Topolánek víc než Biden, USA, bombardovat Moskvu. Co Fiala, Pavel? Vzpomínka Německa na atentát Hitlera. Si Ťin-pching se setkal s Kissingerem

Zoufalé nápady zoufalých a neodpovědných lidí. Na serveru Parlamentní listy jsem se dozvěděl, že můj bývalý úhlavní politický soupeř, expremiér Topolánek, vyzývá k bombardování Moskvy. No, abych byl přesný, mluví o tom, že by se to mělo zvážit, což je de facto totéž. Naštěstí M. Topolánek žádný vliv na rozhodovací procesy v organizaci NATO nemá.

Tím ale neříkám, že by se nenašlo na relevantních místech v organizačních složkách tohoto vojenského paktu pár lidí, kteří mají na věc stejný názor jako bývalý český premiér ing. Paroubek.

O co jde? Rusové pozastavili platnost tzv. obilní dohody, která umožňovala vývoz obilnin z ukrajinských přístavů, které jsou blokovány ruskou černomořskou flotilou a jsou tedy  de facto pod kontrolou Moskvy.

Putin mluví o tom, že Západ nesplnil svou část dohody, ke které se vlastně také zavázal. Nejde přece jen o vývoz ukrajinského obilí, ale i o vývoz násobně větší obilné produkce Ruska, která pokud má být vyvezena, Rusové očekávají, že bude také zaplacena. A pokud ruské banky nejsou zahrnuty do mezinárodního systému zúčtování SWIFT, tak by to znamenalo vlastně to, že Rusové budou vyvážet obilí zdarma. Posuďme objektivně, jestli je to pro ruskou stranu přijatelné řešení. Rusové mají výhrady také k překážkám ve vývozu své produkce umělých hnojiv. Zkrátka,  ukrajinská strana a Západ si představují ustanovení a realizací dohody poněkud jednostranně. Dívají se na Rusko jako na smluvní stranu, kterou není potřeba brát vážně.

Takže přišlo to, co asi přijít muselo. M. Topolánek, zřejmě z přemíry horkého počasí, přišel na to, že nejlepší cestou, jak vynutit pokračování obilní dohody s Ruskem,  je zvážit bombardování Moskvy. Možná, že mu v návalu horkého počasí uniklo, že by to znamenalo to, čemu se nazývá casus belli, tedy česky řečeno: důvod k válce. Myslím, že není potřeba mít velkou fantazii k představě, že pokud by došlo k útoku na hlavní město Ruska, ruská odveta by byla počátkem světového Armagedonu. Tedy, Rusové by odvetou použili jaderné zbraně, druhá strana rovněž a svět, tak jak jej známe, by shořel. Přiznám se, že to je něco, co se mi příčí. Stejně tak jako uvažování Schwarzenbergů a Topolánků, kteří dávají veřejně k dispozici svá moudra na řešení konfliktu Ukrajina – Rusko, respektive Západ – Rusko.

Bohužel v umělé bublině, kterou kolem sebe mají evropské politické elity – tím ale neříkám, že oba dva jmenovaní pánové ještě patří k nějaké elitě, ale uvažování mají podobné: velmi lehkomyslné. Podobné uvažování evropských politických elit těsně před začátkem první světové války. Také tehdy se zdálo jako dobrý nápad německému císaři Vilémovi II., když dá bianco směnku k útoku na Srbsko rakouské generalitě. Rakouští generálové se ve své omezenosti domnívali, že povedou ve vztahu k Srbsku, které překáželo zájmům rakouské monarchie na Balkáně, jen lokální a krátkou válku. Lokální válka se po několika dnech rozšířila na celoevropský konflikt a Srbsko bylo poraženo až po poměrně dlouhé době,  ale jádro srbské armády zničeno nebylo.

Nechci vyjmenovávat, jaké důsledky měla I. světová válka, ale vím zcela nepochybně, že III. světová válka, jejímž počátkem by byl útok na Moskvu, by znamenala konec světa.

Myslím, že příště by si M. Topolánek, nežli začne sypat z rukávu politická moudra, měl dát curifindu na uklidněnou. Ta by mu mohla pomoci i v horkém počasí k jasným chvilkám v uvažování. Ing. Jiří Paroubek, expremiér vlády ČR, server vasevec.cz

X X X

Tak Topolánek navrhuje bombardovat Moskvu, paní Müllerová

„Neříkejte! Ale tak to se musel už úplně zbláznit. Vždyť to by přece znamenalo světovou válku. A atomovou ještě k tomu“..

„Samozřejmě, paní domácí. Víte, já měl takový dojem, že je s ním něco v nepořádku, už když jsem si v době, kdy byl ještě premiér, četl jeho interview s deníkem Právo, a on vám v tom interview minimálně tisíckrát řekl buď, že „vzdor tomu či onomu“ zůstává ledově chladný, nebo že „to či ono“ jej zanechává ledově chladným. No řekněte mi, paní Müllerová, který normální člověk vám bude donekonečna opakovat takovouto pitomou frázi?“

„Jojo, máte pravdu, už tehdy si jej měli začít všímat zdravotníci, Ale to oni ne, to oni snad čekají, až někomu ublíží“.

„Však on už taky ublížil, paní Müllerová. Pár novinářů by o tom mohlo vyprávět, naposledy ten, co strkal fotoaparát do kočárku s Topolánkovou ratolestí. To prý byla rána jako by ji vypálili z křižníku Aurora“.

„Inu je to podivín. No řekl byste do telefonu, milostpane, kdybyste byl premiér, svému podržtaškovi: „s tebou stojím a padám“, jak to v době svého premiérování řekl Topolánek Romanu Dalíkovi?“

„Jistě že ne. A měla byste vy tu náturu, abyste se s takovou pověstí, jakou Topolánek během svého premiérování sesbíral, ucházela v roce 2018 o post prezidenta České republiky?“

„Odpověď znáte, pane Švejk. A víte co je na tom všem nejsmutnější? Že největší procento lidí tohoto nehorázného typu, najdete v politice. Nikde jinde se jimi to tak nehemží, jako právě tady. A přitom právě tady by měl mít zdravý rozum pré. Protože tady jde lidem o život. Ale mluvil jste o tom nápadu Topolánka bombardovat Moskvu. To někde řekl, nebo to někam napsal?“

„Napsal, paní Müllerová. Do Twitteru. Že prý nechce nikoho k ničemu vyzývat, ale jestli prý není čas začít bombardovat Moskvu a další cíle v Rusku“.

„Jistě. A to aby se nad planetou rozehnal svěží vánek Topolánek. Aneb: Všechno lidstvo spí, Topolánek bdí“. „Máte paměť, paní Müllerová. Ale já už letím. Začínáme dneska U kalicha dřív. Bude se tam malovat, Lubomír Man, server vasevec.cz

X X X

NĚMECKO  TRUCHLÍ  ZA  HITLERA,  ATENTÁT

Německo si připomíná atentát na Hitlera. Ministr zmínil, kdo teď přinesl válku do Evropy

Účastníci atentátu na nacistického vůdce Adolfa Hitlera z 20. července 1944 jsou dodnes v Německu vzorem a zároveň připomínkou, že je povinností Němců zachovat zemi demokratickou. Dnes to na ceremonii k připomínce obětí německého odboje proti nacistickému režimu prohlásil spolkový ministr obrany Boris Pistorius.

 V projevu rovněž kritizoval ruského autoritářského prezidenta Vladimira Putina za to, že do Evropy opět vnesl válku a že zaútočil na mezinárodní řád takovým způsobem, který Evropa považovala za relikt minulosti.

„I když operace Valkýra ztroskotala, nebylo to zbytečné úsilí. Akce a jednání účastníků jsou pro nás dodnes vzorem,“ řekl Pistorius o atentátu. Ten zorganizovali odpůrci Hitlerova režimu, především z řad armády. Plánem spiklenců bylo odstranit Hitlera, obsadit Berlín a další klíčová německá města a pozatýkat nacistické představitele.

Atentát provedl plukovník Claus Schenk von Stauffenberg, který na nacistického vůdce nastražil kufřík s bombou. Pokus o puč se ale nezdařil, Hitler přežil jen s lehkými zraněními a von Stauffenberga s dalšími asi 200 lidí nacisté popravili.

