít z rozpočtu v příštích deseti letech každoročně nejméně miliarda eur (24,6 miliard korun).
X X X
Maďarské eurovolby ovládl Orbánův Fidesz, ale soupeři výrazně posílili
Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána získala ve volbách do Evropského parlamentu 43,8 procenta hlasů a proti minulým volbám si pohoršila. Nejsilnější opoziční strana TISZA má 31 procent, což výrazně převyšuje zisk Orbánových hlavních vyzyvatelů z předchozích eurovoleb. O průběžných výsledcích informovala agentura Reuters po sečtení 40 procent maďarských okrsků.
Před pěti lety Fidesz získal 52 procent hlasů a 13 z 21 maďarských křesel v EP. Nyní podle aktuální projekce míří k zisku 11 mandátů. TISZA, kterou vede někdejší člen Orbánovy strany a jeho aktuální tvrdý kritik Péter Magyar, by měla získat sedm křesel.
Orbán maďarské politice dominuje od roku 2010. Podle kritiků se mu za posledních 14 let podařilo vybudovat systém, ve kterém jsou parlament, justice i většina médií pod kontrolou jeho národně konzervativní strany. Kvůli tomu je v dlouhodobém sporu s institucemi Evropské unie. Maďarsko začátkem července přebere předsednictví v Radě EU.
Silnou pozicí Fidesz ale otřásla na počátku letošního února nebývalá aféra. Vyšlo totiž najevo, že prezidentka Katalin Nováková udělila v dubnu 2023 milost muži odsouzenému do vězení za to, že kryl sexuální zneužívání chlapců svým nadřízeným v dětském domově ve městě Bicske.
Pod tlakem veřejného mínění a podle maďarských politologů hlavně na přímý Orbánův pokyn se Nováková vzdala funkce hlavy státu.
Z politiky se stáhla také bývalá ministryně spravedlnosti Judit Vargová, která milost spolupodepsala. O Vargové se přitom hovořilo jako o jedničce na kandidátce Fidesz pro evropské volby. Jen několik hodin po odchodu Vargové vstoupil do arény maďarské politiky Magyar, její bývalý manžel.
Někdejší člen Fidesz, který zastával lukrativní posty ve státních podnicích, oznámil, že vystupuje z „Orbánova systému“, a začal premiéra a jeho vládnutí kritizovat. Na začátku dubna se mu do centra Budapešti podařilo přilákat několik desítek tisíc lidí a následně zahájil turné po menších i větších maďarských městech, v nichž plní náměstí lidmi nespokojenými se současnou vládou.
Podle dřívějších průzkumů veřejného mínění ale razantní Magyarův vstup do maďarské politiky Fidesz příliš neoslabil.
X X X
Meloniová v Itálii vyhrála referendum o sobě samé, potvrdila pozici favoritky
V Itálii volby do Evropského parlamentu podle odhadů vyhrála vládní strana Bratři Itálie (FdI) premiérky Georgii Meloniové se ziskem mezi 26 a 30 procenty, druhá skončila opoziční Demokratická strana (PD) s 21 až 25 procenty. Třetí je s deseti až 14 procenty Hnutí pěti hvězd (M5S). Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na odhad pro italskou televizi RAI.
Meloniová podle pozorovatelů volby pojala jako referendum o sobě samé. Za svou stranu řazenou ke konzervativcům či krajní pravici kandidovala ve všech volebních obvodech a voliče vyzvala, aby jí dávali i preferenční hlasy. Za cíl označila obhájení výsledku z parlamentních voleb v roce 2022, kdy její strana dostala 26 procent hlasů, což se jí podle všeho podařilo.
Jak předpokládali politologové, část zisku Meloniové a její strany půjde zřejmě na úkor koaliční a krajně pravicové Ligy (L), která má podporu osmi až deseti procent voličů. O něco lépe je na tom středopravé uskupení Vzhůru, Itálie (FI) s 8,5 až 10,5 procenta.
