Bojujúce strany hlásili vzdušné útoky. Americký prezident Donald Trump telefonicky hovoril so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským, s ktorým sa vo februári v Bielom dome dostal do roztržky. Telefonát Trump označil za veľmi dobrý. S ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý pred viac ako tromi rokmi začal vojnu proti Ukrajine, podobne hovoril Trump v utorok. Obe bojujúce strany v stredu napriek ruskému prísľubu okamžitého pozastavenia úderov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru hlásili vzdušné útoky nepriateľa, zároveň si však vymenili po 175 zajatcov.
„Veľká časť rozhovoru (so Zelenským) vychádzala zo včerajšieho (utorkového) telefonátu s prezidentom Putinom s cieľom zosúladiť požiadavky a potreby Ruska i Ukrajiny. Sme na veľmi dobrej ceste,“ uviedol americký prezident. Dodal, že požiada ministra zahraničia Marka Rubia a poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mikea Waltza, aby presne opísali prerokované body. Ich vyhlásenie má byť zverejnené čoskoro.
Zelenskyj už skôr uviedol, že od telefonátu so šéfom Bieleho domu očakáva podrobnosti o jeho telefonáte s Putinom. Jeho výsledkom bol podľa Washingtonu aj Moskvy ruský prísľub okamžite zastaviť útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.
USA tiež oznámili, že v nedeľu v saudskoarabskej Džidde začnú rokovania o prímerí. Podľa Zelenského sa stretnú tímy na technickej úrovni, aby prerokovali zastavenie bojov v energetickom sektore a na mori.
Rusko a Ukrajina sa dnes obvinili z nočných vzdušných útokov na svoje územia. Rusko podľa ukrajinského letectva zaútočilo 145 dronmi a šiestimi strelami, pričom protivzdušná obrana zostrelila 72 bezpilotných lietadiel a ďalších 56 strojov zmizlo z radarov bez toho, aby spôsobili škody. Ruské ministerstvo obrany naopak ohlásilo zostrelenie 57 ukrajinských dronov nad Ruskom a Azovským morom.
Kremeľ oznámil, že ruská armáda rovnako zostrelila sedem vlastných dronov smerujúcich na Ukrajinu po tom, ako sa Trump a Putin v utorok dohodli na 30-dňovom pozastavení vzdušných úderov na energetiku. Tieto informácie nebolo možné overiť.
Ukrajinský prezident Zelenskyj dnes pri návšteve Fínska povedal, že nočné ruské útoky mierili proti energetickej, dopravnej i civilnej infraštruktúre. Putinove slová sú preto podľa Zelenského v rozpore so skutočnosťou a Moskva očividne nie je pripravená vojnu zastaviť. Napriek tomu ukrajinský prezident podľa svojich slov dúfa, že sa prímerie nakoniec podarí dosiahnuť. Rusko tvrdí, že už na ukrajinské energetické zariadenia nezacieli.
V odpovedi na otázku jedného z novinárov, čo sú pre Ukrajinu tzv. červené čiary pri akýchkoľvek nadchádzajúcich mierových rokovaniach, Zelenskyj zdôraznil, že nanajvýš dôležité sú suverenita a územná celistvosť. Dodal, že Ukrajina nemieni odovzdať žiadne ukrajinské územia okupované Ruskom.
Ukrajinský líder poznamenal, že na území Ukrajiny prebieha vojna a Rusko je agresorom. „A žijeme, bránime sa, prežívame, bojujeme za svoju suverenitu a nezávislosť. A túto vojnu určite vyhráme,“ verí Zelenskyj. „Bez nás nie je možné ukončiť túto vojnu spravodlivým mierom. Dnes budem mať kontakt s prezidentom Trumpom. Dnes s ním preberieme podrobnosti. Myslím si, že podrobnosti o ďalších krokoch,“ povedal Zelenskyj podľa agentúry.
Podľa nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa nočné útoky na Ukrajinu dokazujú, že dohoda, ktorú dosiahol Trump s Putinom, nič neznamená. Putin hrá hry a Trump na to bude musieť skôr či neskôr zareagovať, myslí si minister. Podobne sa vyjadrilo aj francúzske ministerstvo zahraničia. Podľa šéfky diplomacie EÚ Kaji Kallasovej telefonát Trumpa s Putinom ukázal, že Rusko odmieta ústupky. Podobne sa vyjadril tiež český premiér Petr Fiala, podľa ktorého telefonát prezidentov USA a Ruska nepriniesol želané výsledky a zdá sa, že Putin hrá svoju hru a nemieni sa vzdať svojich základných požiadaviek.
Fínsky prezident Alexander Stubb (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na spoločnej tlačovej konferencii v Prezidentskom paláci vo fínskych Helsinkách, 19. marca 2025.
Rusko musí podľa fínskeho prezidenta Alexandra Stubba preukázať, že chce skutočný mier. A ak odmietne, je podľa neho nutné Ukrajinu posilniť a zároveň zvýšiť tlak na Rusko, aby k rokovaciemu stolu zasadlo. „Historická skúsenosť ukazuje, že akúkoľvek slabosť Rusko využije,“ povedal fínsky prezident, ktorého krajina s Ruskom, respektíve Sovietskym zväzom zviedla dve vojny, a to takzvanú zimnú na prelome rokov 1939 a 1940, na ktorú nadviazala vojna pokračovacia. Fínsko vtedy prišlo o značné územie, uchovalo si ale nezávislosť.
Stubb zdôraznil, že Ukrajina má právo sa brániť a že toto právo nemožno nijako obmedzovať. Kyjevu sľúbil ďalšiu výraznú podporu.
Podľa dnešného oznámenia Moskvy si Rusko a Ukrajina pri výmene zorganizovanej Spojenými arabskými emirátmi odovzdali zhodne po 175 zajatcov. Výmenu potvrdil aj Kyjev. Moskva navyše odovzdala Kyjevu 22 vážne zranených vojakov. Išlo o jednu z najrozsiahlejších výmen ruských a ukrajinských vojnových zajatcov od začiatku konfliktu, ktorý Moskva rozpútala vo februári 2022.
Európska komisia predstavila stratégiu posilnenia obrany Európskej únie do roku 2030, ktorá je reakciou na ruskú agresiu a ktorá predpokladá masívne investície do obrany, spoločné nákupy, ale aj prehĺbenie celoeurópskeho obranného trhu či väčšie prepojenie európskeho a ukrajinského obranného priemyslu. Cieľom takzvanej Bielej knihy je riešiť dlhodobú potrebu posilňovania bezpečnosti a obrany Európy./agentury/
X X X
Nie sme šalát na tanieri pre Putina, zdôraznil Zelenskyj. Z Moskvy mu nechutne odkázali, že Ukrajina je to, čo vznikne po strávení v žalúdku
Kto po telefonáte medzi Bielym domom a Kremľom získal viac a kto menej? Po dlhom rozhovore prezidentov Donalda Trumpa a Vladimira Putina dávajú Rusi najavo spokojnosť, naopak, Ukrajinci sa netaja, že výsledok debaty lídrov dvoch mocností ich nepovzbudil v nádeji dosiahnuť trvalý spravodlivý mier.
Demonštrácia za ukončenie ruskej vojny proti Ukrajine. (Snímka je z Berlína, kde žije veľa ukrajinských utečencov.) Jedna z účastníčok drží transparent s kresbou bozku Vladimira Putina a Donalda Trumpa, čo je narážka na ich politické zblíženie, na ktoré by mohol napadnutý štát doplatiť.
Americký líder označil debatu s ruským vodcom za „dobrú a produktívnu“, v podobnom duchu vyzneli reakcie z Moskvy. V Kyjeve to vnímajú inak, pretože očakávali oveľa lepšie správy. Ide hlavne o to, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dúfal, že Putin odsúhlasí 30-dňové prímerie v plnom rozsahu, čiže na zemi, vo vzduchu a na mori. Trump presadzoval úplné dočasné ticho zbraní, ale od šéfa Kremľa sa dozvedel, že je ochotný pozastaviť iba letecké útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.
Rusmi nenávidený demokrat Joe Biden má v Bielom dome za nástupcu republikána, ktorého si v Kremli začali pochvaľovať. „Prezidenti Putin a Trump si dobre rozumejú, dôverujú si a majú v úmysle postupne smerovať k normalizácii vzťahov,“ zdôraznil po ich telefonáte podľa agentúry TASS Putinov hovorca Dmitrij Peskov.
Odhliadnuc od limitovaného krátkodobého prímeria Putin zatiaľ neurobil nijaký zásadný ústupok a na druhej strane Trump nateraz neodmietol žiadnu z jeho požiadaviek, ktoré sú z pohľadu Zelenského absolútne neprijateľné. Štátom kontrolované médiá v Rusku dokonca naznačujú, že Biely dom stojí viac na strane Kremľa ako Kyjeva. „Zdá sa, že sa začína vytvárať na našu dobu ojedinelá situácia rovnocenných partnerských vzťahov nového typu medzi Moskvou a Washingtonom – ani spojenecké, ani nepriateľská, ale očistená od ideologickej konfrontácie,“ napísala agentúra RIA-Novosti.