Činy a odvaha spiklenců jsou podle Pistoriuse závazkem současným generacím, aby pracovali na zachování a posílení německé demokracie a svobody. „Nesmíme na to zapomenout,“ řekl s tím, že je ostudné, když se dnes v Německu dějí antisemitské útoky a když extremisté demokracii ohrožují.

Ochrana demokracie a svobod podle Pistoriuse znamená i chránit spojence a nadále podporovat Ukrajinu, která od loňského února vzdoruje ruské invazi. „Putin opět vnesl do Evropy válku. Zaútočil na mezinárodní řád způsobem, o kterém jsme si mysleli, že je na našem kontinentu již překonaný,“ řekl. Ocenil Ukrajince, kteří statečně brání svou zemi a svobodu, a zároveň je ujistil o další německé podpoře. „Potrvá tak dlouho, jak to proti agresivnímu Rusku, které pošlapává mezinárodní a lidská práva, bude nutné,“ dodal.

X X X

Si Ťin-pching se setkal s Kissingerem, Čína ocenila diplomatovu moudrost

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve čtvrtek v Pekingu setkal s bývalým americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem. Bez dalších podrobností o tom informovala čínská média. Respektovaný odborník na světovou diplomacii, který v květnu oslavil 100. narozeniny, jedná podle americké diplomacie v Pekingu jako soukromá osoba.

Kissinger se v minulých dnech v Pekingu setkal také s nejvyšším čínským diplomatem Wangem I a s čínským ministrem obrany Li Šang-fuem.

„Americká politika potřebuje diplomatickou moudrost ve stylu Kissingera a politickou odvahu ve stylu Nixona,“ řekl při setkání Wang, který zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci ve vládnoucí čínské komunistické straně.

Kissinger byl v 70. letech, v administrativách prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, poradcem pro národní bezpečnost a ministrem zahraničí. V těchto funkcích přispěl ve velké míře k normalizaci vztahů USA s Čínou.

Washington uvedl, že o Kissingerově cestě do Číny tento týden věděl, ale poznamenal, že tam nejedná jménem americké vlády. Kissinger od svého odchodu z úřadu Čínu pravidelně navštěvuje.

V současné době komplikuje vztahy mezi Spojenými státy a Čínou řada otázek, včetně blízkého partnerství Pekingu a Moskvy, čínského tlaku na Tchaj-wan, dodržování lidských práv v Číně či problematika obchodu.

„Čínu není možné změnit“

Wang při jednání zdůraznil, že Čínu není možné změnit ani není možné omezit její rozvoj. Uvedl také, že by se Washington měl distancovat od „aktivit směřujících k nezávislosti Tchaj-wanu“, pokud upřímně doufá ve stabilitu v Tchajwanském průlivu.

V USA se má příští měsíc při cestě na inauguraci nově zvoleného paraguayského prezidenta Santiaga Peňi zastavit tchajwanský viceprezident William Lai. Šéfka amerického zastoupení na Tchaj-wanu Sandra Oudkirková ve středu v Tchaj-peji řekla, že zastávka tchajwanského viceprezidenta v USA by neměla být záminkou pro provokativní akci.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyzývá ostatní země světa, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Loni v srpnu navštívila Tchaj-wan tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry.

Paraguay patři mezi skupinku převážně malých států v Karibiku, Latinské Americe a Tichomoří, které uznávají Tchaj-wan jako samostatný stát. EU i Spojené státy, jako většina světa, respektují politiku jedné Číny.

X X X

Szijjártó drsně velvyslancům: Nejste tady gubernátoři

Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó zveřejnil deset bodů adresovaných těm velvyslancům akreditovaným v Budapešti, kteří vznesli protesty proti maďarskému zákonu, který je kritiky nepřesně nazýván jako anti-LGBT zákon a jehož hlavním smyslem je ochrana dětí a mládeže před LGBT propagandou.

Maďarské děti budou chráněny před propagandou LGTBT i navzdory tomu, jestliže budeme vystaveni tlaku a bude na nás útočeno.

Mám otázku pro velvyslance Francie, zda 12 tisíc automobilů zapálených v průběhu nepokojů nadále hoří?

Otázka pro velvyslance Švédska: Kolik neplnoletých dětí bylo tento týden zastřeleno ve Švédsku ve válce gangů?

Otázka pro velvyslance Nizozemska: Je Nizozemsko nadále drogovým státem? Tak svůj stát nazval šéf odborů nizozemských policistů.

Otázka pro slovenského velvyslance: Pamatuješ den, kdy v tvé zemi nebyla vládní krize?

Otázka pro velvyslance Německa: Obáváte se o německou demokracii v souvislosti se změnami volebních pravidel?

Otázka pro velvyslance USA: Opravdu si myslíte, že přední americká demokracie bude schopna v příštím roce uskutečnit poctivé volby, které jsou základem demokracie? Protože tomu, co bylo naposled zorganizováno jako volby, se smáli a plakali po celém světě.

Mohl bych s otázkami pokračovat ke všem velvyslancům, kteří se vyslovili proti našemu zákonu. Chtěl bych velvyslance upozornit, že tady nejsou gubernátory a Maďarsko není kolonií.

Divím se skutečnosti, že navzdory  vážným problémům stavu demokracie v jejich zemích, jak jsem připomenul, jsou až do takové míry angažovaní do vnitřních záležitostí jiného státu, server vase věc.cz

X X X

Mladí vidí v Rusku možnost se realizovat, pravda je naše ostrá zbraň, pravil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasí s názorem, že je to ruská strana, která v konfliktu s Ukrajinou „celou dobu říká pravdu“. Řekl to v rozpravě s neziskovou organizací „Rusko – země příležitostí“ v Kremlu. Ta prý raketově pomohla rozšířit možnosti seberealizace mladých Rusů. V debatě vystoupilo také několik „inspirativních“ osobností, jejichž příběhy Putin ocenil.

 „Pokud jde o sociologický výzkum, jen se podívejte. V roce 2017 věřilo 37 procent mladých lidí v zemi, že v Rusku vznikly vhodné podmínky pro jejich seberealizaci. Ale nyní je toto číslo už 80 procent. To obecně naznačuje, že veškeré úsilí státu, včetně vaší práce, přináší potřebné výsledky. A mezi samotnými účastníky projektu je jich už více než 90 procent,“ řekl Putin při zasedání špiček projektu organizace Rusko – země příležitostí.

Platforma vznikla v květnu roku 2018 právě z iniciativy ruského prezidenta a na svých stránkách se prezentuje jako autonomní a nezisková. Jejím cílem je „vytvářet budoucnost Ruska a otevírat rovné příležitosti pro každého“, což zahrnuje možnosti pro realizaci potenciálu mladých lidí a uvádění do života podnikatelských nápadů, píše se na webu, podle kterého iniciativa sjednocuje dvacet milionů účastníků.

Podle Putina je projekt v zemi velmi žádaný. „Logikou všech akcí v rámci tohoto projektu je postavit do středu pozornosti člověka, konkrétního člověka se svými ambicemi v tom nejlepším slova smyslu a s touhou po osobních úspěších a určitém příspěvku k úsilí státu a celé společnosti v klíčových oblastech rozvoje,“ vysvětlil.

Jako příklad osobnosti, jež dosáhla úspěchu, ruský lídr uvedl Ilju Štokmana. Ve vyprávění však poněkud opomenul, že Štokman svou kariéru vybudoval zejména v zahraničí, kam s manželkou v roce 1989 emigroval.

Štokman dříve v Rusku po vystudování Fakulty výpočetní matematiky a kybernetiky pracoval pouze v pekárně. Po odchodu ze země se pak teprve dostal na pozici projektového manažera ve velké IT firmě.

„Pekárna není špatná, rozhodně to není to poslední místo,“ komentoval Putin manažerův příběh a označil ho za „prostě úžasný“. „V každém z nás se odráží nějaká část historie této země. Tato země ve svém životě hledá místo, stejně jako my, lidé. Ale v tom hledání jsme došli k tomu nejdůležitějšímu. Nejdůležitější je oddanost této zemi a boj o budoucnost našich dětí,“ dodal přesvědčeně.

„Bojujeme proti lžím a propagandě“

Rozpravy o nadobyčej pozitivním vývoji v Rusku, která se uskutečnila v útrobách Kremlu, se zúčastnila také Francouzka Christelle Néantová, která dlouhodobě žije v samozvané Doněcké lidové republice, od níž v roce 2016 obdržela „občanství“ a nyní tam vede noviny Donbass Insider.

