Tisíce mrtvých na Ukrajině ministryni Černochové nevadí, nelituje ani smrti Duginové. Dál dát zbraně

 Popletená Černochová nelituje smrti Duginové a zadělává na velký problém. A není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce, napsala zřejmě pod návalem emocí na sociální síti ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Komentář se vztahoval k události, při níž v sobotu po explozi nastražené výbušniny zahynula Darja Duginová, dcera ruského prokremelského ideologa Alexandra Dugina. Ministryně s koulemi? Nikoli, spíš projev potenciálně velmi nebezpečného nepochopení. Nepochopení klíčového rozdílu mezi barbarstvím a civilizací.

Za pozornost stojí celá komunikace ministryně obrany k danému tématu. Vezměme to od konce. Černochová to za svůj příspěvek schytala mimo jiné od exministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) nebo od svého někdejšího stranického kolegy, bývalého šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře. A hájila se velmi, eufemisticky řečeno, pozoruhodně: „Stojím si za každým slovem. Vaše slova mi připomínají bolševické propagandisty po operaci Anthropoid, pane doktore. Nebudete teď požadovat po rodinách parašutistů, aby se omluvily za atentát na R. Heydricha a po politicích, aby ho nenazývali hrdinským aktem, že ne?“

Domnívá se snad ministryně obrany, že v Protektorátu Čechy a Morava odsuzovala atentát na Heydricha „bolševická propaganda“? Neví, že „bolševici“ byli naopak vedle židů hlavním cílem nacistického vraždícího stroje a komunistický odboj v protektorátu patřil k nejvýznamnějším? Anebo je to jedno, řeči se vedou, voda teče a Twitter snese všechno?

Další kiks je ještě závažnější. Je skoro trapné připomínat, že Reinhard Heydrich byl zastupujícím říšským protektorem s reálně obrovskou mocí nad Čechami a Moravou a nesl přímou zodpovědnost za nacistická zvěrstva. Darja Duginová byla dcerou propagandisty.

A ano, Alexander Dugin i Darja Duginová se dopouštěli odporných výroků, jimiž podporovali reálně se odehrávající zločiny na Ukrajině. „Tady musí vzniknout naše tribunály. Mariupolský tribunál, Doněcký tribunál… v každém městě, podobně jako v Haagu. Tyto tribunály budou vyšetřovat zločiny těchto ne-lidí. Ukrajinci už nejsou lidé,“ prohlásila například Duginová.

Tímto citátem se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Duginová použila strašné slovo – „ne-lidi“. Teprve dehumanizace umožňuje páchat nejhorší zločiny, ať to byl holokaust nebo třeba genocida ve Rwandě. Ale právě proto nemůžeme „nelitovat“, jinými slovy „přát“ smrt, komukoli jenom kvůli jeho slovům, jakkoli nepřijatelným. Říkáš děsivé věci, zasloužíš si smrt – jsi ty vůbec člověk?

Spousta dobrých Čechů například nenávidí Romy podobně intenzivně jako Duginová Ukrajince. Přesto nikdo neschvaluje jejich odstranění pomocí výbušniny. Je to totiž hrozně nebezpečné. Tam, kde připouštíme oprávněnost vraždy (atentátu, zabití, terorismu) za slova, končí právo. Je to konec civilizace a nástup barbarství.

X X X

‚Láme mi srdce.‘ Ruský senátor se dcery, která se vystoupila proti válce na Ukrajině, nezřekne

Ruský senátor Eduard Isakov zareagoval na chování své dcery, která se minulý pátek vyslovila proti válce na Ukrajině a odjela z Ruska. Diana Isakovová stanici BBC řekla, že letos v březnu šla na protiválečnou demonstraci v Soči, v dubnu tam rozdávala protiválečné letáky a zadržela ji policie. Kritizovala také svého otce, který jako zákonodárce souhlasil s invazí ruských vojsk na Ukrajinu, a předpověděla, že režim v Rusku padne.

 Isakov ještě v pátek vydal odsuzující prohlášení, které mnozí lidé přijali jako zřeknutí se dcery, ale další jej chápali spíše jako vysvětlení určené nadřízeným. V pondělí senátor vydal nové prohlášení, že o zřeknutí se dcery nemůže být ani řeč, ale připustil, že s dcerou z prvního manželství má konflikt a vážné rozpory.

„Nemusíte dělat z mé dcery oběť. Nejenže se postavila proti speciální vojenské operaci, ale tajně se za mými zády zapojila do opozičních aktivit, zatímco žila v mém domě, na můj účet, a přitom si uvědomovala, že pracuji ve federálních mocenských orgánech,“ napsal Isakov podle BBC.

Jsem proti válce. Vládě jsem přitakávala svým mlčením, říká z exilu dcera ruského senátora

 Ruské úřady nenazývají válku na Ukrajině válkou, ale speciální vojenskou operací. Trestáním se snaží umlčet každého, kdo si troufne hovořit o válce.

„Celé interview (Diany pro BBC) bylo věnováno mně. Tomu, jaký jsem byl tyran vůči dceři, které jsem nedovoloval svobodně vyjadřovat občanské postoje, ale která z nějakého důvodu na vlastní přání žila se mnou, a dokonce ani neuvažovala o tom, že by se odstěhovala a začala samostatně žít. Přitom měla kam se přestěhovat, tři roky se stýkala s dospělým mužem mého věku,“ postěžoval si senátor.

Isakov odhadl, že dcera interview poskytla, aby získala více předplatitelů pro svou stránku na sociální síti. V předchozím prohlášení předpokládal, že BBC za rozhovor zaplatila. BBC ale ujistila, že za rozhovory neplatí.

„Nezbavuji se odpovědnosti za výchovu svého potomka. Je to má dcera, má bolest. Samozřejmě mi láme srdce,“ dodal Isakov.

 X X X

FIALA   HÁZÍ   MILIARDY  UKRAJINĚ,  V  ČR  CHÁTRAJÍ  STADIONY,  V  PRAZE  NA  STRAHOVĚ,  SKOKANSKÉ  MŮSTKY  V  HARRACHOVĚ  A  DALŠÍ  SPORTOVIŠTĚ  V  MĚSTECH  A  OBCÍCH.

