Trump: Putin do války s Ukrajinou vtlačen Bidenem. Exsoudruh Pavel naštval odboráře policistů. Znovu linky letadel do Číny?

Mír bych sjednal za 24 hodin. Ruský prezident Vladimir Putin byl do války s Ukrajinou vtlačen americkou hlavou státu Joem Bidenem a jeho vyjádřeními. V rozhovoru pro americké pravicové médium Right Side Broadcasting Network (RSBN) to prohlásil exprezident Donald Trump.

Dále přišel s tvrzením, že by mír mezi Ukrajinou a Ruskem prý dokázal vyjednat během 24 hodin. Nechtěl ovšem prozradit, jak by toho dosáhl. Trump se aktuálně snaží opět nakopnout svoji politickou kariéru a hodlá znovu usilovat o prezidentský úřad.

Bidenův předchůdce v Bílém domě na téma války na Ukrajině promluvil v rozhovoru pro stanici RSBN, která je označována za konzervativní, pravicovou a hlavně otevřeně podporující Donalda Trumpa.

„Upřímně, nemyslím si, že to Putin chtěl udělat. Myslím, že do toho (války) byl tak trochu vnucen vyjádřeními Bidena,“ prohlásil americký exprezident o invazi, kterou Rusko zahájilo 24. února loňského roku. Kromě toho v interview také řekl, že válka by prý „nikdy nezačala, kdyby on zůstal americkým prezidentem“.

 Trump také v rozhovoru pronesl, že kdyby opět seděl v Bílém domě, dokázal by prý vyjednat mír za jediný den. „Dá se to udělat do 24 hodin. Musí se tak učinit z prezidentského úřadu. Musíte je oba (ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, pozn. red.) dostat do jedné místnosti. A tam jim můžete říct něco, co teď nebudu odhalovat, co zaručeně ukončí tuto válku, a to okamžitě,“ pokračovala bývalá americká hlava státu.

 Podobnou rétoriku používá Trump již delší dobu. Tvrdí, že by dokázal zajistit mír na Ukrajině, přestože se o něj již měsíce snaží špičky západních mocností, leč neúspěšně.

Jeho slov o rychle zajištěném míru si všimla mimo jiné i ruská agentura TASS, která je hojně citovala. Ruští zpravodajci se také zaměřili na Trumpovo tvrzení, že by neposílal na Ukrajinu pomoc v hodnotě milionů dolarů, jak činí Bidenova administrativa. Ta je podle dosavadních údajů největším dárcem Kyjeva, co se týče pomoci ve válce. Trump by podle TASS navíc ukončil protiruské sankce, kdyby k tomu měl moc.

Trump usiluje o návrat do Bílého domu

Trump v roce 2020 prohrál prezidentské volby proti kandidátovi demokratů a bývalému viceprezidentovi Joeu Bidenovi. Poražený republikán, který obýval Bílý dům od ledna 2017 do ledna 2021, tehdy odmítl uznat vítězství svého soupeře a označoval volby za zmanipulované. Jeho odpor vyvrcholil 6. ledna 2021, pouhé dva týdny před nástupem Bidena, kdy Trumpovi příznivci po jeho burcujícím projevu násilně vtrhli do budovy Kapitolu, v níž právě jednali nejvyšší američtí zákonodárci.

Při násilnostech zemřelo pět lidí a dalších zhruba pět desítek utrpělo zranění. Politici museli být evakuováni a na místě následující týdny držela stráž i Národní garda. Trump ani poté nepřijal zodpovědnost a navíc dodnes výsledky voleb neuznal. Přesto Bidenovi ustoupil a demokratický kandidát byl jmenován novým prezidentem. Trump se však jeho inaugurace neúčastnil.

Od té doby otevřeně říká, že se chce do Bílého domu vrátit. Příští prezidentské volby v USA se mají konat již na podzim 2024. Joe Biden původně říkal, že by už o post neusiloval kvůli svému pokročilému věku (aktuálně mu je 80 let, pozn. red.), ale v případě, že by proti němu opět stál Trump, by prý kandidaturu zvažoval.

X X X

‚Putin by zničil celý svět, Si by si ho přivlastnil.‘ Vztah Pekingu a Moskvy se mění, pro Západ je to šance

Peking vysílá signály, že chce pomalu, ale jistě rozvolnit přátelství s Ruskem. A není divu. Pakt Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga totiž už není tak plodný, jako býval. V komentáři pro německý magazín Focus to píše publicista a odborník na etiketu Alexander Görlach.

 Na začátku února uběhne rok od setkání čínského prezidenta Si s jeho ruským protějškem Putinem. Šéf Kremlu jel do Číny u příležitosti zahájení olympijských her. Oba státníci dali po setkání najevo, že jejich země budou v budoucnosti provázané speciálním a těsným přátelstvím.

Setkání obou státníků vypadalo, jako by chtěli urovnat spory z minulosti. Görlach připomíná, že na přelomu 60. a 70. let se obě komunistické mocnosti rozešly. Toho využily Spojené státy a s Čínskou lidovou republikou se sblížily.

V očích Si Ťin-pchinga to byl ale zajisté omyl. Čína se podle něj má vrátit na dráhu ideologie a mladí i staří mají studovat ideje svého vůdce.

Také ruský prezident považuje světový řád vedený Spojenými státy za urážku. Ostatně pád Sovětského svazu Putin označil za největší geopolitickou katastrofu 20. století.

Oba vůdci jsou tak jednotní v odmítání současného světového řádu založeného na lidských právech, svobodě a právním státu. Alternativa, kterou představují, spočívá v maximálních státních represích, technologickém dohledu a útočné válce.

Ďábel se však skrývá v detailech. Putin by ve svém šílenství zničil celý svět, Si Ťin-pching by si ho podmanil a přivlastnil, myslí si komentátor.

Čínský vůdce využívá k dosažení svých vizí stávající globální řád, podrývá ho a zemím vnucuje čínskou nadvládu oslazenou ekonomickými dohodami. Lidi považuje za v podstatě chamtivé a zkažené bytosti.

Konec korupce?

Režim Si Ťin-pchinga proto uplácí úředníky ve státech, které by Číně měly sloužit, píše Görlach v magazínu Focus. Dobrým příkladem jsou Šalamounovy ostrovy, které chce Peking ovládnout kvůli jejich poloze v Tichém oceánu.

Je příznačné, že Si nastoupil do úřadu s cílem ukončit korupci v Číně. Nic takového samozřejmě nenastane, když se právě korupce stala oblíbeným nástrojem čínské zahraniční politiky.

Peking ale v minulých týdnech vyslal neklamné signály, které mají svobodnému světu naznačit, že Čína se s Ruskem nechce svázat úplně.

Čínským ministrem zahraničí se totiž stal Čchin Kang, muž, který ještě donedávna zastával úřad čínského velvyslance ve Spojených státech. Jeho předchůdce Wang I se stal nesympatickou tváří čínské agresivní expanzivní politiky.

Před odjezdem z Washingtonu Čchin v jednom rozhovoru chválil Ameriku. Tolik oficiální chvály ze strany Číny směrem ke Spojeným státům už dlouho nezaznělo. Komentátor poznamenává, že novou práci dostal také dosavadní mluvčí komunistické vlády Čao Li-ťien, který podobně jako Wang I patří k těm, kdo věří v agresivní a nadnárodní Čínu.

Skutečnost, že se Peking tímto způsobem hned dvakrát odpoutal od předchozí politiky Si Ťin-pchinga, je udivující, myslí si Görlach. V diplomatickém světě jsou taková gesta považována za podstatné činy.

Rčení, že tón tvoří hudbu, totiž nikde neplatí víc než na diplomatické scéně. Tyto dvě změny tedy nelze považovat jen za prostý manévr k odvrácení pozornosti.

Už během podzimní návštěvy německého kancléře Olafa Scholze se pekingské vedení pokusilo spojit se svobodným světem a odsoudilo Putinův výrok o možném jaderném útoku na Ukrajině.

To ještě samo o sobě nestačí k oslavám, protože je to odraz postoje mezinárodního společenství k zbraním hromadného ničení. Je ale potěšující, že Si Ťin-pchingova Čína se tím přiblížila svobodnému světu, byť jen o milimetr.

Napjatá situace

Důvodem takového přiblížení může být podle Görlacha napjatá ekonomická situace v Číně způsobená politikou úřadujícího prezidenta, ať už jde o bytovou bublinu nebo vysokou nezaměstnanost mezi mladými lidmi a propad exportu. Peking si také uvědomil, že není udržitelné vyhrožovat svým sousedům válkou.