„Přijela jsem na Donbas, abych pracovala jako vojenská zpravodajka a sdělovala pravdu. Aby se hlas lidu Donbasu dostal k francouzsky mluvícímu publiku,“ představila se v promluvě „novinářka“.

„Pracovala jsem v mezinárodní agentuře Donai v Doněcku, která bohužel v roce 2018 skončila. Potřebovala jsem platformu pro publikování mých článků a videí. Vytvořila jsem tak vlastní web, ale jsem na všechno sama. Téměř všichni západní novináři, kteří říkají pravdu, musí pracovat na vlastní pěst,“ posteskla si a několikrát zdůraznila, že rozhodně nešíří propagandu, ale skutečné informace.

Néantová navrhla, aby se podobně smýšlející západní novináři sdružili do jednoho týmu. S jejím projektem jí prý pomáhá právě Rusko – země příležitostí.

Putin její odhodlání ocenil. „Z osmi miliard lidí na planetě je stále vzácné potkat lidi, jako jsi ty… Lidi, kteří se dokážou vymanit ze svého známého, pohodlného prostředí a podle svého vnitřního přesvědčení ohrozit sami sebe, pracovat, žít a svými životy potvrzovat správnost svého přesvědčení.“

„Celou dobu říkáme pravdu. To je pravděpodobně nejostřejší zbraň proti lžím a propagandě,“ doplnil. Mimo jiné řekl, že obyvatelé Evropy a USA si určitě tento vývoj nepřejí, ale bohužel žijí v područí vládnoucích elit, které si moc uzurpují.

Také ocenil bývalého učitele, který nyní podniká v okupované části ukrajinské Chersonské oblasti a prosazuje tam větší integraci místních obyvatel do ruského úsilí. Jeho vyjadřování zhodnotil jako civilní, ale i vojenské.

„Myslím, že to není důkaz nějaké militarizace vědomí, ale naopak uvědomění si akutnosti situace, ve které se nacházíme, žijeme a pracujeme. Myslím si, že povědomí o této akutnosti jistě přispěje ke zvýšení efektivity a kvality vaší práce a my to jistě podpoříme,“ promluvil k učiteli Putin.

Za nejdůležitější prý považuje, že „práce pokračují ve prospěch Ruska“ a že programy platformy cílí přímo na rozvoj člověka.

X X X

Do Jihoafrické republiky poletí Lavrov.

Ruský prezident Vladimir Putin se nakonec fyzicky nezúčastní summitu BRICS v Jihoafrické republice. Na šéfa Kremlu je vydán mezinárodní zatykač a Jihoafrická republika by ho správně při návštěvě měla zatknout, do toho se zemi ale nechtělo. Vzhledem k Putinovu rozhodnutí už Jihoafrická republika měsíce probírané dilema řešit nemusí. Napsal o tom list Washington Post.

Mezinárodní trestní soud vydal v březnu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, a to kvůli jím nařízeným deportacím ukrajinským dětí do Ruska. To znamená, že země, které jsou smlouvou k soudní instituci vázané (na světě je jich 123), mají povinnost šéfa Kremlu na svém území zatknout.

 Dosud se to příliš nemuselo řešit, protože Putin od začátku války moc necestuje. V posledních měsících se ale bouřlivě probírala jeho potenciální účast na summitu BRICS, hospodářského uskupení, které spojuje Rusko s Brazílií, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou. Právě v Africe se summit příští měsíc koná.

 Řada afrických států má s Ruskem vřelé vztahy a Jihoafrická republika není výjimkou. Země proto řešila složité dilema, zda před summitem na svém území Putina zatkne, nebo se postaví proti nařízení Mezinárodního trestního soudu. Jihoafrická republika dokonce žádala soudní instituci o výjimku, aby nemusela ruského prezidenta zadržet a dopravit ho do Haagu.

Nakonec africké dilema vyřešil sám Putin. Do Jihoafrické republiky nepojede. Místo sebe vyšle ministra zahraničí Sergeje Lavrova a summitu se zúčastní pouze virtuálně. Ať už to Putin udělal ze strachu ze zatčení, nebo z jiných důvodů, podle médií to je jeho velká prohra.

Strach z války

„Summit měl být v letošním roce pro Putina klíčovou diplomatickou akcí. Měl vykreslit šéfa Kremlu jako lídra, který má mnoho silných globálních spojenců, čímž se podílí na tvorbě nového multipolárního světového řádu, který je hrozbou pro Spojené státy. Uskupení jako BRICS jsou pro takovou vizi klíčová,“ napsal list Washington Post.

Je zjevné, že v Jihoafrické republice si oddechli, že si nemusí rozházet ani Mezinárodní trestní soud, ani Putina.

„Rusko se jasně vyjádřilo, že zatčení úřadujícího prezidenta by znamenalo vyhlášení války. Riskovat válku s Ruskem by bylo v rozporu s naší ústavou,“ uvedl v oficiálním vyjádření jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Upozornila na to BBC.

Už v březnu ruský exprezident Dmitrij Medveděv varoval všechny země smluvně vázané s Mezinárodním trestním soudem, že zadržení Putina by znamenalo válku.

„Představte si, že úřadující hlava státu, který má jaderné zbraně, jde třeba na území Německa a tam ji zatknou,“ uvedl Medveděv na Telegramu. „Co by se stalo? Znamenalo by to vyhlášení války ze strany Ruské federace. A v takovém případě by všechny naše zdroje, všechny rakety a tak dále, letěly do Bundestagu a do úřadu kancléře,“ hrozil exprezident.

X X X

Úder na „spojence“. Ruské běsnění poškodilo konzulát Číňanů i jejich obilí

Gubernátor Oděské oblasti Oleh Kiper uvedl, že Rusové během raketového útoku na Oděsu poničili tamější čínský konzulát. Podle Kyjeva 60 tisíc tun obilí zničeného Rusy mířilo do Číny. Čína oficiálně zastává ke konfliktu neutrální stanovisko, Západ ji podezírá ze spojenectví s Ruskem.

 „V důsledku ruského nočního útoku byla poškozena budova generálního konzulátu Čínské lidové republiky v Oděse. Agresor záměrně zasáhl přístavní infrastrukturu. Byly poškozeny administrativní a obytné budovy v okolí a také konzulát Čínské lidové republiky. To svědčí o tom, že nepřítel nedbá na nic,“ uvedl Kiper.

Gubernátor zveřejnil fotky, které ukazují zničená okna konzulátu. Žádné další patrné škody nejsou vidět, podotýká agentura Reuters.

„Ukrajinské ministerstvo zahraničí je v kontaktu s čínskou ambasádou, aby zjistilo způsobené škody a poskytlo potřebnou pomoc. Budova čínského generálního konzulátu se nachází v centru Oděsy a je ve vlastnictví Čínské lidové republiky,“ řekl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko.

Oděsa je už tři dny po sobě terčem ruských úderů. Rusko útoky ospravedlňuje údajným „teroristickým“ činem na Kerčském mostě spojujícím okupovaný Krym s ruskou pevninou, z něhož obviňuje Kyjev.

Kyjev obviňuje Moskvu, že úmyslně zaměřuje na zařízení pro vývoz ukrajinského obilí. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského 60 tisíc tun zemědělských produktů, které Rusové zničili svými údery na Oděsu a Čornomorsk bylo určeným pro Čínu.

Moskva v pondělí definitivně potvrdila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách, které od loňského léta umožňovaly i přes pokračující boje na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty. Rusko ve středu oznámilo, že v lodě plující přes Černé moře do ukrajinských přístavů, bude od čtvrtka považovat za potenciální dopravce vojenského nákladu.

Čína je komplic Ruska, míní šéf MI6

Čína doposud ruskou invazi na Ukrajinu neodsoudila a oficiálně zastává neutrální stanovisko. Západ ale Peking podezírá, že je tichým společníkem Moskvy a pomáhá jí obejít západní sankce.

