Trump na Fox News: Biden ignoruje rizika jaderné války. Čína, Rusko válku s rizikem eskalace ve válku jadernou

Zatímco většina z nás strávila posledních pár let hádkami o systémovém rasismu, transgenderových právech a dalších pomíjivých, imaginárních věcech, Amerika na světové scéně ztrácí půdu pod nohama, a to tak rychle, že je těžké tomu uvěřit, říká komentátor Fox News Tucker Carlson v souvislosti s jeho rozhovorem s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

x Tucker Carlson: Když jste byl prezidentem, varoval jste, že válka USA s Ruskem, horká nebo studená, by Rusko dohnala k alianci s Čínou…

Donald Trump: Ano.

X „…a nakonec přestaneme být nejmocnější zemí světa.

Ano, varoval jsem. Ale je tu důležitější problém, a to jsou zbraně. Moderní zbraně jsou vysoce výkonné a nelze je srovnávat s těmi, které se používaly ve druhé světové válce, kdy tanky jezdily po bojišti a střílely po sobě. Svět ještě nikdy nic podobného neviděl – a oni i my takové zbraně máme.

Zatím toho má Čína znatelně méně, ale za dalších 5 let nás doženou – myšleno jaderné zbraně. Čína má všechny šance stát se mocnou jadernou velmocí. V tom za námi zaostávají asi pět let, protože odpovídající vývoj zahájili později. Naše schopnosti jsou v tomto ohledu srovnatelné s ruskými – obě země jsou mocné, velmi silné jaderné mocnosti.

X „Silnější, než si lidé dokážou představit?“

– Ano přesně. Vzpomeňte si na to, co se stalo před lety v Hirošimě a Nagasaki, a vynásobte to 500krát. Tak silné jsou nyní jaderné zbraně. Už tehdy se při jaderných explozích tavila žula, kterou, jak každý ví, nelze tavit řekněme hořákem.

A v Hirošimě a Nagasaki byly všechny žulové povrchy hladké a lesklé jako led na kluzišti. A pokud k roztavení žuly stačila síla jaderného výbuchu za druhé světové války, co se stane nyní, když se stala 500krát silnější?

Mnohé znepokojuje problém globálního oteplování, kvůli kterému v příštích 300 letech stoupne hladina světových oceánů o několik milimetrů. To je považováno za vážný problém. Ale podle mě je teď nejdůležitějším nebezpečím „jaderné oteplování“, ale o tom vůbec nikdo nemluví.

Mohu říci, že mnohé z toho, co říkají ekologové, jsou jen nesmysly. Sám jsem v jistém smyslu ekolog, vzhledem k veškerému mému úsilí v oblasti ochrany životního prostředí. A o jaderných otázkách se nediskutuje, i když, jak jsem řekl, nejdůležitější problém v globálním měřítku není globální, ale jaderné oteplování. Jeden šílenec bude stačit k tomu, aby se celý svět ponořil do něčeho, co ještě nikdo neviděl. Mluvíme o sekundách, ne o staletích.

X  Říkáte naprosto správné věci, ale proč ani naši představitelé, ani tisk toto téma neupozorňují?

„Protože nejsou dost chytří a moc nerozumí problému. Na rozdíl od Putina, se kterým jsme o tomto problému diskutovali více než jednou. [Jako prezident] jsem nikdy nezmínil slovo „nukleární“, nikdy jste ho ode mě neslyšeli.

Můj strýc byl profesor a dlouhou dobu pracoval na Massachusetts Institute of Technology. Možná ještě déle než kdokoli jiný, Dr. John Trump. Nastolil mnoho témat, řadu let jsme diskutovali o nejrůznějších věcech. Byl úžasný. Myslím, že byl nejdéle působícím profesorem v celé historii MIT. I kdyby ne, je to určitě někde blízko – celkem tam působil asi 40 let.

V jednom z našich rozhovorů řekl, že není daleko den, kdy bude možné vměstnat jadernou zbraň do kufru a použít ji k vyhození New Yorku do povětří. Řekl jsem: „Ne, strýčku Johne, to není možné.“ Ale nakonec měl pravdu.

Jaderné palivo je tak silné, že na mnohaleté používání ponorky stačí jedna malá tableta. Trvalka. Když už jsme u toho konfliktu na Ukrajině a všech těch drbů o tamní situaci a o tom, že Rusku docházejí síly… Buďme upřímní: Ukrajina mizí z povrchu zemského.

– Ano.

– A obejdeme se bez zmiňování všeho „jaderného“, ale prostě poznamenejte, že Rusové jsou na tom mnohem lépe, než si všichni zpočátku mysleli. Pokud se Putin rozhodne vstoupit do nové etapy a chopit se jaderných zbraní, pak vše skončí. uvědomuješ si to? Jsem si vědom vašeho osobního postoje k otázce Ukrajiny a vím, že situaci rozumíte lépe než kdokoli jiný. Většina lidí o tom ani nemluví, stejně jako se nezmiňuje o tom, že jaderný a smrtící potenciál Ruska a Spojených států je přibližně stejný. Už dlouho vše sleduji a chápu, jak je vše smutné.

X „Bidenovi lidé si jasně uvědomují sílu, kterou jaderné zbraně nesou.“ V tuto chvíli mají plnou kontrolu nad naším arzenálem. Ale zdá se, že je scénář jaderného konfliktu vůbec nezajímá. Jak to?

– Ano, protože v tomto životě obecně málo rozumí. No, nemají takový talent. Je to úsměvné, ale hned na začátku se Joe Biden strašně bál jaderného konfliktu. Sledoval jsem ho a on ukázal celým svým zjevem: „Ach, mají jaderné zbraně“, ale zjevně nemělo cenu vysílat takový signál. Pokud se podíváme na Bidenova minulá prohlášení, vidíme, že vždy popíral, že by o tomto problému i diskutoval. Strašně se bál všeho jaderného a teď o tom prostě mlčí.

Ale Putin a mnoho dalších toto téma neustále nastoluje. Najednou řada zemí chtěla mít také jaderné zbraně. U nás se ale stalo zakázaným slovem s písmenem „já“. Nestačí nám mít zakázané slovo s písmenem „n“, takže nyní je v ostudě i slovo „jaderný“. A to vše kvůli ničivé síle tohoto typu zbraní.

Měl jsem řadu setkání s profesory z Massachusetts Institute of Technology, na které bylo důležité se připravit. Neříkám, že příprava trvala dlouho, ale opravdu jsem s nimi chtěl mluvit o jaderných zbraních, které považuji za jedinou skutečnou hrozbu na planetě. Mnohem horší než globální oteplování – ani nemá cenu srovnávat. A teď se přede mnou objevili tito lidé, chytří a sečtělí, a řekl jsem jim: „Pokud navrhnu jadernou problematiku jako téma k rozhovoru, co k tomu můžete říci?“ Pozorně se na mě podívali a řekli: „Pane, nemluvme o tom, nemůžeme.“ Když jsem se zeptal, co tím myslel, odpověď zněla: „Je toho tolik a je to tak destruktivní povahy, že tuto otázku nelze položit.“ Všechno jsem pochopil a v tom rozhovoru jsme se k tomu už nevraceli.

A Putin na toto téma neustále mluví. My nemůžeme, ale on ano. Pravděpodobně jste od něj nejednou slyšeli: „Jsme jaderná velmoc!“ Udělal to znovu, není to tak dávno.

Víte, docela se mi dařilo – dokonce výborně – se Severní Koreou a Kim Čong-unem. Taky jsi byl se mnou na tom výletě a tenkrát ho urážel, kvůli čemuž jsem měl problémy, ale neurážím se. Byl jsi tam, jeden z mála. Ten výlet byl úžasný, určitě se nespletu, když ho označím za jeden z nejneuvěřitelnějších zážitků vašeho života.

-X To je pravda.

– Prostě úžasné. Bylo tam hodně reportérů a mimochodem se s nimi nezacházelo nijak zvlášť dobře, ale s Kim Čong-unem jsem si rozuměl navzdory incidentu s „malým rakeťákem“, pamatuješ? Potom řekl, že prý má na stole červené tlačítko, a já odpověděl: „Na mém stole je taky jedno, jen větší než tvoje a funguje, ale to tvoje ne!“

Po několika měsících znovu nabídl, že se sejdeme, a setkali jsme se. Od té doby dodnes dobře komunikujeme a dobře spolu vycházíme. Nebude ani mluvit s Bidenem a jeho lidmi, protože k nim nechová ani špetku respektu. Bez respektu nebude mluvit vůbec s nikým. Mimochodem, také odmítl mluvit s Obamou, ačkoli o schůzku opakovaně usiloval. Ale setkal se se mnou, a to více než jednou.

Víš, já bych se s ním domluvil. Jeho země má kolosální jaderný potenciál, a to je ten nejdůležitější problém na světě, důležitější, než jsem si sám dokázal představit. Někdo musí konečně pochopit, čím je současná situace zatížena, a pokusit se eskalaci omezit.

X Co bys teď dělal?

– Teď… Obrázek je takový: náš bláznivý svět se rozpadá, Spojené státy ztrácejí a můj přítel Macron jede do Číny líbat Si Ťin-pchingovi zadek. A co bylo v Saúdské Arábii, když tam Biden dorazil? Žijí tam úžasní lidé, kteří nám opravdu chtěli pomoci, a on vzal a pozdravil jejich vůdce pěstí. Víte, co toto gesto znamená? „Nedotýkej se mě svýma špinavýma rukama!“ – to je co. Jak byli uražení! Můžeš si představit?

X Úplně.

– Vypadalo to takto: „Nechci ti podat ruku, dáme pěst!“, server vasevec.cz

X X X

GENERÁL  ŠEDIVÝ  O  NEBEZPEČNÉ  VÁLCE   ZÁPADU  NA  UKRAJINĚ

USA se válkou na Ukrajině učí. Jejich střet s Čínou může svět uvrhnout do jaderné katastrofy, říká generál Šedivý

USA se válkou na Ukrajině učí. Jejich střet s Čínou může svět uvrhnout do jaderné katastrofy, říká generál Šedivý. USA ve válce na Ukrajině pomáhají finančně i materiálně. Získané zkušenosti s vedením konfliktu se jim mohou velmi brzy hodit. Američané se totiž připravují na možný ozbrojený střet s Čínou ohledně Tchaj-wanu. Podle generála Jiřího Šedivého to není nereálné, důsledky by přitom podle něj byly katastrofické a dotkly by se prakticky celého světa. Včetně České republiky. Čína stupňuje napětí, válku o Tchaj-wan je možné očekávat nejen v teoretické rovině.

