Tisíce lidí ČR volí nejmenší zlo, Babiše. Odstraní chyby Fialy, bídu, válku. Fischer: Babiš v Nově válcoval Nerudovou, Pavla

Babiš je válcoval, Nerudovou, Pavla, posteskl si Fischer nad favority. Expremiér Babiš mu poděkoval. Senátor Pavel Fischer se na sociálních sítích vyjádřil k čtvrteční televizní debatě trojice kandidátů na Hrad favorizovaných průzkumy veřejného mínění. Podle něho tam nebyl nikdo, kdo uměl oponovat populistickým prohlášením expremiéra Andreje Babiše.

Babiš tak v jediné debatě, kam šel a která se konala na Nově, mohl podle Fischera více získat než ztratit, debata mu tak prý výrazně pomohla v jeho tažení na Hrad.

„Petr Pavel i Danuše Nerudová stále něco vysvětlovali, pohybovali se v minulosti nebo mluvili obecně. Andrej Babiš je svým svěžím populismem systematicky válcoval. A když došlo na politické zkušenosti, a to i zahraniční, Pavel ani Nerudová neměli co říct,“ napsal na svůj Facebook kandidát, který se zúčastnil debaty pro méně favorizované kandidáty ve čtvrtek v podvečer.

Za hodnocení mu obratem poděkoval Andrej Babiš. Pojal tak vyjádření Pavla Fischera jako jeho podporu. Celé vyjádření ale bylo pouze konstatování, podpora v něm vyjádřena nebyla.

X X X

Volby v pátek vysoká účast, odvolili už všichni kandidáti

 V Česku se v pátek ve 22 hodin uzavřely volební místnosti, první den prezidentské volby někde provázela vyšší účast než před pěti lety. V některých okrscích přišlo odevzdat svůj hlas přes 50 procent voličů, odvolilo také všech osm kandidátů. Češi mohou hlavu státu volit i v sobotu od 8 do 14 hodin.

 V první den voleb byla účast v některých okrscích kolem 50 procent, byla tak vyšší než ve volbách hlavy státu před pěti lety.

Za nejvážnější uchazeče jsou označováni bývalý velitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda ANO a někdejší premiér Andrej Babiš. Ten z kandidátů odvolil jako první v Průhonicích. U hlasování ho doprovázela jeho rodina. „Koho jiného?“ reagoval Babiš na dotaz novinářů, koho volil. Několik lidí v jeho okolí skandovalo: „Generál, generál“.

Petr Pavel vhodil hlas do urny kolem třetí hodiny na obecním úřadě v Černoučku na Litoměřicku. „Cílem je dostat se do druhého kola a uspět. Neberu to na procenta, vítězství je vítězství,“ odpověděl Pavel na dotaz, co si od voleb slibuje. Volební účast očekává v prvním kole přes 60 procent.

V Lánech hlasoval prezident Miloš Zeman, který vzpomínal před volební komisí na to, jak před ním jistá aktivistka obnažila hruď. Kritizoval mezi svými potenciálními nástupci ty, kteří nemají relevantní politické zkušenosti. Mohou být nebezpeční sami sobě, podotkl.

Zeman také vyzdvihl to, že prezidenta volí přímo všichni občané. Lidé tak jsou podle něj do politiky více vtaženi. Jako druhou kladnou stránku přímé volby označil to, že nedochází k intrikám tak jako v dobách, kdy hlasovali pouze zákonodárci.

Od svého nástupce očekává, že si bude umět vůči ostatním ústavním činitelům prosazovat svůj názor. Prezident musí mít zkušenost a ne být automat na podpisy, řekl. Naznačil, že hlasoval pro Babiše a počítá s druhým kolem.

Dalším politikem, který hlasoval mezi prvními, byl předseda SPD Tomio Okamura. Zopakoval svou nespokojenost s tím, jak byly vedeny předvolební debaty, kdy některé televize kandidáty rozdělily na favority a outsidery.

Brzy poté odvolil i Tomáš Zima, který ve volební místnosti řekl, že si věří na postup do druhého kola. Marek Hilšer od urny voličům vzkázal, aby přišli k volbám. Za úspěch by pokládal svůj postup do druhého kola, dodal ale, že je realista.

X X X

EXPREMIÉR  PAROUBEK:  VÝKONY  NERUDOVÉ,  PAVLA  TRAPNÉ…

Jiří Paroubek: Jejich výkony jsou trapné. Nerudová už je mimo

Prezidentské televizní debaty bývalý premiér ČR Jiří Paroubek sleduje se zájmem. Kdo ho v nich nejvíce zaujal, a naopak zklamal? Kdo na Pražském hradě podle něj vystřídá Miloše Zemana? A jak hodnotí jeho dvě volební období v prezidentské funkci? Nejen o tom promluvil pro CNN Prima NEWS.

Výkony jednotlivých kandidátů bývalého politika Jiřího Paroubka nemile překvapily. „Je to druhá liga. Byl jsem zklamaný, že se jich nezúčastňoval Andrej Babiš, pak jsem ale pochopil, proč tam nechodil. Až na výjimky jsou výkony lidí, kteří kandidují a chtějí se stát hlavou státu, na úrovni trapnosti,“ uvedl Jiří Paroubek pro CNN Prima NEWS.

Že týden před volbami odstoupil odborový předák Josef Středula, prý očekával.

„Avizoval jsem to prakticky hned, jak oznámil svoji kandidaturu. Nahecoval ho do toho Sobotka (Bohuslav Sobotka, bývalý předseda vlády ČR a bývalý předseda ČSSD, pozn. red.) a spol. Jeho kandidatura měla znepříjemnit kandidaturu Babišovi, což se nepovedlo. Středulova podpora veřejného mínění se limitně blížila nule, někde mezi 2 až 3 procenty. Proto pak udělal tohle gesto, což je absolutní trapnost.

Politicky ho to zničilo. Myslím, že bude mít velké problémy udržet se v čele odborů. To, že pak vyjádřil podporu pravicové kandidátce Danuši Nerudové, je už moc,“ míní Paroubek, který už ví, komu dá svůj hlas. „Volit určitě půjdu, ale jméno si nechám pro sebe,“ uvedl bývalý český premiér.

X X X

FIALA  VYHODIL  STO  MILIONŮ   ÚŘEDNÍKŮM  NA  ODMĚNY

Úředníci, kteří se podíleli na předsednictví, si rozdělí odměnu 100 milionů

  Na odměny pro pracovníky, kteří se podíleli na nedávno skončeném českém předsednictví v Radě Evropské unie, vyčlenila vláda 100 milionů korun. Největší část, 70 milionů korun, připadne jednotlivým resortům, dalších 20 milionů dostane ministerstvo zahraničí na odměny pro pracovníky Stálého zastoupení ČR v EU v Bruselu a desetinu vyplatí úřad vlády.

 Už v roce 2019 tehdejší kabinet ANO a ČSSD usnesením stanovil, že se na předsednictví mají co nejvíce podílet stávající zaměstnanci úřadů. Podle úřadu vlády měli zajišťovat především vysoce odborné činnosti. Odměny byly v původním materiálu zmíněny spíše obecně, nikoli závazně.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek tak jakožto centrální koordinátor předsednictví navrhl vyčlenit z vládní rozpočtové rezervy prostředky až do výše 100 milionů korun, vyplývá to z materiálů, které ve středu kabinet schválil.

Pro jednotlivé resorty bude k dispozici 70 procent, rozděleny peníze budou podle počtu jednotlivých zasedání ministerských rad a pracovních skupin. Stálé zastoupení ČR při EU obdrží pětinu celkových prostředků, podle úřadu vlády na jeho pracovnících ležela hlavní tíha v posledních fázích politické části předsednictví. Desetinu obdrží úřad vlády.

Z resortů obdrží nejvyšší částku na odměny po ministerstvu zahraničí ministerstva průmyslu a obchodu (15,6 milionu korun), zemědělství (9,2 milionu korun), financí (8,3 milionu korun), vnitra (6,2 milionu korun) a životního prostředí (5,6 milionu korun).

Vzhledem k válce na Ukrajině muselo podle vlády předsednictví čelit řadě krizových situací a vyjednávat nové návrhy Evropské komise zejména v energetice. Uskutečnilo se šest mimořádných ministerských jednání, z toho pět právě k energetické krizi.

Celkem se uskutečnilo téměř 50 ministerských rad, 60 jednání velvyslanců, zasedlo skoro 1 500 pracovních skupin, uvádí úřad vlády. V Česku se konalo přes 300 jednání včetně říjnového neformálního summitu EU na Pražském hradě, setkání vlády s vedením Evropského parlamentu či kolegiem Evropské komise.

„Z hlediska jednání s Evropským parlamentem byla v trialozích dosažena shoda nad 33 legislativními návrhy, například k drtivé většině balíku Fit for 55,“ podotkl úřad vlády s tím, že předsednictví bylo i mezi zahraničními partnery a představiteli unijních institucí hodnoceno jako úspěšné.

X X X

ANO si vynutilo hlasování o nedůvěře vládě před druhým kolem volby prezidenta

Hnutí ANO odevzdalo potřebné podpisy kvůli mimořádné schůzi s hlasováním o nedůvěře vládě. Bude 17. ledna. ANO odmítá, že načasování schůze souvisí s volbou prezidenta. Konat se přitom bude před druhým kolem hlasování. Podle předvolebních průzkumů má šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš šanci se do něj probojovat.

 Žádost o mimořádnou schůzi podepsalo 58 poslanců ANO a předsedkyně klubu Alena Schillerová ji předala do sekretariátu šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové.

Odmítla, že schůzi ANO vyvolává kvůli volbě hlavy státu. Jinou možnost nemáme, tvrdí Schillerová. „Kdybychom chtěli zasahovat do prezidentské volby, vyvolali bychom takové jednání už tento týden,“ řekla Schillerová.