Při své návštěvě Prahy šéf britské tajné služby MI6 Richard Moore označil Čínu za „úplného spoluviníka“ ruské invaze na Ukrajinu.“Když Putin napadl Ukrajinu, Číňané Rusy zcela jasně podpořili. Podpořili je diplomaticky, zdrželi se hlasování při klíčových hlasováních v OSN, naprosto cynicky opakovali všechny ruské narativy, zejména v místech jako Afrika a Latinská Amerika jako je obviňování NATO a všechny tyto věci.“

Podle něj ale čínská nepřiznaná podpora má dopady na domácí vnímán Kremlu. „Možná se stalo to, co je pro mnoho Rusů velmi nepříjemné, že se rovnováha sil mezi nimi změnila. Je velmi těžké při pohledu na ně nevidět, že jeden je nyní velmi podřízený druhému.“

X X X

Rusko zaminovalo okolí ukrajinských přístavů. Ohrožují civilní lodě, míní USA

Rusko by mohlo zintenzivnit své útoky na infrastrukturu, která slouží pro přepravu ukrajinského obilí z černomořských přístavů, a zahrnout do těchto úderů civilní lodě, které tuto přepravu uskutečňují. Uvedl to Bílý dům, podle něhož Moskva u ukrajinských přístavů rovněž položila nové námořní miny. Ukrajina zvažuje novou trasu obilného koridoru, která by mohla vést přes teritoriální vody států NATO.

 „Domníváme se, že Rusko se snaží o ospravedlnění útoků na civilní lodě v Černém moři. Vinu za tyto útoky se pak bude snažit svalit na Ukrajinu,“ uvedl mluvčí Bílého domu Adam Hodge. Poukázal při tom na prohlášení Kremlu, podle kterého bude Rusko považovat lodě mířící do ukrajinských černomořských přístavů za potenciální dopravce vojenského nákladu.

„Zaznamenali jsme, že Rusko zaútočilo 18. a 19. července raketami a drony na přístav sloužící k vývozu ukrajinského obilí v Oděse, což vedlo k zničení zemědělské infrastruktury a 60 tisíc tun obilí,“ dodal Hodge. Kreml o těchto objektech tvrdí, že v nich Ukrajina připravovala „teroristické útoky“.

Rusko ve středu ohlásilo, že od půlnoci na čtvrtek přistoupí ke zredukování humanitárního koridoru v Černém moři. „Lodě plující do ukrajinských přístavů budeme považovat za možné dopravce zbraní a země, pod jejichž vlajkou tyto lodě plují, jako zapojené do konfliktu na straně Kyjeva,“ vzkázalo ruské ministerstvo obrany.

Nové miny u ukrajinských přístavů

Server News.ru uvádí, že ruská obrana už 14. července vydala varování, že „cesta do ukrajinských přístavů není spolehlivá“. „Velení Černomořské flotily vydalo varování námořníkům o přítomnosti minového nebezpečí na námořní cestě v severozápadní části Černého moře,“ uvedla.

Ve středu ráno pak ruský rezort obrany uvedl, že „trasa z Oděsy do Istanbulu je nebezpečná“. „Hlídková loď Sergej Kotov z Černomořské flotily, plnící úkoly v jihozápadní části Černého moře, 180 km severovýchodně od Bosporu objevila unášenou ukrajinskou minu,“ uvedlo ministerstvo a publikovalo video, na kterém vrtulník Ka-27 na minu střílí.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze nezávisle ověřit. Bílý dům ve středu nicméně uvedl, že je to Rusko, kdo v posledních dnech umístil mnoho nových min do blízkosti ukrajinských přístavů a ohrožuje tím lodě v oblasti.

Vývoz přes teritoriální vody států NATO?

Moskva tento týden uvedla, že nepřistoupí na prodloužení dohod o přepravě zemědělských komodit přes Černé moře, protože podle ní není naplňována část dohod týkající se exportu ruských komodit a hnojiv. Dohody pomohly dojednat loni v létě OSN a Turecko a platily po řadě prodloužení jeden rok.

Podle analytika Sala Mercogliana z americké Campbellovy univerzity je hrozba, že se Rusko rozhodne zaútočit na lodě směřující na Ukrajinu nebo z ní, reálná. „Poté by mohlo dojít k plnohodnotné obchodní válce mezi Ukrajinou a Ruskem zaměřené na lodě převážně neutrálních zemí třetího světa, které plují s potravinami, palivem,“ řekl webu USNI News.

Podle Mercogliana existuje možnost, že by obchodní lodě mohl chránit ozbrojený doprovod, ale je otázkou, kdo by ho poskytoval. Turecko uzavřelo Bosporskou úžinu, aby do Černého moře nemohly vplout žádné válečné lodě z jiných než černomořských oblastí.

„Ozbrojený doprovod by mohlo poskytnout Turecko, Rumunsko nebo Bulharsko. NATO by mohlo poskytnout podporu na pobřeží nebo vyslat své lidi na palubu obchodních lodí,“ uvedl Mercogliano, podle něhož je ale otázkou, jak moc se chtějí jednotlivé země zapojit.

„USA právě nasadily torpédoborec a stíhačky na ochranu obchodních lodí vyplouvajících z Hormuzského průlivu před íránskými útoky.

Na Ukrajině se vyprodukuje až deset procent světové produkce obilí. Jeho vývoz je zásadní pro mnoho zemí v Africe a na Blízkém východě, které jsou ohroženy nedostatkem potravin.

Ukrajinský ambasador v Turecku Vasyl Bondar ve středu uvedl, že „možná ani nepoužijeme trasu dohodnutou v rámci obilní dohody, ale budeme obilí přepravovat přes teritoriální vody Rumunska a Bulharska,“ řekl podle listu Ukrajinska pravda. „Samozřejmě je tu ale stále hrozba Ruska, že zaútočí na přístavní infrastrukturu či lodě převážející obilí,“ dodal.

V minulých dnech se jako možných alternativních trasách pro ukrajinské obilí hovořilo také o dopravě po řece Dunaji.

Podle ruského politologa Ivana Preobraženského neprodloužení dohody rozhněvá tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, neboť „hlavním příjemcem dohody o dodávkách obilí je on sám a jemu blízké společnosti, které obilí přeprodávají do afrických a arabských zemí a také do EU“.

„Erdogan Putina za neprodloužení dohody tvrdě potrestá. Možná mu způsobí nové vojenské problémy. Možná udeří na Náhorní Karabach rukama Ázerbájdžánu. Nebo zastaví tranzit ruského plynu do Evropy, případně zastaví pašování součástek pro zbraně a dalšího nedovoleného zboží do Ruska,“ napsal Preobraženskij na Telegramu.

X X X

Kubáček: Vláda nepřiznává nepopulární věci, nehledá odpovědi. Piráti začnou bouchat dveřmi

Vláda nejenže nepopulární kroky nepřiznává, ale nehledá na ně ani odpověď, uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Už nyní se koalici dostává značné kritiky, s blížícími volbami se proto může soudržnost uskupení hroutit. Piráti začnou bouchat dveřmi, nastínil expert.

Kabinet řeší konsolidační balíček i důchodovou reformu, řada věcí však není jasná a podle některých expertů ani dostatečně doladěná. „Vláda dokonce není ve fázi, aby přiznávala nepopulární věci, a vůbec nehledá odpověď,“ uvedl Kubáček. Koalice se podle něj snaží celou situaci přibrzdit a další nepopulární kroky bude muset řešit další vláda.

 „Piráti i další přemýšlí, jak se tak trochu vyvázat z odpovědnosti této nepopulární vlády. Blíží se nám nebezpečný sled důležitých voleb, takže si myslím, že už v příštím roce budeme slýchat, že vláda zdaleka není tak jednotná a že se automaticky nerovná ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a premiér Petr Fiala (ODS),“ nastínil Kubáček.

Už nyní podle průzkumů totiž situace nahrává spíše hnutí ANO, které by mohlo přebrat otěže po Fialově vládě. „Dovedu si představit, že možná i v příštím roce Piráti začnou hlasitě bouchat dveřmi, protože pro sněmovní volby v roce 2025 potřebujete úplně jinou tématiku a potřebujete se postavit někde uprostřed,“ pokračoval.

Pro Piráty by to byla velká strategická úniková hra, jak se vyvázat z nepříjemností. „Když to zjednoduším, nebýt Andrejem Babišem (ANO) ani Petrem Fialou. I Starostové a lidovci začnou přemýšlet o tom, že mají také svá témata, mají voliče postavené někde jinde, a budou se pokoušet odlišovat,“ dodal.

