Trump v únoru na Slovensko? Dohodne se s Ficem o konci války? Přestat vraždit lidi, neposlouchat Zelenského, už není prezident. Zabránit Německu, Anglii, USA dodávat zbraně Ukrajině, místo jednání o dohodě a neutralitě Ukrajiny, jako je Švýcarsko

 Exministr soc. dem. Zaorálek: Bratislava se chystá v únoru na příjezd Trumpa. S Ficem je spojuje jeden moment. Slovensko se chystá na únorovou návštěvu Donalda Trumpa. Není to ještě ale oficiální, prozradil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Podle Cyrila Svobody, který je taktéž bývalým šéfem české diplomacie, by taková akce v případě jejího úspěchu znamenala pro Slováky „velký zářez“. Zaorálek dále popsal, co podle něj spojuje Trumpa se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Informace o Trumpově únorové návštěvě Bratislavy podle Zaorálka unikají ze slovenského Úřadu vlády. „Říkám to s tím rizikem, že to ještě není oficiální, ale vím to bezpečně,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Slovenského premiéra s Trumpem spojuje podle něj jedna důležitá věc – jejich osobní vztahy k Ukrajině a negativní pohled na prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten je v Trumpových očích spojen s jedním z pokusů o jeho impeachment. Při svém prvním funkčním období na něj totiž americký prezident naléhal, aby nechal vyšetřovat Huntera Bidena (syna Joea Bidena). To mu podle Zaorálka nezapomene.

Ne zrovna pozitivně na Ukrajinu nahlíží ani Fico. „Má špatnou vzpomínku třeba na rok 2009, kdy v Kyjevě prosil o plyn Juliju Tymošenkovou (bývalá premiérka Ukrajiny, pozn. red.) a víte, že si stěžoval, že tam musel hodiny čekat. Dokonce prohlašoval, že jak se k němu chovala Ukrajina, že tohle ani v Rusku se mu nikdy nestalo,“ řekl Zaorálek.

 Schůzka by se podle všeho měla uskutečnit v únoru. Podle Svobody však fakt, že se návštěva připravuje, ještě nemusí nic znamenat. Zmínil i možné i setkání Trumpa s Putinem. S případným mírovým jednáním ve slovenské metropoli by však podle něj musely souhlasit všechny zainteresované strany.

„Poslouchal jsem Ficův projev a on v něm říká, že se v Bratislavě mohou uskutečnit různá diplomatická jednání, nejenom summit. Aspirace Slovenska je tedy jasná, ale se setkáním musí souhlasit všichni účastníci mírových rozhovorů,“ uvedl Svoboda. V případě, že by se to Slovákům povedlo, považoval by to za „velký zářez“. „Přál bych jim to, byl by to velký výkon,“ zhodnotil.

X X X

Čínska centrálna banka chystá revolúciu v menovej politike a Tesle klesajú predaje

 Rok 2024 priniesol nečakaný zvrat pre amerického giganta v oblasti elektromobilov. Tesla, vedená vizionárskym Elonom Muskom, zaznamenala prvý pokles ročných dodávok vozidiel od roku 2011. Napriek tomu si udržala pozíciu svetového lídra v predaji elektromobilov, hoci jej na päty šliape čínsky rival BYD.

Automobilka Tesla v roku 2024 dodala 1,79 milióna vozidiel, čo je mierne pod úrovňou 1,81 milióna z predchádzajúceho roka. Tento pokles vyvolal na Wall Street nervozitu, čo sa prejavilo 6-percentným prepadom akcií spoločnosti. Štvrťročné dodávky 495 570 vozidiel síce predstavovali nárast o 2,3% oproti rovnakému obdobiu minulého roka, ale nesplnili očakávania analytikov, ktorí predpovedali prekročenie hranice 500 000 vozidiel.

Čínsky výrobca BYD nezaháľa a v roku 2024 predal 1,76 milióna čisto elektrických vozidiel. Celkovo, vrátane hybridov, dosiahol BYD rekordný predaj 4,3 milióna vozidiel. Tento úspech podčiarkuje rastúcu konkurenciu na trhu elektromobilov, najmä z Číny.

Musk verí v ďalší rast

Elon Musk naďalej verí v rast Tesly. Predpovedá, že predaje vozidiel by mohli v roku 2025 vzrásť o 20 až 30 percent. Zároveň sa Musk aktívne angažuje v politike, investoval viac ako 250 miliónov dolárov do úspešnej volebnej kampane Donalda Trumpa a stal sa jedným z jeho najbližších poradcov.

Tesla sa zameriava na autonómne riadenie, umelú inteligenciu a robotiku. Musk predpovedá, že tieto technológie sa čoskoro stanú hlavným zdrojom príjmov spoločnosti. Tesla plánuje uviesť na trh samoriadiaci Cybercab do roku 2027 s cenou okolo 25 000 dolárov po odpočítaní štátnych dotácií.

Napriek výzvam Tesla zostáva inovátorskou silou v automobilovom priemysle. Jej schopnosť adaptovať sa na meniace sa trhové podmienky a technologické trendy bude kľúčová pre udržanie vedúcej pozície v ére elektromobility.

V Číne sa chystajú na historický krok

Ľudová banka Číny (PBoC) sa chystá na historický krok, ktorý by mohol zmeniť tvár čínskej ekonomiky. V snahe priblížiť sa štandardom západných centrálnych bánk, ako sú americký Fed či Európska centrálna banka, plánuje PBoC zásadnú reformu svojej menovej politiky. Táto zmena prichádza v čase, keď čínska ekonomika čelí rastúcim tlakom a potrebuje nový impulz.

Hlavným bodom plánovanej reformy je posun k väčšiemu využívaniu úrokových sadzieb ako hlavného nástroja menovej politiky. PBoC naznačila, že v priebehu roka 2025 pravdepodobne zníži úrokové sadzby zo súčasnej úrovne 1,5%. Tento krok by mal stimulovať ekonomickú aktivitu a podporiť dopyt po úveroch.

Zároveň sa banka chystá upustiť od doterajšieho systému kvantitatívnych cieľov pre rast úverov. Tento systém, ktorý desaťročia slúžil na smerovanie úverov do vysokorastových sektorov ako výroba, technológie či nehnuteľnosti, sa podľa PBoC už prežil. Banka sa domnieva, že reforma je naliehavá, pretože dopyt po úveroch sa v dôsledku dlhodobého spomalenia na realitnom trhu výrazne prepadol.

Richard Xu, hlavný analytik pre Čínu v Morgan Stanley v Hongkongu, komentuje: „Reforma úrokových sadzieb bude pravdepodobne skutočným ťažiskom PBoC v roku 2025. Čínsky ekonomický rozvoj naliehavo potrebuje prejsť od myslenia zameraného výlučne na rozširovanie veľkosti trhu (úverových portfólií bánk).“

Koniec zlých dlhov

PBoC tiež objasnila, že jej hlavným politickým nástrojom sa stane sedemdňová reverzná repo sadzba. Tento krok by mal zjednodušiť a sprehľadniť menovú politiku banky. Zároveň by mohol pomôcť obmedziť nadmerné kapacity v Číne, ktoré viedli k zlým dlhom doma a narušeniu globálnych odvetví, ako je napríklad oceliarstvo.