Trump verejne hovorí, že Zelenskyj sa bude musieť vzdať nejakých území okupovaných ruskou armádou, s čím sa však nestotožňuje ani ukrajinský líder, ani jeho kľúčoví európski spojenci. Tí sa zároveň nechystajú zastaviť dodávky zbraní a munície pre napadnutý štát a Zelenskyj odmieta požiadavku Putina ukončiť mobilizáciu. Trump doteraz nepovedal jasne, čo si o tom myslí. Zvlášť preto sa Moskve pozdáva doterajší postoj Washingtonu k jej predstavám ukončenia vojny a, naopak, v európskych krajinách vidia svojho nepriateľa. „Samozrejme, že Európania sa v prvom rade pokúsia narušiť náš dialóg s USA, urobia to najmä pobaltské štáty, Fíni, Poliaci a ďalší,“ citovala agentúra Interfax Nikolaja Patruševa, poradcu Putina, ktorý patrí do úzkeho okruhu jeho spolupracovníkov.
Zelenskyj už telefonoval s Trumpom, aby mu povedal viac o obsahu jeho ústnych dohôd s Putinom. „Nemyslím si, že by sme mali robiť nejaké ústupky, čo sa týka pomoci pre Ukrajinu, skôr by sa mala zväčšiť,“ podčiarkol ešte pred telefonickým rozhovorom podľa agentúry Reuters. Žiadne zbrane určené ukrajinskej armáde – aj to jedna z podmienok Putina, aby pristúpil na dlhodobé prímerie. Server UNIAN s odvolaním sa na zdroje v prezidentskej kancelárii Zelenského uviedol, že nesúhlas šéfa Kremľa s úplným prímerím sa dá považovať za dôkaz, že je odhodlaný pokračovať vo vojne.
Ukrajinská tajná služba tvrdí, že šéf Kremľa Vladimir Putin má minimálne troch dvojníkov. Pozrite si ruského prezidenta na fotografiách. Nájdete nejaké rozdiely?
Oficiálnych predstaviteľov v Kyjeve veľmi znepokojuje, že o ukončení vojny sa nediskutuje v trojstrannom formáte, ale Američania vedú rozhovory s Ukrajincami a s Rusmi samostatne. Aj po telefonáte Trumpa s Putinom opakuje Zelenskyj, že o osude jeho štátu sa nemôže rozhodovať v zmysle o nás bez nás. Zdôraznil, že nedovolí, aby Ukrajina bola predmetom obchodovania.
Zelenskyj podozrieva Putina, že chce rozšíriť debaty s Trumpom o viaceré témy tak, aby mohol kšeftovať s ukrajinskou budúcnosťou výmenou za ústupky Američanom v iných častiach sveta. Server RBK-Ukrajina poznamenal, že ukrajinskí predstavitelia sa už obávajú, že ukončenie vojny sa dostalo do jedného balíka tém spolu s možnosťami Ruska ovplyvniť iránsky i severokórejský jadrový program v súlade so záujmami USA. „Širší okruh otázok má za cieľ čo najviac vylúčiť Ukrajinu z mierového procesu,“ citovali ukrajinské médiá Zelenského v súvislosti s predpokladanou taktikou Putina.
Ukrajinský líder požaduje dohodu o bezpodmienečnom prímerí, s čím očividne v Kremli nesúhlasia. Podmienky, ktoré kladie ruský vodca, považuje za krajne nebezpečné: „Nechcem, aby sme boli na jedálnom lístku pre Putina. Nie sme šalát, nie sme kompót pre tohto človeka, nehľadiac na jeho chute. Preto o nás bez nás robiť dohody je nesprávne, lebo želaný výsledok pre všetkých sa nedosiahne.“
Z Moskvy prišla na tieto slová odpoveď, ktorá sa dá označiť za nechutnú. „Tentoraz neklamal. Kyjevský režim nie je šalát alebo kompót, ale to, na čo sa po strávení premení obsah jedálneho lístka,“ napísala na sociálnej sieti Telegram hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí, ktoré riadi Sergej Lavrov.
Na záver ešte jedna informácia z telefonátu medzi Trumpom a Putinom, ktorá je dobrou správou pre všetkých: z ich ústnej dohody vyplynulo, že Rusko a Ukrajina si bez otáľania vymenia rovnaký počet vojnových zajatcov. Už sa to aj udialo: dokopy ich bolo 350 (po 175 z každého bojujúceho štátu).
X X X
Po Putinovi zatelefonoval Trump aj Zelenskému. Kyjev súhlasil s návrhom zastaviť útoky na energetickú infraštruktúru
Americký a ukrajinský prezident diskutovali o zastavení útokov na energetickú infraštruktúru. Ukrajina potvrdila pripravenosť realizovať tento krok ako súčasť mierových snáh.
Po telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom šéf Bieleho domu Donald Trump uskutočnil hovor aj do Kyjeva. Rozhovor s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským následne na sociálnej sieti Truth Social označil ako veľmi dobrý.
Podľa Trumpa telefonát so Zelenským trval okolo hodiny, pričom značná časť z neho sa týkala utorkového telefonátu s Putinom a mala za cieľ „skoordinovať požiadavky Ruska a Ukrajiny“.
Podľa agentúry Bloomberg ukrajinský prezident súhlasil s návrhom stopnúť útoky na ruské objekty energetickej infraštruktúry.
Zelenskyj sa o tom nakoniec rozpísal na sociálnej sieti X. Telefonát s Trumpom označil ako pozitívny, zmysluplný a úprimný.
„Prezident Trump sa podelil o podrobnosti svojho rozhovoru s Putinom a kľúčové otázky, o ktorých sa diskutovalo. Jedným z prvých krokov k úplnému ukončeniu vojny by mohlo byť ukončenie útokov na energetickú a inú civilnú infraštruktúru. Podporil som tento krok, aj Ukrajina potvrdila, že sme pripravení ho realizovať. Naše tímy o tomto kroku diskutovali v Džidde,“ uviedol ukrajinský prezident.
Zelenskyj zároveň napísal, že vyjednávacie tímy dostali ako úlohu vyriešiť ešte technické otázky, pokiaľ ide o prímerie. Očakáva sa, že v najbližších dňoch sa preto v Saudskej Arábii opäť stretnú americká a ukrajinská delegácia.
Američania by sa zároveň koncom tohto týždňa mali v Rijáde stretnúť aj s ruskou delegáciou.
V noci z utorka na stredu sa pritom zdalo, že návrh prímeria vyšumel hneď po tom, čo Trump oznámil, že sa so svojím ruským náprotivkom dohodli na okamžitom prímerí v oblasti energetiky a infraštruktúry.
„Niektoré úseky sú bez elektriny, ale vlaková doprava pokračuje podľa grafikonu,“ oznamovala v stredu skoro ráno spoločnosť Ukrzaliznycia cestujúcim po tom, čo ruský dronový útok zacielil na energetický systém železnice v Dnipropetrovskej oblasti.
Pridala aj to, že počas likvidácie následkov útoku Rusi zopakovali úder. „Našťastie bez zranených. Bol vydaný príkaz na výjazd požiarneho vlaku, aby uhasil požiar objektu. Pracujeme na obnove. Nuž, takto vyzerá energetické prímerie v praxi nepriateľa,“ odkázali ukrajinské železnice.
„V Kyjeve hrmí NÁDHERNÉ VEĽKÉ trumpovsko-putinovské prímerie. Zaujímalo by ma, to neostreľujú energetiku?“ ironicky v noci z utorka na stredu okomentoval ukrajinský vojenský analytik Mychajlo Samus narážajúc na prebiehajúci dronový útok na Kyjev. Kým totiž západné médiá rozoberali podrobnosti telefonátu medzi Trumpom a Putinom, v hlavnom meste Ukrajiny sa ozývali opakované výbuchy.
Na druhej strane, Ukrajinci v noci dronmi zaútočili na sklady s ropou v stanici Kavkazskaja v Krasnodarskom kraji. Padajúce úlomky podľa krasnodarského operatívneho štábu spôsobili požiar, bolo takisto poškodené potrubie medzi nádržami. Z miesta útoku nehlásili žiadne obete, evakuovali 30 pracovníkov prevádzky.
Ukrajinský prezident v stredu zdôrazňoval, že pokiaľ bude Rusko i naďalej útočiť, Ukrajina bude odpovedať. To, čo nakoniec prímerie prinesie a ako sa bude dodržiavať, ukážu najbližšie týždne.
Z pohľadu Rádia Svoboda je už toto dočasné zastavenie útokov na energetické objekty víťazstvom pre Kyjev.