Čína teď dováží levný ruský plyn a ropu. Přesto je nesporné, že Rusko by nebylo pro lidovou republiku adekvátním trhem v situaci, kdy by přišla o obchodní možnosti ve svobodném světě kvůli udržování partnerství s Moskvou. Čína má všechny důvody, proč se od Ruska odvrátit.

Z vnějšku není jasné, jestli je Si Ťin-pching k této korekci kurzu nucen, nebo jestli osobně dospěl k závěru, že mu přátelství s Putinem víc škodí, než pomáhá.

Pro USA a jejich spojence tak nastala další vhodná chvíle brát čínské signály vážně, využít propast mezi dvěma diktaturami a otevřít lidové republice dveře zpět do světového společenství v naději, že asijská země opustí válečnou stezku Si Ťin-pchinga, uzavírá komentář v magazínu Focus publicista Alexander Görlach.

X X X

ČÍNA  HROZÍ  USA  ZA  SESTŘELENÍ   BALONU

Vyvodíme důsledky, hrozí Čína poté, co Američané sestřelili její balon

 Čínské ministerstvo zahraničí zkritizovalo zásah Spojených států, které v sobotu sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle Washingtonu vybaven špionážní technikou. Peking označil sestřelení za „vážné porušení mezinárodní praxe“ a pohrozil důsledky, které tento krok může mít, napsala agentura AP.
Čínská diplomacie vyjádřila „silnou nespokojenost a odpor vůči tomu, že Spojené státy použily sílu k útoku na jejich balón,“ citovala z prohlášení Pekingu agentura Reuters.

Balón sestřelil americký stíhací letoun nad Atlantským oceánem, příkaz k akci dal americký prezident Joe Biden. Pentagon doporučil objekt sestřelit na oceánem, aby se předešlo možným škodám při dopadu na souš.

Washington už v pátek uvedl, že několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru USA. Čína tehdy v reakci sdělila, že incidentu lituje, balón ale označila za meteorologický.Balón letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost agentura AP přirovnala ke třem školním autobusům. Washington přítomnost balónu nad americkým územím označil za „jasné porušení svrchovanosti“.

X X X

EXSOUDRUH  PAVEL  VÍC  MYSLET  NA   LIDI  A  FIRMY   ČR,  JAK   MU  BYLO  VTLOUKÁNO  DO  HLAVY   V  ARMÁDĚ  ČR  A  VARŠAVSKÉ  SMLOUVY

PAVEL  NEZAPOMÍNAT  I  NA  SOUDRUHY  Z  ČÍNY  A  NĚMECKA

Každý prezident by ale měl chápat realitu tohoto světa. Hlupáčci ze sinofóbní organizace Sinopsis pouští do světa, že nám vlastně rozvrat už dnes chladných vztahů s Čínskou lidovou republikou nemůže uškodit. Není to úplně pravda. Čína má přes 2200 let trvající tradici státnosti. Pokud se vztahy s Českem na pět, deset či patnáct let naruší, nebude to škoda pro perspektivně nejsilnější ekonomiku světa, ale bude to škoda pro nás.

V současné době by mělo ministerstvo zahraničí, obsazené dalším sinofóbem ze strany Pirátů Lipavským, dojednat s Čínou obnovení leteckých linek z obrovských čínských aglomerací (Šanghaje, Pekingu, Xianu a Čen-tu) do Prahy. V roce 2019, tedy v posledním předcovidovém roce, přiletělo k nám přes čtyři letecké linky téměř 700 tisíc Číňanů.

Tito lidé byli vesměs velmi dobře situováni a utráceli spolu s Japonci a Rusy největší objemy peněz na jednoho turistu ze všech. Samozřejmě, že si města, která v oblasti turismu v Evropě konkurují Praze, přejí získat čínské turisty pro sebe. Všiml jsem si, že v Rakousku, Německu a v Maďarku nedochází k útokům na ČLR podobného kalibru, jaký zvolil nově zvolený prezident Pavel. A tak bych tipoval, že nám Číňané dají jednu leteckou linku a tři další rozdělí do Budapešti, Vídně, Mnichova, případně do Varšavy (Polsko je s Čínou v mimořádně dobrých hospodářských i politických vztazích). Takže hoteliéři, ale také obchodníci mohou nově zvolené mu prezidentovi „poděkovat“, že budou mít menší byznys.

Česká republika se také v současné energetické situaci neobejde bez čínských solárních panelů. Blábolit o tom, jako to učinila v médiích jedna z reprezentantek sinofóbního sdružení Sinopsis, že se vlastně nic nestane, pokud se dostaneme do pozice Litvy, se kterou Peking úplně přerušil hospodářské vztahy, je nehorázná tupost. Představitelka sinofóbního Sinopsis také hovořila o tom, že máme obří deficit z obchodu s Čínou v řádech set miliard korun. To je samozřejmě nepříjemné, ale je potřeba vidět realitu.

Pro kvapem chudnoucí české středně- a zejména nízkopříjmové vrstvy (více než třetina lidí nemá na to, aby vyšla se svými příjmy) jsou dodávky levného, kvalitního čínského spotřebního zboží, ať už se jedná o textil či elektroniku, velmi žádoucí. Nemluvě o tom, že z Číny jsou dováženy pro náš automobilový průmysl také důležité součástky, bez kterých se neobejde finalizace výroby automobilů.

Prostě, náš generalissimus by měl vnímat realitu, která je. Možná, že ho za jeho militantní postoje pochválí Američané a ještě do konce roku mu poklepe na rameno americký prezident v Oválné pracovně Bílého domu, ale např. náš největší evropský spojenec a partner, Německo, rozhodně nehodlá přerušit výborné hospodářské vztahy s Čínou. Pokud již Německo a Evropa přišly o levné ruské suroviny, které byly základem prosperity Německa i celé Evropy, nezbaví se ještě navíc odbytu německých výrobků (aut a strojírenských výrobků) do Číny. Vytlačení Němců z čínského trhu, zejména pokud jde o prodej automobilů, by znamenalo katastrofu také pro český automobilový průmysl, včetně průmyslu automotive, který dodává náhradní díly a součástky především do německých automobilek.

Je otázka, jestli poradenské zázemí pana prezidenta, tvořené bankéři (Marek a Tůma), je schopno vidět tyto „drobné nuance“ v národohospodářské oblasti. Už dnes zažíváme jako stát hospodářský pokles. Tento pokles jistě nikdo soudný nemá zájem prohlubovat, Ing. Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec.cz

X X X

USA sestřelily nad Atlantikem čínský balón, který měl být vybavený špionážní technikou

Spojené státy v sobotu sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený špionážní technikou. Poté zahájily operaci na vyzvednutí trosek. Informovala o tom agentura AP, která zároveň připomněla, že balón se dříve pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty. Prezident Joe Biden v sobotu dříve řekl, že se USA o balón „postarají“.

 Washington v pátek uvedl, že už několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru USA. Čína v reakci sdělila, že incidentu lituje, balón ale označila za meteorologický. Balón letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost AP přirovnává ke třem školním autobusům.

Televizní záběry ukázaly malý výbuch, po kterém balón začal klesal k vodní hladině. V okolí létaly americké stíhačky a ve vodě byly nasazeny lodě na vylovení trosek.

Úřady se snažily operaci načasovat tak, aby mohly vyzvednout co nejvíce zbytků balónu před tím, než se potopí. Pentagon již dříve odhadl, že pole trosek bude značné. Pobřežní stráž doporučila námořníkům, aby okamžitě opustili oblast.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) před zásahem stíhaček omezil letecký provoz nad státy Severní a Jižní Karolína. Uvedl, že tak učinil z důvodu „národní bezpečnosti“.

Odlety a přílety byly zastavené na letištích v Charlestonu a Myrtle Beach v Jižní Karolíně a Wilmingtonu v Severní Karolíně. Nařízení platilo do 14.45 místního času (20.45 SEČ). Zprávu o sestřelení balónu agentura AP zveřejnila několik minut před uplynutím této lhůty.

Citlivé vojenské objekty

Pentagon v pátek informoval, že už několik dní pozoruje čínský špionážní balón ve vzdušném prostoru Spojených států. Balón se podle něj pohyboval mimo jiné nad citlivými vojenskými objekty, například Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety. V sobotu dopoledne místního času byl podle AP balón spatřen nad Severní Karolínou a blížil se k pobřeží Atlantického oceánu.