Vláda ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů bude čelit hlasování o nedůvěře podruhé v tomto volebním období. Koalice má 108 poslanců, opozice jen 92 a ke svržení vlády je třeba nejméně 101 hlasů. Pokus ANO je tak prakticky předem odsouzen k nezdaru.

Premiér Petr Fiala reagoval, že opozice má právo svolat hlasování o nedůvěře kdykoliv. Návrh ANO dává do souvislosti s volbou hlavy státu. „Vzhledem k tomu, jaké je rozloženi sil v Poslanecké sněmovně, se ale jen těžko ubránit dojmu, že se opoziční hnuti snaží o jakousi prezidentskou kampaň na úkor parlamentu,“ uvedl Fiala.

X X X

Třetí přímá volba hlavy státu je nejdražší, i kvůli covidu vyjde na 800 milionů

Třetí přímá volby hlavy státu v české historii bude podle dostupných údajů také nejdražší. Stát odhaduje, že vyjde na 800 milionů korun. Přesné náklady však budou vyúčtovány až po volbách. Pro srovnání, v roce 2018 dal stát za volby zhruba 445 milionů. Náklady na zajištění středečních voleb z auta pro lidi v izolaci s covidem zatím vnitro neupřesnilo. Uvedlo, že krajské úřady předběžně žádaly na kompletní zajištění voleb asi 15,4 milionu korun.

Obce a kraje z celkových 800 milionů dostanou 737 milionů korun „Upozorňujeme, že jde o předpokládaný objem, a nikoli výsledný finanční dopad, který bude znám až po vyúčtování všech nákladů po volbách a bývá zpravidla nižší než plánované částky,“ zmínila v listopadu Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Největší položkou jsou především odměny pro volební komise. Řadový člen komise si letos přijde za dvoudenní účast na 1 800 korun, místopředseda a zapisovatel na 2 100 korun a předseda komise na 2 200 korun. V případě dvoukolových voleb, k nimž prezidentské patří, činí odměna za druhé kolo 700 korun pro řadové členy a 1 000 korun pro ostatní.

O volby z auta byl zájem minimální

Mezi další náklady se řadí i tisk hlasovacích lístků a jejich distribuce. Na tento úkon si ministerstvo vyčlenilo 69 milionů korun.

Letošní prezidentské volby také podražil covid. Důvodem bylo zřízení drive-in volebních stanovišť, kde mohli odvolit lidé v izolaci. Náklady na zajištění stanovišť, ministerstvo vnitra však ještě neupřesnilo. Uvedlo, že krajské úřady předběžně žádaly na kompletní zajištění voleb asi 15,4 milionu korun.

X X X

FRANCOUZI  DO  STÁVKY,  ODMÍTAJÍ  REFORMU  DŮCHODU

Důchod až ve čtyřiašedesáti? Francouzi jdou do stávky, odmítají reformu

Během předchozích let pohořel, teď to prezident Emmanuel Macron zkouší znovu: Ve Francii opět začíná dlouho očekávaná bitva o reformu penzijního systému, která má do roku 2030 postupně zvýšit věk odchodu do důchodu ze současných 62 na 64 let. Proti je ve vzácné shodě celá opozice, dvě třetiny Francouzů i všechny odbory, které již na příští týden připravují rozsáhlé stávky.

Když se francouzský prezident Emmanuel Macron pokoušel o nutnou a dlouho odkládanou reformu penzijního systému během svého prvního volebního období, zablokovaly celou zemi rozsáhlé stávky. Svůj nejdůležitější plán, který byl nedílnou součástí jeho volebního programu z roku 2017, tehdy pod tlakem okolností nakonec odložil. Vzdát se ho ale nechce.

Nyní, v době energetické krize a po třech letech covidové pandemie, která ještě více napnula státní rozpočet, souběžně se stále klesající kupní silou francouzských domácností a rostoucím sociálním napětím, Macron zahájil svůj druhý pokus.

O co ve zkratce jde? Nejviditelnějším aspektem připravované reformy je zvýšení věku odchodu do důchodu ze současných 62 na 64 let. Tento posun má podle premiérky Élisabeth Borneové probíhat do roku 2030 postupným přidáváním tří měsíců každý rok. Zároveň s tím se má do roku 2027 zvýšit počet odpracovaných let k získání plného důchodu ze stávajících 42 na 43 let. Každý, kdo splní tuto podmínku, bude mít nárok na důchod v minimální výši 1 200 eur (29 tisíc korun).

Z pozice vlády jsou tyto změny nezbytné. „Jde o to, abychom důchodový systém dokázali udržet a aby nadále fungovala mezigenerační solidarita,“ uvedla Borneová. Tato rovnováha mezi lidmi v produktivním věku, kteří systém financují, a mezi seniory a dalšími, kteří z něj čerpají, podle ní již neexistuje. „To není nějaký názor, ale prokazatelný fakt,“ dodala.

Všichni proti Macronovi

Jen málokterý plán dosud dokázal postavit proti prezidentovi téměř celý stát. Ovšem jakmile jde o důchody, stojí Macron proti značné přesile v podstatě celé země. Tím spíš, že politické body se na důchodové reformě snaží sbírat také všechny opoziční strany včetně krajní levice a krajní pravice.

Poslankyně a bývalá předsedkyně krajně pravicového Národního sdružení (RN) coby nejsilnější opoziční strany Marine Le Penová slibuje, že „zablokuje nespravedlivou reformu“. Předseda RN Jordan Bardella reformu označuje za „brutální“ a říká, že „ti, kdo vstávají brzy ráno a celý život tvrdě pracují, musí mít nárok na dřívější odchod do důchodu, aby si tento čas mohli užít s rodinou“.

O „nespravedlivé“ reformě mluví také všechny strany levice. Obávají se, že reforma zvýhodní vzdělanou střední třídu a dopadne zejména na Francouze v méně kvalifikovaných profesích, kteří začali pracovat dřív a jejichž práce bývá i fyzicky náročnější. Macronovo odmítání navýšit finanční rezervu penzijního fondu prostřednictvím vyšších daní považují za znak toho, že na bohaté Francouze reforma dopadne méně než na chudé.

Nepřekvapí, že proti reformě jsou také dvě třetiny Francouzů, pro něž to znamená nutnost prodloužit si pracovní docházku v řádu měsíců až let. Ti, kdo již důchod pobírají, proti plánu naopak příliš nenamítají.

Odbory na příští týden svolávají protesty

Jakmile premiérka Borneová v úterý penzijní reformu oznámila, reagovaly odbory okamžitě. Na jejich naléhání sice vláda ustoupila od svého původního požadavku zvýšit důchodový věk až na 65 let, ani to ale nepomohlo k jakékoli dohodě nebo sebemenšímu kompromisu. Osm největších odborových organizací, které zároveň mají podporu levicových stran, již na příští čtvrtek plánuje koordinované protesty a stávky.

Je to scénář, který se pravidelně opakuje: pokaždé, když se vláda pokusí provést nutné reformy důchodů, ochromí zemi rozsáhlé stávky. Zažil je Jacques Chirac v roce 1995, o patnáct let později Nicolas Sarkozy a naposledy v roce 2020 Macron.

Tentokrát ale nejde jen o reformu penzí, ale o související tvrdý politický boj mezi stranami levice a pravice, které se přetahují o voliče z nižších sociálních vrstev, a zároveň o budoucí vizi a cestu, kterou se Francie v dalších letech bude ubírat. Tedy zda ustrne ve stávajícím statu quo, charakterizovaným nepružným pracovním trhem, vysokou nezaměstnaností a rozvírajícími se sociálními nůžkami, nebo zda se tuto stagnaci i za cenu rozsáhlých nepokojů nakonec podaří překonat.

X X X

PROTESTY  V  NĚMECKU  PROTI  TĚŽBĚ  UHLÍ

 Nechte uhlí pod zemí! Thunbergová přijela hájit německou ves před zbouráním

Německá policie je skoro hotová s vyklízením osady Lützerath, kterou kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu čeká demolice. Nejméně dva klimatičtí aktivisté se ale stále ukrývají v tunelu pod osadou, jejich vyproštění bude náročné. Na místo dorazila i švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová.

„Momentálně jsme v Lützerathu, německé vesnici, které hrozí zbourání kvůli rozšíření uhelného dolu,“ napsala dvacetiletá aktivistka na svém instagramovém účtu. Na fotce drží ceduli s nápisem „Nechte (uhlí) pod zemí“.

 

Aktivistka se hodlá zúčastnit sobotního shromáždění za záchranu osady. „Chceme ukázat, jak vypadá moc lidí. Jak vypadá demokracie,“ uvedla s tím, než neví, kdy z Německa odjede.

S vyklízením osady, v níž demonstrovaly stovky lidí, začala policie ve středu a v pátek s ním byla prakticky hotová. Zatímco odpoledne policisté z místa odnášeli aktivisty z poslední obsazené budovy, začala podle DPA demolice jednoho ze statků.

Posledních několik aktivistů zůstává v přístřešcích, které si vybudovali na stromech, a dva jsou v tunelu pod osadou. Jejich vyproštění bude zřejmě náročné. „Považuji za hrozné, jakému nebezpečí se tito lidé vystavují,“ řekl dnes šéf policie v Cáchách Dirk Weinspach, který se do tunelu sám podíval. Vůbec podle něj není bezpečný.

„Já jsem Pinky a já jsem Brain,“ představili se na videu zveřejněném na YouTube dva aktivisté. Tunel, který je asi ve čtyřmetrové hloubce, si demonstranti zbudovali svépomocí a ze záběrů je patrné, že aktivisté mají spojení s povrchem a také zařízení na přívod čerstvého vzduchu.

Ve čtvrtek ještě před zveřejněním zmíněného videa cášská policie, která má zásah na starosti, uvedla, že prověřuje informace o existenci tunelů pod osadou. Později policejní mluvčí uvedl, že zjištěny byly dva vstupy do podzemí a že jeden tunel je obsazen.