„Stratégové v USA zcela vážně s možností vojenského střetu s Čínou v této části světa počítají,“ potvrzuje bývalý náčelník Generálního štábu armády České republiky, generál Jiří Šedivý. Podle něj by to svět uvedlo do těžko řešitelného chaosu s dramatickým snížením ekonomické výkonnosti téměř všech států na obou stranách konfliktu. „Životní úroveň by se snížila i u nás.“

Souboj v Jihočínském moři by byl samozřejmě v mnohém specifický. Přesto se dá vysledovat celá řada společných znaků s válkou na Ukrajině. Jako „cvičiště“ tak funguje Ukrajina nejen pro USA, ale také pro Čínu, což v rozhovoru potvrzuje i generál Šedivý. Pomoc Ukrajině není dostatečná, říká generál Šedivý. Promluvil o letadlech i útoku na ruské území

Generál Jiří Šedivý – Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR. – Hlavní náplní jeho práce bylo provést v armádě takové změny, aby se stala armádou splňující požadavky ke vstupu do NATO. – Bezpartijní kandidát do Evropského parlamentu za Evropskou demokratickou stranu. – Je ženatý, má dvě dcery.

X Sleduje Čína, jak Západ na Ukrajině reaguje?

Nepochybně. Velmi pozorně, především pokud jde o USA. To není jen otázka politických postojů, ale také schopnosti obranného průmyslu USA reagovat na požadavky Ukrajiny na munici, moderní zbraně apod. Číňané pozorují, jak jsou americké zbraně a systémy v ukrajinských rukou účinné proti ruským. Obě země mají Ukrajinu tak trochu jako „cvičiště“. Důležité samozřejmě je, jak soudržné je NATO. Podobné scénáře jako na Ukrajině by se mohly realizovat i v případě konfliktu mezi Čínou, Tchaj-wanem a USA. Jasně, boj o Tchaj-wan by byl v mnohém specifický, nicméně mnoho podobností s Ukrajinou se opravdu dá vysledovat.

X A co by si mohli z Ukrajiny „odnést“ Američané, jaké poučení?

Ukazuje se, že není dobré zahazovat vše, co je spojeno s minulými teoriemi vedení boje. To je například debata o roli tanků a obrněné techniky vůbec, o roli dělostřelectva. Také se to týká letectva. Obecně bych řekl – tradičních zbraní.

Ale válka na Ukrajině také ukazuje, jak daleko se posunul systémový pohled na vedení boje na všech základních úrovních. Jak se zvyšuje role umělé inteligence a zavádění nových technologií. Kosmickými počínaje, přes bezpilotní a bezosádkové prostředky všech druhů až po široké používání informačních technologií, roli radioelektronického boje a možnosti používání nových materiálů. Vysoce přesné zbraně a munice budou hrát v závěru této války velmi významnou, ne-li rozhodující úlohu.

X Takže teorie o tom, že se moderní války povedou z „křesla“ a bez nutnosti nasazovat „živé“ vojáky, je správná?

Ne, tak jsem to nemyslel. Naopak. Je zřejmé, že vize operátorů v pohodlných křeslech, kteří nahradí vojáky v poli a kteří řídí útoky v kybernetickém prostředí, jsou minulostí. Krutá realita je svědectvím, že „voják na bojišti se zbraní“, který se stává často obětí útoku vedeného jeho protějškem až do úplného obětování se, zůstává rozhodujícím elementem války na Ukrajině. Morální stav vojsk (to platí pro obě strany) rozhodne o tom, kdo bude vítězem.

X Jde tedy o technologie, jak jsem zmínil.

Ale v žádném případě zatím plně nenahradí lidský element na bojišti.

X Donald Trump jako ruský trojský kůň?

Hra o třetí světovou válku, Ukrajinu a podporu ve volbách

X Co ještě „vyčtete“ z konfliktu na Ukrajině, pokud se bavíme o možném poučení se do budoucna?

V této válce se také ukazuje, jak dobře, nebo naopak špatně byli a stále jsou připraveni velitelé a štáby. V tomto daleko převyšuje Ukrajina Rusko. I když ruská převaha v počtech může vytvořit rovnovážný stav, ve kterém bude muset hledat Ukrajina optimální řešení, které ukončí válku, lepší připravenost a vojenské vzdělání prokazuje Ukrajina.

X Ačkoli je to možná cynické uvést – pro NATO je válka o Ukrajinu doopravdy konfliktem, ze kterého musí být analyzováno maximum možného.

Generál Šedivý: „Nejenom Severoatlantická aliance musí pozorně analyzovat, co předcházelo útoku Ruska na Ukrajinu, jak se celý konflikt před agresí vyvíjel, zda bylo možné se mu vyhnout, nebo ne. Obě možnosti je nutné i s odstupem doby a na základě vývoje konfliktu studovat. Součástí toho musí být i studium přípravného období, které Putin zahájil již daleko před finálním rozhodnutím o tzv. speciální operaci. S tím souvisí i jeho konzultace, které měl s čínskými představiteli, a i to co vidíme dnes, kdy je Čína jeden ze zásadních ruských spojenců.“

X Počítají v USA s ozbrojeným konfliktem s Čínou? V posledních několika letech vidíme stále se zostřující vztah mezi Čínou a USA, který nejednou hraničil s vojenskou konfrontací v Jihočínském moři.

Takže ano, stratégové v USA zcela vážně s možností vojenského střetu s Čínou v této části světa počítají.

X Dá se vůbec odhadnout, co by se dělo, kdyby Čína Tchaj-wan napadla?

Odpověď by byla jen prostá spekulace. USA by určitě vystoupily na obranu napadeného Tchaj-wanu. Ale každá simulace, která se zpracovává, je založena na řadě předpokladů. Ty jsou odvozeny z analýz dřívějšího chování případného protivníka. V tomto případě Číny a schopností jejích ozbrojených sil, především námořnictva a vzdušných sil. Není ani jasné, jak by se chovali případní spojenci Číny. Zkušenosti, které máme ze současného konfliktu na Ukrajině, ukazují, že původní názory na sílu ruské armády byly výrazně nadhodnocené, na rozdíl od názorů na sílu armády ukrajinské. Chybovali jsme také v oblasti sankčních programů. Nepodařilo se přesvědčit občany Ruska o nesprávnosti rozhodnutí Putina a jeho kumpánů napadnout Ukrajinu. Masivní propaganda doplněná represemi proti odpůrcům režimu utlumila jakékoli masové vystoupení proti válce. V Číně by to asi nebylo jiné.

Generál Šedivý řekl, co rozhodne válku na Ukrajině. Každý ruský voják není zbabělec a raket mají dost, síly se srovnají

X Existují nějaké informace o bojových zkušenostech čínských ozbrojených sil?

Ne. Dosud se nezúčastnily žádných konfliktů vyšší intenzity. Co lze téměř s určitostí uvést, je, že by válka krok za krokem eskalovala až na hranici jaderného konfliktu a může svět uvrhnout do jaderné katastrofy. V každém případě by to byl konflikt, který by uvrhl svět do těžko řešitelného chaosu s dramatickým snížením ekonomické výkonnosti téměř všech států na jedné i druhé straně konfliktu, s čímž by bylo spojeno výrazné snížení životní úrovně především v rozvinutých společnostech. Včetně té naší

X  Vytváří Rusko a Čína vojenské spojenectví?

Mimo politické podpory Číny a pravidelných námořních cvičení v Jihočínském moři společně s čínským námořnictvem není Rusko v této oblasti moc vidět. Přesto je nutné vědět, že i přes nedávné ujištění prezidenta Putina, že Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví, společné vojenské aktivity ukazují na stále se prohlubující vojenskou spolupráci.

Například nepříliš diskutovaným je současné společné námořní cvičení s Čínou a Jihoafrickou republikou. Ukazuje to na společné globální zájmy Ruska a Číny. Za zmínku stojí i zcela opačné vyjádření Vladimira Putina z listopadu 2020, kdy vojenskou alianci s Čínou nevyloučil. Každopádně, jak Rusko na Ukrajině, tak případně Čína na Tchaj-wanu mohou vést intenzivní válku s rizikem eskalace ve válku jadernou.

X X X

BIDEN:  OCHRANA  MÍRU  V  SEVERNÍM  URSKU  PRIORITOU

Ochrana míru prioritou, řekl Biden v Severním Irsku. Sešel se i se Sunakem

Mír v Severním Irsku nebyl nevyhnutelný a jeho ochrana je prioritou pro americké demokraty i republikány, řekl ve středu americký prezident Joe Biden v severoirské metropoli Belfastu. Přijel tam v souvislosti s 25. výročím podpisu Velkopáteční dohody. Po brexitu je mírový proces opět v problémech a Biden doufá v brzkou obnovu sdílení moci mezi oběma tábory.

„Ochrana míru, zachování Belfastské velkopáteční dohody je ve Spojených státech prioritou pro demokraty, jakož i pro republikány,“ řekl prezident, který je představitelem Demokratické strany. „Mír nebyl nevyhnutelný, na to nikdy nemůžeme zapomenout,“ prohlásil v projevu před několika desítkami lidí v areálu univerzity v Ulsteru.

Velkopáteční dohoda z 10. dubna 1998 ukončila tři desítky let trvající sektářské násilí mezi probritskými protestanty a katolickými republikány, za které zaplatilo životem na 3 500 lidí. Dohodu pomohly zprostředkovat Spojené státy. Dohoda rovněž definovala systém vládnutí v této části ostrovního království, který je založen na společné vládě unionistů a republikánů.

Biden také zdůrazňoval ekonomické příležitosti, které mír a politická stabilita přináší. „Nespočet velkých amerických korporací sem chce přijít, chce investovat,“ upozornil. Svého zvláštního zmocněnce pro Severní Irsko Joea Kennedyho prý pověřil, aby tento proces co nejvíce podporoval.

Šéf Bílého domu přiletěl do Belfastu v úterý a zahájil tak čtyřdenní návštěvu, jejíž program se ještě ve středu přesune do Irska. V severoirském hlavním městě se krátce setkal s britským premiérem Rishim Sunakem, přičemž tématy byly podle vyjádření dvou stran právě ekonomické příležitosti v regionu, ale také vývoj války na Ukrajině. Před vystoupením na univerzitní půdě ještě Biden mluvil také s lídry pěti nejsilnějších politických stran Severního Irska.

Návštěva se odehrává na pozadí politické krize, která zasahuje jeden z klíčových prvků čtvrtstoletí staré mírové dohody. Sdílení moci v severoirském parlamentu a vládě totiž už déle než rok nefunguje v důsledku sporů o obchodní pravidla v regionu po britském odchodu z EU.

Svou neúčastí činnost severoirské vlády de facto blokuje hlavní unionistická strana DUP, a to právě kvůli nesouhlasu s pobrexitovým uspořádáním.