X X X

Británie zrušila sankce proti oligarchovi Tiňkovovi, jeden z mála byl proti válce

Británie zrušila sankce proti ruskému podnikateli Olegu Tiňkovovi. S odvoláním na příslušný dokument britské vlády to na svém webu uvedl ruský list Kommersant. Tiňkov má tak opět přístup ke svému majetku na britských ostrovech.

 Londýn původně odůvodnil sankce proti podnikateli tím, že byl akcionářem finančního ústavu Tinkoff Bank, který působí v oblasti se strategickým významem pro ruskou vládu. Z toho také vyplývalo, že podnikatel „se podílel na získávání výhod či podpory od ruské vlády“.

Nicméně Tiňkov po invazi ruských vojsk na Ukrajinu patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti rozpoutání války. Loni na podzim se na protest proti válce zřekl i ruského občanství. Tiňkovovu žádost o zrušení sankcí podle listu podpořil také britský podnikatel Richard Branson, podle kterého zámožný ruský podnikatel „nikdy nebyl oligarchou“.

 Loni v dubnu Tiňkov odstoupil z čela banky a týž měsíc byl donucen prodat svůj balík akcií ve společnosti TCS, ovládající Tinkoff Bank, skupině Interros Vladimira Potanina. Tinkoff Bank je dvanáctou největší banku v Rusku podle objemu aktiv.

Tiňkov předloni figuroval podle časopisu Forbes na 12. místě v žebříčku nejbohatších lidí v Rusku s majetkem odhadovaným na 4,7 miliardy dolarů. V celosvětovém žebříčku mu patřila 608. příčka. Loni ze všech žebříčků vypadl.

Tiňkov patřil k průkopníkům internetového bankovnictví v Rusku. Proslul i jako sponzor silniční cyklistiky, v jeho týmu Saxo-Tinkoff jezdili v minulé dekádě například Alberto Contador, Peter Sagan či Roman Kreuziger.

X X X

Jiřího Vondráčka obžalovali v kauze spojené s jeho sestrou Helenou

Otce Lucie Vondráčkové Jiřího (72) začátkem července obžalovali v kauze kolem aktivisty Jana Šinágla (70). Toho měl hudebník údajně navádět k trestné činnosti. V případě odsouzení mu hrozí až dva roky vězení.

 Okresní státní zastupitelství v Kolíně v žalobě uvádí, že se jedná o poškození věřitele. Podle webu Extra.cz, který o kauze informoval, Vondráček údajně navedl svého známého Jana Šinágla, aby formou dobrovolné dražby vyvedl svůj majetek, a zmařil tak odškodnění přibližně 700 tisíc korun své sestře Heleně Vondráčkové za veřejné pomluvy. Další jeho známý Miloš Hora měl pak dražbu realizovat.

Obžalovaných je celkem pět lidí. Státní zástupce zamítl návrh Vondráčka a dalších dvou obžalovaných, aby bylo jejich trestní stíhání zastaveno. Podle soudu k tomu nejsou zákonné důvody a hudebník tak půjde k soudu.

Redakce Revue iDNES.cz Jiřího Vondráčka ve věci kontaktovala, zatím však nereagoval.

Manžel Heleny Vondráčkové Martin Michal pro web Kafe.cz uvedl, že se švagrem nekomunikuje a dokonce ho ani nikdy neviděl. „Vztahy jsou skutečně na bodu mrazu. Ono to ani jinak nejde, když vás a vaši rodinu někdo roky pomlouvá. Přitom jsme mu nikdy přes cestu nezkřížili ani stéblo trávy. Je neuvěřitelné, čeho je člověk schopný vůči vlastní sestře,“ uvedl Martin Michal.

„My jsme byli osloveni policií, která se celou věcí zabývá. Sami jsme v tomto ohledu nepodnikali žádné kroky, protože jsme vůbec nevěděli, že se tihle dva dali dohromady. Musím ale bohužel říct, že to pravděpodobně není jediné vyšetřování, které je čeká, protože toho patrně mají na svědomí ještě více,“ dodal manžel Heleny Vondráčkové.

X X X

KALOUSEK  KRITIZUJE  ŠÍLENOST  FIALY  A  SPOL.  MILIONY  NA  OPRAVY  DOMŮ  PO  BABIČCE

Oprav dům po babičce? Je to šílené, hanba by mě fackovala, tepou vládu ekonomové i Kalousek

Na nový dotační program Oprav dům po babičce dosáhnou pouze bohatí. Lidsky ani ekonomicky to nedává smysl. Tak se k dotaci ministerstva životního prostředí, díky níž je možné dosáhnout při rekonstrukci domů či chalup částky více než jednoho milionu korun, vyjádřil ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal. S ním souhlasí i ekonom a finanční analytik Vladimír Pikora, který se o kroku resortu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyjádřil jako o šílenosti. Na Twitteru se k diskutovanému záměru vlády s humorem vyjádřil i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Pikora zprvu upozornil, že některé nejasnosti ve vývoji státních financí jsou velikým problémem. „V současnosti máme stále nízký dluh. Dlouhodobý trend zvyšování tohoto čísla však může být nebezpečný, jelikož se blíží dluhová brzda na úrovni 55 procent HDP. Může se zdát, že je to daleko, ale když se podívám, jak jsme se posunuli za poslední čtyři roky, a tento trend budu předpokládat i dál, tak to bude záležitostí přespříští vlády,“ sdělil.

 Politické rozhodnutí se vždy rozchází s návrhy a prognózami ekonomických odborníků. „Pokud by na vše bylo více času, bylo by to mnohem lepší. Politická realita je vždy složitější,“ uvedl. „Nyní se nám naskytlo okénko po prezidentských volbách, do prázdnin, aby se vše stihlo schválit do rozpočtu na příští rok. Během této krátké doby se hledala největší konsolidace veřejných financí, kterou jsme tu od revoluce měli,“ prohlásil v pořadu 360°.

Bez odezvy expertů nezůstaly ani názorové spory mezi Českou národní bankou (ČNB) a členy vlády v otázce krocení inflace. „Je úsměvné, že se politici chválí za inflaci, když dlouhodobě tvrdili, že je za ni odpovědná ČNB. Ten, kdo se může bít do prsou za to, že inflace klesá, je právě ČNB či bývalý guvernér Jiří Rusnok, jelikož za jeho řízení šly nahoru úrokové sazby,“ uvedl Pikora k některým názorům kabinetu Petra Fialy (ODS).

Výdaje na dotaci přijdou na kreditku státu

Pikora považuje nový dotační program ministerstva životního prostředí, který by mohl lidem přinést více než milion korun na zateplení starších budov a který vstoupil ve známost jako tzv. program Oprav dům po babičce, za zcela nerozumný krok. „Je to šílené a ukazuje to, jak politici nepochopili, že je nutné šetřit. Řeknou, že se jedná o evropské peníze, ale přece se dají použít daleko efektivněji, třeba na výstavbu infrastruktury. Je to mrhání penězi,“ nechal se slyšet.

 S tvrzením, že je program ze své podstaty nesmyslný, souhlasí i Stroukal. „Lidsky a ekonomicky nedává smysl. Jedná se o dotaci pro bohatší část společnosti, pro část společnosti, která má dostatek financí k tomu, aby na tu podporu dosáhla. Výdaje spojené s tím akorát naúčtují na kreditku státu,“ vyčetl směrem k rozhodnutí rezortu.

Podobně se k problematice této dotace vyjádřil na svém Twitteru i Miroslav Kalousek (TOP 09). „Zdědil jsem loni po mamince v Bechyni 100 let starý dům. Byť drtivou většinu času bydlím v Praze, mám v něm trvalé bydliště a chystám se ho rekonstruovat pro rekreační účely. Splňuji všechny podmínky pro dotaci z programu ‚Dům po babičce‘. Budete se všichni radovat, že mi výrazně přispějete na zhodnocení mého majetku a jeho levný energetický provoz? Žádost si nepodám, hanba by mě fackovala. Chci jen na vlastním příkladu demonstrovat absurditu celého programu,“ kritizuje Kalousek.

X X X

Nahé fotky i trapas v bazénu. Ondříčkova maminka testovala jeho partnerky

Režisér David Ondříček (54) zavzpomínal na dětství a na to, jak kvůli mamince Evě často zažíval perné chvilky. Nejen jako malý kluk, ale také později, když už si vodil domů slečny. Maminka totiž testovala odolnost jeho přítelkyň, včetně Marthy Issové (42).