Itálie uzavřela své volební místnosti jako poslední. Meloniová byla jasnou favoritkou. V předvolební kampani Meloniová brojila proti „ideologické, centralistické, nihilistické a čím dál více technokratické“ Evropské unii či proti evropskému superstátu.
Premiérka tvrdí, že by na unijní úrovni chtěla poslat do opozice levici a sestavit většinu s dalšími pravicovými silami. To by si vyžadovalo dohodu s aktuální frakcí Identita a demokracie, se kterou však odmítá spolupracovat umírněnější pravice.
X X X
V belgických volbách uspěli vlámští separatisté, premiér De Croo rezignoval
V nedělních federálních a regionálních volbách v Belgii uspěli vlámští nacionalisté z Nové vlámské aliance (N-VA) a valonští centristé z Reformního hnutí (MR). Ukazují to průběžné výsledky voleb. Výrazný neúspěch zaznamenala liberální strana premiéra Alexandra De Crooa, který oznámil demisi.
Na celostátní úrovni se po volbách očekávají dlouhá vládní jednání, podle stanice RTBF by však měla dostatek hlasů středopravicová koalice. V Belgii se vedle evropských a parlamentních voleb v neděli konaly také regionální volby.
Navzdory nepříznivým prognózám si N-VA udržela s 24 procenty hlasů pozici největší strany ve Vlámsku. O čtyři procentní body na skoro 23 procent hlasů si polepšila strana Vlámský zájem, která chce zánik Belgie. Díky růstu preferencí se stala druhou největší vlámskou stranou. Ukazují to výsledky po sečtení 90 procent okrsků. N-VA bude zřejmě i největší stranou v belgickém federálním parlamentu. N-VA ani Vlámský zájem nejsou součástí dosavadní vládní koalice sedmi stran.
Ve zbytku Belgie po sečtení 90 procent okrsků slaví úspěch MR. Ve frankofonním Valonsku dostalo zhruba 30 procent hlasů, v Bruselu, který tvoří samostatný region, přes 21 procent hlasů. V obou případech si strana výrazně polepšila. Na druhém místě jsou v obou regionech socialisté, jejichž preference klesají.
O pět procentních bodů si ve Vlámsku pohoršila premiérova strana Open Vld. „Pro nás je to mimořádně těžký večer, prohráli jsme. Od zítřka (pondělí) budu premiérem v demisi,“ řekl De Croo, který však sliboval návrat své strany.
V nadcházejících měsících Belgii čekají jednání o vytvoření vládní koalice mezi převážně pravicově orientovanými stranami z vlámsky mluvícího severu a levicověji orientovanými stranami z frankofonního jihu. Stanice RTBF však poukazuje, že středové a pravicové strany mají ve federálním parlamentu dohromady 80 mandátů ze 150. Ve výpočtu je zahrnuta i N-VA. V letech 2010 až 2011 vytvořila Belgie světový rekord, když se vládu podařilo vytvořit až za 541 dní.
„Sestavování vlády v Belgii vždy trvá dlouho a to se očekává i nyní,“ řekl profesor politologie Carl Devos z univerzity v Gentu. De Croova vláda zůstane v úřadu jako dočasná.
Volby do Evropského parlamentu, v nichž Belgičané rozhodovali o obsazení 22 křesel, jsou v zemi ve stínu federálních ale i regionálních voleb.
X X X
Ľuboš Blaha: ĎAKUJEM, ZO SRDCA, ĎAKUJEM
Milí priatelia, dovoľte mi z celého srdca poďakovať vám za vašu podporu – dosiahli sme za Smer 5 europoslancov, čo je obrovský úspěch. V porovnaní s predošlými eurovoľbami je to enormný nárast.
Z celkového počtu europoslancov sú Progresívci v menšine, čo je tá najdôležitejšia informácia týchto volieb.
PS doslova požralo svojich liberálnych partnerov a tomu, čo dosiahli, sa hovorí – Pyrrhovo víťazstvo. Gratulujeme.