Londýn stranu dosud marně vyzývá, aby se do vlády vrátila. Krizi zatím neukončila ani nová dohoda mezi Velkou Británií a Evropskou unií představená na konci února. Biden jí nyní vyjádřil podporu a řekl, že doufá, že severoirské samosprávné instituce začnou brzy znovu pracovat. „To je rozhodnutí, které je na vás, nikoli na mně,“ citovala šéfa Bílého domu stanice BBC.

ADVERTISING Americký prezident po projevu na Ulster University míří do Irska, kde bude mít návštěva také značný osobní rozměr. Jeho rodina má irské kořeny, o kterých šéf Bílého domu rád při svých vystoupeních mluví. Během nejbližších dní má na programu kromě projevu v irském parlamentu a dalších diplomatických aktivit také setkání se svými vzdálenými příbuznými.

„Před pětadvaceti lety si představitelé Severního Irska zvolili mír,“ napsal Biden ještě před přistáním:

X X X

ŽALOBCE  ŠAROCH  MUSEL  PODAT  ODVOLÁNÍ   PROTI  ČAPÍMU  HNÍZDU?

EXPERTI:  DONUCEN?,  PROTOŽE  JAKO  PRVNÍ  OBŽALOBU  ZAMÍTL

NSZ  ZEMAN  PODAL  STÍŽNOST,  TRVAL  NA  ŽALOBĚ  PROTI  BABIŠOVI

DNES  ZNOVU  ŠAROCH  MUSEL  PODAT  ODVOLÁNÍ?

JACÍ  JSOU  ODBORNÍCI  NA  NSZ?  KDE  JE  SPRAVEDLNOST?

Žalobce podal odvolání v kauze Čapí hnízdo, Babiše čeká další soud

Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve středu podal odvolání proti rozsudku, kterým soud v lednu zprostil obžaloby předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo. Případem se nyní bude zabývat Vrchní soud v Praze. Podle Babišova advokáta Michaela Bartončíka nejsou pro odvolání důvody.

 U soudu s bývalým premiérem a kandidátem na prezidenta Andrejem Babišem a jeho někdejší spolupracovnicí Janou Nagyovou došlo na závěrečné řeči.

Na podání odvolání ve středu upozornily Seznam Zprávy. Redakci iDNES.cz to následně potvrdil tiskový mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. „Odvolání bylo podáno jako takzvané ‘blanketní, to jest bez podrobnějšího odůvodnění. Odůvodnění bude následně, v dodatečné lhůtě (do 5. května 2023), doplněno,“ vysvětlil Cimbala.

Osvobozující rozsudek vynesl pražský městský soud 9. ledna, písemné odůvodnění rozeslal stranám minulý týden. Šaroch mohl odvolání podat do tohoto čtvrtka.

Bartončík sdělil, že informaci o podaném odvolání zatím nemá. „Dokazování ve věci bylo provedeno zcela vyčerpávajícím způsobem. Neznám žádný nový důkaz, který by bylo možné provést. Stávající důkazy dle mého názoru nalézací soud hodnotil velmi kriticky, a to z pohledu obhajoby i obžaloby,“ uvedl Babišův obhájce. Nevidí důvody pro to, aby se obhájci či státní zástupce proti rozsudku odvolávali, neznamená to ale podle něj, že by obhajoba souhlasila se všemi dílčími závěry soudu. Babiš v SMS odkázal na Bartončíkovo vyjádření.

Šaroch podle Cimbaly písemné odůvodnění rozsudku nyní podrobně studuje. „Zabývá se jednotlivými právními úvahami soudu a následně zváží, jakou argumentaci užije a jaké konkrétní skutečnosti odvoláním napadne,“ vysvětlil mluvčí.

Cimbala doplnil, že bylo nutné vyčkat na písemné vyhotovení, které mohlo pochybnosti žalobců spojené s rozhodnutím soudu vysvětlit. „Neboť však i po obdržení opisu rozsudku část pochybností považujeme nadále za důvodnou, (…) dospěl dozorový státní zástupce k závěru, že za dané situace nelze učinit jinak nežli odvolání podat,“ dodal Cimbala.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš s Nagyovou už od počátku vinu odmítají.

Podle soudce Jana Šotta se ale v trestním řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Důvodem pro vyčlenění firmy byly podle něj spíše rodinné vztahy. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu.

Babiš po vyhlášení rozsudku v lednu řekl, že pro všechny české občany je dobrou zprávou, že žijeme v právním státě. Omluvil se za to, že kauzu v minulosti nazval politickým procesem. Trval ale na tom, že šlo o politické trestní stíhání. Nagyová uvedla, že kauza měla dopad na její rodinu, práci, známé či přátelství.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou jsou stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září.

X X X

Trump zažaloval svého bývalého právníka Cohena. Vyzradil důvěrné informace

Bývalý americký prezident Donald Trump zažaloval svého bývalého právníka Michaela Cohena o více než 500 milionů dolarů (10,7 miliardy Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů podaných u soudu na Floridě. Trump nyní čelí 34 bodům obžaloby, kterou vůči němu vznesla prokuratura v New Yorku. Před velkou porotou u soudu na Manhattanu svědčil právě i Cohen.

 Donald Trump se stal před pár dny prvním exprezidentem USA obviněným v trestní kauze. Bývalý prezident, který se chce příští rok znovu ucházet o nejvyšší post v zemi, se minulý týden u soudu prohlásil za nevinného.

Nově podaná žaloba Cohena viní z porušení vztahu mezi advokátem a klientem tím, že právník o Trumpovi odhalil „důvěrné informace“ a „šířil nepravdy“ v knihách, podcastech a dalších mediálních vystoupeních. Jak poznamenala agentura Reuters, Cohen zatím na obvinění nereagoval.

Od chvíle, kdy Trump nastoupil v roce 2017 do úřadu, pracoval Cohen jako jeho osobní právník. Uvedl, že tehdy by „udělal všechno“, aby prezidenta ochránil. Jeho postoj se ale do roku 2019, kdy svědčil před výborem Kongresu, dramaticky změnil. „Stydím se, protože vím, co je pan Trump zač,“ řekl tehdy. „Je to rasista. Je to podvodník,“ dodal.

Cohen se při svém procesu v roce 2018 přiznal k porušení zákonů v osmi bodech včetně porušení zákona o financování volební kampaně. Jedním z provinění bylo zaplacení úplatku za mlčení dvěma ženám, s nimiž měl ženatý Trump údajně sexuální poměr. Právník za to byl odsouzen ke třem letům vězení.

Donalda Trumpa prokuratura v New Yorku viní ze zfalšování desítek finančních záznamů v souvislosti s platbou pro údajnou milenku na vrcholu kampaně roku 2016. Prezident z let 2017 až 2021 kromě toho čelí vyšetřováním kvůli pokusům zasáhnout do schvalování výsledků posledních voleb a kvůli neoprávněnému držení utajených dokumentů po odchodu z Bílého domu.

X X X

Rusko vyslalo nad Baltským mořem stíhačku k německému letounu

Rusko vyslalo do vzduchu nad Baltským mořem stíhačku kvůli německému vojenskému letounu, který se přibližoval k ruské hranici. Stíhačka německý letoun podle ruského ministerstva obrany vyprovodila od hranic.

 Posádka ruské stíhačky Su-27 identifikovala cizí letadlo pohybující se poblíž ruské hranice jako hlídkový letoun P-3 Orion německého námořnictva, sdělilo také ministerstvo. Německý stroj ruskou hranici nenarušil, doplnila Moskva.

Ruské ministerstvo zdůraznilo, že let ruské stíhačky se uskutečnil v souladu s mezinárodními normami využívání vzdušného prostoru nad neutrálními vodami. Stíhačka se podle ní do nebezpečné blízkosti k cizímu letounu nedostala.

V březnu USA ruskou armádu obvinily z „nebezpečného a neprofesionálního“ chování, když byl nad Černým mořem zničen americký bezpilotní letoun poté, co se s ním podle americké armády srazila ruská stíhačka. Moskva tvrdí, že dron se „provokativně“ pohyboval k ruskému území. Zároveň ale popírá, že by se s ním ruský letoun střetl.

X X X

TRUMP: BUDU  KANDIDOVAT  NA  PREZIDENTA,  I  KDYŽ  MĚ  ODSOUDÍ

Budu kandidovat na prezidenta, i když mě odsoudí. Trump se nehodlá vzdát

Americký exprezident Donald Trump dal najevo, že by nevzdal snahu o znovuzvolení ani v případě svého odsouzení. Pro televizi Fox News v noci na středu uvedl, že by ze souboje o Bílý dům „nikdy neodstoupil“. Na otázku, zda bude v příštím roce obhajovat mandát nyní osmdesátiletý Joe Biden, o čtyři roky mladší Trump odpověděl, že si to neumí představit.

Trump poskytl rozhovor poprvé od chvíle, kdy byl minulý týden jako první prezident či exprezident v dějinách USA předveden k soudu, aby si vyslechl obžalobu. Prokuratura v New Yorku jej viní ze zfalšování desítek finančních záznamů v souvislosti s platbou pro údajnou milenku na vrcholu kampaně roku 2016.

Prezident z let 2017 až 2021 kromě toho čelí vyšetřování kvůli pokusům zasáhnout do schvalování výsledků posledních voleb a kvůli neoprávněnému držení utajených dokumentů po odchodu z Bílého domu.

Moderátor Fox News Tucker Carlson se ho v rozhovoru zeptal, zda z právního hlediska existuje něco, co by jej donutilo novou prezidentskou kandidaturu vzdát. „Ne, nikdy bych neodstoupil. To není můj styl, neudělal bych to,“ odpověděl Trump.

Americké zákony mu nezakazují ucházet se o funkci hlavy státu ani v případě, že by si odpykával trest ve vězení. Takové vyústění procesu v New Yorku ovšem podle amerických médií není příliš pravděpodobné, Trumpovy právní problémy nicméně zřejmě budou výrazným motivem předvolební kampaně, neboť obžalovaný exprezident je podle dosavadních průzkumů favoritem na zisk nominace Republikánské strany.

Ve finální fázi voleb na podzim 2024 by se pak Trump mohl znovu utkat s Bidenem, který jej porazil v roce 2020. Šéf Bílého domu zatím oficiálně do kampaně nevstoupil, opakovaně však uvádí, že hodlá o znovuzvolení usilovat.

„Nevidím, jak by se to mohlo stát,“ řekl Trump o nové Bidenově kandidatuře. „Nejde o věk… Nemyslím si, že to dokáže,“ pokračoval. „Prostě si nedovedu představit, že to Biden zvládne, z fyzického a mentálního hlediska,“ dodal.

