Tisíce Srbov protestovali proti zákazu používania dináru. Rusko silnejším a proti Ukrajine vo výhode. Poľskí farmári počas protestov zničili ukrajinské obilie. Najväčší distribútor počítačov: súdy s daniarmi, čudné obchody. Protesty farmárov proti EU

Približne 90.000 etnickým Srbom v Kosove vyplácajú dôchodky, výplaty a sociálne dávky zo Srbska v dinároch.Tisíce etnických Srbov sa v pondelok zúčastnili na demonštrácii v Kosovskej Mitrovici proti plánu kosovskej vlády zakázať používanie srbského dinára ako oficiálnej meny. TASR správu prevzala z agentúr DPA a Reuters.

Účastníci so srbskými vlajkami a transparentami s nápismi „Európa, otvor si oči“ a „Pracoval som na svoj dôchodok celý svoj život, nedám ho Kurtimu“ ((kosovskému premiérovi).

Kosovská centrálna banka v januári oznámila, že všetky budúce platby musia byť uskutočňované v eurách. Srbský dinár mal byť od 1. februára zakázaný. Británia, Francúzsko, Nemecko, USA a Taliansko žiadali zmenu rozhodnutia. Banka uviedla, že zavedie mesačné prechodné obdobie. To však neuspokojilo obyvateľov v severnej časti Kosova, kde majú prevahu Srbi.

Úrady v Prištine uviedli, že približne 90.000 etnickým Srbom v Kosove vyplácajú dôchodky, výplaty a sociálne dávky zo Srbska v dinároch. Srbsko tiež financuje ich školy a zdravotnícke zariadenia na severe Kosova.

Kosovo platby v dinároch netrestá, prevody peňazí zo Srbska sú však od 1. februára monitorované.

Kosovo prijalo euro v roku 2002, hoci formálne nie je členom Európskej únie (EÚ) alebo eurozóny. Približne päť percentná srbská menšina však stále používa dinár, čím dáva najavo svoju nevôľu oznať nezávislosť Kosova. Kosovo ju jednostranne vyhlásilo v roku 2008; Srbsko ju však neuznáva a považuje Kosovo stále za svoju provinciu, aktuality.sk

X X X

Najväčší distribútor počítačov: súdy s daniarmi, čudné obchody. Šéf jazdí na pretekárskom aute

 Firma, ktorá ročne predá techniku za 300 miliónov eur, má okolo seba množstvo podozrení. Jej šéfa vypočúvala polícia v kauze Vata.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Ak si na Slovensku kúpite stolový počítač, notebook, tablet či PC príslušenstvo, je veľká šanca, že váš tovar prešiel cez firmu Asbis. Nemusíte ju vôbec poznať, no ide o najväčšieho distribútora počítačov a hardvéru na Slovensku, ktorý má na trhu veľkú silu. Rovnako to platí aj o počítačoch či serveroch nakupovaných vo veľkých štátnych projektoch. A práve na tie sa Asbisu pýtali aj vyšetrovatelia. Ide pritom len zlomok podozrení, ktorým táto, verejnosti málo známa firma čelila. Otázniky visia napríklad nad tým, prečo taký veľký hráč vykazuje extrémne nízke zisky.

Druhá najväčšia IT firma

Spoločnosť Asbis SK je najväčším distribútorom počítačového hardvéru na Slovensku, jej ročné tržby predstavujú približne 300 miliónov eur. Podnikanie firmy stojí najmä na distribúcii tovaru vo veľkom objeme, úzko však súvisí s IT sektorom. V tejto oblasti je už väčším hráčom ako Asbis len firma ESET so 600-miliónovými tržbami. Na tretej priečke firiem z IT oblasti figuruje Deutsche Telekom Systems, táto spoločnosť má však v porovnaní s Asbisom polovičné tržby.

Medzinárodnú materskú spoločnosť Asbis založil v Bielorusku biznismen Siarhei Kostevich (dnes občan Cypru) už v roku 1990. Jej dcérska firma pôsobiaca na Slovensku má u viacerých ľudí zIT komunity pochybnú povesť. Keď sme sa s nimi s garanciou zachovania anonymity rozprávali, na praktiky Asbisu nemali dobré slovo. Podozrenia však prinášajú aj verejne dostupné informácie.

Na dani zo zisku platia minimum

Aj keď je Asbis najväčšou firmou v odvetví počítačovej distribúcie na Slovensku, na jej ziskoch toto dominantné postavenie nebadať. Až do roku 2022 zisk spoločnosti – až na jednu výnimku – neprekročil 0,3 percenta tržieb.

Podľa dostupných výstupov boli pre firmu najslabšie roky 2018 a 2021, keď skončila v strate. V rokoch 2016, 2017 a 2019 si zas pri tržbách na úrovni 200 miliónov eur pripísala zisky iba vo výške 200- až 400-tisíc eur.

Hoci v roku 2022 firme zisk vyskočil na 1,9 milióna eur, bol stále nižší ako strata z predchádzajúceho roka. Splatná daň firmy za rok 2022 teda predstavovala nula eur.

„Naše marže ako veľkodistribútora sú len na úrovni percent, a keď sa do nich premietnu náklady na zamestnancov a réžia, tak to takto vyjde,“ zdôvodnil nám v telefonickom rozhovore šéfAsbisu SKAndrej Buchamer, prečo sú zisky firmy na takej nízkej úrovni.

Na porovnanie: najväčší distribútor hardvéru v USA, spoločnosť Ingram Micro, v roku 2020 premenil na zisk 1,3 percenta tržieb. Tamojšia trhová dvojka, spoločnosť CDW, až päť percent tržieb.

Miliónové faktúry firiem s vlastníkmi na Cypre

Pred rokmi sa na internete objavil materiál kritizujúci spoločnosť Asbis pre údajné fiktívne faktúry spriazneným spoločnostiam. Informácie boli zverejnené anonymne a nebolo ich možné overiť. Uvádzali však podrobné informácie o údajných obchodných partneroch Asbisu a faktúrach vystavených tejto spoločnosti – vrátane presnej výšky či variabilného symbolu na faktúrach.

Medzi obchodných partnerov mali patriť spoločnosti Group MZ, Technology Solutions, Technology – Solutions či GNL Slovakia a všetky mali niečo spoločné – išlo o úplne neznáme firmy, no s miliónovými tržbami a prakticky nulovým ziskom, cez ktoré peniaze len pretiekli ďalej. Tri z nich mali materské firmy na Cypre. Okrem veľkých faktúr boli opísané aj menšie, napríklad za prenajímanie vozidiel od spoločnosti Maxmotorsport.

Napríklad spoločnosť Technology – Solutions mala v roku 2014 tržby 24 miliónov eur, skončila so ziskom 33-tisíc eur. Verejnosti však zostáva neznáme, čo táto spoločnosť vykonávala. Firma, ktorá utŕžila viac ako bratislavské letisko, veľkoobchodník Adidas Slovakia či najväčšie knižné vydavateľstvo Ikar, totiž akoby ani neexistovala. O firme ani o jej podnikaní na internete nie je dostupná žiadna zmienka – s výnimkou povinných údajov v obchodnom registri či registri účtovných závierok.

Keď sme sa počas telefonátu so šéfom Asbisu Buchamerom dostali k týmto otázkam, požiadal, aby sme ho s tým oslovili e-mailom. „Vôbec mi to nič nehovorí. Ja sa neviem zaoberať všetkými vecami, ale o tomto určite neviem. Mohli by ste, prosím, otázky poslať mailom?“ uviedol Buchamer.

V e-maile Buchamer uniknuté informácie bližšie nekomentoval ani nepoprel miliónové platby spomínaným spoločnostiam.

„S väčšinou našich obchodných partnerov máme v našich zmluvách o spolupráci dohody o zachovávaní mlčanlivosti i obchodného tajomstva. Z tohto dôvodu i z dôvodu korektnosti v obchodných vzťahoch nebudeme o našej obchodnej spolupráci zverejňovať akékoľvek informácie,“ uviedol šéf Asbisu.

Pretekal s Čikorom

Na firmách, kam mali z Asbisu peniaze odtekať, nebolo zaujímavé len to, že mali vlastníkov z Cypru, ale aj osoby, ktoré v nich figurovali.

Spomínanú spoločnosť Technology – Solutions v čase transakcií vlastnila Libuša Čikor, manželka Radomíra Čikora. Firmu Group MZ a druhú Technology Solutions (bez pomlčky) zastupoval do roku 2014 sám Čikor. Človek s týmto menom sa vyskytol v blízkosti šéfa slovenského Asbisu Buchamera pri úplne inej aktivite ako biznise: obaja spoločne jazdili v tíme už spomínaného Maxmotorsportu na automobilových pretekoch.

Čikor: Všetko je premlčané

Ani Radomír Čikor nechcel uviesť žiadne detaily o obchodných vzťahoch s firmou Asbis.

„Prepáčte, ja s Asbisom deväť rokov nepracujem. Čiže otázky, ktoré máte, sú mimo obliga, pretože sú všetky staré, ja si nepamätám všetky detaily. To, že mali dlhodobo odo mňa prenajaté autá, to je pravda. Ale načo niekto otvára obchodné vzťahy medzi spoločnosťami, kde nie je žiadne verejné obstarávanie?“ uviedol Čikor v telefonáte.

Ešte zaujímavejšie ako prenájmy áut od spoločnosti Maxmotorsport sú však miliónové obchody so spomínanými údajne technologickými spoločnosťami, ktorých činnosť je úplne neznáma. Čikor na tieto otázky reagoval nečakaným tvrdením o premlčaní vo veci, ktorú nekonkretizoval.

„Prosím vás, tie veci sú premlčané, dobre?“ odpovedal Čikor na otázky týkajúce sa spoločností Group MZ, Technology Solutions a Technology – Solutions s Asbisom. Potom si už ďalšie otázky vypýtal písomne, ale žiadnu odpoveď na ne neposlal.

S daniarmi sa súdili o nadmernú DPH

Prípad údajných uniknutých informácií z Asbisu nie je jediný, ktorý sa v jej minulosti vynára. Ďalšou kauzou sú podozrivé obchody, ktoré sú na rozdiel od uniknutých faktúr úplne preukázané. Sú totiž súčasťou súdneho rozhodnutia, súvisaceho s daňovou kontrolou v Asbise. Spoločnosť zažalovala daniarov, pretože jej daňový úrad odmietol uznať nadmerné odpočty DPH pri vybraných obchodoch.

Rozhodnutie zverejnené v roku 2017 súvisí s obchodmi Asbisu z roku 2014, keď kúpili tovar od neznámej spoločnosti Pulze. Prípad má dve roviny. Prvú tvorí zapojenie Asbisu ako najväčšieho distribútora hardvéru do podozrivého reťazca obchodov od mimoriadne podozrivej firmy. Druhú rovinu kauzy predstavuje problém, že konateľ firmy Pulze poprel akýkoľvek obchod s Asbisom a podpisy na faktúrach označil za sfalšované.