Agentura DPA uvedla, že pomocné technické sbory THW, což je německá organizace civilní ochrany, se v noci pokoušela aktivisty z podzemí vyprostit, zásah ale předčasně ukončila.

Kritika od politiků

Počínání části protestujících kritizoval německý kancléř Olaf Scholz (SPD). Sám prý také dříve demonstroval, ale vždy pro něj bylo nepřijatelné, aby se protest stal násilným. Narážel tak na to, že aktivisté v první den zásahu na policisty házeli kamení, dlažební kostky, dělobuchy a také zápalné lahve.

Příliš pochopení pro demonstranty nemá ani ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck, který je zodpovědný i za otázku klimatických změn. Existuje podle něj řada dobrých důvodů, proč protestovat za větší ochranu klimatu, ale Lützerath má za špatný symbol.

Průzkum veřejného mínění pro televizi ZDF ale dnes ukázal, že 59 procent Němců si nepřeje další rozšiřování hnědouhelných dolů. Pro je jich 33 procen

Osadu Lützerath v Severním Porýní-Vestfálsku tvoří několik domů a statků, ve kterých ještě v roce 2008 žilo zhruba 80 lidí. Původní obyvatelé se postupně vystěhovali, aby energetická společnost RWE mohla rozšířit nedaleký hnědouhelný důl.

X X X

MINISTRYNĚ  OBRANY  NĚMECKA  NEODSTOUPÍ?

Německá ministryně obrany prý brzy odstoupí. Jen fáma, reaguje resort

Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová údajně v nejbližší době odstoupí ze své funkce. Tvrdí to deník Bild. V poslední době čelila stále větší kritice, list tvrdí, že už prý jde jen o to, kdy rezignaci podá.

Ministerstvo obrany na otázku agentury Reuters uvedlo, že zpráva Bildu je „fámou“, kterou nebude komentovat. Podle deníku Süddeutsche Zeitung (SZ) Lambrechtová podá rezignaci příští týden.

Rozhodnutí o rezignaci podle zdrojů, na něž se Bild odvolává, přijala sedmapadesátiletá politička sama a nebylo reakcí na tlak kancléře Olafa Scholze (SPD), který za ní – alespoň navenek – nadále stojí. Podle listu už se jedná i o nástupkyni Lambrechtové. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o její stranické kolegyni Evě Höglové, která se problematice armády dlouhodobě věnuje.

O úmyslu ministryně rezignovat informovala po Bildu na základě svých zdrojů i některá další německá média – stanice NTV a deník Süddeutsche Zeitung. Podle SZ Lambrechtová o svém úmyslu již mluvila s kancléřem Scholzem a oznámí rezignaci příští týden.

Deník připomíná, že se by se tak jednalo o druhý odchod ze Scholzova kabinetu, který vládne od roku 2021, po rezignaci ministryně pro rodinu Anne Spiegelové (Zelení) v dubnu loňského roku. Spiegelová čelila kritice, že odjela na dovolenou krátce po předloňských ničivých povodních v Severním Porýní-Vestfálsku, při kterých zemřelo nejméně 170 lidí.

Opozice opakovaně kritizovala podle ní velmi slabý výkon Lambrechtové ve funkci a po Novém roce ji opakovaně vyzývala k rezignaci. Poslední kapkou pro ni bylo novoročním video, na němž na pozadí oslav v Berlíně ministryně sotva srozumitelně mluví o tom, jak zajímavé lidi díky válce na Ukrajině potkala.

Politička v instagramovém videu v noci na Nový rok stojí na jedné z berlínských ulic, zatímco v pozadí hlasitě vybuchují dělbuchy a ohňostroje. „Uprostřed Evropy zuří válka,“ prohlásí Lambrechtová, zatímco se podle německých médií řada sledujících podivuje, jestli v tu chvíli sama není v Kyjevě.

Politička oděná v modrém kabátu, které vítr neustále čechrá vlasy, pak na větu o konfliktu vyvolaném Ruskem naváže takto: „A pro mě s tím byla spojena řada mimořádných dojmů a mnoho, mnoho setkání se zajímavými a skvělými lidmi. Za to říkám srdečné díky.“

Podle kritiků, mezi nimiž byli i politici z vládního tábora, bylo video trapné, poškodilo Německo a jasně ukázalo, že Lambrechtová na svou funkci nestačí.

X X X

NĚMCI  PETARDAMI  OBTĚŽUJÍ  LIDI  CHEBU

 Němci obtěžují petardami obyvatele Chebu, podle místních problém graduje

Jako ve válečné zóně si připadají obyvatelé obcí Slapany a Svatý Kříž. Už více než dva roky do těchto částí města Chebu jezdí návštěvníci z Německa zapalovat ohňostroje a užít si doma zakázanou zábavu. Obyvatelé Slapan sepsali i petici, která žádá radnici o nápravu. Ta však tvrdí, že má svázané ruce.

„Už toho máme dost. Nejsou to malé rachejtle, které se běžně prodávají. Tohle jsou velké pumy podomácku vyrobené nebo pokoutně koupené, přestože by v obchodech neměly co dělat. Jsou to šupy, že nám nadskakují baráky a zvířata z toho šílí. Už se to snažíme řešit dva roky, ale ono to neustává. Naopak máme pocit, že problém graduje,“ vysvětluje jeden z petentů Michal Maršoun.

Oblastí častěji projíždějí hlídky strážníků

Podotýká, že rány se v okolí ozývají hlavně o víkendech, často v průběhu celého dne, leckdy i v podvečer. „Někdy si ale Němci přijíždějí střílet i v týdnu. Pětkrát, šestkrát denně vybíháme ven a vykazujeme je odsud, ale je to marné. Navíc na sociálních sítích visí pozvánky a výzvy, ať si sem přijedou zastřílet, že tady je to legální. A oni jezdí, protože v Německu je to plošně zakázané,“ říká.

Radnice už dříve zareagovala tím, že vysílá častěji hlídky městské policie. To ale podle petentů nestačí. „Kolem Silvestra jsme posílili hlídky. Preventivně jezdí oblastmi Slapan a Svatého Kříže a upozorňují na zákaz používání pyrotechniky v blízkosti lesa. Občas se povede Němce při odpalování zastihnout, ale město má při řešení této problematiky celkem svázané ruce,“ konstatuje chebský místostarosta Pavel Pagáč.

Podle jeho slov by sice bylo možné rozšířit městskou vyhlášku, která v současnosti používání pyrotechniky zakazuje na historickém území města, ale problém by se zřejmě jen přesunul do jiných lokalit. „A to není žádoucí. Chceme proto působit na zákonodárce, aby se pokusili používání pyrotechniky omezit v rámci zákona v celé České republice,“ uvedl Pagáč.

Místní volají po razantním řešení

Podotkl, že město dále pokračuje v prevenci. „Hlídky oblastí častěji projíždějí, prodejce na tržnicích informujeme, co smějí prodávat a co ne. V lokalitě chceme osadit dvojjazyčné cedule s upozorněním, že odpalování raket je porušováním lesního zákona, odkazujeme na vyhlášku o zakládání černých skládek, protože po těchto návštěvnících tu zůstávají hromady odpadu,“ dodává Pagáč.

Místní ale chtějí problém řešit razantněji. Argumentují tím, že odpalování raket pro ně představuje bezpečností riziko. O tom, že jejich obavy nejsou liché, svědčí událost z loňského léta, kdy nedaleko Slapan shořela velká část pole se zrající úrodou. Škoda vznikla soukromému zemědělci, za své vzala i vytěžená dřevní hmota připravená k prodeji. Mohlo být ale mnohem hůř, oheň se hasičům podařilo zastavit těsně u lesa.

„Byly to obrovské plameny a šlo to strašně rychle. Když jsem přijel, byly ještě slyšet rachejtle, jak vybuchovaly v poli. Když to nikdo nebude řešit, budou nám příště hořet baráky,“ uvedl tehdy Michal Maršoun. Mluvčí krajských hasičů Martin Kasal potvrdil, že zásah nebyl vůbec jednoduchý. Kvůli suchu se oheň rychle šířil, k požáru tak bylo nutné vyslat větší počet jednotek. Hasiči na místě našli velké množství zbytků zábavní pyrotechniky.

X X X

 Hrajete si na blázna? Putin zostudil ministra, učinil z něj obětního beránka

Ruský prezident Vladimir Putin veřejně zostudil ruského vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova kvůli údajným neuzavřeným smlouvám na dodávky letounů. Šéf Kremlu přikázal ministrovi, aby situaci do měsíce napravil. Podle analytiků Putin z Manturova udělal obětního beránka, na kterého může svést vinu za problémy ruského průmyslu.

 Manturov na veřejném zasedání ministrů řekl Putinovi, že do roku 2030 ruské firmy dodají 700 letadel a vrtulníků. Šéfovi Kremlu se ale termín nelíbil. „Příliš dlouho,“ zkritizoval vicepremiéra za pomalé dodávky. „Podniky musí znát své vyhlídky,“ poučoval. „Některé podniky nemají ani objednávku na rok 2023,“ zdůraznil.

Vicepremiér se snažil Putinovi vysvětlit, že jeho ministerstvo už připravilo investiční návrhy objednávek na letadla a někteří výrobci helikoptér si už vzali úvěry pro zahájení spolupráce. „Vytvořil jste návrhy, ale nejsou žádné smlouvy. Vím, že nejsou žádné smlouvy, ředitelé firem mi to řekli,“ trval na svém Putin.

A pokračoval: „Hrajete si na blázna? Kdy budou smlouvy?“ stupňoval šéf Kremlu ministrovo veřejné ponížení.

Manturov slíbil Putinovi, že napraví situaci a dodá smlouvy během čtvrtletí „na základě příležitostí, které jsou tvořeny rozpočtem, včetně preferenčního programu Národního fondu bohatství“. Putina ale neoblomil. „Do měsíce,“ přikázal.