Jak podotýká agentura AFP, už nyní je Biden nejstarším prezidentem v historii USA a na konci případného druhého mandátu by mu bylo 86 let. Trump, republikánští zákonodárci i jim nakloněná média jako Fox News často poukazují na Bidenovy slovní přešlapy a zpochybňují jeho schopnost vykonávat prezidentskou funkci. Lékař Bílého domu v únoru po rutinní prohlídce uvedl, že Biden je v kondici pro post hlavy státu.

Značná část Trumpova rozhovoru se věnovala vztahům USA se zahraničními mocnostmi, jako je Rusko a Čína, přičemž republikánský exprezident znovu prezentoval současné problémy jako výsledek neschopnosti svého nástupce. Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga označil za „geniálního“ člověka, o ruském prezidentovi Putinovi zase řekl, že je „velmi chytrý“. Podobně se o šéfovi Kremlu vyjádřil i těsně před loňskou invazí ruských vojsk na Ukrajinu, nyní k tomu dodal, že Putin za sebou má „nejspíš špatný rok“.

Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona zase obvinil z toho, že „leze do zadku“ čínskému prezidentovi. Těmito slovy komentoval návštěvu francouzské hlavy státu v Číně, při níž Macron znovu hovořil o tom, že Evropa by si měla na mezinárodní scéně vybudovat větší nezávislost na Washingtonu.

V souvislosti s novým Trumpovým rozhovorem si média všímají také dynamiky mezi ním a stanicí Fox News, která se od exprezidenta po jeho odchodu z Bílého domu znatelně odklonila. V rámci jistého soudního sporu dokonce vyšlo najevo, že moderátor Carlson na začátku roku 2021 ve zprávě kolegovi napsal, že Trumpa „vášnivě“ nenávidí.

„Při exkluzivním interview v Trumpově floridském sídle Mar-a-Lago ovšem žádné známky jakékoli zášti nebyly patrné,“ uvedla BBC.

X X X

EXPOSLANEC  ODS  ŠNAJDR  OBVINĚN

V kauze Dozimetr byli obviněni další lidé včetně exposlance Šnajdra, píší média

V kauze Dozimetr bylo obviněno několik dalších lidí včetně bývalého poslance ODS Marka Šnajdra. Ve středu to uvedly servery Seznam Zprávy a Deník N na základě nejmenovaných zdrojů blízkých vyšetřování. Nová obvinění se podle serverů týkají větve kauzy kolem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Šnajdr v minulosti působil jako náměstek ministra zdravotnictví a také jako člen správní rady VZP. Servery se rozcházejí v počtech údajně nově obviněných. Podle Seznam Zpráv začala nyní policie v kauze stíhat dalších pět lidí a podle Deníku N čtyři lidi. Policie, státní zastupitelství ani Šnajdr a jeho advokát se k těmto informacím podle serverů nevyjádřili.

Hlavní větev kauzy Dozimetr se týká ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP). Ve větvi týkající se VZP podezřelí žádali podle policie provize po společnostech, které pojišťovně dodávají IT služby. Podle Seznam Zpráv je Šnajdr stíhán za korupci.

„Případ v této fázi trestního řízení nemůžeme komentovat,“ řekla Seznam Zprávám vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Vyjádřit se k tomu podle serveru nechtěl ani mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle Deníku N obvinění nekomentovali ani Šnajdr a jeho advokát Lukáš Trojan.

Deník N píše, že dalšími nově stíhanými jsou vedle Šnajdra bývalý náměstek VZP pro informatiku Tomáš Knížek, bývalý ředitel technické podpory VZP Josef Listík a podnikatel Pavel Dovhomilja.

Posledně jmenovaný Dovhomilja už byl dříve obviněn v hlavní větvi kauzy kolem DPP a od poloviny loňského roku spolupracuje s policií. Také Knížek, Listík a Dovhomilja dnešní informace nekomentovali, píše server. V kauze Dozimetr bylo ještě před novou sérií obvinění stíháno více než deset lidí v čele s podnikatelem Michalem Redlem.

Policisté tvrdí, že organizovaná Redlova skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení. Jejich cílem bylo získat od vítězných firem úplatky. Kromě DPP a VZP se podle dřívějších informací týká jedna z větví Dozimetru také zakázek Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

Dopad kauzy Dozimetr

Kauza Dozimetr měla dopad na několik vysoce postavených politiků. Kvůli kontaktům s Redlem loni odstoupil tehdejší ministr školství za hnutí STAN Petr Gazdík a europoslanec STAN Stanislav Polčák ze stejných důvodů v hnutí pozastavil členství. Ze STAN byl vyloučen bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, který je v kauze stíhán.

Z funkce místopředsedkyně Sněmovny také odstoupila Jana Mračková Vildumetzová (ANO) po kritice, že svědkem jejího manžela na jejich svatbě a kmotrem jejího dítěte byl podnikatel Zakaría Nemrah, který je v kauze Dozimetr také obviněný.

Šnajdr čelí kromě Dozimetru obvinění i v kauze manipulace nemocničních zakázek. V roce 2019 byl obviněn z přijetí úplatku kvůli zakázce pražské Nemocnice na Bulovce a v roce 2021 bylo jeho obvinění rozšířeno o padělání listin. Celkem bylo v tomto případě postupně obviněno přes 20 lidí a osm právnických osob, část z nich už byla odsouzena.

Šnajdr figuroval také v tzv. kauze poslaneckých trafik, která v roce 2013 přispěla k pádu vlády tehdejšího premiéra Petra Nečase. Šnajdr a další bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa byli obvinění kvůli tomu, že údajně přijali lukrativní funkce výměnou za to, že nechají projít vládní daňový balíček. Nejvyšší soud ale rozhodl, že je v této věci nelze stíhat.

X X X

‚Nejsme jen stafáž?‘ V justici zaznívá kritika procesu výběru ústavních soudců

 Ačkoliv měl být proces výběru nových ústavních soudců transparentní, z justice se ozývají kritické hlasy. Rozpaky vyvolává především fakt, že ještě před oslovením soudů, profesních komor a právnických fakult již byli komisí vyslechnuti a doporučeni někteří kandidáti. „Skutečnost, že první kandidáti jsou známi dříve, než mohl prezidentem avizovaný proces vůbec započít, vrhá na onu deklarovanou transparentnost stín,“ konstatoval pro Českou justici například místopředseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Šuk.

Prezident Petr Pavel navrhne na ústavní soudce šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu. 

Když prezident republiky Petr Pavel 20. března oznamoval, jakým způsobem chce vybírat nové ústavní soudce, odůvodnil to potřebou větší transparentnosti. Proto se rozhodl ustavit konzultační panel v čele s právníkem Janem Kyselou. A s výzvou k nominacím kandidátů oslovit 23 institucí: krajské, vrchní a nejvyšší soudy, profesní komory a právnické fakulty.

Co však nezaznělo bylo, že komise je již minimálně několik dní ustavena a pracuje. 15. března totiž před ni měla předstoupit čestná prezidentka Soudcovské unie (SU), bývalá soudkyně Nejvyššího správního soudu (NSS), dnes místopředsedkyně Krajského soudu (KS) v Ústí nad Labem Daniela Zemanová.
České justici to sdělil vedoucí konzultačního panelu Kysela, a to v reakci na dotaz, kdy přesně a jakým způsobem proběhl pohovor Zemanové před panelem. Zemanová se totiž od 16. března nacházela na Novém Zélandu, a tedy po 20. březnu a před svým přijetím u prezidenta republiky (Zemanová se měla vrátit den před audiencí) by pohovor mohla absolvovat pouze online.

Výraznější podporu získal Fremr s Fialou

Spolu se Zemanovou se „rychlejším pruhem“ vydal i bývalý předseda NSS a někdejší náměstek ministra spravedlnosti, soudce Josef Baxa. Ten byl také konzultačním panelem vyslechnut ještě předtím, než dorazily odpovědi oslovených institucí.

Baxa i Zemanová byli posléze navrženi SU. Baxovu kandidaturu podpořil také NSS. Zemanová pak „získala nominace“ od dvou krajských soudů. Mnohem výraznější podporu obecné justice však měli soudce NS Roman Fiala a místopředseda Vrchního soudu v Praze Robert Fremr.

Soudci Ústavního soudu ještě ve složení s Kateřinou Šimáčkovou Foto: Ústavní soud

Právě dvoukolejnost výběru, respektive existence jakýchsi „VIP kandidátů“, vyvolaly mezi soudci, ale i advokáty obavy o to, zda se opravdu jedná o transparentní výběr a oslovené instituce nedělají svými nominacemi pouze kulisy.

Oficiálně se ozvala Česká advokátní komora (ČAK), která ve svém stanovisku minulý týden vyjádřila překvapení nad tím, „že několik dnů před termínem k podávání doporučení od oslovených institucí již byla zveřejněna jména některých favoritů“.

Aktuálně se s obavami připojil i NS, jehož místopředseda Petr Šuk v rozhovoru pro Českou justici uvedl, že proces výběru sleduje s rozpaky. „Skutečnost, že první kandidáti jsou známi dříve, než mohl prezidentem avizovaný proces vůbec započít, vrhá na onu deklarovanou transparentnost stín,“ uvedl.

Seznam čítal 35 osob

Jak však vyplývá z veřejných vyjádření vedoucího konzultačního panelu a poradce prezidenta Kysely, již před oficiálním oslovením institucí k nominacím disponoval panel seznamem cca 35 osob, které by přicházely jako ústavní soudci v úvahu.

A na adresu Baxy a Zemanové uvedl, že se jedná o „nezpochybňované osobnosti“. „Nezdá se být pravděpodobné, že bychom našli nějaký úhel pohledu, na základě kterého byste je mohl zpochybnit,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas 3. dubna Kysela.

Kritika zaznívá i ohledně složení konzultačního panelu. Například předseda ČAK Robert Němec postrádá mezi členy odborníky z právní praxe. „Zcela respektujeme právo pana prezidenta konzultovat výběr kandidátů se svými poradci. Je jen škoda, že konzultačním panelu vedeném prof. Kyselou nejsou více zastoupeni odborníci z právní praxe. Je třeba mít na paměti, že velmi zásadní agendou ústavního soudu je vyřizování individuálních ústavních stížností, s nimiž mají zkušenosti zejména lidé z právní praxe,“ sdělil České justici Němec. Komora minulý týden navrhla vlastní kandidáty.