„Svedok uviedol, že spoločnosť PULZE, s. r. o., nespolupracovala so spoločnosťou ASBIS SK, spol. s r. o., nedodala platiteľovi žiaden tovar, nevystavila pre platiteľa žiadne faktúry, nesplnomocnila žiadnu osobu na uzatváranie obchodných vzťahov.“

O čo išlo? Daniari nechceli Asbisu uznať nadmerné odpočty DPH pri transakciách za vyše 500-tisíc eur, pretože dodávateľská spoločnosť Pulze pri nich túto daň neodviedla. Postup Asbisu bol podľa kontrolórov neopatrný. Najväčšie výhrady však mali k tomu, že firma začala obchodný vzťah len na základe e-mailovej komunikácie – a to s osobou, ktorej identita nebola nijakým spôsobom potvrdená.

„Správca dane nespochybňuje existenciu tovaru. Pokiaľ daňový subjekt bude aj naďalej považovať doterajší spôsob komunikácie medzi daňovým subjektom a dodávateľom ako štandardný a v poriadku, tak vzhľadom na skutočnosť, že obchoduje s rizikovými komoditami, musí počítať, že pri takýchto ,kontrolných mechanizmoch‘, ktoré má nastavené, sa mu podobné situácie, ako vznikli s dodávateľom PULZE, s. r. o., môžu v budúcnosti zopakovať,“ tvrdili kontrolóri.

Nakladanie s týmto tovarom bolo podozrivé aj po tom, ako ho Asbis predal. Jeden z dodávateľov podľa opisu v súdnom rozhodnutí kupoval „tovar výlučne od spoločnosti ASBIS SK, spol. s r.o., a následne deklaroval predaj tovaru pre zahraničných odberateľov z Poľska, Litvy a Veľkej Británie“.

Asbis odmietol výčitky daniarov. Firemný advokát hovoril o „neodôvodnenom, priam šikanóznom, rozširujúcom dôkaznom bremene“, ktorým by mal Asbis preukazovať, že nevedel o daňových podvodoch v reťazci tovaru. Podobným spôsobom argumentujú advokáti aj v iných daňových prípadoch, keď tvrdia, že daňový podvod jednej firmy nemá spôsobovať škodu druhej firme, ktorá o nekalom konaní nevedela.

Súd v roku 2017 rozhodnutie daniarov zrušil a vrátil na dopracovanie.

Ani tieto podozrenia Buchamer bližšie nevysvetľoval. „Táto odpoveď sa vzťahuje aj na vašu otázku týkajúcu sa osoby menom Radomír Čikor. Na otázky o obchodnom vzťahu so spoločnosťou PULZE, s. r. o., tiež nebudeme z rovnakých dôvodov reagovať, ale dopĺňame, že v nadväznosti na aktivity súvisiace s danou spoločnosťou sme podnikli právne kroky. Vo všeobecnosti môžeme uviesť, že naša spoločnosť má riadne splnené všetky zákonné povinnosti, ktoré nám z obchodovania s touto spoločnosťou, ako aj s ktoroukoľvek inou kedykoľvek vyplynuli,“ uviedol Buchamer v e-maile.

Zamestnali obvineného úradníka

V kauze Vata 2 v roku 2022 NAKA zadržala a obvinila viacerých podozrivých. Bol medzi nimi aj Peter Kucer, ktorý pracoval pre ministerstvo informatizácie, Národnú transfúznu službu či IT firmu eD System.

V čase zadržania však už pracoval na svojom najčerstvejšom pôsobisku, v distribučnej firme Asbis SK, kde pôsobí na vysokej funkcii aj rok po zadržaní a obvinení.

„Obvinenie pána Petra Kucera podľa nám dostupných informácií nesúvisí s akoukoľvek jeho činnosťou pre spoločnosť ASBIS SK, spol. s r.o., a bolo vznesené až počas trvania jeho pracovného pomeru v našej spoločnosti. Povahu obvinenia vnímame iba z médií, rešpektujeme prezumpciu neviny a ďalší vývoj situácie s pánom Kucerom budeme vzhľadom na náš pracovnoprávny vzťah sledovať,“ odpovedal Buchamer ohľadom obvinenia Petra Kucera.

Kauza Vata

Práve v kauze Vata pritom musel minulý rok vypovedať aj šéf Asbisu Andrej Buchamer. Vyšetrovateľ sa Buchamera pýtal aj na firmu eD System, ktorej šéfoval Buchamerov nový kolega Peter Kucer. „Túto osobu poznám už dlhodobo, pokiaľ si pamätám, bol šéf eD System, v súvislosti s vyšetrovanou vecou ho neevidujem, z mojej pozicie v rámci IT sektoru je to známa osoba, v súčasnosti sa s ním nestretávam, resp. veľmi málo,“ uviedol Buchamer o Kucerovi na výsluchu.

Buchamer kauzu nevníma citlivo. „V súvislosti s kauzou Vata disponujeme iba mediálne známymi informáciami a jej súčasťou je podľa všetkého niekoľko desiatok spoločností i množstvo fyzických osôb. Naša spoločnosť nevníma vyšetrovanie tejto kauzy nijako špeciálne a vo všeobecnosti môžeme uviesť, že naša spoločnosť bola, je a bude plne súčinná s orgánmi činnými v trestnom konaní v prípade akýchkoľvek dožiadaní a dotazov,“ uzavrel šéf najväčšieho distribútora počítačovej techniky, aktuality.sk

X X X

Nórska spravodajská služba: Rusko sa stalo silnejším a vo vojne proti Ukrajine je vo výhode

Rusko získava výhodu vo vojne na Ukrajine vďaka väčšiemu počtu vojakov a materiálom dodaných Čínou a Severnou Kóreou či inými krajinami, upozornila v pondelok nórska vojenská spravodajská služba.

 Ukrajina bude potrebovať značnú vojenskú pomoc Západu, aby situáciu obrátila, vyhlásil šéf nórskej vojenskej spravodajskej služby Nils Andreas Stensönes. „Rusko má v tejto vojne v súčasnosti silnejšiu pozíciu ako pred rokom a je v procese získavania výhody,“ uviedol Stensönes pre novinárov pri prezentácii výročnej správy o rizikách.

Poukázal na to, že Rusko mohlo mobilizovať približne trikrát viac vojakov než Ukrajina a že zvláda sankcie lepšie, ako sa očakávalo. Jeho priemysel zároveň dokáže podľa Stensönesa vyrábať viac munície, bojových vozidiel, dronov a rakiet, čo umožňuje ruským vojakom „udržiavať vojnové snahy po celý rok“.

 Rusko tiež dostáva vojenskú pomoc od Severnej Kórey, Iránu, Bieloruska a Číny, pričom Peking Moskve neposiela zbrane ale stroje, vozidlá, elektroniku a náhradné súčiastky pre ruský zbraňový priemysel, povedal Stensönes.

 Podľa Stensönesa je vojna na Ukrajine „prvou svetovou vojnou vo farbe“. Ukrajina a Rusko totiž majú opevnené pozície, útočné operácie sú obmedzené a nevedú k výrazným zmenám a dôležitú úlohu zohráva delostrelectvo. Šéf nórskej obrannej spravodajskej služby zároveň povedal, že Ukrajina nie je schopná sama vyrobiť potrebné zbrane a je „úplne závislá od materiálnej podpory zo Západu“, pričom veľkú časť západného vybavenia, ktoré už dostala, „stratila alebo použila“.

„Ukrajinské sily budú potrebovať značnú zbraňovú pomoc Západu, aby boli schopné sa brániť a znovu získať v konflikte iniciatívu,“ uviedol šéf nórskej vojenskej rozviedky. Zároveň poukázal na žiadosti Kyjeva o muníciu, zbrane s dlhým dosahom, vzdušnú obranu, tanky a stíhačky.

 „Nórsko a Európa musia byť pripravení prevziať väčšiu zodpovednosť na zaistenie svojej vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti svojich spojencov,“ uviedol po boku Stensönesa nórsky minister obrany Björn Arild Gram.

Nórsko spolu s Dánskom a Holandskom súhlasilo, že Ukrajine dodajú stíhačky F-16, ktoré žiadala od svojich spojencov. Spojené štáty sú od začiatku invázie hlavným vojenským sponzorom Ukrajinu, no americký Kongres sa nedokáže dohodnúť na ďalšej pomoci. Vyhliadky na návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu okrem toho taktiež kladú na Európu väčšiu zodpovednosť./agentury/

X X X

Farmári čakajú na peniaze ako na spasenie, hrozia štrajkami.

Opusti maštale a stali sa z nich úradníci, tvrdí Takáč

Medzi poľnohospodármi rastie napätie. Dôvod je prozaický, oneskoruje sa výplata priamych platieb. Z celkovej sumy 360 miliónov eur pritieklo farmárom na účty 157 miliónov eur, ale nie všetkým. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč sľubuje nápravu, ktorú má priniesť nový generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Marek Čepko. Je to bývalý farmár, ktorý, povedané jeho slovami. „vie, ako sa roľník cíti, keď nevie, kedy mu prídu dotácie“.

Najbližšie rozhodnutia o výplate dotácií by mali padnúť v pondelok 19. februára, pôjde o tzv. dotácie na pastevný chov zvierat a viazanú produkciu zeleniny a 29. februára by k slovu mali prísť podpory za celofaremné ekoschémy. Podniky čakajú na dotácie ako na spasenie, pretože medzitým sa im nahromadili výplaty záväzkov. Aby toho nebolo málo, čelia poľnohospodári napríklad na Žitnom ostrove zvýšeným daniam za nehnuteľnosti, keď si zastupiteľstvá niektorých obcí pýtajú za hektár pôdy nie 55, ale 115 eur.

 To sú dôvody, ktoré podľa predsedníčky Agrárnej komory Slovenska Heleny Patassiovej ženú poľnohospodárov do protestov. Mali by sa začať manifestačnými protestnými jazdami traktorov 19. februára napríklad v Leviciach, ale aj na Orave. Organizuje ich Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska (ZVPAS).

Protesty chystá aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Tá v pondelok rokovala vo

Varšave s partnerskými organizáciám krajín V4, aby skoordinovala s nimi svoj krok, predovšetkým s poľnohospodármi v Českej republike. Budúci týždeň bude teda v znamení protestov.

 „Uvidíme, ako rezort zareaguje na naše požiadavky. Pokiaľ nepríde k náprave, neskončíme pri jednom proteste. Na problémy, sme upozornili 17. januára a riešia sa slimačím tempom,“ povedal predseda ZVAPS Ján Jelen. Členom tejto organizácie zoskupujúcej predovšetkým rodinných farmárov dochádza už trpezlivosť.

 O nič lepšie nie sú na tom ani veľké podniky, kým menšie dostali aspoň časť z dotácií, družstvá a obchodné spoločnosti na ne ešte len čakajú. „Nemáme uhradené záväzky voči svojim dodávateľom, ktoré sme obvykle kryli z dotácií. Teraz si budeme musieť zobrať prekleňovací úver a to sú výdavky navyše, z ktorých má prospech len banka,“ povedal jeden z konateľov podniku v okrese Trnava.