Omezte brzdění, nakázaly pilotům ruské aerolinky. Docházejí náhradní díly

 

 

„S kolegy z ekonomického bloku uděláme maximum,“ snaživě řekl ministr. „Ne,“ nesnažte se dělat maximum, ale dodělejte to do měsíce,“ zopakoval Putin.

Podle listu The Guardian se Kreml snažil bagatelizovat celou napjatou konverzaci s tím, jde o „běžný pracovní postup“. Putin podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova „nemá žádné vážné stížnosti“ k ministrově práci.

Putinův obětní beránek

Stanice BBC připomíná, že Manturov je loajálním členem Putinova ministerského kruhu od roku 2012 a často s ním pobýval na návštěvách ruských podniků. Byl proto považován za někoho, kdo je v prezidentově přízni. Minulý rok ale dostal nezáviděníhodný úkol dohlížet na ruský zbrojní průmysl poté, co na povrch začaly vyplouvat dlouhodobé potíže ruské armády.

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) případ ukazuje rozpor mezi ruskými ekonomickými možnostmi a Putinovými „nerealistickými“ očekáváními.

Mezinárodní sankce velmi oslabily možnosti Ruska vyrábět nejsofistikovanější techniku, protože mnohý jejich materiál je tvořen dodávkami ze Západu. Podle ISW ministrova nervozita jasně odkrývá, že si není jist tím, zda Rusko má prostředky na to, aby splnilo Putinovy požadavky v krátkém časovém termínu.

Analytici ISW soudí, že Putin se pokouší najít „obětní beránky“, na které by svedl nesnáze ruského obranného průmyslu. Naznačovalo by to skutečnost, že Kreml zveřejnil celý přepis výměny názorů, ač cenzoři mají za úkol vymazat ty části, které by Putina mohli vykreslovat ve špatném světle. „Tento incident je pravděpodobně součástí probíhající kremelské informační kampaně, která má pozvednout obraz Putina jako angažovaného válečného vůdce,“ uvádí ISW.

Řada expertů již dříve uváděla, že Putin přijal stalinistickou tradici neomylného vůdce a špatné zprávy deleguje na jiné. K ponižujícím porážkám a ztrátám ruské armády na bojišti se prakticky nevyjadřuje. Stále například nekomentoval novoroční ukrajinský úder na Makijivku, při kterém zahynulo nejméně 89 mobilizovaných vojáků.

X X X

 V Litvě explodoval plynovod, plameny šlehaly 50 metrů vysoko

V Litvě odpoledne explodoval plynovod vedoucí z Lotyšska. Plameny z místa poškození šlehaly až 50 metrů vysoko. Masivní výbuch zaznamenali obyvatelé vesnice u města Pasvalys, policie okolí evakuovala. Příčina exploze je zatím neznámá.

 O nehodě informoval server Delfi. „Okamžitě jsme začali vyšetřovat okolnosti incidentu a zajišťovat dodávky plynu poškozeným,“ uvedl v prohlášení podle agentury Reuters šéf Amber Grid Nemunas Biknius.

Zatím podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný zločin, původ exploze ale ukážou až výsledky vyšetřování.

Plynovod vybuchl krátce před pátou odpolední místního času (16:00 SEČ), u silnice stranou od obytných budov. Podle předběžných údajů plynárenské společnosti Amber Grid a prohlášení policie nebyl nikdo zraněn, evakuace se ale týká všech 200 obyvatel vesnice ležící na severu země. Okolo 18:00 SEČ se podařilo oheň zmírnit a situaci na místě stabilizovat.

„V tomto místě se přepravní soustava plynu skládá ze dvou souběžných plynovodů, podle předběžných údajů došlo k výbuchu v jednom z nich. Druhý plynovod nebyl poškozen. Dodávka plynu poškozeným plynovodem byla okamžitě přerušena,“ uvádí v prohlášení Amber Grid.

Biknius později uvedl, že se podařilo uhasit plameny a dodávky plynu obnovit.

Exploze nastala u města Pasvalys, zhruba 160 kilometrů severně od Vilniusu a okolo 20 kilometrů jižně od lotyšských hranic. Plynovod v této oblasti slouží k obsluze severní Litvy a dodávkám plynu z Lotyšska, píše Delfi.

Litva sousedí s Ruskem a leží u Baltského moře, kde loni výbuchy poničily plynovody Nord Stream vedoucí z Ruska do Německa, podotýká Reuters. Obchodní i diplomatické vztahy mezi Ruskem a Západem jsou nyní na bodu mrazu kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

X X X

V Itálii našli tělo muže s českými doklady, policie ověřuje jeho totožnost

U italského města Avio v Tridentsku bylo ve středu v lese nalezeno tělo muže s českými doklady. Uvedl to italský deník il Dolomiti. Podle zveřejněných informací bylo nalezenému muži 47 let. Jeho totožnost ověřuje italská policie u českých orgánů.

České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že italská policie kontaktovala generální konzulát v Miláně kvůli nálezu pozůstatků, které by mohly patřit českému občanovi.

Pozůstatky byly podle tisku v pokročilém stadiu rozkladu, což ztěžuje identifikaci. Mrtvoly si všiml turista, který procházel oblastí a zavolal policii. Ta spolu s horskou službou a hasiči vyzvedla tělo ve středu večer.

Italská policie navázala kontakt s českými úřady a snaží se uspořádat oficiální ztotožnění těla. Kdy by se tak mohlo stát, není ale jasné.

„V tuto chvíli můžeme potvrdit, že italská policie dnes (v pátek, pozn. red.) kontaktovala náš generální konzulát v Miláně kvůli nálezu ostatků, u kterých máme indicie, že by se mohlo jednat o českého občana,“ uvedla Mariana Wernerová, mluvčí české diplomacie. „Italské úřady budou v následujících dnech provádět identifikaci a náš generální konzulát zůstává s italskou stranou v kontaktu,“ dodala.

Italská policie také prošetřuje příčiny úmrtí. Vyšetřovatelé se domnívají, že turista spadl během exkurze v okolních horách, kam návštěvníci míří za zbytky opevnění z první světové války. V oblasti bojovala italská armáda proti rakousko-uherským vojskům.

X X X

 Moderátor Marek Wollner odchází z České televize. Po vzájemné dohodě

Moderátor Marek Wollner, kolem kterého se vytvořila kauza kolem údajného sexuálního obtěžování a bossingu, odchází z České televize. Učinil to na základně vzájemné dohody se zaměstnavatelem. Obě strany to považují za krok ke stabilizaci situace v ČT.

„Bylo to vzájemné a teď si potřebuji především odpočinout, dlužím to i své rodině, která byla pod nesmírným tlakem. Pak se uvidí,“ uvedl pro server iDNES.cz Marek Wollner.

Tento krok je výsledkem vzájemné dohody, náročné pro obě strany,“ uvedla televize ve svém tiskovém prohlášení.

„Jakkoli nic nenaznačuje tomu, že by došlo ze strany Marka Wollnera k jednání, jež by neslo znaky trestného činu, vnímají v tuto chvíli obě strany ukončení spolupráce jako krok, který napomůže stabilizovat situaci v redakci a zastaví poškozování dobrého jména ČT,“ uvádí prohlášení.

Česká televize v prohlášení ocenila Wollnerův přínos v oblasti investigativní žurnalistiky, především jeho působení v redakci zpravodajství a v pořadu Reportéři ČT.

X X X

 Mrtvého horníka záchranáři vyprošťovali na Ostravsku několik hodin, přimáčkl ho dopravník

Velmi náročný zásah museli ve čtvrtek zvládnout báňští záchranáři v Dole ČSM-Jih na Karvinsku. Po důlním otřesu tam zemřel jeden horník, dalších šestnáct se zranilo, z toho pět skončilo v nemocnicích. Mrtvého osmačtyřicetiletého havíře se podařilo dostat na povrch až po několika hodinách.

Příčinou neštěstí byl velmi pravděpodobně důlní otřes, citelný i na jiných místech regionu. Stalo se tak po desáté hodině dopoledne, přičemž v hloubce 1 100 metrů v Dole ČSM-Jih ve Stonavě na Karvinsku měl otřes dramatické následky pro posádku horníků, kteří netěžili uhlí, ale připravovali k likvidaci porub (dobývací prostor – pozn. red.).

„Báňští záchranáři v podzemí dolu zasahovali až do večerních hodin, končili až někdy po dvacáté hodině večerní,“ poznamenala Jana Dronská, mluvčí podniku Diamo, pod který Hlavní báňská záchranná služba (HBZS) patří.

Zatímco zraněné horníky dostali na povrch brzy po poledni, vyprošťování zemřelého havíře trvalo poměrně dlouho. „Podařilo se to zhruba o půl šesté večer,“ dodala Dronská.

Báňští záchranáři zasahovali více než kilometr pod zemí takřka deset hodin, sfáralo jich devatenáct, pět pracovalo na povrchu. „Museli jsme dokonce využít pálicí soupravy naší vlastní konstrukce, protože postižený horník byl přitlačen kovovou výztuží sběrného dopravníku, kterou jsme museli rozpálit,“ vysvětlil ředitel HBZS Josef Kasper pro Českou televizi.

Podle informací iDNES.cz je mrtvým zkušený osmačtyřicetiletý havíř české národnosti. „Mohu jen potvrdit, že šlo o našeho zaměstnance,“ uvedla mluvčí těžařské firmy OKD Naďa Chattová.

Dalších šestnáct horníků se zranilo. Všichni byli ošetřeni a pět z nich ve věku od třiačtyřiceti do pětapadesáti let rozvezli už klasičtí záchranáři do několika nemocnic. Většina z nich už zdravotnická zařízení opustila.