Podle AP chtěl Biden balón sestřelit, už když se o něm v úterý poprvé dozvěděl. Zástupci ministerstva obrany jej ale tehdy údajně odradili z obavy, že by trosky mohly být nebezpečné při dopadu na zem.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr. V sobotu dodalo, že Peking „nikdy nenarušil území ani vzdušný prostor žádné suverénní země“.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil plánovanou návštěvu Pekingu. V pátek Pentagon informoval, že další podobný špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. Polohu balónu blíže neupřesnil.

X X X

Oděsa je stále bez proudu, Kyjev proto požádá Turecko o plovoucí elektrárny

Přístavní město Oděsa na jihu Ukrajiny a část přilehlého okresu se v sobotu po požáru přetížené elektrické rozvodny ocitla bez proudu. S odvoláním na elektrárenskou společnost DTEK o tom informovala agentura Unian. Podle agentury Reuters se výpadek dotkl téměř 500 000 lidí. Ministr energetiky večer uvedl, že se podařilo napojit alespoň kritickou infrastrukturu. Plné obnovení dodávek ale může trvat týdny.

 Ukrajinský premiér Denys Šmyhal odpoledne sdělil, že došlo k technické havárii v rozvodně vysokého napětí, kterou předtím několikrát poškodily ruské útoky. Varoval, že situace je vážná a že dodávky energie se nedaří obnovit.

„Situace je vážná, rozměr havárie je značný, není možné dodávky energie rychle obnovit, a to ani do objektů kritické infrastruktury,“ uvedl premiér na sociální síti Telegram.

Sdělil také, že nařídil, aby byly do města dopraveny všechny generátory, které má ministerstvo energetiky k dispozici. Pověřil také ministerstvo zahraničních věcí, aby požádalo Turecko o poskytnutí plovoucích elektráren.

Ministr energetiky Herman Haluščenko večer uvedl, že se podařilo obnovit dodávky aspoň do objektů kritické infrastruktury. „Město bude tak mít vodu a teplo,“ napsal na facebooku. Část domácností podle něj mohla večer opět i svítit.

„Energetici dělají pro obnovu dodávek elektřiny vše, co je v jejich silách,“ uvedla ráno na facebooku správa Oděsy. Mobilizovány podle ní byly všechny síly a prostředky státní služby pro mimořádné situace.

Ukrajinské energetické objekty se ale pravidelně stávají terčem vzdušných útoků ruských sil, které Ukrajince připravují o světlo, teplo i dodávky vody a které si nezřídka vyžádají i oběti na životech. Teplota v Oděse se v sobotu přes den pohybuje kolem dvou stupňů Celsia.

X X X

PAVEL  UŽ  NEVELÍ   NATO,  ALE  UČIT  SE  OPĚT  OD  LIDÍ,  ODBORÁŘŮ  A  POLICISTŮ  MALÉ  ZEMĚ  ČR

Pavel popudil policejní odboráře. Výměna ochranky? Ať nejdřív zjistí, jak co funguje

Nový prezident chystá na Pražském hradě pořádný průvan. Ke změnám má dojít i v Útvar pro ochranu prezidenta. Petr Pavel prý nemá k současnému personálnímu sestavení ochranky důvěru. To se ale nelíbí policejním odborům.

Chrání hlavu státu, Pražský hrad a korunovační klenoty, doprovází prezidenta na každém kroku a na místa jeho setkání přichází vždy první, aby je mohli prohledat. Nově zvolený prezident Pavel má ale s prezidentskou ochrankou problém. Důvodem by mohl být i její šéf Martin Baláž, který má mít, podle informací médií, blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi.

 „Ve vztahu k útvaru ochrany prezidenta, nebo alespoň jeho části, nemám důvěru, protože pracuje podle pravidel stanovených Vratislavem Mynářem a ne všechno je v pořádku,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS Pavel.

Předseda policejních odborářů má ale za to, že jde ze strany nově zvoleného prezidenta o nešťastné vyjádření. Jako první o tom informoval web Aktuálně.cz. „Jakýkoliv manažer nebo politik by měl nejdříve přijít, seznámit se s dosavadním chodem a s vedením, zjistit, jak to funguje. A neříkat ,nedůvěřuji, není to plně funkční‘,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.

 Sám Baláž Pavlovo vyjádření nechce komentovat, jeho odvolání by mělo být v kompetenci policejního prezidenta. „Pokud mi to nějakým způsobem nevyhovuje a mám pocit, že bych mohl lépe spolupracovat s jinou ochrankou nebo s jinými policisty, je to samozřejmě na dohodě s ředitelem, který má tyto policisty na starosti,“ doplnil Machovič.

Policejní prezident se s nově zvoleným prezidentem Pavlem tento týden sešli. Žádná změna přitom prý na stole nebyla. „Žádný požadavek na personální změny nezazněl a já očekávám, že v horizontu 14 dnů se setkáme znovu a budeme řešit další věci,“ popsal policejní šéf Martin Vondrášek.

Podle bývalého policisty, který roky působil na policejním prezidiu, je už ale teď jasno. „Po zvážení zkušeností, které jsem absolvoval, si myslím, že dojde k výměně,“ sdělil bývalý ředitel pořádkové služby policie Martin Hrinko.

V uplynulých letech přitom k takovým výměnám docházelo vždy jen při nějakém pochybení, jako byla střelba na Václava Klause z kuličkové pistole, nebo když nad Hradem zavlály rudé trenky.

X X X

Nové obrněnce přinesou českým firmám přes 18 miliard, prozradil švédský výrobce

Vyjednávání o nákupu pásových obrněnců CV90 pro českou armádu vrcholí. Nabídku dokončíme v nejbližších dnech, říká v exkluzivním rozhovoru Tommy Gustafsson-Rask, prezident BAE Systems Hägglunds. Osobně se nyní v Česku účastní jednání. Prozradil, že kromě zakázky pro českou armádu čeká firmu výroba tisíců dalších obrněnců, což bude příležitost pro český průmysl.

 X Už víte, kdy bude podepsána smlouva na nákup BVP pro Českou republiku?

Společná jednání mezi českou a švédskou stranou, jichž jsme účastníky, probíhají podle předpokládaného harmonogramu a věřím, že se podaří kontrakt podepsat v horizontu několika měsíců. Většina klíčových oblastí již byla uzavřena, čeká nás ještě několik velmi detailních jednání. Na nich se postupně uzavřou další oblasti.

x Znamená to tedy, že jste už uzavřeli všechna dílčí jednání o technických parametrech obrněnců, jejich výbavě i harmonogramu výroby a dodávek nebo průmyslové spolupráce?

Neřekl bych, že jsou definitivně uzavřeny, ale spíše jejich základ je již jasný a nyní se projednávají poslední detaily či upřesnění. Postupně se dokončují. Proces je ve fázi, kdy již můžeme finalizovat přípravu naší nabídky pro Českou republiku, protože ani případná upřesnění nebudou mít zásadní vliv na podstatu nabídky, a budou zapracována do celkové nabídky.

Myslím, že jsme v podstatě ve všech oblastech ve shodě a že jsme připraveni ve všech těchto oblastech splnit očekávání českého státu.

Nabídku dokončíme v nejbližších dnech. Poté ji doručíme českému ministerstvu, které ji vyhodnotí a spustí vnitřní procesy. Ty budou trvat několik týdnů.

x A kdy tedy Švédské království společně s BAE Systems předloží České republice konečnou nabídku a jaký bude další postup?

Nabídku dokončíme v nejbližších dnech. Poté ji doručíme českému ministerstvu, které ji vyhodnotí a spustí vnitřní procesy. Ty budou trvat několik týdnů.

x Je tedy možné již nyní říci více o tom, jak přesně bude vozidlo vypadat? Jaké bude mít technické parametry, například jaký bude mít kanon? To byla hodně diskutovaná otázka, zejména s ohledem na sousední Slovensko, které se rozhodlo pro 35 mm, zatímco česká armáda požadovala 30 mm.

Všechny tyto aspekty byly prodiskutovány a nyní jsou uzavřeny. Je však na českém ministerstvu, aby o nich informovalo. Za nás mohu říci, že jsme připraveni jim zcela vyhovět, nemáme s nimi žádný problém a respektujeme přání zákazníka. Včetně oblastí, kde Česká republika přišla s některými novými doplňkovými možnostmi a řešeními oproti předchozímu období.

x Značná pozornost je od počátku věnována také výši zapojení českého průmyslu do celého projektu. Je to také uzavřená kapitola?

Společnost BAE Systems dostala volnost v nastavení průmyslové spolupráce, aby splnila požadavky, že český průmysl bude mít na zakázce podíl 40 %.

Zároveň jsme ale museli zohlednit některé klíčové prvky, jako je zajištění bezpečnosti dodávek pro Českou republiku, a existovaly některé definice vyplývající ze zadávací dokumentace, které jsme museli také splnit.