Kľúčovú rolu vo výplate dotácií hrá Pôdohospodírska platobná agentúra. Tak minister Richard Takáč (Smer) ako aj poľnohospodári sa zhodujú v tom, že „platobka“ pri výplate dotácií zlyhala. Minister vidí za jej slabým výkonom neschopnosť predchádzajúcich vlád. Vlani situáciu skomplikoval pád Hegerovej vlády, na ktorú nadviazala v podstate len údržbárskou činnosťou Ódorova vláda. Vo výsledku išla agentúra v ústrety požiadavkám Spoločnej poľnohospodárskej politiky na nové programovacie obdobie nepripravená.

 Podľa Takáča sú za oneskorenými výplatami dotácií ako vonkajšie tak vnútorné problémy. Systém označil za prebyrokratizovaný ako zo strany Bruselu aj Bratislavy. Za zložitým administrovaním je napríklad aj doteraz nefunkčný Register užívacích vzťahov. K tomu pribudli problémy so satelitnými snímkami. Sú nepresné a poľnohospodári musia dokladovať svoje nároky na pozemky a tým na dotácie fotografiami. Takáč povedal , že z farmárov sa stali úradníci a fotografi, ktorí namiesto toho, aby pracovali na poli či v maštali, prácne dokumentujú nároky na podpory.

Každý bude protestovať po svojom

Problémy s dotáciami navyše umocnilo ozeleňovanie poľnohospodárstva plynúce zo Zelenej dohody. Biopásy a úhory priniesli viac starostí ako efektu a navyše teraz je problém ako prísť k peniazom za ušlú produkciu z desiatok tisíc hektárov. Jedno je však isté: poľnohospodári síce majú právo na dotácie, ale ako pripomenul Takáč, majú aj povinnosti dokladovať ich. K priamočiarejšiemu vyplácaniu dotácií by mal prispieť nový generálny riaditeľ PPA Marek Čepko, ktorý vydal príkaz, že pracovníci platobnej agentúry musia byť ústretoví voči farmárom. Z agentúry musí byť jednoducho proklientska organizácia slúžiaca farmárom a nie naopak.

Opatrenia, ktoré prijíma nový generálny riaditeľ, je to už tretia Takáčova voľba, by mali priniesť rýchlejšiu výplatu dotácií. Cestu k nej by mala na budúci rok otvoriť úplná digitalizácia, čiže už nie písomné, ale iba elektronické podávanie žiadostí. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho realisticky odhadol, že „gro peňazí bude vyplatené v priebehu marca a apríla.“ Nespokojní poľnohospodári medzitým pripravujú protesty, aby primali zodpovedných k väčšej akcieschopnosti.

 Ako je to už na Slovensku zvykom, protesty idú v réžii jednotlivých zväzov, komôr a združení. Hovorí to o tom, že po 35 rokoch stále cítiť medzi poľnohospodármi kto je príslušníkom tzv. veľkých podnikov, teda družstiev a ich nasledovníkov, a kto patrí k druhej skupine, ktorú tvoria rodinné farmy a mladí farmári. Agrárna komora Slovenska oslovila svojich členov, aby sa rozhodli, či sa pridajú k Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore, ktorej členovia zabezpečujú 80 percent poľnohospodárskej produkcie SR, alebo pôjdu pod zástavou Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov.

Minister pôdohospodárstva voči protestom nenamieta, podporuje ich, ale bol by rád, keby nevyústili do obmedzovania fungovania ostatnej spoločnosti./agentury/

X X X

Odhalenie kontrolórov košickej župy: Stroje prenajaté za milióny zarástla burina

 Niektoré do terénu nikdy nevyšli. Predseda KSK Rastislav Trnka tvrdí, že pochybenie nevidí.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

KOŠICE: Útvar hlavného kontrolóra Košického samosprávneho kraja (KSK) zverejnil správu s výsledkami kontroly prenájmu 73 dopravných prostriedkov a mechanizmov. Na osem rokov si ich od spoločnosti Tempus – Trans za takmer 30 miliónov eur prenajala Správa ciest KSK. Obstarávacia cena je podstatne nižšia.

Na spornú zmluvu dlhodobo upozorňuje krajský poslanec Miloš Ihnát. Kritizoval jej nevýhodnosť a chýba mu v nej možnosť odkúpenia techniky po ôsmich rokoch. Predseda KSK Rastislav Trnka v takmer 400 stranovej správe nevidí pochybenia, Ihnát mu odkazuje, nech si ju ešte raz prečíta.

Kontrolórom chýba komplexný výstup, analýzy či štúdie, ako aj absencia alternatívnych riešení či požiadavky zo strany zamestnancov stredísk, čo do počtu a druhu techniky. Mechanizmy si boli pozrieť priamo aj v teréne a rozprávali tiež so zamestnancami.

O viac ako tretinu menej

Kontrolná skupina pre posúdenie hospodárnosti vynakladania finančných prostriedkov oslovila spoločnosť Tempus — Trans a požiadala o vyčíslenie celkovej obstarávacej ceny všetkých prenajatých dopravných prostriedkov a mechanizmov (DPaM), vrátane príslušenstva.

Prvá informácia bola, že obstarávacia cena za všetky prenajaté prostriedky je 14 556 146,65 eur bez DPH (17 467 375,98 eur s DPH). Nasledoval však mail, v ktorom bola opravená celková obstarávacia cena na 14 752 571,65 eur bez DPH (17 703 085,98 eur s DPH).

 Na krajskom zastupiteľstve v auguste 2023 ešte vtedy generálny riaditeľ správy ciest Anton Trišč poslancom tvrdil, že pri nákupe strojov to mohla byť čiastka „22 až 24 miliónov eur, neviem to presne teraz.“

Podľa uzatvorenej Zmluvy o prenájme dopravných prostriedkov a mechanizmov bola dohodnutá celková cena za prenájom DPaM vo výške 29 859 027, 36 eur s DPH.

Burina a pavučina na strojoch

Ešte pred zastupiteľstvom rokovala v júli 2023 Dopravná komisia Zastupiteľstva KSK. Už vtedy člen komisie na prípravu projektu zaobstarania mechanizmov a zároveň dopravnej komisie Vladimír Baloga povedal, že nie so všetkými špecifikáciami bol spokojný. Má 14-ročné skúsenosti z praxe z reálneho výkonu aj z riadenia strediska Správy ciest KSK.

„S niektorými konkrétnymi riešeniami nesúhlasil, ani s počtom, ani s druhmi strojov. Navrhoval tiež nižšie kubatúry u traktorov,“ píše sa v zápisnici komisie. Pri niektorých strojoch, ktoré cestári potrebujú len sporadicky, odporúčal krátkodobý nájom alebo objednanie služby dodávateľsky.

Kontrolóri boli aj v teréne, navštívili päť prevádzok správy ciest, kde zisťovali reálny a fyzický stav mechanizmov. Niektoré prídavné zariadenia cestári ani nepoužili.

„Boli obrastené burinou, niektoré pokryté pavučinou, čo pôsobilo, že odo dňa prevzatia prídavných zariadení a ich uložení na miesto, nebolo s nimi vôbec manipulované,“ napísali do správy kontrolóri. Niektoré prídavné zariadenia ani nebudú využité a spôsobujú na strediskách iba starosti s ich uskladnením a ochranou.

Nespokojní zamestnanci

Zamestnanci kontrolórom povedal aj o skúsenostiach so strojmi. „Pri niektorých sypačoch absentovalo sypania posypového materiálu medzi nápravami, resp. pred zadnou nápravou, čo spôsobuje problémy pri zimnej údržbe a jazde v kopcovitom teréne, prenajaté sypače aplikujú posypový materiál za vozidlom,“ opisujú jeden z problémov.

Pri sypačoch zamestnancom nevyhovuje ani automatická prevodovka, ktorá nie je vhodná pri zimnej údržbe ciest, „dochádza k situáciám, že sypač pri určitej malej rýchlosti sám zrýchli.“ Pri traktoroch boli zamestnanci nespokojní s nožmi na kosenie pri čelných kosačkách.

„Nič nevydržia a pri kosení dochádza k vystreľovaniu kameňov spod otáčajúcich sa nožov, čím dochádza k poškodeniu okoloidúcich automobilov.“

Pri traktoroch, ich veľkosti, povedali, že pri prácach na cestách III. triedy je veľkosť stroja spolu s prídavným zariadením problematická z dôvodu, že cesty sú úzke, čo spôsobuje problém a zbytočne sa blokuje viac ako polovica cesty. Vhodnejší je preto traktor menších rozmerov.

Zamestnanci nerozumeli ani rozhodnutiu zo strany manažmentu o pozastavení výdavkov na zabezpečenie údržby staršej a vlastnej techniky a zdĺhavému riešeniu najmä krízových situácií, kde bolo potrebné promptné riešenie opravy a údržby.“

Žiadna dokumentácia

Ešte na júnovej dopravnej komisii KSK vtedajší generálny riaditeľ Trišč vysvetľoval, že špecifikáciu strojov pripravoval odborný tým ľudí na Správe ciest KSK v období rokov 2020 až 2021.

O mesiac neskôr na zastupiteľstve poslancom hovoril, že hneď mesiac potom čo nastúpil, odštartoval projekt na obnovu techniky Správy ciest.

Kontrolórov zaujímali podrobnosti, no potrebné dokumenty nedostali. V správe konštatujú, že neexistuje žiaden doklad alebo záznam zo zasadnutia projektového tému, štúdia realizovateľnosti či finálny výstup.

Chýba im komplexná dokumentácia, ktorá by preukázala prípravu procesu verejného obstarávania, „najmä zabezpečenie stanoviska kompetentného orgánu o možnosti spôsobu financovania.“

 Taktiež vyčítajú chýbajúce zdôvodnenie technickej špecifikácie, požiadavky zo strany zamestnancov stredísk, čo do počtu a druhu techniky.

„Pred rozhodnutím realizovať verejné obstarávanie na prenájom DPaM sa žiadalo, priam bolo nevyhnutné vykonať analýzu, vyhodnotiť možnosti obstarania s finančným vyjadrením, či kúpiť DPaM na splátky, úver alebo zvoliť cestu prenájmu,“ konštatujú v správe kontrolóri.

Županové tvrdenia nesedia

Poslanec Ihnát viackrát poukázal na to, že zmluva je nevypovedateľná a správa ciest po uplynutí ôsmich rokov nemá možnosť mechanizmy odkúpiť.

Na dopravnej komisii mu Trišč povedal, že nájomnú zmluvu koncipovali právnici tak, aby chránili záujmy organizácie.

„Stroje sa po ôsmich rokoch budú musieť vrátiť Tempusu, pretože nebolo možné mať v zmluve klauzulu o odkúpení. Po konzultácii s externou firmou, ktorá obstaráva pre Správu ciest KSK bolo konštatované, že je to v rozpore s nejakými zásadami hospodárenia VÚC,“ povedal vtedy Trišč.

Zároveň dodal, že je otázka, čo bude o osem rokov a vie si predstaviť ďalší prenájom, alebo odkúpenie alebo ukončenie zmluvného vzťahu.