Nakoniec, bol to práve Zelenskyj, ktorý s týmto návrhom prišiel ako prvý začiatkom marca, keď po hádke v Oválnej pracovni a následne pozastavenej vojenskej pomoci od USA vyhlásil, že Ukrajina je pripravená sa okrem iného dohodnúť aj na stopke bombardovania energetickej a inej civilnej infraštruktúry.
Analytik Viedenského centra pre odzbrojenie Nikolaj Sokov, ktorého cituje Rádio Svoboda, však upozorňuje na to, že Rusko môže v nadchádzajúcich 30 dňoch zvýšiť výrobu zbraní a podľa potreby obnoviť útoky.
Ukrajina na druhej strane za mesiac nedokáže opraviť poškodenú alebo zničenú energetickú infraštruktúru.
Zostrelili si Rusi vlastné drony?
Niektorých komentátorov veľmi nepresvedčil ani status ruského ministerstva obrany, ktoré na Telegrame napísalo, že vo chvíli, keď ruské ozbrojené sily v noci dostali rozkaz od vrchného veliteľa, teda Putina, stopnúť údery na energetickú sieť Ukrajiny, mali vo vzduchu sedem útočných dronov smerujúcich k Mykolajivskej oblasti.
„Ruské sily protivzdušnej obrany dostali rozkaz zneškodniť ich. Šesť z nich zostrelili systémy Pancir, jeden stíhačka ruských vzdušných síl,“ uviedlo ministerstvo.
„Takéto klamstvo sme teda od ruského ministerstva zabíjania ešte nepočuli,“ reagoval na sociálnej sieti ukrajinský novinár Denys Kazanskyj, „Samozrejme, nikto nič nezostrelil, na Ukrajinu útočili celú noc tak, ako vždy.“
„V Mykolajivskej oblasti nehrozilo žiadne ohrozenie objektom energetickej infraštruktúry, či už s mopedmi (Ukrajinci takto slangovo nazývajú ruské drony, pozn. red), alebo bez nich,“ odkázal pre zmenu ukrajinský telegramový bloger Nikolajevskij Vaňok, ktorý spravidla informuje o vzdušných poplachoch, narážajúc na to, že Rusko sa v uplynulý týždeň pokúšalo v oblasti útočiť na niektoré z objektov, no podľa všetkého neúspešne.
Trumpov vyjednávač s Ruskom Steve Witkoff na druhej strane vo vysielaní Bloomberg Business News povedal, že „má spoľahlivú informáciu“, že Vladimir Putin do desiatich minút po rozhovore s americkým prezidentom nariadil ruským jednotkám, aby neútočili na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.
„Útoky, ktoré sa odohrali minulú noc, sa mali odohrať pred vydaním tohto rozkazu,“ nechal sa počuť Witkoff s tým, že berie Putina za slovo, ak Trumpovi sľúbil, že bude konať v dobrej viere.
V súvislosti so zastavením paľby Ukrajina plánuje poslať partnerom zoznam objektov energetických či objektov kritickej infraštruktúry, na ktoré by Rusi nemali útočiť. Pokiaľ podľa ukrajinského prezidenta Kremeľ stopne údery na dané objekty, Ukrajina takisto stopne svoje útoky na objekty na území Ruska.
„Len Putinove ubezpečenia a slová o tom, že dáva rozkaz neútočiť na energetický sektor, nestačia. Prečo? Pretože táto vojna z nás urobila veľmi praktických ľudí,“ odpovedal Zelenskyj v stredu počas brífingu s fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom na novinársku otázku, čo je nutné spraviť pre to, aby Ukrajina zastavila útoky na ruský ropný a energetický sektor.
Podľa jeho slov by garantom kontroly dodržiavania daného prímeria mohli byť Spojené štáty.
„,O otázke pomoci Ukrajine som s ním nehovoril.‘ Toto je možno hlavná fráza Donalda Trumpa, ktorá zaznela po jeho rozhovore s Vladimirom Putinom,“ skonštatoval na margo ostro sledovaného utorkového telefonátu ukrajinský komentátor Vitalij Portnikov.
Jedna z podmienok, ktoré Moskva položila na rokovací stôl, totiž od Západu požaduje zastaviť Ukrajine všetku vojenskú pomoc. Pre Ukrajinu, no aj jej európskych spojencov je však daná podmienka neprijateľná.
Hádzať Ukrajinu cez palubu v tejto otázke zatiaľ zrejme neplánujú ani USA. Web Európska pravda píše, že americký prezident Zelenskému prisľúbil spoluprácu, pokiaľ ide o systémy protivzdušnej obrany Patriot.
„Prezident Trump súhlasil, že bude spolupracovať pri hľadaní toho, čo je k dispozícii, najmä v Európe,“ cituje denník Biely dom.
Portnikov si všimol aj to, že hoci malo po telefonáte Trump-Putin nasledovať stretnutie amerického prezidenta s novinármi, nakoniec k nemu nedošlo. „Pravdepodobne nechcel riskovať nepríjemné otázky od novinárov, pretože by sa medzi nimi mohol nájsť taký, ktorý by sa spýtal na reálne zhodnotenie rokovaní s ruským prezidentom,“ myslí si Portnikov.
Americký prezident nakoniec o telefonáte hovoril s moderátorkou konzervatívnej stanice Fox News.
To, že Trump nepredstúpil pred médiá, mohlo podľa ukrajinského analytika Jevhena Kostohryzova svedčiť aj o tom, že obe strany sa nedohodli na ničom konkrétnom.
„Oznámilo sa čiastočné tridsaťdňové prímerie, ktoré bolo doslova o hodinu neskôr porušené. Zdá sa mi, že k ničomu konkrétnemu sa skrátka nedopracovali,“ okomentoval pre Rádio NV.
Člen Trumpovho tímu to videl inak. „Včera sme spravili väčší pokrok, než sme videli za posledných tri a pol roka,“ odkázal z Washingtonu vyjednávač Witkoff, podľa ktorého by sa paľba medzi Ruskom a Ukrajinou mohla úplne zastaviť už o „niekoľko týždňov“., aktuality.sk
X X X
Zákulisie prezidentských hovorov: Trump a Putin si netelefonujú tak, ako si myslíte
Telefonické rozhovory medzi hlavami štátov, ako sú americký prezident a ruský prezident, prebiehajú podľa vopred stanovených protokolov a za prítomnosti tímu odborníkov. Tieto hovory neprebiehajú tak jednoducho, ako to často zobrazujú filmy – prezident si nemôže len tak vytočiť číslo svojho náprotivku. Celý proces si vyžaduje dôkladnú prípravu. A ako vyzerá povestná červená linka?
Pred samotným hovorom prebieha plánovanie a nácvik, pri ktorom sa určujú kľúčové témy diskusie, vhodné argumenty a stratégie. Poradcovia pre národnú bezpečnosť a experti na zahraničnú politiku zostavujú podrobný scenár, aby sa predišlo nejasnostiam a aby prezident vedel, čo môže a čo nemôže povedať, píše portál iDnes.cz.
Samotné spojenie medzi oboma stranami je zabezpečené špeciálnymi šifrovanými linkami, ktoré technici testujú ešte pred začiatkom hovoru. Keď je spojenie pripravené, prezidenti sa môžu pripojiť k rozhovoru. Americký prezident vedie tieto hovory z Oválnej pracovne v Bielom dome, pričom okolo neho sú poradcovia pre národnú bezpečnosť, odborníci na Rusko a ďalší členovia administratívy, vysvetľuje iDnes.cz.
Počas hovoru je prítomný aj tlmočník, ktorý zabezpečuje presnosť prekladu. Okrem neho sú v miestnosti aj špeciálni poradcovia, ktorí prezidentovi poskytujú rýchle informácie, upozorňujú ho na možné diplomatické pasce a navrhujú najlepšie formulácie odpovedí.
Na zaznamenanie hovoru sú poverení traja ľudia, ktorí pracujú nezávisle od seba. Dvaja zapisujú priebeh rozhovoru ručne, zatiaľ čo tretí človek opakuje do mikrofónu všetko, čo počuje, pričom počítač automaticky vytvára písomný prepis. Tento systém pomáha predchádzať nedorozumeniam a chybám v interpretácii dôležitých vyjadrení.
Podarí sa na Ukrajine dosiahnuť prímerie?
Prezidentské hovory sa oficiálne nenahrávajú, takže neexistujú žiadne zvukové záznamy. Tímy poradcov však môžu pre vlastné potreby robiť neoficiálne nahrávky na analýzu. Výsledkom je finálny písomný záznam rozhovoru, ktorý obsahuje všetky podstatné informácie.