 „Moje maminka měla takovou věc, která mě velice iritovala. Když jsem přivedl nějakou novou přítelkyni a třeba jsem si na chvíli odskočil, tak když jsem se vrátil, ona listovala mým albem z dětství a ukazovala mě nahatého,“ prohlásil Ondříček v primácké show 7 pádů Honzy Dědka.

„Vždycky to došlo k trapné historce, že jsem se jako malý pokadil v bazénku a ona musela to hovínko honit kelímkem. Hrozně se tomu smála. Občas nějaká přítelkyně přešla přes tento nejednoduchý test. Martha prošla, a dokonce to pak použila v Dukle 61,“ řekl.

Zavzpomínal i na své, podle jeho slov, těžko popsatelné dětství. „Nejdřív jsme byli chudí, pak jsme byli bohatší. Táta nejdříve točil levné filmy zadarmo nebo za pár korun tady u nás v Československu. A když pak Miloš Forman odjel do Ameriky, a vlastně už předtím, začal táta točit v Anglii. V polovině 80. let jsme začali být bohatší, a mí rodiče to moc nevnímali, speciálně maminka,“ prozradil.

Když jeho otec Miroslav Ondříček točil v Dallasu, přivezl mu třeba kovbojský klobouček a boty. „A já takhle nakráčel do školy. Maminka mě navlékla do tohoto kovbojského oblečku a domnívala se, že pak přinesu jedničku. Já byl dítě, tak jsem si myslel, že budou mít všichni radost, že mají spolužáka kovboje. Ale časem jsem pochopil, že to nemá takový úspěch, a začal jsem chodit normálně v teplákách jako všichni ostatní,“ dodal.

X X X

 Brigitte Bardotová zkolabovala, v hereččině rezidenci zasahovala záchranka

Francouzská herečka Brigitte Bardotová (88) doma zkolabovala, její manžel Bernard d’Ormale (82) přivolal záchranku. Ambulance přijela k bojovnici za práva zvířat se zpožděním, zdravotníci totiž nejdříve omylem zamířili na jinou adresu.

„Brigitte měla problémy s dýcháním. Respirační potíže byly horší než obvykle, ale naštěstí neztratila vědomí. Stejně jako většina lidí v tomto věku i ona už špatně snáší tato velká vedra. To se v osmaosmdesáti letech stává. Tlak má víceméně v pořádku, ale zdraví už je v tomto věku zkrátka dost křehké,“ řekl Bernard d’Ormale pro francouzský deník Var-Matin.

Zdravotníci přijeli do hereččiny luxusní rezidence v Saint-Tropez ve středu po deváté hodině ráno, Bardotovou napojili na kyslík a nějakou dobu zůstali v domě, aby dohlédli na zlepšení jejího zdravotního stavu.

V pořadí čtvrtý manžel herecké ikony šedesátých let také uvedl, že jeho žena si v posledních dnech opakovaně stěžovala na přílišné horko a potíže s dýcháním. Přesto, že mají doma klimatizaci, zařízení není podle jeho slov „příliš výkonné“.

Brigitte Bardotová pochází z bohaté pařížské rodiny. V dětství byla vedena ke kariéře baletky, už v patnácti letech se však začala příležitostně uplatňovat jako modelka. Dvakrát krátce za sebou se objevila v magazínu Elle, což jí přineslo první herecké nabídky.

Ikonické role ztvárnila například ve filmech …a Bůh stvořil ženu (1956), Pohrdání (1963) či Rumový bulvár (1971). V roce 1973 se jí kariéra herečky omrzela, od té doby je hlavně aktivistkou bojující za práva zvířat a proti muslimským přistěhovalcům ve Francii.

X X X

Jsou to Falklandy, ne Malvíny, zuří Britové kvůli prohlášení o sporných ostrovech

Británii se nelíbí, že v text společného prohlášení po summitu mezi zeměmi EU a Společenství latinskoamerických a karibských států obsahuje argentinský název pro Falklandské ostrovy. Zmíněnou pasáž o sporných ostrovech v jižní části Atlantického oceánu oslavuje jako úspěch argentinská diplomacie. Mluvčí unijní diplomacie uvedl, že unijní blok se nepřidává ani k jedné straně sporu.

 Ve společném prohlášení po summitu, který se uskutečnil tento týden v Bruselu stojí, že EU uznává historický postoj sdružení latinskoamerických a karibských států (CELAC) „ohledně Malvín/Falklandských ostrovů“.

Podle prohlášení je postoj latinskoamerických zemí „založený na významu dialogu a na dodržování mezinárodního práva v mírovém řešení rozepří“.

Argentinská diplomacie vnímá danou pasáž, jako svůj velký úspěch. Podle Buenos Aires je to poprvé, co Evropská unie uznala v oficiálním dokumentu postoj latinskoamerických států.

„Toto společné prohlášení představuje další výzvu mezinárodního společenství Británii, aby souhlasila s naplněním své povinnosti obnovit jednání o svrchovanosti (nad ostrovy) s Argentinou,“ uvedl argentinský ministr zahraničí Santiago Cafiero.

Prohlášení však v Londýně vyvolalo jistou nevoli. Podle deníku Financial Times britští diplomaté žádali o vysvětlení situace předsedu Evropské rady Charlese Michela. Podle zdrojů z britské diplomacie ministr zahraničí James Cleverly žádal, aby se prohlášení Falklandskými ostrovy nezabývalo.

„Argentinská vláda může lobbovat, jak chce, to ale nic nemění na tom, že Falklandské ostrovy jsou Británie,“ řekl deníku představitel blízký ministrovi zahraničí.

„Britové jsou znepokojení použitím názvu Malvíny,“ řekl deníku unijní diplomat. Podle mluvčího unijní diplomacie však EU k otázce Falklandských ostrovů nezastává žádný postoj, protože otázku neprodiskutovaly členské státy. „EU nezastává žádný postoj ohledně takového tématu bez mandátu (Evropské) rady,“ uvedl Stano.

Argentina trvá na tom, že by Británie měla s ní zahájit jednání o předání ostrovů v jižním Atlantiku. Latinskoamerický stát se pokusil ostrovy vojensky obsadit v dubnu roku 1982. V červnu téhož roku se britskému námořnictvu podařilo ostrovy získat nazpět. Při konfliktu zahynulo 648 Argentinců a 255 Britů. Londýn poukazuje na výsledky referenda z roku 2013, ve kterém si drtivá většina obyvatel ostrovů vybrala zůstat pod britskou vládou.

X X X

 Tři tisíce mladých z ČR odlétá do Lisabonu za papežem

Ve dnech 24.–26. července odletí z České republiky postupně 3 177 mladých do Lisabonu. Rozmanitý duchovní, kulturní i sportovní program připravili organizátoři Světových dnů mládeže, které proběhnou v portugalském hlavním městě ve dnech 1.–6. srpna. Vrcholem této akce bude setkání více než milionu mladých lidí z celého světa s papežem Františkem.

Dny v diecézi

Přes 16 tisíc mladých, včetně českých poutníků, zaplní ulice Porta již od 26. do 31. července během tzv. Dnů v diecézi, předprogramu Světových dnů mládeže (SDM). Tyto dny tradičně předcházejí SDM a budou se konat v 17 diecézích po celém Portugalsku. První tři dny, 26., 27. a 28. července, se mladí lidé zúčastní vždy dopoledne programu ve farnostech, ve kterých budou ubytováni a v odpoledních hodinách budou mít na výběr z bohatého programu akcí. Těšit se mohou například na inscenaci tří muzikálů – Via Crucis (v Coliseu do Porto),  Evangelho (v Auditoriu Casa de Vilar) či Cristo Vive (v Estúdio do Perpétuo Socorro). Na pódiu v městském parku zazní hudba místních známých interpretů, dále jsou na programu varhanní koncerty, modlitby Taizé, adorace, modlitba růžence a mše svaté. V prvních třech dnech budou také připraveny čtyři turistické trasy, po kterých se mohou poutníci následně vydat poznávat hlavní památky Porta. V sobotu 29. července vyvrcholí Dny v diecézi mší svatou s portským biskupem Manuelem da Silva Rodrigues Lindou v městském parku v Portu.

Co čeká účastníky Světových dnů mládeže?