Koncom augusta 2023 zmluvu obhajoval aj predseda KSK Trnka. Odmietol výčitky, že je nevýhodná a nevypovedateľná.

„Podľa všeobecných obchodných podmienok prenajímateľa, Správa ciest KSK má právo po uplynutí doby nájmu prednostné právo na odkúpenie vozidiel po skončení lízingu,“ povedal Trnka.

Kontrolóri však v správe odporúčajú „nájsť možnosti uzatvorenia Zmluvy o kúpe prenajatej veci podľa technického stavu a reálnej potreby po ukončení doby prenájmu za symbolickú cenu.“

Navrhujú tiež vypracovať právnu analýzu uzatvorenej zmluvy zahŕňajúcu posúdenie možnosti odstúpenia od zmluvy, vrátane vyčíslenia možných finančných dopadov spojených s prípadným uplatnením sankcií prenajímateľom.

Žiadny problém

„Kontrolóri nenašli žiadne pochybenia, zároveň nenašli žiadne rozpory so zákonom o rozpočtových pravidlách,“ reagoval na správu pre televíziu Markíza predseda Rastislav Trnka.

Poslanec Ihnát trvá na tom, že zmluva je nevýhodná a to, čo je v nej napísané je na zamyslenie. „Kontrolná správa údajne nič neodhaľuje. Len nech si pán predseda KSK dôsledne tú kontrolnú správu prečíta,“ reagoval na vyjadrenie Trnku.

 Prenájom pre krajských cestárov sa týka 73 kusov techniky, medzi nimi je 27 nákladných vozidiel s rôznymi nadstavbami, 29 traktorov s príslušenstvom, desať teleskopických nakladačov, dve kolesové rýpadlá či kráčajúci bager.

Obvinený Trnka aj Trišč

Košický samosprávny kraj už so spoločnosťou Tempus Trans obchodoval. Išlo o predražený nákup a krátky termín dodacej lehoty štyroch posypových vozidiel. Nákup tatroviek rieši Národná kriminálna agentúra, ktorá v rámci akcie Valentín vlani vo februári obvinila piatich ľudí, medzi nimi sú aj župan Rastislav Trnka, bývalý riaditeľ správy ciest Tričš, ako aj jeden zo spoločníkov firmy Tempus Trans.

Kraj mal prísť o zhruba 400-tisíc eur a štandardný nebol ani proces výberu. Pri súťaži tohto typu vozidiel sa požaduje dodacia lehota 5 až 6 mesiacov, pričom v tomto prípade to boli len 3 mesiace.

„Trojmesačná lehota bola absolútne nereálna a vedel ju splniť len ten, kto mal vozidlá na sklade. O tom, že daná firma má autá na sklade bol informovaný Trnka priamo jedným zo svedkov. Vozidlá kúpila firma Tempus Trans, následne si zabezpečila ďalšie dve vozidlá. Nikdy predtým ani potom také vozidlá na sklade nemali, je to tovar vysoko špecifický a objednáva sa na zákazku,“ upozornil dozorujúci prokurátor.

Vyšetrovateľ vzniesol voči Trnkovi obvinenie za pokračovací zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchaný formou spolupáchateľstva.

Bývalého riaditeľa cestárov Trišča polícia obvinila aj v novembri z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v súbehu so zločinom machinácie pri verejnom obstarávaní. Spolu s ďalšou osobou je obvinený v prípade, ktorý sa týka dvoch obstarávaní techniky pre správu ciest v roku 2021. Išlo o nákup posypových nadstavieb a radlíc, a rámov vozidiel na montáž nadstavieb. Podľa obvinenia mala vzniknúť pre SC KSK škoda najmenej 242-tisíc eur s DPH, aktuality.sk

X X X

Čaká nás do roku 2030 tretia svetová vojna? (názor Samuela Matejíčku)

V tomto roku očakávame vyšší počet konfliktov po celom svete. Na prvý pohľad nesúvisia, no z pozadia ich podporujú svetové mocnosti. Je to v ich geopolitickom záujme.

Autor je hlavný analytik a konzultant spoločnosti SEIG Global Analytics

Vypuknutím vojny na Ukrajine sa potvrdila predpoveď založená na štúdiách a modeloch dlhodobých Kondratievových ekonomických alebo technologických cyklov. Geopolitické predpovede s pomocou týchto cyklov vychádzajú z predpokladu, že pri aplikácii a rozširovaní nových technológii, v súčasnosti najmä umelej inteligencie a nanotechnológií, do ekonomiky sa zvyšuje konfliktnosť vo svete.

Západ verzus BRICS

Vtedy môžu vypuknúť svetové vojny alebo nastať transformácia svetového poriadku. Podobná situácia bola počas prvej a druhej svetovej vojny či počas rozpadu Sovietskeho zväzu. Na 20. roky 21. storočia sa predpovedá zvýšená konfliktnosť a najväčšie riziko svetovej vojny.

Globálne konflikty súčasnosti vyplývajú z rozporov medzi etablovanými západnými mocnosťami s centrom v Spojených štátoch a potenciálnymi mocnosťami spomedzi štátov BRICS. Najvýraznejšími a najaktívnejšími krajinami tohto zoskupenia sú Rusko, Čína a Irán, ktoré sa snažia o zmenu svetového poriadku, teda minimalizovanie dominantnej úlohy Spojených štátov vo svete.

Skôr než svetovú vojnu však očakávame pribúdanie konfliktov, ktoré sú na prvý pohľad od seba nezávislé, no z pozadia ich podporujú svetové mocnosti. Zvýšená konfliktnosť vo svete je v roku 2024 pravdepodobná aj preto, lebo je v geopolitickom záujme všetkých mocností.

Spojené štáty sa snažia o zintenzívnenie konfliktov v sfére záujmov Ruska, najmä v postsovietskom priestore, aby tak obmedzili jeho možnosti vo vojne na Ukrajine. Čína a Rusko majú záujem o to, aby sa rozhoreli konflikty vo sfére záujmu Spojených štátov, aktuálne najmä na Blízkom východe a potenciálne v Južnej Amerike. Chcú tak oslabiť možností Spojených štátov reagovať na rozšírenie vplyvu v sfére záujmov Ruska a Číny.

Ukrajina a Izrael

V súčasnosti sú aktívne dve ohniská konfliktov s globálnym alebo makroregionálnym významom, a to vojna na Ukrajine a vojna v Izraeli. Trendy naznačujú, že vojna na Ukrajine prechádza do poslednej fázy. Ak bude Západ schopný Ukrajinu podporovať dostatočne na to, aby zastavila Rusko, konflikt zamrzne na súčasnej frontovej línii.

Ak však podporu Ukrajiny postupne minimalizuje, Rusko môže byť schopné obsadiť minimálne celé územia novopripojených ukrajinských oblastí (Donecká, Luhanská, Záporožská a Chersonská) prípadne Charkovskú, Dnepropetrovskú, Nikolajevskú a Odeskú oblasť. Rusko podľa všetkého nemá záujem o obsadenie celej Ukrajiny, pretože na jej západných územiach by čelilo vysokej hrozbe separatizmu.

Konflikt v Izraeli bude pravdepodobne pokračovať, možno aj eskalovať do väčších rozmerov. Cieľom Izraela je ukončiť problém Gazy jej vojenským obsadením. Situácia môže prerásť do veľkého vojenského konfliktu s globálnym významom a s priamym zapojením Spojených štátov a Iránu.

Vtedy by mohol vypuknúť nový konflikt na severe Iránu, počas ktorého by Azerbajdžan mohol pomáhať Izraelu útočiť na Irán zo severu. V takom prípade by sa mohol obnoviť aj konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom o Sjunikskú oblasť. Tomu zatiaľ zamedzuje dohoda medzi Azerbajdžanom a Iránom o smerovaní zangezurského koridoru cez Irán, avšak v prípade oslabenia Iránu by Azerbajdžan mohol túto situáciu využiť.

Výbušný Blízky východ

Hrozbu konfliktu na Blízkom východe zvyšuje aj možnosť, že výstavba židovského chrámu na Chrámovej hore v Jeruzaleme sa začne už v roku 2024. Hrozilo by zbúranie komplexu Al-Aksá, čo by mohlo viesť k vojne s moslimským svetom a k vzniku veľkej antiizraelskej moslimskej koalície.

Podobná vojna by sa mohla skončiť lokálnym použitím jadrových zbraní zo strany Izraela. Preto budú Irán a následne aj Saudská Arábia ako hlavný moslimský geopolitický rival Iránu v regióne pokračovať v snahách o získanie jadrových zbraní.

Ak by sa do konfliktov na Blízkom východe, napríklad proti húsíom v Jemene, aktívne zapojili Spojené štáty, zvýšilo by to riziko čínskeho útoku na Taiwan či ruského úspechu na Ukrajine.

Venezuela verzus Guyana

Regionálny konflikt s potenciálnym zapojením Spojených štátov hrozí aj vo Venezuele, ktorá chce vojensky obsadiť západné územia Guyany. Ide o historický spor, ktorý má korene v koloniálnej ére, no aktuálnym sa stal kvôli relatívne nedávnym objavom masívnych ložísk ropy v teritoriálnych vodách Guyany.

Na začiatku decembra 2023 sa vo Venezuele konalo referendum, na základe ktorého venezuelská vláda deklarovala zámer zaútočiť na Guyanu. Vláda tiež prezentuje mapy, na ktorých je západná Guyana súčasťou Venezuely.

Rusku a Číne by podobný konflikt vyhovoval, pretože by sa doň kvôli svojim geopolitickým záujmom a záujmom amerických ropných spoločností v regióne museli zapojiť Spojené štáty. Ozbrojené sily Venezuely sú neporovnateľne silnejšie ako armáda Guyany a samotná Guyana by nemohla Venezuele dlho odolávať.

Posledné informácie však naznačujú, že Venezuela ustupuje od svojich ambícii a sľubuje teritoriálne spory riešiť mierovou cestou. Nedá sa však vylúčiť, že sa tieto tendencie opäť zmenia. Situácia vo svete sa môže vyvinúť tak, že vedenie Venezuely bude predpokladať, že Spojené štáty nebudú schopné adekvátne zareagovať na ich útok.

Nepokojná Ázia

Čínsky útok na Taiwan v roku 2024 je nepravdepodobný. Viaceré štúdie predpokladajú, že Čína bude na útok pripravená až v roku 2025. Ak však na Blízkom východe alebo potenciálne v Južnej Amerike vypuknú väčšie konflikty s priamym zapojením Spojených štátov, Čína by mohla využiť príležitosť a pokúsiť sa vojensky obsadiť Taiwan. Na vojnu sa oficiálne pripravuje KĽDR. Prípadný útok na Južnú Kóreu by tiež mohol vyústiť do lokálnej jadrovej vojny.