Matovič nemá ani dve percentá a strany bývalej vládnej koalície totálne vybuchli. Neprešla žiadna – ľud trestal… Nech nasledujú aj ďalšie tresty.
Výsledky volieb budeme širšie komentovať až zajtra, keď prídu oficiálne výsledky. Zatiaľ komentujem len to, čo čítam v médiách.
Dnes vám chcem len veľmi pekne poďakovať, mierový hlas tieto voľby vyhral a to ma napĺňa hrdosťou na Slovákov. Obrovskou hrdosťou.
Ja osobne idem s plnou vervou do Bruselu bojovať za Slovensko, za vás a za Roberta Fica. Dostal som od vás silný mandát a nesmierne si to vážim.
Boli to náročné mesiace a ja si trochu potrebujem oddýchnuť – s rodinkou a detičkami.
Zoberiem Jonáška kočíkovať a na dnes asi vypnem od politiky – konečne na chvíľu môžem. Moje detičky si to zaslúžia.
Aj vám želám krásny oddych s vašimi najbližšími a ešte raz – ďakujem za všetko, mám vás rád.
Ľuboš Blaha, (Autor je místopředsedou NR SR a místopředsedou strany Smer-ssd), server vasevec.cz
X X X
Rdousící efekt. ÚS zrušil usnesení o exekuci dítěte zahájené v dospělosti
Dnes dospělá žena s dítětem, se zrušeným oddlužením kvůli nemajetnosti a neschopnosti splácet jela jako patnáctiletá v Českých Budějovicích dvakrát načerno. Otec dítěte zmizel ve válce na Ukrajině. Matka platební rozkaz ignorovala. Věřitel počkal do její zletilosti a uvalil na ni exekuci. Na exekuci si dívka půjčila s úrokem 200 procent ročně. Soudy porušily právo ženy na soudní ochranu a její právo vlastnit majetek, uvedl k případu Ústavní soud. Došlo ke rdousícímu efektu, když soudy dopustily zdvojnásobení nákladů ženy bez řádného zastoupení.
Samoživitelka v invalidním důchodu bez majetku tak uspěla u Ústavního soudu, který zrušil usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích respektive Okresního soudu v Českých Budějovicích o zamítnutí návrhu ženy na zastavení exekuce. Žena si stěžovala, že v nalézacím řízení nebyla zastoupena a že soudy měly řízení o dvou původně tisícikorunových pokutách spojit. Oddělená řízení o bagatelních dluzích z formulářových žalob přinášejí další náklady a jsou proto zásahem do vlastnického práva.
Platební rozkaz obdržela matka jako zákonná zástupkyně patnáctileté dívky. Matka nepodala odpor ani nezaplatila soudem určenou částku. Ta činila přes osm tisíc korun poté, co Dopravní podnik České Budějovice pohledávku postoupil obchodníkovi. „Po nabytí zletilosti a nástupu do práce pak na mzdu stěžovatelky byly okamžitě uvaleny exekuce ve výši celkově přesahující 40 000 Kč,“ shrnuje Ústavní soud. V rámci řízení se zjistilo, že nalézací spis byl skartován.
Nalézací soudy: Exekuční řízení neřeší vady nalézacího
Návrh na zastavení exekuce, který žena podala v prosinci 2021, obecné soudy zamítly: „Stěžovatelka podle okresního soudu nesprávně považuje exekuční řízení za další řízení, kde může využít v nalézacím řízení neuplatněné důkazy,“ cituje ÚS stanovisko okresního soudu k námitkám ženy.
„Krajský soud přisvědčil okresnímu soudu, že exekuční řízení slouží primárně k tomu, aby byl vykonán exekuční titul, a nemůže suplovat řízení, kde by se řešily eventuální vady nalézacího řízení. Z výpovědi stěžovatelky vyplývá, že celou dobu věděla o existenci pohledávek vůči Dopravnímu podniku města České Budějovice, a. s., potažmo dnešní oprávněné, a ani v insolvenčním řízení tyto pohledávky nepopřela,“ uvádí Ústavní soud.