Pokud si mohu pomoci místní analogií, tak stejně jako v českém jazyce je slovosled poměrně volný, ale ne libovolný, je tomu tak i se specifikací průmyslové spolupráce. Ta byla také poměrně volná, ale nikoliv libovolná.

x Jak té „volnosti, ale nikoliv libovolnosti“ rozumět?

Musím zdůraznit, že jsem předchozí metaforu nemyslel nijak zle. Nastavení systému ze strany České republiky chápeme a respektujeme. Jde především o zapojení českých státních podniků do celého procesu, v tomto případě VOP CZ. Neznamená to však, že by české soukromé firmy nebyly do spolupráce řádně zapojeny.

Náš český průmyslový řetězec má nyní více než 30 firem a pro český obranný průmysl to bude „posilující injekce“ jak z hlediska velikosti, tak z hlediska finančních zdrojů, ale také z hlediska know-how a zvýšení konkurenceschopnosti pro další roky. Bude mít také významný dopad na zaměstnanost. To vše podtrhuje význam spolupráce ve složité době, kterou prožíváme a která nás čeká.

Podpis smlouvy otevře českému průmyslu dveře ke spolupráci v hodnotě přesahující 18 miliard korun.

x Ta hranice podílu 40 % z objemu zakázky pro české podniky se podaří dodržet?

Ano, o tom není pochyb. Slíbili jsme to již dříve a BAE Systems své sliby plní – ostatně jsme to prokázali ve všech šesti předchozích velkých projektech s našimi evropskými zákazníky. Šestkrát se ukázalo, že máme osvědčený model, jak definovat a rozdělit průmyslovou spolupráci pro projekt BVP v lokálních aspektech. Vždy jsme dodávali včas, s dosaženými očekáváními, a většinou jsme je dokonce překonali.

Podpis smlouvy otevře českému průmyslu dveře ke spolupráci v hodnotě přesahující 18 miliard korun. Zde je třeba jen dodat, že tato částka je uvedena v celkové hodnotě bez DPH, zatímco celková hodnota diskutované zakázky se obvykle uvádí s DPH – pro ty, kteří budou počítat, zda 18 miliard korun je méně nebo více než 40 %.

x Jaké konkrétní díly vozidel se budou vyrábět přímo v České republice?Půjde skutečně o výrobu, nebo pouze o dovoz dílů a jejich montáž v ČR?

Věž i podvozek se budou vyrábět v ČR, stejně jako řada dalších dílů. Komponenty, jako jsou pohonná jednotka, zbraňový zaměřovač a senzory, budou nakoupeny a částečně vyrobeny v České republice, přičemž typicky 10 – 50 % dílů bude české výroby. Český průmysl bude zodpovědný za výrobu a integraci věže i podvozku. Některé varianty bez věže budou rovněž vyvinuty českým průmyslem.

x Takže české firmy nebudou působit jen jako „montovna“, jak tvrdí někteří kritici. Lze už prozradit, na jakých konkrétních úkolech s takzvanou vysokou přidanou hodnotou v rámci projektu se budou podílet čeští specialisté?

Jde například o vývoj některých variant, výrobu podvozku, věže a integrace věží včetně integrace všech dílčích systémů a senzorů. Dále bude v České republice vyráběn hlavní zaměřovač a systém řízení palby.

x A jednání s českými firmami už máte dotažená? Vím, že jste uzavřeli řadu memorand, smluv o smlouvách budoucích apod. Můžete uvést konkrétní firmy a formu, jakou s nimi máte uzavřenou smlouvu o spolupráci?

Od roku 2016 úzce spolupracujeme s českým průmyslem a setkáváme se s velkým počtem vysoce kvalifikovaných firem. Se strategickými partnery, kteří budou mít na starost hlavní „balíčky“ prací, máme buď připravené smlouvy, nebo jsme blízko podpisu smlouvy.

S některými českými společnostmi, je jich 11, jsme podepsali memoranda o porozumění s tím, že smlouvy budou podepsány v následujících měsících. S menšími dodavateli jsme ve fázi vyjednávání o konečném rozsahu a v následujících měsících budeme mít podepsané smlouvy i s nimi.

x Předpokládáte, že v době podpisu smlouvy s Českou republikou o dodávkách už budete mít podepsané smlouvy se všemi průmyslovými partnery?

Určitě s těmi strategickými a s těmi, kteří budou patřit do první časové linie spolupráce. S některými však bude mít smysl podepsat smlouvu později, kdy dojde k jejich zapojení do spolupráce a kdy bude možné nastavení konkrétních smluvních detailů. Jsme však připraveni podepsat memoranda o spolupráci i s těmito společnostmi. Jak jsem již zmínil – BAE Systems Hägglunds plní své sliby.

V případě vlastního individuálního zapojení firem je určitá forma individuální nespokojenosti zcela logická – jako majitelé či zástupci těchto firem logicky nebudou spokojeni, dokud nezískají maximální podíl v oblasti, ve které působí. Je to přirozený tlak, na který jsme zvyklí z jiných zakázek v jiných zemích, je legitimní.

x Ze zákulisí kolem vyjednávání o zakázce ale prosakují informace, že některé české firmy nejsou s nastavením průmyslové spolupráce spokojeny.

Otázkou je, zda nejsou spokojeny s celkovým nastavením průmyslové spolupráce, nebo s vlastním zapojením. V prvním případě si myslím, že ten, kdo má návrh na zapojení českého průmyslu posoudit, je ministerstvo obrany (které jediné má komplexní informace) nebo český stát, a my jsme připraveni celou koncepci velmi otevřeně vysvětlit.

Jsme přesvědčeni, že v rámci zadání se jedná o velmi vyspělý systém, hájící zájmy České republiky a českého průmyslu. V případě vlastního individuálního zapojení firem je určitá forma individuální nespokojenosti zcela logická – jako majitelé či zástupci těchto firem logicky nebudou spokojeni, dokud nezískají maximální podíl v oblasti, ve které působí. Je to přirozený tlak, na který jsme zvyklí z jiných zakázek v jiných zemích, je legitimní.

Nicméně finální podoba musí odrážet to, jak je průmyslová spolupráce definována v poptávce. A my jsme byli příjemně překvapeni, kolik vysoce rozvinutých průmyslových partnerů jsme v České republice našli a jak jsme si mohli při rozhodování vybírat. Český obranný průmysl je opravdu velmi vyspělý. Takže znovu zdůrazňuji: BAE Systems Hägglunds se rozhodla pro průmyslové uspořádání na základě požadavků českého ministerstva obrany.

x Diskutuje se také o otázce licencování. Bude je předávat BAE System a pokud ano, kdo bude jejich držitelem na české straně?

Především, o předání licencí hovoříme od samého počátku. Je to součást našeho vyspělého systému průmyslové spolupráce. Pokud jde o to, kdo licenci získá – náš partner, kterým je český stát. BAE Systems pracuje podle švédského kontrolovaného exportního práva a obvykle poskytuje licence státu.

x Je možné již nyní uvést společnosti, které se budou podílet na průmyslové spolupráci v rámci projektu?

Mezi klíčové, nebo chcete-li strategické, firmy patří VOP CZ, Excalibur Army, VR Group, VTU, Meopta, Ray Service. Mezi další partnery pak ACE-TECH, Agados, AM-CME, BOIS Filtry, Charvat Group, CPF, EVPU Defence, Novogear, URC Systems, VMV, Zako Turcin, Poličské strojírny a SVOS.

A to je jen stručný výpis z našeho seznamu, na který postupně přibývají další společnosti. Zrovna nyní máme například dva nové zajímavé potencionální partnery, o které bychom tento seznam rádi doplnili.

Důležité také je, když se podíváte na mapu České republiky, kde se jednotlivé společnosti nacházejí. Zjistíte, že naši průmysloví partneři jsou rozprostřeni po celém území země, nejsou tedy koncentrováni jen v jedné oblasti. A druhý důležitý moment – někteří z nich jsou již našimi dlouholetými průmyslovými partnery v jiných projektech.

Možnost zapojení českého obranného průmyslu do našeho partnerského řetězce v dalších projektech bych se nebál označit za velkou příležitost pro české firmy, odborníky i českou ekonomiku. Čeká nás výroba tisíců vozidel CV90 v různých variantách a tisíců vozidel BvS10.

x Vím o Ray Service nebo Meoptě. Můžete jmenovat další a jak dlouho spolupráce trvá?