Etiópia má záujem o obsadenie Eritrey, aby získala prístup k moru. Momentálne je závislá od Eritrey, pretože využíva jej prístavy. Stabilitu v severozápadnej Etiópii však oslabuje Sudán, pomocou podpory miestnych povstaleckých skupín. Situácia v regióne sa bude každopádne zhoršovať, či už vo vnútri Etiópie, alebo v dôsledku útoku na Eritreu. Do tohto konfliktu by sa však svetové mocnosti pravdepodobne priamo nezapojili.

V prípade vypuknutia väčšiny uvedených konfliktov hrozí aj útok Turecka na Grécko, prípadne na Cyprus. Turecko chce získať minimálne grécke územia na mori, kvôli novoobjaveným bohatým prírodným zdrojom v gréckej ekonomickej zóne.

V takom prípade by mohla byť ohrozená funkčnosť NATO, ktoré bude s narastajúcimi rizikami vo svete stále menej dôležité pre Spojené štáty. V prípade víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2024 budú angažovanosť a záujmy USA v NATO stále menšie.

Nový svetový poriadok

Vyššie uvedená prognóza bude aktuálna v stredne dlhodobom horizonte, teda zhruba do roku 2030 až 2034. Niektoré predpovede sa v tom roku môžu začať premietať do reality. Predpoveď je však založená na veľkom množstve premenných a zároveň na ľudskom faktore.

Situácia vo svete sa však počas najbližších šiestich rokov môže zhoršiť. Aj keby sa konflikt na Ukrajine skončil, potenciálny vznik či vyostrenie iných konfliktov môže spôsobiť, že súčasná negatívna ekonomická situácia na svete bude pokračovať, prípadne sa negatíva ešte prehĺbia.

Súčasné tendencie naznačujú, že ku koncu desaťročia nastanú snahy o sformovanie nového svetového poriadku s novým globálnym systémom riadenia a riešenia sporov medzi krajinami. OSN v súčasnosti zlyháva podobne ako Liga národov, ktorá vznikla po prvej svetovej vojne, no nedokázala predísť druhej svetovej vojne.

Ak sa uvedené negatívne scenáre naplnia, svetu budú reálne hroziť lokálne jadrové konflikty, ak už nie globálna jadrová vojna, aktualita.sk

X X X

Kamala Harrisová je pripravená slúžiť, voliči majú obavy z Bidenovho veku

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová vyhlásila, že je pripravená slúžiť ako líderka. Povedala to v interview pre denník Wall Street Journal (WSJ), zverejnenom v pondelok. Medzi americkými voličmi totiž vo volebnom roku silnejú obavy z veku prezidenta Joea Bidena, píše tlačová agentúra AFP.

  Harrisová má 59 rokov a dostáva sa pod čoraz väčší drobnohľad verejnosti, či má patričné schopnosti. V prípade, že 81-ročný demokrat Biden nebude schopný vykonávať prezidentskú funkciu alebo odstúpi, Harrisová ho nahradí.

„Som pripravená slúžiť. O tom netreba pochybovať,“ odpovedala Harrisová na otázku, či obavy voličov z Bidenovho veku znamenajú, že ich musí presvedčiť o svojich kvalitách a schopnostiach.

Každý, kto ma vidí pri výkone práce, si musí „naplno uvedomiť, že mám schopnosti viesť (krajinu)“, uviedla Harrisová. Interview poskytla dva dni pred nelichotivou správou špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Hura, v ktorej bol Biden vykreslený ako zábudlivý senior.

 Hur v záverečnej správe o tom, ako Biden nakladal s tajnými materiálmi, napísal, že prezident nemá byť obvinený. Kriticky dodal, že komisii sa javil ako „dobromyseľný starší muž so zlou pamäťou“.

Biely dom zareagoval na správu ostro a poznamenal, že Hur vypočúval Bidena, keď bol pod silným tlakom deň po 7. októbri, teda po teroristickom útoku hnutia Hamas na Izrael. Aj Harrisová správu špeciálneho vyšetrovateľa označila za „politicky motivovanú“.

Harrisová sa čoraz viac angažuje v Bidenovej kampani za znovuzvolenie a zameriava sa na témy ako interrupcie.

 Prezidentské voľby v USA budú v novembri a očakáva sa, že Biden bude súperiť s Donaldom Trumpom.

Republikáni si často berú Harrisovú za svoj terč. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že niekdajšia senátorka za štát Kalifornia má nízke preferencie, tak ako samotný Biden./agentury/

X X X

Poľskí farmári počas protestov zničili ukrajinské obilie. Je to hanebné, zúri Kyjev

Poľská polícia vyšetruje okolnosti incidentu, keď protestujúci poľskí poľnohospodári v nedeľu pri hraničnom priechode s Ukrajinou v Dorohusku zastavili niekoľko ukrajinských nákladných áut a vysypali z nich na vozovku obilie. Informovala o tom dnes podľa agentúry PAP Ewa Czyžová z polície v Chelme.

 Poľskí farmári smerujú na ťažkotonážnom traktore do mesta Poznaň na západe krajiny v rámci celonárodného protestu farmárov proti agrárnej politike Európskej únie a dovozu lacnej ukrajinskej produkcie, ktorá im podľa nich podkopáva živobytie, 9. február 2024.

Poľskí roľníci blokádami niektorých hraničných priechodov s Ukrajinou protestujú proti dovozu lacnejšieho tovaru zo susednej krajiny, ktorá sa už takmer dva roky bráni ruskej ozbrojenej agresii.

 Czyžová uviedla, že po odbavení na hraničnom priechode tri nákladné autá, ktoré riadili ukrajinskí šoféri, vošli na poľské územie. „Účastníci protestu žiadne z nich nepustili ďalej a v určitom momente otvorili návesy, kvôli čomu sa obilie čiastočne vysypalo na vozovku. Šoféri sa vrátili na Ukrajinu,“ opísala Czyžová. Dodala, že pri tom nevznikla žiadna nebezpečná situácia ani sa nestrhla potýčka.

V piatok dopravu na mnohých miestach v Poľsku ochromili protesty farmárov, ktorí sa búria proti klimatickej politike Európskej únie alebo dovozu lacnejšej produkcie z Ukrajiny. Blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou pokračujú aj dnes. Ukrajinská pohraničná stráž dnes na svojom účte na telegrame informovala, že protestujúci poľnohospodári cez hranicu púšťajú len niekoľko nákladných áut za hodinu, autobusy a osobné autá môžu prechádzať ako obvykle.

Ako „hanebné a nízke“ správanie poľských roľníkov kritizuje starosta ukrajinského Ľvova Andrij Sadovyj. V súvislosti s incidentom na telegrame písal o „proruských provokatéroch“. Uviedol, že Ukrajinci „doslova polievajú krvou polia, na ktorých sa toto obilie pestuje“, a že zbierať obilie na poliach vo vojnovej oblasti znamená pracovať ako ženista.

Ukrajinský veľvyslanec vo Varšave Vasiľ Zvaryč označil počínanie demonštrantov za hanebné. Farmári podľa neho vysypali obilie zo zaplombovaných kamiónov, ktoré mali prejsť Poľskom do Litvy. „Takéto metódy by sa nemali v civilizovanej krajine tolerovať,“ usúdil diplomat. „Poľské úrady by nemali pripustiť podobné barbarské počínanie v budúcnosti,“ dodal podľa serveru RBK-Ukrajina.

Podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková poznamenala, že vidieť ukrajinské zrná vysypané na ceste je bolestné, ale Ukrajinci to prežijú a budú ďalej pestovať lepšie obilie. „Ale čo si počnú poľskí roľníci, až k nim zrazu dorazia Rusi na tankoch? Zablokujú hranicu s plagátmi?“ Ironicky sa spýtala vicepremiérka.

 Podľa predsedu finančného výboru ukrajinského parlamentu Danyla Hetmanceva sa incident na hraniciach s ničením obilia už netýka politiky a biznisu, ale „nachádza za hranicami ľudského chápania dobra a zla“.

 Portál RBK-Ukrajina pripomenul tiež tvrdenia námestníka poľského ministra pôdohospodárstva Michala Kolodziejczaka, že do Poľska nemenované firmy doviezli 330 000 ton ukrajinského obilia za šesť miliárd zlotých (približne 1 380 000 000 eur), pričom najlacnejšia ukrajinská pšenica vlani stála 51 zlotých (asi 12 eur) za tonu, čo podľa námestníka bolo dvadsaťkrát pod poľským prahom rentability./agentury/

X X X

Ruskú vojnovú ekonomiku čakajú ťažké časy, predpokladá šéfka Medzinárodného menového fondu

Aj ekonómovia, ktorí pôsobia v Rusku upozornili na nízku kvalitu hospodárskeho rastu. Poukázali na to, že výroba rakiet a granátov môže síce prispievať vyššiemu HDP, no bežní ľudia však z toho veľa nemajú.

Ruskú vojnovú ekonomiku čakajú ťažké časy, napriek tomu, že vysoké výdavky na zbrojenie podporujú ekonomický rast. Povedala to šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Ako dôvod uviedla odchod ľudí z krajiny a nedostatok technológií. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Ruská ekonomika sa po poklese v roku 2022, v ktorom Rusko zaútočilo na Ukrajinu, v minulom roku výrazne zotavila, ukázali údaje z minulého týždňa. Ruský štatistický úrad zverejnil, že hrubý domáci produkt (HDP) Ruska vzrástol vlani o 3,6 %, zatiaľ čo v roku 2022 klesla ekonomika o 1,2 %. Avšak pod minuloročný rast sa podpísali najmä štátne zákazky pre zbrojársky priemysel, čo do veľkej miery maskuje problémy, ktoré bránia zlepšovaniu životnej úrovne obyvateľstva.

Situácia sa podobá obdobiu Sovietskeho zväzu

Georgievová v rozhovore pre spravodajskú stanicu CNBC povedala, že MMF očakáva v tomto roku rast ruskej ekonomiky o 2,6 %. Naďalej ju bude ťahať zbrojárska výroba, zatiaľ čo spotreba bude klesať. „To sa do veľkej miery podobá situácii z obdobia Sovietskeho zväzu. Vysoká úroveň produkcie, ale slabá úroveň spotreby,“ dodala.

Aj ekonómovia pôsobiaci v Rusku upozornili na nízku kvalitu hospodárskeho rastu. Ako uviedli, výroba rakiet a granátov môže prispievať vyššiemu HDP, bežní ľudia však z toho veľa nemajú.

„Myslím si, že ruskú ekonomiku čakajú veľmi náročné časy. Dôvodom je odchod veľkého počtu ľudí z krajiny, ako aj sťažený prístup k technológiám, čo je dôsledok medzinárodných sankcií. Takže, aj keď najnovší odhad 2,6-percentného rastu vyzerá celkom pekne, za týmto údajom je nejaký príbeh a ten taký pekný už nie je,“ dodala šéfka MMF, aktuality.sk

X X X

Urolog: inkontinence moči a slabá erekce jsou nebezpečné patologie. Dnes je však lze léčit rychle a doma

Podle statistik je močová inkontinence, únik moči a erektilní dysfunkce penisu diagnostikována u 72 % mužů starších 50 let (37% u mužů starších 30 let). Nejnebezpečnější na této patologii je, že časem nezmizí, ale bude se stále více zhoršovat. To znamená, že mokré skvrny na oblečení, nepříjemný zápach se budou jen zvětšovat a slabá erekce se změní v úplnou impotenci.