Nejvážněji zraněného muže transportoval záchranářský vrtulník do Fakultní nemocnice v Ostravě. „Je mimo bezprostřední ohrožení života, nyní jsou prováděna vyšetření,“ sdělila dnes dopoledne mluvčí nemocnice Petra Petlachová s tím, že je dokonce plánováno jeho brzské přeložení z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení.

Tragédii vyšetřuje komise složená ze zástupců obvodního báňského úřadu, police, vedení OKD a zástupců odborů. „Dnes do míst nehody sfárali báňští inspektoři,“ poznamenala mluvčí OKD Chattová.

X X X

Kolečko s Hřebejkem rozhořčili Slováky. Seriál nás líčí horší, běduje město

Nový seriál Petra Kolečka a Jana Hřebejka Iveta vysílaný televizí JOJ je nyní jedním z nejsledovanějších na Slovensku. Čelí však kritice z města Trebišov, ve kterém se odehrává. Město je prý v seriálu vyobrazeno hůř, než jak skutečně vypadá. Primátor adresoval otevřený dopis generálnímu řediteli televize. Kolečko již čelil podobné kritice dříve.

 Seriál Iveta již prvními díly převálcoval svoji konkurenci. V Trebišově, kde se děj odehrává, však vyvolal pobouření, uvedl portál aktuality.sk.

Za své město se postavil i primátor Marek Čižmár. Řediteli televize JOJ Marcelu Gregovi napsal otevřený dopis. Tvrdí, že město a lidé v něm žijící jsou ve skutečnosti jiní, než je vyobrazeno v seriálu.

Čižmár tvrdí, že nechce hodnotit práci jednotlivců ani posuzovat tvorbu televize, ale „vyjádřit názor na něco, co významně (v negativním slova smyslu) zasáhlo do běžného života našeho města a co zohledňuje převládající názor zde žijících obyvatel“.

Autory seriálu jsou český scénárista Petr Kolečko a režisér Jan Hřebejk. Primátorovi vadí, že svůj projekt zasadili do konkrétního města. Nechápe, proč se neodehrává například ve městě, odkud pochází Kolečkova expřítelkyně Aneta Vignerová, jež byla pro seriál inspirací, anebo proč není seriál umístěn do anonymního města, jako tomu bývá u jiných děl.

Čižmár také seriálu vyčítá, že v něm není inteligentní humor, ale spíše vulgarismy. Dehonestuje podle něho určité skupiny obyvatelstva a zesměšňuje náboženství i celkově život na „východě“.

Kolečko o seriálu uvedl, že jediné, co je na něm částečně skutečné, je zmíněná inspirace pro hlavní postavu. „Původní inspirací byla Aneta Vignerová, se kterou mám dítě, teď už moje expřítelkyně. Ona měla takový příběh děvčete z takového vyloučeného prostředí, které se dostalo do velkého modelingu. Toto byl jen základ a zbytek je samozřejmě vymyšlený,“ řekl v rozhovoru pro TV JOJ.

Kolečko čelil podobné kritice už kvůli seriálu MOST!, který se odehrával v tomto severočeském městě. U seriálu Pálava, jenž byl situovaný na jižní Moravu, pak místním vadilo nepřirozené nářečí, které podle nich Jihomoravany zesměšňuje.

X x x

Operativec sbírá drby, zaznělo u soudu v Brně v kauze úniku informací od policie

 V případu úniku informací od policie, který projednává Krajský soud v Brně, dnes mimo jiné zaznělo i to, jak podle jednoho z obžalovaných vypadá sběr dat od informátorů. Bývalý člen Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jakub Patloka řekl, že operativec sbírá drby, z nichž jen někdy vzejde kýžený výsledek. Obžalobě čelí 28 lidí, mezi nimi jsou i policisté. Polovina z obžalovaných, kteří se dosud vyjádřili, vinu popírá.

Patloka uvedl, že vedení spisu informátorů je nudná záležitost, informátory má podle něj každý operativec, který funguje jako „vysavač informací“. „Hlavní činností je vyhledávání trestné činnosti, která nikde oznámena nebyla. Musíte hovořit s velkou spoustou lidí a absolvovat značné množství schůzek, kdy z nich v 90 procentech nic nevzejde. A myslet si, že se z každé schůzky píše záznam, tak to nejde, to není v lidských silách,“ uvedl Patloka. Uvedl, že někdy jde jen o jednotlivé střípky informací, které se možná později dají do něčeho poskládat. A jde podle něj o desítky lustrací, jež je třeba vyřídit. Patloku obžaloba obdobně jako další policisty viní mimo jiné z poskytování neveřejných informací. Vinu až na jednotlivosti popírá.

Vinu popřel i podnikatel Martin Hrdý. Obžaloba ho viní například z toho, že získával neveřejné informace mimo jiné právě od Patloky. Uvedl, že žádnou trestnou činnost nespáchal a že je nevinný. K Patlokovi řekl, že se s ním poznal asi rok a půl po zahájení trestního řízení, když ho poznal na čerpací stanici podle fotografie ze spisu. „Tak jsem ho oslovil, zda je to on a společně jsme se pousmáli nad tím, že jsem mu měl platit za informace. Byla to ironicky směšná věc,“ uvedl Hrdý.

Vinu dnes popřel bývalý příslušník Celní správy Kamil Jurčík. Obžaloba ho viní například z toho, že spoluobžalovanému podnikateli Radku Moricovi poskytoval neveřejné informace od celní správy a v tomto smyslu mu poskytoval „celní ochranu“, aby se Moricovy obchody s vínem vyhnuly zájmu celníků. Podle Jurčíka šlo z jeho strany naopak o získávání informací od Morice a standardní využívání informátora. „Tuto činnost jsem měl danou popisem práce, byl jsem v tomto úkolován, dostával jsem za ni plat a byl jsem za ni odměňován. Šlo o zcela standardní činnost, kterou vykonávala i řada mých kolegů,“ uvedl Jurčík. Řekl, že nerozumí tomu, proč je stíhán za to, že se stýkal s Moricem, když k tomu dostal příkaz. Uvedl, že pokud mu Moric něco sdělil, zhotovil z toho záznam a poskytl jej nadřízenému. Dodal, že takových, jako byl Moric, měl desítky a že Moric ničím nevybočoval.

Vinu dnes popřeli i Vladimír Macík, policista Daniel Medvec, Pavel Netoušek, Oldřich Najvirt či bývalý příslušník Generální inspekce bezpečnostních sborů Miroslav Palán. Trestná činnost podle státního zastupitelství v naprosté většině případů spočívala v neoprávněném provádění lustrací v informačních systémech policie a celní správy. V případě obžalovaných příslušníků bezpečnostních sborů jejich trestnou činnost žalobci kvalifikovali ve většině případů jako pokračující trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby v souběhu s pokračujícím trestným činem neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Civilisté jsou obžalovaní z účastenství ve formě návodu k této trestné činnosti.

Případ začal soud projednávat ve středu, jen rozsáhlou obžalobu státní zástupce četl asi sedm hodin čistého času. K obžalobě se zatím krátce vyjádřila polovina obžalovaných, vinu popřeli. Blíže se k ní vyjádřilo zatím několik z nich. Výpovědi obžalovaných budou pokračovat i ve středu příští týden, kdy by měl přijít na řadu například bývalý místostarosta části Brno-střed za ANO Jiří Švachula, který je ve věci také obžalovaný. Švachula byl dosud nepravomocně potrestán vězením kvůli manipulaci se zakázkami a braní úplatků v jiné kauze známé jako Stoka.

X X X

V azylovém domě v Praze našli mrtvého kojence, policie nařídila soudní pitvu

Dítě bez známek života se našlo dopoledne kolem 10. hodiny v areálu azylového domu v Horních Počernicích. V zařízení žijí rodiny a lidé s dětmi. Na místě jsou kriminalisté.

 .„V Horních Počernicích byl nalezen mrtvý kojenec, policie u něj nařídila soudní pitvu,“ potvrdil policejní mluvčí Richard Hrdina.

Případ na místě vyšetřují kriminalisté. Prozatím není možné potvrdit příčinu úmrtí dítěte, více informací by měla přinést nařízená pitva.

X X X

Lékárnice dávala pacientům slevu v den návštěvy lékaře, komora ji nedokázala správně odsoudit

 Za slevu dvacet korun na volně prodejné léky v den návštěvy u lékaře potrestala Česká lékárnická komora (ČLnK) lékárnici pokutou deset tisíc korun pro porušení stavovského kodexu ve čtyřech bodech. Chyby se dopustil Městský soud v Praze, který označil rozhodnutí za nezákonné, jakožto i čestná rada České lékárnické komory, která vykročila mimo meze své příslušnosti a nově musí odůvodnit každý bod disciplinárního rozhodnutí. Disciplinárnímu potrestání lékárnice podle Nejvyššího správního soudu (NSS) nic nebrání.

Vyplývá to z rozhodnutí NSS o zamítnutí kasační stížnosti ČLnK proti rozhodnutí Městského soudu v Praze ze dne 30. prosince 2022. Řízení o případu z roku 2015 tak bude pokračovat.

Lékárnici kladla čestná rada ČLnK za vinu, že svým jednáním porušila organizační řád Komory a Etický kodex ve čtyřech bodech, když jako odborný zástupce provozovatele lékárny v Pohořelicích od května 2015 připustila „směřování pacientů z ordinací jednotlivých lékařů do předmětné lékárny, a to poskytnutím slevy ve výši 20 Kč při nákupu volně prodejného sortimentu v hodnotě nad 100 Kč za každou návštěvu lékaře“. Slevu měli zákazníci obdržet prostřednictvím speciální karty.

Za disciplinární provinění uložila čestná rada Komory lékárnici pokutu ve výši deset tisíc korun. Lékárnice podala žalobu k Městskému soudu v Praze. Soud po posouzení vrátil věc k dalšímu jednání ČLnK, přičemž konstatoval, že o skutkové podstatě není mezi účastníky spor. Jak vyplývá ze shrnutí faktů Nejvyšším správním soudem, spor je o výklad jednotlivých bodů etického kodexu lékárníků a o způsob rozhodování respektive nakládání s profesními zásadami lékárníků.