Mýtus o „červenej linke“ medzi prezidentmi je nepresný – nejde o telefonickú linku, ale pôvodne o systém telexov a faxov, ktorý bol neskôr nahradený zabezpečenými e-mailami. Prezidenti si teda musia telefonovať bežným spôsobom, hoci v prísne kontrolovaných podmienkach, dodal portál./agentury/
X X X
Rusi vyskúšali vlastné ‘superlietadlo‘, vyrobili preň motory bez dielov zo Západu
Ruský Suchoj Superjet dokončil prvý skúšobný let s úplne novým domácim motorom Aviadvigatel PD-8. Potrebovali ho kvôli západným sankciám.
SJ-100 s motorom PD-8 je dôležité, pretože tento motor je vyrobený výlučne v ruskej réžii a bez komponentov, podliehajúcich sankciám.
Ruský civilný letecký priemysel zaznamenal významný míľnik, keď lietadlo typu Suchoj Superjet – nedávno premenované na SJ-100 – úspešne vykonalo prvý skúšobný let, vybavené výhradne ruskými motormi Aviadvigatel PD-8.
Ide o agregát, vyvíjaný ruskou spoločnosťou United Engine Corporation (UEC) prostredníctvom svojej konštrukčnej kancelárie Aviadvigatel. Začal vznikať ako menšia modifikácia väčšieho, už skôr vyvíjaného motora Aviadvigatel PD-14. Ten je určený pre väčšie ruské dopravné lietadlo Jakovlev MS-21 s kapacitou 132 až 211 sedačiek a doletom až 6 000 kilometrov. Jeho menšia verzia PD-8 je určená pre lietadlá SJ-100 s kapacitou 87 až 108 sedačiek a doletom necelých 4 600 kilometrov a má mať maximálny ťah až 78 kN.
Sériová verzia lietadla SJ-100 je súčasťou snáh Moskvy o samostatnosť v leteckom odvetví. Západné sankcie, uvalené po invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022, výrazne obmedzili dovoz zahraničných komponentov nevyhnutných na montáž a údržbu dopravných lietadiel. Ruskí inžinieri preto museli nahradiť niekoľko desiatok zahraničných komponentov ich domácimi ekvivalentmi. Na splnenie prísnych bezpečnostných a prevádzkových noriem je preto naplánovaných okolo 200 skúšobných letov, ktoré majú potvrdiť jeho spoľahlivosť a pripravenosť na sériovú výrobu.
Prvý testovací let prebehol v meste Komsomoľsk na Amure a trval približne 40 minút. Podľa Rostecu dosiahlo lietadlo rýchlosť až 500 km/h a vystúpalo do výšky 3 000 metrov. (Rostec je veľký a štedro financovaný ruský štátny koncern, ktorý združuje desiatky spoločností z oblastí obrany, priemyslu a high-tech technológií. Patrí do neho United Engine Corporation, vyvíjajúca lietadlo, o ktorom práve čítate, ale z leteckého prostredia napríklad aj známa spoločnosť Russian Helicopters. )
Motor PD-8 by mal získať úradnú certifikáciu ešte počas tohtoročnej jesene. Po úspešnom ukončení letových skúšok by mala ruská flotila existujúcich lietadiel Superjet postupne prejsť na nový typ motorov PD-8. Proces certifikácie i vývoj domácich technológií však naráža na prísne medzinárodné predpisy a naďalej prebieha pod tlakom zahraničných sankcií.
Popri programe SJ-100 sa Rusko sústreďuje na prípravu stredne veľkého dopravného lietadla Irkut MC-21. Tento typ by mal podľa plánov prvýkrát vzlietnuť s ruským motorom PD-14 už v júni. Zástupcovia Rostecu uvádzajú, že sériová výroba MC-21 by sa mohla začať v roku 2026, pričom ambície ruských úradov smerujú k výrobe vyše 600 kusov nových lietadiel do roku 2030. Tieto stroje majú dlhodobo nahradiť starnúcu flotilu lietadiel západnej výroby.
Moskva vyčlenila na obnovu a rozvoj svojho leteckého priemyslu v prepočte už vyše 2,5 miliardy eur. Hoci termíny nasadenia do prevádzky ešte môžu ovplyvniť rôzne technické či logistické faktory, ruské úrady zdôrazňujú, že projekt domácej výroby lietadiel patrí k najvyšším prioritám./agentury/
X X X
Pellegrini vymenoval Migaľa. Nový minister investícií chce minimalizovať regionálne rozdiely
Prezident Peter Pellegrini vymenoval Samuela Migaľa za ministra investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie. Zároveň prijal demisiu bývalého šéfa tohto rezortu Richarda Rašiho. Ten by sa podľa zámeru vládnej koalície mal stať predsedom Národnej rady SR.
V následnom prejave prezident Migaľovi pripomenul, že do funkcie ministra nenastupuje preto, že by získal silný mandát vo voľbách a ani preto, že by sa intenzívne venoval téme čerpania eurofondov. „Členom vlády budete len na základe politických dohôd,“ povedal Pellegrini s tým, že pre Slovensko je však dôležité, aby malo Slovensko na čele dôležitého rezortu dobrého ministra. „A preto aj napriek tomu, čo si osobne o tomto celom myslím, Vám želám, aby ste túto úlohu v prospech ľudí naozaj zvládli,“ zdôraznil Pellegrini.
Hlava štátu tiež vyhlásila, že dúfa, že sa dnešným aktom nezačína obdobie, keď jedinou podmienkou na výkon vysokej štátnej funkcie bude politická dohoda o zabezpečení podpory vlády v parlamente. „Ľudia si zaslúžia, aby posty ministrov prednostne obsadzovali osobnosti na základe mandátu od ľudí, vzdelania, skúseností v danom rezorte čo zásluh pri budovaní nášho štátu,“ zdôraznil Pellegrini.
Doplnil, že pre demokraciu by bolo veľmi nebezpečné, aby miesto takýchto hodnôt stačila do budúcnosti na obsadenie funkcie ministra len vzbura niekoľkých poslancov. „A bolo by veľmi nebezpečné, ak by tento prípad mal inšpirovať aj ďalších, ktorí ako jediný nástroj presadzovania svojich hodnôt vidia v ministerskom kresle,“ dodal prezident.
Samotný Migaľ dnes na sociálnej sieti napísal, že jeho ambíciou, ako aj ambíciu Radomíra Šalitroša, ktorý bude pôsobiť na MIRRI ako štátny tajomník je predovšetkým minimalizovať regionálne rozdiely a dramaticky zrýchliť procesy rezortu, aby štát konečne začal fungovať pre ľudí, a nie naopak. Pripustil ale, že so Šalitrošom chceli ostať v parlamente.
Migaľ dosiaľ pôsobil ako nezaradený poslanec parlamentu po tom, ako ho vylúčili z poslaneckého klubu Hlasu. Ministrom sa stal na základe dohody, ktorú ešte ako nezaradený poslanec podpísal s premiérom Robertom Ficom (Smer). Dohoda má okrem nových postov vo vláde priniesť stabilnú podporu vládnej koalície. Fico v stredu avizoval, že na najbližšej schôdzi NR SR by sa mala obnoviť podpora 79 poslancov.
Zmenám predchádzala dohoda vládnych strán na úprave koaličnej zmluvy a rozdelenia členov vlády. Smer získal pod svoju gesciu rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie aj ministerstvo cestovného ruchu a športu. K úprave koaličnej zmluvy došlo v reakcii na zmenené pomery poslancov v parlamente, kluby SNS aj Hlas totiž prišli o poslancov.
Migaľ vystrieda na poste ministra Richarda Rašiho, ktorý je podpredsedom Hlasu. Raši sa má podľa dohody v koalícii stať novým predsedom NR SR.
Migaľ: Európske financie treba delimitovať priamo až na samosprávy
Novovymenovaný šéf MIRRI Samuel Migaľ (nominant Smeru) chce eurofondy delimitovať priamo na úroveň samospráv. Zároveň sa plánuje venovať kybernetickej bezpečnosti a podpore aplikovaného výskumu v praxi. Migaľ to uviedol po svojom menovaní prezidentom do funkcie ministra. Eurofondy sa podľa neho musia sústrediť do regiónov, kde je najväčšia miera chudoby.
„Máme tri hlavné piliere, ktoré chceme presadzovať a ktoré chceme robiť. Napríklad po vzore Poľska chceme delimitovať európske financie priamo až na samosprávy, či už sú to mestá alebo obce, ktoré presne vedia pomenovať, kde najviac potrebujú peniaze z eurofondov,“ spresnil Migaľ.
Rovnako tak sa vo svojich prioritách chce Migaľ venovať kybernetickej bezpečnosti. „Táto krajina nemôže existovať na starých softwaroch bez akejkoľvek ochrany pred vplyvmi zvonku. Rovnako tak potrebujeme chrániť naše deti na školách, aby neboli ohrozované rôznymi kybernetickými útokmi. Zároveň sa chceme venovať napríklad podpore aplikovaného výskumu v praxi,“ dodal nový minister investícií.