ČR  POTŘEBUJE  MINISTRA   SPORTU  A  CESTOVNÍHO  RUCHU.  ZRUŠIT  AGENTURU  SPORTU,  KDE  JE  PŘES  STO  ZBYTEČNÝCH  LIDÍ.  UŠETŘÍ  SE  MILIARDY

Dr. Jansta: Sport jen pro bohaté. Jansta tepe stát za nečinnost, volá po speciálním ministrovi

Českému sportu dlouhodobě chybí finanční i obecná podpora ze strany státu. A momentálně vše směřuje k tomu, že se základna sportujících lidí, především dětí, bude dál smrskávat. „Potřebujeme svého ministra, představitele státní správy, který by za sport nesl zodpovědnost a měl by ve vládě autoritu,“ řekl pro CNN Prima NEWS šéf České unie sportu (ČSU) Miroslav Jansta.

K mylnému dojmu, že to s českým sportem není tak zlé, svádí individuální úspěchy na vrcholové scéně. V poslední době třeba zlato kanoisty Martina Fuksy, kompletní medailová sbírka lezce Adama Ondry, senzační bronz oštěpařské veteránky Barbory Špotákové nebo stříbro jejího kolegy Jakuba Vadlejcha. To vše na mistrovství Evropy v Mnichově.

 Jenže to je jen špička ledovce vyčnívající nad hladinu. To, co se skrývá pod ní, není tak krásné a obdivuhodné. Spíše katastrofální.

„Je to ještě horší. Sbíhají se dvě věci dohromady. Jednu představuje energetická krize, druhou dlouhodobé podfinancování českého sportu,“ vykládal v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Miroslav Jansta, předseda ČSU i České basketbalové federace. „Ten je na okraji zájmu, i když představitelé dělají různé proklamace, vyprávějí, jak podporují mládež. Ale ono se to neděje. Vždy se přijme nějaký krásný program, ale nevyhodnotí se, jestli byl splněn. A kdyby se program vyhodnotil, žádná opatření nebudou přijata,“ pokračoval s tím, že on a jeho okolí na problematiku upozorňuje přes 10 let.

Stát zneužívá nadšení

Aktuální okolnosti nahrávají tomu, že se mnoho sportovních organizací ocitá na pokraji existence. V nouzi zavádějí kroky, které nepovedou k tomu, aby sportovalo více dětí. „Vážím si toho, že kluby s námi komunikují, situace pro ně není jednoduchá. Vezměte si, že to často dělají lidé, kteří za to nejsou finančně odměněni. Dělají to stále osoby s nadšením a stát toto nadšení zneužívá. Spoléhá na to, že to lidé budou dělat pořád, ale tato generace končí. Mladí už nemají takový zájem, nebyli k tomu vychováváni. Snad už se něco stane,“ doufá Jansta.

 A dál tepal nefunkční systém, který se neřídí heslem „ve zdravém těle zdravý duch“. „Nejde tolik o vrcholový fotbal, hokej, volejbal, basketbal. Potřebujeme pozvednout sport ve školách – masový sport. Ten se ztrácí. Ztrácí se vnímání sportu jako součásti zdravého životního stylu. Podle našich statistik je kolem dvou milionů aktivních sportovců. Podnikají, pracují, odvádějí daně. Co jim dává stát, aby mohli pořádně sportovat? Jsou sportoviště na úrovni 21. století?“

O tristním stavu vypovídá podle Jansty v minulém týdnu zahájený průzkum, do kterého se za krátký čas zapojilo 100 klubů využívajících vnitřní sportoviště. „Hned šedesáti z nich prudce narůstají náklady tak, že je nejsou schopné pokrýt. Proto 70 procent ze zmiňovaných 60 klubů zvažuje, že sníží teplotu sportovišť tak, že bude na hraně, aby se tam vůbec dalo sportovat. A 80 procent chce zvýšit příspěvky, což je začarovaný kruh. Sport se tím stává záležitostí pro vyšší střední třídu a pro bohatší. Jak mohou sociálně slabší rodiny utáhnout chod domácnosti a zároveň podporovat děti?“ kritizoval Jansta.

Postěžoval si také na těžkosti posledního období, které na sportoviště dopadaly. „Co se zavřelo, když byla pandemie? Tělocvičny. Byla tu migrační vlna z Ukrajiny a kam se dávaly v první řadě uprchlíci? Do tělocvičen a na sportoviště. Vždy stát sportoviště využije. Přitom kdo dělá reklamu českému státu? Sport.“

Šéf ČSU si stěžuje i na to, že česká vláda nemá vyčleněnou jednu osobu, která by se starala jen o sport a hájila jeho zájmy. Národní sportovní agentura se podle něj zatím příliš neosvědčila. „Nemáme odvážného politika, který by se za sport rval každý den. My na to jako představitelé spolku můžeme jen upozorňovat. Což je únavné a smutné.“

Proto už v roce 2014 se svými kolegy zpracoval plán, jak by mohlo fungovat ministerstvo sportu. „Akorát, když ho někomu předložíme, skončí někde ve skrumáži papírů. Je to o politické odvaze sport podpořit. Nic zásadního se ale neděje. Potřebujeme svého ministra, představitele státní správy, který by za sport nesl zodpovědnost a měl by ve vládě autoritu,“ uzavřel.

X X X

Fialův poradce Křeček: Situace  skutečně vážná. Vláda musí pomoci i střední třídě

Je stále vládní pomoc českým občanům cílená, nebo už de facto celoplošná? Část expertů kabinet kritizuje za to, že například pětitisícový příspěvek na dítě obdrží i občané, které krize bezprostředně neohrožuje. Ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček v reakci na to uvedl, že jde o mimořádnou situaci. Proto považuje za nutné pomáhat i střední třídě. Řekl to ve vysílání CNN Prima NEWS v novém formátu pořadu Co na to vaše peněženka.