Soud: Argumentace Komory se zcela míjí s předmětem řízení

Městský soud v Praze například vyvodil, že konkrétně dohoda s lékaři o směřování pacientů do určité lékárny musí představovat nekalou soutěžní praktiku a dále v důsledku této praktiky musí přinejmenším hrozit, že bude jiná lékárna vyřazena z činnosti. „Z napadeného rozhodnutí nevyplývaly žádné skutkové ani právní závěry, na základě kterých by jednání žalobkyně bylo v rozporu s dobrými mravy soutěže, např. že by byly uzavírány dohody s lékaři o výlučném směřování pacientů do dané lékárny anebo že by bylo lékařům či zdravotním sestrám nabízeno jakékoliv protiplnění,“ cituje NSS z rozhodnutí Městského soudu v Praze.

„Ztotožnil se se žalobkyní, že sleva poskytovaná pacientům na základě slevové karty byla relativně nízká a vztahovala se jen na léčiva prodejná bez lékařského předpisu. Nejednalo se tak na první pohled o nepřiměřeně agresivní propagaci. Z daného skutku bez dalšího nevyplývalo, že by se jednalo o nekalou soutěž. Městský soud dodal, že čestná rada se ani nijak nepokusila zdůvodnit, proč v projednávané věci došlo k nekalé soutěži a její argumentace se s předmětem řízení zcela míjela. Pokud žalovaná porušení Etického kodexu podmínila existencí nekalosoutěžního jednání, nemohly orgány žalované tento aspekt následně ignorovat,“ stojí v rozhodnutí NSS.

Komora: Přístup soudu je nesrozumitelný

S tím nesouhlasí ČLnK, podle které není podstatné, zda k omezení hospodářské soutěže došlo, nýbrž že vůbec byla uzavřena dohoda mezi lékaři a lékárnicí. „Pokud žalobkyně uzavřela dohodu o směřování pacientů nebo předpisů vyplněných lékaři do určité lékárny, zkoumání počtu lékáren v Pohořelicích (v současnosti 2) nebo předepisujících lékařů (v současnosti 16 střídajících se lékařů) nebylo podle ní pro posouzení věci podstatné,“ uvedla Komora. „Čestná rada proto nebyla povinna vést dokazování k tomu, zda skutečně a v jakém rozsahu žalobkyně omezila hospodářskou soutěž. Podstatná je pouze skutečnost, zda došlo k ,uzavření dohody o směřování pacienta´,“ uvedla Komora. Ta má rovněž za to, že přístup Městského soudu v Praze je nesrozumitelný.

Jak vyplývá z rozhodnutí o kasační stížnosti, Komora aktivitu lékárnice považovala za neetickou reklamu: „Stěžovatelka dále uvedla, že považuje přímé propojení žalobkyně s lékaři a jejich zdravotním personálem za neetickou reklamní aktivitu. Není vhodné, aby pacient dostával reklamu na lékárnu spočívající v poskytnutí slevy přímo z rukou zdravotní sestry nebo lékaře. Je přesvědčena, že reklama v oblasti léčivých přípravků vyžaduje vyšší míru regulace než v jiných oblastech trhu. Není podle ní vhodné, aby byl pacient motivován poskytnutím slevy v lékárně k častějším návštěvám lékaře, nelze totiž vyloučit, že si někteří, zejména starší pacienti takto reklamní nabídku vyloží,“ uvádí se v rozhodnutí.

Lékárnice: Ne bis idem, nullum crimen sine lege certa

Tomu je potřeba podle Komory bránit: „Stěžovatelka tak uzavřela, že je nutné zabránit tomu, aby byla považována za etickou a správnou marketingová aktivita lékárny spočívající v tom, že pacient obdrží reklamní sdělení již v ordinaci lékaře současně s lékařským předpisem a přednostně před reklamním sdělením jiných lékáren, se kterými bude seznámen až mimo ordinaci,“ stojí doslova v rozhodnutí s tím, že podle ČLnK soud nebere v potaz specifika praxe lékárníků.

Žalobkyně naopak konstatovala, že ve správním trestání je vyžadována přesná úprava, aby jednotlivec v každém okamžiku jednání věděl, co je trestné. Rovněž odkázala na zásadu ne bis idem s tím, že Komora aplikuje několika bodů etického kodexu na jedno jednání. Co se týče nekalé soutěže, podle ní „je namístě aplikace obecných předpisů, v tomto případě úpravy nekalé soutěže obsažené v občanském zákoníku“. „Čestná rada měla přitom prokázat a odůvodnit v napadeném rozhodnutí ohrožení zájmů chráněných pravidly hospodářské soutěže, což ovšem neučinila,“ argumentovala lékárnice.

NSS: To je trefné

Stavovské komory mají při stanovování práv a povinností svých členů velkou autonomii, zdůraznil ve svém rozhodnutí Nejvyšší správní soud. Avšak odkaz potrestané lékárnice na trestně právní zásadu „nullum crimen sine lege certa“ označila za „trefný“. „Jednání, které má být považováno za správní delikt, musí být zákonodárcem výslovně označeno v zákoně jako trestné a musí být také vymezeno způsobem nevzbuzujícím pochybnost,“ citoval NSS svoji judikaturu.

„Stručně shrnuto, profesní komora je oprávněna stanovit vlastní disciplinární pravidla závazná pro své členy, přičemž je tak ale oprávněna činit pouze v mezích zákona a příslušné přikazující, zakazující či jinak omezující pravidlo chování musí být dostatečné určité tak, aby byl člen komory v době svého jednání schopen rozpoznat, že jím prováděná činnost je v rozporu s nastavenými pravidly, za které mu hrozí (disciplinární) postih. Zároveň musí rozhodnutí disciplinárního orgánu obstát v rovině nároků kladených na rozhodnutí z oblasti správního trestání, tedy musí být především přezkoumatelné a dostatečně pečlivě odůvodněné,“ vysvětlil NSS.

Závěry Městského soudu v Praze jsou podle NSS srozumitelné a odůvodněné, avšak Česká lékárnická komora je vytrhává z kontextu. Něco jiného je jejich věcná správnost, což je otázka právního posouzení, uvedl NSS.

Avšak výklad soudu o nekalé soutěži nesedí

Nejvyšší správní soud ale nesouhlasil s výkladem Městského soudu v Praze ohledně nekalé soutěže, tedy že lékárnice by musela svým jednáním ohrozit jinou lékárnu. Podle Etického kodexu lékárníků se lékárník nesmí účastnit jakékoli hospodářské soutěže, která by mohla být považována za nekalou a účastnit se takových jednání, přičemž jejich výčet obsahuje právě Etický kodex.

„Pokud se tedy lékárník dopustí některého jednání uvedeného jako příklad porušení obecné právní normy, je tím bez dalšího presumováno, že tato norma porušena byla. Za této situace tak již není nutné se zabývat tím, zda toto jednání vskutku představovalo nekalou soutěžní praktiku, v jejímž důsledku muselo přinejmenším hrozit, že bude jiná lékárna vyřazena z činnosti, jak nesprávně dovodil městský soud,“ vyložil pravidla České lékárnické komory NSS.

Podle Nejvyššího správního soudu byla lékárnice postižena už zato, že „připustila“ směřování pacientů do lékárny, což nepopírá. Jejímu disciplinárnímu potrestání nic nebránilo, uvádí doslova Nejvyšší správní soud v rozhodnutí. „Lze tedy uzavřít, že městský soud pochybil, pokud dovodil nezákonnost rozhodnutí stěžovatelky (Komory- pozn. autorky)) z důvodu nedostatečného prokázání porušení bodu 8 Etického kodexu žalobkyní,“ uzavírá NSS.

Závěr soudu je přesto správný

Přesto nakonec kasační soud seznal závěry Městského soudu v Praze za správné. „Především považuje Nejvyšší správní soud za nutné uvést, že městský soud v odst. 24 odůvodnění svého rozsudku správně nepřehlédl, že věcná příslušnost stěžovatelky k postihování porušení povinností lékárníků uvedených v § 9 odst. 2 zákona č. 220/1991 Sb. je oproti věcné příslušnosti čestné komory okresního sdružení užší; stěžovatelka je podle § 18 odst. 3 citovaného zákona oprávněna postihovat pouze porušení povinností uvedených v § 9 odst. 2 písm. a), nikoli již písm. b) citovaného zákona (shodně viz § 16 odst. 3 Organizačního řádu),“ uvedl Nejvyšší správní soud.

Podle NSS čestná rada České lékárnické komory „evidentně vykročila mimo meze své věcné příslušnosti“ a vůbec neměla pravomoc v tomto bodě trestat lékárnici za porušení zákona.

Česká lékárnická komora se musí více snažit

NSS dále připustil že lékárník se může jedním jednáním dopustit porušení více bodů Etického kodexu. „Zároveň však upozorňuje, že porušení jednotlivých pravidel chování musí mít svůj odraz v obsahu rozhodnutí, jímž byla osoba uznána vinnou ze spáchání správního deliktu. Závaznou je přitom pouze jeho výroková část,“ uvedl NSS.

„Vydané rozhodnutí musí již ve výroku jednoznačně určit, čeho se pachatel dopustil a v čem jím spáchaný delikt spočívá,“ citoval Nejvyšší správní soud vlastní judikaturu. Ze skutkové věty České lékárnické komory však nijak nevyplývá, jak měla lékárnice porušit další tři body Kodexu. „Nejvyšší správní soud k tomu doplňuje, že vysvětlení, proč se žalobkyně měla shora popsaným jednáním dopustit též porušení dalších povinností vyplývajících z Etického kodexu, nelze vyčíst ani z odůvodnění tohoto rozhodnutí; čestná rada zde pouze rekapituluje obsah jednotlivých bodů Etického kodexu, aniž by konkrétně vysvětlila, v čem spatřuje ve výroku rozhodnutí deklarovaný jednočinný souběh disciplinárních provinění (deliktů),“ stojí v rozhodnutí NSS.