Podľa slov jeho predchodcu na čele MIRRI Richarda Rašiho (Hlas) Migaľ prichádza na rezort, ktorý je „teraz rozbehnutým vlakom“. „Je v jeho rukách, v jeho silách a na jeho rozhodnutiach, aby ešte akceleroval jeho činnosť tak, aby MIRRI a celá Slovenská republika bola úspešná,“ doplnil Raši.
Migaľ a Šalitroš budú pri veciach mimo PVV prezentovať svoje autonómne postoje
Novému ministrovi investícii, regionálneho rozvoja o informatizácie Samuelovi Migaľovi ani jeho budúcemu štátnemu tajomníkovi Radomírovi Šalitrošovi nezanikajú mandáty poslancov Národnej rady SR. Migaľ to pripomenul pre médiá s tým, že v prípade nepredvídateľných okolností sa dvojica môže vrátiť do parlamentu. Migaľ tiež uviedol, že pri záležitostiach, ktoré sa nebudú týkať programového vyhlásenia vlády budú obaja verejne prezentovať ich autonómne postoje.
„V prípade, že niekto príde s návrhom, s ktorým my nebudeme hodnotovo súhlasiť a nebudeme nastavení ho podporiť, máme právo, aby sme diskutovali o tom návrhu,“ skonštatoval Migaľ.
Raši: Voľba predsedu NR SR má byť medzi prvými bodmi najbližšej schôdze
Predseda Národnej rady (NR) SR by sa mal voliť v úvode riadnej schôdze, ktorá sa má začať v utorok (25. 3.). Avizoval to končiaci minister investícií a podpredseda koaličného Hlasu Richard Raši, ktorého do vedenia parlamentu Hlas nominoval. Vysvetlil, že v stredu ešte voľba nemohla byť v programe a zaradiť sa doň môže až po tom, ako skončí vo funkcii ministra, čo by malo byť v stredu o polnoci.
„Parlament začína budúci utorok a tento akt by mal byť jeden z prvých bodov na začiatku parlamentu. (…) V programe to nemohlo byť, pretože ešte dnes som minister. Procedurálne to môže byť zaradzované od štvrtka (20. 3.) až do začiatku schôdze, pretože som ministrom do polnoci,“ priblížil novinárom.
Opozícia kritizuje nomináciu Migaľa na ministra
Predstavitelia opozície kritizujú nomináciu Samuela Migaľa na šéfa rezortu investícií. Predseda SaS Branislav Gröhling to označil za hanbu pre Slovensko a dôkaz toho, že rebelujúcim poslancom išlo iba o „fleky“ a nie o ľudí.
„Nesmieme zabúdať, že rebelujúci poslanci vládnej koalície poslušne hlasovali za všetky kontroverzné návrhy vrátane novely Trestného zákona, konsolidačného balíčka či transakčnej dane. Počas uplynulých mesiacov sa aj vďaka nim koalícia opakovane zmietala vo vnútorných politických sporoch, ktoré sa nakoniec upokojili vymenovaním nových ministrov,“ zdôraznil Gröhling.
Predseda PS Michal Šimečka v tejto súvislosti konštatoval, že rebelov v koalícií bude viac a funkcií stále menej. „Rebelujúci Migaľovci si mohli vybrať medzi vlastnou tvárou a funkciami. Vybrali si funkcie, tak ako predtým, pri hlasovaní o trestnom zákone alebo o RTVS,“ zhodnotil.
Líder opozičného KDH Milan Majerský si myslí, že Migaľ má jedinečnú šancu naštartovať zmeny, ktoré Slovensko potrebuje. „Projekty aj peniaze sú, stačí to zadministrovať, zjednodušiť a podporiť regióny, aby výsledky pocítili všetci občania,“ poznamenal.
Hnutie Slovensko sa vyjadrilo, že premiér Robert Fico (Smer-SD) urobil z Ministerstva športu a cestovného ruchu SR a Ministerstva investícií a regionálneho rozvoja SR „trafiky“, za ktoré si kúpil poslušnú väčšinu v parlamente. „Opäť poprel svoje slová o tom, že ako predseda vlády nebude rešpektovať politické vydieranie. V snahe za každú cenu udržať si moc dal osud dvoch ministerstiev do rúk obyčajných diletantov,“ podotkol líder hnutia Igor Matovič.
Podľa poslankyne parlamentu Veroniky Remišovej (Slovensko, KÚ, Za ľudí) je dnes zrejmé, že boj o hodnoty v preklade vládnej koalície znamená len boj o korytá. „Od skupiny okolo Migaľa už tri mesiace počúvame o hodnotách a o nesúhlase s rozhodnutiami a zahraničnou politikou Roberta Fica (Smer). Tento nesúhlas však platil len dovtedy, dokým nedostali korisť v podobe ministerstva,“ uviedla./agentury/
X X X
Martina Šimkovičová podala trestné oznámenie na Mateja Drličku, viní ho z ohovárania
Bývalý šéf SND obviňuje ministerku kultúry zo šikanózneho konania a ohrozovania demokratických princípov.
Bývalý riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička na sociálnej sieti informuje, že bol vypovedať na polícii vo veci trestného oznámenia za „údajné ohováranie a poškodzovanie dobrého mena ministerky Martiny Šimkovičovej“.
Ministersku kultúry Drlička viní z toho, že voči svojim kritikom využíva nástroje zastrašovania a tým ohrozuje princípy demokratickej spoločnosti: „Robí to úmyselne a systematicky.“ Martina Šimkovičová podľa neho využívaním právnych nástrojov, akým jej trestné oznámenie, intenzívne a systematicky zastrašuje svojich kritikov. „Koná tak za naše peniaze, pretože na tieto úkony využíva celý štátny aparát. Zneužíva svoju funkciu na šikanózne konanie,“ opisuje Drlička.
Polícia, prokuratúra a justícia by sa podľa Drličku mala voči krokom ministerky ohradiť a odsúdiť ich, pretože Šimkovičová tak údajne „zneužíva ich odborné kapacity na politické ciele a oslabuje verejnú kontrolu politickej moci“, aktuality.sk
X X X
Ján Ferenčák ostáva v parlamente, Hlase a aj na poste primátora Kežmarku
Ferenčák deklaroval, že bude pracovať pre občanov SR a stojí si za svojimi hodnotami, aj keď Hlas-SD prišiel o ministerstvo investícií.
Poslanec Národnej rady SR Ján Ferenčák ostáva v parlamente, v strane Hlas-SD a na pozícii primátora mesta Kežmarok. Deklaroval to vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti.
„Novému ministrovi investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Samuelovi Migaľovi a budúcemu štátnemu tajomníkovi Radomírovi Šalitrošovi prajem veľa pracovných úspechov na nových pozíciách,“ uviedol Ferenčák. Dodal, že nenašiel s nimi zhodu v zásadných hodnotových otázkach, názoroch na riadenie rezortu a ďalšom politickom smerovaní.
Ako konštatoval, nejde mu o osobný prospech a funkcie. „Vynasnažím sa nesklamať dôveru tých, ktorí mi dali svoj hlas vo voľbách a budem pracovať pre všetkých občanov SR,“ poznamenal. Stojí si za svojím slovom a svoje vyjadrenia z minulosti považuje za nemenné.
Migaľa a Šalitroša v januári vylúčili z Hlasu-SD, Ferenčák v strane ostal. So skupinou nespokojných poslancov rokoval premiér v súvislosti so zabezpečením ich podpory vláde. Po úprave koaličnej zmluvy sa Hlas-SD vzdal ministerstva investícií, ktoré prešlo pod Smer-SD. Novým ministrom investícií sa stal v stredu Migaľ, Šalitroš má byť štátnym tajomníkom rezortu, aktuality.sk
X X X
Minister Drucker zavádza nový systém ospravedlňovania vymeškaných hodín
Minister školstva Tomáš Drucker zavádza dvojstupňový systém ospravedlňovania absencií v školách, pričom prísnejší režim sa dotkne len 5 % škôl.
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) navrhuje úpravou školského zákona zaviesť dvojstupňový systém ospravedlňovania vymeškaných hodín v materských a základných školách. Zaviesť by sa mal voľnejší a prísnejší režim. Minister školstva o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii.
Uviedol, že prísnejší režim je automaticky platný pre všetky školy od 1. septembra. Voľnejší režim je dostupný len pre tie školy, ktoré pravidelne vykazujú údaje o vymeškaných hodinách a neprekračujú referenčnú hodnotu 250 vymeškaných hodín ročne na žiaka.
„Nový systém bude rozdelený na dva režimy. Jeden je voľnejší, to je v zásade súčasný systém, bude platiť, že rodič bude môcť dať absenciu dieťaťu päť dní za sebou, maximálne desať dní v jednom mesiaci. Obmedzili sme to oproti súčasnému režimu, že dva mesiace po sebe to môže byť maximálne 15 dní. Takýto režim pre vašu predstavu umožňuje ospravedlniť až 450 hodín ročne,“ priblížil Drucker.