„Mnozí ekonomové tvrdí, že by pomoc měla být co nejvíce cílená. Skutečně si myslím, že když se potýkáme s méně vážnou krizí, cílená pomoc by měla být prioritou. Jenže teď žijeme opravdu v jedné z nejsložitějších dob v novodobé historii ČR,“ řekl Křeček. Podle něj je pochopitelné, že v současnosti mnoho českých občanů není spokojených, jelikož se jim snižuje životní úroveň.

 „Proto jsem přesvědčen, že pomoc má být zacílená i na střední třídu, abychom zabránili propadu životní úrovně. Krize je tak vážná, že pomoc se musí rozšířit, což podle mě vláda dělá. Například skrz úsporný tarif či pětitisícový příspěvek na dítě. Vím, že je to drahé a můžou přijít inflační tlaky, ale podle mě je to nutné,“ doplnil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jedním z expertů, který v době krize není příznivcem „sypání peněz do ekonomiky“, je například ekonomka Jana Matesová. „Už vůbec nepodporuji systém ‚udržme si životní úroveň, kterou jsme měli předtím‘. To není pomoc zadarmo. Bude nás to v budoucnosti stát mnoho. Tudy pomoc nemůže vést, na to bychom strašně doplatili,“ varovala.

Přesto připustila, že je třeba rostoucí ceny nějak krotit, a to především v oblasti energií: „Jsou třeba zásahy proti zneužívání tržní síly čí důsledné sledování marží. Nesmíme nechat dodavatele, aby nás zkoušeli, co ještě vydržíme. Bude i potřeba mezinárodní dohoda, jak budeme jako EU stanovovat ceny elektřiny,“ zdůraznila.

X X X

 Soudcovská unie nesouhlasí s Blažkovým hodnocením soudce Novotného, že se podílel na škodě 4 miliony

Soudcovská unie se ostře ohradila proti argumentům, kterými ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vysvětlil své rozhodnutí nejmenovat Aleše Novotného místopředsedou Krajského soudu v Brně. Resort v prohlášení uvedl, že Novotný se jako soudce svými nezákonnými rozhodnutími opakovaně podílel na tom, že státu vznikla škoda. Unie v dnešním vyjádření uvedla, že toto odůvodnění je „nepřijatelné a do budoucna velmi nebezpečné“. Blažek reagoval, že se se zástupci Soudcovské unie rád sejde.

„Pan ministr se se Soudcovskou unií rád sejde a své rozhodnutí s nimi projedná,“ napsal České justici mluvčí resortu Vladimír Řepka.

„Jmenovat místopředsedy krajských soudů je v pravomoci ministra spravedlnosti. A nikdo ho k tomu nemá a nesmí nutit. Nezávislé rozhodování není vlastností jen moci soudní. Po jednání se Soudcovskou unií se vyjádřím podrobněji,“ dodal později Blažek na svém twitteru.

Místopředsedy krajských soudů jmenuje z řad soudců ministr spravedlnosti na sedm let, a to na návrh předsedy příslušného krajského soudu. Jak České justice informovala, Blažek návrhu na jmenování Novotného místopředsedou brněnského krajského soudu pro trestní úsek nevyhověl. Ministerstvo k tomu na svém webu sdělilo, že „v trestních věcech projednávaných senátem č. 46T vedeným předsedou senátu Mgr. Alešem Novotným došlo k naplnění předpokladů odpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci, kdy v rámci své rozhodovací činnosti se podílel na vzniku škody státu minimálně ve výši 3,851.958,- Kč“. Dodalo, že některá další soudní řízení o náhradu škody ještě nejsou u konce.

Stavovské sdružení soudců ve své reakci zdůraznilo, že ministr není oprávněný ani odborně způsobilý hodnotit rozhodování konkrétního soudce. „Případné naplnění předpokladů vzniku odpovědnosti státu za škodu způsobenou soudcem při rozhodovací činnosti může posoudit výhradně kárný senát,“ připomněl prezident unie Libor Vávra. Napsal také, že Novotného práci v posledních letech vysoce nadprůměrně hodnotil olomoucký vrchní soud, který projednával všechna odvolání v případech, jež Novotný řešil. Toto hodnocení měl podle unie ministr k dispozici.

Unie dále uvedla, že všechna ministrem zmiňovaná rozhodnutí neučinil samostatně Novotný, ale celý jeho senát – přičemž hlasování senátu je tajné. „Ministr tudíž nemůže vědět, jak dotčený soudce hlasoval,“ podotkl Vávra.

„Předsedy a místopředsedy soudů jmenuje moc výkonná, prezident či ministr spravedlnosti. Pokud připustíme, že při rozhodování o tom, kdo se stane soudním funkcionářem, se může hodnotit konkrétní rozhodnutí soudce, jde o přímý a nepřípustný zásah moci výkonné do rozhodovací činnosti soudců,“ uzavřel prezident unie.

Je odpovědností ministra spravedlnosti, koho jmenuje funkcionářem soudu, ale i funkcionářem státního zastupitelství, připomněl resort na svém webu s tím, že vláda se v programovém prohlášení zavázala k rozpočtové odpovědnosti. Na hlavu ministra pak padají případné ekonomické a další neúspěchy. Justiční funkcionář je role z většiny manažerská. „Je to funkce správní, kterou musí vykonávat osoba s předpoklady řádného hospodáře, který musí mimo jiné dodržovat povinnosti plynoucí ze zákona o rozpočtových pravidlech a zákona o majetku České republiky a jejím vystupování v právních vztazích,“ napsalo ministerstvo v prohlášení.

Novotný jako soudce řešil medializované kauzy íránského podnikatele Shahrama Zadeha či bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, kterou původně poslal na 8,5 roku do vězení za zneužití pravomoci v případu solárních elektráren. Ženy se ale zastal odvolací soud kvůli nedostatku důkazů. Osvobozená Vitásková se nyní se státem soudí o mnohamilionové odškodné. Za nemajetkovou újmu dosáhla celkem na 600.000 korun, ceskajustice.cz

X X X

Mezi velvyslanci v Praze se objevil i šéf ÚZSI Mlejnek, kolem nějž se točí aféra

Mezi posluchači projevu premiéra Petra Fialy na poradě velvyslanců Česka v zahraničí byl i šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek, o jehož setrvání v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace minulý týden jednala vláda kvůli jeho nejasným stykům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem.