Žena: Uznání pohledávek doporučil insolvenční správce
Zda o pokutě žena věděla či nikoli, není jisté. Matka někdejší pokutu za dítě nezaplatila ani své nezletilé dceři neoznámila, že je proti ní vedeno soudní řízení k vymožení pohledávky. „Tehdy nezletilá stěžovatelka se však o probíhajícím soudním řízení nedozvěděla, protože veškerá soudní korespondence byla doručována pouze k rukám její matky,“ uvádí Ústavní soud. Z tisícikorunové pokuty mezitím vznikly desetitisícové dluhy.
Žena si od společnosti Provident vzala v roce 2017 tři půjčky ve výši 8 900 Kč, 6 000 Kč, 8 600 Kč. Většinu splatila, a to včetně úroku 150 % až 200 % ročně. „Obchodní společnost Provident Finance s. r. o., přesto do následného insolvenčního řízení stěžovatelky přihlásila pohledávku ve výši 46 085 Kč. Tato pohledávka přitom věřiteli nebyla přiznána žádným pravomocným rozhodnutím, navíc úroky, které věřitel požaduje, jsou v rozporu s platným právem i aktuální judikaturou,“ argumentuje žena před Ústavním soudem.
„Při přezkumu pohledávek jí insolvenční správce doporučil, aby všechny pohledávky uznala, protože to bude jednodušší. Během insolvenčního řízení se stěžovatelce v roce 2021 narodilo dítě, jeho otec ukrajinské národnosti odešel v březnu 2022 bojovat na Ukrajinu, následně poté se přestal stěžovatelce ozývat a od té doby o něm stěžovatelka nemá žádné zprávy. Stěžovatelka tak přišla o podporu ze strany otce dítěte a o výživné na dítě. Požádala o sociální příspěvek, který jí nebyl přiznán, a následně z důvodu nedostatku finančních prostředků požádala na podzim roku 2022 o zrušení insolvence, protože již nadále nebyla schopna dodržet splátkový kalendář,“ cituje nález Ústavního soudu ze stížnosti ženy.
Kdy nelze vydat platební rozkaz nezletilému
Na úvod svého rozhodování Ústavní soud připomněl, že se opakovaně zabývá stížnostmi dospělých kvůli dluhům způsobeným v dětství jízdou načerno, kteří nebyli v řízení zastoupeni a o exekuci se dozvídají po letech po dosažení dospělosti.
Například v nálezu z roku 2019 Ústavní soud s ohledem na Listinu a Úmluvu o právech dítěte vyslovil, kdy nelze vydat platební rozkaz vůči nezletilému: Jestliže nezletilý nemá řádné a efektivní zastoupení. „Případná pasivita jeho zákonného zástupce po vydání platebního rozkazu je projevem vědomého vzdání se práva žalovaného na veřejné projednání věci v jeho přítomnosti učiněným při ochraně práv a v zájmu nezletilého žalovaného,“ uvádí Soud. Za takové situace má soud zvážit ustanovení opatrovníka dítěte.
Hospodárnost řízení je požadavek právního státu
Obecné soudy jsou podle dřívější judikatury Ústavního soudu rovněž povinné posoudit náklady a jejich účelnost u tzv. formulářové žaloby, což je případ nezaplaceného jízdného. Jsou to případy, kdy je spotřebitel „fakticky vyloučen z možnosti sjednat si je s jiným obsahem. Jsou to zejména o smlouvy o přepravě, dodávce tepla nebo energií, spotřebitelském úvěru, běžném účtu, o poskytování služeb elektronických komunikací, pojistné smlouvy nebo smlouvy o veřejném zdravotním pojištění, vysvětluje Ústavní soud.