Implementácia tejto zmeny však nebude jednoduchá. Vláda stále požaduje smerovanie peňazí do high-tech a výrobných sektorov, čo je jednoduchšie v rámci starého systému expanzie úverov. Navyše, PBoC je pod tlakom, aby oživila čínsku ekonomiku. V roku 2024 už dvakrát znížila sedemdňovú sadzbu a trikrát päťročnú sadzbu ovplyvňujúcu ceny hypoték ako súčasť najagresívnejšieho stimulačného balíčka od pandémie COVID-19.

Guvernér PBoC Pan Gongsheng a jeho predchodcovia Yi Gang a Zhou Xiaochuan v poslednom čase tlačia na oceňovanie úverov založené na riziku. Toto úsilie však naráža na obavy bankárov, ktorí varujú pred možným zmätkom pri oceňovaní dlhodobejších úverov, keďže trh je zvyknutý na usmernenia od PBoC.

Pre medzinárodných investorov by úspešná implementácia týchto zmien znamenala, že čínska menová politika sa začne podobať systému, na ktorý sú zvyknutí v USA, Európe či Japonsku. V roku 2024 PBoC po prvýkrát za dve desaťročia nakúpila vládne dlhopisy na otvorenom trhu, aby „napumpovala“ peniaze do finančného systému, podobne ako to robí Fed.

Analytici však upozorňujú, že PBoC stále chýbajú niektoré základné prvky systému založeného na úrokových sadzbách, ako napríklad harmonogram pravidelných, verejne oznámených stretnutí na prijímanie politických rozhodnutí. Haibin Zhu, ekonóm pre Čínu v JPMorgan Chase, poznamenáva: „Bez takéhoto usmernenia by účastníci trhu mohli len hádať, čo sa stane ďalej.“

Táto reforma predstavuje odvážny krok PBoC smerom k modernizácii čínskej menovej politiky. Ak bude úspešná, mohla by nielen posilniť čínsku ekonomiku, ale aj zvýšiť jej atraktivitu pre zahraničných investorov. Zároveň však predstavuje značnú výzvu, keďže si vyžaduje zásadnú zmenu v dlhodobo zaužívaných praktikách a myslení. Rok 2025 tak bude pre čínsku ekonomiku kľúčový, keďže ukáže, či sa PBoC podarí úspešne implementovať túto ambicióznu reformu. Autor je portfólio manažér spoločnosti HABERL

X X X

Trump vyzval Britániu, aby otvorila Severné more pre ťažbu ropy a odstránila veterné farmy

Zvolený prezident USA Donald Trump vyzval britskú vládu, aby „otvorila“ Severné more pre ťažbu ropy a z pobrežných vôd v oblasti odstránila veterné farmy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

 V októbri britská vláda oznámila, že spoločnostiam, ktoré ťažia ropu a zemný plyn v Severnom mori, zvýši daň z nadmerných ziskov z 35 % na 38 % a predĺži platnosť tohto odvodu o jeden rok. Labouristický kabinet chce príjmy z ropy a plynu použiť na získanie finančných prostriedkov na projekty v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

 „Spojené kráľovstvo robí veľmi veľkú chybu. Otvorte Severné more. Zbavte sa veterných mlynov!“, napísal Trump v príspevku na svojej sociálnej sieti Truth Social. Vyjadrenie bolo reakciou na správu, že spoločnosť Apache, divízia amerického producenta ropy a zemného plynu APA, plánuje opustiť Severné more do konca roka 2029. Spoločnosť očakáva, že ťažba v Severnom mori klesne v roku 2025 medziročne o 20 %.

Ropné spoločnosti v posledných desaťročiach postupne opúšťajú Severné more, pričom ťažba klesla z maximálnej úrovne 4,4 milióna barelov ropného ekvivalentu denne (bpd) na začiatku tisícročia na približne 1,3 milióna bpd v súčasnosti. Vláda britského premiéra Keira Starmera si medzitým stanovila cieľ štvornásobne zvýšiť kapacitu výroby energie z vetra na mori na 60 gigawattov (GW).

X X X

S koupí vlastního bytu neotálejte, radí experti. Varují před riziky, která přináší oživení trhu

 Pokud člověk uvažuje o koupi bytu pro vlastní bydlení, rozhodně by neměl váhat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl vedoucí produktového managementu Swiss Life Select Tom Kadeřábek. V letošním roce podle něj zároveň dojde k pozvolnému poklesu úrokových sazeb. Oblastní vedoucí OVB Jakub Sika zároveň ve vztahu k cenám hypoték připomněl rizika, která sebou nese očekávané oživení trhu v roce 2025.

Letošní rok podle Kadeřábka přinese pozvolné snížení úrokových sazeb. „Když se ale podíváme celkově na ekonomiku a rizika, která jí hrozí – ať již s nástupem Donalda Trumpa, vyššími cly či inflací – tak si myslím, že Česká národní banka a trh celkově se sazbami rozhodně nepůjde dolů tak rychle,“ upozornil Kadeřábek.

 Výše průměrných úrokových sazeb od loňského roku stabilně klesá. Podle Swiss Life Hypoindexu na konci loňského roku dosáhla hodnoty 5,22 procenta. Na konci toho letošního Kadeřábek předpovídá průměrnou výši úrokových sazeb okolo 4,5 procenta. „Souhlasím, ke konci roku se budeme přibližovat ke čtyřem procentům,“ doplnil Sika.

Expert z OVB zároveň připomněl rizika, která se s předpokládaným oživením trhu pojí. „Oživení je pro mladého člověka, který si chce pořídit hypotéku, horší. V minulých měsících totiž ceny nemovitostí reálně stagnovaly nebo i reálně klesaly vůči mzdě. S oživením trhu se ale začnou reálně zvedat,“ popsal Sika.

Pokud tedy člověk uvažuje o koupi bytu na hypotéku k bydlení, podle expertů není na co čekat. „Určitě bych kupoval co nejdřív,“ řekl Sika.

Jiná situace může nastat, jestliže někdo plánuje koupi bytu jako investici. V tomto ohledu mají zájemci podle odborníků více času. „Snažil bych se najít nemovitost pod cenou a koupit ji. Tam mají lidé prostor,“ uvedl Sika. Podle Kadeřábka je to vždycky otázka ceny – pokud lidé seženou byt za výbornou cenu, tak není na co čekat.

X X X

 Netanjahu by byl v Auschwitz zadržen?

 Židovská asociace B’nai B’rith argumentuje v prohlášení zveřejněném polským deníkem Gazeta Wyborcza, že Polsko nemá právo odmítnout představiteli Izraele účast na oslavách 80. výročí osvobození německého koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Prohlášení má souvislost se stíháním izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Mezinárodním trestním tribunálem a stanoviskem polské vlády, že by Polsko splnilo povinnost Netanjahua zadržet a předat tribunálu.

„Židovská asociace B’nai B’rith v Polsku prohlašuje, že Stát Izrael je zástupcem Židů po celém světě a dědicem těch, kteří byli zavražděni během holocaustu. O přítomnosti představitele Státu Izrael na oslavě 80. výročí osvobození Auschwitz-Birkenau proto nelze pochybovat. Izrael by měl jmenovat svého zástupce a polský stát musí zajistit jeho bezpečnost,“ píše se v prohlášení.