 Vláda nenašla důvody pro jeho odvolání. Podle premiéra Petra Fialy obdržela informaci, že Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování korupční kauzy Dozimetr. Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčové řekla, že o tom nic neví.

Pod názvem Dozimetr je známá korupční kauza spojená s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček, lobbista Michal Redl a dalších více než deset lidí. Nikdo ze členů vlády po kvůli tomu diskusi s Mlejnkem nepožadoval jeho odvolání z pozice ředitele civilní rozvědky.

„Vláda obdržela informaci, že pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr,“ řekl premiér Petr Fiala. Další podrobnosti neřekl on, ani žádný další z členů vlády, která o tom jednala v důvěrném režimu.

Až o den později v reakci na slova žalobkyně Bradáčové, která úlohu Mlejnka při objasňování kauzy Dozimetr zpochybnila, Fiala upřesnil, že role Mlejnka byla před zahájením a mimo rámec trestního řízení. Podle Deníku N předložil Mlejnek ministrům čestné prohlášení jednoho ze svědků z kauzy Dozimetr, kterému radil, aby se obrátil na policii.

Opoziční ANO zvažuje, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Poradí se o tom ve čtvrtek večer při poradě poslaneckého klubu. Vláda má ale podporu 108 psolanců, opozice má dohromady 92 hlasů (ANO 72, SPD 20). K vyslovení nedůvěry je ale třeba 101 hlasů, nikdo z vládních poslanců se k ANO a SPD nechce přidat, a tak je případný pokus opozice povalit vládu předem odsouzen k neúspěchu.

X X X X

Místo zbraní z ČR za 24 milionů raději jednat s Ruskem, USA, Anglií a spol. o ukončení války.

Už tisíce mrtvých na Ukrajině nikdo nevzbudí. Hlavně ukončit zabíjení lidí a ničení Ukrajiny. Požaduje i to i Papež František, Izrael a další země světa.

Češi ve výzvě 1968 poslali přes 24 milionů. Koupí se za ně zbraně pro Ukrajinu

Do výzvy, ve které měli lidé v den výročí okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy posílat symbolických 1 968 korun na podporu Ukrajiny napadané Ruskem, se zapojilo 14 tisíc lidí a celkem se vybralo 24,2 milionu korun. Uvedlo to v pondělí velvyslanectví Ukrajiny. Za peníze nakoupí české ministerstvo obrany zbraně pro ukrajinskou armádu.

 „Velvyslanectví Ukrajiny v České republice chce touto cestou poděkovat českým občanům, kteří u příležitosti vzpomínkových akcí na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 poslali na účet velvyslanectví http://supportukraine.cz 24,2 miliony korun,“ děkovalo na Twitteru Velvyslanectví Ukrajiny v Praze.

Do výzvy se zapojilo přes 14 tisíc lidí. Většina z nich posílala částku 1 968, někteří poslali 196,8 korun, 68 korun nebo dokonce 19 680 korun.

„Češi a Slováci, kteří zažili zkušenost okupace v roce 1968, si dobře uvědomují tragédii ukrajinského lidu, který čelí ruské agresi. S takovou podporou Ukrajina bezpochyby dokáže obhájit svoje právo na život ve svobodě a demokracii,“ reagoval na českou podporu chargé d’affaires ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj.

Do výzvy se zapojili někteří politici i známé osobnosti. Částku značící rok zahájení okupace Československa poslali například výsadkář Ivo Zelinka, biochemik Jan Konvalinka nebo právník Petr Němec.

Výzva zaujala také některá zahraniční média. O tom, že Češi posílají na pomoc Ukrajině přesně 1 968 korun, psala v neděli agentura Reuters.

Peníze odeslané na účet velvyslanectví poputují na nákup zbraní pro ukrajinskou armádu. Ambasáda jej založila již v březnu tohoto roku, krátce po začátku ruské invaze, a Češi na něj zaslali stovky milionů korun. Zbraně ukrajinské zastoupení v ČR nakupuje ve spolupráci s ministerstvem obrany, konkrétně jeho náměstkem Tomášem Kopečným.

„Ozbrojené síly a domobrana Ukrajiny nyní urgentně potřebují vojenský materiál pro obranu svých domovů, vlastní země a národní suverenity. Zastupitelský úřad a Úřad přidělence obrany Ukrajiny v Praze má seznam konkrétních požadavků ukrajinské armády, který lze ihned pořídit od českých firem,“ stojí na stránkách SupportUkraine.cz.

X X X

Švýcaři chtějí získat miliardy od Mostecké uhelné a Koláčka

Švýcaři žádají Česko o uznání trestu uhlobarona Koláčka, hrají o devět miliard

Švýcarsko chce od Antonia Koláčka vymoci sumu, kterou má někdejší manažer podle tamního pravomocného rozsudku zaplatit za praní peněz z Mostecké uhelné společnosti (MUS). Požádalo proto Českou republiku o uznání a výkon svého rozhodnutí. Koláčkův advokát Bohdan Žáček odhadl, že vzhledem k aktuálnímu kurzu by částka mohla dosáhnout i devíti miliard korun.

 Podle Žáčka Švýcarsko porušilo zásady spravedlivého procesu. Českou větev kauzy MUS projednává od listopadu 2018 pražský městský soud. U obžalovaného Koláčka se aktuálně zabývá také návrhem na uznání cizozemského rozhodnutí, vyplývá z rozpisu soudních jednání.

„Jde o rozsudek Švýcarského federálního trestního soudu, jímž byl uznán vinným ze spáchání trestného činu podvodu, nekalé správy a opakovaného praní špinavých peněz za přitěžujících okolností,“ sdělil mluvčí soudu Adam Wenig.

Návrh, který Švýcarsko podalo prostřednictvím českého ministerstva spravedlnosti, chtěl soud původně projednat toto úterý. Nakonec ale veřejné zasedání odročil na 4. října.

Ze Žáčkova vyjádření vyplývá, že Švýcarsko neusiluje o to, aby si Koláček v Česku odpykal 52 měsíců vězení, které mu v roce 2013 uložil soud v Bellinzoně. Předmětem návrhu je takzvaná konfiskační pohledávka Švýcarska proti Koláčkovi.