Navíc skutečnost, že soud může v zájmu hospodárnosti řízení spojit ke společnému řízení věci, které skutkově spolu souvisí nebo se týkají týchž účastníků „je třeba interpretovat nikoliv tak, že je předmětem volné úvahy soudce, a nikoliv jen v souvislosti se zásadou ekonomie řízení, ale z hlediska souladnosti procesního postupu soudu s ohledem na náklady řízení s principem proporcionality zásahu do vlastnického práva povinného, který plyne z požadavku právního státu (čl. 1 odst. 1 Ústavy)“, uvedl Ústavní soud doslova.
Platební rozkaz na jméno dítěte je vadný
V tomto konkrétním případě byla na platebním rozkaze uvedena pouze stěžovatelka jako povinná, přičemž v té době, v roce 2008, jí bylo patnáct let. Zákonný zástupce na platebním rozkaze není uveden. Proti platebnímu rozkazu matka jako zákonná zástupkyně dítěte nepodala odpor a ani dlužnou částku za nezletilou neuhradila.
„Z uvedeného vyplývá, že uvedený platební rozkaz vykazuje zmatečnostní vadu ve smyslu § 229 odst. 1 písm. c) o. s. ř., neboť stěžovatelka v předmětném řízení neměla procesní způsobilost a jako účastník řízení nebyla zastoupena, resp. nebyla zastoupena zástupcem, který by řádně hájil její zájmy, ačkoli byla v té době nezletilá,“ uvedl k případu ženy Ústavní soud.
Proč nebyla obě řízení spojena?
I když platebním rozkazem uložená částka činí „pouze“ 1 006 Kč s příslušenstvím, náklady řízení byly na platebním rozkaze vyčísleny na částku osminásobně vyšší, uvádí dále Ústavní soud. „Podle tvrzení stěžovatelky byla proti ní vedena souběžně dvě soudní řízení, přičemž v každém z nich šlo o částku 1 006 Kč s příslušenstvím, představující nezaplacené jízdné a pokutu. Tato nalézací řízení však nebyla z důvodu ekonomie řízení spojena ke společnému řízení (a posléze ani exekuční řízení).“
Poté Ústavní soud znovu shrnuje finanční a společenské poměry stěžující si ženy: „Ze spisového materiálu vyplývá, že stěžovatelka je samoživitelka, pečuje o nezletilou dceru, otec dítěte je státní příslušník Ukrajiny a momentálně se účastní bojů na Ukrajině. Stěžovatelka pobírá peněžitou pomoc v mateřství, výživné a invalidní důchod. Stěžovatelka v ústavní stížnosti uvedla, že vymáhanou částku nebyla schopna uhradit, a proto se zadlužila, navíc půjčka byla sjednána s nepřiměřeně vysokými úroky.“ Schválené oddlužení bylo zrušeno.
Proč soud stanovil nepřiměřenou odměnu?
Podle Ústavního soudu nalézací soudy chybovaly, když se nezabývaly ne/zastoupením dívky v řízení o pokutě a když nespojily obě řízení v jedno: „Okresní soud nespojil oba návrhy na vydání platebního rozkazu do společného řízení, ačkoli tento požadavek Ústavní soud opakovaně zdůraznil ve svých nálezech,“ uvádí ÚS v nálezu.
Také odměnu věřitele za zastupování advokátem v nalézacím řízení stanovil podle Ústavního soudu okresní soud v rozporu s judikaturou Ústavního soudu týkající se náhrady nákladů řízení u tzv. formulářových žalob v nepřiměřené výši. „V důsledku čehož byla stěžovatelka zatížena dluhem, jehož bagatelní výše se v průběhu let natolik navýšila, že celkově vymáhanou finanční sumu již takto označit nelze,“ uvedl Soud.
„Ústavní soud přitom opakovaně judikoval, že obecné soudy musí při svém rozhodování chránit též zájem dítěte, aby do dospělosti nevstupovalo se závazky, jež mohou mít rdousící efekt,“ upozornil Ústavní soud.