Podle Němce by se prezident měl setkat se všemi kandidáty, kteří byli navrženi oslovenými institucemi, a to bez ohledu na to, zda je Kyselův panel doporučí. „Pan prezident se obrátil na renomované instituce z oblasti justice a právní praxe, aby mu doporučovaly vhodné kandidáty. Dle mého názoru jsou tyto instituce zárukou toho, že doporučují kandidáty, kteří jsou po odborné a lidské stránce vhodní. Tito kandidáti byli doporučeni panu prezidentovi a s těmito kandidáty by se měl setkat pan prezident osobně,“ konstatoval Němec.

Složení panelu se nelíbí ani jednomu z prvních „dosluhujících“ ústavních soudců, místopředsedovi Ústavního soudu (ÚS) Jaroslavu Fenykovi. Ten v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že v panelu by měli zasednout především bývalí ústavní soudci, kteří jsou obeznámeni s prací ÚS. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Vláda vstoupí do řízení o zmrazení platů soudců a státních zástupců u Ústavního soudu

 Vláda vstoupí do trojice řízení vedených před Ústavním soudem (ÚS). Schválila to na dnešním zasedání, vyplývá z výsledků zveřejněných na webu kabinetu. Řízení se týkají platů soudců, zákona o soudnictví ve věcech mládeže a zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Ve všech bude vláda prosazovat, aby soud návrhy odmítl nebo zamítl.

Kvůli snížení platů v justici v letech 2021 a 2022 se na ÚS obrátil Okresní soud v Mladé Boleslavi. Zásahy motivované rozpočtovými úsporami v době pandemie koronaviru podle návrhu ohrozily soudcovskou nezávislost a vyprázdnily práva soudců, za chybné pak označuje i schvalování normy v legislativní nouzi.

„Opakované zásahy zákonodárce, směřující ke snížení soudcovských platů, jsou evidentním porušením principu ochrany nabytých práv,“ stojí v návrhu. Poukazuje také na to že soudci byli v době pandemie covidu-19 vystaveni mnoha rizikům a že jsou dlouhodobě a dobrovolně společensky solidární, ovšem většinou „mlčky a bez zbytečné pompéznosti“.

„Za této situace je zbytečné, aby jim byla platovými restrikcemi de facto zákonnou cestou ukládána unifikovaná solidarita ve vztahu ke státnímu rozpočtu,“ uvádí dále soudci.

Okresní soud navrhuje, aby ÚS zrušil zákonné ustanovení, podle kterého činila platová základna u soudců 100.872 korun, tedy méně, než kdyby se počítala podle standardního mechanismu. Už loni ÚS obdržel podobný návrh od Okresního soudu v Ústí nad Labem. Kabinet v únoru schválil, že do řízení vstoupí, zmrazení platů považuje za správný krok a pokládá za logické ho aktivně hájit, řekl tehdy vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Diskriminace dětí

Kabinet vstoupí i do řízení, ve kterém Okresní soud Praha-východ navrhuje zrušit rozsáhlou pasáž zákona o soudnictví ve věcech mládeže. Příslušné paragrafy upravují speciální podmínky pro protiprávní činy děti mladších 15 let. Podle návrhu úprava tyto děti diskriminuje, protože neumožňuje zastavení řízení bez nutnosti věc za účasti dítěte projednat u soudu, v případě dospělých a mladistvých to přitom je možné.

Usilovat o zamítnutí či odmítnutí chce vláda i v případě návrhu Krajského soudu v Ostravě, který se týká zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Návrh spatřuje rozpor části předpisu s právem na příznivé životní prostředí, protože zakotvuje možnost vycházet ze závazného stanoviska EIA platného v době vydání rozhodnutí v prvním stupni po celou dobu, po kterou pokračuje navazující řízení, ceskajustice.cz

X X X

ROZPAKY  MÍSTOPŘEDSEDY  NS  ŠUKA   PŘI  VÝBĚRU  SOUDCŮ   DO  ÚS

Výběr kandidátů na Ústavní soud sleduji s rozpaky, říká místopředseda Nejvyššího soudu Šuk

 Probíhá proces výběru Ústavních soudců opravdu transparentně, jak deklaroval prezident Petr Pavel? Ten dnes oznámil, že na ústavní soudce navrhl Josefa Baxu a Danielu Zemanovou. Některým představitelům justice vadí, že prezident oslovil instituce z oblasti práva, přitom už ale dopředu byli vybráni někteří kandidáti. Podle místopředsedy Nejvyššího soudu Petra Šuka dokonce některé osobnosti nominace odmítly, protože nechtěli být součástí veřejných debat v rámci „nominačního“ procesu. Řekl to v rozhovoru pro Českou justici.

X Považujete zvolený způsob výběru za transparentní?

Přiznávám, že proces výběru kandidátů na soudce ÚS nyní sleduji s jistými rozpaky. Pan prezident má beze sporu právo navrhnout kohokoliv, koho uzná za vhodného. Rozhodne-li se nominovat kandidáty jen a pouze na základě svého uvážení, nelze proti tomu nic říci. Je to jeho Ústavou daná prerogativa. Stejně jako je prerogativa Senátu tyto kandidáty schválit či neschválit.

Pokud ale pan prezident od počátku deklaruje, že celý proces bude probíhat transparentně a podle jasných pravidel, pak můžeme legitimně očekávat, že tomu tak bude. Pan prezident oznámil pravidla výběru a nominace na soudce ÚS, včetně složení tzv. konzultačního panelu, v pondělí 20. 3. 2023. Ta pravidla popisují jak proces, tak i kritéria výběru. Logika popsaného procesu je jednoduchá; shromáždí se nominace osobností od legitimních autorit, ty se poté podle vyhlášených kritérií vyhodnotí a provede se z nich srozumitelný výběr. Důvody, proč byl z okruhu „přednominovaných“ osobností zvolen ten či onen kandidát a proč mu byla dána přednost před jinými, budou všem zřejmé. To je podstata a esence deklarované transparentnosti. Mimochodem, právě pro tento ohlášený postup někteří z oslovených „nominačními“ místy svoji kandidaturu odmítli, neboť se z různých důvodů nechtěli stát „předmětem“ veřejných debat.

X Není výsadním právem prezidenta Petra Pavla zvolit způsob výběru kandidátů i osobnosti, které na Ústavní soud zamíří?

Znovu zdůrazňuji, je právem pana prezidenta vybrat osobnosti, které považuje za vhodné, a záleží zcela na něm, jak k tomuto procesu přistoupí. Dá-li ale na srozuměnou, jak bude postupovat, je legitimní tento postup očekávat. Skutečnost, že první kandidáti jsou známi dříve, než mohl prezidentem avizovaný proces vůbec započít, vrhá na onu deklarovanou transparentnost stín. Rozumím tomu, že čas tlačí, a vážím si toho, že pan prezident se hodlá otázce obsazení ÚS takto pečlivě a bez odkladu věnovat. Nicméně jde o výběr na 10 let. Prodloužení procesu o pár týdnů nehraje žádnou reálnou roli.

X Měly by být pohovory před tzv. konzultačním panelem veřejné?

To si nemyslím. Obávám se, že v takovém případě by se mohl celý proces trochu zvrhnout v mediální volbu „královny krásy“. Důvěřuji prezidentem vybraným členům panelu, že jsou to natolik výrazné a silné osobnosti, že dokáží jednotlivé kandidáty posuzovat korektně a objektivně. A že dokáží v rámci deklarované snahy o pestrost ÚS vybrat i kandidáty, jejichž založení či „světonázor“ jim samotným nekonvenuje. Jinak řečeno, že nebudou vybírat jen ze sobě názorově blízkého spektra. Současně věřím, že přistoupí k nominacím předestřeným jimi oslovenými autoritami s respektem a úctou.

X Měl by tzv. konzultační panel své stanovisko k jednotlivým kandidátům zveřejnit a zdůvodnit?

Ano, to je přeci podstata oné dobrovolně zvolené transparentnosti. Byl-li vybrán tento postup jako nejvhodnější, resp. nejlegitimnější, pak musí být známo, proč byl některý z „přednominovaných“ vybrán a proč mu byla dána přednost před jinými. Tedy, zjednodušeně řečeno, v čem je lepší či vhodnější než jiní, proč konzultační panel ukázal zrovna na něj či na ni. Uznávám, že u některých osobností navržených oslovenými autoritami je již z množství a odůvodnění jejich nominací zjevné, jaký respekt v právnické komunitě požívají, a že důvody jejich navržení na soudce ÚS budou relativně zřetelné bez dalšího. Obecně by to ale mělo být součástí doporučení předkládaných konzultačním panelem. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

MINISTR  ŠKOLSTVÍ   BALAŠ  SLÍBIL  ODBORÁŘŮM   800  MILIONŮ

NEBUDOU  PROTESTOVAT

Odboráři vysokých škol zatím ustoupili, Balaš jim slíbil vyjednat 900 milionů

Zástupci Vysokoškolského odborové svazu (VOS) se ve středu dopoledne sešli s ministrem školství Vladimírem Balašem, jenž přislíbil, že na vládě bude lobovat za 900 milionů korun pro podfinancované vysoké školy. Jednání s členy kabinetu ale bude předcházet analýza stavu univerzit, kterou si Balaš vyžádal. Odbory tak nyní vyčkávají a věří, že peníze dostanou.

„Bylo to docela vstřícné jednání, pan ministr nám vysvětlil, jak to je doopravdy. Řeší se nyní analýzy kvůli 900 milionům. Těší nás, že ministerstvo bude daný požadavek i nadále vznášet na vládě,“ shrnul jednání pro iDNES.cz Petr Baierl, předseda Vysokoškolského odborového svazu.

Šéf školského rezortu Vladimír Balaš zadal vysokým školám zpracování analýzy o uplatitelnosti absolventů na trhu práce, počtu studijních programů, tarifech a mzdách. Po rektorech pak chce, aby mu poslali vlastní doporučení pro rozdělování peněz. „Na základě toho vznikne plán, který pan ministr předloží vládě. Ta pak snad schválí oněch 900 milionů,“ doufá Baierl.

Rektoři mají svá doporučení poslat na ministerstvo školství do 21. dubna, Balaš se pak začátkem května spojí s odboráři a seznámí je s výsledky celkové analýzy. Následně se oba tábory setkají.

„Budeme ještě analyzovat data, která k tomu máme. Domluvili jsme se, že začátkem května se k tomu znovu sejdeme a uvidíme, co s tím budeme dělat dál,“ uvedl Balaš.

Když vláda peníze neschválí, hrozí další stávky

Vysoké školství je podle odborářů podfinancované, a je proto podle nich potřeba, aby stát univerzitám v následujících letech posílal více peněz. S ministrem chtěli jednat o nespokojenosti akademiků se mzdami na některých fakultách.