„Švýcarská prokuratura žádá uznat a vykonat konfiskační trest z peněz zablokovaných pro české řízení a o převod těchto finančních prostředků do Švýcarska,“ uvedl obhájce.

Cizozemský trestní rozsudek musí pro své uznání v Česku splňovat několik podmínek. Mimo jiné i to, že pro tentýž skutek nebylo proti totožnému člověku vedeno i stíhání v ČR, které už skončilo pravomocným rozsudkem nebo zastavením. I pokud české soudy rozhodnutí uznají, české ministerstvo spravedlnosti nemusí udělit souhlas s převzetím výkonu rozhodnutí, jestliže shledá „podstatné důvody“, kvůli nimž není převzetí vhodné.

 Uznání i části švýcarského verdiktu by podle Žáčka pravděpodobně znamenalo, že Koláčkovo české trestní řízení by muselo být zastaveno.

„Zákon v tomto případě nedává možnost obviněnému žádat o to, aby české řízení běželo dále,“ upozornil advokát. Koláčkova obhajoba přitom trvá na tom, že v českém řízení vyšly najevo důkazy, které vylučují finančníkovo odsouzení pro podvod na české vládě i způsobenou škodu. Právě údajný podvod byl podle švýcarského rozsudku takzvaným zdrojovým trestným činem k praní špinavých peněz na území Švýcarska.

Koláček vinu odmítá, privatizace těžební MUS byla podle něj úspěšná i společensky prospěšná. Švýcarský proces dlouhodobě kritizuje, řízení mělo podle něj řadu procesních vad – od jazyka, v němž bylo vedeno, přes nepřipuštění důkazů obhajoby, až po nemožnost řádného odvolání.

Švýcaři Koláčka v roce 2019 vyzvali, aby u nich nastoupil do vězení. Manažer výzvu neuposlechl se zdůvodněním, že chce očistit své jméno před českými soudy. Česko ho do Švýcarska bez jeho souhlasu vydat nemůže.

Český soud má skončit do konce roku

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. Česká obžaloba tvrdí, že Koláček, Petr Kraus, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla ovládli MUS jejími vlastními penězi.

Údajně vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím podle státního zástupce způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Lze předpokládat, že závěrečné řeči v české větvi kauzy zazní u soudu do konce letošního roku.

X X X

Zeman přijal dubajskou princeznu, mluvil s ní i o návštěvě prezidenta

Prezident Miloš Zeman přijal v pondělí na zámku v Lánech dubajskou princeznu Latífu, jednu z dcer dubajského vládce Muhammada bin Rašída Maktúma. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident s dubajskou princeznou mluvil například o případné návštěvě prezidenta Spojených arabských emirátů.

Latífa, která je předsedkyní Dubajské kulturní a umělecké rady, do Česka podle ředitele hradní diplomacie Rudolfa Jindráka přicestovala v čele delegace SAE na Mezinárodní radu muzeí ICOM.

Tématem jednání se Zemanem byla mimo jiné případná návštěva prezidenta Spojených arabských emirátů Muhammada bin Zajda Nahajána v České republice.

 Vzájemné zahraniční návštěvy nejvyšších představitelů zemí pak dubajská princezna probrala s poradcem premiéra Petra Fialy Tomášem Pojarem. O tématu schůzky informoval mluvčí vlády Václav Smolka.

Latífa je dcerou viceprezidenta a premiéra Spojených arabských emirátů Muhammada bin Rašída Maktúma, který je považován za faktického vládce této země. Ta je konstituční monarchií, tvoří ji sedm emirátů. Prezidenta ze svých řad volí Nejvyšší rada vládců.

Princezna se jmenuje stejně jako dvě její sestry. Jedna z nich, o dva roky mladší Latífa, vzbudila mezinárodní pozornost svými pokusy o útěk ze SAE. Těsně před útěkem z března 2018 natočila video o svém životě. Popisuje ho jako zlatou klec plnou krutých a bezcitných lidí.

Video se mělo dostat na veřejnost jen v případě, že by se jí stalo něco zlého. Anebo pokud ji její otec najde a přivleče zpět do Dubaje. To se nakonec také stalo. V dalším videu pak mladá žena tvrdí, že je proti své vůli zadržována ve střežené vile. Velká Británie následně od Emirátů požadovala důkaz, že je princezna stále naživu. Od té doby se Latífa nechala párkrát vyfotit, o míře její svobody to však neřeklo nic.

X X X

Škola nemá být přípravou na přijímačky, rozvíjí málo nadaných dětí, upozorňuje Andrys ze školní inspekce

České školy dokážou rozvíjet jen malou část nadaných žáků, tvrdí Česká školní inspekce na základě návštěv ve školách a také prostřednictvím průzkumu, kterého se účastnily tisíce škol. Nadání mnoha žáků a studentů zůstane podle ní neodhaleno, a v některých případech je dokonce mylně považováno za poruchu chování. Řešením by podle náměstka ústředního inspektora Ondřeje Andryse mohlo být méně frontální výuky a individuální přístup k žákům.

 „Odborné studie psychologů a sociologů uvádějí, že v populaci se vyskytuje přibližně 15, někdy až 20 procenta nadaných lidí. V případě těch mimořádně nadaných se hovoří o dvou až třech procentech,“ vysvětluje náměstek ústředního školního inspektora Andrys v Interview Plus.

Tomu by v případě českého vzdělávacího systému odpovídalo přibližně 180 tisíc nadaných žáků a studentů. Školy jich momentálně ovšem registrují jen zlomek, zhruba 42 tisíc nadaných a tisíc mimořádně nadaných.

Z řeči čísel tedy podle České školní inspekce jednoznačně vyplývá, že stávající vzdělávací systém nedokáže odhalit a odpovídajícím způsobem podpořit nadané mladé lidi.

Nadaný neznamená jedničkář

Zatímco rozlišení mimořádně nadaných jedinců je diagnostická záležitost, kterou musí potvrdit svými závěry odborníci s pedagogicko-psychologickou specializací, rozeznat běžné nadání je problematičtější.