Není to poprvé, co B’nai B’rith v této věci zaútočil na Polsko. Již dříve židovská organizace na svém účtu na sociálních sítích napsali: Polsko s odkazem na svou „povinnost“ vůči Mezinárodnímu trestnímu soudu údajně zatkne izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, pokud se příští měsíc zúčastní událostí osvobození Osvětimi. Jde o totéž Polsko s dlouhou, nevyřešenou historií antisemitismu, které nyní hrozí zadržením vůdce židovského státu na základě nezákonného zatykače vydaného soudem, který nemá nad Izraelem jurisdikci.

List Rzeczpospolita citoval náměstka ministra zahraničních věcí Władysława Bartoszewského, který je odpovědný za koordinaci ceremoniálu 27. ledna za účasti několika desítek světových vůdců, který prohlásil: „Jsme povinni respektovat rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu.“

Izraelské úřady ovšem podle listu ani nepožádaly o účast premiéra Netanjahua na ceremonii. „Věděli, jaká bude reakce Varšavy.“ Na rozdíl od 75. výročí osvobození Osvětimi, kterého se zúčastnil prezident Reuven Rivlin, tentokrát do Polska pravděpodobně nepřijede ani jeho nástupce Jicchak Herzog.

Náměstek ministra zahraničí Andrzej Szejna v polském Sejmu zdůraznil, že Polsko se bude řídit rozsudky soudu a izraelský premiér si v kontextu potenciálních obvinění uvědomuje důsledky návštěvy zemí, které uznávají rozsudky Mezinárodního trestního soudu. „Premiér Izraele ví, co může očekávat,“ uzavřel Szejna.

Tradičně se ceremoniál uskuteční 27. ledna, ve výroční den osvobození tábora vojáky Rudé armády pod velením maršála Ivana Koněva. V táboře zemřelo okolo 1,4 milionu lidí, z toho asi 960 tisíc Židů z celé Evropy. Právě proto se každoročně vzpomínkových akcí zúčastní také izraelská delegace na nejvyšší úrovni. Nepřítomný bude letos ovšem nejen izraelský premiér, reprezentující židovské oběti, ale také zástupci osvoboditelů, Ruské federace, které Polsko nezve.

Ostatně již v loňském roce šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen opomenula jako osvoboditele Rudou armádu a osvobození přiřkla „spojencům“. Jako naprostý projev neznalosti tvoření názvů frontů v Rudé armádě je třeba brát snahu některých přidělit osvobození Auschwitz-Birkenau Ukrajině s odvoláním na fakt, že maršál Koněv velel osvobozující 60. armádě 1. ukrajinského frontu.

Tady je spíše třeba vzpomenout slova českého židovského vězně Auschwitz-Birkenau Felixa Kolmera, který v ČT ve svědectví o pobytu v koncentračním táboře řekl: „Nejhorší byli esesáci, kteří se přidali k SS z Ukrajiny. Úplně stejní byli z pobaltských států. Ti vlastně tu židovskou otázku vyřešili sami. Když přišli Němci, tak se na to už jenom dívali. Němci byli vlastně ti nejlepší. Je to komické, ale je to tak.“, server vasevec.cz

X X X

 Starmer jako státní zástupce zavíral oči před pedofilií

 Pedofilní skandály s hroznými detaily zneužívání dětí ničí již tak nízkou důvěru v systémové britské strany, Labour Party a Konzervativní stranu. Skandálních událostí z roku 2010 využívá k jejich degradaci zakladatel a lídr strany Reform UK Nigel Farage.

Vyjadřuje pobouření z odmítnutí labouristů vyšetřovat pedofilní skandály páchaných etnickými mafiemi v malých městech. Pákistánské gangy v průběhu let zneužily tisíce dívek ze znevýhodněných rodin, mnohé znásilnily a zbily. V Rotherhamu bylo podle tisku znásilněno 1400 dětí.   Policie a sociální služby nad tím přivíraly oči v obavách z nařčení z rasismu. I když byly odhaleny případy pedofilie, byly to samotné dívky, které byly nejčastěji zatčeny za „nevhodné chování“.

Jedním z z těch, kteří zavírali oči před řáděním pedofilních gangů migrantů, byl současný labouristický premiér Keir Starmer, v té době státní zástupce. Rotherham a Telford, kde gangy operovaly, byla také řízena labouristy. Skandální jednání prohlubuje fakt, že úřady také dostávaly provize od etnické mafie, která nutila dívky k prostituci. Ovšem i reakce Konzervativní strany na pedofilní skandály byla velmi pomalá a Labouristé, po příchodu k moci, následovali v „zakrývání“ hnusných zločinů. A Labouristé, když se dostali k moci, následovali příkladu a také oni skrývali činnost přistěhovaleckých gangů. Do boje proti těmto pedofilům se zapojil pravicový aktivista Tommy Robinson, který ovšem nyní pobývá ve vězení jako de facto hlavní politický vězeň Velké Británie.

Farage nyní požaduje boj proti etnickým mafiím, zastavení přílivu migrantů a klade stále více nepříjemné otázky, na které establishment v Londýně prostě nemá odpověď.Server vasevec.cz

X X X

 Polsko chce být lídrem Evropy, říká zpravodajka rozhlasu k začátku předsednictví v Unii Havlíková

Polsko podruhé v historii předsedá Evropské unii, vystřídalo Maďarsko. Pozvánku na slavnostní zahájení předsednictví ale nedostal maďarský premiér Viktor Orbán ani velvyslanec. „Polsko se dlouhodobě vymezuje vůči maďarskému přístupu k válce na Ukrajině a k Rusku, země jsou na opačných pólech. Zde je ale důvodem to, že Maďarsko udělilo azyl polskému opozičnímu politikovi Marcinu Romanowskému,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Havlíková.

Romanowski v Polsku čelí vyšetřování kvůli tunelování státního fondu pro pomoc obětem trestných činů. On sám ovšem tvrdí, že je obětí politických represí a že Polsko má problém s vládou práva. Kvůli kauze došlo k dalšímu ochlazení již tak pošramocených vzájemných vztahů.

 Kateřina Havlíková, varšavská zpravodajka Českého rozhlasu: Jedním z témat polského předsednictví je zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou, aby se posunula blíže k členství v Unii. K tomu je ale třeba jednomyslná podpora všech členských zemí včetně Maďarska.

Polsko se zároveň snaží stát vůdčí silou v Evropě po boku Německa a Francie, čemuž nahrávají aktuální problémy těchto tradičních tahounů.

„Cítí se být na koni. Už teď mají v Unii silnou pozici, podařilo se jim obnovit dobré vztahy s Evropskou komisí a odblokovat peníze pro regionální rozvoj. A velký význam má i to, že premiér Donald Tusk dříve byl předsedou Evropské rady,“ připomíná varšavská zpravodajka pro Český rozhlas Plus.

Většina pro zbrojení

Hlavní polskou prioritou je posílení evropské bezpečnosti, a to i s ohledem na návrat Donalda Trumpa do Bílého domu. Evropa by měla převzít odpovědnost za vyzbrojování Ukrajiny a za modernizaci svého zbrojního průmyslu.