Námitka soudů z Českých Budějovic se zamítá
Námitka obecných soudů, že se stěžovatelka snaží přenést řešení svého nedbalého jednání v nalézacím řízení do řízení exekučního, přitom, jak bylo výše uvedeno, není i s ohledem na uvedené skutečnosti vztahující se k nalézacímu řízení a vydání platebního rozkazu okresního soudu pro řešení projednávaného případu relevantní, uzavřel případ Ústavní soud.
Jak vyplývá z nálezu Ústavního soudu, byly to naopak obecné soudy, které způsobily, že žena nesla při vstupu do dospělosti břemeno zdvojených nákladů na exekuci, celkový dluh narostl a ona se dostala do dluhové pasti. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
FILIP FEIGL POJEDE V MOSTĚ NA DIVOKOU KARTU
Předposlední červencový víkend (19. – 21. 7. 2024) se na mosteckém autodromu uskuteční šestý podnik letošního mistrovství světa FIM Superbike World Championship. Jako vždy bylo ve hře několik divokých karet, přidělena byla nakonec jen jedna. Ve třídě WorldSSP bude startovat Filip Feigl, který již druhým rokem úspěšně hostuje v německém šampionátu IDM. Mladý český jezdec se tak poprvé představí v ostré konkurenci světové špičky šestistovek.
Mezinárodní motocyklová federace umožňuje přidělit v každé zemi, kde se světový šampionát WSBK koná, šest divokých karet, dvě pro každou kategorii. Žádostí přišlo několik, například od Filipa Řeháčka a Olivera Königa. Ti však nakonec svou žádost stáhli a Komise závodů silničních motocyklů navrhla přidělení divoké karty Filipu Feiglovi. „Filipa pochopitelně sledujeme, letos jede stejně jako Oliver v prestižním německém šampionátu Internationale Deutsche Motorradmeisterschaft. Ale na rozdíl od něho ve třídě šestistovek. Ve WorldSSP je letos obrovská konkurence, co jméno, to špičkový jezdec. Takže to Filip rozhodně nebude mít jednoduché, na druhou stranu mu start v Mostě nabízí jedinečnou možnost porovnání se světovou špičkou a získání cenných zkušeností,“ uvedl předseda Komise závodů silničních motocyklů, Matěj Smrž.
„Světový šampionát superbiků v Mostě je jedním z vrcholů motocyklového sportu v České republice a určitě opět přiláká obrovské množství diváků od nás i ze zahraničí. Těší mě, že budeme mít na gridu nejen český tým Jakuba Smrže, ale také čtyři domácí závodníky. Ve třídě SSP300 se můžeme těšit na Petra Svobodu, který už několikrát dokázal, že patří do nejužší světové špičky. Ostruhy ve světovém šampionátu letos sbírá také Filip Novotný. Filip Feigl dostal divokou kartu, a tak máme i v šestistovkách dva zástupce. Kromě Filipa také pravidelně startujícího Ondru Vostatka. Takže čeští fanoušci mají komu fandit a je to pro ně další důvod, proč koncem července do Mostu zavítat,“ doplnil prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.
„Je pro mě velkou ctí startovat v mistrovství světa před domácím publikem. Pro kluka, který začal jezdit před necelými šesti lety to je opravdu velká věc a splnění jednoho z mých závodních snů. Nemám žádná velká očekávání, protože moc dobře vím, jak rychle se ve světových šestistovkách jezdí. Rozhodně ale nechci být poslední. Kdybych dokázal zajet podobně jako Ondra Vostatek, byla by to velká paráda,“ komentoval svou divokou kartu devatenáctiletý Filip Feigl, startující na motocyklu Triumph.
Šestý podnik seriálu FIM Superbike World Championship můžete navštívit v prázdninovém termínu 19. – 21. července 2024. Na mostecký autodrom zavítá světová špička superbiků už počtvrté. Pořadatelé z Autodromu Most připravili pro diváky bohatý doprovodný program, a i když je zájem o vstupenky veliký, stále máte šanci. Více informací na www.superbike-most.cz.Jan Koudelka