Mezi zúčastněné společnosti patří Ray Service, AGADOS, MEOPTA, ACME a Lasercentrum. Přesnou hodnotu nejsem schopen uvést (z pochopitelných obchodních důvodů), ale k dnešnímu dni se jedná o několik set milionů korun nasmlouvaných prací a některé nové smlouvy z poslední doby. České firmy máme nasmlouvány i na další programy ve Švédsku, Rakousku a na program tří zemí na dodávky BvS10 do Švédska, Německa a Anglie.

Vzhledem k tomu, že BAE Systems Hägglunds získala v posledních letech velké množství významných zakázek a věříme, že některé další ještě přijdou, je příležitost k podstatnému rozšíření této spolupráce více než otevřená.

Možnost zapojení českého obranného průmyslu do našeho partnerského řetězce v dalších projektech bych se nebál označit za velkou příležitost pro české firmy, odborníky i českou ekonomiku. Čeká nás výroba tisíců vozidel CV90 v různých variantách a tisíců vozidel BvS10.

X X X

RAKOVINU  ZNIČIT  I  POHYBEM

Rakovina se dá léčit i pohybem. Tahle nemoc je vetřelec i skvělý stratég, říká onkolog Svoboda

Jednou z nejúčinnějších pomocných zbraní v boji proti rakovině je pohyb. Ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda ho v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje nejen jako prevenci, ale i v případě, že už se u vás tahle nemoc objevila. I proto v jím vedené brněnské instituci rozjeli projekt, který pacientům nastavuje pravidelná cvičení na míru – podle věku, zdatnosti i fáze onemocnění.

x Jakým způsobem může pohyb pomoci proti rakovině?

Předně – význam pohybu v boji proti rakovině je nesporný. Existují uznávané studie, podle nichž pravidelný pohyb nejenom snižuje výskyt rakoviny, ale dokonce u těch, kteří již rakovinou onemocněli, významně snižuje riziko úmrtnosti. V průměru až o 27 procent. To je přece významné číslo! A není to nic složitého. Stačí, pokud budete tři hodiny týdně pravidelně provádět nějaké středně náročné cvičení nebo pohyb.

 Pohyb nepomáhá zdaleka jen s tím, aby se neztrácela svalová síla. Pravidelná aerobní zátěž snižuje únavu u onkologických pacientů až o padesát procent, výrazně zmírňuje pět častých vedlejších účinků léčby.

Což je co?
Třeba chůze rychlostí minimálně pět, ideálně sedm km/h. Nebo jízda na kole rychlostí minimálně deset až patnáct km/h. Bavíme se pochopitelně o tom, že pohyb je během onkologické léčby a po ní „jen“ jedním z nejdůležitějších podpůrných faktorů. Bez onkologické léčby to nikdy nepůjde, jen pohyb nádor nezabije. Přesto sehrává zásadní roli. Pohyb nepomáhá zdaleka jen s tím, aby se neztrácela svalová síla. Pravidelná aerobní zátěž snižuje únavu u onkologických pacientů až o padesát procent, výrazně zmírňuje pět častých vedlejších účinků léčby: nevolnost, poruchy spánku, pokles imunity, deprese a úzkosti. Pohyb není pouze pro pacienty, u kterých předpokládáme dosažení trvalého vyléčení z rakoviny. Zlepšuje kvalitu života i u těch, kteří bojují s metastatickým onemocněním.

Světový den boje proti rakovině

Připadá každoročně na 4. únor. Je iniciativou nevládní organizace UICC (Union for International Cancer Control) a jejích partnerů, kterých je po celém světě více než 800. Cílem světového dne boje proti rakovině je zvýšit všeobecné povědomí o této zákeřné nemoci.

x Takže když to jde, pacient by se měl hýbat.

Uvědomme si, že onkologická léčba sice rakovinu zabíjí, ale současně na člověka působí i nežádoucími účinky. Lidé do ní navíc často vstupují ve fázi, když už v nich rakovina nějakou dobu roste a tělo oslabuje. Řada z těchto jedinců není nejmladších, přes dvě třetiny nádorů (u mužů tři čtvrtiny) vznikají po šedesátém roku věku, kdy už naše kondice klesá. Když tedy dostanete půl roku léčby chemoterapií, někdy doplněné i ozařováním, jste přirozeně unavenější a slabší. Proto se na pohyb nesmí zapomínat ani v tomto náročném období. Paradoxní je, že se řada pacientů bojí cvičit z obav, aby si neublížili.

x Četl jsem o dánské studii, v níž stálo, že v boji proti rakovině může pomoci třeba i pohyb při domácím uklízení. Je to tak?

Jakýkoli pohyb je samozřejmě správný. Aby však byl z podpůrného hlediska dostatečně efektivní a měl vliv na to, že vám neubývá svalové síly, že se zvyšuje kardiorespirační zdatnost a schopnost snášet zátěž, k tomu se při cvičení potřebujete dostat do určitého pásma tepové frekvence.

Jak se to pásmo pozná?

Jakmile máte pocit, že už jdete do submaxima. Prostě cítíte, že zátěž vás „nutí“ pravidelně dýchat. Pokud to chcete znát přesně (například proto, že si chcete pomocí svých chytrých hodinek hlídat, kdy se nacházíte v submaximální zátěži), lze toto pásmo spočítat pomocí jednoduchého vzorce. Submaximální zátěž odpovídá přibližně padesáti až pětasedmdesátiprocentní maximální tepové frekvenci, která se rovná číslu 220 minus váš věk.

x K tomu asi uklízení nestačí.

Bohužel ne. Jistěže vám neublíží, pokud si doma zametete kuchyň. Ale to je pořád málo. Většina domácích prací, jako například vaření, umývání nádobí nebo žehlení, patří do nízké zátěže. Nicméně třikrát týdně sekat dříví nebo umývat okna, to už by bylo něco jiného. Ale ruku na srdce, kdo z nás třikrát týdně po celý rok štípe dříví nebo umývá okna.

 Proto je lepší praktikovat cvičení, které je přesně řízené, správně nastavené. Individuálně přizpůsobené. Začít nižší hladinou submaximálního pásma a postupně si přidávat. Víte, my od pacientů v jednom kuse slýcháme, že se hýbou pořád. Paní má třeba dvě děti, takže se musí hodně otáčet, je zapřažená od rána do večera. Jenže tenhle pohyb, často naopak doprovázený stresem, se do toho, o čem mluvíme, úplně nepočítá.

x Proč? Také je to honička.

Ale kondičku si tím nezlepšíte. Spíš vás to může tou jednostranností přetěžovat a ještě více unavit. Vámi zmíněná dánská studie poukazovala na fakt, že jakýkoliv pohyb může pacientovi pomoci po psychické stránce. Nic proti tomu. My se ale snažíme, aby člověk fungoval řízeněji. Konkrétním aerobním cvičením. Pacient se díky němu pomalinku posouvá do nových limitů. Když přijdete poprvé do posilovny, dáte si pět kilo. Ano, je to namáhavé. Za měsíc tam už ale máte těch kil naložených patnáct.

x Správný způsob pohybu pacienty učíte v rámci projektu OnkoFit, který jste rozjeli před několika měsíci. O co v něm jde?

Vžijte se do role pacienta, který si chce ve spolupráci s lékaři pomoci. Takový si díky OnkoFitu může najít konkrétní cvičení, kterým si zlepší kardiorespirační zdatnost. Případně si vybere silové či kondiční cvičení; přesně podle své potřeby. Lze stejně tak zvolit i jógu, meditaci, lekce správného dýchání.

Pohyb se při léčbě onkologických onemocnění někdy přehlíží, může přitom patřit ke klíčovým pomocníkům.Zdroj: Profimedia.cz/ČTK

x Copak v boji proti rakovině záleží i na správném dýchání?

Může to tak být. V rámci OnkoFitu si pacient vybírá své cvičení podle úrovně vlastní zdatnosti, fáze onemocnění, věku, léčby. Bývá to velice individuální. Zatímco jeden je schopen uběhnout pět kilometrů, druhý se už nemůže pořádně hýbat. V takovém případě si zlepší kvalitu života i cvičením správného dechu, prací s bránicí.

 Výhodou OnkoFitu je, že buď můžete cvičit přímo u nás, nebo před počítačem doma. Každopádně bezpečně. Bez obav, že byste si mohli nadměrnou zátěží ublížit.

Bylo to celé váš nápad, nebo jste se někde inspirovali?