 Polsko dnes vynakládá na obranu nejvíce ze zemí NATO, celkem 4,2 procenta HDP, a příští rok to má být ještě o 0,6 procenta víc. „Zbrojení a obrana mají obrovskou podporu veřejnosti, včetně obrovských půjček na nákup vybavení v USA a v Jižní Koreji. Mají v myslích, že jejich stát byl několikrát roztrhaný na kousky. A bojí se, že by se válka mohla dostat na jejich území,“ přibližuje novinářka.

Téma bezpečnosti – v širším smyslu od civilní po energetickou – podle ní bude dominovat i květnovým prezidentským volbám. Jejich favoritem je podle průzkumů nominant vládní koalice a primátor Varšavy Rafał Trzaskowski, který před pěti lety těsně prohrál se současnou hlavou státu Andrzejem Dudou.

Právě jeho úspěch chce opoziční Právo a spravedlnost (PiS) zopakovat nominací šéfa Institutu národní paměti Karola Nawrockého. 

„Jaroslaw Kaczyński se snaží hrát tu samou hru, jako když před deseti lety nominoval tehdy neznámého Dudu. Nawrocki je mladý, dobře vypadající, je to vlastenec, má rodinu a není poškozený tím, že by zastával nějakou funkci za PiS,“ popisuje Havlíková.

Nawrocki jako nezávislý kandidát může oslovit voliče mimo tvrdé jádro PiS, ale také Trzaskowski prý dokáže vystoupit ze své ulity městského člověka.

„Dokáže nacházet témata, která zajímají i lidi na venkově. Mimochodem třeba téma civilní obrany a bezpečnosti, na kterou velmi slyší na východě Polska, protože cítí blízkost války,“ dodává.

 X X X

 ZAOSTALÁ  ČR  VINOU  FIALY

GEN. PAVEL  NEDĚLÁ  OPATŘENÍ  KE  ZLEPŠENÍ

VYHAZOV  FIALY,  MINISTRŮ,  NOVOU  VLÁDU,  jAK  ŽÁDAJÍ  LIDÉ

DLUH  MILIARD  SE  ZVYŠUJE

PAVEL  NECHÁVÁ  BLÁBOLIT  FIALU  O  PLATECH  V  NĚMECKU,  MÍSTO

VÝMĚNY  FIALY  A  USTAVENÍ  NOVÉ  VLÁDY

KAŽDÉHO  DNE  JE  ŠKODA…

Kovanda: Z černých lesů ekonomiky ještě nejsme. Argument přecpaných hor vnímá jako klam

Tuzemská ekonomika je na tom lépe než v kritických letech 2022 a 2023, ale venku z černých lesů dosud nejsme. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Upozornil, že ve společnosti se rozevírají nůžky. Argument přeplněných lyžařských středisek, jejichž fotografie kolovaly o vánočních svátcích – coby důkaz bohaté společnosti – na sítích, považuje Kovanda za klam.

Svátečními projevy chtěli vládní politici podle Kovandy „nalít pořádnou doušku optimismu lidem do žil ve volebním roce, který je pro koalici extrémně důležitý“. „I když je stav tuzemské ekonomiky lepší než v kritických letech 2022 a 2023, z černých lesů dosud nejsme,“ podotkl v pořadu Co na to vaše peněženka ekonom.

TÉMATU: Ztratili jsme výsady, které nám umožňovaly bohatnout. Bude hůř, varuje Mojmír Hamporovnání s rokem 2021 sužuje podle dat Eurostatu až o 100 tisíc lidí více takzvaná materiální a sociální deprivace, podotkl Kovanda. „Jinými slovy čelí rozvratu životní úrovně. U části populace jde o dramatické zhoršení,“ řekl také.

Zmínil se i o přeplněných lyžařských centrech; fotky z horských oblastí kolovaly mezi vánočními svátky na sociálních sítích. „Mnoho lidí napsalo: ‚Podívejte, Pec pod Sněžkou praská ve švech, a vy mluvíte o chudobě‘. Jenže to je přehlížení problému. Ve společnosti se rozevírají nůžky – jedna část se má stále lépe, zatímco další se má mnohem hůř než před pěti lety,“ upozornil ekonom.

 Do středisek podle něj nemíří lidé s nízkými příjmy. „Lidé v nájmu bojují s navýšením, takže si tuto možnost nemohou dovolit. Na sociálních sítích se pak vlastně rozebírá klam, jelikož na horách se nachází selektivní vzorek společnosti,“ míní Kovanda.

Další ekonom Pavel Peterka namítl, že na tuto nepříznivou situaci a rozevírající se nůžky ve společnosti neexistuje rychlé řešení. „Mělo by jít o dlouhodobou metodu. Musíme začít na základních frontách. První impulz musí přijít na úrovni školství, aby každý Čech dosáhl alespoň střední, ideálně vysoké kvalifikace,“ vyjmenoval s tím, že je rovněž nezbytné posílit předškolní péči.

„Chudší domácnosti se jinak stále dostávají do kruhu, z něhož je těžké se dostat,“ dodal Peterka.

 X X X

 Elektrárna Tisová nechává provést náročnou opravu parní turbíny

 Šedesát let sloužící parní turbína TG6 v Elektrárně Tisová prochází opravou průtočné části a regulace, výměnou nízkotlakého rotoru, revizí a upgradem řídícího systému parní turbíny 105 MW. Vedení elektrárny chce tímto krokem zajistit další bezpečný a bezproblémový provoz zařízení. Opravu má na starosti společnost Doosan Škoda Power, která je výrobcem turbíny.

 Poslední rozšířená generální oprava turbíny proběhla již roce 2011. Práce na nynější opravě začaly v červnu letošního roku. „Plánovaná oprava probíhá v odstávce, kdy je třeba nejprve demontovat všechny díly, které čeká oprava či výměna. Některé bude nutné přepravit do výrobního závodu v Plzni. Důležité je i provedení garančního měření před a po opravě turbíny, které nám prokáže, zda zhotovitel provedl opravu v požadované kvalitě a v souladu s programem zabezpečení jakosti. Nedílnou součástí dodávky jsou také revizní zprávy a technická dokumentace opravy. Přifázování turbogenerátoru a uvedení do provozu by mělo nastat na konci září. Samotné předání díla je v plánu do konce roku,“ upřesnil Marcel Friml, předseda představenstva Elektrárny Tisová a místopředseda představenstva společnosti Sokolovská uhelná.

 Celková cena opravy turbíny a jejího příslušenství bude činit více než 100 milionů korun. „Jejím hlavním cílem je obnova provozní spolehlivosti pro další předpokládanou desetiletou periodu provozu. Přestože definice opravy je poměrně jednoduchá, sama oprava rozhodně banální záležitostí nebude. Klíčovými činnostmi se stanou kontroly uložení rotorů a přelopatkování některých rotorových kol, kde se již začaly objevovat vady signalizující dožití těchto částí turbíny. Další podstatnou částí opravy budou zásahy do systému měření a regulace, který se dostal za hranicí své životnosti, ale pro další provoz je naprosto zásadní. Samozřejmě se k tomu přidá spousta dalších činností na potrubí, armaturách a čerpadlech,“ vysvětlil Karel Bejr, vedoucí oddělení hlavního výrobního zařízení Elektrárny Tisová.