Pravidelné meranie referenčnej hodnoty
V prísnejšom režime by bolo možné oproti voľnejšiemu režimu ospravedlniť dieťa navštevujúce základnú školu na maximálne 15 dní za školský polrok, následne by už dieťa potrebovalo potvrdenie od lekára. V prípade materských škôl by bolo možné ospravedlniť dieťa sedem po sebe nasledujúcich dní a maximálne na 21 dní za školský polrok. Vo voľnejšom režime je to 14 dní za mesiac a maximálne 21 dní za posledné dva mesiace.
Ako uviedol minister, povinný prísnejší režim by sa aktuálne dotýkal približne 100 škôl. Riaditelia na školách prekračujúcich referenčnú hodnotu by tak nemali možnosť výberu postupu ospravedlňovania hodín. „Tento režim je pomerne ešte stále dosť voľný. Umožňuje ospravedlniť až 150 hodín na ročnej báze, to je ďaleko viac, ako je priemer za celé Slovensko,“ podotkol Drucker. Dodal, že každá jedna škola sa potom môže rozhodnúť, či chce ostať v prísnejšom režime alebo prejsť na voľnejší.
Referenčná hodnota sa podľa Druckera bude merať pravidelne. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR by malo hodnotu následne zverejňovať. Ak škola neprekročí 250 hodín, prechod do voľnejšieho režimu bude možný ku koncu každého polroka. „V polroku po prechode bude pravidelne overované plnenie podmienok voľnejšieho režimu,“ spresnil rezort.
Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
Minister vysvetlil, že k návrhu pristúpili po interných analýzach, ktoré odhalili, že niektoré školy na Slovensku systematicky zneužívajú systém ospravedlňovania. „Máme tu zhruba päť percent škôl, ktoré majú vysoko alarmujúcu absenciu. Na týchto zhruba 100 školách majú deti absenciu nad 250 hodín ročne, až do výšky 576 hodín priemerne na žiaka na celej škole,“ doplnil. Poznamenal, že zneužívanie systému sa týka najmä žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Rezort tiež plánuje zaviesť cielené intervenčné opatrenia na riešenie absentérstva. „Spúšťame aj národný projekt na prevenciu predčasného ukončenia školskej dochádzky, ktorý je zameraný práve na najrizikovejšie skupiny detí,“ podotkol Drucker, aktuality.sk
X X X
So Swiatekovou nie je niečo v poriadku, tvrdia experti. Podčiarkol to aj Becker
Svetovú tenisovú dvojku Igu Swiatekovú fanúšikovia počas semifinálovej prehry v Indian Wells za jej správanie vybučali. Poľku zjavne aj následný prúd negatívnych reakcií zaskočil.
Iga Swiateková prežíva nevydarený vstup do tenisovej sezóny.
Swiateková sa preto rozhodla k celej situácii vydať vysvetľujúce vyhlásenie. Tým ale niektorých expertov len utvrdila v tom, že momentálne bojuje aj sama so sebou.
Svetová dvojka nezvládla emócie počas neúspešného semifinále s neskoršou víťazkou Mirrou Andrejevovou. V jednom momente nahnevane odpálila loptičku smerom k podávačovi, ktorého takmer trafila. Za tento úlet si vyslúžila hnev publika a následnú kritiku.
K nej sa po dvojdňovom mlčaní vyjadrila v rozsiahlom instagramovom príspevku. „Vidím, že sa v poslednej dobe veľa diskutuje o zmene môjho správania na kurte a emóciách. Aj keď mi nie je príjemné vysvetľovať svoje konanie, podelím sa o svoj pohľad, aby som zastavila rôzne špekulácie a ničím nepodložené teórie,“ napísala bývalá svetová jednotka.
Pripomenula napríklad, že v minulosti bola terčom pre to, že sa správa na kurte ako robot, teraz zase za to, že svoje emócie nemá pod kontrolou.
„Ale najskôr k samotnému incidentu. Svoju frustráciu som prejavila spôsobom, na ktorý nie som pyšná. Mojim zámerom vôbec nebolo loptičku na niekoho namieriť, ale jednoducho si uľaviť tým, že s ním buchnem o zem. Tomu podávačovi som sa hneď ospravedlnila, mali sme spolu očný kontakt, kývli sme na seba a ja som vyjadrilo ľútosť nad tým, že sa toto stalo v jeho blízkosti,“ uviedla Swiateková.
Obhajovala sa aj tým, že videla už mnoho tenistov, ako takýmto spôsobom buchli loptičku o zem. „Vôbec som nečakala tak tvrdé odsúdenie. Obvykle mám tieto situácie pod kontrolou, takže položartom môžem povedať, že v tomto mi chýbajú skúsenosti a v návale emócií som si neuvedomila možné následky,“ uviedla okrem iného vo svojom texte, v ktorom tiež zmienila veľký psychický tlak vyplývajúci z jej nedávnej dopingovej kauzy.
„Viděla jsem spousty hráčů, jak takhle prásknou míčkem o zem a upřímně, vůbec jsem nečekala tak tvrdé odsudky. Obvykle mám tyhle situace pod kontrolou, takže napůl v žertu můžu říct, že v tomhle postrádám zkušenosti a v návalu emocí jsem si neuvědomila možné následky,“ uvedla mimo jiné ve svém textu, v němž také zmínila velký psychický tlak vyplývající z její nedávné dopingové kauzy.
Jej odkaz ale neurobil veľký dojem napríklad na šesťnásobného grandslamového víťaza Borisa Beckera. „Mnoho výhovoriek a dlhé vysvetľovanie,“ zareagoval na sieti X legendárny Nemec. „Teraz už si nie som istý. Obvykle bývam na strane hráčov. Prajem Ige, aby našla svoj kľud na kurte. Už dokázala, že je veľkou šampiónkou,“ dodal.
Veľká debata sa okolo Poľky smerom k už prebiehajúcemu turnaju v Miami strhla na špecializovanom portáli tennis.com. „Pokiaľ jej dlhý manifest na Instagrame niečo naznačuje, tak len to, že niečo okolo Igy Swiateková, ktorá v tejto sezóne nezvláda veľké zápasy, rozhodne nie je v poriadku. Bývalá šampiónka z Miami by sa už teraz mala skôr sústrediť na antukovú sezónu, kde obhajuje ešte viac bodov,“ uviedol expert na tennis.com David Kane.
Súhlasí s ním aj jeho kolegyňa Emma Storeyová, podľa ktorej sa Swiateková na turnaji v Miami dlho neudrží. Poľská tenistka čaká na titul z okruhu WTA od vlaňajšieho Roland Garros. Vlani už stihla v tomto období vyhrať turnaje v Dauhe a Indian Wells, kde sa jej v tomto roku obhajoba nevydarila./agentury/
X x x
Na vlastné oči: Slovenskí investori navštívili továreň Proxcor na Kube a presvedčili sa o jej úspechu
Slovenskí investori skupiny Proxenta sa na prelome januára a februára 2025 vydali na Kubu, aby na vlastné oči videli, ako sa darí prvému slovenskému potravinárskemu priemyselnému projektu na tomto exotickom ostrove. Po rokoch, kedy svoju dôveru vložili do tohto ambiciózneho projektu, teraz mohli osobne zažiť jeho skutočnú podobu. Návšteva továrne Proxcor v meste Caibarién bola pre nich potvrdením, že ich rozhodnutie bolo správne. Moderná výroba, precízna organizácia a vysoká kvalita produktov ich príjemne prekvapili.
Jednou z najzaujímavejších častí návštevy samotnej továrne bola možnosť sledovať celý proces výroby. „Očakával som neporovnateľne menší rozsah, ale bol som veľmi príjemne prekvapený, aká moderná a dobre vybavená je táto továreň,“ povedal Peter, jeden z investorov. Jeho kolegyňa Monika si viac všímala prácu miestnych zamestnancov: „Predstavovala som si oveľa menšiu prevádzku, ale táto továreň ma prekvapila svojou rozľahlosťou a vysokou úrovňou profesionality. Vidieť, s akou precíznosťou tu zamestnanci pracujú, mi dodalo ešte väčšiu dôveru v tento projekt.“ Továreň má nainštalované špičkové technológie od najlepších európskych výrobcov, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy kvality, a jej kapacity umožňujú zásobovať nielen Kubu, ale aj okolité krajiny.
Výpravu v továrni sprevádzala Zuzana Školárová, generálna riaditeľka Proxcor: „Našim investorom sme mohli ukázať kompletne vybavené a funkčné výrobné linky, kde sa vyrábajú stovky tisíc produktov mesačne. Videli proces od prvotnej suroviny až po hotové balené výrobky pripravené na distribúciu. Naše výrobné postupy reflektujú najnovšie trendy v potravinárstve, kladieme dôraz na precíznosť a kvalitu každej jednotlivej suroviny aj finálneho produktu.“ – uviedla na margo návštevy slovenských investorov.