Pohybem se hodně zabývají například v národním onkologickém ústavu v Amsterdamu. Ano, tam jsme se inspirovali zcela určitě. Naše kolegyně tam navíc byla na měsíční stáži. Ale zkušenosti máme i vlastní. Již druhým rokem řešíme vědecký projekt podporovaný Agenturou pro zdravotnický výzkum ČR o vlivu pohybové aktivity na celkovou rekonvalescenci a regeneraci imunitního systému pacientů podstupujících chemoterapii. Zapojení pacienti cvičí po ukončení chemoterapie tři měsíce třikrát týdně hodinu kondičně. V pondělí osm ráno se sejdou u počítačů, přes zoom sledují cvičitelku, která to řídí z tělocvičny na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Výsledky jsou perfektní.

 Nejvíce studií je o příznivém vlivu pohybu na rakovinu prsu. Je to dáno i tím, že ženy jsou o něco disciplinovanější.

x Pomáhá pohyb na všechny druhy rakoviny?

Na většinu ano. A to jak v prevenci jejich vzniku, tak i v prevenci úmrtnosti na rakovinu. Existují seriózní studie, které prokazují vliv pohybu na snížení rizika vzniku rakoviny prsu, tlustého střeva, dělohy, jícnu, žaludku, močového měchýře a ledviny. Největší snížení rizika úmrtnosti bylo prokázáno u rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty. Bohužel ne pro všechny typy nádorů máme k úmrtnosti přesné údaje. Výše uvedené tři rakoviny patří k nejčastějším, a proto se dají nasbírat dostatečně veliké soubory pacientů, kteří se chtějí zapojit do výzkumu. Nejvíce studií je o příznivém vlivu pohybu na rakovinu prsu. Je to dáno i tím, že ženy jsou o něco disciplinovanější. Není ale důvod, proč by obecné principy neměly fungovat i u jiných onkologických diagnóz.

x Ženy jsou vážně disciplinovanější?

Ženy se o sebe určitě starají více. Obecně mají větší pocit zodpovědnosti, který vychází z jejich role matek a jenž tedy chovají k dětem a rodině. Jsou-li nemocné, pak s větší disciplínou přijímají i naše rady. Navíc, ženy se častěji dávají dohromady v rámci pacientských organizací nebo sociálních skupin, vzájemně se motivují. A to i do cvičení. Přístup pacientů se jinak liší i v rámci diagnóz. U lidí s nádorem hlavy, krku nebo plic je to těžší. Jednoduché to není ani v případech, kde je léčba skutečně velmi náročná –⁠ například u nádorů vaječníků nebo sarkomů. Únava z chemoterapie může být skutečně velká. O to důležitější je pak pacientům význam pohybu správně vysvětlit a opakovaně připomínat.

x  Váš projekt OnkoFit je primárně zaměřený na pacienty, u kterých předpokládáte jejich vyléčení. Má to nějaký důvod?

Cvičit mohou všichni onkologičtí pacienti. Tedy i ti, kteří prochází dlouhodobou onkologickou léčbou pro metastatické onemocnění. I jim pohyb pomáhá a zlepšuje kvalitu jejich života. Na straně druhé, bohudíky, většinu onkologických pacientů dnes vyléčíme. Jen je to za cenu nežádoucích účinků, které onkologická léčba má. Většina z nich, způsobených chemoterapií nebo ozařováním, naštěstí ustoupí. Vždy to ale trvá minimálně několik měsíců. Většinou uplyne jeden i dva roky, než se člověk po tak náročné léčbě cítí opět dobře.

Některé léčby se navíc musí užívat i pět či více let. Pacienti, rodina a pracovní okolí přitom očekávají, že to bude hned po ukončení léčby jako dříve. Že se vyléčený pacient opět ocitne v plné síle. Tak to ovšem není. A protože víme, že pohyb má na toto všechno velmi blahodárný vliv a současně snižuje úmrtnost na rakovinu i na další neonkologické nemoci, primárně se snažíme zapojit pacienty, kteří podstupují nebo ukončili kurativní léčbu a stávají se takzvanými onkologickými „přeživšími“.

x Vybavíte si nějaký pacientský příběh, který díky pohybu dopadnul happy endem?

Takových by bylo! Máme třeba případ pacientky s onkologickým onemocněním, která byla dlouhodobě úzkostná, díky pravidelnému cvičení ale mohla přestat užívat antidepresiva. Významný pokrok udělaly i dámy, které se při a po léčbě odhodlaly souběžně i tancovat. Mimochodem –⁠ disco a lidový tanec patří mezi středně fyzicky náročné pohybové aktivity, tedy přesně takové, jaké doporučujeme. Mluvit o happy endech může být v našem oboru ošidné, ne každý pozoruhodný příběh skončí šťastně. Osobně mám ale velký respekt i k jednom muži ve čtvrtém klinickém stadiu méně agresivního lymfomu, který se ke cvičení vyloženě upnul. Dře jak mezek, u činek zapomíná na to, že je nevyléčitelně nemocný. Zatímco všichni ostatní v tomhle stadiu svaly ztrácí, on rakovině ukazuje, že se jen tak nedá. Rve se s ní.

x Třeba se v jeho případě stane zázrak.

Něco vám řeknu – na zázraky věřím! Jeden takový zázračný případ jsem už zažil. Byla to pacientka se vzácným nádorem, kterou jsme už posílali jako nevyléčitelnou domů. Žádná léčba u ní nezabírala. Pořád si vybavuji, jak jsem se s ní loučil. Jaké pak bylo mé překvapení, když jsem ji po několika letech zase potkal v čekárně.

  x A jak se to mohlo stát?

Tehdy jsme jí na cestu dali injekci cytostatik do mozkomíšního moku. Byla to ovšem vysloveně paliativní léčba, nedělali jsme si žádné přehnané iluze o jejím efektu. Takže těžko říct. Fakt zabrala ta injekce? Myslím, že pomohla i její neskutečně silná vůle a snaha být stále pozitivní.

x Mám to chápat tak, že ji mohla zachránit třeba i alternativní léčba?

To s určitostí nevím. I kdyby ano, byla by nejspíš jediná, o které bych věděl, že se takto vyléčila z rakoviny. Já osobně pacienty od některých typů alternativní léčby neodrazuji. Není náhoda, že řada protinádorových léků vznikla z rostlin nebo ze stromů. Vadí mi ale, pokud to dělají, aniž by nám o tom řekli. Některé formy „alternativní léčby“ navíc mohou být vysloveně nebezpečné, například přímo brání účinku chemoterapie.

x Jaké?

Jde třeba o některé byliny na čištění jater. A rozhodně též nesouhlasím, pokud si pacienti chtějí vybrat alternativní cestu jako tu vůbec jedinou. Naše cesty jsou totiž prověřené, skutečně dokážou vyléčit. Děláme medicínu založenou na důkazech. Byť připouštím, že existuje i obor integrativní medicíny, který pracuje mimo jiné s alternativními způsoby –⁠ s jógou, akupunkturou, doplňky stravy, různými behaviorálními metodami. A i tohle jsou zjevně věci, které mohou naší léčbě pomoci. Nenahradí ji však.

Během vaší praxe jste tedy zažil jeden zázrak. Kacířská otázka – není to málo?

Ale ne, vždyť ony se dějí každou chvíli. Jen je neoznačujeme za zázraky, protože se jedná o účinky moderní onkologické léčby vzešlé z rozsáhlého a roky trvajícího výzkumu. Takové vídáme v ústavu denně. Víte, když jsem nastoupil do práce, byla průměrná délka života pacienta s nádorem tlustého střeva a jaterními metastázemi devět měsíců. Dnes tito pacienti žijí roky.

Nebo metastatický melanom nebo karcinom ledvin… Dříve katastrofa, v podstatě chemoterapií neléčitelné onemocnění. Dnes pomocí moderní léčby dosahujeme u metastatického karcinomu ledviny na průměrné téměř pětileté přežití, u melanomu ještě delší. Výrazně se zlepšují i výsledky u karcinomu plic a dalších.

Kolikrát to jsou skutečně úžasné příběhy. Jako jedna pacientka s karcinomem prsu, u které po cílené léčbě vymizely jaterní metastázy. Za každý rok svého života navíc mi teď dává kalendář vyrobený z fotek krajiny a běžných věcí, které fotí. Už jich mám, myslím, sedm. Podívejte, letošní mám zrovna tady před sebou. Děkuje v něm za zdraví. Vybízí k tomu, abychom se uměli zastavit.

x Ta dáma asi ví, o čem mluví.

Bezesporu. Řada pacientů si po sdělení onkologické diagnózy přerovná své životní priority a často více myslí na sebe v tom pozitivním slova smyslu. Jsem rád, že se tento vliv snaží přenášet i na druhé, dokud není pozdě.

x Pro mě je to děsivá představa, že bych měl rakovinu před očima den co den tolik let jako vy. Už jste se o ní musel naučit strašně moc. Jak byste ji svými slovy popsal?