I přes sílící trend dekarbonizace teplárenství a významně se zhoršující ekonomické podmínky pro provoz zařízení v režimu kombinované výroby elektřiny a tepla, a to v souvislosti s nezbytně nutnou souběžnou výrobou elektřiny, musí skupina Sokolovská uhelná a SUAS GROUP nadále zajistit bezpečné a dostupné dodávky tepla pro občany regionu. „Máme před sebou přechodné období let 2025–2030, než bude stávající kombinovaná výroba elektřiny a tepla prostřednictvím uhelných zdrojů nahrazena novými zdroji, pokud možno s co nejmenším cenovým dopadem

na koncového zákazníka. Do té doby ovšem musíme z důvodu bezpečnosti a stabilních dodávek udržet v chodu stávající zařízení, mimo jiné i právě realizací významnějších oprav, jako je generální oprava turbíny bloku ETI 2, a zároveň investovat do vybudování nových zdrojů. I to je důvod, proč otevíráme jednání zaměřená na přechodnou provozní podporu stávajících zdrojů ze strany státu. Podpora by významně pomohla omezit ztráty a růst cen tepla a pozitivně by ovlivnila udržitelnost cenově dostupných a stabilních dodávek pro dané období,“ dodal Pavel Tomek, předseda dozorčí rady skupiny Sokolovská uhelná a SUAS GROUP.

 Elektrárna Tisová byla uvedena do provozu v letech 1958 až 1959 v západní části sokolovské hnědouhelné pánve. Turbína TG6 pak zahájila provoz v roce 1962. Kromě výroby elektrické energie produkuje elektrárna i tepelnou energii pro centralizované zásobování Sokolovska teplem. V režimu kombinované výroby tepla a elektřiny dodává teplo a teplou užitkovou vodu napřímo nebo prostřednictvím lokálních distributorů do více než 12 000 domácností. Loni vyrobila Elektrárna Tisová 686 tisíc MWh elektrické energie, dodávka tepla pro systém CZT pak činila cca 637 tisíc GJ. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

x x x

 Žena pracuje na dálku pro zahraniční firmu. „Rodičák“ získala až díky ombudsmanovi

Spor o to, zda má žena žijící v Česku a pracující pro portugalskou firmu získat rodičovský příspěvek zde, nebo v Portugalsku, řešila kancelář veřejného ochránce práv. Zatímco úřad práce rozhodl, že nárok na příspěvek má v Portugalsku, podle ombudsmana úřady pochybyly. Nařídil proto nápravu. Žena tak příspěvek ve výši necelých 280 tisíc korun nakonec získala.

Žena, která se na ombudsmana obrátila, žije s dítětem v České republice. Pracuje na dálku formou home office, a to pro zaměstnavatele se sídlem v Portugalsku, kde pracuje otec dítěte. Úřad práce proto řešil, zda má žena v Česku na na rodičovský příspěvek nárok. Uplatnil přitom takzvané koordinační nařízení dle předpisů Evropské unie.

To byl podle ombudsmana správný postup. Chyba však byla v závěru. Úřad práce rozhodl, že nárok na český rodičovský příspěvek žena nemá, primárním státem pro výplatu totiž určil Portugalsko. „Matka úřadům doložila, že skutečně žije a pracuje v České republice, a to několika možnými způsoby. Úřadu práce vydala také potvrzení, že využila možnost práce z domu do 3 let věku dítěte tak, jak to umožňuje portugalský zákon,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.

Úřad přesto nárok na příspěvek nepřiznal. Žena se proto obrátila práve na kancelář ombudsmana. „Dospěl jsem k závěru, že má matka nárok na český rodičovský příspěvek, protože svou práci vykonává v podstatném rozsahu z České republiky. Dle zákona se jedná o primární stát k výplatě tohoto příspěvku. Proto jsem požadoval nápravu, abych matce pomohl k tomu, na co má nárok,“ uvedl Křeček. Žena tak získala příspěvek ve výši 278 250 korun.

Primární stát je ten, kde má dítě bydliště

Systém koordinace sociálního zabezpečení je založen na principu jednoho členského státu. Podle tohoto principu je k výplatě rodinných dávek vždy primárně příslušný pouze jeden členský stát, který rodině poskytuje dávky dle svých předpisů. Výplatu dávek poskytuje ten stát, kde jsou rodiče výdělečně činní. Pokud jsou rodiče výdělečně činní ve více členských státech, vyplácí dávky přednostně stát, kde jeden z rodičů vykonává výdělečnou činnost a současně tam má dítě bydliště.

Úřad práce i ministerstvo práce a sociálních věcí proto určily, že oba rodiče pracují v Portugalsku. Při rozhodování ale podle ombudsmana zapomněly na skutečnost, že každý z rodičů pracuje v jiném státě a primární stát pro výplatu dávky dítěte je ten, kde má dítě bydliště, což je v tomto případě Česká republika, ceskajustice, cz

X X X

 Smíšené pocity z návrhu Lex Plyn: Je zapotřebí, ale místy koliduje s českým a unijním právem

Ano, ten zákon potřebujeme, uznali skoro všichni účastníci zkráceného připomínkového řízení k další novele energetického zákona. Návrh známý jako Lex Plyn řeší usnadnění povolovacích řízení pro nové plynové elektrárny, ale také možnost delšího provozu uhelných bloků v případě energetické nouze. Některá ministerstva však upozorňují na nesoulad s českým i unijním právem, ale také na další úskalí navrhovaných změn.

Tuto zásadní novelu pro budoucí vývoj české energetiky bylo možné připomínkovat v období, které zní jako špatný vtip. Úřad vlády ČR dokument zvaný Lex Plyn, která je formálně návrhem poslanců Lukáše Vlčka, Ivana Adamce, Róberta Telekyho a Michala Kučery, pustil do připomínkového řízení v pondělí 23. prosince. Poslední termín pro vyjádření byl stanoven na čtvrtek 2. ledna. Je proto až s podivem, že dorazilo deset připomínek k novele.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Lukášem Vlčkem (STAN) k návrhu žádné připomínky nemělo, naopak ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhlo celou řadu úprav. V případě státem podporovaného delšího provozu uhelných elektráren navrhuje škrtnout zmínku o přiměřeném zisku provozovatele. Prý je to nadbytečné, když nový provozovatel v režimu nad rámec licence bude určen v otevřené soutěži (resp. aukci). MŽP vedené Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dále požaduje zavést automatické ukončení licence pro výrobce, který vyrábí elektřinu z uhlí, v roce 2033.

Co se týká druhé části novely energetického zákona, tedy zjednodušování povolovacích řízení pro plynové elektrárny, tak MŽP odmítá zkracování lhůty pro vydání Jednotného environmentálního stanoviska (JES). Právní úprava týkající se JES totiž nabyla účinnosti v lednu 2024 a v praxi platí od poloviny loňského roku. MŽP nesouhlasí se zkracováním lhůt dříve, než se nový režim JES zaběhne v praxi. Problematická je také nepřípustnost odvolání proti závěru zjišťovacího řízení EIA, které podle MŽP může být v rozporu s evropským právem.