Čestná rada musí nyní v pokračujícím řízení své výroky konkretizovat a své výroky odůvodnit přezkoumatelným způsobem, uzavírá Nejvyšší správní soud. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Cestující mají dostat slevu, pokud covid-19 zhoršil zájezd, rozhodl soud EU

 Soudní dvůr Evropské unie uznal právo cestujících na slevu z ceny zájezdu, jehož kvalitu zhoršila opatření proti šíření pandemie covidu-19. Na dnešní verdikt, který se týkal dvou německých zákazníků cestovní kanceláře, upozornila stanice Deutsche Welle. Na slevu by cestující neměli právo, pokud by neposkytnutí některých dojednaných služeb způsobili svým chováním, dodal soud.

Unijní soud se zabýval sporem mezi dvěma německými cestujícími, kteří odjeli s cestovní kanceláří na Kanárské ostrovy. Na ostrov Gran Canaria přiletěli 13. března 2020 a dva dny poté začala ve Španělsku platit přísná pandemická opatření. Ta například vedla k uzavření pláží, bazénů či zrušení doprovodného programu. Cestující navíc museli odjet z Kanárských ostrovů předčasně.

Po návratu se oba klienti domáhali u cestovní kanceláře slevy z ceny zájezdu, což ale firma odmítla. Spor skončil u soudu v Mnichově, který požádal Soudní dvůr EU o interpretaci unijních pravidel. Unijní soud rozhodl, že cestovní kancelář musí slevu poskytnout, ačkoli omezení nezavinila. Tuto povinnost by neměla v případě, pokud by neplnění smluvních podmínek nebo jejich vadné plnění bylo možné přičíst klientovi, rozhodl soud. Podle něj neobstojí argumentace, že cestující měli omezení předpokládat, když podobná opatření zaváděly i ostatní země.

„Cestující má nárok na slevu z ceny zájezdu, pokud je neplnění smluvních podmínek v rámci cestovních služeb, které jsou součástí jeho zájezdu, způsobeno omezeními, která byla zavedena v jeho cestovní destinaci za účelem boje proti šíření takové infekční choroby, jako je covid-19,“ stojí v tiskové zprávě o rozsudku.

Žalobci se domáhali slevy 70 procent, soud však konkrétní částku nestanovil. Slevu má vyčíslit mnichovský soud na základě hodnoty služeb, které nemohly cestující kvůli nastalým omezením využít.

X X X

Vězení za mapu, kde je Cherson či Krym ukrajinský, navrhují ruští poslanci

Ruští zákonodárci usilují o prosazení nového dodatku zákona o extremistických organizacích, který by jako terorismus stanovoval držení či tisknutí mapy, na níž nejsou Rusy okupovaná ukrajinská území vyznačena jako ruská. Úprava zákona se týká i Kurilských ostrovů, o které vede Moskva spor s Tokiem. Provinilcům by hrozilo až patnáct dní za mřížemi.

Podle návrhu novely stávajícího zákona budou „kartografické a jiné dokumenty a vyobrazení, které zpochybňují územní celistvost Ruska“ klasifikovány jako extremistické materiály. Podle autorů iniciativy, šéfa bezpečnostního a protikorupčního výboru Dumy Vasilije Piskarjova a jeho zástupců, se takové mapy objevují stále častěji.

Pokud by Rusko nové opatření schválilo, úřady by mohly potrestat ty držitele map, ve kterých je okupovaný poloostrov Krym označovaný za ukrajinský. Tresty by se týkaly i těch zobrazení, na nichž jsou jako ukrajinská území uváděna Donbaská, Luhanská, Chersonská a Záporožská oblast. Piskarjov navrhuje provinilcům udělit pokutu až jeden milion rublů nebo trest patnáct dní za mřížemi.

Rusko anektovalo Krym v roce 2014, Západ a Ukrajina zábor neuznala. Podobně západní a ukrajinští představitelé odmítli i anexi čtyř okupovaných území, která Moskva formálně připojila k Rusku minulý rok. O území se stále vedou tvrdé boje, Ukrajincům se podařilo získat pod svou kontrolu hlavní město Chersonské oblasti Cherson.

Moskva si též klade nárok na Kurilské ostrovy, které v roce 1945 obsadil Sovětský svaz. Tokio zdůrazňuje, že z hlediska mezinárodního práva je Rusko drží nelegálně a musí je Japonsku vrátit. Kvůli sporu o ostrovy Rusko a Japonsko neuzavřely od druhé světové války mírovou smlouvu. V říjnu ukrajinský parlament přijal rezoluci požadující, aby Rusko Kurily Japoncům vrátilo. Tokio je jedním ze zastánců Kyjeva proti ruské agresi.

„Tohle v podstatě znamená, že jakýkoli disent, bez ohledu na to, jak okrajový, už není povolen,“ okomentovala Piskarjovovu iniciativu specialistka na Rusko Maria Snegovajová z washingtonského think-tanku Center for Strategic and International Studies.

zavřít ×

„Režim je historicky charakterizován vysokou úrovní paranoie. Půjde ještě dál, aby stíhal jakýkoliv nesouhlas nebo opozici. A to i za okolností, kdy nebude čelit žádnému vážnému zpochybnění své autority,“ dodává analytička.

Návrh novely už prošel prvním čtením ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu. Očekává se, že projde dalšími dvěma čteními. Poté zamíří do Rady federace, horní komory parlamentu. Nakonec ji musí svým podpisem schválit prezident Vladimir Putin.

Není jisté, zda by nová legislativa platila i zpětně a jestli by tedy například ruské školy musely měnit učebnice s mapami vydané před rokem 2022 a anexí ukrajinských území. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov připustil, že kolem zákona je spousta nejasností, je podle něj ale jisté, že „všechny mapy se musí změnit“.

V roce 2019 se ruskému výkladu přizpůsobila k silnému rozhořčení Ukrajiny i americká technologická společnost Apple. Po schůzce jejích zástupců s Piskarjovovem Apple zobrazil ve svých aplikacích ruským uživatelům Krymský poloostrov jako náležející Rusku. Piskarjov zástupce společnosti upozornil, že označovat Krym za součást ukrajinského území je podle ruských zákonů trestný čin.

Šéf bezpečnostního a protikorupčního výboru Dumy patří mezi jedny z nejaktivnějších navrhovatelů zpřísňujících zákonů proti těm, kteří nějakým způsobem vystupují proti ruským imperiálním ambicím a „speciální vojenské operaci“. Právě na jeho návrh Rusko přijalo tresty pro ty, kteří šíří „falešné informace“ o ruské armádě. Maximální trest je až 15 let za mřížemi, pachatel může obdržet pokutu až 1,5 milionu rublů.

Další utahování šroubů lze očekávat. Ruští poslanci diskutovali o návrhu místopředsedy Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrije Medveděva vypořádat se se „zrádci“, kteří odmítají invazi „podle válečných pravidel“, uvádí agentura Reuters.

X X X

 Muž v Budapešti pobodal tři policisty, jeden z nich později zemřel

Policie v Budapešti řeší případ muže, který ve čtvrtek pozdě večer pobodal tři policisty. Jeden z nich později v nemocnici svým zraněním podlehl, informovala policie v prohlášení.

Policisty přivolali do domu v 11. obvodu na jihozápadě maďarského hlavního města sousedé, protože agresivní muž se snažil dostat do jednoho z bytů. Když ho tři strážci pořádku chtěli zadržet, muž na ně zaútočil nožem a pokusil se z místa uprchnout na ulici. Čtvrtý policista ho střelil do nohy a útočníka se podařilo zadržet. Zranění policisté byli odvezeni do nemocnice.

„Nešlo o teroristický čin,“ řekl státní zástupce Pál Fürcht. Policie případ vyšetřuje jako vraždu spáchanou na členovi pořádkových složek.

Více podrobností o incidentu policie nezveřejnila. Maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán v pátek v pravidelném pátečním rozhovoru na rozhlasové stanici Kossuth vyjádřil soustrast rodině policisty, který zemřel, a slíbil, že jí vláda pomůže.

X X X

Ve věku 54 let zemřela Lisa Marie Presleyová, Elvisova jediná dcera

Lisa Marie Presleyová, hudebnice a jediná dcera rokenrolové legendy Elvise Presleyho, zemřela ve věku 54 let. Informovala její matka Priscilla Presleyová. Americká média krátce před tím informovala, že Lisa Marie Presleyová měla zástavu srdce a byla převezena do nemocnice.

 „S těžkým srdcem se musím podělit o zdrcující zprávu, že nás opustila moje krásná dcera Lisa Marie. Byla to ta nejvášnivější, nejsilnější a nejvíce milující žena, jakou jsem kdy poznala,“ uvedla Priscilla Presleyová v prohlášení a požádala o soukromí. Žádné podrobnosti o příčině smrti nesdělila.

Záchranáři byli podle mluvčího hasičů Craiga Littlea vysláni do domu v Calabasas v 10:37 místního času poté, co obdrželi hlášení o ženě se zástavou srdce. Na místo podle mluvčího přijeli do šesti minut a následně ženu převezli sanitkou do nemocnice. Město Calabasas se nachází severozápadně od Los Angeles. O hospitalizaci Presleyové jako první informoval web TMZ.

Presleyová se spolu se svou matkou v úterý zúčastnila udílení filmových a televizních cen Zlatý glóbus, kde ocenění za nejlepší mužský výkon v dramatu získal herec Austin Butler za hlavní roli v biografickém snímku Elvis. Butler při přebírání ceny oběma ženám poděkoval.