Ve dnech 1.–6. srpna se uskuteční samotné Světové dny mládeže, na které se sjede do Lisabonu až jeden milion mladých z celého světa. Během těchto dnů bude kromě velkých společných akcí a bohoslužeb připravena po celém městě rozmanitá nabídka koncertů, divadel, přednášek, workshopů, sportovních utkání nebo panelových diskuzí. Mladí mohou poznat tamní kulturu, zvyky a tradice. Místní salesiánské hnutí mládeže zve například mladé v rámci City of Joy, 2. srpna, k účasti na tzv. Flash Mob. Jedná se o taneční kreaci, do které by se podle předpokladů mělo zapojit více než 8 tisíc mladých účastníků. V rámci týdne se uskuteční také 38 konferencí, které se budou zabývat tématem povolání, poslání, výzev dnešní společnosti, osobního či profesního světa. Síť delegátů mládeže při Komisi biskupských konferencí Evropské unie povede ve čtvrtek 3. srpna 2023 panelovou diskuzi s názvem Křesťanská svědectví o víře a sociální angažovanosti. O patronech Světových dnů mládeže v Lisabonu, mezi které patří např. blahoslavený Carlo Acutis či blahoslavená Chiara Badano, uspořádá Nadace Champalimaud tematické konference, na kterých zazní svědectví rodiny, přátel či dalších osob, kteří osobně znali některého z těchto patronů. Pro účastníky byla vytvořena také aplikace ke stažení do mobilu, díky které mohou jednoduše sledovat program a vybírat si z rozmanité nabídky akcí.

Česká výprava je připravena

Velká část přihlášených jede na akci tohoto druhu úplně poprvé. Jednou z nich je také Marie Aufová, která se nejvíce těší na setkání mladých napříč světadíly a na radostnou atmosféru, která vždy na takových událostech panuje. “Přátelé, kteří se mnou sdíleli nezapomenutelné zážitky z předchozích Světových dnů mládeže mě jednoznačně přesvědčili, že musím toto jedinečné setkání osobně zažít,” dodává Marie Aufová.

Českou výpravu organizuje Sekce pro mládež České biskupské konference. “Technika, ozvučení a hudební nástroje pro scholy jsou naloženy a v sobotu v brzkých hodinách vyrážíme s plným autem z Prahy. Do Portugalska bychom měli dorazit v pondělí večer,“ dodává Roman Kubín, ředitel Sekce pro mládež ČBK a koordinátor této akce. Z České republiky se k výpravě také přidá devět biskupů, kteří budou mít připravené pro naše účastníky katecheze v rámci dopoledního programu v Českém centru v týdnu od 1.–6. srpna.  Ing. Kateřina Odvodyová

X X X

Primátorka Varů ocenila plavčíka KV Areny za záchranu lidského života

Primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová ocenila Rudolfa Borise Mohlberga za záchranu tonoucího muže. „Oceňuji pohotovou reakci pana Mohlberga, to jak bleskově vyhodnotil situaci a zejména nasazení, se kterým zvládl tonoucího muže vyzvednout ze dna bazénu a úspěšně provést resuscitaci. To si zaslouží velké poděkování a obdiv,“ uvedla na adresu plavčíka KV Areny během osobního setkání. Rudolf Boris Mohlberg je plavčíkem Bazénového centra KV Areny deset let a záchrana tonoucí osoby pro něj byla první takovou zkušeností.

K události došlo v neděli 16. července odpoledne ve vnitřním bazénu KV Areny. Záchranná služba, která na místo dorazila zhruba za šest minut, již muže přebírala při vědomí.

Muže se sluchovým a zrakovým hendikepem postihla uprostřed bazénu nevolnost, v jejímž důsledku se začal topit a velmi rychle klesl na dno bazénu. Klíčovou roli sehrály záběry podvodní kamery a také systém dohledu, který KV Arena zavedla. „Naši plavčíci pracují ve dvojicích, přičemž jeden vždy sleduje dění v bazénu ze břehu a druhý analyzuje záběry monitorovacích kamer, včetně jedné podvodní kamery, kterou jsme pořídili v roce 2019. Na tomto případu jsme si potvrdili, že takový systém je efektivní. Zároveň jsme se rozhodli po této zkušenosti pořídit další podvodní kameru, abychom získali ještě větší přehled o dění pod hladinou. Hledáme i technické řešení pro instalaci podvodní kamery pro venkovní bazén,“ uvedl jednatel KV Areny Roman Rokůsek.  Helena Kyselá, tisková mluvčí

X X X

 Karlovarsko finančně podpoří konání mistrovství České republiky v požárním sportu

V druhé polovině měsíce srpna se v Sokolově uskuteční Mistrovství České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu 2023, které pořádá Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska. Karlovarský kraj organizátorům přispěje částkou ve výši 200 tisíc korun.
„Jedná se o jedinečné a nejvýznamnější klání hasičů v historii našeho regionu, protože mistrovská soutěž pořádaná společně profesionálními i dobrovolnými hasiči je pro Karlovarský kraj premiérou. Do soutěže se zapojí až šest stovek sportovců z řad profesionálních i dobrovolných hasičů. Finance, které jsme se rozhodli organizátorům poskytnout, pomohou s uhrazením části nákladů spojených s pořádáním této akce,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Finanční prostředky budou využity na zabezpečení stravování, pitného režimu a ubytování rozhodčích, technické čety a organizačních pracovníků. Dále také na materiální zabezpečení a pořízení technických prostředků pro plnění jednotlivých disciplín požárního sportu, úhradu služeb, ocenění sportovců a další.

Dobrovolné hasiče bude zastupovat celkem 17 družstev mužů a 17 družstev žen. Z řad hasičského záchranného sboru (HZS) se na start postaví 14 družstev, která budou zastupovat jednotlivé kraje a jedno soutěžní družstvo HZS podniku. Účast přislíbila i družstva mužů ze Slovenska, Polska a Ukrajiny.O poskytnutí finanční podpory musí rozhodnout ještě krajské zastupitelstvo. Bc. Jitka Čmoková, tiskové oddělení

X X X

Maxim Repák v barvách týmu Accolade Smrz Racing BGR po zbytek sezóny 2023

Po odchodu španělského jezdce Yeraye Saiz Marqueze, přivítá českobudějovický tým Accolade Smrz Racing BGR ve svém boxu Maxima Repáka ze Slovenska, a to již na domácím okruhu Autodrom Most, kde se konají příští závody kategorie World Supersport 300. Rodák z Bratislavy obsadil celkově čtvrté místo v Yamaha R3 bLU cRU European Cupu v roce 2021. Za tým Jakuba Smrže bude závodit po zbytek letošní sezóny po boku José Luis Perez Gonzaleze.

Maxim Repák: „Jsem rád, že se po pauze vracím na závodní okruhy, a to hned do mistrovství světa, kategorie World Supersport 300. Děkuji Jakubovi Smržovi, že mi dal příležitost jezdit v jeho týmu, který má na svém kontě řadu úspěchů a zkušeností z tohoto šampionátu. O to víc se na naši spolupráci těším. Po nedávných testech na okruhu v Mostě věřím, že tato spolupráce bude úspěšná. Jsem odhodlaný pro to udělat maximum.

Jakub Smrž (manažer týmu): „S Maximem jsme řešili spolupráci už v minulosti, protože ukázal svoje kvality v minulých letech v R3 Cupu. A nyní náhoda pomohla tomu, že se naše cesty opět sešly. Nějaký čas nezávodil, ale na testech v Mostě ukázal, že má
stále rychlost, a hlavně velký prostor pro zlepšení. Je to mladý a chytrý kluk, se kterým se dobře spolupracuje. Mostbude náročný víkend nejen pro tým, ale i pro Maxe. Vzhledem k jeho pauze bude domácí závod v Mostě první ostrý test, a především příprava na zbývající závody.“ /s/

X X X

Praha má přímé letecké spojení s Tchaj-pejí, na Tchaj-wan se bude létat dvakrát týdně

Od středy je zavedena přímá letecká linka mezi hlavními městy České republiky a Tchaj-wanu, což je pro Prahu důležitý milník. Nové letecké spojení pomůže především ekonomice a turismu. Jedná se také na evropské poměry o exkluzivní linku, přímé lety s Tchaj-pejí provozuje v Evropě tchaj-wanská společnost China Airlines pouze v šesti městech.