 Rozpor se správním řádem a stavebním zákonem

Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Petrem Kulhánkem (STAN) zaujalo k novele Lex Plyn neutrální stanovisko. Vítá sice její přínos pro energetickou bezpečnost země, ale některé dílčí návrhy kritizuje kvůli rozporu se správním řádem a stavebním zákonem. „Navrhovaná úprava je zcela nesystémová a nežádoucí, neboť při povolování staveb je třeba zachovávat stejné principy. Pokud jsou nastaveny jiné principy povolování u určitých druhů staveb, stává se právní úprava pro stavebníky a investory zcela nepřehlednou,“ varovalo ministerstvo.

Resort financí vedený Zbyňkem Stanjurou (ODS) má, jako již tradičně, obavy hlavně z finančních dopadů novely. Tentokrát v podobě dalšího růstu regulované složky ceny elektřiny, kterou hradí koncoví odběratelé. Kritizuje také fakt, že materiál byl předložen bez vyhodnocení dopadů regulace (RIA). „Zároveň lze v důsledku předložené úpravy očekávat i nárůst administrativní zátěže ERÚ,“ uvedlo ministerstvo financí k dopadu novely na fungování Energetického regulačního úřadu.

Naopak Hospodářská komora ČR spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR, které bývají k vládní legislativě často kritické, tentokrát žádné připomínky neměly. „Domníváme se, že návrh zákona může významně urychlit jak přípravu, tak i realizaci a uvádění nových plynových výroben elektrické energie do provozu, což bude s předpokládaným ukončením využívání uhlí zásadní pro energetickou bezpečnost. Zároveň požadujeme, aby vláda připravila také pravidla pro zavedení kapacitních mechanismů pro zdroje s řiditelným výkonem, které budou stejně zásadní pro energetickou bezpečnost ČR,“ doplnil Svaz průmyslu.

Roli hlavního kritika tentokrát sehrálo sdružení ekologických organizací „Zelený kruh“. První část týkající se podpory uhelné energetiky je podle ekologů pravděpodobně v rozporu s evropským právem v oblasti hospodářské soutěže. Evropská legislativa navíc stanovuje limit pro podporované záložní zdroje, a sice 550 gramů CO2 na vyrobenou kilowatthodinu elektřiny. Tento limit uhelné elektrárny nemohou splnit.

Možnost nařízení provozu uhelných zdrojů se státními garancemi má vláda podle ekologů buď zcela vynechat, nebo aspoň stanovit časový limit, například datum 1. ledna roku 2030. Naopak k druhé části zákona, která se týká podpory výstavby plynových elektráren, neměl Zelený kruh zásadní připomínky.

Lex Plyn, zahrnující také Lex Uhlí

Balík změn zaměřený na urychlení výstavby plynových elektráren se projeví hlavně v zákoně č. 416/2009 o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury. Mezi konkrétní opatření patří přednostní projednávání staveb s významem pro energetickou bezpečnost země na stavebních úřadech přednostně před jinými stavbami. Novela také zkracuje lhůty pro vydání konkrétních povolení a omezuje možnost odvolat se proti rozhodnutí úřadů. 

Nemalou část tvoří návrhy zacílené na prodloužení provozu uhelných elektráren, pokud by je vlastníci chtěli odstavit dříve, než za ně bude adekvátní náhrada. Novela do energetického zákona doplňuje ustanovení, které „v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu“ umožní Energetickému regulačnímu úřadu uložit vlastníkovi elektrárny povinnost pokračovat ve výrobě elektřiny, pokud to bude zapotřebí pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu elektrizační soustavy. Pokud vlastník nebude mít zájem pokračovat, provozoval by jeho elektrárnu někdo jiný.

Ministr Lukáš Vlček navrhuje, aby novelu Lex Plyn schválila poslanecká sněmovna ve zkráceném režimu co nejdříve. Novela by však nabyla účinnosti nejspíš až k 1. srpnu 2025. „Důvodem je potřeba zajistit, aby tato novela nenabyla účinnosti dříve, než předchozí novela energetického zákona, tzv. lex OZE III,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě. David Tramba, ceskajustice.cz

X X X

Škodovka, banky a další. Velké firmy budou letos muset povinně zveřejňovat zprávy o udržitelnosti

Udržitelnost letos naplno vstoupí do práce českých podniků. Banky, pojišťovny a největší firmy obchodované na burze budou muset povinně zveřejnit své zprávy o udržitelnosti. Zatímco dosud si jejich vydávání jen testovaly a zprávy nemusely mít zákonem danou podobu, nově se budou muset držet přesně daného evropské standardu. Auditoři, kteří mají nově ručit za správnost zpráv o udržitelnosti, už od největších holdingů žádají podklady.

Nový evropský standard pro nefinanční reporting, pro nějž se vžila zkratka ESRS (z anglického  (European Sustainability Reporting Standards) změní zprávy o udržitelnosti k nepoznání. Definují, jak mají firmy identifikovat významné záležitosti, které budou ve svých zprávách uvádět, a že mají udržitelnost řešit nejen za sebe, ale i za svůj hodnotový řetězec, tedy za dodavatele, zákazníky a lidi ve svém okolí. Zprávy o udržitelnosti budou také muset nově vydávat společně s finančními výkazy, to znamená v první polovině kalendářního roku. Dosud to přitom většina českých společností dělala až v poslední třetině roku.

V letošním roce bude muset na nová pravidla přejít zhruba 25 největších českých podniků. Od roku 2026 jich budou tisíce. Nové evropské standardy Evropská komise publikovala před rokem a půl a řada tuzemských společností využila tento čas k tomu, aby své zprávy o udržitelnosti přizpůsobily novým požadavkům postupně. Zatím se jim to ale úplně nedaří.

„Zprávy, které byly v českém prostředí zatím publikovány, a s nimiž jsme se měli možnost seznámit, jsou zatím ESRS spíše vzdálené,“ říká Tomáš Babáček, partner v advokátní kanceláři mutualus a specialista na právo v oblasti udržitelnosti. Některé společnosti dokonce do svých reportů vepsaly prohlášení vysvětlující, že zatím přešly na ESRS jen částečně. Tak například automobilka Škoda Auto ve své zprávě píše: „S ohledem na dosavadní dobrovolnost vykazování jsou požadavky pokrývány postupně. Po dobu dobrovolného vykazování Společnost nepřipravuje přehled vynechaných informací podle dodatku C standardu ESRS 1. Zpráva obsahuje odkazy na externí dokumenty v širším rozsahu, než bude v budoucnu možné pro naplnění požadavků na zveřejňování podle ESRS. Postupně bude docházet k integraci požadovaných informací přímo do zprávy.“

 Nejčastěji dosud vydané zprávy o udržitelnosti postrádají věcnost a relevanci, kterou nové evropské standardy važadují. „Firmy se už naučily nepoužívat generické ‚zelené‘ obrázky z fotobank, místo toho ale plní desítky stran nerelevantními informacemi a zprávami pouze o pozitivních aktivitách firmy, což externímu subjektu neposkytne věrohodný obraz o řízení firmy z hlediska udržitelnosti,“ popisuje Babáček dosavadní zkušenosti z udržitelného reportingu.