Jan Bartoníček je jediným urologem, který je pravidelně zván k přednáškám na přední vědecké instituce a kliniky v Evropě a USA.

X  Profesore Bartoníčku, jak nebezpečná je močová inkontinence pro muže?

– Mnoho mužů si totiž ani neuvědomuje, že se jedná o plnohodnotné onemocnění spojené se zánětem prostaty. Podceňují její důsledky. Mnozí doufají, že nakonec odezní sama. Nikdy však nezmizí. Močová inkontinence může zkazit život nejen muži – kvůli neustálému nepříjemnému zápachu a nedostatečné erekci má muž komplexy a napjaté vztahy nejen se svou druhou polovičkou, ale v podstatě i s ostatními, protože zápach moči je lidem nepříjemný. Okamžitě se objeví myšlenky, že muž je nehygienický.

Hlavní nebezpečí této patologie však spočívá v tom, že ve vlhkém a teplém prostředí se rychle množí patogenní mikroflóra, která proniká do nitra penisu a usazuje se na jeho sliznici. Začíná hnisání a další nepříjemná onemocnění.

Podle statistik se u mužů po 1-2 měsících pravidelného „úniku“ a obtížného močení vyvine dysbakterióza penisu, po 3-4 měsících přeroste prostatitida v chronickou. A přibližně po roce je u mužů trpících inkontinencí moči (která nebyla řádně léčena) diagnostikován adenom prostaty nebo nezhoubné nádory. Kromě toho se prostatitida dále rozvíjí a zcela překrývá močovod, kde se bakterie začnou množit v obrovském množství. Tyto útvary se mohou kdykoli stát zhoubnými, což vede k rakovině a smrti.

Pokud se prostata neléčí, skončí to tak, že, jak jsem již řekl, zanícená prostata utlačí močovod. Budete muset podstoupit operaci: prostatektomii. Lékař provede operaci speciálním přístrojem – resektoskopem, který se zavede do penisu a dostane se jím až k prostatě, přičemž odřízne přebytek.

Operace rosektoskopem

Prostatektomie je velmi bolestivá a má dlouhou dobu rekonvalescence. Vedlejší účinky jsou velmi neblahé: penis může ztratit citlivost, sníží se libido a muž se stane impotentem. To znamená, že už nikdy nebude mít orgasmus. Jediným způsobem, jak obnovit alespoň nějakou erekci, je pak opětovná operace, ale nikoli prostaty, nýbrž samotného penisu. Vloží vám protézu, která penis nějakým způsobem podepře, ale živých pocitů už nikdy nedosáhnete.

Penilní protéza

X Řeknete si, proč by měli mít muži po padesátce sex? A já řeknu, že zdravý muž může mít dobrý sexuální život i do 80 let, pokud včas léčí svůj pohlavní systém.

Obecně většina mužů žije s časovanou bombou a neléčí se. Upřímně nechápu, proč to muži dělají. V současné době existují poměrně účinné způsoby léčby problémů s prostatou. Za 2-3 týdny můžete na tento problém navždy zapomenout. S největší pravděpodobností o tom ani nevědí…

X  Mluvíte o chirurgických zákrocích?

Samozřejmě že ne. A kromě toho chci všechny odradit od operací, které jsem uvedl výše. Včetně použití laseru. Navzdory vysoké rychlosti zákroků (takto bezohlední, peněz chtiví lékaři rádi lákají pacienty na kliniku) mají tyto operace mnoho negativních důsledků pro mužské zdraví, jak jsem již uvedl. Ale hlavní nevýhodou operace stále zůstává, že jde vlastně jen o kosmetické odstranění problému, tedy následků nemoci, nikoliv jejích příčin. Protože příčina zůstává, problém se v budoucnu znovu objeví. A to velmi rychle – během 1-2 let budou příznaky stále stejné: močová inkontinence, špatný zdravotní stav, poruchy spánku atd.

3 stadia prostatitidy

X Takže myslíte preparáty s antibiotiky nebo masáž prostaty?

– Opět špatně. Antibiotika jsou pro pacienta návyková, neléčí, nemoc se po čase vrátí. Masáže jsou v podstatě zbytečná, ponižující procedura.

Mluvím o jiné, účinnější léčbě, která odstraňuje samotnou příčinu zánětu prostaty.

Již v roce 2007 vědci z Japonska prokázali, že hlavní příčinou prostatitidy je zhoršení průtoku krve pánevními orgány. V této oblasti se totiž nachází obrovské množství malých kapilár. V důsledku různých negativních faktorů a také kvůli věku se kapiláry v cévách ucpávají a přestávají propouštět krev. V důsledku toho začne prostata dostávat méně živin a kyslíku. To vede ke stagnaci a v tkáních se hromadí sekret – tekutina, ve které se množí bakterie. Začíná zánět. Přichází bolest, prostata se zvětšuje a přetěžuje močový kanál. Pokud není prostatitida správně léčena, přechází do chronické formy a není vyléčitelná.

K vyléčení prostatitidy je nutné odstranit bakterie prostaty není nebezpečné pro tělo antibiotika, jak to dělají naši lékaři, a normalizovat krevní oběh prostaty, takže sekrece nestagnuje a bakterie měly kde množit.

Díky japonské studii vědci učinili unikátní objev. Zjistili, že měkké cévy v pánvi dobře čistí speciální forma vitaminu A zvaná alfa-hydroretinol. Ve své přirozené formě se ve velkém množství nachází v rostlině saw palmetto. Tato látka dokáže odstranit molekuly cholesterolu (které ucpávají cévy) a bezpečně je rozložit zevnitř. Výsledkem je snadné, bezbolestné a bezpečné vyčištění prostaty.

X Jaké preparáty obsahují tento alfa-hydroretinol?

– Existuje velmi dobrý produkt s názvem Wirex. Je speciálně navržen tak, aby pomáhal s tímto problémem, a vykazuje přímo fenomenální účinnost – pomáhá téměř každému! Má 3 důležité účinky: Za prvé normalizuje funkci slinivky břišní. Za druhé čistí cévy a krev začne normálně proudit a cirkulovat. Za třetí obnovuje stěny a svaly močového měchýře a prostaty, zbavuje se škodlivých bakterií a ničí je. To znamená, že poskytuje celou řadu nezbytných opatření.

Příznaky prostatitidy začnou mizet již následující den, např. únik moči a časté močení se sníží již po prvním užití přípravku Wirex. K úplnému vyléčení onemocnění, normalizaci prostaty a posílení cév a svalů pánevního dna obvykle stačí pouze 14 dní. Ve vzácných případech může být zapotřebí o něco více. Tento přípravek je nový a velmi účinný a byl vyvinut ve Švýcarsku. Na jeho tvorbě se podíleli nejlepší světoví vědci včetně vědců z naší země.

X  Předepisuje tento preparát lékař? Jak ho dostávají muži?

– Příznaky prostatitidy začnou mizet již následující den, např. únik moči a časté močení se sníží již po prvním užití přípravku Wirex. K úplnému vyléčení onemocnění, normalizaci prostaty a posílení cév a svalů pánevního dna obvykle stačí pouze 14 dní. Ve vzácných případech může být zapotřebí o něco více. Tento přípravek je nový a velmi účinný a byl vyvinut ve Švýcarsku. Na jeho tvorbě se podíleli nejlepší světoví vědci včetně vědců z naší země.

Celá výhoda přípravku Wirex spočívá v tom, že jej lze léčit doma. Každý ví, že muži s tak choulostivým problémem k lékaři nespěchají. Je to totiž trapné. A vy to dělat nemusíte, ale pokud se léčíte doma, pak pouze bezpečnými prostředky, jako je Wirex.

Přípravek se prodává bez lékařského předpisu. Jedná se o přírodní prostředek sestávající výhradně z bylinných extraktů. Obsahuje bylinné výtažky, jako je extrakt z palmetta, extrakt z kopřivy (který obsahuje obrovské množství stejného alfa-hydroretinolu), extrakt z brusinek. Vzhledem k tomu, že přípravek neobsahuje žádné chemické látky, lze jej užívat bez rizika poškození zdraví. To znamená, že je ideální pro domácí léčbu.

Kromě hlavních účinků poskytuje Wirex řadu dalších efektů:

Zmírňuje zánět prostaty, léčí ji, Zabraňuje infekcím močových cest. Snižuje bolest v dolní části zad, v oblasti třísel. Urychluje a usnadňuje vylučování moči, snižuje frekvenci chození na toaletu.

Pomáhá posilovat stěny cév a zajišťuje spěch a normální krevní oběh v prostatě a ostatních pánevních orgánech. Zlepšuje prokrvení penisu, obnovuje erekci a zvyšuje citlivost. Dodává tělu velké množství vitamínů a stopových prvků.

X  Kolik tento přípravek stojí a ve kterých lékárnách ho lze koupit?

– Preparát se bohužel neprodává v lékárnách. Pokud vím, výrobce a lékárenské řetězce se nedokázaly dohodnout na podmínkách jeho prodeje. Vzhledem k tomu, že preparát je účinný a na začátku jeho prodeje se jiné přípravky na zdraví prostaty budou prodávat hůře, lékárny nabídly účtovat vysoké přirážky. Na to však výrobce nepřistoupil. Proto není Wirex v českých lékárnách k dostání. Můžete si jej však objednat na oficiálních stránkách našeho vědeckého urologického centra.

Wirex je poměrně drahý produkt – jeho obvyklá cena je velmi slušná. Podařilo se nám však zajistit vládní podporu a zakoupit velkou šarži výrobku, což ženám poskytlo možnost zakoupit Wirex za 860 kč.

To znamená, že do tohoto data musíte zanechat objednávku na oficiálních webových stránkách. Doporučuji všem mužům, kteří trpí močovou inkontinencí, mají problémy s potencí, pociťují bolesti v dolní části zad a v oblasti třísel, obecně trpí zánětem prostaty. Po několika týdnech užívání přípravku Wirex si na tento problém již nevzpomenete.

Mimochodem, vraťme se k účinnosti přípravku. V současné době provádíme na našich webových stránkách průzkum mezi zákazníky, kteří Wirex vyzkoušeli. Průzkumu se již zúčastnilo více než 2000 mužů.

X X X

Róbert Švec podal žalobu na Najvyšší správny súd pre svoju kandidatúru na hlavu štátu

Švec žaluje Petra Pellegriniho. Je presvedčený o tom, že predseda Národnej rady porušil príslušný zákon a aj Ústavu SR.

Róbert Švec podal v pondelok na Najvyšší správny súd (NSS) SR žalobu na vydanie rozhodnutia o prijatie svojho návrhu na kandidáta za prezidenta SR. TASR o tom informovalo Slovenské hnutie obrody, ktorého je Švec predsedom.