Lisa Marie Presleyová se narodila v roce 1968 a byla majitelkou memphiského domu Graceland, který byl sídlem jejího otce a nyní je oblíbenou turistickou destinací. Její rodiče se rozvedli, když jí byly čtyři. Otec Elvis Presley zemřel v roce 1977 ve věku 42 let v Gracelandu na selhání srdce, když jí bylo devět let.

Její hudební kariéra začala v roce 2003 debutovým albem To Whom It May Concern. Po něm následovalo v roce 2005 album Now What a v roce 2012 Storm and Grace.

Presleyová se vdala čtyřikrát. V roce 1994 si vzala krále popu Michaela Jacksona, pouhých 20 dní po rozvodu se svým prvním mužem, muzikantem Danny Keoughem. S Jacksonem se rozvedla roce 1996. V roce 2002 se provdala za amerického herce Nicholase Cage, který je velkým fanouškem jejího otce. Cage o čtyři měsíce později podal žádost o rozvod. Její čtvrté manželství bylo s jejím kytaristou a hudebním producentem Michaelem Lockwoodem. Rozvedeni byli v roce 2021.

Měla čtyři děti, její jediný syn Benjamin Keough v roce 2020 ve věku 27 let spáchal sebevraždu. Její 33letá dcera Riley Keoughová je herečka. S posledním manželem měla dcery dvojčata Harper a Finley, kterým je 14 let.

Krátce po zpěvaččině smrti začaly přicházet kondolence ze všech koutů Spojených států. Exmanžel Presleyové Cage prostřednictvím svého manažera uvedl, že je zdrcen.

„Je to zdrcující zpráva. Lisa měla ten nejlepší smích ze všech, které jsem kdy poznal. Rozzářila každou místnost a já mám zlomené srdce. Určitou útěchou mi je, že se shledala se svým synem Benjaminem,“ dodal. Rodina Jacksonových vzdala Presleyové hold na své instagramové stránce.

X X X

 Vyšetřování tragické nehody na Dakaru je u konce. Loprais s posádkou se vrátí do Česka

Skončilo vyšetřování smrti italského fanouška, který zahynul po srážce s kamionem českého řidiče Aleše Lopraise na závodu Rallye Dakar. Otec závodníka uvedl, že výsledek je pro českou posádku pozitivní. Aleš Loprais se i s týmem může vrátit brzy do Česka.

„Vyšetřování v místě incidentu bylo uzavřené ve prospěch naší strany. Respektive bylo zjištěno, že posádka nenese na nehodě žádnou vinu. To je pro nás důležité. Teď ještě musíme vydržet do pondělí a pak odlétáme domů speciálem s českými účastníky Rallye Dakar,“ sdělil ze Saúdské Arábie Alešův otec Milan Loprais pro Deník.cz.

K tragické nehodě došlo na Lopraisovi 43. narozeniny. Italský fanoušek se postavil přímo na závodní trať, když se snažil pořídit ideální fotografii. Bohužel byl za dunou, kde ho posádka vozu nemohla zahlédnout.

Muže kamion srazil, nezemřel však na místě. Turistovi se udělalo nevolno až o pár hodin později. Při transportu do nemocnice záchranářským vrtulníkem dostal infarkt. O nehodě se Loprais dozvěděl až večer, kdy se chystal jít spát. Situace ho velice zasáhla.

„Už jsme šli spát, když nás vzbudili komisaři s tím, že mají záběry a že jsme srazili člověka… Vyhasl lidský život a de facto mým přičiněním, protože já jsem točil kolečkem. Musím ale říct, že jsem o tom vůbec nevěděl. Stejně tak nikdo v posádce. Máme onboardy i externí videa, která to dokazují. Nicméně nic to nezmění na tom, že vyhasnul lidský život,“ uvedl v reakci zdrcený Loprais. Následně z Dakaru odstoupil, a to z pozice lídra kategorie kamionů.

 X X X

Zahynul nejvýdělečnější český kůň. Nejdřív o něj nikdo nestál, pak Subway Dancer dobyl svět

Ze stáje Lokotrans přišla ve čtvrtek ráno smutná zpráva. Ve věku 11 let podlehl těžké kolice nejvýdělečnější rovinový kůň české historie valach Subway Dancer. Informoval o tom web Fitmin a Turf Magazín. Kůň roku 2018 má na svém kontě řadu úspěchů. Mezi ty nejvýraznější zřejmě patří třetí místo v Champion Stakes v anglickém Ascotu.

Během sedmi sezón Subway Dancer absolvoval celkem 44 startů, z nichž vyhrál pouze čtyřikrát. Zato si připsal hned 15 dotovaných výsledků elitní kategorie blacktype. Na dostizích vydělal 11 151 320 milionů korun, a stal se tak nejbohatším rovinovým koněm české historie.

„Bojoval statečně, ale měl prasklou bránici a už to nešlo operovat,“ potvrdil smutnou zprávu manažer stáje Michal Lisek webu Fitmin a Turf Magazín. Jedenáctiletý hnědák byl ve středu večer uspán na brněnské veterinární klinice.

Zpočátku byl nenápadný. Subway Dancer se narodil v Irsku jako odchovanec hřebčína De Saint Pair. Ačkoliv měl skvělý původ, na dražbě ročních koňů o něj nikdo nejevil zájem. Ve druhém ani třetím roce nevyběhl. Pozornosti se mu dostalo až na dražbě na podzim roku 2015 ve francouzském Deauville, kde byl agentem Chrisem Richnerem nabídnut Zdenu Koplíkovi. Stáj Bonanza tehdy mohutného hnědáka koupila za 3000 eur (75 tisíc korun).

„Byl veliký a evidentně nebyl vyspělý. Kupovali jsme ho jako valacha, takže je i dost pravděpodobné, že byl lump. Na koně jeho původu – tedy po otci Shamaradalovi a z matky po Galileo – jsme ho pořídili docela levně,“ komentoval koupi o pár let později žokej Radek Koplík.

Trápily ho zdravotní problémy

Subway Dancer při debutu na francouzské dráze v Heyres po nevýrazném výkonu skončil šestý. Pak se však začal rychle zlepšovat. První vítězství získal už ve třetím startu s žokejem Radkem Koplíkem ve Wisembourgu. Poté následovalo několik umístění. Svůj další úspěch zaznamenal ve francouzkém Lyonu, kde ovládli grupu 3. Od té doby se stal pravidelným účastníkem francouzských blacktype dostihů.

Velký ohlas mělo také jeho umístění na třetí příčce ve vrcholném dostihu britské podzimní sezony Champion Stakes v Ascotu, kde pro stáj Bonanza získal prémii přes čtyři miliony korun. Na dvoukilometrové trati ho mezi světovou elitou vedl Koplík a v cílové rovince hnědáka posunul vnější stopou z posledního místa až na třetí.

V roce 2020 Subway Dancer změnil majitele, zůstal však v přípravě Zdena Koplíka. Naposledy se na trati objevil v říjnu, na závodišti Marseille Borely ve Francii doběhl šestý z devíti. „Po posledním běhání měl zdravotní problémy, a tak majitel rozhodl, že si jej vezmeme domů. Necháme udělat vyšetření a na jaře rozhodneme, jak dál,“ uvedl mluvčí stáje Lokotrans loni v listopadu.

X X X

Basketbalisté Ústí do Prahy

18. kolo Kooperativa NBL 2022/23. 14.1.23, 17:30, Praha, Utkání: USK Praha – Sluneta Ústí nad Labem

Do skončení základní části Kooperativa NBL, po které se rozhodne, kdo z týmů bude pokračovat do nadstavbové skupiny A1, zbývá USK Praha odehrát šest utkání. Čeká je Děčín, Nymburk, dvakrát Kolín, Slavia a teď v sobotu doma Ústí nad Labem. Sovy ztrácejí jednu výhru na osmou Ostravu a dvě na Opavu, Pardubice a právě Slunetu. Postupová matematika je jasná. Po zaváhání USK Praha v koncovce utkání
s Olomouckem, není prostor na další ztrátu. Navíc los konce základní části spíš
přeje tabulkovým soupeřům než Sovám.

V sobotu bude mít tým trenéra Tabelliniho plné ruce práce, protože přijíždí favorit utkání, který poskládal pět výher v řadě a chytnul druhý dech po vlažnějším soutěžním startu. Pětice Američanů a Pecka, tak by se dala zjednodušit palebná síla soupeře.
Vzájemné měření sil na konci října přineslo vyrovnanou bitvu a výhru Slunety 67:65, když v poslední čtvrtině padlo málo bodů a hra nervů skončila skóre 12:9 pro USK. Sovy v něm ale příliš nerozvinuly svůj potenciál, naopak Ústí má ve svém kádru nově Hickse a Daileyho, kteří se rychle adaptovali a jsou základním kamenem týmu trenéra Šotnara. Soutěž jde do koncovky a fanoušci na tohle čekali. Napínavá zápletka a boj. Ideální pozvánka do hlediště Folimanky.

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Ústí teď hraje jeden z nejlepší ofensivních pojetí basketbalu v lize. Mají na to vhodné hráče, kteří jsou schopni produkovat hodně bodů. My jim ten rozjetý motor musíme zbrzdit, protože pokud je necháme hrát jejich hru, nedopadne to dobře. To je zaprvé. Dále si musíme začít znovu věřit a mít sebevědomí pro naši hru. V posledních utkáních jsme hráli dobře, ale náhle
jsme opustili koncept a nevěřili si. Je to součástí růstu, ale musí mít schopni najít cestu, jak to překonat. Tlak musíme překonat a dotahovat utkání do vítězného konce.“

František Fuxa (hráč USK Praha): „Máme Ústí co vracet. U nich jsme prohráli rozdílem dvou bodů. Zároveň máme také co odčinit, protože porážka v posledním kole v Olomouci rozhodně nebyla to, co jsme potřebovali v naší postupové matematice. Výhra by nám dala možnost se více nadechnout při boji A1. Dáme do toho všechno.“ /mš/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.