Spíš než věcnou zprávu tak zprávy o udržitelnosti připomínají marketingovou brožuru. Právě tomu by se do budoucna měly společnosti vyhnout a více by se měly soustředit na skutečný popis uplatnění udržitelnosti ve svém řízení. „Nejedná se jen o nový standard zpráv o udržitelnosti, fakticky jde o standard v řízení firem z hlediska udržitelnosti,“ dodává Tomáš Babáček.

Hledání důležitého

Jedním z nejtěžších úkolů, které mají nyní české firmy před sebou, je zpracování takzvané dvojí materiality. Ta pro ně má být základem k tomu, aby si uvědomily vlastní dopady na okolí a také jaké má okolí dopady na ně a jejich prosperitu. „Například pokud jste pivovarem, je pro vaše fungování nezbytné mít kvalitní zdroj pitné vody. Pokud dojde k znečištění zdroje, má to na vás přímé a významné finanční dopady. V analýze dvojí materiality proto v tomto případě vodní hospodářství bude významným tématem,“ uvádí příklad ředitelka poradenské společnosti CIRA Advisory Laura Mitroliosová.

Laura Mitroliosová, ředitelka společnosti CIRA Advisory

Takto identifikovaná témata by pak měly podniky propsat do svých zpráv o udržitelnosti. Výstupem hodnocení dvojí materiality by měly být také dopady, finanční rizika a příležitosti konkrétně pojmenované pro danou firmu. „Jedná se o náročný proces, který je základem nejen přípravy zprávy, ale je hlavně podkladem pro strategické rozhodování čemu se firma bude věnovat. ESRS neříká, co má firma dělat, jen vyžadují, aby ohledně toho byla transparentní a věcná,“ upozorňuje Babáček. Samotná analýza dvojí materiality bude podléhat auditu.

Z analýz posledních zpráv vydaných v západní Evropě podle Babáčka vyplývá, že firmy za významná témata typicky považují klimatickou změnu a vlastní pracovní sílu, dále také chování podniku nebo oběhové hospodářství. V českých podmínkách se dvojí materialitou plánuje většina společností zabývat v letošním roce, a to včetně těch, na které ještě povinnost vydat zprávu o udržitelnosti podle nových standardů letos nedopadne. „Na analýze dvojí materiality plně v souladu se standardy ESRS nyní pracujeme. Zohledníme ji v reportu vydaném v roce 2025 včetně detailního popisu celého procesu,“ uvádí manažer udržitelnosti Plzeňského Prazdroje Ivan Tučník. Nicméně i loňský report a celá ESG strategie pivovarnické skupiny se zaměřují na témata důležitá pro její byznys a vychází z analýzy dopadů a z rizik, které jí v souvislosti s udržitelností hrozí, a příležitostí v klíčových oblastech. To Prazdroj posouvá mezi české špičky v nefinančním reportingu.

S finančními výkazy

Dalším urgentním úkolem pro české firmy bude také přejít s vydáváním zpráv o udržitelnosti na správný časový harmonogram. V drtivé většině je zatím zveřejňovaly na podzim a to je pozdě. ESRS totiž počítají s tím, že zpráva o udržitelnosti musí být zveřejněna společně s výroční zprávou a finančními výkazy, tedy nejdéle v polovině roku. To v českých podmínkách zatím stíhaly jen nízké jednotky společností. K premiantům v tomto ohledu patří například již zmíněná Škoda Auto nebo energetická společnost ČEZ. Šlo tedy obvykle o velké podniky, které mohou udržitelnosti věnovat dostatek financí i lidí.

Tomáš Babáček, společník advokátní kanceláře mutualus

Pro ostatní nebude snadné se na ně dotáhnout. Samotný sběr dat a analýza podkladů pro report jsou totiž velmi náročnou disciplínou a české firmy či zdejší pobočky zahraničních holdinhů se je teprve učí. Do budoucna je také potřeba počítat s časovou rezervou pro audit zpráv. „Celý proces nám teď zabere přibližně šest měsíců. S novou legislativou budeme muset být ovšem mnohem rychlejší,“ říká Milan Ruttner, ESG Officer společnosti O2. Aby operátor zvládl v dalších letech připravit report v požadovaném termínu, musí analýzu a zpracování dat automatizovat. „Připravujeme proto nasazení umělé inteligence,“ dodává Ruttner.

Nové standardy jsou také poměrně přísné v tom, jakou formou se budou data uvádět. Některé údaje se tak dostanou do tabulek, jiné budou rozptýleny v textu. Ani s jedním by to ale firmy neměly přehánět. „Neměly by se nechat se strhnout rozsahem ESRS a nefabulovat, nevytvářet prohlášení a politiky kvůli zprávě o udržitelnosti. Zásadní je skutečně rozklíčovat si pro firmu významné záležitosti a zbytkem se nepřehlcovat a neodvádět pozornost,“ radí Babáček. Pamatovat by pak podniky měly především na to, že vydávané zprávy vytváří datovou stopu, vůči které budou všechny budoucí zprávy porovnávané. Případné lži a nepřesnosti tedy nebude těžké v budoucnu odhalit. Firmy na ně doplatí pochroumaným image a v nejhorších případech i pokutou za greenwashing. Ta může dosáhnout až čtyř procent ročního obratu společnosti.

Alžběta Vejvodová, ceskajustice.cz

X X X

 Soudce, který má řešit kauzu Dozimetr, není podjatý, potvrdil soud

Městský soud v Praze potvrdil, že soudce, který má řešit kauzu Dozimetr týkající se zakázek pražského dopravního podniku (DPP), není podjatý. Dnes to uvedl server Seznam Zprávy. Námitku na podjatost soudce, jeho senátu a všech náhradních přísedících podal podle serveru stíhaný podnikatel Michal Redl. Obvinění kromě něj čelí i další lidé, mimo jiné bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN).

Námitku nejprve podle Seznam Zpráv odmítl soudce Obvodního soudu pro Prahu 9 Jakub Kriebel. Městský soud nyní jeho rozhodnutí v neveřejném zasedání potvrdil. Mluvčí soudu Adam Wenig rozhodnutí nekomentoval, nejprve podle něj musí být doručeno všem procesním stranám.

Námitku Redl podal podle serveru kvůli tomu, že Kriebel v jednom z usnesení k případu o dvou stíhaných, kteří se žalobcem uzavřeli dohodu o vině a trestu, psal jako o „obviněných“, další stíhané včetně Redla ale označil jako „obžalované“. To podle Redlova advokáta ve fázi, kdy nebylo nařízené hlavní líčení, nelze.

Kriebel také už dříve dospěl k závěru, že případem by se měl zabývat městský soud, uvedl dále server. Jeho rozhodnutí bude ještě posuzovat Vrchní soud v Praze.

 Obžaloba viní devět lidí v kauze Dozimetr z různých trestných činů kvůli korupci při manipulacích se zakázkami dopravního podniku. Vyšetřovatelé tvrdí, že organizovaná skupina obsadila důležité pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Klíčovou postavou skupiny byl podle nich podnikatel Redl.