Jako vetřelce. A zároveň jako skvělého stratéga.

x Jak to myslíte?

Je ve své podstatě kusem našeho těla. A ono se strašně těžce bojuje s něčím, co z nás vychází. Navíc je hrozně bezohledná. Myslí jen na sebe, chce prostě pouze přežít. Od rána do večera nedělá nic jiného, než že vás vyjídá, množí se. Má tak jednoduchý plán, že veškerou energii a sílu soustřeďuje pouze na to, aby jakoukoliv překážku překonala. Když tam najednou nalijete chemoterapii, rakovina si časem vyvine mechanismy, aby byla i proti tomuhle rezistentní. Slovo vetřelec, použité na základě stejnojmenného hororu, je tedy na místě. Rakovina člověka potřebuje, zároveň ho ale dovede do záhuby. Bohužel si jako nejbystřejší stratég umí najít cesty, jak se naší léčbě bránit. Za sebe každopádně říkám: Než bojovat s vetřelcem, raději sám se sebou a žít zdravě.

x Což konkrétně nám v Česku moc nejde, že?

Přesně. Z hlediska výskytu nádorových onemocnění jsme nad průměrem Evropské unie. Přitom více než polovině úmrtí na rakovinu je možné předejít. Přibližně polovina všech případů rakoviny totiž vzniká z ovlivnitelných faktorů. Proto je důležitá prevence! My to bohužel rádi přehlížíme, málo se hýbeme, jsme obézní, kouříme, naše životospráva není optimální. Nebo to přímo bagatelizujeme. Jako když prezident Zeman tvrdí, že pokud se kouří až od 27 let, zdraví to nepoškozuje. Přitom kouření stojí za 90 procenty všech případů rakoviny plic u mužů a 80 procenty u žen. A způsobuje i další rakoviny.

 x Mýtus o bezpečném kouření Zeman propagoval velmi svědomitě. Jsou ale i jiné mýty, které se točí kolem rakoviny?

Jsou. Lidská mysl se s některými mýty bohužel vypořádává špatně. Jako s tím, že jakmile někdo dostane rakovinu, není mu pomoci. Tak to bylo do jisté míry dříve. Ještě do 90. let byl výběr cytostatik omezený, cílená léčba téměř neexistovala, vyšetřovací metody neměly tak dobré rozlišení. Není divu, že rakovina budila takový respekt. Jenže dnes je z velké části léčitelná. Jen je třeba přijít včas a – jistěže – mít štěstí.

Lidé si také z dřívější doby pamatují různé metody, které je dodnes straší. Dříve nebyly dokonalé ozařovací přístroje, takže pacienti měli spálenou kůži, po chemoterapiích hodně zvraceli, protože nebyla dostatečně účinná podpůrná léčba. Jenže dneska už máme jak šetrnější ozařovací přístroje, tak i léky, které nežádoucí účinky dokážou utlumit. Léčba se teď mnohem lépe snáší. Přesto to lidé mají pořád v sobě. Mýtů kolem rakoviny je samozřejmě mnohem víc. Jako že ji lze vyhladovět. Taky hloupost.

x Jako onkolog trochu nahlížíte Bohu do kuchyně. Je podle vás lidské tělo vymyšlené dokonale, nebo vás občas napadne: Safra, tohle někdo nedomyslel?

Kromě slepého střeva, které je v dospělosti fakt k ničemu a neumí se „ztratit“ jako brzlík, je lidské tělo dokonalé. A že se objevují nemoci? To je normální. Jakkoliv krutě to asi zní, ono to má nějaký smysl. I kvůli nim si totiž uvědomujeme, že jsme zranitelní, že musíme nemocem předcházet a že bychom si měli vážit každého dne.

 x Ve sportu se o opravdu silných soupeřích říká, že se dají občas porážet, ale ne porazit. Je to formulace, která v medicíně platí i o rakovině?

V jednotlivých případech je dnes rakovina porazitelným soupeřem. Pokud na ni ovšem nahlížíme jako na jednotku, jednu chorobu, pak se obávám, že ji porazit nelze. V tom jsem pesimista, byť s nadějí. Geneze rakoviny je totiž založená na chybách, ke kterým bohužel nutně dochází při zcela nejzákladnějších pochodech v našem těle –⁠ při množení buněk. Obnova těla vyžaduje obrovské množství buněk. Někdo spočítal, že každou sekundu vzniká 3,8 milionu nových buněk. Při takovém množství zkrátka sem tam dojde k poškození DNA, která se musí do nových buněk zkopírovat z těch mateřských. Pokud budete v továrně vyrábět tisíc výrobků denně, taky uděláte chybu. Natožpak když miliardy…

x Takže právě z těch „zmetkových“ buněk mohou vzniknout nádorové buňky?

Bohužel. Už je to tak zařízeno. A čím jsme starší, či čím hůř žijeme, tím těch poškození a zmetků může být víc. Princip vzniku rakoviny nebude možné odstranit. Porazitelnost ale bude s přibývajícím časem vyšší a vyšší. Ten vetřelec sice bude nadále zkoušet obelhávat naše tělo, že je jeho součástí, my ale účinněji dokážeme svůj imunitní systém přesvědčit, že sice ano, že vychází z našeho těla, ale musí se zničit. Ale raději to ještě zopakuji –⁠ léčit metastázy je už pozdě. Lidé hlavně musí dbát na prevenci. A pokud mají závažné potíže, pak nečekat a jít k lékaři včas.

x Někteří si rakovinu přivodili vlastním chováním, jiní mají prostě smůlu. Je těm druhým hodně těžké odpovídat na otázku: Proč právě já?

Je. Často přede mnou stojí lidé, kteří sportují, nepijí, nekouří, a stejně je to postihne. Bohužel, život je nespravedlivý. Rakovina, z výše popsaného principu, může vzniknout u každého, byť u těch, kteří žijí nezdravě, s mnohem větší pravděpodobností. Stejně špatně se situace vysvětluje i těm, kteří pro úspěšnou léčbu udělali maximum. Nedávno jsem měl v ambulanci pacientku s původně prvním stadiem méně agresivního typu nádoru prsu, která byla rovněž velmi sportovně založená. Po léčbě jsme měli radost, že je vše v pořádku. A ono se to po několika letech vrátilo… I tohle se bohužel stává. Naděje naštěstí umírá naposled. A jak jsem již dříve řekl: Medicína nám každým dnem přináší nové povzbuzující výsledky!

X X X

Tři sta kilometrů v nohách. Súdánci šli devět dnů, aby viděli papeže

Skupina šesti desítek katolíků putovala v Jižním Súdánu devět dní pěšky, aby mohla dorazit na setkání papeže Františka s obyvateli země. Pontifik, který podniká cestu po africkém kontinentu, v sobotu sloužil mši pro biskupy a další církevní představitele v hlavním jihosúdánském městě Juba.

 „Bolí mě nohy, ale zas tak unavená nejsem. Když je s vámi víra, tak se neunavíte,“ řekla stanici BBC poutnice NightRose Faleaová, která podnikla vyčerpávající devítidenní pochod.

„Za nic bych nepropásla možnost přijít do Juby. Jsme tu, abychom dostali papežovo požehnání,“ vysvětlila žena, která do hlavního města přišla z asi 300 kilometrů vzdáleného města Rumbek.

Stejně jako další poutníci se NightRose hodlá připojit k papežově modlitbě za Jižní Súdán, nejmladší stát světa, kterým od vyhlášení nezávislosti v roce 2011 zmítají konflikty.

Právě církev je mezi mnohými obyvateli země vnímána jako symbol naděje a lidé, které konflikty vysídlily z jejich domovů, u ní často hledají útočiště. V zemi je 2,2 milionu vnitřně vysídlených obyvatel. Přes dva miliony dalších ze země uprchlo, uvádí agentura Reuters.

Zpěv a tanec, kterým si poutníci a poutnice krátili několik posledních kilometrů, přitáhl pozornost přihlížejících. Někteří se k tanci připojili, jiní pozorovali skupinu žen oblečených v bílém a se šátky na hlavě s papežovou podobiznou zpovzdálí.

Papež vyzval k míru

Papež při sobotní mši v katedrále svaté Terezy v Jubě nabádal církevní představitele a řeholnice, aby nezůstávali stranou, ale bojovali proti nespravedlnosti a zneužívání moci.

„Bratři a sestry, i my jsme povoláni, abychom se přimlouvali za svůj lid a pozvedali svůj hlas proti nespravedlnosti a zneužívání moci, které utlačují a používají násilí k naplnění vlastních cílů,“ kázal František.