Ve středu ráno přiletěl prvním pravidelným spojem na Letiště Václava Havla prezident China Airlines George Kao. V letištním salonku se pak uskutečnil slavnostní meeting po zahájení přímých letů z Tchaj-peje do Prahy za účasti náměstka primátora hl. m. Prahy pro dopravu Zdeňka Hřiba a předsedy Senátu Miloše Vystrčila.

„Pro naše město je to dnes opravdu slavnostní událost. První letadlo na přímé lince z Tchaj-peje dnes dosedlo na pražském letišti. Jedná se o konkrétní výsledek mnohaletého úsilí budovat obchodní a diplomatické vztahy s kolébkou chytrých technologií a inovací, které jsem ještě jako primátor Prahy podpořil při osobním setkání s prezidentkou Tsai Ing Wen během mé návštěvy hlavního města Tchaj-wanu v roce 2019. Jasně se ukázalo, že ekonomická diplomacie se dá dělat s rovnou páteří namísto poklonkování Číně s mizivými výsledky. Vzdálenost 9 tisíc kilometrů už se dá překonat pohodlně dvakrát týdně bez zbytečných přestupů, za což bych rád poděkoval tchajwanským aerolinkám China Airlines,“ uvedl Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora pro dopravu.

Dálkové dopravní letouny Airbus A350 urazí cestu z východoasijského ostrova do střední Evropy za přibližně 12 hodin a 30 minut, tímto směrem budou létat každé úterý a sobotu, opačným směrem pak každou středu a neděli. Tento typ Airbusu pojme celkem 306 cestujících.

Pro Tchaj-wan přitom představuje Česko klíčové centrum obchodu a turismu v Evropě, je zde mimořádným investorem. Prahu a Tchaj-pej navzdory geografické vzdálenosti spojuje podle náměstka primátora Zdeňka Hřiba úcta k lidským právům a demokracii či zájem o chytré technologie.

„Zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Tchaj-pejí vnímám jako pozitivní krok. Jednak se tím posílí turistický ruch ve prospěch hlavního města. A navíc se tím zpevní vazby mezi Českou republikou a ostrovem Tchaj-wan,“ řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

První oficiální jednání o spuštění přímé letecké linky mezi hlavními městy České republiky a Tchaj-wanu s účastí zástupců Prahy se uskutečnila už v roce 2019. Zdeněk Hřib, tehdy v roli pražského primátora, o přímé lince hovořil s tchaj-wanskou prezidentkou, která delegaci přijala. Cílem této návštěvy bylo mimo jiné navázat spolupráci v oblasti moderních technologií a smart city řešení a vyjádřit zájem o rozvoj další spolupráce založené na vzájemném respektu, podpoře liberální demokracie a lidských práv.

V lednu 2020 pak byly vztahy mezi oběma městy při návštěvě tchaj-pejského primátora
Ko Wen-je v Praze povýšeny sesterskou smlouvou, která znamenala stvrzení spolupráce v mnoha oblastech, zejména v kultuře, ekonomice, vzdělávání nebo turismu. Téma přímé letecké linky bývalý pražský primátor Zdeněk Hřib otevřel i v roce 2020 při návštěvě Tchaj-wanu v rámci oficiální delegace Senátu ČR v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, kdy se uskutečnila separátní jednání se zástupci letecké společnosti China Airlines. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

Praha kultivuje předzahrádky v centru, obcházení pravidel už město nebude dále tolerovat

V uplynulých měsících Praha podnikla několik kroků k urychlení dokončení procesu kultivace restauračních zahrádek v centru města. Provozovatele, kteří porušují nově stanovená pravidla nebo se skrze předem prohrané soudní spory snaží oddálit začátek jejich platnosti, čeká tvrdý postih.

Praha zahájila proces kultivace restauračních zahrádek ve svém centru už v roce 2021. Rada hl. m. Prahy totiž v květnu toho roku schválila koncepci umístění předzahrádek v nejexponovanějších lokalitách Prahy (Královská cesta a Hradební korzo, později doplněna o spodní část Václavského náměstí) a v červenci nový manuál, kterým se provozovatelé předzahrádek v památkově chráněných územích musí řídit. Vznikly tak nové podmínky pro umístění, podesty, ohrazení, zastínění, vybavení a zimní provoz: vše v zájmu toho, aby předzahrádky veřejný prostor vhodně doplňovaly a zhodnocovaly, nikoli vytvářely překážky a vizuální smog.

Byť od schválení nových pravidel uběhly dva roky, reálné změny v ulicích často zatím nejsou vidět. Někteří provozovatelé předzahrádek odmítli na nové smlouvy přistoupit, Praha jim proto vypověděla původní nájemní smlouvy – někteří provozovatelé se proti výpovědím brání u soudu a soudy stále trvají, jiní již soudy pravomocně prohráli, ale odmítají pozemek vyklidit, proto město podalo žalobu na vyklizení. Tyto předzahrádky tak dodnes vypadají stejně jako původně, ač už jsou dávno nelegální. Jiní provozovatelé sice formálně přistoupili na nové smlouvy s novými podmínkami, ale reálně nic nezměnili a porušují tak několik pravidel, k nimž se zavázali. Na oba tyto případy si oprávněně stěžují čestní provozovatelé předzahrádek, kteří požadavky města vyslyšeli.

„Rozhodli jsme se kultivaci předzahrádek v centru Prahy významně urychlit. Provozovatelům, kteří se s Prahou soudí jen kvůli tomu, aby oddálili náběh nových pravidel, jsem oznámil, že pokud do konce září nestáhnou žaloby a nedají své předzahrádky do souladu s novými požadavky, nemohou od nás očekávat, že po ukončení sporu s nimi budeme uzavírat nové smlouvy. Pokud se tedy rychle neumravní, předzahrádku jim časem vyklidíme a přestanou mít možnost ji dále provozovat. Věřím, že je tento náš nový přístup dostatečně namotivuje k tomu, aby spory s Prahou ukončili,“ shrnuje způsob řešení jednoho z problémů pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský.

Odbor majetku zároveň začal provádět kontroly dodržování pravidel vyplývajících z nových smluv. V první vlně bylo zkontrolováno 134 předzahrádek v nejexponovanějších lokalitách, bylo nalezeno téměř 200 pochybení včetně přesáhnutí výměry předzahrádky (v 18 případech). Nejčastěji se jednalo o porušení zákazů kabelů (35krát), zakázané prvky mobiliáře (např. skříňky, chladící boxy, pokladny; 23krát), nesklízení mobiliáře po 22:00 (což je vyžadováno v některých lokalitách, jinde za to mají provozovatelé slevu na nájmu; 19krát) a nezajištění průchodu o šířce minimálně 180 cm (17krát). U 46 provozovatelů nebylo nalezeno žádné pochybení.

„Budeme důsledně vymáhat dodržování pravidel, ke kterým se provozovatelé předzahrádek smluvně zavázali. Při první kontrole jsme byli vstřícní a dáváme jim šanci na nápravu bez sankce, když ale k nápravě nedojde a další kontrola opět zjistí pochybení, budeme uplatňovat nárok na vysoké smluvní pokuty. Trváme na tom, že pravidla mají platit pro všechny. Jedno z nejzávažnějších pochybení je překročení zasmluvněné výměry předzahrádky, protože kvůli tomu unikají peníze nejen Praze za nájem, ale i městské části za místní poplatky, a provozovatel tak zneužívá neoprávněnou výhodu oproti své konkurenci. Pokud toto porušení objevíme vícekrát, budeme muset přistoupit k výpovědi nájemní smlouvy. S nečestnými podnikateli spolupracovat nechceme,“ říká k započatým kontrolám předzahrádek Adam Zábranský.

Tím ale práce na kultivaci předzahrádek nekončí. „Před námi je ještě schvalování několika vizualizací předzahrádek na Staroměstském, Malém a Václavském náměstí, kde pečlivě dbáme na vizuální kvalitu a snažíme se dosáhnout toho, aby každá zahrádka nevypadala úplně jinak. Zároveň v některých případech po diskusi s provozovateli a v komisi upravíme Koncepci umístění předzahrádek tak, aby dávala větší smysl. Také pracujeme na transparentních a spravedlivých pravidlech pro rozvržení plochy určené pro předzahrádky mezi jednotlivé provozovatele v případě, kdy je více zájemců na málo místa. Dnes je často veřejný prostor někým okupován na základě jakéhosi zvykového práva, což považuji za absolutně nevhodné,“ uzavírá radní Zábranský. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.