„Nadaný člověk je někdo, kdo ve srovnání s vrstevníky disponuje větší šikovností, větším talentem nebo nadáním, a to nikoli pouze v rozumové rovině, ale třeba i v rovině pohybu, uměleckých aktivit nebo sociálních záležitostí,“ upřesňuje Andrys.

Identifikovat takovýto vyšší potenciál vyžaduje od pedagoga specifický individuální přístup ke každému studentovi, kterému ovšem běžná učitelská praxe většinou nenahrává. Zdaleka totiž nemusí platit, že nadaný rovná se úspěšný ve škole.

„Školou může naopak procházet velmi komplikovaně, a to právě proto, že se v něm nepodařilo rozpoznat určité specifické potřeby, které mohou souviset i s jeho nadáním,“ upozorňuje náměstek ústředního školního inspektora.

Takový student pak podle něj může začít zlobit a projevovat se naopak jako někdo, kdo má poruchy chování nebo specifické vzdělávací potřeby.

V čem by se tedy měl český vzdělávací systém změnit, aby mu nadaní mladí lidé neprotékali mezi prsty? Učitelé by v prvé řadě měli mít ze strany státu i konkrétní školy takové podmínky, které jim umožní dětem se individuálně věnovat. Pomohl by například menší objem učiva, domnívá se Andrys.

‚Letos se na gymnázia nedostaly ani děti, které na to opravdu mají.‘ Střední školy nemají dostatek míst

 „Pokud se podaří v hodině získat dostatek času na to, aby mnohem více než učitel pracovali žáci, ať už ve skupině, nebo sami formou nějakých aktivizujících činností, tak potom má učitel mnohem více příležitostí identifikovat individuální příběh toho konkrétního žáka a na něj nějakým způsobem reagovat,“ vysvětluje.

Přijímačky v novém?

Taková změna by ovšem nutně vyvolala obavy rodičů, zda bude jejich potomek schopný obstát u navazujících přijímacích nebo kvalifikačních zkoušek. I tady je podle České školní inspekce čas na změnu.

„Předmětové znalosti z češtiny nebo matematiky vypovídají primárně o tom, jak ta konkrétní základní škola připravila konkrétního žáka z češtiny a matematiky, případně kolik peněz měli rodiče na placené kurzy. A o tom to přece být nemá,“ podotýká Andrys.

Testy by podle něj měly v mnohem větší míře ověřovat jiné roviny dovedností, například studijní potenciál nebo schopnost aplikovat znalosti v praxi.

X X X

Russia Today dál šíří do Evropy prokremelskou propagandu. Našla kličky, jak na to, zjistili analytici

Dezinformace o válce na Ukrajině se z Ruska dál šíří do Evropské unie. A to i přes veškerá omezení a zákazy. Prokremelská zpravodajská agentura Russia Today obchází sankce stanovené Bruselem, daří se jí totiž nacházet všemožné skulinky a okliky.

 Analytici z nezávislého Institutu pro strategický dialog v Londýně, kteří monitorují šíření dezinformací a extremismu ve světě, přišli náhodou na to, že agentura Russia Today obchází sankce stanovené Bruselem, píše server Euronews.

Původně jen chtěli zjistit, jak je v ruských médiích a ruském informačním prostoru od počátku války zastoupené téma ukrajinských uprchlíků.

Zaměřili se tedy i na agenturu Russia Today. A protože tou dobou nevyužívali VPN – zabezpečený vzdálený přístup -, nemohli se k článkům agentury dostat přímo. Zjistili ale, že Google nějaké její články i tak stále nacházel.

Přímo se tedy zaměřili na jazykové verze článků zakázané v Evropské unii – tedy anglickou, německou, francouzskou a španělskou. A hledali dál.

Hned našli desítky oficiálních článků vydaných agenturou Russia Today k počátku června v těchto jazykových mutacích, které právě ukrajinské uprchlíky vykreslovaly velmi negativně a nepravdivě.

Vůbec nejvíc článků vyšlo v němčině, konkrétně 30. Naopak nejmíň bylo francouzských, jen 10. Všechny články přitom za poslední měsíce viděly miliony lidí.

Agentura Russia Today dokázala evropské zákazy a opatření obejít například tím, že vytvořila různé další zrcadlové stránky, které přesně kopírují obsah původních blokovaných stránek, ale název domény je pozměněný. Obvykle jde o nějakou variaci na oficiální název. A blokovací mechanismy tyto zrcadlové weby přejdou.

Kromě toho obsah oficiálního webu agentury přebírají a sdílejí poskytovatelé jiných stránek. Objevují se i případy, kdy lidé na svých webech nebo sociálních sítích jen umístí odkaz na konkrétní zakázaný obsah.

Kdo na něj klikne, toho to na dezinformační texty přímo přesměruje. A tyto případy se podle analytiků londýnského institutu odhalují jen velmi těžko.

A pokud jste na twitteru ručně změnili svou polohu na cokoliv mimo Evropskou unii, bez potíží jste se na originální stránky Russia Today dostali.

Reakce Googlu a Twitteru

Analytici již informovali Evropskou komisi. Jak serveru Politico řekla komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová (ANO), sankce podle ní platí a musí je vymáhat hospodářské subjekty nebo vnitřní úřady jednotlivých států.

Na dotaz Euronews zatím zareagoval Google, který z vyhledávání odstranil weby, které analytici londýnského institutu našli. Twitter sice neposlal oficiální odpověď, ale ani po ruční změně polohy se teď zakázané stránky nezobrazí.

X X X

Hejtman Vondrák: Žena nadávající Babišovi? Kandiduje za lidovce

Žena, která s dítětem na ramenou neúnavně křičela na expremiéra Andreje Babiše během mítinku hnutí ANO v Kopřivnici, prý v tomto městě bude kandidovat za KDU-ČSL v komunálních volbách. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl místopředseda ANO Ivo Vondrák. Chování ženy označil za nepřijatelné a nedemokratické. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) sice odsoudil jakékoliv agresivní vystupování na obou stranách tábora, podrobné lustrování kandidátek však považuje za „estébácké metody“.