Papež přiletěl do země už v pátek. Jeho cestu z letiště do města lemovaly davy tisíců lidí, které podle reportéra AFP mávaly vlajkami Jižního Súdánu, Británie, Skotska a Vatikánu.

Jižní Súdán má přes 11 milionů obyvatel a teprve od roku 2011 je nezávislou zemí. Dva roky po vyhlášení nezávislosti v zemi vypukla občanská válka, která si do roku 2018 vyžádala podle ministerstva zahraničí Spojených států na 400 000 obětí.

X X X

Na západě Rakouska zemřeli pod lavinou dva muži, po dalších se pátrá

Na západě Rakouska zemřeli pod lavinou dva muži. Jednoho zasypala v pátek lavina ve vorarlberském údolí Kleinwalsertal.V sobotu v údolí Zillertal zahynul mladík z Nového Zélandu. V tyrolské obci Sankt Anton am Arlberg navíc po dvou dalších pátrají.

Agentura APA píše, že 17letý lyžař z Nového Zélandu v oblasti Zillertalu jel na lyžích v prostoru mimo sjezdovky. Více informací o něm policie nezveřejnila.

V údolí Kleinwalsertal se lavina utrhla už v pátek večer. Muže mezi 50 a 60 lety nalezli dnes dopoledne pod sněhem mrtvého. Záchranáři v Sankt Antonu z vrtulníku zahlédli lavinové vyhledávače dvou lidí, po kterých začali pátrat už dopoledne. Akci ale museli zakrátko přerušit kvůli vlastní bezpečnosti.

Ve středisku Warth am Arlberg se horské službě podařilo zpod laviny zachránit 15letého lyžaře, který jezdil ve volném prostoru. Pod masou sněhu byl čtvrt hodiny. Záchranáři ho odvezli do nemocnice.

V Tyrolsku v sobotu zatím zaznamenali 17 sesuvů lavin, v devíti případech se to nějak dotklo lidí, několik jich utrpělo zranění.

Zvlášť v západorakouských spolkových zemích Vorarlbersko a Tyrolsko je lavinové nebezpečí nyní vysoké, a to kvůli intenzivnímu sněžení a silnému větru. Ve vyšších polohách platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí a horská služba zejména nezkušeným sportovcům vzkazuje, aby nejezdili mimo sjezdovky. V neděli by se mělo riziko opět snížit.

Tyrolská horská služba vyzvala lyžaře k obezřetnosti. Už v pátek přišel v tyrolském údolí Ötztal pod lavinou o život 32letý lyžař z Číny, v okrese Kitzbühel lavina v pátek těžce zranila 15letého chlapce.

X X X

DERBY BASKETBALISTŮ  PRAHY VÍTĚZNÉ

Nálet Sov přišel ve třetí čtvrtině a pokračoval až do konce
22. kolo Kooperativa NBL 2022/2023, USK Praha – SK Slavia Praha 101:56 (16:14, 39:32, 71:44)

Zaplněná Folimanka sledovala z počátku trochu nervózní podívanou z obou stran. Zřejmě zafungovala tíha derby, které se hrálo pod Nuselským mostem znovu po dvanácti letech. Nakonec první čtvrtinu zvládli lépe domácí 16:14. Slavii podržel 9 body
Radek Pumprla. Sovy šly do desetibodového vedení 27:17 na začátku dalšího dějství, když ze sebe trochu oklepaly tíhu odpovědnosti. 29:19, Bodově chudší utkání pokračovalo, protože oba týmy měly slabou úspěšnost při střele za dva i tři body. V osmnácté minutě se ale za tři trefil Samoura a po něm hned Vyroubal zvýšil na 37:22.

Hosté reagovali trojkou nové posily Waltona a Johna. Vysokoškoláci šli do šaten za zaslouženého stavu 39:32, když vyhráli druhou čtvrtinu 23:18 a mohli se chytat za hlavu, protože zahodili 5 trestných hodů. Vynahradili si to po návratu na palubovku, protože dosáhli šňůry 13:2 a hosté si po třech minutách brali oddechový čas.

Ten jim ale nepomohl a Sovy dál pokračovaly v tlaku až sérii natáhly na 27:6. V osmadvacáté minutě tak byl rozdíl už osmadvacetiboový a Slavia si za stavu
66:38 vzala další timeout. Třetí čtvrtina patřila jednoznačně USK Praha, který ji ovládl drtivě 32:12!

Sedmadvacetibodový náskok byl komfortní výchozí situace pro poslední dějství, ve kterém Slavia utkání již nezdramatizovala. Ba naopak domácí nepolevovali a za stavu 80:46 do utkání po téměř roce od zranění naskočil Marcel Bátovský. A byl to návrat ve velkém stylu. Folimanka ho přivítala bouřlivým potleskem a on se jí hned v dalším útoku
odměnil přesnou trefou. Nakonec na jeho kontě bylo za necelých šest minut osm bodů.

USK vyhrál i ve druhém letošním derby a udělal velkou radost vyprodané Folimance.
Nejlepším dnešním střelcem byl s 21 body Pipes a Švec. Za Slavii to byl s 13 body Radek Pumprla. Nejužitečnějším hráčem utkání byl ale zvolen mladík Švec s 21 body a trojkopalbou ⅚. Dnešní výsledek utkání však bohužel nic nemění na tom, že USK Praha bude hrát nadstavbovou skupinu A2, protože Ostrava si doma přesvědčivě poradila s Hradcem Králové 83:68 a do A1 postupuje z osmé příčky právě ona.

Pavel Beneš (trenér SK Slavia Praha): “Hodnotí se mi to velmi těžko. Gratuluji domácím k úspěchu, vyhráli naprosto zaslouženě. My kromě první čtvrtiny jsme nebyli absolutně soupeřem pro dnešní utkání. Nevyrovnali jsme se s jejich tvrdostí ani dynamikou. M2li jsme obrovské problémy jak na obrané tak na útočné polovině. Na obrané soupeř trefil 16 trojek. Většina z nich byli opravdu volní a byli jsme všude o krok pozdě. Musíme to probrat, protože ta obrana nebyla opravdu dobrá. V útoku jsme se nechali hodně natlačit do nestandardních pozic, proto ta úspěšnost byla nízká. K tomu jsme měli 20 ztrát. Z toho je ten výsledek o spoustu bodů. Domácí dnes odehráli pěkné utkání.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Chtěl bych mluvit o tom, čeho jsme dosáhli, ne o tom, čeho se nám dosáhnout nepodařilo. Poprvé v sezóně se nám podařilo vyhrát 3 zápasy po sobě, a to se nám podařilo při obzvláště obtížné situaci, kdy jsme měli na kontě 6 proher po sobě. Jako tým jsme toto období zvládli velmi velmi dobře. Po těsných prohrách z posledních zápasů jsme stále drželi spolu, věřili jsme jeden druhému a zůstávali jsme věrný kolektivnímu basketbalu. Díky tomu můžeme dnes říci, že jsme vítězi. Hrát vítězný basketbal je věc zvyku a nás čeká výzva tím vítězným týmem zůstat i nadále.“

Radek Pumprla (hráč SK Slavia Praha): „Mě ani tak neštve, že jsme prohráli, ale jakým způsobem jsme prohráli. Protože prohrávat o 20 a v ten moment se na to s prominutím vy*rat, aby to skončilo o padesát, tak to není styl, kterým chceme hrát a který se mi líbí. Vadí mi, že jsme to na konci vypustili a když to bylo o dvacet, mohli jsme si zkoušet věci do dalšího zápasu a ne střílet střely, které kohokoliv napadnou. To znamená, že já se stydím za to, jakým způsobem to dopadlo a doufám, že to tak to nebude. Dnes tristní
jak útok, tak obrana.“

Marcel Bátovský (hráč USK Praha): „Je to něco neuvěřitelného. Byl jsem deset měsíců mimo. Stalo se to vlastně minulý rok v březnu, když se mi to stalo a zranil jsem se. Byla to těžká psychická a vlastně i fyzická zkouška. Myslím si, že mě to jen posunulo a do budoucna nastavilo dobře hlavu. Celou dobu jsem si představoval a vizualizoval ten svůj návrat. A tak jak jsem si představoval, tak to i dopadlo vlastně. Co se týká zápasu, tak první poločas jsme si udělali náskok, ale pak to Slavia znovu dohnala. Ve třetí čtvrtině nám padlo úplně všechno. Chtěl bych poděkovat trenérovi, že mě do hry dal a mohl jsem ukázat, to co jsem ukázal.“/mš/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.