U dalších dvou obviněných žalobce navrhuje, aby soud schválil dohodu o vině a trestu. Dohody musí ještě schválit soud, ceskajustice.cz

X X X

 Smíšené pocity z návrhu Lex Plyn: Je zapotřebí, ale místy koliduje s českým a unijním právem

Ano, ten zákon potřebujeme, uznali skoro všichni účastníci zkráceného připomínkového řízení k další novele energetického zákona. Návrh známý jako Lex Plyn řeší usnadnění povolovacích řízení pro nové plynové elektrárny, ale také možnost delšího provozu uhelných bloků v případě energetické nouze. Některá ministerstva však upozorňují na nesoulad s českým i unijním právem, ale také na další úskalí navrhovaných změn.

Tuto zásadní novelu pro budoucí vývoj české energetiky bylo možné připomínkovat v období, které zní jako špatný vtip. Úřad vlády ČR dokument zvaný Lex Plyn, která je formálně návrhem poslanců Lukáše Vlčka, Ivana Adamce, Róberta Telekyho a Michala Kučery, pustil do připomínkového řízení v pondělí 23. prosince. Poslední termín pro vyjádření byl stanoven na čtvrtek 2. ledna. Je proto až s podivem, že dorazilo deset připomínek k novele.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Lukášem Vlčkem (STAN) k návrhu žádné připomínky nemělo, naopak ministerstvo životního prostředí (MŽP) navrhlo celou řadu úprav. V případě státem podporovaného delšího provozu uhelných elektráren navrhuje škrtnout zmínku o přiměřeném zisku provozovatele. Prý je to nadbytečné, když nový provozovatel v režimu nad rámec licence bude určen v otevřené soutěži (resp. aukci). MŽP vedené Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dále požaduje zavést automatické ukončení licence pro výrobce, který vyrábí elektřinu z uhlí, v roce 2033.

Co se týká druhé části novely energetického zákona, tedy zjednodušování povolovacích řízení pro plynové elektrárny, tak MŽP odmítá zkracování lhůty pro vydání Jednotného environmentálního stanoviska (JES). Právní úprava týkající se JES totiž nabyla účinnosti v lednu 2024 a v praxi platí od poloviny loňského roku. MŽP nesouhlasí se zkracováním lhůt dříve, než se nový režim JES zaběhne v praxi. Problematická je také nepřípustnost odvolání proti závěru zjišťovacího řízení EIA, které podle MŽP může být v rozporu s evropským právem.

 Rozpor se správním řádem a stavebním zákonem

Ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Petrem Kulhánkem (STAN) zaujalo k novele Lex Plyn neutrální stanovisko. Vítá sice její přínos pro energetickou bezpečnost země, ale některé dílčí návrhy kritizuje kvůli rozporu se správním řádem a stavebním zákonem. „Navrhovaná úprava je zcela nesystémová a nežádoucí, neboť při povolování staveb je třeba zachovávat stejné principy. Pokud jsou nastaveny jiné principy povolování u určitých druhů staveb, stává se právní úprava pro stavebníky a investory zcela nepřehlednou,“ varovalo ministerstvo.

Resort financí vedený Zbyňkem Stanjurou (ODS) má, jako již tradičně, obavy hlavně z finančních dopadů novely. Tentokrát v podobě dalšího růstu regulované složky ceny elektřiny, kterou hradí koncoví odběratelé. Kritizuje také fakt, že materiál byl předložen bez vyhodnocení dopadů regulace (RIA). „Zároveň lze v důsledku předložené úpravy očekávat i nárůst administrativní zátěže ERÚ,“ uvedlo ministerstvo financí k dopadu novely na fungování Energetického regulačního úřadu.

Naopak Hospodářská komora ČR spolu se Svazem průmyslu a dopravy ČR, které bývají k vládní legislativě často kritické, tentokrát žádné připomínky neměly. „Domníváme se, že návrh zákona může významně urychlit jak přípravu, tak i realizaci a uvádění nových plynových výroben elektrické energie do provozu, což bude s předpokládaným ukončením využívání uhlí zásadní pro energetickou bezpečnost. Zároveň požadujeme, aby vláda připravila také pravidla pro zavedení kapacitních mechanismů pro zdroje s řiditelným výkonem, které budou stejně zásadní pro energetickou bezpečnost ČR,“ doplnil Svaz průmyslu.

Roli hlavního kritika tentokrát sehrálo sdružení ekologických organizací „Zelený kruh“. První část týkající se podpory uhelné energetiky je podle ekologů pravděpodobně v rozporu s evropským právem v oblasti hospodářské soutěže. Evropská legislativa navíc stanovuje limit pro podporované záložní zdroje, a sice 550 gramů CO2 na vyrobenou kilowatthodinu elektřiny. Tento limit uhelné elektrárny nemohou splnit.

Možnost nařízení provozu uhelných zdrojů se státními garancemi má vláda podle ekologů buď zcela vynechat, nebo aspoň stanovit časový limit, například datum 1. ledna roku 2030. Naopak k druhé části zákona, která se týká podpory výstavby plynových elektráren, neměl Zelený kruh zásadní připomínky.

Lex Plyn, zahrnující také Lex Uhlí

Balík změn zaměřený na urychlení výstavby plynových elektráren se projeví hlavně v zákoně č. 416/2009 o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury. Mezi konkrétní opatření patří přednostní projednávání staveb s významem pro energetickou bezpečnost země na stavebních úřadech přednostně před jinými stavbami. Novela také zkracuje lhůty pro vydání konkrétních povolení a omezuje možnost odvolat se proti rozhodnutí úřadů. 

Nemalou část tvoří návrhy zacílené na prodloužení provozu uhelných elektráren, pokud by je vlastníci chtěli odstavit dříve, než za ně bude adekvátní náhrada. Novela do energetického zákona doplňuje ustanovení, které „v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu“ umožní Energetickému regulačnímu úřadu uložit vlastníkovi elektrárny povinnost pokračovat ve výrobě elektřiny, pokud to bude zapotřebí pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu elektrizační soustavy. Pokud vlastník nebude mít zájem pokračovat, provozoval by jeho elektrárnu někdo jiný.

Ministr Lukáš Vlček navrhuje, aby novelu Lex Plyn schválila poslanecká sněmovna ve zkráceném režimu co nejdříve. Novela by však nabyla účinnosti nejspíš až k 1. srpnu 2025. „Důvodem je potřeba zajistit, aby tato novela nenabyla účinnosti dříve, než předchozí novela energetického zákona, tzv. lex OZE III,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě. David Tramba, ceskajustice.cz

 X X X

 BASKETBAL  V  PRAZE

18.Kolo KNBL Kolo: 20.kolo. Základní část 2024/25 Datum, čas, místo: 4.1.2025 SH Folimanka, Na Folimance 2, Praha 2

Utkání: USK Praha – Era Basketball Nymburk

Rok 2025 zahájíme zápasem s úřadujícím mistrem ligy Nymburkem. I v této sezóně je to zřejmě nejsilnější soupeř. Pevně věříme, že plná hala Folimanka se bude bavit kvalitním basketbalem.

David Gale (hlavní trenér USK): “Nymburk hraje velmi dobrý basketbal. Očekávám plné soustředění a bojovost celých 40 minut. Těším se na atmosféru, kterou naši fanoušci vytvoří.“

Dalibor Vlk: „Aby jsem s Nymburkem odehrály vyrovnaný zápas, budeme si muset pohlídat obranu a navázat na náš útočný projev z minulých zápasů. “ Všichni hráči jsou připraveni. 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.