Pískání, nadávky i transparenty. Tak vypadala první setkání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše s obyvateli Moravskoslezského kraje, kam předseda opozičního hnutí zamířil se svým obytným vozem. Asi nejbouřlivější nálada panovala v Kopřivnici, kde na expremiéra křičela matka s malým dítětem na ramenou.

Expremiérovi vstoupila několikrát do cesty a opakovaně na něj křičela „lháři“ či „estébáku“. Od Babiše ji později odtlačila ochranka. Podle moravskoslezského hejtmana a poslance Iva Vondráka (ANO) jde o ženu, která je spjatá s KDU-ČSL.

 „Paní na obrazovce je kandidátkou za KDU-ČSL ve městě Kopřivnice na 15. místě,“ tvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Zároveň se pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), druhého hosta pořadu 360°.

„Paní byla agresivní, chovala se nepřijatelně a měla na ramenou zhruba dvouleté dítě. Kde jsou ty křesťanské hodnoty, ke kterým se jako lidovci hlásíte? Tohle je typické pro politiku KDU-ČSL? Toto porušuje principy demokracie,“ prohlásil Vondrák.

Šéf hnutí ANO v posledních dnech čelil ostré kritice, když na začátku srpna těmito slovy na svém předvolebním mítinku v Táboře označil odpůrce hnutí ANO. „To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, kteří jsou nebezpeční,“ řekl tehdy. Babiš se nejdříve hájil tím, že prý pouze zkratkovitě zmínil komentář v deníku Právo. Později se hned několikrát omluvil. Své chování označil za chybu a zkrat.

„Ano, za (Babišovo) prohlášení jsem schopen se omluvit. I pan Babiš to udělal. Byla to emotivní situace. Nemyslím, že naši odpůrci jsou nacisti či fašisti. Já něco takového v žádném případě neříkám,“ zmínil Vondrák. Z toho, kdo může za zvyšující se agresivitu lidí v obou táborech, se však vládní pětikoalice a opozice viní navzájem.

X X X

Kancelář, která vozí Čechy do Egypta, končí. Turisté zůstali v zahraničí

Cestovní kancelář Sunflower Tours, která působí v Česku, na Slovensku či v Polsku, oznámila ukončení činnosti. Někteří z jejích klientů zůstali v zahraničí, návrat musí řešit s pojišťovnou. Kancelář, která se specializovala na zájezdy do Egypta, nezvládla překonat finančně náročné období spojené s pandemií koronaviru.

„Je nám nesmírně líto, že jsme nuceni oznámit ukončení činnosti naší cestovní kanceláře a zároveň informovat o skutečnosti, že v současné době připravujeme návrh na prohlášení úpadku společnosti,“ uvedla kancelář na svých v současné době již neaktivních webových stránkách.

K ukončení činnosti podle kanceláře přispěla situace způsobená pandemií koronaviru spojenou s omezením možnosti cestování. Prodej zájezdů v letošním roce pak nepomohl finanční ztráty dorovnat.

„Pokud je nám známo, někteří turisté zůstali v zahraničí. Nyní se musí spojit se svou pojišťovnou, která zařídí jejich návrat domů. Kdo měl teprve s touto cestovní kanceláří odcestovat a má řádnou smlouvu, měly by mu být vráceny peníze,“ řekl iDNES.cz mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Upřesnil však, že CK Sunflower Tours mezi členy asociace nepatřila.

Zkrachovalá cestovní kancelář vyzvala své klienty, aby nehradili žádné platby ani doplatky za sjednané zájezdy. Rovněž upozornila turisty, kteří mají v nejbližších dnech odcestovat, aby se nevydávali na letiště. Nebudou totiž odbaveni. „Všechny uhrazené platby budou rovněž předmětem škodové události,“ uvedla společnost, která byla pojištěna u pojišťovny Slavia.

„Cestovní kancelář nás informovala, že činí kroky k vyhlášení insolvence,“ řekl iDNES.cz mluvčí Slavia pojišťovny Václav Bálek.

Sunflower Tours působila kromě České republiky také na Slovensku či v Polsku. Profilovala se jako specialista na zájezdy do Egypta, svým klientům nabízela pobyty v hlavních střediscích, mezi která patří například Hurghada, Marsa Alam či Sharm El Sheikh.

Nejedná se o první kancelář, která v souvislosti s koronavirovou pandemií zkrachovala. V březnu letošního roku oznámila ukončení činnosti kancelář Fantasy Travel.

X X X

Ikona NBA míří do Ruska lobbovat za propuštění basketbalistky. Podle Rodmana je Putin cool

Bývalý hvězdný hráč americké NBA Dennis Rodman oznámil, že má povolení k cestě do Ruska, kde se chce pokusit vyjednat propuštění vězněné americké basketbalistky Brittney Grinerové. Ta byla v Rusku odsouzena k devítiletému trestu za držení drog. Informoval o tom list The Guardian. O Rodmanovi je mimo jiné známo, že navázal přátelství se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

 Právníci Grinerové se proti rozsudku odvolali a je známo, že v současné době probíhají mezi Washingtonem a Moskvou neveřejné rozhovory o možné výměně vězňů, jejíž součástí by byla i americká basketbalistka.

Rodman nicméně o víkendu televizi NBC řekl, že se chce do Ruska vydat osobně a dosáhnout propuštění Grinerové. „Dostal jsem povolení jet do Ruska a pomoct té holce,“ prohlásil Rodman. Neupřesnil přitom, kdo mu povolení k návštěvě Ruska udělil.

Jednašedesátiletý Rodman se označuje za „basketbalového ambasadora“. V roce 2014 ho prezident Vladimir Putin pozval do Ruska a Rodman o šéfovi Kremlu prohlásil, že je „cool“. Rodman také opakovaně navštívil Severní Koreu a spřátelil se s jejím vůdcem Kimem, který je velkým fanouškem NBA. O Američanovi Kennethu Baeovi, který byl v KLDR vězněn, Rodman řekl, že si svůj trest zaslouží. Bae nicméně později uvedl, že Rodman sehrál roli v jeho propuštění.

Dennis Rodman patřil svého času k nejlepším pivotmanům NBA a pětkrát získal v této soutěži titul šampiona. Pozornost ale poutal i četnými milostnými avantýrami, alkoholovými eskapádami a konflikty s policií.