Švec žaluje predsedu Národnej rady (NR) SR Petra Pellegriniho (Hlas-SD). „Som presvedčený o tom, že Pellegrini porušil príslušný zákon a aj Ústavu SR vzhľadom na to, že rozhodnutie o odmietnutí mojej prezidentskej kandidatúry podpísal podpredseda NR SR Peter Žiga (Hlas-SD). Právomoc predsedu NR SR podpisovať príslušné rozhodnutie nemôže byť prenesená na podpredsedu parlamentu,“ tvrdí.

Poukázal tiež na to, že splnil zákonom stanovenú podmienku a odovzdal vyše 15 000 podpisov občanov, ktorí súhlasili s jeho kandidatúrou.

Kancelária NR SR tvrdí, že nesplnil podmienky

Kancelária NR SR uviedla, že Švec nesplnil potrebné podmienky, a preto neprijala jeho kandidatúru na prezidenta. Komisia po preskúmaní zistila, že doručený návrh nesplnil zákonom stanovené náležitosti. Švec svoj návrh doručil 30. januára vo forme petície, ktorá podľa zákonných ustanovení musí obsahovať podpisy od aspoň 15 000 občanov s právom voliť do NR SR, aktuality.sk

X X X

Minister práce Erik Tomáš ide vyplácať ďalší nový príspevok. Kto dostane od štátu 67 eur a za čo?

Maximálna výška finančného príspevku pre jedného účastníka projektu je 67 eur za predpokladu účasti na všetkých poradenských stretnutiach.

 Úrady práce spúšťajú špeciálny projekt pre mladých a nezamestnaných ľudí. Získajú v ňom zručnosti a praktické skúsenosti pri hľadaní si práce a zároveň môžu získať finančný príspevok vo výške 67 eur za predpokladu účasti na všetkých poradenských stretnutiach.

Nezamestnaní ľudia vo veku do 30 rokov majú možnosť získať kvalitné odborné poradenstvo, ktoré im pomôže uplatniť sa na trhu práce. Na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny sa môžu zapojiť do národného projektu Individualizovaný a komplexný prístup so zameraním na poradenské činnosti, Poradenstvom k zamestnaniu.

Ku koncu decembra minulého roka úrady práce evidovali viac ako 38 tisíc uchádzačov o zamestnanie do 29 rokov. Ide pritom o najnižšiu hodnotu v závere roka za posledných jedenásť rokov. „Počet mladých ľudí v evidencii uchádzačov o zamestnanie na Slovensku sa síce pohybuje blízko historicky najnižších úrovní, no situáciu chceme posunúť ešte do lepších čísiel. Mladým, ktorí len prednedávnom skončili školu, prípadne majú za sebou svoje prvé zamestnania, ktoré neboli pre nich úplne to pravé, sa môže zísť odborná pomoc, ktorá im pomôže sa efektívnejšie a rýchlejšie zaradiť do pracovného procesu,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Účastníci sa v priebehu siedmich až desiatich poradenských stretnutí zamerajú na vytvorenie individuálneho plánu, ktorý im na základe ich silných stránok, nadobudnutých zručností a predstáv o budúcom povolaní pomôže lepšie sa uplatniť na trhu práce. Okrem toho získajú zručnosti a praktické skúsenosti pri hľadaní si práce a ďalšie informácie, ktoré im pomôžu zvýšiť šance na uplatnenie. Prvé takéto stretnutie zamerané na mladých odštartovalo začiatkom februára. Maximálna výška finančného príspevku pre jedného účastníka projektu je 67 eur za predpokladu účasti na všetkých poradenských stretnutiach.

Aké podmienky treba splniť

Projekt je určený mladým uchádzačom o zamestnanie vo veku do 30 rokov, ktorí nie sú zamestnaní, nepokračujú v procese vzdelávania, nezúčastňujú sa odbornej prípravy a tréningu. Zároveň sú vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie aspoň mesiac a súčasne je potrebné, aby spĺňali aspoň jednu ďalších troch podmienok. Prvou je dosiahnuté vzdelanie nižšie ako stredné odborné vzdelanie, sú občanmi so zdravotným postihnutím alebo pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemali pravidelne platené zamestnanie alebo neprevádzkovali samostatnú zárobkovú činnosť či sú vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie aspoň tri mesiace.

Poradia vám úrady práce

„Na každom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny sú k dispozícií kvalifikovaní odborníci, ktorí budú s účastníkmi projektu nacvičovať napríklad aj pracovný pohovor či prípravu kvalitného životopisu. Zohľadňujeme aj životnú situáciu mladých uchádzačov o zamestnanie a ak sa budú aktívne zúčastňovať poradenského procesu, poskytneme im príspevok na cestovné a stravné,“ priblížil generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy.

Bližšie informácie o projekte a o podmienkach zapojenia sa záujemcovia dozvedia aj na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Projekt, ktorý sa realizuje vďaka spolufinancovaniu z fondov Európskej únie v rámci Programu Slovensko, bude trvať až do druhej polovice roku 2028./agentury/

X X X

Slováci sú ochotní sa pridať k revolučnej vlne. Na západe začali veľké protesty

Slovenskí farmári sú pripravení spolu s partnermi z ďalších krajín V4 pridať sa k už niekoľkotýždňovým protestom európskych kolegov, protestujúcim proti nedostatkom súčasnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ. Uviedli to vo štvrtok na brífingu pred Národnou radou SR predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

 „Európskym aj slovenským poľnohospodárom pohár trpezlivosti pretiekol. To, čo sa deje v polovici krajín EÚ, že farmári protestujú, že horia pneumatiky, lejú hnojovicu na administratívne centrá, je len dôsledok toho, čo spôsobuje častokrát až zelený fanatizmus v rámci EÚ,“ povedal predseda SPPK Emil Macho.

 EÚ sa podľa neho stáva územím, kde sa necháva ležať úhorom 5 až 6 % úrodnej pôdy, na ktorej je burina. „Do toho sa cez prístavy valia tisíce ton plodín, mäsa, hydiny, ktoré sa dovážajú do Európy z druhej strany planéty. Aj preto európski poľnohospodári blokujú prístavy, lebo chcú ukázať, že Európa sa vie uživiť sama a vie ešte aj vyvážať. Nepotrebujeme sóju z Brazílie ani paradajky z Maroka,“ podčiarkol.

Druhým zásadným problémom podľa neho je, že z európskych farmárov už nie sú ľudia, ktorí pracujú na pôde, ale sú ľuďmi v kancelárii. „Ak si dnes nezaplatíte človeka, ktorý vypĺňa častokrát nezmyselné administratívne predpisy EÚ, tak nemáte šancu robiť na poli,“ zdôraznil.

„Slovenskí poľnohospodári sú pripravení, pokiaľ skoordinujeme postup s našimi európskymi partnermi v rámci V4, vyjsť do ulíc. Dopredu chceme upozorniť, pokiaľ to má mať nejaký zmysel, že to musíme urobiť tak, ako to urobili aj Nemci aj Francúzi. Nevyjde do ulíc 50, 100 či 200 traktorov, ale vyjdú stovky traktorov, a to s jediným účelom – chceme pracovať, nechceme byť byrokrati. Chceme si dopestovať to, čo si dokážeme dopestovať na Slovensku. Chceme aj pred voľbami do Európskeho parlamentu upriamiť pozornosť na to, aby sa aj tzv. zelená politika robila s rozumom,“ dodal Macho./agentury/

X X X

Splnomocnenec Kotlár o vyšetrovaní covidu mlčí. Nepodceňujte ma, nalieha. Mikas je otvorený kontrole národniarov

Už takmer mesiac na Slovensku existuje vyšetrovacia komisia na manažment pandémie. Tá chce pod taktovkou SNS preveriť vládne kroky v časoch covidu. Na čele nového úradu stojí vládny splnomocnenec Peter Kotlár (nom. SNS). Pri komisii však dodnes nie je známe jej financovanie ani úplná zostava vyšetrovateľov.

„Vieme, čo sme tu tri a pol roka riešili, diala sa tu plánovaná genocída, o tom niet pochýb. Tu sa musia vytvoriť viaceré špecializované odbory,“ zdôraznila ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) 4. februára 2024 v internetovom vysielaní televízie Slovan. Podľa jej vtedajšieho spolumoderátora, splnomocnenca Kotlára, je na Slovensku množstvo odborníkov, ktorí počas pandémie urobili kus dobrej roboty. „Doktor Lapota, pán doktor Weiss, doktor Lipták, doktor Bukovský,“ priblížil v tom istom internetovom vysielaní a z advokátskych kruhov vyzdvihol prácu Adriany Krajníkovej. Na bližšie otázky Pravdy odmietol odpovedať.

 Hlavný hygienik Ján Mikas a splnomocnenec vlády pre kontrolu manažmentu covidu Peter Kotlár (nom. SNS).

Dankova tvrdá ruka štátu

Kotlárova komisia, skôr ako by nejaké závery z vyšetrovania vyvodila, teraz ohlásila, že chce odvolávať hlavného hygienika Jána Mikasa. SNS tak požiadala, aby hlavný hygienik Ján Mikas odstúpil v súvislosti s manažovaním pandémie covidu. Ak neodíde, národniari ho navrhnú odvolať na najbližšej koaličnej rade. Podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) tvrdí, že to je právo koalície odvolávať hlavného hygienika.

Posvietiť si chce aj na financovanie mobilných odberových miest či „spleť zlodejstiev pri nákupe testov“. Pre Danka je hlavný hygienik Mikas „symbolom nezvládnutia pandémie a na jeho miesto má aj náhradníka“. „Rešpektujeme vedu a výskum, všade vo svete sa to obdobie prešetruje,“ podotkol Danko. Samotný Kotlár v ostatných dňoch Mikasa kritizoval a rozprával, že by mal byť kajúcnikom.

 „Pán Mikas, či sa mu to páči, či nie, pri mnohých šialenstvách asistoval a mal by byť zodpovedný,“ zdôraznil predseda SNS v relácii Téma na ta3. Každý má podľa Danka politické krytie a tak prepája hlavného hygienika s vládou Igora Matoviča a Eduarda Hegera (obaja boli vtedy OĽaNO). „Každý musí lobovať a sedieť v kancelárii. My riadime štát, som zástanca tvrdej ruky štátu,“ dodal Danko. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) vracia tému do politickej roviny. „Za manažovanie pandémie niekto musí niesť zodpovednosť. Myslím si že by to mali byť vtedajší predstavitelia vlády,“ ozrejmil a prstom ukázal na Hegera a Matoviča.

„Som otvorený a nebránim sa prešetrovaniu manažmentu pandémie covidu zo strany Generálnej prokuratúry, Najvyššieho kontrolného úradu a splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie covidu,“ skonštatoval Mikas. Upozornil zároveň, že vládny splnomocnenec Peter Kotlár ho zatiaľ nekontaktoval

Hlavný hygienik považuje vynášanie účelových rozsudkov pred riadnym preverením za nekorektné. Vníma to ako ďalší útok nielen na seba, ale aj na jeho kolegov a ďalších odborníkov, ktorí sa snažili, aby boli dosahy na zdravie a životy občanov Slovenska počas pandémie čo najmenšie. „Neodišiel som preto, lebo som bol pri pandémii a zotrval som pri jej riešení. Ani dnes zbabelo neutekám pred otázkami, ktoré treba z odborného hľadiska zodpovedať a naďalej znášam aj osobné útoky,“ dodal Mikas, ktorý je na pozícii hlavného hygienika od roku 2016. Do funkcie nastúpil za vlády Smeru a predtým od roku 2006 do roku 2016 viedol odbor epidemiológie na Úrade verejného zdravotníctva.