Svaz cílí na to, aby podíl rozpočtu univerzit na hrubém domácím produktu (HDP) tvořil v roce 2024 alespoň 0,6 procenta. Proti nynějšku by tak podle předsedy VOS vzrostl zhruba o 0,2 procentního bodu. Kvůli rozdílným odměnám vyučujících na různých fakultách univerzit akademici také požadují zrovnoprávnění mzdových tarifů.

To, že jsou univerzity v Česku podfinancované, tvrdí rovněž Česká konference rektorů a Rada vysokých škol. Na vzdělávání na veřejných vysokých školách je letos podle ministerstva školství určeno 30,9 miliardy Kč, tedy o 2,3 miliardy víc než loni.

Další peníze podle mluvčí úřadu Anety Lednové plynou univerzitám z dotací na výzkum a vývoj. Akademici tvrdí, že za posledních deset let klesl podíl rozpočtu vysokých škol na rozpočtu ministerstva školství z 17,76 procenta na 12,12 procenta.

V tuto chvíli tak akademici složili zbraně a vyčkávají, jak rokování na vládě dopadne. Pokud by ale skončilo fiaskem, jsou připraveni znovu zasednout a jednat radikálněji. „Určitě stávku nevylučujeme, lidé skutečně odchází do soukromého sektoru a nebo učí v regionálním školství,“ doplnil pro iDNES.cz Baierl.

X X X

Zakázat pronájmy SVJ nemůže, řekl soud. Pro klid v domě radí nucený prodej bytu

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) v bytovém domě nemůže svými stanovami omezit pronájmy jednotlivých bytů, a to ani v případě, kdy slouží ke krátkodobému pronájmu a ubytování turistů. Například prostřednictvím služby Airbnb. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího soudu (NS).

 Zákonná působnost společenství vlastníků se omezuje na správu, provoz, údržbu a opravy domu, jeho společných částí a pozemku. Stanovy podle NS představují základní dokument, jímž se řídí vnitřní poměry společenství.

Upravují členská práva a povinnosti i způsob jejich uplatňování. Jde například o právo účasti na shromáždění, právo hlasovat, být volen do orgánů společenství nebo povinnost ručit za dluhy společenství.

Nelze však prostřednictvím stanov omezit vlastnické právo jednotlivých majitelů na užívání jejich bytu, a to ani v případě, kdy slouží ke krátkodobému pronájmu – například k ubytování turistů, plyne z rozsudku.

„Rozhodne-li shromáždění společenství vlastníků prostřednictvím stanov o omezení vlastnického práva vlastníků jednotek ohledně užívání bytu, jde o rozhodnutí, které bylo přijato v záležitosti, o které tento orgán nemá působnost rozhodnout, a hledí se na něj, jako by nebylo přijato,“ stojí v rozhodnutí.

Verdikt nejvyšší instance vychází z konkrétního sporu ve společenství vlastníků v bytovém domě v Soukenické ulici v centru Prahy. Jeden ze členů společenství, jehož názor na schůzi zůstal v menšině, se obrátil na Městský soud v Praze s návrhem na určení neplatnosti rozhodnutí o nových stanovách.

Ruší klid ve vašem domě krátkodobé pronájmy a neukáznění turisté?

Stanovy podmiňovaly užívání bytových jednotek k opakovanému krátkodobému pronájmu souhlasem ostatních členů společenství. Městský soud v Praze se zprvu postavil na stranu společenství vlastníků. Uvedl, že pokud jeden z majitelů vykonává své vlastnické právo způsobem, který negativně ovlivňuje ostatní, není v rozporu s právními předpisy, pokud zbývající vlastníci prostřednictvím nejvyššího orgánu společenství jeho práva omezí. Městský soud poukázal i na to, že při poskytování krátkodobých pronájmů a ubytovacích služeb dochází k porušení stavebních a daňových předpisů.

Majitel však následně uspěl u Vrchního soudu v Praze. Společenství vlastníků pak ještě podalo dovolání, které NS zamítl. Jak vrchní soud, tak nejvyšší instance nastínily jiné možnosti, jak by mohli ostatní vlastníci postupovat v situaci, kdy krátkodobé pronájmy například vedou k dlouhodobému narušování klidu a pořádku v domě.

Vrchní soud navrhl vyšší aktivitu vlastníků okolních bytů, kteří by mohli podat takzvanou zápůrčí žalobu na pronajímatele a u soudu se domáhat nerušeného výkonu svých vlastnických práv. Prokázat, že nepořádek nebo hluk přesahuje obvyklou míru a způsobili ho ubytovaní hosté, tak bude na sousedech, upozornily po rozhodnutí vrchního soudu Hospodářské noviny.

Podle NS může společenství vlastníků navrhnout nucený prodej jednotky toho vlastníka, který přes písemnou výstrahu své povinnosti porušuje způsobem podstatně omezujícím nebo znemožňujícím výkon práv ostatních vlastníků. Proces nuceného prodeje upravuje novelizovaný občanský zákoník.

X X X

EXREKTORKA   NERUDOVÁ  POŠKODILA   MENDELOVU  UNIVERZITU   V  BRNĚ

GEŃERÁL  PAVEL  JI  NEVZAL  ANI  NA  PRAŽSKÝ  HRAD

Rozhodnutí o zrušení programů na Mendelově univerzitě platí, potvrdil úřad

Rada Národního akreditačního úřadu potvrdila své rozhodnutí o odebrání možnosti uskutečňovat doktorské studijní programy ekonomika a management v českém a anglickém jazyce na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Důvodem jsou problémy, které sahají do rektorské éry neúspěšné kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové.

O odebrání možnosti uskutečňovat dva doktorské studijní programy rozhodla rada úřadu poprvé v lednu, vysoká škola však proti rozhodnutí podala odvolání.

„Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství dnes potvrdila své rozhodnutí o odebrání akreditace doktorských studijních programů na Provozně ekonomické fakultě (PEF) Mendelovy univerzity ze dne 19. ledna 2023. Odvolání Mendelovy univerzity v Brně tak bude postoupeno Přezkumné komisi NAÚ,“ uvedl předseda úřadu Robert Plaga.

O zrušení dvou doktorských programů na PEF rozhodla rada NAÚ kvůli problému, který byl podle předsedy úřadu v různých studijních podmínkách pro zahraniční studenty a ve využívání zprostředkovatelských agentur. Pokud by toto rozhodnutí úřadu nabylo právní moci, univerzita by už neměla možnost uskutečňovat studijní program a musela by řešit přechod studentů do jiných studijních programů.

Univerzita chtěla podle nedávného vyjádření mluvčí Terezy Pospíchalové odvoláním rozhodnutí zvrátit. Kvůli pochybením na Mendelově univerzitě odebral NAÚ vysoké škole také takzvanou institucionální akreditaci pro doktorské studijní programy v ekonomických vědách. Tato část rozhodnutí, kterou úřad poprvé vydal v květnu loňského roku a letos v lednu po odvolání vysoké školy potvrdil, už je pravomocná.

Takzvaná institucionální akreditace vysoké škole umožňuje, aby sama rozhodovala o vzniku, zrušení a úpravách studijních programů. Zavedla ji novela vysokoškolského zákona schválená v roce 2016, první školy tuto akreditaci získaly v roce 2018. Pokud ji nemají, žádají o rozhodnutí o studijních programech NAÚ.

X X X

Sedm signálů, že srdce selhává

 Srdeční selhání je jednou z hlavních příčin hospitalizace u lidí, kteří jsou starší 65 let. V současnosti se s onemocněním, při kterém srdce nezvládá pumpovat dostatečné množství krve do organismu, léčí více než 280 tisíc lidí. U většiny z nich nemoc propukla po prodělaném infarktu. Zatímco infarkt je náhlý a ohlašuje se například palčivou bolestí na hrudi, studeným potem a celkovou nevolností, srdeční selhání postupuje plíživě. Jeho příznaky se často prvně projeví v jiných částech těla než u srdce, což odhalení nemoci stěžuje. Ve spolupráci s prof. MUDr. Janem Václavíkem, Ph.D., FESC, přednostou Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity proto představujeme 7 nejčastějších příznaků, které mohou signalizovat, že srdce selhává.

U konce s dechem

Zadýchat se při sportovním výkonu nebo po „výběhu“ do pátého patra je zcela přirozené. Zbystřit bychom však měli v okamžiku, kdy se zadýcháme při vysávání, na procházce v mírném tempu nebo při pomalé chůzi do schodů. Zvlášť pokud nám dříve podobné činnosti nedělaly žádné problémy. „Při srdečním selhání může dojít k hromadění krve v plicích. Nadbytečná krev proniká do plicních sklípků, kde vzniká plicní otok. Proto se pacientům hůř dýchá i ve chvíli, kdy jsou v klidu. Někdy je dušnost provází zejména v noci, kdy leží. Musejí proto spát v polosedě nebo s několika polštáři, nebo se během noci pro dušnost posazovat,“ vysvětluje prof. Václavík.

Stálý boj s únavou

Srdce funguje jako neúnavná pumpa, která rozhání krev do všech částí těla. Při srdečním selhání nezvládá tuto činnost plnohodnotně vykonávat. Krev, která zajišťuje zásobování všech orgánů živinami a kyslíkem, tak někde přebývá, a jinde naopak chybí. Její nedostatek ve svalech se projeví větší únavou, která nemocného provází i ve chvílích, kdy prakticky nic nedělá. „Zvýšená únava při běžné denní činnosti, nebo například když lidé nezvládnou donést tašky z obchodu, může být jedním z příznaků srdečního selhání,“ doplňuje prof. Václavík.

Otoky nohou

Otoky dolních končetin jsou pravděpodobně jedním z nejtypičtějších příznaků srdečního selhání. Kromě nemocného srdce na nich nese svůj díl viny také gravitace. Nejprve se otoky ohlásí zaříznutým lemem ponožek, otoky se postupně mohou z chodidel rozšiřovat na bérce, někdy i stehna a hýždě. Postupně bude stále obtížnější najít mezi vlastními botami takové, které na oteklé nohy padnou. Nemůže za to dlouhé sezení ani horké počasí. Na vině je selhání srdce, které nezvládá udržet veškeré tekutiny oběhu. Začnou se hromadit a v duchu gravitačního zákona neomylně směřovat k dolním končetinám. Otoky se zmírňují po podání močopudných léků – tzv. diuretik. Pacienti mají k dispozici také moderní léčivé přípravky – tzv. glifloziny, které kromě zmírnění otoků pomáhají zlepšit práci srdečního svalu.