Továreň disponuje moderným európskym vybavením a efektívnym riadením výrobných procesov, čo umožňuje vysokú flexibilitu pri plánovaní produkcie. Jednou z jej hlavných konkurenčných výhod je kombinácia tradičných receptúr a inovatívnych postupov, čo prináša výnimočné chuťové profily produktov, ktoré si rýchlo našli svoje miesto na trhu.
„Ukázali sme im, že Proxcor nie je len továreň na papieri, ale reálny, dobre fungujúci podnik so špičkovou výrobou na európskej úrovni. Našim cenným aktívom je aj náš tím miestnych zamestnancov, ktorí pracujú s nadšením a precíznosťou, aká sa len tak nevidí. Vidieť to na ich prístupe k práci aj na kvalite produktov,“ dodala Zuzana Školárová.
Príjemným zážitkom pre investorov bola príležitosť zapojiť sa do samotného výrobného procesu. V pekárni, ktorá je súčasťou závodu, si mohli vlastnoručne upiecť tradičný kubánsky chlieb „Pan de Pablo“. Tento chlieb, pomenovaný po zakladateľovi investičnej skupiny Proxenta Pavlovi Kožíkovi, dostáva každý zamestnanec továrne po každej odpracovanej zmene ako zamestnanecký benefit.
Okrem tejto inšpirujúcej návštevy si investori vychutnali autentickú kubánsku atmosféru ostrova. V Havane sa prechádzali ulicami mimo turistických atrakcií, sledovali miestnych, ako nakupujú v tradičných obchodíkoch, navštívili predajne, kde sú na pultoch výrobky továrne Proxcor a dokonca zažili tréning boxerského klubu. Nechýbala jazda legendárnymi americkými veteránmi po Malecóne, návšteva múzea rumu či tradičnej manufaktúry na výrobu cigár.
Po dobrodružstvách v Havane sa skupina presunula na vidiek do slávneho údolia Viñales, kde sa pestuje najkvalitnejší tabak na svete. Slováci ochutnali domácu Piña Coladu a po ceste do rezortu na ostrove Cayo Santa Maria absolvovali aj zastávku v Zátoke svíň a na krokodílej farme.
Celkový dojem z návštevy továrne i ostrova bol viac než pozitívny. Investori sa na vlastné oči presvedčili, že investícia do Proxcoru je stabilná a má veľký potenciál do budúcnosti.
„Som rád, že som sa rozhodol investovať do tohto projektu. Vidím v ňom veľkú perspektívu a teším sa na jeho ďalší rozvoj,“ zhodnotil Peter. Ako sa zhodli viacerí investori, továreň Proxcor má pred sebou sľubnú budúcnosť a predstavuje kľúčový projekt, ktorý upevňuje slovenskú prítomnosť na Kube. Domov sa investori vracali nielen s cennými skúsenosťami, ale aj s presvedčením, že ich investícia stojí na pevných základoch s veľkým potenciálom rastu.
A ako zdôraznil Pavol Kožík, generálny riaditeľ a majiteľ Proxenty: „Táto investícia je výnimočná nielen pre nás, ale aj pre celú kubánsku ekonomiku. Finalizujeme testovanie a spúšťame postupne plnú výrobu všetkých výrobných liniek presne podľa plánu, aby továreň v tomto roku fungovala na maximálnu kapacitu.“ Spoločnosť sa pripravuje na ďalšie preceňovanie akcií, ktoré odzrkadlí aktuálny vývoj a rast hodnoty firmy. Zároveň prebiehajú prípravy na valné zhromaždenie, na ktorom budú predstavené výsledky hospodárenia kubánskeho PROXCOR S. A. za rok 2023, od čoho sa odvíjajú výsledky slovenského PROXENTA Cuban Investments a.s. za rok 2024 a oznámená bude aj výška dividendy pre akcionárov./agentury/
X X X
Tvrdý odkaz slovenských pekárov: Kto chce jesť červy, nech si kúpi výrobky zo západnej Európy, tlaku reťazcov nepodľahneme
Výrobcovia združení v Slovenskom zväze pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) absolútne odmietajú akékoľvek pridávanie hmyzu do svojich výrobkov.
Produkty s takýmito prísadami nebudú vyrábať, ani ak by ich o to požiadali obchodné reťazce. Potvrdili to spoločným uznesením na valnom zhromaždení zväzu, informoval predseda predstavenstva zväzu Milan Lapšanský.
„Ak chce niekto jesť mleté červy, nech na pultoch siahne po výrobkoch zo západnej Európy, ktoré reťazce dovážajú vo veľkom. V tých slovenských takéto prísady určite nenájde. Členovia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov jednomyseľne zhodli, že nemienia overené receptúry dopĺňať o žiadne prášky z červov ani iného hmyzu,“ zdôraznil Lapšanský.
Dodal, že Slovensko je v produkcii pšenice plne sebestačné a zväz nevidí absolútne žiadny dôvod, aby tu niekto robil testy na slovenských spotrebiteľoch.
ZPCC vyhlásením reagoval na schválenie prášku z celých lariev červa Múčniara obyčajného ako novej potraviny, uvoľnenej na používanie v Európskej únii. Únia povolila jeho používanie aj pri pekárskych výrobkoch. Napríklad v rožku či chlebe by išlo o najviac štyri gramy takéhoto prášku. Na použitie tejto tzv. „novej potraviny“ musí nadväzovať označenie spomínanej prísady na obale výrobku.
Slovenskí pekári, cukrári a ani cestovinári nebudú do svojich výrobkov podľa Lapšanského pridávať žiadne červy, ani ak by ich o to požiadali obchodné reťazce.
„Dôvodenie ekologickými či morálnymi dosahmi má svoje hranice. Neexistujú žiadne relevantné štúdie o vplyve dlhodobej konzumácie červov na človeka. Nemienime v tomto podľahnúť tlakom enviroaktivistov ani reťazcov,“ uviedol.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má viac ako 520 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva, cukrárskych výrobkov i cestovín Sloveniek i Slovákov a zamestnávajú viac ako 12.200 pracovníkov.
Nariadenie EÚ
Európska komisia dala zelenú pre novú potravinovú ingredienciu, ide o prášok z lariev Tenebrio molitor, známych ako žlté múčne červy, ošetrených UV žiarením. Toto rozhodnutie je súčasťou rastúceho trendu zaraďovania jedlého hmyzu do potravinárskeho priemyslu v EÚ.
Podľa rozhodnutia EÚ bude prášok z týchto lariev zaradený do zoznamu „nových potravín“, čo znamená, že nebol bežne konzumovaný v Európe pred májom 1997. Povolenie vstúpi do platnosti dvadsať dní po jeho uverejnení v Úradnom vestníku EÚ a prvých päť rokov ho môže uvádzať na trh len francúzska spoločnosť Nutri’Earth.
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vyhodnotil, že tento prášok je bezpečný na konzumáciu. Môže sa používať v rôznych výrobkoch, ako sú chlieb, koláče, cestoviny, spracované zemiaky, syry, mliečne výrobky či ovocné a zeleninové kompóty./agentury/
X X X
Polícia Kuffovcom zhabala zbrane, neodovzdali ich včas. Vinu hádžu na štát: Nedostali sme výzvu
Z nebezpečného vyhrážania sa obžalovaní štátni tajomníci ministerstva životného prostredia Štefan a jeho syn Filip Kuffovci prišli o zbrane.
Podľa Aktualít ich neodovzdali včas a tak si pre zbrane prišla polícia osobne. Zákon o strelných zbraniach a strelive hovorí, že „držiteľ zbrojného preukazu je povinný odovzdať zbrojný preukaz, preukaz zbrane, zbraň a strelivo bezodkladne, ak bolo proti nemu vznesené obvinenie pre trestný čin nebezpečného vyhrážania“.
Kuffovci sa neodovzdaním zbraní dopustili priestupku a dostali tak pokutu. Jej výška známa nie je. Svoj krok zdôvodňujú tým, že nemenovaný policajt ich ubezpečil, že k odovzdaniu zbraní ich vyzve polícia listom. To sa však údajne nestalo. „Pracovník, ktorý odišiel do výsluhového dôchodku mi povedal, že papierovo nás vyzvú, keď bude treba odovzdať zbrane, čo sa udialo jeho nasledovníkom tak, že nám už rovno poslal oznámenie o pokute,“ uviedol Filip Kuffa.
Pokutu vníma Štefan Kuffa ako nespravodlivú a diskriminačnú. „Rešpektoval som to, na výzvu som reagoval. To, čo som mal urobiť v zmysle zákona, som urobil. Dostal som navyše pokutu, s ktorou sa dodnes nestotožňujem, ale musím to akceptovať. Bolo to vyhodnotené ako priestupok,“ povedal.