Ortopéd, sudca a advokátka

Podľa ministerky kultúry Šimkovičovej bola „táto vec“ (pandémia covidu, pozn. red.) dlhodobo pripravovaná. „Nečakajme, že sa to vyrieši za pol roka, rok, dva, tri, štyri alebo päť, možno to bude trvať desať rokov,“ ozrejmila. Kotlár však zdôrazňuje, že presne vie, „čo má robiť a ľuďom chce povedať, kde a čo“. Kotlár je lekár známy aj ako moderátor z občianskej televízie Slovan. Počas pandémie v internetovom vysielaní zbrojil očkovaniu.

„Na nikom nezostane nitka suchá. Chlapci moji zlatí, dávajte si veľký, obrovský, preveľký pozor na svoje vyjadrenia. Nepodceňujte ma, ruku k dielu pridajú takí machri, z ktorých by sa vám zatočila tá vaša egoistická namyslená hlavička,“ uviedol v poslednej časti relácie televízie Slovan a dodal, že rozumie mechanizmu očkovania. Vyhrážky smeroval doktorovi Petrovi Sabakovi a Petrovi Visolajskému.

 Podľa doteraz známych informácií by vyšetrovaciu komisiu mala tvoriť zostava ortopéda Kotlára, kandidáta na prezidenta a sudcu Štefana Harabina, advokátky Adriány Krajníkovej a všeobecného lekára Petra Liptáka. Kotlár chcel o spoluprácu požiadať aj českú mikrobiologičku Soňu Pekovú. Tá však pre Pravdu priznala, že ju zatiaľ zo Slovenska nikto oficiálne nekontaktoval. „Nicméně, pokud ze Slovenska dostanu předvolání k řádnému soudnímu řízení, abych se ho zúčastnila v procesní pozici svědka či soudního znalce, samozřejmě, tak jako občan Slovenska učiním a na všechny otázky soudu řádně odpovím,“ ozrejmila v reakcii pre Pravdu.

Hlavná otázka komisie má však znieť, „kto je zodpovedný za túto krivdu“. Za akú, či za patogén vírusu, alebo za protipandemické opatrenia, Kotlár nepriblížil. Na novinárske otázky odpovedať odmieta, a preto nie je známa zostava vyšetrovacej komisie, jej ciele a ani jej rozpočet. V týchto otázkach mlčí aj Úrad vlády. Jediné, čo je z jeho vyjadrení zrejmé, je, že je treba zistiť, kto je zodpovedný za „túto krivdu“. A čo by malo byť výsledkom vyšetrovania? „Dnes som nad tým celý deň rozmýšľal. Či by to nemalo byť jedno veľké trestné oznámenie pre vlastizradu,“ podotkol Kotlár na Harabinovom predvolebnom mítingu.

 Podľa denníka Sme sa na stretnutí sa kandidát na prezidenta Harabin sa pozastavil nad tým, že Ján Mikas je aj po nástupe vlády Smeru, Hlasu a SNS stále vo funkcii hlavného hygienika. Kotlár reagoval, že to nie je až taký problém. „Príde moment, keď mu navrhneme, aby sa stal kajúcnikom. Mohol by sa nám zísť,“ uviedol podľa denníka Sme Kotlár. Advokátka Krajníková potvrdila, že tiež bude na vyšetrovaní spolupracovať. Harabin je podľa nej jediný človek, ktorý môže garantovať, že sa kauza riadne objasní./agentury/

X X X

Premiér Fico vyzval Zuzanu Čaputovú, aby pri vetovaní navrhla dlhšiu premlčaciu dobu pri znásilneniach

Robert Fico vyhlásil, že aj keď je koalícia presvedčená o správnosti svojho návrhu, bude sa touto pripomienkou zaoberať a je pripravená prípadnému návrhu prezidentky v uvedenom rozsahu aj vyhovieť.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyzýva prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby pri vetovaní novely Trestného zákona navrhla 20-ročnú premlčaciu lehotu pri trestných činoch proti životu a zdraviu, slobode a ľudskej dôstojnosti a rodine a mládeži. Koalícia by sa tak podľa neho zaoberala predĺžením premlčacej doby pri znásilnení, ktorú parlament Trestným zákonom skrátil na desať rokov. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti.

„Koalícia sa bude touto pripomienkou zaoberať a opakujem napriek tomu, že je presvedčená o správnosti svojho návrhu, je pripravená prípadnému návrhu prezidentky v uvedenom rozsahu aj vyhovieť,“ povedal Fico.

Zároveň poukázal na to, že premlčacia lehota pri trestnom čine znásilnenia bola v rokoch 1961 až 2005 desať rokov a až potom ju vláda Mikuláša Dzurindu zvýšila na 20 rokov. „Tak ako sme sa rozhodli zmierniť niektoré drakonické trestné sadzby zavedené v roku 2005, za odborne správne sme považovali vrátiť naspäť aj premlčaciu dobu pri znásilnení na desať rokov, aby motivovala ženy, obete sexuálneho násilia, oznamovať tieto zločiny v čase, kedy je možné ich vyšetriť,“ skonštatoval premiér.

Kritika na adresu opozície

Opozícia podľa neho nemala k tejto téme dostatok argumentov a spustila preto minulý týždeň v parlamente emotívne divadlo. Fico to označil za farizejské, keďže za týždne rokovania o Trestnom zákone nepredložila k premlčacím lehotám ani jeden pozmeňujúci návrh.

Novelu Trestného zákona schválil poslanci v skrátenom konaní minulý týždeň. Vyplýva z nej zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, skrátenie trestných sadzieb a premlčacích lehôt a zníženie hranice škôd pri majetkovej trestnej činnosti, aktuality.sk

X X X

Hokejový škandál medzi Ruskom a Bieloruskom riešia aj politici. Neprijateľné, znie z Minska

Tímy Ruska a Bieloruska sú na medzinárodnej hokejovej scéne izolované, a preto im nezostáva nič iné, ako hrať zápasy medzi sebou. Minulý víkend došlo na jednom z nich k incidentu, o ktorom hovorili dokonca aj politici oboch krajín. Človek blízky Alexandrovi Lukašenkovi označil postoj Rusov za neprijateľný.

V Minsku sa odohral turnaj o Pohár budúcnosti, na ktorom sa zúčastnili mládežnícke reprezentácie Ruska, Bieloruska a Kazachstanu. Vo finálovom zápase zdolali domáci hokejisti ruský tím do 18 rokov v napínavom stretnutí, ktorý sa skončil 6:5 po predĺžení. Najviac sa však hovorí o tom, čo sa stalo po stretnutí.

Mladí Rusi sa rozhodli neprijať ocenenia počas záverečného ceremoniálu. Hoci si brankár Piotr Andrejanov prevzal cenu pre najlepšieho hráča turnaja, nevzal si ju zo sebou, ale nechal ju na ľade. Rovnako sa zachoval aj Vadim Dudorov s cenou za najlepšieho útočníka a nakoniec aj kapitán tímu Jegor Surin nechal na ľade trofej za druhé miesto na turnaji.

 Svojím správaním chceli vyjadriť protest proti rozhodcom, ktorí si nechceli na videu skontrolovať gól, ktorý rozhodol o ich prehre. Podľa ruských mladíkov došlo k nedovolenému zákroku zo strany bieloruského hráča.

Po dueli sa v oboch krajinách objavilo množstvo komentárov. Bieloruské médiá označili incident za škandál a hoci išlo o priateľský zápas mládežníckych tímov, celá vec dostala politický kontext.

„Takýto postoj k našim hráčom a fanúšikom zo strany chlapcov, ktorí len začínajú svoju cestu vo veľkom športe, je neprijateľný a v rozpore s priateľstvom a podporou, ktoré vždy existovali medzi našimi krajinami a národmi,“ vyjadril sa v rozhovore pre portál sport5.by bieloruský senátor Dmitrij Baskau, ktorý mal na starosti odovzdávanie cien.

 Dmitrij Baskau je blízkou osobou Alexandra Lukašenka a predtým zastával funkciu prezidenta Bieloruskej hokejovej federácie, z ktorej však musel odstúpiť po tom, čo mu IIHF v septembri 2021 na 5 rokov pozastavila činnosť za porušenie Kódexu správania a Olympijskej charty. Dôvodom bolo, že svoje postavenie zneužil na politickú agitáciu.

Teraz je trénerom Lukašenkovho amatérskeho tímu a osobným koučom jeho syna. Prezident Bieloruska ho po jeho odchode z jeho funkcie nominoval do senátu. Sankcie zo strany IIHF mu však nebránia naďalej sa podieľať aj na riadení hokeja v krajine.

Komentujúc správanie mladých ruských hokejistov konštatoval, ze k takýmto incidentom by aj vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu nemalo dochádzať. „Chcel by som trénerom ruského tímu pripomenúť, že výučba hokeja nespočíva len v tom, že hráčov naučia korčuľovať a ovládať puk, ale aj v správnych hodnotách a radách do života. V dnešnej situácii je to obzvlášť dôležité,“ povedal bieloruský senátor.

Na politické pozadie incidentu upozornil aj jeden z poslancov ruského parlamentu. „Myslím si, že k tomu, čo sa stalo, by sa mala vyjadriť aj Ruská hokejová federácia. Je to dosť zvláštny a ojedinelý prípad, najmä keď sú reprezentácie oboch krajín v ťažkej situácii. Je dôležité, aby sme nespôsobili veľké škody, pretože každá informácia môže byť vysvetlená rôznymi spôsobmi,“ uviedol Dmitrij Sviščev.

Aleksandr Titov po zápase vysvetlil, že jeho hráči sa sami rozhodli neprijať ocenenia a trénerský štáb na to nemal žiadny vplyv. „Z našej strany neprišiel žiadny pokyn, aby neprijali ceny. Nie sme predsa v materskej škole. Môžete sa na to opýtať aj samotných hráčov,“ tvrdí tréner ruského tímu do 18 rokov.

Stanovisko k tejto situácii zaujal aj viceprezident Ruskej hokejovej federácie. „Vždy treba vedieť prijať úder. Niekedy to nie je ľahké, čomu veľmi dobre rozumiem. Z toho, čo viem, mali hráči výhrady k rozhodcom. V každom prípade však musí byť zachovaná disciplína a hokejová kultúra. 

Nepotrebujeme žiadne škandály, všetko musí prebiehať férovým spôsobom. Myslím si, že sa z tejto situácie poučíme a pôjdeme ďalej. Čo nás nezabije, to nás posilní,“ povedal Roman Rotenberg, ktorý je zároveň trénerom tímu SKA Petrohrad, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.