Grinerová je dvojnásobnou olympijskou vítězkou, ve Spojených státech patří mezi hvězdy WNBA a s ruským Jekatěrinburgem vyhrála čtyřikrát Evropskou ligu.

X X X

Češi v KHL: Jaškin bude kapitánem. „Céčko“ dostal v Putinově milovaném klubu

Není tajemstvím, že ruský prezident Vladimir Putin je velkým hokejovým fanouškem. A jestli se nějaký klub řadí mezi jeho oblíbené, pak jím bude SKA Petrohrad z Kontinentální hokejové ligy. Ten patří blízkému příteli hlavy státu, oligarchovi Borisi Rotenbergovi, zatímco jeho syn ho trénuje. Kouč teď zvolil kapitánem týmu českého hokejistu Dmitrije Jaškina.

Žádná jiná hokejová značka není s režimem Vladimira Putina tak spjatá jako SKA Petrohrad. Právě tento klub si pro svůj návrat po neúspěšné štaci v zámořské Arizoně vybral Dmitrij Jaškin, hokejista narozený v ruském Omsku reprezentující Česko. Přitom měl nabídky na to, aby v NHL zůstal. Ovšem laso z východní části Evropy bylo zřejmě po finanční stránce neodolatelné…

Mnozí lidé navrhují, aby tuzemský svaz napodobil Švédsko či Finsko a zakázal hráčům působícím v KHL nosit národní dres. Ohledně hokejových angažmá v ruské soutěži se po začátku války na Ukrajině vede vášnivá debata. Velká část společnosti bere podpis smlouvy – či pokračování štace – v zemi agresora za hrubě neakceptovatelnou věc.

Podle legendárního gólmana Dominika Haška je jakákoliv práce českého občana v Rusku podporou ruského režimu a války na Ukrajině. Kromě Jaškina ho budou takto „podporovat“ také obránci Michal Jordán s Liborem Šulákem a útočník Rudolf Červený. Ale kolem 29letého Jaškina bude zřejmě největší šrumec.

Zaprvé se před dvěma lety ještě coby útočná síla Dynama Moskva stal nejužitečnějším hráčem celé soutěže. Zadruhé byl nyní jmenován kapitánem SKA Petrohrad. „Céčko“ na hruď mu „přišil“ trenér Roman Rotenberg, syn miliardáře Borise Rotenberga – Putinova přítele. Zajímavé mimochodem je, že před tím, než se postavil na střídačku v jednom z největším ruských klubů, nikdy hokej nehrál. A ani netrénoval.

Rád informuje fanoušky o dění v organizaci prostřednictvím sociální sítě Telegram. V posledních dnech děkoval plynovému gigantu Gazprom za finanční podporu. A také se v ruštině i angličtině o víkendu rozepsal o tom, proč bude Jaškin oficiální duší týmu. „Je to pravý lídr a své vůdcovství by měl přenést i na led. Mladší hráči mu naslouchají, takže to je podle mě důvod, proč se stal právoplatným kapitánem,“ uvedl kouč, jehož obličej na profilové fotce na Telegramu i Instagramu zakrývá ruská vlajka.

Nová éra KHL startuje 3. září. Oproti předchozím ročníkům bude postrádat řadu vynikajících zahraničních hokejistů, kteří po invazi usoudili, že hrát v Rusku za současných okolností není to pravé. Na rozdíl od hrstky jiných hráčů, mezi něž patří i Jaškin.

X X X

Sparta přichází o Hancka. Opora se upsala nizozemskému gigantovi do roku 2026

Fotbalista Dávid Hancko přestoupil ze Sparty do Feyenoordu Rotterdam. Kluby oficiálně dokončily transfer, o kterém média informovala již v minulém týdnu. Čtyřiadvacetiletý slovenský zadák podepsal s nizozemským týmem smlouvu do roku 2026. Feyenoord o tom informoval na svých internetových stránkách.

Podle českých médií by Sparta za jednu z opor, která na Letné strávila tři roky, mohla inkasovat v přepočtu až čtvrt miliardy korun. Pražský klub by za Hancka měl dostat 200 milionů korun, dalších 50 milionů by měly tvořit bonusy.

Sparta Hanckovým odchodem ztrácí klíčového obránce. Slovenský reprezentant přišel na Letnou v létě 2019 z Fiorentiny na hostování s opcí, které Pražané nejprve prodloužili o rok a vloni zadáka koupili údajně za zhruba 60 milionů korun. Stoper či levý bek se vypracoval ve velkou oporu a na začátku této sezony během zranění Ladislava Krejčího mladšího plnil roli kapitána. Za Spartu odehrál 102 soutěžních zápasů, ve kterých dal 20 branek.

O Hanckově odchodu se spekulovalo delší dobu. Letenští první nabídky odmítali, ale po zvýšení částky na přestup nakonec kývli. Hancko již scházel v sobotním ligovém utkání v Mladé Boleslavi, které Pražané vyhráli 3:1.

Odchovanec Žiliny se do nového působiště velmi těší. Feyenoord v minulé sezoně vyřadil ve čtvrtfinále Evropské konferenční ligy Slavii a došel až do finále, kde nestačil na AS Řím. V nizozemské lize v uplynulém ročníku obsadil třetí místo.

„Zájem Feyenoordu už nějakou dobu trvá, takže jsem rád, že se kluby domluvily. Jsem přesvědčen, že je ten správný čas, abych tento krok učinil. Celou přípravu a první zápasy v sezoně jsem strávil se Spartou, takže jsem připraven a těším se, že se brzy zapojím,“ uvedl Hancko.

Českou nejvyšší soutěž opouští s bilancí 76 utkání, 14 gólů a osmi asistencí. Byť patřil k hlavním oporám Pražanů, na konci července se podepsal pod vyřazení Sparty z kvalifikace Evropské konferenční ligy, když po jeho hrubé chybě vstřelil Viking Stavanger v nastaveném čase odvety 2. předkola rozhodující gól na 2:1 a rozhodl o tom, že Sparta hlavní soutěž evropských pohárů letos hrát nebude.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.