„Ten odkaz bol taký, že polícia nám dá výzvu, čo sa v podstate nedorozumením tak nejako zamotalo, že sme boli vyhodnotení ako priestupkári v danej veci,“ dodal Štefan Kuffa.
Štefan Kuffa a jeho dvaja synovia Filip a Gregor sú obžalovaní z prečinu nebezpečného vyhrážania formou spolupáchateľstva pre konflikt s farmárom z leta 2021. Prípad súvisí aj s medializovanými informáciami o podvodoch s pôdou.
Naposledy prebiehalo súdne konanie minulý týždeň, keď Radoslav Ksiažek na kežmarskom pracovisku Okresného súdu Poprad opísal detaily fyzického útoku Kuffovcov s cieľom odstránenia rozporu medzi hlavným pojednávaním a výpoveďou na polícii. Uviedol, že ho vtlačili do auta, škrtili, Štefan Kuffa mu mal vykrútiť nos a dostal aj päsťou do stehna do oblasti slabín. „Išlo o bolestivé údery, fyzické zranenia ani poškodenie zdravia som neutrpel, pociťoval som akurát bolesť po úderoch päsťou,“ povedal Ksiažek a pripomenul, že po konflikte utrpel psychickú ujmu.
Súd pojednávanie následne odročil na neurčito na účely pribratia znalca z odboru zdravotníctva a farmácie, aby sa z medicínskeho hľadiska vyjadril k predmetnému fyzickému útoku.
Právny zástupca poškodeného farmára Jozef Beňo skonštatoval, že Ksiažek si nemôže pamätať detaily útoku po štyroch rokoch od incidentu. Napriek tomu Trestný poriadok súdu ukladá povinnosť odstraňovať rozpory. „Aj keď sú to z nášho pohľadu nevýznamné detaily, sú dôležité pre trestné konanie. Svedok aj vysvetlil, že k rozporom došlo v dôsledku odstupu času a prirodzenej vlastnosti človeka, keď sa snaží vytesniť negatívne skúsenosti,“ dodal Beňo.
V procese sa pritom ešte 27. januára očakávalo vynesenie rozsudku, keďže bolo ukončené dokazovanie a odzneli aj záverečné reči. Sudca napokon pojednávanie odročil na účely doplnenia dokazovania. „Nie je to bežná prax, ale tento postup sa štandardne stáva, je to v súlade s Trestným poriadkom a je to konanie, ktoré možno má zamedziť, aby krajský súd v odvolacom konaní vec vrátil ako nedostatočne prešetrenú,“ skonštatoval Beňo.
Ku konfliktu medzi Kuffovcami a farmárom malo dôjsť ešte v lete 2021. Všetci traja sa na poslednom pojednávaní pre médiá odmietli vyjadriť. Obžalobu považujú za neopodstatnenú a sú presvedčení, že ide o politicky motivovanú kauzu a aj o pomstu za to, že Gregor Kuffa začal na území Kežmarku a v okolí podnikať v poľnohospodárstve a dostal sa tak do konfliktu s konateľkou spoločnosti Heba Henrietou Bagoňovou. Tá v procese vystupuje ako svedok obžaloby./agentury/
X X X
Čurilla pre zverejnenie dokumentu žaluje Šutaja Eštoka: Zneužil svoju funkciu
Policajt Ján Čurilla podal trestné oznámenie pre možné zneužitie právomoci verejného činiteľa, prípadne marenie spravodlivosti na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Ako vyplýva zo zverejneného dokumentu, dôvodom je realizačný návrh týkajúci sa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu, ktorý zverejnil ešte ako poslanec parlamentu v januári 2024 Samuel Migaľ. Ten v rozhovore pre médiá uviedol, že „sú to neverejné dokumenty, ktoré sa k nemu „dostali skrz ministra vnútra“.
Čurilla v oznámení poukazuje na výrok Migaľa, že sám minister vnútra ho inštruoval, aby dokument zverejnil. „Z jeho vyjadrení je zrejmé, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zneužil svoje postavenie a funkciu k tomu, aby získal pre seba neoprávnenú výhodu spočívajúcu k nadobudnutiu dokumentu, ku ktorému ako minister vnútra SR nemal žiadny legálny prístup,“ uvádza v trestnom oznámení Čurilla.
Podľa stanoviska rezortu vnútra minister Matúš Šutaj Eštok koná vždy v súlade so zákonom a politicky motivované trestné oznámenie od obvineného policajta zo závažnej trestnej činnosti nebude nijako komentovať. „V prípade potreby je minister vnútra plne k dispozícii orgánom činným v trestnom konaní,“ zdôraznilo ministerstvo.
Policajná inšpekcia ešte v októbri 2024 uviedla, že prešetruje údajný zámer bývalej Národnej kriminálnej agentúry stíhať prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu. Ako povedala hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra Andrea Dobiášová, ešte v januári minulého roku bolo začaté trestné stíhanie za prečin marenia úlohy verejným činiteľom, a to na podklade zaisťovacieho úkonu, konkrétne vydania veci.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) ešte v januári 2024 oznámil, že policajná inšpekcia preverí, či existoval zámer Národnej kriminálnej agentúry stíhať prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu. Reagoval tak na údajný realizačný návrh, ktorý na sociálnej sieti zverejnil poslanec Samuel Migaľ. Šéf inšpekcie Branislav Zurian mal podľa ministra zistiť, či spis ohľadne Kanderu v súvislosti s trestným činom marenia úlohy verejným činiteľom skutočne existoval a či došlo k úniku informácií. Ak sa zámer stíhať Kanderu potvrdí, podľa ministra je to veľmi vážna vec, ktorá mohla ovplyvniť výsledok volieb v septembri 2023./agentury/
X X X
Rebelujúci poslanec Šalitroš: Budeme nezávislí nominanti. Zablokovať vládu asi nevieme
„Bolo nám ponúknuté, že keď máme inú predstavu, tak máme ukázať, ako si myslíme, že by sme to zvládli. A my sme túto výzvu prijali.
Vo vláde sa dokonala šaráda s ministerstvami, ktorá Robertovi Ficovi a jeho vláde znova zabezpečí 79 hlasov v parlamente. Včera premiér oznámil dohodu s poslednou rebelujúcou dvojicou poslancov Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom. Obaja smerujú na ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja, ktoré sa uvoľnilo po Richardovi Rašim, ktorý by mal byť novým predsedom parlamentu.
Zdá sa tak, že odchodom oboch nespokojných poslancov mimo parlamentu sa po roku skončila koaličná kríza. Ako vyzerali rokovania a čo plánujú robiť na ministerstve investícií sme sa pýtali jedného z rebelov Radomíra ŠALITROŠA.
Mnohí z opozície alebo z verejnosti vás obviňujú z kupčenia s hlasmi a z toho, že vám išlo pri vašej rebélii len o posty. Ako chcete tento argument vyvrátiť, keď ste sa teraz z poslanca stali štátnym tajomníkom?
Politiku môžete napĺňať dvoma spôsobmi. Mňa volili občania v priamych voľbách a vykonával som prácu poslanca, mandát poslanca Národnej rady SR. To je jedna forma, ako viete, napĺňať tie sľuby, ktoré sme dali v predvolebnej kampani občanom. To som vykonával najlepšie, ako som vedel. A druhá forma je, že sa chcete presunúť do exekutívy, kde ja som bol celý môj život. 17 rokov som bol v zahraničí, v nadnárodných bankách a iných spoločnostiach som zastával významné pozície, takže mne tá exekutíva je bližšia, aktuality.sk
X X X
Organizácia Samuela Migaľa dostávala tisíce od štátu. Čo sme o novom ministrovi písali?
Samuel Migaľ mal v minulosti vlastné združenie, ktoré spolupracovalo s ministerstvami, o ktorých ako novinár informoval verejnosť. Od rezortov počas rokov dostal desiatky tisíc eur. Využil aj pomoc ministerstva kultúry počas pandémie.
Stačili mu dva roky v politike a už sa stal ministrom vo vláde Roberta Fica. Dnes o 16:30 Samuela Migaľa vymenuje prezident Peter Pellegrini za šéfa rezortu investícií. Na toto miesto nastúpi po Richardovi Rašim, ktorý by sa mal stať novým šéfom parlamentu.
Ešte pred vstupom do politiky pôsobil Migaľ dvadsať rokov ako novinár a verejnosť ho roky poznala ako redaktora televízie Joj. V čase, keď pôsobil ako jej redaktor, mal však aj ďalšiu aktivitu. Od roku 2016 bol šéfom občianskeho združenia Mediarik, ktoré spolupracovalo napríklad s ministerstvom vnútra aj obrany., aktuality.sk