Kila jdou nahoru

Výrazně těsnější oblečení v pase nebo rafička váhy, která se za 3 dny posunula o 2 kg směrem nahoru, naší pozornosti většinou neunikne. Jen málokoho by však napadlo hledat důvody ve špatně fungujícím srdci. „Nárůst hmotnosti bývá u srdečního selhání často poměrně skokový. V těle se totiž hromadí tekutiny, které nikam neodcházejí. V orgánech břišní dutiny navíc zůstává větší množství krve, což může zhoršit funkci jater nebo ledvin. Někdy mohou pacienti cítit tlak pod žebry,“ dodává prof. Václavík. Současně s narůstající hmotností pacienty mohou trápit také zažívací potíže a nevolnost.

Naběhlá krční žíla

Za normálních okolností nebývají žíly na krku viditelné nebo vystouplé. „Vyšší tlak, který provází srdeční selhání, může způsobit tzv. zvýšenou náplň krčních žil. Znamená to, že pacient má viditelně naběhlé žíly na krku. Nejlépe je to patrné u pacientů v polosedě nebo v sedě,“ říká prof. Václavík. Viditelné žíly na krku mohou kromě srdečního selhání předznamenávat například také chlopenní vady.

Srdeční arytmie

„U pacientů se srdečním selháním je často přítomna fibrilace síní. Pacienti ji vnímají jako nepravidelné nebo rychlé bušení srdce. Závažnou komplikací srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí levé komory mohou být komorové arytmie, jako například fibrilace komor. V takových případech pak často musíme pacientům aplikovat defibrilátor, který pak tyto život ohrožující arytmie kontroluje,“ uvádí prof. Václavík.

Chybějící krev v mozku

Pokud se nedostává krev do mozku, může se pacient potýkat se zmateností, poruchami myšlení nebo dokonce s depresí. „Příznaky související s menším prokrvením mozku pozorujeme u pacientů, kdy nemoc výrazně pokročila,“ dodává prof. Václavík. Při podezření na srdeční selhání je nutné neprodleně navštívit lékaře. „Praktický lékař provede rozbor anamnézy, základní fyzikální vyšetření a odběr vzorku krve, který ověří, zda nedošlo ke zvýšení hladiny tzv. natriuretických peptidů, které citlivě reagují na tlakové a objemové přetížení svalu srdce, jež je pro srdeční selhání typické. Pokud je nález pozitivní, absolvuje pacient echokardiografické vyšetření. Je potřeba vyloučit, že příznaky souvisí s jiným onemocněním,“ upřesňuje prof. Václavík.

Srdeční selhání

Srdeční selhání je stav, kdy srdce nedokáže plnit svoji funkci, kterou je „pumpování“ krve do všech částí lidského těla. Ročně přibývá přibližně 60 tisíc nových pacientů s touto nemocí. Příčinou je nejčastěji infarkt myokardu nebo srdeční arytmie. Včasné zahájení léčby dokáže prodloužit život pacientů a zlepšit jeho kvalitu. Základem úspěšné léčby je pravidelné užívání léčivých přípravků podle pokynů lékaře, přiměřená pohybová aktivita a v případě nadváhy také dieta, která pomůže pacientovi zhubnout. Lékaři mají k dispozici moderní léky – tzv. glifloziny, které zlepšují činnost srdečního svalu a výrazně zmírňují dušnost i otoky. Dříve se doporučovalo také snížit příjem soli. Poslední studie však neprokázaly, že méně soli pozitivně ovlivňuje stav pacienta. V pokročilých stadiích srdečního selhání doporučují lékaři omezit množství tekutin. Ing. Ivana Šalbabová

X X X

PEKAROVÁ  POSTRACHEM  POLITIKŮ?  PŘEROSTLA  VŠEM  PŘES  HLAVU?

BOJÍ  SE  JI  I  FIALA ,  NEBO  JI  VYUŽÍVÁ  PRO  SVÉ  UDRŽENÍ  U  KORYTA?

Pekarová propíchla Kalouskovi balónek aneb Komplikované vztahy s „ex“

Vztahy s „ex“ bývají často hodně složité a je přitom jedno, zda se jedná o exmanžela, extchyni nebo exkolegu. V ženských časopisech o tom už byly popsány stovky stran. I v politice by si tohle téma rozhodně zasloužilo svou pozornost. Možná by mohla vzniknout nějaká odborná studie o tom, proč mají politické strany tak katastrofální vztahy se svými expředsedy. Naposledy se to velmi pěkně ukázalo na vztahu Pekarová–Kalousek, kdy předsedkyně TOP 09 zhatila svému bývalému předsedovi jeho evropské ambice.

S informací, že Kalousek může být jedním z kandidátů TOP 09 do Evropského parlamentu, přišla v uplynulých dnech některá tuzemská média a sám Kalousek připustil, že je to jedna z možností, které zvažuje.

Jistě, zkušení političtí hráči, mezi které bývalý ministr financí bez debat patří, často takové zprávy vypouštějí záměrně. „Zvažuji, že budu kandidovat“ nebo „nevylučuji svou kandidaturu“, případně „je to jedna z možností, které připadají v úvahu“ – to všechno jsou obraty, kterými ostřílení matadoři testují média a své potenciální voliče. Je to vlastně vypuštění takového pokusného balónku, kterým si chce daná osoba ověřit, jestli se má, nebo nemá pokusit o politický comeback. A někdy je to jen vhodný prostředek, jak o sobě dát zase po čase vědět. Zkrátka „stále jsem tady, stále žiju, a jestli budete mít zájem, jsem opět připraven“.

 Na Kalouskův vypuštěný balónek ale s překvapivou rychlostí a se špendlíkem v ruce naběhla stávající předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „To je jeho přání. Není to tak, že by mohl kandidovat,“ řekla poměrně rázně na Kalouskovu adresu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Prásk a je po balónku. Je zajímavé, že Pekarová nepřipustila ani teoretickou možnost, že by TOPka mohla o svém expředsedovi uvažovat.

Přitom je potřeba si uvědomit, že to byl právě Kalousek, kdo dal Pekarové příležitost politicky vyrůst. Nebýt toho, že Kalousek založil vlastní stranu a dal v ní Pekarové šanci, vysílala by tato dáma svá moudra o pletení svetrů velmi pravděpodobně v dresu řadové členky TOP 09 a nikoli v pozici šéfky dolní parlamentní komory. To, že Kalousek později podporoval vnitrostranickou opozici Pekarové (například Tomáše Czernina), už nic nezmění na tom, že bez Kalouska by Pekarová politicky nebyla tam, kde dnes je.

V politice se ale na vděčnost nehraje, takže tu máme konec europarlamentních ambicí, či přinejmenším bleskurychlý konec jednoho vypuštěného balónku. Máme tu po Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi dalšího předsedu, ke kterému se jeho strana zachovala jako nevděčné děcko. Stejný scénář, který zažil Václav Klaus s Miroslavou Němcovou nebo Miloš Zeman s Vladimírem Špidlou a Stanislavem Grossem teď zažívá i Miroslav Kalousek s Markétou Pekarovou Adamovou.

Možná by to stávající předsedové parlamentních stran měli brát jako varování. Každý z nich může jednou skončit podobně. Každý by si měl dát pozor na lidi, které nechá ve svém stínu vyrůst. Politická praxe totiž zas a znovu ukazuje, že největší problémy s expředsedy mívají ti, kteří těm EXpředsedům vděčí za svou politickou EXistenci.

X X X

Při leteckém útoku v Barmě zemřelo až 100 odpůrců vojenského režimu

Při úterním leteckém útoku barmské armády na odpůrce vojenské vlády zemřelo podle odhadů nejméně 90 až 100 lidí. Zraněno bylo nejméně dalších 50.

 „Nemůžeme přesně říci, kolik je mrtvých, ale je jich nejméně 90, nebo 100,“ citovala DPA svědka, kterému se do zasažené vesnice v Sakainské oblasti podařilo po útoku dostat. Počet obětí se špatně určuje, protože řada těl byla roztrhána na kusy.

Vojenská junta na místo vypálila rakety v úterý ráno, když se zde konala slavnost při otevření nové kanceláře odpůrců vojenské vlády. Na místě v tu chvíli bylo také přinejmenším 20 dětí. Celý útok podle svědka trval kolem 15 minut.

Barmská armáda dnes útok potvrdila a prohlásila, že pokud při něm zemřeli i civilisté, tak proto, že byli nuceni pomáhat „teroristům“.

Od převratu před dvěma roky, kdy se vlády v Barmě znovu zmocnila vojenská junta, je země svědkem rostoucího počtu střetů mezi armádou a povstaleckými skupinami, z nichž mnohé bojují za práva etnických menšin. Minulý měsíc povstalci z řad karenské menšiny obvinili příslušníky barmské armády, že pozabíjeli více než 30 lidí, kteří se ukrývali v buddhistickém klášteře na východě země.

Úterní útok je podle médií zřejmě nejkrvavější akcí barmské armády nejméně od loňského října, kdy při leteckém útoku na účastníky koncertu pořádaného etnickou menšinou Kačjinů zahynulo 80 lidí.

Nevládní organizace AAPP uvádí, že od vojenského převratu, při němž byla svržena vláda civilní vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, bylo zabito téměř 2300 civilistů a přes 15.000 lidí bylo zatčeno.

X X X

Ruské umělce děsí snaživý udavač, hereckou legendu nařkl z vlastizrady

Hvězda slavných sovětských filmů Moskva slzám nevěří nebo Ironie osudu má problém. Čtyřiaosmdesátiletá herečka Lija Achedžakova čelí udání, že poslala peníze ukrajinské armádě a tím se dopustila vlastizrady. Její případ není v ruských uměleckých kruzích ojedinělý.

 Je to asi jako kdyby u nás obvinili z vlastizrady Jiřinu Bohdalovou, obě herecké legendy ostatně spojuje hlavní role v tragikomedii Gin Game. Lija Achedžakova si ovšem už v populární konverzačce nezahraje, protože moskevské divadlo Sovremenik představení kvůli jejím politickým postojům zrušilo.

„Manažer mě varoval, že v repertoáru už nebudu. Nějací rozlobení lidé jim psali dopisy a městský odbor pro kulturu potvrdil, že by mě měli vyškrtnout. Sedím a pláču. Moc dobře vím, kdo to píše, kdo to organizuje. Ale nemohu s tím nic udělat,“ uvedla slavná herečka pro nezávislý portál Podjom k hořkému konci téměř padesátiletého angažmá.

Brzy ovšem bylo ještě hůř. Tento týden na nejvyšší státní zastupitelství přišlo oznámení, aby herečka byla zařazena na seznam zahraničních agentů a stíhána na základě podezření z vlastizrady, diskreditace ruské armády a šíření nenávisti. Udání se opírá o již nedostupný příspěvek na sociálních sítích, že poskytla finanční dar ukrajinské armádě. Ona sama to popírá.

„Lija Achedžakova kvůli svým proukrajinským názorům a činům přišla o práci v divadle Sovremenik. Dále však žije v Rusku a stále dává rozhovory ukrajinských televizním stanicím,“ píše se v udání, jehož autorem je nechvalně známý prorežimní aktivista Vitalij Borodin.

„Netuším, co k tomu Achedžakovou žene, ale překročila všechny hranice. Je třeba si položit otázku, zda by neměla být stíhána. Protože Lija Achedžakova, to je skutečný zrádce Ruska,“ vysvětlil Borodin a navrhl, aby populární herečce byla odebrána všechna státní vyznamenání.

Rodačka z Dněpropetrovska (dnes Dnipro) je svými občanskými postoji známá. V srpnu 1991 se postavila proti zfušovanému pokusu o puč, kterým se jestřábi z KGB pokusili odstranit Gorbačova. Po nástupu Vladimira Putina podporovala vězněné opozičníky, účastnila se protirežimních demonstrací a pronesla tryznu za oběti letu MH17. Agresi proti Ukrajině před rokem označila za šílenství.

Herečku může těšit, že její fanoušci ji nezatratili. Když ji vyhodili z divadla, dostala podle portálu Meduza 15 000 dopisů s vyjádřením podpory. Obvinění z vlastizrady je přehnané i podle lidí z prezidentské rady pro lidská práva. „Nenašla jsem žádné vyjádření, za které by ji mohli odsoudit. Dodržuje neutrální pozici,“ uvedla Eva Merkačevová.

Případ Achedžakové ukazuje, že v Rusku rok po začátku války v rámci zglajchšaltování společnosti zavládla atmosféra paranoie a strachu. Prezident Putin loni v březnu vystoupil s památným projevem, v němž vyhlásil hon na pátou kolonu. Ruský národ podle něj dokáže zrádce dobře poznat a „vyplivne je jako mouchu“.

V honu na domnělé zrádce v řadách umělců hraje pozoruhodnou úlohu Vitalij Borodin, výrobce pyžam z Uralu a šéf spolku nazvaného Federální projekt bezpečnosti a boje s korupcí. Organizace je podle BBC napojená na putinovskou státostranu Jednotné Rusko, její název úmyslně připomíná Navalného Fond boje s korupcí.

V posledních týdnech má Borodin plné ruce práce s tvorbou udání na známé tváře ruského showbyznysu. Nedávno nahlásil prokuratuře zpěváka Valerije Meladzeho, který se během koncertu v Dubaji provinil zašeptáním ukrajinského hesla „Hrdinům sláva“.

Z diskreditace armády obvinil také herce Danila Kozlovského, který loni invazi označil za katastrofu a vzápětí odjel do USA. Nyní se chce vrátit a začít zase hrát v moskevských a petrohradských divadlech. Udání napsal také na Maxima Nikulina, dlouholetého uměleckého ředitele Moskevského cirkusu. Úřady by prý měly prověřit, zda není držitelem občanství jiného státu a zda jeho podnik není financován ze zahraničí.

 

V posledních týdnech má Borodin plné ruce práce s tvorbou udání na známé tváře ruského showbyznysu. Nedávno nahlásil prokuratuře zpěváka Valerije Meladzeho, který se během koncertu v Dubaji provinil zašeptáním ukrajinského hesla „Hrdinům sláva“.

Z diskreditace armády obvinil také herce Danila Kozlovského, který loni invazi označil za katastrofu a vzápětí odjel do USA. Nyní se chce vrátit a začít zase hrát v moskevských a petrohradských divadlech. Udání napsal také na Maxima Nikulina, dlouholetého uměleckého ředitele Moskevského cirkusu. Úřady by prý měly prověřit, zda není držitelem občanství jiného státu.

X X X

Ministr Kupka zahájil Česko-singapurské obchodní fórum 2023

Největší akci v historii vztahů ČR se Singapurem

Podnikatelská delegace 60 českých podnikatelů doprovázející ministra dopravy ČR Martina Kupku při jeho oficiální návštěvě do Singapuru se dne 12. dubna zúčastnila Česko-singapurského obchodního fóra. Šlo o největší byznysovou akci v historii česko-singapurských bilaterálních vztahů. O účast projevilo zájem na 160 singapurských firem. Celkem se tedy obchodního fóra zúčastnilo více než 200 podnikatelů z ČR a Singapuru.

Akci zahájil úvodním slovem ministr Martin Kupka společně se singapurským seniorním ministrem Chee, viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl a prezident Česko-singapurské obchodní komory Marcel Bednář. Oficiální část moderovala velvyslankyně ČR v Singapuru paní Michaela Froňková.

Prezident Česko-singapurské obchodní komory Marcel Bednář při této příležitosti uvedl: “Vysoce jsme ocenili osobní iniciativu ministra Kupky, který se rozhodl přispět k povýšení obchodních vztahů obou zemí na novou úroveň. Obchodní fórum mělo slavnostní atmosféru, neboť šlo o první oficiální návštěvu člena vlády po otevření Velvyslanectví ČR v Singapuru. Pro český byznys je skvělou zprávou, že posílení vztahů obou zemí na politické úrovni jde ruku v ruce s mimořádným zájmem singapurských podnikatelů o obchod s ČR. Příští týden čeká Singapur další důležitá návštěva z ČR, neboť do Singapuru přiletí premiér Petr Fiala jednat se singapurským premiérem Lee. Pevně věříme, že nynější intenzivní práce brzy bude mít pro české firmy velice pozitivní přínosy”.

Po úvodních projevech následovala panelová diskuze moderovaná Singapore Business Federation – největší organizací reprezentující podnikatele v Singapuru – s panelisty z řad českých a singapurských firem. V rámci této části vystoupil např. majitel společnosti DNAi, Pavel Wimmer, a Josef Bukovský, majitel Pekárny Srnín, kteří hovořili o svých zkušenostech se singapurským obchodním prostředím a obchodních zvyklostech v Singapuru. Následovala organizovaná B2B jednání, kdy byli účastníci rozděleni do klastrů a sekcí na základě odvětví a svých obchodních cílů v Singapuru.

Celou podnikatelskou delegaci čeká po Singapuru přesun do Korejské republiky.

X X X

NEPORAŽENÍ  BASKETBALISTÉ  PRAHY

Zápis do historie Kooperativa NBL. V nadstavbové části neporaženi basketbalisté Prahy

O 15. výhře v řadě jsme rozhodli ve 3. čtvrtině.
USK Praha – BK REDSTONE Olomoucko 104:91 (17:24, 46:49, 77:65)

Utkání mělo raketový start, když bylo zahájeno čtyřmi trojkami. Tři z nich však dalo Olomoucko a po třech minutách překvapivě, leč zaslouženě, vedlo 12:3. Těžilo z zónové obrany a slabší mušky domácích za tři body. Hosté vyhráli první čtvrtku 24:17, když 10 body pomohl Pipkins a 8 Friday. Sovy srovnaly z ruky Vlka na 30:30 v třinácté minutě, ale o vedení se pak oba týmy přetahovaly. Pražany brzdilo do poločasu 21 bodů Pipkinse, 11 Friday a pak už mělo Olomoucko jen další dva střelce.

I tak šli do šaten za příznivého stavu 46:49, když vyhráli třetí čtvrtinu 29:25.  Start do druhého poločasu domácím borcům vyšel a začali šňůrou 20:5. Díky ní rychle převzali vedení stavem 66:54 po pěti odehraných minutách a hosté si brali oddechový čas. Nápor Sov pokračoval a síly Olomoucku docházely. USK vyhrálo třetí dějství 31:16 a v podstatě rozhodl utkání, protože poslední čtvrtina nepřinesla žádný zvrat, byť se o něj soupeř snažil do posledních vteřin. To znamená pokračování vítězné šňůry, která
se natáhla už na rekordních 15 utkání, ale hlavně ustanovení nového rekordu, protože USK nepoznalo v nadstavbové části přemožitele, což se stalo v Kooperativa historicky vůbec poprvé.

Navíc Marek Vyroubal si dnes ve věku dvaadvaceti let připsal už svůj stý start v Kooperativa NBL. Nejlepším dnešním střelcem domácích se stal s 24 body Böhm. Za Olomoucko to v posledním utkání sezóny pálilo nejvíc Pipkinsovi, který skončil na úžasných 33 bodech. Nejužitečnějším hráčem utkání se stal opět Böhm, který přidal i 8 doskoků. Vzhledem k výsledkům v nadstavbové části skupiny A1 čeká Sovy v předkole play-off Kolín. První utkání se hraje na venkovní palubovce už tuto sobotu od 17:45. Odveta pak následuje v pondělí 17.4. od 17:10 na Folimance. Série se hraje na dvě vítězná utkání.

Tihomir Bujan (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Před utkáním jsme měli hodně problémů se zraněním a nemocí hráčů. Chybělo nám tedy příliš hráčů na takovéto utkání. Hráli jsme statečně a chytře po většinu utkání. Když si Friday udělal pátý faul, už jsme neměli ani jeho v rotaci a bylo to o to těžší. Pár minut bez něj, jsme udělal příliš mnoho chyb a to bylo příliš. Nakonec jsme hráli dobré utkání a přeji vše nejlepší USK v další fázi soutěže.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „V první řadě bych chtěl pogratulovat Olomoucku za výkon, který podali, i přes charakter tohoto zápasu a jejich sestavu, se kterou přišli. Určitě jsem však rád za výsledky, se kterými sem se prezentovali v nástavbě. Podávali sem konzistentní výkony, vyhrávali jsme a to bylo přesně to, co sem si po základně hrací části umínili. Před dalšími boji doufáme, že vítězná série
bude pokračovat a těšíme se na další zápasy.“

Lukáš Feštr (hráč BK REDSTONE Olomoucko): „Bohužel jsme prohráli, ale tím, čím jsme se chtěli prezentovat, jsme se až na nějaké úseky prezentovali. V prvním poločase jsme měli problémy s útočným doskakováním soupeře. Nezvládli jsme začátek druhého poločasu, ale byli jsme reálně ve hře o vítězství. Bohužel to nestačilo. Pro nás sezóna konči a přeji USK vše nejlepší v předkole.“

David Böhm (hráč USK Praha): „Bylo to poslední utkání nadstavby A2 a my jsme chtěli dokázat, že sem nepatříme a chtěli jsme vyhrát všechny zápasy, což se nám povedlo. V zápase, kde o nic nejde je o to nutnější hrát na sto procent a zlepšovat naše návyky, abychom byli připraveni na nejdůležitější zápas sezóny, kterým je pro nás v sobotu předkolo play-off. Na ten se musíme co nejlépe připravit.“/mš/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.